BUITENLAND hmmiEum. De politieke crisis in Engeland. Hst Eucharistisch Congres GER9. GUITEHL BERICHTEN Je politieke crisis in Engeland: de rede van Lloyd George te Leeds; Bonar Law en Curzon; de vermoedelijke samenstelling van het nieuwe kabinet. De verijdelde aanslag van Rijkskanselier Wirth. v- De Fransche begrooting. Onder de Telegrammen: de a.s. Vredesconferentie te Lausanne; de deelnemers. Een scheepsramp. Het afscheid van Mengelberg In Berlijn. De bijeenkomst van conservatieve pairs en parlementsleden, die bijkans zeker met algemeene stemmen Bo nar Law tot leider van de partij zal kiezen, is op heden Maandagmiddag bepaald. Men gelooft dat Bonar Law dan dadelijk naar Buckingham Pa lace zal gaan om den Koning in ken nis te stellen van zijn bereidwilligheid om een nieuwe regeering te vormen. Kort daarna zal hij vermoedelijk in staat zijn de volledige lijst van zijn collega's den Koning voor te leggen. Aangezien het nu onwaarschijnlijk is, dat de ratificatie van het Iersche tractaat als een geschilpunt beschouwd zal worden alle partijen beschouwen het als een nationale verbintenis, die men gestand moet doen verwacht men, dat de ontbinding van het par lement bijkans dadelijk zal volgen op de vorming van de nieuwe regeering. De Times merkt op, dat de poli tieke toestand niet weer normaal kan worden vóór de nieuwe regeering ge vormd is en in haar macht bevestigd is door een algemeene verkiezing. Zij merkt verder op, dat bij menschen- heugenis nog nooit de val van een Britsche regeering zoo weinig binnen- landsche deining heeft veroorzaakt. Sprekende van den internationalen kant van den toestand zegt de Times, dat Lord Curzon's aanblijven als mi nister van buitenlandsche zaken het voordeel zou hebben van de continuï teit te verzekeren bij het behandelen van de formidabele problemen, die om oplossing vragen. Met andere bladen samen herinnert de Times aan de schuld, die de natie aan Curzon heeft wegens zijn diensten in de crisis in het Naburige Oosten. De Morning Post zegt in dit ver band, dat Curzon's kloek opkomen voor een politiek van samenwerking met de geallieerden meer gewicht in de schaal heeft gelegd dan het zenden van een armada, voor het tot stand brengen van een overeenkomst met Moestafa Kemal. Het blad voegt hieraan toe, dat het geen louter toeval is, dat alle voor name staatslieden in Europa man nen b.v. als Benesj en Venizelos in samenwerking tusschen Engeland en Frankrijk den sleutel zien voor oeconomiscn herstel van het verha- vende continent. lntusschen is in afwachting van de komende verkiezing de campagne in den lande reeds begonnen. Lloyd George is gisteren in gezel schap van zijn liberale ambtgenooten uit het afgetreden kabinet per extra- trein naar Leeds gegaan en heeft onderweg op de tusschenstations re devoeringen gehouden tot zijn daar bijeengekomen aanhangers. Hij werd overal met geestdrift ontvangen en verklaarde, dat hij en zijn aanhang den strijd goedsmoeds aanbinden. Lloyd George's toekomstplannen zijn natuurlijk het onderwerp van allerlei gissingen. Men vermoedt, dat de coalitie-liberalen onder zijn lei ding een oppositiepartij in het Lager huis zullen vormen in samenwerking met eenige van Lloyd George's voor malige conservatieve ambtgenooten en hun aanhang. Het is echter ook mogelijk, dat enkelen van dezen met het gros der conservatieven zullen meegaan en de nieuwe regeering zul len steunen. De onafhankelijke liberalen onder Asquith beleggen eveneens tal van vergaderingen waar hun leiders het woord voeren, en ook de arbeiderspar tij, welke brandt van verlangen om haar krachten aan de stembus te beproeven, ontwikkelt een levendige activiteit. De rede van Lloyd George te Leeds. Lloyd George heeft Zaterdag in een rtde tot een geestdriftige vergadering te Leeds verklaard dat de banier van den partijstrijd in de Carlton Club ge- heschen wae. Aan de groote combi natie van mannen van alle partijen en gezindheden voor nationale doel einden, die het land in den oorlog tot de overwinning geleid had en het gaandeweg veilig uit de vredes-moei- lijkheden leidde, is een einde gekomen Het staat aan het volk om te beslis sen, of de partij of de natie in de eerste plaats komt. Na er nadruk op gelegd te hebben dat hij democratisch is op gevoed en dat zijn sympathieën en zijn geestesrichting democratisch wa ren, stond spr. stil bij de unionistische rebellie, die niet van ervaren unionis ten was uitgegaan. Bonar Law zelf had geaarzeld, hij had tegengestrib beld. Het spijt mij, verklaarde spr. dat hij zich overijld een oordeel vorm de, niet door toedoen van de verstan digste leden van de partij, maar door de minst ervaren en bekwame leden. Hij heeft zichzelf in de positie ge bracht van een ruiter, die de teugels niet vasthoudt, maar zich te paard houdt bij den staart van het rijdier, wat geen bijster veilige positie is (Gelach). Ik geloof dat de belangen van de natie eronder zullen lijden De reactionaire muiters zullen, zoodra zij eenmaal stevig in den zadel zitten hun „die-hard"-program willen uit voeren, en ik vrees dat er maatregelen genomen zullen worden, die de woel zieke elementen zullen versterken. Deze elementen zullen, als zij niet door redelijk wetgevende maatregelen In toom worden gehouden, de massa's in den lande met rampspoedige gevol gen op hun hand brengen. Ik kom op voor verstandigen vooruitgang. Bonar Law en Curzon. De Times geeft een nadere toelich ting op het bericht, dat Lord Curzon in de nieuwe regeering minister van buitenlandsche zaken en leider van het Hoogerhuis zal blijven. Het was bekend, zegt hij, dat hij al sedert eenigen tijd zijn positie in de regeering van Lloyd George steeds neteliger vond. Hij was niet tegenwoordig bij den maaltijd van de voornaamste ministers die Zondag ten huize van Churchil plaats had. Men gelooft zelfs, dat hij aan Lloyd George had medege deeld, dat hij voornemens was ont-' slag te nemen, maar erin had toege stemd zijn definitief besluit aan te houden tot na de vergadering in de Carion club. Hij weigerde die vergadering bij te wonen op grond dat hij, als leider van het Hoogerhuis, niet het recht had aanwezig te zijn op een bijeen komst die (behalve wat de inisters betrof) beperkt was tot leoen "an het Lagerhuis. Maar nrn had c gemerkt, dat, ofschoon hij met alle conserva tieve leden van het kabinet aanwezig was in de vergadering met de onder staats-secretarissen op Dinsdag, hij geen deel nam aan de beraadslaging. Bonar Law was vermoedelijk van Lord Curzon's houding op de hoogte gesteld. Bijgevolg baarde het geen ver rassing dat Law, toen hij Donderdag avond Buckingham Palace verliet, zich dadelijk naar Lord Curzon begaf, om hem te verzoeken in de nieuwe regeering het ambt van minister van buitenlandsche zaken weer te aanvaarden. In de laatste dagen is Curzon be zig geweest met het voorbereiden van de vredesconferentie over het Naburige Oosten, waarop zijn aan wezigheid vermoedelijk onmisbaar zal zijn. "Als Bonar Law dus eerste-minister is geworden, zullen, naar men ver wacht, de gewone betrekkingen tus schen het ministerie van buitenland sche zaken en Downing-street No. 10 hersteld worden en zal er een einde komen aan de inmenging in de func ties die het ministerie van buiten landsche zaken behoort uit te oefenen, welke inmenging zulk een ongelukkige eigenaardigheid was van Lloyd Ge orge's stelsel. Tegelijk meldt de Times dat Lord Curzon nu hersteld is. Vrijdag zijn Law en Curzon den heelen dag in nauwe aanraking met elkaar gebleven, zoowel ten aanzien van de samenstelling als ten aanzien van het program van de nieuwe re geering. Ook Lord Derby heeft met Bonar Law voortdurend overleg ge houden. De Times bevestigt, dat de ontbin ding van het parlement onverwijld zal plaats vinden. Degenen die een uitstel van de algemeene verkiezing tot komende jaar hadden voorgesteld, hebben, zegt zij, het feit over het hoofd gezien dat de aan het bewind komende ministers voor zoover zij lid van het Lagerhuis zijn, zich aan een nieuwe verkiezing zouden moeten onderwerpen, en dat deze miniatuur algemeene verkiezing de bijeenkomst van het parlement zou vertragen. Verder geldt de overweging dat een ni uwe regeering gevormd in de deca dente dagen van een parlement, de opfrissching noodig heeft van een be roep op de kiezers. De ontbinding zal daarom vermoe delijk in het begin van de volgende week afgekondigd worden. Zoodoende zal het mogelijk zijn, dat de verkie zing op 18 November plaats vindt en het parlement op 20 November bij eenkomt. De eerste week zou heen gaan met de beëediging van de leden en 't werk zou dan de volgende week kunnen beginnen. De zitting zal waar schijnlijk kort zijn en beperkt worden tot het Iersche wetsontwerp. Lord Salisbury heeft reeds aangekondigd dat de „die-hards", de eenige tegen- standers'van de regeling met Ierland, nu de noodzakelijkheid erkennen om het tractaat na te komen. Het blad deelt verder mede, dat het de politiek van de nieuwe regee ring zal zijn, de Entente met Frank- ijk te vers'erken. „De regeering zal verdere verbintenissen in het buiten land vermijden en zal, ook mogelijk zonder in haar plicht te kort te schie- en of prestige prijs te geven, onze verplichtingen van na den oorlog besnoeien." In binnenlandsche aan gelegenheden zal zij aandringen op spaarzaamheid. Zij zal het strikte oezicht van de schatkist op de uit gaven van de departementen herstel len. Het volledige kabinet zal zijn constitutioneele functies hervatten en het stelsel van de commissie uit het kabinet zal afgeschaft worden. Men mag verwachten dat de regeering zich zal toe eggen op het bevorderen van handel en nijverheid en de uitbreiding van de rijksmarkten. De houding van de unionisten, die in de Carlton Club in de minderheid bleven, zal neerkomen op „welwillende onafhankelijkheid". Chamberlain zal de minderheid der unionisten blijven aanvoeren en zij zullen als „ona'han- kelijke conservatieven" een beroep op de kiezers doen. Zij zullen zich in geen enkel opzicht binden tot een toekomstig bondgenootschap of sa mengaan met Lloyd George. De meer derheid hoopt en heef1 daar gegronde redenen voor,dat velen van de 871eden, die in de Carlton Club de minderheid vo'mden, nu een niet meer te veran deren besluit is uitgevoerd, zich bij de meerderheid zullen aansluiten. De scheuring in de partij zal dus maar klein zijn. In het parDment zullen de twee groepen van de pa tij ongetwij feld volledi" samenwerken. De vermoedelijke nieuwe re- geering. De Daily Express geeft de volgende voorspelling van de samenstelling Bonar Law Lord-kanselier burggraaf Cave buitenlandsche zak nMark es Curzon, kanselier van de schatkist Stanley Baldwin oorlog Lord Salis bury., eerste Lord van de admiraliteit I tenlsneming op groote schaal onder vertegenwoordigers van de zaken wereld te Moskou en in de provincies. Onder de slachtoffers zijn een aantal communisten die in nauwe betrekking staan met zakenmenschen. De maat regel staat ongetwijfeld in verband met de aanstaande verkiezingen voor de sowjets. De gevolgen van de nieuwe oecono- mische politiek hebben sterk bijge dragen tot de ontevredenheid van den werkenden stand. De werklieden, die bij den opstand te Kroonstad en in de protestvergaderingen van ver leden jaar te Moskou de afschaffing van de handelsbeperkingen eischten, hebben bij den nieuwen toestand in geen enkel opzicht voordeel gehad. Aan den anderen kant zijn de weel derige restauraties en cabarets, de winkeluitstallingen van weelde arti kelen en de uitspattingen van de nieuwe rijkaards de eenige teekenen van een nieuw oeconomisch beleid. Zij hebben het gevoel van verzet aan- wakkerd onder de gebrekijdende me nigte en den haat tegen de communis tische partij aangewakkerd. In sommige districten waar de ver kiezingen al begonnen zijn, hebben de bolsjewiki ernstige nederlagen ge leden, en indien de verdere verkie zingen in dezelfde richting voortgaan verwacht men dat een groot aantal tegenstanders van de bolsjewiki in Lord Derby, minister voor Indië burg graaf Peel., koophandel Sir P. Lloyd- Greame., binnenlandsche zaken kol. J Gretton koloniën kol. L. C. M. S. Amery., landbouw Sir A. Griffith- Boscawen., lucht Sir W. Joynson- Hicks onderwijs Sir Samuel Hoare attorney-general Douglas Hogg., K. C. solicitor-general J. F. P. Rawlin- son., K. C. financieel secretaris van de schatkist Walter Guinness., eerste whip Sir Robert Sanders. Voorts geeft het blad de volgende tabel van datums: 24 Oct. ontbinding 1 November candidaatstelllng 18 No vember verkiezing 28 November bij eenkomst van het parlement. De verijdelde aanslag op Wirth. Naar de Duitsche bladen mededee- len is de man, die aan de politie heeft medegedeeld, dat hij opdracht had gekregen om rijkskanselier Wirth te vermoorden, een nog jonge man die in Hagen in Westfalen als koopman is gevestigd. Hij stond in nauw con tact met rechtsradicale kringen en schijnt zoodoende in het complot te zijn verwikkeld. Waarschijlijk echter heeft het proces-Rathenau hem de oogen geopend voor de misdadige absurditeit van het streven der rechts- radicalen. Misschien ook is het angst geweest, die hem op het laatste oogenblik voor de afschuwelijke daad deed terugschrikken. Hij is reeds naar Berlijn overgebracht en werd Zater dagmorgen aan een uitgebreid ver hoor onderworpen door Ebermayer, den officier van justitie bij het gerechts hof te Leipzig, aan wien het onderzoek in deze zaak is opgedragen. Het is bijna niet aan twijfel onderhevig, dat het ook ditmaal weer de organisation Con sul is, die dit complot heeft gesmeed. De dag der uitvoering was op Zaterdag vastgesteld. Vrijdagavond was de rijkskanselier de gast bij den Engelschen gezant te Berlijn. Hij werd door een sterk poli- tie-escorte begeleid. De Fransche begrooting. lil i.eL <xige...eeu vetaiuj üv'er de Fransche begrooting van 1923 ver gelijkt Bokanowski op methodische wijze de lasten van den Franschen belastingbetaler met die van den Duitschen. De rapporteur teekerv. met klem verzet aan tegen dezen stand van zaken, die niet alleen strij dig is met de billijkheid, maar ooi met de formeele bepalingen van het vredesverdrag, die zeggen, dat de verplichtingen op belastinggebied van den Duitschen belastingbetaler ten minste even hoog moeten zijn als die van den meest belasten geallieer den. Vervolgens spreekt Bokanowski over het vraagstuk van het evenwicht. Hij herinnert aan het deficit van bijna 4 miliard, en wijst erop, dat Frank rijk in geen geval iets zal terugkrijgen, behalve wat het reeds met het her stel heeft uitgegeven, en dat de uit gaven, die nog gedaan moeten_ wor den, slechts ongeveer van Duitsch- land zullen kunnen worden terug gekregen, in geval van gestrenge uit voering van de betalingstaten. De huidige waarde van de vórdering van Frankrijk op Duitschaland is 26 milliard goudmarken of, volgens den bemiddelden huidigen koers, ""78 mil. liard papier frank."Het herstel nu van't bevrijde gebied vereischt nog onge veer 55 millioen frank, en de tegen woordige waarde van de te bepalen pensioenen is 36 milliard, te zamen dus ongeveer 91 milliard papier frank. Aldus, zoo eindigt de rapporteur,zal Frankrijk, dat op Duitschland een vordering heeft, waarvan de huidige waarde 18 milliard frank bedra gt, voor het werk van het herstel nog een bedrag moeten uitgeven, waarvan de huidige waarde 91 milliard is. Spoorwegongeluk. 30 dooden 85 gewonden. Uit Boedapest worut aan ue Frank furter Zeitung gemeld Uit Clausen burg wordt gemeld, dat een trein, die vol zat met gasten bij de Roemeen- sche kroning, op de lijn Boedapest Constanzia, bij het station Lorubanyn, door een anderen reizigerstrein, die te vroeg vertrokken was, is ingehaald, waardoor een botsing ontstond. Vele wagons zijn vernield. Tot dusver zijn er 30 dooden en 85 gewonden geteld. Nog een spoorwegongeluk. De sneltrein ötraaisumö bor deaux, die om 12.20 te Muihuizen moet aankomen, is in het station Rouffach op een goederentrein geloo- pen. Zeven menschYn zijn gedood, tien gekwetst. De vergiftigde bonbons uit het Rathenau-proces. Het Openoaar ministerie bij het staatsgerechtshof te Leipzig heeft een belooning van 500.000 mark uitge loofd voor hem, die aanwijzigingen kan doen, welke leiden tot de arresta tie van den afzender der vergiftigde bonbons, waarmede men tijdens het proces tegen de moordenaars van Rathenau den beklaagde Guther heeft getracht te vergiftigen. InThuringen zijn in den laatsten tijd talrijke gevallen van kinderver lamming geconstateerd. Te Eisenach zijn 12 gevallen voorgekomen en in tal van plaatsen zijn de scholen geslo ten moeten worden. De autoriteiten vermoeden dat de ziekte uit Skan- dinavië is gekomen. Volgens bericht uit Warschau be gint de ontwapeningsconferentie te Moskou op 3 November. DeTimes verneemt uit Riga datde Moskousche regeering aan Krassin drie maanden buitengewoon verlof heeft verleend. Hij is te Helsingfors aangekomen. Uit Reval wordt aan de Tribune gemeld Hier zijn berichten ontvan gen, dat Lenin wederom ziek is ge worden. De jongste besluiten zijn reeds niet meer door hem geteekend. De correspondent van de Times te Berlijn maakt melding van inhech- 'den Alrussïschen Uitvoerenden Raad zullen komen te zetelen. Onder de nieuwe belastingen, die de Oosterijksche regeering invoert en die gestadig verzwaard zullen wor den, tot een opbrengst van 36 mil lioen kronen, gelijkstaande met 4500 milliard papieren kronen, verzekerd is, is er ook een op huishuren. Deze belasting bedraagt het 250 voudige van den huurprijs uit den tijd van vóór den oorlog. De burgers beschouwen die als ongehoord, maar bedenken er niet bij, dat zij op dit oogenblik voor 1 liter wijn zonder bezwaar 't dubbe le betalen van de heele huurbelasting. Zoo is het ook met de overige voorge stelde belastingen. De regeering hoopt de inkomsten komende jaar op het zesvoudige be drag van die van 1922 te brengen. Zelfs dan zal het tekort nog 320 milli oen gouden kronen bedragen. Dit tekort hoopt men echter te overwinnen met behulp van de gegarandeerde leeningen volgens de overeenkomst van Genève en daarna denkt men nog 178 millioen gouden kronen over te houden tot dekking van het verwachte kleinere tekort van 1924. Van dan af, zoo vertrouwt men, zal de taak van de regeering aanmerkelijk verlicht zijn. Rede pastoor F.Y.Duynstee O.S.A. Wij vieren, aldus spreker, op het oogen blik geen betooging voor een ot ander in dividueel groeps- of klassebelang, maar voor een belang, dat ons allen in gelijke mate aangaatwij brengen hulde en eer en glorie aan den Eucharistischen Koning onzer altaren. Jezus Christus. Deze be tooging draagt niet alleen een gods dienstig, maar ook een sociaal karakter, en wel, omdat Jezus Christus de grootste democraat geweest is en is en steeds zijn zal voor alle eeuwen. Tengevolge van klassenstrijd en ont kerstening is de wereld verzonken in diepe ellende, waaruit geen uitkomst meer schijnt te zijn, en de oplossing van het sociale vraagstuk is nog steeds niet ge vonden, ondanks alle daartoe aange wende pogingen. Voornamelijk is dit te wijten aan het feit, dat de leiders over het algemeen niet aan de vereischten vol doen, welke aan hen mogen worden g;- steld. Een leidsman toch moet voor alles zichzelf opofferen, weten af te dalen tot den ellendigsten medemensch hij moet zelf alles vaarwel zeggen, wat ook maar eenig buitensporig genot aanbrengt. Hij moet alle egoïsme afleggen en niet hoog boven de massa staan, maar hij moet de massa begrijpen en met haar medeleven. De moderne wereld zoekt in haar ver twijfeling naar den waren leider, en tever geefs, maar als een anderen Johannes de Dooper roept spreker de vergadering toe „Midden onder u staat Hij, Die voor mij was. Die na mij komen zal." die alleen in staat is de aarde van aanschijn te veran deren. Jezus Christus, de Koning der Koningen, maar ook de Vader der armen, de Zoon van den timmerman, de volks vriend, de volksredder, de ongeëvenaarde democraat aller eeuwen. Mijne hoorders, in den strijd onzer dagen èn op economisch èn op staatkun dig èn op moreel gebied moet de wereld zich wenden naar den eenige, die een waarachtige zending vervulde. Christus, van wien Johannes getuigtHij is het ware licht, dat ailen mensch, komend in de wereld, verlichtHij was in de wereld, maar de wereld kende Hem nietHij kwam in zijn eigendom, maar de zijnen namen Hem niet aan, maar die Hem aan namen, gaf Hij de macht kinderen Gods genoemd te worden.... En het Woord is Vleesch geworden en het heeft onder ons gewoond." Het is of Johannes tevens doelt op den Koning Eucharisticus in het tabernakel straalt het eenige, ware lichtHij kwam in zijn eigendom onder de gedaante van Brood en Wijn en toch, de zijnen namen Hem niet aan. Maar wij, die Hem aanne men, zullen God's kinderen genoemd worden, wij zullen ons zelfs temidden van de rampen dezer wereld in Christus gelukkig gevoelen en in den Koning Eu charisticus een glorie zien als van den Eengeborene des" Vaders, vol genade en waarheid, vol zegen, troost en geluk, welke alleen weggelegd is voor hen, die Jezus minnen. Rede pater Yuirinus O.C.M. Pater Quirinus sprak over de „Heilige Eucharistie en de Sociale Actie" en had tot tekst zijner rede gekozen „Ut omnes unum Sint Geef: dat ze één zijn!" (Joês XVII, 21.) Spr. vraagt zich af, of het geen tegenstelling is de H. Eucha ristie en de Sociale Actie". Onze Sociale Actie moet wezen een middel, een streven naar eenheid, de band van broeders in Christus is de maatschappij. Het groote middel daartoe is de H. Eucharistie. De diepe grond van de sociale kwestie, van de maatschappelijke misstanden is het zedelijk tekort in den mensch. En daar is geen middel om dat tekort te dekken, dan de godsdienst, dan ons katholiek geloof in daad. Wat een zegen moet er dan niet uitgaan van de Heilige Eucha ristie God-zelf onder de menschen, de Messias onder broodgedaante. Het „Mid den onder u staat Degene, Dien gij niet kent" moet en zal anders worden, wil er vrede komen in de maatschappij,eenheid onder de standen. Want daartoe is noodig opoffering en liefde. Daar is geen sterker motief denkbaar, dan de plicht te zijn en te doen als Jezus Christus. Godsdienst is voor ons concreet gewor den in Christusvolging, zijn als de Christus En dat is de Man van lijden, van offer. Zoo zouden we dagelijks door de H. Eu charistie moeten denken aan den droeven iijdensdag, en ons dagelijks moeten ver eenigen met het storten van dat Goddelijk bloed, om dagelijks zelf meer en meer een offer te zijn in Christus. Daar zou de ver andering der maatschappij moeten be ginnen haar herstel in en door Christus. Jezus' gebed op den laatsten avond van Zijn leven ging uit naar den wensch dat zij één zijn Eén in liefde, één door liefde, ééri uit liefde. Liefde ziet in ieder zich zelfziet in ieder den Christus. Die liefde moet leven in ons. Maar dan ook is zij de geweldigste macht in de maat schappij, waartegen geen materieel ge weld op kan. Wat is ook eenvoudiger dan dat zij, die naast elkaar, zonder verschil van stand of ontwikkeling, eenvoudig als kinderen Gods, deelen in dezelfde spijze, opgaan in denzelfden Christus, ook zoo elkaar be handelen. Spr. besloot zijn rede met er op te wij zen, dat er economische maatregelen moeten genomen worden en sociale wetten bestaan, maar eerst en vooral moet er,in den mensch zijn de katholieke mentaliteit van opoffering en liefde Christus in de christenen. Dat is de ziel van iedere Sociale actie, het hart van iedere hervorming. Vervolg van pagina 3 bijblad. Wederom neemt de heer de Wolf de spreekbuis aan den mond en deelt den aanwezigen mede, dat Z.D.H. is bereid ge vonden den pauselijken zegen te geven. Een dichte menigte heeft zich onder de bisschoppelijke tribune geschaard, hoog geheven de vaaödels, wachtend op de ze gening. Onder koperbegeleiding van de Harmo nie „Apollo" wordt het slot gezongen „Aan U. o Koning der Eeuwen, waarmede de grootsche betooging in hel Stadion be ëindigd wordt. Naar schatting waren on geveer 40.000 menschen bijeen. Sluitingsplechtigheid op het Bagennhoi. Van geheel ander karakter dan de gTOot- sche bijeenkomst in het Stadion, was de sluitingsplechtigheid op het Bagijnhof. Hier was de innerlijke beleving van het Congres verstild tot diepe devotie. In 't hartje van Amsterdam, buiten het jachtende en haastende leven is dit hoek je onaangetast gebleven. Geen rumoer van straten, vermag er door te dringen. Het is iets geheel bijzonders, wat wij hier te aanschouwen krijgen. Het is als een sprookje In 't midden zien we het beeld van het H. Hart in een boog van licht, de parken er omheen omrand met licht, guirlandes van licht door de boomen en heesters, die in stervenden najaarsglans nu iets vreemd-schooons kregen. En al de bewoners van het hof hadden zich spontaan-devoot aangesloten bij het R™?1" sche, dat dezen avond zou gebeuren. Het H. Hart beeld was naar buiten gedragen en versierd met bloemen en kaarsen en achter de vensters waren versieringen aangebracht en aan de gevels. Elk had naar eigen smaak iets gedaan. Hoe schoon was in al zijn eenvoud het „Ave Jesu dat wij aan een der geveltjes zagen, om lijst met de bescheiden bladversiering. Om 8 uur neemt in de Mirakelkapel het pontificaal lof een aanvang, opgedragen doorr Z.D.H. Mgr. A. J. CalÜer. Bij den ingang zijn de bruidjes opgesteld, wach tend op het oogenblik, waarop de plechti ge rondgang zal beginnen. Daarin gaan de bruidjes voorop in witte sluiers en witte bloemen, dan de misdienaars in 't rood, de pauselijke zouaven in hunne witte koor kleederen met kaarsen in de hand, vooraf gaand aan het baldakijn, waaronder het Allerheiligste, gedragen door Mgr. Bosman. Het baldakijn wordt gedragen door de heeren Haazevoet, lid van de Eerste Kamer van Dijk, lid der Tweede KameT, Hendjriks gedeputeerde van Noord-Holland en Wier- dels, wethouder van Amsterdam, allen in vol ornaat. Daarachter volgt Z.D.H. met mijtor en staf, terwijl de stoet gesloten wordt door talrijke geloovigen. Na dren rondgang wordt het lof verder gecelebreerd en besloten met een opdracht san bet H. Sacrament, uitgesproken door Z.D.H. Na afloop van de plechtigheden in de kerk treedt Z.D.H. andermaal naar bui ten, betreedt het altaar vóór de kapel en spfreekt de geloovigen toe. Drie dagen zijn we, aldus Mgr., in Am sterdam bijeen geweest voor het Eucharis tisch Congres. Die heerlijke dagen zijn nu voorbij. De vrucht dezer verheerlijking van en bespiegelingen over het H. Sacrament is een grootere en hoogere waaxdeering van dit H. Sacrament. Om de indrukken, in deze dagen opgedaan, levendig te houden, beveelt Z.D.H. een zeer gemakkelijk mid del aan, n.l. de gebeden, hier gehouden in den geest terug te roepen. De heerlijke Antiphoon, die wij in deze dagen zoo vaak hebben gehoord, O Sa crum Convivium, bevat alles. Daaraan be hoeven wij slechts te denken, wanneer wij ons aan het H. Sacrament willen toewij den. Convivere, dat moet in den waren zin de vrucht zijn van dit congres. Jezus mag zooveel van ons verwachten. Hij is niet al leen onze gast, neen hij is ook spijze en drank voor ons. Hoeveel reden hebben wij dan niet, ons geheel en al te geven aan Hem, Die tot aan het einde der wereld bij ons zal blijven. Mgr. spoort aan ons dage lijks te vereenigen met Hem en dat moeten we opgewekt doen. Als hongerigen moeten wij tot Hem snellen, daarbij in acht ne mende het groote doel, dat Hij gehad heeft met de insteling van dit sacrament, n.. ons te geven een onderpand der Hemel- sche glorie. Wat is de Hemelsche glorie? Het is de blijvende en niet meer te versto ren voreeniging met de Godheid in de hoogste glorie. Christus heeft ons den voorsmaak dcir he melsche glorie hier op aarde reeds willen leeren. Wij kunnen door het H. Sacrament des Altaars God bezitten, zonder Hem te verliezen. Laten wij daarbij bedenken, dat wij ontvangen het lichaam en bloed des Heeren, dat Hij op den vooravond van Zijn lijden als blijvende gedachtenis dit H. Sacrament heeft ingesteld, toen Hij zijn H. Bloed aan de Apostelen heeft gegeven, dat Hij kort daarop zou ver gieten. Hat Hij zijn H. Lichaam voor ons zou breken aan het Kruis. Wanneer wij dat bedenken, moeten wij niet op zien tegen offers van wederliefde. W ij moeten in de H. Eucharistie kracht put ten, om kost9 wat het kost cmze ziel heilig te bewaren. Weg met de zucht naar aardsche goederen, die den mensch verleidt tot onrechtvaardigheid en ge brek aan liefde voor den evennaaste. Weg met die zonde, waarvan ik den naam' niet wü noemen. Al kost 't ons veel, Hem heeft 't nog meer gekost. Hij heeft ons de kostbare gave van 't H. Sacrament gegeven. Vragen we Hem kracht om die offers te dragen, dan zal ons hart vervuld worden met de genade, de kracht Gods. Hij zal ons die genade geven, Hij stort zich uit. Het hangt van ons af, hoeveel genade wij verkrijgen. Wanneer wij met een eng hart tot Hem naderen, dan zal dat spoedig ver vuld zijn van genade. Maar als we tot Hem gaan met een uitgebreid, uitgezet hart, dan zal overvloedige genade ons deel worden. Maar daartoe moeten wij met edelmoedigheid offers brengen. Dan zullen we sterk zijn en in staat do zware bekoringen te overwinnen. Hat roept de antiphoon ons toe. Wan neer wij uit het lijden en sterven vaa den Eucharistischen Jezus leeren offers te brengen, dan zal het Eucharistisch Congres een onderpand worden voor eea rijk teven hier en een glorierijk levea hiernamaals. Onder het uitspreken dezer woorden begon een zachte regen te vallen, als een symbool van vruchtbaarheid en toe- komstigen wasdom. Hiep onder den indruk gingen de aan wezigen hierop uiteen. AMSTERDAM, 21 Oct. (Bericht v/h. Gem. Veilingsgeb., expl. De Jong Koene.) Nouveau Pateau f 916, Triumph de Vienne f 1422, Ananas de Contrais f 14—17, Williams rijp 3036, Williams extra t 4854, Williams f 2428, Souvenir de Con gres f 1014. Conseiller de la Cour f 1018, Leghipons f 1826, Vijgen peren f8—12, Soldat Labourcur f 10 14, Hertogin Elza f 812, Beurré Lindauer f 8—12, Beurré Hardy f 1828, Margarithe Marillat f 1216, Bcnne Louise d'Avranches f 2528, Beurré d'Amalie f 1014, Dr. Jules Guyot f 1016, Sterappelen f 1828, The Queen f 8—12, Gravensteiners f 1218, Cox Pomona f815, Tulp- appelen, f 810, Codlin Keswick f 6—14, Zonzoet f 10—14, Bloemzoet f 10—13, Vlaamsch zuur f 6—10, Druiven f 5664, idem wit g 812 per 100 K.G.Bloemkool I f 1416, idem II f 8—12 per 100 stuksSper- cieboonen enkele f 2025, idem dub- bele f 1824, Snijboonen kas f 7084, Duinzand Eigenheimers f 78.50, Tomaten f 2432 per 100 K.G. Spruiten f 1.603.10 per zak. Bloemen. Chrysanthemums f 23— 40 per 100 stuks Lelies f 2224 per 100 kelken; Callas f 24—32, Rozen f 6—17, Am. Anjers f 7—10, Dahlia's f 3.50—7, Snijgroen f 4—8. Eiketak- ken f 1.50—3.50 per 100 siuks. BOVENKARSPEL (station), 21 Oct. Aardappelen Koks f 0.75, idem Blauwe f 0.85—1.10, idem Bonte f 1.05—1.10 per baal, aangevoerd 1315 balen Uien groote gele f 0.35— 1.25, idem kleine gele f 11.15 per baal, aangevoerd 865 balen Bloem kool le soort f 5.2515.50, idem 2e soort f 2.60—4.50 per 100 stuks, aangevoerd 90200 stuks Roode Kool f 0.800.60 per 100 K.G., aangevoerd 112.900 K.G.gele kool f 0.85—0.90 per 1C0 K.G. aangevoerd 23.000 K.G.Witte kool f 0.65—1.10 per 100 K.G.aangevoerd 84.700 K.G. Bieten groote f 5.759.50, idem Line f 3.254 per 1000 stuks, aan gevoerd 85.700 stuksSlaboonen f 2.20—3.20 per 10 K.G., aangevoerd 600 zak. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Oct. (Weekbericht). (Langendijker Groentenveiling). Voor de bloemkool werden deze week weer flinke prijzen gemaakt. Het soort le Cerf f 618.40 en voor reuzen f 6.7014.80. De aan voer bedroeg 56.675 stuks. Van kool soorten werd veel meer aangevoerd dan de vorige week. De prijzen bleven vrijwel gelijk. Roode kool, aanvoer 478.450 K.G., prijs f 0.70 tot f 2.80 de 100 K.G.gele kool, aanvoer 231. 150 K.G., prijs f 0.60—2.80 de 100 K.G. witte kool, aanvoer 732.800 K.G., prijst0.90 tot 1.50 de 100 K.G. j witte kool per wagon f 102125. Er werden dus aangevoerd ongeveer 145 wagons kool. Een paar partijtjes bos wortelen brachten f 1.101.40 de 100 bos op. Peen-aanvoer 281.77é K.G., prijs f 0.90—1.40 de 100 K.G. Bij grooten aanvoer leken ze einde der week iets williger, hoewel de prijs nog zeer laag is. 52350 K.G. bieten werden aangevoerd, prijs f0.70 1.90 de 100 K.G. Rammenas prijs f 2.50 3, de 100 K.G., aanvoer 5500 K.G. Rapen aanvoer 8000 K.G. prijs f 0.90 —1.10 de 100 K.G. Van nep werd aangevoerd 32550 K.G., prijs f 2.40 3.80 de 100 K.G., drielingen f 0.90 —1.50. Uien f 1.50—3.20 de 100 K.G. met een aanvoer van 97200 K.G. Slaboonen aanvoer 1730 K.G., prijs f 7.80 tot f 18.60 de 100 K.G. Aard appelen aanvoer 51000 K.G., prijs Schotsche muizen f 1.402.60, School meesters f 1.402.50. Blauwe f 1.90 4.60, Eigenheimers f 2.302.60, Bravo t 2—3.10, Red Star f 1.90 2.50, Due f 1.30—1.70, Kriel f 1.20 —1.30, alles per 100 K.G. Nog werd aangevoerd 165 K.G. spruitkool k f 9.40 de 100 K.G. Deze week werd tweemaal veiling gehouden van te veld staande winterkool. Roode kool werd opgehouden op 12 gulden per snees (1/42 H.A.) gele kool kon het niet verder brengen dan 9 gulden per snees, voor welk bedrag ze ook werden opgehouden. CULEAfBORG, 21 Oct. Fruit. (Vei- lingsvereeniging Culemborg en Om streken). Bellefleurs le qual. 6*4 ct-« goud reinetten le qual. 6%7/2 ct-» Gart Roelof 5 ct., blanke" hooilaars 6 ct., wintervijgen 12 ct., winterjan- nen le qual. 6% ct., notarisperen le qual. 4%—5% ct., beurré claso ie qual. 21~ ct., zure campagne le qual. 2—4% ct., huismannen le qual. 7% cy*» pondsperen 7 ct., bergamot- Deren 6% ct., bellefleurs le qual. 3% ct., zure bellefleurs le qual. 7 ct., allés per K.g.witte kool 2 ct., roode kool 3 ct., per stuk. ENKHUIZEN, 21 Pet. Aardappè let. Blauwe f 0.80—1.20, bravo') 0.85—0.90 De Wet f 0.85 per baal 100 pd.) Peren Cure f 4.75 Gene raal tothleben f 4.75 gratiolen f 2.85 j Napoleon f 3.30 per 100 pond. Sla-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3