m. Dinsdag 24 October 1922 45st® Jaargang No. 14281 Moet ook de over heid helpen? Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BHD STADSNIEUWS. 25 00T0BER Het terrein aan de Zuidzijde van de Kathedraal. De éénmanswagen. Bij het eenigen lijd geleden te Brussel gehouden Internationaal Con gres van Tramwegen is ook het waag stuk van den éénmanswagen bespro ken. De Nederlandsche regeering werd op dat congres vertegenwoordigd door het lid van den Raad van Toezicht, den heer L. M. Barnet Lzn. Het „Weekblad van de Ned. Ver. v. Spoorwegpersoneel" schrijft thans: „Doet het niet eigenaardig aan, dat een vertegenwoordiger van de Regce- ring in Brussel naar een paar rede- vo$ ingen moet gaan luisteren, ter wijl, indien onze inlichtingen juist zijn, bijv. le Haarlem de ingevoerde éénmanswagens op teekening zijn goedgekeurd en sedert de invoering van het eenmanssysleem geen enkele vertegenwoordiger van den Raad van Toezicht door het personeel is gezien? Zelfs toen een wagen op de lijn Station—Overveen uit de rails was geloopen en in een sloot was terecht gekomen, heeft, ondanks het feit, dat deze lijn onder de bepalingen van Lokaalspoorwegen valt, het personeel van een op de hoogte stellen van den toestand door den Raad van Toe zicht niets bemerkt, waaruit we vei lig mogen con elude eren, dat namens den Raad geen onderzoek is ingesteld geworden. Was door den Raad van Toezicht een grondig onderzoek naar de prak tijk van den éénmanswagen ingesteld, we zijn er van overtuigd, dat de te Haarlem dienstdoende wagens, indien rekening werd gehouden met de vei ligheid, waren afgekeurd. Of is de veiligheid van het publiek voldoende verzekerd indien er op één dag vier aanrijdingen met den één manswagen plaats vinden en er over het algemeen aanrijdingen veelvul- digcr voorkomen dan vroeger. We weten wel, dat deze feiten door de Directie der E. N. E.T. enz. worden verdoezeld, maar dat belet ons niet als organisatie een onderzoek naar deze aangelegenheden in te stellen en de resultaten daarvan publiek te huiken. Geen gratis verpleging meer. MUZIEK. Harold Bauer. Het was juist vijftien jaren geleden dat ik het spel van Harold Bauer, in Schumann o.a., mocht beluisteren. Hij speelde .toen, ik herinner het me nog levendig, de Novelletten. Was 't wonder dat mijn belang stelling thans uitging naar zijn spelen, waar hij ook nu een Cyclus uit dien tijd voordroeg, de kinderscenen Na een zoo hoogst gelukkig begin als het heerlijke toonstuk van Rameau dat ons in zijn prachtig-getroffen re gistratie geheel en al den klaviertoon deed vergeten, mochten wij van zijn musiceeren zeker de hoogste verwach tingen koesteren. Ongaarne zag ik het poëtisch waas dezer muziek voor klaar dere lijn vervluchtigen, want hoe goed ook gekozen, die zelden gehoorde stuk ken van Couperin (le Grand!) Leonardo Leo en Duphly de muziek van Rameau geurde als een eenzame loem die men wel gaarne mocht her vinden, maar die slechts als herinne ring zou nablijven. Ik had het stuk lief hekregen, en geen „Carillon de^ Cyhere," nog een „barricades mystérieuses" vermocht mij het gemis van die ééne zeldzame bloem te vergoeden. Als één enkel woord van liefde bij véél levensnoo- den., als overvloeiend purper van nei gende zon, dat men kan bemijmeren, niet weerhouden. Was het toeval, dat het werk van den grijzen Beethoven, zijn sonate, werk 110, als vervolg op het programma stond Levensnoo- den Hoe vereenzelvigt zich dit woord met den naam van den schepper der Missa Solemnis, der negende sympho nic. Is het geen lijden alreeds, het doorlezen van die laatste bladzijden van het leven van Beethoven, waar het lot van dien „geliefden zoon" den ouden eenzamen man aangreep, hem de woorden deed uiten: „wo bin ich nicht verwundet, zerschnitten Evenwel, hoe ouder en hoe eenza mer hij werd, hoe minder hij deze natuurlijke behoefte aan liefde kon missen. Het conflict tusschen die lief de en zijn hoogzedelijke strengheid en plichtsgevoel kon niet uitblijven, maarl 't is deze heftige „Erregung" van heen zijn innerlijk wezen, die het aanzije gaf aan zooveel heerlijke werken. Wie oprecht wilde luisteren naar de laatstt deelen dezer sonate, zag wel klaar hee beeld van het lijden dat de eenzaml man verduurde lijden, meer moree- dan physiek en dat hij slechts over. won door zijn geloof, en door zijn wilr Het eerste deel der slotfuga schilde 1 dat kampen van den wil tegen h®* lijden dat hier eerst in al zijn hevig heid uitbrak. Harold Bauer heeft dat beeld in zijn gansche klaarheid ons doen zien hoe fel lichtte dat tot middenstem gewor den motief op. Hier is het al strijd, waar 't voorafgaande „arioso dolente" ons de uitdrukking geeft der hevigste smart. Dan de reprise van het arioso, waar in zijn nieuwen toonaard deze stemverheffing 'n onnatuurlijk schril- len klank geeft, zij doet ons getuige zijn van den moreelen doodstrijd, die Beethoven meer dan eenig meftsch heeft gestreden en hij dank zijn ontem- baren wil even zooveel malen over won.Dat crescendo naar die enthousias te dankhymne, die hymne zelf die als het fuga „et vitam venturi" uit de Missa solemmis geen twijfelen meer overlaathet werd onder de handen van den prachtig gedisponeerden Ha rold Bauer tot een beeld van felle dramatiek, die slotfuga bovenal. Men zou hierna wenschen te hooren het strijkkwartet werk 132 van den mees ter., hier óók het beeld van dit lijden, maar slechts als herinnering, wat ons genoeg zegt het Italiaansch bijschrift én dat vertaald luidt„Dankzegging aan de Godheid, van een genezende." Dat is wel heel duidelijk En hoe lang tastte men omtrent den laten Beet hoven in 't duister Zijn de kritieken der heeren recensenten uit de dagen van 't ontstaan dezer scheppingen niet even zooveel bewijzen van onvermo gen Enfin, 1' hïstoire se répète. Men heeft Bauer den romanticus in zijn gezond en ongekunsteld spel bij Schumann* hartelijk bewonderd. Hij heeft ons in deze kinderscenen getoond evenals destijds Willem A-n- driessen, die ze óók te Haarlem eens op zijn programma plaatste, de juistheid van hef devies, „niets is den grooten man te klein." Even oprecht vereerde men zijn spelen van Schubert's Im promptu in As (no 4 eerste groep,) al mocht men den rijkdom aan dy namische kleuren en hevige agogische accenten die zijn Chopin-ballade in As zoo vorstelijk ten toon spreidde, ook bij Schubert in dat bewogen mid dendeel in cis-klein slechts ongaarne missen. De grootschheid van dit Chopin-spelen geeft Bauer met recht aanspraak op onze dankbaarheid, al zullen natuurlijk weer velen hem in zijn Méphisto wals hooger stellen. Mij klonk na dit goddelijk musiceeren in Chopin het heele Liszt-spel als een profanatie, en de musicus keerde god dank ook zelf tot zijn beter—ik terug, toen hij na de schier eindelooze ovatie ons de wals in Ges van Chopin als toe gift schonk, 'k Wil niet zeggen dat ik doof bleef voor het schitterend Liszt- spelen, en 'k begrijp dat wien de orkest partituur dezer wals niet geheel be vredigd in die plaatsen waar zij naakt, ledig klinkt, waar 't eigenlijk „klavier pedaal" ontbreekt, nu wel in deze piano-transcriptie onderBauer's mach tige handen thans een niet te onder schatten genot werd geschonken. Dat echter, ik blijf er bij, op een programma te samen met Beetho ven's verheven toonschepping liever niet moest voorkomen. Is het het zelfde gebrek aan goeden smaak dat ook Harold Bauer verleidde, om het verheven poëem van César Franck, diens Prélude, fugue et variation, te bewerken tot een effectvol pianostuk? Wij hopen dat hij hier zich slechts liet verleiden, om de wonderbare poly- phonie dezer fugue zoo mogelijk nog klaarder tot ons te brengen. Al is een bewerking als deze hiermee wel licht verklaard, zij is er geenszins door gerechtvaardigd. Men huldigde op dit afscheidscon cert den vertrekkenden klavierpoëet naast hartelijke bijvalsbetuiging met een schat van bloemen. O. J. K. Het dempen van den Oosteinder- plas. Het jaarboekje voor Haarlem en omstreken. LANGS DEN WEG. Op pensioen gesteld. Verkoop van sterken drank. Het regeeringsjubiieum der Koningin. Provinciale Staten van Noord- Holland. Centrale verwarming in de Kathedraal. Er is een contract afgesloten, volgens hetwelk met de centrale verwarming der kerk uiterlijk 1 December a.s. een be gin zal worden gemaakt. Arbeiders te kort. De bollenhandel. „St. Raphael". „Geloof en Wetenschap". Onze Bouwkunde. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Door blinden vervaardigden ge bruiksvoorwerpen. De hier wonende blinden, wier be langen behartigd worden door de vereeniging met den langen naam, die zich ten doel stelt hun Lot te ver zachten, maken allerlei nuttige vaak sierlijke —voorwerpen voor dagelijksch gebruik: manden, borstels, boenders, rieten zittingen voor stoelen, kinder- kleerljes, enz., enz.; zij doen dat met groote toewijding omdat werk hun vreugdevolle, heilzame afleiding geeft en dientengevolge doen ze t goed. Vrijdag een Zaterdag a.s., 27 en 28 dezer, zullen in de bovenzalen van „De Kroon", aan de Groole Markt, van 2 tot 6 uur, verschillende van) hun producten te zien zijn. Men zal hen daar tevens aan den arbeid zien (mandenwerk vervaardigend, stoelen mattend), men zal het prikken en typen van blinden- of „braille '-schrift kunnen bewonderen, men zal een blinden pianist opwekkende muziek hooren sjpelen. De abonnementsprijs be draagt voor Haarlen. en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week ƒ0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.5714 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 -n 1748. Postrekening No, 5970. De poging van d Regeering om te be werkstelligen dat onze Nederlandsche Sigarenfabrieken meerdere kansen krijgen op de Hollandsche orders, vindt lang niet overal waardeering. Naast verstokte vrijhandelaren vindt men de politieke heeren onzer S. D. A. P. met hun pers aan het intrigeeren. Nu moet worden erkend, dat dusdanige maatregelen als worden voortgesteld uit den aard der zaak slechts noodmaatre gelen kunnen zijn. Een nieuwe heffing van 15 per duizend in te voeren sigaren, is inderdaad geen kleinigheid. Maar zij, die, om welke reden dan ook tegen dusdanige maatregelen fulmineeren, hebben toch minstens den plicht andere wegen te wijzen of te openen. Wij zijn nogal eens in staat om kennis te maken met de totaal weekloonen in dezen tak van nijverheid verdiend, en dan moeten wij eerlijk erkennen, ook als wij letten op de positie van andere ar beiders en op 't levensniveau dat van een verlaging van het weekinkomen voor de massa moeilijk sprake kan zijn. Natuurlijk bestaat er ook nog een gele genheid, (de strijd in die industrie gaat hier thans om), om door verlaging van het stukloon en verlenging van den werktijd tot behoud van het weekinkomen te komen met een gelijktijdige daling van den kostprijs en, naar mocht worden ver wacht, van den verkoopprijs. Het is thans niet gewenscht voor een buitenstaander daarover zijn meening te zeggen, omdat eerst de strijd zal moeten zijn beëindigd. Maar wel mag worden ge constateerd, dat deze tak van industrie, om haar zelfs wille op de eerste plaats, alles zal moeten doen om in de moeilijk heden niet ten onder te gaan. Trouwens het is niet de sigarenindustrie alleen, welke voor dusdanige moeilijk heden staat. Elke tak van nijverheid, welke op de internationale markt mede dingsters ontmoet, staat voor dezelfde moeilijkheden. Dezer dagen kregen wij een staatje in handen, weergevende eenige artikelen uit de metaalnijverheid, welke de laatste tijden zijn ingevoerd. Een vergelijking met andere jaren, laat Wel zien, dat de toename inderdaad ab normaal is. Deze toename heeft natuurlijk tot gevolg verlies van werkgelegenheid voor de eigen nijverheid, en dit wederom op zijne beurt brengt verlies voor de indu strie en werkloosheid voor de arbeiders. Wij geven het staatje hier weer, opdat ieder zich van de juistheid kan overtui- gen. RIJWIELEN. Stuks. Ie haljaar 1920 47.933 2e halfjaar 1920 40.039 le halfjaar 1921 86.303 2e halfjaar 1921 74.596 le halfjaar 1922 86.971 WAGENMAKERSWERK K.G. (Automobiel-carosserieën). le halfjaar 1920 2.710.701 2e halfjaar 1920 748.201 le halfjaar 1921 848.745 2e halfjaar 1921 1.364.838 le halfjaar 1922 2.497.000 FORNUIZEN, GASCOMFOREN, AL OF NIET VAN EMAILLE. K.G. le halfjaar 1920 2.387.707 2e halfjaar 1920 2.836.623 le halfjaar 1921 2.360.858 2e halfjaar 1921 4,447.198 le halfjaar 1922 4.273.000 GEËMAILLEERDE ARTIKELEN. K.G. le halfjaar 1920 1.580.796 2e halfjaar 1920 1.602.115 le halfjaar 1921 2.099.802 2e halfjaar 19213.117.418 le halfjaar 1922 3.159.000 IJZERCONSTRU CTIE WERK. (Bruggen en onderdeelen). K.G. le halfjaar 1920 191.037 2e halfjaar 1920 308.998 le halfjaar 1921 456.741 2e halfjaar 1921 2.789.472 le halfjaar 1522 7.588.000 Dat deze cijfers zorgwekkend zijn, zal niemand kunnen tegenspreken. Trouwens ook andere takken van nij verheid zouden hetzelfde kunnen aan- toonen. De vraag is nu, of dit maar lijdelijk moet worden aangezien en zoo niet, wie dan hulp moeten verleenen. Hoe ongaarne wij het ook hier neer schrijven, naar onze meening, moet de Overheid in deze moeilijkheden helpen ook al moet worden erkend, dat de Over heid daarvoor zeker niet het meest ge- eigende instrument is. Maar de betrokkenen kunnen het een voudig niet alleen. De valuta is ten eenemale zoodanig, dat een correctie zonder de hulp van de Overheid eenvoudig ondoenlijk is. In een abnormale positie als thans, kan de concurrentie-vaardigheid ten over staan van de buitenlandsche nijverheid niet alleen, althans niet overal, door Advertentiën 35 cents per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling: 60 cent per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. samenwerking van de groepen, geïnte resseerd bij eenigen tak van nijverheid worden bereikt. Uit conferenties tusschen Minister Aal- berse en de leiders van handel en nijver heid is reeds gebleken, dat onze Minister van Arbeid thans op den goeden weg is en wij uiten daarbij de verwachting dat ook inderdaad alle groepen bereid zullen zijn mee te werken. Men bedenke dan, wij hebben daarop trouwens al min of meer bedektelijk het licht laten vallen, dat in een periode als het er om gaat om er te zijn of niet te zijn ook voor een verdere toekomst, stokpaardjes er zijr om op stal te zetten. Men begrijpe ons goed, het grootste goed voor ons volk is thans het behoud van zijn volkskracht al het andere, hoe voornaam ook, is daaraan ondergeschikt. Daarom pleiten wij ook voor hulp van Overheid. Maar deze hulp zal uit haar aard steunend kunnen zijn; de direct be trokkenen kunnen veel en veel meer. VB. M. K. Sociëteit ,,St. Bavo" Haart. Inkoop Comb. 8 uur Hoofdbestuur Volks bond half 8 WoTvingbouwvereemi- ging Bloemenhof" 8 uur. Gebouw Bakenesscrgracht 63 Federatie van Woningbouwvereenigingen 8 uur. Gem. Concertzaal Haarlem's Muzikale Vriendenkring Muziekavond 8 u. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Da gelijks uitgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk. H. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012J4, van 2 -5 en van 710 u. behalve des Maandagsochtend» en op Zon- «n Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor znannen Jaco- bijncnistrant 15 Alle werkdagen voorin, van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. Martha-vereeniginy BloemhofStraat 1 Betrekkiimgbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Sinds eenigen tijd is men op het terrein aan de Zuidzijde van de kathedraal bezig met de voorloopige werkzaamheden, wel ke er toe zullen leiden, dat aan dien kant een mooie, flinke toegang tot den hoofd ingang der kathedraal komt. Die voor loopige werkzaamheden bestaan in het ophoogen en omspitten van het aan de kerk in eigendom behoorende stuk land. Dit zal herschapen worden tot een fraaien tuin,, welke door een ijzer hekwerk om rasterd zal worden. De lengte van dien tuin is 80 M.. terwijl de gemiddelde breedte ongeveer 40 M. zal bedragen. Aan een zijde zal de tuin in een grooten boog op den weg uitkomen. De tuin zelf zal verfraaid worden door parkaanleg en ee nige aanplantingen. Aan den kant der kerk, komt een inrij, langs welke een fietsenstalling, welke achter in den tuin gebouwd zal worden, bereikt wordt. Die fietseninstallatie, welke thans van hout opgetrokken wordt, zal mettertijd door een ijzeren vervangen worden. Met de plaatsing van het hek zal waarschijnlijk in den loop dezer week een aanvang gemaakt worden. Langs den tuin ligt een stukje grond, dat der gemeente in eigendom toebehoort en door haar thans bestraat zal worden. De grond achter den tuin en voor den hoofdingang behoort aan de kerk en de bestrating daarvan zal dan ook door haar in orde gebracht worden. Dit werk zal worden verricht door de fa. A. Schoorl. die ook den grond, waarop de tuin aan gelegd wordt, thans ophoogt. Het houlen schuttinkje, dat het weiland voor den hoofdingang begrenst, zal mede verdwij nen. Al het leèlijke wordt dus opgeruimd en binnen afziehbaren tijd zal het gras veld van thans gemetamorphoseerd zijn in een keurigen tuin, geflankeerd door een fraaien, goed bestraten weg, zoodnt dan al vast een ziide een mooi entrëe biedt tot den hoofdingang van onze ka thedraal. Ontkennen zal dan weinig balen. Nu zal men vragen hoe komt liet ,dat aanrijdingen zoo veelvuldig voorko men V We wezen er in onze vorige beschouwingen al op, dat de remin- richling van den éénmanswagen al lerberoerdst was. Zoo vestigen wc de aandacht op het feit, dat een wagen voerder op 20 M. afstand niet tot stil stand kon komen! De wagenvoerder- eonducteur heeft nu niet alleen de veiligheid in acht te nemen, hij moet ook zorgen dat de passagiers op de juisle halle uitstappen, enz. De wa genvoerder-conducteur le Haarlem is ook verplicht de verschillende halten af te roepen, le Arnhem moet het publiek zeif maar oplelten. De bestuurder heeft dus door de slechte reminrichling geen vertrou wen, indien er ploiseling wat voor zijn wagen komt le kunnen stoppen. We behoeven zeker niet te vertellen, dat deze ongerustheid hem vanzelf sprekend, nog meer aanmaant oni op de veiligheid te letten, terwijl de weienschap, dat er ieder oogenblik een ongeluk kan gebeuren, waarle gen hij vrijwel machteloos staat, zeer nadeeligen invloed op '1 zenuwgestel van den wagenvoerdcr-conducteur moet hebben. Nu heeft men ons opge merkt, maar dat kan verholpen wor den en zoudt ge dan ü\v bezwaren tegen den éénmanswagen blijven1 handhaven? We antwoorden volmon dig ja, ook indien het euvel van de remibediening zou worden verholpen, dan zullen we onze bezwaren tegen de invoering van dit menschenlevens- vretende systeem handhaven en onze denkbeelden blijven propageeren, pp. dal binnen den korist mogelijken tijd dit systeem zal verdwijnen. De directie van het academische zie kenhuis te Leidon heeft een circulaire gericht aan verschillende gemeentebestu ren, waarin zij mededeelt, dat uit zui nigheidsoverwegingen een einde wondt gemaakt aan het gratis verplegen in het ziekenhuis en aan het gratis verstrek ken van geneesmiddelen. Een uitzonde ring zal slechts gemaakt worden voor bepaalde studiegevallen. Deze circulaire zal een teleurstelling brengen voor tal rijke on- en minvermogenden in de verre omstreken van Leiden. Het bestuur van den Ned. R.-rL Land- arbeidersbond „Sint Deus Dedit heeft aan de Prov. Staten van Noord-Holland een adres gericht, waarin gewezen wordt op het feit. dat aan den heer S. ten Bekkel Huinink te Ubbergen concessie is verleend tot 't droogmaken van den West- einderplas onder Aalsmeer. Het is adres sante gebleken, dat het water nog moet worden onteigend en met Rijnland be sprekingen moeten gevoerd worden. In het belang van de bestrijding der werk loosheid verzocht het bestuur van „Sint Deus Dedit" de Staten hun invloed te willen aanwenden om te bevorderen, dat de concessionaris d'. werk ten spoedig ste kan ter hand nemen, te meer waar dit werk geheel zonder steun van de overheid een belangrijke verruiming van werkgelegenheid biedt. Uit een advertentie in dit nummer blijkt, dat de uilgever van het Jaarboekje van Haarlem de medewerking verzoekt van de secretarissen der vereenigingen om zoo spoedig mogelijk de samenstelling van het bcsluur aan hem op te geven, bene ven sd© woonplaatsen der bestuursleden. Wij steunen dit verzoek ter wille van de geodezaak gaarne, en voegenhieraan toe, dat ook de secretarissen van nieuwe ver eenigingen, die eventueel geen circulaire mochten hebben ontvangen, verzocht wor den hun bsturen op te geven. De Leidschevaart. Als je over slechte straten in Haar lem begint te klagen, ben je vooreerst nog niet aan een eind. Bij heele rissen kun je ze opsommen, de straten en wegen, welke noodzakelijk verbetering behoe ven. Maar zoo nu en dan tref je er een aan, waar je werkelijk versteld van staat. Zoo een is ook het gedeelte Leid schevaart vanaf het einde der rij huizen voorbij de kweekschool voor onderwij zers tot aan de Schouwtjesbrug. Dat stuk weg ziet er schandalig uit. De grond, vooral om en nabij de rails is vol kuilen en die voetangels en klemmen daar zijn voor de voorbijgangers hoogst gevaarlijk. Hoe 't mogelijk is, dat men een weg, waar toch veel passage is, in een derge- Iijken toestand Iaat, is eigenlijk on begrijpelijk. Behalve de ontelbare kuilen, doet zich daar ook nog het geval voor, dat de rails bijna over de geheele leng te van den weg boven den grond uit steekt en soms een flink eind. Vooral des avonds lijkt de weg ons gevaarlijk toe. Er moet op dit weggedeelte dan ook noodzakelijk verbetering aangebracht wor den. Het behoort zeker tot die gedeelten, welke het meest reparatie noodig hebben. Een welbekend rechercheur is dezer dagen op verzoek op pensioen gesteld. Het is de heer E. Eenger, die 30 jaar hij de Haarlemsohe politie werkzaam is geweest. Voor hij te Haarlem kwam, was hij werkzaam bij het politie-corps te 's-Hertogenbosch. Door den commissaris van politie, den heer E. H. Tenckinck, werd hij op diens kantoor in waardeerende wcorden toege sproken. Op* het politie-bureau werd de heer Eenger toegesproken door den heer M. Woud, hoofd-inspecteur der aid. recher che, en den heer J. Brunt, rechercheur. Namens de recherche werd hem 'n fau teuil aangeboden. Tegen A. Th. de R. is proces-ver baal opgemaakt ter zake ten le het ver- koopen van sterken drank aan kinderen van 9, 10 en 11 jaar, ten 2e wegens het toelaten van kinderen tot zijn ver gunningslokaliteit en ten slotte wegens het slijten zonder vergunning. Door eenige bewoners der Gierstraat worden alle bewoners dier straat tegen Donderdagavond half negen in het Han- ze-gebouw bijeengeroepen tot het hou den van besprekingen voor eventuecle feestelijkheden bij het herdenken der 25-jarige regeering van H.M. de Ko ningin het volgend jaar. Door de onderteekenaars van het op- roepingsbillet wordt o.m. voorgesteld, 'n buurteomissie te verkiezen en deze te machtigen, plannen te ontwerpen voor straatversiering e.d. De Provinciale Staten van Noord-Hol land kwamen hedenmorgen in najaarszit ting bijeen. De vergadering werd geopend met ge bed. Een commissie, bestaande uit de heeren jhr. van Lennep, Dekker en Pot huis werd benoemd om de geloofsbrieven der nieuw inkomende leden te onderzoe ken. De commissie adviseerde tot toe lating der heeren J. den Exter, Amster dam, J, F. Luycx, Weesp, A. R. Ophorst, Amsterdam en Mr. J. Verdam, Amster dam. Hierna werden de heeren geïnstal leerd. Hierna werden de afdeelingen getrok ken, waarop de vergadering werd ver daagd tot Dinsdag 28 November a.s. Voor de parochieanen van de kathe drale kerk „St. Bavo" is er goed nieuws. Dezen winter zal n.l. begonnen wor den met centrale verwarming der kerk. 1 De kanalen voor de centrale verwarming I zijn reeds gelegd bij den bouw der kerk, j doch de eigenlijke stookovens ontbraken nog. Met het aanmetselen daarvan zal nu spoedig begonnen worden. De inhoud der kathedrale kerk is 60.000 M3 en voor de verwarming daarvan zijn j 4 groote stookovens noodig. Gevolgd zal J worden het systeem van heete-lucht-ver-1 warming. In de kathedraal komen zoo- I genaamde koude en heete roosters. Do koude zuigen de lucht in en voeren haar naar de stookplaats, vanwar zij ver warmd lange de heete roosters weer in den bovenbouw der kerk terugkeert. In geen jaren is er te Hillegom tekort geweest aan werkkrachten in het bloem- bollenbedrijf. Thans zijn er uit Loosdui nen naar daar gekomen. Het is voor Ihet hoofdbedrijf een goed toeken. De vraag naar Hyacinthen blijft nog steeds goed en de prijzen dientengevolge flink. De handel in Gladiolen blijft traag. Op de plaats gehad hebbende lande lijke Vakgroepvergadering van 't Tram wegpersoneel, welke gehouden werd te Utrecht, is bij acclamatie als voorzit ter gekozen de heer L. Goers, haltechef der E. S. M. te Zandvoort, voorzitter der tramgroep af deeling Haarlem. Door deze verkiezing i s genoemde hoofdbestuurslid geworden van den R. K. Bond van Spoor- en Trampersoneel „St Raphael." Deze uitslag is voor de afdee- ling Tram geen verrassing, omdat de leden wisten wat de heer Goers voor de trammannen gedaan heeft, zonder er op te letten of zij al of niet leden van „St. Raphael waren. Alle tramman nen worden gefeliciteerd met deven schit terenden uitslag. Gisteravond hield in „St. Bavo" de vereeniging „Geloof en Wetenschap" een huishoudelijke vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat voor ongeveer 250 bezoekers lidmaatschapskaarten zijn uiigereikt. De verschillende lezingen, door „G. en W." gehouden, mochten zich steeds in een groote opkomst verheugen, waaruit de bloei der vereeniging sprak, doch het verslag merkle op, dat die bloei slechts uiterlijk is, want uitgezonderd dan voor die lezingen, toonden de leden zeer weinig belangstelling voor hun vereeniging. Het jaarverslag van den penningmees ter gaf een klein voordeelig saldo aan. De aftredende bestuursleden, de heeren A. B. Michielsen en H. A. C. van Keulen, werden resp. als voorzitter en Iweeden penningmeester herkozen De heer Mi chielsen verklaarde echter, in ieder geval af te treden, doch zoolang het voorzitter schap te willen bekleeden, tot er een op volger was. Naar het congres voor vereenigingen „G. en W." dat a.s. Maandag le Arnhem gehouden zal worden, zal een afgevaar digde worden gezonden. Na de rondvraag sluiting op de gewone wijze. Voor de zooveelste maal ontvangen wij weer eens een klacht of liever een pro test tegen de ook in onze stad veelvul dig t oegepaste „nieuwere" richting in de Bouwkunde. Zijn aanloopje tot een heele serie booze verwijten aan het adres van de moderne bouwkunde vindt in zender in do ergernis die hem het ge bouwtje aan het begin van de Dreef ten behoeve van de E'ectriciteitsdistribu- tie geeft en dat ook al als specimen van modernen bouwtrant moet gelden. Inzender vindt het oer-leelijk, het is een „onooglijke steenhoop," een massa zonder vorm of teekening, en nog veel meer nieuws. Den ontwerper van dat ge bouwtje geeft inzender den raad teeken- les te gaan nemen bij zijn zesjarig zoontje. Nu zullen wij allerminst alle pro ducten van onze moderne bouwkunst ia bescherming nemen, maar toch willen wij waarschuwen tegen overdrijving en ge neraliseeren en zelfs een woord van lof aan het adres van onze moderne ar chitecten doen hooren. Het treft dat we daartoe het getui genis van een alleszins bevoegd man kun nen aanhalen en dat nog wel een bui tenlander. Het is bekend dat Nederlan ders altijd zeer gevoelig zijn voor lof van buitenlanders en dat alles met een buitealandsch etiket in den regel ook mooi is in vele Nederlanders oogen. Misschien dus dat het woord van den vermaar den Duitschen architect Peter Benhrens, het oordeel milder vermag te stemmen. Het „Vad." herinnert er.aan dat Pe ter Behrens onlangs in ons land is ge weest en poolshoogte genomen heeft van wat in de laatste jaren hier al zoo gesproken, en dezer dagen heeft hij 't te Rotterdam er zijn bewondering over uit gesproken, en dezer dagen heeft hij te München voor zijn landgenooten nog eens gedaan. Het is waarlijk vleiend al wat Behrens van onze moderne bouw kunst zegt. En hij staat onder de vreem delingen niet alleen. Er zijn den laat- step tijd herhaaldelijk architecten uit ver schillende landen hier geweest, soms een groot gezelschap bijeen, die na een rond reis door ons land onbewimpeld hun ver rassing en groote waardeering te kennen gaven. Er waren er bij die verklaarden, dat wij nu aan de spits gaan. Wij mo gen daar trotsch op zijn, al vergeten we niet, dat enkele landen door de ge volgen van den oorlog zich aan de me dedinging in 't bouwen nagenoeg geheel hebben moeten onttrekken. Waar Haarlem ook rijk zijn deel heeft van de nieuwe stroomingen in de bouw kunde, daar zal dit oordeel ook in Haar lem wel op prijs gesteld worden. Men vervalle echter nu weer niet in ander kwaad en zie alle moderne bouw kunst ook de leelijke! voor mooi aan en vooral veroordeele niemand de mooie voortbrengselen der oudere schoolt Barometerstand 767. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De BildL Naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 Oct. Hoogste barometerstand 768.0 m.M. te Thorshavn. Laagstte barometerstand 753,8 m.M. te Toulon. Verwachtting van den avond van 24 tot den avond van 25 October. Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Zuidoostelijke wind, licht tot ha! (bewolkt droog weer, waarschijnlijk nachtvorst, overdag zelfde temperatuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1