Dit nummei bestaat uit twee bladen. - Eerste blad De R.-K. Staatspartij en de N. K. P. Woensdag 25 October 1922 45ste Jaargang No. 14282 ft. Sr Kantangersehti t STADSNIEUWS. AGENDA 26 OCTOBER Niet alle gemeenten bezuinigen. Concert James Zwart, cello en Henry Jalink, piano. Kleine zaal „De Vereeniging". Diaconessenhuis. Een verrassing. Keisteenen in plaats van een centrifuge Associatie voor liikbezorging. De Nederlandsclie Credietbank. Onder den trein. Onbevoegd uitoefenen genees kunde. Ned. Organisatie van Accountants. Demonstratie. R.-K. Kring. De éénmanswagen. Coöp. Woningbouwvereeniging „Vesta". b, Sr g bIrr Het spook der werkloosheid. KLËËRËN MAKEN DEN ft'AN BROEKMAN is de man die - kleeren maakt - Kleine Houtweg 5, - Telef. 222j J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Personalia. De abonnementsprijs be draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week ƒ0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.5714 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 -n 1748, Postrekening No. 5970. BBSHE AdverïentiSn 35 centa per regel - Bij coniract belangrijke korting Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling: 60 cem per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Gelijk onzen lezers bekend is, heeft het bestuur van den R. K. Bond van Kiesvereenigingen kortelings in een uitvoerig open schrijven aan den heer F. Swane, als voorzitter van het voor- loopig comité der N. K. P., er op aan gedrongen, dat allen, die voorheen met de leiding der N. K. P. sympathi seerden of zelfs medewerkten, thans door aansluiting bij de R. K. Kies vereenigingen, zich den hun toeko menden invloed bij de komende ver kiezingen voor Provinciale Staten en Gemeenteraden zouden verzekeren en alzoo zouden medewerken tot behoud of liever algeheel herstel van de Ka tholieke eenheid op politiek gebied. Nu de Tweede Kamerverkiezingen, waarbij 't even heet liep, achter den rug zijn, nu vrees voor samenwerking met de sociaal-democraten overbodig is gebleken en nu de nieuwe regeering alreeds getoond heeft voor de belan gen dier z.g. N. K. P.-ers evenzeer in Üe bres te willen springen als voor ieder anders belang, nu wij last not least tengevolge van het boven staande de N. fv. P. haar eigen dood vrijwel gestorven konden wanen, nu hadden wij in gemoede gemeend, dat door allen, die in zich misschien nog iets N. K. P.-«ch voelden, de aanma ning van het bondsbestuur ter harte zouden hebben genomen. Men moest toch inzien, zoo meen den wij, dat er door het bondsbestuur ernstig naar gestreefd werd, de rech ten der minderheden béter tot hun recht te doen komen dan tot op he den het geval was er zou zelfs reeds een studie- en advies-commissie be noemd worden om deze moeilijkheid door middel van een nieuw algemeen kiesreglement zooveel mogelijk uit den weg te ruimen, en bovendien zou den, naar onze veronderstelling, de aanhangers der N. K. P.-sche gedach te, veelal meer-ontwikkelden, zich er toch van bewust worden, dat zij door hun geestelijk en vaak ook maatschap pelijk overwicht in de kiesvereenigin gen een beduidend grooter gezag kon den oefenen, dan hun minder-ontwik- kelde medebroeders. Deze laatsten zouden, indien zij ver standig werden voorgelicht, willen luisteren naar hun geestelijk en maat schappelijk meerderen, en zoodoende Zou het tekort aan aantal, waaraan de N. K. P.-ers hun te geringen invloed wijlen, aangevuld worden door een overwicht aan prestige. Tot onzen spijt moeten wij erken nen, dat wij ons in onze veronder stellingen althans ten aanzien van de voormannen der N. K. P. vergist hebben. „Het Centrum" bevatte al spoedig het bericht, dat de leiders der N. K. P. besloten hadden niet in te gaan op het verzoek van het bondsbestuur om individueel lot de oude Staatspartij terug te keeren; en het „Eindho- vensch Dagblad" wist aan deze mede deeling nog toe te voegen, dat de organisatie (der N. K. P.) zou blijven voortbestaan en dat er hard gewerkt zou gaan worden aan haar verderen uitbouw. Alleen werd aan plaatselijke afdee- lingen der N. K. P. de mogelijkheid van plaatselijke overeenkomsten open gelaten. Wij hadden niet kunnen denken, dat een zoo ernstig beroep van den bond door de leiders der N. K. P. zoo boud zou worden afgewezen; wij moeten welhaast veronderstellen, dat 'n soort zenuwachtige overijling den leiders der N. K. P. hier parten ge speeld heeft: zóó ondoordacht en vooral ook zóó ongemotiveerd lijkt ons de weigering. Nu de zaken echter zóó staan, nu hopen wij, dat de plaatselijke afdée- lingen den leiders (eener trouwens reeds lang veroordeelde organisatie) een lesje zullen geven. In êêne kiesvereeniging kome men overal broederlijk te zamen, in ééne kiesvereeniging late men van beide zijden zijn goed recht gelden, en bij de aanstaande verkiezingen ne me men besluiten en stelle men can- didaten, welke na vriendschappelijk onderling overleg zooveel moogelijk aller instemming hebben. Dat is de eenigste manier, waarop de kwestie goed in 't reine kan wor den gebracht. Samengewerkt moet er worden van af den aanvang (vanaf de eerste be sprekingen in de kiesvereeniging), en niet vanaf een later tijdstip (bij indie ning der candidatenlijslen), als wan neer de noodlottige splitsing zich reeds gedemonstreerd heeft. Sociëteit „St. Bavo" Esperanto 8 uur Feestvergadering Spoor en Tram 8 uur Bouwvakbond half 8 Anti.-rev. Propagandaclub 8 uur. Ranze-gebouw Jacobijnestraat 17 Vergadering winkeliers Gierstraat half 9. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert van 23 uur. St. Josephsgezellenvereeniging Jansstr. 59 Geloof en Wetenschap 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansilraat Da gelijks uitgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk. It. K. Leeszaal en uitleenbibllotheek Jansstraat 49. Eiken dag geopend ▼an 1012van 25 en van 710 u. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. iff. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. M artha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uut. Men schrijft ons: Door de Gemeente Haarlem zijn ten dienste der Keuringscommissie voor Haar lem en Omstreken drie luxe automobie len, Amerikaansch merk, aangekocht, ter waarde van pl.m. f 13.000. Daar er thans zeer goede Amerikaan- Sohe meiken in den handel zijn, welke voor dat werk uitnemend geschikt en uit economisch oogpünt zelfs beter dan een zware luxe wagen zijn, is hier waarschijn lijk het spreekwoord op zijn plaats: „Het is goed riemen snijden van een ander zijn deer." Omliggende gemeenten welke er aan mede moeten betalen, weest op uw hoede. Ter toelichting hiervan diene nog het volgende: Ten dienste der Keurinflscommissfie voor Haarlem en Omstreken zijn drie vrij groote luxe automobielen aangekocht en wel het Amerikaansche merk „Essex". Deze drie wagens zullen de Gemeente of Gemeenten op pl.m. f 13.000, zegge dertien duizend gulden komen te staan. Nu zijn er op heden automobielen op de markt welke voor dat bedrijf uitmun tend geschikt zouden zijn en waarvan de koopprijs voor drie wagens zou varieeren van 4500, zegge vier duizend vijfhonderd gulden tot f 9000 zegge negen duizend gul den, doch dit is nog maar bijzaak, daar de auto's van dezen prijs bij gebruik van hetzelfde aantal K.M. als de duurdere wa gens per K.M. aanmerkelijk voordeeliger uit zullen komen. Bij alle automobielen wordt de maat der banden ongeveer berekend naar het ge wicht van den wagen, 'n zware wagen met groote dus duurdere banden l-oopt onge veer hetzelfde aantal K.M. als een lichte met goedkoopere banden. Het verschil van een stel banden met rep serve om den zwaren of 'lich'teren wagen hierboven bedoeld zou ongeveer f 200 be dragenden dit is niet alleen het geval met de banden, doch houdt meestal gelijken tred met olie- en benzineverbruik Door aankoop van 'n duurder en zwaarder auto is het berijden en besturen aangena mer en zijn de modellen in den regel ele ganter, waardoor het onderhoud ook kost baarder. Zeer zeker zal een dure wagen langer gebruikt kunnen worden, maar als men een wagen van 4500 tien jaar gebruikt, zou men jaarlijks f 400 af moeten schrij ven, dooh in die tien jaar eenige malen moeten schilderen bekleeden en motor moeten herstellen, doch bij een wagen van f 1400 zou men drie jaar f 400 af kunnen schrijven, dan voor f 200 verkoopen en weer nieuwe aanschaffen, waardoor nooit geen schilderen of bekleeden en ook zeer weinig reparatie aan den motor zou heb ben. Het beste bewijs is dat in Amerika door zakenmenschen bijna uilsluitend en in België en Holland op heden ook vrij al gemeen. de goedkoope en lichte wagens be erden worden. Zelfs door groote heeren wordt haast een mooien zwaren duren een goedkoope lichte wagen voor den dienst aangeschaft. Tot zoover inzender. Wij hebben hier omtrent de meenimg gevraagd van den di recteur van hpt Abattoir, voor welken dienst deze auto's zijn aangeschaft. Deze deelde ons mede dat de drie nieu we auto's (twee „Essex" en een „Over land") gekocht zijn na veel overleg en in de overtuiging dat het beste werd gekocht im het belang van den dienst, waarvoor ze bestemd zijn. De door onzen berichtgever genoemde prijzen zijn niet geheel juist. Een lichte auto is voor den dienst onge schikt om de zware diensten en groote af standen, die gereden wotklen. Per jaar moet een auto van dezen dienst 20.000 K.M. afleggen. Dat is voor een kleine aulo te veel. James, eigenlijk Jacob Zwart, zoon van den onlangs overleden musicus Jan Zwart, uit Beverwijk en dus van muzikalen bloede, is hier ter stede reeds bekend als talentvol cellist. Hij openbaarde zich gis terenavond wederom als zoodanig. Had hem nu maar een voor de kleine zaal der vereeniging weeker klinkend in strument ten dienste gestaan, dan zou zijn in-muzikaal spel en tevens op de hoogste trap van ontwikkeling staande techniek, een onvergetelijk muzikaal genot voor ons zijn geworden. Want waar een stug instrument niet bij het cantilène spel zingt, noch het den uit voerder bij de moeilijkste passages verge makkelijkt om die zonder bijgeluid uit te voeren, daar is een programma als het welk de heer Zwart zich ter uitvoering had gekozen, niet geheel volmaakt te ver tolken. Men mag nu al heel veel of weinig voor liefde voor de cello hebben, wij voor ons vinden steeds octaven, hoogliggende tril lers, arpegio's etc., dikwijls gehoorpijni- gende onderdeelen van de cello techniek, hetgeen niet wegneemt dat men bij het uitvoeren daarvan den cellist van eerste of tweeden rang kan ontdekken. Als eerste rangscellist behoeft Ewart dan ook niet meer ontdekt te worden, want ook gisterenavond voldeed zijn spel aan de hoogste eischen; zoowel de critie- ken van de grootste bladen hier te lande als uit het buitenland spreken daarvan dan ook op duidelijke wijze. Met negen grootere en kleinere nummers hield Zwart zijn hoorders tot het einde vast, zich bovenal doen kennende als den natuurlijk muzikaal doordragenden kunstenaar. Met den heer Henry Jalink werd er prachtig samenspel geproduceerd, o.a. in Valse pitto, resque van D. van Goens (een pracht stukje van rythme, doch weinig origineel). Genoemde heer Jalink hield trouwens den ganschen avond het noodige contact met zijn partner. De solo-voordrachten Ballade van Joh. Brahms, nocturne op 15 no. 2 van Fr. Chopin in Wals van Chopin uitgevoerd door den heer Jalink, verhoogden dezen avond door de prachtige technische uit beelding. Met een meer zachter klinkenden vleu gel zou de fieer Jalink zeker meer coloriet hebben kunnen geven, hetgeen evenwel niet wegneemt, dat deze pianist als solist van zich zal doen spreken. Ons kleine landje mag trotsch zijn op deze twee ras-echte musici. Tot directeur van het Diaconessenhuis te Haarlem is benoemd de heer J. van der Spek, theologisch candidaat en arts aan de Willem Arntszhoeve in Den Dol- der. Ergens door de bollenstreek rollen een paar hoogbeladen vrachtauto's. Hoog op gestapeld liggen de kleine pakketjes bloembollen, op de eerste étappe van hun reis naar het land over zee. Als St. Nicolaas-surprise zullen ze straks aan landen in de huizen van velen om daar een kleurrijke verrassing te brengen in den somberen winter die komt. En als surprises zullen ze worden uitgepakt door de ontvangers. Wat zal er wel inzitten, wat zal uit die bollen te voorschijn ko men? Zoo mijmert een voorbijganger die de auto's passeert. Opeens, zonder dat de bestuurder het merkt, valt ergens in de bollenstreek, waar de weg slecht is, een der vele pak jes van den wagen. En de verrassing, bestemd misschien voor een. „verlangen de" oude dame, ginds over het groote water, valt op den weg door het bollen land. De voorbijganger raapt 't op, den eigenaar waarschuwen. Maar neCi een nieuwsgierige aanvechting doet hem aarzelen. En wat doet de onbescheidene? Een verrasisng, die niet voor hem be stemd is, verklappen! Voorzichtig even'bo venin het doosje kijken en 't dan weer direct dicht maken. Daar liggen een tiental tulpenbollen, wat zeg ik, bollen, nee, bolletjes, zoo'n vingertop groot, waarvan de nieuwsgie rige voorbijganger als vakman moet voor spellen, dat' van de 10 er misschien, bij goede behandeling, 4 een bloem, een pro. cerpinebloem zullen toonen aan de ver langende oude dame. Dat wordt een verrassing voor 't goed- geloovige menschje en toch.... misschien zegt ze nog wei, dat die 4 bloemen toch heelemaal niet duur zijn! meent bet „Wkbld. voor BI. C)" De heer R. te Heiloo, die van een importeur uit Haarlem een centrifuge uit het buitenland dacht te ontvangen, vond in de kisttwee groote kei steenen. De politie stelt een onderzoek Alhier is opgericht de Associatie tot Lijkbezorging, waarbij gezinshoofden zich voor een jaarlijksche contributie van f 1 kunnen aansluiten, waardoor ze zich en hun gezinsleden van een nette begra fenis verzekeren. De vereeniging staat op neutraal stand punt. Ook van Katholieke zijde worden pogingen aangewend om een begrafenis- vereeniging te stichten. In de Algemeene Vergadering van Aan deelhouders werd de Balans- en winst en Verliesrekening goedgekeurd, waarna het dividend werd vastgesteld op 4°/o. De Commissarissen P. N. Bijvoet en A. Koolhoven werden herkozen. Toen gisterenavond 6 uur de trein uit de richting Beverwijk aan het sta tion alhier aankwam, sprong de 59-ja rige G. K., wonende aan de Zomervaart alhier, er uit, terwijl deze nog in boweging was. Hij kwam te vallen tusschen het perron en den trein en geraakte met zijn linkerarm onder den trein, waardoor dat lichaamsdeel werd verbrijzeld. Dr. Luining, die spoedig der plaatse was, gelastte overbrenging naar het St. Elisabeth's Gasthuis, waarheen de ongelukkige per brancard vervoerd werd. Daar is de arm geamouteerd ge worden. De toestand van K. is thans re delijk. Ter zake het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde is proces-verbaal op gemaakt tegen A. S., masseuse en mag- netiseuse. De heeren J. W. Smils en G. Smits, beiden alhier, zijn gekozen tot be stuursleden der Ned. organisatie van accountants. Door den Haarlemschen Bestuur- dersbond zal, ingevolge hel besluit van het Ned. Vakverbond, Zaterdag a.s. een demonstratie worden gehou den, om verbetering voor de werkloo- zen te verkrijgen. Het Werkloozen-Agitatie-Comité ver leent hare medewerking bij deze de monstratie. Morgenavond wordt voor de leden van den R. K. Kring, in het gebouw aan de Jansstraat, de eerste apolo getische cursus gegeven door den gees telijk adviseur, den WelEerw. heer A. J. Boks. De baten van de liefdadigheidsuit voering, welke de reciteerafdeeling van den Kring 23 November a.s. in den Stadsschouwburg zal geven, ko men ten goede aan het St. Joseph's huis voor onverzorgde kinderen, aan den Zijlsingel (Zusters Carmelitessen.) De meening van de personeels organisatie. Vanwege de af deeling Haarlem van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel wordt ons het volgende stuk ter opneming in ons blad toegezonden. Nu binnen korten tijd het vraagstuk van den éénmanswagen in den Gemeenteraad zal worden behandeld en het vrijwel van het advies van de Tramcommissie zal af hangen of vergunning zal worden verleend is het o.i. niet van belang ontbloot, dat van de zijde van het personeel zelf het een en ander over dit systeem wordt gezegd, omdat dit vraagstuk er voor alles een is van publiek belang. Voorop willen we stellen, dat wij ons als organisatie niet zouden verzetten tegen den éénmanswagen indien door een tech- soneel eenigszins verzwaard werd. Onze actie zou er dan op gericht ziin, om bin nen den kortst mogelijkcn tijd de meerdere lasten van de schouders van de meerdere lakten van de schouders van het personeel af te nemen. Het verzet van de Ned. Vereen, tegen den eenmanswagen mag dus niet gekwali ficeerd worden, dat het alleen gericht zou zijn tegen een technische verbetering van het Trambedrijf. We zouden niets liever zien, dan dat door een techischc vervol making van het bedrijf dit betere resulta ten zou afwerpen, omdat daarbij ook het personeel een betere positie zou kunnen veroveren. Er moet overal bezuinigd worden, <Jat is de stelregel van den tijd, dus ook op hel trambedrijf. En het is begrijpelijk, dat de Tram-directeuren naar middelen zoeken om het Trambedrijf beter te doen func- tioneeren en te trachten meerdere winst uit het bedrijf te halen. Daar heeft de vak- vereeniging niets tegen als deze maatrege len worden genomen in overleg met het personeel, indien door de te nemen maat regelen hel personeel niet gedupeerd wordt De directeur van de Haarlemsche Tram wegmaatschappijen is naar Amerika ge weest ter bestudeering van dit vraagstuk, maar waarom is hier. noch in Arnhem het prijzenswaardig voorbeeld gevolgd van het Gemeentebestuur van Zaandam, waar voor eenige jaren een nieuw werksysteem voor de stokers van de gasfabriek werd ingevoerd, 'maar voordat de invoering plaats vond een afvaardiging van het per soneel onder leiding van den Wethouder, J. E. W. Duys, het systeem er. de moge lijkheid van invoering daarvan in Enge land ging bestudeeren. We weten het niet, maar hebben naar aanleiding van ons ge dane mededeelingen van het Amerikaan sche personeel den indruk, dat dan de mo gelijkheid zeer groot zou zijn geweest, dat de personeelsafgevaardigden lijnrecht te genover de patroons zouden hebben ge staan, of dat men het er over eens was geworden, dat de invoering in Holland niet doorvoerbaar zon zijn. De Directeur van de Arnhemsche tram, de heer Nieuwenhuisen, heeft er in een redevoering te Brussel op gewezen, dat in plaatsen van niet boven de 80.000 a 100.000 inwoners z.i. de éénmanswagen doorvoerbaar zou zijn. In grootere sleden zou het volgens dezen heer zeer moeilijk gaan, omdat het veAeer daar te druk is. Haarlem is dus volgens deze redeneering een plaats waar doorvoering wel mogelijk wordt geacht. Wij ontkennen, dat algeheel? doorvoering practisch mogelijk is, en we ontkennen ook. dat op den duur dit sys teem op de lijnen waar het thans inge voerd is houdbaar zou zijn Doorvoering van den eenmanswagen is alleen mogelijk indien het personeel den arbeid, d.w.z. de gecombineerde functie wagenbestuurder- conducteur zou kunnen volhouden. Wij, de mensehen uit de practijk. die dag in dag uit op den wagen staan zeggen van neen, de directie en anderen, die het werk van den wagenbestuurder slechts in theo rie kennen zeggen van wel. Ieder die de zaak objectief wil zien, zegt: Indien iin- derdaad ernstige menschen uit de practijk zeggen van niet. dan moet men dat aan vaarden. Maar de mensehen van de theorie doen dit niet en weten U precies te vertel len dat het wel kan. Hoe staat het hier nu mede? Hel verkeer is de laatste jaren geweldig toegenomen en hrfldt zich met den dag nog meer uit. De locstand is zoo gewor den. dat de Genieenielijke autoriteiten ge dwongen zijn geworden de verkeerspolitie in het leven te roepen, om het verkeer te regelen en ongelukken te voorkomen. In dit steeds drukker wordende verkeer moet nu de wagenvoerder zijn arbeid verrichten. Deze functie is met geen enkele andere in bet verkeersleven te vergelijken. De wagen voerder is bijvoorbeeld verplicht een be paalden weg te vervolgen en kan niet zoo als de bestuurder van een auto door uitwij ken een botsing voorkomen. Hij heeft dus zijn volle aandacht nood'g, en moet tel kens zeer vlug sn kunnen grijpen en elke situatie onmiddellijk doorzien. Maakt een wagenvoerder zich ook maar een oogen- b'rik zenuwachtig, dan zijn aanrijdingen on vermijdelijk. Daarbij komt, dat het ook met de beste reminrichtiing niet altijd mo gelijk is den wagen plotseling tot stilstand te brengen, omdat b.v. bij regenachtig weer de rails zeer glad zijn en de wagen gaat glijden. Laat staan, dat de alhier inge voerde wagens, welke een zeer gebrekkige rcminrichting hebben snel tot stilstand kunnen worden gebracht. De arbeid van den wagenbestuurder is zoo zenuwsloopend, dat het b.v. in Amster dam regel is, dat een wagenvoerder na eenige jaren conducteur wordt, omdat an ders de veiligheid in gevaar zou komen. Het is voor ieder, die het hondenbaanl je van wagenbestuurder kent een onmogelijke bewering te zeggen, dat de wagenvoerder daarbij nog de functie van conducteur zou kunnen waarnemen. Want ook deze func tie verlangt veel nauwgezetheid en oplet tendheid. Gezien deze feiten zeggen wij dus: invoering van den éénmanswagen is reeds op dit oogenblik niet mogelijk en door de toeneming van het verkeer zal hij in plaatsen waar hij thans reeds is inge voerd niet houdbaar zijn. Door de Directie wordt ontkend, dat de éénmanswagen een gevaar oplevert voor de veiligheid. Zou de Directie eens willen meedeelen het aantal aanrijdingen, ook die van z.g. onbeteelkenenden aard welke er hebben plaats gevonden in den laatsten tijd en die zeker door de afmatting van het personeel in den komenden tijd zeker nog aanmerkelijk zullen toenemen? We zullen dan kunnen zien, dat het aantal aanrijdingen veel grooter is dan bij vorige jaren. Er zijn dagen waarop er zoo'n stuk of vier plaats vinden! Meer willen wij ten opzichte van de vei ligheid niet zeggen, omdat deze luttele fei len reeds voldoende lot het publiek zullen spreken. Nu wordt van de zijde der directie be weerd, dat de éénmanswagen een niet on belangrijk voordeel oplevert Voor de Cein tuurbaan zou dit niet minder dan 45000 gulden bedragen. We kunnen deze cijfers niet beoordeelen. maar willen wel zeggen, da! wij, die ook nog wel 'n weinlgje kun nen rekenen, meenen, dat dit cijfer absoluut onjuist moet zijn. De bezuiniging van den éénmanswagen kan voor deze lijn dit be drag niet zijn. Ook al nemen we er de lijn Station, Bloemendaal en Overveen bij. hetgeen trouwens ook een veel zuiverder beeld zal geven nu de Ceintuurbaan en de lijn Bloemendaal één zijn geworden. Vroeger deden ,er op een wagen 4 man personeel dienst. Is dit nu met de invoe ring van den éénmanswagen teruggebracht op de helft? Dat lijkt toch nergens naar, Vroeger moesten de conducteurs de wis sels omgooien, thans doet er personeel aan de wissels dienst. Hier en daar moeten jongens dit werkje doen en men moet maar eens opletten hoe dit werkje wordt gedaan. De veiligheid wordt hier in han den gegeven van wat spelende jongens! Maar dit niet alleen, ook moet er z.g. sein- diensf verricht worden, d.w.z. met een paar vlaggetjes ergens zitten en dan aangeven of een tram kan komen, ja of neen. Verder doet er personeel dienst bij den voorverkoop van kaartjes. Tevens wordt er met meer wagens gereden dan voorheen, terwijl naar onze vaste overtuiging het ver voer eerder af dan toeneemt. Als men daarbij neemt de vergoeding die betaald zal moeten worden voor schadevergoeding bij aanrijdingen, het herstel van materiaal, de kosten van ombouw van wagens, dan zal het een ieder duideli'k zijn dat het door de Directie genoemde bedrag niet juist kan zijn en speculatief genoemd moet worden. Dit geldt voor den toestand van thans, maar hoe zal het wo-rden in de toekomst? Als straks door den buitengewoon zwaren dienst het moeilijk zal worden personeel te krijgen, ais het personeel dat thans in dienst is in grooten getale zal worden on- gesch'kt verklaard voor den dienst van den éénmanswagen en door een en ander veel hoogere loonen en pensioenen zullen moeten worden uitbetaald, dan zal het voordeel geheel verdwijnen en plaats ma ken voor een tekort. Waar de situatie zoo is, zal de Raad goed doen de vergunning te weigeren en als de directie desondanks toch met dit systeem doorgaat, in overleg met het per soneel. aan diit systeem een'«inde te ma ken. Tot hen, die zich voor een eerlijke proef verklaren, zeggen we, voorkomen is beter dan genezen en neem eens nauwgezet kennis van het Tramvraagstuk in zijn geheelen omvang. En aan alle bewonde raars van het Amerikaansche systeem zeg gen we, deel ons mede hoe de ervaringen van het personeel in Amerika zijn en hoe het publiek er daar tegenover slaat. Het systeem éénmanswagen brengt geen behoor lijke oplossing van hel Tramvraagstuk, het is gevaarlijk voor hef publiek en werkt moordend voor het personeel en daarom behoort het, ondanks alle pogingen van de bezninigtrngsmaniakken. om het in ons land door te voeren, te verdwijnen. Gisteravond hield bovenstaande ver eeniging een drukbezochte vergadering in het gebouw van de Haarl. Jongelings- vereeniging in de Lange Margaretha- straat. De voorzitter heette in zijn openings woord allen welkom en deelde mede, dat de vergadering is belegd om de reorgani satie der reeds loopende premie-leening te bespreken. Hij bracht dank aan den heer P. v. Deurzen, die het nieuwe plan heeft ontworpen en aan Notaris J. M. Wildervanck de Blécourt voor zijn wel willende medewerking. Hierna zette de heer van Deurzen met eenige cijfers het nieuwe plan uiteen Ten opzichte van de oude obligatiehou ders zullen de verplichtingen volkomen worden nagekomen. Het aantal premiën is voor de nieuwe obligatiën verdubbeld, evenals het aantal jaren, waarover de leening loopt. De premieleenir.g is 205.000 groot, in stukken van 10.a 3 rente 's jaars. Januari 1923 zal de eerste trekking plaats hebben. Uitgeloot zullen dan worden de vol gende premiën: 1 premie van 6000; 10 premiën van 200; 10 premiën van 150; 10 premiën van 50; 100 premiën van 25; 100 pre miën van 20. Volgend jaren: 1 premie van 1000; Ij premiën van 100; 50 premiën van 20 en 40 premiën van 12.50. De uitlotingen zullen plaats vinden .ten overstaan van Notaris J. H. Wildervanck de Blécourt, te Bloemendaal. De plaatsing van de obligatiën geschiedt door de vereeniging zelf, door aanstelling van depothouders, door het geheele land maar voornamelijk in Haarlem, Bloemen daal en omgeving. De gelden der geplaatste obligatiën zullen uitsluitend en geneel worden ge stort bij de Amsterdamsche Bank, bij kantoor Haarlem. Over deze gelden zal door „Vesta" niet kunnen worden be schikt, dan na verifieering van de be talingsbewijzen door het accountants kantoor van den heer P. v. Deurzen te Haarlem. Dit kantoor zal zich tevens belasten met de controle op de administratie ten behoeve van den bouw ten deze en bij gestaan door een technisch deskundige. De obligatiehouders krijgen alle te ée- ven waarborgen, daar met den bouw niet eerder zal worden begonnen dan na ge heele volteekening van de premieleening, Ten behoeve van de gezamenlijke obli gatiehouders zal, nadat de huizen zijn gereed gekomen, telkens een tweede hy potheek worden verleend. Met deze premie-leening en de op te nemen hypotheek zullen 75 woningen kunnen worden gebouwd. Daar de veree niging echter nog een leening heeft in stukken van 100 met een rente van 4 en de overige vereenigingsmiddelen, zal het mogelijk zijn, ook het restant wo ningen te bouwen, zoodat het geheele plan 90 woningen omvat. Deze zullen ge bouwd worden aan den Rijksstraatweg, hoek Jan Gijzenvaart, tegenover het „Haarlem"-terrein. Na eenige vragen uit de vergadering te hebben beantwoord, besloot spreker zijn uiteenzetting met d mededeeling, dat de gemiddelde huur voor de eerste jaren f 5.30 zal bedragen met een verplichte aflossing van 1.70. De huizen worden dus na verloop van jaren eigendom der Ruim duizend werkloozen in Haarlem! En dat in October! Ruim de helft meer dan verleden jaar om dezen tijd. Het ziet er wel somber uit vcor dezen winter, vooral omdat niet veel op een verruiming van de arbeidsgelegenheid door opleving van handel en industrie binnen korten tijd schijnt te wijzen. Daarom is het zoo jammer, dat van regeeringswege niet me-r spoei wordt gezet achter de behandeling en de be slissing op de aanvragen om regeer in gs- steun voorde werken, die op produotieva werkverschaffing zijn berekend. Zooals bekend kan zijn heeft de gemeente Haarlem be loten vóór werkverschaffing, de gronden aan de Pijlslaan en de Slachthuisstraat op te hoogen. Eeniga honderden, laat ons zeggen driehonderd, werkloozen zo iden daar allicht werk kunnen vinden. De wetenschap dat die werkgelegen heid er is, zou oo'; kalmeerend werken op de gemoederen der werkloozen, want niets is zoo neerdrukkend, dan in moei lijke omstandigheden in 't geheel geen uitweg te weten. Intusschen traineért men in Den Haag met de beslissing, alsof we midden in den zomer zttien en alsof er geen werkloosheid bestond. De redenen kunnen velerlei zijn. maar een tactiek om geen beslissing te ge ven, om noch ja, noch neen te zeggen, vinden we niet geheel in overeenstem ming met de waardigheid van een be sturend lichaam. -Barometerstand 770. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo-i rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen venricht in den morgen van 25 October. Hoogste barometerstand 769.1 m.M. te Aberdeen en Thorshavn. Laagste barometerstand 752.3 m.M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 25 tot den avond van 26 October. Meest zwakke winden uit Oostelijke richtingen, nevelig tot lichtbewolkt, droog weer. Lichte vorst 's nachts. Zelfde tem peratuur overdag. leden, terwijj de huur jaarlijks met pl.m 0,40 zal kunnen worden verlaagd, daar de lasten jaarlijks verminderen. Mr. Kintz beantwoord eenige vragen uit de vergadering, van meer juridischen aard, waarna het plan der leening met groote meerderheid van stemmen werd aangenomen. Alsdan wekte de voorzitter de aanwe zigen krachtig op, voor het welslagen van de premieleening te werken. Wij zullen een beroep moeten doen op het publiek, aldus spr., maar de waarborgen, die thans de obligatiehouders worden geboden en de gunstige voorwaarden van de lee ning zelf, zullen het slagen zeer zeker bevorderen Wanneer het slagen van een leening, in het algemeen besloten ligt in de waarborgen, dan zal deze leening zeer zeker spoedig volteekend zijn. Ten slotte wekte spr. nog tot kracht dadige samenwerking op, waarna met een dankwoord aan de sprekers en de aan wezigen, de vergadering gesloten we-d. Dure peren- Op een terrein, gelegen onderHaap- lemmerliede, toebehoorende aan den heer K., Ie Heemstede, hndden een viertal werklieden van een daarbij ge legen fabriek zich toegang verschaft in het rustuur. „We lagen daar uit het zonnetje onder de boomen," hoo- ren v een der beklaagden zeggen, doch volgens de dagvaarding hadden ze zich peren toegeëigend. Alle sier bekennen. Een der bekl. deelt nog mee, dat ze den heer K. een schade vergoeding hadden aangebeden, waar op deze niet was ingegaan. De ambte naar van het O. M. eisrht f 15 of 15 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde elk tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. Te Amsterdam zijn voor het examen vrije- en orde-oefeningen geslaagd de dames H. Bijleveld en G, Canerinus, bei den alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1