BUITENLAND BINNENLAND. Onschuldig veroordeeld Tweede Blad 25 October 1922 De crisis 'm de Engelsche politiek. De Crisis in hei Oosten. Tweede Kamer. De crisis in de Engelsche politiek: de vergadering der conserva tieven; hoe het nieuwe parlement er zal uitzien; het program der liberalen te Manchester. Italië en de a.s. Vredesconferentie. Het mandaat van president Ebert tot 31 Juli 1925 verlengd. Onder de Telegrammen: De Commissie van Herstel gaat Zondag naar Berlijn. In den Duitschen Rijksdag is ook het wetsontwerp op de graandistributie goedgekeurd; vrees voor een binneniandsche crisis. De voornaamste leden van het Engelsche Kabinet be noemd. Een rede van Mc. Kenna. De fascisten in Italië. De verlenging van het mandaat van Ebert. Het voorstel van Bradbury aan de Commissie van Herstel. Vredesvoorstellen van de Iersche rebellen. 6EM. BUITEDL BERICHTEN. Het spoorwegongeluk bij Constanza. Een vlootdag. De moord op reverend Hall. DE BEVOLKING VAN NEDER LAND. COMMUNISTISCHE HUIS BAZEN. DE MENSCHELIJKE ZIEL. 8IKNENLANDSCH NIEUWS, Besmettelijke pluimveeziekten. De werkloosheid onder de Handels- en Kantoorbedienden. Opheffing Kamers van Arbeid. De crisis in het tuinbouwbedrijf. Het tekort op de spoorwegen. Briefkaarten LUCHTVERKEER. Vliegen zonder motor. Eerste Kamer. FEUILLETON Ja, mijnheer, een meisje, dat goed voorkomt, maar overigens een heel min individu is. Schijn bedriegt vaak, madame i Amanda Regamy heeft u bestolen niet waar Voar duizend franken kant. Zij heeft zich verbonden u die terug te betalen. Ja, mijnheer. Tot heden toe heb ik eenter nog niet veel van teruggave gezien. Maar zij ontspringt den dans niet. Ik heb haar een jaar uitstel ge geven. Als de tijd verstreken is en zij betaalt mij niet, laat ik haar onmiddel lijk arresteeren. Ik weet, dat ze in Parijs is, in een groot modehuis. Het is een gevaarlijk wezen. Zij had hier omgang met een braven jongen man, dien zij aanzette tot het maken van valsch geld. U bedoelt zeker mijnheer Duche- «nin Ja, mijnheer. Sta mii dan toe, madame, u op te merken, dat U zich vergist. Mijnheer Duchemin heeft geen enkel valsch billet vervaardigd. Dit lasterlijke ge rucht is verspreid door een lastig schuldeischer, die op 't oogenblik zijn geld heeft. Maar het gaat niet over mijnheer Duchemin, „liet gaat over Amanda Regamy. Zij heeft een schuld bekentenis afgegeven van de gestolen waarde „Ja, mijnheer. Als dat niet gebeurd was, had ik ze onmiddellijk laten arresteeren. Met dat stuk heb ik haar injnijn macht. Maar zeg u mij eens mijnheer, hoe stelt u in dat alles zoo'n belang „Het interesseert mij sterk. Ik zou gaarne dat stuk hebben, aange zien ik u kom betalen." „Komt u mij 'de duizend franken brengen, die Amanda mij schuldig is?*' „Juist. En bovendien de rente over een jaar. De rente tegen 5 procent beloopt vijftig franken. Ik zal u dus duizend en vijftig franken teruggeven. Ovide nam een biljet van duizend franken uit zijn portefeuille en de rest uit zijn portemonnaie. „Wilt u mij een kwitantie geven en ook de verklaring van Amanda „Dadelijk, mijnheer." Madame Delion schreef een kwitan tie en zocht in de spiegelkast in haar woonkamer Amanda's verklaring, die aldus luidde „Ik beken gestolen te hebben bij madame weduwe Delion, om te gelde te maken, twee stukken kant, elk van een waarde van vijf honderd franken. Ik verbind mij haar de som van dui zend franken terug te betalen, met interest, binnen een jaar, te rekenen van af heden, op gevaar van anders gerechtelijk te worden vervolgd en ik ben madame Dell on dankbaar, dat ze mij niet terstond in handen van de justitie heeft overgeleverd, waartoe zij het recht had." Volgden datum en onderteekening. Ovide las dit merkwaardige docu ment en sloot het in zijn portefeuille, groette madame Delion, ging terug naar het hotel „De Zwaan" en bestelde een uitgebreide lunch voor twee per sonen'tegen elf uur. Klokke elf uur kwam Duchemin binnen. „En vroeg Ovide. „Hier heb ik wat u wenscht en wel de origireele declaratie, geschreven door mad&xie Fremy, geteekend door mijn oom en voorzien van het ge meentelijk zegel." Ovide nam het papier aan, ontvouw de het en las „Ondergeteekende, Mathurine Fre- my, te Joigny, verklaart hierbij, dat zij, nadat ze den burgemeester van Joigny, mijnheer Raoul Duchemin, in kennis heeft gesteld, dat een kind van het vrouwelijk geslacht, bij haar ter verpleging afgegeven 12 April 1861 door de moeder Jeanne Fortier, ge arresteerd en voor misdaden veroor deeld ten haren laste is gelaten, door den burgemeeester voornoemd gemach tigd is het kind over te brengen naar het Vondelingenhuis te Parijs, het geen is geschied 6 April 1862. Onderstaand zijn vermeld alle aanwij zingen, welke zouden kunnen dienen later de identiteit van het kind vast te stellen, als het door de moeder of eenig belanghebbende wordt opge- eischt. Deze aanwijzingen zijn ook vermeld in de registers van het von delingenhuis Aanwezig waren le een hemd ge merkt L. F., 2e een borstrokje dito, 3e een paar kousen, dito4e een mutsje, 5e een linnen halsdoek, 6e een katoe nen deken, 7c een wollen deken, 8e twee kinderdoeken, gemerkt J. F. Naam van de moeder Jeanne Fortier, voornaam van het kind Lucie. Naam der pleegmoeder Ma thurine Fremy." De handteekening van Mathurine Fremy, die van den burgemeester en het gemeentestempel, gaven dit stuk een authentieke waarde. Ovide, schijnbaar zeer kalm, maar inwendig zeer verheugd, vouwde het kostbare stuk op en stak het in zijn zak. „Ik dank u, mijn vriend," zeide hij vervolgens. Toen de dienstdoende kellner de koffie en de sigaren had gebracht, haalde Ovide zijn portefeuille te voor schijn, legde ze op tafel en opende ze. „U hebt dus nog twee duizend fran ken noodig nietwaar Zie daar Dit zeggende reikte Ovide den be diende twee biljetten van duizend franken over. „Mijnheer," riep Duchemin uit, ik zou zoo graag den naam van mijn wel doener kennen." „Ik ben baron Arnold de Reiss," antwoordde Ovide glimlachend. „Dien naam zal ik nooit vergeten." Nog even aarzelde Duchemin, al vorens de biljetten weg te steken. „Hapert er nog wat aan?" vroeg Ovide. „Eigenlijk wel. Zoudt u mij mis schien de schuldbekentenissen willen geven, die Petitjean u ter hand heeft gesteld „Die zijn verbrand antwoordde Ovide. „Zulke dingen bewaart men niet, zooals je begrijpt. Het sloeg twee uur. Soliveau stond op. „Het is uw tijd," zeide hijj. „Ik ga naar Parijs. Wij moeten elkander verlaten. Ik heb u nu uit moeilijk heden geholpen. Zorg, dat u er niet meer in komt. Ik zeg u vaarwel wij zullen elkander "nog wel eens weerzien."- „Dat zal mij zeer aange naam zijn, mijnheer." „En mij eveneens, dusTot weer ziens Om vijf uur in den namiddag kwam Ovide te Parijs aan. Het was te laat, om Paul Harmant nog in de fabriek te Courbevoie op te zoeken en in de Murillostraat wilde hij zich liever .liet vertoonen. Daarom stelde hij zijn bezoek tot den volgenden dag uit en liet zich naar zijn woning in avenue de Clichy brengen, waar hij van kleeren wisselde. (Wordt veroolgd), Het program der liberalen te Manchester. De liberalen te Manchester hebben een manifest uitgegeven tot steun van den Volkenbond als spil van de internationale Solitiek. Zij pleiten voor algemeenè ge ldelijke ontwapening, geen exclusieve verbintenissen of geheime verdragen, geen kostbare buitenlandsche avonturen, ver mindering van de verbintenissen in het Naburige Oosten, verlaging van de Duit sche schadevergoeding tot een betaalbaar bedrag, een overeenkomst ten aanzien van schrapping van de schulden tusschen de geallieerden, vrijhandelspolitiek, belasting vermindering op artikelen van algemeen gebruik, strikte spaarzaamheid in open bare uitgaven, waarbij rantsoeneering van kostbare departementen noodig is, maar geen schrikaanjagende besnoeiing van noodzakelijke diensten; voorts wenschen zij een degelijken openbaren gezondheids dienst, een nationaal schema voor werk loosheid door een stelsel van verzekering, uitbreiding van het stelsel der nijverheids- raden, instelling van een nationalen nij- verheidsraad, hervorming van het kiesstel sel, krachtige maatregelen tegen den ver koop van eeretitels en reorganisatie van het Hoogerhuis op den grondslag van af schaffing van het erfbeginsel. Een gisterenavond gehouden maaltijd van leden van de unionistische minder heid heeft zich gekenmerkt door krach tige redevoeringen van Chamberlain, Bal four en Birkenhead. Chamberlain zeide niet te gelooven, dat 'eenigerlei regeering, behalve een coalitie- vegeering mogelijk was. Balfour zeide, dat het niet alleen ongerijmd, maar gevaarlijk was, dat de samenwerking in oorlog en vrede die acht jaar geduurd en de schoon ste vruchten gedragen had ten einde ge bracht was. Waarom men moest twisten als er niets was om over te twisten, kon bij niet begrijpen. Hij kwalificeerde dit ftls iets dat politieke krankzinnigheid na bij kwam. Birkenhead zeide in een vecht rede dat hij geen enkelen vroegeren coa litie-liberaal zou bestrijden. De vergadering der Conser vatieven. De tekst van de redevoeringen die Maandag gehouden zijn in de bijeenkomst Van de conservatieve partij, is gisteren openbaar gemaakt. Zooals reeds gemeld is, heeft de eerste- minister geen program dat tot in bijzon derheden afdaalde, ontvouwd, maar is de politiek van de regeering in het algemeen aangegeven in redevoeringen van Law en Curzon. Curzon zeide dat hij ten aanzien van den nieuwen eerste-minister zeker was van één ding. Hij voegde eraan toe, "dat Engeland,. Europa en de heele wereld naar vrede snakten. „Wij wenschen", zei de Curzon, „het evenwicht terug dat de groote oorlog zoo hevig geschokt heeft." Op geen gebied zal de zorg en verant woording, die aan deze taak verbonden is, dieper beseft worden dan op dat, waarvan ik woordvoerder ben. Mijn toe komstige chef wenscht, en ik wensch dat de buitenlandsche zaken zooveel mogelijk boven de partij gesteld zullen worden en vrij van de partij zullen zijn. Wij willen den vrede herstellen en dat kan alleen door samenwerking met, en niet door te genwerking tegen anderen. De tegenwoor dige onrustige toestand van de wereld kan hersteld worden, maar niet door verba zingwekkende of dramatische zetten, niet door een politiek van hoovaardig isole ment, wel door schikking, samenwerking en welwillendheid. Law zeide (behalve hetgeen reeds be kend is) nog dat Engeland en de wereld alleen van den oorlog op hun verhaal konden komen, als dit niet van boven af beproefd wordt, maar van beneden af, door het werk van het volk. Het nieuwe parlement. Van gezaghebbende zijde wordt nu be vestigd dat de proclamatie tot ontbin ding van het parlement Donderdag zal uitgevaardigd worden. Bonar Law, die in het Lagerhuis een Gtesgowsch district vertegenwoordigt, zal gelijk gemeld js daar Donderdag een groo te vergadering toespreken. Lloyd George spreekt Zaterdag in dezelfde stad en zal vergezeld worden door Sir Robert Home, die ook conservatief vertegenwoordiger is van een Glasgowsch district. Bovendien verwacht men Asquith komende week te Glasgow als spreker. Door het verdwijnen van de Zuid-Ier- sche afgevaardigden zal het nieuwe parle ment uit 615 leden bestaan tegenover de 707 leden van het oude. Er staan 1300 candidaten klaar om el kaar de zetels te betwisten. Volgens de Manchester Guardian, zijn van dezen 450 conservatieven, 170 liberale aanhangers van Lloyd George, 300 onaf hankelijke liberalen, en 400 candidaten van de arbeiderspartij. Amerikaansche steun voor de noodlijdenden. President Harding heeft een raad van beschermheeren benoemd, die eiken staat en koloniale bezitting vertegenwoordigt, teneinde de hulp te verleenen aan de noodlijdenden in het Naburige Oosten, te versterken. Amerikaansche torpedojagers aangekomen. Zondag zijn té Constantinopel twaalf Amerikaansche torpedojagers aangeko men. De ontruiming van Gallipoli Er wordt verzekerd, dat de Kemalis- tische regeering bij de hooge commissa rissen te Konstantinopel er op aangedron gen heeft, dat de civiele Grieksche au toriteiten Gallipoli zullen ontruimen en dat voor hen Turksche ambtenaren in de plaats zullen komen. Italië en de conierentie van het Naburige Oosten. Sforza heeft aan de Fransche regee ring het standpunt van Italië medege deeld ten opzichte van de organisatie van de vredesconferentie met de Turken. Italië is het met Frankrijk en Engeland eens, dat de conferentie in Europa plaats moet hebben. Echter is het niet van mee ning, dat den Turken een stad in Zwitser land opgedrongen moet worden. De voor zitter van de conferentie moet ook pas later aangewezen worden, wanneer de plaats definitief vastgesteld zal zijn. Ita lië stemt in met de voorgestelde wijze van te werk gaan der conferentie, maar ziet de mogelijkheid onder de oogen van Turksche bezwaren ten opzichte van Zuid-Slavië en Roemenië. Bij het vast stellen van den datum moet spoed be tracht, maar niettemin rekening gehou den worden met den parlementairen toe stand in de uitnoodigende landen. Inzake de kwestie van de zeeëngten constateert Italië met voldoening, dat de Fransche en Engelsche standpunten na der tot elkaar gekomen zijn ten opzichte van het deelnemen van Rusland. Maar Italië is vin meening, dat het moeilijk zal zijn de Russische vertegenwoordigers wel toe te laten tot de besprekingen over het toekomstig regiem der zeeëngten, zon der er in toe te stemmen, dat ze het ver drag mede onderteekenen. Sforza stelt dan ook voor, dat ze dat wel zullen kun nen doen, terwijl de andere mogendheden dan voorbehoud zullen kunnen maken te dezen opzichte. Op die wijze zal de te volgen methode niet de erkenning de jure van de regeering van Moskou insluiten. Italië stemt in met- het voorstel twee gedelegeerden per mogendheid naar ,de conferentie te zenden. De geallieerden en Turkije. De geallieerde hooge commissarissen hebben aan den vertegenwoordiger van Angora een nota overhandigd, waarin aan de regeering van Angora verzocht wordt zich mild te betoonen ten opzichte van de Grieken van Klein-Azië, Ottomaan- sche onderdanen, die in de Grieksche rangen gevangen genomen zijn en als ver raders beschouwd worden. Volgens de bladen heeft de fascistische concentratie te Napels zonder incident plaats gehad. Men schat het aantal aan wezige fascisten op 20,000 30,000. Er is cavalerie bij, benevens vrouwelijke groepen en twee escadrilles vliegers. Vol gens het blad Paes zal de regeering te Napels 25,000 man troepen concentreeren om de orde te bewaren. De Rijksdag heeft gisterenmiddag met 314 tegen 76 stemmen besloten, het man daat van rijkspresident Ebert tot 31 Juli 1925 te verlengen. Een voorstel van rechts, dit besluit eerst na twee maanden te publiceeren, werd met ongeveer ge lijke stemmen-verhouding verworpen. De president van den Rijksdag, Loebe, deelde mede, dat hij zich met het presi dium van den Rijksdag naar president Ebert zou begeven om hem dit besluit mede te deelen en hem te vragen, of hij geneigd is zijn ambt te blijven vervullen. Het voorstel van Brar - rit in Frankrijk nog steeds druk becritiseerd. Men zegt, dat daardoor in werkelijkheid de mogelijkheid wordt geschapen voor Duitschland om weer financieel en eco nomisch vasten voet te krijgen. Gedu rende deze periode zou Duitschland dan betalingen in goud noch in natura be hoeven te doen, doch schuldbewijzen voor de vervallende bedragen moeten afge ven, gewaarborgd door Duitschland èn den vorderenden staat, met een loop tijd van vijf jaar. Op deze wijze zou de gelegenheid ontstaan voor een nadere regeling der Duitsche en intergeallieer- de schulden. In Frankrijk verwijt men Bradbury, in de eerste plaats met zijn voorstel de bedoeling te hebben, de door Engeland thans minder gewensehte conferentie van Brussel en de bespreking van de com pensatie der intergeallieerde schulden te verhinderen. In een tót dusver nog niet gepubliceerde toelichting, welke Bradbu ry aan zijn voorstel heeft toegevoegd, zet hij de motieven uiteen, die hem tot zijn initiatief gedreven hebben. Hij zegt daarin, dat in verband met den voortdurenden achteruitgang in den finantieelen toestand van Duitschland, waarvan de graadmeter de voortgaande val van de mark is, en gezien de vol komen ineenstorting van het Duitsche crediet onmiddellijk iets moet gedaan worden. Zelfs indien de voorgenomen conferentie zoo spoedig mogelijk, n.l. einde Nov., bijeen komt, zou, indien vóór dien niets ware gedaan om aan de naderende Duitsche catastrofe paal en perk te stellen, de toestand tot dien datum zóó zeer verergerd zijn, dat elke grondslag zou ontbreken voor n vast stelling van de Duitsche verplichtingen en daarmede van een onderzoek van de compensatie der intergeallieerde schul den. Indien dezen zomer, toen de ban kiersconferentie bijeenkwam, zoo gaat Bradbury dan voort, de geallieerde re geeringen besloten hadden toestemming te geven voor de door de deskundigen noodig geachte aanpassing van de Duit sche verplichtingen aan den reëelen toe stand, dan had niet alleen Duitschland financieel gered kunnen worden, maar zou men cok den weg gevonden hebben tot oplo'sing van het herstel-probleem door grocte internationale crediet-opera- ties. Nadrukkelijk wijst Brandbury erop, dat het slagen van een international leening thans zrl"s dan twijfelachtig is, indien alle geaTieerden wilden bewil ligen in een vermindering van hun vor deringen, waarvan ook de meest gema tigden onder hen nog slechts enkele maanden geleden niet gedroomd hebban. Indien de toestand nog een paar maan den in hetzelfde tempo verergert, dan zal hij reeds voor de bijeenkomst van de conferentie reddeloos verloren zijn. Teneinde nu voor die conferentie eeD gunstiger atmosfeer te scheppen, moet men, zoo oordeelt Bradbury, allereerst de onzekerheid ten onzichte van de Duitsche betalingsverplichtingen voor '23 en '24 opheffen en daarom most de commissie van herstel zich zonder uit stel bezig houden met de kwestie van een moratorium waarom Duitschland naar a'le waarschijnlijkheid binnenkort, zal vragen. Een zoodanig besluit zou de oplossing van de problemen van de Brusselsche conferentie niet alleen niet belemmeren, doch zou integendeel 6?n uitnemende voorbereidende arbeid daar voor zijn. Besluit de commissie van herstel niet de noodige maatregelen te treffen, con cludeert Bradbury, dan bestaat er geen mogelijkheid meer de ineenstorting van Duitschland tegen te honden, met het gevolg, dat men elke hoon op betalin gen, in goud of in natura, zoo niet voor altijd, dan toch zeker voor lange jaren, zal moeten begraven. Gemeld wordt, dat de Iersche rebel len zich tot de regeering van den Vrif- staat hebben gewend voor het doen van vredesvoorstellen. Bijzonderheden zijn niet bekend, maar naar verluidt, geven de voorstellen der grondslag voor een be spreking. De gemeenteraad van Dublin nam een resolutie aan, die er voldoening over uitspreekt, dat onderhandelingen gaande zijn en verklaart, dat vrede door onder handelingen mogelijk is. Hit Boekarest worden omtrent het spoorwegongeluk bij Constanza nog nieu we vreeselijke bijzonderheden gemeld. Nog steeds worden verminkte lijken onder de puinhoopen van den verongelukten troin te voorschijn gehaald. Van de zwaar gewonden zijn nog zes personen over leden. De stationschef en de machinist van den tweeden trein zijn gearresteerd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat zoo wel de stationschef als het stations- en verkeerspersoneel volkomen dronken wa ren, waardoor de ramp ontstaan is. On der de menigte, die voor het reddings werk toestroomde, waren er, die aan het plunderen sloegen. Naar de minister van spoorwegen mededeelt, heeft men zich niet eens aan de meest elementaire vei ligheidsvoorschriften gehouden. Vrijdag 27 October zal zijn gewijd aan een nationalen vlootdag in de V.S., waar voor op instigatie van de Vloothereeni- ging de geboortedag van Theodoor Roose velt werd gekozen. De vloót zil in alle vlootstations een receptie houden. De moord op reverend Hall en me vrouw Mills, de leidster van het kerk koor, in Nieuw-Brunswijk is nog altijd niet opgehelderd. Thans heeft volgens een draadloos N.T.A.-bericht op verzoek van het Hooggerechtshof de procureur- generaal zich met de zaak ingelaten en stelt een onderzoek in naar de toedracht van het geval. De sovjetregeering heeft, volgens een bericht uit Moskou, de straf voor corruptie aanzienlijk verhoogd. De recht banken hebben het recht, in ernstige gevallen van omkooperij of afpersing de doodstraf en de confiscatie van het ge heele vermogen uit te spreken. Een draadloos N.A.T.-telegram uit Moskou meldt het verdwijnen van Philip Shields, een lid van het Amerikaansche hulpcomité, in het district Simbirsk. Een belooning is uitgeloofd aan degenen, die aanwijzingen geeft die leiden tot het terugvinden van Shields. De politie heeft een aanslag tegen den gouverneur van Barcelona verhinderd. Twee personen, die een bom wilden wer pen, zijn gedood, en één politieagent. Te Detroit is zekere Edward J. Sweeney in hechtenis genomen, omdat hij een maatschappij had willen oprichten, de Motor Industries Corporation, en hij een vermogend en te goeder naam bekend staand bankier bereid had gevonden, die zaak te financieren. Maar het was dan ook een zonderlinge maatschappij, want zij moest dienen om 4000 gestolen Cadillac- auto's te verkoopen. Sweeney had aan den bankier uitgelegd, dat de Cadillac-maat- schappij met een nieuw merk wilde voor den dag komen en daarom den ouden voorraad, gecamoufleerd als tweede hands-auto's van de hand wilde doen. Ware het zaakje gelukt, dan zou de ban kier voor 4,000,000 p.st. zijn benadeeld en de koopers van de auto's voor 6,000,000 p. st. Maar reeds bij den verkoop van den eersten wagen kreeg de politie lucht van de zaak en werd Sweeney gear resteerd. De bladen te Boedapest deelde mede, dat 15000 Joodsche families uit Hongarije zijn uitgewezen. In den loop van deze week begint de politie met de uitvoering van dezen maatregel. Tegen 30 October zullen nog 5000 Joden worden uitgezet. Een interventie bij minister-president Bchlen bleef zonder resuldaat. Graaf Kar! v. PlatenHallermund, gouverneur van de Pruisische provincie Sleeswijk-Holstein is gisternacht op 65- jarigen leeftijd te Kiel gestorven. Het Centraal Bureau voo. de Statistiek beeft thans het deel van de volkstelling het licht doen zien, dat behelst de verdee ling der bevolking naar het geslacht, den leeftijd, den burgerlijken staat, de samen woning, de geboorteplaats en de nationa liteit. Enkele cijfers worden aan dit werk hieronder ontleend. Indeeling der Rijksbevolkfng naar den Ben. 1 jaar 1— 4 4— 9 10—14 15—19 20—29 30—39 40—49 50—59 60—69 70—79 leeftijd. M. 93,730 302,216 376,887 362,756 340.509 560,847 446,006 367,318 273,692 174.510 88,325 80 en ouder 23,445 onbekend 21 V. 89,614 291,810 366,799 354,382 333,847 572,421 462,130 381,575 285,12* 186,627 100653 30,036 29 Totaal 3.410.262 3.455.052 Indeeling der Rijksbevolking naar de samenwoning. Getal huisgezinnen 1.425.441 daarin levende personen 6.604,517 Hoofden van gezinnen 1.425.441 Echtgenooten 1.178,970 Kinderen 3.368,777 Dienstboden 198.716 Overige zinsleden 432.613 Afzonderlijk levende pers. 153.670 Personen levende in gestichten 146.979 Men schrijft aan de (s.-d) „Voor waarts": „De communisten, wil men lien ge looven, zijn geweldige strijders voor verruiming van woongelegenheid. Zii strijden tegen woningwoeker, propa- geeren confiscatie van de niet gebruik te woningruimlen eri zelfs inbezitne ming daarvan door zg. buurlsovjets. Men zou dus zeggen dat deze gewel dige hervormers, zoodra zij gelegen heid hebben hunne ideeën in practijk te brengen, ook toonen, dat zij niet met het woord alleen, maar ook met de daad staan voor hetgeen zij pro- pageeren. Helaas er is nogal eenig verschil tusschen de grauwe theorie der heeren en de praktijk hunner han den en de volgende geschiedenis is er om aan te toonen. De Federatie der transportarbeiders heeft aan de Schietbaanlaan in be zit een pand, hetwelk diende tot huisvesting van het hoofdbestuur dier organisatie, toen de zetel te Rotter dam was gevestigd. Omstreeks Februa ri van dit jaar werd het hoofdbe stuur echter verplaatst naar Amster dam en het pand ontruimd. Men was van plan het te verkoopen, maar tot op heden is het nog steeds het eigendom der Federatie. Slechts een klein deel ervan is verhuurd, de rest staat nu al acht maanden leeg; men laat 't moedwillig leeg staan met het oogmerk er meer geld van te kun nen maken! Gewone sjacher-poliliek! Het hoofdbestuur der Federatie be staat voor het. grootste deel uit com munisten, het D.B. zoo goed als ge heel. De heer Bouwman, nederige dienstknecht van Lenin, deelt er de lakens uit en heeft mede de beslis sing over de eigendommen der Fe deratie. Terwijl nu honderden gez tinen zich moeien bekrimpen in kleine kamer tjes en krotten, en er tientallen zon der woning zijn, laat het Federatie bestuur maanden en maanden een groot pand leeg staan en onttrekt zoodoende een belangrijke woning- ruimte aan de gemeenschap! Maar er is meer! De „Tribune', het lijforgaan van den heer Bouwman, gaat geweldig te keer tegen het wets ontwerp tot wijziging van de huur- commissiewet, waarin zonder inmen ging van de huurcommissies verhoo gingen van 50 pet. der huren van 1916 mogelijk zal zijn. Het Federatie bestuur echter gaat ais de eerste de beste huisjesmelker naar de huurcom- missie en vraagt een verhooging van de huur van het verhuurde gedeelte van meer dan 50 pet. der vroegere huur! Je moet maar durven. Laat „De Tribune", die haar kolom men dagelijks met allerlei fantasti sche schandaallectuur vult, dit nu ook eens in haar orgaan vermelden, tot leering en stichting van de partij gangers van den heer Bouwman. En Iaat zij de eventueel bestaande Rot- terdamsche buurt-soyjets opdragen on verwijld bezit te nemen van het huis van de Federatie van Transportarbei ders aan de Schietbaanlaan. Hier is een prachtige gelegenheid de opvattingen der communisten in praktijk te brengen. En den huurder, die met de praktijk der communisti sche huiseigenaren heeft kennis ge maakt, kan worden geadviseerd de betaling van de „bloedpenningen (stijl „Tribune") te staken. Wat denkt „De Tribune' er van? Tot zoover de schrijver in de „Voorwaarts". Wij kunnen er aan toe voegen zegt de „N. R. Ct." dat reeds voordat de Federatie in dit pand zijn kantoren vestigde, op toenmalige huurders door het communistisch be stuur met groote energie uit hun wo ning zijn gedrukt, „op straat gesme ten", zooals de „Tribune" zou zeggen. Overigens komt de „Voorwaarts" moge het bedenken de strijd tus schen theorie en praktijk in de beste socialistische families voor. Men heeft daarvan een staaltje gehad in de voor laatste raadsvergadering, toen de prin- cipieele tegenstanders van verkoop van gemeentegrond zelf aan eigendom boven erfpacht de voorkeur gaven. En 'wij herinneren ons uit den tijd voor de inwerkingtreding van de Huuraan- zeggingswet hoe de sociaal-democra ten, die fulmineerden tegen de ont trekking van woning-ruimte voor kan toor-doeleinden, zich zelf daaraan schuldig maakten. Zo» de Centrale Bond van Transportarbeiders met het pand op den hoek van den 's Graven- dijkwal en de Volmarijnstraal. Het „Volk" schrijft in een aanval op het liberale Kamerlid, mej. Van Dorp, naar aanleiding van het door haar gesprokene bij de spoorweg-interpellatie: Mejuffrouw Van Dorp heeft onnoe melijk veel verstand van ekonomie. Zij verwaarloost echter een bagatel. Dat is: de menschelijke ziel. Wij denken er niet aan het op te ne men voor Mej, van Dorp en haar liberale theorieën, zegt het „Centrum". „Maar wel zouden wij de opmerking willen maken, dat het orgaan eener par tij, die steunt op het historisch materialis me, niet aan anderen het verwaarloozen der ziel moet verwijten. Zij woont te dier zake in een glazen huis. En dan is het gevaarlijk met steenen te gooien." Het wetsontwerp aangenomen. Be Tweede Kamer nam Dinsdagmiddag z.h.s. het wetsontwerp bevattende bepa lingen tot wering van besmettelijke pluimveeziekten aan. In verband met de groote werkloos heid in het kantoorbedrijf, is Dinsdag een bespreking gehouden met den Mi nister van Binneniandsche Zaken. Ont vangen werden de heeren F. v. d. Walle, secretaris van 't Nederlandsche Verbond van Vakvereenigingen, en G. J. A. Smit Jr., voorzitter van den Algemeenen Ne- derlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Woensdagavond 8 uur belegt 't bestuur der afdeeling ,Amsterdam" van laatst genoemde organisatie een groote open bare vergadering in „Frascati," waar beide heeren o.m. verslag van de audiën tie zullen uitbrengen. In de Maandag gehouden zitting van de Tweede Kamer is het wetsontwerp tot opheffing van het instituut der Ka mers van Arbeid aangenomen. Interpellatie aangevraagd. In de Dinsdag gehouden zitting der Tweede Kamer heeft de heer Duys een interpellatie aangevraagd over de crisis in het Tuinbouwbedrijf. De moties-van Braambeek en Oud verworpen, In de Maandagmiddag gehouden zitting der Tweede Kamer werd de motie van Braambeek c.s. met betrekking tot wij ziging van de arbeidsvoorwaarden van het spoorwegpersoneel met 61 tegen 17 stemmen verworpen. De motie Oud betreffende de loon regeling van 't spoorwegpersoneel werd verworpen met 58 tegen 20 stemmen. welke op de adreszijde over de geheele breedte zijn voorzien van eene strook, bedrukt met vermeldingen betreffende den afzender en zijn ambt, beroep of bedrijf, zijn in het internationaal verkeer niet toe gelaten. Blijkens bericht van de Duitsche Postad ministratie worden zoodanige kaarten, bij ontvangst daar te lande, algemeen behan deld als brieven en dienovereenkomstig tegen betaling van port aan de geadre» seerden uitgereikt. Het record van Fokker gestagen. Door een vlucht van 49 minuten heeft de Engelschman Olley te Londen, het re cord van Fokker, vliegen zonder motor met passagier, geslagen. Het record van Olley een vlucht van 49 minuten op een motorloos vliegtuig met een passagier is naar de Tel. verneemt, gemaakt op een Fokker machine. Vergadering van Dinsdag 24 Oct. des avonds half 9 uur. Toelating van Lr. A -V. A. A Steger. De geloofsbrieven van het nieuw ge kozen lid der Kamer, dr. A. M. A. A. Steger worden gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren Smits, Slotemaker de Bruine en Was te rdijk. Deze commissie brengt na ©eni ge oogenblikken rapport uit en advi seert tot toelating. Conform besloten. De heer Steger legt de vereischte eeden af en neemt zitting. Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER deelt mede, dat de Oentrale Sectie heeft besloten Woens dag in de afdeelingen diverse wetsont werpen te onderzoeken w.o. die tot grondwet-herziening. Conform besloten. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdag elf uur. Zitting van Dinsdag 24 Oetobsr. De motie-Van Braambeek betreflen de de wijziging der arbeidsvoorwaarden van het spoorwegpersoneel wordt ver worpen met 61 tegen 17 stemmen; de motie Oud inzake de loonregeling van het spoorwegpersoneel wordt verworpen met 58 tegen 20 stemmen. De heer DUYS S.D.A.P. vraagt ver lof tot een interpellatie over de cris' in het tuinbouwbedrijf. Op dit verzoek zal morgen worden beslist. Zonder be raadslaging of stemming, wordt aange nomen de intrekking der wet tot tijde lijke ontginning van bruinkolen zonder concessie; de regularisatie der kosten van de levensmiddelenvoorziening, d" onheffing der Kamers van Arbeid. "Aan de orde is de regeling voor bouwverbod op gronden langs rijkswegen. De heer VISSER VAN IJZENDOORN, V. B. en VAN SASSE VAN IJSELT. R.-K., hopen dat deze wet niet te veel zü kos ten, laatstgenoemde wenscht een gelijke bepaling voor provinciale wegen. MINISTER VAN SWAAY zal dit over wegen; hij zal voor ieder geval gelden aanvragen bij de Staten-Generaal. Het ont werp wordt aangenomen z. h. st.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5