Mmm Donderdag 26 October 1922 45st» Jaargang No. 14283 Dit nummei bestaat uit twee bladen. - Eerste blad Opheffing der Standsorganisaties? STADSNIEUWS. AGENDA 27 GDT0BER *De Eendracht". St. Franciscus van Assisië". HUUZIEK. Populaire: Beethoven- Cyclus. Tweede Abonnementsconcert. Oiften. TOONEEL. Het Chocoladejuffertje. „Sara Burgerhart" bij de Kon. Ver. „Het Nederl. Tooneel". Een succes voor den R.-K, Vrou wenbond In Haarlem. De gemeentelijke geneeskundige dienst. Gevonden voorwerpen. Draad gebroken. Faillissementen. Hooger beroep. Raad van State. Uitreiking belastingbiljetten. LANGS DEN WEG. Van onze Rechtbank. De werktijd van het administratief personeel der Provincie. SCHAKEN. Haarlemsch Schaaknieuws. Hoofdklasse-competitie Nederl. Dambond. BILJARTEN. Oud-Meerenstein-Vriendenkring. Biljartbond Haarlem en Omstr. bs prr ?rr f,r Werklooze dokters. 1 J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. H. B. C. 20 jaar. De abonnemenfsprij. be draagt voor Haarlen. en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Pe: Week f 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.5754 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 274! .a 1748 Postrekening No. 5970. I COURANT Advertentiën 35 cents per regel - Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 -.eni per regel. Vraag en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Volgens verslag in meerdere bladen heeft de ZeerEerw. Pater A. Abels, Ord. Aug., pastoor te Nieuwendam, voor eenige dagen in een redevoering een denkbeeld van zóó ingrijpenden aard geopperd, dat wij meenen te dezer plaatse nog eens speciaal de aandacht op het denkbeeld van Pater Abels te moeten vestigen. Niet, omdat wij zonder meer de woorden van den Eerwaarden spreker zouden durven onderschrijven, noch ook omdat wij ons gedrongen zouden voelen op Paier Abels' denkbeeld cri- tiek uit te oefenen, wij erkennen zeer bescheiden, dat wij zóó spoedig niet het juiste oordeel gereed kun nen hebben. Het juiste oordeel zal zich moe ten vormen heel geleidelijk, na rustige en diepgaande overweging, nadat de eerst-deskundige en eerst-bevoegde voor- en tegenstanders gewikt en ge- Wogen en gesproken hebben. Voorloopig mag het voldoende liee- ten, dat de kwestie in het openbaar te berde is gebracht en dat het vraag- Btuk zoo algemeen mogelijk belangstel ling en overweging wekt. Tot dit laatste meenen wij voor onze omgeving een ietsje bij te dragen door ook in ons blad op de nieuw opgeworpen kwestie de aandacht te vestigen en overweging daarvan te vragen. Pater Abels dan is „door persoon lijke ervaringen, door praclische on dervinging, door uitlatingen van gees telijke adviseurs en bestuursleden tot de conclusie gekomen, „dat de g oote massa der R. K. arbeiders bitter wei nig voelt voor de standsorganisatie," dat de resultaten, behaald door de Btandsorganisatie, slechts twijfelachtig opwegen tegen de groote kosten,welke de administratie, enz. van deze organi satie vergt en dat het derhalve vven- •chelijk zal zijn, de standsorganisa tie op te heffen en daarvoor in de plaats te stellen één groote katholieke sociale vereeniging over heel Neder land, met afdeelingen in de verschil lende plaatsen. DDe eaAvereenigingen wil de Eerw. Pater natuurlijk laten voortbestaan; Z.Eerw. wil alleen de s/rmdsorganisa- tie's vervangen door iets beters en goedikoopers. Door iets, dat méér en béter geeft VOO)* minder geld. Wanneer wij hooren hoevéél de standsorganisatie in haar huldigen vorm kost, als wij vernemen, dat de standsorganisatie alléén van Room- sche werklieden, alléén in het Aarts bisdom Utrecht ruw geschat jaarlijks f 20.000 f 25.000 vergt, dan vragen wij ons mèt den Eerwaarden spreker af, of dergelijke sommen, voor het effect, dat zij sorteeren, inderdaad welbesteed mogen heeten. Inmiddels: zwaarder dan de geld vraag moet nog wegen de kwestie, of het wel noodig, ja, of het wel goéd is, dal naast de standen- onder scheidende vak-organisaties nog de so ciale vereenigingen bestaan, waarin nog weer eens opnieuw en dan glo baal de standen van elkander af gezonderd en1 vervreemd worden. Schuilt hierin geen gevaar voor klassenstrijd onder ons, katholieken, die de roeping hebben de solidari- teitsgedaelite ook in de pracbjk des levens hoog te houden, en is het daarom ook in dit opzicht niet wen- schelijk, dat er zonder onderscheid van standen één groote katholieke sociale Vereeniging wordt geslicht, waarin alle katholieken allé geloofs- genooten terugvinden, en waarin alle katholieken de sociale ontwikkeling erlangen, welke zij behoeven 't Zijn groote vragen en wèl waard om onder 't oog gezien te worden. Wij ontveinzen ons niet de groote moeilijkheden, vooral van practi- schen aard, welke aan een „richtige" beantwoording der bovenstaande vra gen en méér nog aan een oplossing van de kwestie verbonden zijn. Wij zitten nu eenmaal vast ge groeid in onze standen-organisaties, Volksbonders en Harizeleden den ken zichzelf nu eenmaal in socialen zin 'n apart, ja, soms zelf een tegen strijdig soort menschen zal de ani mo voor de algeineen-katholiek-socialc organisatie grooler zijn dan ze nu is voor de organisatie, waarin men iets eigens voelt? Er zijn moeilijkheden, er zijn twij felingen, zóó groot, dat men zich afvraagt, of de groote wijziging wel aangebracht zou mogen worden,' of het nadeel niet grooter zal zijn dan het voordeel. Doch bij dit alles is en blijfl het de vcrdiensle van Pater Abels, aan getoond te hebben, dat hier gespro- kan mag en kan worden van een „kwestie dat de huidige toestand véél kost en tóch niet schenkt wat men voor die groote Üfoslen meent te mogen verwachten, dat er mis schien dus iels beters en goedkoopers voor in de plaats te stellen is... Waardoor levens een nadeel, dat van strenge standen-onderscheiding het gevolg zou kunnen zijn n.l. standen-verdeeldheid, n.l geneigdheid tot klassenstrijd vermeden zou kunnen worden. Is nu wellicht het wooid aan de onlangs in hare Statuten geheel om gewerkte Katholieke Sociale Actie? Sociëteit „St. Bavo" R. K. Jeugdorganisatie 8 uur Haarlem's Gemengd Koor 8 uut Rederijkers 8 uur Stadsschouwburg Het Chocolade-juf fertje 8 uur. Zang en Vriendschap Voordracht Ned. Letterkunde 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Da gelijks uitgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 E lken da.g geopend van 101254, van 2 -6 en van 710 u. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdngen. Uitleen van boeken van half 3—9 uur. B- K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. 'Jt. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11—half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot - half negen. 'martha-vereeniging Bloemhofstraat Betrekkiimgbureau voor .vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Dinsdagavond had in het gebouw van de i P o e tanleabond tie jaa v r adcring plaats van de Coöp. Brood hik kor ij en Verbr.uiksvereeniging „Ds Eendracht." Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer L. Modoo, met een welkomstwoord de vergadering en gaf daarna het woord aan den secretaris tot het voorlezen van de uitgebreide notulen der vorige ver gadering, welke na een enkele opmer king onder applaus werd goedgekeurd. f Hierna werd'de jaarvergadering vast gesteld, zoodat aan do leden dit jaar voor afd. I 6,2 pet. en voor de afd. II 3 pet. dividend zal worden uitge keerd. Dan bad de verkiezing plaats van bestuursleden wegens periodiek aftraden van de leden P. Bottelier, E. van der Vliet en G. Zweers. De uitslag der stem ming was dat alle aftredende bestuurs leden met groote meerderheid van stem men werden herkozen. Voor de aftre dende commissaris, den heer J. J. Wes- éelius, die niet weder herkiesbaar was, werd gekozen den heer Grootenboer. Door den voorzitter werd nog een woord van dank gebracht aan het aftredende be stuurslid, voo» do vele verdiensten aan «an de vereeniging bewezen. In het afgeloopen boekjaar hebben om standigheden het bestuur er toe gebracht om het lidmaatschap van de Coöp. Groot- handelsvereeniging „De Handelskamer" te Botterdam op te zeggen. Dit werd door de voorzitter nader aan de leden tos- gelicht, die met dit besluit accoord gin gen. Nadat nog enkele leden bij de rondvraag het woord hadden gevoerd, sloot de voorzitter onder dankzegging de zeer goed bezochte vergadering. De reddingsbrigade van het Kruis» verbond hield Dinsdagavond in St. Bavo haar jaarvergadering onder leiding van den heer G. v. d. Hoek, Behalve het aantal leden, dat ook trouw de wekelijksche bijeenkomsten bijwoont, waren aanwezig mevrouw Rhode, presi dente der St. Elizabethsvereeniging, de weleorw. beer Lühn, geestelijk advi seur en de heer H. B. v. d. Sande, voor zitter van het Kruisverband, die door den leider der reddingsbrigade in het bijzonder werden welkom geheeten. Na het welsprekend openingswoord van den voorzitter, las de secretaris de notu len en vervolgens het jaarverslag, dat- in breede, rake trekken het zegenrijk werk der afdeeling weergaf. Er bleek uit, dat er door de kleine maar geest driftige groep mannen en vrouwen met ernst gewerkt was aan de redding van drankzuchtige geloofszenooien, in sommi ge gevallen met verblijdend succe3. De penningmeester, verslag uitbren gend van rijn financieel beheer, kon mededeellen dat er, dank rij den steun van het Kruisverbond, een klein batig saldo aanwezig was. Do voorzitter bracht beiden functio narissen, de heeren Bouwens en Rijbroek, dank, voor hun arbeid. Volgens rooster traden als bestuurs leden af de heeren Govera en Bouwens, die beiden bij acclamatie herkozen wer den. Hierna sprak de voorzitter van het Kruisverbond de brigade toe, om haar hulde te brengen voor het edelmoedig streven in het afgeloopen jaar en aan te moedigen om den moeilijken arbeid nu en in de toekomst met volharding voort te zetten. De resultaten van uw werk, zei spreker, zijn bemoedigend. Maar al zoudt ge er slechts in slagen om. met u allen in 'n vol jaar 'n drankslaaf uit zijn ellende te redden en terug te brengen tot het vervullen van zijn plich ten, dan nog mocht ge mot voldoening op uw arbeid terug zien. Het reddings werk is ook ten voordeel© van het Kruis verbond, dat door die actie nieuwe drank bestrijders zijn gelederen ziet aanvullen en „St. Franciscus" en vooral haar ijve rige voorzitter verdienen alle waardee- rmg. Spr. besloot met de --brigade ze gen op haar arbeid toe te wenschen. De voorzitter dankte voor die harte lijke woorden, waax-op de weleerw. heer Lühn in welgekozen taal de afdeeling r—o—om g-odsdieustigen geest, die haar bezielt en voortdurend aanspoort tof haar verborgen, zegenrijk werk. De maandelijksche generale communie is daarvan een treffend blijk, dat tevens de beste propaganda vormt. Voor den ijver en de liefde, die gij betoont bij het op heffen van den gevallen evenmensch zult gij later uwe belooning vinden door Hem, Dien ge' nu in het H. Sacrament vereert als uw Koning. Ook op deze toespraak volgde een hartelijk applaus, welkome aanmoediging en sloot dan, na De voorzitter dankte Z. E. voor deze welkomo aanmoediging en sloot dan, na een geestdriftige opwekking tot. volhar ding in den persoonlijken strijd ,en »n de, werkzaamheid voor de goede zaak, de vergadering. De Impressario Felix Augustin deelt ons mede, dat van de buitengewone be langstelling, waarin zich de door hem in verschillende sleden in ons land georga niseerde Beelhoven-Cyclussen mochten verheugen.op verzoek van een aantal mu ziekliefhebbers besloten is, ook (e Haarlem een Populairen Beethooen-Cgclui te doen plaats hebben, waarop uitgevoerd zullen worden alle strijkkwartetten, (je groote fuga en hel strijkkwintet. De con certen zijn als volgt vastgesteld: 13 November: Hongaarseh Strijkkwar tet: 14 December: Lehner-Kwartef uit Bu dapest; 31 Januari: Budapester Strijk kwartet', 15 Februari: Carembat-Kwartet, uit Parijs: 29 Maart: WendIing:Kwartet. met medew van Francis Koene;, 10 April; Hollandsch Strijkkwartet. De concerten zullen plaats hebben in de Groote Zaa! van „De Vereeniging". Teneinde velen in de gelegenheid te stelten, dezen belangrijken cyclus bij |e wonen, is de abonnementsprijs voor <Je zes concerten tezamen bepaald op slechts 5.eerste rang en f 3.tweede rang, verhoogd met stedelijke belasting. De diploma's zullen niet persoonlijk zijn. De diploma's worden den abonné's tij dig toegezonden, tevens met opgave, wan neer de bespreking zal plaats hebben. Onder het muziekverslag van het con cert Zwart—Jolink is gisterenavond de naam, H. K. Kerkhoff, weggevallen. Op het tweede Abonncments-Gon- cert van het Concertbureau Hans Augustin, op Donderdag 9 November, in den Schouwburg, Jnnsweg, alhier, zal optreden de gevierde Australische pianist, Pet-cv Grainger. Het „Vader land" schrijft over den emmenten pianist: „Grainger werd gevierd, zoo als hel hem toekwam, dat is als de groole kunstenaar, vol energie en poëzie, rhytmische veerkracht en klenr-verfijning. 2.50. Voor Duitsche Priesters. N. N Morgen, Vrijdag 27 October, zal dc N.V. Hot Schouwtooneel, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch in den Stadsschouw burg te Haarlem een opvoering geven van Het Chocoladejuffertje (Xe petite Chocolatière). Blijspel in 4 bedrijven door Paul Gavautt. In dit stuk treden op de dames Kitty PérinKluppell, Stine van der Gaag, L. Madier, Mies Versteeg en de heeren Frits Bouwmeester, M. van War- melo, Ezerman, Pierre Mots, C. Lagenian, Caret Ryken, P. Périn, Carpentier Alting, L. Winnink en Z. H Kemler. De regie is van Frits Bouwmeester. Wij vernemen, dat bij de Kon. Vereen. „Het Nederlandsch Tooneel" behalve Shakespeare's „Winteravondsproke", in de vertaling van Dr. Willem Royaards met de muziek van Richard Heuckeroth. in studie is genomen Sarah Burgerhart" naar den roman van Aagje Wolf en Betje Deken, bewerkt door Mejuffrouw J. Pabst. De afdeeling Haarlem van <teri Ned. R. K. Vrouwenbond heeft, ditmaal een zeer bijzonder succes te boeken. Op de Groote Poppen ten toonstelling te Nijmegen voor do Missie van Celebes behaalde de af letling den tweeden prijs met haar inzending van 3 poppen: le gende Maryke van Nijmegen Boerinnetje en deftige dame met haar ridderlijken echtgenoot: Sinjeur, den Duivel. Uit dezo laatst© bijzonderheden merkt men op dat de afdeeling Haarlem niet mis was met haar poppen-voorstelling. Dat onze Haarlomsche dames echter haar mannetje stonden, blijkt wel uit de fraaie bekroning, waarmede wij haar hal telij k gelukwenschen. Dezer dagen heeft de gemeentelijke ge neeskundige dienst het gebouw aan de Ja- cobijneslraat verlaten en is thans onderge bracht in perceel Botermarkt 10, de voor malige conciërgewoning naast de aldaar gevestigde school. Wat de ligging der verschillende lokali teiten in het gebouw betreft, deze is niet zoo gunstig als in de Jacobijnestraat. Daar lagen alle lokalen (wachtkamer, spreekka mer, enz.) achter elkander, dat een groot gemak gaf. In het perceel aan de Boter markt is de spreekkamer boven en de an dere kamers beneden gevestigd. Zoo'n heel groot bezwaar geeft dit echter niet. De overplaatsing heeft evenwel nog een niet te onderschatten voordeel gebracht. De dienst heeft er door gewonnefi aan huiselijkheid en intimiteit. In dé Jaco bijnestraat tocli was a»es meer bureau achtig ingericht. De lokalen waren min of meer ongezellig en dit is nu met de ver plaatsing verdwenen. De verschillende ver trekken in het nieuwe gebouw zijn werke lijk keurig ingericht. Nieuw en frisch ge schilderd, licht behangen en netjes en comfortabel gemeubileerd en gestoffeerd, geven zij een gevoel van behaaglijkheid, zoowel aan het personeel van den dienst als aan allen, die er mee in aanraking moeten komen De geneeskundige dienst be hoeft zich deze overplaatsing dan ook niet te beklagen. De verhuizing was noodzakelijk, omdat in de Jacobijnestraat Openbare Werken zal worden ondergebracht. Dit staat in ver band met de uitbreiding, welke het gym nasium zal ondergaan, waarbij het gedeel te, waar thans O. W. gevestigd is, zal wor den getrokken. Terug te betkomen bij. Wed. K. v. Diest Voorzorgstraat 18, Kralen beursje; J. Con stance, Tuinwijklaan 4, Heemstede, Busch machine-olie; J. Koning Gen. de la Reystr. 64, Breukband; A. Loman Tetterodestraat 94, Koperen gewicht; Febbe Parklaan 43 Ceintuur van regenjas; I'. de Lans Ken- nemerstraat 50, Reticule (fluweel); M. Cop, Lange Hofstraat 17, Voetbalschoenen; W. v. Dorp, Hoogendorpstr. 12, Heemste de, Blauwe kinderhandschoenen; H. Piet, Zijlstraat 96 Grijs wollen handschoen; Kennel Fauna, Paitklaan 119 Hond (wit geel) gebracht door Eldering, Burgwal, Kat (grijs) gebracht door Kuip, Harmen- jansweg 9, Kat (muiskleurig) gebracht Verhoogd, Leidschevaarl 144, Kat (grijs wit) gebracht door Servaas, Kloosterstraat 43. G. Diesbergen, 2e Vooruitgangstraat 11, Zwarte ceintuur; J, Lemul, Oorkondestr. (noodwoning) Herdershond; G. Sproet, Sophiastraat 9, Hondenhalsband met pen ning; H. v. Worth, Harmenjansstr. 57a, Gele hónd; G. Mariens, Zomervaart 3 d, Horlogeketting; Kennel Fauna, Parklaan 11.9, Smoushond, gebracht door G. Vos- hard, Gasthuislaan 136; N. Schous, Rus- ténburgerlaan 25, Zwarte kousen; Ver hagen, Parklaan 8, Katje, grijs inet wit; J. Olie, Soutmanstraat 30, Kat, zwart met wit; J. Broertjes, v Keulenstraat 26, Mo- tordop; J. Holdrinet, Langedijkslraat 29, Ringetje; B. Croese, Graaf Wiltemsiraat 11, Rozenkrans; C. Korremans, Ged. Voldersgracht 29 b, Sleutels aan een ket ting; W. v. Herwaarden, Papentorenvest 6, Zwart daniesta'schje; M. Bolle, Lin- schotenstraat lrd, Bruin taschje. Gistermorgen is op de Kaasmarkt een I'chtseindraad der E. N. E. T. gebroken, welke of) goederen van Bus viel, welke aan den wal waren opgeslagen. Zoo spoe dig mogelijk is de draad weer hersteld, terwijl de politie tijdens het ongeval voor het afzetten der gevaarliike plek zorgde. Aan de goederen werd geen schade toe gebracht. Vernietigd werd het vonnis van failliet verklaring van Mej. L. H. Boot, hande lend onder den naam „Velleman's Ex- porthuis", te Haarlem, uitgesproken bij vonnis der Rechtbank did. 19 Sept. 1922. Hooger beroep werd aangeteekend door E. M. L., hvr. C. v. V. te Haarlem ter zake „diefstal" Veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf. Voor den Raad van State, afd. geschil len van bestuur werden gisteren behan deld: het beroep van den gemeenteraad te Haarlem tegen een besluit van Gedep. Staten van Noord-Holland, waarbij de invordering van een bijdrage nietig was verklaard op grond dat de termijn van invordering was verstreken. In deze zaak lichtte mr. B. Taconis, hoofdcommies ter secretarie te Haarlem, bet beroep toe. De belastingbiljetten voor het dienst jaar 1922-1923 zijn nog lang niet allen uit gereikt. De uitreiking heeft zich alleen maar beperkt tot die van de voorloopige aanslagen, welke alleen voor de hooge be dragen uitgegeven kunnen worden. Wan neer de andere in zee gesturd zullen wor den, valt nog niet te zeggen. „Vesta". In het verslag der woningbouwvereni ging „Vesta" werd gisteren vermeld, dat de huur der huizen jaarlijks met 40 cent zou verminderen. Dit moet echter zijn „met 8 cent". Onze Bloemenmarkt. Als in den vollen zomer de breedg-e- takte iepen een natuurlij!; gewelf vor men, waaronder 't heerlij!; is te toeven, als het pleintje omrand is met een keur van bloemen en de tram van O verveen met nog een enkelen passagier bin nenkomt. wat is 't Verwulft dan niet een fleurig hoekje. y Het gewelf is nu ijl en doorzichtig geworden. De vroege nachtvorsten deden de bladeren schrompelen en vallen. Beeld van vergankelijkheid, waartoe alle leven is gedoemd. Maar de bloemen-omlijsting is geble ven. Alleen hebben we met het vor» derende seizoen andere soorten en andere kleuren gekregen. De rozen, met hare vele kleuren van wit en lichtgeel, en zalmkleurig tot donker en dieprood, zien we niet meer. Weg zijp ook de petunia's en de rhododendrons en gladiolen, de vele variëteiten van dahlia's, en de da verende papavers. En ook de waterle lies, uit het diepe vijverwater wegge haald, om overgeplant te worden in een hooge bus van Coo3se en Blackwell. Nu zien we diepere tinten in bloem en blad. De asters en chrysanthemums, waarbij takjes van den Amerikaanschen eik, met hun nuances van rood tot diep» bruin zoo schoon harmonieerenvormen wel den hoofdschotel. Daarnaast zien we stengels met scharlaken-roode vruchten van vreemde makelij. Maar 't is alles heller en feller van kleur, het knalt en schatert. Dat is het dagelijks weerkeerend festijn op het Verwulft, dat bij elke weersge steldheid en elke temperatuur doorgaat. Maar 's avonds ondergaat ge de de» ceptie. Dan rijn de bloemen verdwenen die er den ganschen dag te pronken stonden in de conservenbussen, waarvan sommige nog de herkomst vermelden, an dere haar firma-kleedje hebben verlo ren en door het gebruik roestbruin zijn geworden. Ge vindt er alleen verwelkte bloembladeren en afgesneden stengels en vele plasjes, op die plaatsen waar het water, van de „uitverkochte" bussen is uitgestort.». Aanrijding Op 10 September j.L reed C. B., 32 jaar, wonende te Zaandam, van de Havenstraat per mwtor in de richting van de Hem- brug. Onderweg heeft hij een jonge dame aangereden, die door den schok kwam te vallen, „geschept" werd en daarna over reden, met het gevolg, dat haar rechter been werd gebroken. Het meisje heeft 4 weken in het ziekenhuis doorgebracht. Voor dit incident stond B. heden terecht. Dr. Goudsmit, die als deskundige ge hoord wordt, verklaart dat het meisje thans nog niet geheel is genezen, maar dat zij hoogstwaarschijnlijk spoedig geheel zal hersteld zijn Verschillende getuigen worden gehoord, die in afwijking van bekl. verklaren, dat B. in groote vaart kwam aanrijden. Een der getuigen had den indruk, dat B. met eene snelheid van 50 K.M reed. Bekl. ver klaart signalen fe hebben gegeven, die ech ter door getuigen niet zijn gehoord. Het O.M. neemt aan, dat bekl. roekeloos gereden heeft. Hij mag blij zijn, dat de aanrijding geen doodelijken afloop heeft gehad. Eisch: 1 week gevangenisstraf. Verduistering. N. K., te Zaandam, 19 jaar, heeft op 10 September j.I. een rijwiel ontvreemd, toe- behoorende aan W. Het rijwiel heeft hij verkocht voor 30. Hierover had bekl. zich heden te verantwoorden. Het blijkt, dat de drank een rol heeft gespeeld in deze zaak. Eisch: 4 maanden gevangenisstraf. Uitspraak in beide zaken: 2 Nov. a.s. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben besloten den werktijd, van het administratief personeel in dienst der Provincie te bepalen op 754 uur. Thans varieert dat bij de verschillende diensten van 6 tot 8 uur. Het zal aan de beslissing van het personeel der Griffie worden overgelaten of het den werktijd wenscht te beginnen om half negen 's morgens of om half tien, zoodat het de keus heeft den arbeidstijd te stellen op half negen 's morgens tot 5 uur 's avonds; of van half tien v,m. tot zes uur 's avonds. De heer L. G. van Dam uit Haarlem speelde Zaterdag voor de Leidsche H. B. S.'ers Schaak Club tegen 14 borden. In pl.m. anderhalf uur won de simultaan- speter 9 partijen, verloor er 4 en maakte 1 remise. De Haarlemsche Schaakvereen. houdt dit jaar een winterwedstrijd, waaraan 28 spelers deelnemen, die in drie groepen naar speelsterkte zijn verdeeld. Hieronder volgt de uitslag van reeds gespeelde wedstrijden: Groep I: B. DavidsonA. C. Stumphler 5454 L. G. van DamF. L. Heil 10 Groep II: Chr. CosferusA van Ekeren 10 H. FickF. A. P. van Aken 10 G. FleumerH. Borgerding I0 H. FirkM. Petrie 10 Groep III: Ch. MookC. J. v. Sorge 10 B. ten HaveCh. Mook 10 Dr. P. OzingaJ. van Konijnen burg IJz. 10 Dr. J. van Konijnenburg L. Braakensiek 10 Nobeldr. J. v. Konijnenburg 10 H M. TetterodeJ. van Konijnenburg IJzn. 10 ten HaveL. Braakensiek .1—0 Maandagavond j.i. gaf de heer J. Sie- gerist, kampioen 2de kl. der „Haarlem sche Damclub", in het clublokaal dezer vereeniging een simulfaan-séance voor de leden en genopdigden der Haarlemsche Damclub. Door 25 deelnemers werd aan deze séance deelgenomen, waarvan de simul- taanspeler 8 partijen won en 11 partijen verloor tegen de heeren W. J. A. Matla, J. van Berkum, Th. A. en W. J. Kok, J. Kui pers, B. W. Kenzen, J. P. van Eyk, P. A. Nooy, R. Hartgerink, J. Poppen en W. J. Bosman en 6 partijen remise speelde tegen de heeren J. B. Sluiter, J. Merts, J. Reedijk, W. J. Knoop, L. Dom en C. J. Roest. Gezien het feit dat dit de eerste seance was, welke door den heer Siegerist werd gegeven, mag het resultaat bevredigend genoemd worden, temeer waar alle tegen standers geoefende clubspelers waren. De noordelijke afdeeling der Hoofd klasse-competitie van den Nederiandschen Dambond is verdeeld in 2 districten en zal de volgende maand aanvangen. In district A zijn ingedeeld: de „Haar lemsche Damclub" en „Damclub Haarlem" beide te Haarlem, het „Vereenigd Am- sterdamsch Damgenootschap", de Dam- vereeniging „Van Embden"en en de Dam- vereeniging „Jozef Blankenaar," alle uit Amsterdam. In district B komen uit: het Damgenoot schap „De Zaanstreek" te Zaandam, het „Utrechtsch Damgenootschap" te Utrecht en de Damvereenigingen ,.D. O. S. en „Ge zellig Samenzijn" uit Amsterdam, alle met hun eerste tientallen. Voor de tusschenronde in klasse A heeft Maandagavond in lokaal Oud-Meerenstein te Beverwijk de eerste ontmoeting plaats gehad tusschen bovengenoemde vereeni gingen. De belangstelling was groot. Oud- Meerenstein was in dezen wedstrijd Vrien denkring vere de baas en slechts zes ca ramboles werden de thuisclub van het to taal ontnomen. Er worden hier 100 caram boles per partij gespeeld, zoodat Oud-Mee renstein 494, Vriendenkring 371 carambo les in totaal wist te maken. Klasse B. VRIENDENKRING—OUD-MEEREN STEIN. Gisterenavond heeft in lokaal Lu nenburg, Smedestraat, de ontmoeting in klasse B plaats gehad tusschen „Vriendenkring en „Oud-iMeerenstein De gespeelde partijen waren span nend, doch een der spelers van Be verwijk liet op zich wachten, zoo dat deze partji een papieren o ver Bij al de malaise die we reeds be leven, voegt zieh nu nog werkloosheid van onze geneesheeren. Ze klagen over weinig werk. Maar met alle respect voor onze zeer geachte medeburgers, die zich 't edelte vak van menschen te genezen hebben uitverkoren, gelooven we, dat duizenden in Haarlem aan deze categorie de werkloosheid van harte gunnen. Trouwens, heel erg behoeven we ons niet te bekommeren over de slechte zaken van onze geneesheeren, want ze kunnen er vast op rekenen dat we, hoe gezond we ook zijn, toch vroeg of laat weer bij hen terecht zullen komen. Niemand kan met meer zeker heid dan zij vóórspellen, dat op een tijd van tegenspoed voor hen weer een gulden tijd zal aanbreken. Hoe minder zieken vandaag, hoe meer er morgen zijn. Maar laten we ohs daarover niet druk maken en b]ii .zijn, dat Haarlem in een gezondheids-„epidemie" leeft._ Op het oogenblik is de gezondheids toestand in Haarlem Z9er gunstig. Uit gezonderd malaria-lij iers, zijn er thans weinig zieken. Dit heeft ook nog tot gevolg, dat er in de ziekenhuizen een overcompleet aan bedden is. Er is in de verschillende ziekenhuizen hier ter stede werkelijk veel ruimte over. Waaraan het gelukkige verschijn "el, dat er weinig zieken zijn, toe te schrijven is, valt niet te zeggen. Na verschillende ziekten-periodes gebeurt het wel meer, dat er een gezondheids-epidemie gaat heerschen, met andere woorden, dat zich dan een tijdvak voordoet, waarin ziekte gevallen zich min of meer sporadisch voordoen. Het is mogelijk, dat dit geval zich thans in onze stad voordoet. Zooals bekend is hebben ve s?hillende epilemieën vooral de Griep, een groot aan*"' slacht offers gevraagd. Alleen de malaria doet zieh nu: vrij veelvuldig voor. En niet alleen in Haar lem, doch vooral ook in haar omgeving, t met name Schoten, Haarlemmerliede en Spoarnwoude en de Haarlemmermeer. Barometerstand 765. Vooruit OPGAVE VAN: i Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bitdt. Naar waarnemingen verricht in dea morgen van 26 October. Hoogste barometerstand 770.6 m.M. te Seydisfjord. Laagste barometerstand 751 m.M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 26 tot den avond van 27 October. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen, licht tot half bewolkt, weinig of geen regen, lichte vorst 's nachts. In het Zuiden overdag iels zachter. winning werd voor „Vriendenkring". De totaal-uitslag is: „Vriendenkring!" 100-100—67—80—100 447. .,t)ud-Mee e-.s ein" 94—69—100100 0 363 caramboles. De R. K. Sportvereeniging H. B. C. te Heemstede bestaat 20 jaar, zooals mca weet. Bij die gelegenheid is een herden kingsblad uitgegeven, waarin de geschie denis wordt verhaald. In dit nummer ko men bijdragen voor van Bert van Diemen, N. J. v. d. Linden, C. Floris, kapelaan Groot, W, Sorber en kapelaan Brinkma®, den club-adviseur, wiens portret in het feestnummer voorkomt Op de geschiede nis van H. B. C. en den inhoud ko men wij Zaterdagavond terug. Voor dit jubilé is een Eere-Comité ge vormd, bestaande uit Jhr. J. P. W. van Doorn, Burgemeester der gemeente; H. A. V. IJzermans, Pastoor; Dr. E. A. M. Droog, Wethouder; A. A. Swolfs, Ge meente-Secretaris; J. Preijde, Lid van den Raad. Het programma der feestviering is als volgt: 's morgens te 7 uur algemeene H. Communie van de leden in de St Bavo- kerk te Heemstede, waarna gemeenschap pelijk ontbijt in het R. K. Vereenigings- gebouw; 's middags van 1 tot 2 uur re ceptie in het R. K. Vereenigingsgebouw. 'sMiddags om 1254 aanvang der Sport wedstrijden. Van 1254 tot 154 Voetbal wedstrijd H. B. C. IllGeel-Wit I. Van 154 tot 254 Athletiekwedstrijden: 1. 100 M. Wedloop; 2. Discuswerpen; 3. 3000 M. Koppelwedstrijd', 4. Verspringen (los); 5. 100 M. Baldribbelen; 6. 300 M. Hindemis loop. Van 254 tot 4 54 Competitiewedstrijd voor de Overgangs-Klasse R. K. F. H. B. C. I—V. V. Z. I (Zaandam), 's Avonds 7 uur de Feestavond in het R.K. Vereenigingsgebouw waar de feest rede zal worden gehouden door den Wel- Eerw. Heer Kapelaan Looyadrd, Adviseur van den D. H. V. B.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1