MM BODEMS SteCeicbche &ou/icm& BEKENDMAKING K. S. A. r CORSETTEN Burgerlijke Stand. ingezonden Mededeelïngen. FINALE UITVERKOOP 1.68,1.95, 2.48, enz. mm STINIS NO. 23 BH STINIS NO. 23 f 8.— De plichtvergeten kiezers. De vacantie-toeslag der Gemeente-ambtenaren. „Kunst zij Ons Doel." Besmettelijke ziekten. Personalia. Teyler-kwesties. Federatie van Woningbouw- vereenigingen. 60 cent per regel. Gedurende énkele dagen van nog voorhanden RESTANTEN „TWILFIT" tegen SPOTPRIJZEN als CORSETTERIE WARNIOESSTRRAAT 26 is voor LEIOEN en OMSTREKEN het aan gewezen Dagblad voor Advartentiën. VRAAG PROEFEXEMPLAAR êêêêêêêI AAN DE LEZERS VAN DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AANBEVELEND H. STINIS, KRUISWEG 23 - TELEF. 1506 De Grenswijziging van Haarlem. LAATSTE NIEUWS. Jongelui van goeden huize. De pensioenbijdrage van 8V2 Onder zand bedolven. Met uitsluiting bedreigd. Eerste Kamer. De vertraging der Brusselsche Conferentie. Frankrijk en het naburige Oosten. De ontploffing te Oldebroek. UIT OEN OMTREK. UMUIDEN. BLOEMENDAAL. VELSEN. SAN fPOORT. HEEMSTEDE. BEVERWIJK. SASSENHFJM. VELSEN. OVERVEEN. GEMENGD NIEUWS. Het huwelijk van den ex-keizer. Kaar we vernemen is binnenkort de be handeling te wachten voor den kanton rechter van de processen-verbaal tegen een aantal kiezers, die, zonder daartoe geHige redenen te hebben opgegeven bij de jong ste verkiezingen van leden van de Twee de Kamer hun stemplicb' niet hebben vervuld. In 't geheel waren in Haarlem ruim 4500 kiezers in verzuim gebleven. Hiervan worden een 250-tal vervolgd. In ons bericht betreffend? de conferen tie tusschen den heer Mr. Bomans en de voorzitters der organisaties van gemeen te-personeel, deelden wij mede dat de voorzitters het denkbeeld, om den vacantie- tceslag af te staan afwezen, doch nog na der zouden beraadslagen over de vraag op welke wijze h. i. bezuinigd kan worden of op weEke wijze die inkomsten kunnen worden verhoogd. Naar we vernemen heeft die voorzitters-conferen tie gisteren plaats gehad, doch besloten werd] daarvan geen mededeeling te doen aan de Pers. Het teekencollege „Kunst zij ons Doel", is voornemens op Dinsdagavond a-s. een lezing te organiseeren in het Waaggebouw. Prof. dr. M. Eisler zal spreken over de Delftsche schilders in contrast tot de overige Hallandsche schilders der XVIIe eeuw. De lezing wordt gehouden voor leden en kunstlievende leden der vereeniging doch introducties zijn te krijgen tot 'n beperkt getal, bij het bestuur, op den avond zélf. Prof. Eisler is bekend door zijn werk Die geschiehte einee Hollandische Stadt- bildes (Kultur und Kunst) Haag M. Nirhoff 1914, waarin het ontstaan en de ontwikkeling der stad Haarlem be schreven wordt, gedurende de middel- eenwen tot de XVIIe eeuw. In de maand November zal 'n ten toonstelling gehouden worden van het werk van de schilders Jan Visser en Jan de Boer. In de week van 1521 October zdin In de navolgende gemeenten gevallen vam besmettelijke ziekten voorgekomen: Be verwijk 1 van roodvonk, Haarlem 3 en Uitgeest 1 van diphtheritis, Zaandam 1 van buiktyphus en 1 van roodvonk. To Amsterdam zijn voor het onderwij zersexamen geslaagd de dames E. A. W. Nijssen en L. J. v. d. Werff, bei den alhier. Op het oogenblik zijn niet minder dan een drietal Teyler-kwseties hangende. De eerste, die waarvan de heer Fr. Hage- meyer procureur is en die reeds voor de Haarlemsche Rechtbank behandeld werd, wordt Dinsdag 31 October weder voor het Hof te Amsterdam behandeld, de tweede is vandaag voor de rechtbank alhier be handeld en zal 23 November verdeF voort gezet worden, terwijl eindelijk in de derde zaak (die, waarvan de heer Mr. Bruch procureur is) 3 Januari 1923 de pleidooien zuilen «worden gehouden. Ondertrouwd: 26 October. K. E. v. Hui zen en C. v. Zetten. J. B. v. d. Berg en M. C. Welsenaar. A. M. v. Engelen en M. A. C. Perry. P. H. Akkerman en E. J. Terwert. Getrouwd: 25 October. J. M. Ellenbroek en P. Gerritsen. 26 October. J. C. Tromp en M. Hoogeboom J. Blokker en A. G. Steffens. W. v. d. Brakel en D. S. J. Warmer. F. B. de Reus en J. H. v. d. Poelgeest. J. C. Classen en A. C. Frijn. H. F. Bosnia en M. Wem- mers. Geboren: 24 October, d. van H. S. Lut- termanKol. d. van E. C. Bakkernes v. Druijfliuijs. 25 October, z. van J. VerheijdeJonkers. d. van A. v. Wi- chenVerweij. z. van A. Ottenbros Hoogslag. 26 October, z. van M. J. v. d. PanneBameveld. Overleden: 24 October. G. H. F. Gigen- gack. 49 j., Kennemerplein. F. W. Kuij- ken, 77 j., de Clerqstraat. Een buitengewone vergadering was gisterenavond bijeengeroepen door 't bestuur. In zijn openingswoord deelt de voorzitter, de heer J. van Daale, mede, dat het bestuur met schroom tot het bijeenroepen dezer vergadering had besloten. Immers op de laatste bijeenkomsten was de opkomst steeds matig geweest en zooals verwacht was, hadden ook heden avond slechts enkelen gehoor gegeven aan den op roep. Mr. Versteegh, secretaris van den Amsterdamschen Woningdienst, nam hierop 't woord met 't onderwerp „De Volkshuisvesting", met als ondertitel: „Hoe 't was, hoe 't is, hoe 't worden moet". Spr. begint met te verklaren, b/d. Anegang. dat hij zich niet aan voorspellingen zal wagen. Niemand is er, die in deze bijzonder moeilijke tijden iets van de toekomst kan zeggen. De woningvoorziening van Staats wege is nog van zeer recenten da tum. Reeds in den Romeinschen tijd kwamen er perioden voor, waarin woningnood heersch'e.Toenmaals werd het verschijnsel alleen geconstateerd. Dat is thans anders. Er worden bij eenkomsten gehouden, in vakbladen worden door deskundigen artikelen geschreven, alles met het doel de oorzaak op te sporen en uit den weg te ruimen. De vrucht daarvan is ge weest, dat de Woningwet in 't leven is geroepen. In den beginne ging 't niet zoo vlot met de uitvoering dezer wet. De regeering toonde zich niet erg toeschietelijk. Bij 't uitbreken van den oorlog evenwel waren we goed op weg. Haarlem is in 1914 begonnen, aanvankelijk met een bescheiden ge tal. Er is echter stijging in de cijfers der latere jaren. De regeering was van meening, dat overheidsbemoeiing het particulier initiatief zou remmen. Dat was jammer, want over hetgeen toen is gebouwd, verheugen we ons heden nog. Toen kwam de oorlog. Allen wa ren verslagen. De materialen stegen voortdurend, wat de woningen te duur maakte. Toch moesten we aan den gang blijven. Eerst kwam de rentevoet-bijdrage, vervolgens de materialen-bijdrage en eindelijk de premiebouw. Van den kant derstaats- kas bezien, was de laatste regeling voor de regecring voordeeliger, voor de andere partij minder gunstig. Van de gebouwde woningen door particulieren was slechts een zeer klein percentage voor arbeiders be stemd. En daaraan, n.l. aan de ar beiderswoning bestond 't meeste be hoefte. Spr. haalt cijfers aan omtrent den toestand te Amsterdam: dit jaar is er nog een tekort van 13500 arbei derswoningen. Ook in Haarlem zal zeer zeker eén tekort bestaan. Hoe te voorzien in den woning nood? Als we die vraag stellen, moe ten we bedenken, dat we nu de na weeën van den oorlog hebben. Ge durende verscheidene jaren is door millioenen niet productief gearbeid. De taak, om in den woningnood te voorzien, is zoo bovenmatig zwaar, dat daartoe alle hens aan dek ver- eischt worden. Een ander uitvloei sel van den oorlog is de kostprijs der woning. Die is veel te hoog, daar kan heel wat af. De prijzen der materialen zijn ge daald, de loonen het minst in ver houding. Die dure kostprijs drukt en blijft drukken op het huis, 50 jaar en langer. Spr. redeneert niet theoretisch, maar kent uit ervaring de toestanden in Amsterdam, de stad mét de heele hooge huizen en de heel nauwe stra ten. Die zijn erbarmelijk. Deels komt dat, omdat de woningvereetiigjn gen meer voor de beter gesitueerden heb ben gezorgd. De regeering eiseht van de woningbouwvereenigingen, dat de huren zullen geregeld worden naar de financieele draagkracht. Dat klinkt aardig op 't bureau, maai- in de prac- tijk is 't onuitvoerbaar. Welke maat staf moet aangelegd worden? Spr. is van meerling, dat we ons op het volgende standpunt moeten stellen: a. dankbaar aanvaarden wat de particuliere bouwer levert, b. laat de vereeniging niet trachten met den beginbouwer te concurreeren. De leus moet nie>t zijn: zoo goedkoop mogelijk* bouwen ten koste van de kwali teit; er moeten bepaalde cisehen bij den woningbouw in acht genomen woTden. In Wij bevelen den lezers van de Nieuwe Haarlemsche Courant inzonderheid aan kennis te maken met zijnde de beste ongeëvenaarde 8 CENT Sumatra sigaar. Teneinde meer populariteit aan onze sigaar te geven verbinden wij voor koopers van minstens 1 k sije a 100 stuks eene bijzondere attractie die voor vele lezers van de Nieuwe Haarlemsche Courant in deze tijden welkom - moet zijn. Niemand moge dus verzuimen een kistje - e bestellen. Niet alleen zult ge genieten van de sigaar, maar gij zult aangenaam gestemd worden door de geboden attractie. Stelt vooral niet uit, maar bestelt nog heden. 't algemeen mag gezegd worden, dat de Nederlander niet veel over heeft voor zijn woning. Die is gauw te duur. De woning acht spreker een zeer belangrijk iets. Wij moeten bedenken, dat bij de generale stij ging, de huur ook iets hooger mag zijn. Hierna wordt door verschillenden het woord geveerd. Er ontstaat een vruchtba re gedaohtenwisseling. Wat kan er gedaan warden? vraagt de voorzitter. Kunnen we op een of andere manier niet aan kapi taal worden geholpen? De heer Versteegh is van meening, dat daar de schoen niet wringt. In Amsterdam hebben consortiums geld tegen een matigen rentevoet aan de bouw vereen igi r..<?n aangeboden, onlief garantie der gemeente. Geld is dus wel te krijgen. Maar de zaak is, dat we moeten trachten, een huis te bouwen, dat zich zelf bedruipt. Hieirna wordt de1 vergadering, onder dankzegging aan den spreker, ge sloten. Behalve van Spaarndam zijn nu van alle gemeenten, die daarbij betrokken zijn, de rapporten op het wetsontwerp tot wij ziging der grenzen van Haarlem, Bloemen- daal enz. binnen. Wanneer ook het rap port van Spaarndam binnen is zullen Ge- dep. Staten het wetsontwerp nog eens herzien. In het bestaande ontwerp zal denkelijk wel eenige verandering worden aange bracht Hel aldus gewijzigde ontwerp zal dan worden toegezonden aan den Minister die beoordeelt, of hij bet al of met ter goedkeuring aan de Tweede Kamer zal aanbieden. Alhoewel het niet waarschijn lijk is, is de kans niet uitgesloten dat het ontwerp tot wijziging der grenzen van Haarlem nog voor 1 Januari 1923, wet is geworden. Maar dan zou ook poot aan moeten gespeeld worden. UITSPRAKEN VAN 26 OCTOBER. H. F. S., bouwkundig teekenaar te Rot terdam, ged. Huis van Bew. Haarlem, diefstal, 4 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. J. L. P. kellner, te Haarlem, ged. H. v. Bewaring Haarlem, diefstal, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. D. J Z. reiziger, te Haarlem, gedeti neerd, verduistering, 4 maanden gevange- nsistraf met aftrek preventieve hechtenis. J. K. kantoorbediende, te Santpoort, bij verstek, appèl overtreding fTuurcommis- siewet Vonnis kantonrechter Haarlem be vestigd. P. J. R. los werkman, te Haarlem, ged. H. v. Bew. Haarlem, diefstal, 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. T. v. d. G. agent van politie, te IJmui- den, mishandeling, 14 dagen gevangenis straf. A. de P. landbouwer, te Callantsoog, geldboete van 30, subs. 30 dagen hech tenis. H. v. B. los werkman, te Purmerend, verzet vervallen verklaard. Men seint ons uit den Haag: De Rechtbank,' heden uitspraak doen de in de zaak van 7 jongelui van goeden huize die terecht stonden wegens vernie ling, het doen ontstaan van gevaar in het stoomtramverkeer, diefstal enz. enz, in het Statenkwartier te den Haag en te Scheveningen, veroordeelde den 18-jari- gen scholier D. B. tot 1 jaar tuchtschool, 'den 19-jarigen marconist J. v. H. tot 1 jaar, den 19-jarigen G. R. tot 3 maanden en 22 dagen en tot 8 maanden wegens af zonderlijken rijwieldiefstal, van welken diefstal J. H. werd vrijgesproken, den 20-jarigen J. E. wegens vernieling van ruiten te Warmond tot 1 maand, terwijl de 21-jarige J. K. werd vrijgesproken van heling van fietsen. Wij vernemen, dat de minister van financiën aanstaanden Dinsdag de ver gadering van de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaars zaken persoonlijk de redenen zal uiteen zetten, waarom de regeering meent te moeten overgaan tot beffing der pen sioensbijdrage van 8 'A procent. VLISSINGEN, 26 Oct. De 15-jarige Loekemeyer alhier, geraakte spelender wijze onder een berg zand in de duinen. Hij werd er dood onder vandaan ge haald. ENSCHEDE, 26 Oct. In de fabrieken van de leden, aangesloten bij de Twentsch- Geldersche fabrikantenvereeniging is heden aangeplakt, dat wanneer vóór 11 Nov. a. s. de staking bij de kantfabriek De Jong van Dam te Hengelo (O.) niet is opgeheven, over geheel Twente de ar beiders bij genoemde leden werkzaam zullen worden uitgesloten. Men seint ons uit Den Haag, d.d. 26 October: De Eerste Kamer nam heden in och tendvergadering een aantal wetsontwer pen aan, waaronder wijziging locaalspoor en trnmwegwet en wijziging wet op mi litair onderwijs. PARIJS, 26 Oct. Het verzenden van de uitnoodigingen tot deelneming aan de vredesconferentie in zake het Nabije Oosten, is voorloopig opgeschort, in ver band met den regeeringscrisis in Enge land. Aan Turkije is evenwel officieus te kennen gegeven, dat bet per 13 Nov. a.s. uitgenoodigd wordt. BERLIJN, 26 Oct. De Fransche Kamer heeft een crediet toegestaan van 32K millioen francs voor het Levantleger ge durende demaanden November en December. De Temps bevestigt het af treden van generaal Gouraud, den hooge commissaris van Syrië, omdat op het budget voor de Orient-troepen bezuini gingen zijn aangebracht. De Directeur van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt deelt ons mede, dat hoogstwaarschijnlijk de ontploffing te Ol debroek Zaterdag 28 Oct. te 5.20 A. T. zal plaats hebben. Alleen wanneer opistan- digheden in zeer ongunstigen zin veran deren kan nog uitstel noodig zijn. Door het radio-station Vossegat zal te 4 uur en 4.01 n.m, A. T. precies het tijdsein worden gegeven, op de volgende wijze samengesteld: Geeft Vossegat voortdurend de roeplet ter B. E. Daarna K minuut; dan komen na een rustpoos 5 strepen, bij het einde van de 5e streep is het juiste oogenblik 4.00, daarna zal een halve minuut lang punten worden gegeven, gevolgd door een rustpoos en strepen, terwijl het einde van de oe streep juist 4.10 seconden is, Tooneelvereeniging Varia. De Too- neelvereeniging Varia alhier jubileert. Zij viert haar 20-jarig bestaan en doet dit met een Tooneelwedslrijd. Deze wedstrijd is Dinsdagavond geopend met een uitvoering van de jubileerende Vereeniging. Er is groote belangstelling voor het feest van Varia, want de schouwburg Thalia was geheel bezet. En ook voor de verdere avonden is deze geheel bezet door leden en donateurs. Onze Burgemeester, de heer R. G. Rij- kens, heeft het eere-voorzitterschap van Varia op zich genomen en trad allereerst voor het voetlicht, om Varia's feest te openen. Hij deed dit met een rede, waarin hij het goed bestaansrecht der vereeniging uiteenzette, de vereeniging huldigde, en in een historische herinnering vertelde van de Kamers van Rhetorics, met de door deze georganiseerde Landjuweelen of hage- spelen. Spr. eindigde aldus: Terwijl ilk U gelulkwensch, dames en heeren, met het twintigjarig jubileum uwer vereeniging, hoop ik, dat deze wed strijd zal mogen bijdragen tot nog meer deren roem van „Varia." Op verzoek van de Regelingscommissie verklaar ik den nalionalen tooneelwed slrijd geopend. Daarop nam de voorstelling door Varia een aanvang. De Vereeniging voerde dezen avond „Geuren," tooneelspel in drie be drijven van Marcellus Emants op. De spelers werden dankbaar gehuldigd en na •ie scène tusschen Johan en zijn vader werd eerstgenoemde bij open doek toege juicht. Dadelijk nadat het applaus verstomd was, werd het doek wederom gehaald en zagen we alle leden van Varia op het tooneel geschaard. De heer Holtslag nam toen het woord en huldigde den heer A. P. Rorsa. die 11 jaar achtereen als regis seur Varia heeft geleid, welke functie hij steeds met liefde en ijver vervulde. Spr. bood hem namens de donateurs een in signe in goud aan en namens de werkende leden een gouden horloge. Mevr. Roza ontving een bouquet bloemen. De heer Roza, nog in de uniform van Luit. Kol. de Nancy, dankte in welgekozen woorden voor deze hulde en bracht den lof over op de leden van Varia. Daarna had een grootsche huldiging plaats van de jubileerende Vereeniging. Prachtige bloemstukken werden aange dragen in allerlei vorm: bouquetten, kran sen, enz. en daarbij gelukwenschen gespro ken door den heer Blom namens de Re- derijkersvereeniging Kennemerland te Be verwijk, door den heer Meyer namens de Kamennuziiekvereeniging Kunstkring en namens de Harmonie Concordia; door den heer de Haas namens IJmuidens Man nenkoor; door den heer Martens namens de Voetbalvereen. Stormvogels, door den heer v. d. Plas namens de Sociëteit „Onder Ons" en de Operettevereeniging „Apolio"; door den heer Driessen namens de Turn- vereeniging „IJmuiden"; voorts namens de kinderoperettevereen. „Vriendenkring." De heer Roza sprak woorden van dank, vooral aan „Kunstkring," dat steeds zijn medewerking verleende op de uitvoeringen van Varia en aan zijn directeur, den heer Sam. Vlessdng. Spr. herdacht nog de op richters van Varia, de heeren Jungbacker, Boeree Sr. en D. J. Bais én daarmede was deze huldiging ten einde. Tuinbouw- en Plantkunde- Het be stuur van Tuinbouw- en Plantkunde gaat blijkbaar uit van de stelling: „voorelck wat wils". Na op de laatste bijeenkom sten zich hoofdzakelijk vermeid te heb ben in Flora's tuinen, was er gister avond eens iets te genieten uit 't ge bied van land-, volk-, dier-, cultuur- andere kunde Jhr. Boreol van Hoge- landen was n.l. zoo welwillend, zijn prachtige collectie lantaarnp'aatjes ver vaardigd op zijn reis door Ned. Oost- Indië, aan de leden en gjenoodigden van de Bloemendaal-Velsensche afdeeling te vertoonen en er de noodige expli catie bij te geven. Een groot aantal personen had aan de uitnoodiging ge hoor gegeven, oa mérkten we onder de aanwezigen op Jhr. van Tets, voor zitter van het H. B. van de Maatschap pij voor T. en P. Na een kort inleidend woord van den voorzitter der afdeeling, Dr. Posthumus Meyes, begon Jhr. Boreel met zijn reisfoto's en wel met die van 't eiland Sumatra. Allerlei interessante kiekjes op 't gebied va.11 land- en volkenkunde, uit 't dieren- en plantenrijk, passeerden de revue en hadden we gelegenheid do prachtige natuur en verschillende cul tuurvoortbrengselen te bewonderen. Nu eens daalden we af in. den krater van een der vele vulkanen uit den Boe- kit Barissan, dan weer verlustigden we ons aan de oevers van Toba- of Sing- karameer met hun tropisehen planten groei, ander maa] genoten we van de beschrijving van prachtige landschappen. Met de „Treub", de mooiste packet- boot van Indië staken we vervolgens naar Java over, landden te Tandjong Priok, om vervolgens een kijkje te nemen in Oud- en Nieuw-Batavia. De gouvernemente-plantentuin te Bui tenzorg werd vervolgens bezocht, waar we het meest interessante vonden de reusachtige Victoria-ïtegia's, die daar op de vijvers drijven als bij ons haar klei nere zusters, de waterlelies. Ook het paleis van den Toewan Be saar, den Gouv. Generaal, werd be zocht, om vervolgens den automobieltooht voort te zetten naar de Boro-Boedoer, welke prachtige Hindoe-tempel thans in verval verkeert. Jhr. Boreel gaf hier van gedeeltelijk de schuld aan 't gou vernement, dat niet zorgt voor vol doende restanreering on voorkomen van beschadiging. Van Java staken we over naar het merkwaardige eiland Bali met zijn vele prachtige tempels (waaraan de Baliër zich echter weinig meer gelegen laat liggen), die een duidelijk bewijs gaven van den grooten kunstzin der bevol king. Na de pauze was het de heer Sip- kes, die hij enkele plaatjes een ver klaring gaf. Als volbloed plantkundige was 't hem te verbeven, dat hij bij een der plaatjes wel een beschrijving gaf van een plant, die toevallig voorkwam, bfi een praehtigen tempel, maar den tempel, waar 't om te doen was, ne geerde. Met een hartelijk woord van dank aan beide sprekers voor hun genotvol le en leerzame explicatie, sloot dr. Posthumus Meyes vervolgens de bijeen komst. Voor den Indischen dienst is bestemd als administratief ambten, dr. W. Huen- der, alhier. GEMEENTERAAD, Openbare vergadering van den ge meenteraad van Velsen op Dinsdag 31 October 1922, des namiddags 7 uur ten gemeentehuize. De Agenda 'vermeldt: 1. Ingekomen stukken en meiedeelin- gen. 2. Benoeming van een gemeente secretaris. De aanbeveling luidt als volgt: 1. J. Kostelijk, hoofdcommies ter se cretarie. 2. M. K. Hofstede, controleur der gemeente-telastin Ten, beiden alhier. 3. Verzoek van A. Wals te IJmuiden om eene tegemoetkoming uit de ge meentekas ten behoeve van zijn zoon die leerling is eener electro-technische school te Amsterdam. 4. Aanstelling van tijdelijk personeel aan de nijverheids avondschool voor ambachtslieden voor den cursus 192223. 5. Credietaanvrage voor de aanschaffing van leermiddelen ten be hoeve van het eerste en het zevende leerjaar der O. L. school D. te Veleer- oord. 6. Als voren inzake aanschaffing van een tweede naaimachine voor het onderwijs in de nuttige handwerken aan de O. L. school G. te IJmuiden. 7. Be antwoording der interpellatie van den heer D. F. G. Schilling inzake onder zoek naar de loonen en arbeidstijden van lo6se arbeiders in het visscherij- bedrijf te IJmuiden. 8. Verandering van straatnamen. 9. Verhuur van gemeente grond te Jan Gijsenvaart. 10. Vaststel ling van eene recognitie-verordening voor het binnen het grondgebied der ge meente Schoten liggende deel van de Jan Gijsenvaart. 11. Wijziging en vas(- stelling-opnieuw van de bouw- en wo- ningverordening. 12. Circulaire van Ge deputeerde Staten omtrent de jaarwedde van den gemeente-ontvanger. 13. Prae- advies op het adres van de ambtenaren ter secretarie beneden den rang van commies om een jaarlijksch verlof van drie weken. 14. Als voren op een adres van de onderafdeeling Haarlem en om streken van den Ned. Bond van ge meente-ambtenaren inzake salarh-hsr- ziening. 15. Vasstelling van eene veror dening tot verleening van toeslagen aan ambtenaren, die in 's Rijks dienst over gaan. 16. Goedkeuring le suppletoire 'be- grooting van 't Schoolarmbestuur, dienst 1922. 17. Wijziging van de verordenin gen op de heffing en invordering van een plaatselijke inkomstenbelasting. 18. Bepaling van het bedrag der kleeding- toelage aan het politie-per.-oneel voor 1922 19.. Schrijven van de commissie tot verschaffing van productieve werk gelegenheid inzake de loonregeling, De heer O. Bersgma, alhier, is ge slaagd voor het examen vrije- en orde- oefeningen. Zondag j.l. heeft de R.K. Jongemannen- vereeniging „Gerardus Majella" door eene generale H. Communie, waaraan zoo goed als alle leden deelnamen, op plechtige wijze den naamdag gevierd van haar pa troon-heilige. Na afloop der kerkelijke plechtigheid, vereenigdén de leden zich in het R.K. Vereenig'ingsgebouw aan een ge meenschappelijk ontbijt. De groote opkomst, zoowel in de kerk als bij het ontbijt, de vriendschappelijke geest en de woorden die gesproken wer den, zoowel van de zijde van het bestuur als van die der leden gaven voldoende waarborg voor de toekomst. Met leden die op zulk een enthousiaste wijze toonen, met hunne vereeniging mede te leven, kan vol hoop worden voortge- weTkt, om tot steeds grooleren bloei te geraken. 27 November zal op meer feestelijke wij ze de viering plaats hebben. Dan zal wor den gehouden een fcestvergaderïng, welke zal opgeluisterd worden met too-neel en muziek, en het bestuur vertrouwt, dat door eene groote opkomst katholiek Heemstede zal toonen in het werk der R.K. Jonge- mannenvereeniging belang te stellen. Raadsstukken. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch. Voor de beoeming van een voor zitter van de Commissie van Advies voor de Werkloosheidsvoorziening (vac. H. J. M. Peeperkom, die zich niet herkiesbaar stelt), bevelen B. en W. aan: 1. C. Tromp, 2. W. M. de Boer en bij eventueele ver kiezing van den heer Tromp tot lid: 1. P. Zegwaard, 2. J. Behage. Te Amsterdam zijn voor het examen vrije- en orde-oefeningen geslaagd de heeren A. G. v. Velsen en T. B. Veringa, beiden alhier. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van 't Plaatselijk Comité voor K. S. A., alhier. Gevonden voorwerpen. Een zwarte hond (Iersche setter) met nikkelen hals- bank; een knipmes; een Hollandsche her dershond; een ceintuur, een bruin linnen tasch met inhoud. Posterijen. De heer M. Kokkelkoorn, brievenbesteller alhier, zal 16 December a.s. den dienst met pensioen verlaten. Men schrijft ons uit Doom: Matige belangstelling buiten en een min of meer nerveuze spanning binnen de poorten van het park te Doorn, waarin de verblijfplaats van den ex-keizer van Duitschland ligt. Dit is de eerste indruk dien men thans bij een bezoek aan dit thans zoo wereld vermaarde en door de natuur gezegende boschrijke dorp in de provincie Utrecht krijgt De bewoners van Doorn stellen in het algemeen niet veel belang in de huwe lijksvoornemens van den voormaligen Duitschen monarch, die een Zondag heeft gekozen voor de huwelijksplechtigheid, waaraan verschillende families uit den omtrek aanstoot hebben genomen. Op de „Huize Doom" heerscht, zooals gezegd, min of meer nerveuze spanning. Want niet alleen de voorbereidingen voor de huwelijksplechtigheid kosten den „Kei zerlijken" bewoner veel hoofdbrekens, ook de inrichting van het kasteel, dat door het grooter geworden gezin na 1 November zal worden betrokken, vereischt veel zorg. Er wordt getimmerd en geschilderd en nog moeten alle mogelijke kleine repara ties worden uitgevoerd, voordat de weinige vertrekken, waarover men de beschikking heeft, in gereedheid zijn gebracht, om de gasten, die voor de bruiloft zijn genoodigd, anderingen in Huize Doom aangebracht. Hot Bestuur der Haarlemsche K. S. A. heeft ons verzocht voortaan de berich ten harer organisatie onder een vast hoofd en op een vaste plaats op te ne men. Terwille van de sympathieke en ge lukkig weer herlevende vereeniging. voldoen wij hieraan gaarne. Men zal voortaan de mededeelingen der Haar lemsche K, S. A, op deze plaats en on der dit hoofd vinden. De heer Jos. de Lobel is gekozen tol Voorzitter van het Plaatselijk Comité voor Katholieke Sociale Actie, en heeft zijn werkzaamheden reeds aanvaard. Naar wij vernemen, heeft het heel waf moeite gekost, vooraleer hij bereid be vonden werd. Nu zal Vrijdag 3 Novem ber een belangrijke vergadering der K. S. A. gehouden worden in „Sint Bavo", waar de nieuwe voorzitter zal worden ge ïnstalleerd. Wij kunnen natuurlijk ver wachten, dat de nieuwe functionaris daar uiteen zal zetten, wat hij zich van de practische werkzaamheden van de K. S. A. voorstelt, en het leidt dan ook geen twijfel, of de belangstelling der Haarlem sche Vereenigingen, die tesamen de K, S. A. uitmaken, zal zeer groot zijn. Het Bestuur der K. S. A. is thans sa^ mengosteld als volgt: Jos. de Lobel, Voorzitter; A. G. Th. de Neyn van Hoog- werff, secretaris; mejuffrouw Peeters en de heeren Bartels en Castricum, be stuursleden. Het adres van den'secretaris is: Zijlvest 31, Haarlem. Naar wij vernemen, zal de eerstvol gende vergadering van de K. S. A. op Vrijdag 3 November opgeluisterd worden door een Haarlemsch musiceerend gezel schap, zoodat eenig feestelijk cachet aan deze vergadering niet zal ontbreken. Nu nog een ferme opkomst der Organisa- tie'sen het nieuwe Bestuur zal, na zooveel aanmoediging, met lust en ijver kunnen beginnen. teneinde voor de toekomstige gemalin van zooveel mogelijk „vostelijk" te ontvangen, Daarenboven worden verschillende ver- Wilhelm II en hare kinderen eene behoor lijke huisvesting te verzorgen. Het nieuwe gezin wordt immers niet alleen met de nieuwe echtgenoote uitgebreid, maar ook vermoedelijk met een tweetal harer kinde ren. De twee oudste kinderen van Prinses Hermine zullen waarschijnlijk voor hunne! opleiding in Duitschland blijven. De oplos sing van de vraag, waar de twee kinderen, die bij de moeder blijven, zullen worden gehuisvest, brengt vele moeilijkheden mee en zulks temeer omdat de verzorging dier kinderen ook nog uitbreiding van het personeel noodig maakt. Er wordt reeds aan gedacht, kamers in het nieuwe Poort gebouw in te richten voor het verblijf der kinderen, maar van dit idee schijnt men weer teruggekomen te zijn. De ex-keizer schijnt voor de restauratie van Huize Doorn schriftelijk aanwijzingen te hebben gekregen van zijn verloofde, die eenige maanden geleden op Doom gelogeerd heeft Zij heeft toen alle vertrekken in het kasteel bezichtigd en uren lang met den keizer in den tuin gewandeld. Ingewijden weten omtrent dit bezoek van prinses Her mine zelfs te vertellen, dat deze zich moet hebben uitgelaten, het geen vier maanden in het jaar op Doom te zullen kunnen uit houden. De ex-keizer evenwel ofschoon met de geringe ruimte gewoekerd moet worden hoopt Huize Doom zoo in ta richten, dat het verblijf voor het nieuwa echtpaar allergezelligst en geriefelijk worde. Dat gasten voor de bruiloft overi gens op een hartelijke ontvangst van da zijde van den gastheer kunnen rekenen, kunnen allen weten, die onlangs ter gele genheid van de verloving den ex-keizer op de speciaal ingerichte „tea" kwamen ge lukwenschen. Toen was de bruidegom, dia re den laatsten tijd buitengewoon opge wekt uitziet, allerhoffelijkst. Gekleed in een eenvoudig colbert stond Wilhelm bij den ingang van het Poort gebouw zijne kennissen uit den omtrek' op te wachten, tie hij bij aankomst har telijk verwelkomde. Tijdens de receptia onderhield de ex-Keizer, die nog altijd zoowel, door zijne gasten als door het personeel met „Majesteit" wordt aange sproken, zich met ieder op de meest aan gename wijze. Aan hen, die schriftelijk hunne geluk wen sch ter gelegenheid van de verloving hadden doen toekomen, zond de voormalige Keizer een dankbetuiging per visitekaartje. Evenals bij de „Tea" zullen, bij de huwelijksplechtigheid slechts en kele Hollandsche kennissen uit den omo- trek aanwezig zijn, benevens familieleden van het bruidspaar en een aantal Duit- sche vrienden van den vroegeren monarch. Of alle kinderen bij het hertrouwen vart hun vader tegenwoordig rullen zijn, staat nog niet vast. Wel is vrij zeker, dat de Duitsche ex-Kroonprins uit Wieringen zal overkomen. Het huwelijk wordt voltrok ken door den Burgemeester van Doom, den heer Mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, in zijn kwa liteit van ambtenaar van den Burgerlij ken Stand, op Zondag 5 November "C W""1. die vermoedelijk met den ge meente-secretaris eveneens ambtenaar van! den Burgerlijken Stand, op Zondag 5 No- naar Huize Doorn zal gaan, omt daar Wilhelm en Prinses Hermine te trou wen in tegenwoordigheid van ten minste! zes getuigen (het aantal, hetwelk door de wet wordt vereischt in verband met d« omstandigheid, dat de huweliiksvoltrek king niet ten Stadhuize plaats heeft en d« openhaarheid desniettemin volledig be tracht moet worden.) De ambtenaar van den Burgerlijken Stand zal, eveneens bij elk bruidspaar de gebruikelijke formule in het HoIIandsch voorlezen en daarna naar gewoonte met een enkel woord de echtelieden gelukwenschen. Daarna zal door den Duitschen Hofprediker Vogel uit Potsdam, de kerkelijke inzegening in de vestibule geschieden De gasten zullen, nadat de verschillende plechtigheden heb ben plaatsgehad, zich aan lafel voor een deieuner-dinafoire vereenigen. Ofschoon men op Huize Doom er erg mede ingenomen zou zijn, als tijdens de huwelijksplechtigheid de klokken in het dorp zouden luiden, schijnt men hierop toch niet te willen aandringen, daar dit in Doorn bij bruiloften geen gebruik schijnt te zijn. De klokken zullen vermoedelijk dus niet luiden en van buitenaf zal er ook ver der van de zoo belangrijke gebeurtenis, die zich daar binnen de poorten van de „Keizerlijke" verblijfplaats afspeelt, niet veel te merken zijn. Degenen, die in het bezit van auto of fiets, loch dien Zondag naar Doom gaan, in de hoop hef een en. ander nog van de bruiloft te kunnen waarnemen, zullen teleurgesteld huis waarts keeren. Teleurgesteld in zekeren zin, want ook al hebben zij niet de bruid en bruidegom van Doom gezien, waarover de hèele wereld spreekt, zij hebben toch, als het weer zich houdt zooals het nu is, een dag volop genoten van het prachtige Doornsche landschap met zijn boomen in hun schilderachtige roode, gele en oranje tinten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2