BUITENLAND BINNENLAND. Onschuldig veroordeeld Tweede Blad 26 October 1922 De politieke crisis in Engeland. De politieke crisis in Engeland: een bloc der conservatieven en na- tionaal-liberalen. Lord Reading treedt af als onderkoning van In dië. Maatregelen tegen buitenlandsche arbeiders in Duitschland. Onder de Telegrammen: De Iersche Grondwet aangenomen. Lloyd George bedreigt de conservatieven. Duitschland en de Com missie van Herstel. Bela Kun in Zwitserland? Lord Reading zal als onderkoning van Indië aftreden. Ook Nederlandsche deskundigen. Regeling voor buitenlandsche ar beiders in Duitschland. De drankbestrijding in de V. S. De fascisten te Napels. Het geschil in de steenkool industrie van Zuid-Wales. De inlijving van Rhodesië. GEM, BUITENL» BERICHTEN, Om de aandacht te trekken! Opiiïeuw hongersnood in Rusland.T Het bezoek van den prins van Wales aan Zuid-Afrika. EEN BUITENGEWOON GEëMPLOYEERDE. MIUUIHH HEDWt. DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM. Zonder geld geen aardappelen. FEUIL LETON Daarna begaf hij zich naar de Hono- ré straat, even vóór het sluitingsuur van het atelier van madame Augustine. Amanda, die zich reeds verzoend had met de gedachte, dat de relaties wa ren verbroken, was niet weinig verrast toen Arnold de Reiss haar tegemoet kwam. „Bent u daar eindelijk?" riep zij uit, hem de hand drukkend. „Dacht u dan, dat ik niet meer terugkwam Uw plotseling vertrek kwam mij wat vreemd voor en uw stilzwijgen nog vreemder." „Ik heb veel gereisd in de dagen, dat we elkaar niet hebben gezien." „Dat belet u toch niet een brief te schrijven „Mijn hart is niet schuldig, maar ik werd te zeer in beslag genomen door de zaken. Bovendien hoopte ik spoedig te kunnen terugkeeren." „Énfin, u bent nu hier. Ik vergeet en vergeef alles. Eten we samen „Daar had ik tenminste op gere kend," De Commissaris van politie in Bois-Colombes had op de plaats van den aanslag de helft van het mes ge vonden, waarvan Ovide zich had be diend. Bovepdien kende hij het num mer van het horloge en met deze aan duidingen hoopte hij den dader op het spoor te komen. Op zekeren dag, toen de agent Lar- chaut de ronde deed, werd hem door een wegwerker het handvat van een mes overhandigd, dat deze tusschen de steenen had gevonden. Niet wei nig in zijn schik met deze vondst, haastte de agent zich naar het bu reau van den commissaris. „Wat voert u hier „Iets nieuws en iets heel belang- ijks, mijnheer de commissaris. Zie tier." De agent overhandigde hem het tandvat, waaraan nog een gedeelte van het lemmet zat. De magistraat nam uit een lade het gevonden stuk van het lemmet en nu bleek, dat dit volkomen sloot in het gedeelte, dat nog aan het handvat was bevestigd. „Ja," zeide de commissaris, „dat moet het mes zijn, door den dader gebruikt." „Nu kunnen we wellicht vaststellen, waar het is gekocht en aan wien het is verkocht,,phernam de agent. „Het adres van den fabrikant is ondanks de roestlaag mog leesbaar." Met luider stem las de commissa ris „Ronsard, ijzerwaren, Bourbonkade no9. Bourbonkade no. 9," her haalde hij, dat is het adres van Lucie. Het mes van den moordenaar zou in hetzelfde huis zijn gekocht, waar het slachtoffer woont. Dat is inder daad merkwaardig." „Mijnheer de commissaris," merkte de agent op, het stuk van het lemmet, door u gevonden, was nieuw. Daaruit mogen we dus besluiten, dat 't mes, kort voor de aanslag werd gepleegd, is gekocht." „Zeer juist," zeide de commissaris. „Ik ga nog dezen morgen naar Parijs. Ik zal onmiddellijk den chef van den veiligheidsdienst opzoeken en trach ten met hem een uitgangspunt te vinden voor een verder onderzoek." Hij werd dadelijk bij den chef toe gelaten, deelde hem met enkele woor den de reden van zijn bezoek mee en toonde hem de beide deelen van het wapen, geheel in elkaar sluitend. „Misschien," zeide de chef, „hebben we hier inderdaad een uitgangspunt gevonden. Wij moeten echter eerst den rechter van instructie met een en ander in kennis stellen." Ook de rechter van instructie was van meening, dat een belangrijke aan wijzing was gevonden en ook hem be vreemdde het, dat het wapen gekocht was in de woning, door het slachtoffer bewoond. De rechter van instructie en de chef van den veiligheidsdienst be gaven zich hierop naar de Bourbon kade. De eigenaar was afwezig zijne vrouw stond de heeren te woord. De rechter van instructie maakte zich bekend. „U behoeft niet bevreesd te zijn, madame. Wij komen alleen enkele inlichtingen vragen. Ik heb hier een mes, dat in uwe werkplaats schijnt vervaardigd te zijn." „D'at is niet te ontkennen," ant woordde de vrouw. „Hier staat onze naam, met adres en fabrieksmerk. „Ondanks de roestlaag schijnt dit mes nieuw te zijn," zeide de rechter van instructie. Kunt u zich misschien Een R.-K. Kiesvereeniging en de N. K. P. De Vleeschkeuringswet. Waarschuwing. Een gift van de negers. De Vereeniging Nederland in den vreemde. Invoerrecht op sigaren. Duitsche werkkrachten op kantoren. Tweede Kamer. herinneren, wien u het mes hebt ver kocht „Wij verkoopen veel, mijnheer, óf ik, óf mijn man, óf de bediende. Ik kan u dus niets naders daaromtrent zeggen, maar alles wat verkocht wordt, wordt in een register ingeschre ven. Dat zal ik even doorbladeren, om te zien-, wie van ons het mes heeft verkocht." Zij had het spoedig gevonden en noemde den datum, waarop het mes door haar zelf was verkocht. „Dat is juist daags vóór de aanslag heeft plaats gehad riep de chef van den veiligheidsdienst uit. „U weet niet, wie het mes heeft gekocht vroeg de rechter van in structie. „Neen, het was een heer." „Een heer|!" herhaalden beide man nen gelijktijdig. „Ja, een heer, goed gekleed, op mijn woord Hij is in den winkel ge komen tusschen acht en negen uur 's avonds. Hij heeft mij een keuken mes gevraagd, van het soort, dat doov slagers wordt gebruikt, zeer sterk." „Zoudt u mij die persoon eenigszins nader kunnen beschrijven „Onmogelijk. Er komen hier zooveel menschen." „Was hij jong „Ik zou zeggen ongeveer vijfti| iaar. Een beetje grijzend al. Hij zag er zeer correct uit, d^t verzeker ik u, handschoenen aan. Hij drukte zich zeer go:d uit." De heeren keken elkander aan, teleurgesteld, 't Wes duidelijk dat de klant, door de eigenares aangeduid, niet de dader kon wezen. „Wie weet antwoordde de chef van den veiligheidsdiens na een oogenblik; men staat soms voor zulke vreemde dingen." De rechter van instructie scheen een oogenblik na te denken, maar zeide niets. Hij dankte de juffrouw en ging heen. Toen zij button waren, stond hij stil tegenover een zijingang van nr. 9 en vroeg aan den chef van den veiligheidsdienst „Woont daar die juffrouw Lucie „Ja, mijnheer." n „Laten wij ze even opzoeken verkrijgen niet veelbelovend en ver klaart, dat er in Schotland teekenen van verzet zijn tegen Bonar Law's bestuur hetgeen bijzonder onheilspellend is. De verhouding tusschen on afhankelijke en Coalitie unionisten. Thans is uitgemaakt dat van de 37 unio nisten, die in de vergadering in de Carl ton Club met Chamberlain meegingen, bij na de helft in de vergadering der Unionis tische Partij in hotel Cecil, voor Bonar Law's benoeming lot leider heeft gestemd. Naar verluidt heeft het bestuur der Con servatieve Partij besloten, geen candidaat te stellen tegenover de coalitie liberalen, die zich in het algemeen bereid toonen, Bonar Law's regeering te steunen. In politieke kringen acht men de kwes tie der hereeniging van de liberalen voor verkiezingsdoeleinden door 't -manifest der onafhankelijke liberalen van de baan. De aanval op het afgetreden Kabinet-Lloyd George wordt beslissend geacht. Vier on afhankelijke liberalen zijn reeds voorne mens de coalitieliberale zetels te betwisten. Een verkiezingsovereenkomst tusschen conservatieven en nationaal-liberalen. De „Evening Standard" meldt dat een algemeene overeenkomst is tot stand geko men, behelzende dat de unionistische en nationaal-Liberale candidaten elkaar niet zullen bestrijden, behoudens goedkeuring van de plaatselijke kiesvereenigingen. Twee van Lloyd George's vroegere se cretarissen, Sir Edward Grigg en de heer Shakespaere, zullen bij de verkiezingen als candidaten optreden, Grigg als Unionist, die de voortzetting van het bondgenoot schap tusschen liberalen en unionisten voorstaat, Shakespeare vermoedelijk als Lloyd George-liberaaU Gisteren zou Lloyd George de nationaal- liberale Lagerhuisleden en candidaten ont moeten, waarna hij een manifest zal uit geven. De arbeiders-afgevaardigde, de vroegere minister Georges Barnes, die destijds uit de Arbeiderspartij it getreden, omdat hij zich niet kon vereenigen met de houding der Arbeiderspartij toen zij de coalitie ver-, brak met het kahinet-Lloyd George, heeft een samenkomst gehad met Lloyd George. In verband met het bericht betreffende een verkiezingsovereenkomst tusschen con servatieven (de groep-Chamberlain) en Nationaal-liberalen ontleenen wij aan een bericht van den politieken correspondent van de Daily Mail" de mededeeiing, dat de liberale exministers besloten hebben samenwerking met Bonar Law te weigeren, doch zich bereid verklaren, deel te nemen aan een Conservatief Coalitiekabinet onder Chamberlain. Lloyd George verwacht dal Bonar Law na de verkiezingen met zijn partij in het nieuwe Lagerhuis in de minderheid zal zijn en niet in staat zal zijn, het bewind te voeren zonder de medewerking van Chamberlain's groep conservatieven en Lloyd George's groep libéralen. In verband met deze overweging hebben de Coaliticldberalen in overleg met Lloyd George maatregelen getroffen krachtige pogingen te doen om het aantal coalitie- Kberale cnadidaten, op het oogenblik tweehonderd, in de kiesdistricten te ver meerderen. Lloyd George verklaarde in een toe spraak tot de liberalen dat hij er aan twijfelde, of de conservatieven dezen keer de overwinning zouden behalen, doch zei- de dat wat voor regeering ook aan het be wind zou komen, „wij een of andere groepsopposilic moeten bieden. De conser vatieven alleen konden hun gemeenschap pelijke belangen niet verdedigen. Het nieuwe Kabinet, Behalve de reeds in het vorige nummer genoemden, zullen verder van het ministe rie Bonar Law deel uilmaken: als minis ter van Onderwijs E. Wood, als minister van Schotland Viscount Novar, als pro cureur-generaal mr. Douglas Hogg, als „lord-advocate" mr. William Watson. De twee laatstgenoemde functionarissen zijn op het oogenblik geen lid van het La gerhuis. Bij de volgende verkiezingen zul len zetels voor hen worden ingeruimd. Een opmerkelijk verschijnsel bij de nieuwe benoemingen is de keuze van mi nisters, die de Kroon in verschillende deelen van het Rijk hebben gediend. In dit verband moge er aan worden herin nerd, dat Bonar Law in de geschiedenis van Britannië de eerste premier is, die in een dominion (Canada) is geboren. Uit de Engelsche pers. Do Engelsche bladen begroeten over het geheel het nieuwe ministerie met zwakken lof, in het bijzonder wegens het groote aantal lords. De „Daily Chro nicle" vraagt of zulk eon combinatie een meerderheid bij de stembus kan krij gen. Indien dit het geval zal zijn, dan zullen in het resultaat zeker zoowel groo te comische als tragische elementen zijn. De „Times" echter is van meening, dat Bonar Law het er goed heeft af gebracht. Do „Daily Mail" acht do kansen van hot ministerie om een meerderheid te Volgens de „Daily Express" zal lord Beading binnenkort de post van onder koning van Indië verlaten.. Het vertrek houdt geenszins verband .met het optre den van het nieuwe ministerie, maar is het gevolg van een afspraak, welke hij maakte bij zijn benoeming, n.l. dat men hem na twee jaar zou laten gaan. Naar de bladen vernemen, zullen tot de door de Duitsche regeering uitge- noodigde financioe'o deskundigen oa. bs- hoóren prof. Qustav Oassel, Keynes en de Nederlanders Ter Meulen en mr. Vi sering. Naar uit Düsseldorf aan het „Hbl." wordt gemeld heeft de rijksregeering een regeling getroffen voor de aanwer ring en te werkstelling van buitenland sche arbeiders, hetgeen noodig werd ge maakt door het feit, dat uit naburige landen, waar werkloosheid heerseht, ar beidskrachten in toenemende mate naar Duitsohland worden gev e:d. Binnen kor ten tijd zal uitbreiding worden gegeven aan de wet op de arbeiders in de in dustrie. Volgens de (hans afgekondigde veror dening kan de aanwerving van buiten landsche arbeiders na 1 Nov. a.s. slechts plaats hebben door een bijzondere ar- beidscentrale. De aanwerving ea tewerk stelling van buitenlandsche arbeiders voor den landbouw is slechts geoorloofd voor die bedrijven waarvoor machtiging is verleend, terwijl liet aantal betrokken ar beiders dadelijk most worden vastgesteld. Een bijzondere legltimatiekaart is steed: vereiseht. Tevens is bepaald, dat de grensafdeclingen van de Duitsche ar- baidscentrale bet recht hebben op de- zplfdo wijze arbeiders aan te nemen als dit geschiedt door de arbeidscentrale zelf. Het 'stoomschip „Silvia," dat vaart tus schen St. John, Halifax (Canada) en New-York, heeft haar sterken drank in Halifax aan land gebracht teneinde in staat te zijn, de haven van New York binnen te varen zonder de verbodsbe palingen te schenden. Het schip zal den drankvoorraad weer innemen bij de te rugreis. Dit is de eerste keer, dat een stoomschip deze methode toepast. Uit Bome wordt aan de .Matin" ge meld, dat bij een optocht te Napels, van fascisten er eenige revolverschoten werden gelost. De orde was spoedig her steld. Uit Napels werd geseind dat 200 fas cisten in het bureau van de „Mundo" binnendrongen, do meubels op styaat wierpen en in brand staken. De leider der fascisten kwam tusschen beiden eu keurde het gebeurde zeer af. Vele mijnwerkers in Zuid-Wales wei geren gehoor te geven aan het paröol der Mijnwerkersfederatie van Zuid-Wales om den arbeid met veertien dagen op te zeggen, met het doel de mijnwerkers, die geen lid zijn van de Federatie, te dwingen, zich er bij aan te sluiten. De „Times" verneemt dat deze weigerachtige houding het gevolg is van de slechte eco nomische omstandigheden, waaronder de mijnwerkers de afgeloopen twee jaren hebben geleefd. Zij hebben zoo vaak korte arbeidsdagen gemaakt en moesten dientengevolge van zoo lage loonen leven, dat vele duizenden hunner van meening waren, dat zij tegenover hun gezinnen den plicht hadden, het parool der Fede ratie te negeeren. Het blad noemt als voorbeeld dat te Merthyr Vale van de 3000 mijnwerkers slechts 27 den arbeid hebben opgezegd, terwijl de Tredegar, Llanhilleth en Skewen de mijnwerkers be sloten zijn, in het geheel den arbeid niet op te zeggen. Elders echter, met name in het Rhymney-dal, heeft 90 pet. der ar beiders het werk opgezegd. Smuts wijst in een boodschap in ver band met een Vrijdag te houden referen dum ten aanzien van de kwestie van de verbinding van Rhodesië met Z.-A. Unie aan de kiezers van Rhodesië er op, dat de gestelde voorwaarden door de Unie-regee- ring zoowel naar de letter als naar Hen geest zullen worden nagekomen en ver klaart dat de Uniebevolking de samen smelting van Rhodesië met de Unie met vreugde zou begroeten, in de zekerheid, dat de Unie, het den zelfden zegen zou brengen als aan de vier oorspronkelijke provincies der Unie. De Unie wordt voor het Afrikaansche vasteland, zegt Smuts, wat de Vereenigcle Staten voor Amerika geworden zijn. Al leen door vereeniging kan Rhodesië's indi vidualiteit zch volledg ontwikkelen en kunnen de idealen zijner stichters verwe zenlijkt worden. Rhodesië's positie onder een onafhankelijke regeering zou zijn als die van kleine pioniers die, geroepen om het land tot ontwikkeling te brengen, niet bet beheer zouden hebben over het land, de delfstoffen, de spoorwegen. Rhodesië verdient een beter begin. De rijksregeering zou daarom gaarne zien, dat Rhodesië deel uitmaakt van de Unie. Zondagnamiddag is te Pairij» op den Eiffeltoren een waagstuk te zien geweest, dat menig ooggetuige kreten van angst ont lokte. Een jongmensch was op den Eiffel toren geklommen; toen hij zich op de eerste verdieping bevond, kroop hij om hoog tot het uiterste gedeelte van het me talen geraamte, om zich vervolgens, tot grooten angst van alle aanwezigen, langs de schoorbalken naar beneden te laten glijden. Hij kwam behouden op den vasten grond, waar de politie hem dadelijk bij den kraag pakte en proces-verbaal tegen hem opmaakte. De waaghals, een zekere Nathan Lindrer, die reeds eenige kleine rolletjes vertolkt heeft voor een film maatschappij, werd ontslagen, daar men hem niet meer gebruiken kon. Na zich echter tevergeefs nog bij enkele andere bioscopen te hebben aangeboden, wist hij niet meer waarvan te leven. Ten einde raad bedacht hij deze acrobatische toer, welke hij heeft uitgevoerd om de algemee ns belangstelling op te wekken. Het offioieelc Moskousche blad „Iiswes- tiia'' deelt mede, dat in een heele reeks gebieden van de sovjetrepubliek opnieuw hongersnood heerseht. In de Oekrajine bedroeg begin October in de gouverne menten Donjef, Jekaterinoslaw en Sopo- rosje het aantal hongerlijdenden 550.000; in het gouvernement Nicolajef, waar 12 pet. der boeren honger lijdt, zijn reeds gevallen van hongerdood voorgekomen. Ook in het gouvernement Odessa is de toestand zeer ernstig. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de prins van Wales een bezoek zal brengen aan Zuid-Afrika, doch dat dit bezoek niel voor het volgende jaar zal kunnen ge schieden. De „Times" meldt dat de prins op zijn reis naar Zuid-Afrika ook Sierre Leone en andere koloniën in Wesl-Afrika zal be zoeken en dat hij, hetzij op de heen-, het zij op de terugreis, ook een bezoek zal brengen aan St. Helena en aan Dakar, de voornaamste zeehaven in Fransch-West- Afrika. De civiele gouverneur van Barcelona is afgetreden daar de minnster-presddent hem verwijten van plichtsverzaking heeft gedaan in verband met terroristische aan slagen. De directeur der politie is eveneens af getreden. Generaal Adanaz is benoemd tot civiel gouverneur. Het geschil in de staalfabrieken van Ebb Vale, dat zeven weken heeft geduurd, is bijgelegd. De arbeid wordt Maandag her vat. Te Jena blijkt het zotte Mensnr- en duelwezen, onder de studenten weer hoogtij te vieren. Althans de justitie heeft beslo ten er krachtig tegen op te treden. Een ieder, die op zijn terrein gelegenheid biedt voor het houden van „Mensuren" en twee gevechten zal als medeplichtige vervolgd worden. Het orgaan van den R.-K- Bond van Postpersoneel schrijft het volgende: De heer B. J. van Stapele is bij Kon. Besluit benoemd tot buitengewoon ge ëmployeerde bij den Postdienst. Toen ik dat las heb ik me de oogen eens uitgewreven, of il- wel goed zag. Maar ja, het stond er precies zoo. Nou, „buitengewoon" is het wel. Natuurlijk kon, na zijn val als Kamer lid, de assistent der posterijen van Stapele zich niet mee^ enca%ailleeren met zijn vroegere collega s. Dit baantje van assistent was goed ge noeg om hem gedurende de jaren van zijn Kamerlidmaatschap een aardig wachtgeld te bezorgen, maar, nu hij weer zou moe ten terugkeeren naar zijn oude wapen broeders, paste hij, maakte een week of wat geleden een visite bij den heer Wes- terveld, en de zaak werd beklonken. 't Is wel makkelijk, als je buiten de rangbevordering staat, waar je struikelt over allerlei mogelijke en onmogelijke examens. Immers als buitengewoon geëmploy eerde kan je alles en nog wat worden zonder examens. Als je toch maar een kruiwagen hebt! Wat zal het toch een zegen zijn, als straks in den socialistischen heilstaat de klassenjustitie tot het verleden zal be- hoorenl Maar er is m.i. toch wel aanleiding voor de volgende vraag. Is de nieuwe functie van den heer B. J. van Stapele speciaal voor dezen ambte naar geschapen? Zoo ja, heeft dan de Regeering in dezen tijd van extra-bezuiniging vrijheid kunnen vinden daartoe over te gaan, en zoo ja, om welke reden? Zoo niet, hebben dan ook de overige assistenten der posterijen de gelegenheid gehad, mede te dingen naar de vacante betrekking, waarin de heer Van Stapele is benoemd en zoo neen, waarom niet. Welk Kamerlid voelt zich nu geroepen e-.i vraag in den geest als bovenstaand te stellen' aan den Ministei; van Water staat? De Minister zal zich er toch niet van kunnen afmaken door te zeggen, dat van Stapele als assistent een primus inter pares was. Gisteren, Woensdag, had in „Bellevue" tc Amsterdam, de 15e jaarvergadering plaats van den Centralen Raad der Haar- lemsche Hanze. Van te voren was des morgens ten 9 ure een H. Mis opgedrage i door den Bonds-adviseur, den ZeerEerw. Heer J. G. Jansen in de kerk van het Ba- gijnhof, die door vele Hanze-leden werd bijgewoond. De heer C. J. G. Struycken, bondsvoor zitter, hield, na opening der vergadering, een korte rede over het recht van be staan met de daaraan verbonden plichten van den middenstand, waaraan we het volgende ontleenen: Wie is de Middenstand, zooaL wij dien i, onze organisatie opvatten? vroeg spr. Lo Middenstand, door ons bedoeld, is de Middenstand, die handel en industrie be oefent, dus niet de werknemendc Midden stand of die andere groep van Midden standers, die z.g. tot de vrije beroepen gerekend kunnen worden. De Middenstand, zooals die door ons bedoeld wordt, moet wanneer hij zijn functie igoed begrijpt, er voor zorgen, dat het publiek de goederen tegen zoo bil lijk mogelijke prijzen kan bekomen en hij mag niet naar eigen believen te hoog oriizen stellen. Vandaar dat een overeenkomst voor den verkooorijs, wanneer die op te hoo- ge prijzen gebaseerd is, uit den booZe is. Steeds zal de vrije concurrentie moeten blijven bestaan, waardoor de onderlinge wedijver tusschen de Middenstanders zelf r :dewerkt tot billijke prijszetting. Een ander uiterst om ond t inkoopprijs te verkoopen, is ook uit den booze, wanneer er niet deugdelijke gronden voor bestaan. Het publiek kan gerust aannemen, dat de georganiseerde Middenstand ieder exces, ieder misbruik verfoeit en dit ook met alle kracht bestrijden zal, maar alles over een kam scheren is ooK onbillijk. Er moet onderscheid gemaakt worden tusschen wat geoorloofd is en wat niet geoorloofd is. .Met alle kracht optreden tegen misbruiken en samenwerken met de andere groepen der samenleving, is de dure plicht van ons allen. De Middenstand kan niet gemist wor den, omdat die de twee uitersten ver bindt, den lageren en den hoogeren stand: deze twee laatste standen kunnen omogelijk alleen bestaan, omdat de af stand tusschen beide veel te groot is en beide niet de Middenstandsfunctie kun nen overnemen. Daarom zal dan ook evengoed als aan de arbeiders en aan de werkgevers, ook aan den Middenstand een behoorlijk loon voor zijn arbeid en zijn risico moeten wor den verleend. De Middenstand zal dus goed doen alles in 't werk te stellen, dat hij zijn goederen zoo voordeelig mogelijk betrekt en daardoor zijn de inkoOpvereenigingen een der eerste middelen. Samenwerking is hard noodig, zoowel tusschen de Middenstanders onderling als tusschen de verschillende maatschappe lijke groepen. Laten wij dan in de eerste plaats de eigen samenwerking betrachten. Die samenwerking bestaat hierin, om de or ganisatie uit te breiden in ledental en dc instellingen te versterken. Besloten werd telegrammen te zenden aan Z. D. H. Mgr. A. J. Callier en H. M. de Koningin, alsook aan den oud-adviseur den Hoogeerw. heer P. Stroomer, deken van Gouda, oud-adviseur. Verder deelde de voorzitter mede, dat het hoofdbestuur heeft besloten op den herdenkingsdag van de inwijding van het Hanze-altaar in de Haarlemsche kathe draal een H. Mis te doen opdragen. Op dat allen deze zullen kunnen bijwonen, zal getracht worden de vergadering op dien dag te Haarlem te houden. Dit jaar zal worden begonngn met de uitgave van een jaarboekje, dat gratis zal worden uitgereikt. De Secretaris, de heer W. Boon deed daarna mededeelingen van den uitslag van een drietal gehouden enquêten. Be treffende uitbetaling van loonen op Vrij dag achtte men het gewenscht, om zulks niet te doen geschieden. Inzake „Inkoopvereenigingen" werd het niet goed geacht, te veel voorraad op te slaan. Aan de enquête betreffende concurren tie door ambtenaren werd door vele af- deelingen zeer veel aandacht gewijd. Uit de uitvoerige rapporten welke waren in gekomen bleek, dat nog maar al te veel schade wordt ondervonden van ambte- naren, die na hun diensttijd handel drijven of werk verrichten, vaak beneden de gel dende prijzen. Besloten werd het verkre gen materiaal ter beschikking te stellen van de Federatie, die dezi aangelegen heid in den Middenstandszaad zal aan hangig maken. Het jaarverslag van den secretaris over 1921'22 werd goedgekeurd. Vervolgens werd verslag uitgebracht van de verrichtingen van het Hanze-Ad- viesbureau, het Hanze Informatie- en Incasso-bureau, het Fonds uitkeering bij overlijden en het Centraal Hanze-bureau. Over het bondsorgaan uitten meerderen hun wenschen tot verbetering daarvan en gaven enkelen aanwijzigingen daartoe, Mr. J. van Hellenberg Hubar, secretaris van den Raad van Redactie, zegde toe, dat met de gemaakte opmerkingen reke ning zal worden gehouden. Een apart or gaan voor Haarlem's diocees zal voorals nog onmogelijk zijn; uitbreiding van de plaatsruimte aan Haarlem, als den groot- sten Bond toegemeten, welke ruimte toch al aanmerkelijk grooter is dan die waar over de andere bonden beschikken kun nen, zal worden overwogen. De hoop be staat, aldus spr. dat de Hanze te eeniger tijd zal kunnen geraken tot de uitgave van een dagblad. Na het rapport van de commissie tot het nazien der rekening en verantwoor ding van den bondspenningmeester, loo- pende over een bedrag in inkomsten en uitgaven van 43.233 werd dezen func tionaris décharge verleend. De inmiddels ter vergadering versche nen directeur v. i de Hanzebank, de heer Perquin er> de voorzitter van de diocesane Utrechtsche Hanze, de heer v. d. Sandt, werden met een kort woord van den voorzitter welkom geheeten. De begrootingen voor 1923 van het Cen traal Hanzebureau en den bond, resp. opgemaakt op 44.500 en 45.700 wer den daarna behandeld. De ZeerEerw, Heer dr. J. van Beurden, buitengewoon lid van den Middenstands- raad, die daarna ter vergadering kwam, werd hartelijk verwelkomd. Toen werd gepauzeerd. Na de pauze werd de behandeling van de begrootingen voortgezet. Door meerdere afgevaardigden werd op vermindering van sommige posten aan gedrongen en velen verklaarden zich te gen de voorgestelde verhooging van con tributie tot 5 per jaar. Door de heeren J. Th. Peters en Job Wijdeman werden de begrooting en de contributie-verhooging verdedigd. Naar aanleiding daarvan werd ter spra ke gebracht de idee door den ZeerEerw. pater Abels aan de hand gedaan om tér vereenvoudiging van het 'vereenigingsle- ven de standsorganisatie af te schaffen. De geestelijk adviseur, de ZeerEerw. Heer Rector J. G. Jansen, achtte deze idee ten opzichte van den Middenstand, afgezien van andere overwegingen, on uitvoerbaar, omdat de standsorganisatie voor dezen stand een te hechten band vormt, dan dat zij zou kunnen worden ge mist. De begrootingen werden vastgesteld en de contributie-verhooging aangenomen Tot plaats, waar de volgende jaarverga dering zal worden gehouden werd aange- wezep Leiden. De aftredende bestuursleden de heeren C. J. G. Struycken en E. J. M. Stumpel werden herkozen. De ingekomen voorstellen der afdee- lingen en van het hoofdbestuur werden uitgesteld tot de volgende Centrale Raadsvergadering. Na rondvraa* werd de vergadering ge sloten. Te 8 uur 's avonds ving de door de Amsterdamsche afdeeling aangeboden feestvergadering aan, die een uitstekend verloop had. De tooneelclub van dc R.K. Vereeniging „St. Caecilia" voerde op lof waardige wijze een tooneelspel op, ter wijl mej. Annie Brugman het gezelschap deed genieten van eenige mooie voor drachten en enkele levensliedjes, waarbij zij werd geaccompagneerd door den heer W. Francois, Het R. K. Huisvesting-Comité schrijft ons: Maar ge krijgt de aardappelen toch voor niets! zult ge het R.K. Huisvestings comité tegenwerpen. Ge hebt gelijk. We krijgen de aardappelen voor niets en veel ook! De vorige week hebben we de verzending verantwoord van ruim een mil- lioen K.G. en zeiden we dat we met 't tweede millioen bezig waren. Welnu, we zijn al een eind over de twee millioen heen en stevenen op het derde millioen aan! Weet ge wat dat beteekent? Dat de boeren van hun voorraden, berekend te gen den Iaagsten marktprijs, voor 50.000 a 60.000 zoo maar voor de noodlijdenden in de Centrale Rijken heb ben afgestaan. Daarenboven gaven ze nog een paar duizend gulden in geld en stel den eenige honderden plaatsen beschik baar voor het opnemen van kinderen. En toch herhalen we: zonder geld geen aardappelen! Want het is niet genoeg dat we de beschikking over de aardappelen hebben, we moeten ze ook kunnen ver zenden. Onze kas is bijna leeg. We kun nen die vrachtkosten niet meer dragen en ais de Katholieken van ons land niet helpen, zouden we verplicht zijn, om tot de boeren te zeggen: behoudt uw aard appelen, want we hebben geen geld om ze te verzenden. En van de boeren het geld er nog bij te vragen zou al te veel gevergd zijn. Maar we zijn overtuigd, dat de Katholieken van ons land helpen zul len. Er wordt door die aardappelenver zending zooveel goed gedaan. Nu stroo men de dankbetuigingen al binnen en er blijkt duidelijk uit, dat de gave der Nederlandsche boeren voor velen de red ding van den ondergang beeft beteekend. Ge weet 't adres: R. K. Huisveslings-Co- mité 's-Hertogenbosch (gironum. 34348) Elke gift zal in dank woroen aanvaard. Naar de „Utrechtsche Courant" ver neemt, heeft de heer van Spanje ia zijn kweliteit van voorzitter der R. K. Kiesvereeniging te Utrecht en namens het bestuur dier vereeniging een schrij ven gericht tot Mr. Cremere, voorzitter der afdeeling Utrecht van de Nieuwe Katholieke Partij met verzoek afgevaar digden dier Partij te doen samenkomen, met afgevaardigden der B. K. Kiesver eeniging, ten eerste te pogen tot samen werking te komen bij de aanstaand* Staten- en Raadsverkiezingen. Het slachten door de boeren. Naar aanleiding van het bericht vol gens hetwelk de „Slagerscourant zou vernomen hebben, dat alleen boeren dia gewoon zijn ééns per jaar een rund of een varken te slachten, dit voortaan zul len mogen blijven doen, deelt men het volgende mede1 De boeren, die zelf slachten, doen dit oudergewoonte slechts enkele malen dea jaare; vandaar dan ook de beperking in het schrijven van den minister van Arbeid aan B. en W. van Budel, dat deze slachtingen niet het karakter van bedrijfsslachtingen mogen dragen. Is dit wel het geval, dan „moet de localited- ten waar de slachtingen worden verricht voldoen aan de krachtens art. 19 der Vleeschkeuringswet gestelde eischen". Waar de burgemeester van Budel ia zijn brief aan den minister o.m. schreef: „Bedoelde boeren zijn gewoon jaarlijks een of enkele runderen en varkens voor verkoop (of gedeeltelijken verkoop) te slachten en de Minister in zijn antwoord mededeelde „dat de door U (B. en W.) bedoelde slachtingen, geoorloofd zijn, in dien de dieren voor en na het slachten] worden gekeurd", met enkel bovengen noemde beperking, is het duidelijk, dat van slechts ééns per jaar geen spraka kan zijn. Het R.-K. Huisvestings-Comité ontving mededeeiing van den Nederlandsch^n Consul-generaal te Boedapest, dat kin deren uit Hólland ongestempelde 1000 Kronen-biljetten der Oostenrijksch-Hon- gaarsché Bank medebrengen, die_ op de volgende wijze in het bezit der kinderen komen. Vreemdelingen loopen de Hol- landsche dorpen af om de families, waar Hongaarsche kinderen zijn opgenomen, deze bankbiljetten te koop aan te bieden onder voorgeven, dat de kinderen, resp. hun families, op deze wijze goed'^oop Honga'rsch geld kunnen bekomen. Hier wordt blijkbaar misbruik gemaakt door gewetenlooze personen van de onwetend heid der eenvoudige plattelandsbewoners. Men heeft de nenschen voor elk duizend Kronen-biljet acht Hollandscbe gulden» laten betalen! Men zij op zijn hoedel Hoever de actie van het Ned. R.-R. Huisvestings-Comilé voor de Centrale Rijken bekend is en sympathie vindt, moge blijken uit de mededeeiing, dat het Comité dezer dagen door tusschenkomst van den ZeerEerw. heer Pastoor Van Aken te Béek-Ubbergen een bedrag van f 25 en 14810 Mark ontving, door den Z.Eerw. heer Langewerf. Missionaris van Mill Hill, voor het Comité gecollecteerd onder zijn parochianen, de Maori s, in boorlingen in het midden van Nieuw Zeeland. De Vereeniging Nederland in den Vreemde organiseert begin 1923 een Ne derlandsche Week te Rome en te Milaan. De Tweede Kamer heeft Dinsdagmiddag met 57 tegen 23 stemmen het wetsontwerp aangenomen tot wijziging van het invoer recht op sigaren. De S. D. A. P. stemde verdeeld. Oven- gens was de stemming links tegen rechts. Alleen stemde de heer Wentkamp met da linkerzijde mee. De Nationale Bond van Handels- Kantoorbedienden Mercurius heeft zich onder overlegging van uitvoerige gegevens over de huidige werkloosheid onder de Nederlandsche kantoorbedienden, tot de Duitsche zusterorganisatie gewend met verzoek in hun vakbladen hun leden ern stig te willen waarschuwen niet naar Ne derland te gaan, daar zij op dit oogenblik aldaar toch niet dien werkkring kunnen vinden, welke zij zich ginds voorstellen en anderzijds, voor de kantoorbedienden hier te lande door die Duitsche concurrentie de strijd om het bestaan zeer wordt ver-, zwaard. Zitting van Woensdag 25 Oct. De iroterpellatie-Duys over de crisis iri het tuinbouwbedrijf wordt toegestaan en zal worden gehouden op een nader te be palen dag. Aan de orde is het wetsontwerp tot wij ziging van het Invoerrecht op Sigaren. De heer STAALMAN V. B. veiklaari zich tegen het ontwerp dat veel op be scherming lijkt. Het voorgestelde recht zal prijsverlaging en daardoor werkverruiming voor de sigarenindustrie tegenhouden. De heer WINTERMANS R.K. wil dat (ytordt vttvolgdy

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5