Vrijdag 27 October 1922 45ste Jaargang No. 14284 3it nummer bestaat uit drie bladen. - Eerste blad De wijziging der huurwetten. ¥oor dsn Politierechter. STADSNIEUWS. AGENDA 23 OCTOBER Ons R.-K. Lyceum. Propagandavergadering St. Raphael. LANGS DEN WEG. Haarlemsche Orkestvereeniging. Koude nachten. Personaiia. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem. Bericht. R.-K. Kring. >7 i bfrr b Frr n b m. Bk De Schoterweg. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. LAATSTE NIEUWS. Baron Calice. „Vaderlandsche Bank voor Hypothecair Crediet." Werkenloozenzorg. De werktijd aan de Provinciale Griffie. De abonnementsprij- Be draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57)4 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 -n 1748 Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLE Adverïentiêo 33 cent* per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 oen: per regeL Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. In den distributietijd, onzaliger ge dachtenis, ging d'gelijks de algemee- ne belangstelling van heel het volk uit naar de Rijks- en Gemeentelijke verordeningen, welke maximum-prijzen voor onze eerste levensbehoeften vaststelden, de hoeveelheid van ons rantsoen aanwezen, in- en uitvoerver boden uitvaardigden, enz. De courant werd iederen avond met spanning verwacht, en men tas nog eerder de distributie- dan de oorlogsberichten. Uit dien tijd van overheidsregeling is nog maar één beperking van den vrijen handel overgebleven, n.m. de wet op de prijzen der woningen. En uiteraard is bij alle wijzigingen welke deze wetsbepalingen (de huurcommis- sie- en de huuropzeggingswet) onder gaan, eveneens een zeer groot deel van het publiek geïnteresseerd. Het is ons gebleken, dat de jongste publicaties over een nieuwe aanstaan de wijziging der Huurcommissiewet in den kring der belanghebbenden en deze is zeer groot niet goed zijn begrepen. Bovendien worden de voor gestelde wijzigingen al naar mate men met huurders of verhuurders te doe» heeft, zeer verschillend maar en op dit punt is er overeenstemming weinig gunstig beoordeeld, zoodat •wij er een enkel woord over zeggen willen. Eerstens, wat bedoelen de voorge stelde wijzigingen precies? Artikel 5 der Huurcommissiewet be paalt, dat de Huurcommissie geleide lijk verhoogingen toestaat, met dien verstande, dat geen huurprijs wordt goedgekeurd, welke meer bedraagt dan 50 pet. boven de normale huurwaarde van 1 Januari 1916 of 3772 pet. boven de normale huurwaarde van 1 Januari 1918, tenzij hoogere uitgaven terzake van de woning te bestrijden, dan wel ingrijpende verbeteringen of verande ringen aan de woning aangebracht, een grootere verhooging wettigen. Bij haar beslissing houdt de Huuroommis- sie rekening met den staat van on derhoud der woning. Voorts mag de verhuurder ingevolge artikel 1 en 2 dér Huurcommissiewet zonder goed keuring der Huurcommissie een hoo- geren huurprijs vragen, als deze huur prijs niet meer bedraagt den de fei telijke huurprijs van 1 Januari 1916 (1918) vermeerderd met 20 (10) pet. Dit zijn dan de bepalingen van de thans geldende wet. Voorgesteld wordt thans een wijziging in de Huurcom missiewet aan te brengen. Wanneer de Sta ten-Generaal zulks hebben goed gekeurd dan zal: le. de verhuurder zonder goedkeu ring der Huurcommissie een huurprijs mogen vragen tot een bedrag van de feitelijke huurwaarde van 1 Januari 1916 (1918) vermeerderd met 50 (3772) pet. inplaats van.20 (10) pet.; 2e. de Huurcommissie zal, indien naar haar oordeel de normale huur waarde van 1 Januari 1916 (1918) hoo- ger is dan de feitelijke huurwaarde van 1 Januari 1916 (1918), op aan vraag van den verhuurder onmiddel lijk een huurprijs mogen bepalen van 50 (3772) Pc'- boven de normale huurwaarde van 1 Januari 1916 (1918), inplaats van dit bedrag geleidelijk te mogen bereiken; 3e. de Huurcommissie zal bij haar beslissing op den staat van onder houd niet meer mogen letten. In beide kringen, zoowel van huur ders als verhuurders hebben deze voor stellen onls'emming gebracht: de huur ders betoogen geen nieuwe huurver- hooging te kunnen vèrdragen; de ver huurder beweert, dat het nu toch eindelijk tijd wordt de Huurcommis siewet op te heffen en ook in het artikel „woningen" de vrije concur rentie toe te laten. De regeering heeft de waarheid in het midden gezocht. Zij vreest eener- zijds en o. i. niet geheel ten on rechte dat in verschillende, vooral groote steden, nog een dusdanig nij pend gebrek aan woningen bestaat, dat een opheffing der Huurcommissie wet tot een onredelijke opdrijving van huren zou leiden. Vandaar dat zij de wet handhaaft, maar zich de bevoegd heid voorbehoudt, om daar, waar zij meent, dat zulks zonder schade kan geschieden, de huurcommiesies op te heffen. Anderzijds acht de regeering het scheppen eener gelegenheid, om de bestaande huren le verhoogen, drin gend noodig, voornamelijk als maat regel om binnen niet al te langen tijd tot algeheele vrijlating der huur prijzen over te gaan. Deze meening is vooral hierop gegrond, dat hel nog bestaande woningtekort zoo spoedig mogelijk liefst door het vrije initia tief moet worden aangevuld; met an dere woorden, het bouwen door par ticulieren van alle soort woningen, moet weer mogelijk worden gemaakt. En deze mogelijkheid ontstaat eerst, wanneer bouw- en exploitatiekosten eenerzijds, de huuropbrengst plus een matige winst anderzijds elkaar weer dekken. Dit nu zal door de thans voorgestelde wijzigingen der Huurcom missiewet zeker nog niet bereikt wor den, maar het is al weder een stap in de richting van geleidelijke aan passing. Nu is de woningpolitiek een zeer netelig probleem. Eenerzijds behoort een woning tot de allereerste, meest onontbeerlijke levensbehoeften; ander zijds staat het vast, dat door de wet telijke beperkingen in de laatste jaren en ook thans nog door eigenaars van huizen bij verhuring aanzienlijke ver liezen worden geleden. De Regeering heeft 't is overbekend juist uit sociaal-hygiënische overwegingen, de laatste jaren vele millioenen voor woningbouw en -exploitatie beschik baar gesteld en hierdoor niet wei nig dé woningmarkt gedrukt. De nood der schatkist dwingt haar in de naaste toekomst deze subsidies en rentelooze voorschotten ten zeerste te beperken, zooal niet er geheel mee op te houden, terwijl wij vreezen, dat vele van de ten koste gelegde millioenen nimmer meer in de schat kist terugkeeren. De liquidatie van de lot nu toe gevoerde woningpolitiek zal op zichzelf reeds tot niet geringe moeilijkheden aanleiding geven. Ten opzichte van de arbeiders- en kleine mïdidenstandswoningen is het mogelijk wat reeds lang geschiedt de huren geleidelijk aan door de wo ningbouwverenigingen te doen ver hoogen en zoo huuropbrengst en ex ploitatiekosten langzamerhand meer met elkaar in overeenstemming te brengen. Ten opzichte van de grootere mididenstandswoningen is dat niet mo gelijk en zoo doet zich het eigen aardige verschijnsel voor, dat derge lijke huizen, met regeeringssteun ge bouwd, zeer moeilijk of zelfs in het geheel niet verhuurd kunnen worden aan hen, voor wie ze bestemd waren, daar huren van f 600 tot f 900 per jaar in dezen malaisetijd niet gemakkelijk zijn op te brengen. Allemaal redenen voor de Regeering om zoo spoedig mogelijk tot een opheffing der huur wetten over te gaan, waardoor de thans onbekende werkelijke waarde der oude woningen weer aan het licht kan komen. Over deze feitelijke huur waarde en hare beteekenis een vol genden keer nog een enkel woord. Sociëteit „St. Bavo" Gewone zittingen. Feestvengadering Bouwvakbond 8 uur. B. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Janss'traat 49 E Iken dag geopend van 1012 54van 26 en van 710 u. behalve de» Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half S9 uur. '8. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnemstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. ft K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. M artha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkiingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Ret heeft altijd iets aantrekkelijks de stichting van een nieuw, groot gebouw te volgen. Vanaf het eerste oogenblik dat het denkbeeld tot de stichting rijpt in het brein van eenige enthousiasten, via de uit werking der plannen, het scheppend tijd perk van den architect, het vestigen der fundamenten, den opbouw totdat het mo nument straalt in al den glans van zijn voltooide bruikbaarheid. Het is voorzeker ook velen een genot in dien gedachtengang dat groeiproces eens van nabij te mogen volgen en tc dwalen in het nog onvoltooi de bouwwerk. Zoo verging het ons, toen we gisteren onder leiding van den architect Prinsen- berg, eens mochten neuzen achter de hooge houten schutting aan den Zijlweg, waar de monumentale, schoon gnog onge- pleisterde ingang van het nieuwe R. K. Lyceum al zeer voornaam de wereld in kijkt, te midden van een chaos van stee- nen, kalk, batken en afval. We weten het dat uit die wildernis de wil van de bouw heer en zijn staf van helpers en werklieden een onderwijspaleis te voorschijn zal too- veren, dat hopelijk Roomsch Haarlem tot vreugde ije er zal zijn in lengte van jaren. Bij een rondwandeling in het R. K. Lyceum in wording, gevoelt men hoe frisch de gedachte was een geheel nieuw gebouw te stichten en verre te verkiezen boven het inrichten van eenoud gebouw. Hier wordt rekening gehouden niet alleen met de hooge eischen van hygiene en com fort, maar tevens vinden hier toepassing de niuewste gegevens die voor het onder wijs op deze moderne OTiderwijsinrichtm- ge van waarde zijn. Practisch eenvoudig, degelijk en op de hoogte van onzen tijd, is de leus, waaraan bij den opzet en de bouw van dit paleis wordt vastgehouden. Niet het geheele gebouwen-complex wordt, zooals bekend is, nu afgemaakt. Is het eenmaal zoover, staat er behalve het complete Lyceum, ook nog het klooster der Paters Augusteinen en de openbare kapel, dan is de heele open hoek tot aan de huizenrij aan den kans van Haarlem toe volgebouwd. Zoover is het nog niet, Daar voor zat d efinantieele hulp van Roomsch Haarlem nog te pas moeten komen, om het R. K. Lyoeum te voltooien. Want ook daana worden nog maar een gedeelte der lokalen voltooid. De heer Prinsenberg noemde ons 11 klaslokalen, waarvan 4 be neden en 7 boven; voorts op den beganen grond twee lokalen voor het onderlijs in de chemie plus en amanuencis komen, een lokaal voor natuurkunde met instrumen tenkamer, een gymnastieklokaal. Boven: twee teekenzalen, een lokaal voor natuurlijke historie en aardrijks kunde. Dat aantal ruimten, 't moge respec tabel zijn, is lang niet voldoende om in de behoefte van een volledig U.K. Lyceum te voorzien, vooral niet wan neer, zooals nu hot geval is, voor elk leerbaar para'lelklassen moeten gevormd worden. Zoo ziet men, dat binnen en kele jaren ons Roomsche Lyceum nog.'n belangrijke uitbreiding zal moeten on dergaan en het geld daarvoor zal moe ten komen uit de zakken der Room sch e Haarlemmers. Fiat! Den moed niet verloren, de IRoomsche Haarlemmew zullen cok drvoaaor zorgen! Zoo hebben we dan eenige oogenblik- ken vertoefd te midden van kalkbakken, steenen en planken, in een wolk van kalkstof. „Er is nog niet veel te zien", ver wittigde ons de heer Prinsenberg al vooraf en daarmede badoe'do hii natuur lijk, dat er nog heel wat gewerkt moet worden alvorens het U.K. Lyceum. hopelijk in April a.s. in gebruik kan worden genomen. We zullen het niet ontkennen en het was dan ook wel even lachwekkend, als de heer Prinsenberg b.v. zeide in een lokaal rechts van den hoofdingang: dit is de spreekkamer en daarachter de kamer van den rector, waar feitelijk nog niets anders te zien waren dan eenige tot muren opgestapelde en met kalle saam- gevoegde steenen, maar toch komt er reeds teekening in den houw en de nog ruige muren, waar de klonten kalk uit de voegen puilen, spreken at een taal, die vertelt van practische inrich ting en breeden opzet. Het bouwwerk is nu, wat men in de bouwwereld noemt, klaar om giasdieht te worden gemaakt. Reeds zijn do stu kadoors aan het strijken en het is op vallend hoe veel oogelijker opeens zoo'n door stucadoorshand beaaide muur is, in vergelijking met di'n anderen muur, zoo juist door den metselaar aan z'n lot overgelaten. Straks komen de schil ders en de timmerlieden die slechts zullen wijken voor behangers en stof feerders, die de „finishing touchaan het gebouw geven. Dan ook zal een beschrijving van het gebouw Iconender ziin dan nu. gebouw loonender zijn dan nu. Slechts enkele bijzonderheden. De hoofdingang brengt den bezoeker in een vestibule. Rechts daarvan ligi de spreekkamer en de kamer van den rector. Men heeft vanuit de vestibule 't gezicht op 'n langen gang, waarop uitkomen verschillende les- en experi mentenlokalen, toiletten voor leeraren en leerlingen, kamer voor leeraren enz. Dicht bij de vestibule wordt de gang gekruist door een anderen corridor, waarop eveneens lokalen uitgang heb ben. Deze gang wordt rechts door een blinden muur afgesloten en kan later bij uitbreiding verlengd worden. Hier is ook de ingang voor de leerlingen, die vanaf de speelplaats kunnen bin nenkomen en hun weg links en naar boven vinden voor de leslokalen. Een Iuchtigen flinken indruk maakt de gymnastiekzaal, groot 9 X 18 X 5.50, met practische kleedkamers en berg- kasten. Het oefenterrein achter het R. K. Lyceum zal nu binnenkort in orde gebracht worden. Het werk is al aanbesteed. Het flinke terrein van 150 X 90 meter loopt tot aan de spootr- baan Haarlem—Zandvoort, wordt op gehoogd en afgezet met hekwerk en heeft een toegang geheel vrij van het R. K. Lyceum. Ons dunkt, dat dit speelterrein voor Roomsch Haarlem van veel beteekenis worden zal. Op de speelplaats, die dicht langs den Zijlweg is gelegen, is reeds gereed ge komen een monumentale fietsenberg plaats. Zoo is het R. K. Lyceum, nu het weldra giasdieht is, gekomen in de tweede phase van afbouw, die van af werking. Alles maakt den indruk van deugdelijkheid, zoodat wij er niet aan twijfelen of ook het tweede deel zal eveneens daarvan het kenmerk dragen. Twistende vrouwen. L. S. staat terecht dat zij in jui; j.j. tc Zandvoort mevr. C., die daar in pension woonde, bij een woordenwisseling le lijf is gegaan, haar daarbij aan het haar heeft gelrokken en geslagen. Mevr. C. is inmiddels naar Amsterdam vertrokken, zoodat de voorioopig wel van een herhaling van het geval zullen ver schoond blijven. Eisoh: f 10 boete of 10 dagen hechtenis; vonnis: 5 op 5 dagen hechtenis. In Beverwijk is ook getwist. Tusehen J. C. v. S., alias wed. J. B. en l. B. is ap 9 Augustus j.I. twist ontstaan. Bekt. houdt schijnbaar niet van halve maatre gelen. Een paal van ongeveer een meter lengte wordt gedeponeerd. „Hebt u daarmee geslagen?" vraagt de politierechter. Bekd. beweert, dat zij is gesard en in hooge mate zenuwachtig is. Het O. M. eischt 20 boete of 20 dagen hechtenis, daarbij latende gelden, dat bekd. een andermans woning is binnen gedrongen en zich bediend heeft van een minder egbrikelijk wapen, waarmede ern stig lichamelijk letsel kan toegebracht 'worden. De politierechter veroordeelt bekt. tot 12 boete of 12 dagen hechtenis. Getuige L. B., die in de volgende zaak als bekl. terecht staat, wordt veroordeeld tot 15 boete subsidair 15 dagen hechte nis. Verduistering- Op 25 Aggustus j.I. is bij W. S., te Vel- seroord een bediende van de Nederland- sche In- en Uitvoer Maatschappij, gekomen hem een kwitantie aanbiedend van 290. Tijdens dat bezoek heeft er een woorden- wiseling plaats gehad, aangezien S. niet tevreden was over de leveringen der fir ma. De bediende is heengegaan zonder kwitantie en zonder dat S. heeft betaald. Ovor het niet teruggeven der kwitantie had S. zich heden te verantwoorden. Bekl. beweert, dat de bediende er niet om gevraagd heeft en ze zonder meer had mee kunnen nemen, aangezien de kwitan tie op tafel lag. Getuige verklaart, dat hij bij herhaling om teruggave heeft verzocht. Het O. M. vindt in het verhaal van bekl. en de getuigenverklaring voldoende be wijs, en acht, hoewel niet in alle onderdee- len, het ten laste gelegde bewezen, dat de ambtenaar kwalificeert als een schur kenstreek, op één lijn te stellen met de praktijken van fiesschentrekkers. Eisch: 4 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 .dagen. Vervalsching- C. D. 36 jaar, te Haarlemmermeer staat terecht wegens het vervalschen van een postwissel, waardoor hem 1 meer is uitbetaald dan hem toekwam. Begl. be kend Het O. Ma rekening houdende met ver- zochtende omstandigheden, acht bij bekl. misdodige aanleg aanwezig en meent voor het onderhavige geval 1 maand gevangenis straf te moeten eischen. De politierechter veroordeelt bekl. voorwaardelijk tot 2 maanden gevangenisstraf met een proef tijd vas 2 jaar. Gisteravond had in St. Bavo de eerste groote propagandavergadering plaats van de afd. Haarlem van den R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael ter opening van het seizoen. De voorzitter der afd. Haarlem de heer P. de Rooy opende de vergadering met den Christelijken groet. Na een woord van welkom aan den bondsambtenaar Koster, geeft spreker een korte inleiding wat het doel van deze vergadering is en brengt hij dank aan de tramafdeeling voor haar werken voor de goede zaak. Dan richt spreker een woord van hulde aan den voorzitter der afd. Tram, den heer L. Geerds. Met zoo'n voorzitter is de leiding in goede handen en het mag ons allen verheugen dat de heer Geerds onlangs lol voorzit!Ier van de landelijke afdeelkjg Trampersoneel en daarmede tevens tot Hoofdbestuurslid is gekozen. Hierna werd het Bondslied door de aanwezigen gezongen en krijgt de heer Geerds het woord: De heer Geerds dankt den voorzitter voor zijn woorden en zegt mede dank aan de leden der tramafdeeling voor het ver trouwen in hem gesteld. Spreker is zich de zeer moeilijke taak bewust die hij thans op zijn schouders heeft genomen in dezen tijd van reactie. Reactie door de werkgevers, reactie in eigen gelederen. Doelende op den eenmanswagens zegt spreker dat wij niet zoo afkeerig staan tegen de maatregelen die de Directie meent te moeten treffen, doch daarvoor zal de heer Koster nadere uiteenzetting geven. Wat betreft de reactie'in eigen ge lederen, heeft spr. het ook op den ver slappenden geest, die onder de leden heerscht. Spreker doet dan een beroep op alten om eensgezind tegen de reactie der werkgevers te staan. De vrouwen, die in zoon grooten getale zijn opge komen, moeten op de hoogte van den toestand komen en blijven. Spreker spoort aan tot huisbezoek ook bij de ver keerd georganiseerde R.K. spoor- en trammannen en spreker noemt het niet uitleven van hun Roomsch zijn, valsche schaamte. Daarna werden 19 nieuwe leden met een toepasselijk woord door den voor zitter geïnstalleerd en is het woord aan den heer A. J. Koster, bondsambtenaar van St. Raphaël. Spreker heeft dezen avond extra gele genheid de eenheid van het tram- en spoornersoneel te demonstreeren. Spreker Iaat het licht vallen op de aandacht die het spoorwegpersoneel van het geheele volk ondervindt en het geschrijf in de couranten, doch de toestanden bij het trampersoneel zijn niet minder urgent. Spreker beseft de zware taak die de heer Geerds op zich heeft genomen, hij toch meot leiding geven aan vakafd. 8 maar hij moet ook als Hoofdbestuurslid alles geven wat dienstig is voor een goede be handeling der tramzaken Wat men bij het spoorwegpersoneel wil terugnemen, heeft volgens spreker in het algemeen het trampersoneel nog niet. Geen reglement dienstvoorwaarden, geen loonregeling als bij het spoor, in het algemeen geen pen sioenregeling. Er zijn wel maatschappijen die hierop een uitzondering maken, doch in het algemeen is de toesiand bij het trampersoneel veel slechter als die bij de spoormannen. Hiervoor zijn 2 factoren aanwezig: le. het mindere oroganisatiebe- sef van van de tramannen, de laatste jaren komt hierin verbetering: 2e. de Tram- maatschappijen staan er in het algemeen Van den Keeshond en een lang persoon, rSietsgaders bitterkoek jes. Ziel U, het kwam zóó. Eigenlijk zul len er onder zijn voorvaderen wel herders honden geweest zijn, maar kenoeba. zijn geslacht aan lager wal geraakt en droeg zijn bloed de smetten van gewoon straat-Keezenbtoed. 't Was geen ras. Hij hoorde ook maar bij een heel gewone juffrouw met een kapothoedje op, maar dat kon je toen nog niet weten, dat zag je pas aan het eind van de historie. Maar ik was aan het vertellen, hoe het kwam. Nu dat is heel eenvoudig. De Kees kon het niet helpen. Want die had z'n eenen poot bezeerd. En als je je eenen poot bezeerd hebt, kun je niet zoo hard wegloopen. Ga uzelf maar na! En de bitterkoekjes lagen op 'n groote schaal in 'n banketbakkers-étalage. Een winkeljuffrouw schoof het gordijntje weg en vulde een zak met bitterkoekjes. Nu, en daar was die meneer, die kwam aanfiet sen, zeker erg verlekkerd op. (Op die bit terkoekjes.) Het was een heel lange meneer. En een fijne! Van onderen af zag je eerst lage bruine schoenen, en dan e enheel stuk bruine sokken, en dan begon pas de on derkant van z'n lichten grijzen broek. (Met zoo'n omgeslagen rand.) En dan zag je een lichten covercoat, en dan een lichten grijzen hoed, en daar tusschen in een heel grooten, grooten, krommen neus. De winkeljuffrouw had wel eventjes ge zien, dat hij zoo smachtend door 't raam keek, maar daar lette ze niet op. Wat kan nu een winkeljuffrouw zoo'n smachtende meneer schelen, tenminste als ie zoo tang is, en zoo'n grooten krommen neus heeft, niet waar? Ga uzelf maar na, lieve lezeres. Hij draaide zijn hoofd heelemaal dwars om te kunnen kijken. (Naar de bitterkoek jes.) En toen had je 't. Toen reed ie tegen den Kees aan, die niet zoo hard kon weg loopen. En hij viel languit op zijn linker kant. De Kees jankte hartverscheurend. En de juffrouw met het kapotjeshoedje op, sukkelde op 'm toe: ,,'t Stomme dier! M'n lieve Keesie! Kom maar mee, Keesie. Kom maaT bij de vrouw, ja! Zoo'n lange slamiel! Wat een lummel. Toe dan, Keesie!" En de lange meneer keek langs z'n groo ten neus naar z'n lichten grijzen panitelon, die een opening te veel had, en sloeg zich oen beetje af. En stapte toen, of er niets gebeurd was, zonder 'n woord te zeggen met z'n fiets tusschen de omstanders door. En zag nog net ,dat de juffrouw van de bitterkoekjes lachte, gierde! Toen schoof ze 't gordijntje dicht. Ongecorrigeerd finantieel slecht voor. Niettegenstaande de ontwerpen R. D. O. etc. aan den Minister zijn overgelegd, Iaat deze maar steeds niets van zich hooren wat de tramaange legenheden betreft. Dan komt spreker op het punt Eén- manswagens. Als steels met e'ke nieuwig heid staat men ook tegen deze wagen3 in het begin afkeerig. Publiek is er tegen uit oogpunt van veiligheid, per soneel wegens zwaardere dienst en ont slag-mogelijkheid. Invoering der éénmanswagens is een resultaat der moderne techniek en men moet niet zoo gauw gaan ver- oordeelen tegen alles wat nieuw is, foe tert men. Als het noodig is voor een goede exploitatie der tramwegen moet men zich daartegen niet zonder nader onderzoek verzetten. Wanncers loonsverlaging kan worden voorkomen door invoering der éénmans wagens, dan heeft St. Raphaël in het voordeel van het personeel gewerkt, door daaraan mede te werken. Natuurlijk die nen nog aanmerk© ij :e ver et r'ngea aan gebracht te worden, zooals betere sein- inrichting, grootere veLgheidtmaa.rege len, betere regeling vrachtprijzen etc. Spreker bespreekt v r.olgens de verkie zingen voor het zioken-ondersteunings- fonds, welke dezer dagen gehouden wor den on maant aan te stemmen rechts no. 1 van lijst 3, opdat vertegenwoordi gers van P. O. B. en St. Raphaël in de Ziekencommissie komen. Ten e lotte doet spreker een beroep op allen om groot en sterk te maken de organisaties en naar voren te bren gen de Katholieke beginselen tegenover de liberale beginselen en te herstellen de Maatschappij in Christus. Voorzitter dankt do sprekers voor het gesprokene en verwacht dat men het ter harte zal nemen. Voorzitter vraagt steun voor de ontslagene leden en spoort aan tot trouw vergadering bezoek. Na een kort dankwoord van den heer Geerts zou worden overgegaan tot punt 5 der agenda, optreden der humoristen Paarde- kopper en van Velzea, doch in dezen moest de voorzitter de opgekomeuen te leurstellen, aangezien de humoristen niet verschenen waren. Na de mededeeling dat spoedig alsnog dit punt zal worden verwerkt sluit spreker deze uitstekend geslaagde vergadering, al zullen de vele kinderen en misschien ook vele ouderen eenigszins teleuig steld geweest zijn, we gens het niet opkomen der komieken, met den Christelijken groet Het Bestuur der Haariemsche Orkest vereeniging is er steeds op uit, het muzieklievend publiek het zoo gemak kelijk mogelijk te maken, door de toe gangskaarten voor hun concerten bij verschillende winkeliers beschikbaar te stellen. In 't vervolg zullen bii het concert bureau Vernout, Warmoosstraat 10 ook di toegangskaarten verkrijgbaar zijn, terwijl voor de Zondagmiddag-concerten de voorverkoop des Zondags zal plaats hebben in 't sigarenmagazijn van de firms Langeveld, Gr. Houtstraat 140. Het is voor de maand October bii- zoi.dei koud 's nachts. Des morgens vindt men overal sporen van vorst, som: van vri* sterke vorst, zoodat het ijs in slooten en singels ligt. Het Kon. Meteor. Instituut in de Bilt deelt het volgende mede, d.d. 23 October De gisteren voor De Bilt vermelde lage temperatuur is hedennacht nog overtroffen. In de lucht daalde zij tot 6.9 graad Celsius, en op den grond zelfs tot —10.9 graad. Van zeven uur des avonds af was de temperatuur be neden het vriespunt. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen mej. M. M. Eahel, alhier. Het is vandaag 20 jaar geleden dat de heer L. Revnders Jr. gekozen weid tot voorzitter der Typ. en Litho grafische Zangvereenigirg .Kunst, na Arbeid". Het lag voor de hand, dat de jubilaris ter gelegenheid van dit jubi leum vele blijken van sympathie onder vond. Aan de Universiteit is tot arts be vorderd de heer J. D. Galjart, geboren te Haarlem. Z.D.H. Mgr. A, J, Callier herdenkt morgen den 19en verjaardag van zijn bisschopswijding. Op 28 October 1903 werd Z.D.H. geconsacreerd in de Ka thedrale kerk „Sint Bavo". Wegens plaatsgebrek konden eenige verslagen en berichten o.m. een ver slag van de uitvoering der H.O.V^ een bericht over de „Hearing'' op 30 Oct. enz. niet worden opgenomen. Gisteravond gaf de Weleerw. Heer A. J. Boks, geestelijk adviseur van den R. K. Kring, voor de leden den eersten cursus in apologie. Yan de zijde der leden bestond dezen eersten avond reeds veel belangstelling, waarover de voor zitter, de heer J. v. d. Rigga, in zijn openingswoord zijn verheugenis uitsprak en welke hem den wensch deed uiten, dpt die interesse zeker op dit peil zou blijven, ja, als het kon, neg zou toene men. Op aangenaam onderhoudende wijze hield kapelaan Boks dan zijn causerie, welke handelde over de zekerheid van het Godsbestaan. Aan het einde er van was gelegenheid tot het stellen van vra gen, waarbij oen prettige gedachtenwis- eeling ontstond. De voorzitter dankte den geestelijk ad viseur dan hartelijk voor dan leerrijken en gezelligen avond, den leden verschaft, hetwelk dezen door een krachtig applaus onderstreepten. Van een mopperenden inzender: Heeft iemand wel eens goed den Schm terweg bekeken en gezien wat 'n gewel dige verkeersdrukte daar tegenwoordig heerscht? Het is er een gejacht en getoe ter en gedraaf en gerij, dat hooren en zien vergaat, maar de smalle Schoterweg is met al die drukte ook gelijk vol. Waar die weg me aan herinnert? Eenzelfde geval deed zich voor in den Haag op den Rijswijkschen weg. Ook 'n smalle rijksweg met twee of vier rijen hoornen, een stoomtram er op en een ge daver van auto's en fietsen. Veel te smal! Nu is dat veranderd. Een electrische tram zal weldra de stoomtram vervan gen; de boomen zijn gerooid; een keu rige bestrating is aangelegd, aan beide zijden van den weg aardige woningen en druk bevolkte zijstraten; een weg, die zich aan het moderne verkeer aanoast. Dat moet ook aan den Schoterweg ko men. Die smalle, onooglijke weg moet veel breeder zijn; de boomen moeten gerooid; de stoomtram moet worden vervangen door een electrische; de weg op een 30 a 40 meter breedte gebracht en wat in den weg staat moet maar vallen. Dat kan nu nog zonder teveel onkosten. Dan pas zal de toestand daar minder zenuwachtig worden. Weet u, mijnheer de Redacteur, waar ik aan denk als ik den Schoterweg bewan del? Aan een huishouden, dat midden in den schoonmaak of in een verhuizing zit. Je komt er niet tot rust en bent geneigd over alles te mopperen. Wilt u daarop eens onder „Damiaatjes" de aandacht '"estigen en als de heeren dan eens in den Haag aan den kant van Rijswijk gaan kijken, dan komt ongetwij feld ook deze wensch der burgerij in ver vulling. Barometerstand 758. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De BildL Naar waarnemingen verricht in den morgen van 27 October. Hoogste barometerstand 774.0 m.M. te Sey-disfjord. Laagste barometerstand 750.7 m.M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 27 tol den avond van 28 October. Zwakke tot matige Noordoostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, geen of weinig regen, wellicht nachtvorst, overdag zelfde tem peratuur. Men seint ons uit Den Haag: De gezant van Oostenrijk te Den Haag, Baron Calice, wordt naar Boeda pest verplaatst. Voor Nederland is de heer Deffek, tot nu toe chef bij het ministerie van buitenlandsche zaken, als zaakgelastigde aangewezen, daar Oostenrijk uit bezuiniging geen gezant meer zendt. DEN HAAG, 27 Oct. Te 's-Graven- hage is opgericht de „Vaderlandfiche Bank voor Hypothecair Crediet" Zij stelt zich ten doei het ter leen ver strekken van gelden onder tweede hy pothecair verband op onroerende goe deren, gelegen binnen het Rijk in Europa. Het kapitaal bedraagt 1 millioen, dat geheel geplaatst is en waarop 10 pCt. wordt gestort. Medegedeeld werd ten slotte nog, dat Zondag 5 November een algemeene EL Communie der leden zal plaats hebben in de kapel der Mariaschool aam de Ko ningstraat, waarna gemeenschappelijk ontbijt in de Kringzalen. Door het bestuur van den Haar- lemschen Bestiiurdersbond is aan den Raad een adres gericht waarin ge vraagd wordt maatregelen te nemen waardoor le brandstoffen tegen ver laagden prijs ter beschikking van werkloozen zullen worden gesteld; 2e kleeding en dekking eveneens tegen verlaagden prijs verkrijgbaar zal wor den gesteld, voor hen die geruimen lijd werkloos zijn; 3e. school voeding op ruime schaal, zoo spoedig moge lijk zal worden verstrekt. Het personeel der Provinciale Grif fie heeft besloten te adviseeren den werktijd te benalen op 9 uur tot 12 en van 1 tot half zes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1