LIPPUS' HOEDENMHGHZIIHEH H. J. LUMP, LEVENSDURF DE KLOVE ft? BORSALINO de beste Heerenhoed. Nieuwe collectie Burgerlijke Stand. UIT DEN OMTREK. Ingezonden Mededeelïngen. GIERSTRAAT 15. E. M. JAARSMA PHILIP LOOTS Een Bazar, Vergadering Gierstraatbewoners. Heropening zaak. Geloof en Wetenschap. Verbetering. Opheffing van een openbare school? Begin van brand. DE ELECTRISCHE LAMP, WAAROP - UIT ONZE THANS NIEUWE FRAAIE COLLECTIE - UWE KEUZE VALT, WORDT ZONDER KOSTEN GEPLAATST. - BARTELJORISSTRAAT 18- SCHOTEN. SCHOTEN (Dorp). HEEMSTEDE. PRAADLOOZE TELEFOON Het optreden der fascisten in Italië. De politieke toestand in Engeland. Het verkiezingsmanifest van Bonar Law. De conferentie te Lausanne. Internationale arbeidsconferentie. De „Temps" over de Duitsche financiën. 60 cent per regeL KONINKLIJKE^ HAARDENFABRIEK HILVERSUM VOLLEDIGE COLLECTIE II VOORHANDEN BIJ II Firma Wed. L. DE JONG Groote Houtstraat 82-84 ROOKT HET BEKENDE MERK MANNENKOOR VT™7 8. «O, 12 Cl. CHR. NAGEL OSTADESTR. 14 De Fransche begrooting. De Iersche republikeinen. Kemal Pasja ziek. Turksche gendarmerie op verbo den terrein. De vredesconferentie uitgesteld^ Door de afd. Haarlem en omstreken van de Vereeniging tot Verbetering van 't lot der blinden is in de bovenzalen van „De Kroon," daartoe welwillend af gestaan door den heer Brinkmann en eveneens belangeloos smaakvol versierd door de bloemistfirma Van Morden, een bazar georganiseerd van gebruiksvoorwer pen van allerlei aard, vervaardigd door Haarlemsche blinden, welke bazir van daag en morgen gehouden wordt. Op keurige wijze en zeer overzichte lijk ia alles door de dames van het be stuur gegroepeerd en, hoewel natuurlijk alle artikelen bewondering vragen voor het werk der blinden, zoo zijn er toch verscheidene onder, welke meer speciaal de aandacht tot zich trekken. Zoo mag vooreerst genoemd worden het ingezonden werk van een 9-jarig blind meisje, dat door de zorgen der vereeniging opgenomen is in de Alexan- der-stichting in Huis ter Heide Haar inzending bestaat uit voorwerpen van riet-, weef- en handwerk en mun ten alle uit door de fijnheid van af werking. Vooral de geëxposeerde rieten mandjes en de geweven bladwijzer zijn zeer mooi. Een andere af deeling, welke mede bij zonder de aandacht vraagt, is die van fijn borstelwerk. De zuivere afwerking tot in de kleinste bijzonderheden doet verbaasd afvragen, hoe het mogelijk is, dat blinden zoo iets kunnen vervaar digen. In sommig borstelwerk i3 zelfs een naam of het jaartal 1922 verwerkt Natuurlijk is er ook grof borstelwerk als boenders, vegers, e.d., maar ook hier mankeert aan de afwerking niets. Extra vermeld mogen bij deze expositie nog worden de rieten boodschapmandjes, ver schillende soorten kinderspeelgoed, (o.m. een poppenwieg) en de vloermatten Ten sl .tte vindt men op den bazar nog brei- en haakwerk, producten zoowel van mannen- als van vrouwenhandenarbeid, zooals pantoffels, vervaardigd van zelf kant van stoffen en beursjes. Al de tentoongestelde voorwerpen zijn in de laatste twee jaar vervaardigd. De blinden werken allen thuis en leveren hun werk af bij een der bestuursleden, die hun het loon uitbetaalt. Vroeger jaren bestond de Haarlemsche af deeling ook reeds, doch was schijndood, totdat voor twee jaar haar nieuw leven inge blazen werd, waarvan men thans dus de resultaten kan bewonderen. Om 2 uur hedenmiddag wc y de ten toonstelling, namens den voo .dtter, den heer J. G. Bobbers Jr., geopend door mej. A. I. Cool, die de aanwezigen wel kom heette, namens het bestuur dank bracht voor den ondervonden steun en hulp, het doel van den bazar uiteenzette en den wensch uitte, dat dit doel be reikt mag worden. Voor het sympathieke werk der ver eeniging moge dit laatste vooral het ge val zijn! Gisteravond vergaderden in het „Han- ze"-gebouw bewoners van de Gierstraat, door een vnorloopige commissie daartoe bijeengeroepen, om te bespreken, welke feestelijkheden de Gierstraat-bewoners zou den kunnen organiseeren het volgend jaar bij het zilveren regeeringsjutr'eum der ko ningin. Van de 94 bewoners waren 33 aanwe zig. Een commissie werd gekozen, bestaande uit de heeren J. Willems, voorzitter, Ran- doe, penningmeester, L. J. Stolwijk, secre taris, H. F. A. Okhuijsen en Joh. H. Al- bers. Een voorloopig schema tot heffing van bijdragen werd vastgesteld. De bijdrage werd bepaald op f 4 per strekkende me ter. In een nader te houden vergadering zullen deze voorloopige plannen verder uitgewerkt worden. in perceel Kruisweg 62 heeft de heer J. P. Lodder vandaag zijn zaak „De West- landsche Fruithandel" heropend. De win kel is geheel nieuw verbouwd, voor welk werk de aannemersfirma J. Kokkelkoren en W. J. Bonke wel een pluirdpje verdient. Langs de wanden zijn houten vakken tot berging van het fruit aangebracht, terwijl de flinke étalage sto vrij gemaakt is. De zindelijkheid der zaa wefldt nog bevor derd door den granieten vloer en de met marmer blad bedekte toonbank- De gehee- le zaak geeft een flinken, soliden indruk en is een sieraad voor den Kruisweg ge worden. In de vriendelijke zaal der St. Jo- zefe-C e el'envereeniging in de Jansstraat, had giste, eiavond. rene bijeenkomst plaats, waar odevr. Ellen Russe zou spreken over xLaria Boodschap van Paul Claudel, De voorzitter, de heer Michielsen, opent de vergadering op de gebruikelijke wijzr en heet de aanwezigen welkom. Spr. ver 'O Kt zich over de groote belang stel Wij hebben, zoo zegt hij, het voo-rr<v>h* 'ae "c na vond in ons midden te zien M%vr. -Hen Russe. die geen onbe kende voor ons is. Zij is immers de eehtgenoote van den directeur der loos zaal en bibliotheek en ook van andere zijde is zij ons bekend, als iemand, die op 't gebied van Katholieke kunst reeds lauweren heeft geoogst. Hierop betreedt Mevr. Ellen Russe het spreekgestoelte. De lezing, welke zij he denavond zal honden over het tooneel- w-erk van Paul Claudel, is niet bedoeld als criüek tegen of voor de voorstelling welke wij indertijd van Dr. Rooyaards hebben gezien, maar beoogt alleen eene verklaring van de symboliek, welke bij de vertiooning niet is begrepen. De oor spronkelijke titel van het werk „L'An nonce faite a Marie", aanvankelijk ver taald als „De Konde aan Maria" werd later veranderd in „Maria Boodschap". De diepere beteekenis van het werk ligt in de symboliek. Die symboliek wordt gestaafd door de gansche handeling. Drie maal zal het Angelus kleppen. Dat zijn de hoofdmomenten in het werk. De eerste maal voor de konde aan de Maagd, de tweede maal. als Violaine, het zinnebeeld der menschelijke ziel, aan een dood kind het leven teruggeeft en ten derde male als zij sterft vóór de Kerk, aangetast door melaatschheid. Het stuk speelt in de Middeleeuwen ten tijde van Jeanne D'Aro, toen de kerk werd bedreigd en er verdeeldheid en verwarring heerschte. Als dan mevrouw Ellen Russe frag menten voorleest, uit den Proloog en uit de daarop volgende bedrijven, maken wij eerst kennis met het groote talent, waarover zij beschikt. Hare voordracht was subliem. Wij laten ons meesleepten door de bekoorlijkheid ran deze stem,, die beurtelings de hoop en den haat en den hartstocht en de zwarte jalouzie en de opkrampende smart weet te ver tolken. Het hoogtepunt van den avond vormde wel het derde bedrijf, de scene in den Kerstnacht, als Mara, kind van den haat, jammert over haar dood kind en hare zuster, die door de melaatsheid reeds blind is geworden, smeekt aan het kind het leven terug te geven. „Zie je dan niet meer?" vraagt Mara, waarop de zuster antwoordt, dat zij alleen nog ziet door de oogen harer ziel. Hoe af zichtelijker het lichaam wordt door de lepra, des te meer straalt haar ziel. Hoe schoon klinken de woorden bij haar sterven: „Wat is 't schoon te le ven, maar nog schooner is 't te sterven, als alles goed is volbracht." De groote verdienste van Claudel's werk is, dat hij bij alle symboliek, per sonen schept van vleesch en bloed. Het geestelijke en stoffelijke weet hij te ver binden tot een organisch, echt mensche- lijk geheel. Het was een avond van hoog genot, waarvoor wij mevrouw Ellen Russe, dank baar zijn. De voorzitter dankte de spreek ster in vriendelijke bewoordingen voor hare schoone lezing, waarna de verga ring met den gebruikelijken groet werd gesloten. Eenigen tijd geleden werd onder „Damiaatjes de aandacht gevestigjd) op de wenschelijkheid leuningen aan te brengen aan weerszijden van de trappen van 't Postkantoor Reeds eenige dagen later mochten wij van den directeur van het postkantoor de mededeeling ontvangen dat aan dit uitgesproken verlangen zou worden voldaan. Wij maakten daar dan ook melding van. Thans is men begonnen met het aanbrengen van de leuningen Alleen kunnen wij ze niet erg moo-i en ook niet practisch vinden Het is ech ter beter dan niets en de moeilijkheid zal wel zijn aan een nieuw gebouw iets nieuws aan te brengen, waarop bij het ontwerp niet is gerekend en dat toch niet storend is voor het geheel. Naar de „O. H. Crt." verneemt, is door B. en W. aan verschillende onderwij s-organisaties, waaraan ge woonlijk advies wordt gevraagd en aan de plaatselijke commissie van Toezicht op het L. O., de meening gevraagd omtrent een voorgenomen althans overwogen, opheffing van twee openbare scholen, waerdoor één ge bouw zou vrij komen en welt school gebouw aan het Leidsclie Plein, noordzijde. Antwoord op deze vraag wordt verwacht vóór 1 November a.s. De wethouder van onderwijs, mr. Bruch, gaat met dit voornemen van de meerderheid van het college van B. en W. niet accoord en heeft dan ook in de vergadering van het college zich er tegen verklaard en zijn zelf standige meening voorbehouden. Het ligt in de bedoeling, wanneer het plan doorgaat, aan den minister van Onderwijs te verzoeken, de me dewerking, welke de Raad verleend heeft tot het stichten van een Bijzon dere School in de Leidsche straat te weigeren en daarvoor in de plaats het leeg te komen schoolgebouw te geven, dat in zeer goeden staat ver keert. Donderdagavond omstreeks 8 uur is in perceel Westerstraat 83 een begin van brand ontstaan, doordat de be woner met een brandende kaars brandhout ging halen van den zolder, waardoor aldaar liggend papier in brand geraakte. Eenige kleedingstuk- ken verbrandden. Met emmers water is 't vuur gebluscht, zoodat de brand weer geen dienst behoefde te doen. Ondertrouwd: 26 October. G. Hoekstra en M. 0. v. Hemert. Geboren: 26 October, d. van 0. Bleijs- wijkv. Dam. z. van A. M. v. Wijk Sohilpzand. d. van M. v. d. Linden Koek. 27 October, z. van A. r. KordelaarKetting. Overleden: 27 October S. G. E. Du- mont, 16 j., Emmmastraat. J. J. Bloemazad, 66 j., KI. Houtstraat Oorspronkelijke roman d. H. B. v. D. Sande Prijs gebondenf 4.50, franco p. p. f 4.75 Prijs gebrocheerd f 3.—, franco p. p. f 3.25 Roman van denzelfden populairen schrijver Prijs gebrocheerd f 2.25, franco p. f 2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DES PAARNESTAD Nassaulaan 49. HAARLEM. De woningbouwvereeniging „St. Bavo" bouwt woningen. Het Bestuur van bo vengenoemde vereeniging beeft van het Departement van Arbeid, afd. Volksge zondheid bericht ontvangen dat haar een premie is toegezegd voor het bouwen van 50 arbeiderswoningen. De bedoe ling i3 de woningen te bouwen aan den Rijksstraatweg, aansluitende aan het ter rein van den heer Bredius, en ze zoo danig te bouwen dat de huur de draag kracht der bewoners niet te boven gaat Dinsdag a-s. 81 October zullen de le den en reserve-leden worden opgeroe pen. Afgescheiden van dit plan zullen de woningen te Schoten (Dorp), welke met Rijkssteun worden gebouwd dezen winter nog worden aanbesteed. Gemeenteraad Rechts. In de plaats van den heer v. EVerdingen (S.D.A.P.) is gekozen als lid van den Raad de heer G. A. Antonissen (C.H.) Daardoor is de Raad rechts geworden en bestaat nu uit 4 R.K., 4 S.D.A.P., 2 Chr., 1 A.R. en 2 Vrijz. Dem. De Ghr. Hist, heer Antonissen werd ge kozen in de plaats van een socialistisch raadslid, omdat de lijst van de S.D.A.P. geen candidaten meer bevatte, en daar om de zetel viel aan de lijst met het groot ste overschot. De opbrengst van de veeverkooping op Dinsdag 24 October op het kerk- terrein der St. Bavo Parochie te Scho ten bedraagt f 1185. Schieten. Gisteren had ten huize van den caféhouder Stals, de traditioneele vogelschietwodstrijd plaats. Niet minder dan een vijftiental schutters namen aan dezen wedstrijd deel. Vijf vogels moesten de meerdere van het lood erkennen. De uitgeloofde prfjzen werden respec tievelijk gewonnen door: le Vogel: H. Klauwers, J. de Bruin A. v. d. Veek en Tulken. 2e Vogel: H. Klauwers, J. Duiven voorde, P. Vreeken, A. J. v. d. Veek, G. Hoogendijk en Tulken. 8e Vogel: Hoogendijk, van Lommei, Meiman en J. Koudijs. 4e Vogel: Been, Klauwers, Meiman, de Bruin en Koudijs. 5e Vogel: P. Meiman, W. de Bas, J de Bruin, v. d. Peek en Duiven voorde. De wedstrijd had een prettig ver loop. Gemeente aodsvergade i g. Gisteren avond vergaderde onder voorzitterschap van den burgemeester Jhr. J. P. P. W. van Doom, de Raad der gemeente Heem stede. Na opening en goedkeuring der notu len van de vergadering van 30 Augustus j.l. is aaD de orde de wijziging der voorwaarden voor verhuur van gemeente- water. welk wordt goedgekeurd. Bepaald wordt een bedrag van f 0.50 per M3 per jaar voor inwoners der gemeente en van f 0.80 voor anderen. Eveneens wordt goedgekeurd de ver koop van het terrein, groot 575 M2. waarop 3 woonhuizen aan den hoek Bin nenweg-Heemstedelaan aan den heer R. Joritsma voor f 8625. Ook punt 3. het voorstel van B. en W„ hun een credist te verleenen ad f 5100, voor aanschaffing van gaspen- ningen en het veranderen van circa 1200 muntmeters wordt aangenomen. Dan is aan de orde de overeenkomst met Haarlem, betreffende aansluiting der gemeente Heemstede bij den keurings dienst van vee en vleesch der gemeente Haarlem, zóódanig, dat de slagers in Heemstede kunnen blijven slachten, ter wijl door de Haarlemsche ambtenaren in Heemstede gekeurd zal worden. De heer van Elven maakt bezwaar tegen art. 11 dor concept-overeenkomst, omtrent de door de gemeente Heemstede te betalen kosten bij opzegging, waar' tegenover Voorzitter wijst op art. 12 be treffende de arbitrage. De overeenkomst wordt dan goedge' keurd evenals de verordeningen op den keuringsdienst, op de heffing en op de invordering van keurloanen. Tot schattors voor het grondlxd ijf wor den benoemd de Heeren Jansen Hendriks, de Wilde en P. G. Smit, en do door B. en W. voorgestelde regeling voor de schatting wordt goedgekeurd. Voor het Openbaar Vervolgonderwijs wordt als onderwijzer aangewezen de heer D. R. J. Koster. Tot lid en voorzitter der Werkloosheids- commissio wordt benoemd de heer 0. Tromp, en tot lid de heer P. Zegwaard. De vergadering brengt hulde aan den afgetreden voorzitter dor commissie, den heer Peperkorn. Hierna worden de rekeningen van Ge meente, Geino'i't:-Reiniging, Gemeente lijk Grondbedrijf, Openbare Werken, Ge meente Ga"NHrijf, Gemeente Duinwater- bedrijf, Ge e te ElectricitrifaeVdrijf over 1921 voorloopig vastgesteld op de door do commissies voorgestelde bedra gen. Eveneens de Gemeente-rekening en de 5de suppletoirs begrooting over 1922 ten bedrage van f 13.000. In verband met de uitkomsten der gemeenterekening en de concept-begrooting voor 1923 wordt onder applaus het in de vorige verga dering op 1.2 vastgestelde vormenigvul digingscijfer voor den Hoofdelijken om slag teruggebracht op 1.1. Onder de ingekomen stukken zijn, be halve de goedkeuring van Gedeputeer den op verschillende Raadsbesluiten, ver zoeken om subsidie van de Haarlemsche Orkest-Vereeniging en het Kruisver bond St. Joseph, welke bii de begreoting behandeld zullen worden. Een verzoek van het Patronaat der St. Bavo-pa-ohie te Heemstede om ont heffing van bepa'ingen der Bouwver ordening betreffende de rooilijn voor den verbouw van „het oude Posthuis" wordt na eenige discussie toegestaan met de stemmen der heeren Vring en Ta- tes tegen. Bii de rondvraag vestigt de heer Vring de aandacht op den toestand van den Kadijk en gp de verlichting al daar tusschen Prinsenlaan en Heerenweg. De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Waller vraagt, of het de bedoeling is, het Rijkstelefoonkabelhuisje op het Oranjeplein, dat pikzwart ge lakt is, die kleur te laten behouden. Wat hiermede de bedoeling is, zal on derzocht worden. De heer Tromp protesteert tegen een uitlating in de pers, als zouden be weringen door hem op de vergadering van 30 Augustus geuit omtrent de fees ten van Koninginnedag, onjuist ziin. De heer v. d. Erf dringt nog eens aan op verbetering van den toestand der Kastanjelaan, waaromtrent door B. en W. aan de betrokken bewoners schrif telijk reeds voorstellen zijn gedaan en op voldoende verkrijgbaarstelling van de muntgaspenningen, waarvoor zal worden zorg gedragen. Verder onderstreept spr. de klachten van den heer Vring om trent den Kadijk. Hierna wordt de openbare vergade ring geschorst en behandelt de Raad in gesloten zitting het suppletoir Kohier Hoofdelijken Omslag en Reclames en ontheffingen betreffende Hoofdelijken Omslag. Door L. W. S. T., wonende alhier Is aangifte gedaan van het vermissen van een heerenrijwiel, hetwelk hij in den voor tuin van zijn woning had geplaatst. Terug te bekomen bij G. Hageman, Lindenlaan 9, een grijze ceintuur; bij H. Bakker, Essenstraat 15, Haarlem, een por- temonnaie met inhoud» till! Het iascistencongres. BERLIJN, 26 Ootober. Het fascisten- oongres te Napels is plotseling afge broken. Hals over kop vertrokken de leiders en de meerderheid van de 40.000 betoo- gers, die in volle wapenrusting naar de congresstad waren gekomen. De reden van dit onverwachte einde van het con gres is onbekend. Volgens het Giomale di Roma zou Bianehi, de algemeene se cretaris van de fascistische partij, heb ben verklaard, dat er te Napels niets meer te doen viel en dringende zaken hem naar Rome riepen. Het blad meent dat men fascistische verrassingen ver wachten kan. De Popoio d'Itaüa meldt, dat generaal Delbtiono, die eveneens ge neraal der fascisten is, van den minis ter van oorlog de uitnoodiging heeft ontvangen, ontslag te nemen en zich ter beschikking van de rechterlijke autoritei ten te stellen. Het kabinet-Facta treedt aL ROME, 26 October. Facta Is afge treden, na ontvangst van een ultimatum van de fasoisten. ROME, 20 October. Het kabinet-Fac ta is afgetreden onder de bedreiging der fascisten, die deelneming aan de regee ring eischten, en die de algemeene mo bilisatie van alle fasoistische esconades in Italië »hebben gelast De toestand wordt echter mat hoop ingezien. Men denkt, dat er een kabi- net-Orlando of -Giolitti gevormd zal worden. ROME, 26 October. Volgens de laat ste inliohtingen word het kabinet-Facto bijeengeroepen naar aanleiding van een telegram, dat van Orlando ontvangen was, en waarin deze meedeelde, dat er een accoord was gesloten tusschen de fascisten, Orlando en Giolitti, nopens de deelneming van fascistische vertegen woordigers aan de regeering. LONDEN, 26 October. In den Ge heimen Raad, die vandaag te Sandring- ham gehouden is, heeft de koning de proclamatie ge boekend, waarbij het par lement wordt ontbonden en bet nieuwe parlement tegen 20 November bijeenge roepen. Er wordt belang gehecht aan den vorm van de proclamatie, die de eerste i^, welke afgekondigd is sinds hot Iersche verdrag werd geteekend. Zuid-Ierland wordt niet langer ver tegenwoordigd in het rijksparleinent, en de proclamatie bevat daarom geen be palingen omtrent het houden van ver kiezingen aldaar. Volgens de nieuwe wet stelt da datum van de proclamatie automatisch de data voor de verkiezing en voor de stem ming vast, n.l. 4 November en 15 No vember. LONDEN, 26 October. De nieuwe pre mier heeft zijn verkiezingsmanifest open baar gemaakt. Het dringende van het herstel van den vrede over de heele wereld staat op den voorgrond in het progamma. Het manifest voegt eraan toe: „In al on- ze buitenlandsche betrekkingen zijn wij van plan, een gestadigen weg te volgen. Wij rullen de verplichtingen, die wij op ons hebben genomen, nakomen, maar wij zijn vast besloten, onze verbintenissen niet uit te breiden. Ik hoop en vertrouw erop. dat de on derhandelingen ter regeling van de crisis in het naburige Oosten zullen eindigen met een waren en blijvenden vrede. De handhaving van onze vriendschap en goede verstandhouding met de Ver. Staten gegrondvest niet op eenig formeel bondge nootschap, maar zoowel op een gemeen schap van overgeërfde idealen als op de wapenbroederschap van kort geleden, moet altijd het voornaamste dcc' zijn van de Engelsche politiek. Boven alles willen wij, in alle aangele genheden, de buitenlandsche politiek of de veiligheid van het rijk betreffende, hande len in nauw en voortdurend contact met de regeeringen van de dominions en In- dië." De nadruk w.rdt gelegd op de noodza kflijkheid van rust en stabiliteit in binnen en buitenland, en er wordt gewezen op de wcnschel.jkheid van terug te keeren tot den normalen gang van zaken, die door der. oorlog onderbroken is. In dit verband geeft Bonar Law zekere veranderingen aan in de machinerie van Je centrale regeering, die zullen warden aangebracht. Het manifest gaat door: „On ze eerste taak, als wij woraen gekazeu zal zijn: de ratificatie van het Iersche ver drag. Wij zijn bereid, ons aandeel op ons te nemen om dat verdrag zoowel naar de letter als naar den geest na te leven, en samen te werken met de Iersche regeering in de nieuwe verhouding tot het rijk, die het verdrag zal hebben geschapen. Wij wenschen de rustige en ordelijke ontwikke ling yan Indië te bevorderen, volgens de constitutie, die het is verleend bij de wet van 1918. De samenwerking van alle klas sen en dcelen is onmisbaar voor den voor uitgang en den bloei van Indië, en als die verzekerd zijn, kunnen wij met vertrouwen uitzien naar de industrieele ontwikkeling, die zal bijdragen tot zijn hulpbronnen, en een verhoogde stabiliteit zal geven aan zijn economischen bouw. In het binnenland is onze voornaamste bezorgdheid de toestand van den handel en de werkloosheid. Het onmiddellijke vraagstuk van de werkloosheid zal dezen winter noodmaatregelen vereischen. Plan nen, om aan dien toestand het hoofd te bieden, zijn reeds overwogen door de vo rige regeering. Zij zullen opnieuw worden overwogen, en de noodzakelijke stappen zullen zoo spoedig mogelijk worden ge daan." Besnoeiing van de openbare uitgaven, zoo wordt eraan toegevoegd, is een essen tieel deel van zijn programma. Maatregelen ter ontwikkeling van den handel binnen hel rijk worden aangekon digd in dit manifest. Het zegt: „Wij zijn van plan, onmiddellijk de regeeringen van de zelfbesturende dominions te raadple gen, en, als zij dit goedkeuren, zoo spoe dig mogelijk een economische conferentie bijeen te roepen, wier taak zal zijn, uit te vinden, op welke manier, door wederzijd- sche samenwerking, wij het best den uit gebraden handel kunnen ontwikkelen, die de hulpbronnen van het rijk mogelijk ma ken." LONDEN, 26 October. Er zijn instruc ties gezonden aan de Engelsche, Fransche en Italiaansche vertegenwoordigers in de verschillende hoofdsteden, om gezamen lijk de uitnoodigingen te verzenden voor de a.s. conferentie over het naburige Oos ten, die te Lausanne zal worden gehonden op 13 November. Roemenië, Servië, Turkije zoowel de regeering te Konstantinopel als die te An gora en Griekenland worden uitgenoo- digd om afgevaardigden te zenden naar de conferentie, die de voorwaarden voor den vrede tusschen de geallieerden en Turkije moet regelen, zoowel als naar de conferentie, die de kwestie van de Engten zal overwegen. Rusland en Bulgarije worden uitgenoo- digd om deel te nemen aan de conferentie, die over de toekomst van de Engten zal beslissen. Ofschoon het vorige verdrag niet heb bend onderteekend, was er een Amerikaan- sche afgevaardigde aanwezig bij de laatste gedeelten van de conferenties, waarop de voorwaarden van het verdrag zijn vastge steld. Met het oog daarop en op het wederzijdsch belang van de kwestie van de engten, is aan de Ver. Staten van Ame rika medegedeeld, dat de aanwezigheid van een vertegenwoordiger op beide afdee- lingen van de conferentie te Lausanne aan genaam zou zijn. Ook wordt er een gezamenlijk verzoek naar Zwitserland gestuurd om toestem ming tot het houden van de conferentie in dat land. Men hoopt, dat de Zwitsersche bondspresident in staat zal zijn, de be sprekingen te openen. GENèVE, 26 October. De internationale arbeidsconferentie heeft vandaag de ge- dachtenwisseling over het rapport van den directeur van het Internationale arbeids bureau ten einde gebracht. De patroons- groep heeft een verklaring afgelegd, waarin de kritiek op het niel-ratifieeren van den acht-uurs-werklijd beantwoord wordt. De werkgevers verklaren, dat de arbeiders verzekerd kunnen zijn van hun gevoelen van rechtvaardigheid en goeden wil, waarop zij een beroep hebben gedaan. Maar men moet niet vergeten, dat op de werkgevers de verantwoordelijkheid rust om hun naties de middelen van bestaan te verschaffen. Men moet rekening houden met den toestand, in hel leven geroepen door de economische crisis, die zich na Washington ontwikkeld heeft, en de finan- cieele moeilijkheden, voortvloeiend uit den oorlog. Adatsi, de vertegenwoordiger van de Japansche regeering, dient een motie in, waarin de Vereenigde Staten worden uitge- noodigd zich aan te sluiten bij de interna tionale arbeidersorganisatie en het Inter nationale arbeidsbureau aangespoord maatregelen te nemen tot verwezenlijking van een ruchtbare samenwerking. In de namiddagvergadering heeft Albert Thomas de bij de gedachtenwisseling ge maakte opmerkingen beantwoord en voor namelijk stil gestaan bij de niet-ratificatie van de overeenkomst betreffende den acht- urigen werkdag. Thomas eindigde zijn zeer toegejuichte redevoering met de aan sporing tot vertrouwen en hopen. PARIJS, 26 Oct. Het bijeenroepen van de „pleiade" van buitenlandsche deskundigen door het Duitsche Rijk, alvorens de Commissie van Herstel den tijd heeft gehad in Berlijn aan te komen, geeft de „Temps" de volgen de beschouwingen in de pen: Het zou goed zijn te wijzen op eenige problemen, waarop de deskun digen nader zouden dienen in te gaan: lo. De begrooting van het Duitsche Rijk bedraagt om en nabij 130 milliard papiermark. Aannemend dat de uit gaven over het geheele jaar gelijkelijk worden verdeeld, en rekening hou dend met het feit, dat de vermeerde ring evenredig is aan de depreciatie van de mark, dan zouden de uitgaven van den staat voor de eerste zes maan den ongeveer 115 milliard mark moe ten bedragen. Doch, afgezien van de 83 milliard, die aan het ten uitvoer leggen van het verdrag worden be steed, heeft het Duitsche Rijk 229 milliard uitgegeven. De openbare uit gaven van Duitschland schijnen dus veel sneller te zijn toegenomen dan de daling van de mark wettigde. Waar gaat het geld dus heen? 2o. De Rijks dag heeft een wet aangenomen, waar bij de prijs der in beslag genomen granen wordt verhoogd. Aldus zijn de graanproducenten in Duitschland gewaarborgd tegen de depreciatie der mark. Inlusschen wijzigt de kostprijs hunner producten zich niet. Men heeft ze eigenlijk behandeld alsof zij dol lars en geen graan hadden geoogst. De „Temps" geeft vervolgens de cij fers weer van de jaarstatistieken over de graanproductie in het Duitsche Rijk voor 1921—'22, waaruit blijkt dat de provincies Braudenburg, Pommeren en Oost-Pruisen met 6.789.000 inwoners in 1921 2.257.000 ton rogge, 300.000 ton tarwe, 1.183 000 ton haver, 330.000 ton gerst, 9.000.000 ton aardappelen en 3.131.000 ton hooi hebben geleverd. Daarentegen hebben de Pruisische, Rijn, Hessen-Nassau provincies en Westfalen met 13.531.000 inwoners slechts 787.000 ton rogge, 373.000 ton tarwe, 605.000 ton haver, 55.000 ton gerst, 2.544.000 ton aardappelen en 1.534.000 ton hooi geleverd. De „Temps" hoopt, dat de door Duitsch land uitgenoodigde deskundigen wel over deze cijfers zullen willen na- U zoudt het heusch niet zeggen, dat in zoo'n rustig hoekje van Haarlem zoohi goed adres is. PRIMA ENGELSCH GE MAAKTE HEERENCOSTUUMS vanaf f 25 tot f 45; REGENJASSEN van 22.50 tot f 47.50. De nieuwste dessins en modellen. Ook voor corpulente Heeren. Allen dus een kijkje nemen f tbr. p! BEJIS 4 C.. Z1WDH0VEN AGENT VOOR HAARLEM O denken. Misschien zullen zij kunnen zeggen, hoe moet worden gehandeld opdat hetzelfde politieke, monetaire en douane-stelsel, op de twee bovenge« noemde gebieden toegepast, gelijktijdig het financieel herstel van dezen kan verzekeren. PABIJS, 26 October. Bh de behanda- ling in de Kamer van de begrooting herinnert de Lasteyrie er aan, dat van. 1913 af alle begrootingen in de we reld tekorten aanwijzen. Wat Frankrijk betreft, zijn financieele toestand is 't gevolg van het in gebreke blijven van Duitschland. Het tekort van vier mil liard op de Fransche begroeting be hoorde op rekening van Duitschland te staan. Het omvat de voorschotten door Frankrijk aan Duitschland gedaan. De minister van financiën zet vervolgens uiteen, welke bezuinigingen er op de begrooting zijn aangebracht. Frankrijk heeft zich op zijn oorlogsbegrooting meer bezuinigd dan eenig ander land. Van de 50.000 ambtenaren, die, ingevolge 'n besluit van het parlement, ontslagen moeten worden, waren er op 1 October reeds 36,900 ontslagen. De Lasteyrie wijst voorts erop, dat de opbrengst deer belastingen, ondanks Erankriiks ander half millioen gesneuvelden en 1.2 mil- lioen verminkten, van vijf milliard tot achttien milliard gestegen is. De las ten per hoofd, die voor 1913 460 fr. bedroegen, bedragen thans 2478 frank. De minister zet vervolgens uiteen, dat in Frankriik de belasting on de inkomsten en de directe belastingen niet onbrengen wat zij In andere lan den opbrengen, omdat Frankrijk het land is van de kleine vermogens. Da minister wil echter niet tot oude di recte belastingen terugkeeren. Sprekende over de oorzaken van den toestand zegt de Lasteyrie, dat hii van meening is. dat als de geallieerde con trole-middelen onmidde'lijk na den wa penstilstand in werking waren geweest, Duitschland niet naar den rand van 't bankroet zou zijn gegaan om aan zijn lasten te ontkomen. LONDEN. 26 Oct. Een telegram ulV Dublin meldt, dat de republikeinsche partii de vorming van een nieuwe re geering aankondigt met de Valera als president van de republiek. BERLIJN. 2R Oct Volgens een bericht 'iirtt Kenml-Pcsia aan een ernstige oor ziekte en is hij naar Angora teruggekeerd. CONSTANT1NOPEL. 26 Oct. Ondanks het verbod reed hedenmiddag een •nntal automobielen met voor Thrncië be stemde Turksche gedarmerie door de stad. KONSTANTINOPEL, 26 Oct. Naar in nationalistische kringen verluidt, zou de a.s. conferentie inzake het naburige Oos ten uitgesteld worden tot 25 Nov ten ein de voor dien tijd Thraciê geheel te doen bezetten. Heden overleed in de Ma- riastichting te Haarlem zacht en kalm, na een langdurig en smartelijk lijden, meermalen gesterkt door de H. H. Sacra menten der Stervenden, onze geliefde Echtgenoot, Vader Behuwd- en Grootvader JOSEPH JOHANNES VAN DER LANDEN, in den ouderdom van 67 jaar. Uit aller naam, A. v. d. LANDEN-Mens. Haarlem, 27 Oct. 1922. De H. H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden in de kapel van de Mariastichting op Maandag 30 October 1922. te half acht en negen uur waarvan de H. Mis van 9 uur gezongen. Daarna begrafenis op het R.-K. Kerkhof St. Barbara te Schoten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2