BUITENLAND Vierde Blad 28 October 1922 Van wet en wetgeving. MEDISCHE PRAATJES. De verkiezingsstrijd in Engeland: verdere uiteenzetting van het program van Bonar Law; Engelsche persstemmen. De politieke crisis in Italië. De Ver. Staten zullen een vertegenwoordiger naar de Conferentie van Lausanne zenden. De verkiezingsstrijd in Engeland. De politieke crisis in Italië. De Ver. Staten en de vredes conferentie te Lausanne. De Duitsche partij in Tsjecho- Slowakije. Oostenrijk en de hulpactie. De monarchisten in Oostenrijk. De Spanjaarden in Marokko. ÜEM. RUITENL BERICHTE De ellende in Duitschland. 36 Chateaubiand 1) een der ministers van den uitgeweken koning Lodewijk XVIII, heeft in zijn gedenkschriften met meesterhand de vreugden en el lenden geschetst van dit geïmpro viseerde Hofde kalme, onverstoor bare waardigheid van Lodewijk XVIII, de vooroordeelen van diens broeder, den graaf van Artois, de lichtzinnigheid en de rustelooze geest van intrigue door meerdere Fran sche uitgewekenen aan den dag ge legd en de komst van Guizot 2), wiens hoofddoel was, om in overeen stemming met de staatkundige denk beelden van Chateaubriand, de bin- nenlandsche politiek in tneer con- stitutioneele banen t'e leiden. Want koning Lodewijk kwam er rond voor uit, dat hij zich zeiven beschouwde als absoluut heerscher. De gezanten der Europeesche Sta ten nog zoo kort geleden bij het Hof der Bourbons te Parijs geaccredi teerd, waren den Koning in zijn tij delijke ballingschap naar het land der Belgen gevolgd en daar, even als in zijn hoofdstad thans opnieuw in het bezit van Napoleoit voerde de broeder van den koning-martelaar een hofstaat, die slechts weinig in pracht verschilde van die in het pa leis der Tuleriën. Lodewijk hield zijn maaltijden in 't openbaar, omgeven door een talrijken en schitterenden stoet van hovelingen en op Zondag begaf hij zich met groote praal en luister naar de hoofdkerk van Gerit, om de H. Mis te hooren. Dit beweeglijk prachtlievend en luidruchtig Hof, dat op de Gente naars bijwijlen den tooverachtigen indruk maakte van een tastbaar sprookje ujt de „Duizend en Een nacht," had zelfs zijn spreekbuis in de „Moniteur de Gand," waarin de verbolgen en ijdele Chateaubriand, zijn bliksems van verachting slin gerde tegen ,,1'usurpateur Bonaparte, qui ne l'avalt jamais fait trembler." Onze koning Willem zag met be zorgdheid en misnoegen, dien^ wel is waar vreedzamen, doch niettemin ongewenschten inval van den Fran- schen monarch met zijn honderden aanhangers op het grondgebied der Nederlanden. Zonder den persoon van koning Lodewijk XVIII met diens aan hangers te vereenzelvigen, was hij met wantrouwen jegens deze laat- steti vervuld. Daarbij kwam, dat Napoleon afgezanten naar Amster dam had gezonden, die op zijn be vel. aandrongen op verwijdering uit ons vaderland, van zijn mededinger naar den Franschen troon. In dezen stand van zaken nam Willem I een besluit, dat niet slechts een verklaring maar tevens zijn volle wettiging vond in de hoogst eigen aardige en moeilijke omstandigheden, waarin hij zich op dit tijdstip ten overstaan van de belangen des rijks, zag geplaatst. Bii koninklijk decreet van 20 April werden al degenen die op eenigerlei wijze de rust des lands door samenzweringen in gevaar brachten, al de verspreiders van valsche tijdingen berekend op open bare rustverstoring, met zware straf fen bedreigd. Met deze algemeene aanduiding bad koning Willem, zoowel de spionnen 'en agenten van Napoleon als de woelwaters en intriganten van het Hof van koning Lodewijk te Gent op het oog. Het voorspel der tragedie, waarvan het slotbedrijf het in angstige span ning toeziend Europa den val van den Corsikaanschen Colossus zou doen aanschouwen, nam nu een aanvang. Terwijl maar steeds nieuwe Prui sische legerafdelingen over den Rijn trokken, om zich Ie voegen op het aangewezen verzamelpunt te Luik, waar de grijze veld-maarschalk Blü- cher zich met zijn staf bevond, had de ontscheping eener geduchte En gelsche troepenmacht te Ostende plaats. Reeds den 5den April was de hertog van Wellington te Brus sel aangekomen, waar hij met de hem eigen nauwgezetheid en scherpen krijgsmansblik, de organisatie der Engelsch- Hollandsche regimenten leidde en bespoedigde. Koning Willem, die, zooals onzen lezers reeds bekend is, de vorjning eener Ned. weermacht van 25-000 man had gelast, zag met Innige voldoening, dat zoowel bij het eigenlijke leger als bij de bevolking, niet het minst op 't platte land, zich een opgewekte, geestdriftige geest openbaarde voor den naderenden veldtocht. Wij mogen echter niet onvermeld laten, dat, al toonden de Belgen zich ook ten volle bereid om offers te bren gen voor de onafhankelijkheid des rijks, in de Noordelijke Nederlanden zich de bereidwilligheid in spontaner, krachtiger vorm baan brak. Tegen het einde van Grasmaand 1815, mocht het ten oorlog trekkende Neder- landsche leger veilig op 27000 man worden geschat. Het was verdeeld in drie divisies voetvolk, een brigade dragonders en een brigade lichte cavalerie. De Nederlandsche en Bel gische infanteristen hadden hun kamp betrokken bij Waterloo, Braine-le- Chataeau en de omliggende dorpen. De vaderlandsche steden, die men het meest door den naderenden vij and bedreigd achtte, waren zooveel doenlijk in staat van verdediging ge bracht, de bruggen waren afgebroken, de sluizen gereed, om het omliggend vlakke land met een watervloed te overstroomen. Van de mobilisatie der Nationale Militie werden de Sta- ten-Generaal door een boodschap des Konings, op den 15end Mei in kennis gesteld en op den 2den Juni werd zij bij Koningklijk decreet gelast. Terwijl Napoleon van uit het Zuiden van Frankrijk aan het hoofd zijner veteranen, zegevierend naar Parijs marcheerde, bevond BI richer zich nog in Saksen. Nadat den Pruisischen legeraanvoerder het opperbevel was opgedragen over het leger, dat tus schen den Moezel en de Maas moest opereeren, vestigde hij zijn hoofd kwartier achtereenvolgens te Verviers en Luik. Hier wachtte hij met nauw verbeten ongeduld de troepen af, bestemd om zich onder zijn bevelen te scharen. In de derde en meest woelige stad van België, was een niet onbelangrijk gedeelte der bevol king op de hand van den Franschen Keizer. Toen nu B!richer, die den kwelgeest van zijn vaderland een gloeienden haat toedroeg, van deze gezindheid de onmiskenbare blijken meende te ontwaren, riep hij de gemeentelijke autoriteiten ten stad- liuize bijeen waar hij een geduchte strafpredicatie tegen de verblufte leden der Luiksche Vroedschap hield, welke zoo althans beweerde de vertoornde veldheer er op uit wa ren, zijn soldaten tot ontrouw aan hun vaandel over te halen. Echter, dit gevaar was niet het meest dèar aanwezig, waarbijhij zulks vermoedde. In werkelijkheid was de tegenzin om ten strijde te trekken, veel heviger in den boezem van een gedeelte zijner legermacht. Onder de Saksische hulptroepen brak een hef tig oproer uit. Zij waren in toorn ontstoken tegen de op het Congres te Weenen vergaderde diplomaten, omdat door dezen hun vaderland dienstbaar was gemaakt aan de ver grooting van Pruisen. Op den 3den Mei verzamelden zich een groot aan tal soldaten uit het garde-regiment van den Koning van Saksen voor het huis, waarin de veld-maarschalk Blü- cher zijn intrek had genomen. De tierende krijgers namen zoo'n dreigende houding aan, dat BI richer het raadzaam achtte, om uit een der vensters te springen, ten einde aan hun woede te ontkomen. Aan alles wat breekbaar was en niet spijker- vast in de woning van den Pruisi schen veldheer, koelden de rebellen nu hun woede. Weldra echter werd alarm geblazen, de Pruisen rukten uit en omsingelden met gevelde ba jonetten de opstandelingen, die door hun officieren tot onderwerping aan gemaand en ziende dat tegenstand op den duur nutteloos zou zijn, zich overgaven en ontwapend werden. f Wordt voortgezet). 1) Francois René, vicomte de Cha teaubriand, was van 18221824, mi nister van buitenlandsche zaken in het kabinet-Villèle. Veel grooter schrij ver dan staatsman, wordt Chateau briand terecht geprezen als de stich ter en een der gloriën van de Fran sche Romantische School. Hij on derscheidde zich doo een schitte renden stijl, een weelderigen, schep pende fantasie en een groote kracht in beeldend vermogen. Van valsch gevoel en pathos is hij echter niet steeds vrij te pleiten, terwijl zijn soms a! te levendige schildering der harts tochten, bij het lezen zijner werken, tot voorzichtigheid aanmaant. 2) Fran?ois Guizot (1787—1874). Fransch staatman en schrijver met buitengewone talenten en een der eerste redenaars van zijn tijd. Als geschiedschrijver streefde hij, of schoon streng protestant, naar on partijdigheid. HET ZEGELRECHT. I. HET KWITANTIEZEGEL. Het zegelrecht vormt eeit niet geringe bate voor 's Rijks schalt-List. In 1920 bracht het op ruim 25, in 1921 ruim 19 millioen. Voor 1922 geraamd op 21 millioen, bracht bet de eerste 9 maaiVen van dit jaar slechts 12 millioen gulden op. De illus treert ten duidelijkste, dat zooals wij bij onze beschouwingen over het zegel recht zullen zien dit recht voornamelijk door handel en verkeer wordt opgebracht. De malaise teekent zich in de geringe op brengst van het zegelrecht wel scherp af. Het zegelrecht is een belasting, die men betaalt bij het gebruik van bepaalde schriftelijke stukken, door de wet als ze- gelpliehtig aangeduid. Er is één zegel, dat wij allemaal ken nen, dat is het kwitanfiezegel van tien cent."Alle kwitanties boven de f 10 moe ten van een kwitantiezegel van 10 cent zijn voorzien, te betalen door dengene, die het op de kwitantie vermelde bedrag ver schuldigd is. Als wij van onzen leverancier een rekening krijgen, dan zien wij ge woonlijk bovenaan in de kolom, bestemd voor de vermelding der verschuldigde be dragen, zegel f 0.10. De leverancier dekt zich bij voorbaat door de kosten, die hij beeft, als hij een zegel op de kwitantie moet plakken. Op het verplicht gebruik van het kw, tantiezegel bestaan een paar uitzonderin gen. Op de voornaamste willen wij hier «ven de aandacht vestigen. De bewijzen van ontvangst van gelden, ■welke door den Staat, door provinciën, gemeenten, waterschappen of andere door het openbaar gezag ingestelde zedelijke lichamen en instellingen verschuldigd zijn, zijn vrij van zegelrecht. Als men b.v. een leverantie gedaan heeft aan een gemeen tebestuur en men disponeert per poslkwi IfanSe of per Bank over het bedrag van zijn tegoed, dan zij men zoo verstandig cm er geen kwitantiezegel op te plakken. Doet men het wed en men brengt het ze ge! aan de gemeente in rekening, dan heeft men alle kans, dat de kwitantie op dien grond geweigerd wordt. Nu zult gij misschien zeggen: ,,het zal er bij de ge Meente toch niet op een dubbeltje op aan komen", daarin hebt gij wellicht gelijk maar de gemeenten staan onder controle van Gedeputeerde Staten en dit college gaat over 't algemeen bij het na zien der gemeenterekening nauwlettend na, of de gemeenten niet noodeloos gel den voor zegels uitgeven. Éveneens als gij disponeert over gelden idoor het Rijk, de provincie of een polder bestuur verschuldigd, denk er om, dat gij geen zegel op de kwitantie plakt. Vrijgesteld van zegelrecht zijn ook de inlagen in een spaarbank, doch deze vrij stelling geldt alleen, indien de spaarbank, [waa-r men zijn gelden deponeert, zich uit sluitend het in bewaring nemen en rente- gevend beleggen der haar door de inleg gers toevertrouwde gelden ten doel stelt. Brengt men zijn gelden bij de eene of andere bankinstelling, b.v. bij de Boeren leenbank, die de opgenomen gelden in ei gen bedrijf gebruikt, dan moet bij elke inlage en elke terugbetaling boven de f 10 een kwitantiezegel worden gebruikt. Dit is feitelijk eene door niets gemoti- ■veerde bevoorrechting van de overheidsbe drijven de Rijkspost Spaarbank en de gemeentelijke spaarbanken boven de particuliere ondernemingen. De Rijkspost spaarbank en de gemeentelijke spaarban ken beperken hun bedrijf uiteraard tot het jn ontvangst nemen der spaargelden en het jentegevend beleggen der ingebrachte gel den, zij kunnen niet evenals de parti culiere ondernemingen de ingelegde gel den in eigen bedrijf gebruiken. Maar mag dit eene reden zijn om de inleggers in de particuliere spaarbanken de vrijstelling van Zegelrecht te onthouden, die de spaarders hij de Rijkspostspaarbank en dergelijke Wil genieten? Wij kunnen het in 't geheel niet toejuichen, dat overheidsbedrijven op die manier worden geprotegeerd. Laten de spaarders bij particuliere ban ken zdch intusschen troosten met de ge dachte, dat de meerdere rente die de par ticuliere banken geven, over 't algemeen ruimschoots compenseert, wat zij aan ze gelrecht hebben te betalen. Sommige Boerenleenbanken die min stens even solied zijn als de Rijkspost spaarbank geven 4 enkele zelfs nog Weer procenten, terwijl de Rijkspostspaar bank slechts 2.64 pet. per jaar uitkeert. Vrij van het zegelrecht zijn voorts de kwitanties van betaalde belastingen en tvan ter zake der belastingwetten verbeurde boeten. Vóór de invoering der thans geldende regelwet deze dateert van 1917 liet het gebruik van het kwitantiezegel (dat ft oen vijf cent bedroeg) heel wat te wen- Bchen over. Als men zijn rekening voldeed, dan zette de schuldeischer gewoonlijk on der de rekening „voldaan" en aan een kwi- Itantiezegel werd niet gedacht. Sinds de invoering der nieuwe zegelwet Is daarin echter verandering gekomen en over 't algemeen kan men zeggen, dat te genwoordig ontduiking van het kwilanitie- zegel weinig plaats vindt. Dit is voornamelijk te wijten aan twee oorzaken. De eerste oorzaak is deze, dat de wet uitdrukkelijk bepaalt, dat kwitanties aan zegelrecht zijn onderworpen, onverschillig in welken vorm zij zijn opgemaakt, al was het in dien van bericht of brief, zelfs als deze stukken wegens niet onderteekaning of om andere Tedenen in rechten niet kun nen dienen tot schriftelijk bewijs, De tweede reden is gelegen in de pm standigheid, dat bij afgifte eener ten on rechte niet gezegelde kwitantie voor de boete niet alleen aansprakelijk is, degene, ■lie de kwitantie afgeeft, doch ook degene die de kwitantie heeft ontvangen en van de overtreding der zegelwet geen kennis heeft gegeven aan den Ontvanger van de Registratie. Heeft men in strijd met de Zegelwet eene kwitantie niet gezegeld, dan verbeurt men een boete van f 100. Voor deze boete nu zijn zoowel degene, die de kwitantie afgeeft als die haar ontvangt aansprakelijk tenzij deze laatste verklikker gaat spelen en op het kantoor der Regis tratie gaat vertellen, dat hij een ongeze gelde kwitantie heeft ontvangen. Bepaald sympathiek is dit verklikkersysteem niet. Te verwonderen behoeft het dan ook niet, dat de betreffende bepaling destijds in de Tweede Kamer ernstig verzet ontmoet te. Doch toen minister Treub niet ge heel ten onrechte op handhaving der bepaling aandrong in het belang van den fiscus, daar anders ontduiking der wet op grooie schaal was te vreezen, heeft de Kamer deze op zich zelf onsympathieke bepaling door den minister van onze Oosterburen afgekeken geslikt Laten wij er ons niet al te boos om makent Het gevolg der bepaling is heusch niet, dat hier verklikkerij aan de orde van den dag is. De Hollander heeft geen slavennatuur en moet van verklikken niets hebben. Het komt dan ook zeer zelden,' misschien wel nooit voor, dat iemand op de Registratie komt vertellen, dat hij een ongezegelde kwitantie heeft ontvangen. Maar het ge volg der bier besproken bepaling is wel, dat men over 't algemeen weigert om niet behoorlijk gezegelde kwitanfie's te accep- leeren. Dit was ten slotte ook het oog merk van den minister en dit oogmerk heeft hij zeer zeker bereikt. Volledigheidshalve voegen wij hieraan nog toe, dat behalve kwitanfie's o.m. me de aan vast zegelrecht van 0.10 zijn onderworpen aDiploma's van lidmaatschap van so ciëteiten en vereenigingen en toegangs- en abonnementsbewijzen, welke door houder daarin aangeduide rechten verleenen en welke uitgereikt worden tegen voldoening of verplichting tot voldoening van het ter zake daarvan verschuldigde bedrag. b. Een afschrift van eene rekening-cou rant, of een opgave van het saldo eener rekening-courant, ook al is dit afschrift of deze opgave niet onderleekend. VAATAANDOENINGEN. II. i Wij hebben de vorige maal gezien op welke wijze de beide soorten van Aneu rysma ontstaan en.' zullen nu nagaan 'Het meest voor de hand liggende middel is en wordt ook thans nog wel in daar toe geschikte gevallen toegepast n.l. de onderbinding van den slagader boven en onder de plaats van uitbochtóng, ter wijl het tusschenliggende deel eenvoudig verwijderd wordt. Ook heaft men in som mige gevallen als variatie op dit thema, alleen onderbonden zonder wegname van het tusschenstuk. Men bereikt hiermede van zelf even goed het voorkomen van een eventueel bersting van den wand van 't vat, daar men den bloedstroom en daarmede den bloeddruk buiten werking heeft gesteld. Bij eenig nadenken zult gij tot de conclusie komen, dat dezb me thode, zij 't ook een radicale, slechts in een deel van de gevallen maar kon worden toegepast n.l. slechts in die, waar in wij de betrokken arterie kunnen mis sen. Immers bij een onderbinding van den grooten lichaamsslagader, zou de dood van het individu onmiddellijk volgen en voerden wij dezelfde manipulaties uit bij een grooten voornamen slagader van arm of been, dan zou zander twijfel zoo'n lichaamsdeel het kind van de rekening worden. Men heeft daarom hij deze la- vensgewichtige slagaderen naar andere methoden gezocht. Men had hierbij met bijzonder groote moeilijkheden te kampen. Allereerst wil ik dan noemen de z.g. Payrsche staafjes van magnesium, die een zekeren naam hebben verworven, waarbij men de uit. bochting wegneemt, terwijl men de beide vaafeinden met het buisje weet te ver eenigen op een henaalde wijze. Voorts wil ik niet achterwege laten te vermel den de Injectie therapie. Inspuitingen van stoffen als ge latine eet. hebben moeten dienen dit euvel te bestrijden. Het doel dat men zich voor oogen stelde met deze wijze van handelen, was de stolling van bet bloed in de hand te werken. Men tracht' ta op die manier een eveatueele rup tuur of berating van het bloedvat, zij 't dan niet geheal en al u|!t ta schake len, toch in belangrijke mat» te ver minderen. Men is echter op deze me thode teruggekomen, omdat zij een groot gevaar met zich mede bracht. De moge lijkheid n.l. is hierbij niet uitgesloten, dat een stukje stolsel met den bloed stroom mede gevoerd wordt en in een of andere levensgewichtdge arterie te land komt en blijft steken. Geschied^ nu b.v. dit onheil in den long-slagader, dan kan dit den plotselingen dood van het in dividu tengevolge hebben. De injectie therapie is hiermede ver oordeeld en ook wel verlaten. Man meen de ook door middel van compressie hulp te kunnen bicden, doch deze voortdu. rende druk op den uitpuilenden slag ader is zeer pijnlijk en dientengevolge moeilijk uit te voeren. Hoe zou ik kunnen eindigen zonder de inwendige middelen te memoreeren. Het gebruik hiervan heeft zeer zeker zijn goede zijde, al mag men zijn ver wachting ten dien opzichte niet te hoog spannen. Is dus aan den eenen kant een aneu rysma vaak onschuldig, zoo zijn er ook gevallen, waarin deze aandoening wer kelijk tot een zeer ernstige gerekend moet worden. Zich tijdig ander deskun dige behandeling te stellen, ie dan ook zeer gewenscht om niet onverwacht voor onaangename verassingen te komen staan. In mijn vervolgartikel zullen wij de aderen behandelen, of mot een techni- schen term uitgedrukt: ,4e varices" of spataderen, die in veel grootere frequen tie voorkomen dan die der slagaderen. MEDICUS. welke gevolgen zij hebben. Een „waar Aneurysma" is in don beginne nog zeer P®rtit 11,1 wcer als unionistische partij klein en wij bemerken weinig van zijn vocht Dit betekende niet dat alle welwil- aanwezigheid, althans hij de slagaderen |fnde Revo(,!e3,s d>* b«6taan haddcn- V?" van onze extremiteiten (armen en bee- dwenen waren' Hel beteekende met dat Asqulth tegen Lloyd George, Terwijl er regelingen worden getroffen tusschen de verschillende partijen in ver schillende kiesdistricten, besloten de As- quith-liberalen waar mogelijk de Lloyd Georgianen te bestrijden, in het bijzonder de coalitie-liberale oud-ministers. Er zijn reeds negen en twintig vrouwe lijke candidaten tegenover vijftien bij de vorige verkiezingen. Het program van Bonar Law. In een van de redevoeringen die Law Donderdag te Glasgow heeft gehouden, zeide hij: „Een groote verandering heeft haar beslag gekregen. De menschen welen nauwelijks waar zij aan toe zijn, «n ben een van hen die in deze positie ver- fkeeiren.'' Hij legde er echter nadruk op dat hij zich niet had laten influenceeren door oenigen vvensch naar eigen voordeel. Het kwam mij voor, dal ik geen keus had." Hij wjide nog een ding zeggen: Het ge volg van alles was dat oe unionistische nen). Waar het geldt da arteriën voor onze hersenen, is 't niet uitgesloten, dat deze de oorzaak rijn van hoofdpijn en duizeligheid. Men moet nu vooral de zaak n»t omkeeren en denken, dat bij deze- aandoening per se een verwijde uit- gebochte hersenarterie behoort. Meestal kan men op een andere wijze het ontstaan van dit euvel verklaren. Doorgaans neemt het Aneurysma (en nu vooral heb ik de grootere arteriën op het oog) vrij spoedig in omvang toe, zoodanig dat bewegingsstoornissen bet gevolg zijn, gepaard met qpdraagelijke pijnen. Vooral wanneor een nabijgelegen zen'uw in de knel is geraakt, om maar niet te spreken van mogelijk© verlammingen van het be trokken deel. Het spreekt van zelf, dat dit vooral het geval zal zijn bij het op treden van een Aneurysma Spurium, daar dit plotseling vrij groot kan worden en door het uitgestorte bloed de om liegen da deden in 't nauw kunnen geraken. In 't algemeen nu hangt het gevaar van de aneurysma vooral af van de groote van het blhodvat dat de uit- bochting vertoont. Het spreekt van zelf, dat hoe grooter het vat, des te gevaar lijker en zoo kunnen wij bij de grootste bloedvaten en natuurlijk in de allereerste plaats bij den grooten liohaamsslagader (aorta) het levensgevaar zelfs niet uit schakelen, daar het de grootste en dik ste slagader is, die rechtstreeks uit het hart ontspringt. Dit alles nu heeft, zoo als begrijpelijk is tot uitgebreide onder zoekingen geleid op therapeutisch gebied. de unionisten mot eentge bitterheid ten strijde trokken. Zij gingen alleen naar de stembus om de verkiezing voor hun pairtij te winnen, en hij vertrouwde dat zij daarin zouden slagen. Wat zjj.u politiek betrof, zij zou negatief zijn, in zoover bij meende dat de natie bo ven alles behoefte had aan rust en stille. Zijn doel zou zijn hetjicrstcl van dc oor- lcgsverschritiLingen pve. te laten aan het vrije, onbelemmerende initiatief van de beste mannen en wouwen. Law verklaarde verder nog, dat er g^n reden was, waarom unionisten en natio nale liberalen niet in „zekere gebieden" zouden samenwerken. x Van het Naburige Oosten zeide hij dal het Engeland Frankrijk en Italië, naar hij geloofde, mogelijk was, oen overeenkomst te treffen ten aanzien van de Levant en dat er geen gevaar bestond dat hetzij Grie kenland, hezij Turkije, zou weigeren, hun beslissing te aanvaarden. In de derde rede, die Bonar Law Don derdagavond te Glasgow heeft gehouden, legde hij nadruk op dat men zoowel tegenover de Grieken als tegenover de lurken billijk te werk moest gaan. Van het vergoedingsvraagstuk zeide hij dat hij het als het moeilijkste in de sfeer der buitenlandsche aangelegenheden be schouwde. Mij herinnerde aan de krachtige offers van Frankrijk in den oorlog en sprak de overtuiging uit dat het Engelsche volk besloten was, fatsoenlijk en eerlijk tegenover zijn bondgenoot te handelen. Wat het bedrag der schadevergoeding be trof dat voor inning in aanmerking kwam, de meeste menschen waren bij de vorige algemeene verkiezing im dit opzicht te op timistisch geweest. „Nu echter" vervolgde hij, „merk ik een neiging om te veel de andere richting uit te gaan. Ik ga daarin niet mee. De toestand van Dultschlan-d is heel moeilijk en de behoeften van Frank rijk zijn heel dringend en het kan zijr. dat het onmogelijk is tot overeenstemming te konven. Ik iioop niet dat dit hek geval zal zijn, maar het kan. Maar Frankrijk en wij onderzoeken deze zaak met hetzelfde doel voor oogen. Wij hebben iets van Duitschland noodig, als wij het kunnen krijgen. Frankrijk heeft het misschien nog meer noodig, maar bedenk, dal, ofschoon ons lijden niet blijkt, uit verwoeste gebie den, het te zien is in onze fabrieken en weikplaatseö in ons land en in de werk loosheid. Fir ank rijk heeft het misschien meer noo dig dan wij, maar wij willen de zaak on derzoeken met dit gemeenschappelijke doel om alles te krijgen wat men redelijker wijs van Duitschland kan verlangen. Wij moeten ai deze problemen in dcnzelfden geest beschouwen. En dit is niet alleen een levensbelang voor het Britsche volk en dc BriUche regeering. maar voor bet Fran sche volk en de Fransche regeering. Men moet inzien dat de heele toestand van het wei'zijn van Europa en daarom van de wereld afhangt van gemeenschappelijk op treden en wij beiden moeten ons orvoir wachten, iets te doen dot dit gemeenschap pelijk optreden onmogelijk maakt'' Van den Volkenhond zeide spr., dat hij opgericht was, niet alleen om den vrede te verzekeren, maar den vrede in een ver re toekomst. Hij geloofde, dat de Volken bond steeds nuttiger werd. Wij willen, zei Law, alles doen, om hem nuttiger te ma ken en er een maximum rendement uit ■te verkrijgen. Hij hoopte, dat de Vereentg- de Staten toch nog te bewegen zouden rijn. er op de een of andere manier aan mee te werken. Law ontkende de berichten in Italiaan- sche bladen, volgens welke de Engelsehen de eerzucht badden om van de Dardanel les de zeeëngten en Konstantinopel een tweede Gibraltar te willen maken. Zijn commentaar hierop was: Hoe belachelijk is dat tegenover ons! De hemel 'weet, dat onze verantwoordelijkheid al groot genoeg is; dat wij haar niet wenschen te vergroo- ten en dat een van de dingen, die ons zul len verheugen is, dat een spoedig tot stand kcmend trractaat ons in slaat zal stellen onze troepm unt die buurt weg te nemen. 1 politiek, er belangrijke nieuwe maatre gelen zullen worden genomen voor bet bereiken van de doeleinden. De „Morning Post" kenschetst Bonar Law's manifest niet als een program in den gewonen politieken zin van 't woord, maar als een bepaling van ziin geestelijke en moreeie houding. Bij de bestaande verwarring konden de con' servatieven niet anders doen, dan be loven het mogelijke te doen om de orde en de economie te herstellen. Het blad gelooft, dat het land slechts op een gelegenheid wacht hem de noo- dige autoriteit te verleenen. De „Westminster Gazette" stelt vast, dat Bonar Law ten aanzien van alle punten waarover de gebeurtenissen al niet voor hem beslist hebben, uiterst vaag was. Ziin politiek is negatief op het verwarrende af. De „Times" beveelt Bonar Law's pun ten warm bii de gunst van het pu bliek' aan. Het adres is een docu ment, dat de eerlijkheid onthult van den opsteller, die niet meer wil zeg gen dan hij onder de bestaande om standigheden kan verantwoorden. De „Daily Express" gelooft, dat Bo nar Law voornemens is Mesopotamia en Palestina te doen ontruimen en raait iederen kiezer aan zich hiervan te ver gewissen, er den nadruk op leggend dat de coalitieregeering sedert den wa penstilstand aan die gebieden zooveel geld besteedde. De Daily Mail stelde opnieuw uit drukkelijke eischen aan Bonar Law. Zij verlangt dat hij zal zeggen: le. of bii de Entente met Frankrijk wil handhaven en bevorderen2e. of hij de bezuinigingen die de commissie van Geddes had aanbevolen, wil uitvoeren, wat de coalitie had nagelaten3e of hii duidelijk de bereidwilligheid van zijn regeering wil uitspreken omzich uit Mesopotamia en Palestina terug te trekken en of hii öhurchill's belache lijke „leger van de Zwarte Zee" te rug wil brengen. De voornaamste kwestie waardoor het lot van de nieuwe regee ring aan de stembus beslist zal wor den, is die van het Naburige Oosten. „Ons doel", vervo'gt het blad, ,.is nieuwe oorlogen te voorkomen. Lord Birkenhead heeft aan een openbaren maaltijd gezegd: „De Daily Mail zeide ons, dat- wij T.'ianak moesten ontruimen. Wij hebben Tsjanak niet ontruimd". Hij had er aan kunnen toevoegen dat de Daily Mail daarop Lord Birkenhead en zijn op oorlog aansturende kornuiten Whitehall deed ontruimen. De kwesties van het Naburige en Midden-Oosten zijn vitaal. Er zijn al menschen die zeggen dat Law's regeering een doodgeboren kind is, en dat hij het nieuwe parle ment niet als eerste-minister tegemoet kan treden. Zoo ver gaan wii niet, want hii heeft rijn zegje nog niet ge zegd maar als hit van plan is, in Mesopotamia en Palestina te blijven, ziin poHtiek-!ot zeker". Volgens een bericht van S'efani hebben de ministers in de bijeenkomst met den ministe--nres'dent d zm aa~"~eboden hun portefeuilles te zijner beschikking te stel len ten einde hem vrijheid te laten, den nieuwen politieken toestand ernstig te onderzoeken. Facta sprak hiervoor dank uit en voegde er aan toe, dat hij rich zijn beslissing nog voorbehield. Engelsche persstemmen. Bonar Law's uiteenzetting van zijn politiek wordt be schouwd als weinig nieuws bevattend. Van eenigo kanten wordt er op gewezen dat Lloyd Geor ge's coalitie reeds een gedragslijn van denzelfden aard beloofde en men vraagt zich af of zulk een resultaat de vernietiging van de Coalitie waard was. De „Daily Telegraph" wijst er op dat, terwiil er geen verandering zal zijn in de beginselen of het hoofddoel van de TJit Washington wordt gemald, dat de Amerikaansche Begeering, indien zij wordt uitgenoodig.l, deel te nemen aan de vrede conferentie te Liusonne iemand zal aanwijzen die als waarnemer de be raadslagingen bijwoont, en die boven dien bij alle quaesties die kunnen rij zen het Amerikaansche standpunt zal kunnen uiteenzetten. De tegenwoordigheid te Lausanne van zulk een Amerikaansehen waarnemer wordt beschouwd als eerste baken op en weg naar eon eventueel© deelneming van de Ver. Staten aan de verdragen, welke de mgendhe'en van Euoropa zul len aangaan na de ratificatie van het verdrag te Lausanue. Uit Praag wordt gemeld: In het Kamerdebat over de politiek der nieuwe regering heeft Lodgemann, uit naam van de Duitsche nationalisten en socialisten, een redevoering tegen de regeering gehouden. Hij verklaarde, dat de strijd ook buiten het parlement ge voerd zou worden. De Duitscbers ver wachten geen resultaat van den parle mentairen arbsid, daar de Tsjechen, die een onwettige heerschappij uitoefenen over de niet-Tsjechische volken, hun hou ding toch niet zouden wijzigen. De Duit- schers kunnen hun bevrijding van de Tsjechische overheersching alleen ver krijgen door een solidairen tegenstand van alle onderdrukten en door het voor lichten van het buitenland over eten schandelijken toestand, waarin de Duit» sobers in Tsjechië gehouden werden. De officieuse Beichspost zegt, dat de Tsjechische socialisten geweigerd hebben gevolg te. geven aan het verzeok der Oostenrijksche socialisten om mede te helpen de crediethulp aan Oostenrijk te doen mislukken. Het blad zegt verder, dat de protest beweging der socialisten in Oostenrijk zelf ook geheel mislukt. Dagelijks heb ben juist groote bijeenkomsten plaats, waarin moties tegen de socialisten en ten gunste van de politiek van den bondskanselier Seipel aangenomen wor den. De verschillende monarchistische par tijen van Oostenrijk hebben zich tot een centrale partij vereenigd. Deze centrale partij zal voorloopig een overgangska rakter aannemen en ook leden van an dere partijen toelaten mits dezen zich voorstander verklaren van het beginsel der constitutioneel© monarchie onder het Habsburgsche huis. Het bestuur van de nieuwe partij telt vele oud-ministers, ge neraals, diplomaten. De partij heeft 42 plaatselijke groepen en zegt reeda meer den 200.000 leden te tellen. Zij zal oak aan alle verkiezingen deelnemen. Volgens een mededeeling van het mi nisterie van oorlog zijn de Spaansche troepen te Melilla bij het krieken van den dag hun krijgsverrichtingen begon nen in het gebied van Alhucemas, sa menwerkend met het eskader. Na een hevig bombardement rukten zij tegen het front van Darkoebdami op, waar zij met gemak den tegenstand der Rifbewoner braken, en vijf stellingen veroverden De verliezen aan Spaansche rijde zijn betrekkelijk gering. De „Frankf. Z." heeft sinds eenigen tijd een rubriek „Deutsche Not", waar in typische gevallen worden meege deeld, welke de tegenwoordige mate- rieele ellende van de groote massa van het Duitsche volk teekenen. Gisteren verleide het blad van een beroemden tooneelspeler, een kunste naar, die vroeger een der sterren is geweest van het „Kón. Schauspiel- hauste Berlijn. De man, die thans oud geworden, in kommervolle om standigheden leeft, schreef dezer da gen aan een vriend: „Wij leven in deze tijden van toenemende ellende in doffe vertwijfeling voort Ik moet met mijn spaarpenningen van 1914 den strjjd opgeven mijn vrouw is in de bres gesprongen, zij werkt thans als arbeidster in een fabriek, ten einde ten minste het allernoodigste voor ons levensonderhoud te verdienen." Een 81-jarige kleine rentenier liep onlangs zeven uur lang om te Frank foor! te komen, waar zijn 54-jarige dochter zwaar ziek lag. Den trein kon hij niet betalen, zijn 3000 M. rente per jaar stond hem die uitgave niet toe. Kort voor den oorlog verkocht een der grootste uitgevers van Duitsch land zijn zaak voor 400.000 M., ten einde na een leven van harden arbeid zijn laatste levensdagen rustig te kun nen doorbrengen. Hij leeft Uians van armenonder- steuning. Een eerste rangs kleermaker te Frankfurt krijgt dagelijks verzoeken van vroegere klanten om oude jassen. De Deensche spoorwegen hebben in Sept. met een tekort van 480.000 kronen gewerkt (tegen 4.538.000 in Sept. van Ijet vorige jaar). In het half jaar April—Sept. sluit de rekening der sporen met een batig saldo van 11.480.000 kronen (tegen n tekort van 19,637,000 in hetzelfde tijdvak van ver leden jaar). Door bezuinigingen en in tensiever exploitatie is dus in een half jaar meer dan 31 millioen gewonnen. Volgens den draadloozen dienst te Stockholm schijnen de beddingen van kopererts, die in het noorden van Zweden ontdekt zijn, zoo rijk, dat Zweden mag hopen na verloop van tijd geen buitenjandsch koper meer noodig te hebben. De Moskousche Izwesüa schrijft, dat verschillende gebieden van Rusland op nieuw ten prooi zijn aan den hongersnood. In het gouvernement Jekaterinoslaf en het Don-gebied overschrijdt het aantal hongerlijdenden de 650.000. Uit Nikola- jefsk, waar 12 procent der boerenbevol- TIEN JAREN UIT ONZE VADER- LANDSCHE GESCHIEDENIS. (18061815) door Jos. P. H. Hamers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 11