Ondervinding B I N N E N LAN D hüinvnlanosgh mmm, UIT DE PERS. De burgemeester van Rotterdam. Invoer van vee in België. Liever lui dan moe. Een brutale Hollander. Buitengewone koude. Boksverbod. De burgemeester van Groningen heeft medegedeeld, dat hij, evenals de burgemeesters van Amsterdam en Haarlem, het houden van openbare bokswedstrijden in zijne gemeente zal verbieden. KUNST m KENNIS. De O. L. V. Toren te Amersfoort. De Wijnhuistoren te Zutphen. is de beste leermeesteres De „Nieuwe Haarl. Courant" be veel t zich voor uw ad vertentie- opdrachten aan' RECHTSZAKEN. Faillissementen in Nederland. HANGEL Eil NIJVERHEID. Indexcijfers van groothandels- prijzen. Blijkens meueeteling van het Cen traal Bureau voor de" Statistiek was het indexcijfer van de prijzen van 53 artikelen in den groothandel in Sep tember 1922, 174 tegen 177 in Augus tus 1922 en 205 in September 1921. Voor voedingsmiddelen e. d. alleen bedroegen deze cijfers resp. 162, 168 en 207. Algemeen indexcijfer 1901/1910, 100, Indexcijfer voedingsmiddelen e. d. 100, 1913, 114, 113 1918, 447, 330 1919, 339, 318 1920, 320, 276 1921, 206, 206; Januari 1921, 243, 227; April 201, 204 Juli 201, 202 Augus- rus 205, 212; September 205, 207; Januari 1922 183, 179 April 183, 181 Juli 185, 181 Augustus 177, 168 September 174, 162. Bij vergelijking van bovenstaande indexcijfers blijkt dat de daling lang niet zoo snel gaat als bijv. in het begin van 1921. Tegenover een prijsdaling van 19 atrikèlen met in totaal 386 punten in September 1922 ten aanzien van Au gustus 1922, staat een prijsstijging van 17 artikelen met 250 punten. De grootste daling werd aangetroffen bij de artikelen tabak, haver, tarwe, gerst, thee en alcohol met resp. 55, 55, 40, 27, 26 en 26 puntendaarentegen stegen niet onbelangrijk de artikelen eieren, zalm, platina, haring n.l. met resp. 59, 42, 40 en 23 punten. LANDBOUW EN VISSCKERIJ. Bloemententoonstelling te Amsterdam. Donderdagmiddag werd in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam een bloe men- en plantententoonstelling geopend van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en de Neder landsche Chrysantenclub. Nadat de hee- ren De Lange uit Rotterdam en J. H. Kaauffman, voorzitter van de vaste keu ringscommissie de aanwezigen hadden toegesproken, werd de tentoonstelling door jhr. G. F. van Tets met een toe spraak geopend. Spr. herinnerde eraan, dat Haarlem de „bloemenstad" genoemd wordt. Ons land moest echter in zijn ge heel bloemenland heeten. Spr. zeide, dat deze tentoonstelling de voorlooper is van de groote tentoonstelling die het volgend jaar ter eere van het 50-jarig bestaan der maatschappij in de Hoofdstad gehouden zal worden. Tevens zal dan een Interna tionaal Tuinbouwcongres gehouden wor den. Spr. wekte de kweekers op, dan aan de buitenlanders te toonen, hoe zeer Nederland een tuinbouwland is. Spr. eindigde met een woord vqnhulde te brengen aan den heer Kakebeeke, den inspecteur van landbouw, die bij de ope ning tegenwoordig was. Daarop gingen de aanwezigen de fraaie collectie bloemen en planten bezichtigen. De groote chrysanten traden natuur lijk op den voorgrond, maar ook het an dere bloemwerk was niet minder opval lend. Daar waren rijke collectie begoni a's, bloeiende bongamvilea's, horten sia's en de eerste reringen. En tusschen alles prijken de chrysanten in verschil lende soorten. Deze bloemenweelde blijft tot en met 31 October tentoongesteld. WIJN EN JOURNALISTIEK. De „Telegraaf" schrijft „Ongeveer twee maanden geleden koa men in circulaires en advertenties le zen, dat het „Algemeen in- en uitvoer- kantoor," Keizersgracht 153, te Amster dam, op zeer goedkoope wijze voor de levering van wijn aan particulieren zorg droeg. Reflectanten moesten daartoe een zeker bedrag voor 12 flesschen stu ren, terwijl over het ontbrekende be drag nader gedisponeerd zou worden. Er bij stond vermeld, dat de levering regel recht uit Duitschland geschiedde vol gens een verkoop-reglement. Dit ontving men pas, wanneer het geld was afge zonden. Hierin viel echter te lezen, dat de koopers ook nog de emballage, de verzendkosten en den invoer hadden te betalen. De menschen, die hun geld vooruit hadden gestuurd, ontvingen ech ter niets en de noodige keeren heeft men zich hierover bij de politie beklaagd. In tal van plaatsen werden personen het slachtoffer, daar ze geen wijn ont vingen. In verband hiermede deed het hoofd der Delftsche politie in plaatse lijke bladen het volgende publiceeren Waarschuwing. De commis saris van politie brengt de volgende waarschuwing ter kennis van het pu bliek. Alvorens in relatie te treden met het „Algemeen in- en uitvoerkantoor" Keizersgracht 153 te Amsterdam, di- rechteur Joh. Göbei, welk kantoor zich o.a. ten doei stelt het leveren van wijnen, wende men zich tot de afdee- ling recherche, politiebureau, Markt. Een ander gevolg was, dat de Amster damsche politie ongeveer vijf weken ge leden een onderzoek op het „Algemeen in- en uitvoerkantoor" instelde. Den volgenden dag verdween Joh. Göbel naar het buitenland en is sinds dien niet meer boven water gekomen. Behalve met wijn hield genoemde per soon zich ook met journalistieke zaken bezig. Zoo redigeerde hij o.a. „De Con troleur" en stond aan het hoofd van een publiciteitsbureau, dat wetenschappelijke opleiding gaf en ook aan deKeizersgracht gevestigd was. Voorts gaf hij een blaadje uit voor den Bond van Belastingbetalers en een voor houders van Russische pa pieren. Het faillissement van Joh. Göbel is gisteren uitgesproken. MARKTNIEUWS. VERWIJDERING VAN ONHEB BELIJKE LEDEN UIT DEN GEMEENTERAAD. Bezuiniging. Ter bezuiniging zullen ongeveer 50 stopplaatsen van Ncd. Spoorwegen worden opgeheven. Minister Van Karnebeek. G. J. C. A. Pop. Tegen vreemde werkkrachten. Zondag wordt te Heerlen een groote protestvergadering gehouden tegen t te werkstellen van Duitsehers in de mijnen en de bouwvakken. De pro test-meeting wordt belegd door den Christclijken Mijnwerkersbond, den R. K. Wcrkliedenbond en de R. K. Bouw vakarbeiders. De tribunes van de Eerste Kamer. Naar verlu'dt, zou de Eerste Kamer tot den minister van Financiën het verzoek hebben gericht, om de door hem op zijn begrooting gebrachte uit gaven voor de verbouwing der tribunes van het vergaderlokaal der Eerste Ka rn r, waarvoor in het nieuwe begroo- tingsjaar f 20.000 is uitgetrokken, van de begrooting terug te nemen, met het oog op de tijdsomstandigheden, die niet toelaten het doen van niet volstrekt noodige uitgaven. 't Conflict in de Sigarenindustrie. Fransche tentoonstelling te Amsterdam. Van 15 Now ...a lot 15 December al in liet P: 1is voor Volksvlijt te Amsterdam een Fransche tentoon stelling gehouden worden. Er heeft zich een comité gevormd, waarin o.m. zitting hebben de hee- ren Poincaré, Doir, minister van han del in Frankrijk, Benoit, de Fransche jezant in Nederland Ruys de Bee- renbrouck, jhr. mr. van Karnebeek, Loudon, jhr. mr. dr. A. Roëll, Bois- sevain, van Eeghen en burgemeester de Vlugt. Het doel van de tentoonstelling is de Fransche productie aan het Ne derlandsche volk te toonen. Een 200-tal inzenders hebben hun medewerking beloofd. Zij zullen o.m. vertegenwoordigen Fransche oud heden, den boekhandel, houtindustrie, de meubelindustrie, de glasindustrie, de zijdeindustrie te Parijs en Lyon, kleerenindustrie, parfumerieën, byou- terieën, edelmetaalnijverheid, klok- kenindustrie, reis-artikelen en schoe- renindustrie. Om de bezoeke s bezig te houden zal een Cabaret artistique Francais gedurende de 'tentoonstelling voor stellingen geven. Geregeld zullen er ook films vertoond worden van Fran sche landschappen en.steden. Nederlandsche arbeiders naar Canada. De tweede Nederlandsche gedele- eerde ter Internationale Arbeids- conferentie, jhr. J. C. C. Sandberg, directeur van dé Nederlandsche Vereeniging voor Emigratie, is Zondag te Genève aangekomen. Hij kwam rechtstreeks uit Canada, waar hij met het oog op de in ons land heerschende werkloosheid heengegaan was en waar hij belangrijke besprekingen gehad heeft met den Canadeeschen minister voor kolonisatie en emigratie. Zeer voldaan, zegt het Hbld., is jhr. Sandberg teruggekomen. Er openen zich inderdaad goede emigratie-mo- elijkheden voor Nederlanders inCana- ia. Men heeft hen daa graag, evenals trouwens alle andere Noord-Europe anen. Voor ons land met zijn groot aan tal werkeloozen en dreigende overbe volking zou het van veel belang zijn een aantal werkzoekenden in Canada te kunnen plaatsen Canada kan geen industrieele doch wel landarbeiders gebruiken. Het zou bereid zijn het- volgende jaar een duizendtal Neder landers werk te verschaffen en gedu rende een jaar onder speciale bescher ming te nemen. Als deze proef slaagt zou in de volgende jaren geregelde toevoer mogelijk zijn. Het is in beider landen belang, dat Je proef slaagt. Canada heeft er uit den aard der zaak belang bij dat het inderdaad goede krachten krijgt. En Nederland evenzeer, omdat er anders spoedig een eind zou komen aan het gunstig onthaal van Nederlanders in Canada. De persoonlijke besprekin gen tusschen jhr. Sandberg en deCana- deesche autoriteiten zijn daarom van zeer veel nut geworden. De productie der Domaniale mijn. Invoer van aardappelen in Zwitserland. LUCHTVERKEER. «EMENGD NIEUWS. Het communiqué van den Hilver- sumschen politiecommissaris. In ue uonueruagavonu geuouaen raadsvergadering van Hilv --sum is titvoerig gesproken over de door den commissaris van politie gedane mede deeling in de plaatselijke bladen, dat 1e criminaliteit dezen winter wel zal toenemen, waarbij den inwoners werd aangeraden, zich zooveel mogelijk te wapenen tegen mogelijke inbraken. De heeren Brouwer en Nathans vonden deze circulaire zeer gevaarlijk en ontactisch. Men vond het o. m. een beleediging aan he. adres van de werkloözen. De heer Van der Glas gispte boven dien het optreden van de politie. De burgemeester deelde mee, dat de circulaire buiten zijn voorkennis en niet met zijn instemming is verzonden. Een voorstel van den heer van der Glas, den post politie met flOO.OOO te verlagen, werd met op een na algemee ne stemmen verworpen. Tegenspraak. Met betr Kr.iu.; ..o. ueigeen we aan de „Voorwaarts" ontleenden over communistische huisbazenpractijken komt de „Tribune" met een uitvoeri ge tegenspraak. Het bedoelde pand is niet meer 't eigendom van de Fede- ratie 4 van de 6 in het pand aanwezi ge woningen waren verhuurd, na ver- •riactsing van den zetel werd onmid- 'ellijke verkoop onmogelijk gemaakt, doordat de exsecretaris van de sociaal- democrartische vakbeweging, door zijn handelingen den verkoop on mogelijk maakt, het pand is onmiddel lijk geveild, toen de eigendomsover dracht had plaats gehad cn het bracht 8000 gld. minder op dan het in 1919 had gekost, de Federatie van Trans portarbeiders heeft haar huurders in bedoeld pand, zoolang zij daarvan eigenaresse was, nimmer verhoogd, en de thans toegestane huurverhooging is bestemd voor den nieuwen eigenaar en het Dag. Bestuur der Federatie bestaat uit 15 personen, waarvan slechts twee communisten. Onregelmatigheden. Bewaking van een stadhuis. Volgens de Tel. bevindt zich sinds Donderdagmiddag aan het bureau St. Pietershal te Amsterdam een extra detachement manschappen, ten getale van ongeveer 15 agenten, ter bewaking van het raadhuis. Dit is een voorzorgsmaatregel, die geno men is om eventueele demonstraties van werkloozen in en om het stadhuis te voorkomen. Zij werden verwacht naar aanlei ding van de waarschuwing van het gemeentebestuur ten opzichte van het werkloozen Agitatiecomité. Ook in de nabijheid van het stad huis heeft extra surveillance plaats. KORTE BERICHTEN. LEGER EN VLOOT, Afvloeiing van overcompleet beroepspersoneel. king honger lijdt, worden weer gevallen van hongerdood gemeld. In het gouverne ment Odessa is de toestand ook zeer ern stig. In de Duitsche kolonie aan de Wol- ga lijden niet minder dan 30.000 men- schen honger. Uit verschillende gedeelten der Tartaren-republiek zijn eveneens be richten ontvangen over hongersnood ten gevolge van mislukking van den oogst. De "Moskousche bladen verklaren, dat de toestand met de maand slechter wordt en dat tegen het voorjaar het aantal honger lijdenden nog veel grooter zal zijn dan thans. Intusschen is de hulpactie voor de hongerlijdenden verslapt. Inzamelingen te hunnen bate worden in Rusland niet meer gehouden. De (Russische) commissie tot hulp aan de hongerlijdenden heeft na haar reorganisatie de rechtstreeksche hulp aan de hongerlijdenden aanzienlijk ingekrompen. Het herfstgraan, dat ten gevolge van het gunstige weer zeer voor spoedig was opgekomen heeft ernstig ge leden van a'lerlei schadelijke insecten. In sommige streken is de oogst geheel door insecten vernield. Het volkscommissariaat van landbouw staat in dezen machteloos, daar het niet over de noodige middelen tot verdelging der insecten beschikt. De Duitsche rijkskanselier heeft Don derdag twee buitenlandsche economisten, die door de Duitsche regeering naar Ber- iijn waren genood, ontvangen, namelijk Dubois, leider van de Zwitsersche Natio nale Bank, en den Russischen professoor Boris Kalenka. Ter eere van Vissering en Dubois heeft de Riikskanselier aan een 20-tal gasten een feestmaal in het holel Kaiserhof aaogeboden Aanwezig waren bekende figuren uit het bankwezen, als Havnsfein von Mendelssohn, Urbig, von Hanse, Andree, de staatssecretarissen Schrv.eder en Hemmer, minister-direktor Muller en anderen. Te Gcerliz is het vierde congres der Duitseh nationale partij begonnen. Talrijke afgevaardigden uit alle streken van het rijk zijn aanwezig. Uit hot aan het congres voorgelegde jaarverslag blijkt, dat het aantal Duitseh nationale organisaties tot 10.675 is ge stegen. Laurent, de Fransche gezant te Berlijn, zal helen, Zaterdag Berlijn ver laten. De Marguerie, zijn opvolger, wordt eerst midden November verwacht. De Eerlijnsche republikeiusche ver- eenigingen zullen op 9 November een straatbetooging houden. De aangekondigde verhooging van den kolenprijs in Duitschland zal onge veer 50 pet. bedragen. Naar men weet eischea de mijnwerkers een loonsver hoging van 100 pet., terwijl het depar tement van den arbeid de loonen met ten hoogste 50 pet. wil verhoogen. Of de arbeiders zich met deze regeling zul len tevreden stellen is nog onbekend. De dagelijksche pred ictie is van 308.000 ton in Augustus tot 317.000 ton in Sep tember gestegen. De beer Oudin, maire van gemeente Issey-les-Moulineaux, die bij besluit van den pre "eet van 25 September van zijn functie was ontheven wegens het pu- blieeeren op een officieel aanplakbiljet van den tekst eener motie bolcedigend voor het hoofd van den staat en de lo den der regeering. is thans bij besluit der regecring ontslagen. Volgens een bericht uit Warschau hee't de revolutionaire rechtbank te Mos kou prinses TrreVtzkof, dochter van don prorossor van dien naam, wegens spian- nage ten gunste van Japan ter dood veroordeeld. verminderde extra-invoerrecht op aardap pelen met ingang van 30 October a.s. we derom met 50 centimes per 100 K.G. zal worden verlaagd. Het totaal der inkomende rechten op aardappelen in Zwitserland zal nadien dus frs. 2.50 per 100 K.G. bedragen, na melijk frs. 2 invoerrecht en frs. 0.50 extra invoerrecht. De burgemeester van Rotterdam, mr. A. R. Zimmerman, is uit Weenen terugge keerd en heeft zijn arbeid hervat Bij een interview met een correspon dent van het Hbld heeft hij zich over het plan om hem tot generalen commis saris van den Volkenbond voor Oosten rijk te benoemen niet verder uitgelaten. Maar hij erkende, dat het nieuwe ambt, waarmede hij bij geruchte wordt ge noemd, niet vereenigbaar zou zijn met het Burgemeesterschap van Rotterdam. De Directeur-Generaal van den Land bouw brengt ter kennis van belangheb benden, dat overeenkomstig een bes'uit der Belgische regeering, met ingang van 31 October, herkauwende dieren bestemd voor invoer in België de daarvoor gestel de quarantaine in Belgische quarantaine- stallen moeten doorbrengen, zoodat, met ingang van genoemden datum, quarantai ne in Nederlandsche stallen niet meer voldoende is. CLASSIFICATIE DER GEMEENTEN. De ontwerp-regeling. De voorzitter der classificatie-commissie heeft, naar de „Tel." verneemt, aan de leden een schrijven gezonden, waarin hij, hoewel de enquête nog niet is afgeloo- pen, voorstelt de gemeenten in te deelen in 5 klassen, waarbij de aftrek voor elke la gere klasse telkens een verschil van 5 pCl. met de voorgaande bedraagt. Tot de eerste klasse zullen behooren: Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Hem- b rug (a rti 1 lerie-in ri ch tin gen Tot de tweede klasse: Amersfoort, Arn hem, Bussum, Delft, Dordrecht, Groningen, Heerlen, Haarlem, Hilversum, Leiden, Nij megen, Koog a.d. Zaan, Schiedam, Utrecht en Zaandam. Tot de derde klasse: Almelo, Alkmaar, Apeldoorn, Assen, Assendelft, Baarn, Ber gen (N. H.), Beverwijk, de Bilt, Breda, Deventer, Hengelo, Enschede, Diemen, Bloemendaal, Gouda, Eindhoven, Bruns- sum, Katwijk, Hoorn, Hoensbroek, Hoek van Holland, 's-Hertogenbosch, Hilligers- berg, den Helder, Heemstede, Krommenie, Laren (N.-H.), Leeuwarden, Loosduinen, Maassluis, Maastricht, Middelburg, Nieu wer Amstel, Naarden, Noordwijk, Over- schie, Vlaardingen, Vlissingen, Voorburg, Rijswijk, Wageningen, Wassenaar, Weesp, Winschoten, Zutphen, Zeist, Zandvoort, Zwijndrecht, Zwolle, Zaandijk, Wormer- veer, Velsen, Tilburg, Sneek, Schoten, Ren- kum, Rheden, en Purmerend. De voornaamste gemeenten der vierde klasse zijn: A'fen a.d. Rijn, Bodegraven, Aalsmeer, Dokkum, Doetinchem, Haaks bergen, Winterswijk, Driebergen, Doorn, Doesburg, Coevorden, Delfzijl, Culemborg, Drummen, Brielle, Boxtel, Appingedam, Bochelt, Bolsward, Bennebroek, Bame- veld, Boxmeer, Bome, Capelte a.d. IJssel, Sittard. De overige gemeenten zullen dan tot de vijfde klasse behooren. op 1 Juli j.l. ontslag genomen heeft en op verzoek van commissarissen zich nog met de leiding belast had tot 1 dezer. De Amsterdamsche politie heeft, meldt heit Hbl., een brievenbesteller aangehou den, die, ter besparing van moeite, de ge woonte had aangenomen de bezorging van een gedeelte der drukwerken welke zich bij zijn bestelling bevonden, achterwege te la ten. Bij den man thuis werd een hoeveelheid circulaires aangetroffen, welke hij had moeten bezorgen. In een der deftige café's te Wiesbaden kwam de HoMandsche spoorwegbeambte J. B. uit Eindhoven(?). Deze had zich in zijn mennerscostuum met geweld toegang weten te verschaffen, had plaats genomen, een brandende lantaarn evenals een groot mes naast zich op tafel geplaatst, uil een veldflesch eenige teugen water gedronken en onderwijl de aanwezige Duitsehers met eenige schimpwoorden beleedigd. Toen men hem wilde verwijderen, ontstond een vechtpartij, waa<rbij de Ober eenige kwet suren opliep. De rechtbank veroordeelde B. tot 12,000 mark boete. De eigenaar van het café echter edschit 50.000 mark scha devergoeding. In den nacht van Woensdag op Don derdag 25—26 dezer is het, vociral in 't midden van ons land .buitengewoon koud geweest. In de Bilt (U.) daalde de tempe ratuur tot 6.9 Celsius, op den grond zelfs tot 10.9. Van zeven uur 's avonds af was de temperatuur beneden het vries punt. Dit schijnt de ergst bekende October- koude te zijn die hier is waairgenomen. R.-K. KERK AFGEBRAND. Donderdagnamiddag heeft de achttien jarige loodgielersknecht van Br. uit Ter- heiden (N. Br.) met een benzinebout werk zaamheden verricht aan de dakgoot der Roomsch-Katholieke kerk te Terheiden ON. Br.), waardoor brand is ontstaan bo ven het altaar. De pogingen om met eigen materiaal het vuur te blusschen faalden, zoodat de burgemeester zich per motor naar Breda begaf om hulp. Breda zond zijn auto-motorspuii, doch bij aankomst stond het prachtige kerkge bouw, in golhischen stijl, daleerend van 1490, in lichte laaie. Door kapelaan Bielars en de bevolking is gered onder meer de Heilige vaten, de kruisweg, de paramenten en twee en twintig gedreven luchters van zeer groote waarde. Uitgebrand is het houten tongewelf en de 60 meter hooge toren. De kerk is laag verzekerd. De onvoorzichtige werkman is door bur gemeester en marechaussee gehoord. De kerk is een der schoonste uit Noord-Bra bant en was na den Novemberstorm van het vorig jaar voor circa 20,000 gulden ge restaureerd. in zake de „afvloeiing" van het over compleet militair beroepspersoneel aan de Kamer bekend te maken? Is Zijn Excellentie bereid mede te deelen, in welk stadium de uitvoering dezer voornemens verkeert? Is de Minister be rei 1 de uitvoering der „afvloeiings"-maatregelen in elk ge val op te schorten tot de Oorlogsbegroo- ting bij de Kamer in openbare behan deling komt, en .zulks met het oog op de financicele belangen, zoowel der schat kist als der betrokkenen? Is de Minister bereid, eventueele be zwaren tegen een volstrekt vrijwillige „afvloeiing" mede te deelen? Nadat het restauratiewerk aan den O. L. V. toren te Amersfoort 4 weken heeft stilgelegen, zal de arbeid worden hervat. Eindelijk heeft de Begeering van zich laten hooren en heeft ook voor het ver dere deel 50 pOt. der kosten op zich genomen. Bij het gemeentebestuur van Zutphen is mededeeling ingekomen van den Mi nister van Onderwijs: dat het niet mo gelijk is gebleken op de ontwerp-Staats- begrooting van 1923 een rijkssubsidie voor den wederopbouw van den Wijn huistoren uit te trekken. Bij de samen stelling van de on t-.verp-S taats begrooting voor 1924, zal de aanvrage opnieuw een punt van overweging uitmaken. «fc'tMmt'thiiM.wiüftiiimmviit—atibh De ondervinding heeft den zakenman geleerd dat een goedgesielde advertentie in een GOED ADVERTENTIEBLAD DOET VERKOOPEN! Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureau voor den Handel zijn over de afgeloopen week; eindigende 27 Oct. in Nederland uitgesproken 56 faillisse menten tegen 60 faillissementen in dezelf de week van het vorig jaar. Van 1 Januari tot en met 27 Oct. 1922 2517 faillissementen tegenover 1754 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. HOOFDDORP, 26 Oct. 1922. TarwA oude f 14.50115; Tarwe nieuwe 1 10.50 13; Rogge 1010.50; Gerst Chevallier f 10—11; Winteigerst f 9.25—10.50; Ha ver f 1112; Witte Duiveboonen f 10.50 20; Paardeboonen f 1213; Bruine boonen 2527; Groene erwten f 19— 22; Karwei f 9498; Geel mosterd 25— 31.50; Blauwmaanzaad: f 46—50; Kanarie* zaad f 1517. Prijzen par 100 K.G. ZWOLLE, 27 Oct. Boter. Aangervoer4 70-8 v., 20-16 v. en 180 stukken, samen 1000 K.G. Prijs 1.8 v. 44—48, per K.G. 2.60—2.70, Vee. Aanvoer 1270 runderen, 99 gras- klaveren, 36 nnchtere kalveren, 215 scha pen, 246 varkens en 673 biggen. Men besteedde voor vette koeien 80— 116 cL, dito kalveren 110160 ct., dito varkens 8692 ct. per K.G., schapen f 18 50 per stuk. LEEUWARDEN, 27 Oct. Vee. Aange voerd 120 stieren f 120600, 30 ossen, 530 vette koeien f 220460, per K.G. f 11.25, 1805 melk- en kalfkoeien f 200 540. 35 vette kalveren 30 -85, 140 pinken f 70150, 1935 graskalveren f 40 100, 72 nuchtere kalveren f 10 22, 726 vette schapen f 2555, 469 weide- cshapen f 14—32, 620 lammeren f 13-* 38, 635 vettevaikens f 85185, per K.G. f 0.880.94, 95 magere varkens 3580 320 vette biggen f 3566. 159 kleine big gen f 11426, 20 paarden, 70 bokken. De handel in gebruiksvee was sleepend, met teruggaande prijzen; vette k~°ien iets lager; stieren vrijwel prijshoudend; graskalveren zeer traag en lager; varkens prijshoudend, zouters 8690 c., Londen- sche 9498 c. wolvee ruim prijshoudend. Eieren. Aanvoer 2000 kippen- 1215J4 c, LEEUWARDEN, 27 Oct. Boter. Aan* voer 9/8 en 69/16 v. Fabrieks- f 2.03—* 2.27, noteering v. d. commissie f 2.25 per K.G. Kaas. Sleutelkaas f 0.200.62. Nagelkaas f 0.230.42, Goudsche 0.22 0.63, Edammer 0,43—0.76. Aanvoe» 49,135 K.G. LEIDEN, 27 October. Vee. Aange* voerd 1619 runderen, 38 kalveren, 15931 schapen, 1068 varkens; 29 stieren f195 50085 kalf- en melkkoeien f 210* 465; 855 varekoeien f165 tot f 300; 193 vette ossen f 240530, 95128 ct. 457 graskalveren f 30100; 12 vetta kalveren f 55180, 80135 ot.26 nuch tere kalveren f 1220; 1085 vette scha pen f3555, 98—114 ct.; 420 weidescha- pen f 2334346 magere varkens f 22 48, 9096 ct., 722 biggen f 1017 2 paarden f 10015714 bokken en gei* ten f 314. LEIDEN, 27 Oct. Kaas. Aangevoerd 121 partijen. Besteed werd le soort Goudsche f 5558, id. 2e soort f 50 54; le soort Leidsehe kaas f 54— 57, id. 2e soort f 4853 per 50 K.G. Handel stug. Aan de Stadswaag gewo gen 94 partijtjes, 3956 stuks, 30010 K.G. AMSTERDAM, 27 Oct (Bericht val Jac. Knoop). AardaooelenF-euwscho bonte f 3.103.20, idem blauwe f 2.80 3, idem eigenheimers f 1.902, idem; blauwe eigenheimers f 22.10, idem eigenheimer poters f 1.701.80, Hille- gommer zandaardappelen f 4.20 per H.ï>- HAARLEM. Appelen f 0.15-0.05 pef Kg.; peren f0 22—0.06 per Kg.; bloem kool f 0.12—0.04 per stuk; Groenekool f 0.080.04 per stuk; Gele kool f 0.07 0.05 per stuk; Boerenkool f 0.400.30 per mand; Andijvie f 4.20—3.00 per 100 st. prei f 0.20—0.06 p. bos; selde rij f 0.120.06 per bos; spinazie f0.80 —0.40 per mand; salade f3.00—1.10 per 100 stuks; koolrapen f 3.00—2.70 per 100 Kg.; spruiten f4.603.00 per zak; wortelen f 0.20—0.10 per bos; pos telein f 0.60—0.30 per mand; roode kool f 0.07—0.05 per stuk. ALKMAAR, 27 Oei Kaas. Ter markt waren 160 stapels, wegende 100.000 K.G. Fabriekskaai kleine f 50, commissie f 49, boerenkaas kleine f 48, conuaissie f fKR/j Handel vlug. WOERDEN, 27 Oct. Kaas. Ter markt waren 215 partijen, le soort 5558, 2a soort 5254, rijksmerk 5260. Han del matia. Met de opvatting van het begrip orde Oer Communisten in 't algemeen, en in den Amsterdamschen Raad in 't bijzonder, zal wel geen op orde prijs stellend mensch, het eens wezen. Den boel in 't honderd sluren door obstructievoering, scheld- en smaadwoor den, oorverdoovend lawaai, voortdurend interrumpeeren, dat dit hun doel is, wan neer er voorstellen ter afdoening Ier tafel worden gebracht, die hun niet aanstaan, de Amsterdamsche Raad is er meermalen getuige van geweest. Men denke bijv. aan de beruchte raadszitting van 5 Oct. j.l., toen de Voorzitter genoodzaakt was wegens het schandelijk lawaai der Com munisten, de zitting te schorsen. Reeds de vorige burgemeester der Hoofdstad, de heer Teilegen, ciie ook tegen die Communistische dwarsdrijverij te wor stelen had, wenschte dringend een middel van verweer er tegen. Over dat middel is in de Raadszitting van 26 October uitvoerig geboomd, met den einduitslag dat het aangenomen werd. Het bestaat hierin: Een hardnekkig, ordeverstorend raadslid kan voor één zit ting verwijderd worden; verwijderd door den Raad zelf, op voorstel van den voor zitter. Dat dit voorstel niet zonder slag of stoot werd aangenomen spreekt van zelf. Ook buiten den communistischen kant was er oppositie. Zoo vroeg het lid Abrahams, wat er zou gebeuren, ais de Raad eens een uiizettings- voorslel van den Voorzitter niet aannam, om den ordeverstoorder „het succes" niet te gunnen. „Dan, was het antwoord, sluit ik de vergadering en zet de Raad zich zelf in 't zonnetje. De kern der redeneering van den Bur- gemcesler zat echter hierin: Als er nu, onder het reglement van tegenwoordig, iemand onhebbelijk blijft en ik schors de zitting, dan begint die zelfde iemand na heropening weer op die zelfde manier. En wat kan ik dan doen? Niets. Maar in 't vervolg kan ik wèl wat: d'iln gaat hij, zoo noociig er uit. Hiermee is o.i. de moeilijkheid niet finaal opgelost. Immers, het recalcitrante lid kan in een volgende zitting opnieuw met zijn „onheb belijkheden" beginnen. Het nieuwe reglement werd met 24 tegen 8 stemmen, die van de communisten, eenige socialisten, den heer Abrahams en den christen-democraat Tanisma aangeno men. Daarmede heeft de Voorzitter in elk ge val een wapen in handen gekregen, waar mede hij, mits het met beleid hanteerend, naar onze meening. zeker wèl wat doen kan. Wanneer tenminste de meerderheid van den Raad, hem in zijn lofwaardigen opzet: zooveel mogelijk een regelmatige afdoening van zaken te bevorderen, krach tig steunt Jhr. mr. dr. H. A. van Kamebeek, minister van Buitenlandsche Zaken, is benoemd tot lid van de Commissie van Advies van de Academy op Poli tical Science te Philadelphia. („Hbld") Dezer dagen is uit Weenen te 'sGravenhage aangekomen de oud directeur-generaal der posterijen, tele grafie en telefonie, de heer G. J. C. A. Pop, die na zijn terugkeer uit Indië, waar hij eenige jaren als chef van dezen tak van dienst is werkzaam geweest, in Oostenrijk verblijf hield. De conferentie tusschen den di recteur van den Dienst der Werkloos heidsverzekering mr. Folmer en de besturen der arbeidersorganisaties is, naar „Het Volk" mededeelt. Woensdag gehouden. Besproken werd de vraag of het conflict in de sigarenindustrie een slaking of uitsluiting is. De or ganisatie-ver legenwoordigers verdedig den de taaiste zienswijze. De directeur zal van het bespro kene rapport aan den minister uitbren gen. Men verwacht, dal nog deze week een beslissing zal worden genomen. De Domaniale Mijn te Kerkrade moet op het oogenblik meer steenkool pro- duoeeren, dan in den druksten tijd van den oorlog. De vroog ingevallen nacht vorsten en het feit, dat dezo mijn zeer veel huisbrandko'ten levert aan Amster dam, moeten aan deze groote productie niet vreemd zijn. De Directeur-Generaal van den Land bouw brengt ter algemeene kennis, dat blijkens mededeeling van onzen Gezant te Bern, het op 23 October met 50 centimes INTERNATIONALE LUCHTVAART- COMMTSSIE. De eerste openbare zitting van de in ternationale commissie voor de lucht vaart is Vrijdag te Londen gehouden. De landen, die de luchtvaart-conventie van 1919 hebben onderteekend, waren verte genwoordigd De commissie heeft het be sluit goedgekeurd, dat geen bestuurder wordt aangenomen vóór den 19-jarigen leeftijd of nadat hij den 45-jarigen leef tijd heeft bereikt. Er is verder overeen gekomen, dat alfe vliegtuigen, voor open baar vervoer, voorzien moeten zijn van een inrichting voor draadloze telegrafie. Totnogtoe was deze bepaling alleen van toepassing op vliegtuigen, die in staat wa ren meer dan tien personen te vervoeren. Naar aanleiding van berichten omtrent onrfgelmatighedeii bij de N.V. Otiefabrie- ken Tymstra 4e Kollum, verneemt de Tel. nader, dat er kwesties gerezen zijn tus schen den vroegeren directeur en de com missarissen, die door den burgerlijken rech'ter zullen moeten worden beoordeeld. Van een tekort in kas zou geen sprake zijn, terwijl de vroegere directeur reeds BRAND TE HILVERSUM. Vrijdagavond 5 uur is in de Doelen steeg te Hilversum een ernstige brand uitgebroken in de werkplaats van den heer Jan Olthof, meubelhandelaar. In die werkplaats brandde zooals de werklieden mededeelden een kachel, maar hoe de brand is aangekomen, wis ten zij niet. Zij stonden plotseling voor een zee van vlammen en moesten zich overijld redden. De brand vond in de buurt overal voedsel, een aantal meu belen, het houtmagazijn van den heer Van Rossum, meubelhandelaar op de Groest, en een magazijn van de fabriek Jong Holland, -waaruit echter gelukkig juist deze week een groote hoeveelheid was gehaald en naar de veiling ge bracht maar bovendien nog een paar oude woningen met rieten daken. Spoe dig had de brand een zosr ernstig ka rakter, maar door het krachtige optre den wan de brandweer, bleef het vuur echter tot den naasten omtrek beperkt. Dea gevolgen zijn toch erg genoeg. Vijf huisgezinnen staan op straat, waarbij de familie Cohen met vijf kleine kinderen, wier woning totaal uitbrandde en wier bezittingen niet waren verzekerd. Voorts de weduwe Daatsslaar, die reeds twee jaar lang een woningkje van den heer Jan Olthof, achter diens werkplaats kos teloos bewoont. Van de andere gezinnen waren de inboedeltjes wel verzekerd, maar zeer laag. Er was een groote menigte op de been. De burgemeester kreeg de mede deeling in de raadszitting. Deze werd ten 5 uur gesloten, waarna de bur gemeester en de raadsleden naar het terrein van den brand gingen. Geen werkloozen meer. Te Belling- wol (le (Gron.), waar het aantal werkloo zen sedert jaren week in week uit 100 lot 300 bedroeg, is sedert heden niemand meer als werklooze ingeschreven. Gebouw ingestort. In de groote roo- kerij van den heer B. te Huissen waren Donderdag eenige knechts bezig met ha- ringbewerking, toen plotseling een gedeelte van het gebouw instortte en een' drietal arbeiders ernstig aan het hoofd verwond werden. Geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Door den heer Juten zijn aan den Mi nister van Oorlog de volgende vragen gericht Is de Minister bereid zün voornemens

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 12