Van hst Vatücaaa. Zaterdag 28 October 1922 45ste Jaargang No. 14285 Dit nummer bestaat uit vijf bla den, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. EERSTE OLID De wijziging der huurwetten. Zenuwachtigheid verdwijnt STADSNIEUWS* AGEKDA 29 C3TG3ER AGENDA 3D OCTOBER De St. VTncenfhss-Bibüotheek is geopend Haarl. Orkest-Vereeniglng. MUZIEK. Haarlemsche Orkestvereeniging. Concert voor de leden. LANGS DEN WEG. Aanbestedingen. Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Haarlem. Geen Ziekenhuis te Beverwijk. De film van het Eucharistisch Congres. De Kamers van Arbeid. LAATSTE NIEUWS. DE ACTIE VAN HET SPOOR WEGPERSONEEL. BERICHT. Jubileum. Diefstal. Nieuwe zaak. Provinciale Staten. Personalia. Broodbrieven. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. KLEEREN MAKEN DEN MAN Kleine Houtweg 5. - Telef. 2225 De „Hearing" te Washington. Actie van het spoorwegpersoneel Di abonnementsprijs De- draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 'f 02b Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57)4 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 .a 1748 Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEHE COURANT Advertentiën 35 centi per regel - Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingebonden mededeeling: 60 iem per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer li cent, bij vooruitbetaling. DE WERKELIJKE HUURWAARDE DER WONINGEN. In ons vorig artikel over de voor gestelde wijziging der huurwetten is veel gesproken over de feitelijke en de normale huurwaarde, 't Is van be lang hierover nog het een en ander te zeggen. Volgens de thans geldende bepalin gen der wet moeten huurverhoogingem zooveel mogélijk geleidelijk geschieden. Daarvoor moet de Huurcommissie schatten, welke de normale huurwaar de van een woning op 1 Januari 1916 en op 1 Januari 1918 geweest zou zijn en geleidelijk aan mogen dan de ver hoogingen met 50 resp. 377a pet. op de geschatte, normale huurwaarde ge legd worden. Daarnaast is het den ver huurders zelf toegestaan, zonder in menging der Huurcommissie, resp. 20 en 10 pet. op de werkelijke huren van 1 Januari 1916 en 1918 te leggen. In de practijk is het meestal hierop neergekomen, dat de verhuurders van hun recht om zelfstandig tot verhoo ging over te gaan, gebruik maakten. En bij conflicten, wanneer een zaak voor de Huurcommissie kwam, kon deze al dikwijls niet veel beter doen dan de werkelijke huurwaarde van 1 Januari 1916 of 1918 voor de normale huurwaarde aannemen, vervolgens, in aanmerking nemend, dat er weinig of niets aan onderhoud der woningen ■was gedaan (wat om begrijpelijke re denen meestal het geval was) slechts een verhooging van resp. 10 en 20 pet. toestaan. Vooral in de groote steden volgde men deze practijk. En toch zal Ieder onbevooroordeelde bij even na denken moeten toegeven, dat met een verhooging van 20 of 10 pet. boven de huren van 1 Januari 1916 en 1918 de eigenaar niet schadeloos was ge steld. Wanneer b.v. een woning op i Januari miö een huurwaarde van f 500 per jaar had en in 1920 f 600 opbracht, dan zal ieder dadelijk inzien, dat, bij de waardedaling van den gul den van 1916 tot f 0.50 in 1920, zulk een huiseigenaar om die reden alleen reeds f 400 te kort kwam. Toch mocht de Regeering de prijs bepaling van huren in de afgeloopen jaren niet a an de belanghebbenden over laten, omdat juist in diezelfde jaren bij een reeds bestaand tekort aan woningen een voldoende aanbouw wegens de. materiaalprijzen onmoge lijk was en dus opdrijving van huren was te. verwachten tot een hoogte, die voor een zoo noodzakelijke, eer- ste levensbehoefte., als een woning is, niet te verantwoorden zou zjjn ge weest. Langzamerhand echter komen wij in een periode, waarin ook de huur prijzen weer een normale verhouding tegenover de exploitatiekosten moeten aannemen. De regeering wil hiertoe meewerken door: lste de gelegenheid t?. openen om buiten de Huurcommis sie om elke feitelijke huurwaarde van 1 Januari 1916 met 50 pet. te vcr- hoogen en 2de aan de Hum-commissies de bevoegdheid te geven om de ver hooging op de normale in plaats van op de feitelijke huurwaarde te leggen. Nu vreezen wij, dat deze laatste goed bedoelde poging tot normalisee ring der huren weinig effect zal sor- teeren. Immers, hoe zal het aan de Huurcommissies mogelijk zijn de nor male waarde eencr woning op 1 Janu ari 1916 of 1 Januari 1918 te schatten? Beter lijkt het ons zoo spoedig moge lijk op een vrije woningmarkt de tegenwoordige huurwaarde der wonin gen aan het licht te doen komen. Dit zal worden bereikt door: lste overal, waar van geen werkelijken woning nood meer kan gesproken worden, de Huurcommissies op te heffen en ook door daar, waar de Huurcommissies blijven bestaan, meerdere gevallen aan hare beslissing te ontirekken. Zoo zou men b.v. over alle woningen, welke door vrijwillige verlating van den huurder leeg komen, al vast aan den eigenaar de vrije beschikking tot we der verhuren kunnen geven. Hierdoor wordt o. m. dit bereikt,- dat tal van menschen, die in den tijd van den topprijs der huizen, gedwongen waren een woning te koopen cn thans boven hun inkomsten zijn gehuisvest, in de gelegenheid zouden worden gesteld naar een andere woning uit te zien en hun eigen huis te verhuren. Waar zij nu nog-aan de huurprijzen van 1 Januari 1916 (1918) gehouden zijn, is hun dit maar al te vaak onmogelijk. Het groote voordeel echter van zulke dispensaties zou zijn, dat er een meer gezonde opschuiving kwam. En dat het vrijlaten der huren niet zoo geheel onmogelijk Is, moge blijken uit het feit, dat het Gemeentebestuur van geen kleinere stad dan Amsterdam verwacht binnen één of twee jaar ge heel van den woningnood af te zijn. Men is daar van particuliere zijde be zig met het bouwen van een geheele wijk betonwoningen, niet minder dan zes duizend, welke aan zeer radis- lijke eischen voldoen en waarvoor toch maar een matige huurprijs gevraagd wordt. De vrees voor het woningtekort behoeft overigens naar onze wijze van zien niet zoo heel groot meer te zijn. Men wijst op de nog talrijke samen- woningen en krollen, die eigenlijk dienden afgekeurd te worden. Toch gelcoven wij, dat men zich vergist, dat bij een zeer sterken aan bouw In overbevolkte plaatsen, de nieuwe huizen dadelijk zouden be stormd worden. De iniddenstandsbouw van de laatste jaren bewijst het tegen deel. De zoozeer verwachte opschui ving naar boven zal niet zoo gemak kelijk meer plaats hebben. Immers het bouwen van ruime, moderne huizen kost, ondanks dc daling der materiaal- prijzen, nog veel geld. Bij de dalende conjunctuur zijn de huren, noodig tot dekking van rente en exploitatiekos ten, te hoog, dan dat er een groote toeloop zou zijn te wachten. Te vree zen is veel meer voor de naaste toe komst, dat het betrekken van minder waardige woningen en blijvende sa menwoningen zullen aanhouden, ook als er van woningnood geen sprake meer is, omdat de verminderende loo- nen de hooge huren niet kunnen op brengen. Vandaar moet het vrije initia tief zoo spoedig mogelijk in slaat wor den gesteld om woningen te bouwen, die voldoen aan de koopkracht der bevolking en daarvoor is het noodig, dat wij de werkelijke, tegenwoordige huurwaarde der woningen aan de weet komen wanneer gij regelmatig Sanatogen neemt Dit wordt door aohrifiellike verklaringen j van ruim. 22000 artsen bevestigd. Prol. Dr, Neisser Ie Brcslao. «ehrijft: i .Ik heb Sanatogen al* een xeer goed I preparaat bij gebrek aan eetlust en energie, 5 ny zenuwzwakte enz leere« kennen." MGR. SMETS. Men bericht ons uit Rome: Zaterdag 28 October zal Mgr. Adria- ïius Smets uit de handen van Z. Em. Kardinaal Van Rossum de H. Bisschops wijding ontvangen. Mgr. Smets werd op 2 Augustus 1921 door Paus Benedictus XV Apostolisch D-elegaat benoemd in Perzië en hem werd tevens opgedragen Apostolische visitatie te houden in Kaukasië waar katholieken Van vier verschillende ritussen wonen. Mgr. Smets is Nederlander van ge boorte en vertrok reeds op 18-jarigen leeftijd naar het H. Land, waar hij de hoogere studiën maakte en in 1892 pries ter werd gewijd. Mgr. Smets, na het ambt van kapelaan en pastoor bekleed te hebben, werd door den Patriarch van Jerusalem benoemd tot kanselier van het Patriarchaat. Na het benoemen van den Patriarch, Mgr. Camassei tot Kardinaal, werd Mgr. Smets door Paus Benedictus XV naar Mesopotamia gezonden, om daar een vi- eitatiereis te volbrengen en tegelijk op te treden als administrator van het Aarts bisdom Bagdad. Mgr. Smets verbleef ge durende drie jaren aldaar en in 1921 volgde zijn benoeming tot Aartsbisschop van Gangarra en Apostolisch delegaat in Perzië. Na zijne Bisschopswijding zal Mgr. Smets vooreerst zijn woonplaats vestigen in Tiflis (Kaukasië) voor de hem opgedragen visitatiereis. Paus Ber.edictus XV had hem reeds in 1919 bencemd tot Protonotarius Apos- tolieus en schonk hem een borstkruis en ring van groote waards. Mgr. Smets is zeer op da hoogte van da Oosterscho aangelegenheden en spreekt de meeste Oostersche talen en hunne dialecten, met uitnemendheid. De nieuwe Apo tolische delegaat is een indrukwekkende -per soonlijkheid met zijn forssha gestalta en zijn tot over de borst reikende baard. Te Bagdad, waar hij 3 jaren verbleef wias hij een bevriende persoonlijkheid ge worden, zoowel bij de inlanders als bij de Ergepehen en Eransch"Vt d'e zich ook daar terrein en invloed betwisten. Stadsschouwburg Veerman Henschel 8 uur. Sociëteit „Vereeniging" H. O. V. Concert 8 uur. Hotel Spoorzicht Stationsplein. Matinée en Avondconcert. t,uxor-tearoom. Groote Houtstraat 139 Middag- cn avondconcert. Trianon-tearoom Concert van 46 en van 811 uur. Oud-Holland Verwulft Matinée en avondconcert. Stadsschouwburg De Haghespelers Shakespeare's Macbeth 8 utir. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Da gelijks uilgenomen Zaterdag- Zon- eu feestdagen toegankelijk. Bloemendaal. Gemeenteraad, 2 uur. Den Hout 8 uur Haarl. Orfeestver- eeniging. Concert. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend ran 1012)4 van 2 -5 en van 7—10 u. behalve des Maandngsochlends en op Zon- en Feestdagen. Uillecn van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaeo- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. B K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tol 4 en van half 8 tol half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Belrekklingbureau voor vrouwen Alle werkdagen vnn 1012, van 24 en van 89 uur. SI Elisabeth's V ereeniging .lansstr. 49 van 2half 3 aanvrage om ver sterkende middelen voor arme zieken dpr 8 F V De Zondags- en Nachtd'cnst dert apothe kers wordt deze week waargenomen door de f'rma's Duyn en Keur, Keizerstr. 6 en H. Remmers Zn., Kruisstraat 20. Groenmarkt 22, Woensdag en Vrijdag van 7)49 uur. Generaal de Ia Reystraa-1 2, Dinsdag en Vrijdag van 8 —9 uur. St. Anthoniestraat 89rood, Woensdag en Vrijdag 78)4 uur. Klarenbeekstraat 60, Woensdag van 7)49 ur. Door het bestuur der H. O. V. is het volgend schrijven gericht aan de leden van den gemeenteraad: Wij hebben de eer U hierdoor mede te dealen, dat door ons een request aan den Raad van Haarlem is verzonden, inhoudende het verzeek om onze - Ver- eeniging evenals het vorig jaar weder eene subsidie van f 30.000 (Dertig dui- zend gulden) te willen verleenen Wij zouden het zeer op prijs stellen, wanneer de Raad op dit verziek eene goedgunstige beschikking nam, eensdeels omdat naar het oordeel van ons bestuur het voor Haarlem van het grootste be lang is, het orkest te kunnen behouden, anderdeels omdat het bestaan van de 45 personen, die bij het Orkest werk zaam zijn, er mede gemoeid is. Wij meenen, dat na de uitgebreide toe lichting, die bij eene vorige aanvraag is^gegeven en waarvan de cijfers weinig of niet veranderd zijn, het thans onnoo- dig is, U daarmede lastig te vallen, ech ter willen wij U niet verhelen, dat het bedrag der aangevraagde subsidie meer dan yodig is, om het Orkest in stand te houden. Wij geven U echter de verzekering, dat ons ernstig streven er op gericht zal zijn, de uitgaven zooveel mogelijk te beperken, daarentegen te trachten de inkomsten van de Vereeniging te ver- hoogen, waardoor het mogelijk zal wor den, om het telken jare terugkeerend® nadeelige saldo van de balans te doen verdwijnen. Wij verzoeken U daarom Uwe welwil lende medewerking, waarbij wij tevens den wensch uitspreken, dat bij eene even tueels gunstige beschikking op ons re quest wij niet alleen don geldelijken-, maar ook den morealen steun van geheel Uwen Raad hopen te erlangen, opdat door een gezamenlijke medewerking vaij Uwen Raad en ons bestuur het moge lijk zal woelen in Haarlem .een zoo be langrijk instituut als de Ilaarlemsche Or kest-Vereeniging te kunnen behouden. Tot zoover het request. Gaarne ondersteunen wij het daarin vervatte verzoek omdat ook ons het voort bestaan der Haarl. Orkest-Vereeniging van groot belang toeschijnt „Zal 't gewonnen zijn?" Hoe menigmaal heb ik mii afgevraagd sinds dien gedenkwaardigen middag dat wii getuige waren van Nico Ger- harz's joyeuse entree. Maar nooit met die overtuiging heb ik er op laten volgen dat andere woord van Guido Gezelle, als ik het thans deed, bij dit concert; dat woord van een persistente kracht gelijk die van een Beethovenseh finale. „Des vijands macht heeft uit." Dat woord, zii 't dan ietwat geva rieerd, beheersehte mijn denken bij het finale der 't eerst gespeelde sympho- nie van Beethoven. Men kan een Beet hovenseh finale, gegeven met het mee slepend élan van eon Gerharz, niet an ders denken. Zelfbevrijding; strijd te gen den daemon; zegehymne; overwin ningsroes Zal men 't mii niet vergeven, als ik kritisch luisterend, een oogenblik dacht aan dien anderen strijd, dien wij, twee jaren nu, volgden mot een belangstel ling van méér dan buitenstaander? Het is een natuurlijke zaak, dat- met deze stijgende lijn, di9 zich o.a. ook in de programma's met onmiskenba-e dui delijkheid afteekent, de kritiek parallel heeft te gaan. De kritiek kan dien strijd op den V03t volgen, maar zich zelf voor te houden, dat zij buiten 't terrein van den strijd kan blijven, is een bewijs dat zij niet inziet wat van haar wordt gevraagd. Zal men 't haar dan euvel duiiden, als zij in die stijgende lijn een culminatie meent te zien, al blijkt later dat die stij ging haar voortgang heelt en die culmina tie een rustpunt was, dat noodt, den af- gelegden weg te overzien? Verlichting tramborden. Reeds sinds geruimen tijd zijn op het Stationsplein borden aangebracht, waarop aangegeven staat, welke richting de trams vanaf het station rijden. Dit is een zeer praciische maatregel geweest, inzonder heid natuurlijk voor vreemdelingen, want uit de hal van het station komende, ont waart men een wirwar van trams, waaruit het vopr een niet-stadgenoot bijna onmo gelijk is, te komen. Dat komt vooral door het niet-nummeren der tramlijnen, waarop in ons blad al meermalen de aandacht ge vestigd is. Ook de tramdirectie zal deze moeilijkheid wel onder het oog gezien hebben en, hoewel niet tot nummering over willende gaan, begreep zij toch wel, dat er iets tot verbetering gedaan moest- worden. En ziedaar de oorzaak van het aanbrengen der bovenbedoelde borden. Maar in de donkere avonduren missen zij hun doel. De opschriften gaan dan in de duisternis te loor, ondanks de electrische booglampen. Deze zijn n.1. zoo. dat het licht juist niet op de borden valt En het zou toch wel gewenscht zijn, als de borden ook des avonds een practisch nut hadden. Wellicht dat nu met de lange avonden de tramdirectie eens kan bepeinzen, hoe de borden ook des avonds een nuttig effect kunnen hebben, dan krijgen we misschien binnenkort een goede verlichting er van. Die rustpunten, hoogtepunten als t u lief is, mag men beschouwen als even zoo vele mijlpalen in de muzikale annalen der H.O.V. Zij zijn meerdere geworden dan de kritkus .zich aanvankelijk voorstelde te zullen ontmoeten. Men neme ze voor lief, waar zij zich opdeden enkel door de be hoefte, opbouwend werkzaam te zijn. Daar staan wij andermaal voor een pro gramma, dat in één woord uitnemend is. Daar was de eerste van Beethoven, daar was het vijfde klavierconcert; er was ook een noviteit voor Haarlem in den vorm van twee uitnemend geschreven klavier stukken. Wonder behoeft het niet te hee- ten dat 't grootste deel der belangstelling uilging naar die prachtige symphonie met haar obligate klavierpartij Cn naar den vertolker van dit wondere toondicht, die er algeheel van doordrongen mag zijn dal hier met een louter virtuoze voordracht minder dan bij welk concert ook valt le bereken; dat veeleer het technisch kunnen in dienst moot staan van de poëtische idee. Zoo ergens, dan mag zelter hier de ge heele mcnsch opgeëischt worden. Voor de hand liggend: de musicus van professie. Welnu, de executant die hieir uitnemend spel leverde, die het werk in zijn enorme lijnen overzag, waar hij geen détail valsch belichtte, geen hoogtepunt vermeende le zien waar slechts stuwing was, deze man is geheel amateur. Hoeveel musici van pro fessie, nog meer, hoeveel nog wordende beroepsmuzikantcn mogen dezen „dilet tant" benijden om zóóveel heilige toewij ding die de eerste oorzaak is van zóó groote dingen. Zij mogen als hij de liefde vinden die zijn leven doet wijden aan de schoonheid die hem onmisbaar is, maar zonder welke hij zijn bestaan zou vinden zoogoed, beier dan gij met uw kunst van professie. Ik spreek hier eigenlijk alleen tot die malloten die meenen dat „dilettant zijn'' iets anders kan wezen dan „kunste naar zijn.'' Musicus van professie, zonder die heilige toewijding, beteekemt: dilettant in 't kwadraat, en dilettant in dien zin dien zij er aan hechten. Wij hoorden in dit concert slechts den kunstenaar die aan zijn Blüthner nog wel niet steeds die tonenweelde deed ontbloei en zooals laler bij de knap geschreven en uitnemend gespeelde stukken van Doh- nfinyi, maar die hel werk vereer! en het zoo zuiver mogelijk wil weergeven. Mocht men at een enkel espressivo zien gene geerd, men denke dan eens aan het heer lijk gespeelde neventhema in 'l eerste deel. Mocht iemand mij tegenwerpen dat hij in 't coda van hetzelfde deel de ossia- parlij speelde, dan mag hij bedenken dat Beethoven deze zeer zeker voor Hef neemt, hij zou ze anders niet geschreven hebben. Er was ook een uitnemend samenspel, wat ten overvloede blijk! uit die ééne plaats, den oveigang naar de cadens, waar op dè dominant-harmonie door een onverwacht tempo der vootgaande maat een kleine oneffenheid verscheen, die het kernge zonde samenspel te meer deed uitkomen. Maar de beteekenis van dit samenspel lag voor mij toch minder in het technisch de gelijk verzorgen dan wel jn het naar den geest evenwaardig opbouwen van concert en symphonie. De beide stukken van Dohnanyi, den Hongaar, vonden een mooie omlijsting in de orkeststukken van Dworsjak en Sme- tana de Bohemers. Werden de orkestwer ken met élan gegeven; de beide klavier- stukken, ira een zóó uêtnomend milieu, misten in het gaaf en nfliziikaai spelen van den heer Eduard Biljardt hun (ziindende" uitwerking niet. Het publiek dat reeds door buitengewoon mooie weergave van Beethoven's eerste symphonie meer dan gewone attentie betoonde, onthield ook den pianist den verdienden bijval zoomin als den leider van hel geheel, den eminenten Nico Gerharz. G. J. K. Gisterochtend werd vanwege het Mi nisterie van Waterstaat aanbesteed het onderhoud van de Rijkszeewerken en van de Rijkshavenwerken op het eiland Marken, gedurende de jaren 1923 en 1924. Laagste inschrijver was KI. Ooms 1 perceel voor f 93S9, 2- perceel voor f 7171. Vervolgens werd aanbesteed Laagste inschrijver fa. Kaspers en Co. Westerschelling voor f12770. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs houdt eene vergade ring op Woensdag 1 November 1922 des avonds 8 uur ten Stadhuize. De agenda vermeldt: 1. Notulen; 2. Ingekomen stukken; 3. Opheffing scho- 'en; 4. Rondvraag. Het was allemaal reeds zoo goed voor mekaar, schrijft een medewerker Het Witte Kruis, de Wijkverpleging en het Wit-Gele kruis zouden Maandag avond a.s. tezamen met alle belangstel lenden in de K.S.A, te Beverwijk ver gaderen om te besluiten tot oprichting van een ziekenhuis. Toen opeens kwam een protest, nl. van het Wit-Gele Kruis, welks bestuur zegt niets van dergelijke plannen af te weten en zich niet in te willen laten met de gecom-' bineerde beweging. Zcodat de kwestie van de oprichting wel beschouwd kan ■worden als voorloopig van de baan te ziin. Na een aanbieding van den heer B. Th. de Wolf directeur der Keurbios- coop te Amsterdam heeft Z.D.H. Mgr. Gallier dezen verzocht op Maandag a.s. in het Bisschoppelijk Paleis de film van het Eucharistisch Congres te wil len komen vertoonen. De Tweede Kamer heeft de wet op de afschaffing der Kamers van Arbeid aan- aor,«men. Dientengevolge zullen, wanneer Het Comité van Actie uil het Spoor wegpersoneel deelt ons mede: Vrijdag 27 dezer had er weer een bespreking plaats tusschen de Directies der Ned. Spoorwegen en het Comité van Actie uit de erkende Vakbonden over het loongeschil. Overeenstemming werd nog niet verkregen, daar de Directie nog geen toezegging deed, de loons vermindering van het werkplaatsperso- neel, die zij bereid was terug te bren gen van 10 tot 7 pet., verder te ver lagen, zooals de Vakbonden als voor waarden hadden gesteld. Omtrent de andere punten zou overeenstemming worden bereikt. De Di-ec'ic zegde toe, doch schriftelijk, haar standpunt te zullen formuleeren, waarbij het Co mité nog met aandrang in overweging gaf, om ten opzichte van het werk- plaatspersoneel verdere tegemoetko ming te betoonen. Het Comité van Actie wacht nu de beslissing der Di rectie af, alvorens zijn houding te bepalen. ook de Eerste Kamer haar goedkeuring aan dat wetsontwerp hecht, in Haarlem verdwijnen niet minder dan zes kamers, n.l. die voor de Metaal- en Houtbewer king, voor de Voedings- en Genotmiddelen voor de confectiebedrijven, voor den den bollenteelt 20 Juni 1902; die voor Bloembollenteelt voor de Bouwbedrijven, en die van het Handels-, crediet en ver zekeringswezen. De eerste drie kamers werden opgericht 29 Juni 1898, die voor de Bouwbedrijven 2 Maart 1911 en die van het Geldwezen op 4 October 1912. In de ad verten ie „Reciame-week" van de firma D. van Hasselt en Co., Nieu- wendijk 197199201 hoek Beurspassa- ge, voorkomende in onze courant van heden 4e pagina hoofdblad is abusieve lijk de plaatsnaam Amsterdam niet ver meld. Voor het geval het adres in de adverten tie niet voldoende mocht zijn plaatsen wij deze toelichting. Vandaag was de heer Daniël Regeer 12)4 jaar als loopknecht in dienst van de firma Gerard A. van der Steur, kleer maker, alhier. Van zijn patroon ontving hij een enve loppe met inhoud, terwijl de coupeurs hem een fraai rookgarnitunr schonken. Door twee rechercheurs is gisterenmid dag aangebracht J. H. 57 jaar, koopman, verdacht van diefstal van een aanzienlijke partij telefoondraad, ten nadeele van Rijk of gemeente. In perceel Kleine Houtstraat 13 heeft vandaag de heer v. Dam een nieuwe zaak geopend in heerenkleeding, winterjassen, ulsters en verdere artikelen in dit vak. De winkel ziet er keurig uit, zoowel uit- als inwendig en de groote keuze in artikelen zal ook deze zaak wel den noo- digen bloei schenken. BURG. ARMBESTUUR. Teneinde de werkloozen gelegenheid te geven voortaan eventueele klachten ter' sprake te brengen, zal één der bestuursleden van het Burg. Armbe- stui r in het vervolg zitting houden in het lokaal aan het Proveniershuis Maandagochtend van 1011 uur; en Donderdagmiddag van 3 tot 4 uur. KAMER VAN KOOPHANDEL. Naar men ons mededeelt vergadert de Kamer van Koophandel op 7 No vember a.s. Wegens verblijf in Ameri ka zal de heer E. H. Krelage deze ver gadering niet H^pn. Jubileum. Op Woensdag 25 October j.l. herdacht de heer L. van Leeuwen, vuurwerker aan de Centrale Werkplaats, den dag, waar op hij voor 25 jaar geleden in dienst trad der Maatschappij. Het heeft dem jubilaris op dezen dag niet aan belangstelling ont broken. Van de Directie ontving hij een enveloppe met inhoud en van zijn colle ga's een prachtigschoorsteenklok. Van vrienden en bekenden ontving hij nog prachtige cadeaux en vele mooie bloem stukken. De dag werd met een intiem ge zellig feest besloten. De heer van Leeuwen woont aan het Spaarne als huisbewaarder van het kan toor van Notaris Daamen. De lijst der S. D. A. P. voor de kies kringen HaarlemVélse.n luidt: 1. M. A. Reinatda. Hanylem: 2. W. v. d. Vati. Hei- lo: 3. mevr Miedema-Zondervan. Amster dam; 4. ,T. A. Dalmeijer. Vetsen: 5. J. Bramson. Zandvoort. Voor den statenkieskring Weesp 1 C. Thomassen Bussum: 2 mevr. Goudeket, Bussum, 3. D. Lopez Dias. Hilversum; 4. J. Veerman, Weesp. Tol lid van de Commissie van Beroep voor de R.-K. bijzondere scholen in he' Dekenaat Haarlem en omgeving, tevens secretaris-penningmeester dier Commissie, is gekozen de heer J. F. W. Preyde, in- plaats van den heer W. J. schoemaker, die wegens hoogen leeftijd heeft bedankt. Bij Kon. besluit van 12 dezer is aam dr. H. A. Lor°ntz. buitengewoon hoog leer e ar aan de Rijksuniversiteit te Lei den. wonende te Haarlem, vergunning verleend tot h'et aannemen van de 'on- derscheidingsteekenen van commandeur der Orde van de Kroon van Befgië. Voor de benoeming tot lid van het Hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging vcor Btoe-nl o'leneul'uur wordt door verscheidene afdee'ingen can- didaat. gesteld (va-ature C. Egginkl de heer C. H. Kramer, te Bloemendaal. Vandaag zal de heer H. v. Em merik, beambte der N. S„ den dienst met pensioen verlaten. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen de Vergun' mij, geachte Redactie, uw gastvrijheid onder de bengelende „Damiaatjes" in te roepen, in de hoop dat mijn stem even goed gehoord worde als die van zoovele anderen, die reeds eerder, en met succes op deze plaats, een noodkreet slaakten. Het is naar aanleiding van uw be richtje,, dat de belastingbiljetten nog niet zijn uitgereikt en binnenkort ook niet zullen worden. Leeft men in ambtenaarskringen dan heelemaal als in een klooster, en heeft men daar dan geheel met de rest van de wereld gebroken? Begrijpt men daar dan niet dat men veel liever zijn belastingbiljet in den zomer heeft, dan in den winler als alles duur en er veel in een huishou den noodig is? Snapt men daar ook niet dat zeer waarschijnlijk de komende winter voor zeer velen een zeer harde zal zijn en het moeite genoeg zal kosten de eind jes aaneen te knoopen, zelfs, voor de genen, die niet direct werkloos zullen komen De fiscus heeft vele en krachtige middelen om aan 't belastinggeld te komen, maar zij moet toch den schijn vermijden alsof zij daar op rekent; al wordt Jan Symen vergeleken bij n citroen, laat tenminste de fiscus ver mijden alsof zij er naar handelt. Mijnheer de Redacteur, ik loop wel licht wat hard van stapel, doch den schijn van nonchalance, dien de amb tenaren soms aannemen in zaken, waarin het publiek een voorkomende behandeling zeer zou apprecieeren, kan ik niet verdragen. Om te eindigen: ik hoop dat de ambtenaren wat spoed zullen maken met het uitreiken van de belasting biljetten oftewel onze broodbrieven. Barometerstand 766. Vooruit. OPGAVE VAN: BROEKMAN «s de man die - - kleeren maakt - - xdames J. L. Grolle, M. Misset, JH Morfeld en H. E. Sietsema, allen al hier. Naar aanlei ling van de hearing op 30 October te Washington over 'ea in voer van bloembollen in de Vereeuigde Staten, is door het hoofdbestuur de alg. Veree: iging voo.' B to m o lencu u be sloten in samenwerking met het II. B. G. én den Boni van Bloembollenhan- delaren verteogen tot Regeoring en Par lement te richten, waarin, het dreigend gevaar verbonden aan beperking van den uitvoer naar Amerika voor de weivaart van het bioembollendistrict wordt uit eengezet en aangedrongen wordt op spoe dige tusschenkomst. van onze autoritei ten bij de Amerikaansche regeering meldt het „Wkbld. voor BI. C." Aan het einde der vorige week zijn Mr. van der Koog en Dr. Van Siogte- ren naar Engeland overgestore om be sprekingen te hebben met Mr. Lobioit, die zooals men zich herinner', de En gelse e Re ee i gs-a gevaa- 'ig wa oo de Washing'ions he Confe eni.e van 15 Mei. De besprekingen hebbe gunstige resultaten gehad en het nooiige contact met Engeland t. o. v. de bod reining vaD Amerika is verkregen. Donderdag j.l. heeft een huishoude- I ijke vergadering plaatsgevonden van do .'deeling Haarlem der Nederl. Veree niging van Spoor- en Tramwegperso neel. Na zeer uitvoerige besprekingen werd een delegatie benoemd, welke de afdee- ling op het 5 November te houden Con gres zal vertegenwoordigen. Met overgroote meerderheid werd de ze delegatie opdracht gegeven, zich op het Congres tegen elke vers!e"htcring uit te spreken en voorstellen te doen om zoo noodig door scherp verzet de tegenwoordige Iconen en diensttijden te behouden. De vergadering critiseerde het optre den der Regeering, die wel een Com missie tot onderzoek naar den levens standaard in de verschillende gemeen ten in het leven roept, maar reeds han gende dit onderzoek door het Corresoon- dentiebureau mede laat doelen, da' de standplaats (lconk'asse) indeeling zal worden verslechterd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1