Sport en wedstrijden. SPORTMOMENTEN. Onschuldig veroordeeld Derde Blad 23 October 1922 R. K. F. v.v. D. H. V. B. N. V. B. EEN TWINTIGJARIGE. Zes, a zeven jaar is de georgani seerde katholieke voetbalbeweging pas oud en toch wordt morgen shet twintig-jarig bestaan van de R. K S. V. H. B. C., te Heemstede gevierd. We zullen er niet over twisten, of het formeel en punctueel juist is, dat het H. B. C. is, die morgen 20 jaar be staat Feit is, dat morgen herdacht wordt het twintig jarig bestaan der Heem- steedsche voetbal-organisatie, waar van H. B. C. op dit ,oogenblik de eenige vertegenwoordiger is en altijd geheel of gedeeltelijk, geweest is. De katholieke Heemstede-Berkenro- de-combinatie viert met recht feest. Ze heeft het op de ladder van het spel peil niet zoo ver gebracht als zooveel andere vereenigingen in korten tijd, maar altijd is de rteemsteedsche com binatie, èn als „Heemstede, èn a's „Berkenrode" èn als „H. B. C." geweest een goed-georganiseerd, pret tige vereeniging van ware amateurs, die niet speelden om eer en promo tie, maar op de eerste plaats om het spel. En altijd heeft H.B.C., hetzij nog gescheiden in twee deelen, hetzij als combinatie, een rol vervuld in het Heemsteedsche leven. In het „Herdenkingsblad," dat bij gelegenheid van dit twintigjarigHeem- steedsch voetbalfeest uitgegeven is, treffen wij aardige bijzonderheden aan. Het allereerste begin ligt in de club H.V.V. die toenmaals in den Haarlemschen voetbalbond speelde. Toenmaals dat is in 1902 had de Heemsteedsche club het terrein aan den Meerweg. Op dit terrein in menige zegepraal behaald. De heer Floris herinnert in zijn herdenkings artikel aan Joop Staal als de goal maker, dan Bouman, Henk Hoore- man, Tangerman, Huig Hekket, de knieën-back werd hij genoemd. Kort om een echte stoere club, waar de Zandvoorters, die als voetballers ge vreesd werden voor in hun schulp kropen. Wie herinnert zich niet vele van die wedstrijden, Te Zandvoort, naast den Hoogenweg, in een'storm dat de ballen soms over de huizen ge trapt werden. Naar IJmuiden met de „Jan Plezier," en als de IJ.F.C.'ers flink klop gegeven was, nu dan was er feest, enfin, van feestvieren wis ten de H.V.V.'ers alles af. Een schoone herinnering is de kampioenswedstrijd Klein-Haarlem- H.V.V. Dit was de meest spannende zoo iets als laatst E.M.M.—H.B.C. H.V.V. moest winnen of gelijk spelen om kampioen te worden. Verloor H.V.V. dan was Klein-Haarlem kam pioen. Onder leiding van Jan van den Berg en grensrechters Ophuijsen en Davidson "werd deze wedstrijd aan den Schoterweg gespeeld. Vóór rust ging hét van een leien dakje, 2 voorsprong 1 Het einde werd 30. En Heemstede had het kampioen schap. Toen was er feest 1 Het ging vroeger niet gemakkelijk om kam pioen te worden. De groote broers Haarlem III en H.F.C. III stonden altijd in den weg. Nu echter was H.V.V. er. Met dit kampioenschap kwam de overgang in den N.V.B. Dit bracht echter de eisch mede van naamsver andering en de geliefde naam H.V.V. moest in „Heemstede" worden ver anderd. Maar ook het Spel was anders. Wa ren de H.V.V.'ers pootige jongens, in de 3e klasse N.V.B. leken het pas- beginnenden. Het terrein „met de sloot" werd verlaten en een nieuw terrein werd aangelegd, meer naar achteren. Den nacht vóór de eerste ontmoeting had een vreeslijke storm gewoed. Boomen lagen als strootjes afgebroken over den weg. Hoewel in den middag wat bedaard, was de wind nog zeer sterk, toen het nieuwe terrein werd betreden om den strijd tegen D.E.C. uit Amsterdam aan té binden. Nu troffen zij direct een slechte ploeg, Die heeren konden uit stekend gooien, enfin, het slót was een 2—0 nederlaag, wat de aanvoer der van D.E.C. een schitterende pre statie voor „Heemstede" noemde. „Als jelui aan het 3e klasse N.V.B.- spel gewend zijn, maken jelui een goed figuur," zeide hij. Niet alle wedstrijden in den N.V.B. behoorden tot de prettigste, In Am sterdam waren het steeds modder baden en men ging ook niet voor zijn fdezier naar Hoorn. Maar er zijn ge- ukkig ook nog prettige herinneringen overgebleven. „Holland" in Alkmaar was wel de meest symphatieke club en daar kreeg men dan ook alle spe lers naar toe. Ook in Zaandam zijn aangename Zondagen doorgebracht. Met de mooie Salonboot van Amster dam en terug was een ontspanning die vooral na een overwinning als een feesttocht werd besloten. Daar ont ving Jan de naam „Rosamunde." „Heemstede" trok overal op uit, en er was welhaast geen serie- of me- daillk-wedstrijd of ze werd uitge- noodigd, en menig prijsje getuigt nog wel van het succes in deze wedstrijden Toen de overtuiging bestond, dat gezien het Zuiden, waar sinds eenige jaren R. K. Bonden konden bestaan èn het een noodzakelijkheid was om R. K. vereenigingen ook in R. K. Bon den onder te brengen, omdat de neu trale bonden in veel te kort schoten en het ook als een noodzakelijkheid uitkwam de R. K. jongelui in R. K. Sportorganisaties onder te brengen, was ook in Holland het initiatief tot een dergelijk streven genomen, en ook „H. B. C." een vereeniging, die dat R. K. voeren moest. En waar om ook niet Dat Heemstede genoeg R. K. spelers bezat om een respectabe le R. K. vereeniging op te zetten, be wees Berkenrode. In Juli 1920 werd een ledenver gadering bijeengeroepen in hetVereeni- gingsgebou'w, speciaal met het doel voor te stellen de vereeniging katho liek te doen worden. Een 40-tal leden hadden hieraan gehoor gegeven. De gevolgde uiteenzetting werd met succes bekroond en na gehouden stem ming was de oprichting een voldongen feit. Maar ook nu begonnen de moeilijk heden. Het gekozen bestuur bestaande uitde Heeren N. J. v. d. Linden., Th. v. d. Horst, Joh. A. van Diemen, J. Schouten, J. Krieger en J. v. d. Vlugt, was geenszins van plan bij de pakken te blijven neerzitten en maar af te wachten wat komen zou. Neen ,,H. B. C." was Katholiek en daaraan moest ook bekendheid worden gegeven „H. B. C." moest bekend worden als de sterkste R. K. vereeniging in Noord-Holland, als de sterkste ver eeniging uit de heele provincie, die kwam uit het kleine plaatsje Heem stede. Dat was iets om trots op te zijn. Die trots voelde het bestuur en daaróm moest er voor gewerkt, ge zwoegd worden om die eer te handha ven. En er werd gewerkt, met het resul taat, dat H. B, C. een uitstekende terrein-inrichting kreeg, met prima kleedgelegenheid. De financieele toe stand der vereeniging was niet ongun stig. Toen in 1920 de pas opgerichte D. H. V, B. eigen competitie ging uit schrijven, kwam ook H. B. C. daarin uit. Het eerste in de Federatieve twee de klasse, de lagere elftallen in den Diocesanen Bond. Met 5 elftallen nam H.B.C. het eerste jaar qaan de Room- sche competitie deel, en alle elftal len hielden zich daar goed. Thans smaakt het eerste het genoegen, de Federatieve Overgangsklasse té heb ben bereikt. Het ledental is niet op hetzelfde peil gebleven. Hét is in deze twee ja ren Verminderd tot 40. Invloeden van allerlei aard hebben hieraan medege werkt. Maar wat een betrouwbare indruk maakt is, dat de leden die ze nu nog bezitten er zijn met een jaren- langen dienststaat vóór „H.B.C.", die zijn ingekomen en zullen vallen met „H. B. C.", die het niet mogelijk is zich thuis te kunnen voelen in een an dere vereeniging en „H. B. C." trouw zullen blijven tot in het laatste. Zoo is H. B. C. thans een der beste vereenigingen, niet alleen in de R. K. F. en den D. H. V. B„ maar ook het District Haarlem van den Bond. Mo ge H. B. C. groeien en bloeien tot in lengte van dagen 1 Zeer terecht wordt in het Herden- kingsblad een afzonderlijk, uitvoerig artikel gewijd aan den geestelijk adviseur," kapelaan 1. E. M. Brink man. Voorzitter V. d. Lindensc hrijft over den gestagen arbeid van den adviseur zeer Waardéerend. Vooral bij de financiëele opleving van de ver eeniging heeft kapelaan Brinkman een "groote rol gespeeld, en hij is een van die club-adviseurs, die met hart en ziel met het wel en wee der vereeni ging medeleeft. De groote reden van zijn sympathie, zoo schrijft hij zelf in het slotartikel, is de Roomsche idee, die H. B. C. bezielt. „Of dan al mijn jongens zulke eerste klas brave jongens zijn of ik dan nimmer mijn wenkbrauwen heb behoeven te fronsen, of ik mijn ver eeniging niet gaarne nog beter zag? Och, welke Adviseur heeft zijn ideaal bereikt. „Neên, daar gaat het niet om. Wan neer ik over de Roomsche idee spreek van „H. B. C,", dan bedoel ik, dat „H. B. C." van stonde af aan trotsch er op ging de Bisschoppelijke goedkeu ring te mogen ontvangen „dat H. B. C." er trotsch op ging dat de aftrap bij de eerste match gedaan werd door den Zeer.Eerw. Heer Yzermans, Pas toor der Parochie, dat van stonde'af aan ,,H. B. C." zich gaarne liet leiden door haren Adviseur. En, waar een adviseur wel eens vergeleken wordt met een kurkenzak, dan wil ik wel verklaren, dat ik weinig of niet noe menswaard te verduren gehad heb „Er zijn helaas nog zoovele kat holieke jongelui, ook op het gebied van sport, dié niets willen weten van Priesterleiding en zich daarom aanslui ten bij neutrale vereenigingen. Er zijn ongelukkig nog zoovele Katho lieken, die hun krachten', hun steun geven aan neutrale clubs en niets wil len weten van Roomsche vereenigin gen. Het ware te wenschen, dat deze lieden wat minder leden aan persoons, en stands- en vriendschapsgekift en meer bezield waren van de grooteRoom sche gedachte, dat de sport het veiligst, het nuttigst en het heilzaamst gediend wordt in die vereenigingen, waar als eerste princiep geldtdat de sport er is om de spelers, dat de sport er is om de jongelui. Dat prachtelftallen zou den de Roomsche Voetbalvereenigin- gen krijgen, als alle Roomsche sport- men zich aansloten bij Roomsche clubs." Zoo is dit voetbaljubilé in Heemste de inderdaad ook een Roomsch feest, dat Katholiek Heemstede hartelijk mede moet vieren. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG Zondag a.s. wordt in de A-afdeeling van de overgangsklasse het volgende program afgewerkt. Helmond MuloEindhovia. Dongen Dongen—Union. Nijmegen: NoviomagumR.K.T. De beide eêrste wedstrijden leveren een ove winning op voor de thuisclub. In Nijmegen zal Tilburg wel winnen. In afdeeling B, is he nrogramma MaastrichtKimbri R.K.M.S.V. VenloConstanti —Valkenburg ChèvremontChèvreniontBlijer- heide. Hier zullen Kimbria, Val.cenburg en Blijerheidè de overwinnaars waar schijnlijk zijn, De resultaten van j.l. Zondag wa ren in dé C-afdeeling van den over gang als volgt Utrecht: P.V.C.—Leonidas 4—l. Hilversum E.M.M.—H.B.C. 1—1. Zaandam V.V.Z.—Albatros 1—1. De stand in deze afdeeling is nu Gr. Willem II 33 0 0 6 6—3 2.— Albatros 4 2 116 56 1.25 P.V.C. 2 1 0 2 0 4—2 1.— E.M.M. 3 1113 5—3 1.— V.V.Z. 10 10 1 1—1 1.— H.B.C. 10 10 1 j—1 1.— Wilskracht 1 0 0 1 12 0.— Leonidas 3 0 0 3 0 49 0. Voor Zóndag luidt het program aldus Heemstede: H.B.C.—V.V.Z. Rotterdam: LeonidasE.M.M. Amersfoort AlbatrosP.V.C. Den Haag Graaf Willem II Wilskracht. In Rotterdam zal Leonidas blij mogen wezen, als ze er in slaagt, een gelijk spel te forceeren. In den Haag wint de thuisclub, in Amersfoort is het succes ongetwijfeld voor de be zoekers. H.B.C., de feestvierende club, treedt voor de tweede maal V.V.Z. egerroet. De eerste maal geschiedde d i voor den Bisschopsbeker en toen fnrceerd n de Zaandammers met moei te cm gelijk spel. Thans gelooven wij niet an een Zaandamrch succes, zelfs niet met een punt en we vertrou wen» dat de sterke H.B.C. ploeg mo gen op haar terrein rchter hef parochiehuis de feestvreugde nog zal erhoogén, door een flinke ovérwin- hg te behalen. In de tweede klasse I. was het op- tr^en van de Damiaten Zondag een buite .gewone teleurstelling. Dat ver loren zou worden, Wérd gevreesd, maar dat het 70 zou zijn, daar be grijp' niemand iets Van. De oranje- zwa ten moeten wel buitengewoon uit Vüi n zijn geweest en een feit is het ook, dat niets hen medeliep, terwijl -au Delft alles gelukte. Graaf Willem II won met 4—1 van S. D. E„ de nieuwe club uit Wormer- veer. De stand in c'c tweede klasse I. is nu als volgt D.H.L. 2 2 0 0 4 U—O 2.— De Meer 1 1 0 0 2 1-p 2. Gr. Willem 11 11 0 0 2 4—1 2.— S.D.E. 1 0 0 1 0 1—4 0.— R.K.A.V. 1 0 0 10 0—4 0.— Damiaten 2 0 0 2 0 0—8 0. D.O.S.S. 0 0 0 0 0 0—0 0.— Zoo ziet het er voor de Haarlem mers nog' 'niet al te rooskleurig uit. Maar houdt er den moed maar in. Damiaten, en toont Zonda", wanneer D.O.S.S. aan de Molenwerfslaan komt, dat er toch nog wel pit in jelui elftal zit. Na 2 nederlagen moet nu toch een; gewonnen worden we zijn er van overtuigd, dat het kan zorgt er voor, dat het ook gebeurt. Verder ontvangt de Meer R.K.A.V. en S.D.E. D.H.L. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Voor de le klasse C„ waarin W.F.C. zich als een der sterkste ploegen blijft ontwikkelen, welk optreden van de Wij- keroogers zeker verrassend mag heeten, hebben de volgende wedstrijden plaats W.F.C.—Westen. R.K.V.Z.—S.D.O. Ondanks het betrekkelijke succes der Westen-mannen tegen R.K.V.Z. gelooven wij toch niet, dat er voor hen veel eer te behalen zal zijn op Wijkeroog. En of de Zwaluwen het zullën bolwerken tegen S.D.O. Misschien kunnen de zwartjes een gelijk spel forceeren, maar wij achten S.D.O. toch altijd nog wel in staat, om op het sportpark de over winning te bevechten. Veel belangstelling is er ditmaal voor de tweede klasse. In 2 C. moet S.D.O. R.C. IJ. ontvangen en A.D.O. krijgt Amicltia op bezoek. Maar vooral In 2 D. zal het spannen. Daar ontvangt het Haarlemsche Oeel-zwart de sterke Leid- sche club. Oeel-Zwart bindt den strijd aan zonder Snoeks Jr. die wegens een opgeloopen blessuur hoogstwaarschijnlijk niet kan .uitkomen. Dan komen twee nieuwelingen uit, die naar wij hopen een versterking zullen zijn. We wenschen O. Zw. veelsucces tegan het sterke Leidsche team. Denkt er om, dat er gewerkt moet worden, willen de puntjes in Haarlem blijven. Het alleen willen doen, 'n goaitje maken, zit er bij sommige spelers nog te veel in. Denkt er aan samenspel doet overwin nen I Beide teams zijn de sterkste uit deze afdeeling. Een strijd vol spanning is dus te wachten 1 In 3 D. gaat Geel Zwart 2 naar Vlctrix. Het resultaat kon hier wel eens een gelijk spel zijn. In 4 E. een spannende strijd tusschen twee partijen, die, op hun manier, ook rivalen zijn! S.D.S. en Geel wit 2. Een overwinning voor S.D.S. moet hier ver wacht worden. R.K.V.Z. 3 bolwerkt het niet tegen de derde elftallen van Geel Zwart. Misschien bevechten hier de Zwaluwtjes een gelijk spel. HANS. Westelijke le klasse. Overgangsklasse. Reserve le klasse A. 2e klasse A. 3e klasse C. Oostelijke le klasse Zuidelijke le klasse. Noordelijke le klasse. KORFBAL. BOKSEN. Het boksverbod. Ook Engeland? De regen. FEUIL LETON ,7Me~enT u „Ja en daar heb ik reden voor. Men stelde den moordaanslag op re kening Van bandieten uit de omstre ken van Parijs." „En is dat niet juist gezien '„Het schijnt. De magistraten zijn ïenminste tot andere gedachten ge komen." Ovide schrok. „Zoo, zor' Hoe komf,tiat?'ï „Zij veronaer tellen, dal berooving eenszins de aanleiding tot 'en moord geweest „Welke beweegreden dat r „Haatwraak 1 „HèMaar waarop baseeren de magistraten die veronderstelling „Men heeft een aanwijzing ge- konden." „Een aanwijzing herhaalde Ovi de. „Men heeft het handvat van het mes gevonden, dat bij den aanslag beeft dienst gedaan. Op het gedeelte van het lemmet, dat nog in het liano- vat zat, stond het adres vermeld van den fabrikant en het is gebleken, dat Het mes daags voor den aanslag 's avonds is gekocht, door een goed gekleed heer," van voorname manie ren." Arnold 'de Reiss werd doodsblok. „Een grijzend heer van omstreeks vijftig jaar.... Wat scheelt er aan? U beeft., bent u niet wel?" „Neen, neen., "ik mankeer niets, ik ben heel goed.." zeide Ovide, moeite doende zich te beheerschen. Men neemt dus aan, dat die welge- kleede heer met die voorname manie ren de naaister zou hebben willen dooden?.. Met welk doel?" „Dat weet men nog niet. Maar daar komen ze wel achter. Dat monster heeft het bewuste mes gekocht in den winkel beneden, in hetzelfde huis, waar Lucie woont. Het is misschien gebeurd in den rijd, dat ik bij haar bovén was, terwijl u mij wachtte bui ten. U zoudt den man h bben kunnen zien uit het rijtuig." „Misschl n heb ik het gezien, want ik heb nog naar dien winkel gekeken," antwoordde Ovide koelbloedig, „maar er was voor mij geen reden, om daarop te letten. Ik herinner er mij niets meer van." Amanda vond, dat haar platoni- sc! e aanbidder eenvreemd accent in zijn slem had er. uem nauwkeurig beziende, bemerkte zij, dat hij érg bleek zag. „Dus, die welgekkede heer wordt gezocht „ja." f "Hoe is het mogelijk dat een man, die heelemaal niet tot het corps der misdadigers schijnt te behooren, dezen aanslag zou hebben gepleegd „Ik zeg u nog eens, uit haat of wraak." „Dan zou juffrouw Lucie_hem moe ten kennen. „Zij beweert, oat Tij" niet weet, wie het kan geweest zijn. Maar hetf s een nest en u herinner ik mij ineens, dat iemand haar zocht en besli t wildejwelen, waar hij haar Kon vindm. Eenigen tijd geleden is er een witkiel aan het atelier gekomen.," Ovide voelde een rilling over zijn lichaam. „Zoo, zool Een witkiel herhaalde hij, om zijn emotie niet te Verraden. „Ja., hij kwam voo Lucie.,, hij bracht een brief „Nu, en. is flat zoo vreemd „Toen hij hoorde dat Lucie er niet was, heeft hij haar adres gevraagd." „Natuurlijk., hij'wilde immers zich kwijten van zijn opdracht. Wat be wijst dat „Dat bewijst, dat iemand zich voor haar interesseert en dat die schijn heilige wel degelijk kennissen heeft." „Met die redeneering kan ik me vereenigen. Maar eet toch,, u praat en praat maar steeds en uw bord blijft vol.." „Ik dacht, dat u belang zou stellen in mijn verhaal," zeide het jonge meis je deu gewaanden baron vlak in de oogen ziende. Ovide vertrok geen spier. Zeker stelde ik belang in uw ver haal, antwoordde hij, maar men kan niet steeds over hetzelfde praten. Ik heb heb in mijn leven al dingen ge zien, die heel wat vreemder waren. Dan zullen we die zaak verder laten rusten, zeide Amanda. Wat hebt u uitgevoerd op reis - Ik heb papiertjes verzameld, antwoordde Ovide lachend, die me veel geld hebben gekost*»». Hand schriften 1 Van historische personen uit den ouden tijd Van menschen, die nu nog leven. Beroemde personen dan Neen, menschen die niemand tont- En waar hebt u die zonderlinge bezigheden verricht In Joigny. Toen Ovide deze woorden'uitsprak, keek hij op zijn beurt Amanda scherp aan. Hij zag, hoe ze schrok en ver bleekte. Maar dadelijk daarop speelde ze de onverschilliige. Zoo, waart u in Joigny zeide zij. Is dat een mooi land Heel mooi, antwoordde Ovide, andermaal glimlachend. Het is amphi- teatersgewijze gebouwd op een heuvel aan den voet waarvan het klare water van de Yonne stroomt.Een schilder achtig stadje, maar zeer vermoeiend, met zijn oplcopende straten. Ik had er verschillende menschen te bezoeken. Familie Vrienden Neen, menschen uit de streek daar, mij volkomen onbekend. Ondanks haar groote zelfbeheer- sching, voelde Amanda zich weinig op haar gemak. De eigenaardige ma nier, waarop Ovide sprak, iets spot- tends op het gelaat, maakte haar om rustig. Soliveau vervolgde In Joigny vindt men vele hand schriften. Ik heb er enkele gevonden bij particulieren, die men mij aange wezen had ik had nooit kunnen den ken, dat ik er zulke fraaie exemplaren zou hebben gevonden. Amanda begon zich steeds minder op haar gemak te voelen. Ik verveel u misschien met mijn handschriften, vroeg Ovide haar plot seling. Heelemaal nietintegendeel... Dan ga ik verder. Twee exem plaren trokken bijzonder mijne aan dacht. Zij waren geteekend door Raoul Duchemin Nu werd het Amanda bijna te mach tig- Zij deed zich geweld aan, hare on rust te verbergen en herhaalde: Een zekere Duchemin Ja, een bediende van het stac> huis. "Een aardige jonge man, die ik uit de handen van de justitie heb weten te houden, waaraan hij als falsaris zou worden overgeleverd. Amanda verbleekte. 4Wordt vervolgd.} R.C.H. en Haarlem spelen as. Zondag beide een belangrijken wedstrijd. De Racing-elub moet naar Utrecht, om te trachten U.V.V. te slaan. Of dat lukken zaüHot zal een heele toer zijn, want men weet nu eenmaal dat ü.V.V. op eigen veld niet voor de poes is. Intusschen weet men nu ook wel, dal R.C.H. een sterke ploeg heeft, die tot de beste van de eerste klasse behoort. Mag èen overwinning voor R.C.H. ook nu wór den verwacht? Wij hopen het van harte voor de Raeing-menschen! De wedstrijd Haarlem—Quack is een klassieke ontmoeting, die herinnert aan de roemrijke dagen van weleer. Haarlem Staat aan den vooravond van haair zilveren eerste klasseschap en dankt het momen teel alleen aan het feit, dat H.V.V. ook zoo getróuw verliest, dat ze niet onderaan staatMaar zooals D.F.C. is ver slagen, k&n Haarlem ongetwijfeld ook Quick verslaan. Zoowel Hagenaars als roodbroeken zijn evenwel als van ouds wispellurige vereenigingen en we wagen ons daarom niet aan een voorspelling. H.F.C.dat onvoorzichtiglijk ook tegen 't Gooi een punt verloor, gaat naar S.V.V. Mede met het oog op het concurrentie- gevaar van Stormvogels en Excelsior en gelét op dê zwakte van S.V.Vmoet hier natuurlijk een overwinning van H.F.C. worden verwacht. Het verdere programma luidt: Blauw Wil'H.B.S. U.V.V.—R.C.H. v SpartaD.F.C. H.V.V.—V.O.C. HaarlemQuick FeijenoordAjax V.V.A.Hilversum StormvogelsZ.F.C. V.U.C.—A.D.O. O.D.S.Excelsior S.V.V.—H.F.C. 't GooiSpartaan Spartaan 2-'t Gooi 2 H.F.C. 2—Haarlem Ajox 2Rapidltas 2 Z.F.C. 2—Blauw Wit 2 Hilversum 2—V.V.A. 2 Q.S.C,Zandvoort AIc, VictrixHortus E.D.O.Schoten A.F.C.—Hollandia Z.V.V.—W.F.C. KennemersBloemendaai T.O.G.—Slotcrdijk H.S.V.—W'meer HaraclesEnsoh. Boys Tbeole—U.D. QuickBe Quick Go AheadHengelo Enschedé—Z.A.C. VelocitasB.ViV. D.O.S.K.O—N.O.A.D. Willem IIBredania N.A.C.Eindhoven WilhelminaM.V.V. Be Quick—W.V.V. AlcidesVelocitas Forward'Frisia UprightVeendam AchillesFriesland Het Haarlem-elftal komt Zondag als volgt uilt: Doel: Agenent. Achtetr: N. N. en Maas. Midden: Baum, Bieshaar en Terwee. Vóór: Scharpff, M. Houtkooper, Van Daalen, Dik en Donselaax. Aan de Zandvoorlsche Laan is morgen weer een interessante wedstrijd te zien. Ad vend o krijgt het Rotterdamsche O.S.C.R. op bezoek. Beide clubs kunnen nog best een paar puntjes gebruiken en zullen het elkaar dus gemakkelijk maken. We geven de Haarlemmers een k'Iein kansje om te winnen. Een niet minder spannende strijd wacht Haarlem in Koog-Zaandijk. K.Z. verloor hier met 2Wil dus morgen zeker de rollen omkeeren en na als overwinnaar uit den strijd treden. Toch zien we Haarlem, als ze speelt, zooals ze getoond heeft te kunnen winnen. Advendo IIMacbi kan gelijk speJ op leveren. H. K. B. Haarlem III ontvangt Advendo III; A. J. C. B. is de gastheer van A.J.C. A. Dc IJmuidenaars G. S. D. krijgen A.J.C. III op visite. De wedstrijd De Kraaien II Macbr. II wordt uigestedl. Ook in Engeland schijnt ©en bewe ging te ons taan om hot boksen te ver bieden. Voorloopig wil men het laten bij het verbieden van groote matches, en men hééft daarbij bijzonder het oog op den a.s. wedstrijd Joe Beokecfe-Batt ling-Siki. Als na 'n langdurige droogte de vruch ten in tuinen en op akkers 'n verwelkt aanzien hebben gekregen, als mensch en dier verlangend den hemel bespieden, of er eindelijk 'n regen aanbrengende wolk komt opdagen, die de dorstende aarde drenken en verfrisscheó zal, dan eerst on dervindt men, welk een weldaad de regen is. 'n Weldaad: doch neen, bier druk ik mij te zwak uit. Weldaden kan men des noods ontberen, de regen echter kan men niet ontberen. Hij is noodzakelijk voor mensch en dier en plant. Waar een regen z'n zegen verspreidt, daar is leven en welvaart; de plaatsen, die niet in zijn zegen deelen zijn onbevolkt en dor. De hoeveelheid regen, die in 'n jaar neervalt, is voor alle plaatsen der aarde niet dezelfde. In sommige plaalsen is de regen 'n groote zeldzaamheid, o.a. in 't grootste deel van de woestijn de Sahara. In Voor-Indië daarentegen zijn streken, waar jaarlijks wel 10 A 12 znaal zooveel regen valt als in ons land. De grootte der regendroppels is mede zeer onderscheiden. Denk slechts aan den fijnen stof- of motregen en den geweldi gen plasregen. Deze laatste komt in ons land weinig voor, maar in heete gewesten kent men bijna geen anderen. De beken de uitdrukking; ,,'t regent alsof 't met bak ken van den hemel wordt gegooid," zou in die landen recht van bestaan hebben. Als 't daar regent, valt 't water gewoon lijk bij stralen neer, en groot zijn de ver woestingen, die in vele gevallen in die landen door den regen worden veroor zaakt. In 't hooge Noorden koml bijna uitslui tend stofregen voor. De regen lescht mensch en dier en plant, heb 'k reeds ge zegd; maar hij doel meer. Hij zuivert den dampkring; hij voorziet rivieren en beken van wafer; hij geeft 't aanzijn aan fris- sche bronnen. Wanneer de wolken hun waterschat over hel aardrijk ontlast hebben, herleeft alles door de levendmakende liracht van 't water. De boomen in 't bosch, de ge wassen op de velden.de bloemen in den tuin, alles herkrijgt 'n waas van frisch- heid en van schoonheid. De dieren leggen hun blijdschap aan den dag, ieder op Z'n eigene wijze en verhoogen 't genot, dat de heerlijke natuur den mensch aan biedt. Niet altijd nochtans is de regen die heilaanbrengende levenskracht voor al 't geschapene. Somtijds kan hij ook geducht zijn in z'n uilwerkselenl De natuur kon over verbazende krachten beschikken eu de regen is somtijds 'n wapen in hare hand oin geheele landstreken le teisteren en te verwoesten, en om in weinige uren taj van menschen en dieren, uit 't leven weg t« rukken. In 'I jaar 1879 nog heeft men daarvan welsprekende voorbeelden gezien. Vooral Spanje heeft in dat jaar tengevolge van overvloedige regens rampen ondervonden, die niet licht vergelen zullen worden. De zomer van bovengenoemd jaar bracht aan Nederland steeds regen en niets dan regen. Ieder verlangde naar droogte en zonneschijn, maar deze lieten zich wach ten. Geheel anders was 't geslcld in de Spaansehe provincie Murcia. Daar was de zomer heel en droog en geen enkel drup je water bracht verfrissching aan. lede ren dag hoopte men op uitkomst, en le deren dag steeg de nood al hooger. Ein delijk was het ergste te vreezen. Alge- heele mislukking van den oogst stond in deze vruchtbare provincie voor de deur en menig landsman had niets anders te wachten dan armoede en gebrek. Schraal en geknakt lagen de halmen ter aarde, die anders de schuren vulden met overvloed van voedzaam graan. Korte en verdroogde grasscheutjes boden 'n ontoe reikend en onvoldoend voedsel aan het kwijnende vee. Brandende zonnestralen verdroogden beken en rivieren; geen wind je speelde tusschen de bladeren; geen enkele dauwdrop leschte de dorstige aarde. 't Was in den nacht van 14 op 15 Oc tober. Drukkender dan ooit was de dag geweest en zwoel en afmattend was de nacht 'n Doodsche stilte heerschte alom: 'n stilte, die den storm voorafgaat. Wel dra doorklieft 'n bliksemstraal de lucht en werpt voor 'n oogenblik 'n helder licht over 't uitgestrekte, heuvelachtige land schap en vergunt 'n blik te werpen over de dichte wolken, die zich aan den hemel le zamen pakken. De eenzame wandelaar verhaast z'n schreden, als had hij er 'n voorgevoel van, dal hij spoedig beschut ting zou behoeven tegen den regen, waar naar men zoo lang tevergeefs had uitge zien. 'n Tweede bliksemstraal schiet door de lucht, onmiddellijk gevolgd door den ratelenden donder, die de huizen doet dreunen. De donder wordt heviger, en 'n over vloedige regen valt kletterend neer. De bevolking der stad en van 't land, in haar eersten slaap gewekt, opent deuren en vensters en verheugt zich, op 't gezicht van de kostbare waterdroppels, die, wie weet nog veel goeds kunnen maken. „Eindelijk, eindelijk," klinkt 't uit me- nigen mond, „eindelijk uitkomst!" Helaas, de regen, die als 'n zegen was afgesmeekt, die als een zegen werd ont vangen, werd ditmaal 'n vloek I De regen neemt toe; in groote hoeveelheid valt 't water neer; 1 is alsof de hemel zijn slui zen heeft opengezet, ver in 't rond. De bodem kan den ontzaglijken toevoer van water niet verzwelgen. De rivier, voor weinige oogenblikken nog bijna droog, wast op 'n schrikbarende wijze. 'n Felle wind. die met den regen is losgebroken slaat over tot orkaan en giert en loeit angstwekkend door de straten der stad en over de vlakte, hier 'n boom, daar een alleenstaande woning omver werpende onder 't puin. In dit stormge loei en te midden van den rollenden donder worden de angstige en bang© klachten der menschen niet gehoord Daarbij blijft alles in zwarte duister nis gehuld De enkele gasvlam, die hier en daar nog moge branden, verspreidt te weinig licht om een blik over 't tooneel te vergunnen en in duizend vreezen wacht men op den morgen, die eindeloos talmt. Van tijd tot tijd komen de elementen voor 'n wijle tot rust; maar in die korte oogenblikken verneemt de bevolking een ander geluid, 't Is 't dof en regelmatig gedreun van de alarmklok, en velen, die de grootte nog niet inzien van de ramp, welke hen bedreigt, vragen bezorgd zich- zelven af, wat de reden van dit noodsein wezen mag. Men snelt vol angst naar builen: maar 't water bruischt en stroomt door de straten, overal toegang zoeken de en door z'n aanhoudend wassen overal den toegang versperrende. 't Is niet langer mogeliik in de straten teverkeeren, zelfs in de benedenkamers der huizen is 't niet langer houdbaar. Men iilt naar de hoocere verdieningen, maar tevergeefs: 't wafer bedreiet de be woners ook daar 't Bereikt reeds de da ken der lager gelegen woningen, wier be woners. de een na den ander in de gol ven verdwiinen Verschrikkeli'k iS die nacht geweest. Traag sooedden z'n uren zich voort voor de ongelukkicen. die ho nend uitzagen naar 't eerste schijnsel van den morcen. Einde'iik week de duisternis voor de schemering en vermocht men een blik fe wernen op de verwoesting, die in één nacht was aangericht. Zoover 't oog kon staren, was slechts eene zee te zien. be zaaid met huisraad en ontwortelde boo men. Van de meeste buizen was niets dan 'n nok boven 't water gebleven: vele an dere waren geheel door 't water bedekt, ronder dat hun bewoners in de moee- li-lfheïd geweest waren om te ontkomen. Dit was *t geen de langverbeide morgen le aanschouwen gaf aan de hnisgerinnen, die op de daken hunner wonineen tot hiertoe gesnaard gebleven waren, maar die elk ooeenhlik den dood voor oogen hadden. Wel zag men hoonvol uit, of ergens redding zou komen opdaeen. wel tunrde men naar al'e züden. maar red ding kwam er niet. Integendeel zag men 't water steeds wassen en 't geweld der golven in krarht toenemen. Den g»n- schen dag door eischte 't water ziin slachtoffers Hier zag men 'n man. daar 'n stouw ginds weer een kind met 'n snerpenden angstkreet in de golven verdwij nen en meer dan eene woning instorten. En weer daalde de avond en wiem de nacht z'n zwarten sluier over 't landschap en hieven wind en water ongestoord hun vernielingswerk voortzetten. Eerst na drie dagen van naamloozen angst kwam er uitkomst. Hoewel 't wa ter nog altiid bleef wassen, was 't aan eenige menschenvrienden uit andere stre ken gelukt, met booten de overstroomde plaatsen te bereiken en na veel inspan ning mochten ze de voldoening smaken, hen. die in de ramp 't leven behouden hadden, elders in veiligheid te brengen. Ruim twee duizend menschen hebben in dezen geduchlen watervloed 't leven ver loren. De stoffelijke schade door 't water aangericht berekent men op meer day veertig millioen gulden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9