Maandag 30 October 1922 45ste Jaargang No. 14286 Van het Vaticaan. Doodeiijk ongeluk. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD STASSHIESJWS. AGENDA 31 0ST08ER Tentoonstelling van schilderijen en aquarellen door H. M. Krabbé in den kunsthandel F. H. Smit. Deze tentoonstelling toont ons Krab bé voornamelijk als portretschilder en wel als een zeer bekwame. We kun nen ons voorstellen dat de doorhem geportretteerden tevreden zijn, want een portret van zijn hand ziet er be schaafd uit en geeft bewijzen te over dat de schilder z'n métier kent. Qua schildering bewonder ik in Krabbé's portretten de handen het meest, de koppen zijn lang niet zoo frisch en raak gepenseeld het is alsof de schilde." vreesde aan de gelijkenis te kort te zullen doen en daardoor niet geheel zichzelf W£S. We voelen dit 't meest in de kinderportretjes, die we, met alle respect voor de knapheid van den maker, toch wel wat te „mooi" vin den, te veel mooie prent en te weinig kinderportret. Als een niet gering excuus mag hier zeker gelden dat de portretschilder, die 't van opdrachten hebben moet, in de eerste plaats aan de verlangens van den opdrachtgeven moet voldoen terwijl het artiest-zijn pas in de tweede plaats komt. Wan neer de schilder zijn eigen opdracht gever is, Iaat hij dan ook iets anders zien. Het meisje met de poes of de bellenblazende kinderen bijv. zijn mij liever dan de deftige portretten. Het eerste bracht mij een vroeger werk van Krabbé in herinnering, een ta- freeltje van veel innigheid en zonnig in dubbele beteekenis. Een reproduc tie naar dit schilderij getiteld ,,'n sprookje" is in mijn bezit en met genoegen bezie ik de twee heerlij ke boerenkinderen die met gespannen aandacht zitten te lezen. Overigens maakte de schilder naar z'n eigen kinderen z'n beste werk en vooral trof ons de mooie aquarel No. 28 die zoo echt den aardigen jon gen weergeeft en om z'n mooie kleur en knappe techniek bijzonder te loven is. De tentoonstelling ziet er als geheel behaaglijk uit en is, waar ze ons het werk van een knap en ernstig schilder toont, een bezoek alleszins waardig. v. d. W. DAMMEN. VIERKAMPEN VOOR DAMMERS VAN R. K. JONGENSPATRONA TEN. Men schrijft ons In het Patronaat van de St. Jozefs parochie aan het Begijnehof hadden gisterenavond deze geanimeerde kam pen plaats. Omstreeks 8 uur namen de wedstrijden een aanvang, nadat de heer R. Pannekeet namens den Districtsbond eenige woorden ge sproken had. Spr. zeide o. m. dat onze jongens als lid van een R. K. Patro naat in ieder geval ook lid moesten zijn van een R. K. Damclub. Dat de Districtsbond dezen avond organiseer de om bij de Patronaatsjeugd het damspel te ontwikkelen en ook om met de hulp van de Eerw. Heeren Directeuren van Patronaten in elk Patronaat bloeiende R. K. Damclubs te stichten, welke elkander in compe- titieweds rijden kunnen bekampen Er is door de meesten heel aardig spel te zien gegeven en vooral de ronde, waarin de winnaars van de eerste partij elkaar bekampten om den eersten- en tweeden prijs, was zeer spannend. Omstreeks kwart over 10 waren de laatste partijen afgeloopen en kon met het uitreiken van de behaalde prijzen worden begonnen. Van de 40 deelnemers, waren 10-1 sta prijs winnaars, 10-2de prijswinnaars en 10-3de prijswinnaars. Na een slui tingswoordje van den heer Pannekeet gingen allen voldaan huiswaarts en het schitterende slagen van dezen avond mag voor onze ijverige Dis trictbestuurders een reden zijn om hun propaganda voort te zetten. Dan zal ons District Haarlem weldra de sterkste zijn van den Ned. R.K. Dambond. Woensdag a.s. houdt de R. K. Dam club St. Joseph haar jaarvergadering en herdenkt dan tevens haar 3-jarig bestaan. Na behandeling van de agenda zal men dan ook eenigen tijd gezellig bijeen blijven. Het belooft een vroolijke avond te worden DE EEN-MANS-WAGEN. Het „Utr. Dagbl." heeft, in verband met de Utrechtsche tramplannen en de bezwaren, die daar ter stede tegen den één-mans-wagen aijn geopperd, eens geïmformeerd bij de directies te Arnhem, Haarlem en Amsterdam, in welke plaatsen men, hetzij op het geheele net, hetzij op enkele lijnen, den één-mans-wagen heeft ingevoerd. Wat Haarlem betreft lezen wl in het Utr. Dagbl." hetvolgende In Haarlem is het rrambedrijf een particuliere onderneming, wat in deze kwestie een factor is, waaraan even peciale aandachts is te schenken. Men staat tenover 'n particuliere onderneming anders dan tegenover 'n gemeentelijk bedrijfuit den aard der zaak voelt 't publiek er méér voor 'n gemeentebedrijf zuinig te beheeren met het oog op de voordeelen daarvan voor de belastingbetalende burgerij, dan dat het er voor voelt diezelfde zuinige exploitatie mogelijk te maken aan het particulier bedrijf, van welks uitkomsten de burgerij tot eigen fi nancieel voordeel niets merkt. Daaruit volgt onmiddellijk, dat men zich, waar gemeentelijk beheer bestaat, eerder en bereidwilliger aan een nieuwen toe stand aanpast dan ter plaatse waar particuliere exploitatie wordt gekend. Verder lezen wij Geen enkel bezwaar te Utrecgr uit gesproken, is te Haarlem in de practijk voorgekomen geen zenuwzieken, geen oponthoud geen meerder cohtrole- personeel, geen mindere veiligheid. Kort gezegdde Haarlemsche er varing dekt nagenoeg geheel de er varing te Arnhem. En ook de Haar lemsche tramdirectie oordeelt over de één-mans-wagens dan ook bepaald gunstig. Tenslotte nog even de finan- cieele besparing het tekort dat enkele Haarlemsche tramlijnen tot dusver opleverden, bedroeg om en nabij de 13000 dit tekort zal door de invoe- ting van de éénmans:wagens op den duur kunnen worden omgezet in een overschot van ongeveer 30.000. R.-K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph". Zaterdagavouu gaf ueze bond eene feest en propagandavergadering in het gebouw „St. Bavo." Te ongeveer 8 uur opende de voor zitter, de heer Cortegies, de bijeen komst met den Christelijken groet en sprak de aanwezigen een welkomst woord toe. De 2e Secretaris gaf hierna in zijp keurig verzorgd verslag een overzicht over het afgeloopen jaar Dit verslag werd met een dankbaar applaus beloond. Evenzoo dat van den penningmeester, die een finan- tieel overzicht over het afgeloopenboek jaar gaf. Hiermede was het officiee le gedeelte der agenda afgehandeld en begon het feestelijke gedeelte. De heeren Helleman en van Leeu wen, die reeds menigmaal de lach spieren van Haarlem's ingezetenen in beweging brachten, traden op, ook thans weer met groot succes Verder had het bestuur gezorgd voor aangename afwisselingen, zooals een verloting en dergelijke, waarbij als eerste prijs een keurig groot H. Hart-beeld verloot werd. Na afloop had er nog een gezellig samenzijn plaats. Best. en leden kunnen ongetwijfeld met geboegen terugzien op dezen succesvollen avond. Biiinenlandsche Hypotheekbank. Jubileum. Vereen, voor kinderbewaar plaatsen. Zuigelingenzorg. De vorst. De Gemeentebegrooting. Een pont over het Zuider Buiten- Spaame. Personalia. Verlof Drankwet Nederlandsche Bloembollen in den vreemde. Douchebaden. Te hard rilden. Hinderwet. Examen Krankzinnigenverpleging. T00NEEI. Jubileumsvoorstelling „Het Hofstadtooneel." Werkloozen-demonstratie. LAATSTE mwm. Havenstaking te Rotterdam. De Kon. familie te Amsterdam. De ontploffing bij Oldebroek. Brand te Zaandam. N. V. B. en R. K. F. Excursie. Erratum. Personalia. Diefstal telefoondraad. Programma Aanrijding. [/oor onze eigen weezen. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Burgerlijke Stand. Ui abonnementsprijs De- draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Pe: Week ...ƒ0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. /3.57J4 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 -n 1748 Postrekening No. 5970. HAARLEM COURANT Advertentiën 35 cents per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 een: per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. HET KATHOLICISME IN EGYPTE. Onze Rom correspondent bericht: De Katholieke Kerk in Egypte die tot koTt geleden onder de bescherming stond der Europeesche mogendheden, genoot steeds de grootste vrijheid, ofschoon het mohamedanismus als staatsgodsdienst in meerderheid was. In October 1921. bij de Bischopswijding van Mgr. Girard, Vicarius Af ostolicus van de Nifldelta, en bij de of- ficieele bezoeken van den Apostoli.sdhen Delegaat, Mgr. Andreas Cassulo deden de staatsoverheden zich vertegenwoordigen. De uitroeping van de onafhankelijkheid van Egypte maakt de betrekkingen tus schen de burgerlijke en kerkelijke over heden veelvuldiger. De commissie, be noemd om een voorstel te doen voor een grondwet, heeft rekening te houden met de godsdienstige minderheden om hunne belangen niet over het hoofd te zien in betrekking met de mahomedaansche meer derheid. Op veertien millioen inwoneTS heeft Egypte ongeveer een millioen chris tenen en daaronder behooren 150 dui zend katholieken van verschillende ritus. De gelijkheid en vrijheid der godsdien sten werd uitgeroepen, maar voor den vorst en de prinsen van koninkliiken bloe de b'ijft het islamisme verplichtend. De beoefening aller godsdiensten in het ge- heif en in het openbaar leven is vrij, en wordt beschermd door de wet, evenals die van taal en nationaliteit, en van het bouwen van scholen, inrichtingen van on derwijs en van weldadigheid op eigen kosten, die zich kunnen bedienen van eigen taal. Het vraagstuk der vertegen woordiging der minderheden in het Par lement moet nog opgelost worden. De Israëlieten en de Kopten eisehen verte genwoordigd te worden, de katholieken blijven buiten den strijd. De met Rome geumieërde Kopten en La lijnen hebben grooten invloed in bet land, vooral door bun gestichten van onderwijs die vo'-e mannen van befeekenis voortbrachten. Egypte heeft colleges der Paters Jesuiten, der Broeders der Christelijke Scholen, der Missionarissen van Afrika en der Salesi- anen. Sociëteit „St. Bavo" Reddingsbrigade 8 uur Rechtskundig Advies van ha!f9half 10 Bestuur Overheids personeel 8 uur. Waaggebouw Lezing prof. Eislcr 8 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert van 23 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Da gelijks uilgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend ▼an 1012K. van 2 -6 en Tan 7—10 u. behalve des Maandagsochtendv en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnen'Straat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. B K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Mart ha-ver ceniging Bloemhofstraat 1 Betrekkiimgbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Dinsdagmiddag 2 uur zal in haar ge bouw Kenaupark 20, de Binnenlandsche Hypotheekbank officieel worden geopend. Den Isten November a.s. herdenkt de heer T. Elsinga, assistent aan het Postkan toor alhier, den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij deze administratie werd aange steld. De Vereeniging voor Kinderbewaarplaat sen en Onderwijs in Kinderverzorging, in de Asterstraat, verkeert in financiëele moei lijkheden. Teneinde daarin eenigszins te voorzien heeft zich, naar men ons mede deelt een comité gevormd onder presidium van mej. L. A. C. de Clerq van Wael, dat Tot op heden waa het consultatie-bu reau van „Zuigelingenzorg" gevestigd Sophiastraat 12. De ruimte daar was echter veel te klein geworden en met ingang van vandaag is het overgeplaatst naar perceel Jacobijnestraat 26, waar men de beschikking heeft over eenige flinke, luchtige kamers. Beneden zijn wacht- en dokterskamer, alsmede een klein kamer tje voor kinderen, die om do een of andere reden afgezonderd moeten zijn van de anderen (doordat zij bijv. lijden aan kinkhoest, enz.). Boven is de melkkeukan gevestigd. Van de Sportleesfen op het H. B. C-terrein ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan. Honderu meter hard loopen. wil trachten door het bijeenbrengen van een flinke som in den geldnood te voor zien, door op 24 November e.k. een soiree te geven in den schouwburg aan den Jans- weg. Het comité mocht zich reeds verheugen in de toezegging van medewerking der dames Koolhoven, Ashe en mej. Haitsma Muiier voor zang en den heer Jac Reinalda viool, terwijl de Kon. L. L.Ver. J. J. Cremer twee éénaclers zal opvoeren. In den loop dezer week zullen jonge da mes lijsten doen circuleeren om den kaart verkoop te bevorderen. Het heeft in den afgeloopen week des nachts zoodanig gevroren, dat enkele aardappelkuilen, die nog maar matig be dekt waren bevroen zijn. Wie rekent ook in October op zulk een vorst. Gistermorgen lagen vele sloten en vaar ten dichtgevroren. Aan de Zomervaart was de lieve jeugd druk bezig de dikte van het ijs te beproeven. In de duinstreek maakt men zich on gerust ten opzichte der strenge vorst der taatste nachten met het cug op de nog steeds droge gronden voor het aardbei- engewas. Wel mag de hoeveelheid regen dit jaar grooter wezen dan verleden jaar, dit neemt niet weg dat het peil van het wa ter nog laag is en bij deze vorst zeer tot schade der gewassen is. Ook zal het nog te bezien staan of de hoeveelheid gevallen regen dit jaar het normaJe cijfer van andere jaren bereiken kan. In den loop van deze week zal d© Haarlemsche Gemesntebegrco'.ing, dienst jaar 1923 verschijnen. He groote stadsuitbreiding der laatste jaren in den omtrek van Zomervaart en Slachthuis, heeft al lang de behoefte doen gevoelen aan 'n verbinding over het Zuider Buiten Spaarne met de stad. De meest afdoende verbinding zou na tuurlijk zijn een brug, waarover dan eventueel ook de Amstordamsche tram geleid zou kunnen worden. Zoo'n brug genbouw gaat echter vooralsnog boven de financieel© draagkracht der gemeente- beurs. Er zal nu echter binnenkort, indien de Baad dit denkbeeld goed keurt, een verbinding per pont worden tot stand gebracht. De pont een mo torpont zal dan varen ter hoogte ongeveer van de Bakkerstraat en tn staat ziin niet alleen passagiers maar ook wagens en auto's te vervoeren- Vrijdagavond had, na afloop van den werktijd, op de afdeeling drukkerij van de firma Joh. Enschedé en Zonen het afscheid' .plaats van de heeren B- de Tello en E. P- Lindeman, beiden thans gepensionneerd. In treffende bewoordingen sprak do chef, de heer D. van Boekhoven, ken toe. Ingekomen is een verzoekschrift van A. A. Koster, om verlof, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenvoorlokaliteit van het perceel aan de Gierstraat No. 28. De beplanting van een gedeelte van den Jardin des Tuilleries te Parijs met Nederlandsche bloembollen is verzekerd. Do bollen zullen in de volgende maand onder leiding van een paar bloembol lenkweekers ter plaatse worden uitge- plant. In het Douchebadhuis aan het Leid- scheplein zijn in de afgeloopen week 796 baden genomen en in dat aan den Scho tersingel 1156. Tegen een zevental personen is, we gens te hard rijden, proces-verhaal opge maakt. De snelheid varieerde van 30 tot 45 K. M. De vertrekken zijn zindelijk en frisch en alles is natuurlijk volgens de strengste regelen der hygiëne in orde gebracht. De tafels zijn wit geschilderd terwijl de houten betimmering lichtgroen gehouden is. Voorts zijn aangebracht electrisch licht en centrale verwarming. In het kleine kinderkamertje zal een electrische kachel geplaatst worden. De muren zijn hel derwit gestuoadoord. De gang is bete geld, kortom, alles G gedaan, om de verbeteringen, welke men door dezen overgang hoopte te bereiken, zoo groot mogelijk te doen zijn. En daarin is men wel geslaagd. Gisteravond omstreeks 12 uur is op de Baan de 65-jarige schilder B. E. Cliteur, wonende Morinnesteeg, uit de in beweging zijnde tram, komende van Amsterdam, gesprongen. Hij viel en kwam terecht onder de tram, waardoor zijn rechter onderbeen werd afgereden en hij verschillende groote hoofdwonden be kwam. Door dr. ten Oever, wiens hulp onmiddellijk was ingeroepen, werd ge constateerd, dat de ongelukkige vermoede lijk reeds overleden was. Naar het St. Elisabeth's- Gasthuis overgebracht zijnde, bleek, dat de dood werkelijk reeds inge treden was. Ter inzage is neergelegd het ingekomen verzoekschrift met bijlagen van de firma gebroeders van Rijswijk, te Heemstede, om vergunning tot oprichting van een sme derij en een inrichting tot het vervaardigen van diverse ijzerwerken en het herstellen van werktuigen uitsluitend voor het bouw en eigenbedrijf. waarbij electrische be weegkracht zal worden gebezigd tot een ge zamenlijk vermogen van 7 P.K. tot het aandrijven van te plaatsen werktuigen, in een gebouw staande op hel terrein aan het Zuider Buitenspanrne nr. 168. Deze examens, ingesteld door en af te nemen vanwege de Ned. vereeniging voor psychiatrie en neurologie, zijn voor het wintersemester vastgesteld voor Meer en Bosch te Heemstede 1 November, voor Duin en Bosch te Balckum 6, 7 en 8 November, St. Bavo te Noordwijkerhout 14 November, het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort 27, 28 en 29 November. Het Gezelschap Cor v. d. Lugt— Melsert, dat aan de hofstad niet alleen zijn naam, maar stellig ook 'n groot deel van zijn karakter ontleende, gaf Zaterdag in den Stadsschouwburg een buitengewone voorstelling, ter herden king van zijn vijfjarig bestaan. Een talrijk publiek gaf door zijn aanwezigheid blijk van belangstelling, door een bijzonder warm applaus blijk van waardeering voor hel Haagsche gezelschap; welke waardeering zich ook uitte in den vorm van een krans, den directeur bij 't begin der pauze aangeboden. Het ten tooneele gevoerde stuk was in zooverre als jubilé-stuk op zijn plaats, als het 'n paar kiekjes gaf op het métier van den tooneelspeler. Te meer speet het ons, dat we van den anderen kant de keuze beslist onge lukkig moeten noemen: het behandelt weer het al zoo vreeselijk afgesabbolde levensgeval, dat onder ons zelfs niet behoort genoemd te worden en is al- zoo voor verdere bespreking in deze kolommen niet vatbaar. Zaterdagmiddag is de van wege het N. V. V. uitgeschreven betooging tegen de werkloosheid gehouden. Omstreeks 3 uur vertrok de uit eenige honderden per sonen bestaande stoet, waarin oen aan tal vaandels en transparanten werd mee gevoerd, vanaf de Groote Markt naar het terrein van de voormalige katoenmaat schappij aan den Kinderhuissingel, waar het woord werd gevoerd door den heer v. d Wal, uit Amsterdam, hoofdbestuurs lid van het N. V. V. Hierna werd de stoet ontbonden. De betooging verliep ordelijk, BOTTERDAM, 30 Oct. Hedenmorgen is hier een havenstaking uitgebroken. Ongeveer 650 havenreservisten hebben ge weigerd zich voor werk te laten aan nemen aan het lokaal Jobshaven. AMSTERDAM, 30 Oct. Kort na de aankomst der Kon. familie is Prins Hendrik met zijn dochter uitgereden 'naar de Oranjesluizen, om daar de werkzaamheden, welke thans aan deze sluizen worden verricht, in oogenschouw te nemen. Vanmiddag om uur zal prinses Juliana een bezoek brengen aan het Theater Tuschinsky. Wii vernemen van bevoegde zijde, dat de door de ontploffing van Zaterdag middag aangerichte schade zeer gering is. Te Epe werden 7 ruiten vernield. In Heerde een 10-tal. Verder werd van een bouwvallige schuur een 100-ta! dak pannen verschoven en gedeeltelijk er af geworpen. Een nog meer bouwvallige schuur kreeg een scheur in een der muren. In het kamp Oldebroek zelve werden 15 ruiten vernield. Te Zaandam is Zondagavond brand uitgebroken in de brood- en koekfa- briek der firma Albert Heijn aan de Oostzijde, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. De brand ontstond door het overkoken van een ketel met 300 K.G. boter, die den volgenden morgen moest worden gebruikt. Door de weg vloeiende boter verspreidden de vlam men zich over een groote oppervlakte. De brandweer slaagde er in, dank ook het feit dat de fabriek geheel van steen en ijzer is gebouwd, het gebouw te behouden, zoodat hoofdzakelijk water schade werd geleden. Naar v>ij vernemen heeft de confe rentie tusschen den N.V.B. en de R.K.F., die Zaterdag heeft plaats ge had, tot zeer bevredigende resulta ten geleid. Inzake registratie clubnamen is een oplossing gevonden, die eigenlijk treerde clubs binnen een jaar geregis- hierop neerkomt, dat de niet geregis treerd zullen zijn. Het bestuursbesluit inzake de represailles tegen de niet- geregistreerden is nu buiten werking gesteld. Inzake de internationale kwestie kon nog geen overeenstem ming worden bereikt, eenerzijds in verband met de verplichtingen, die de N.V.B. heeft tegenover de Fifa, anderzijds door het principieele stand punt, dat de R.K.F. inneemt. Langs internationalen weg zal na der naar een oplossing worden ge streefd. Inzake den toestand in Limburg zal opnieuw bevorderd worden de instelling van een arbitrage-commissie Verschillende kleine kwesties werden in volkomen overeenstemming tol bei der bevrediging opgelost Zaterdagmiddag hielden de leden der P. B. N. A.-studieclub eene Excursie naar de machinegebouwen der Amster- dameche Waterleiding te Vogelenzang. Door den Adj. Hoofdmachinist, don heer Wildeboer, werd den leden op zeer duidelijke wijze de werking der reus achtig© machines uiteengezet, waarvoor zij veel belangstelling toonden. Na bezichtiging dankte het bestuur den heer JVildeboer hartelijk voor de aan gename en leerzame rondleiding, waar na de leden zeer voldaan huiswaarts keer den. Door een fout in de ons verstrekte opgave stond in ons laatste Zondagsblad op blz. 8, onder het portret, de naam P. C. VAN DER GOES. Het portret stelt echter voor den heer 0. W. Bouma, 50 jaar in dienst bij den heer W. Blom te Overveen. Bij resolutie van den Minister van Fi nanciën is met ingang van de 432e staats loterij benoemd tot collectrice der Staats loterij te Haarlem, mevr. W. J. S. Lee- trade, weduwe van A. V. Vetter te Hilversum. Door de recherche is thans aangehouden E. J., werkman bij den rijkstelefoon dienst, verdacht van diefstal van een groote partij telefoondraad en telefoon materialen, waarvan een hoeveelheid in beslag is genomen. van de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 31 October, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer George Robert 1. Salmo XIX, Benedetto Marcello (1686 1739); 2. Soeur Monique, P. öoupe- rin (Rondeau) (16681733); 3. Choral III, César Eranck; 4a. Canzone, b. Noel Alsaccen, Alex. Guilmant; 5a. Offertor- re, b. Sortie, Th. Dubois. Door verkeerd uitwijken «n als ge volg van de opgebroken straat, had Zaterdagmiddag op den Wagenweg, na bij de Hazepaterslaan, om ongeveer 4 uur, een aanrijding plaats tusschen een auto en den melkwagen van den melkslijter De V., met het gevolg dat een bus melk van den wagen kan telde en de inhoud over den weg vloeide. De besturende heer van den( Aiibo vAeconeAdA Ja öemaakte Schade. 1 Ontzaglijk groote sommen zijn door Nederland's Katholieken in de laatste jaren besteed ter leniging van nood op velerlei gebied. Bovenmenschelijk schenen wel de beroepen, die allerwege werden gedaan, op hun liefdadigheidszin, maar schitterend heeft Katholiek Nederland den aanval doorstaan. Ook Haarlem's Katho lieken zijn niet achter gebleven. Ook zij hebben ruimschoots bijgedragen tot le niging der verschillende nooden, ook zij hebben steeds gaarne hun offertje ge bracht Maar toch, bij de beoefening der liefdadigheid wordt wel eens vergeten de stad onzer inwoning. En bij een enkele voorkomende gelegenheid moge daar dan op gewezen worden. Thans wordt de hulp van Haarlem's katholieken ingeroepen om onze eigen Roomsche weesjes een zonnig uurtje te verschaffen. De binnenvader van het St Jacob's Godshuis biedt ons het volgende schrijven ter plaatsing aan. Het zal wel algemeen bekend zijn, dat er tegenwoordig in de wereld veel leed gele den wordt, maar ook, dat veel wordt ge daan, om dat leed zooveel mogelijk te ver zachten, en al wordt wel eens een zucht geslaakt „al weer", als onze beurs moet worden aangesproken voor dit of dat lief dadig doel, ik kan me zoo levendig voor stellen, de heerlijke samenwerking, die het steunen van een dusdanig werk met zich brengt. En er is gelegenheid te keus en te keur, om God in Zijn minder bedeelde kin deren te dienen. Toch vraag ik me wel eens af, of 't niet vreemd is, dat waar zoovelen zelfs buiten ons land profiteeren van de opofferings gezindheid van onze Roomsch Katholie ke Haarlemmers, in eigen stede de op merkzaamheid wel eens te kort schiet, waar toch met betrekkelijk weinig, zooveel goeds is te stichten. En al wordt hier nu niet gedoeld op li chamelijk gebrek, al worden de weezen van het St. Jacobs Godshuis voldoende ge voed en gekleed, zou het toch niet 'n heer lijke voldoening geven, hen, die de goede Meester in de allereerste plaats in onze bescherming heeft gesteld en in onze zor gen heeft aanbevolen, eens 'n extra pleizier- tje te verschaffen. Dit is het bestuurs-col- lege onmogelijk, omdat het ook al vast zit aan bezuiniging. Zou 't glinsteren van dat kinderoog bij 't zien van die kleine St Nicolaas-surprise, ons al niet doen trillen van genoegen, als we er bij bedenken, dat we een oogenblik doen vergeten, het groote gemis van hun dierbare ouders, van hen, om wier behoud wij zoo dringend dagelijks tot den goeden God bidden? Komt, Haarlem's Katholieken, organiseert eens een mooi St- Nicolaasfeest voor onze weesjes. Als velen "n handje helpen kan 't toch zoo'n reuzenwerk niet zijn, maar 't zal wel 'n reuzenvoldoening geven. Welk schaapje gaat 't eerst over de brug? Barometerstand 750. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen verricht in den morgen van 30 October. Hoogste barometerstand 769.0 m.M. te Seydisfjord. Laagste barometerstand 741.8 m.M. te Ren nes. Verwachting van den avond van 30 tot den avond van 31 October. Matige Oostelijke tot Noordoostelijke wind, nevelig tot betrokken met waar. schijnlijk regen, zelfde temperatuur. Geboren: 26 October, z. van G. Fabel- Nienkemper. 27 October, z. van J. Stam-Polak. z. van A. H. W. Hoevens- Veuger. 28 October, d. van N. W. Timmerman-Möring. d. van A. Ad- dink-Bensink. z. van A. P. Outhuis- Bergefurt. z. van B. T. Konings-v Wees. d. van E. M. L. Blankevoorf- Manus. 29 October, d. van E. J. de Vries-Kales. z. van S. Kooreman-Har- wijne. 30 October, z. van C. Kaarse- boom-Kreunen. z. van A. M. Kloos- Overdijk. d. van N. Dekker-Bennis. Overleden: 27 October, M. E. Smit- Pel, 54 j., NaJtzaamstraat. J. A. A. 12 mnd. z. v. J. T. Bank, Dubbelebuurt. J. M., 6 j„ 1. v. K. de Vo-, Kamper laan. J. J. v. d. Landen, 67 Rusten burgerlaan. J. Soellaart-Wensintf, 82 j., Jansstraat. H. A. v. Eiik-Erkelens. 75 j.. Prinsen Bolwerk. 28 October, G. Einhouts-v,. Tergouw. 83 j., Hage- Great. G. J. Laborderic-Jansen Pot, ,rv9 i.t Rrouwerskade. 2° October, P. G. Scholtz, 12 j„ Graaf Willemstraat. S, D. Huiiboom-Smit, 59 i-, Groot Heilig land. W. M. v, Idsinga, 80 j., BWm- bofstraat, F., 1 mnd., z. v. J. T. Hale- kor, Kamperlaan. P. v. d. Bol. 65 i-. Kamperlaan. 30 October, B. F. Cliteur, tó M orinn ocfftPxJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1