Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BINNENLAND. en Omstreken" besteedde men heden voor: ljsdijkers, 7% ct.Keulscht Paradijs, 35y2ct.; dubbele Bender- zoet, 8y2 ct. Notarisappelen, 8 ct. Koningsiood, 7 ct.Peeappels, 5 ct. Bloemzoet, 8y2 ct.Jeruzalems, 2 ct. zoete Bellefleur, 7y2—9 ct.winter Bergamotten, 4% ct.Court pendu, 55 y2 ct.Horgaten, 1 l/22 ct. Huismannen le srt., 5%9y2 ct. Groenperen 1ste srt. 6 XU—1 ct. Beurré Claigeau le srt., 1730 ct. Oulemans, 2 ct.Jodenperen, 6%— 7 ct. IJsbouten, 48 ct.Present van Engeland, 3y% ct.Bloemée, 7y2 ct.Present van Luntercn, 5% ct. Kaneelzuur, 7%ct-I Weldra- ters, 45y2 ct. Pondsperen, 7 ct. uikerijeren, 5 y2 ct. blanke Kozijn, 5y26 ct. Bre-erodes, 12 ct. Mul- dertjes, 4 ct. Notarisperen, 6 ct. Kweeperen, 14 ct. Korstelen, 4% ct. Beurréperen, 13 ct.Noten, 51 ct. Jasappels, 7%10 ct. Kampervenen 1e srt., 6]/2IO14 ct., Paradijs 2 *4 ct. G'ezer Wildemans, 89 ct.Belle fleur, 1ste srt. 58ct. Goudreinetten le srt. 410 ct. Williams Duchesse. 3241 ct.Jan Willzms 7%9 ets Sterappels, 14 ct. Princessz Nobles 4/4H ct-Uien, \y2 ct- Grieze prren, 6 ct.Hollemans 6—6% ct.% Handappelen 6 ct. zoete appels, 7et ct.Luntersche Pippeling, 8 ct. Cou t Pendu, 5% ct. Seigneur d'Es peren, |8^4 ct-1 Soldat Labour ur 7J4 ct.Knolperen, 5% ct. Haagsci.e rooikes, 4 ct. Foppen, le sr., 6 ct.,| Wijnappels, 1 ct. winterjannen, 5— ct. Nouveau Poiteau, 1y213 ct.;| Kastanje zoet 6%9 ct.Engelsche winter Gold Pearmain, 214 ct. Win- tervijgen, 6 y2—13 y2 ct.mispels, 8 %- 10 ct. Avezaatsche Cappelien, le srt., 8 ct.. Kleiperen, 6% ct., alles per kilogram. Kroet 1.301.50 per 100 K.G.foten, 61 ct. per 100 stuks. Flinke aanvoer, willige handel. UTRECHT, 28 Oct. Vee. Aange voerd waren 1800 stuks. Handel redelijk. Prijzen waren stieren 90— 230, vaarzen 1.30180, pinken 80— 150, melkkoeien 170390, kalfkoeien 285450, vaarskoeien 140275, magere kalveren 3080, nuchtere kalveren 1525, magere varkens 2757, biggen 1126, magere scha pen 2939, lammeren 2429. Boter. Hooi- 1.35. Eieren 1517. SIRNENLANDSCN NIEUWS, STAATSBEGROOTING 1923. Voorloopig verslag vuil noojdstuK vil B. (Financiën). Aan de algemeene beschouwingen Wordt ontleend Gevraagd werd welke maatregelen de Regeering zich voorstelt te treffen ten aanzien van de z.g. BELASTING- VLUCHT uit ons land. Sommige leden herinnerden er aan hoe de overgang van de heffing der gemeentelijke inkomstenbelasting op het Rük t0t een onbillijkheid tot dc genieters vin dividenden en tantièmes heeft ekid. De aandacht werd er voorts opge- vestigd, dat ten gevolge van de sterke stijging der huren en huurwaarde van woningen en kantoren de personeel- belasting voor velen zeer drukkenc; is geworden. Op een wetswijziging, welke hieraan een einde zou maken, werd aangedrongen. Verschillende leden betreurden voorts, dat de dienst der belastingen met de administratieve maatregelen noodig voor de uitvoering der TA BAKSWET, bij het in werking trede; dezer wet nog niet gereed was. Dtze leden gaven hun meening te kennti, dat van deze wet een zeer slechte wer king uitgaat, en zij drongen dan ooi aan op intrekking er van. Verscheidene andere leden echtei betoogden, dat het allerminst juist zou zijn een zoo kort geleden in wer king getreden wet, reeds thans weder in te trekken. Bovendien maakt dc zorgwekkende financieele toestand in trekking dezer wet ten eenenmak onmogelijk. Verscheidene ledzn zouden gaarne omtrent de opbrengst van de tabaks accijns nader worden ingelicht, aan- ?ezien hun de raming van 20 millioen e hoog voorkomt. Gaarne zouden sommige leden ver nemen, of, en zoo ja, welke maatrege len de Regeering denkt te nemen om het misbruik van ontduiking van den ACCIJNS OP HET GEDISTIL LEERD te keeren. Met bevreemding had een groot aantal leden kennis genomen van een door Ged. Staten van Zuid-Hollanc aan de gemeentebesturen in die pro vincie gericht schrijven, waaruit bl jkt, dat de Minister van Financiën geen voo stel wenscht te doen tot voortzet ting der NOOD UIT KEER ING aar gemeenten, ook in 1923. Men vroeg of dit de persoonlijke meening vai den Minister of de zienswijze van het geheele Kabinet weergaf. Naar het oordeel van vele leden bestaat er thans geen reden om op nieuw ZILVERBONS te maken en in circulatie te brengen veeleer on ze uit de circulatie terug te trekken en het maximum, tot hetwelk ze mo gen worden uitgegeven, terug te bren gen tot b.v. 30 millioen. Verschillende leden drongen aan op behoud der BETAALMEESTERS KANTOREN. Van verschillende zijden werd aan gedrongen op ruimere aanmunting van nikkelen stuiversstukken. Sommige leden bepleitten afschaf fing van den halven cent, terwijl an dere leden hiertegen bezwaar hadden. Gevraagd werd of het niet mogelijk zou zijn een aantal kantoren der direc te belastingen enz. op te heffen. De kosten van uitvoering van dc Tabakswet verklaarden sommige lede zeer hoog te achten. Verschillenden wenschten uitbreidim van de STAATSLOTERIJ, terwijl andere leden opheffing van dit inst tuut bepleitten. Algeheele losmaking van den fi- nancieelen band tusschen kerk enstaat werd wederom van verschillende zij den bepleit. Sommige leden achtten voorts rechtstreeksche uitbetaling der tractementen aan predikanten ge- wenscht. Verscheidene andere leden achtten alle bijdragen van staatswege voor dergelijke doeleinden uit den booze, De vraag werd voorts gesteld, of poedig de indiening van het ontwerp .ener nieuwe BEURSWET mag wor- en verwacht. Ned. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië". Deze bond hield den 23sten en 24 sten October j.l. zijn 14de algemeene vergadering in Hotel „Noord-Bra bant" te Utrecht. In zijn openingswoord wees de voor zitter op de ontwrichting der maat schappij op economisch gebied, waar bij ook de kantoor- en winkelbedien den hoe langer zoo meer in verdruk king komen. Medegedeeld werd op welke wijze het bondsbestuur de komende propa ganda wenscht te regelen, waarmee de vergadering instemde. Het beleid van het bondsbestuur werd met algemeene stemmen goedge keurd. Als leden van het bestuur werden herkozen de heer B. Hinterding uit Amsterdam met 4765, de heer B. Be- rendsen te Utrecht met 4537, de heer A. Bergers uit Rotterdam met 2928 stemmen, terwijl in de plaats van het aftredend bestuurslid, mej. Hende- rix uit Roermond, die tusschentijds had bedankt, met 3248 stemmen gekozen werd mej. I. v. d. Molen uit Rotterdam. Hierna kwamen de voorstellen in be handeling. Dat van het bondsbestuur, om voorbereidingen te treffen tot het in 't leven roepen van een bondsraad, werd aangenomen. In de Commissie voor het Onder steuningsfonds werden de zittende leden herbenoemd. In de vacature van een afgevaardig de voor de Federatie van Handels-e.i Kantoorbediendenvereenigingen in Ne derland voor het Handelsonderwijs werd benoemd de heer Simons uit Tilburg. Na een uiteenzetting van den rechts kundigen adviseur, mr. dr. P.J. Witte- man uit Amsterdam, trok de afdeeling Eindhoven haar voorstel in, om aan te dringen op wettelijke bepalingen inzake den opzeggingstermijn voor de kantoor- en winkelbedienden. Het voorstel van het bondsbestuur om het derde lustrum het volgend jaar feestelijk te herdenken, werd aange nomen., als plaats daarvoor werd be paald Amsterdam. Eveneens het voorstel om het volgend jaar geen bondsvergadering te houden, in afwij king van de desbetreffende bepaling in de statuten. De 2de dag werd begonnen met bij woning der H. Mis door de afgevaar digden. Om 10 u werd de vergadering heropend en werden de verdere voorstel len met de begrooting afgewerkt. De ontvangsten en uitgaven voor 1923 werden geraamd op f 98.164, 20, met een batig saldo van f 104,36. Na verwerping van eenige voorstellen tot contributieverlaging, werd de be grooting met algemeene stemmen goedgekeurd. De uitkeeringen uit het Overlijdens- fonds werden verhoogd tot f 150 voor de leden, en voor de adspirantlede vastgesteld op f62.50. Het bondsbestuur d de toezegging, om contact te zoeken met de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" inzake het Ieerlingvraagstuk en eenige andere aangelegenheden, zulks op voorstel van de afdeeling Arnhem. Een voorstel, om de bondsvergaderin gen te houden op een Zondag, werd verworpen. Voorstellen, om kringen in den bond te vormen of aan den bonds- vorm een diocesaan karakter te geven werden ingetrokken evenals een voor stel van de afdeeling Rotterdam om den bond te splitsen. Een voorstel va afdeeling Tilburg, om voor deze splitsing een commissie van onderzoek te benoemen, werd met 340 stemmen voor en 4434 stemmen tegen ver worpen. Algemeene R.-K. Werkgevers- vereeniging in het Bisdom Haarlem. De crisis jnder de kantoor- en winkelbedienden. W erkloozen-betoogingen. Poging tot bemiddeling. Bezuiniging bij de spoorwegen. ACHTERUITGANG. Men vraagt zich wel eens af, waarom deze of gene instelling, mijnheer ij, 0f de familie X. er financieel zoo slecht voor staan. Voor zoover die instellingen of perso' nen hunne kapitalen rentegevend beleg den in vennootschappen, maatschappijen enz., geeft het volgende staaltje een kijk op de enorm verminderde inkomsten uit die bronnen. 't Lijstje geeft een vergelijking van de bedragen, die door de vennootschap pen, welker aandeelen op de Amster- damsche beurs officieel genoteerd zijn, in 1921 en 1922 aan dividenden en tan tièmes zijn uitgekeerd. Divid. en Tantièmes Bank- en Cred.inst. Hyp.bk. Sch.verb. Mij. Ind. Ond. Cult.- en Hand.ond. Mijnb. Ondern. Petrol. Mij Rub. Mij. Schpv.Mij. Tab.-ond. Thee-ond. Diversen Spoorw. ondern. Tramw. ondern. Incour. fondsen (geschat) In 1921 77.837.000 35.000 Uitbetaald In 1922 f 42.130.000 35.000 79.907.000 89.115.000 1.159.000 131.074.000 891.000 32.851.000 17.548.000 415.000 13.932.000 7.572.000 3.697.000 40.823.000 23.906.000 537.000 101.222.000 429.000 11.255.000 5.113.000 321.000 7.463.000 7.648.000 3.767.000 9.500.000 f 475.343.000 f 254.149.000 Zoo ziet men, dat 1922 de kapitale som van twee honderd een en twintig millioen, zeven honderd vier en negentig gulden minder aan rente enz. opleverde dan 1921. En begrijpt men meteen waarom menig een nu op zwart zaad zit. KERK EN SCHOOL Het Bossche Eucharistisch Congres. Pastoor Hugo Verriest t De ook in ons land bekende vriend der Vlamingen, letterkundige en spre ker, Pastoor Hugo Verriest, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te In- goyghem overleden. Op 25 November 1810 le Deerlijk geboren, werd Verriest in 1864 pro fessor aan het St. Lodewjjksgesiticht te Brugge, in 1837 professor aan het college te Roesselaere, in 1877 be stuurder van het klooster te Heul^, in 1878 principaal te Yperen, in het zelfde jaar pastoor te Wacken, in 1895 pastoor te Ingoyghem en in 1908 rustend pastoor aldaar. Verriest heeft zelf den tekst van rijn „doodsbeeldeken" opgesteld, die luidt: „Hij beminde zijnen God, hjj ge minde zijne Kerk, hij beminde zijn volk, zijn taal, zijn land en heeft ze getrouwelijk willen dienen." Gebed: O, Heer, ontvang Uwen die naar in genade, opdat hij van zijn schuld ontslagen bij U zich moge ver blijden door alle eeuwigheid. Amen. GEMENGD NIEUWS. Aanvaring. Het Frans the s.s. „P.L.M, 17" ern 't Duitsche s.s. „Rhein" zijn bij Hoek van Holland in aanvaring geweest. De „Rhein" ligt hier met ingedrukte voor steven en maakt water. De „P.L.M. 17" is, oogenschijnlijk zonder schade, naar zee gestoomd. Na onderzoek van de schade is het s.s. „Rhein" naar zee gestoomd en heeft de reis vervolgd. KORTE BER1DNTEN. Verduistering. Loodgieter verbrand. KUNST EN KENNIS. UIT DEN OMTREK. KROMMENIE. Gemeenteraad. De gemeenteraads vergadering werd op Vrijdag 's nam. half acht gehouden. Afwezig de heer Schaaper met kennisgeving. Voor zitter Burgem. De Klerk. Bijna een uur na den aangegeven tijd werden we binnen gelaten en deelde de Voorzitter mee, dat alle punten, de begrooting betreffende, dezen avond niet in behandeling kwamen. Alzoo werden punt 14, 15, 16 en 17 van de agenda afgevoerd in verband met een en ander is er over twee, hoogstens drie weken opnieuw eene vergadering. De ingekomen stukken waren a een schrijven v. d. Minister van O K. en W., zijnde de goedkeuring der ver ordening van de gemeente teeken- schoolb. een adres v. d. afd. Wor- merveer en omstreken van Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland over de voorgestelde verslechtering der arbeidsvoorwaarden van het poli tiepersoneel alhier, welk adres evenwel niet in behandeling komt, omdat punt 15 van de agenda is afgevoerd. Punt 2. Voorstel tot aanvulling van de instructie van den gemeente bode goedgekeurd, zoodat alleen Dins dags en Vrijdags avondvergaderingen ten raadhuize gehouden kunnen wor den. Slechts in bijzondere, dringende gevallen moet de bode ook op andere dagen voor de leden van den gemeen teraad beschikbaar zijn en zijn dien sten bewijzen. Punt 3 Verzoek om ontheffing van het bepaalde bij art. 38 der Bouw- en Woningverordening gaf aanleiding tot eenige discussies. De heer Ofman (S.D.A.P.) msrkte n.l. op, dat het hier gaat om een stal van den heer Bak op den Heiligeweg. Het houten ge bouw is echter bijna geheel klaar en reeds van licht voorzien. Gaat dat nu zoo maar, vroeg spr. Dat moet uit wezen en gemeenteopzichter en politie behooren toe te zien, dat zulks niet weer gebeurt. Wij zijn hier geen figu ranten. Bovendien zijn die houten gebouwen voor de buren zeer nadeelig in verband met de premie voor brand- assurantie. De belendende psrceelen moeten dan meer betalen en dus moe ten we niet te gemakkelijk toestaan de verzoeken om af te wijken van art. 38. De heer Albers (C.H.) was het geheel met den vorigen spr. eens. De Voorz. zegde in deze eene nauwkeu riger handelwijze toe. Ged. St. hadden bezwaar gemaakt de verordening op de begrafenisrech ten goed te keuren: 1. de bedragen voor 't klokluiden waren te hoog. 2.de gemeente mocht geen rechten heffen van de erfgenamen van hen, die als onvermogend van gemeentewege wer den begraven. Met punt 2 konden B. en W. meegaan, maar ze wenschten punt 1 te handhaven iets wat de heeren Baars (S.D.A.P.) en Mooy (R.K.) en vooral de heer Albers sterk afkeurden. Laatstgenoemde deelde mee, dat het loon voor 't luiden 0,5, 1 en 2 (resp. om een kwartier, half uur, en een uur luiden) bedroeg en nu eischen wij f 5. 10, 15. Spr. kon nooit goedkeuren op die manier de gemeentekas re spekken en stelde voor te heffen 2.50, 5, 7.50. De Heer Molenaar (R.K.) was het eens met B. en W. De Raad besloot enkele weken terug met algemeene temmen, liever gezegd zonder hoof- 'elijke stemming, wat we zouden .teffen en daarom wenschte spr. in dezen nie te wijken voor Ged. St. Over 't voorstel Albers staakten de stemmen, zoodat deze zaak voor de vierde maal aan de orde zal komen. Aangezien de gemeente tot 1 Jan. 1923 recht heeft tot heffing en invor dering van een straatbelasting volgens bestaande verordening word met a gem. stemmen besloten de veror dening opnieuw goed te keuren. Bij punt 8 stellen B. m W. voor ;dhesie te betuigen aan een betoog van de Vrijz. Dem. Statenclub tot Ged. St. om vermindering van lasten voor tuinders en verruiming van werk gelegenheid. De heer Ofman consta teert met genoegen, dat de Voorzitter van standpunt is veranderd. Verleden jaar immers weigerde de Burg. adhesie te betuigen bij 't voorstel Rutgers c.s. inzake Plaatselijke Keuze. Sp. steunt natuurlijk gaarne dit voorstel. De Voorz. betoogt, dat hij geen in vloed wil uitoefenen op 't maken van wetten,zooals b.v. 't voorstel Rutgers c.s. bedoelde. We hebben hier echter jeheel iets anders. Hier wordt slechts ëenigen drang op Ged. St. uitgeoefend, zulks keert spr. in dit geval goed. Nadat de heer Albers uiteenzette het eens te zijn met den heer Ofman en de heer Mooy geheel het standpunt van den Voorzitter innam werd 't voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Na goedkeuring van de verordening voor de commissie van toezicht op 't Nijverheidsonderwijs en 't voorstel van B. en W. om voor straatverbree- ding, de grond, die door verbouwing van 't gebouw der werkverschaffing Medegedeeld door da SPAARNEBANK NIET OFFICIEEL LATERE KOERS BERLIJN 0.05 0.061 Bankpapier 0 06D» 0.071 PARUS. 17 80 18.03 Bankpapier 17.75 18 15 BRUSSEL 16 35 16.72 Bankpapier 16.30 16.82 WEENEN Bankpapier LONDEN 11 42 11 44H Bankpapier 11.39 11.48*/ STOCKHOLM KOPENHAGEN CHRISTIAN IA BAZEL mm NEW-YORK 2.56 2.57 vrij komt (2u M2) te koopen voor 100, hebben verschillende benoemingen plaats. Benoemd tot leden van de commissie v. toezicht op 't Nijverheidsonderwijs de heeren J. Walig, K. Stuurman Hz, T. Kok, Pz, Jb. Leguit JWz., H. D Seisener, J. A. van der Hoeven en G. Kroon. Benoemd tot directeur-leeraar en leeraren der gemeentelijke avond- teekenschool respl. de heeren P. v. Waalbeek alhier, J. Stroo van Zaandam, S. v. d. Schaar te Beverwijk, en M. E. Daan te Amsterdam. Laatst genoemde kreeg 5 stemmen, tegen vier stemmen op den heer J. Visser alhier. (De Weth. Van Vliet onthield zich, wegens familiebetrekking met den beer Daan van stemming) Benoemd tot onderwijzeres voor school C. te Krommeniedijk tegen 1 Dec. a.s. Mej. A. M. J. Jurriaans alhier. Hierna sluiting. LAATSTE NIEUWS. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. AMSTERDAM, 30 Oct. Het Ko ninklijk Gezin, dat in het voorjaar een bezoek aan Amsterdam zou brengen, maar dat uitgesteld werd wegens het overlijden van 's Prinsen moeder heeft deze week plaats. Reeds in den vroegen morgen was het op het Damrak en in de omgeving van het Centraal-Station te bespeuren, dat er iets bijzonders was. Van alle openbare gebouwen en uit vele particuliere hui zen werd de driekleur gestoken. Tegen half tien trok de bereden militaire politie naar het Centraai-Station, die als eere escorte de Koninklijke Familie naar het Paleis op den Dam begeleidden. Intusschen was het ook reeds op den Dam levendig geworden. Aan het an ders zoo stille Koninklijk Paleis hadden nu de mariniers de eere-wacht betrokken. Door de politie waren de noodige maat regelen genomen. Het Damplein was tot aan het midden afgezet en ook langs het Damrak surveilleerde politie. Aan het Centraal-Station was eveneens ruimte gehouden bij den Koninklijken uitgang Tegen tien uur waren een aanta- autoriteiten op het perron bijeen, o.m* burgemeester De Vlugt en de hoofd commissaris Marousse. Precies op tijd arriveerde de trein uit Apeldoorn. De Koningin onderhield zich eenige oogenblikken met den burge meester, waarna het Hooge Gezelschap door de Koninklijke wachtkamer het station verliet. Zoodra H.M. het station verliet, werd er door de menigte gejuicht. In een matigen gang werd naar het Paleis gereden. De stoet werd steeds toegejuicht. Toen de Koningin op den Dam kwam, speelde de muziek het Wilhelmus en presenteerden de troepen het geweer. Eenige oogenblikken later verscheen de Koninklijke familie op het balcon, toe gejuicht door een groote menigte. Nadat de vorstelijke personen, zich in hunne appartementen hadden terug getrokken, vertrok ook het eere-escorte en langzamerhand kreeg de Dam weer het gewone aanzien. De Koningin is gedurende haar be zoek aan de hoofdstad vergezeld door baronesse Sloet van Marxveld, eerste hofdame, belast met de opvoeding van Prinses Juliana Jonkvrouw van Swin- deren, hofdamebaronesse van Pal- landt, hofdamemejuffrouw Oosterlee, gouvernante van de Prinses Mej. van Rijn van Alkemade, Lectrice, vice- admiraal Bauduin, adjudant-generaal en chef van het Militaire Huis der Koningin; graaf Du Monceau, grootmeester van Hr. Ms. HuisJhr. Boreel, hofmaar schalk Baron Bentinck, eerste stal meester en dienstdoend grootmeester baron van Geen, kamerheer en particu lier secretaris ritmeester Jhr. van Rei gersberg Versluys, adjudant van H.M. de Koninginle luitenant Phaff, or donnans-officier van H.M. de Konigin. Inmiddels waren aan de achterzijde van het Paleis talrijke auto's en rijtuigen voorgereden met officieren in groot uniform. Zij gingen ter audiëntie, welke eenige oogenblikken na de aankomst van de Koningin aanving. In den middzg werd door de Koninklijke Familie een rijtoer gemaakt door de buurten achter de Stadhouderskade en de Jodenbuurt. Na terugkeer op het Paleis werden Ge deputeerde Staten van Noord-Holland in audiëntie ontvangen. Om 5 uur begon de audiëntie voor civile autoriteiten. Prins Hendrik is, tijdens zijn verblijf in de hoofdstad vergezeld door kapitein jhr. Laman Trip, adjudant van Z. K. H. ORDE EN ARBEID. De arbeidsregeling in het Bakkers bedrijf en de broodprijzen. Bonte kraaien. In verband met de stichting van bo vengenoemde Vereeniging op 6 Novem ber a.8. vernemen wij dat Mr. 0. P. M. Eomme het navolgende schrijven van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem heeft mogen ontvangen „Uw bericht, dat op 6 November a.s. de stichtings-vergadering sal plaats heb- ben van de Algemeene B. EL Werk gevers Vereeniging in het Bisdom Haar lem, deed Ons veel genoegen omdat Wij daaruit zien, dat met de arganisatie van onze Katholieke Werkgevers nu eens krachtig sal worden begonnen. Wij wen- schen dese vergadering toe het beste succes, en Wij hebben het vaste ver trouwen dat velen onzer Katholieke han delaren en indnstrieelen sich zullen op geven als lid dezer organisatie, zoodat wij dan zullen krijgen 'n krachtige pa troons-organisatie, waarvan voor de maat- -cha*-pe'ij e 'oes'a den rn e wij el 1 vee' goeds zal uitgaan. Gaarne verle3nen Wij op dezo pogingen Onzen Bisschoppe'ijken Zegen." Katholieke groothandelaren en groot- industrioelen in het Bisdom Haarlem kunnen zich om nadere inlichtingen ver voegen aan den Willemsparkweg 96 te Amsterdam. Naar wij vernemen, heeft het Hoofd bestuur van den Ned. B. K. Bond van Handels-, Kan'oor- en Winkelbedienden, Vrijdag, den 27en October, een confe rentie gehad aan het Departement van Arbeid te 's-Gravenhage, over de steeds groeiende werkloosheid van da Kantoor- en Winkelbedienden en over dj vela bui- tenlandsche bedienden, die in Nederland werkzaam zijn, waardoor de Nedarland- sche bedienden met nog grooter werk loosheid worden bedreigd. In vele plaatsen van ons land, had den Zaterdag weik':o.-.en-demonstraties plaats, die een rustig verloop hadden. HET KONINKLIJK BEZOEK TE AM STERDAM. Aaangaande het militair eerbetoon dat tijdens het bezoek der koninklijke familie aan de hoofdstad zal worden bewezen, kan het volgende worden meegedeelu: Dagelijks zal naar het koninklijk paleis een eerewacht optrekken, ter sterkte van drie officieren, één kapilein-commandant en ongeveer honderd onderofficieren en manschappen waaronder tamboers, hoorn blazers en pijpers. Deze eerewacht zal op 3 November a.s, 's morgens te „cht uur, worden afgelost met stille trom en zonder muziek. Ze rukt in, na liet vertrek der hooge gasten. Dien 3den November uitge zonderd zal de wacht optrekken en wor den afgelost met de muziek van de Ma rinekapel of die van het voormalige ze vende infanterie-regiment. De eerewacht wordt betrokken door: het corps mariniers van 30 op 31 October, van 1 op 2 November en op 3 November van acht uur des voormiddag» tot na het vertrek van het koninklijk gezin Dc 2e compagnie Politietroepen vormt de eerewacht van 31 October op t No vember en van 2 op 3 November, van die zelfde compagnie zal Maandagmorgen een eere-escorte bereden politietroepen aan het Centraal Station aanwezig zijn, ten einde H. M. naar het Paleis te begeleiden, op Vrijdag 3 November a.s. wordt de vor stelijke familie op gelijke wijze naar 't Centraal Station uitgeleid. Aan het Cen traal Station zal bij aankomst en vertrek der koningin een eerewacht worden be trokken van tachtig huzaren te voet, ver meerderd met het benoodigde kader. Bij die wacht zullen zijn ingedeeld de stan daard van het le regiment huzaren, en het muziekkorps van het voormalige 7e regiment infanterie. De geheele leiding staat onder den gar nizoenscommandant, majoor Van Weeren. Door den Commissaris dor Koningin in Noord-Brabant is opnieuw een schrijven gezonden aan de partijen, betrot<!<en in het conflict in de sigaren-industrie, waarin hij een gezamenlijke bespreking onder zijn leiding voorstelt. De directie der Nederl. Spoorwegen heeft, naar het „Huisgezin" meldt, be paald dat aan voorlieden rangeerders, wis selwachters, rangeerders, arbeiders-ran geerders en arbeiders voorlaan geen hand doeken meet verstrekt zullen worden. Tengevolge van bezuiniging en den slechten eeonomischen toestand zijn thans 150 locomotieven overcompleet en tijdelijk buiten dienst gesteld. 20.000.000 Het Bossche Eucharistisch congres, dat op 12 en 13 November wordt gehouden, staat onder de Hooge Bescherming van Z. D. H. Mgr A. F. Diepen. Aan 't hoofd van het Eere-comité treden op de Hoog- erew. H. Mgr J- Pompen, Vicaris-Generaal van het bisdom en Z Exc Baron Van Voorst tot Voorst, Commissaris der Ko ningin. Hel uitvoerend comité staat onder leiding van pastooT Mgr C. C. Prinsen. Te Assen i3 in arrest gesteld Evert Jan M., gewezen boekhouder van de Landbouwbank „Ons Belang", verda ht van verduistering van gelden ten na- deele van genoemde Bank. De Loodgietersknesht A. van der Pol isVrijdagnacht tijdens werkzaamheden op het dak van een garage aan de Lange Nieuwstraat te Nijmegen, in brand ge raakt en hedennacht in het R.K. Zie kenhuis aan de bekomen wonden over leden. STAKING AAN DE NAT. OPERA. Het personeel van de Nat Opera te 's-Hage. waaronder alle solisten, koor en orkest, heeft geweigerd de voorstellen te aanvaarden door den heer Koopman ge daan. Het is niet uitgesloten, naar de Tel. verneemt, dat de voorstellingen tot 14 Nov, worden gestaakt. a Op de Vrijdag 27 October le Amster dam gehouden bijeenkomst van Hoofdbe stuurders van den Ned. R. K. Bond van Bakkers-, Cacao-, Chocolade- en Suiker bewerkers, en den Ned. Centr. Bond van Chr. Arbeiders in de bedrijven van Voe ding en Genotmiddelen, is de algemeene toestand in het Bakkersberijf besproken, mede in verband met de voortduring van de Landelijke Arbeidsregeling in dit be drijf en de in enkele plaatsen ontwikkelde actie, verband houdende met de verlaging van de broodprijzen uit soecuiatiava doel einden De hoofdbestuurders, kennis genomen hebbende van de officieele rapprten, on langs te Amsterdam verschenen, waren van oordeel, dat verlaging van de brood prijs uit speculatief oogpunt, beneden den geldenden kostprijs, niet kan geacht worden te zijn in helbelang van het be drijf en een gevaar kan worden voor da handhaving van redelijke en billijke ar beidsvoorwaarden. Daardoor toch zon 't bakkersbedrijf ge bracht wrden in een positie waarbij het publiek, ten koste van gezonde bedrijfs- verhoudingen en de redelijke arbeidsvoor waarden van het personeel zou worden bevoordeeld De bestuurders waren van oordeel dat ernstig onder de oogen diende te wor den gezien de maatregelen die daartegen in de onderscheiden plaatsen des lands, in overleg met de afdeelingen van hunne bonden zullen kunnen genomen worden. Ik mag deze algemeene winlergasfen wel, schrijft J. B. Wigmans in de Tel., al zijn 't echte allemansvogels, bezoekers van mest-bergplaatsen en schuimers op ril nis- belten, want ondanks deze vernederende en deprecreerende eigenschap zijn deze dieren begaafd met grooten speurderszin, een opmerkelijke vlugheid van begrip, een scherp gezicht en een bijzonder aan passingsvermogen, zoodat ze zich altoos en overal kunnen redden. Den gansehen win ter door, tot Maart toe, zijn ze nu alom in het land aan te treffen, zich voedend met alles, wat veld en akker, wei en weg, rivieroever en park, duin en strand heb ben aan te bieden, 't Is wonderlijk, hoe gauw ze in de gaten hebben als een bij zender menu of een bij uitstek rijk-gedekte disch hun wacht en als ge een beetje van hun doen en laten op de hoogte rijt, wij. zen ze u op alle dingen, die to 't revier voorkomen. De boer, die z'n varkens slacht en den afval in het asebgat gooit, kan stellig binnen bet half uur op hun komst rekenen, de karren van de stadsreiniging, die naar de bedt rijden, onderscheiden ze precies van ander gerij en zittende op de schoorsteenen der stadstuinen ontgaat hun in tuin en park niets van belang. Maar ook buiten houden ze hun waakzame oogen gericht op de dingen, die van be* teekenis' zijn. Zij heffen den tienden pen ning uit de netten der vogelvangers, kun nen beter een aangeschoten konijn in t duin vinden dan de beste jager en zelfs schapen zijn niet steeds zeker voor de sterke snavels, terwijl in 't heele-vroege voorjaar de lammeren ook niet zelden als armzalige slachtoffers vallen. In den zomer komt de bonte kraai in ons land voor, maar in Duitschland be oosten de Elbe en in Groot-Bnttanaië is hij berucht als eier-ddef en wild-vervolger. Zijn ziel is zwarter dan die van zijn zwar te familielid, de gewone kraai. Op de ma nier van deze kan hij ook schelpen op de zeeweringen uit de lucht stuk laten vallen, om zich zoo van den inhoud meester te kunnen maken. Coward vertelt, dat ia den harden winter van 1916/17, toen zoo veel vogels het kwaad te verantwoorden hadden, een klein troepje grijsrokken el- ken dag een plas in Cheshire bezocht en op brutale wijze de half-bevroren meeuwea en meerkoeten aanviel. Eerlijkheid gebiedt echter te zeggen, dat zij in hoofdzaak gedurende het warme najaarsgedeelte, dus wanneer ze niet hier toeven ook an ders spijs niet versmaden, zelfs in een zoodanige mate, dat de schaal weer gelijk hangt. Evenals bij de zwarte kraai, die feite lijk slechts in kleur en verbreiding van zijn grijzen neef verschilt, bestaat het voedsel uit alles, wat maar een'gszins ge nietbaar is, doch hoofdzakelijk ujt vleesch. Van 't aas der grootste dieren tot het kleinste insect is den kraaien alles wel kom en tuschen frisschen of reeds in ont binding verkeerenden buit maken deze al- les-eters weinig onderscheid, maar ook kevers sprinkhanen, larven, wormen, graankorrels boomvruchten, eikels, noten, slakken, muizen en nog veel meer verslin den zij en niemand minder dan prof. Rörig komt op grond van uitgebreide, zorgvuldige maagonderzoekingen tol de conclusie, dat nut en schade vrijwel tegen elkaar opwegen. Op de Kurische Nerung, het lange smalle schiereiland bij Memel, waar in dezen tijd de bonte kraaien bij duizenden en duizenden doortrekken, wor den zij door de arme risschersbevolking in grooten getale met lokvogels onder slag netten gevangen, doodgebeten gezou ten en gegeten, terwijl het kleine geveder- te voor bed-vulling dient. Prof. Tbiene- maran, die al veel jaren achtereen bij Rossilten den vogeltrek heeft bestudeerd, weet van die bonte kraaien allerlei merk waardige dingen te vertellen. Interessant is hun verbreiding. Zij broe den geregeld in Schoiland en Ierland, ook in Noord- en Oost-Europa met nauw- verwante vormen voorts in West-Azië en Zuid-Europa. Steeds weten zij zich voor treffelijk bij de bodem-gesteldheid aan te passen, want bewonen ze in Engeland moerassige streken en heidevelden, in Schotland zoeken ze voor hun nest vaak de ontoegankelijke klippen, terwijl in 't zonnige Egypte de palmen, sycomoren en accasia's hun broedboomen vormen. Ook waar zij dicht in de buurt van zwarte kraaien wonen, plegen zij hun geslacht rein te honden, hoewel toch gemengde hu welijken, hybriden en overganger voorko men. Nochtans, grauw of zwart, het is de zelfde vogel, met eigenschappen welke men zoowel bij den een als bij den ander vindt en daarom zijn er reeds verscheidene auteurs, die de bonte kraai en de zwarte als één soort beschouwen, die alleen mor- phologische en zoögeografische verschil punten vertoont, maar geen van beide valt als de stamvorm te beschouwen zooals onze oudere ornstbologen deden, doch van wel ke theorie men meer en meer afstand be gint te doen in dezen tijd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3