TSTE NIEUWS PELTERIJEN 30NTH0EDEN d mamma. De groot© nauwgezetheids waarmede de Kleeding P. C. in eigen bedrijf ver vaardigd wordt, schenkt haar blijvend succes. Beslist billijke prijzen. immm en vissssierij. Le! op ingang magazijn alleen onder de Klok "SS WILLEM VAN LIEMT VAN OW ZE PRAAOLOOZE TELEFOON De staatsgreep der fascisten. De aanstaande verkiezingen in Engeland. De conferentie te Lausanne. Uit de internationale arbeids- conferentie. Het naburige Oosten. De Kabinetscrisis in Beieren. Het waüdsrbara leven van de paling. SKUNGS OPP. KPAGEN EN VOSSEN 19.75 - 27.50 3500 DITO MOFFEN f29.50,37.50 Uitsluitend prima kwaliteiten, welke onder GARANTIE VOOR SOLIDITEIT verkocht worden.. Specialiteit DAMES Laatste Nouveauté 5.90 8.75 9.75 11 75 14.75 ANEGANG - HOEK WARMQESSTR. IfflRERUHöSCH NIEUWS. LUCHTVERKEER. NEDERLAND EN BELGIS. iranteSsesfripng. Bloemendag van Sobriëtas. Sneeuw in Groningen. DE VADER DER EGYPTOLOGIE GEMENGD NIEUWS. De gevolge» va» een geluids- proef. allerheiligen. KEERE&- EN KJNDERKLEEDSNG EN KLEEDING NAAR MAAT Haarlem, Groote Houtstraat 'O S$R t Het kabinet Mussolini. ROME, 30 Oct. Het nieuwe kabinet iit in elkaar. De functies van Minis ter-president, minister van buiten- en minister van binnenlandsche zaken heeft Mussolini in zich vereenigt, gene raal Diaz is minister van oorlog, ad miraal Thaon di Revel minister van marine, Stefani minister van finan ciën, Inaudi minister van de schatkist. De houding der fascisten. BERLIJN, 30 Oct. Te Rome zijn fascisten en communisten gisteren handgemeen geweest, waarbij dooden en gewonden gevallen zijn. Te Cre mona zijn bij een dergelijke botsing vijf dooden gevallen. De besturen van de socialistische en de communistische partij overwegen de mogelijkheid vsn het uitroepen van een algemeene werk staking, maar onder beide partijen heerscht groote verdeeldheid. Koning Victor Emanuel heeft gis teren di Vecchi, vice-voorzitter van de parlementaire fascistische groep en wil des volks beoogt? De fascistische tische strijdkrachten, ontvangen. Beide leiders verzekerden den koning, dat de fascistische s taatsgreep niet tegen den vorst of tegen de dynastie gericht was. De fascisten denken er niet aan de monarchistische grondwet te schrap pen. Zij zullen den koning trouw blij ven. Met tranen in de oogen legde di Vecchi deze verklaring af. Koning Victor Emanuel, die eveneens zeer ont roerd was, omhelsde den afgevaardig de. De koning zeide, dat hij de gevoe lens van de generatie, die tijdens den oorlog ontstaan is, deelde en dat hij aan Italië een regeering zou schenken, die met de nationale cischen reke ning houdt In een interview met een medewer ker van de „Nazione" zeide generaal Diaz: „Hoe kan men van een oproer spreken, waar men met een beweging te doen heeft, welke alleen het heil van het vaderland, de toekomst van Italië en de verwezenlijking van den wil des volks beoogt? De fascistische leiders zijn van plan geen geweld ie gebruiken, doch te trachten hun doel met wettelijke middelen te bereiken." Volgens den Romeinschen corres pondent van het „Berliner Tageblatt", zal de portefeuille van buitenlandsche zaken zoo spoedig mogelijk aan een beroepsdiplomaat worden toever trouwd. De correspondent van het „Berli ner Tageblatt" meldt, dat de fascisten het gebouw van de „Paese", het blad van Nitti, hebben bezet en het als fascistisch orgaan hebben uitgegeven. Volgens andere berichten zou het ge bouw in brand zijn gestoken. NICE.30 Oct. Volgens de „Eclaireur de Nice" zijn alle communistische ge meentebesturen in Italië afgetreden. PARIJS, 30 Oct. Bij het verlaten van het Quirinaal zei Mussolini tot de menigte, welke hem toejuichte: „Over een paar uur zult gij niet alleen een ministerie, maar ook een regee ring hebben". MILAAN, 30 Oct Een honderdtal nationalisten zijn de bureaux van het dagblad de „Secoio" binnengevallen en hebben er vernielingen aangericht. ROME, 30 Oct. De fascisten uit de provincie trekken de stad binnen. Zij worden in de scholen ondergebracht. Er heerscht uitstekende discipline. Morgen zal een groote parade worden gehouden, waarna allen naar hun standplaatsen terugkeeren. ROME, 30 Oct. In een communiqué der C. G. T. worden de arbeiders ge waarschuwd tegen de oproeping lot de algemeene staking, door het com munistische vakvereenicing comi uit gevaardigd, en uitgenoodigd om kalm te blijven en op de toekomst te ver trouwen. LONDEN, 30 October. De voorloopige lijst van candidaten toont aan, dat 435 unionisten, 160 nationaal-liberalen, onge veer 30 onafhankelijke liberalen en meer dan 400 leden van de arbeiderspartij el kaar de 615 zetels betwisten, waaruit het nieuwe parlement bestaat. Hoewel er en kele candidaten zullen uitvaben, zullen er veel meer bijkomen bij de verkiezing. De ze is op 4 November vastgesteld, en de stemming op 15 Nov. De verhouding tusschen de verschillende partijen onderling is nog steeds duister. Het eenige duidelijk omschreven verschil is tusschen de arbeiders en de overige par tijen. In sommige districten krijgen de na tionaal-liberalen den algemeenen steun der liberalen, terwijl in andere de nationale liberalen worden gesteund door de conser vatieven, mits zij beloven, de algemeene politiek van Bonar Law te steunen. Het schijnt waarschijnlijk, dat het „pact", dat reeds van kracht is in Schotland en dee- ten van Engeland, verder zal worden uit gebreid. De juiste verhouding tusschen de coalitie-conservatieven en Bonar Law is niet volkomen duidelijk, en in sommige politieke kringen zegt men, dat de rede voering van Home en Birkenhead, die zij pas te Glasgow hebben gehouden, wijzen op een zekere gereserveerdheid. LONDEN, 30 October. Er zijn thans uitnoodigingen gezonden aan alle aan staande deelnemenden aan de conferentie over het naburige Oosten. Enkele kwesties, die door Tsjitsjerin waren opgeworpen, die namens de sowjet- regeering de uitnoodiging ontvangen heeft worden door de geallieerden onderzocht. Tsjitsjerin zeide, dat de opgeworpen kwesties niet prejudicieeren op zijn even tueel antwoord. Te Lausanne waar, zooals men in her innering brengt, de vredesconferentie in 1912 werd gehouden, worden alle behoor lijke voorbereidselen getroffen voor de con ferentie op 13 November. PARIJS, 30 Oct. De ambassadeur der Ver. Staten heeft aan Poincaré een me- dedeeling overhandigd inzake (de reeds bekende) meening der Amerikaansche re geering omtrent de Oostersche vredescon ferentie. Er zullen „waarnemers" worden gezonden, indien dit den betrokken mo gendheden aangenaam is. GrENÈVE, 30 October. Vandaag heeft de verkiezing plaats gehad van het al gemeen bestuur van het internationaal arbeidsbureau, order inachtneming van de beslissing van den Baad van den Volkenbond inzake de acht voornaamste fabriekslanden. Vertegenwoordigd zijn de regeèringen van Duitschland. België, En geland, Chili, Canada, Finland, Eng.- Indië, Italië, Japan, Spanje, Polen en Frankrijk, zoodat Argentinië, Denemar ken en Zwitserland hun plaats moeten inrrvimea aan Chili, Finland en Bng.- Indië. Zwitserland is het slachtoffer ge worden van een verkiezing?: combinatie van de Zuid-Amerikaansche Staten en de kleine entente. De groep der werk lieden heeft Oudogeest herkozen als be stuurslid, die der patroons heeft Ver kade aangewezen als plaatsvervanger. KONSTANTINOPEL, 30 October. Het schijnt, dat de tweeledigheid in de re geering spoedig zal verdwijnen. De sul tan zou de Nationale Vergadering te Angora erkennen, die alléén met de macht in Turkije bekleed zou worden. KONSTANTINOPEL, 30 October. Re- fet pasja, de buitengewone commissa ris van Angora in Thraeië, heeft een audiëntie van vier uren bij den sultan gehad. Er zijn belangrijke kwesties be sproken. MüNCHEN, 30 October. Naar het W. B. verneemt is het aftreden van het kabinet-Lerchenfeld een voldongen feit. De Landdag wordt ten spoedigste bij een geroepen om een nieuwen minister president te kiezen. We zijn zoo gewend geraakt aan de wonderen, die ons dagelijks omringen, dat er iels bijzonders moet gebeu ren om ons daaraan voor een oogen- blik te herinneren. Zulk een oogen- blik doorleeft degene, die een zwaluw paartje in de Lenle ziet terugkomen en overweegt, dat deze vogeltjes zoo kinderlijk jong nog volgens den menschelijken maatstaf na maan denlange afwezigheid in verre gewes ten, geheel spontaan, zonder gebruik making van eenig hulpmiddel de plek van hun nestje met zekerheid door weer en wind wisten te vinden. Nog dieper wordt men misschien door het sprookjesachtig wonderbaar lijke in de echte Natuur getroffen, wanneer men verneemt, wat de hui dige wetenschap van de geschiede nis van de paling (Anguilla vulgaris) weet te vertellen. De sluier, die eeu wenlang over het leven van de pa ling of althans een belangrijk gedeel te daarvan heeft gelegen, is opgeheven en wat men ziet is nog verrassender, dan men had kunnen denken. Dit is het resultaat van de ijverige en volhardende onderzoekingen van den jongsten tijd. Dr. Joh. Schmidt, een Deensch zoöloog, heeft de laatste gapingen in de levensgeschiedenis van de paling aangevuld en het maandblad „Disco very" bevat in zijn October-aflevering een artikel van G. P. Farman, waarin de heele zaak op overzichtelijke wijze wordt besproken. Hoewel er den laat- sten tijd in de pers nu en dm mede- deelingen over dit onderwerp zijn ge daan, zal het misschien toch niet on welkom zijn, wanneer we een korte samenvatting geven van de resultaten, waartoe het onderzoek heeft geleid. De volwassen palingen een man nelijke paling is volwassen, als hij vijf of zes jaren is, een vrouwelijke op den leeftijd van vijf tot twintig jaar trekken in den herfst en in den winter uit alle rivieren, meren en rijvers van Europa naar zee. Zij rus ten overdag en reizen 's nachts, vooral in nachten zonder maan. Zij leggen waarschijnlijk ongeveer 16 KM. per nacht af. Wanneer zij eenmaal de open zee hebben bereikt, keeren zij nooit terug. Maar we weten thans, wat er met hen gebeurt. De plaats, waar zij hun wittebroods weken doorbrengen, is een beperkt gebied in het Noordelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan, ongeveer 4000 K.M. ten Noord-Oosten van de Leeward Islands, zooals de Engel- schen ze noemen, de eilanden boven den wind, een groep der kleine An tillen, bestaande, uit St. Eustalius, Saba, Anguilla, Guadeloupe, enz. Daar worden de larven van de paling ge boren in de Jente en het begin van den zomer, blijkbaar op een diepte van 700 tot 1000 voet. Terwijl zij tijdens dien eersten zomer grooter worden, bewegen zij zich naar de oppervlakte. Den volgenden zomer vindt men de eenjarige larven (glas- vischjes) in het midden van den At lantischen Oceaan. Een drang stuwt hen Noord-Oostwaaris naar Europa. Den daaropvolgenden zomer zijn zij ter hoogte van de Europeesche kust gekomen De tien maanden, volgende op dezen zomer van hun leven, schij nen de larven, die zich nu lot jonge zeepaling ontwikkelen, geen voedsel op te nemen. Het is overigens een tijdperk van eenige inspanning, want zij moeten de rivieren opzwemmen en dan de zijrivieren. Velen van hen moeten aldus verafgelegen poelen be reiken. Terzelfdertijd moeten zij hun uilrusting, als 't ware, voor hun leven in de zee, in die voor het leven in zoet water veranderen. Zij weten het klaar te spelen, om op hun vet te teren. Den volgenden April zijn ze kleiner dan ze waren, maar ze heb ben de plaats van bestemming be reikt. Om nog een extra-wonder aan deze Odyssea van drie jaren van de jonge paling toe te voegen, zij vermeld, dat zij uit een paaiplaats komt, die ook wordt gebruikt door een eenigszins verschillende soort, de Amerikaan sche paling. De larven van de twee soorten worden te zamen aangetrof fen en soms in hetzelfde net ge vangen. Toch gaat geen Amerikaaai- sche larve, voor zoover bekend is, naar Europa en geen Europeesche larve naar Amerika. Dr. Schmidt ont dekte de oorzaak daarvan, door de beide soorten op hun weg te volgen Hij vond, dat de Amerikaansche soort haar larven-fase in één jaar leti einde brengt juisl lang genoeg om de Amerikaansche kust le bereiken, voor dat zij zoet water begint noodig le hebben. Wanneer deze soort dus op weg ging naar Europa, zou zij, aan het einde van het eerste jaar dei- reis, zich in 't midden van den At lantischen Oceaan bevinden, evenals een schipbreukeling, met water, water overal en geen droppel o m te drinken. Wanneer anderzijds een larve met een Europecschen stamboom naar Amerika koers zette, zou deze twee jaren lang aan de Amerikaansche kust moeten blijven, evenals een schip on der quarantaine, tot haar organisme in de termen viel, om een rivier op te zwemmen. Zij zou evenzeer omkomen als de andere. Men staat versteld over de volko- men zekerheid van het instinct, dat elke soort paling, zonder leiding van vergezellende ouders, voorldrijft op haar eigen weg De verbazing wordt eeh'er 7.00 mogelijk nog g:oo!cr, wan neer men in aanmerking neemt, welk een ontzaglijke inspanning de natuur zoowel van de emigreerende ouders als van de immigreerende jongen vergt. Wat, vraagt men zich af, kun nen de fysieke omstandigheden van de wereld geweest zijn, welke voor den vadsigen viseh, dien men onder helder ijs bewegingloos in de mod der ziet liggen, voorwaarden betref fende het voortbestaan van het ras deden ontslaan, die nog zooveel vreemdsoorliger zijn, dan die, welke aan trekvogels zijn opgelegd. )n afwachting totdat een definitief accoord is gesloten, hebben de Belgi sche en Nederlandsche regeeringen in verband met de vliegdiensten tusschen beide landen een voorloopige overeen stemming aangegaan, volgens welke de tusschen beide landen dienstdoende vliegtuigen documenten aan boord moeten hebben, waaruit blijkt, dat beide regeeringen controle uitoefenen op de vliegtuigen en op de vliegers. De vliegmachines moeten van een herkenningstekken voorzien zijn en mogen niet boven bepaalde plaatsen vliegen, welke hun nader zullen wor den aangewezen. Zij mogen geen ont plofbare sloffen, wapens of oorlogs- anmiunitie aan boord hebben. Alleen met bijzondere toestemming van het land, waar zij vandaan komen, mo gen de vliegtuigen voorzien zijn van draadlooze telegrafie en telefonie. De vliegers mogen geen fototoestellen aan boord hebben, die gedurende de vlucht gebruikt kunnen worden. Postzendin- gen mogen per vliegtuig vervoerd wor den als. daarvoor tusschen de post administratie een overeenkomst is ge sloten. De vliegers moeten op bepaalde punten nederdalen, om zich aan de douanevoorschriften te onderwerpen. („Msb. Pe opbrengst van den verkoop van de „Sobriëtasbloem" ten bate van het R. K. Reclasseeringswerk is van bijna alle plaat sen bekend. Enkele afdeelingen Waaron der ook Amsterdam en Rotterdam moeten hunne opgave nog indienen. Hieronder volgt eene specificatie der netto-opbrengst in de verschillende Bis dommen: Aartsbisdom Utrecht f 9498.93; Bisdom 's Bosch 8884.55%; Bisdom Breda 148'2.11 Bisdom Roermond 1083.29; Bisdom Haarlem f 0294.07 Totaal 22242.96%. waaien, daar het vervangen door nieuwe ruiten op Zaterdagavond niet meer moge lijk was. Nadat het. van Zaterdag- op Zondag nacht in Groningen duchtig had gevroren en er van Zondagmorgen af een koude, straffe wind uil het Noordoosten had ge waaid, begon het Maandagmiddag te sneeu wen. Thans ligt de sneeuw al een paar centimeter hoog o-p het veld en dat ter wijl op vele met bieten en aardappelen be- tee'de landerijen het oogstwerk no,g maar pas begonnen is. Te Assen heeft 't Maan dag den geheelen middag gesneeuwd. Men schrijft uit Heerde aan het Hbld.: Du ontploffing van Zaterdagavond im ile legerplaats Oldebroek heeft in de ge meente Heerde nogal vrij ernstige schade aangericht: de vrees onder de ingezetenen biecik niet ongegrond. In den loop van den dag werden reeds hij den burgemeester 34 gevallen van aan gebrachte schade medegedeeld, o.a. tiet scheuren van muren en plafonds, het sprin gen van ruiten, het vallen van dakpan nen enz. Tal van gezinnen zaten Zaterdagavond met vernielde ruilen en waren tevens ge noodzaakt gedurende den geheeten Zon dag, den niet bepaald zoirierschen wind door hun woon- of slaapkamer te laten Op 17 September 1.1. was hel 100 jaren geleden, dat de Franschman Jean Francois Champollion in de „Academie des inscrip tions et belles Iettres" te Parijs mededeelde, het hiëroglyphenschrift le hebben ontcij ferd. Het feit werd dit jaar in genoemde Academie plechtig herdacht. Over den beroemden Egyptoloog bevatte het „Handelsblad" de volgende merkwaar dige tevensbizonderheden: Jean Francois Champollion, bijgenaamd te Jeune, om hem te onderscheiden van zijn broer Jean Jacques, bijgenaamd Cham pollionFigeac, die een beroemd archaeo- loog was, werd op 23 Dec. 1790 uit ouders herkomstig van Dauphiné, te Figeac (Dept. Lot) geboren en overleed te Parijs op 4 Maart 1832. Na zijne studies te hebben aangevangen onder leiding van dien broer, die 12 jaren ouder was, werd hij als leerling geplaatst op het Lyceum te Grenoble. In hel begin onderscheidde hij zich niet en was een zeer middelmatig leerling. Maar weldra haalde hij den verloren tijd in, werd ijverig en studeerde de klassieken en de semtiische talen'; hij teerde zonder hulp de Hebreeuw- sclie taal, het Arabisch, het Chaldeesch, het Syrisch, het Ethiopische dialect en maakte vooral eene grondige studie van tiet Koptisch, een taal, in welke hij, als liet nare bij instinct, een weg zag, welke hem kon leiden tot de kennis van de taal van het Oude Egypte. Tegen zijn 17e jaar, in 1807, bood hij de Société des Arts et des Sciences te Gre noble een studie aan over de Koplische geögraphie van Egypte, welke hem als basis diende voor zijn éérste werk. Hij vertrok daarop naar Parijs, waar hij ge durende twee, jaren college liep bij de School voor Oostersche talen en het Col lége de France, hij werkte alle Koptische manuscripten in de Ribliothèque Natio nale door en legde den grondslag van eene Koptische grannnaire en dictionnaire, welke niet werden uitgegeven. De Kopli sche taal. in Egypte gesproken sedert de Romeinsche overlieersching tot in het mid den der vorige eeuw, was volgens zijn ver moeden. hetwelk later juist bleek, de laat welke de Oude Egyptenaren in hiërogly- phun op de monumenten hadden gebeiteld en geschilderd. In 1809 te Grenoble terug, werd hij be noemd lot buitengewoon hooglceraar in de Geschiedenis feitelijk was de positie die van lector. In 1811 publiceerde hij het éérste deel van zijn „Egypte sous les Pharaons" in 100 exemplaren uitgegeven en thans niet meer le verkrijgen. Het com plete werk verscheen in 1814 in twee deelen te Parijs. Daarop zette hij zich aan de studie van alle gegevens, medegebracht door de Egyp tische expeditie onder Napoleon een een rijken schat van gegevens. In 1821 pu bliceerde hij le Grenoble liet werk: „de l'écrilare tiiéraliqne des anciens Egyp- liens". Hierna begon hij de inscripties op den Steen van Rosette nader te bestu- deoren en publiceerde in 1822 zijn: „Lettrc 5 Mr. Dacier", een geschrift van 52 pagi na's, door alle Egyptologen als een reliquie vereerd. Daarin vindt men het geheele alfabet der hiëroglypheri en eene uiteen zetting van het geheele ingewikkelde Egyp tische schrift, waarop 51 zijn verder werk ja, de geheele Egyptologie is ge baseerd en verder opgebouwd. Toen deel de hij op 17 Sept. 1822 in de „Académie des inscriptions et belles lettres" monde ling mede dat hel hiëroglyphenschrift ontcijferd was. Twee jaren later'ging hij naar Turijn, waar eene prachtige verzame ling oudheden uit Egypte was ontvangen. Hierover verscheen eene studie van zijn hand; eene chronologische lijst van del Egyptische koningen werd itoor h ni samengesteld. In Frankrijk terug, liet .jij eene verzameling Egyptische oudheden^ door Salt bijeengebracht, aankoopen en ia het Louvre exposeeren met een aantal oud heden uit het Kabinet van den Koning. Op 15 December 1827 werd officieel da Egyptische afdeeling van het museum in het Louvre geopend en werd hij tot con servator daarvan benoemd. Nu had hij nog één wensch Egyp-te te zien! Het volgende jaar werd die wensch1 vervuld als gevolg van een verzoekschrift^ gericht aan den koning (Charles X), om hem een zending daarheen op te dragen. Half Juli 1828 verliet hij Parijs, ging 31 Juli d.a.v. scheep te Toulon, bezocht Sici lië en kwam 18 Augustus te AlexandriS aan. Op 5 Maart 1830 kwam hij te Parijs te rug, werd benoemd tot lid van de academie des Inscriptions in de vacature-Brun. Aan het Collége de France werd voor hem een zetel als professor in de geschiedenis en ar- chaeologie van Egypte ingesteld. In Egypte was zijn gezondheid' zéér ge schokt, ten gevolge van zijn ijver om ta copieeren en te exploreeren, welke hem een geheelen zomer vasthield in de heeta vlakten waarin de ruïnen van Thebe lig gen. In 1832 stierf hij, nog vóór zijn Gram- maire égyptienne en Dictionnaire égyptien- ne, welke hij bijna geheel gereed had, wa ren uitgegeven. Al zijn brieven uit Egypte verschenen in 1833 in druk en werden in 1868 herdrukt door de zorgen van zijn dochter, Mime Z. Chéronnet-Charnpollion. Zijn broer gaf de door hem nagelaten wer ken uit, de Staat schonk een pensioen aan de weduwe en ontving van haar vele, door wijlen haar man verzamelde manuscripten. Zijn geboortestad Figeac richtte een een voudig monument voor hem op; de Egyp tische musea van Turijn en Florence, als ook het Louvre te Parijs plaatste ter zijner herinnering zijn portret „en buste". En in de vestibule van 't collége de France! te Parijs staat een marmeren beeld, hem voorstellende staande op de overblijfselen van Egyptische zuilen, dicht bij den in gang van de zaal, waar hij doceerde. Iii dc maand Juli van dit jaar werd in het Louvre door Poincaré, minister-president van de Fransche republiek, een gedenk steen onthuld. Op nog jeugdigen leeftijd is de vader der Egyptologie heengegaan maar zijn. wensch was vervuld, hij had Egypte gezien en doorreisd van Alexandrië tot aan de tweede Nijl-cataract, hij had den sluier van geheimzinnigheid, die het oude Egypte omgaf, voor de geheele menschheid gelicht. Bij het maken van schansen rondom het fort' St. Julien te Rosetto in de Nijl- delta, vonden soldaten in 1799 een steen met drie opschriften in drie verschillende schriften, n.l. in hiëroglyphen, in demo- tisch (volks) schrift- en in Grieksche letter- teekens. Het was een proclamatie van de Egyptische priesters ter eere van den jongen koning Plolemaëus Epiphanes van 27 Maart 195 vóór Christus, ter gelegen heid van de aanvaarding van diens regee ring, waarin zijn verdiensten werden opge somd. Wie zijn die Hemelingen, Die jubelen voor Gods troon Voor eeuwig triompheeren In Jezus' Hemelwoon? Misschien onz' brave ouders Een dierbre vrouw, of kind Wellicht een zuster, broeder, Zoozeer door ons bemind. Eens waren zij op aarde Zoo nauw met ons vereend. En, bij hun stei venssponde. Werd meen'ge traan geweend. God heeft hun in Zijn liefde, Een beet're plaats bereid. Zij deelen 's Hemclsvreugde Voor gansch de eeuwigheid O, zaal'ge Hemelingen Van aardsche zorgen vrij, Voor eeuwig in den HemeJi, Gelukkig, vrij en blij. Op aard hebt gij geleden, Met liefde en geduld. Gewerkt, gezwoegd, gestreden, Getrouw uw plicht vervuil. Ook de Hemel zij ons streven, Hier blijft onze woonplaats niet, Neen, geen schatten kunnen geven Wat Gods schoone hemel biedt. In den Hemel is ons; arme Troost na *1 bitterst leed bereid, En Gods wonderlijk erbarmen, Droogt de tranen hier geschreid. ld den Hemel bij Gods Englen, Waar ons Redder leeft, regeert Wordt niemand om zijn armoe nieer Verstooten of verneerd. Kom. vragen wij op dezen dag, Zijn hijstand in den strijd, Opdat de Hemel eens mag zijn, Ons deel in de eeuwigheid. Dierbaar dorpje! wil niet treuren, Om hen, die u zijn voorgegaan, God riep ze weg van uwe zijde. Wat Hij doet, dat is welgedaan Bidt vooral in' deze dagen, In oprechtheid van gemoed, Dat Hij uw dierbren moge schenken! 's Hemels vreugde, 'I hoogsle goed. F. DE VROEGE. St. Bavo-gesl., Noordwijkerhout.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 12