mmm 2 Dinsdag 31 October 1922 45s<® Jaargang No. 14287 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Eerste blad Een kwart eeuw socialisme. Vee! stemden beluisterd* Burgerlijke Stand. WEGENS DEN FEESTDAG VAN ALLERHEILIGEN ZAL DIT BLAD MORGEN NIET VER SCHIJNEN. STADSNIEUWS* I Sociëteit „St. Bavo". De kinderrechter. Op hol. LANGS DEN WEG. AMSTERDAMSCHE BEURS. Telegrafisch Weerbericht. Personalia. Het Diakonessenhuis. Een droeve plechtigheid. De Gemeentebegrooting. Bekroond. Een Teyler-zaak. Kroniiigsjubilé 1923. Kruidje-roer-mij-niet Kennisgeving. D:J abonnementsprijs De- draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Pei Week ƒ0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. ƒ3.57 34 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. [Telefoonnummers: 1426, 2741 _n 1748, Postrekening No. 5970. AARLEMSBHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel -» Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 ceni per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. De Nederlandsche S. D.A.P. heeft dezer dagen een zilveren feest gevierd. De „arbeiders"-partij herdacht n.m. het feit, dat vóór vijf en twintig jaren de eerste sociaal-democraten hun in trede deden in het parlement. Inder daad wel een reden om te juichen, want zonder „de politiek" zou er van de S. D. A. P. niets terecht zijn ge komen. Zij, die indertijd tegen de meening van de anarchistische elementen in, ïich op de politieke actie wierpen, hebben juist gezien, dat hiermee een niet te versmaden propagandistisch wapen werd gesmeed. Van de spreek gestoelten in het parlement immers bereikt men op den duur de massa beter dan op iedere andere wijze: men kan eischen stellen aan de regeering, men kan oppositie voeren; men kan door handig manoeuvreeren succesjes behalen. En het dagblad zorgt dage lijks voor de verspreiding van die kost bare propaganda, een propaganda, die overigens niets kost. Wanneer niettegenstaande dit alles üe leiders der S. D. A. P. in deze her denkingsdagen moeten erkennen, dat de roode aanhang in Nederland builen verwachting klein is gebleven, komt dit om redenen, die men nu maar liever in de feeststemming verzwijgt, tmaar die desniettemin aanwezig zijn. 0£enerzijds is er een deel van de massa, welke de S. D.A.P. zoo gaarne onder haar vaandel zou hebben, weg gebleven of weggevlucht, omdat het le weinig het revolutionaire sentiment iaanwezig vond; anderzijds bleef een izcer groot deel verre, omdat wij nu eenmaal nuchtere Nederlanders zijn. De groote fout van de thans bewie rookte leiders is geweest, dat zij wel wisten, waar zij begonnen, maar zich (geen idee van de toekomst vormden en daarom maar aan de massa een paradijs in een ver verschiet voor- tooverden. Wie den groei van de Nederlandsche IS. D. A. P. gevolgd heeft, zal zich den lijd herinneren, dat Troelstra met Kerstredevoeringen in het Amsterdam- ssche Paleis voor Volksvlijt of andere kopstukken met hem op roode Dins dagen brallende redevoeringen hielden tegen alles wat gezag en regeering heette. Dan werd nog eens opgehaald, wat een jaar lang door de S. D. A. P. in het parlement en in de gemeente raden was geëischt en afgedwongen en het kostte aanvankelijk niet veel moeite applaus en enthousiasme uit ontevredenen los te slaan. Maar steeds was bij zulke gelegenheden aanwezig de David, die naar Goliath mikte: Wijnkoop, die op het onnutte en voor de arbeiders gevaarlijke van de parle mentaire actie wees. En uit dat kna gend verzet is ten slotte de communis tische partij geboren. Doch ook de beweging, welke de teomrnunisten achter zich konden trek ken, was niet zoo bijster groot. Groo- ter schuld nog aan den betrekkelijk geringen aanwas van het ï-oode leger, heeft de vaagheid en het weinig be ginselvaste, wat de leiding van Troel stra c.s. steeds gekenmerkt heeft. Hoe is er niet gestreden voor het algemeen kiesrecht en den 8-urigen werkdag, alsof de socialistische toekomststaat met zulke leuzen staan of vallen zou. En wat bleek? Dat er in dien politie- ken strijd eigenlijk niets socialslitisch zat. Uitbreiding van kiesrecht was niets dan een electorale evolutie. IToen 't volk rijp gewatmd werd voor de stembus, kwam het tot stand, zon der eenig rumoer, bijna onopgemerkt. Een liberaal kabinet wierp het al gemeen kiesrecht aan het volk in den schoot ende S.D.A.P. zat er mee verlegen. Want ook het vrou wenkiesrecht was er bij en het jje- heele parlement stemde ei- bijna una niem vóór! En de beroemde acht-urendag! Men hield hem voor nooit te ver wezenlijken. Schaper maakte daarom 'n ontwerp voor een tien-urigen arbeids dag en eer dit nog aan de orde kwam, stond een Roomsche Minister met een Arbeidswet en een 45-urige werk week klaar! De nuchtere Nederlander begrijpt daarom niet, waarom er eigenlijk een S.D.A.P. noodig is. De „heilstaat" is immers at lang opge geven, omdat de brug er heen, de Socialisatie, niet is te bouwen en, wanneer men het al beproeft, als in Rusland, de heilstaat een honger- staat blijkt. Neen, men moest nu niet zoover zoeken, waarom de Nederlandsche massa niet zoo erg warm liep voor de S.D.A.P. De parlementaire actie zou het doen. Maar dat parlementarisme ver lokte de leiders tot dingen, waarvan de doorsnee-Nederlander een afkeer heeft. Wanneer Duys thans uit Zaan dam wegvlucht, de massa in armoede en werkloosheid achterlaat en zelf als wethouder een levenslang pensioen van zestienhonderd gulden meeneemt, f 2000 wachtgeld van de Rijksverzeke ringsbank, f 5000 als Kamerlid, met pensioen geniet enz. enz., dan vraagt die nuchtere Nederlandsche massa, wat er geworden is van de mannen, die zich aanvankelijk voordeden als goed en bloed veil te hebben voor het proletariaat, die van de parlemen taire aclie gouden bergen beloofden, niaar er niet bij vertelden, dat die hooglanden slechts voor weinigen te bereiken waren. Vliegen schreef dezer dggen in „het Volk": „Wij hebben thans een 25 jaar van ervaring achter ons. Wij kennen onze zwakheid en wij kennen onze kracht". Wanneer dat waar was, dan zouden de heerën moeten zeggen: en die ervaring heeft ons geleerd, dat onze zwakheden zóó groot zijn, dat wij niets meer van de toekomst ver hopen: wij zijn een phase in de histo rie en hebben onzen besten lijd gehad. Maar een dag van toaslen is nu eenmaal geen gelegenheid om de voile waarheid te zeggen, zeker niet, wan neer die waarheid zóó hard is! i. De beroemde laatste hand is dan fnderdaad aan de Haarlemsche Ge- meente-begrooting 1823 gelegd. Nog eenige dagen, een dag wellicht, en liet stuk is publiek dornein. De Moor heeft het zijne gedaan, de critiek kan beginnen. En omziende naar de laatste maan den herdenkt een wethouder van Fi nanciën nog eens de tallooze bespre kingen met directeuren, de vergade ringen der officieele en officieuze Commissies, de nota's en contra no ta's, de opdrachten aan de Afdeeling Algemeene Zaken, de aangename B en W vergaderingen niet te vergeten, Waarin een bijna ideale éénheid op het stuk van „begrooten" bereikt werd en hij weet het resultaat nu veilig bij den drukker en is het dan wonder, dat hij nog eens alle stemmen opnieuw beluistert en zich overgeeft aan bepeinzingen in wilde wanorde, zich vragen stelt en zelf de antwoor den geeft, of nu inderdaad voor het goede oude Haarlem alles gedaan is, wat gedaan kon worden. Misprijzen hangt in de lucht, wat kan er ook voor goeds komen van een Gemeentebestuur De overheid smijt iromtners onoordeelkundig met geld het vrije bedrijf zou er anders weg mee weten. En de vraag dringt zich op Wat hebben wij toch misdaan De geboren criticasters slaan de handen in elkaar en roepen uitMia- daan Er deugt letterlijk niets van Milüoenen aan woningbouw. Mis- lioenen aan ambtenaren/Overal geld verspilling. Hooge loonen. Wei nig arbeidspraestatie. Bureaucra tie 't Is maar voor de Gemeente, 't 'is hun eigen zaakje niet, Hooge Belastingen. Overal fouten, in 't vrije bedrijf ondenkbaar. Nieuwe over bodige diensten. In één woord een prulleboel. Wij kennen de klanken, want wij beluisterden de stemmen. En zooals ik schreef in cleze cou- rant „Aan Den Middenstand' hoe vurig' verlangde ik op elk punt van deze algemeenheden een doorwrochte jjtudie, een_stuk gedegen critiek om er mijn voordeel mede te doen. Hoe dankbaar zou het gansche col lege van B en W zijn, immers steeds op zoek naar misstanden, gereed om wat scheef staat, recht te zetten of om, wat overbodig is, op te heffen. Wij kennen de gemeente als onzen ar- beidsakker en, na veel gewied te heb ben, vragen wij ons afZijn wij blind dat wij het welige onkruid niet zien, waarop de groote „men" ons wijst Want waarlijk, wij zien een vrucht baar veld, een goeden bodem met veel beloften, ops heerlijk Haarlem, en, al zijn de dingen niet volmaakt (waar groeit het onkruid niet de dank is ons, al buldert de critiek als een orkaan om onze arme hoof den. Bezien wij de dingen stuk voor stuk. De werkeloosheid eischt nieuwe offers van de gemeentekas. Haar uit- keeringen, gepaard aan versterk e armenzorg, eischen mogelijk tonnen gouds méér dan een vorig jaar. Is het onze fout Of zit de fout soms elders, in liet hooggeroemde „vrije bedrijf" Straks zullen wij staan voor het feit van een duizend werkeloozen, voor weinig minder broo- delooze gezinnen. Waar zijn nu de reserves van de vrije bedrijven om deze massale uitgaven, gevolgen der malaise, te bekostigen Zij vermoch ten den arbeider slechts zijn loon te geven, hoezeer niet berekend op bij- oudere tegenslagen en ziekte, zijn bestaansminimum veelal, in tijden van welvaart en drukte. Eere aan hen die nog trachttm den eersten tijd der depressie het personeel te vrijwaren voor ontslag, -doch het water kwam -an de lippen, de slachtoffers werden in de frissche lucht gezet met tiental len, met honderdtallen. Spoedt u voort naar moeder Gemeente, zij zal u steunen 1 Zij zal u 4000 per week betalen, tonnen gouds per jaar, gij behoeft niet te verhongeren, werk- loozen, de gemeente is er nog met haar hooge belastingen. Straks roe pen wij u terug, als wij u noodig hebben, als wij nieuwe winsten ver hopen, waaruit wij wederom geen reserves tegen werkeloosheid zullen kweeken, en dan gaan wij voort in onze oppositie tegen een bedrijfs belasting, f 12 per arbeider per jaar, en vernietigen wij Haarlem's straten met de bolderende zware lastauto's. Leve de industrie* weg met de hooge belastingen 1 Ik weet het, dit wederwoord is bitter en voor een enkelen werkgever onbillijk. Maar wie zou niet bitter gestemd worden als hij de stemmen van vele (groot) werkgevers beluis tert, één bonk gal in de critiek over de publieke lichamen, terwijl zijzelf ons een totaal van uitgaven bezorgen, die niet anders te dekken zijn dan door belastingen, eeuwig aambeeld van hun forïch gehamer. Want als ik de begrooting van Haarlem zie, dan zie ik meer dan een eindcijfer. De werkelooze arbeiders gezinnen kunnen niet verhongeren, zij moeten bestaan. Doch ook de niet-werkelooze arbeiders kosten mil üoenen. De school, het volksonder wijs, kan door haar schoolgeld op geen stukken na de kosten opbrengen. Is het de schuld der gemeente dat der arbeiders loon niet toereikend is om der kinderen schoolkosten op te bren gen De gasthuizen vragen tonnen gouds. Is het onze schuld, dat de doorsnee-arbeider zijn ƒ.4 derde klas per dag voor verpleging niet uit zijn loon kan putten De krankzinnigen moeten opgezonden worden, wij doen wat wij kunnen om de kosten te ver halen, maar liet tekort, bij te passen door de gemeentekas, is akelig groot en stijgt, nu de medici voorspellen nog meer stijging door vermeerderd aantal krankzinnigen, arme schuld dragers van de zonde hunner vaderen, de zeden des tijds. Goddank dat er een overheid, een gemeente is, die zich dit deel en dit lot der menschheid aantrekt, ik zie geen uitkomst in eenige poging oin deze zware lasten af te wentelen op de „vrije" bedrijven, die inderdaad zich vrij gemaakt hebben van veel ellende en slechts gedeeltelijk voor den valieden arbeider een „heul" zijn voor zoover en zoo lang hij „zijn loon waard is." Mr. BOMANS. Stadhuis Vergadering der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Haarlem 8 uur. Gem. Concertzaal Voüksliederenavond dcxxr Helena Marrit 8 uur. Sociëteit „St. Bavo'' Esperanto 8 uur Overheidspersoneel 8 uur. Gem. Concertzaal Concert H. O. V. 8 uur. Stadsschouwburg Mij. tot bevordering der Toonkunst Chaii'ley Kwintet 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Da gelijks uilgenomen Zaterdag- Zon-.«n feestdagen toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 101234, van 2 -5 en van 710 u. behalve des Maandagsochtend* «n op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenistraat 15 Alle werkdagen voorin, van 942 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorin, van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tut half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkiingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. St. Elisabet hsvereeniging Jansstraat 49 Van 1—2 uur aanvraag om verster kende middelen voor arme zieken der S. E. V. Sinds eenigen tijd is men in gebouw ..St. Bavo" aan het breken en rommelen, dat men er haast voor terugschrikte, er een vergadering bij te wonen. Maar nu zal het niet lang meer duren, of alles zal zoo schitterend in orde gebracht zijn, dat men niet meer aarzelt er heen te gaan. Er is thans centrale verwarming door het geheele gebouw aangelegd en daarmede verdwijnt dus de koude, welke des winters in de zalen heerschte. Want al werden de kachels ook flink gestookt, voor de groote ruimlen was de verwarming er mee toch onvoldoende. Beneden in den kelder zijn de twee ke tels opgesteld. De eene is voldoende, om het grootste deel van hel gebouw le ver warmen plus nog een gedeelte van de groote zaal. Moeien echter alle kamers verwarmd worden, en daaronder begre pen de geheele groote zaal, dan moeten beide ketels gestookt worden. De kelder ondergaat nu meteen een vemiieuwingskuur en wordt o.a. geheel bij- gepleisterd, terwijl tevens een gedeelle apart is ingericht voor de berging van brandstof. De radiatoren, dal zijn de eigenlijke toe stellen, welke de verwarming uitstralen, worden door het geheele gebouw geplaatst, ook in de gangen. In de groote zaal waar natuurlijk de meeste noodig zijn, Komen er acht, in de andere zalen twee a vier. De aanicg der kanalen heeft nog al eenige moeite met zich gebracht. De dikke mu ren leenden zich niet gemakkelijk voor doorboring. A. s. Donderdag hoopt men te gaan proefslolken door hel geheele gebouw, uit gezonderd de groote zaal. Daar zal n.l. een gedeelte van den vloer en wel de eer ste 10 meters (tot aan het gordijn) ver- nieuwe! worden en varvangen door Ameri- kaansch grenenhout. Te gelijk met deze verbetering zullen dan de buizen voor de centrale ver warming gelegd worden. Met dit werk wordt in de tweede helft van Novem ber een aanvang gemaakt en men hoopt dan vóór 1 December geheel gereed te zijn. Nu er toch veel werklieden over den vloer waren, besloot de directie van „St, Bavo" ook nog andere noodzake lijke karweitjes op te knappen. Zoo is het typische intiem-gezellige zaaltje 9 eenigszins gemoderniseerd, maar geluk kig heeft hot zijn eigenaardig karak ter behouden. Er zijn nieuwe ramen ingezet, terwiil ook de deur van gla zen ruitjes voorzien is. De lambrizee- ring is doorgetrokken, terwijl voorts de geheele houten betimmering nieuw ge schilderd wordt. De oude zolder eindelijk is even eens duchtig onder handen genomen en ingericht tot een flinke, luchtige bergplaats, wat licht en lucht voldoen den toegang hebben. Hit is daarenbo ven aldus omgebouwd, dat hii in de toekomst prachtig ingericht kan wor den tot vergaderlokaal. Alzoo heeft „St. Bavo" geen half werk gedaan. De aangebrachte verbe- beteringen en vernieuwingen zijn wer kelijk uitnemend en maken het gebouw veel aantrekkelijker. Woensdag 1 November treedt het in stituut kinderrechter in werking. Zooals de naam reeds aanduidt, zullen zoowat alle kinderzaken door hem be recht worden. Behandeling van misdrijven, begaan door personen beneden 18 jaar, zal voortaan door hem geschieden, in plaats van, zooals tot nu toe, door een uit drie leden bestaande rechtbank. Het hooger beroep echter zal onveranderd behandeld worden door een gewone Ka- mor van het Gerechtshof. Doch dit is niet de eenige taak van den kinderrechter. Zijn ambt brengt nog medé gevallen door den Voogdijraad ten zijner kennis gebracht, te doen onder zoeken omtrent kinderen, die met licha melijker! of zedelijken ondergang be dreigd worden. Aau de hand van dat onderozek beslist de kinderrechter dan, of het kind onder toezicht gesteld moet van een particulier. Zij, die meenen, de nocdige geschiktheid en bekwaamheid te bezitten om 't voogdijschap over 'n kind te kunnen waarnemen en zich daartoe ook gaarne bereid verklaren, moeten zich dan wenden tot de Reclasseering of een vereeniging tot Kinderbescher ming, welke den kinderrechter voor drachten zullen aanbieden voor de aan stelling van gezinsvoogden. Hun taak zal zijn een op vertrouwen gegronden band te leggen met het kind en het gezin en zooveel mogelijk te streven naar een goede verstandhouding met den wet- telijken vertegenwoordiger. Van bijzon dere voorvallen moet hij onmiddellijk den Kinderrechter verwittigen en overigens eenmaal per maand rapport uitbrengen. Bereikt hij met de gewone opvoe dingsmiddelen niet, dat hij het kind in het recht© spoor brengt, dan kan hij den Kinderrechter verzoeken, het kind in een rijks- of particulier gesticht voor een bepaalden tijd to doen opnemen. Doch ook de ouders der kinderen kun nen zich onwillig betoenen. In derge lijke gevallen zal ais uiterste middel worden overgegaan tot ontzetting van de ouderlijks macht, hetgeen alsdan door een Kamer der Rechtbank, waarin de Kinderrechter een der drie leden is, zal plaats vinden. De onder toezicht stelling kan ge schieden tot het 21st» jaar. De taak van het nieuwe instituut is dus niet bepaald gemakkelijk en ver- eisoht veel menschenkennis en veel tact. Dat zij echter mooi is, valt niet te betwijfelen en met eenig beleid zal het nieuwe instituut dan ook wel veel goeds afwerpen. Te Haarlem is tot kinderrechter be noemd mr. H. van Loghem de Josselin de Jong, die, zooals bekend, ook de functie van politierechter bekleedt. Gistermiddag omstreeks 5 uur is op den Kampersingel een paard, bespannen voor een vierwieligen groentenwagan van den heer H„ door het. breken van het lemoen op hol geslagen. Het holde door tot op de Meikbrug, waar het door eenige voorbij ganger's gegrepen werd. Al lés liep zonder ongelukken af. m m m m De bollenkraam. Ze staat er moerziel alleen op tie Botermarkt. Wat is een bollenkraam zon der de entourage van hetgeen een kermis brengt: hoofden van Jut en kreunende orgels en harlekijns met krijtwitte gezich ten en malle roode vlekjes op voorhoofd, wang en neuspunt. Om niet te spreken van de spullebazen en de mallemolens en de mystieke tenten met de Cubaansche negerin aan den ketting of het veelpootige kalf. Wel is de bollenkraam, mei haar uit bundig licht en glimmend gewreven koper en de vele ovale schotels hoogst aantrekkelijk. In den kielsnatten avond gaat er zoo'n warmte en huiselijkheid van uit. De vrouw met hel hoog-witte schort, tronend in het midden der tent en de man links in den hoek, die met vaardige hand de kluitjes beslag in den ziedenden olie mept en onderwijl nog tijd vindt den gaanden en komenden man Ie observeeren. Zoo van de straal kun je het bedrijf in al z'n intieme huiselijkheid gadeslaan. Maar wat er niet is, dat is de kermis- stemming. De voorttrekkende menscben- stoet in feesfgedoe. Kinderen metjpiep- ballonneljes en ratels, brooddronken jon gelui, uitgelaten visscherjongens met de blauwe truien en wat dies meer zij. Die stemming missen we. Heeren, zoo van bet kantoor komend, met d r zake- lijk-strakke gezichten, doen in 't voorbij gaan hun inkoopen. Huisvrouwen, in de eene hand den zwaren zak met de „bood schappen" vinden nog even tijd in der haast een balt' dozijn oliebollen mee te nemen. De kinderen, die er hnnkeng-begeeng om heen staan, zijn er nog het ergst aan toe. Voor hun deed de tijdgeest, die alles vervlakt, veel romantiek verloren gaan. Want afgezien van de walgelijke dronke- manstooneelen, onvermijdelijk aan een kermis verbonden, bracht zij ons loch veel aardige momenten. Een bollenkraam zonder kermis is iets mallools. Het doet aan als een kippenhok, geplaatst midden op 4e Groole Markt, builen de omlijsting van een boerenwerf of burgenuanswoning, De Beurs opende heden: flauw. Staatsfondsen. 5 pot. Nederland 87, 6 pet Imdië 96. Culturen. Koloniale Bank 12734, In dische Bank 10034, Vorstenlanden 107%, H. V. A. 360. Industrieele waarden. Jurgens 3734. Oliewaarden. Koninklijke 428, Con sols 131, Orion 39. Tabakken. Amsterdam» Deld 215, Be- soefcj 44, Rotterdam Deli 141,4, Senembah 30134. Rubbers. Amsterdam Rubber 10934, Deli Batavia 63, Nederl. Rubber 58, Rott. Tapanoeli 27%. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 120, Holt Boot 120, Kan. Holl. Lloyd 18, Japanlijn 74, Paketvaart 85, Scheep vaart Unie 93, Marine 1234. Amerikaansche waarden, Hide and Leather 9834, Steel 10934, Smelting 6034, Anavonda, Cigar 8334, Atchison Topeka 110, Voting Rails 25, Denver 1%, Sout hern Pacific 9834, Uinion Pacific 157. 6 pet. N. W. S. A. 97%, 7 pet Indie 100%. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De BildL Naar waarnemingen verricht in den morgen van 31 October. Hoogste barometerstand 764.0 m.M. te Seydisfjord. Laagste barometerstand 747.8 m.M. te Memel. Verwachting van den avond van 31 Oc tober tot den avond van 1 Nov.: Zwakke tot matig Noordelijke tot Wes telijke of Zuid-Westelijke wind, aanvanke lijk licht tot halfbewolkt, later toenemen de bewolking met kans op regen, waar schijnlijk nachtvorst, iets zachter overdag." "Voor de herdenking van Pasteur te Amsterdam op 25 Nov. a.s. heeft zich een Eere-comité gevormd, waarin o.m. zitting heeft jhr. mr. dr. A. Roëll, com missaris der Koningin iu Nooi-d-Hoüand. De heer J. van der Spek, theologisch candidaat en arts te Den Dolder, heeft zijn benoeming tot directeur van 't Diako nessenhuis alhier niet aangenomen. Een droeve schare stond gisteren morgan in den grijzen, triestigen nevel rond een geopende groeve op de Algemeene Be graafplaats aau de Kleverlaan. Een schare leerlingen van de le H. B. S. met 5- jarigen cursus en vele leeraren. Ter aar de werd besteld het stoffelijk omhulsel van wijlen Sophia Geertruida Elisabeth Dumont, leerlinge der hoogste klasse van de le II. B. S,, zeer bemind en gezien bij haar mede-leerlingen en haar leera ren. Van hun belangstelling gaven ook blijk de heeren C. Maarschalk, burgemeester, mr. Th. A. Wesstra, gemeente-secretaris, mr. M. Slingenberg, wethouder, Joh. de Breuk, oud-wethouder, benevens tal van bekende ingezetenen. Ook uit de zwem- werekl langen tijd was mej. Dumont eeu voorname kracht van „Zignea" bestond begrijpelijkerwijze deelneming. De rouwkoets werd gevolgd door een volgwagen, overladen met bloemstukken en kransen. Toen de kist in de sombere opening was neergelaten, strooiden familieleden bloemendaarna werd een hartelijk woord van meeleven met dit verlies tot. de fa milie gesproken. De heer Dumont sprak, ontroerd, woor den van hartelijken dank namens de fa milie, waarmede de plechtigheid geëindigd was. De Gemeente-begrooting zal morgen verschijnen. In verband met het feit dat de „N. H. Crt." morgen niet ver schijnt, zullen we dus niet eerder dan Donderdagavond bijzonderheden kunnen publiceeren. Op een zangwedstrijd te Schiedam be haalde Zondag het Haarlemsche Man- nenkwartet „Preciosa" den 4en prijs. Naar wii vernemen is in de proce dure welke indertijd werd ingesteld ten verzoeke van familieleden en naam- gencoten van een der directeuren van de stiehtng-Teyleri en uitgaand van 'n groep belanghebbenden, advoaat Mr. J. Viin te Amsterdam, om zoo noodig door verdere gedingen ten verzoeke van ge lijk gerechtigden te worden gevolgd, door de Haarl. Rechtbank bepaald, dat voor haar op Zaterdag 8 Febr. 1923 de pleidooien zullen worden gevoerd. Ten stadhuize had hedenmorgen een conferentie plaats van het Dagelijksch Bestuur der Vereeniging Koninginnedag met den Burgemeester, ter bespreking van de viering van bet 25-jarig jubileum van H. M. de Koningin, Naar aanleiding daarvaD kunnen wij mededeelen, dal die viering zal plaats hebben, onder leiding van de Vereeniging Koninginnedag in de kroningsweek van 59 September 1923. Een eere-comité van vooraanstaande persoonlijkheden zal worden gevormd. Medewerking zal ook worden gevraagd van alle vereenigingen, die fot opluistering van die feestviering kunnen bijdragen Ondertrouwd: 31 October, A. M. J. Delss en E. M. E. Rhodius. Getrouwd: 31 October. A. J. Cense en E. D. v. Sonsbeek. Geboren: 28 October, z. van N. J. Ver- meijs-Sleper. 29 October, d van A. S. Méijer-Schreudcr. 30 October, z. van W. H. v. Steijnen-v. Dansik. 31 Octo ber, d. van M. Heinsius-Delhaas. d. van J. Knijnenburg-Smits. Overleden: 29 October, C. v. Veen. 80 j., Hazepaterslaan. J. Roest-Valk, 81 j. W. Appelaarsteeg. 3° October, F. H. A. M., 3 mnd., z. F. H. v. Emme rik, Kamperlaan. G. T., 5 mnd., z. v, C-. v. Distel, Gasthuisvest. Dat schijnt wel de openbare school te zijn, tegenwoordig! Er is geen liberaal, communis tisch, socialistisch of vrijzinnig raads lid of lid der Staten-Generaal dat het niet tot zijn heilige plicht heeft ge rekend, coram populo, voor de pu blieke tribune, tenminste éénmaal te getuigen van zijn warme liefde voor de openbare school en den rechtschen collega's in Raad, Staten of Kamer met den kop in den nek en ten hemel gespreide armen, toe te roepen dat „belagers" van het openbaar onder wijs hen immer op de bres zullen vinden ter verdediging van dat erf goed der vaderen. Alsof alle Room sche en Protestantsche volksvertegen woordigers, wilde dieren gelijk, zich brieschend op de openbare school zullen werpen. Terwijl deze heeren in den regel aan het bijzonder onderwijs, ook na de gelijkstelling, bij wijze van spreken het licht in de oogen niet gunnen, ter wijl elke aanvrage voor de stichting van een bijzondere school, als in stinctmatig, bij de heeren op verzet stuit en zij zeer dikwijls slechts grom mend en met verbeten woede mede werking rerleenen, die anders toch krachtens de wet verkregen wordt ón danks hen, terwijl de heeren op aller lei pietluttigheden beknabbelen als het 't bijzonder onderwijs geldt, daar schijnt voor het openbaar onderwijs nooit geld genoeg te worden uitge geven, en schijnt er zelfs gevaar Le zijn dat geld voor 't openbaar onder wijs over de balk wordt gesmeten. Wij zijn geen moordenaars van het openbaar onderwijs en willen daarvoor, ook niet doorgaan. We willen het openbaar onderwijs niet tekort doen,' maar wij willen hier toch wel eens krachtig zeggen dat ook bij de bedie ning van het openbaar onderwijs de zuinigheid op zeer stellige wijze moet worden betracht. Matigheid geldt niet alleen voor het bijzonder onderwijs, maar zeker niet minder voor het openbaar onderwijs. Een dezer dagen werd gemeld dat aan de betrokken lichamen het ad vies gevraagd was, betreffende de mo gelijkheid van opheffing van een der openbare scholen in liet Leidsch'e kwartier. Zonder ook maar even die adviezen af te wachten, gaat eeu der Haarlem sche dagbladen daartegen te keer alsof het openbaar'onderwijs'gekeeld wordt. Het schrijft o. m. dal als men den weg opgaat, dien B. en W. nu schijnen te willen volgen, dan valt van een in gevaar brengen van het openbaar on derwijs niet meer te spreken; dan wordt het een weloverwogen onder graving. En nu moet men weten dat in het college van B. en W. juist de vrijzinnig-dem. heer Slingenberg zich niet tegen dat voorstel verzet. Dat al thans had het blad voorzichtig moeten stemmen. Wij verzetten ons tegen een men taliteit, die zelfs de vrijheid van on derzoek niet erkent over de moge lijkheid het openbaar onderwijs op een andere, wellicht betere, manier in te deelen dan thans het geval is. Stond dit geval alleen, we zouden ons er niet druk over maken, maar herhaaldelijk, ook in de omliggende gemeenten, treft men een geest aan alsof het openbaar onderwijs supe rieur is aan het bijzonder onderwijs en met meer zorg dient te worden behandeld. t Wij, voorstanders van gelijke be doeling in het onderwijs, bedanken voor zoo'n kruidje-roer-me-niet-poli- tiek. Het openbaar onderwijs behoeft niet te worden achtergesteld bij het bijzon der onderwijs als het aankomt op overheidszorg. Zeer zeker niet. Maar het behoeft ook niet tc worden voor- aelrokken bij het bijzonder onderwijs. Ook dat: zeer zeker niet. j Barometerstand 760. V ooruit. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 i: Haarlem. De burgemeester van Haarlem brengt bii deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het op den 23en October j.L executoir verklaard kohier no. 2x5 afd. TV, op de Personeelobe- 1 as ting, dienst 1x922, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende den ingezetenen tevens her innerd, dat de belastingschuldigen ver plicht zijn hunnen aanslag op den bij de wat bepaalden voet te voldoen. _j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1