K, S. A. D@ oudste stad van de Tropen. Commissie van Beroep Bijzonde re scholen. Frans Halsmuseum. Biljartbond Haarlem en Omstr. TODMEEL Welkom Vreemdeling. Prinses Marsepijntje. Ziekenauto. Hinderwet Statuten". MUZIEK. Liederenavond Schubert- Wolff. Haarlemsche Orkestvereenlging. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. VELSEN, 7WANENBURG WIJKEROOG. Het resultaat was dat zich. voor de KROMMENIE. ZAANDAM. LISSE. WIJK AAN ZEE EN DUIN. SCHOTEN, WARMOND. VELSEROORDr EGMOND-BINNEN. OVERVEEN. WIIK-A A N-7FF.. Dezer dagen meidden wij, dat den heer VV. J. Schoenmaker eervol ontslag is ver leend als secretaris-penningmeester der Commissie van Beroep voor Bijzondere Scholen. Voor meerderen onzer lezers zal deze instelling onbekend zijn. Zij is in 1905 wettelijk ingesteld geworden. Er be- >taan commissies voor katholieke en pro testante scholen. Die commissies moesten ingesteld worden, wilden de bijzondere -cholen voor eenig rijkssubsidie in aan merking komen De commissie, waarvan ■ie heer Schoemaker deel uitmaakte, was ingesteld voor alle R.K bijzondere scho len in het dekenaat Haarlem. Zij bestaat uit 7 leden en wel thans uit de heeren Th. A. Nuvens. pres., J. F. W. Preyde, secr.- penningmeester, dr. E. A. M. Droog, notaris R. C. A. v. Cranenburgh, dr P. K. J. Tervooren, rar J. Simons en Bis- pinck. Dr Droog is nu nog de eenigste ■lie vanaf 1905 deel der commissie uit maakt. Eerste voorzitter was wijlen de heer Loomever, die opgevolgd werd door wijlen den heer M. L. van Gemert, 't wel bekende hoofd der school aan de Ged. Oude Gracht. Na diens overlijden heeft ook de heer Bispinck nog eenigen tijd bet voorzitterschap bekleed. Drie der leden worden aangewezen door de schoolbesturen, drie anderen door het onderwijzend personeel, terwijl deze zes gezamenlijk een zevende lid kiezen, dat dan tevens voorzitter is, en er zijn nog zes plaatsvervangende leden. De le den mogen echter noch lid van een school bestuur zijn. noch deel uitmaken van het onderwijzend personeel. Die Commissies van Beroep zijn in het leven geroepen, opdat onderwijzend per soneel. dat meende, om een onrechtmatige reden ontslagen te zijn. daarbij in beroep kon komen. Bii de nieuwe lager onder wijswet van 1920 is de macht dier com missies uitgebreid. Onderwijzend perso neel, dat geschorst is, kan nu eveneens "n beroep komen, terwijl thans ook nog oor enkele andere zaken voor het onder- vijzend personeel beroep bij de bedoel de commissies open staat. De commissies moeten altijd voltallig vergaderen Is een lid verhinderd, dan moet een der plaatsvervangende leden in- 'pringen, anders kan niet vergaderd wor den. De uifsDraken der commissies zijn onherroepelijk. De kwesties, welke de commissies voor gelegd worden, zijn niet vele. doch, om dat zij uit den aard der zaak een sterk >ersoonli'k karakter hebben, dragen zij meestentiids ook een min of meer deli caat karakter De heer Schoemaker. die ons welwil lend bovenstaande inlichtingen verschafte, was vanaf de oprichting secretaris-pen ningmeester der commissie en heeft dus 17 jaar 'ang deze taak vervuld. En de groote toewijding, waarmede hij haar waarnam. zal nog meer bewondering wekken, als men weet, dat de hoer Schoe maker thans 87 jaren oud is en dus een leeftijd bereikt heeft, waarop zeker niet velen meer aan werken denken. Zoo terloops vertelde de heer Schoe maker, en wii geven dit als bijzonderheid weer, dat hij dezer dagen nog van zijn woonhuis aan de Jansstraat naar het Westerhoutpark gewandeld is. Het is een kranige figuur, op wien de last der jaren biina nief schim! te drukken, een persoon lijkheid ook, die met groote kennis van zaken over aTerlei onderwerpen weet te oordeelen en wiens heldere adviezen in de Commissie van Beroep dan ook slechts noode gemist zullen worden. De heer Schoemaker heeft ontslag genomen, om dat zijn gezichtsvermogen eenigszins ver minderde. Ware dit niet zoo geweest, hij had zich nog gaarne verder met liefde aan zijn taak gewijd. Zijn jovialiteit en prettige omgang, alsmede zijn groote ac curatesse in alle zaken, ter beoordeeiing der commissie voorgelegd, zullen dan ook zeker in de herinnering zijner mede leden blijven voortleven. In het Frans Halsmusuem zijn tentoon gesteld tot uitbreiding der verzameling van Kunst en Oudheden op het Frans Hals museum: „Verzoeking van den H. Anthonius," dooir Jan Mandjjn; „Gezicht op Haarlem" door Reijer Claesz. Suijclker: en de schil derijen in bruikleen afgestaan door Mr. Ed. Philips te Hilversum, te weten: „Ri viergezicht" door Jan van Goiien; „Kroeg- interieur" door David Ten: ers; „Pijproo- kende vrouw'' door Jan Steen; „Cavalier" door Willem Cornelisz. Duijster; „Rusten de boer" door Adriaen van O stade. De drie eerste schilderijen zijn afkom stig van de Collectie August Jansen te Amsterdam, de Duijsiter behoorde vroeger tot de verzameling Gumprecht te Berlijn. KLASSE D. Vereen. 1921—D. E. S. Gisteravond heeft in lokaal Meerenboer, Ged. Oude Gracht in klasse D de ontmoe- iir.g plaats gehad tusschen Vereenlging 1921 en D. S. Laatstgenoemde vereenigir.g speelde stukken beter dan in den wedstrijd tegen ..Vriendenkring"' en slechts één der spe- c.rs van D.E.S. verloor met den stand 8077. De totaaluitslag is: Vereen. 1921, ■VS, D. E. S. 397 cahamboles. In „Welkom, Vreemdeling!" waarvan Vrijdag 3 November, aanvang 8 uur in den Stadsschouwburg de voor Haarlem eerste voorstelling wordt gegeven, treden op, de oppen: Willem Rovaards, Louis Saalborn, Oscar Tourniaire. Paul Huf, Bart Kreeft, John Gobau en de dames: Hélène Treep Vink. Enny de Leeuwe, Ada van Duyl en Bep Booleman. Naar aanleiding van het groote suc ces, dat de nieuwe Kinder Opérette ..Marsemjntie" cok te Haarlem ten deel viel, is het den directie van den Stadsschouwburg gelukt, een herhaling der voorstelling te verkrijgen, en we! op Zondag 5 November a.s. Velen zul len dit bericht met genoegen lezen en van de gelegenheid willen pro?itoeren om deze voorstelling met hun kinderen te gaan bijwonen. Hoor den heer Mathot ta een nieuwe, goruischlcos loopend e ziekenauto aange schaft, in hcOfdzaak ten gebruike van den gemeentelijken geneeskundigen dienst, hoewel hij natuurlijk mede voor particulier ziekenvervoer dienst kan doen De auto ziet er zoowel uit- als in wendig keurig verzorgd uit. Van buiten is hii donkerbruin, terwijl bet inwen dige wit gehouden i3. Er ziin twee brancaid-s boven elkaar in geplaatst, het geen voornamelijk gedaan is met het oog op ODgcvallen, waarbij meer dan een perscon te vervoeren zouden zijn en met dezen auto dus twee tegelijk weg gebracht kunnen worden. Da puto is natuurlijk vcorts zoarzien van een ver- bandkast, waschfonteintje en electrisch licht, terwijl hij plaats biedt voor twee begeleiders. Aan K. Visser is vergunning ver leend tot oprichting van eene onder grondse he bewaarplaats van benzine met aftapinrichting op den open grond, ge legen achter het peroeed aan d« Oude Groenmarkt no. 10. De „Staatscourant" beval de statuten van Van Waveren's Graanhandel, alhier. De concertzangeres Mia Peltenburg zal met den pianist Hendrik Andriessen te Haarlem een Schubert-Wolff-avond geven op Maandag 6 November 8 uur in den Schouwburg, Jansweg. De regeling be rust bij het concertbureau Vemout. De solist van Zondagmiddag, de heer Eduard Biljardt, oogstte met zijn Beet- hovenconcert in Es-dur buitengewoon veel bijval, evenzoo met de twee Rhapeodiën van Dohnanyi en bet toegiftje, een al lerliefste barcarolle van Arensky, die alle schitterend werden voorgedragen. Wij zijn den heer Gerharz zeer dankbaar voor de kennismaking met dezen bekwamen virtuoos en hopen den heer Biljardt vóór zijn terugkeer naar Indië nogmaals op een der concerten der H. O. V. te mogen genieten. Wij brengen nog even in herinnering het ledenconcert op Don derdagavond a.s. waarop onze oonoert- meester, Oor de Wilde, het beroemde Violoncelconcert van Dvorak zal spelen, terwijl het orkest dien avond een eer ste uitvoering geeft van de Javaansche Bhapsodie van Paul Seelig. De feesten van H. B. C. Zondag avond werden de feesten van H. B. C., ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan, niet een gezellige feestvergadering beslo ten. De groote zaal van het R. K. Veree- nigingsgebouw gaf met haar versiering en de veie bloemstukken, een gezelligen aanblik. Goede muziek en een vroolijk publiek, dank zij de overwinning op V. V. Z„ bracht er spoedig de stemming in. „Er is geen dub in de overgang die H. B. C. kanslaan" deed natuurlijk opgang. Om even over 7, opent de voorzitter de verg. met den Chr. groet, waarna hij de talrijk opgekomenen, waaronder behalve vele afgev. van clubs, benevens verschil lende notabelen uit de gemeente, Ouders en kennissen der leden het welkom toe roept. Spr. brengt ook dank aan oudere en jongere bestuurderen en leden, die van H. B C. gemaakt hebben, wat zij nu is, n.m. een der beste en sterkste clubs in den Roomschen Voetbalbond. Ook aan de dona teurs en supporters, die de ruggesteun ge weest zijn. Spr. hoopt op nog grooteren steun, opdat de Roomsche sport in af- zienbaren tijd boven den neutralen N.V.B. moge uitkomen. Ook brengt Spr. dank aan het eere-comilé, waarvan Jhr. v. Doom, Burgemeester en Dr. Droeg ver hinderd zijn, dezen feestavond bij te wonen. Hier meer in het openbaar wil Spr. zijn dank brengen aan de vele clubs, die èn door deputatie's én door schriftelijke en telegrafische ge'ukwenschen, en niet minder door dien schat van bloemen, ge toond hebben met H. B. C. mede te lerven. Een extra woord van dank wil spr. hier ook nog brengen aan de pers, die altiid medegewerkt heeft aan de propaganda de Roomsche voetbalsport. Spr. hoopt op deze medewerking te mogen blijven reke nen. Tijdens de openingsrede verscheen kap. Loovaards, adviseur van den D H.V.B. ter vergadering, vergezeld van de heeren A. Hubatie. afgev. van den D.H.V.B. en Goors- se, afgev. van Graaf Willem II, we'ke heeren een luid applaus ten dee! viel. Als eerste nummers eenige lichtbeelden van den heer Meeuwenoord, het bestuur, Geeste-'i'k Adviseur, eenige elftallen en als clou eenige momentopnamen van den wed strijd H.B.C.V.V.Z.,1 die luide werden toegejuicht. Daarna werd de fraaie me- daiilekast, een waar sieraad voor de club, onthuld, en door den heer A. Mooren. als geschenk der leden aan het bestuur over gedragen. Vervolgens hield mej. Bierman een toespraakje, waaruit bleek het mede leven der dames. Toen betrad kap. Loovaards den kathe der. Het zou te veel p'aats innemen, deze rede in ziin geheel weer te geven, maar ieder die hem gehoord heeft, wordt een R.K. voetballer of supporter. In alles Roomsch. was het parool van den gewiiden spreker. Niel omdat voetbal ren Roomsche sport is, maar omdat in R.K. sport de godsdienst niet verwaar loosd wordt Niet vroeg spelen, omdat hef gevaar van kerkverznim dan bestaat. Al- Vs stroomt naar bet anrdsche, zegt spr., wii moeten steeds onzen blik richten naar het „hoogere" doel, de R.K. kerk, waar Z. D. H. de Bisschop van ons vraagt ook in de sport R.K. te ziin. Ook de dames spoort de gewijde spreker aan. aan sport te doen, niet om een mooi rokje of blous- je, of dat aardige schoentje, maar om mede één groote massa Ie worden onder de vaan van J. C. in wiens naam we moe ten leven. Inden en ook strijden. Gelijk de ioden vervolgd door de Egvptenaren, door Mozes dw'ars door de Ronde zee giagen, zuilen ook wii, onder de Roomsche vanen, dwars door den rooden golf onder leiding van onzen Mozes, Z. D. H. den Bisschop, aan de overzijde komen <n het beloofde land. De geestige rede werd -odurig door applaus onderbroken. Zoowel de Voorz. als de Geest. Ad viseur, dankten den We' rw. Heer Looiiaards, en gaven bei!a toezeg ging dat stappen zullen aan worden om de leden van H.B.C. ook in Apolo getische sport te bekwamen, opdat zij ia de toekomst ook beter hun Room sche standpunt ook in de sport kun nen verdedigen. Spr. zeide dat het hem hedenmorgen zoo goed deod, dat vrijwel alle leden ter H. Tafel waren genaderd, en dat hii de H. Mis had mogen opdragen voor leden en begunstigers, om van God moed en kracht af te smeeken, de moei'ijke taak te blijven vo'brengen, trots ado gekift van standen, personen en zaken. Blijft uw Roorasohen plicht getrouw, zei spr., de goede God zal n reeds hier op aarde honderdvoudig loo- nen. Daarna werd opgevoerd het blijspel letje in 2 bedrijven getiteld „N.E.V.A. is kampioen" een geestig voetbalstukje, dat, gezien het feit dat alia spelers vreemd op de planken waren, zeer aar dig werd vertolkt, en waarom vaak braaf gelachen werd. Na de pauze een aardige verrassing. Op het tooneel 11 dames in de kleu ren van H.B.C., met oranjesjerpen om, verschillende liedjes zingend op H.B. C." Mej. Teeuwen zeide een vers op, dat een soort revue was op het le elf tal, propaganda voor H.B.C. en de roem die H.B.C. reeds geoogst had, als 't winnen der vele medailles en den fraaien Bisschopsbeker. De beer Meeu wenoord had voor een fraaie belich ting dezer groep gezorgd, 't Was een schitterend nummer. Als slot werden de prijzen der athle- tiek uitgereikt, en met een woord van dank aan allen die dezen herdenkings dag tot zulk een grooten feestdag had den gemaakt, bracht de voorzitter nog een wcord van dank, waarna hii de feestvergadering om 11 uur met den Chr. groet sloot. Tijdens de wedstrijden waren jjverige dames in de weer om Federatiespeld jes te verkoopen, met het mooie suc ces, dat alle 250 speldjes verkocht wer den, zoodat aan de Federatiekas f 25 kan worden afgedragen. Liefdadigheidspredicatie. De liefda- digheidspredicatie door den Z.Eerw. Pater Borromaeus de Greeve, 1.1. Zondag gehou den ten bate van de St. Elisabethveree- niging heeft een schoon resultaat gehad en bracht de somma op van 1189.03. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij H. Bakker Edisonstraat 15, een portemonnaiee met inhoud; B. v. Kampen Heemstedeplein 4, een boodschappenvalies; te Marveldt Cloosterweg 20. een buigtang; Postkantoor Heemstede, een paar glacé handschoenen en een handschoen; E. Oudshoorn Bennebroekerdijk 178, een re ticule; Mej. Hoijer, Westerhoutstraat5, een koralen kinderarmband. Ferguson Bosch en Hovenstraat 14, een broche; Bureau v. politie Boekenrodestraat 9, een huissleutel. Ondertrouwd: J. J. Sauer en E. C. Dijkman, Geboren: z. van N. W. L. Kikkert Kuipers. d. van A, J. Caspersvan der Zoet. Overleden: Com. van Roode, 10 w. B. Verburgh, 71 j. G. M. Tibboel, wed. G. Bos, 68 jaar. Tentoonstelling. De Pluimvee- en Konijnenvereepiging „De Eendracht" al hier, organiseert een tentoonstelling op 2 en 3 December a.s. voor pluimvee en konijnen, enz. Reeds zijn verschillende prijzen waaronder een zilveren beker, be schikbaar gesteld .De heer S. Nunnink, Heem weg 21, alhier, versteekt voor be langstellenden de noodige inlichtingen. De bouw van de nieuwe sluis. Het Gemeentebestuur van Amsterdam heeft den volgenden brief gericht tot den Minister van Waterstaat: „Wij namen kennis van het schrij ven, door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, op 17 October j.l. tot Uw Excellentie ge richt betreffende de voorzetting van den bouw der nieuwe sluis in IJmuiden. „Wij alchten ons verplicht ons met kracht bij den inhoud van dat schrij ven aan te sluiten. De argumenten, welke de Kamer aanvoert voor een snelle afwerking der sluis, zijn, naar onze meening, zoo klemmend, dat daaraan niet veel behoeft te worden toegevoegd. Het schijnt ons toe, dat het voor Uw Excellentie na kennis neming dier argumenten, hoogst be zwaarlijk moet zijn, de verantwoor delijkheid te dragen voor welk on- noodig uitstel ook der voltooiing van het werk waarmede het belang van Amsterdam niet alleen, maar dat van het geheele land is gemoeid. „Wij mogen Uw Excellentie er aan herinneren, dat de Gemeenteraad eerst na zeer lange aarzeling heeft toege stemd in de aanzienlijke bijdrage van 27 2/9 pCt. der aanlegkosten, wel ke van de Gemeente werd geêischt en, toen Uw ambtsvoorganger de diep te van de sluis met 1 M. wilde ver- grooten, ook de bijdrage voor de daar uit voortvloeiende hoogere kosten heeft gevoteerd, hoewel dezerzijds de noodzakelijkheid der verdieping niet len volle werd erkend. De Raad deed dit om zijnerzijds niets aan den spoe- digen aanleg in den weg te leggen en in de verwachting, dat die aan leg zoo snel mogelijk zou worden voleindigd: aanvankelijk werd zelfs op eien voltooiing in 1911 gerekend. Wij begrijpen len volle, dat de om standigheden hebben belet het werk binnen den geraamden tijd gereed te hebben, doch nu niet alleen de laat ste jaren reeds belangrijk geringere bedragen zijn verwerkt dan op de be grooting waren uilgetrokken, maar ook op die voor 1923 een belangrijk la ger bedrag is geraamd dan vroeger meenen wij er op te mogen wijzen, dat een belanghebbende als de ge meente Amsterdam, die een aanzien lijk deel der koslen draagt, er zeker wel eenige aanspraak op mag maken, dat bij de beslissing, of het werk al dan niet op snelle wijze zal worden voortgezet, met haar wenschen wordt rekening gehouden, vooral ook om dat, naar onze meening, een vertra ging in de uitvoering door grooter onderhoud, mogelijk van dubbel werk en dergelijke, tot hoogere kosten zal leiden en dus een grooter bedrag uit de Gemeentekas zal vereischen dan waarop redelijkerwijze mocht wor den gerekend. Waar voor andere productieve wer ken, zooals de Maaskanalisalie en 't Wilhelminakanaal, zoodanige bedra gen zijn uitgetrokken, dat zij met niet minder kracht kunnen worden voortgezet dan steeds in het voorne men lag, meenen wij er met des te meer reden op te mogen aandrin gen dat Uw Excellentie alsnog ook het op de Staatsbegrooting voor dat jaar voor de sluis te IJmuiden uitge trokken bedrag zoodanig verhoogt ais noodig is, om het werk volgens het oorspronkelijke plan uit te voeren." Ongeval. De havenknecht aan de Rijksvischhallcn M. stond aan den kant le kijken, toen hij werd aangereden door een wagen, war kisten met visch wa ren geladen. M. hierdoor in de Vis- schershaven en „.cog nog een kist met visch boven op zich. Toen M. weer op 't droge was gebracht, bleek hij een bloedende hoofdwonde en eenige gebroken ribben bekomen te heb ben. Onder visscherlui. Drie Hollandsche visscherlieden waren bazig een Deenschen collega af te rossen, maar de Deen ging zoo te keer, dat een paar agenten kwamen toeschieten, die den jammerenden Deen onder hun hoede namen en aan boord van zijn eigen schip brachten. Jubileum. Woensdag 1 November zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer C. de Koning Sr. bfj de firma Wed. S. I. Groen alhier, in dienst trad. Een jubileum. Een van de nuttigste instellingen in onze gemeente is het Vel- sens Ziekenfonds, dat zijn 'eden bij dui zenden telt Verleden jaar ri—He het zijn 25-jarig bestaan en de het1*" Leering en Zwart, die van de oprichting if bestuurs lid waren geweest, zijn weer op waardige wijze gehuldigd. Te begrijpen was dus, dat de dag van gisteren niet onopgemerkt zou voorbijgaan voor den heer J. van Gameren, die nu onafgehroken gedurende 25 jaar het voor zitterschap van Velsens Ziekenfonds ver vult. En hij heeft dat steeds gedaan op een wijze, die tot groote dank 'net stem men en die ieders achting vr Iraagt. Bij het 25-jarig bestaan is het nog opgemerkt dat hij in zijn bedrijf van stalhouder vaak niet dacht aan eigen belang, wan neer zijn diensten werden gevraagd in belang van het Ziekenfonds. Ook de doc toren weten daarvan mede te spreken, al toos stond de beer van Gameren de be langen van de patiënten voor Gistermorgen verscheen het bestuur ten huize van den heer van Gameren, om hem te huldigen voor de 25 jaren trouwen ar beid in 't belang der burgerij. En als blijk van dank en hoogachting werd hem een schrijfbureau aangeboden. Dr. de Weerdt bood hem daarbij een inklstei aan. Veie goede woorden werden gesproken en de wensch geuit dat de heer van Ga meren nog lang voorzitter van Velsens Ziekenfonds mag zijn. Burg. Stand. Geboren: d. van T. Sint—Tens. z. van M. G. Mejjer Voss. d. van C. M. Scholten Koot. z. van A. M. Rozemeijer— van der Lem. z. van C. W. Neijzen Deitmers. d. van N. de Vries de Bie. z. van J. van Wetering—de Moei. Ondertrouwd: D. Singe ling en G. Peereboom. J. W. Witzel en J. van Noordenne. M. J. van Resteren en S. Hoen. J. Hoogzaad en Tr. Wig- chert. C. Dekker en E. J. G. Riesen- beek. G. Korver en M. E. Stals. J. Knegjes en E. Zwitser. M. J. van den Heuvel en C. E. Broeze. H. Maks en S. A. P. van Son. Gehuwd: J. Weber en M. M. van Roon. P. J. B. Bakker en D. Sik kink. T. Servaas en A. Bakker. A. van Deijk en J. van Veen. H. Verweij en H. Wessel. A. C. A. Piers en N. M. Verheij. J. de Kok en J. G. Medik. J. Th. Gillissen en E. Maarleveld. L. Rolloos en G. Koningstem. Overleden: G. Kras, 4 j. D. de Baat, 59 j., vrohw van A. de Koning. De stoompontvee-r te Veisen- De burgemeester van Veisen heeft, naar aanleiding der door de politie geuite klachten over het verkeer met de stoom- pont aldaar, aan den Min. van Wa terstaat in overweging gegeven tot de gelijktijdige indienststelling van 'n twee de pont te besluiten, teneinde daar door het verkeer te kunnen verdoelen. De Minister heeft geantwoord, dat het niet mogelijk is ten behoeve van het verkeer gedurende het drukke seizoen op Zon- en Feestdagen een tweede pont in dienst te stellen, vermits een geschikte pont niet is te krijgen. Opgemerkt wordt, dat een plan tot aanschaffing van een derde vrijvarende pont bereids door den betrokken hoofd ingenieur-directeur is ingezonden en bii het betrokken Departement in onderzoek is. Loonstrijd in het havenbedrijf te IJmui den. Onlangs meldden wij, dat de heer Schilling te IJmuiden als gemeenteraadslid van Velsen, verzocht had aan het College drie vragen te mogen stellen, n.l.: le heeft heit college kennis genomen van de adres sen, verzonden door de Ver. van Reeders van Visschersvaartuigen te IJmuiden, en too ja. wat denkt uw college daartegen te doen?; 2e Is het college bereid een on partijdig en grondig onderzoek in te stel len naar de loonen en arbeidstijden te IJmuiden?; 3e. Is het college bereid de resultaten van een eventueel onderzoek mede te deelen aan den Raad en aan den min. van Arbeid en van BinnenL Zaken? I>e burgemeester deelde in de laatste raadsvergadering mede in de eerstkomende vergadering te zuilen antwoorden. Thans heeft het college aan interpellamt schrifte lijk hel volgende medegedeeld: Op de eerste vraag antwoorden B. en W. dat het college alleen door middel van de pers kennis genomen heeft van den in houd der bedoelde adressen betreffende de lossing van zeekolenbooten. Wel heeft het bestuur der Ver. van Reeders aam B. en W. een nagenoeg gelijkluidend schrijven ge zonden, maar daaruit blijkt niet, dat aan de ministers is geadresseerd. Op de tweede en derde vraag antwoorden zij, dat B. en W. bereid zijn het initiatief te nemen tot instelling van een onpartijdig en grondig onderzoek naar de loonen en arbeidstijden van losse arbeiders in het viisscherübedrijf te IJmuiden. Zij meenen dat het beoogde doel het best kan worden bereikt door middel van eene commissie, waarin onder voorzitterschap vam een lid van het college 2 vertegenwoordigers van werkgevers en 2 van werknemers zitting hebben. Deze commissie zou aan B. en W. kunnen ropparleeren. Het rapport zal aan de ministers worden medegedeeld. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Zwauenburgsche Bouwmaatschap pij, alhier. Drankbestrijding. Een tamelijk druk bezochte propaganda-vergadering voor de R. K. Drankbestrijding had Zondagavond plaats. Mej. Sam, van Amsterdam, opende de vergadering met den Chr. groet en heette vooral den spreker van he denavond welkom. Spr. memoreerde, dat in overleg met de geestelijkheid dezer parochie deze avond was ge organiseerd en volgens de gegevens is het gemakkelijk ook hier een afdee- ling van het Kruisverbond en de Mariavereeniging op te richten. Daarna verkreeg de heer J. A. de Lobel, uit Haarlem, het woord, die met verschillende voorbeelden en ver gelijkingen uit oudere tijden het nut van de Roomsche drankbestrijding bepleitte. Een welverdiend applaus volgde op deze rede. Mariavereeniging 16 en voor het Kruis verbond 4 leden opgaven. Voor de dames, die zich voor de Mariavereeniging opgaven, werd legen Dinsdag 31 October, 's avonds half 8, een vergadering aangekondigd. Het tooneelclubje van het Jongens- patronaat gaf een paar aardige num mertjes, terwijl het muzikale gedeelte in handen was van mej. G. Vendel. Het geheel was een vruchtbare avond. De Papierfabriek. De R. K. Fa brieksarbeiders worden Donderdag avond om 7 uur en Vrijdagmorgen om 10 uur, ter vergadering geroepen, om den uitslag te vernemen van de con ferentie, welke te Amsterdam heeft plaals gehad, over de voorstellen door de hoofddirectie der Firma v. Gelder Zonen naar voren gebracht. Een zeer belangrijke vergadering dus, waarbij alle leden tegenwoordig moeten zijn. Rectificatie. Ons berichtje over de blikemballagefabriek van Vervver en Oostveen is in zoover juist, dat de N. V. de Vereenigde Blikfabrieken slechts enkele machines hebben over genomen en niel de geheele zaak. Ongeluk. Óe gemeente-stratenma ker R. raakte mei zijn been tusschen twee balken bekneld, tengevolge waar van het brak op een leelijke plaats, n.l. bij den enkel. Personalia. De directeur der ge mengde zangvereeniging voor R. K„ de heer Sicking, van Wormerveer, is be noemd tot directeur der neutrale ge mengde zangvereeniging „Joh. J. H. Vcrh j'st", a hier. Met pensioen. Het Hoofd der nieuwe U.L.O.-school, de heer S. de Jong, is voornemens het onderwijs te verlaten, wegens gebreken aan zijn ge hoororgaan. Marktbericht. Op de laatstgehou den weekmarkt werden slechts 200 eieren aangevoerd, die f 15 tot f 16 de 100 stuks opbrachten. Bij Koninklijk besluit van 26 Octo ber 1.922 is ingetrokken het Konink lijk 'esluit van 30 Augustus 1922, waar bij e ontvanger der registratie no. 2 en -meinen S. W. Wegener Sleeswijk, te euwarden, is benoemd tot ontvan ger der registratie en domeinen te Zaandam. Bij Koninklijk besluit van 19 Octo ber is voor het tijdvak van 1 Januari 1923 tot 1 Januari 1924, belast mot het geven van een cureus in bloembol lenteelt aan de Landbouwhoogeschool te Wageningon, de Rijkstuinbouwoonsulent K. Volkerez, alhier. Ondertrouwd; H. Kruithof en A. v. d. Meer. G. v. d. Wel en J. Gferten- bach. P. N. Wester en W. H. F. Sehoonenberg. Geboren; 1 d. en 1 z. van O. van der Veldenvan Galen. z. van M. J. PoestkokeKleijn. z. van M. Bo tingKok. Ondertrouwd; J. G. Beetz en G. Nieu- wenhuis. J. R. Prent en J. M. Hen driks. G. van Dam en J. M. Hen- neke. Getrouwd; P. C. Wezel en H. 0. Ab- spoel. H. M. Schaken en J. L. Piazza. OverledenL. Loerakker, echtg. van L. van Loonen, 40 jaar. M. K. de Graaf, echtg. van EL D. van Petten, 80 jaar. Levenloos aangegeven zoon van K. lange reis en J. Kuiper. J. Kuiper, echtgenoot© van K. Langereis, 87 jaar. Een Jubileum. De heer H. L'. van Delft, gemeente-secretaris alhier, her denkt 1 November a.s. den dag waarop hij voor 121/2 jaar als zoodanig in deze gemeente in functie trad. Gevonden voorwerpen. Een gouden medaillon; een riem met drie sleutels; een zilveren medaille met lint» Volksbond Zondag a.s. viert de afdeeling van den R.K. Volksbond het feest van St. Willibrord. 's Morgens wordt voor de leden een H. Mis opge dragen met algemeene H. Communie der leden, 's Avonds 7 uur is er feest- bijeenkomst, waarbij als spreker zal op treden de heer Hulselmans van Den Haag. Daarbiï worden de leden getrac- teerd en mogen deelnemen aan een gra tis tombola. Opbrengst De verkoop van de So- briëtasbloem voor de R.K. Reclasseering heeft in de parochie Binnegom f 33.451/2 opgebracht. In de parochie van Egmond aan Zee werd dit jaar de verkoop niet gewenscht. Postergen. De heer H. v. d. Berg, brievenbesteller alhier, heeft het voor beeld van zijn collega Kokkelkoom ge volgd. Ook hij heeft ontslag gevraacd met ingang van 16 December a.s. De heer Van den Berg heeft gedurende 32 jaar het beroen van besteller te Over- veen uitgeoefend. Zondag speelde de voetbalclub Q. S. C. uit Wormerveer tegen W. Z V. alhier. Er stond een sterke Oostenwind, zeer hinder lijk voor het spel. Vóór de rust speelde W. Z. V. tegen den wind.. Bij de rost was er nog geen doelpunt gemaakt. Na de rust behaalde W. Z. V. 2 punten: Q. S. C. vermocht geen punt te bemachtigen, zoodat het spel eindigde met 20 voor W. Z. V. Beide clubs deden erg hun best, vooral W. Z. V. maakte een goed figuur, misschien wei, doordat twee vroegere, beste spelrs, de gebroeders Sn., weer uit kwamen! Eere aan die twee, die de bezie ling en de ijver in de c'iib verhoogden! En nu steeds op uw wing! W. Z. V. kan u slecht missen! Aan de R.K. school alhier is be noemd tot onderwijzeres met ingang van 16 November Mej. M. C. C. v. d. Zant, vóór enkele dagen geslaagd voor het on derwijzersexamen. Naar wij hebban vernomen zal er in den Kersttijd in onze parochiekerk een H. Missie gegeven worden. Dit zal zeker al le parochianen hoogst aangenaam zijn. Men heeft ons gevraagd om mede te willen deelen, welke organisaties nu zooal tot de samenstellende deelen der K-S.A. gerekend worden. We laten ze hieronder volgen. Het is werkelijk de moeite waard, om dit lijstje eens mót aandacht te lezen. We zullen dan daar uit kunnen zien, vooreerst, hoe schit terend wii on organisatorisch gebied ver tegenwoordigd zijn en ook, hoe de K.S.A, werkeliik ons geheele openbare leven omvat. (De po iiieke vereenigingen ea de zuiver religieuse vereenigingen, da sport- en jeugd vereenigingen staan er buiten). Maar zie nu eens: alle bon den hebben natuurlijk .RK. voor hua naam: Studentenbond, Journalistenbond Kruis verbond. Eer en Deugd, Alg. Werkge ver sbond. Hande'sreizigers, Midden standsbond, Herstellingsoorden, Jo e'sge- zellen, Jonge Werkgeverstond, Boeren bond, Officierenvereeniging, Leeraren- Vereen., Ambtenarenbond. Missiebond, Artsenbond. Wetenschappelijke Verren» Bescherming va.n Meisjes. Vrouwenbond, Mariabond, Vólks-Universiteit, Kunste naarshand, Vo'k sang, Onderwijzersbond, Burgerjongenshond, Vo'k bond, Geloof- en Wetenschap, Openbare Leeszaal. De combinatie nu van dat alles de K.S.A. Wat kan daar niet een ge weldige kracht van uitgaan voor ons Kath. openbare leven. En wie zou nu den moed hebben om Vrijdag, acht uur uit „Sint Bavo" weg te blijven, waar de 2de belangrijke vergadering van de gereorganiseerde K. S. A. gehouden wordt? Wegblijvende Vereenigingen zou den toonen weinig geestdrift te bezit ten vcor het groote doel, dat ons Room sche Vereenigingsleven heeft na te stre ven. Aan een correspondent uit Anuradhapu- ra (Cevion) pan „De Locomotief' wordt het volgende ontleend: Noord Ceylon beeft slechts de herinne ring aan het verleden. Voor honderd jaarl vermoedden weinigen, dat in deze wouden en woestenijen de overblijfselen van ste den slapen, wier bloeitijd vóór die van! Rome viel. Zoo waren ze door de zee van! boomen bedolven. Zoo begraven onder! dikke lagen humus door de rustelooze werkzaamheid van milliard en regenworm men, een tiental eeuwen geen enkele maal in hun arbeid gestoord dat slechts enke len van haar bestaan iets afwisten. Veertig jaar geleden begon het Britsch© gouvernement met de uiigraving. Veel vam de oude glorie dezer langvergeten steden! is daardoor aan het licht gekomen. Dé Singhaleezen beschouwen de streek than, als hot heilige land, waarheen ze bede vaarten. vervuld van piëteit en trots voofl hetgeen hun voorvaderen tot stand brach ten. De eenige plaats van beteekenis is Ku- nmegala, welke als zoovele andere eens dé eer genoot, de hoofdstad van het eiland te wezen. Buiten de stad liggen drie irrigatie-tanks. De hoogste dient voor drinkwatervoorzie ning-, in de tweede baadt men, terwijl aani de derde de dhobies (waschbazen) huul bedrijf uitoefenen. Daarmee maak ik voor het eerst kennis met de bewonderenswaardige bevloeiings werken. welke door de Ceylonsche konin gen twin lig eeuwen geleden geslicht wer den. Hun schitterende paleizen zijn ver vallen. Het is zelfs heel moeilijk, er nog met zekerheid de plaats van aan te wijzeu maar wat ze ten behoeve van het volk hebben tot stand gebracht, heeft de tijden getrotseerd. Het aantal werklieden, dat voot dezé kunstwerken noodig was, deed niet ondefl voor het aantal dat in Egypte aan de py« ramiden arbeidde. Zoo moesten voor dé Paduvil-kulam-tank niet minder dan 7| mïllioen kubieke yards grond verzet wor den. De kosten bedroegen zonder de stee- n'en beschoeiing reeds meer dan vjjftieni milliioen gulden. Een leger van ruim tien duizend man arbeidde er meer dan vijf jaar aan. De menschen werden daartoé in heerendienst (Raja-kariva) opgeroepen. Ais het werk klaar was, zorgde de om geving voor de instandhouding. Om van de 4600 dorpsfanks niet té spreken, beslaat de kleinste dezer tanks een oppervlakte van 29 acres, de Giants Tank van 6380 acres. Verschillende tanks zijn duizenden acres groot De oude hoofdstad Anuradhapura was vol van prachtige tempels en trotsohe pa leizen, welker gouden dakpunten schitter den tegen den blauwen hemel. De strateri waren aan de kanten bestrooid met zwart; zand, terwij! ze in het midden met wif zand bedekt waren. Ze werden overspan nen met bogen van kostbaar hout. welké gouden en zilveren vlaggen droegen ter-, wijl zich aan weerszijden vaten van het zelfde metaal bevonden, waarin bloemen! de lucht met haar geur vervulden. In nissen waren standbeelden opgesteld, wel ke 's avonds lampen ophielden. Eerst itl de latere middeleeuwen had men in dé Europeesche steden iets dat „straatverlich ting" kon genoemd worden. De stad werd reeds 437 jaar vooé Christus door koning Pandukabhaya tof hoofdstad verkozen, zoodat ze waarschijn lijk veel ouder is. Meer dan duizend jaar bleef Anuradha pura schitteren. Tot de Tamil-koning Pan- du na zijn inval in het midden der negen de eeuw de sehoone stad „eenzaam achter liet, alsof ze door booze geesten verwoest was." Thans zijn de tanks weer grootendeels hersteld en daarmee de hoop, dat de stad weer tot bloei za! komen. Voorloopig heeft ze echter alleen de treurige vermaardheid, de meeste beroemde ruïnestad van de troe pen te zijn. Langs den viersprong aan het eind vari de tegenwoordige „Stad" staan de over blijfselen van het Koperen Paleis. Buiten; Ceylon is nimmer iets dergelijks gevonden, Niet minder dan 1600 steenen pilaren ste ken uit de aarde omhoog. Het zijn dé fundamenten van een klooster van negen, verdiepingen, dat 100 jaar voor Chr. door den grooten koning Datugemunu gebouwd! werd. Het bevatte niet minder dan 1000 kamers en had een koperen dak. In he( midden bevond zich een ivoren troon, waarboven gouden zonnen, zilveren manen en sterren van paarlen schitterden. Er zijn geen gebouwen gespaard gebleven, welke ons de stijl leeren kennen, waarin het Koperen Paleis werd opgetrokken. Keizer Akbar de Groote heeft echter te Fafephur-akri bij Agra het vijf verdiepin gen hoogè Pancli Mahal naar oud Indi sche voorbeelden opgetrokken. Men ver moedt daarom, dat de verdiepingen van' het Koperen Paleis naar boven steeds kleiner jserden, .Van de bovenste moei

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2