BUITENLAND BINNENLAND Onschuldig veroordeeld Tweede Blad 31 October 1922 Brieven uit Duitschïand. Ds crisis in hei Gssten. $m, BUiTENL. EERSTER. RECHTSZAKEN De advocatuur geen bedrijf maar een beroep. In een boodschappenmand. De staatsgreep -er fascisten: kleine botsingen in verschillende plaatsen; overigens heeft de beweging een vreedzaam verloop. Het program der fascisten. De verkiezingsactie in Engeland. De ontruiming van Thracië voltooid. De Commissie van Herstel naar Berlijn. Onder de Telegrammen: Het kabinet Mussolini. Generaal Diaz bij den Koning. De voorloopige candidaatstelling in Engeland. Fusie tusschen Turkije en Angora. De toestand in Italië. Uit de Engelsche politiek. De Commissie van Herstel naar Berlijn. Tegen de communisten. Een internationale campagne te gen de drooglegging in de V. S. Cocaine-smokkelarij. EEN MOOI WOORD EN EEN MOOIE DAAD. riRNENLANDSCH NIEUWS. De opening van het Scheepvaart museum. Van het Hof. De spoorweg-overwegen. Conferenties van den Minister van Arbeid. Wijziging van de Radenwet Passiespelen in Nederland. FEUILLETON Ovide haalde het bewuste docu rug r Berlijn, 17 Oc!ober 1922. ZONDAGMORGEN IN BERLIJN. Heersrht ook de geheel e week in de voorsteden van Berlijn een bijna Zondagsche rust, toch is het nog lang niet die stemming die men overat al leen op Zondagen waarneemt, meer bizonder gedurende de Zondagochten den. Dan luiden de klokken en velen ziet men ter kerke gaan, die op de andere dagen zich vroeg naar den trein spoeden om voor den dagelijkschen arbeid zjeb met vele duizenden naar 't centrum der groote slad te begeven. IY menschen der parterre-woningen „wandelen" in hunne tuintjes vóór het huis en die boven wonen verzorgen Oiunne bloemen en planten, die de groote balkons dikwijls tot ware han gende tuintjes maken. En men houdt even gemoedelijk zijn buurpraatje als in de kleinere steden en dorpen van Holland. „Guten Morgen, Herr Nach- bar van linksja, ja furchbar die Teuerung, haarslraulxmd, alles duur, duur, vreeselijk duur!" Adé roe pen Luci, Tui;, Rudi en Helmuth, de kindertjes van rechts; maar ik heb bijna geen tijd de poezele handjes te drukken, die de lieve kleinen me door het hek toesteken, waarbij zelfs de alleraardigste dreumes van 3 jaar haar kleine kniebuiging maakt, een beval lige beweging, die hier de jonge meis jes bij het groeien van ouderen steeds braken. Ik kon net nog mijn trein pakken. Op andere dagen 's morgens alle 3 ïninuten een trein, nu om de 20 mi- ïiuten. De anders zoo geweldig drukke Pots- dammer Platz deelt in de Zondagsrust. Men ziet aan alles het is Zondag! iWaar gewoonlijk talLooze auto's, trams en omniDüssen ujt zeven richtingen fn razenden vaart passeeren en drom- ïnen voetgangers zich haastig voort spoeden, daar wandelen nu kalm en kele menschen en houden de werktui gen zich rustig. Op een afgelegen deel van het groote plein merk ik een op vallende beweging op bij een groote luxe auto. Een zonderling paartje staat daar tusschen een hoop koffers, tas- schen en doozen druk te gebaren tegen een paar jongens, die den rommel blijkbaar moeten opladen. rièt leek een paartje k la O.W., dat door een gladde manipulatie, over nacht ruim in de contanten was ge raakt en 't er nu eens lekkertjes en natuurlijk „heel deltig" van nemcu wil. Ze waren beiden kostelijk opgetuigd met alles wat tot de kleedij behoort van de moderne aristocratie. Met hem ging het nogal, maar zijn vrouw maakte een vertooning als een stevige visscher- Iman, die voor de grap een rood-bonte japon (van zijde!) had aangetrokken en een heel apart hoedje (vol groote strikken, piemen en bloemen) had op gezet. Ze deed erg uit de hoogte. Ze zal zich echter in de deftigjhed nog heel wat moeien oefenen. Maar wat ïiood (met 'n slag op den geldbuil) daar neem je tegenwoordig les in 5 3000 Mark en in 30 lessen ben je klaar! "n Koopje. Het geval trok niet veel aandacht. Zoo iets is tegenwoordig heel gewoon in Berlijn. Bij den groo- ten nood, die hier heerscht, worden er toch nog velen dagelijks in een paar maal handomdraaien rijk. (Ik bedoel bier in den handel!) Meer belangstelling toonden de wan delaars voor een klein oploopje bij Hotel Fürstenhof, hoek Potsdammer Platz en Budapester strasse. Op mijn informatie „wat hier los was" kreeg ik ten antwoord, dat een Russische anti- Sovjetdeputatie daar logeerde en straks bij het uitgaan zou gekiekt worden. Inderdaad stonden tegenover den in gang van het hotel 2 camera's en een film-apparaat opgesteld. De menschen wachtten geduldig op het groote mo ment en n „scliupo" hield ruim baan. Het bleek evenwel, dat ik verkeerd was ingelicht, waait toen de luxe-auto met bet zwierige O.W -paartje kwam aange reden, begon de film-operateur le draaien. De auto stopte vóór 't hotel. Grooms en knechts kwamen naar bui ten. hel portier (natuurlijk n j e t aan de zijde van het hotel) werd geopend en met de noodige drukte stegen me neer en mevrouw uit. 't Was alles in scène gezet voor de kino! Een film opname in 'tcentrum der stad! Maar dit is dan ook alleen mogelijk op een Zondagmorgen. Ik wandelde verder naar Unter den Linden door de stille iWilhelinstras.se, waar de Rijkspresident en de kanselier wonen, 'n straat met paleizen en vele mooie gebouwen (o.a. liet Engelsch© Gezantschap) en toch kil en eentonig. Unter den Linden biedt een vroolijker aanblik. Hier sui zen reeds meer auto's en is het aantal wandelaars grooter, niaar loch is het nog een rustige levendigheid. De heeren van de Kranzler-Ecke zijn nog nèt bij de hand, de beruchte boeven, die hier tegen den middag samenkomen (bij den hoek Friedrich- strasse en er tot diep in den nacht op slachtoffers loeren; dit canaille, djt lie derlijks! gespuistoeft nog in zijn holen? Ja: als men hunne rijk gemeu bileerde vertrekken in eerste-klas-ho- L Is en pensions zoo noemen wil. Vóór iz uur is meestal overal de mooie Zondagstemming ongestoord; meestal, helaas, niet altijd, zooals bleek, toen ik even na 12 uur de St. Hedwig ver bet. De St. tred wig-kerk staat vrij tus schen de Staats-o'pera en het paleis van Keizer YVilnelin 1 aan Unter den Linden en daartegenover het Univcrsi- teits-gebouw. Daar had juist een hevige kloppartij plaats. Ter gelegenheid van de rectoraats-overname der Universi teit, hadden de studenten in uniform zich met hunne vaandels opgesteld, om in optocht zich te begeven naar de aula. Onder 'n troep communisten ging het gerucht rond dat 't hier 'n demonstratie gold togen het vonnis in het Rathenau-proces. Dit was genoeg voor hei janhagel, om er op in te hakken. Lang evenwel duurde het niet, al moesten aan ook enkele gewonden bewusteloos worden weggedragen. Spoedig kwamen groot© last-auto's aangereden, die elk een veertigtal mei geweren gewapende Schupos (Schutz- polizei) meevoerden. De raddraaiers vluchtten en door een haag van Schupos konden de studenten verder trekken. Het was er intusschen op dezen Zondagmorgen bij liet Cireu.s- Busch heet naar toe gegaan. Daar hield de „Bond' voor vrijneid en orde" een© vergadering. Het communistisch orgaan „die Rote Fa line" had zijn man netjes opgeroepen oin deze te verhin deren en uit elkaar te jagen. Gewapend met knuppels en boksbeugels trokken een duizend man naar Circus BuscJi. De enkele Schupos werden neergesla gen en toen toevallig een patrouille van 4 man per fiets passeerde, viel zij gauw op hen aan eu verwondde hen levensgevaarlijk. Tot een bestorming van het gebouw, wat in het plan lag, is het niet gekomen, hoewel meerdeie communisten de vergaderzaal waren binnengedrongen en met hunne knup pels levendig debatteerden. Als de po litie jn voldoende sterkte was aan gerukt, werden de aanvallers met wa pengeweld teruggedreven. Behalve velé gewonden, di© ter plaatse verbonden konden worden, vielen er één doode en 26 zwaargewonden, die naar het hospitaal werden overgebracht. De Hoofdcommissaris heett eene beloo ning van 500,000 Mark uitgeloofd voor aanwijzing van den aanstichter dezer beweging. Want alles wijst hier op een georganiseerd optreden. In de nabij heid van Circus Busch hadden de com munisten een goed uitgerust lazaret in gericht, zoodat ze blijkbaar „groote plannen" hadden. Een groot aantal be woners van het gemeentelijk asyl was voor den strijd aangeworven, waarvoor elk 13,50 Mark ontving (en een knup pel), terwijl een opzichter dezer inrich ting, die als ronselaar optrad, met 200 Mark beloond werd. Daar worden in het communistische kamp „groofsch© plannen" gesmeed en de rust .van meni- gen Zondagochtend zal nog jammerlijk gestoord worden. Betoogingen en ver gaderingen zijn een manie geworden van den Duiischer, hij moge dan poli tiek rechts of Jinks staan en hiervoor is de Zondag zijn uitverkoren dag. H. L. De Raad van Beroep voor de directe belastingen te Rotterdam heeft uitge maakt, dat het uitoefenen van advocaten- en procureurspractijk geen bedrijf is, en dus niet valt onder zakelijke belastinrf op het bedrijf. Een kruidenier had zijn dochtertje meegevoerd op zijn rijwiel. Een agent had proces-verbaal opgemaakt, omdat de fiets volgens den politiebeambte niet bestemd was voor het vervoeren van meer dan één persoon. „Was de fiets bestemd voor twee?" vroeg de kantonrechter te Utrecht. ,Ja edelachtbare," antwoordde de kruidenier-beklaagde. „Had het kind een ruggesteun?" „Ja". „Een steun voor de handen?" „Ja „Een steun voor den voet?" „Ja." „Hoe zat het kind dan?" „In mijn boodschappenmand, edelacht bare, die aan mijn voorvork vastzit." Op dit antwoord maakte de kanion- rechter korte metten. Hij noemde zulk vervoer onverantwoordelijk. De ambtenaar van 't O, M. eischte 6, de kantonrechter veroordeelde tot 3 boete. De kruidenier vond 't maar wijzer, af stand te doen van appèl. Nadere berichten over het optreden der fascisten. Te Boulogne is in 'n botsing tusschen fas cisten en militairen, een onderofficier ge dood en een ander gewond. Te San Ruffiiio bij Boulogne zijn twee fascisten gedood. Te Verona werd een fascist gedood. Te Genua staken de fascisten het bureau van den bond van spoorwegpersoneel in brand. Verder vielen er geen ernstige inci denten voor. Men meldt uit Milaan aan het Zwits. Tel. Ag. te Bern: Te Milaan hebben fascisten getracht om de bureaux van de „Avanti" binnen te dringen; zij raakten slaags met de koninklijke garde. Tien daarvan werden ernstig gewond, evenzoo twee fascisten. Een honderdtal nationalisten hebben de bureaux van de „Secoio" te Milaan ver woest. De tramwegdirectie heeft medegedeeld, dat heden alle trams in Rome weer zullen rijden. De koningin is te Pisa hartelijk toege juicht. Het program der fascisten. Nu Mussolini, de leider der fascisten, kabinetsformateur wordt, is het zeker van belang om nader kennis te maken met het fascistische programma. De „Populo d'lla- lia", een blad gesticht door Mussolini, geeft in zijn laatste nummers een verslag van het congres te Napels, waarop de ver schillende punten uitvoerig besproken zijn. Eerst de binnenlandsche politiek. De fas cistische grondgedachte is versterking der nationale eenheid. Een der fascisteniei- ders, Bolzon zeide daarover op het con gres, dat er tusschen het Noorden en Zui den van Italië geen onderscheid meer zijn mag. Italië moet één en ondeelbaar zjj.n. Zuid-Italië is de volle aandacht waard, ook om redenen van buitenlandsche poli tiek, want het Zuiden is het meest bevolkt, geeft dus een groot aandeel voor het leger. Het fascisme zal die eenheid brengen. Het leger moet hervormd worden. Het is een fascistisch afgevaardigde Devecchi die het parlementair rapport over de leger- hervorming heeft uitgebracht en Mussolini heeft ook de portefeuille van oorlog voor de fascistische partij opgeëischt. Een groot deel der oud-strijders staat aan de zijde der fascisten. De voorzitter der vereeniging van oud-onderofticieren heeft een adres aan het congres gezonden om hun belangen te behartigen, daar de volgelingen van Nitti en de socialisten hun woord om hen te steunen niet gehouden hebben. De steun van deze oud-strijders is voor de fascisten van groot belang. Groote voorstanders zijn de fascisten van de vakvereenigingen; hun propaganda onder de arbeiders is zeer uitgebreid. Op het congres der fascisten heeft Ros- soni megedeeld, dat 800.000 landarbeiders, bureaupersoneel, enz. georganiseerd zijn in vakvereenigingen. Met kracht woTdt ge werkt, dat de niet-georganiseerde arbei ders zich organiseeren. Vervolgens de buitenlandsche politiek. In 't rapport van den fascist Dudan, werd op het congres de buitenlandsche fascis tische politiek uiteengezet. Dudan is begonnen met te zeggen, dat de fascisten de portefeuille van buitenland sche zaken moesten hebben en dat de bui- tenl. zaken zeer delicaat geleid moeten worden. Wij zijn verbonden, zeide hij met de 51 tente "en de historische noodzakelijkheid dringt ons dit te blijven. Italië's belang brengt mee, dat het vriendschappelijk betrekkingen aanknoopt met de landen van Centraal- en Midden-Europa. -Deze landen mogen geen instrumenten zijn in de handen van de tegenstanders van Italië voor een anti-Ital'aansche politiek. Dudan wees er voorts op, dat de verdra gen over de Adrialische quaestie moeten herzien worden, en dat voor de volkomen onafhankelijkheid van Montenegro moet worden gestreden. Op het congres is ook ter sprake geko men de positie der Italianen in Tunis. Frankrijk tracht de Italianen aldaar te denationaliseeren. Een motie werd aange nomen met algemeene stemmen, dat alleen een fascistische staat den naam van Italië en de Italianen kon doen respecteeren, waar deze ook mogen wonen." Indien de moties en wenschen op het congres te Napels te kennen gegeven, inderdaad om wórden gezet in actieve politiek, dan zal niet alleen Italië, maar ook de Entente en de Balkanmogend- hedon misschien nog onverwachte dingen zien gebeuren, schrijft het „Hbl." dat een en ander uit da „Populo d'Italia" vertaalde. d'Annunzio's aanhang. Aan het Zwitsersoha Tel. Ag. wordt uit Milaan gemeld, dat de bond van Arditi, gevormd uit oudstrijders, trouw aan d'Annunzio, aan zijn leden bevel heeft gegeven zich niet in de fascisti sche beweging te mengen en de orders van den dichter af te wachten. Clynes over de nieuwe re- geering. Clynes heeft to Sheffield het woord gevoerd en gezegd dat het gepraat over de onbenwaanYe.'d der Labour-pariij voor de regeering een groote impertinentie is, komende van hen, die hebben getoond onbekwaam te zijn de zaken der natie te beheeren. Het land wordt vergast op de belangwekkende vertooning van „woord-gymnastiek." De uitlating van Bonar Law besprekend, dat hij niet wist waar hij was, zeide Clynes: Indien een Labour-premier, wanneer hij voor het eerst in het openbaar op het podium verschijnt voor de groote nationale uit spraak, op deze wijze zou beginnen, zou er een gehuil van algemeenen gruwel opgaan en eenstemmig van hem ge- eisoht worden plaats te maken voor een ander. De ontruiming van Thracië voltooid. Het laatste transport Grieksche troe pen verlaat Thracië hedenavond, waar mede de Grieksche terugtocht, welke in opmerkelijke orde is geschied, voltooid is. Het meerendeel der burgerlijke be volking is eveneens weggevoerd. De Turksche gendarmerie komt morgen aan. Los gevecht. De commandant van het Thracische leger telegrafeerde, dat een bende van 200 Turken een baanwachter aanviel ten westen van Mandra. Nadat versterkin gen gezonden waren, werd er een ge vecht van verscheidene uren geleverd. De Turken vluchtten. De Grieken ver loren 2 man. Een „oorlogsraad". De oogen van politici van alle partijen, zegt de „Evening Standard" waren geves- tigd op de „week-end" in Wittingehame, waar Lord Balfour eenige kopstukken der coalitie-regeering, Lloyd George, Cham berlain, Lord Birkenhead en Sir Robert Home tot zich genoodigd had. De bij- komst wordt beschouwd als een oorlogs raad der unionistische leiders, die zich bij den ex-premier hebben aangesloten toen de coalitie uiteenviel. Het aantal kiesdisticfen, waarin de conservatieven er in hebben toegestemd de Lloyd George-liberalen niet te bestrij den, bedraagt reeds 31. Wat betreft de verhouding tusschen de onafhankelijke li beralen, die volgelingen van Asquitli zijn, en de coalitie-liberalen, die Lloyd George volgen, -tot dusver zijn slechts voor enkele districten regelingen getroffen om den kiesstrijd te vermijden, o.a. in Leeds, waar het onderschrijven van den vrijhandel tot de quaestie is gemaakt, waar het bij de candidnatsteèling voor de liberale belangen om gaat. Tof een van de eerste hervormingen van Bonar Law zal behcoren het opne men van hef departement van pensioe nen in dat van openbare gezondheid. Er is nog al verzet tegen dezen maatregel, daar juist het kritieke moment voor de oud-strijders is gekomen, n.I. de vraag of bun pensioenen al of niet permanent zul ten zijn. De ba'angh ebben den zijn van oordeel dal het departement pas kan wor den opgeheven, wanneer at de pensioe nen dusdanig zijn geregeld dat ze eenvou dig aan de postkantoren kunnen worden uitbetaald Sir John Bradbury, de Britsche gede legeerde bij de Commissie van Herstel, is naar gemeld, uit Londen naar Parijs te ruggekeerd, om met zijn collega's uit de Commissie naar Berlijn te vertrekken. Volgens de „Sundav Times" heeft hij be sprekingen gehouden met den nieuwen eerste-minister en den kanselier van de schatkist. Naar wordt verklaard is het doel van het bezoek aan Berlijn om nsn te sturen op een nauwere samenwerking tusschen de Commissie van Hers!^ en de Duitsche regeering tot het in evenwicht brengen van de begrooting en de stabi lisatie van de mark. Da „Observer" wijst er op, dat er nog slechts twee maanden resten vZ-'r '-»» einde van het jaar. wanneer de huidige voorloopige termijn der Duitsche betalin gen afloopt. Daarom zal den len Januari indien de geallieerden voor dien tijd de Brnsselsche conferentie niet hebben sa mengeroepen en andere regelingen heb ben getroffen, de regeling van Mei 1921 voor de betalingen opnieuw automatisch van kracht worden Er werd echter aan herinnerd, dat de Commissie van Herstel de bevoegdheid heeft op eigen initiatief een moratorium af te kondigen. De ledenvergadering van de afdeeling Berlijn van den Bond van Spoorweg personeel, die door meer dan 5090 per sonen bezocht was, keerde zich Zondag scherp tegen de communistische ophit sen] tot staken. De voorzitter noemde de concessies der regeering met het oog op de dagelijks toenemende duurte, vol komen onvoldoende, maar hij was tegen een onmiddellijke staking van het spoor wegpersoneel. De bond kon overigens ook op het oogenblik geen ondersteuning aan de stakers uitbetalen, daar hij geen geld heeft. Het gevolg van een staking zou slechts nog grootere duurte zijn. De com munisten eischen tot een onmiddellijke actie. Hun voorstellen werden echter ver worpen, en er werd een resolutie aan genomen, die gelegenheid laat voor ver dere onderhandelingen met de regeering. De wijnproducenten en handelaren in geheel Europa hebben 'n bedrag van ver scheiden millioenen francs bïjesn gebracht om een campagne „zonder genade" te gen het drankverbod in de Ver. Staten en andere landen te voeren. De strijd wordt gevoerd door den nieuw georga- niseerden internationalen bond tegen het drankverbod, die zijn hoofdkwartier te Parijs heeft. Eederale officieren en politie te Bal- timore hebben voor een waarde van 240.000 dollars cocaïne aan boord van het s.8. „Gregonia" in beslag genomen, welke na een strijd met drie smokke laars in het ruim werd ontdekt. De officieren verklaren, dat het de groot ste lading cocaïne is, welke ooit daar te lande in beslag genomen is. Zondag, even voor middernacht, heeft onder den tunnel „Europe"', vlak bii het station St. Lazare, een spoor wegongeluk plaats gehad. Drie wagons derailleerden en geraakten daarna in brand. Zeven personen werden gewond. De oude roode taxi's, die znlk 'n rol in den slag aan de Marne speel den, zijn bijna aLle van de Parijsche straten verdwenen; zij zijn geleidelijk door beter ingerichte voertuigen ver vangen. Aan een van deze onde taxi's zal echter een plaats in het oorlogsmuseum van de „Invalides" gegeven worden meldt het „Journal" ter herinnering aan de tactiek van generaal Gallieni, die op een der critiekste oogenblikken in den slag, er in slaagde een heele leger divisie van bij Parijs naar het slagveld te vervoeren, door middel van al de taxi's van Pariis, die op staanden voet waren opgeëischt- Gedurende twee dagen reden deza auto's zoo snel als maar mogelijk was tusschen Gagny en Nantenil; vaak moes ten zij over geploegde velden gaan, daar de wegen geblokkeerd waren. De chauffeurs, die aan deze manoeu vre deelnamen, hebben verzocht of zjj de oude taxi op haar tocht naar da „Invalides" mtgen volgen. In het oorlogsmuseum van de „Inva lides" zal de taxi geplaatst worden naast den spoorwagon, waarin de wa penstilstand werd geteekend. In het werkhuis in Poplar (Oost- Londen), waar zich 700 menschen be vinden, hebben zich 21 gevallen van kin derpokken voorgedaan. Het gebouw ia onder quarantaine gesteld. Ook in Kent, Derbyshire en Zuid-Wa- les zijn gevallen voorgekomen. Het Japansche ministerie van fi nanciën verminderde de vlootbegrooting in de aanstaande begrooting met 30 mil- lioen yen, een totale vermindering op honderd millioen yen. In het Huis van Afgevaardigden is een resolutie ingediend, waarin den Ver. Staten wordt verzocht het recht der eilanden op onafhankelijkheid te er kennen. De resolutie werd naar een com missie verweren. Een gedeelte van de Amerikaan- sche vloot in de Aziatische wateren, waaronder de ,31ack Hawk", reven tor pedojagers en tien duikbooten, is van hier naar Manila vertrokken. In het Huis van Afgevaardigden van de Philippijnen is een resolutie in gediend, waarin der Ver. Staten wordt verzocht het recht der eilanden op on afhankelijkheid te erkennen- De resolu tie werd naar een commissie verwezen. Een mooi woord en een mooie daad van wijlen Kardinaal Manning werden dezer dagen bij het debat in de Tweede Kamer over het ontwerp tot bijlegging van geschillen over arbeids-aangelegen- heden door minister Aalberse gememo reerd. Men zal zich aldus de minister luidens het analytisch verslag de greote werkstaking herinneren in de Londensehe havens in 1889, een van de grootste en belangrijkste, die ooit zijn voorgekomen. Nadat die staking een maand had geduurd en in de gezinnen van de 250.000 arbeiders de honger woedde, trad de 80-jarige kardinaal Manning als bemiddelaar op. Toen deze bii de directeuren kwam, riep ©en van dezen uit: „We zullen het 1000 jaar volhouden". Kardinaal Manning ant woordde: „Althans 1ot zoo lang, dat de haven van Londen is verzand." Een der directeuren voegde hem toe: „Ge handelt als socialist." De kardinaal antwoordde: „Pardon, als Christen en Engelschman. Ik kom op voor de hon gerlijdende vrouwen en kinderen en voor de haven van Londen. Gii zegt, dat deze staking een privaatzaak is, maar ik zeg, dat ze het geheele volk raakt." Door zijn bemiddeling werd daarna de staking beëindigd. Mr. Aalberse haalde dit feit aan, om te doen uitkomen, dat een dergelijke staking niet alleen 'n particuliere zaak is tusschen werkgevers en arbeiders. Het is inderdaad van overtuigende kracht. Maar ook heeft het zijn nut en doet het weldadig aan, op dergelijke tref fende wijze herinnerd te worden aan de groote figuur van den Engelsehen kardinaal, dio een der baanbrekers is geweest van de katholiek-sociale bewe ging (lezer tijden en die, man van de daad als hii was, door zjjn hoog en machtig voorbeeld, onschatbare diensten aan de menschheid bewees en zelfs de bewondering ziiner tegenstanders af dwong. 't Was werkelijk geen wonder, dat dertig jaren geleden ook in ons land de katholieke jongeren van die dagen zich inspireerden op het, voorgaan van den roemruehten bekeerling, en dat o.a. ziin commentaar op de encycliek „Re- rum Novamm" onder hen zeer groote belangstelling wekte. Het „Centr." herinnert er aan, dat het merkwaardige stuk voor Nederland werd bewerkt door den toenmaügen stu dent, den tegenwoordigen minister Aal berse. De Minister van Marine, de heer Wes- terveld en de Minister van Onderwijs, dr. De Visser, laatstgenoemd vergezeld door Jhr. mr. Feith, secretaris-generaal van zijn departement, zullen a.s. Woensdag le Am sterdam de opening bijwonen van het Ne- derlandsche Historische Scheepvaartmuse um. Prinses Imma zu ErbachSchöifoerg, van ErbachSchönberg en nicht van de oudste dochter van de Vorst en Vorstin Koningin-Moeder logeert ten paledie Soestdijk. Naar „Hot Vad." verneemt, zullen binnenkort als gevolg van de jongste wijzigingen in het Spoorwegreglement verreweg de meeste afsluitingen van spoorwegovergangen komen te vervallen. In plaats van de afsl uithoornen komen dan aan weerszijden van den overweg borden te staan, waarop het publiek door een sprekende illustratie naar mem verzekerde zou daarvoor aan een doodskop gedacht zijn, op het gevaar van onvoorzichtig oversteken zal worden gewezen. Op deze wij re hoopt men een bezuiniging van ongeveer twee millioen te bereiken. Met het oog op de vergaderingen der Staten-Generaal zullen de conferenties op het departement van L. N. en H. van den minister van Arbeid betref fende den toestand der industrie niet meer des Woensdags, dooh des Maan dagmiddags worden gehouden. Maandagmiddag heeft de minister vaa Arbeirl geconfereerd met vertegenwoor digers van de glas, de beton-, de dak pan; de kalk-zandsteen- en de aarde werkindustrie. Dezer dagen is de indiening te ver wachten van een wetsontwerp tot wijzi ging van de Radenwet, met het oog op de bezuiniging.' Naar de „Maasb." verneemt, heeft een Münchener gezelschap plannen in Ja nuari en Eebruari 1923 onder geeste lijke leiding voorstellingen van de Pas siespelen in ons land te geven. Limburg zou het eerst aan de beurt zijn. De op brengst zou worden bestemd om in den geldelijken nood der Duitsche Diaspora te voorzien. Het gezelschap zal zorgen voor de hoofdspelers, de Katholieken van de plaatsen waar opgetreden wordt, moeten orkest, koren en figuratie op zich ne men. 115. Integendeelantwoordde Ovide. „Heb je de dochter van Jeanne Foitier teruggevonden „Zij is zeker in het vondelin genhuis geweest „Ja.... en wel in Parijs. „Dus,de concurrente van mijn dochter is inderdaad Lucie Fortier „Halt, niet zoo vlugWe moe ten alleen nog vaststellen, of de doch ter van Jeanne Fortier de zelfde Lucie is, die wij kennen." „De gelijkenis, w;a v. n ik me heb kunnen overtuigen „Is een vermoeden, maar geen be wijs. Ik heb hier een verklaring, vermeldende alle bijzonderheden om trent de komst en het verblijf van het meisje in het vondelingenhuis en met dit stuk in handen kan ik in dat gesticht alle gewenschte inlichtingen krijgen." ,,lk begrijp ie niet goed." ment uit zijn portefeuille en gaf het aan Pau Harmant, die 't aandachtig las. „Drommels, hoe heb je dit papier in handen gekregen Ovide gaf verslag van zijn bezoek aan Joigny. „Je durft nog al mompelde de miliionnair, toen hij het verhaal had aangehoordEn wat ga je nu doen „dadelijk naar het gesticht gaan en het kind opeischen, dat er is gebracht op 6 April 1862 en zoodoende er ach ter zien te komen, wat er mee is gebeurd." „Wanneer zie ik je dan terug „Vanavond als je wilt, om vijf uur, bij mij thuis." n ben ik er." .Wanneer komt Lucien Labroue O er drie of vier dagen." Jan zult ge voldoende weten, om een scheiding te kunnen brengen tusschen hem en de dochter van Jean ne Fortier, van Jeanne FortieV, de moordenares van Jules Labroue, zijn vader Ik reken er opzeide Paul Har- mant, zich de handen wrijvend. „Tot heden avond i" Ovide begaf zich daarop naar het gesticht en klopte aan bij den direc teur. „Mijnhee.r" zeide Soliveau, „ik kwam vragen, wat er is gebeurd met een meisje, dat hier een en twintig jaar geleden is gebracht. En den di recteur de verklaring overreikende, ging hij verder „Een kind, dat hier is gekomen op 6 April 1862, blijkens deze verklaring." „Daartegen heb ik geen bezwaar. Ik zal u dus zeggen, wat u wenscht te weten." Hij belde, waarop een loopjongen binnenkvvarn. Inmiddels had hij op een stukje papier enkele regels geschreven. „Breng dat naar den bediende van het archief en wacht op antwoord." Na eenige minuten kwam de jongen met een lijvig register terug. De di recteur zocht daarin den datum op, vermeld op de declaratie van Joigny. „Hier heb ik, wat u wenscht te weten. Het meisje op 6 April 1862 ge br; c'it, werd hier ingeschreven onder nr. 9." Ovide kon zijn vreugde nauwelijks ond drukken. Jacques Garaud had dus niet misgezien, toen hij meende, dat gelijkenis aanwezig was, Lucie was de dochter van Jeanne Fortier, de ontvluchte van Clermont. Om vijf uur 's avonds zocht Paul Harman Ovide op in de avenue de Clichy. Deze deelde hem mede, wat hem in 't gesticht was gezegd. „Eindelijk riep de miliionnair uit. „Nu zullen we zien, of Lucien Labroue er nog'over denkt met dat meisje te trouwen." XII De toestand van Mary werd met den dag zorgwekkender. Dat baarde Paul Harmant, die als vader voelde als elk fatsoenlijk mensch, veel ver driet. Alleen de gedachte, dat een huwelijk met Lucien hare redding zou worden, gaf hem hoop. Ove twee dagen zou hij te Parijs terug zijn. Het authentieke bewijs, door Soliveau uit het gesticht meegebracht, zou hij aan Lucien toonen. Op de Bourbonkade, in het kamer tje op de zesde verdieping, was het feest. Lucie had een telegram ontvan gen, dat haar verloofde morgenavond zou terugkeeren. Hare wonde was zoo goed als genezen. Moeder Lise bood haar de behulpzame hand om alles voor den terugkeer van Lucien in gereedheid te brengen, die onge veer een maand afwezig was geweest. Lucien had kans gezien zijn ver trek twaa f uur te vervro g:n. Van ■iet station oegaf hij zich onmiddellijk naar de Bourbonkade. Het was een hartroerend weerzien. Zelfs moeder Lise was tot tranen bewogen! „Zonder u had ik ze misschien niet levend weergezien," zeide Lucien. ,,U bent onze reddende engel! U zult altijd, altijd bij ons blijven.' In bijzonderheden werd nu aan Lu cien het verhaal van den nachtelijken overval gedaan. „Heeft men den ellendigen moor denaar nog niet ontdekt vroeg plotseling de jonge man. „Neenantwoordde Lucie. „Dat is eigenaardig." „Waarom Het zou juist iets ver rassends zijn, als men hem wel ge vonden hadMaar laten we liever niet meer daarover spreken., ik ben genezen.... alles is voorbij.... Al leen, als ik nu eens uit moet 's avonds, zal ik mijn voorzorgen nemen." „Zij heeft gelijk," bevestigde Jeanne Fortier. „De hoofdzaak is, dat zij geen pijn meer heeft en genezen is. Vindt u ook niet, mijnheer Lucien?' „Zeker, zeke ik ben geheel van uw gevoelen." „Kom, het diner is klaar; wij gaan aan tafel." AI te spoedig ging de avond voorbij. Den volgenden morgen begaf Lu cien zich al vroeg naar Courb voie, om er de leiding der werkzaamheden weer in handen te nemen. Tegen acht uur verscheen de vader van Mary. Lucien vervoegde z ch aanstonds bij hem, om verslag te do n van zijn reis. D: miliionnair reikte hem hartelijk de hand. „Het verheugt mij u terug te zien, te meer daarom, wijl ik mijne buiten gewone tevredenheid kan betuigen De heeren in Bellegarde hebben zich zeer vleiend over u uitgelaten." „De verhouding met de heeren ginds was alleraangenaamst." „Zijt ge van nacht in Parijs terug, gekeerd „Gisteren avond." „Hebt u zich ginds verveeld „Heel dikwijls" antwoordde Lu cien, die aan zijn verloofde dacht. Wordt voortgezet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5