LEOIA'S ERFENIS UIT DE PERS. Uit onze Oost. De R.-K. StaatspariTT. Oud-minister Van IJsselsteyn te Kaapstad. Penisoenea per giro. Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen. zfjri «SVfeTïaïéu ISffl653rle!?j? ftfe-JF# Het Arnhemsche pers-incident. Bezuinigingsmaatregelen bij de Amsterdamsche Bank. Prinses Juliana bij Tuschinsky. Financieel commissaris voor Albanië. Van droog Amerika. Geheime teekens. Pastoor Verbraak. «EBSF^ÜD NIEUWS. Brand in Den Haag. Lijk gevonden. Het gevonden lijk. Duïtsch'e geHeesfieerefl én Ïan3- artsen in Nederlandsche grens gemeenten. De ontploffing te Oldebroek. Stervende Stadshoek. KOR TE BERICHTEN. Een zware druiventros. MOT EN KENNIS. Kalidasa's Cakuntala. RECHTSZAKEN. DE ZAAK-AGSTERIBBE. JAN DUIJS GAAT HEEN. MARKTHIEUWS. Zaterdag werd in hotel „Terminus" ts Utrecht eon vergadering gehouden van het Bondsbestuur met afgevaardig den van sociale vereenigingen, welke reeds eenigen tijd geleden werd aan gekondigd. (Centr.) Men schrijft aan de „N. R. C." uit Kaapstad, d.d. 6 dezer: Op Maandag 2 October kwam met de „Armadale Castle" te Kaapstad aan de Nederlandsche oud-minister van IJssel steyn in gezelschap van zijn echtgenoote en particulieren secretaris De Nederland sche consul, mr. F. H. E. Groenman en zijn echtgenoote waren aanwezig om de gasten te begroeten, evenals vice-consul Loopuyt en eenige anderen. Reeds denzelfden dag werden eenige bijzonder mooie gedeelten van den om trek van Kaapstad bezocht en eenige be zoekers ontvangen. Dinsdagavond was er een officieele receptie ten huize van den Nederlandschen consul. De administrateur van de Kaap, sir Fre deric de Waal, was, met echtgenoote, tegenwoordig, evenals de burgemeester van de vereenigde municipaliteit van Kaapstad en mevrouw Verster. Woensdag gaf het Algemeen Nederlandsch Verbond een groote receptie. Antwoordend op een begroetingsrede van mevrouw Loopuyt, kwam de heer van IJsselsteyn te spreken over de stoombootverbinding tusschen Nederland en Zuid-Afrika. Hij zeide dat men allicht grootsche voornemens kon hebben als men het ambt van minister aanvaardde, maar na vier jaren dienst gedaan te hebben, volgt allicht de teleur stelling en de vraag: „Is dat alles, wat ik tot stand heb kunnen brengen?" Zoo was het hem ook gegaan, doch tevens had hij met een zekere mate van genoegdoening kunnen zeggen, dat hij medegeholpi had om de brug te bouwen, die thans Neder land met Z.-Afrika verbindt: De Holland- sche Stoomvaart-lijn. Het was thans de taak van degenen, die er het meest be lang bij hadden, de bevolking van Zuid- Afrika, er voor te zorgen, dat deze koste lijke verbinding een succes zou worden en gevolgelijk in stand zou blijven. Re- geeringsondersteuning was, niet zonder moeilijkheid, verstrekt, doch kon niet al tijd duren en men moest trachten de lijn op eigen beenen te laten staan. Het bal ten stadhuize, mede ter eere van den Nederlandschen gast, gister avond, was een volkomen succes. Morgen gebruiken de heer en mevrouw Van IJsselsteyn een maaltijd op Highdere, als «-fficieele gasten van den administrateur van de provincie. Naar wij vernemen, is de Regeering voornemens, vooraan de pensioenen per giro uit te betalen, welke maatregel een belangrijke verbetering zal inhouden voor de pensioenhouders. (Rsb.) De Ned. Rond tot het Redden van Dren kelingen, heeft op 17 September j.l. in den Haag op waardige wijze zijn te Lustrum herdacht; gehouden werden Nationale wedstrijden in zwemmend redden en het verieenen van Eerste hulp aan drenkelin gen en verstikten. De Bond werd opgericht 16 September 1917, door de toen bestaande Brigades: Amsterdam, Haarlem, Den Bosch, den Haag en Breda en telt thans 16 atdeetin- gea. Door den Bond werden Brigades ge sticht m Zwolle, Heemstede, Middelburg, Utrecht, Leiden, Amersfoort, Noordwijk aan Zee, Zaandam, Maarssen, Gcada en Zaadvoort. De Bond verheugt zich in het feit dat thans reeds 3 Brigades: den Haag in Sche- veningen, Noordwijk en Zandvoort hulp willen en kunnen bieden aan hen die ge vaar toopen te verdrinken aan de kust. Ons waterrijke land met zijn bonderden rivieren, meren, vaarten, kanalen en sloo- ten en lange kustlijn van Doliard tot aan de Zeeuwsche stroomen, plus het Zuider zee gebied, heeft jaarlijks ongeveer duizend gevallen van dood door verdrin king te betreuren. De Bond werkt samen met den Nederlandschen Zwembond om het zwemmen te bevorderen en streeft er naar Reddingsbrigades te stichten in ons ganscbe Vaderland om het aantal gevallen van dood door verdrinken zooveel moge lijk te beperken. De secretaris van den Bond, de heer A. J. Meyerink te Haarlem, verschaft gaarne alle gewenschte inlichtingen. De Bond heeft, daarbij krachtig finan- tieel gesteund door het Camegie-Hekien- fonds (Den Haag) een verzekering geslo ten voor de gediplomeerde leden, bij de Algemeene verzekering Maatschappij „Pro- videntia", Amsterdam, voor bedragen van 3000 bij overlijden in verband met een redding, 3000 bij algeheele invaliditeit en 3 per dag voor tijdelijke ongeschikt heid. Het Carnegie-Heldenfonds betaalt voor de 100 gediplomeerde leden de ge- heele premie. De Maatschappij tot Redding van Dren kelingen, opgericht in 1767 te Amsterdam, steunt het streven van den Bond met een jaarlijksche subsidie, terwijl verschillende Brigades eveneens gelden ontvangen. Door de Technische Commissie van den Bond, wordt vijfmaal per jaar gelegenheid geschonken proeven van bekwaamheid in zwemmend redden af te leggen voor leden van aangesloten Brigades. Het eerstvolgend examen vindt plaats in Utrecht op 12 November in de overdekte zweminrichting Biltstraat 4; de heer J. van Gemen, Lin- naeuskade 25, Amsterdam, voorzitter T. C. verschaft desgewenscht de noodige inlich tingen. De Medische Commissie, secretaris Dr. Max Juda, Amsterdam, neemt dien zelfden dag het Medisch examen, volgens de Bondseischen, af. De Bond wijdt ook zijn aandacht aan de verbetering van het reddingsmateriaal, reddingshaken, reddingslijnen, ijsladders enz. De Bond wekt gemeentebesturen en particulieren op modern reddingsmateriaal ter beschikking te stellen. Op het voorbeeld van Haarlem heeft Aalsmeer, Heemstede, Schiedam, Leiden, Middelburg, Amersfoort en zoo we hopen binnen korten tijd Utrecht, reddingshaken aan de bruggen geplaatst, die door elk voorbijganger gehanteerd kunnen worden om hulp te bieden. In Haarlem zijn met deze reddingshaken reeds ongeveer 90 menschen, mannen, vrouwen en kinderen gered, dit resultaat moest alle gemeente besturen van ons land er toe brengen deze nuttige, practische, weinig kostbare haken aan te schaffen. In verband met de meermalen uitge sproken vrees, dat de baldadige jeugd, de reddingshaken zal blijven vernielen, is on derstaand rapport van beteekenis, uitge bracht door den Inspecteur van den Ge meentelijken Haven dienst te Haarlem. „In voldoening aan uw mondeling ver zoek, u wel te willen mededeelen de resul taten van het toezicht op de aan de brug gen geplaatste reddingshaken, kan ik u tot mijn genoegen mededee'en, dat het verlo ren geraken en het breken daarvan, thans in veel minder mate voorkomt dan eertijds. Hoewel den eersten tijd, trots de con trole van het havenpersoneel en politie, vele haken verdwenen of door de balda dige jeugd in het wateT werden gegooid, geworden, hetgeen ook moet worden toe geschreven aan het optreden van het pu bliek, hetwelk meer en meer het groote nut van reddingshaken op en nabij de bruggen beseft. De havenambtenaren voor de controle over de scheepvaart, zijn mede belast met het toezicht op bovenbedoelde haken en maken na elke ronde rapport over hunne bevinding; zij zorgen tevens, dat indien er iets mankeert, dit weder zoo spoedig mogelijk in orde komt, ook wanneer er rapport gemaakt wordt door een surveil- leerenden agent van politie. Voor verwisseling van verloren of in het ongereede geraakte haken, zijn steeds re serve haken in voorraad. De brugwachters in het algemeen hebben opdracht om in dienst zijnde, te zorgen, dat de reddings middelen op en nabij hun brug steeds voor direct gebruik gereed liggen, de contro leeren de ambtenaar heeft eveneens op dracht toe te zien, dat alles behoorlijk in orde wordt gehouden. w.g. De Inspecteur, J. KRAMER. Het bestuur van den Bond bestaat uit de heeren; Mr. L. H. Fescholte, voorzitter; A. J. Meyerink, secretaris, Haarlem; J. van Gemen, penningmeester, A. A. Bieriee, commissaris en J. H. A. Bos, commissaris. Het bestuur van den Nederlandsch on Journalistenkring heeft zich tot burge meester en wethouders van Arnhem ge wend in verband met het tusschen dat college en de „Nieuwe Arnhemsche Cou rant" plaats gehad hebbende incident. Ook het Arnhemsche Raadslid, de heer N. Rademakers zal aan het eind van de raadszitting op 6 November a.s. in- Derpelleeren over de houding van B. en W. ten opzichte van de redactie der .„Nieuwe Arnhemsche Courant". Het conflict tusschen de .Nieuwe Arn hemsche Courant" en B. en W. van Arnhem betreft de lgende aangelegen heid. In het collectief oontract tusechen werkgevers en werknemers in de bouw bedrijven is de acht en een half urige arbeidsdag vastgelegd; bij aanbesteding van gemeentewerk schrijven B. en W. echter den achtnrigen werkdag voor. De „Nieuwe Arnhemsche Courant" is daar tegen opgekomen en heeft geschreven, dat „de gemeentegelden op slinksche wijze dienstbaar worden gemaakt aan het doorvoeren van maatregelen, welke het college van B. en W. of den Raad na aan het hart liggen." Namens het college van B. en W. is de Nieuwe Amhemsche Courant" nu gesommeerd om „deze beleediging aan het adres van B. en W. in te trekken", „zullen de wij (B. en W.) anders genood zaakt zijn elke relatie met uw blad (Nieuwe Amhemsche Courant") in te trekken." De Nieuwe Arnhemsche Courant" ziet geen beleediging in haar eerste opmer kingen, stelt prijs op het behoud ha- rer zelfstandigheid, weigert „te kwispel staarten voor het Stadhuis", zegt „dat de journalisten geen gemeenteambtena ren zijn" en dat de kranfl uiefc is „een spreekhuis van het Stadhuis." De Amsterdamsche Bank heeft met ingang van 1 Jan. 1923 de salarissen van niet-tantième-gerechtigde beambten aan het h oofdkantoor en de bijkanto ren verminderd en wel die der gehuw den met 5 pet. en die der ongehuw- en met 12V| pot., aldus verneemt het „Hbld." Voorts heeft genoemde instelling zich thans genoodzaakt gezien 65 beambten der hoofdbaak te ontslaan aangezien do hoop, dat het gewone verloop onder de beambten het klaarblijkelijk overtollig aantal zou doen verdwijnen, ijdel i# ge bleken. Er is getracht bij dezen maatregel zoo veel mogelijk rekening te houden met de maatschappelijke omstandigheden der beambten. Aan de ontslagen beambten zal een bedrag gelijk staande met drie maanden salaris van 1 Nov. 1922 tot 1 Febr. 1923 worden uitbetaald. Prinses Juliana heeft, gelijk gemeld is, vergezeld van haar vader Prins Hendrik, Maandag een gedeelte van de namiddag- bioscoopvoorstelling bij Tuschinsky bijge woond. De groote theaterzaal was tot den nok toe gevuld. Toen de Prins en de Prin ses binnentraden en in de voor hen gere serveerde loge plaatsnamen, stond het publiek op, en onmiddellijk daarna wer den de lichten gedoofd en het program verder afgedraaid. Vertoond zijn eenige films van leerzamen aard, betrekking heb bende op ontginningen van groote water werken in de Far West, en een kleine komedie, waarin de jongste film-actrice ter wereld, een drie-jarige, de harten van alle toeschouwers stormenderhand ver overde: daarop volgde de Intocht van de Koningin en Prins Hendrik in Stockholm en Kristiania bij het officiëele bezoek, aan beide Skandinavische hoven gebracht; de plechtige onthulling door de Koningin van het marine-monument, in den Helder op gericht; en eindelijk de intocht van de Ko ninklijke Familie in de hoofdstad op Maandagmorgen j.l. Volgens het „Vad." heeft de Volkenbond door middel van onzen minister van bui- tenlandsche zaken den heer R. Zuyderhoff, lid van de Rekenkamer, gepolst over het financieel commissariaat voor Albanië. De Luxemburgsche professor Calmès heeft, eveneens op verzoek van den Volkenbond, reeds een rapport over den economischen toestand in het genoemde land opgesteld, van welk rapport de heer Zuyderhoff in zage heeft gekregen. De heer Zuyderhoff heeft eenigen tijd geleden te Genève de rekening van den Volkenbond gecontroleerd. De Amerikaansoh© legatie te 's-Gra- venhage heeft een bericht ontvangen van het Departement van Buitenlandsche Za ken te Washington hetwelk de volgende mededeelingen bevat: Op 25 October heeft de Minister van Financiën van de Vereenigde Staten een beschikking uitgegeven waarbij tot na dere aankondiging van kracht bleven verklaard de tegenwoordige regelen van het Departement van Financiën betref fende het binnenbrengen van sterken drank in de territoriale wateren door vreemde schepen, krachtens welke zoo wel sterke drank tot de lading hehoo- rende als sterke drank bestemd voor de offioieren en de schepelingen mo gen werden binnengebracht ia de Ame- voorwaarde dat sterke drank tot de la ding behoorende moet zijn verzegeld en verzegeld blijven zoolang zij zich bin nen de territoriale wateren bevindt, ter wijl de sterke drank voor gebruik aan boord moet worden verzegeld bij het binnenkomen in de territoriale wateren en verzegeld moet blijven behalve wan neer die zegels moeten worden geopend om daaruit sterken drank te halen, voor het gebruik uitsluitend van de officie ren en de bemanning, terwijl elke ver koop en toediening daarvan aan pas sagiers is verboden. Naar aanleiding van de beroering in het Djokja'sche gewekt door het voor komen van geheimzinnige teekens op hoofddoeken en kleedingstukken, zonder dat de dragers voelen, hoe die teekenen er op kwamen, schreef de „Oosthoek Bode": „In verband hiermede willen we even in herinnering brengen, wat een kleine dertig jaar geleden plaats had in deze streken. Plotseling verschenen op het aardewerk geheimzinnige, onleesbare teekens, die niets goeds heetten te voor spellen. „De angst en vrees was destijds zoo sterk, dat alle breekbare waar er aan werd opgeofferd. Liever kopjes en schotels op straat en aan gruzelementen gesmeten, dan die onheilspellende zaken nog een minuut langer in huis te houden. „De manie van kapot-gooien werkte aanstekelijk. Het aardewerk vloog in het rond en aan stukken op een manier, zoo als zelfs de vroolijke keuken op de kermis die niet kent. „Wegen, gangen en sloppen lagen be zaaid met eet- en drinkgerei. Den menschen, die dwaasheid uit het hoofd praten was natuurlijk vruchteloos. Het bombardement, dikwijls gepaard met gevaar voor rustige wandelaars, werd voortgezet, tot er denkelijk niets meer over was om offers te brengen aan dom bijgeloof. „Wat bleek nu later. „De teekens waren er, en dit ligt voor de hand, te Maastricht door de firma „Regout" in gebakken, het scheen een nieuw of voordien niet opgemerkt han delsmerk te zijn. Handige Arabieren nu, die met een reusachtig groote partij aar dewerk waren blijven zitten, hadden het praatje in de wereld gebracht. Hadjies en anderen, die er voordeel in zagen, hielpen het verbreiden, ziedaar de ge- heele oplossing van het geheim, die even eenvoudig is, als de bedoeling duidelijk. „Prachtige truc om van de Üchtgeloo- vigheid van het volk te profiteeren. „Zijn we nu te Djokja een herhaling te wachten van de dwaze comedie, die des tijds in deze streken werd opgevoerd? „De kans daarop bestaat. Inlandsche importeurs van kains, die met een al te grooten siock aan goederen zitten, heb ben niets anders te doen dan de dragers van de onheilspellend gemerkte kleeren ten sterkste aan te raden het lijfgoed maar te verbranden en het niet te be waren tot de ra apen en ziekten hen tref fen." De „Java Post" bevatte het volgende verzoek: Met de hooge goedkeuring en aanmoe diging hunner geestelijke overheid hebben de amlbtgenooten van pastoor Verbraak het plan gevormd, een uitgebreide levens schets van den gevierden en betreurden soldaten-pastoor in het licht te geven. Een hunner, de Z. E. Heer F. van Hoeck, leeraar in de geschiedenis aan het beken de Jezuïeten College te Nijmegen, op wiens naam reeds verschillende geschied kundige publicaties staan, heeft zich gaar ne belast met de taak, die levensschets samen te stellen. Hij heeft daartoe echter veler medewerking noodig, om alle gege vens te verzamelen, die hij voor het schrij ven van een volledige levensschets be hoeft. Gelukkig is het getaJ dergenen, die pastoor Verbraak hebben gekend en met hem hebben omgegaan, nog groot. Onder dezen zijn er zeker niet weinigen, die bij zondere gebeurtenissen uit zijn leven heb ben meegemaakt, bijzondere herinneringen aan hem bewaren, misschien foto's, brie ven of andere documenten bezitten, welke op pastoor Verbraak betrekking hebben of van zijn hand afkomstig zijn. Maandagavond omstreeks negen uur is in het perceel Kooungkade 16 te 's-Hage bewoond door het eerste Kamerlid Baron O. J. van Wassenaer van Catwijck, een zwaa binnenbrand uitgebroken, veroor zaakt door het niet brandvrij plaatsen van een haard. Toen de brandweer aanrukte, werd zij verwezen naar de 3e etage, waar de haard stond. De brand had zich reeds over de eerste en de tweede verdieping verspreid, zoodat een gedeelte van de vloer en het plafond moest worden uitgebroken. Daarna kon het vuur gemakkelijk worden gebluscht. De inboedel kreeg geen noemenswaar dige schade. Maandagochtend hebben eenige burgers in een sloot langs den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam het ljjk gevonden van een ongeveer 35-jarigen man. In een zijner zakken vond men een kaartje Rotterdam Delft, alsmede een spiegeltje, waarop re clame voorkwam van een firma te Dieft, zoodat het vermoeden bestaat, dat de man urt deze plaats afkomstig is. Voorloopig kan nog niiet worden gedacht aan misdrijf, daar het lijk geen sporen van geweld ver- toorfcle. Het vermoeden (lastaat, dat de man onder invloed van sterken drank te water is geraakt en verdronken. De recherche stelt een onderzoek in. Omtrent het lijk, dat in het bosch Stou- tenburg gevonden is, wordt nog uit Amersfoort gemeld: De vorige week werd in het bosch Stoutenburg, een driehonderd meter van den weg, het lijk gevonden van een on bekende in verregaanden staat van ont binding. Sectieonderzoek der justitie gaf geen aanleiding tot andere gedachten, dan algemeen was, n.l. een geval van zelf moord, daar een borstwonde wees op het schot, dat uit de nevenliggende browning was gelost en waarop nog 7 patronen zaten. Thans echter heeft de justitie het lijk weer laten opgraven, daar gedachten van misdrijf zijn gerezen. Op het lijk werd geen ander papier gevonden dan een kaart van Gelderland. In de zakken was voor ruim 20 aan wezig benevens veel lichtartikelen, zak lantaarn, afzonderlijke batterij, waxi nelichtjes. Het ondergoed droeg het merk v, d. M. De kleeding was niet van een land- looper. Goed burgerpak, gele schoenen en beenstukken, rugzak enz. Men schrijft aan de „N. Venl. Ct.': Ook de Duitsche geneesheeren en tand artsen beginnen te azen op onzen Neder landschen gulden. Het aantal Duitsche geneesheeren en tandartsen aan de Ne derlandsche grens neemt met den dag toe, hetgeen voorzeker niet strekt tot hoog houden van het geeeskundige peil. Wij vernemen van betrouwbare zijde, dat hier aan spoedig een eind gemaakt zal wor den, omdat het tractaat van 1876, vol gens hetwelk Duitsche geneesheeren en tandartsen in Nederlandsche grensgemeen ten mogen praktizeeren, begin volgend jaar ten einde loopt. Het ligt zelfs in de bedoeling om dit tractaat te doen ver vallen, zoodat het verieenen door Duit- schers van genees- en tandheelkundige hulp in Nederlandsche grensgemeenten to taal onmogelijk zal worden, of althans slechts bij hooge uitzondering zal worden toegelaten. Volgens een bericht uit Londen heeft men op tal van plaatsen in Engeland ge luisterd naar de „big bang" in Holland maar niets gehoord, noch te Londen, noch in verschillende kustplaatsen. Alleen te Ripley zou een zwak geluid gehoord zijn op het tijdstip der ontploffing te Olde broek, 5 uur Gr. Tijd evenzoo te Hastings „4 minuten 10 sec. lang" een donderachtig geluid. Het is duidelijk dat dit laatste bericht geen betrekking heeft op Oldebroek, en het eerste vermoedelijk ook niet. Uit Frank rijk ook negatieve berichten tot dusver. Te Brussel en Antwerpen is evenmin iets gehoord; te Nijvel (Nivetles) zou op 30 K.M. ten Zuiden van Brussel het geluid duidelijk gehoord zijn. Dat is niet onmoge lijk, daar alleen in de richting van Wa- geningen het geluid zich goed hoorbaar voortgeplant schijnt te hebben. Overigens moeten natuurlijk vollediger berichten uit De Bildt, waar alle samen komen, ingewacht worden. Merkwaardig is 't zeker, dat zelfs in het stille De Bildt (Meteor. Instituut), op slechts 60 K.M. van de plaats der ontplof fing, wèl het seismografische instrument de aard trillingen heeft geregistreerd, maar de waarnemers niets gehoord hebben. Misschien is dat alles toch niet zoo on verklaarbaar als het lijkt. In een verslag lezen wij dat de 5000 K.G. ontplofbare stof (niet ammunitie!) van gedemonteerde mij nen afkomstig, in den bijna 3 meter diepen trechter, door de vorige ontploffing ge slagen, vrijwel ingegraven was. Om het breken van ruiten té voorkomen? Maar indien dat zoo is, wie verwondert zich dan nog, dat ook het geluid recht de lucht in vliegt? Wij gelooven gaarne dat burge meester Sweerts de Landas, die bij Oorlog geprotesteerd had, nu „best te spreken" was, zooals de verslaggever van het „Hbl." zegt, maar wij denken dat de hee ren van het instituut er niet best over te spreken zullen zijn. Zouden we waarlijk op slecht-Hollandsche wijs. de moeder van de porseleinkast weer te veel ontzien heb ben? Maar men maakt geen omelette zon der de eieren te breken, zeggen de Fran- schen.... Dan had men de proef maar liever moeten nalaten; we worden nu de risee van 't buitenland. Een draadloos telegram uit Londen meldt van 30 October: De luchtdrukin richting van het arsenaal te Woolwich heeft zeer duidelijke waarnemingen ge daan omtrent de ontploffing op Zaterdag door Nederlandsche geleerden te Olde broek, ten einde vast te stellen, welke uitwerking wind en temperatuur hebben op het geluid. De geluidgolven hadden twintig minuten noodig om Londen te bereiken en de waarnemingen hier ge daan, moeten van zeer groot weten schappelijk belang zijn, als de resultaten der proef worden onderzocht Wij lezen in het „Hbld.": Weinig is er meer over van het oude Uilenburg te Amsterdam. De bewoners zijn getrokken naar luchltiger, fkjisscher huizen in de Transvaalbuurt, veel oude knotten zijn gevallen onder den sloopers- hamer. „Oude krotten", ja, ct valt moeilijk een ander* woord voor die bouwvallige huizen te gebruiken, ook niet voor de weinige, die er nog staan en dra zullen verdwijnen. Wij zouden niet graag voor het behoud pleiten, maar toch stemt het een beetje weemoedig, te weten, dat van een histo risch stukje stad er spoedig niets meer zal over zijn. Want een stukje geschiedenis is hier ze ker te vinden. Wie daaraan mocht twij felen, moet maar eens spoedig gaan kij ken. De blokken tusschen Batavierstraat en Uilenburgerstiraat zijn, van Oostersche kade tot Houtkooper^burgwal, geheel ver dwenen, zoodait de nog overgebleven hui- ren nu aan een groot open „plein" liggen. De geveltjes, welke in de nauwe straatjes lang niet tot hun recht kwamen, zijn nu goed te zien, en er is veel moois bij. ondanks de verregaande bouwvalligheid. Een aantal topgevels zijn nog goed be waard in den oorspronkelijk en stijl. Eén ervan, draagt, op een breeden lintvormigen steen, het jaartal 1632. Verdere jaarcijfers zijn «r niet, maar de meeste huisjes zullen wel uit denzelfden tijd dateeren. Een paar kroongeveltjes staan etr nog, maar zij zijn zeer verwaarloosd. Een goede uitzondering althans uiterlijk, want het boirdje „onbewoonbaar verklaard" hangt aan de deur maakt het perceel Bata- viefstraat 32. Geheel gaaf is de kroon wel niet meer, maar de vormen zijn nog goed te onderscheiden. De gevel is sierlijk en uiterst slank. Een steen in den top herin nert aan betere dagen. Een dik jongetje, geflankeerd door twee planten prijkt er op: een „moiriaan" tusschen „toeback- planten?" Aan de overzij de, in de Uilenburgerstraat ook een steen bewaard, een niet goed meer te onderscheiden wapen, gedragen doorr een leeuw en een griffioen. Een bij schrift ontbreekt. Verder in de Uilenburgerstraat staan de oude, nog altijd zeer solide Compagnie pakhuizen: „De Sltad Coeln", „De stad Koblenz", „De Stad Mainz'' en „De Stad Ftrancfuirt" met de rijk gebeeldhouwde top- gevelsteenen. Van de beide andere pan den, „Bonn" en „Mannheim", is het beeld houwwerk verdwenen. Zeer mooi doöt de groote steen in het pand „De Witte Leeuw" thans in gebruik bij het Nederlandsche veem. Wij stipten maar zoo enkele dingen aan. Wie de oude herinneringen aan de 17e eeuw nog wil zien moet spoedig gaan kij ken, wanit de bouwvallen natuurlijk niet de oer-solide pakhuizen zullen spoedig verdwijnen. De hoek is ai gedeeltelijk gemoderni seerd door het gebouw, waarin de „Bata vier-school" en de „Oude-Schans-sehool" zijn gehuisvest. Naast den ingang van laatstgenoemde school is de oude siteen „De Witte Olifant" ingemetseld. Ongetwij feld een daad van piëteit, maan- is hier het doel niet schooner, dan de uitvoering? Het olifantje, dat op zich zelf heel merkwaar- Vrij bewerkt naar den prachtigen roman van de n bekenden Engelschen auteur Gar- vice. Circa 370 bladz. druks in handig formaat. Prijs f 1.50, franco per post f 1.60. Verkrijgbaar bij den Boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIj „DE SPAARNESTAD", Nassaulaan 49, HAARLEM. dig is, doet wel wat vreemd aan in den modernen bouw. Wij spraken van een „plein" tusschen de beide straten. Het is geplaveid met de fundeering der oude huizen. Maar die fun- deering zal ook verdwijnen. Een gedeelte van het „plein" is door een hooge schut ting omgeven en daar binnen wordt ge graven en gehakt. Oude riolen worden stuk geslagen, kelders weggeruimd. De laatste stuiptrekkingen van Uilenburg! De zwaarste druiventros, die ooit in het Westland geoogst is, is Vrijdag te Hon- selersdijk ter veiling gekomen. Zij woog 8 pond op 14 ons na en was onberispelijk van vorm en kleur. Het tooneelspel „Cakuntala of bet Her- kenningsteeken," door den dichter Kali- dasa ongeveer 100 jaar vóór Christus in het Sanskrit en prakrit geschreven, zal voor het eerst in Nederland worden ver toond op Dinsdag 7 November a.s. in den Stadsschouwburg te Amsterdam. De leden der Amsterdamsche Vrouwe lijke Studentenvereeniging zullen ter ge legenheid van het vierde Lustrum dezer vereeniging, dit werk ten tooneele voe ren, onder leiding van Frank Luns. Een bewerking, in 12 tafereelen naar de tekst vertalingen van prof. dr. H. Korn en prof. dr. E. Meier heeft dit oude drama een vorm gegeven, die ook voor ons modern publiek de opvoering boeiend kan doen zijn van dit zoo belangrijke overblijfsel van de rijke, oud-Indische dramatisch let terkunde. Heb bet uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN P ROCKEFELIER. Nadat op 19 en 20 September 1.1. de Zes de Kamer der Rechtbank twee dagen be sleed had aan het onderzoek in de den koopman Herman Agsteribbe ten laste ge legde heling, verklaarde de rechtbank een nadere instructie noodzakelijk. Een onder zoek werd gelast naar het feit, «f de he ling door bekl. gepleegd zou zijn tijdens zijn militairen diensttijd, of de gebroeders Groolveldt inbraken pleegden in de per- ceelen, waaruit verschillende afkomstige goederen bij bekl. zijn gevonden. Ook werd het onderzoek gelast naar de her komst van verschillende bij bekl. gevon den goederen, als een zilveren hengsel en een bontmantel. Aan het verzoek der verdedigers de mrs. Kokosky en Pauwels om bekl. uit de pre ventieve hechtenis te ontslaan, werd uit vrees voor ontvluchting door de rechtbank niet voldaan. Vrijdag j.l. werd voor de Zesde Kamer de op 20 Sept. geschorste behandeling voortgezet De eerste verdediger mr. F. Kokosky uitte zijn verwondering, dat het O. M. geen verontschuldigingen aan de rechtbank aan bood dat deze zaak haar bij vergissing was voorgesteld, want 't O. M. had moeten weten, reeds vóór de behandeling in Sept., dat bekL tijdens de misdrijven, waarvan men onderwijl geen schijn van bewijs heeft kunnen voortbrengen, dienstplichtig was. PI. liet een krachtig protest hooren tegen de wijze, waarop men deze beki. martelde, want zelfs toen het O. M., zoo als uit de door den griffier voorgelezen stukken bleek, wist op 22 Sept., dat bekl. destijds in dienst was, wachtte het O. M. heel rustig tot op heden 27 October om de zaak voor te brengen en verlengde dus maar zonder een zweem van schaamte thans te toonen, beklaagdes preventieve hechtenis met een goede maand, wat niet te billijken is. Vervolgens uitte mr. Kokosky zijn ver ontwaardiging, dat na de zitting de politie de gebroeders Grootveldt opnieuw in ver hoor heeft genomen om te trachten hen terug te doen komen op door hen onder eede afgelegde verklaringen, terwijl men dit bovendien geheel buiten de verdediging om deed. „Het is eenvoudig schandelijk," aldus riep pi. uit, „zooals in deze zaak tegenover een bekl. wordt gehandeld. Men wordt als strafpleiter moedeloos, want het blijkt, dat de rechtbank geen middelen schuwt." PI. wees er op, hoe men dezen man vol komen vernietigd heeft, terwij] zijn zaken geheel te gronde zijn gericht. „Een schan delijk misbruik wordt hier gemaakt van de preventieve hechtenis." PI. verwachtte nu weer een maandenlang onderzoek voor den militairen rechter, waar wederom niets tegen te doen is. Hoewel zonder eenige hoop, vroeg pl. toch ontslag uit de preven tieve hechtenis. De tweede verdediger mr. F. Pauwels betoogde de wenschelijkiheid, dat de prev. hechtenis aan een wettelijke regeling zal worden onderworpen, want dit geval staat niet op zichzelf. Het nieuwe Wetboek van Strafvordering biedt een mogelijkheid op vergoeding na onrechtmatige prev. hechtenis. Mr. dr. P. van Heynsbergen protesteerde tegen de uitlatingen van de verdediging. De verdediging wist. dat bekl. destijds in dienst was. De verdediging had de recht bank hierop opmerkzaam kunnen maken. De opdracht om de Grootveldts nog eens te hooren was aan 't O. M. onbekend. Mogelijk achtte de rechter-commissaris zulks wenschelijk, doch het O. M. past in dezen geen verwijt. Mr. F. A. Kokosky zeide geen woord te rug te nemen, van wat door hem is ge zegd. Hij richtte de verwijten niet tegen dezen officier, doch uitte ze in het alge meen, opdat men eens weten zou, welke practijken plaats hebben. De president jfar. mr. Lewe van Nyen- steln: De rechtbank bemerkte terstond bij de behandeling, dat deze zaak haar niet behoorde, maar zij kon er niets aan doen. Bekl.: „Ik heb direct tegen den rechter commissaris gezegd, dat ik destijds te Kaatsheuvel in dienst was." Pres.: „Wenscht de verdediging terstond een beslissing in zake de invrijheidsstel- ling, of de volgende week, na beraad over de uitspraak?" Mr. Pauwels: „We willen het de recht bank niet moeilijker maken, dan ze hel al heeft gehad en vragen een onmiddellijke beslissing." Na overleg in raadkamer achtte de rechtbank geen termen aanwezig bekl. uit de prv. hechtenis te ontslaan en bepaalde de uitspraak op 3 November. JAN DUUS GAAT HBEN. De „beminnelijke" heer Duys heeft z'a wethouderschap van Zaandam er aan ge geven, en is thans Hagenaar geworden. Hij heeft den tijd gekomen geacht, van de stad zijner glorie afscheid te nemen. Hij doet dit met de aangenaamste her inneringen. Immers na zijn wethouder- lijken tijd te hebben uitgediend, zal hem thans levenslang 'n pensioen worden toe gekend van f 1600, dat dezen man, die zich nqg in de kracht van zijn leven bevindt, dagelijks in de gedachten zal terugroepen den tijd, toen hij aan d» Zaan de 'lakens uitdeelde, snoepreisjes naar het buitenland organiseerde, enz. Het drama is uit, schrijft de Zaan- landsche Courant. Als een held is hij te Zaandam inge haald. Als veelbelover was op hem alle aandacht gevestigd. Hij zou alles beter en eerlijker doen als een ander. Ja, vooral eerlijker. En men heeft hem geloofd, doch de burgerij van Zaandam is wel bedrogen uitgekomen en blijft met de gebakken peren zitten. Het is waar, dat voor ongeveer 20 jaar in den Zaandamechen gemeenteraad nog vele zoogenaamde conservatieve men schen zaten, die, laat ons zeggen poli tieke fouten gehad of begaan hebben, vast staat, dat zij uit de raadszaal en uit het publieke leven van Zaandam ver dwenen zijn, onbevlekt, als eerlijke man nen, die hun moeite en tijd de ge meenschap gaven zonder daarvan ook maar een cent beter te worden. Nu Duys vlucht, kan een zelfde bre vet van eerlijkheid aan het huidige re giem niet worden uitgereikt. Wij zeggen: als Duys vlucht, want feitelijk is het vertrek van den eens zoo aangebeden leider der S. D. A. P» met een vlucht gelijk te stellen. Het is ons bekend, dat vele leden der „partij" openlijk verklaren, dat hoe eerder Duys en Ter Laan van Zaandam gaan, hoe beter het voor da S. D. Ai. P. zou zijn. Als dat in de partij ge zegd wordt, dan behoeft men niet te vragen, wat de groote massa der Zaan- damsche bevolking daaraan toevoegt. Want die bevolking is tot in haar ziel overtuigd, dat de heeren S. D. A. P« ers haar hebben bedrogen en dat het Leitmotiv van hun handelingen niet an ders is geweest dan over de ruggen dec arbeidere heen de baantjes in te palmen, en ééns op het kussen gezeten, die baan tjes zoo vet mogelijk te maken. Zaandam heeft zijn les te pakkan. Duys gaat heen. Levenslang mag de arbeidersklasse hem zijn zestien honderd gulden pensioen naar Den Haag opzen den. Twee en twintig honderd gulden wachtgeld heeft hij al van de Rijks verzekeringsbank. Ter Laan, die zoo allerbeminnelijkel met de gehate bourgeoisie om kau gaan au haar onder zijn voorzitterschap zoo allerhartelijkst kon laten belasteren _en uitvloeken, Ter Laan blijft Hij sal ach de vrijheid veroorloven om twee baantjes tegelijk in de wacht te slepen en daar voor elf jduizend vijfhonderd gulden (bui ten de bijbaantjes) op te strijken, de proletariër. Ja, wel is Zaandam er tusschen ge- nomen. Jammer, dat de burgerlijke raads leden soms niet wat meer ruggegraat tegenover dit stelletje regeerders heb ben gehad! Duys exit! Days goat heen! Eerst hebben ze hem toegejuioht. Na is het voorbij. Br zal getracht worden dit te verbloe men, maar de over-over-groote meerder heid van Zaandam weet wel, hoe laat het is. het is. De glorie van weleer b voorbij. Het einde ia wèl droevig." ROTTERDAM, 30 October. Vee. Hedeö waren aangevoerd: 331 vette runderen, 245 vette grasalvkeren, 2322 schapen of lammeren, 948 varkens. De prijzen waren als volgt: Koeien, le kwal. 1.32 H— I.3714, id. 2e f 1.25—1.15, id. 3e 1.05—. 0.95; Ossen le kwal. f 1.30—1.35, id. 2a f 1.20110, id. 3e f 10.90; Kalveren le kwal. f 1.35—1.50, id. 2e f 1.20—1.05, id. 3e 0.95—0.85; Schapen le kwal, 0.75—0.85. id. 2e 0.65—0.60 id. 3«t f 0.500.40; Lammeren f 0.800.95; Varkens le kwal. f 1.02—1.04 id. 2e ƒ0.98 0.94, id. 3e f 0.900.86, licht soort 0.900.95 per K.G. Zaden: Lijnzaad voer f 1921, id. zaai f 2327, Mosterdzaad bruin f 4550» id. geel f 3034, Blauw Maanzaad 50—t 51, Karwijzaad f 104106, Kanariezaad f 18—19 per 100 kilo. Vet vee en vette kalveren over het ge» heel met matigen handel, prijzen iets min der dan de vorige week. Schapen en lam meren met redelijken omzet; voor het buitenland was er echter minder vraag. Varkens ia den aanvang met redelijken handel, afloopende prijzen. Vlas. Aangevoerd 2700 K.G. blauwi f 1.60—2, 15000 K.G. Groningsch f 1.40—. II.85, 8770 K.G. Hollandscb geel 1.40— I.85, 200 K.G. wilt 1.20—1.30. Aardappelen; Zeeuwsche blauwe f 2.60— 2.80, eeuwische bonle 2.70—2.90, Poters f 11.40, Zeeuw. Eigenheimers 1.56— II.70, Blauwe id. f 1.7011.90, Brie!scha 1.70—2, Bravo's 2.50—2.80. Eieren: Zeeuwsche en Overmaasche niet aangevoerd. AMSTERDAM, 30 Oct Aardappelen. (Bericht v. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte 3—3.10, id. Blauwe f 2.70—2.80, id. Eigenheimers f 1.702, id. Blauwe Eigen heimers f 2—2.10, Noord HoUandscha Blauwe f 1.80190, id. id. Bonte f 2, Zeeuwsche Eigenheimer poters 1.70— 1.80, Hillegommer Zandaardappelen f 4.20 per H.L. AMSTERDAM, 30 Oct Vee. Ter vee- marik waren heden aangevoerd: 273 velte koeien waarvan de prijzen waren: le kwal. f 1.15—1.25, id. 2e 0.85—1.00, id. 3e f 0.50—0.75 per K.G.; 120 melk- en kalfkoeien 350—550 per stuk; 23 nuch tere kalveren f 1614, 185 schapen f 30 46 per stuk. Handel stug. 466 vette var kens le kw. 1.20—1.22, id. 2e f 1.16— 1.18, id. 3e 1.101.14 schoongewicht GOUDA. Bloemenveiling 30 Oct Chrysanten 5—25 cent; Troschrysan ten 5—15 cent per stuk. Te beginnen Dinsdag 7 November 2 maal per week veiling, n.l. Dinsdagi en Vrijdag*.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6