Ï.F.VENSDl TRF DE KI.OVE MUZIEK. Toonkunstavond. Concerten gedurende No vember 1922, BERICHT. Burgerlijke Stand. Binnenlandsche Hypotheekbank. De tarieven van het P. E. N. Stagnatie. Grillen van de vorst. Jubilea. LAATSTE NIEUWS. Wijziging regeling bezoldigings besluit UIT DEN OMTREK. VELSEN VELSEN. HEEMSTEDE. SCHOTEN. SANTPOORT. OME EN ARBEID* De najaarsvergadering van het R.-K. Vakbureau. KUNST EN KENNIS. Johan Wagenaar. Eerste Bachconcert. Dat wij met een gevoel van dankbaar heid kannen terugdenken aan dit eerste Bachconeert, heeft zeer zeker als eerste oorzaak do ideale weergave van Tschai- kowsky's zesde symphonie. Wie zich in de virile branding dezer muziek ééns heeft voelen meesleuren, wie in het slot-Adagio zfin hart heeft voelen verbloeden in dit tragisch einden, van de feile héroiek van 't voorgaand allegro vivace, kan niet dan met groofe vereering voor den componist der Pathétique. maar tevens met bewon dering om Mengelberg's zuivere visie op dit werk aan dit concert terugdenken. Want het had alles zoo geheel anders kunnen zijn; zoo ergens, dan had Mengel berg. door zich slechts als virtuoos tegen over dit werk te plaatsen zich zeer zeker als kunstenaar geblameerd. Maar dahr is nog meer reden tot verheugenis. Vergele ken bij een vroegere weergave, getuigt de vertolking die wij daar juist beleefden van een zich nog meer verdiepen in den geest van het werk. Feller en schrijnender con trast dan tusschen de heide laatsk? deelen is wel niet denkbaar. En zóó gegeven is deze muziek met geen andere te vergelij ken. Want al mag het waar zijn, dat wij ook in de andere symphonische werken die op dit programma stonden menigmaal een reflex onzer eigen ziel mogen vinden, het is toch maar bij momenten. Van een doorleven, een vóórtdurend geboeid zijn door bedoelde muziek is toch geen sprake. De „Pathétique" is als een moment, dal men in zijn bestaan kort en krachtig door leefde; men vindt er zich algeheel in te rug en zoo zijt ge in géén groot toon werk zóó algeheel „geboeid" in waren zin als in het macht:g rythme en 't ver slindend melos van Tschaikowsky's zwa nenzang. Het is ook geen vorm. formalisme aller minst Zoo was het niet de éénige over winning voor dezen natuur-muzikant, dit dramatisch gebeuren te hebben ontwikkeld en gestalte gegeven in zoo grooiseSen vorm: he' was ook zijn overwinning als symphonic er. En hier mag men met weemoed denken aan Schumann, wiens laatste symphonie ook dezen avond had opgeklonken, waar die zijn altijd bewonderden Mendelssohn, vormbeheerscher, slechts als zoodanig kon trachten na te volgen. Maar wat zien we? Schumann is te veel gevoelsmensch, fan tast, om zich geheel aan den door hem zoo afgunstig bewonderden vorm te kun nen geven. In dien vorm voelt hij zich „dépayse" Zijnsentiment moet hem nu verder leiden om die werken van grooten omvang te „improviseeren." Daarom kun nen de prachtige lyrische brokken in deze symphonie ons als lichtende plekken ver- Tassen; ons geboeid houden vermag deze muziek niet. Mengelberg mag nvt piëteit voor den schepper der Manfred-ouverture ons over deze „Mache" heenhelpen, zijn machtig talent is hiertoe slechts in zóó verre in staat, dat onzo aandacht wordt af geleid van de muziek naar de virtuoze schittering van het orkest Maar dan drage hij hiervan ook de consequentie'» en zijn we naast de prachtige techniek van oricest en dirigent ook niet doof en blind voor tekortkomingen als in de Romance, waar hobo en cello in conflict kwamen; of voor de minder mooie Luftpause die Mengelberg in de melodie aanbrengt.Maar de hardheid van Schumann's metrum in het scherzo vond een rijkelijke vergoeding in de lang zame inleiding van het slotdeel, waar het koper straalde In ongekenden glans. De trompettoon van Speets is onvergelijkelijk! Van Schumann tot Grieg is de brug heel wel te plaatsen. Wei behoorde tijdens Grieg's verblijf in Leipzig de periode Men delssohnSchumann al lang tot het verle den, waar de invloed van den dichter der „Papillons" schuilde meer in Grieg's na tuur dan wel in de leer Voor de vrijma king uit deze Leipziger geestelijke gevan genschap had trouwens zijn jonge vriend Nordraak wel gezorgd. En ik ken voor die vrijmaking geen betere muzikale Illustratie dan de aanvangsmaten uit Grieg's klavier- concert Percy Grainger was de jonge Nordraak die ons van het „crasse du collége" voerde naar de frissche atmosfeer van Skalden- land, de ruischende fjorden en eenzame skeeren. Maar toch ook hier in dit fabel- achtig-technisch gespeelde concert: hoe veel gelijkgezindheid met Schumann; want Grieg's mnerlijksfe wezen is droom en poëzie en die klaar uitgesproken lust tot zingen. Schooner dan in dit klavierconcert in zijn rustig a-mol! komt het Grieg-karak- ter wel zelden tot uiting, al mag het pa thos, het rythmische vuut, en in de or kestpartij de instrumentale glans ook veel aan Liszt doen denken. Vooral zooals Grainger speelde: in een kleurschakeering die aan het wonderbaarlijke grenst, en met een bravonr dat hij met Pembaur gemeen heeft, dringt de gedachte aan liszt zich op. Mengelberg was hem niet weinig be hulpzaam met het virtuoze element in dit concert op de spits te drijven, waartus- sêbeo het Des-dur Adagio een milde la fenis bood Waar Grainger in debeide hoek deelen met vasten greep de accoorden „er uit slaat.'' geeft dit hevige spel wel veel plastiek aan hel geheel, maar die gra nieten hoefcpijlers contrasteeren naar mijn gevoelen a' te veel tegen de moresken, die hen verbinden. Een kathedraalpijler mag schoon zijn, in een moskee van Cor dova is het toch maar een inbouwsel. De lyriek van een Grieg mag door al te fel geplaatst licht niet te feeder schijnen. Daarom is 't geheel onjuist van Bülow, hem den Chopin van het Noorden" te noemen Het Adagio was verrukkelijk en hier trof onfc het orkest algeheel den juis- ten toon. Mengelberg werd uitbundig toegejuicht; hij vond, als hij het podium betrad, een fraaien krans aan zijn lessenaar. Maar met Tschaikowsfcy heeft hij zich zeiven ge lauwerd. zich en zijn schare van eminente kunstenaars. G. J. K. Hedenavond 2 Nov. zal in den Stads schouwburg, Wiisonplein, de 2e Kamer- muziekavond van de Mij. tot Bev. der Toonkunst plaats hebben. Op dezen avond zal het „Chailley Kwintet" optreden en werken nitvoeren van Mozart, Alexanian, Turina en Chausson. Het concertbureau Vernout deelt ons mede. dat onderstaatidè uitvoeringen on der haar directie gedurende de maand November a.s. zullen plaats hebben. 2 Nbv. Kain'ermaziékaJroTtd Toonkunst Stadssch->uwtfarg „Chailley Kwintet". 4 Nov. Uitvo""inq 'eerijagem mevr. Sy- brandi-H Ibersfs't f'ad-s-bouw'ursr (ten bate rn het S+g'f F's'3t"t'-'e«-,'"g'ond»\ 6 Nov, Schubert— WoP-avond Mia Pel- tenburg—Hendrik Andriefcsen, Schouw burg Jansweg. 13 Nov. Ie' KsWartetavönd, Popul. Beethoven-Cycles. Groote Zaal, Gemeen te Coocertgebou'w. 17 Nov. Bob com ~ch Strijkkwartet, Schouwburg Jansweg. 25 Nov. Yvette Guilbert, Stadsschouw- burg. 30 Nov. Kamermuziekavond Toonkunst, Moriz Rosenthal, Stadsschouwburg. Wegens plaatsgebrek moet het verslag der vergadering van de Comm. v. Toe zicht op het L. O. tot het volgende num mer worden uitgesteld. Ondertrouwd: 1 Nov., D. J. de Jong en G. J. Galis. H. Eikenaar en J. Hensen. R. v. d. Wagen en J. v. Rossen. C. Hoffman en A. Huizinga. W. Kramer en M. Fürst. F. Lebens en M. J. v. d. Akker. P. Daniels en A. M. C. Aar- nink. A. den Ridder en A. M. Geuts- kens. A. M. v. d. Kroft en L. Carton. C. G. v. Batenburg en J. v. Looij. H. A. Wolte i en A. J. Wesselius. A. A. Coppens en M. W. Schijf. Getrouwd: 1 Nov. R. Kasper en S. Matheij. B. C. de Vries en B. Sikkema. W. J. Scheepers en M. C. Aalderink. D. J. Gorter en A M. Groeneveld. J. v, Bogget i J. Blom. G. J. M. Mertz en J. M. v. d. Aar. Geboren: 31 October, d. van J. M. Woudenberg-Jonker. z. van A. H. Sou- verein-v. Egmond. 1 November, z. van A. C. Pérukel-Dreijer. d. van L. Schaap-Nijwaard. r leden: 30 October, J. v. Seggelen- v. d. Stijlen, 80 j., Vooruit langstraat. 31 October, A. Buddendijk-d Groot, 48 j., Leidscheplein. 1 November, L. Hom mels, 67 j,, Coltermanstraat. Ondertrouwd: 2 Nov. J. Bouwman en W. Steijl. P. C. v. d. Sande cn K. E. Brakel. E. v. Tongeren en M. W. Scheerder. B. M. Lommerse en W. M. Dweelaard. P. J. Parson en M. C. de Klerk. W. Willems en A. A. C. Schrij vers. J. Priester en A. Piso. H. M. Westra en H. Kemmer. A. Jansen en A. E. Luijte. Getrouwd: 2 Nov. J. Vring en T. Dijk stra. K. v. d. Wal en C. J. Lijsen. Geboren: 30 Oct. z. van I. Beermans Wijkhuizen. 31 Oct. z. van M. Roose v. Merkesteijn. 1 Nov. d. van W. DiriksTeunissen. 2 Nov. z. van G. WedekindKoeman. z. van A. H. W. v. d. HorstSmit. - d. van A. A. Landa Wijker. d. van M. KindersGude. Overleden- 31 Oct. H. A. G. Broekhui zen, 20 jaar. fiolfziusstraaf. In perceel Kenaupark 20 is Woens dagmiddag het kantoor der Binnen landsche Hypotheekbank geopend. Hel pand is min of meer luxueus inge richt en heeft daardoor een eenigs- zins voornaam aanzien. Er is een ont vangkamer, een kamer voor het per soneel en een aparte afdeeling voor den boekhouder. Voor het personeel is een ingang aan de achterzijde van het gebouw. Aan de inrichting is ook een kluis verbonden, opgetrokken van beton. Door notaris T. C. Daey Ouwens werd in het bijzijn der commissa rissen de instelling geopend. Hij sprak zijn vreugde uit over de tot stand koming er van en uitte den wensch, dat zij in de toekomst zou toonen groote levensvatbaarheid te bezitten. Door den hoofdinspecteur, den heer G. A. Minnee, werd daarna een korte uiteenzetting van het werken der bank gegeven, waarna door de aanwezigen een rondgang door het gebouw werd gemaakt. Het maatschappelijk kapitaal der bank bedraagt f 1.603.000, waarvan ge plaatst is f 320.000 en gestort kapitaal f 122.000. De aan de bank toever trouwde gelden worden alleen belegd in le hypotheken. Slechts 2/3 der getaxeerde waarde wordt verstrekt, terwijl uitsluitend in Nederland be legd wordt. Naar wij veremen hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gevolg gege ven aan het door de Statencommissie voor het P. E. N. gedaan voorstel om aan den Minister var. Waterstaat te ver zoeken de totstandkoming eener wettelij ke regeling te bevorderen, waarbij de ge- meente-eontracten worden geannuleerd. Bij den tegenwoordigen Minister van Wa terstaat, prof. Van Swaay, moet echter weinig geneigdheid bestaan hiertoe mede te werken, zoodat vermoedelijk niet op het verzoek van Gedeputeerde Staten zal worden ingegaan. Hedenmiddag te ongeveer half een ontspoorde een eenmanswagen van de E.S.M. op het Spaame, ter hoogte van het Bureau der Gem. Waterlei ding, wat gedurende ongeveer een half uur tot ernstige verkeersstagnatie aan leiding gaf. Onder Wijk aan Duin plukte een hovenier van 3 boomen ruim 1100 pond gradolen-peren. Als ze nu maar niet bevroren zijn! want dat kan. Te Noordorp, gem. Heemskerk, had een tuinder een paar winter-perenboo- men staan, waar zoo ongeveer 3 H L. aanhing. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn ze totaal bevroren. In den tuin van zijn buurman echter, die onmiddellijk aan den zijnen grenst, is geen enkele vrucht aangetast. Het gaat met de vorst net als met het hemelvuur, ze kan vreemd huis houden. Woensdag herdacht mej. D. v. d. Heiden, onder veel belangstelling, den dag dat zij 25 jaar directrice van het hofje van Staats aan den Jans weg was. Voor den heer A. W. v. d. Steeg was het I2V2 jaar geleden dat hij als chauffeur in dienst was bij Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin in de provincie N.-Holland. Hij werd hartelijk gefeliciteerd ten zijnen huize door mevr. Roëll, door het dienstpersoneel, ontving vele ge schenken en had den geheelen dag vrijaf om het feest in intiemen kring te herdenken. Heden, Donderdag, herdacht de heer Cornells Bouma den dag, waarop hij voor 50 jaren in dienst trad bij de firma Wal ter Blom Sl Zn., te Overveen. De jubila ris werd per rijtuig door de 2 oudste knechts van zijn woning gehaald, waar op naar het kantoor der frma werd ge reden, waar hij door den tachtigiarigen patroon den heer Blom Senior en diens echtgenoote, alsmede door hun beide zoons en huisgenooten gecomplimenteerd werd en een envp'opne met inhoud werd aangphoden Het kantoor was bij die ge legenheid fraai versierd. De collega's van den Jubilaris felici teerden hem later in de werkplaats en bodem hem een gemakkelijke leuningstoel aan. Daarna bleef men nog eenige uren in gezellig samenzijn bijeen. Per rijtuig werd de jubilaris naar huis gebracht. Het was voor hem een dag van onver getelijk aandenken. Men seint ons uit Den Haag: Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal een wijziging van de regeling van den standplaatsaftrek in het bezoldigingsbe sluit voor burgerlijke rijksambtenaren, niet de op 1 Juli genoten wedden kun nen aantasten. De nieuw gemeente secretaris. De gemeenteraad heeft gisteravond tot ge meente-secretaris benoemd de heer J. Kostelijk, hoofd-commies ter secretarie. Jan Kostelijk werd 12 Februari 1887 te Zuid-Scharwoude geboren. Preoies on 18-jarinen leeftijd, on 12 Februari 1905, begon hij zijn ambtenaarsloopbaan als ad junct-commies ter secretarie van Scho ten, waar hij tot 31 Augustus 1906 werk zaam was. Op 1 September 1906 kwam de heer Kostelijk in dezelfde functie naar hier. Hij maakte hier een mooie carrière. Vijf jaar later, 1 September 1911, werd hij bevorderd tot oommSes en drie jaar la ter, 26 October 1914, toen wegens de benoeming van den toenmaligen hoofd commies W. 0. Mqes tot burgemeester van Leerdam d"ze functie openkwam, werd de heer Kostelijk tot hoofdcom mies benoemd. Deze functie heeft de heer Kostelijk tot heden vervuld. In waarheid echter heeft hij vele jaren reeds het ambt van gemeente-secretaris waargenomen. Toen in 1914 de groote oorlog uitbrak en ook ons leger mobiliseerde, moest de secretaris, de heer Wiinoldv Daniels, die deel uitmaakte van de Landweer-reser ve, zijn militaire plichten gaan vervul len. Burgemeester en wethouders acht ten toen vervanging noodzakelijk en als zoodanig werd de heer Kostelijk aange wezen. In 1917 keerde de heer Daniels weer terug. In 1921 kreeg do heer Wijnoldy Da niels geruimen tijd ziekteverlof en ook in dezen tijd is de heer Kostelijk zijn plaatsvervanger geweest. Op de raads vergaderingen nam hij al geruimen tijd den sercretaris-zetel in. Op 1 Maart 1919 vierde de heer Kos telijk zijn 12i/2-jari0 jubileum in dienst der gemeente Velsen. Hij is toen op hartelijke wijze gehuldigd geworden, waarbij de toenmalige burgemeester, Mr. Dr. H. ver Loren van Themaat en de heer Wijnoldy Daniëls toespraken hiel den, die van groote waardeering getuig den. Sinds 1 September 1911 is de heer Kostelijk ook ambtenaar van den Burg. Stand. Als wij aan deze opsomming nog een persoonlijk woord willen toevoegen, wil len we allereerst opmerken dat de heer Kostelijk is, een bescheiden persoonlijk heid. In dit opzicht was hij de tegen voeter van zijn voorvangerhoofdcorclmifts. De heer Kostelijk is geen veroveraar, zal niet trachten over atiderer ruggen een hoogere rso-itie machtig te worden. Hij is als 't ware vanzelf in zijn nieuwe en eervolle functie gekomen. Zijn voor ganger al3 hoofdcommies doed een worp naar het burgemeestersambt eu kreeg het.- En er zijn meerdere vroegere ambtena ren van Velsen, die burgemeester ge worden zijn. De heer Kostelijk echter bleef hier en dus ia het een natuurlijk proces, dat we hem nu na 16 jaar als gemeente-secretaris mogen begroeten. In die 16 jaar heaft de heer Koste lijk hier al hesl wat meegemaakt. Hij is nu onder den derden burgemeester werkzaam, .toen hij hier kwam, was bur gemeester Weerts 't hoofd der gemeente. De bevolking^ heeft hij bijkans zien ver dubbelen in die 16 jaar, toen hij hier in 1906 kwam, was het aantal inwo ner#1 16000, thans 30.000. In de mobilisatie,;a;ea is er van het Eecretariep^rsaneal onder lei ling van dan heer Kostelijk veel gevergd. Ea al het extra-personeel, voor den distri'outiear- beid, stond ook onder leiding van den secretaris. Hoe vele malen zal de heer Kostelijk wel naar den Haag zijn ge weest! Ook na den oorlog, toen het ging om de uitkeeringan van de Oorlogsbe lasting en waarbij Velsen er steeds ka rig afkwam. Het gevolg van voel ge- cijfer en gereken is geweest dat onze gemeente de laatste maal een hoogere uitkeering kreeg, dan haar was toege zegd. 1 De heer Kostelijk is een beseheiden man ook in dezen zin, dat hij geen vooraansta n '■>- 'n h"' - uVie'-a le ven inneemt. In dit opzLht vers 'rilt hij met zijn- voorganger, daar de hoer Wijnoldy Daniëls zich als zoolanig we) deed kennen. Wij kunnen ons geen enke'o functie herinneren, die de hoor Kos'e'ijk in erne vereeniging bekleedt. Wel is hij een man, die het belang en nut van orga nisatie inziet, want van de afdeeling Velsen van het Nat. Verbond van Ge meente-ambtenaren is hij eenige jaren voorzitter geweest en een barer afge vaardigden naar bet georganiseerd over leg. Later heeft hij voor deze functies bedankt. In één opzicht is de heer Kostelijk zijn voorganger gelijk: evenals de heer Daniels is hij de Pers goed gezind. Hoe vaak hebben wij hem noodig gehad en kwamen op de secretarie, om de noo- riige inlichtingen van hem te vragen. En weiw. i nï werden wij dan steeds te woord gestaan en zoo noodig kre gen wij vaak de paperassen onder 't oog die ons op de hoogte mees'en s'el- len En o, wee, als we reus e" kleine fout in ons artikel of betoog hadden gcir-f,: kt.' dan ging al spoodig de tele foon, met 't verzoek om rectificatie. Uit deze rrcziodh'rid moren wij met recht verwachten, dat ook voor'aan een ooedc s ame'iworking tuss-hoo hot hoofd der gemeonto-S'C e'arie en ens moge'ijk 7,n! zijn. Daar is ons veel aan ge'egen. Wij hopen dan ook dat de heer Koste lijk met opgewektheid zijn moeilijk ambt mag vervullen en dat het hem gegeven mag zijn deze plaats op waardige wijze in te nemen. Gemeenteraad. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den gemeente raad waren alle leden aanwezig. De voorzitter doet mededeeling van d% ingekomen stukken. Een bericht van Gedeputeerde Staten, dat een bedrag zal wonden gesteld, zijnde het Provinciaal subsidie voor de handels avondschool. Berichten van Mevr. J. R. Ruttende Bruyn en den heer L Poortenaar, dat zij hunne benoeming tot lid der commissie van toezicht op de Rijks Hoogere Burger school aannemen. Een schrijven van P. Dijkstra te Amster dam, waarin hij mededeelt zijne benoeming tot gymnastiek onderwijzer aan de o.l. scholen en leeraar in dit vak aan de vis- scherijschoo' aan te nemen. Een rapport van den verificateur der ge- meente-financiën over de maanden Juli en Augustus 1922 Al deze voor kennisgeving aangenomen. Een adres van het Centraal Drankweer- comité in de gemeente Velsen om toeken ning van een subsidie van 250 voot 1923. Een verzoek van B. Lavos voor eervol ontslag als onderwijzer aan de openbare lagere schooi D en lid en secretaris van de commissie tot wering van schoolver zuim te Velseroord met ingang van 1 Januari 1923. Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag ais onderwijzer en lid der bedoelde com missie eervol te verleenen, respect ie vei ijk met ingang van den dag door B. en W. te bepalen en 1 Januari 1923. Als voren van de commissie tot wering van schoolverzuim teVelsen om het pre sentiegeld der leden en de belooning van den secretaris der commissie te verhoogen. Als voren van de afdeeling Kennemer- land van den Ned. Aannemersb. om alge- meene publieke aanbesteding van bouw werken waarvan de kosten uit openbare kassen worden bestreden. Als voren van H. van Kraltngen te Vel sen om ontheffing van de bepaling inzake open bebouwing. Ais voren van J. Jongeling, K. Kramer e.a. ie IJmuiden om watermeters te plaat sen in de huizen van de woningstichting Patrimonium". Al deze naar B. en W. om advies. Megedeeld wordt: Naar aanleiding van een opmerking van den heer Tusenius bij de rondvraag in de raadsvergadering van 12 September j.l. be treffende het stukgooien vin ruiten der ambachtsschool te IJmuiden en het niet vervolgen der daders hiervan hoewel die de politie bekend zouden zijn dee len B. en W. het vo'gende mede: Uit het bij de stukken overgelegd rap port terzake van den commiidsaris van "olitie bliikt o.m., dat op 10 Augustus 1922 \,or den concierge van de ambachts school telefonisch werd medegedeeld, dat van deze school een vijftigtal ruiten was vernield. Onmiddellijk na aangifte is een agent van politie naar de plaats gezonden, doch daders konden niet worden genoemd of opgespoord. Eenige dagen later werd een nieuw on derzoek opgedragen aan één der recher cheurs. Bij dit onderzoek is op verschillende tijd stippen een twintigtal jongens gehoord, doch aanwijzingen konden niet worden ge geven. In verband met de daartoe in de raads vergadering van 25 Juli J.l. gedane uit- noodiging, hebben B. en W. advies ge vraagd van de irt deze gemeente geves tigde organisatie'» Van veehouders e.a. omtrent een evenlueele afschaffing van de najaarsveemarkten. Het uitgebrachte advies, da.l strekt tot instandhouding van de markten, is bij de stukken gevoegd. Dóór den burgemeester1 ij, naar aanlei ding der door de poiitie geuite klachten qVer het verkeer met de stoompont, aan den Minister van Waterstaat in overweging gegeven, tot de gel Ijk tijdige indienststelling vah een tweede pont te besluiten, tenein de daardoor' het verkeer te kunnen ver doelen. Het van den voornoemden minister ont vangen antwoord luidt als volgt: „Naar aanleiding van Üw nevenvermeld schrijven heb ik de eer U méde te deelen, dat het niét mogelijk is ten behoeve van het verkeer over het stoompentveer te Vel sen, gedurende het drukke seizoen op Zon en Feestdagen 'een tweede pont in dienst te stellen, vermits een geschikte pont niet is te krijgen. Opgemerkt zij intusschen dat een plan tot afschaffing van een derde vrijvarende pont bereids door den betrokken Hoofdin genieur-Directeur van den Rijkswaterstaat is ingezonden en bij mijn Departement in onderzoek is." Verder is voor de ieden van den gemeen teraad ter inzage nedergelegd een van den directeur van het Rijksinstituur voor zui vering van afvalwater ontvangen schriiven omtrent een bij het Provinciaal Zieker^vis nabij Santpoort eventueel te maken instal latie tot zuivering van het afvalwater, dat thans verontreiniging van de Brederoodsche beek veroorzaakt. Ingekomen zijn de volgende stukken: Een bericht van Ged. Staten, dat één der leden van dat co'iege op 5 October j.l. Je leasen en de boeken van ten gemeente-ont vanger heeft nagezien en voot zoover zulks uit de boeken kon blijken, de kas in orde heeft bevonden. Een schrijven van den Minister van On derwijs, dat de ingezonden voordrachten ter tijdelijke herbenoeming van onderwij zend personeel aan de Handelsavondschool le IJmuiden, worden goedgekeurd. Beide voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van het bestuur van het S'. Agnespatronaat te Velseroord om voor 1923 30 pet. der netto-kosten voor zijn huishoudcursus, zijnde 415.86 te vergoe den. Een verzoek van H. A. Jansen en P. Schweitzer te Wijkeroog >,n vergunning tot hel aanleggen van een weg, ten behoe ve van den bouw van 17 woon- en 2 win kelhuizen aldaar, ten einde dezen weg la ter in eigendom aan de gemeente over Ié dragen. Beide naar B. en W. om advies. Een verzoek van J. Groenewold, om ont slag als hoofd der Openb. School E te Velsen, wordt verleend. Meegedeeld wordt nog dat bij de stuk ken is gevoegd een rapport van den direc teur van openbare werken inzake herstel ling van de betonbrug te IJmuiden. Spoedshalve wordt gevraagd hel hiervoor noodige crediet van f 800 toe te staan. 'rd Aan de orde is de benoeming van een gemeente-secretaris. Op den heer J. Koste lijk worden 9. op den heer M. H. Hofstede 8 stemmefi uitgebracht. De voorzitter gaat direct lot de installatie van den nieuwen functionaris over Nadat de heer Kostelijk de vereischle beloften heeft afgelegd, wenscht de voorzitter hem geluk en zegt, dat hij dit kan beschouwen als de kroon op zijn werk. Spr. wenscht hem geluk en hoopt dat hij zijn mooi ambt met genoegen en tol tevredenheid mag vervullen. De heer Kostelijk dankt den voorzitter Oorspronkelijke roman d. H. B. v. D. Sande Prijs gebondenf 4.50, franco p. p. f 4.75 Prijs gebrocheerd f3.—, franco p.p. 13.25 Roman van denzelfden populairen schrijver Prijs gebrocheerd t 2.25 iranco p. f 2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAAKNEóTAD" NASSAULAAN 49, HAARLEM. voor de goede woorden en den raad, voor het vertrouwen, in hem gesteld. Op 't verzoek van A. Wals le IJmuiden om eene tegemoekoming uit de gemeente kas ten behoeve van zijn aan een eiectro- technische school le Amsterdam studee- renuen zoon, wordt atwijzend beschikt. Goedgekeurd wordt het voorstel lot aan stelling van tijdelijk personeel aan de Nijverheidsavondschool voor ambachts lieden voor den cursus 1922/1923. Voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van het eerste en het zevende leerjaar aan school D te Velseroord wordt een crediet van f 1000, voor de aanschaf fing van een tweede naaimachine voor het onderwijs in de nuttige handwerken aan school C te IJmuiden een crediet van 60 verleend. Goedgekeurd wordt het voorstel van B. en W. tot verandering van straatnamen, alleen zat over den naam van den weg Driehuis-grens Bloemendaal nog nader worden beslist. Goedgekeurd worden de voorstellen tot verhuur van gemeentegrond te Jan Gijsen- vaart, tot vaststelling van de recognitie verordening voor het binnen het grondge bied der gemeenteSchoten liggende deel van de Jan Gijsenvaart; tot wijziging en vaststelling, opnieuw der Bouw- en Wo ningverordening. Inzake de circulaire van Gedep. Staten omtrent de jaarwedde van den gemeente ontvanger zal worden bericht, dat de raad moeilijk thans reeds kan beslissen over het salaris van den opvolger van den huidigen titularis. Op het adres van de ambtenaren ter secretarie beneden den rang van oommies om een jaarhjksch verlof van drie weken, wordt afwijzend beschikt, evenzoo op dat van de onderafd. Haarlem en omstreken van den Ned. Bond Van gemeente-ambte naren, inzake salarisherziening. Bij de vaststelling van een verordening tot verleening van toelagen aan ambtena ren, die in 's Rijks dienst overgaan, maken de heeren Vermeulen en Nijssen bezwaren tegen het hooge bedrag voor den betrok ken ambtenaar. B. en W. nemen het voor stel van den heer Vermeulen over om te doen geiden de bepalingen, die bij ontslag het hoogste wachtgeld doen verkrijgen, hetwelk door den raad wordt goedge keurd. Goedgekeurd worden de voorstellen tot wijziging van de verordeningen op de hef fing en invordering van de plaatselijke inkomstenbelasting; tot bepaling van het bedrag der kleedingtoelage aan het politie personeel voor 1922; inzake het schrijven van de commissie tot verschaffing van pro ductieve werkgelegenheid, inzake de loon regeling. Goedgekeurd wordt de eerste supple toirs begrooting van het schoolarmbesrtuur, dienst 1922, waarbij 10.500 meer wordt toegestaan. Gemeenteraad. (Vervolg.) Aan de orde is de interpellatie van den heer D. F. G. Schilling inzake onderzoek naar de Iconen en arbeidstijden van losse arbeider? in het Visscherijbedrijf te IJmuiden. De door den heer Schilling in de raads vergadering van 3 October j.l. gestelde vragen, waarvan de beantwoording is uit gesteld tot dc volgende vergadering, luiden als volgt: „le Heeft het college van B. en W. ken nis genomen van de adressen,verzonden door de Vereeniging van Reeders van Vis- schersvaartuigen te IJmuiden en zoo ja, wat denkt Uw college daartegen te doen? 2e. Is het college bereia een onpartijdig en grondig onderzoek in te stellen naar de loonen en arbeidstijden van losse arbeiders in het visscherijbedrijf te IJmuiden? 3e Is het college bereid de resultaten van een eventueel onderzoek mede te dee len aan den Raad en aan de ministers van Arbeid en Binnenlandsche Zaken?" Op de eerste vraag van den heer Schil ling wordt door B. en W. geantwoord, dat het college alleen door middel van de pers kennis heeft genomen van den in houd der bedoelde adressen betreffende de lossing van zeekolenbooten. Wel is door het bestuur der Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen te IJmuiden aan B en W. een nagenoeg gelijkluidend schrijven gezonden, maar daaruit blijkt niet, dat aan de Ministers van Arbeid en Binnenlandsche Zaken is geadresseerd. Op de tweede en derde vraag wordt ge antwoord, dat B. en W. bereid zijn het initiatief te nemen tot instelling van een onpartijdig en grondig onderzoek naar de loonen en arbeidstijden van losse arbeiders in het visscherijbedrijf te Ilmuiden. Zij meenen dat het beoogde doel het best kan worden bereikt door middel van een com missie, waarin onder voorzitterschap van een lid van het college, zitting hebben 2 vertegenwoordigers van werkgevers en 2 vertegenwoordigers van werknemers in het betrokken bedrijf. Deze commissie zou aan B. en W. kunnen rapporteeren. Het ligt voor de hand, dat het eventueel uit te brengen rapport aan den gemeente raad en de Ministers van Arbeid en Bin nenlandsche Zaken wórdt medegedeeld. De heer Schilling: Dat i'k er de vorige maai zoo weinig van gezegd heb, komt dat ik had vernomen dat het mogelijk zou zijn dat het geheele adres van de Reeders- vereen'ging van de baan geraakte. Spr. meent dat B. én W. daarom ook met hun antwoord hebben gewacht Spr, heeft toen een afwachtende hou ding aangenomen. Hij had verwacht dat er een algemeene vergadering der Reeders- vereenjging zou gehouden en daardoor een splitsing in deze Vereeniging gekomen zou zijn. Dit is niet gebeurd, het is alles come- d'e geweest. Sedert lang heeft spr. geJaoht dat er geïntrigeerd werd in den Haag inzake de uilkeeringen voor werkloozen te IJmuiden. Waarom gingen deze voor andere plaat sen zoo v'ot en had IJmuiden steeds zoo veel moeilijkheden? Nu weten wij het. men heeft een geheel verkeerde voorlichting naar den Haag gezonden. Wij hebben daarop een adres aan den minister gezon den en willen een vrij onderzoek. De laatste dagen zijn er meer zulke dingen gebeurd. Het zou toch te gek zijn, dat men hier niet voor f 20 per dag zou willen weiken. Spr zal er niet veel meer van zeggen, temder waar de voorzitter be- -ei(l is' een commissie te benoemen. Spr. wacht met gerustheid den uitslag af en 'ïoopt dat de mannen die het adres de wereld in hebben gezonden, den moed zullen hebben dit als onjuist te kwalificee- ren. De voorzitter merkt op, dat de brief eerst alleen door den secretaris der Ree- dersverecniging was geteekend, maar later bericht te hebben gehad, dat de heele Reedersvereeniping er achter stond. De heer Schilling: Maar dat is juist de comedie geweest. De voorzitter: Nu, dat Iaat ik voor uw rekening. De heer Tusenius houdt dan een zeer uitvoerige rede, waarin hij de wenschelijk- heid betoogt van een veel breeder onder zoek, n.l. loopende over de loonen en ar beidstijden van alle bij het visscherijbedrijf en de aanverwante vakken betrokken per sonen. De voorzitter zegt, dat de heer Tusenius veel verder gaat dan gevraagd wordt. Het onderzoek dat de heer SchiUng wii, bedoeit alleen de waarheid en daarvan vreest spr. geen conflicten. De heer Peek zegt, dat de arbeidersbe weging door het adres een geweldige klap heeft gekregen Spr. stelt een motie voor om de Ministers te verzoeken voortaan geen acht te slaan op adressen van ver- eenigingen, waarvan de secretaris adressen schrijft, waarvan de bestuursleden niets weten. De heer Schilling ontraadt de aanne ming van deze motie. De heer Vermeulen ontraadt 't voorstel Tusenius, spr. is wel voor een onderzoek als door den heer Schilling gevraagd. De heer Dalmeyer stelt voor om het door den heer Schilling gewenschte onder zoek door een raadscommissie te doen uitvoeren. Dat wordt aangenomen. In de commissie worden benoemd de heeren Sluiters, Poortenaar, Tusenius, Nijssen en Dalmeyer. Op verzoek van den heer Schilling zegt de heer Tusenius toe, tegen de volgende raadsvergadering met een uitgewerkt voor stel te zullen komen. Daarop wordt de vergadering gesloten. Personalia. Naar wij vernemen is bij de gehouden verkiezing tot lid van hetHoofdbestuur van den Ned. Bond van Gemeente-Amb ten aren ge kozen de heer N. Vos, hoofdcommies ter secretarie alhier, met 171 stem men tegen 151 stemmen uitgebracht op den heer Kolfschoten, burgemees ter van Edam. R.K. Propagandacltib. Hedenavond heeft er eene bijeenkomst plaats van de pro pagandisten, ter bespreking van de werk zaamheden voor den a.s. winter. De sa menkomst heef plaats in Billitonstr. 32. Bouwvereeniging „St. Bavo". Dinsdag avond hield genoemde vereeniging voor hare reserve-leden eene vergadering ter bespreking van verschillende zaken de 50 te bouwen woningen betreffende. Na de opening met den christ groet zet de voorzitter, de heer Chr. Huyboom, uiteen de zeer vele werkzaamheden wel ke het bestuur zich heeft getroost om te geraken tot het bouwen van nog meer woningen voor die leden van „St. Ba vo", die nog daarvoor in aanmerking ko men. Eene aanvraag om 98 woningen te mogen plaatsen, werd door de regeering afgewezen. Op heden is dan toestemming verleend tot het bouwen van 50 wonin gen met rijkspremie. Deze premie komt ook gehee! ten goede aan de bewoners, vooral nu, deze huizen bewoond worden op coöperaieven grondslag en alzoo ie. dere bewoner later eigenaar wordt. Verschillende grondeigenaars hebben hunnen grond aangeboden, doch daar deze gelegen waren te Oud-Schoten, kan het Bestuur dit niet accepteeren, wat dan ook ten volle door de vergadering werd goed gekeurd. Dit complex huizen komt nu te slaan tusschen de tuinen van Bredius en de Overstraat. De huurprijzen zullen ongeveer zijn f 5.50 6, waarbij dan een gedeeltelijke aflossing is inbegrepen. Zeer vele vragen werden door den voorzitter beantwoord. De teekeningen van de te bouwen huizen waren in de zaal aanwezig. De aannemers, die ook present waren, gaven nog verschillende inlichtingen, waarna de voorzitter nog me. moreerde dat de huizen te Oud-Schoten ten spoedigste zullen worden aanbesteed. Met den schriste'ijken groet werd deze goed bezette vergadering gesloten. De MelTccorlog Tengevo'ge van den melkoorlog wordt de melk hier tegen 16 cent per liter verkocht. Wapenwet Tegen den bekenden wildstrooper v. d. A. uit Haarlem, werd door de Rijks- en Gem. politie te Sant poort proces-verbaal opgemaakt terzake het vervoeren van ongedekte wapens. Vaandeluitreiking. Zondagmiddag werd aan het fanfarecorps „Wilheimina" van Jan Gijzenvaart door hare bescherm vrouw mevr. Wtiste van Gotsch, een nieuw vaandel geschonken. Te 3 uur vertrok het corps onder een opgewekte marsch van Hotel „de Weijman" af. Op het buiten „Spaarnberg" aangekomen, werd met volle muziek een rondgang om de villa gemaakt. Hierna weTden op het plein eenige num mers ten gehoore gebracht. Vervolgens werd het gansche korps in de groote vesti bule opgesteld, alwaar door mevr. Wüste, onder vriendelijke woorden en herinnerin gen uit vroeger dagen een prachtig nieuw vaandel werd overhandigd. De najaarsvergadering van het Bu reau voor de R. K. Vakorganisatie met de Hoofdbesturen der aangesloten Vak bonden wordt gehouden Woensdag 29 en Donderdag 30 November ia „Het GiHenhms'' te Amsterdam. Aan de orde komt o.a. een bestuurs voorstel om met ingang van 1 April 1923 „De R. K. Vakbeweging," tijd schrift van het Bureau, aan alle leden der aangesloten Vakbonden te verstrek ken. Behandeld worden voorts de begroo ting voor 1923, het rapport der „Re organisatie-Commissie" en het rapport van de Commissie tot wijziging van Art. 41 Huishoudelijk Reglement (Fonds tot uitkeering bij werkstaking en uitslui ting). Door den heer A. H. Smulders, be stuurder voor de vakjeugd-organisatie, wordt een inleiding gehouden over het onderwerp: „Vakorganisatie en Vakop leiding." In den morgen van 30 November brongen de hoofdbestuurders een bezoek aan het Veiligheidsmuseum eu zullen rondgeleid worden dcor den Directeur van dit museum, Ir. R. A. Gorter. Woensdag j.l. is Dr. Joh. Wagenaar, di recteur van het Kon. Conservatorium voor Muziek in Den Haag, Woensdag op 'n'liatief zijner leerlingen gehuldigd. Ten zijnen t had dr Wagenaar vele tele grammen en bloemstukken ontvangen en o.a. een schrifteli'ken geluk wensch van den minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2