Tweede Blad 2 Nove stub er 1922 BUITENLAND BINNENLAND Onschuldig veroordeeld GEEft. BUITENL. BERICHTEN. Emotie-zucht* 8IMNEMUM0SSH MIEUWS, De Commissie van Herstel te Berlijn. De verkiezingsstrijd in Engeland; het Engelsche kabinet thans volledig samengesteld. Het eerste optreden van Mussolini. Onder de Telegrammen: Een militaire waarborgcommissie voor Duitschland. De candidaatsteliing in Engeland. Lloyd George ongesteld. De toestand in Italië: nieuwe botsingen tusschen fascis ten en communisten; een aanval op de Kroatische Bank te Fiume; een bomaanslag op een trein. ïïen eersTe ToT den Taaiste èïscïïf, da! rij De storm. EEN SCHRIJNEND ONRECHT. Ziehier nog hel exTrS gislnoT heven het harde rijden zelf. Zorgen dat je niet gezien wordt door familie, zor gen dat de politie je niet to pak ken krijgt, zorgen dat je hier of daar wat geld maakt» WIJZIGING VAN DE WETGEVING NOPENS DE VERORDENING VAN 's RIJKS BELASTINGEN. Een hiertoe strekkend wetsontwerp is ingediend, Het is zegt de Memo rie van Toelichting vooral in de laatst verstreken jaren, aan liet licht gekomen, dat de wetgeving op de in vordering van 's Rijks directebelastin- gen zoowel in het belang van de schat kist als in dat van de belastingschuldi gen eenige wijziging dient te ondergaan Die wijzigingen zijn van eenvoudigen aard. Het betalen van belasting door mid del van bankgiro of van postgiro be gint meer en meer in zwang tt komen. Het stellen van kwijting op het aan slagbiljet blijft dan meestal achter wege de belastingschuldige bewaart het bewijs van storting of van af schrijving als quitantie. Het is goed, dat deze praktijk door het voorschrift van de wet wordt gedekt. De prijs voor een duplicaat-aanslag biljet dient yerhoogd te worden. Het bedrag van vijf cent is, vooral zoo men ook let op het"schrijfwerk, dat te dezer zake ten kantore verricht moet wor den te gering. Het voldoen van tien cents is zeker geen overdreven eisch. Meermalen doet zich de noodzake lijkheid voor om belasting te innen door middel van loonbeslag, een wijze van invordering welke, het zal geen betoog behoeven, in vele opzichten verkieslijk is boven een executie op huisraad of woning. Het resultaat, dat men met het loonbeslag beoogt, kan op eenvoudiger wijze bereikt worden door de aanvul ling van art. 7, welke thans wordt voor gesteld. Naar dat voorschrift zal de werkge ver op de vordering van den ontvan ger aan dezen op den aanslag uitbe talen hetgeen hij den arbeider aan loon verschuldigd is. Met weinig ;noei- te en een gering bedrag aan kosten wordt op deze wijze hetzelfde resul taat bereikt, dat thans met zooveel omslag gepaard gaat. Het spreekt vanzelf, dat de nieuwe regeling ten aanzien van het deel van het loon, dat niet voor beslag vatbaar is, buiten toepassing moet blijven. In den regel zal het bedrag, dat op het oogenblik der vordering verschul digd is, tot voldoening van de be lastingschuld, niet toereikend zijn. Vandaar dat ter voorkoming van telkens herhaalde vordering in het vijf de HA bepaald wordt, dat de vordering ook voor de in toekomst uit te betalen loon van kracht is. De termijnen van invordering, zoo als de wet die tegenwoordig kent, zijn met de practijk niet meer in overeen stemming. Mèt name is het een gewoon verschijnsel, dat bij de uitreiking van het aanslagbiljet reeds verschillende termijnen vervallen en dus aanstonds invorderbaar zijn. Dit geldt niet al leen ten aanzien van de inkomstenbe lasting, waarvan de aanslagen in de laatste jaren menigmaal met groote vertraging zijn tot stand gekomen, maar eveneens ten aanzien van bij voorbeeld, de personeele belasting, van welke aan het einde van Februari nog geen biljetten zijn uitgereikt. Het is daarom wenschelijk, dat geen verplichting tot betaling bestaat vóórdat de belastingschuldige in het bezit van het aanslagbiljet is gekomen. Daartoe strekt de thans voorgedragen regeling, die verder zóó is opgezet, dat aan den eenen kant de aanslag zooveel mogelijk in den loop van het belasting jaar wordt afbetaald en anderzijds den aangeslagene een minimum van vijf. betalingstermijnen gewaarborgd is. De Duitsche Levensverzekeringen Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. FROF. TREUB TE PARIJS. Uit Parijs wórdt aan de N.R.Ct. geschreven Oud-minister en mevrouw Treub blijven eenige dagen to Parijs alvo rens naar Nederlandse!.-Indië te ver trekken, waar mr. Trcvb ris president van den ondernemersraad een uit gebreide onderzoeksreis gsat onder nemen. De Monde Nouveau bij monde en bij de daad van den heer Van der Vlugt, heeft nog eens de gelegenheid aangegrepen den heer Treub op on gedwongen wijze met eenige Fran- schen van grooten invloed in aanra king te brengen of wel cic kennisma king te laten' vernieuwen. Een gevolg van dit sympathieke voornemen was het noenmaal, den heer cn mevrouw Treub door de Monde Nouveau aan geboden, waar behalve de directeur en mevrouw van der Vlugt, alsmede Tautain, hoofdredacteur, en de se cretaresse der redactie, ouder anderen aanzaten jhr. dr. Loudon, onze ge zant, die, naar men weet, met mr. Treub in het ministerie zatde heer Albert Sarraut, minister van kolo niën; gouverneur-generaal Merlin; de senatoren Sévy, Dausset en Mar- sal, oud-minister van financiën, be nevens de kamerleden Escoftier, Ac- cambray en Boussenot. Terstond zij gezegd, dat het doel, met deze samenkomst beoogd, be reikt schijnt. De toon was ongedwon gen, de stof der gesprekken leerr ik. Bij het dessert nam de Fransche mi nister van koloniën het eerst het woord. De minister begon zijn vlotte cn hartelijke improvisatie met den heer en mevr&uw Treub goede veis te wen schen naar de bewonderenswaardige Nederlandsche koloniën, waarbij hij vooral op Java en Sumatra doelde. Hij roemde het zeer omvangrijke en zeer mooie werk, daar cic or het Neder landsche ras volvoerd, repte van de Fransche koloniale tentoonstelling te Marseille en bracht ook na aanschou wing daarvan, hooge hulde aan de bewonderenswaardige Ne 'erlanctaehe kolonisatie, welke den inlander als een broeder beschouwt. T rioops her innerde de heer Sarraut mn het levens werk van wijlen mr. 1' ouls broeder te Buitenzorg, om ie komen op het geestelijke en zedelijke werk, in de Nederlandsche 1 olonii ter verhef fing van den in' nder rticht. Minis ter" Sarraut zclt heelt ten dubbelen plicht der erkentelijkheid jegens ons Indië, omdat hij er" verblijf heeft ge houden en omdat hij dien bewonde- renswaardigen medewerker, Fransch- man van Nederlandschen bloede, van Vollenhoven, in den oorlog gesneuveld, naast zich heeft gehad. De warm toe gejuichte rede eindigde met een woord van dank aan de Monde Nouveau. Mr. Treub dankte den heer Sarraut in vlot Fransch en huldigde hem voor zijn uiteenzetting. De spreker gewaag de terloops van het gevaar der tradi tie en de weinig roemrijke bladzijden, die alle volken in hun koloniale an nalen hebben, waarna hij de stelling verdedigde, dat men steliig de inlan ders moet helpen, zich te ontwikkeien, maarmet behoedzaamheid. De Europeanen moeten zich niet de meerderen achten, maar daar staat tegenover, dat wij onze beschaving allengs verworven hebben. Wij, aldus vatte mr. Treub zijn hartelijk ontvan gen rede samen, zijn de broeders der inlanders, maar de oudere broeders. FEUIL LETON Meer vroeg Paul Harmant hem niet. Hij meende beter te doen nu alleen zakelijk met hem te spreken. Zij spra ken verder over ontwerpen, door Lucien meegebracht en over nieuwe machines, welke eerlang zouden moe ten geplaatst worden. „Hij spreekt heelemaal niét over mijn dochter." dacht de millionnair. Terwijl hij zich met deze overweging bezighield, vroeg Lucien hem Ik heb u nog niet gevraagd, mijn heer, hoe het met uw dochter gaat...." „Zij lijdt nog steeds," antwoordde Paul Harmant. „Ernstig „Zoodanig dat ik me ongerust'maak. Als u ze ziet, kunt u zelf beoordeelen in hoeverre mijn vrees gegrond is en in hoeverre ik gelijk heb, mijn kind tot eiken prijs het geluk deelachtig te doen worden, dat haar redding zal zijn. Ik heb Mary gezegd, dat u terug waart en hare eerste gedachte dezen morgen ging naar u uit. Zjj wil uw terugkomst eenigszins feestelijk maken en wacht u heden avond met mij bij het diner." „Maar, mijnheerstamelde de jonge man. „Geen verontschuldigingen, geen voorwendsels om de uitnoodiging niet aan te nemen, zeide de millionnair. U kunt haar nier beter uwe sympathie toonen, dan door deze uitnoodiging aan te nemen. Wat mij zelf betreft, uwe weigering zou me pijn doen." Lucien, hoe zeer verlegen met den uitgesproken wensch van Mary, be greep echter, dat hij niet weigeren mocht. v, Ik^neem de invitatie aan, mijnheer.' „Bravo," riep de millionnair uit. Ik was er van overtuigd, dat u Mary en mij geen verdriet zoudt kunnen aan doen." Tegen vier uur ging Lucien naar huis, om zich gereed te maken voor het diner in de Murillostraat. Huis waarts gaande voelde hij zich onaan genaam gestemd. Het speet hem nu, dat hij de uitnoodiging had aangeno men, waardoor hij verscheidene uren in Mary's tegenwoordigheid zou moe ten doorbrengen, wier dwaze genegen heid hij kende en betreurde. Wie weet, was die uitnoodiging geen, valstrik Wie weet, of Paul Harmant' wederom met de voorstellen zou konen, hem reeds gedaan ^ou hij dan den moed bezitten te antwoordenU weet, dat ik Lucie bemin ze heeft 't u zelf immers gezegd. „Neen, honderdmaal neen Ik zal niet den moed hebben, haar zoo te kwellen," dacht Lucien en evenmin mag ik haar in den^waan laten, dat ik haar bemin Om half zeven 's avonds kwanf Lu- cien'in de Murillostraat aan. „Mijn dochter wacht u in de salon, zeide Paul Harmant. Laten wij haar opzoeken." Mary wachtte inderdaad. Eenige minuten verliepen, daarna ging een deur open en Paul Harmapt verscheen op den drempel, zijn gast vóór zich latend passeeren. Mary wilde opstaan en hen tegemoet loopen, maar de aan doening was zoo hevig, dat ze een gefoel kreeg of ze wankelde Zij viel terug in den stoel, waarin ze zich half had opgericht en zag vreeselijk bleek. Haaf vader kwam toegeloopen.,Bij het zien van dit vermagerde en ver wrongen gezicht, werd Lucien aange grepen door een mateloos medelijden. „Wat scheelt er aan vroeg de millionnair. „Niets vader, nietsantwoord de Mary, die door het terugzien van Lucien, zich in hare bewegingen ge remd gevoelde.Ik mankeer niets integendeel.... ik voelde een soort verdooving..het heeft niets te beteekenenhet is al voorbij.... Het doet mij genoegen mijnheer Lu cien terug te zien en dat zal hij niet vreemd vinden, want hij weet, dat ik van hem houdin oprechte vriendschapIk ben blij, dat ik hem na een maand afwezigheid weer de hand mag drukken." „Ook ik voel me gelukkig u terug te zien," zeide Lucien. „Is 't waar, werkelijk waar riep Mary uit. Lucien, die begreep, dat koelheid op dit meisjejeen noodlottige uitwerking zou hebben, haastte zich te antwoor den „Inderdaad, juffrouw, heel geluk kig Die woorden stemden haar aange naam. „Dus u hebt mijn uitnoodiging met genoegen aanvaard j„Stellig jjZij,was me om een dubbele reden aangenaam, eerstens als bewijs van de oprechte vriendschap, waarvan u straks sprak en tweedens van de achting, die ik van de zijde van uw vader ondervind." „Dat is meer dan achting," hernam Mary, „het is genegenheid. Hij heeft 't herhaaldelijk gezegd „Ik ben er trotsch op en dankbaar voor." ..Waarom bent u al niet meer hier getcomen Lucien, een beetje verlegen met de wending, die het gesprek nam, kon slechts antwoorden „Daartoe voelde ik mij niet gerech tigd." „Om ons als vrienden te behande len Om met ons op vriendschappe- lijken voet om te gaan Inderdaad, mijnheer Lucien, daarin hebt u ver keerd gedachtIk weet, dat mijn vader u beschouwt als zijn tweede ik. Hij laat mij in al les vrij. Wat ik doe, vindt hij goed. Die vrijheid benut ik nu, om u, zoo wel uit zijn als uit mijn naam mede te deelen, dat hier voortaan eiken dag voor u zal gedekt worden en dat wij op u rekenen. Niet waar, vader „Ik heb mij te onderwerpen, omdat gij hier alleenheerscheres zijt," ant woordde de millionnair glimlachend. Lucien begon zich al meer en meer onbehagelijk te gevoelen. f-** „Dat is te veel goedheid....," stamelde hij. Mary, die dit antwoord als een toe« stemming opnam, straalde van geluk. „Dat is dus afgesproken. En ik reken er ook op, dat u vaak met ons naar den schouwburg zult gaan." „Ik bekleed een te bescheiden po sitie, juffrouw, om den benijdens- waardigen rol van cavalier bij u te vervullen." „Dat accepteer ik niet, mijnheer Lucien. Als u weigert, zou het mij pijn doen en dat is toch zeker niet uwe be- i doeling. U kunt zonder eenige vrees mijn voorstel aannemen." Op Mary's gezicht was zulk een angst te lezen, de toon van haar stem was zoo smeekend, dat Lucien den moed miste het meisje tot wanhoop te brengen. „Ik sla uw voorstel niet af," zeide hij, „maar u moet bedenken, dat mijn werkzaamheden mij erg in beslag; ne men." £W.ordt wrvoJgdJy T© Berlijn is men thans aan het be raadslagen over de middelen tot stabiliseering van de mark. Dr. Wirth hoeft de voornaamste ge delegeerden van de commissie van her stel ontvangen, d:e Dinsdag precies op den middag verschenen waren onder lei ding van Barthou, hun voorzitter. Bij den rijkskanselier bevonden zich de rijksminister voor oeconomische zaken en de rijksminister van financiën. Dr. Wirth en Barthou hielden vriendelijke toe spraken. De eerste zitting met de eigenlijke onderhandelingen is Dinsdagavond om 6 uur in het lokaal van het ministerie Van financiën begonnen. In de krin gen der Comm. van Herstel venvacht men, dat de Berlijnsche besprekingen ongeveer twee weken in beslag zullen nemen. De hoofdquaestie is, als gezegd, die van de stabilisatie der mark, ver der komen de Duitsche betalingen in goud, de kolenleveringen en het in even wicht brengen der Duitsche begrooting. Op allo punten zullen niet alleen door de C. v. H., maar ook door de Duit sche regeering bepaalde voorstellen wor den gedaan, en men houdt het er voor, dat de commissie .eerst n:\ haar terug keer te Parijs omtrent de quaestie der stabilisatie van de mark bepaalde be sluiten zal nemen. Van belang is nog kennis te nemen van het oordeel van een zeer bekend econoom n.m. Charles Gide, die door de Humanité is geïnterviewd. Ook Gide schijnt niet tot de onver zoenlijke „schuldeischers" te behooren. Volgens hem is 't ongeluk in de aller eerste plaats geweest, dat men niet beeft willen toestaan, dat Duitschland de voorwaarden besprak, waaronder het kon werken voor de schadevergoedin gen. Men heeft het op een afstand ge houden en het slechts toegestaan schrif telijke opmerkingen te maken. Die hou ding heeft het weerspannig gemaakt en men moest volgens Gide wel erkennen, dat zij nu niet bepaald in staat was om Duitschland gunstig te stemmen. Gide noemde het verder een groote fout, dat men 'door artikel 221 van het vredesverdrag, Duitschland verplicht had zich schuldig te verklaren aan den oor log. Deze procedure, analoog aan die van de bekentenis uit do middeleeu wen, is onzedelijk en onze beschaving onwaardig. Welke dwingenda waarde kan een onderteekening hebben, door geweld verkregen? Het Duitsche volk i3 er door geprikkeld, en het gevoel zijner verant woordelijkheid is er geleidelijk door ver minderd; zich onrechtvaardig behandeld gevoelend, kan men begrijpen, dat het zich niet goedschiks geleend hoeft tot een nakoming der aangegane verplich tingen. Bovendien heeft men, door de kwestie der schadevergoeding te verbin den met het denkbeeld der verantwoor delijkheid van den oorlog, aan Duitsch land een voorwendsel gegeven om zioh te onttrekken aan zijn verplichtingen, want 'het kon de verantwoordelijkheid betwisten, die het ten laste was gelegd. De straf is gfvolgd op de misdaad en do daling der Mark is te wijten aan den moeilijken tosstand van het rijk door de verplichtingen, die het op zich heeft genomen. Niets wettigt, volgens Gide, de onders'e'ling, d t Duitschland dcor systematische daden zelf de daling der Mark heeft veroorzaakt. Toch gelooft hij nog aan het herstel, dat onmisbaar is voor een oplossing der moeilijkheden, en de sleutel daartoe is te vinden in de leveringen in natura. Hot is wel opmerkelijk, dat de Pran se? e socialisten precies 't tegendeel zog gen van de Duitsche communisten, die immers beweren, dat do Duitschers stel selmatig en opzettelijk de Mark doen dalen. Doch daar zit politiek achter! Voor het verlooo der politieke crisis in Engeland is nu het wachten op den uitslag der verkiezingen. Er zijn heden nieuwe be noemingen afgekomen, waardoor de re- géering thans vrijwel compleet is. De benoemingen zijn de volgende: Minister van de luchtstrijdkrachten sir Samuel Hoare, die een van de leiders was van de jongere conservatieven en die vroeger veel nuttigen arbeid had verricht als lid van den Londenschen graafschapsraad minister van handel Montague Bar low, die onder de vorige regeering par lementair secretaris was van dat mini sterie eerste-commissaris van openbare wer ken sir John Baird, die eveneens in het vorige ministerie gediend had, (voor heen was hij bij de diplomatie, en in den oorlog was hij officier bij den inlich tingendienst; sclicitar-gorieraal T. W. Inskip, een be kend advocaat, die gedurende den oor log aan het hoofd stond van de afdee- ling voor zeerecht van do Admiraliteit; postmaster-general wordt Neville Cham berlain, een broer van Austen Cham berlain, die in 19161917 directeur-ge neraal was van den Nationalen Dienst (hij was wethouder en voormalig burge meester van Birmingham, in welke stad hij bij groote zaken betrokken is pensioenen majoor G. 0. Tryon. die in de coalitie-regeering van Lloyd Ge orge parlementair onderstaatssecretaris van dat. dept. was geweest. Onder de nieuwbenoemde onderstaats secretarissen zijn er met interessanto na men: onderstaatssecretaris aan buiten- landscbe zaken wordt Ronald Mc Neilt, die bekend Ls geworden als journalist, schrijver en reiziger (de bladen herin neren aan zijn krachtig in d} bres ko men voor Ulster) onderstaatssecretaris voor de koloniën wordt W. Armsby Go re, die een gronten staat van dienst heeft en hulp-secretaris is geweest van het Oorlogs Kabinet (hij bezit groote kennis van het Middel-Oosten on heeft in Palestina een politiek ambt bekleed). De beroemde Engelsche cricketspeler in ruste kolonel F. S. Jackson, wordt financieel-secretaris aan het dept. van oorlog de hertog van Sutherland wordt on derstaatssecretaris van de luchtstrijd krachten lord Winterton blijft onderstaatssecre taris voor Indië. Het blijkt uit deze benoemingen, dat Bonar Law wil steunen op jonge krach ten. Sir Basil Blackett wordt lid van den uitvoerenden raad van den gouverneur- generaal van Britsch-Indië, waar hij met de financiën zal worden belast» Asquith deed Dinsdag een heftigen aan val op het coalitie-beginsel en noemde den huldigen toestand in hooge mate dwaas. De eenige vaste punten in hot politieke landsdhap werden volgons spr. bezet gejhouden door de liberalen en de arbeiderspartij; de rest was een nevel, een chaos. In een rede to Colchester verklaarde Worthington Evans, oud-minister van oorlog, dat, indien de uitslag der ver kiezingen Bonar .Law in staat stelde te regeeren, bij hem zoii steunen. Zoi cen ter geen enkele partij in staat blijken uit haar eigen leden een regeenng te vormen, hetgeen hij waarschijnlijk achtte, dan zou hij zich zijn vrijheid om met de nationaal-liberalen samen te werken, voorbehouden. Lloyd George en Lord Birkenhead zon den een dezer avonden een feestmaal van de Londen Press Club bijwonen cn er redevoeringen houden. Zij waron ech ter verhinderd, en in Lloyd George s plaats sprak Lord Biddell, die naar inen zich herinnert, op tal van conferenties in de afgeloopen jaren als bemiddelaar tusschen de gedelegeerden en de jour nalisten is opgetreden. Lord 1 »:d lell stak den draak met de tallooze spc dies, die de laatste dagen in Engeland z ;n af ge stalten en hij zeide dat Lloyd George hem esnige notities had. moegegeven van de rede, die hij had willen houden. Do heer Lloyd George was voornemens to zeggen, zoo verklaarde Biddell, dat hij zeer getroffen was door de ontvangst hem bereid (gelach). „Deze oase zoo had de oud-premier willen vervolgen, „in de woestijn van het politieke leven her innert mij aan de heuveltoppen in mijn geboorteland, overdekt met eeuwige sneeuw!" Klaarblijkelijk zoo merkte Lord Biddell op, is de ontroering den oud premier hier te machtig geworden, want zijn schrift werd onleesbaar.... Dinsdag heeft in B.ome de beoediging van het nieuwe Italiaansche mi nisterie m plaats gebad. 't Gaat onder Mussolini alles even snel! Om 11 uur 's morgens kwam hij te Rome cn begaf zich naar den koning, om 3 uur 's middags zat zijn kabinet in elkaar, om 5 uur was hij weer bij Victor Emanuel, die zijn keus goedkeurde en bekrachtigde en 's avonds om 11 uur hield het nieuwe kabinet zijn eerste vergadering en begon zijn werkzaamheden. De premier heeft een omzendbrief aan alle prefecten gezonden, waarin hij zegt, dat hij, geroepen door het vertrouwen des konings, de leiding van de regeering op zich neemt en van alle ambtenaren, van met inzicht hun plicht zullen vervullen en de belangen des lands boven alles zullen stellen. De brief eindigt met de woorden: „Ik zal zelf het voorbeeld geven." Zoo hoort het ook; maar toch houdt men zijn hart vast bij de gedachte, dat Mussolini wel eens een avontuurlijke poli tiek kon volgen, die aan zijn land onbe rekenbare schade zou berokkenen en den wereldvrede in gevaar brengen. De nieuwe premier is anders optimist. Hij zei in een interview, van mecning te zijn, dat het mogelijk zal wezen, zelts met de Jocgo-Slaven tot een overeenkomst te geraken. Het was absoluut noodzakelijk vriendschapsbonden Ie sluiten met volken, die over voorraden grondstoffen beschik ken. Hij zou een politiek voeren van waar digheid, van expansie, van evenwicht, hij zou uitzien naar nieuwe gebieden voor emigratie, vooral in Zuid-Amerika en Australië, en hij hoopte in slaat te zijn, italiaansche arbeiders uit te zenden, om mee te helpen aan den heropbouw van Smyrna. Wat de binnenlandsche zaken betreft, zou Mussolini een poiiüeU voeren, geba seerd op wet en orde. Het zou wel onnoo- dig zijn bijzondere weiten te maken, het zou voldoende wezen, de reeds bestaande wetten krachtiger toe te passen. Mooie voornemens dus genoeg; maar of ze ook uitgevoerd zullen worden? We zul len de daden van het in zijn meerderheid fascistisch kabinet nu maar afwachten. Ziehier nog, tenslotte, een oordeelvelling van een Duilsch correspondent over het fascisme: „Het fascisme is. historisch be schouwd, de romantiek van hel nieuwe Rome, naar buiten beleekent het de gewel dige reactie der oude interventionisten legen de oude aanhangers der neutraliteit, die h. i., de overwinning waardeloos maken. Naar binnen is liet de reactie van 't nationalisme tegen het democratische, socialistische en communistische interna tionalisme. Ideël vertegenwoordigt het 't oud-Romeinsche ideaal van de discipline, cn den plicht, zijn taak is „z'jn plicht te vervullen en zijn eenigen vreugde, zijn plicht vervuld te hebben." Naar de oud-Romein sche opvalting beschouwt de fascist de Middellandsche zee als „mare nostro". Rome is volgens Mussolini „do vuurtoren van de Middellandsche zee", Napels noemt hij het middelpunt. Veneüë de koningin der Adria. Op binnenlandsch gebied stelt hij tegenover de materialistisch economi sche beschouwing de idealistische, in de overtuiging, dat de groote economische, financieclc, sociale cn administratieve vraagstukken slechts langs idealistischen weg op te lossen zijn." De „Times" geeft een uitvoerig over zicht van de loopbaan van don nieuwen Itaüaanschen premier. Achttien maanden geleden was Benito Mussolini nog onbekend. 1 bans, vóór zijn •JOe jaar, is hij de leider van een getraind en gedisciplineerd leger van 400.000 man cn eerste minister van het Italiaansche koninkrijk. Mussolini is een man van grooter lengte dan de meeste Italianen. Hij heeft een breeden, rechten neus, en een groot hoofd cn het haar naar achteren gekamd. Mussolini is van nederige afkomst, de zoon van een arbeider in de Romagna, die een verwoed socialist was. Eerst verdiende de huidige minister-president zijn brood met de handen; doch bij streefde naar ontwikkeling cn studeerde in Italië en Zwitserland. Als jonge man en vnng aan- mnger van het socialisme werd hij redac- tcur van liet voornaamste socialistische orgaan, de „Avanti". De oorlog vernietigde zijn geloof m het internationalisme volkomen. Hij nam ont slag bij de „Avanti". bedankte als lid der soc. partij en richtte een eigen dagblad op, „Popoio d'llalia", dat de deelneming aan den oorlog predikte. In 1915 ging hij tiet front als korporaal der bersaglieri. Hij keerde gewond terug en zette den strijd in zijn courant voort. In 1920, toen de communisten zich van verschillende fabrieken meester maakten, gingen de fascisten tot een krachtiger actie over en kregen spoedig een uitgebreide macht in geheel Italië. Uit tal van plaatsen in Engeland ko men draadlooze berichten over den storm, die in het Kanaal heeft gewoed. Twee schepen van de Cunard-Iijn, de „Aquita- nia" en de „Saxonia", hebben driemaal zoo lang als gewoonlijk over de reis van Plymouth naar Cherbourg gedaan, en on derweg lal van seinen ontvangen van schepen, die in nood verkoerden. Ook in den Atlantischen Oceaan heeft het blijkbaar gespookt. Verschillende sche pen zijn aan de Amerikaansche kust in den storm geraakt en hebben schade op- geloopen. Te Frankfurt a. M. is oen 28-jarige schrijnwerker door Marokkaansche bezet tingssoldaten doodgeschoten. De soldaten die in beschonken toestand verkeerden, vroegen in een herberg om brandewijn- Toen deze hun geweigerd werd, overwel digden de Marokkanen een onderofficier van hun eigen wacht, ontnamen hem wa pens en munitie en begonnen een schiet partij in de straat, waar de herberg ge legen is. De schrijnwerker kreeg toen een doode- lijk scliot in het onderlichaam. De gemeenteraad van Boedapest heeft mst algemeene stemmen besloten, Kemal Pasja door een deputatie een ccre- sabel te doen overhandigen. In de kolenmijnen van Lupeny bij Klausenburg, heeft eene ontploffing plaats gehad, waarbij honderden perso nen gedood zijn. Mrs. Allenby, de moeder van Lord AlfenKy, sÏÏerl g!sieren Te' Feïïx7dW Th den ouderdom van 92 jaren. Zij en haar vermaarde zoon waren buitengewoon aan elkaar gehecht. Na het einde van den be- wonderenswaardigen Palestijnschen veld tocht van Allenby gaven de officieren en manschappen, die onder hem dienden, hun bewondering voor hem te kennen, door het portret van den generaal aan zijne moeder aan te bieden. Te Dublin is Maandagavond weer eens duidelijk uitgekomen dat de rebellen hun strijd tegen den vrijstaat nog niet hebben opgegeven. Zij trachtten het bu reau der geheime politie van de Zuid- lersche regeering in de lucht te laten vliegen. Vier mijnen werden vlak voor het gebouw aangelegd, en verbonden met een electrischen draad, zoodat de daders de mijnen op grooten afstand tot ontplof fing konden brengen. Een rechercheur keek toevallig uit het venster der boven verdieping naar beneden en zag op straat een verdacht groot voorwerp voor den hoofdingang liggen. Hij ging terstond zijn kameraden in het gebouw waarscliuwen, doch had zich nauwelijks van liet venster verwijderd, of er had een hevige ontplof fing plaats, die den gevel van het ge bouw ernstig beschadigde en talrijke rui ten verbrijzelde. Zes voorbijgangers, w.o. vier vrouwen werden gewond. Dertien personen werden gearresteerd. De drie andere mijnen zijn niet ontploft. De internationale arbeidsconfcrenlie besloot om elk jaar bijeen te komen, ten einde de arbeidersklasse gelegenheid te geven om samen te werken met de ver tegenwoordigers der patroons en der re geeringen. Allen die voel voelen voor de uit breiding van ons H. Geloof, voornamelijk in onze Koloniën, dus alle Missievrien den, sal het hart van vreugde in de borst kloppen, wanneer zij vernemen, dat de Batakkci" (O. I.) een verzoekschrift aan den gouverneur-generaal Eock heb ben gezonden, waarin zij verklaren, ab soluut een B.K. geestelijke te willen heb ben om in de Boomsche leer te worden onderwezen. En dit prachtige nieuws is zoo waar als twee maal 2 vier is. De copy van het verzoekschrift kwam in bij den HoogEerw. Pater Prefect Mathias Brans O.M.O. Waarom, zoo' zal misschien deze of gene vrggen, wenschen die onbeschaafde Batakkers juist in de Boomsche leer on derwezen t© worden, waar hot toch be kend is, dat do Protestantsche Bijnsche zending lang met goed gevolg in de Bataklanden gewerkt heeft? De Batakkers, 162 in getal, die het verzoekschrift aan den Toewan-Bezaar onderteekend hebben, geven zelf op deze vraag het duidelijke en heerlijke ant woord: „Omdat de Boomsch-Kathoüeke Gods dienst de moeder is van alle Christe lijke gezindten." Zoo is het. 1 1 'I 'I 1 Maar... in de Bataklanden zoowel als in de Minahassa, mogen onze missiona rissen aan de lastgeving van den Zalig maker: Gaat en onderwijst alle volken, niet voldoen. Dat is him van regeeringmrege ver boden. Door het rekwest der 162 Batakkers, op wie absoluut geen pressie is uitge oefend bij de opstelling en verzending er van, wordt voor de zooveelste maal het onrechtvaardige en onhoudbare van dit verbod aan de kaak gesteld. Het wordt hoog tijd, dat het opgehe ven wordt. Al wordt er niet over ge sproken in het program onzer christe lijke regsering, dit neemt niet weg, dat het schrijnend onrecht ons Katholieken door dit verbod aangedaan, niet spoe dig genoeg tot het verledene kan be hooren. I I i I,"?-," Menige jongen voert bij zijn spel kunst- stukbon uit. die hem het leven zouden kunnen kosten en bij 't terugdenken daaraan op volwassen leeftijd is menigeen verwonderd, dat hij niet omgekomen is bij zijn waaghalzerijen. Li „School en Huis" schrijft O. B. thans over „spol on gevaar". Hij neemt daarin als voorbeeld een beschrijving van Jan Ligthart over zoo'n jongenswaag stuk en hieruit blijkt, naar O. B. aan toont, dat bij d9 biologische en physio- logisclie factoren, die de beteekenis van hot epel bepalen, ook nog emotie-zucht te rekenen is, iets, wat door vroegere schrijvers over het spol niet altijd dui delijk genoeg naar voren gebracht is. Als voorbeeld geeft O. B. hot volgende: Een vijftienjarige leerling van een H. B. S. kwam eenige malen met groot geweld ons huis voorbij op een mo torfiets. Toon ik hom 's avonds sprak ©n mij er over verwonderde dat hij dit doen mocht, verklaarde hij er drie redenen voor te hebben, die het zoo buitengewoon pleizierig maakten. 1. Hij mocht het niet van zijn oudere. 2o. Hij had geen rijbewijs. So. Hij had geen geld genoeg om de huur te be talen. Het laatste gebeurde door op het sportterrein de kameraden beurte lings voor een kwartje enkele minu ten te laten rijden. Dit is nu al een vorm van echte tuchteloosheid, niet waar? Hier wordt het ouderlijk gezag genegeerd, de goede order in de samenleving verstoord door woest rijden zonder politieverlof. En toch heeft de menigte de groot ste bewondering voor deze stoutmoe digheid, als ze maar binnen de per ken van de wet blijft» In de „Nederlander" vraagt jhr. mr. A. F. de Savomin Lehman of ons land het- welEi Duitschland met groote kredieten bij staat ten behoave van een herstel van Duitschland's industrie zulk een steun niet eveneens zou kunnen verleenen ter voor koming jan het faillissement der Duitsche levensverzekeringmaatschappijen, nu hier mede het belang van onze eigen landge- nooten zou worden gediend. In verband hiermede stelt hij voor, de Duitseh-Nedcr- landsche guldensportefeuille der verschil lende maatschappijen onder één gemeen- scKappëfijï Eeïï5sIe Erareen. Teneinde onkosten lot een minimum te beperken, en met toezicht onzer rt .v.'sg op het be heer. Onder waar'' dor iLtUsche aegee- ring voor reuSs:.dalingen aflossing zou (meent hij) Nederland vcor dat doei aan Duitschland een Lcdr-,-: kuuued leenen, overeenkomende mol hetgeen noodig is lot dekking der wiskunst ,;e resei e van deze portefeuille. De v.iust die de |>ortefeuiUe oplevert, zou jaarlijks b.v. voor 20 pet. ge bruikt kannen worden voor ecu extra re serve, cn voor de rest Ier aflossing der leening. Een belangrijk gedeelte der Iee- tting zou op deze wijze op den duur uit de winsten op de poricleuiBe zelf kunnen werden gedelgd, zeodat de Duitsche re- gcering slechts voor een klein bedrag aan sprakelijk zou blijven. Wanneer z:j dan met de betrokken Duitsche maatschappijen de noodige regelingen treft, die haar in staal stellen, op den duur ook d.i restant af te lossen, dan zou de Nederlandsche Staal weinig risico iooprn, en zou tevens een onherstelbare ïamp van duizenden po- iishouders worden afgewend. Hel Hbld. oppert hel idee, het risico nog verder Ie beperken, door een hypotheek op de onroerende goederen der Da.tsche maatschappijen, welke van die zijde reedt is aangeboden, in aansluiting aan hetgeen te dier zake in de Duiiseh-Zivitsersch# overeenkomst is bepaald. Onder presidium van Jlir. G. F. vaflt Tets uil Zeist werd Woensdag in de klein» zaal van hel vaste Jaarixu'"gebouw te Utrecht gehouden de 65 s'e algemeene vergadering van da Maatschappij voor Tuiribouw en Plantkunde, welke o.in. werd bijgewoond door den directeur-generaal eis door den inspecteur van den Landbouw, resp. de hoeren Van Hoek cn kakebeke. wrnatmmmén, 116 i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5