Vrijdag 3 November 1922 45ste Jaargang No. 14289 Dit nummer bestaat uit twaalf bladzijden, - Eerste blad. Veel stemmen beluisterd. STADSNIEUWS. 4 NOVEMBER Een wel gewenschte wetswijziging. ii Het heeft geen nut om de dingen niet bij den waren naam te noemen. De verhoudingen in de maatschappij zijn verKeeru, net cm istelijK princiep ontbreekt en daarmede een reeks van christelijke en maatschappelijke deug den. De industrieel zegtde arbeider heeft het er naar gemaakt. Hij haat mij en scheldt mij uit en zit mij dwars waar hij kan. En dan zoude ik hem bezoeken in zijn ziekte en ellende, hem en zijn huisgezin Grootvader deed het en ik wilde dat die tijden her leefden maar thans is het een hersen schim. Onze arbeiders zijn geen voor werpen meer van onze aanhoudende zorg. De vakorganisatie kwam en kent geen medelijden en vraagt die niet van ons. Ik betaal mijn belas ting en daarmede de sociale wetge ving, ik heb geen zin dubbel te doen, met 'veel ondank beloond, buitendien, ik heb te veel arbeiders, 't is bij ons meer 'n rekensom. Ik kom niet in de beoordeeling van eenig geval, maar constateer slecht dat de Gemeente vaak de centrale is waar de kwalen der-tijden leniging moeten vinden door een surrogaat van verwaarloosde deugden die de particulier niet meer beoefent, vrij willig of onvrijwillig, het maakt geen verschil. Maar de deugd werkt slechts heil zaam in den mensch jegens zijn even- mensch, doch wordt tot een flauw aftreksel als een overheidsdaad je gens den burger. Goed dan, wij constateeren allen het feit en begrijpen het als een fout, doch ik geloof niet dat men daarvan de overheid schuld moet geven. Zij maakte nóch toestanden nóch men- schen, de menschen maakten deze toestanden. Hoorde ik nog niet lang geleden van een dame die „gauw" haar dienstbode had weggedaan toen zij merkte, toevallig, dat deze trouwe gedienstige tuberculeus was Nog net op tijd, noemt men dat. Men kan er op aan dat deze dienstbode, reeds op jaren, niet aan den weg gestorven is, men kan er op aan dat zij, hoe arm en verlaten ook, een goede verple ging en zelfs een liefdevolle verzor ging gehad heeft tot God haar haalde, men kan er op aan dat dit de gemeen te geld gekost heeft. Ook bovenbe doelde dame zong het lied der hooge belastingen. Er is geen uitkomen aan. De we reld staat op baar kop, zegt men. De wereld dat wil zeggen de verzameling van menschen omdat de mensch zeif uit het lood geslagen is. Maar dan liever op zijn eigen borst geslagen en een „mea culpa" gepreveld dan al tijd op de overheid af te geven. De woningbouw kostte millioenen Het kan niet ontkend worden, maar het is niet onmogelijk dat de geschied schrijver van het jaar 2020, onzen tijd beschouwend, in aL de somber heid van onze jaren toch als goede en juiste daad het lichtpunt ontdekt van den woningbouw voor de minder gegoeden. Ik sluit althans deze moge lijkheid niet uit. Hoe het zij ik wist en weet geen beteren weg om duizenden deelachtig te doen worden aan den eersten eisch voor een goed familieleven dan door het gezin een dak boven het hoofd te geven. De overheid gaf woningen toen geen ander eenige aanstalten maakte tot bouwen. Zij maakte daarbij fou ten. Helaas ja, voor bouwen was zij ook feitelijk niet geroepen, het was haar vak niet, de overheid besefte dat en matigde zich niet aan alles volmaakt te doen, maar zij gaat er nog prat op het leed der daklooze gezinnen te hebben begrepen zonder dat de ervaring van het nachtelijk bivakkeeren in de open lucht met of zonder kleine kinderen haar het leed van woningnood aan den lijve had doen gevoelen. Er wordt veel geleden, naar ook veel leed gelenigd. Millioenen aan ambtenaren Een veel beluisterde stem. Noodzakelijk kwaad evenwel. En mogelijk is er soms een ambtenaar of arbeider te veel geweest in overheidsdienst. Voor Haarlem valt deze fout nog al mee. Doch het zij erkend er was een tijc dat wij allen eenigszin.s weelderig dachten. Inlichtingen te bekomen bij de Kon. Holl. Lloyd, bij ^talloos veel bankinstellingen, bij „vrije" maat schappijen op alle gebied. Die voor beelden zijn veel sprekender daar te halen dan bij ons, die buitendien door het aantal moesten aanvullen wal wij aan hoedanigheid misten omdat de particuliere bedrijven toen loonen gaven die onze beste krachten weg zogen. Deze gelukkigen werdeif*"mee- endeels slachtoffers. En wat voor mbtenaren Zeg er niets kwaads van, gij, die hen niet kent. Ik ben eiken dag bereid de meest eervolk getuigenis af te leggen voor het amb tenarencorps van Haarlem en niet minder voor de arbeiders, hoezeer ik de anti-maatschappelijke strooming onder een deel van dit laatste corps ook betreur. Maar juist omdat'zij, in en buiten de Commissies van Over leg, vaak tegenover mij staan, is mijn getuigenis van waarde men moet er een kwaad van spreken. Overal geldverspilling Het is vlak weg gelogen. Wij kunnen verschillc van inzicht of eenige dienst in den overheidsdienst moet opgaan en zoo jain hoeverre. En ik verschilde menigmaal met den Gemeenteraai van inzicht. B.v. over tandartsendienst, over voorbereidend lager onderwijs, een buitenschool, lichamelijke opvoeding, openbare leeszaal, en zoo veel n eir, de raadsverslagen vermelden de de batten bij eindelooze herhaling wat de muziek aangaat werd het debatje zelfs „vervelend", en meestal werd ik glansrijk overstemd, goed, maar alweder des te meer van waarde is mijn getuigenisgeld verspilling be duidde dat niet. Dat woord heb ik in 'den Raad, naar ik meen, nooit mijn geachte tegenstanders naar het hoofd geslingerd ofschoon ik bij een Buitenschool voor Haarlem die grens zag naderen, maar zelfs dan, nuchter bezien, is er geen geldverspilling. Dit laatste verschijnsel heb ik wel waar genomen bij het particuliere zaken leven, ook op het gebied van nieuw bouw. Langs onze spoorlijn naar A'dam is nog zoo iets te bewonderen en oij onze intrede in Amsterdam, de brug over, rechts. Geldverspilling heb ik gemeend te kunnen waarnemen bij prachtbedrijven, zelfs met een historie, bij Jurgens, bij groote Ban ken. Mr. BOMANS. Commissie van toezicht op het L. O. Hinderwet. LANGS DEN WEG. Van onze Rechtbank. Besmettelijke ziekten. Nuts Spaarbank te Haarlem. Gevonden voorwerpen. Museum van Kunstnijverheid. BEROOVING IN EEN TREIN. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10. Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. jtrs abonneraentsprij- be draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Pel Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. ƒ3.5714 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 -n 1748 Postrekening No 5970. Advertenties 35 cents per re-*-' Bij contract be.. korting AdverteuUeu tusscben den tekst als ingebonden mededeeling: 60 -,eni per regel. Vraag en Aanbod- ad vertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 11 cent, bij vooruitbetaling Met algemeene vreugde zal, veronder stellen wij, het bericht ontvangen worden, dat een wetsontwerp is ingediend, waar mede de regeering naast eenige andere, min of meer bijkomstige wetswijzigingen beoogt, de wetgeving op de invordering van 's Rijksbelastingen aldus te verande ren, dat de belastingbetaler in het vervolg niet betaalplichig is, zoolang hij het aan slagbiljet niet heeft ontvangen en dat een ieder voortaan dus de volle vijf betalings termijnen zal kunnen benutten vanaf het oogenblik, dat hij van zijn aanslag heeft kunnen kennisnemen. Het werd in de praktijk toch werkelijk ook 51 te mal! Zoodra had men zijn aanslag nog niet in huis en nauwelijks nog was men beko men van den eersten schrik vanwege de ongelooflijke hoogte van den aanslag, nauwelijks ook had men tijd gehad om zich in grootere of kleinere verlegenheid af te vragen, hoè men zijn aanslag betaald zou krijgen, ófde waarschuwingen en aanmaningen kwamen al los, er moest betaald worden, en liefst een beetje gauw (anders waren dure dwangbevelen te duchten!), en liefst een beetje veel van het totaal bedrag, want twee of drie ter mijnen waren al verloopen! Je was dus eigenlijk bij de onvangst van den aanslag al „achterstallig"! Terwijl je 't toch heusch hiet helpen kon, 'dat de belastingambtenaren zoo lang zaam hadden gewerkt! De regeering heeft ingezien, dat aldus de belastingbetaler hoogst onbillijk behan deld werd, en zeer terecht heet het in de Memorie van Toelichting: „De termijnen van invordering, zooals de wet die tegenwoordig kent, zijn met de praktijk niet meer in overeenstemming. Met name is het een gewoon verschijnsel, dat bij de uitreiking van het aanslagbiljet reeds verschillende termünen vervallen en dus aanstonds invorderbaar zijn. Dit geldt niet alleen ten aanzien van de Inkomstenbelasting, waarvan de aanslagen in de laatste jaren menigmaal met groote vertraging zijn tot stand gekomen, maar eveneens ten aanzien van, bijvoorbeeld, de personeele belasting, van welke aan het einde van Februari nog geen biljetten zijn uitgereikt. Het is daarom wenschelijk, dat geen ver plichting tot betaling bestaat, vóór dat de belastingschuldige in het bezit van *t aan slagbiljet is gekomen. Daartoe strekt de thans voorgedragen regeling, die verder zóó is opgezet, dat aan den eenen kant de aanslag zooveel mogelijk in den loop van het belastingjaar wordt afbetaald en anderzijds den aangeslagene een minimum van vijf betalingstermijnen gewaarborgd Is". Wij veronderstellen, dat de goede wil der regeering, welke uit bovenstaande redeneering blijkt, op zichzelf alreeds in staat is, velen belastingbetalers in deze tijden van malaise een zwaar pak van het hart te nemen. Doch dan zonden wij er op willen ■wijzen, dat het landsbestuur snel zal moe ten werken, willen inderdaad de thans zuchtende belastingbetalers nog de zoo zeer noodige opluchting voelen. Thans toch juist zitten vele burgers met de hun te laat uigereikte belastingaansla gen in de misère. Mocht het b.v. om wel begrijpelijke finantieele redenen niet mogelijk zijn, de voorgestelde wetswijziging na hare vol ledige totstandkoming aanstonds van kracht te verklaren, zóó dat dus de nieuwe regeling in vollen omvang ook reeds zou gelden voor de thans nog te innen belas tingaanslagen, dan mag toch verwacht worden, dat een regeering, welke blnkens bovenaangehaalde memorie de onbillijk heid bii te late uitreiking der aanslagen en niettemin subiete invordering der ge1 den zóó duidelijk inziet en erkent, ook thans reeds meer dan voorheen haar amb tenaren een meer tegemoetkomende hou ding zal doen aannemen tegenover belas tingbetalers, die in deze maanden de dupe zijn van 's Rijks.... overbelasting! Saciëteit StBavo" 8 uur Feeslvergadc- ring Spoor en Tram 8 uur Schaak club 8 uur Vioolonthrwijs. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Da gelijks uiigenomen Zaterdag- Zon- en Teestdagen toegankelijk. B. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012)4. van 2-—6 en van 710 u. behalve des Maandagsochtends en- op Zon- Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnen-straat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. II K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Martlia-vcreeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Museum van Kunstnijverheid Tentoon stelling van binnenhuiskunst. Geopend van 104 gedurende de maand No vember. Onder leiding van de secretaresse, Mej. M. Berdenis van Berlekom, hield gister avond de Commissie van Toezicht op het L. O. een vergadering ten Stadhuize. De voorzitter, de heer Vincent Loosjes was wegens buitenlandsch verblijf verhinderd j aanwezig te zijn; ook de tweede secreta ris, de heer E. G. A. L. Ter Haar was 1 verhinderd. Na voorlezing der notulen en ingeko men stukken, werd besproken het ver zoek van R. en W. om advies inzake hua- voorstel tot opheffing van O. L. scholen. De voorzitster deed mededeeling, van het advies van het bestuur, hetgeen aan de leden was uitgereikt. In dit prae-advies staat, dat het bestuur geen prae-advies wenscht uit te brengen. De leden van het bestuur, op één na, hebben blijkens het stuk met leed wezen de voorstellen van B. en W. ont vangen, kort na het begin van den nieu wen cursus. Ware het gemeentebestuur voornemens geweest het aantal scholen te beperken, daft zou het beter geweest zijn niet voor alle 31 openbare gemeente scholen een aanvangsklasse te vormen. Nu dit wel geschied is, verklaren zij zich beslist tegen iedere verplaatsing gedu rende het cursusjaar. Hoewel zij er in Theorie geen bezwaar tegen zouder. heb ben als het aantal van 31 gemeentescho len beperkt was tot 30 of 29, zoo achten zij toch in de praktijk op paedagogische gronden iedere opheffing of verplaatsing ongeschikt. Zij wensche dus dat de be slissing omtrent de indeeling der scho len verschoven wordt. Eerst moet ge wacht worden op de technische herzie ning der lager onderwijswet. Het groote firancieele voordeel, ver kregen door het vrijkomen van een schoolgebouw, dat aan het bijzonder on derwijs kan aangeboden worden, wordt door de leden, welke zich niet vereenigen kunnen met het voorstel van B. en W. niet over het hoofd gezien. Zij vreezen echter, dat in deze de zuinigheid de wijs heid wel eens kon bedriegen. Moch in het gebouw Leidscheplein Noord een bij zondere school gevestigd worden, dan valt vooruit te zien, dat een deel der ouders het her en der plaatsen der kin deren moede, hun kinderen eenvoudig aangeven voor de bijzondere school, ook al wenschen zij niet om principièele rede nen confessioneel onderwijs. Ook de ouders der leeringen van opleidingsscholen zullen geen genoegen nemen met den toe vloed der kinderen uit minder ontwik kelde kringen, die noodzakelijk den gang van het onderwijs drukken. Zoodoende zal de voorgestelde verplaatsing den drang naar bijzonder onderwijs verhaas ten en de bouw van dure nieuwe scho len zal het gevolg worden van de thans voorgestelde bezuiniging, zoo besluit het stuk. Vervolgens werd voorlezing gedaan van een schrijven van den heer Loosjes, die zich daarin uitspreekt voor opheffing van school 25 en 26 en het beschikbaar stellen van dit gebouw voor de Vereeni- ging van scholen met den Bijbel, die een bijzondere school op het Leidsche Plein wenscht. Het is echter wenschelijk die kinderen niet te verplaatsen naar de scholen in de Prins Hendrikstraat, daar deze scholen anders hun karakter van op leidingsschool zouden verliezen. Een over plaatsing naar de scholen 29 en 30 zou dan beter zijn. De heer Ter Haar had eveneens een schrijven gezonden, waarin hij zegt tegen opheffing geen bezwaar te hebben, mits het onderwijs goed verzorgd wordt en de ouders er in gekend worden. Verschillende leden maakten gebruik van de gelegenheid tot discussie. De heer Segaar beschouwt dit voorstel als een binnenbrandje waarvan de haard niet gezocht moet worden bij den wethou der van Onderwijs, waar deze altijd de belangen zoowel van openbaar als bij zonder onderwijs heeft voorgestaan. Spr< gelooft, dat de bezuiniging hier de hoofd rol speelt en de oorsprong dus bij den wethouder van Financiën schuilt. Spr- licht uitvoerig toe, dat een chaos op de scholen zal komen en verklaart zich drin gend tegen de opheffing der scholen. De heer Max zegt met verbazing het voorstel gelezen te hebben; de lagere scho len zijn pas gesplitst en nu wil men 3 van de 4 laatstbenoemde hoofden weer ont slaan, terwijl 3 onderwijzers en onderwij zeressen het slachtoffer zullen worden. Uitvoerig gaat spr. de gevolgen na van een eventueele opheffing en zegt, dat hij vreest dat door de vermenging verschei dene ouders hunne kinderen naar bijzon dere neutrale scholen zullen zenden. Concludeerend zegt spr., dat hij ten eerste de voorstellen ontijdig vindt, ze ko men midden in den cursus, zijn dus sto rend voor het onderwijs en de klassen. En rust is een eersle vereischte voor het on derwijs. Mede omdat in December de tech nische .herziening der L. O. wet zal worden behandeld, vindt spr. de voorstellen on tijdig. Ten tweede acht spr. de voorstellen niet in het belang van het openbaar onderwijs, op paedagogische gronden en ten derde zijn ze niet in het belang van het onder wijzend personeel, waarom spr. er zich ook tegen verklaart. De heer Klein gevoelt er veel voor aan B. en W. te adviseeren geen scholen te ont ruimen, mar zouden wij, vraagt spr., aan B. en W. dan ook geen voorstel moeten doen met eenige vingerwijzing op welke wijze wel bezuinigd kan worden? De heer Ten Have zegt als onderwijs man te zijn, voor goed onderwijs, 't zij openbaar, 't zij bijzonder. Verder is spr. het met den heer Max eens, dat de voor stellen ontijdig komen, waar de cursus reeds twee maanden aan den gang is en tweedens weet men nog niet welk lot de technische herziening wacht. Verder oefent spr. critiek uit op de verdeeling der kinderen over de andere scholen, hetgeen spr. absurd vindt. De heer Kraak zegt, dat wanneer men dezen weg opgaat, het onderwijs niet gere- doch gedesorganiseerd zal worden en de zaak, tot schaden van het heele Haarlem- sche onderwijs wordt. Verder vraagt spr., zich in het advies streng uit te drukken. De heer Speller meent dat er wel bezui nigd kan worden, waar er verscheidene openbare scholen met klassen zijn, waar in een abnormaal laag aantal leerlingen is. Zonder het onderwijs te schaden, kun nen die klassen vergroot worden. Tenslotte spreekt de Commissie zich na eenige bespreking als volgt uit: zij wenscht geen veranderingen in dit cursusjaar; zij spreekt zich met toestemming van den heer Speller uit tegen opheffing der scholen 25 en 26; verder wenscht de Com missie haar oordeel over de opheffing van een school aan de opleidingsschool en de school aan de Schoterslraat op te schorten tot na de behandeling van de technische herziening der L. O. Wet. Tenslotte werd aangedrongen op niet uitvoering van den verbouw der schoolge bouwen in verband met de splitsing, voor welke verbouwing reeds 55,000 is gevo teerd. Aangenomen werd met 3 stemmen tegen om aan B. en W. te adviseeren aan de scholen, die bij de nieuwe inschrijving de minsle levensvatbaarheid toonen, geen nieuwe aanvullingsklassen te vormen. Na rondvraag sluiting. B. en W. deelen mede, dat ter inzage zijn nedergelegd de verzoekschriften van: a. de N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefa brieken, om vergunning tot uitbreiding door verbouwing van hare gebouwen, ge legen op een terrein aan de Harmenjans- straat en het Noorder-Buitenspaarne; b. de firma Gebroeders Van Rijswijk te Heemstede, om vergunning tot oprichting van een smederij en een inrichting tot het vervaardigen van diverse ijzerwerken en het herstellen van werktuigen, uitsluitend voor het bouw- en eigenbedrijf, waarbij electrische beweegkracht zal worden gebe zigd lot een gezamenlijk vermogen van 7 P.K. tot het aandrijven van te plaatsen werktuigen in een gebouw, staande op het terrein aan het Zuider-Buitenspaarne no. 168. c. Th. Hietbrink, om vergunning tot op richting van eene inrichting voor machi nale houtbewerking, uitsluitend ten dien ste van zijn bedrijf, waarbij electrische beweegkracht zal worden aangewend tot een gezamenlijk vermogen van 9 P.K. tot het aandrijven van te plaatsen werktuigen in het perceel aan de Gaslhuislaan no. 180 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 13 November e.k. en wel des voor middags ten 1134 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven om ten overstaan van het gemeen tebestuur of een of meer zijner leden, be zwaren tegen het oprichten der inrichting in le brengen, wordende de aandacht er op gevestigd, dat volgens de bestaande ju risprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gementebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Het geval. Ze stonden met 'r drietjes voor het hooggewelfde kerkportaal. Een levende Toorop-ets: drie oude vrouwtj es, op de blauwe hardsteen en trede een, de bei de andere aan den voet, met lange, zwa.te mantels om de naar elkander gebogen figuurtjes, en geler nog haar gele ge zichtjes en veel Echerper haar hoekige profieltjes in het onware, gele, wakke rende gaslicht. En over haar gebogen hoofdjes de strenge lijnen van het hoo ge portaalgewelf en donker daarachter de massale klomp van het groote kerk gebouw tegen de even maan-belichte lucht. Ze stonden daar en praatten, met veel beweeg van de kleine hoofdjes en druk gedoe van verschrompelde handjes, over het nieuws, dat de een te ver tellen had gewetén, en elk had r eigen meening over het geval, die je lezen kon uit 'r naïeve oogen, die keken als die van een vrceg-wijs kind. En nau welijks bemerkten ze, of anderen langs haar kwamen en gingen. Ze waren tók geweest als die rappe jomgemeisjes, die lachend langs haar gingen, 'n teeren, vragenden lach som mige, ee overmoodigen, uitdagenden an dere, hc wenkende leven tegemoet. Het leven had cok tot hilar gelachen, en zij cok hadden gelachen naar het zoo mooi gedroomde mysterie, dat het le ven voor haar was. Ze waren óók geweest als de kloeke vrouwen, die Jangs haar gingen met haar vasten blik, oog in 003 met het leven, dat zij in den irjysterienevel wa ren tegengetreden, en dat zij gevon den hadden als een onwezenlijk iets, dat zij met vaste hand en stevigen wil on met veel liefde vorm te geven hadden. Maar de drie vrouwtjes hadden haar strijd gestreden, haar leven geleefd en het leven bezagen ze als iets, dat an deren alleen aanging. Ze bezagen het met de belangstelling van den drenke ling, dio zijne gezellen nog in gevaar ziet, maar die zelf gered is, cri- tisch als een recensent een tooneclstuk, dat hij van te voren al uit en ter na gelezen heeft. Zoo stonden de drie vrouwtjes in het wapperende gele licht, en praatten met zorgelijke gezichtjes over het erge ge val. Dan kwamen de herinneringen los, en de kleine met de vele verdriets- rimpeltjes, schudde klagelijk haar treu rige hcofd en maakte gebaren van er alles van te weten. En trok kouwelijk baar mantel vaster om de schouder tjes. En die op de portaalstoep, flin ker nog en met opgeruimder trekken, knikte ernstig maar bemoedigend. en onder 'n ranpen woordenstroom bepeu- terde ze den knoop van de mutslinten onder haar kin. Die had 'n overwicht, door haar verstandig, beschaafder uiter lijk en haar kalmer, optimistischer be schouwingen, en de anderen moesten haar gelijk geven. Ook het magere derde mensehje, die het geval was ko men vertellen, en die nog een beetje tegenstribbelde, eer zo zich gewonnen gaf, en bewegingen maakte van dat ze 't eerst nog zou moeten zien. Dan gingen ze heen. De eene nog de kerk in, de twee andere naar ver schillende kanten in de donkere straat met de enkele lichtplekj es van lan taarns of nog geopende winkel-étalages. Met veel knikjes naar elkander, zoo lang ze noz in .elkaar's gezicht waren. Overtreding drankwet. Heden werd voor de Rechtbank in ap pèl behandeld de bekende zaak tegen Th. G. C. H. Als getuigen worden gehoord J de St. en H. v. d. V., benevens de in specteur van politie D. Bekl. is ten laste gelegd, dat in het door hem bewoonde perceel sterken drank is verkocht in 't klein en in de tweede plaats, dat die verkoop heeft plaats ge had. zonder dat bekl. vergunningsrecht bezat. De ambtenaar van het O. M„ die na het getuigenverhoor, dat niet veel nieuws in de zaak brengt, het woord neemt, be gint met te zeggen, dat hij feitelijk heel kort kon zijn en alleen bevestiging »aa het vonnis van den kantonrechter be hoefde te requireeren Dat' wil spr. even wel niet doen. Bekl. verschuilt zich achter bet feit, dal hij z.g zetkastelein is, iemand dus, die handelt voor rekening en risico zijner principalen. Dat is echter in volstrekte tegenspraak met de afgelegde verklarin gen. Bekl. heeft nl medegedeeld, dat hij geheel voor eigen rekening hande'de en geen verantwoording deed aan zijn prin cipalen De princioalen verlangen dat ook niet, ze willen niets hebben, want ze heb ben niets meer met de zaak te maken. Dat bekl dus a's zetkastelein kan be schouwd worden, is uigesloten. Het ver gunningsrecht baseert bekl. op een af standsverklaring, door de getuigen afge geven en onderteekend. Op grond van een en ander rest spr bevestiging te vragen v-an het vonnis van het Kantongerecht. Hierop neemt de verdediger Mr. Ph. S Frenkel het woord Pleiter betoogt, dat wat betreft hel ten laste gelegde geen ge vestigde jurisprudentie bestaat en niet zoo snel wordt thans nog een ongeoorloofde vervanging aangenomen PI. komt dan tot de besproken afstands verklaring. 't Is bekend dat met 2 afstands verklaringen een vergunning op eigen naam kan worden verkregen en het Is gebruikelijk, dat voor den tusschentüd machtiging tot verkoop van sterken drank wordt verleend. Door de vergunninghou ders is in de acte machtiging verleend tot het exploiteeren der vergunning. Bekl. heeft zich aan het contract ge houden. ook toen de wederpartij zich wilde teruglrekken. P'eiter vraagt vrij spraak voor de beide punten bekl. ten laste gelegd. Naar aanleiding van het pleidooi brengt het O. M nog in het midden, dat er iets irrationeels is gelegen in het afstand doen der vergunning en deze door den zetkas- te'ein te laten exploiteeren. Uitspraak 9 November a.s. In de week van 22 tot 28 October kwa men in de navolgende gemeenten gevallen van besmetlelüke ziekte voor? Beverwiik 1 geval van roodvonk; Haar lem t van roodvonk en 1 van dinhtheritis: Haarlemmerliede en Spaardwoude 1 van dinlheritis; Krommenie 1 van diphtheri- tis. Vergelijlcend overzicht over Oktober 19221921. Aantal behandelde po-ten 3394 (v. j. 33627); aantal inlagen 2176 (v. j. 2522); aantal te-ugbetnlin-en 1218 fv. j. 1105). Ingelegd f 212061.41, (v. j. f 263 4?3.61V2). Te-ucrbeWd f 202.865.70 (v. j. f 227.473.0UO. Mem- ingelegd f 9195 71. (v. j f 35 9'0.R0). Aantal nieuwe h-oekjes 120 (v. j. 141). A.onbi' oTe*""!'e hoèVes 57. (v. j 79). Spaar'" s e p 3' Oc'ober 1922 i" o - 'oon 1093 G 1 d d in October 1922 155 bu«jes reet to'a-1 f 3623.970. Aan tal boekles in" bewaring op 31 October 1922, 310. Terug te bekomen bijM. Stevens. A. L. Dyseri lekstraat 91, bril in étui; Ma- rens, v. Hoo^eidorpstraat 19, Zwa t bont je; H. Germeraad, Eijkenstraat 14, Scho ten, étui m. schrij fbehooftenK. Einink, Gen. Bothastraat 85. CouponsE. Wale- veld, Bakkerstraat 21, ki -d-rmutsPo litiebureau, Smedestraat, pakken sajet, bruine hand"ch- enL. v. d, Veldt, Oran jeboomstraat 82, kim'erpo't 11:0 naieIV. Nuijten, v. d. Vinne traat 22, Voetkussen; 0. Huyer, M. v. Heamskerkstruat 27rd., wandel-tok; IT. He sen. Oran-'estraat 194, grijzen handschoen; W. Wanrooy, K. Boo gaardstraat 26rd.. Bruine haarspeld; D. Petersen, Damasfctraat 19, Kinderhand schoentje: G. Beute, Ruyehavcr:traat 6, armbandho lage; Po'itiebureau, Smed"str. heerenhandschoen (glacé). Gedurende de maand November 1922 zal in een der zalen van het Museum een Tenloonslelling worden gehouden van Binnenhuiskunst, Meubelen. Tapijten en Stoffen door Corn Van der Sluys. Bee'dhouwwerk door C. Brouwer. Kunstsmeedwerk door J. A. Jacobs. Aardewerk door Hildo Krop en glas in. lood door W. Boglman. Een brutaal stukje van kwartjesvinders. In den trein, die Donderdagmiddag om 12.37 van Amsterdam naar den Haag ver trekt en om 12.58 te Haarlem aankomt, heeft zicb een brutaal stukje berooving afgespeeld. Een der corresponüentie-bu- reaux meldt daaromtrent het volgende: Een boekhouder bij een firma te 's-Gra- venhage had, nadat hij bij de Amsterdam- sclie Bank te Amsterdam op last van zijn patroon ruim 5000 had geincasseerd, plaats genomen in een coupé derde klas van voormelden trein. Achtereenvolgens stapten vier heeren in hetzelfde compar timent. Een van hen ging uit het portiek hangen, wat, naar later bleek, moest die nen om te zorgen, dat er niemand bij kwam. Tusschen Halfweg en Haarlem werd de boekhouder plotseling door één zijner medereizigers beetgegrepen, terwijl de an deren ongeveer f 3900 uit zijn tascb na men. De beroofde wilde aan den noodrem trekken, doch dit werd hem belet. Met inspanning van alle krachten slaagde hij erin een deurtje te openen, dat toegang gaf tot een anderen coupé, zoodat hij door gegil ziin medereizigers kou waar schuwen. Barometerstand 753 m.M. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door hel Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in dan morgen van 3 November. Hoogste barometerstand 760.3 m.M. te W eenen. Laagste barometerstand 726.3 m.M. te Valdersund. Verwachting van den avond van 3 to-t den avond van 4 November. Matige, tijdelijk wellicht krachtige Zuid oostelijke tot Zuid-Westelijke wind, beirok ken tot zwaarbewolkt met reven, later op klarend, aanvankelijk zachl I De vier individuen trokken hem terug en hielden krachtig de deur gesloten. Intusschen reed de trein het Haarlem- sche station binnen. Voordat de trein stilstond waren de beroovers eruit ge sprongen. De boekhouder sprong hen achterna en slaagde erin één van hen te grijpen. De stationschef waarschuwde de politie, die den dader in verzekerde be waring stelde. Er werd op hem 3000 bevonden. De overige daders wisten te ontkomen. De boekhouder was erin geslaagd bij de berooving 1100 le behouden, zoodat nog 900 zoek is. Omtrent dezen aanslag vernemen wij nog het volgende: De boekhouder L. S„ wonende in den Haag aan de Passage en in dienst der „Haagsche Mode-industrie," had Donder dagmiddag plaats genomen in den trein die om 12.39 van Amsterdam naar den Haag vertrekt. Na hem stapten achtereen volgens een viertal mannen in de coupé, waarin hij zat. Toen de trein in beweging was, begonnen de „heeren" zooals kwart jesvinders plegen te doen onder elkaar te kaarten en noodigden S. na eenigen tijd uit mede te doen. Deze kon aan de ver leiding geen weerstand b'eden, kaartte me de. F i st won hij, zooals gewoonlijk in dergelijke gevallen, maar daarna verloor hij. Nadat hij eerst zijn klein zakgeld had verioren, verloor hij nogmaals. Hij ver- We r 'e niet te kunnen betalen, terzij een briefje van f 1000 werd gewisseld. Fen der vier verkln-rde zich daartoe bereid en wis selde bet l 'efje in biljetten van f 200 en f 100. Terwijl S. nog de portefeuille in handen hield om hel gewisselde geld op te bergen, greep W. J. C. de V.. in de - ir 'efeujlle om daaruit 't bankpapier weg le grissen, wat hem geluk!e voor f 3900. S. echter greep rog een li'efje van 1000 ?n een van 100. Een worsteling ont stond. S. wilde de noodrem griinen en de deur van de naastgelegen rouné onenen, toch werd daarin "door het viertal ver hint' Ondertusschen stoomde de Irein het station Haarlem binnen. Drie der kwartjesvinders sprongen uit den trein voordat hij goed en wel stilstond. W. C. J. de V. was de laatste en hield S. nog in bedwang, maar werd door dezen gegrepen loen hij uit de coupé sprong en vastge houden tot dat hulp kwam toegesneld. Spoedig was het tweetal ovnring 1 door passagiers en werd de V. aan de Haar- lemsche po'itie overgeleverd. S. herkende late- uit een aantai foto's drie der aanranders. waaronder de aangehoudene de V. Gi te~a o:id is met behulp van de Amsterdamsche re cherche nog een medei'i-htige aange ou den, zekere M„ eveneens een kooiman uit Amsterdam. De politie heet goed vertrouwen ook de andere daders spoe dig te arresteeren. Het vermoeden bestaat dat, nadat de V. gearresteerd werd, de andere drie kwartjesvinders dcor de cfntro e geg ;an zijn en per andere gelegenheid naar Amsterdam zijn te-ugge' e~rd. Omtrent de brutale berooving, welke gisteren in den trein, 12.37 ut Amster dam vertrekkende, plaats vond, ver nemen wij van andere zijde nog het volgende: Terwijl de trein het station Haarlem binnenliep, zag de stalionsopzichter 'dienstdoende s'.a'ionsrhe') heer A M. Nieuwland, een paar menschen uit den nog in beweging zijndert trein springen. De beroofde S. sprong hen na en riep tegelijkertijd om h In van het publiek. De heer Nieuwland stond in de onmiddellijke nabijheid. S. gaf een beknopte lezing van het voorge vallene en slaagde er in met behulp van den heer Nieuwland den hoofd dader te pakken te krijgen. Een ar beider werd le zijner bewaking achter- "elaten en onmiddellijk werd de po litie gewaarschuwd, die dadelijk ter plaatse verscheen en den hoofdd-der arresteerde. Van de overige, d-drrs is thans nog niets bekend. Het spelletje in den trein begon op de bekende wijze. S. werd uitge- noodigd met de'heeren Ic kaarten, waarbij hij vermoedelijk spoedig een flink bedrag verloor. Hij mocsl toen geld uit zijn zak lutlen. zoodat de heeren bemerkten, dat hij een wel voorziene portefeuille bij zich had. Nader vernemen we nog.^dat te Amster dam is aangehouden de shopman Meint- jens en hedenmorgen de koop7" Faure. Zij zijn naar Haarlem over?- i -hl. Van de vier treinroovers zijn dus drie binnen. Naar een wordt nog gezocht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1