BINNENLAND. Tweed© Blad 3 November 1922 BUITENLAND Onschuldig veroordeeld SE!. BUITENL. BEÜSCHTEH. ORDE EN ARBEID. SLACHTMAAND. De Commissie van Herstel te Berlijn; plannen voor een preferente goudleening ten bate van Duitschland. De verkiezingsstrijd in En geland; een groote nederlaag der arbeiderspartij bij de gemeente raadsverkiezingen. - De toestand in Italië; ook de gezanten te Washington en Berlijn nemen ontslag. De Commissie van Herstel te Berlin. De kwestie der Europeesche schulden. De verkiezmsstrijd in Engeland. De toestand in Italië. Een generaal terechtgesteld. Vijf en twintig onechte adellijke dames. De winter ingevallen. DE „RECLAME"-OPTOCHTEN DER S. D. A. P. EEN STAP VERDER. Door den oorlog getroffen Neder landers in Frankrijk. De salarisverlaging der ambte naren. FEUIL LETÖN „In elk geval hebt u toch de Zon dagen tot uwe beschikking en ik maf er zeker op rekenen, dat u die voort aan aan ons zult wijden." Met iets smeekends in haar sten- had Mary deze laatste woorden ge uit. Zij verwachtte een bevestigend antwoord. Maar Lucien vond een voorwendsel, om haar voorstel af tc wijzen. „Lieve Hemel, juffrouw," zeidt hij, „mag ik u opmerken, dat ik en kele vrienden heb, die mij zeer ge negen zijn en die ook zeer aan mii zijn gehecht. Om de relatie met hen te onderhouden, heb ik alleen den Zondag tot mijne beschikking. Als ik dien eenigen dag nu moet mis sen, zal ik mijne jeugdvrienden niet meer zien en zal mij verwijten op den hals halen." Toen Lucien.dit gezegd had, betrol het gelaat van het arme meisje. Haat hart, dat reeds brandde van jalouzie, begon hevig te kloppen. „Dus, mijnheer, zeide zij met ge roken stem, u weigert Paul Harmant voelde de noodlot- tge uitwerking, die de woorden van ,en J°"gen man op zijn dochter had- en. Hij trachtte dit te verzachten. „Lucien weigert niet, lieveling," zeide hij. „Hij brengt alleen iets in t midden, dat mij alleszins billijk lijkt. De vriendschap brengt plichten m0,6' Wij mogen niet op al zijn vrijen tijd beslag leggen. Als wij hem vrij laten bij ons te komen, zal hij dat met 'es te meer genoegen doen. Niet waar, Lucien Vj^u°ien voe'de diep medelijden met „Dat is zeer juist opgemerkt, mijn eer en juffrouw Mary" zal dat onge- vvtjfeld inzien." Mary antwoordde op droeven toon „Ik begrijp, wanneer ik mijn vriend- ■ciiap schenk en die onverdeeld schenk k dan ook bereid ben gaarne alle op offeringen te brengen, welke gevraagd .vorden. Ik eischte zeker te veel. Ik zal trachten redelijker te zijn en ik zal me met weinig weten tevreden te stellen.want zoo behoort het te rijn...." Andermaal voelde Lucien grenze loos medelijden niet het meisje. Hij wist niet, wat te antwoorden en zweeg. De millionnair redde de pijnlijke si tuatie door te zeggen „Jullie verstaat elkaar uitstekend. Lucien zal alles doen wat hij kan, orr je aangenaam te zijn." „Daar kunt u zeker van-zijn, mijn heer en ik hoop niet, dat Juffrouw Mary er aan twijfelt." Zij sloeg hare groote, in tranen zwemmende oogen naar hem op. Ze schenen hem toe te roepen Als je wist, hoeveel ik van jc hield!Wat zou het een verlos sende „gedachte voor mij zijn, te we ten, dat gij mij ook bemindet Het diner was gereed. Bied mijn dochter uw arm aan," fluisterde Paul Harmant. Mary ging, steunend op den arm van Lucien, naar de eetkamer. Tegen tien uur nam hij afscheid. „Vergeet niet,zeide Mary, „dat nórgen voor u wordt gedekt." „Ik houd het in de gedachten," antwoordde hij en verzeker u, dat ik uwe woorden niet zal vergeten." Hij ging weg. Toen hij buiten was, in dè frissche avondlucht, was het hem of hij zich verlicht voelde. Anderzijds maakte hij er zich een ver wijt van, dat hij den moed had gemist openhartig te zijn. „Wat moet uit dat alles groeien vr.oeg hij zich af, terwijl hij de hand over zijn brandend voorhoofd streek. „Het is onhoudbaar. Arme Mary l'k kan het haar niet kwalijk nemen, dat zij van mij houdt. Zij kan er al evenmin wat aan doen. Is het niet beter, de ziekte, waardoor zij is aan getast., haar sloopingswerk te laten verrichten De dagen van het arme kind zijn geteld. Het uur is niet ver meer, waarop haar liefde mij niet meer zal hinderen." Na het vertrek van Lucien was Paul Harmant met zijn dochter alleen gebleven. „Welnu, lieveling, ben je tevreden Geloof je nu eindelijk, dat ik gelijk heb gehad, toen ik beweerde, dat hij zou komen en van je zou houden Mary liet moedeloos het hoofd zin ken. „Ja, hij is gekomen," antwoordde zij „en ik voelde me gelukkig, maar nu ik hem gezien en gehoord heb, ben ik tot andere gedachten gekomen." „Waarom Alles, wat je hebt voor gesteld, heeft hij aangenomen." „U vergist u, hij heeft niet alles aangenomen," mompelde het jonge meisje. „Ik vind het heel gewoon, dat hij een paar uren voor zijn vrienden wi! houden." „Hij gaat geen vrienden bezoeken," tn'twoordde Mary heftig. „De eischen, die hij heeft ingewilligd, brachten teen stoornis in zijn leven. De Zon- lagen houdt hij voor zich. Die be waart hij voor het meisje, waarvan hij zich niet heeft losgemaakt. Voor haar, op wie ik jaloersch ben." „Jaloersch op Lucie," riep de milli onnair verontwaardigd uit. „Ja, jaloersch. Och vader, u weet niet, hoe ik lijd. Het is, of ik verteerd word door een vuur. Het maakt me slecht, misdadigIk zou die Lu cie kunnen dooden Als ze dood is, kan hij ze niet meer beminnen „Kom, kom, Mary, kalmeer toch ,,Kalmeeren Is dat mogelijk Kar ik 'mijn hart het zwijgen opleggen Ik bemin, ik aanbid Lucien, ik wil in elk geval niet, dat hij aan een ander behoort." „Overdrijf niet zoo, kind in alle zaken is overdrijving verkeerd. Reken on mij. Binnenkort zal je een nieuwe De Duitsche levensverzekeringen. Niet naar Albanië. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. De toestand in den tuinbouw. Wenken en raadgevingen voor tuinders. Het conflict in de sigarenindustrie. verandering opmerken in het gedrag van Lucien. Weldra zal hij 't zijn, die voorstellen tot eene vereeniging. „Vaderriep Mary uit in een mort waanzin, „ik zweef nu al lang Tenoeg tusschen hoop en teleurstel ling. Dat doodt me. Doe van uw kant alles, wat mijn geluk kan bevorderen, ik van mijn kant zal het mijne doen." Paul Harmant schrok, zóó heftig had Mary deze laatste woorden ge sproken. „Bega geen buitensporigheden, kind zeide hij tot haar. „Je weet, hoe dierbaar je leven is voor me. Ik herhaalbedwing je en wacht met vertrouwen het geluk af, dat eens zal komen 1" Mary antwoordde niet. Toen zij weer in haar kamer was, het gezicht verwrongen van woede, dacht het jonge meisje „Als ik er voor moet vechten, om hem te krijgen, zal ik 't doen En voor Teen middel zal ik terugschrikken." Een maand om met een scherp beeld te tee.ienen is November niet. We hebben al van alles meegemaakt. Prachtige, z^nr.ige Novembers, ook grau we, miezerige maanden. Warme en kou de Novembers wisselen elkaar ook al af. In 1914 vingen we op 14 Nov nog mooie dagvlinders. Novemberstormen blijven zel den uit. Uit de laatste jaren zijn bercuht die van 1917 en 1921. In 1917 heeft 't toen gebulderd van Zaterdagmiddag 24 Novem ber tot den daaropvolgenden Maandagoch tend. Deze storm behoorde tot de zwaar- ete en langdurigste, die bekend zijn. Verleden jaar woedde er op Zondag 6 Nov. een zware Noord-Westerstorm over 't geheele land. Tal van schepen geraakten in nood; in Amsterdam werd de quaran taine-inrichting verwoest; 't Haagsche Bosch onderging een nieuwe teistering, terwijl Rotterdam gedeeltelijk onderliep. Deze storm, die tot in den Zondagnacht heeft gewoed, overtrof dien van 30 Sept. 1911 in hevigheid en in sommige opzichten dien van 13 Jan. 1916. De temperatuur was in 1521 over de ge heele maand November gemiddeld onge veer 44 graden beneden normaal. Van den 9en af kwam bijna dagelijks vorst voor; den 29sten en 30sten werd op verschei dene plaatsen de laagste tot dusverre be reikte temperatuur overschreden: te De Bilt daalde zij tot —.14.4 gr. C. De hoe veelheid neerslag bedroeg gemiddeld over geheel Nederland 47 m.M. tc^en 59 m.M. normale maandsom. Het aantal uren met zonneschijn bedroeg 85 tegen 49 uren normaal. Onweer kwam niet voor. St. Maarten (11 Nov.) was oudtijds een echte vo'.ksdag. De landman was dan ge reed met 't buitenwerk; het varken was geslacht en de wintervoorraad in huis. Vuren werden ontstoken, waarbij gelegen heid was afval op te ruimen. Met St. Cathrijn (25 Nov.) „moeten de koe'en aan de lijn," d.w.z. op stal zijn. De koeien, die op dien dag nog buiten liepen, mochten door de armelui warden gemol ken. Deze dag was in verschillende stre ken een „wisseldag" voor de meiden en knechts, die van boer veranderden. Daar van maakten ze een marktfeest. Zonsopgang 11 Nov.: 6.57, onder 4.31; opgang 30 Nov. 7.47, onder 3.51. Vogels. Leeuweriken, spreeuwen en kie vieten verlaten ops; intusschen blijven veel spreeuwen bij ons overwinteren, die bij duizenden in rietkragen langs de plassen overnachten. Veel wilde eenden. In grooter aantal komt de bonte kraai. Wordt '1 (plotseling zeer koud, dan zien we allerlei t vogels uit 't noorden. Overal zien we mee- zen, vinken en roodborstjes zwerven; deze laatste zingen er nog lustig op los. Reptielen (slangen, hagedissen, hazel- worm en Amphibieën (kikkers, padden) hebben hun winterkwartier betrokken. Vleermuizen bergen zich ook op. Insecten. Als 't nu nog maar wat mooi weer bij ft en de zon zich veel laat zien. dan is er ock nog steeds activiteit en op gewektheid in de insectenwereld. Hoe meer zon, hoe meer licht en warmte, hoe grooter beweeglijkheid van de insecten. Heel veel dieren hebben zich al opgebor gen, trouwens al in de vorige maand. Vooral de larven (rupsen) hebben al roeg haar winterkwartier opgezoc11'' oen- de kunnen ze al zelden don orsl over vallen worden. De imago's, ,c volwassen insecten, kunnen wat vlugger uit den weg. De wintervIindeTS komen in de scheme ring voor den dag. Wie nu gezorgd heeft voor lijmbanden om de vrucblboomen, verspert den wintervlinderden weg naar de knoppen. De laatste bladluizen, treffen wij nog aan. Ook enkele Onze Lieve-Heers- beesljes, die nog een beetje schrik bren gen onder de bladluizen. De O. L. Heers beestjes zitten in de zonnige uurtjes gaar ne tegen schuttingen. Ze overwinteren als kever er komen in 't voorjaar uit hun schuilhoeken. Is het heel mooi weer. dan fladdert er nog wel eens een dagvlinder. Tot half November vliegen dan nog wel Atalanta's kleine vossen en Citroentjes: ook de hommels weten dan van geen heen gaan. De overblijvende rupsen zijn ook al weggekropen. Er blijven nog vele muggen bulten dansen en in de kelders en op an dere donkere plaatsen bergen zich de steekmuggen op. In huis treffen we nog altijd kamervliegen aan die als volwassen dier overwinteren in huis. Men dienl nu alle vliegen en muggen in huis en in len kelder te dooden. Het zijn de „stammoe ders," wier nakomelingen ons 't volgende jaar weer allerlei last veroorzaken. Vooral moeten nu de malariamuggen bestreden worden in de stallen en schuren. In de vrije natuur en in de parken. Nog altijd bloeien er eenige wilde planten: paarse doovenetel. madeliefje, kruiskruid, herdersfaschje en enkele andore. De blad- afval wordt geheel voltrokken. Sommige rozen staan nog maar door Ie bloeien. De dahlia's hebben 't al opgegeven; de eer ste vorst deed ze boven dengrond afvrie zen. De natuur wordt stil. De uitvoerige rede, die de minister van financiën dr. Hermes gisteren in de bijeen komst met de Commissie van Herstel over 'het Duftsche standpunt ten aanzien van de 'stabiliseering van de mark gehouden heeft, zou volgens het „Bert. Tagebt." ongeveer van den volgenden gedachtengang zijn uit gegaan: Een actie tot stabiliseering van de Duit- 'sche valuta kan slechts door middel van jeen goudlonds tot stand worden gebracht. [Daar hiertoe van het goud van de rijks- jbank geen gebruik gemaakt mag worden, jblijit er slechts over, voor dit bijzondere tdcel, dus niet voor algemeene herstel- Idoeleinden, een goudleening in het buiten land op te nemen. Over deze mogelijkheid heeft rijkskanse lier Wirth onlangs reeds met toonaan gevende vertegenwoordigers van buiten- landsche regeeringen gesproken, waarbij natuurlijk op de bezwaren gewezen werd, die voorloopig nog, vooral in Amerikaan- sche financieele kringen, tegen een derge lijk plan bestaan. Het zal mede de taak zijn van de tegenwoordige conferentie te Berlijn, deze bezwaren te overwimien. Men verwacht,, dat in de zitting van heden Barthou een uitvoerige principieel© verkla ring zal afleggen. Over de quaestie van een internationale leening en van een moratorium in het bij- 'zonder zal de Commissie van Herstel, vol- 'gens het „Berl. Tagebl." en in tegenstelling met hetgeen de bladen gisteren mededeel den, ditmaal waarschijnlijk in het geheel niet worden gesproken. Men zou de behan deling van deze problemen aan de groote ilinancieele conferentie te Brussel willen [overlaten. Naar de correspondent van het „Hbl." te Berlijn verneemt, heeft de rijkskanselier igislcren in zijn bespreking met de finan- lieele deskundigen twee meeningen geuit. Ten eerste kan naar zijn meening niet tot de stabiliseering van de mark worden overgegaan vóór de staatshuishouding cn de Duitsche befalingsbelans in evenwicht zijn gebracht. Ten tweede moet men den [vicieuzen cirkel doorbreken en de mark om !te beginnen voorloopig stabiliseeren, om daarna tot het herstel van het evenwicht over te gaan. De rijkskanselier beriep zich op het besluit der deskundigen, in Genua omtrent de stabiliseering van de valuta en richtte daarna drie vragen tot de heeren; 1. Is een stabiliseering van de mark op dit oogenblik mogelijk? 2. Indien dit niet het geval is, aan welke voorwaarden moet dan om te beginnen worden voldaan ten einde die stabiliseering te verkrijgen? 3. Welke maatregelen zijn naar de meening der des kundigen voor de stabiliseering noodzake lijk, wanneer de voorwaarden, die de des kundigen bedoelen, zullen zijn vervuld? De deskundigen zullen vrij zijn onder el kaar te beraadslagen, maar zullen ook in dien noodig vragen kunnen richten tot Duitsche ministeries en Duitsche deskun- digen. Naar verder vernomen wordt, zal in de besprekingen met de buitenlandsche des kundigen, wellicht ook in die met de Com missie van Herstel zelf, ock de quaestie n een eventueele preferenle buitenland sche leening aan Duitschland een rol spe en, d. w. z. een leening, waarvan de rente den voorrang krijgt boven de vor deringen van de Commissie van Herstel. Het is n.l., te oordeelen naar uitingen van Ampnkaansche zijde, uiterst onwaarschijn lijk, dat een dergelijke leening tot stand ml, wanneer ze niet op die wijze prefen rent wordt. President Harding heeft medegedeeld, dat hij geen vertegenwoordiger zal zenden naar de economische conferentie te Brus sel, maar bereid is aan een economische conferentie deel te nemen, welke de geal lieerde schulden aan Amerika niet op de agenda heeft geplaatst. Harding zou onvermurwbaar zijn in zijn eisch eener volledige erkenning der Euro peesche verplichtingen,en zich tegen alle verzoeken om ze te schrappen, verzetten, maar bereid zijn toegevend te zijn ten aan- zien van den termijn der betaling. De heffing op het kapitaal Clynes, die in Hemel Hempstead over de heffing op het kapitaal het woord voerde, zeide dat zij, die ge dwongen zouden worden om kleine be dragen af te geven, deze spoedig zou den terugkrijgen in een beteren toe stand van het bedrijfsleven. Henderson, in Widnes sprekende, ontkende dat de arbeiderspartij een belasting op het vergaarde kapitaal .voorstelde, daar dit een straf zou be- 1 eekenen voor de spaarzaamheid. La bour wilde alleen de groote fortui nen der O.W.'ers treffen. Balfour over de coalitie. Woensdagavond zijn talrijke politie ke lezingen gehouden. Lord Long, die in Trowbridge sprak, steunde Bonar Law, ofschoon hij nog ernstig twijfelt °f de conservatieven een voldoende meerderheid bij de verkiezingen zullen behalen. Balfour zeide in een rede te Edin burgh, dal, voor zoover hij kon be- oordeelcn, Labour zich in de verkie- "n,ge° zou doen gelden. Hij geloofde, dal het rampspoedig zou zijn voor het land en de arbeidersklasse, indien La bour de macht in handen kreeg. De vernietiging van het coalitie-stelsel, dat op natuurlijke wijze gegroeid is vóór dal de noodzaak daartoe gebleken was, zou een zóó gewaagde en niet- gerechtvaardigde proefneming zijn, dat hij voor de toekomst vreesde. Het ministerie voor pensioenen. LONDEN, 2 Nov. Er wordt op ge wezen, dat de benoeming van een mi nister van pensioenen niet noodzake lijkerwijs op het voornemen van Bonar Law duidt oin zijn besluit dit mini sterie op te heffen te wijzigen. Het ministerie was door een wettelijke be paling ingesteld, zoodat zijn functie slechls door een wettelijke bepaling is te wijzigen. Meer dan tienduizend plaatsbe wijzen zijn bij het centrale bureau der conservatieven aangevraagd voor de vergadering, welke heden middag in het Royal Theatre zal worden ge houden en waar Bonar Law spreken zal. De uitslag der gemeente- raadsverkiezing. Een ne derlaag der Labourpartij. Reuter meldt dat de resultaten van de gemeenteraadsverkiezingen in Lon den gisterennacht om half twee aan toonden, dal de Arbeiderspartij in ver scheiden voorsleden, waar zij vroeger in de meerderheid was, zware verlie zen heeft geleden. In Soulhwark en Zuid-Londen heeft zij al haar dertig zetels verloren; in Greenwich dertien, in Shoreditch twee-en-twintig, in Cam- berwell drie-en-twintig. De vier-en-twinlig vertegenwoordi gers der Arbeiderspartij in Fulham (West-Londen) zijn volkomen „weg gevaagd". De Engelsche bladen hadden er reeds in de artikelen, welke zij aan de verkiezingen deden voorafgaan, op gewezen, dal het belang van de ver kiezingen was gelegen in de vraag of de Labour Parly zich in de tal rijke in 1918 door haar veroverde zetels zou weten te handhaven. Voor namelijk was de aandacht gevestigd op de Londensche voorsleden, waai de meesie gemeentebesturen een La- bourmeerderheid hadden. In de be kende voorstad Poplar beschikte de Arbeiderspartij over 39 van de 42 zetels, in Rethnal Green over 22 van de 30,, in Hackney 31 van de 60. in Baltersea 42 van de 52. De ontevredenheid met het be stuur der Arbeiderspartij vooral ten opzichte der werkloozen-verzorging heeft de z.g. Progressives en de Mu nicipal Reformers doen besluiten zich aaneen te sluilen en samen op te trekken tegen de Labour Party. Dit is dan ook de reden waarom de vertegenwoordigers der arbeiders zulk Htm geduchten klap hebben gekregen. Daarbij komf nog, dat in verschil lende voorsleden de Arbeiderspartij gespliist was, o.a. in Camberwelil waar zich een conflict met twee vooraanstaande leden der partij heeft voorgedaan, zoodat een groep als on- afhankelijken tegen de ofJcieele can- didaten is uitgekomen. De portefeuille van buiten landsche zaken. Mussolini ontving Woensdag den ge wezen minister i|tn buitenlandsche za ken Scham&sr, mot wion hij ovor do buitenlandsche politiek bera dslaai-de. Ook de quaesties van hot borstel en van de geallieerd© schulden, die Mussolini in de eerste plaats uit een nationaal oogpunt wil bekijken, werden behan deld. Mussolini heeft bepaald, dat de re- geeringsvolmachten, die gedurende de fascistische beweging aan de militaire autoriteiten waren overgegaan, thans weer aan de burgerlijke autoriteiten zullen worden overgedragen. Naar de bladen te Milaan melden is Mussolini voorne mens, het ministerie van buitenlandsche zalien spoedig weer over te dragen Op de lijst van candidaten staat in de eer st© plaats Avezzana, die gedurende de conferentie te Genua secretaris-generaal was. Verder is er sprake van graaf Sforza en senator Martino. Ook de gezanten te Washington nemen ontslag. Vittorio Roiandi, de Italiaansche ge zant te Washington, heeft evenals zijn collega's te Parijs en Berlijn zijn ont slag ingediend, daar hij don premier Mussolini de vrijheid wil laten zijn eigen vertrouwensmannen voor deze belangrijke posten te zoeken. Mussolini heeft hem echter verzocht op zijn post to blijven. Generaal Francisca Murguia, de aarts vijand van president Obregon, en een der lieden, die een aandeel hadden in de vlucht, welke tot den dood van president Carranza leidde, is Woensdag door de troepen van Obregon bij Duranzo City ge vangen genomen en hedenochtend in Mexico City terechtgesteld. Heden begint voor het „Landgericht" te Berlijn een proces, dat een merkwaardigen kijk geeft op de ijdelheid en het kleinzie lig genoegen, dat blijkbaar velen nog altijd stellen in het bezit van een titel. Niet minder dan 25 vrouwen uit alle kringen van de Berlijnsche samenleving zullen als getuigen moeten verschijnen, ter wijl haar vroegere echtgenooten of pseudo-echtgenooten op de beklaagdebank zitten, Paul Danziger, Ewald von Haüszler en mevrouw Annie Von Hohendorff zijn n.l. beschuldigd schijnhuwelijken te hebben aangegaan of te hebben bevorderd, waar bij groot bedrog en vervalsching van stuk ken gepleegd moet zijn. Van de getuigen dragen vijf den naam van den beklaagde v. Haiiszier, terwijl ook de anderen, o.w. een bekende filmdiva, den naam van oude adellijke geslachten meenden te heb ben verworven. Vervalschte papieren spelen bij deze geschiedenis een hoofd rol; „gravin Eirsedel". „gravin Har- denberg", „barones v. Wartenberg" en de „Freifrau von Strachwitz" hebben zeer hooge sommen betaald. Beklaagde v. Hohendorff trad steeds op als de vriende lijke bemiddelaarster. In het proces zullen ook verschillende bekende psychiaters ge hoord worden. In het Duitsche gebergte is het volkomen winter. Uit den Harz (Broeken, Schierke, Harzburg) worden zware sneeuwval en hevige vorst gemeld, evenals uit het Thü- ringerwaM, het Erz- en Riesengebergte, waar 15 c-M. sneeuw ligt, uit den Hochei- fel, Sauerland, Schwarzwald en de Beier- sche bergen. Een troep fanatieke Sikhs hebben bij een trein naar Hasanabdal, welke gevan gen genomen kameraden vervoerde, een belonging op touw gezet. Toen de trein zich ih beweging zette werden eenige be- toogers overreden, waarbij elf werden ge wond. Andrew Furmseth, de voorzitter van de Unie van Zeelieden in Amerika, heeft een brief tot president Harding gericht, waarin hij zegt dat de Amerikaansche zee lieden van de zee verdreven worden, daar zij weigeren met hun Chineesche kamera den te werken en te slapen. Hij heeft hem verzocht het probleem der Aziatische ar beiders op Amerikaansche schepen op e lossen. De gedeeltelijke verkiezingen in Cuba hebben heden tot botsingen tusschen de politieke partijen in Cadenas geleid, waar bij twee dooden zijn gevallen. Hierdoor wordt het aantal slachtoffers van de verkiezingsrelletjes tot op 6 dooden en een dozijn gewonden gebracht. Draadloos wordt gemeld dat de vol gende week de geheele Aziatische vloot der Ver. Staten, met uitzondering van de twee zich in Wladiwostock bevindende oorlogsschepen en eenige kleine kanon- 'neerbooten in de Chineesche wateren, in de baai van Manila geconcentreerd zal zijn. „Het Volk" staat natuurlijk vol van de reclame-optochten, die de S.D.A.P. Zaterdag op verscheidene plaat-en hield, zoogenaamd om de werkloosheid te ver jagen. Ze sijn, even natuurlijk, alle schitterend geslaagd, als men het blad wil gelooven. Maar de arbeiders krijgen de veelbelovende en weinigge- vende S.D.A.P.'ers zoo zachtjesaan wel in de gaten. Tu de „Rotterdammer" lezen we over de Haagsche demonstratie „Teekenend zijn de gesprekken der arbeiders, die in steeds grooter getale het geloof in de vruchten der moderne en syndi a'istiache arbeider be .ve iog verliezen, omdat deze meer beloofde dan met menschenmogelijkheid ooit te bereiken is. „Zeg. had van Langen (de voorzitter H.B.B.) zijn motor thuhgelaten „Nou, ik bedank er voor om reclame voor de heeren te maken." „Och, bij Lou (de Visser) is het net zoo. Hij loopt tegenwoordig maar wét fijn gekleed. De opruierij wordt zeker goed betaald!" „Moet je die lui in den Raad hoo- ren! We zullen het nemen, als men het niet geeft en dan een volgend keer: we hebben ons vergistwe zullen o zoo zogt zijn." „Nou, als ik 't nemen moet, dan doe ik het alleen. Merkt de politie het niet, dan hebben we 't Pakken ze mij dan heb ik kost en kleeren en voor vrouw en kinderen zorgen ze ook wel." Deze gesprekken, maar dan in min der gekuisehte taal, kan men allerwege opvangen." 1 Waarlijk, de moderne vakbeweging heeft wel wat reclame noodig. Onder dit schrift schrijft „Do Tijd": Het „Nieuws van den Dag" bericht, dat, in aansluiting bij de onlangs ge houden synode der oud-katholieke kerk, de bisschoppen dezer kerk besloten heb ben het celibaat voor hun priesters af te schaffen, hetgeen a.s. Zondag in hun kerken zal worden bekend gemaakt Indien dit berioht juist is, dan zal hiermede weder een stap zijn gedaan om de „oud-bisschoppeüjke elorezv," zoo als zij zich noemt, van den goeden weg af te brengen. Het besluit zal als wij wel zijn inge licht niet het gevolg hebben, dat de thans dienende „priesters" allen zullen huwen. Het moet zelfs gebleken zijn, dat er maar weinig aandrang tot op heffing van het celibaat van hen is uitgegaan. Men wenscht echter voor toe komstige opvolgers het pad te effenen en de vrijheid om te huwen in het leven te roepen. Het besluit opent niettemin voor de „oud-bisschoppelijke clerezy" een nieuw perspectief, daar er wel personen zul len te vinden zijn, die zich nu tot een plaatsje in hare rangen zullen aange trokken gevoelen. Het vertreden der voorschriften van de Moederkerk blijft er niet minder om te betreuren. Uit Parijs wordt, d.d. 31 October aan de „N." R. Gt." gemeld: Tientallen in Noord-Frankrijk wonende Nederlanders, waar ze meest een gezin hadden opgezet, hebben tengevolge van de oorlogshandelingen bitter geleden. Herhaaldelijk is voor hen tastbare be langstelling gevraagd. Tot nu toe heeft het daartoe gevormde comité 130 geval len behandeld. 87 hunner ontvingen steun met een totaal van 102 uitkeeringen. Deze commissie vergaderde in het ge zantschapsgebouw, onder leid ng van den heer Loudon, onzen gezant De heer L. Asscher, penningmeester, 8 Rue Lafay ette, bracht het financieele, de heer Stork, secretaris, het verslag over de verrich tingen in het afgeloopen jaar uit. Bij de oprichting van het comité bedroegen de gezamenlijke inkomsten 291.209 francs. Aan uitkeeringen ging heen 283.582 franos. De algemeene onkosten bedroe gen sinds de oprichting 1601 francs, de gekweekte interest 3240 francs, zoodat het batig slot 9267 francs is. Dit zal aan de daartoe in de termen vallenden worden uitgekeerd. Het comité, heeft getracht zijn midde len door bemoeiingen in Indië en Ame rika uit te breiden, echter niet met veel resultaat. Ter vergadering werden ver scheiden manieren overwogen, om hierin te voorzien. De heeren waren het eens, dat tot dit doel de particuliere weg, althans om te beginnen, aangewezen is. De consul te Rijssel, de heer Rozen- daal, die nog de gevolgen ondervindt van een hem niet lang geleden over komen auto-ongeluk, geeft zich bij het onderzoek van de steungevallen veel moeite. Een adres van den Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen. De Ned. R.K. Bond voor Groote Gezin nen heeft aan de Regeering inzake de voorgestelde salarisverlaging een adres gericht, waarin er op wordt gewezen: lo. dat, ongeacht de voorgenomen sa larisverlaging, de tegelijk voorgenomen verplichting van pensioensbijdragen reeds een aanzienlijke verlaging der gezinsin- komsten, voor vele ambtenaren bijna een maand hunner tegenwoordige jaarwedde beteek ent; 2o. dat een verlaging der salarissen op grondslag eener classificatie van gemeen ten de onbillijkheid verhoogt, die er in zoodanige regeling van onderscheiden be zoldiging voor gelijksoortige ambtenaren gelegen is door de ambfenarenorganisaties vertegenwoordigd in de R K Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel dan ook sinds lang is erkend, een onbillijkheid, waardoor bijzonder de groote gezinnen van ambtenaren nadeel liiden. die als re gel. hoe lager de standplaats is geclassifi ceerd, des te hoogere uitgaven zich moe ien getroosten voor de opvoeding van hunne kinderen; 3o. dal door een verlaging van de be staande salarissen fege'iik het bedrag van den kindertoes'ag vermindert, dat tot dus verre in een percentage van 'I salaris werd vastgesteld, welke vermindering de groote gezinnen zooveel te meer zal druk ken, naarmate deze door de in "beide voorgaande punten vermelde maatregelen zwaarder worden gelroffen; 4o. dat, bijaldien het onontkoombaar zou blijken de salarissen der Rijksamb tenaren te verlagen, slechts een verlaging naar draagkracht moge worden toegepast en bijzonder in deze voor tal van groole gezinnen benarde tijden meer nog dan vroeger het begipsel van een loon naar behoefte bij de salarisrege'ing zal worden in acht genomen. Terwijl bij een verla ging op den grondslag eener classificatie van gemeenten verschillende groote cate gorieën van ambtenaren b.v. die der De partementen van Algemeen Bestuur te 'sGravenhage en die der Riiksverzekerings bank te Amsterdam, in het geheel niet worden getroffen en de ongehuwde amb tenaren in de groote gemeenten des Rijks in veel gunstiger positie komen dan de hoofden van groote ambtenaarsgezinnen in de kleinere en kleinste gemeenten, ach ten wij het een eisch van sociale recht vaardigheid dat bij een gedwongen ver laging van salarissen a. alle ambtenaren van hoog tot laag daaronder moeten lij- 117 den, maar b. de ongehuwde», de gehuw den zonder kinderen, de geh-wden met kleine gezinnen in afnemende mate vol gens deze volgorde, waarbij ongehuwde kostwinners van wettige gezinnen, respec tievelijk voor de gehuwde van beide ca tegorieën dienen te worden geplaatst In de groote gezinnen van ambtenaren zullen er zooveel meer hoofden worden getroffen door de beslissing, die in deze belangrijke zaak moet worden genomen; naarmate hare regeling billijker is, zal zij voor deze gezinnen minder pijnlijk wezen. Reden, waarom adressant met eerbie digen aandrang verzoekt het bovenstaan de wel in aanmerking te nemen bij de overwegingen in dezen. Volgens het Hdbl. worden de bespre kingen tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeering inzake de kwestie der Duitsche levensverzekeringen in den laat- sten tijd krachtig voortgezet. Bij informa tie in departementale kringen te 's-Gra- venhage kreeg het blad echter den indruk dat de Nederlandsche regeering (hoewel zij al haar krachten wil inspannen, om een bevredigende oplossing te verkrijgen) niet bereid is er toe mede te werken, dat daarbij door den Nederlandschen Staat financieele offers worden gebracht. De vrees voor mogelijke consequenties zoo wel als de slechte stand der schatkist houden haar daarvan terug. Naar wij vernemen, heeft de heer R. Zuijderhoff, lid der Alg. Rekenkamer, die aangezocht was voor het ambt van financieel commissaris in Albanië, na rijp beraad zich voor die functie niet be schikbaar gesteld. Ongeveer 50 gemeentebesturen in de tuinbouwgebieden in Nco d-Hol'and heb ben adhaesie betuigd aau het adres van een 4-tal Staten-leden aan Ged. Staten van Noord-Holland om verschillende maatregelen te nemen om in den nood der tuinders te voorzien. „Floralia'.' geeft eenige nuttige wenken en raadgevingen voor tuinders. Wij ont- leenen daaraan het volgende: Bladbegonia's. Wie Bladbegonia's wil stekken, kan zulks nu doen. We nemen daarvoor uit gegroeide bladeren, dus diegene waar het mooie toch af is. Hiervan wordt de blad schijf ingekort tot daar waar de nerven zichtbaar ophouden, de bladsteel wordt ingekort tot een paar c.M. onder de bladschijf. Vervolgens wordt het blad in een kweekbed gelegd, zoodanig, dat het geheele blad ip aanraking is met de aarde. Varen\ De winter is nu eenmaal een tijdperk, waarin vele planter, rusten, de een sterft geheel bij den grond af, andere blijven groen, maar groeien niet, lijden een z.g.n. latent leven. Tot deze laatste behooren ook onze kasvarens, de planten vertoonen geen nieuwen groei, maar sterven niet ai, ze verlangen dus weinig water, maar mogen ook niet geheel en al droog wor den. Vele zijn er, die om dezen tijd gele bladeren vertoonen; wordt dit wat erger, dan snijden sommigen zoo'n plant geheel kaal, hetwelk naturlijk niet goed kan wezen. Het maken van gele bladeren is voor ons het sein, dat de planten willen rusten, welnu, we verminderen dan aan stonds het gieten tot nagenoeg alle bla-, deren geel zijn. Dan wordt een paar weken in het geheel niet gegoten en elk dor blad verwijderd. Vertoonen ze nieu wen groei, dan wordt weer gegoten en de planten verpot Bovenstaande geldt ook voor varens in de kamer. Hyacinthen en Tulpen. Behalve Azalea indica kunnen begin November ook vroegbloeiende hyacinthen en tulpen warmer worden gezet Hiervoor nemen we geprepareerde hyacinthen en Due van Thol-tulpen, welke zeer vroeg geplant zijn. Men mot echter een zeer hooge temperatuur geven en in het donker trekken anders komt er zoo vroeg niets van terecht. Wie dus geen 70 Fahr. ontwikkelen kan, moet liever met Hyacinthen en Tulpen nog een paar weken wachten, vooral met Hyacinthen. De 2 pet. loonsverlaging aanvaard. De conferentie te 'e-Hertagenboach ia ten desle mislukt, doordat de moderne organisatie en de Federatie niet kon den beslissen inzake het voorstel van vermindering der loonsverlaging tot 2 pet., welk voorstel door den katholieken, christelijken en neutralen bond was aan genomen. Thans deelt „Het "Volk" mede, dat in de gisteravond gehouden hoofdbestuurs vergadering van den modernen bond is besloten de patroonsorganisaties te be richten, dat men bereid is tot onder handelen op de basis der loonsverlaging van 2 pCt. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5