NIETS VOOR NIETS MOGEN WIJ VRAAG EN AANBOD - K. S. A. r LEOLA'S ERFENIS BINNENLAND Inidt het spreekwoord Ook adverteeren kost geld. - Niet adverteeren komt u echter nog duurder ADVERTENTIËN in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" hebben steeds het gewenschte succes. Haarlemsche Orkestvereeniging. De zakelijke belasting op het bedrijf. onzen geachten lezers en lezeressen beleefd verzoeken bij het senrijven op de in onze Nieuwe Haarl. Courant voor komende advertentiën van in hun brieven de SPSBT EN SPEL OVERGANGSKLASSE. Wilskracht I—H. B. C. I. 1—2. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vermelden? s De Administratie. UIT DEH QM'iRFJC. IJMUIDEN. BLOEMENDAAL. ZANDVOOPT VELSEN. NOORDWIJK. SASSFNHEIM. HEEMSTEDE, SAN fPOORT. „PHILIP LOOTS" ZAKEN DOEN. 8FMSBBÖ wwm. Een aartsüplichter. Inbraak. Oplichting van f 15,000. Voortvluchtig. Hftt huwelijk van den ex-keizer. Vrij bewerkt naar den prachtigen roman van den bekenden Engelschen auteur Gar vice. Circa 370 bladz. druks in handig formaat. Prijs i 1.50, franco per post f 1.60. Verkrijgbaar bij den Boekhandel en bij de N.V. DRUKKERll D£ SPA A.RNESTAD" Nassaulaan 49, HAARLEM. tegen jeugdige strafschuldigen. Er mag dan ook terecht verondersteld worden, zooals mr. Van Löben Seis nog op merkte, dat het nieuwe instituut heil zaam zal werken. Car de Wilde, de cellist van de H. Q. V. die Zondagmiddag als solist in het concerto b. kl. terts van Dvórak optrad, had veel suc ces daarmede en werd door een talrijk pu bliek tot driemaal toe terug geroepen. Even- aoo viel Nico Gerharz na de vertolking van de 2de symphonie van Beethoven een buitenge wone bijval ten deel. Het publiek, dat ge woonlijk aan het eind van het laatste num mer haast maakt om weg te komen, bleef genrimen tijd het orkest met zijn uitsteken kenden leider toejuichen. A.s. Woensdagavo'J) 1 heeft een buitengewoon volksconcert plaats met mevrouw Lente Wk'.lebrandKets als soliste. Door het bestuur der H. O. V. zijn de leden van den Gemeenteraad van Haarlem urfgenoodigd met hunne dames (fit concert met een bezoek te vereeren. Aan den Raad der gemeente Haalem is een adres gezonden door het Comité van Ac tie tegen de Zakelijke Belasting op het Be drijf, hier ter stede vertegenwoordigende: De Haarlemsche Handelsvereeniging. R.K. Mid den stand svereenigi-ng „De Hanze". Chr. Mid den standsvereeniging ,.Boaz". Mij. van Nij verheid en Handel, afd. Haarlem. Federatie van Werkgevers in het Boekdrukkersbedriif, afd. Haar'em. Ned. Aannemersbond, afd. Haarlem. Haarlemsche Voerlieden Patroons- verecniging. Haarl. Kleermakerspatoonsver- eeniging. Haarlemsche Vereeniging voor Geld- en Effectenhandel. Ned. Vereen, van Werkgevers in het Bakkersbedrijf. Afdeeling Haarlem „Horecaf". Beurtvaartvereeniging Haarlem. Ver van Schilderspatroons Haar lem en Omstreken. Samenwerkende Patroons- vereeniging in de Bouwbedrüven. Ned. Ver eeniging van Electro-technische Werkgevers, afd. Haarlem. Ver van Loodgieters- en Fit terspatrcons. Ver. van Industriëlen en Kooo- lieden op Bouwkundig gebied. Haarlemsche Maat- en Cogifeettehedriiven en vele andere indnstriëelen en Winke'iers. waarin gezegd wordt, dat het zich 30 M«i 1.1. bii regnest tot den raad wendde met het dringend ver zoek. de verordening od te heffen van eene Zakelijke Belasting op het Bedrijf in te trek ken. In den raad werd toen overeengekomen, bij de a.s. begrooting op de zaak tenia te komen Nu de gemeentebearooting voor het jaar 1923 eerstdaags in behandeling zal worden genomen, herhaalt het Comité met den meesten aandrang haar verzoek tot in trekking van eene belasting, die h.i. in zoo hooge mate onbPIük is. Het adres gaat vergezeld van de toe'ich- tlng, die ook bet eerste reouest vergezelde en waarin de gronden worden vermeld, waaron de intrekking verzocht wordt. In die toelichting wordt gewezen od den ongunsfigen toestand in handel en indnstrie. In verband met bet argnment. dat de indus trie de toeneming der arbeidersbevolking in een gemeente veroorzaakt, waarom het billi'k wordt genoemd, dat zii daarvoor een gedeel te de lasten op zich neemt, welke de arbei dersbevolking de gemeente oDlegt, wordt ge zegd, dat bii dit argument uit bet oog verlo ren wordt, dat een bedriif niet meer a-lei ders te werk stelt, om de arbeidersbevolking in een gemeente te vergroeien. maar omdat het bedriif zichzelf uitbreidt, wat door groo- terc inkomsten uit andere belastingen de gemeente reeds ten goede komt. De be'asting wordt aangestipt als ziinde geen rekening te houden met de draagkracht van het bedriif, terwül er volgens adressan ten tegenwerking in den stri'd om bet be staan door gescbanen wordt, daar er ver zwaring door concurrentie door gewekt werdt. De omstandigheid, of een bedriif al dan niet rendeert, komt in de wiize van hef fing ook niet tot uiting. Gezegd wordt voorts, dat de onverhoopte litvoering der verordening de werkloosheid sal uitbreiden. Ook zal zii volgens de foe- ichting de vakopleiding belemmeren, het jverwerk bevorderen en de vestiging van tieuwe industrieën belemmeren Ten slotte wordt nog opgemerkt, dat bij invoering der verordening de prijs van het product zal moeten worden verhoogd door de toeneming der onkosten van een bedrijf. Als H. B. 0. het vorige jaar in den aanvang van het seizoen compleet was uit gekomen, ook tegen de zwakste clubs, waar over juist gestruikeld werd, had zij glans rijk kampioen kunnen zijn! Het begin is nu weer goed. Eerst E. M .M. gelijk, toen moest V. V. Z. er aan gelooven, maar nu trokken zij naar Am sterdam met invallers voor Leo v. d. Vlugt en J. Mooren, waarvoor M. v. Deurzen en Theo Leuven moesten invallen. Zou het weer moeten gaan als vorig jaar? De moed zit er echter in, en al waren ze vooral door het gemis van Leo zwaar ge handicapt, de overigen, maar ook de in vallers hebban zich kranig geweerd. Onder de zeer goede leiding van den heer Draijers werd opgesteld. Direct pak ten de H. B. O.'ers goed aan, en brengen het Wilskrachtdoel in gevaar, waar voor- loopig de verdediging het gevaar weet te bezweren, steeds komen de H. B. O.'ers terug, en uit een pracht voorzet van links weet A. Mooren onhoudbaar de leiding te nemen, 01. De mood zit er dan in, en kort er op sooort A. Mooren ten 2e male, doch deze goal wordt zeer terecht wegens offside geannuleerd. Wilkracht werkt zich nu wat 1»', maar Frits eu in laatste in stantie de keeper voorkomen erger. Opeens een fraaie aanval van H. B. C. J. v. d. Vlugt geeft aan Vester, die er in zijn eentje vandoor gaat, ook de backs passeert, en met een vliegend schot er 02 van maakt. Met dezen stand breekt de rust aan. Ha de thee moet Theo Leuven spoedig het veld verlaten en speelt H. B. C. met 10 man verder. Met het overwicht is het dan gedaan, en het spel verplaatst zich zeer snel. Goed combineerend bestormt Wilskracht de H. B. O. veste, en onhoudbaar voor Neeskens is de stand 12. Nadat H. B. C„ door er alles op te zet- probeert de score weder op te voeren, waar bij eens de paal redt, en een corner juist overgekopt wordt, komt Wilskracht iets in de meerderheid, maar dank zij de goede verdediging kan zij het niet tot doelpunten brengen, en als de scheidsrechter tijd fluit, heeft H. B. 0. de beide puntjes naar Heem stede mede te nemen. Het geheele elftal heeft hard gewerkt, en de overwinning verdiend. B.. K. V. V. „VIOTRIX". Secretariaat E. J. v. Waanik Hagestraat 10. Uitslag van Zondag j.l. Victrix II—S. D. S. I 1—2. Victrixs IH. B. O. III terrein afgekeurd. Ongeval. Zaterdag kreeg een leerling der Insingerscnool alhier, A. P. uit Vel- seroord, een ijzeren balk op het hoofd, die van een stelling van een in aanbouw zijnd huis was gegleden. De jongen kreeg een wonde bij de slaap en werd door Dr. de Vries Robles verbonden. Door het hoofd der school werd hij naar de ouderlijke wo ning gebracht. Wegbrengen van schepen. Inzake het zinken van den slsepboottrawler Hollandia IJ. M. 508 is nog aangehouden de schip per K. B., indertijd de reeder van het schip. Onder vele blijken van belangstelling herdacht dr. H. Paal alhier, den dag, dat hij 25 jaar geleden tot arts werd bevorderd. Vergadering van den raad der gemeen te Bloemendaal te houden op Donderdag 9 November 1922, des namiddags 2 uur in het raadhuis te Overveen. Gymnaslickvereeniging „Oefening staalt spieren". Door vrijwillige bijdragen in de gelegenheid gesteld, heeft bovengenoemde vereeniging haar lang gekoeslerden wensch in vervulling zien gaan, namelijk het verkrijgen van een vaandel. Het is vervaardigd door den heer C. M van Diermen te Dordrecht. Het ziet er schitterend uit. Bij de eerstvolgende uitvoe ring zal het officieel overhandigd worden. Als veandeldrageT is benoemd de heer J. Steenken. Logeerbelasting. Heden zal de raad een beslissing te nemen hebben in het al of niet heffen eener belasting op vreemdelingen, die hier langer dan een week vertoeven. Hier tegen werd door de hotel- en pensionhouders len zeerste gesputterd. Naar wij vernemen hebben in verband hiermede de besturen der vereeniging voor Vreemdelingenverkeer „Zandvoortsch Bloei", der Handelsvereeni ging en de Zandvoortsche Hotels- en Pension- houdersvereeniging een schrijven aan den raad gericht met het verzoek, geen verorde ring op de heffing van een belasting van logeergasten vast te stellen. Zij zien hierin een groot gevaar voor het vreemdelingenbezoek, omdat deze belasting op geen enkele bad plaats geheven wordt. Een proces tegen de gemeente. De heer heer H. P. Kans heeft tegen de gemeente een proces aanhangig gemaakt, waarbij hij in ver zet komt tegen het dwangbevel waarbij hij 36.73 moest betalen. Dit bedrag is verschul digd voor het afbreken van het schuurtje, door Kaas voornoemd gebouwd zonder goed keuring van B. en W. Hij stelt daarbij tevens een eisch in tof een schadevergoeding tot een bedrag van f 1500. Op advies van den heer mr. Simons diener B. en W. den Raad een voor'1"' de ingestelde vordering verweer te voe-en. Burgerlijke Stand. Geboren: N;co1aas. M. J. E. Boar Aaltje, dochter van F- Paap en G. v, d. Pias. Getrouwd: Thomas Brands en Leuntje Schilpzand Petrus Schijf en Willempje Duivenboden Sigmoind Neumann en Anna Maria Bastiaan. Overleden: Ada, Louisa, Berry Wed. van •föhn Ginger 69 jaar. Collecte. Aan de Eerw. Zusters Carmeli- 'essen te Haarlem is vergunning verleend door B. en W., om eene collecte te houden Dinsdag a. s. Scheidsgerecht Werklieden (Gemeente). Door B. en W. is besloten, eene verikiezing vam twee leden van het scheidsgerecht voor de werklieden te doen plaats hebben op 24 November a.s. en de stemming zoo noodig op Dinsdag 12 Dec. 1922 van 122 uur en de herstemming zoo noodig op Dinsdag 19 Dec. 1922, wederom van 12 tot 2 uur. Bij de te Rotterdam door de Gemengde Com missie voor Bewaarschool-akte-examens ge houden examen voor hoofdonderwijzeres aan een bewaarschool (akte B) is geslaagd mej. A. E. Maatman, alhier. Jubileum. De heer L. Natte, gemeente ontvanger, was Zaterdag j.l. 30 jaar als zoodanig in dienst onzer gemeente werk zaam. Do dag ging niet geheel onopgemerkt voorbij, daar Burgemeester en Wethouders den heer Natte te zijner huize kwamen complimenteeren. Het personeel ter zijner kantore bood een bouquet bloemen aan en ook het politie corps zond een bloemenhulde. Vleeechlceuringswet Eindelijk dan is de gemeentelijke vlees.'hkeuringsdient van daag in werking getreden. Het wachten is geweest op de stempels, die maar steeds niet werden afgeleverd. Deze datum is voor zeer vele ingezetenen van zooveel belang, omdat nu geen runderen, varkens, paar den, schapen, geiten enz. meer worden ge slacht zonder voorafgaande keuring door den gemeente'ijken dienst. Aangile formu lieren zijn verkrijgbaar ter Secretarie. Naar wij vernemen zijn alle s'agerijen in de gemeente vanwege den dienst opge nomen, om te zien of deze aan. de wet telijke eischen voldoen. Collecte. Voor een paar dagen is al hier een collecte door de politie gestuit, die zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders vanwege de afd. Leiden van „Het Leger de3 Heils" gehouden werd. Een latere poging om z.g. collectebrieven aan de huizen der ingezetenen af te ge ven, werd eveneens verhinderd. De gasprijs De gasprijs in onze ge meente, wordt met ingang van 1 Januari 1923 verlaagd als volgt: voor gas geleverd over de gewone meters van April tot Oc tober I31/2 ct. per kub. M., het overige gedeelte van het jaar 12 ct. per kub. M.; vnor gas geleverd over de muntmeters van April tot October 14 ct. per kub. M., voor de rest van het jaar 12i/a ct. per kub. M. B-K. Vol'.slond' Dondecdag as. ho idi de afd. Sassenheim en Omstreken van den R.K. Volksbond een ledenvergadering in „Het Bruine Paard". De agenda vermeldt o.m.: Notulen Ingekomen stukken. Wegens de groote kosten stelt het bestuur voor 2 feestavon den voor de leden of een feest voor de Kinderen, finanti' el is het onmogelijk beide feesten te geven. Beschouwing door den Voorzitter over het vereenigings'.even. De vereeniging „Het Groene Kruis" al hier, hield Vrijdagavond j.l. een lichtboel- denavond met eene inleiding vooraf over „De Bestrijding der Tuberculosa" in de groote zaal van hotel „Hst Bruine Paard". Te half acht opende de voorzittsr, dr. P. Ie Grand deze bijeenkomst, zatte uiteen wat „Het Greece Kruis" alhier voorheen deed en wat. haar nu te daan stut in de toekomst, schetste de goede samenwerking tusschen „Groene Kruis" en Wijkverple ging en memoreerde, dat beide elkander in den strijd tegen de tuberculose hard van noode hebben. Voorts sprak hij over den financieelen toestand van voor enkele ja ren ea hoe het „Groene Kruis" door de hulp van bestuur eu leden nu wederom, een klein saldo bezat en ook reeds eenige patiëntjes door have tasschenkomst uitge zonden heeft naar de Vacantiekolonie Kat wijk. Dan verkreeg het woord de Geneesheer- Directeur van het Volkssanatorium te Hel- lendoern. de heer H. B. Va3, dia voor in eene tot in alle hoeken bezette zaal zijne inleiding hield en diteen zette, hoe allen moeten meewerken aan de bestrijding de zer ziekte. Het zon te ver voeren, een gedetailleerd ver lag weer te geven. We volstaan met te zeggen, dat de avond bij zonder leerzaam was. Door allen werd met aandacht de spreker gevolgd, terwijl de lichtbeelden te zien gaven wat gedaan is en gedaan kan worden in de toekomst op het gebied der tuberculose-bertrijding. Het „Groene Krui'" mag dankbaar op het schit terend succes terugzien. We honen, dat des voorzitters woorden in vervulling mogen gaan, dat n.l. allen naar vermogen de vereeniging, hetzij door het lidmaatschap, hetzij door eene flinke bijdrage, financieel steunen, BFVERW1JK. Stagnatie tabaksb werking. Bij Gcbr. Ma joor zijn alle werkzaamheden neergelegd als gevolg van de beslissing van den patroons bond in dezen lak van bedriif. Benoemingen Geestelijk Adviseur. Het heeft Z. D. H. don Bissclion van Haarlem be haagd den WelEorw Heer Beckers, kape'aan van de parochie van St. Agatha alhier, Ie be noemen tot geesfeliik adviseur van de A. R. K. en de Politieke Proongandaclub „Dr. Schaen- man", terwijl de WelEerw. heer v. d. Berg, kapelaan van O. L Vrotiw van Goeden Raad, benoemd is tot geestelük adviseur van de So ciale Propagandaclnb „St Leo". Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: N. H. M. Kuyg, S. Booms en G. Dirfcs F. M. van Rooyen en IJ H. Delissen J. A. Swinkels en J. M. Westerveld. Getrouwd: Oh. J. de Kievit met G. Fennema P. van Santen met E. v. Huizen. Geboren: z. van A. M. de KievitVogel z. van A. Tempelmanvan der Huys d. van J. M. RHi?<esSchulte d. van C. F. J. Pr'ns-Warmerdam. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij Th. Steiisel, Emmalaan 9, een kom pas. G. Leuven, Molenwerfslaan 68, oud tele- phoondraad. A. Bos, Binnenweg 37, een haar lint en een kapspeld; L. van der Weiden, Blee- kersvaartweg 6, een ijsmuts, Versfraten, Mo lenwerfslaan 33, een rozenkrans: H, M. Ruvsenaars, Kastanjelaan 37, een zilveren me daille; G. M. de Lange, Qruquius, Haarlem mermeer, een gouden zegelring. Bureau van Politie, Boekenrodestraat 9, een kinder schoentje, een horlogeketting en een tram kaart. Vrijdagavond werd door de gemengde zangverecnigin" „Vox Humana", directeur de hear Nico Hoogewerf, een concert ge geven in het (Wé-Re'ta'irant .Zomerlnst" van den heer J. Th. Bömb, Deze uitvoe- R00KT HET BEKENDE MERK T" MANNENKOOR! 7, 8, tO, 12 Ct. r»br. r. HEMS C, f.»., EINDHOVEN AGENT VOOR HAARLEM O CHR. NAGEL, 0STADESTR. !4 ring droeg een feestelijk karakter wegens het 12Va-jarig bestaan van „Vox Huma na", en Zaterdagavond heeft een fee3tver- gadering ea uitvoering plaats gehad voor genoodigden. Neem eens een adresboek van een groote stad als bijv. Amsterdam, van 20 of zelfs van 10 jaar terug, en vergelijk dat eens met het adresboek van thans. Een vergelijking zal u twee belangrijke les sen leeren lo. Zaken zijn verwonderlijk kort van le vensduur 2o. Er is niet veel tijd voor noodig om een bloe'ende zaak te stichten. Zelfs ir. '0 jaren tijds zijn een aantal zaken, welke eens gezond en krachtig schenen, ver dwenen en gedurende die periode is menige andere verrezen 11 beeft reeds een verzeker de positie ingenomen Menigeen tienkt. dat hij de bezitter is van een gevestigde ziak. welke geen initiatief ver- eisfht, geen stuwende kracht meer. Dit is verketid gedacht. Siu.it de sloom af van een locomotief en ze zal siil staan. Ze zal nog een zekeren af stand uit eigen kracht doorgaan, maar stilstaan zal ze zeker.' Sluit stoom af, dat is te zeggen: initiatief, enthousiasme en energie van een zaak en ge zijt in een slechte positie. Een locomotief zal stil blijven staan, maar een zaak zal nooit stil blijven staan, zij gaat den heuvel af, dus achteruit. Dat komt, omdat alle zaken gedaan worden op een helling, legen de concunrentie. Zaken doen is strijd voeren een strijd tegen menschen en tegen omstandigheden. Laat af en gij zult verslagen worden, hoe goed uwe tegenwoordige positie ook moge zijn. Strijdt, en hoe uw tegenwoordige toe stand ook moge zijn zoo hebt gij de kans en waarschijnlijk de zekerheid van te winnen. De meeste zaken laten op een gegeven oogenblik den sürijd varen en dan worden ze weggevaagd. Wij hebben in ons land thans nog enkele zaken, die den strijd twee eeuwen of langer gestreden hebben; ga hun geschiedenis na en ge zult bevinden, dat er reeds en in- vloeiing van nieuw bloed had plaats gevon den, voordat zij werkelijk zich begonnen te onttrekken aan den strijd. Al de groote zaken zijn gebouwd en worden nog gebouwd door de meest (Vogressieve, krachtige, voorwaartsche methoden van hun tijd. Ze zijn meestal opgebouwd door jonge man nen. De oude zaken, die zich goed staande kun nen houden, kunnen dit enkel, omdat zij de meest progressieve methoden van heden aanna men. De man is gqvonnist die denkt dat zijn zaak zonder meer „safe" is. Zijn zaak gaat denzelfden weg uit als die van .gevestigde" zaken die in adresboeken voor 1900 en 1910 voorkwamen maar niet in dat van 1922. Bestudeer de methoden van vandaag. De Centrale Recherche te Amsterdam is er in geslaagd een oplichter te arresteeren, naar wien reeds weken werd gezocht. Het is een jongmensch Jan Dijkstra geheeten, die hier en in tal van andere steden opdook en zijn rol onder verschi'lcnde namen speelde. Nu eens was hij Wierdsma, zoon van den direc teur der Holland-Amerikalün te Rotterdam, dan weer Snijders van Wissenkerke, enz. Zijn namen bevatten in den regel zeer veel Ie tergrepen. Te Amsterdam begaf hij zich naar den secretaris van den Schippersbond en zeide door de Ho'land-Amerikalijn aan gewezen te ziin een motorboot-dienst Am sterdamRotterdam in het leven te roepen. Daarvoor had hij vier schiopers noodig. Op de Schippersbenrs snrak bii met deze per sonen en wist van ieder 50 cautie los te kri'gen. Een naar uur later was Dökstra verdwenen. Ziin terugkeer in de hoofdstad werd hem noodlottig, want de recherche ar resteerde hem. Te^ Woudenberg is Vriid -macht ingebro ken in de roomb->terfab'ri"k en in de rij- wiel fabriek van d"n heer E Moerbeek. Ver mist worden een geladen revolver van den directeur der boterfab-iek, alsmede eenige postzegels en renteregels. Bij de nolitie te Amsterdam is aangifte gedaan, dat een jongmensch van ongeveer twintig jamn de Stoomvaart Mn-tsehaoor Nederland" heeft oppo'icht voor f15.000 ZIJN VADER GEDOOD. In hef jachtveld te Oldersum heeft de 18- inrige zoon van den koopman K. aldaar Donderdag bij ongeluk zijn vader doodge schoten. De 19-iari<-a Hans Broich, die voor eenigen tijd f 2090 ten nadeele van het Duitsche consuaat te Maastricht verduisterde en de wijk nam naar New-York is aldaar niet toegelaten, zoodat zijn aanhouding te Ham burg verwacht kan worden. wordt ftemild: Zaterdag is Prins Eitel hnedneh, de zoon van den ex-keizer, die als vertegenwoordiger van de in Duilseh- land wonende kinderen de bruiloft op Doorn komt buwonen, fe Amersfoort aangek omen, In zitn gezelschap was de prins van Reuss, jongere linie, hoofd van de familie van de bruid. De^ bewering, dat de bagage van de bruid nog in Duitschland was aangehouden is on juist Hef voornaamste van deze bagage was reeds Zaterdagavond te Amersfoort aangeko men, met denzelfden frein, waarmee prins fTeinrieh van Pruisen arriveerde. Ifil Oldenzaal: Met den D-trein van 5.17 arriveerde de bruid. Prinses Hermine von Schonaieh Caro- lath, vergezeld van den vroegeren adjudant van den ex-keizer, Von Hsemann en ecb'ge- noofe, Graaf Van Heekeren van Twickel en ziin gemalin waren in een aulo uit Delden ge komen om de prinses te begroeten en haar een boucruet aan te bieden. De bu-uemeester van Oldenzaal, de heer Vos de Waal was mede on het station aanwezig. Overigens was °r weinig belangstelling. Uit Doorn: Met den D-trein uit Duitschland is Prinses Hermine Zaterdagavond om 8 uur te Amers foort aangekomen. Zij was in gezelschap van haar zwager en zuster, prinses en prins Von Stollberg Rossla. Het perron was afgezet; er was zeer veel belangstelling van journalisten en persfotografen. Bij de aankomst was aan wezig kapitein Van Houten van de maré chaussee, die haar naar Doorn begeleidde. De bruid stapte met haar familie in een automo biel, die haar langs een omweg naar Huize Doom bracht. Aan het Poortgebouw werd prinses Hermine ontvangen door twee lakeien, die haar begeleidden naar het kasteel. Den geheelen avond heerschte er op Huize Doorn groote bedrijvigheid. Er kwamen veel telegrammen terwijl er tal van bloemstukken werden bezorgd. De N. R. Grt. verneemt uit Doom: Zaterdagochtend werd ons hier met groot aplomb meegedeeld, dat binnenkort nog een andere ex-koning zijn intrek zal nemen in de gemeente Doorn, n.l. Konstantijn, de gewezen koning van Griekenland. Deze zou het huis Moosbergen, een groote bezitting onder Doorn gekocht hebben, aan welks inrichting reeds wordt gewerkt. De oorsprong van dit bericht schijnt te zijn, dat de gewezen koningin van Griekenland, die onlangs bij haar broer, den gewezen Duit- schen keizer, op den Huize Doom te gast is geweest, dit huis heeft bezichtigd, en dat men het, nadat het geruimen tijd leeg gestaan heeft, nu bezig is in te richten. Aan de „Courant" ontieenen wij de vol gende bijzonderheden over het huwelijk van den ex-keizer met prinses Hermine, dat Zon dag voltrokken werd: Op het slot te Doom was 's morgens vroeg reeds alles druk in de weer, om de laatste toehereidselen te maken voor de plechtigheid. In de eetzaal werd de tafel in orde gebracht, in de hal, waar de kerkelijke plechtigheid zou plaats hebben, werd de laatste hand ge legd aan de versiering van het altaar en aan de bloemen- en groenversiering, voor 't groot ste deel gevormd door bloemstukken die Zaterdag en ook nog Zondagmorgen bii mas sa's waren gebracht ter huldiging van het bruidspaar. In den niet door de bruid be woonden vleugel van het poortgebouw had men het druk met de inrichting voor de bur gerlijke plechtigheid, welke zou geschieden in het bureau van den „hofmaarschalk" von Moltke, lakeien liepen heen en weer tus schen het poortgebouw en het slot, het was een drukte van belang. De ex-keizer zelf was vroeg opgestaan en deed zijn morgenwan deling door het landgoed nog vroeger dan anders, waarbij hij vooral belangstelling toon de voor de nieuwe planten en struiken, hem tot een huwelijksgeschenk gegeven door ziin Hollandsche vrienden. Hij was duidelijk merkbaar zenuwachtig, maar uiterst vriende lijk tegen ieder dien hij ontmoette. In den loop van den ochtend kwamen er nog enkele gasten en getuigen en kort voor het tijdstip waarop de plechtigheid was vastgesteld, begaven de gasten zich naar het poortgebouw om prinses Hermine te begroeten. In dien tijd ging het doch tertje van de bruid, de kleine prinses Hen- nette, met haar gouvernante naar het slot om haar aanstaanden stiefvader te begroe ten. Even voor het vastgestelde uur kwam de ex-keizer in een auto met neergelaten gordijntjes van het slot naar het poortge bouw gereden om de bruid naar de trouw kamer te begeleiden, die eenvoudig met enkele planten was gesierd, en waar aan een ovale tafel hadden plaats genomen de burgemeester en de gemeente-seertans, dié als ambtenaren van den burgerlijken stand het huwelijk zouden voltrekken, en ter weerszijden naast hen de getuigen, baron van Lijnden, graaf G. Bentinck, mr. Kan en de heeren von der Goltz, Ilsemann en Kogge. Toen het bruidspaar binnentrad verhieven de heeren zieh von hun stoelen totdat de ex-keizer en zijn bruid hadden plaats genomen op de twee voor hen tegen' over de tafel geplaatste fauteuils. De kei zer was in de feldgraue generaalsuniform met de gouden maarschalkstaven op da epauletten, hij droeg denzelfden rok dia hij aan had bij zijn komst in Holland, de bruid droeg 'n hooggesloten mauve japon met hermelijnen stola. Nadat de burgemeester de gebruikelijke formaliteiten had verricht, teekenden de nieuwgehuwden de huwelijksakte. De prin ses toekende eenvoudig „Hermine von Rouss," dusdoende volgend den regel van de Hollandsche wet, die eiseht dat de vrouw teekent met haar meisjesnaam, in tegen' stelling met de Duitsche wet, die voorschrijft dat de vrouw teekent met den familienaam van den man die zooeven haar echtgenoot is geworden. Terstond na het huwelijk begaven bruid en bruidegom zich in gesloten auto naar het slot, waarheen de gasten hun reeds waren voorgegaan, gevolgd door den burgemeester, den secretaris en de getui gen. De trouwkapel was ingericht in de hal van het s lot, waar een met groen ver sierd altaar was opgericht, ea een over vloedige versiering was aangebracht van bloemen en planten. Daar waren reeds aan wezig de familieleden en genood ig.len, on der wie vooral de aandacht trokken de ex- kroonprins in de uniform van de doolskop- huzaren, prins Eitel Friedrieh in de uni form van infanterie-generaal, prins Hein- rich in do uniform van groot-admiraal, prins Fürstonberg in feldgrau, en verschillende andera uniformen. Tegenover het altaar waren geplaatst 2 troonzetels, daartegenover, voor het altaar lagen twee roodzijden kussens met goud geborduurde kronen die destijds in de slotkapel te Berlijn bij het avondmaal wer den gebruikt. Toen het bruidspaar binnen trad, stonden alle aanwezigen op, be halve familie en genoodigden was er ook het huispersoneel, dat gewoonlijk aan de godsdienstoefeningen deelneemt, terwijl op het orgel een zacht preludium gespeeld werd. Toen allen gezeten waren, zong men gezamenlijk het lied „Jesu geh' voran," en nadat dit gezongen was, nam de „hofpre diker" Dr. Vogel, het woord. Hij las aller eerst voor den bijbeltekst het 13de vers van hoofdstuk XIII van den eersten brief aan de Oorinthiërs: „Nu echter blijven ge loof, hoop en liefde, desa drie; de lie 1de eohter is het grootste onder hen", den tekst, die de gebruikelijke geworden ia bij huwelijksplechtigheden in het huis Hohen- zollera nadat de oude keizer hem geko zen had bij zijn 60-jarig huwelijk, en Wil helm II bij zijn eorste huwelijk en ook bij zijn 25-jarige huwelijksviering, en die thans ook weder door den ex-keizsr ge kozen is. Nadat Ds. Vogel zijn huwelijkspreek had uitgesproken, ston '.en bruid ea bruidegom op en begaven zioh naar het altaar, waar zij knielden op de daarvoor geplaatste kussens. Volgens den ritus van de Pruisische lands- kerk stelde de predikant hun de vraag of zij bereid waren tezamen het huwelijk aan te gaan. Nadat zij het „ja" op die vraag hadden uitgesproken, wisselden zij, terwijl het orgel zacht speelde, van rin gen, waarna zij weder op hunne zetels plaats namen. Dan werd gezongen het lied „So nimm denn meine Hande." Na dat gezang bad men het Onze Vader, waarop de predikant het bruidspaar en de Mc meen te zegende. Er wordt wel eans gezegd, dat de K. S. A, eea nutteLooz© en overbodige instelling is, zoo spraic de Voorzitter dozer vereeniging de vorige week Vrijdag op de 2de Al- gemeane Vergadering. Maar dat is niet zoo. Wie van den zomer op het Sportterrein tegenwoordig was bij de hulde, gebracht aan Z. D. H„ hoorde Monseigneur daar zeggen, dat ds K. S. A. niet verdwijnen mag. Waarom niet? Omdat het doel, dat de K. S. A. nastreeft, good i3, omdat de middelen goed zijn en omdat er nog tallooze Ka tholieken zijn, die met goede middelen een goed deel willen nastreven. Wat is die K. S. Al Dtat is de combi natie van alle sociale vereemigingen in Haar lem en Omstreken. Men moet daarhij wel opletten. Iedere samenstellende vereeniging behoudt haar vcl'.edige zelfstandigheid, heeft haar eigen reglement, haar eigen taak, haar eigen verantwoordelijkheid. De famenstellen de bonden komen dus niet ander voogdf der K. S. A., zijn er niet aan rekenplichtitf behoeven voor hun doen en laten aan K. S. A. geen goedkeuring of toestemming vnagen. Wat wil da K. S, A. dan? Wij, Kathqf lieken, zijn èèn. Wij laten caw van onzen, besten kant zien, als we gezamenlijk aan de Communiebank zittenheor naa t knecht, dienstmeid naast mevrouw, rijk naast arm, ontwikkelden n-ast minder begaafden, jong naast oud, man naast vrouw. Maatschappe lijke en intellectueele verschillen zijn dos van ondergeschikt belang bij ons Katho lieken. Welnu, waar we moeten samenwer ken voor onze gemeenschappelijke Katho lieke belangen, daar treedt de K. S. A. op, die de samenva.ttintg is van alle Katholieke sociale vereenigingen. Wat zal de K. S, A. dan voo* praktische dingen kunnen doen? We hebben zeer veel behoefte aan praktische dingen. De men schen verlangen naar nuchtere, tastbare za ken. Voor al dat gezwam in de ruimte voe len ze niets meer. Ik zal maar wat opnoe men. Ee ieder, die nadenkt, zal zelf ook nog vele punten kunnen vinden, die door de K. S. A. kunnen worden verwezenlijkt. Bijvoorbeeld: Het stichten van een Katho liek Sociaal Weekblad voor Haarlem. We hebben zeer vele bonden. Voor den groei en den bloei dezer banden is het gewenscht, dat ee ean orgaan hebben, waarin ze el kaar we're-Jijks kunnen ontmoeten. We kun nen best met één plaatselijk orgaan toe. Allerlei vragen komen naar voren. Wie zal het reiigeeren, administrateeren, oolportee- ren. er in adverteeren; over de dubbeltjes zulten we neg eens moeten dimussieeran. Maar het kan er natuurlijk hsel goed ko men. We zullen er eens een avondje over moeten spreken. Ten tweede: Eén Centraal Katholiek Ver- eenigingsgebouw, waar de K.S.A. uit zoo veel diverse vereenigingen bestaat, zal een gemeenschappelijk huis niet kunnen uitblij ven. Natuurlijk een huis, dat aan alle mo derne eischen voldoet Wij, Katholieken, moeten in alles wat goed is, vooraan ko men te staan. Niet prutsenDus aan al le moderne eischen voldoen wat betreft zaalruimte, meuhileering, bediening, too- neel-inrichting enz. Maar bovendien zul len wij er ons allen in moeten thuis kun nen gevoelen. Aan wie zal dat gebouw in eigendom toe dienen te behooren, wie zal het beheeren en hoe? Aan welke eischen moet het voldoen P Wanneer zullen wij er ons waarlijk thuis gevoelen? Wat leertonS de ondervinding? Wat leeren ons andere plaatsen? Allerlei vragen die het bestu- deeren overwaard zijn. Het is mijn stelli ge overtuiging dat wij in Haarlem kunnea krijgen een centraal Vereenigingsgebouw, dat aan alle moderne eischen voldoet, waar we ons allen thuis kunnen gevoelen en dat financieel zich zelf kan onderhouden (Wordt vervolgd.) Daarna stonden de ex keizer en zijn vrouw op en begaven zich, gevolgd door de genoodig den, naar de aangrenzende „Gobelinzimmer," waar het huispersoneel gelegenheid had zijl» gelukwenschen aan te bieden. Vervolgens, id een aangrenzend vertrek, werden daartoe de genoodigden in de gelegenheid gesteld. De ex- keizer onderhield zich gedurende een kwartier met zijne gasten, waarop een gedeelte van hen afscheid nam. De overblijven/den begaven zich dan, voor afgegaan door het bruidspaar, naar de eetzaal, waar de ontbijttafel stond aangericht, ver sierd met roode rozen, de lievelingsbloemen van den ex keizer sinds lang. De dames waren in middagkleed en hiel den aan tafel de hoeden op. Rechts van de bruid zat prins Heinrich, links van dm bruidegom de zuster van de bruid, prinses Ida von Stolberg Ras'ar, en verder zaten de gasten volgens hun rang, in zoodanige volg orde, dat tegenover het bruidspaar zaten de „hofmaarschalk" Von Moltke en de Prins zu Fiirstenberg. Het menu, in Duitsche schrijf- letters, zonder eenigen datum of andere aan- wiizing, gedrukt op een kaart welke aan de achterzijde een reproductie in kleuren ver toonde van een pastelteekening van het huis Doom van Frau Hofrat S(ro"se, was samen gesteld als volgt- bouillon, Riinzalm in ge lei, .Stam met Cumberiandsaus, chauffroid vas gevogelte, punch remaine, en fruit. Tij dens den mnaltnd, welke niet langer dan een half uur duurde, bracht Prins Heinrich een korte toast uit op bruidegom en bruid, welke laatste hii welkom heette in de familie. Hij verzocht de gasten hun g'as on te heffen en fe drinken op het welzün van Ziine Majesteit den Keizer en Hare Majesteit de Keizerin!'' Na afloop van den maaltüd trokken d« nieuw-gehuwden zich terug waarna de mees- ten der gasten vertrokken. Men was algemeen zeer opgetogen over de buitengewoon charmante stemming waarin de ex-keizer was geweest, en gaf uitng aan den indruk dat hij zich had voorgedaan als een herboren man. In hef dom bleef het nog lang zeer druk en levendig. De belangstelling leefde op toen zich in den loon van den middag eenige heeren van „bet hof", in hun hoofsche uni formen in auto's gezeten, in het dom ver toonden, waar zii enkele bezoeken aflegden. Naar wordf medegedeeld, moet aan den toast van Prins Heinrich, die het we'ziin dronk van 1. M den Keizer en H M. de Keizerin, de befeekenis worden gehecht dat dg vrouw van «te" er-kri-er op 'den huize Doom zal herten H M. de Keizerin. Uit Amersfoort wordt veme'd, dat de hee ren, die Zaterdagmorgen met dep D.-treln "it Duifscb'and kwamen (o.a. Ds Vogel), Zondagavond weer per D.-trein naar Duitsch land ziin vertrokken. Ze kwamen per auto uit Doorn. Naar de Tel. meldt bevond zich onder de naar Doom gezonden bloemstukken, een van II. M. de Koningin en een van de Com missaris der Koningin ja die provide Utrecht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2