SUCCES Wisselkoersen en koersen ven Bankpapier. *iB«r^ -esc» nmmT~ Door adverteerei 4 iliiii l Mijn Reisgezel. VAN ONZE "J PBAHQL002E TELEFOON^ De crisis in het Oosten. Groote overstrooming te Napels. De Vervlaamsching der Gentsche Doogeschool. Botsingen te Gent. De liquidatie vergadering is nabij. Daarom stelde spr. de volgende motie voor De vergadering van aandeelhouders besluit thans geen beslissing te nemen orr, trent het aan de orde zijnde voorstel om liquidateuren een verhooging te ge en en de beslissing daarover op te schorten tot de volgende vergadering, waarin aan de aandeelhouders "door de liquidateuren rekening en verantwoording over hun beheer zal worden afgelegd, teneinde de aandeelhouders in de gelegenheid te stellen, zich van te voren een beeld te vormen van den omvang der verrichtin gen der liquidateuren en de door hen be reikte resultaten." Deze motie werd bij acclamatie aange nomen. De Nederlandsche Gezant te Berlijn. Opheffing van verzekeringsraden. GEM5MGD NIEUWS. Diefstal met geweldpleging. ADVERTEER RECHTZAKEN. Een notaris veroordeeld. ORDE EN ARBEID. LOONEN. r Aan eeen dezer dagen verschenen pu- bli atie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, welke recente gegevens bevat, waaruit de loop van de loonenin enkele bedrijven blijkt, ontleenen wij, dat de loonen in de metaalindustrie in de eerste helft van dit jaar, vergeleken met 1921 voor alle categoriën van werklieden met ongeveer 10% zijn gedaald. De ge middelde weekverdiensten bedragen thans ongeveer 33 en zijn nog bijna 150% hooger dan in 1910, toen ongeveer 1334 verdiend werd bij een langeren arbeidsduur dan thans het geval is. De groote stijging begon na 1Ó18. Van dat jaar tot het eerste half jaar van 1921 steeg het weekloon van 21.50 op 37. Beschouwt men alleen de loonen der geschoolde werkkrachten in de metaal industrie, dan blijkt dat in groote ge meenten als Amsterdam en Rotterdam over week het algemeen van 37 tot f 40 per verdiend is. Indien men deze loo nen vergelijkt met die van geschoolde werklieden in het bouwvak, bij werken die voor het Rijk bij aanbesteding wor den uitgevoerd, dan blijkt dat daar de loonen nog aanmerkelijk hooger zijn. In den Haag en Utrecht b.v. waren de weekverdiensten gen.i Ideld 50 en voor ongeschoolde arbeiders, als de opperlie den, 45. De loonen bij de Artillerie-in- ichtingen aan de Hembrug, wijken niet ;eei af van die in de metaal-industrie te Amsterdam. Sinds Januari van het vorige ;aar zijn zij weinig veranderd. Bij de gemeentelijke electriciteitsfabrieken wa ren de gemiddelde weekloonen (zonder bijberekening van stukwerk, aangeno men werk, premiën, enz.) in Amsterdam. Rotterdam en 's-Gravenhage resp. 38, 133.50 en 37.50. In de gasfabrieken zijn ie loonen over het algemeen wat lager. 1.1. in de genoemde gemeenten resp. 35 34 en 37. HANDEL BIJV***?*»*». DE N. V. ..HET PANOPTICUM" IN LIOUIDATIE. Vrijdaff is te Amsterdam, cpu door I iquidate-rm uitgeschreven verga rin" van aandeelhouders gehouden van de N. V. „Het Panonticum" in liquidatie. De voorzitter, de heer J. van Minden, liquidateur, deelde mede, dat de heer A. van Dijk. de tweede liquidateur, wegens ongesteldheid riet ter vergadering kon zijn. Daaron deed hij het voorstel de sala rissen van liquidateurs, gesteld or> f 9000 voor ieder te verhoogen tot f 10.000 per persoon. De heer Van Minden lichtte het voor stel toe en wees er op, dat waar men eerst dacht, "dat de liquidatie een half jaar in beslag zou nemen, nu reeds drie jaren verloopen zijn. Spr. wees op de enorme arbeidsprestaties, die deze langdurige liquidatie gevorderd heeft wegens het langdurige proces, dat gevoerd moest worden. Gebleken was n.l. dat er in de boeken geknoeid en een belangrijk bedrag verduisterd was. Verschillende aandeelhouders protes teerden heftig tegen het voorstel van liquidateuren. De heer Hoog informeerde, wat de finnn- cieele resultaten wel waren, nu de liquida teuren zulk een aanzienlijke salarisver- hooging voorstelden. De heer Van Minden antwoordde, dat hij financieele resultaten niet precies kon mededeelen, maar er zijn toch wel eenige duizenden. Spr. wees nog eens op de uit gebreide werkzaamheden. De heer Braatbaard was van meening, dat de liquidateurs alleen dan recht op salarisverhooging konden hebben, als zij aantoonden, dat belangrijke financieele resultaten waren bereikt. Nu de aandeel houders absoluut gëen cijfers weten, kan die salarisverhooging wel een nadeel voor hen zijn. Spr. vroeg of de heer Van Minden dan bereid was de resultaten bij benade ring op te geven. Mr. Stibbe meende, dat de aandeel houders recht hadden op eenige globale cijfers. De beer Van Minden deelde daarop me de, dat de opbrengst der roerende goede ren f 29.717 en de onkosten ongeveer f 150 hadden bedragen. Andere cijfers kon den niet gezegd worden. Een der aandeelhouders merkte op, dat deze cijfers reeds lang bekend waren. Op de andere kwam het juist aan. Na een vrij heftige discussie kreeg mr. Stibbe het woor i. Spr. meende, dat de aandeelhouders recht hebben van de financieele resul taten op de hoogte te zijn. Alleen dan kan er geoordeeld worden als zij de cijfers kunnen zien. Langzaam, en zwaar steunend, baan- 'e de locomotief zich een weg door de teeds hooger wordende sneeuw._ Vijf uren la zaten we reeds in den coupé, ik en de zw"g nde man tegenover mij., vijf ure" g viel de sneeuw neder en had de s oor^eg, de ernaast liggende damme i de uitrest. kL.e velden gedekt met een k tar ijt. Later was de storm geko- me had i.e witte kleeden hier en daar oagmomen en ze cl .Iers hoog opgestapeld. Urenlang had ik mij bezig gehouden met hat beschouwen van dit spel der natuur, Thans ging 't niet meer. 't Schemerde nu buiten en spoedig zou 't nacht zijn. In den coupé was 't nu bijna donker, daar het kleine olielampje haast geen licht verspreidde en de ruiten bevroren waren. Ik richtte mijn oogen opnieuw naar mijn medereiziger. Wie zou het wel zijn Als landbouwer zag hij er niet uit., zijn kleeding deed meer aan den stedeling denken. En toch bespeurde men in zijn bewegingen den vroegeren bewoner van het land. 't Leek më een landbouwers zoon, die ergens in een stad een handwerk u oe ende. ^en geheelen tocht had hij, zonder een woord te spreken in zijn hoekje gezeten. Dat zijn gedachten echter niet treurig waren, bleek wel uit het lachje, dat meermalen om zijn mond speelde. Een heel eig ncardige glimlach zoo iets als kinderen hebben, die in hun slaap een moo'en Kerstboom bouwen. Hij nam zijn horloge uit den zak en keek zijn spoor boekje na. Hij scheen te willen nagaan, waar we zoo ongeveer waren. De streek interesseerde hem blijkbaar. Hij hijgde tegen het venster om de ijsbloemen te smelten, wat hem echter niet gelukte. Daarna spande hij zich vergeefs in om het vastgevroren venster te openen. Met een zucht van teleurstelling zette hij zich weer. En van nu af trok hij met telkens korter wordende tusschenruimten zijn horloge te voorschijn „Wat rijdt de trein toch langzaam." mompelde hij voor zichzelf. Ik ge bruikte deze gelegenheid om eindelijk een gesprek te beginnen. „We mogen blij zijn, dat hij nog voort gaat. 't Zou me niet verwonderen, als hij steken bleef." Hij nam weer zijn horloge. „We moe ten nu tusschen S. en K. zijn," zeide hij. „Hier is geen gevaar, doch bij N. is 't een leelijke plek. Dan kon hij wel stil houden voor vanavond." „U schijnt de omgeving goed te ken nen." Een glans van genot streek over zijn gelaat. „Dat zou ik gelooven Ik ben hier geboren, in een dorpje, ongeveer een half uur van N. gelegen. Ik ken hier el- ken boom, eiken steen, al ben ik dan ook vijf jaar afwezig geweest." „Dan gaat ge zeker thans bij de uwen op bezoek." „Ja, naar mijn huis ga ik." Weer kwam die zonnige glans over zijn gelaat. „Naar mün vrouw en kind En na een korte pauze ver/olgdehij „Vijfjaren was ik weg, in Amerika, 't Viel me zwaar ge noeg te moeten vertrekken, maar ik kon niet anders, 't Waren familieomstandig heden, welke me dwongen. Toen vader stierf, bleek, dat geen steen van de boer derij nog zijn eigendom was. Hij had in het geheim gespeculeerd en daar was ik ineens van een rijken boerenzoon een ar me drommel geworden, 'k Was nog niet lang getrouwd. Ja, 't was een harde slag." Hij verzonk weer in zijn gedachten. Spoedig echter begon hij op vroolijken toon „Enfin, dat is alweer geleden. Wat moest ik !oer{? Ik besloot dan het groo te water r te steken om mijn geluk te beproeve .M n vrouw ging met ons kind je naar li... r ouders terug, waar ik ze ga inhalen. Mijn God, wat heb ik dikwijls harde dagen gehad 1 Weet u, wien ik 't mees( benijd heb Den vogel. Die kon vliegen van land tot land en over de zee heen. En 's nachts droomde ik, dat ik vleu gels had en over zee naar huis vloog, naar mijn vrouw en kind. 't Moet al een heele kerel zijn, die met andere jongens van de heuvels af in zijn slee deii weg op glijdt, gelijk wij 't als jongens deden. O, ik ben zoo benieuwd, hoe ze 't maken. Wat gaat die trein toch langzaam „Ge kreegt toch zeker dikwijls een brief „Een brief?" keek hij mij verbaasd aan. „Neen, düt niet. Ik heb tweemaal geld gestuurd, eens vijftig en eens twee honderd dollar." Met trots sprak hij die cijfers uit. „Ant woord heb ik echter nooit gekregen. U moet weten, dat 't bij ons, boerenmen- schen, niet zoo is als bij lui uit de stad. Wij kunnen niet zoo met de pen omgaan. En dat alles goed is, blijkt me juist hieruit, dat men nooit schreef. Als iemand ziek is of sterft, dan wordt toch zoo iets geschreven, niet waar." Hij begon weer te mijmeren. Was na tuurlijk met zijn gedachten bij vrouw en kind. De man begon me belang in te boezemen. „En is 't je ginds goed gegaan „In Amerika? Nu, de gebraden gan- z:n vliegen je daar ook niet in den mond Maar ik heb toch mijn doel bereikt. Twee jaren was ik arbeider op een groot land goed. In het derde jaar probeerde ikzelf een stuk grond te ontginnen, 't Ontbrak me echter aan kapitaal en daarom moest ik het vierde jaar me weer als arbeider verhuren. Maar God verlaat de zijnen niet, bleek ook hier. Op zekeren dag kwam een kennis van me een Noord-Duitscher mij be zoeken, terwijl ik aan den arbeid was. Hij had een mooie boerderij, doch zijn Medegedeeld door de SPAARNEBANK NIET OFFICIEEL LATERE KOERS BERLIJN 0.04 Q.041/, 0.C411 0.06 'ARMS. 17 35 17.45 Baakpapier 17 30 17 55 BRUSSEL Bankpapier 1620 16.15 16.30 16.40 WEEN EN. Bankpapier LONDEN. Bankpapier 1138 11.35 11 39H 11.44 STOCKHOLM - COPENHAGEN CHRISTIAN IA BAZEL ROME. >EW-YORK. 2.5411 355'/, v >uw vc ngie sinds 1 n.iaar ^a:r ge jortcl uj. „Je bent n Din :e kerel .Jinan," zeide hij me. ...i doet z'n oest," antwoordde ik. „Maar op eigen akker zou men nog tweemaal zoo hard werken." „Dat zou nog mojeh;' ''unnen wor- ei." En toen kwam hij et ijn voorstel .oor den dag. Van het e e ..wam 't op net andere. En we waren 't spoedig een Pacht zou ibetalen gedurende vijf jaar en dan be- t .al ik de heele som en is de boerderij mijn eigendom. Slechts één voorwaarde had ik, namelijk dat ik eerst mijn vrouw en kind zou halen...." Een gillend gefluit brak het gesprek af. De trein zat vast 1 We sprongen op en liepen de gang in. Reeds hoorden we den conducteur heel gemoedelijk de verschil lende vragen beantwoorden met een „We zitten vast. Daaraan valt nu een maal niets te veranderen. We zullen binnen 'n uur of vier v 1 zco/er met het wttrkzir; iat de trein v t rijuen kan." We stapten uit. De locomotief stond als 't ware half in de sneeuw gegraven. De sneeuwstorm was echter geheel be daard. Rechts verhief zich een heuvel, welks w .te pijnboomen als zilver in het nnan- acht schitterden. Links strekte zich ver uit een vlakte als een eindeloos meer van vloeiend metaal. Plotseling nam mijn reisgezel me bij den arm. „Ziet u, daarboven, dat licht? Dat is G. Daar woont mijn vrouw. Wat ben ik nu dicht bij haarE'n nu moet ik misschien vier of "vijf uur of nog langer wachten." „Nu, ge hebt vijf jaar gewacht, op vijf uur komt 't nu zoo niet aan," troostte ik hem. Maar terwijl ik nog sprak, verdween hij in den coupé. Spoedig was hij terug met zijn bagage. „Ik wacht niet," zei hij. „Waarom ook Ik kan van hier uit wel te voet gaan. Binnen twee uren ben ik daar. Van N. af moest ik toch een uur loo- pen. Dat scheelt dus zooveel niet. En nu, mijnheer, als uw weg u misschien dezer dagen door G. leidt, vergeet dan niet Herman Pleiter te bezoeken." Hij klauterde den spoorweg af en ik zag hem met groote stappen over' het sneeuwveld gaan steeds werd hij kleiner, totdat hij nog slechts een stip was op het witte meer. 'n Week later maakte ik een kleinen omweg om door G. te gaan. De zeldzame vreugde zulk een gelukkig echtpaar te ontmoeten was die moeite wel waard. Bij het intreden van het dorp ontmoette ik een ouden geestelijke, den pastoor. Ik vroeg hem naar de woning van Herman Pleiter. Hij keek me verbaasd aan. „Hij ligt op het kerkhof. Vóór 'n week heeft men hem in de nabijheid van het dorp doodgevroren gevonden." Ik was diep geschokt. „De arme man En hij verlangde zoo zijn vrouw en kind te zien Het gelaat van den priester kreeg een bijna plechtige uitdrukking, toen hij ant woordde Hij is met hen vereenigd. Vrouw en kind zijn reeds jaren dood." Ik keek over sneeuwveld, 't Had mij een zilveren meer toegeschenen. Thans leek 't me een lijkwade.... EEN EN ANDER OVER PLUIMVEE- ZIIEKTEN. In „de Boerderij" schrijft de bekende pluimvee-deskundige dr. B. J. C. te Hennepe Jzn. een uitvoerig artikel over de meest voorkomende ziekten der adem halingsorganen bij pluimvee. Uit dit belangwekkende artikel resumeeren wij het volgende: Snot. Onder dezen naam komen allerlei ziekten voor, die verloopen onder ver schijnselen van ontsteking van neus- en oogslijmvlies. Het is dus een soort verzamelnaam die heel weinig zegt om trent den waren aard der ziekte. Toch kan men voor een paar ziekten dezen naam wel behouden, n.l. le goedaardige snot. Dit is een gewone verkoudheid en is dan ook niet besmettelijk, hoewel door ongun stige omstandigheden soms vele vogels tegelijk ziek kunnen zijn. Uit den neus ziet men vocht vloeien, de oogleden zijn ontstoekn en gezwollen, de dieren niezen veel, zijn suffig en verliezen den eetlust. Later wordt het waterige vocht dikker, taaier en wordt de ademhaling belem merd, zoodat de vogels den mond openen bijde ademhaling. De eierproductieekan belangrijk verminderen. Oorzaak: koude tocht, vocht, slecte huisvesting en verzorging Behandeling: warm en droog houden. Zijn er slechts enkele dieren ziek'dan kan men ze behandelen door oogen en neusopeningen met lauw warm boorwater te reinigen, terwijl men door voorzichtig drukken het vocht uit den kop door de neusgaten kan verwij deren. Bij verbeterde omstandigheden geneest het spoedig. Soms gaat de ont steking verder en wordt ook het long- slijmvlies aangedaan. Men spreekt dan dan bronchites. De ademhaling is versneld. De vogels zijn zeer ziek, en laten de vleugels hangen. Deze ziekte is vaak doodelijk. Behandeling:.. Evenals bij goedaardige snot. Zorgen voor licht voer. 2t kwaadaadlge snot. Dit is een kwaadaardige, zeer besmettelijke ontsteking van de slijmvliezen. De v e r- schijnselen lijken in den beginne leheel op goedaardige :no, maar de dieren hebben meer koori» en zijn jzeer suf. De oogleden kleven vast aan elkaar en het slijm dat in de holten onder de oogen zich ophoopt doet groote uitpui- 1 .igen onder de oogen ontstaan. De die ren nieze veel en schudden met den kop o.n het slijm kwijt te raken. De eetlust is verdwenen, de kop wordt ingetrokken, de vleugels hangen neer. De eier-opbrengs houdt op. Dit laatste vooral heb ik in Brabant en Limburg d.n laatsten tijd veel gezien. Soms viel de productie van 80 op een dag tot niets terug. Daar de dieren blind zijn kunnen ze hun voedsel niet meer vinden. Ze zitten suf, inee.igedoken in een hoekje en ster ven na een dag of tien. Soms genezen ze, de ziekte wordt slepend en aeze vogels verspreiden veel smetstof. Verloop. Is de ziekte eenmaal in een koppel, dan is zij er haast niet meer uit te krijgen. De overgebleven dieren worden in het warme jaargetijde weer chijnbaar beter, doch in het najaar oreekt de ziekte weer inens uit. Jonge, veredelde dieren zijn het gevoeligst, sommige kippen zijn geheel ongevoelig. De smetstof zelf is niet bekend. Wel weet men dat zij door de lucht, voedsel of water of andere vogels gemakkelijk overgebracht kan worden. De beste behandeling is voor koming. Men moet het geheele hok, dus ook de bovenwanden en zolder grondig ontsmetten met een 3% croline oplos sing. Dit geldt voor al de ziekten van deze groep, dus ook diphtherie, tuberculose en anderen. Verder past men afzondering toe, creoline in het drinkwater of een weinig kaliumper-manganaat dat men bij eiken drogist koopen kan. Een paar korrels geven aan het water een lichte wijn- roode kleur. Behandeling der zieke vo gels apart kost veel tijd. Neus en oogen kan men schoonmaken met boorwater. Om den achterkant van de neusholte te bereiken kan men den vogel onderst te boven houden, de kam beneden, en dan de oplossing voorzichtig in de ver- hemelte-spleet druppelen. Een weinig slaolie wert verzachtend op de neusgaten gesmeerd. Van tijd tot tijd kan men door licht drukken slijm uit de neusgatenenon- der-oogholten verwijderen. Heeft men meer ziekte vogels dan kan men het probeeren door de vogels 2 maal per dag met den kop geheel onder te dom pelen in een lauwe 1 a 2 pet. kalium permangag permanganaat oplossing gedurende eenige seconden. Geneesmiddelen toedienen bij deze ziekte is gevaarlijk met het oog op verstikken. Deze middelen werken niet genezend op de slijmvliezen maar bevatten meestal wat Spaansche peper, middelen die de spijsvertering aanzetten. Ze zijn echter naar verhouding tot de waarde veel te duur. De dieren droog en warm houden, voorzien van goed voedsel en drinkwater is het beste. Diphterie. Vooral deze beide ziekten heerschen op het oogenblik heel sterk, in ons land Hoewel pokken een huidziekte is wil ik haar toch hier behandelen, omdat zij veel voorkomt, samen met diphtherie en omdat beide ziekten door dezelfde smetstof veroorzaakt worden. Diphterie. Het typische kenmerk van deze veel voorkomende ziekte is dat er gele punthjes en vliesjes ontstaan op de slijmvliezen van mond, neus, keel, keel, luchtpijp en oogholten. In het begin lijkt de ziekte veel op snot en er zijn zelfs schrijvers die van e snot-diphtherie spreken. Spoedig ech ter treden op de genoemde plaatsen de gelepuntjes en vliesjes op, wat bij snot niet gebeurt. De vliezen kunnen de lucht pijp verstoppen en als ze zich in de on der-oogholten verzamelen, de oogen ge heel wegdrukken, terwijl deze holten dan zelf als knikkers uitpuilen. De voed- selopname en de ademhaling worden na tuurlijk ten zeerste belemmerd, vooral als de dieren hun gezicht verliezen. De smetstof vormt tevens vergiften waardoor het zenuwstelselaangetast wordt en de dieren suf en slaperig worden. De vogel staat tengevolge van de benauwd heid met gestrekten hals en geopende snavel. Het dier stinkt daarbij h vig uit den bek. ck de ingewanden kunnen aangestast worden en er treedt dan diarrhee op, soms met bloed gemengd. Er teeedt dan snel gewichtsverlies op, bloedarmoede, te zien aan het bleek worden van kam en lellen. De smetstof wordt door de lucht verspreifdt of door aanraking of krabben met besmette poo- ten enz. Soms sterven de vogels na een korte ziekte in 3 a 4 dagen, soms duurt het maanden lang. De diphtherie kan zich snel iu een koppel verspreiden. Wie goed oplet, ziet spoedig of er onder zijn koppel dieren zijn die niet tierig zijn én wie deze direct er uithaalt, apart zet en behandelt, zal verdere voortgang der ziekte kunnen stuiten. Behandeling: De vliesjes kan men met een mesj of scherp houtje ge makkelijk verwijderen. Er blijven dan bloederige slijmvliesjesplekken over en deze penseel men dan met jodium- tinctuur. De gezwellen onder de oogen kan men openen en uitspoelen met 2p"Ct. boorzuur. [x/tutecorrweerij aöifi» lifts De 'oestand in KonstantinopeL KONSTANTINOPEL, 6 Nov. Het kabinet is afeetreden. tiONSTANTINOPEL, 5 Nov. De nationale Vergadering van Angora heeft Rafet Pasja tot gouverneur van de „provincie" Konstantinopel benoemd. De ambtenaren der regeering van Konstan- Bnopel, die beseffen, wéke gevolgen hot be sluit d»r regeering van Angora voor hun po sitie zou hebben, vroegen Rafet om instruc ties. Hij antwoordde, no^ geen instructies uit Angora te hebben ontvangen, doch niettemin kondigde hij aan, dat het gemeentepersoneel van de stad in dienst zal worden gehandhaafd, maar dat de ambtenaren der verschillende mi nisteries zich als ontslagen kunnen beschou wen, echter zonder nadeel voor hun aanspra ken op salaris. Daarop werd een buitengewone zitting van den gemeenteraad gehouden, die vervolgens den minister van Bimnenlandsche zaken aan bood, af te treden. Inmiddels vergaderde het kabinet. De mees te ministers vonden het nutteloos, nog langer een afzonderlijke regeering te handhaven. De grootvizier was derhalve verplicht, hedenmid dag het aftreden van het geheele kabinet in te dienen. Zoodra Rafet Pasja aan. het bewind kwam, stelde hij generaal Harington, den Britschen opperbevelhebber van de geallieerde troepen, er mede in kennis, dat de Kemalisten het recht eischen, een civiel bestuur te vestigen te Tsjanak of Gallipoli alsmede aan den Azia- echen oever van den Bosporus. De drie geallieerde generaals antwoordden dat deze eisch een politiek karakter draagt, en derhalve niet door hen kon worden inge willigd. De geallieerde politie is hier nog steeds in functie. Heden vielen onlusten voor te Stam boel, Skoetari en andere voorsteden. Studen ten riepen luid „Weg met den sultan!" ben groote menig beproefde de brug over te ste ken, maar de politie trad krachtig op en belet- te dit Er ontstond een gevecht, waarbij de politie van haar vuurwapenen gebruik moest maken, met het gevolg, dat er zes slachtoffers vielen. De houding van den sultan is nog onzeker en het is ook niet bekend, of hij voornemens Ss, ai of niet een nieuw kabinet te benoemen. Met uitzondering van prins Selim weigert de geheele keizerlijke familie, zich aan het op treden der regeering van Angora te onderwer pen. Officiéél wordt gemeld, dat de minister van Eerédienst der regeering van AngoTa, Abdoel la Azam, zijn ontslag heeft genomen, naar verluidt wegens gezondheidsredenen, doch on getwijfeld, omdat hij niet kon instemmen uk de besluiten van de Nationale Vergadering. Later word gemeld, dat Kemalistische ger darmen zijn verschenen te Bergaz ten Noon oosten van Tsjanak en op vele andere punte binnen de neutrale zone, die thans feitelij njet langer bestaat. De geallieerden werde: geplaatst voor een voldongen feit en zullen we verplicht zijn, het nieuwe regime te aanvaar den. Naar gemeld wordt, zijn nieuwe betoogin gen in voorbereiding. NAPELS, 4 Nov. De stad Napels is plotseling door een overstrooming ge teisterd, ten gevolge waarvan aardver schuivingen hebben plaats gehad. Te Santa Maria is een muur ingestort. Tal rijke personen, waaronder brandweer lieden, die met het reddingswerk bezig waren, werden onder de puinhoopen be graven. Acht brandweerlieden en twee andere personen werden gedood. Een groot aantal gewonden werd naar het ziekenhuis overgebracht GENT, 5 Nov. De Frontpartij hield heden een manifestatie ten gunste van de vervlaamsching der Gentsche hooge- school. Op verschillende punten hadden bot singen plaats. De politie kwam tus-schen- beiden. Er zijn tal van gewonden, ter wijl verscheidene personen werden ge arresteerd. DE CONFERENTIE VAN BRUSSEL. LONDEN, 6 November. Gemeld wordt dat de conferentie inzake schadevergoeding op 5 Dec, te Brussel zal worden geopend. Benar Law, Poinearé, de Belgische premier, Theunis en Mussolini, worden ter conferentie verwacht, even als vertegenwoordigers van andere lan den, die belang hebben by de schadevetgoe- dingskwestic of de ooiiogssehulden. Prelemi na,ire besprekingen zullen waarschijnlijk plaats hebben tusschen de leden der 4 voornaamste gealllieerde mogendheden. De Ver. Staten zullen aan de conferentie niet deelnemen, ten zij de kwestie der oorlogsschulden van de agenda wordt afgevoerd. Leden van dc nieuwe Italiaansche regeering. Het bericht van den Berlijnschen corres pondent van de „N. R. Crt." als zou Hr. Mr. Gezant te Berlijn, Baron Gervers, voornemens zijn binnenkort zijne functie neder te leggen, is. naar het Haagsche corr. bureau aan het Departement van Buitenlandsche Zaken ver neemt van allen grond ontbloot Naar de „Courant" uit betrouwbare bron verneemt, heeft het wetsontwerp tot wijzi ging der Radenwet het departement van Ar beid verlaten. In 't wetsontwerp is o.a. voorge steld de Verzekeringsraden te 's-Gravenhage en Arnhem op te heffen. Omtrent het bekende geval in de Adriana- sfraat te Rotterdam, deelt de „N. R. Ct." oog mede: Het signalement, dat buren gegeven heb ben van de beide mannen, die verdacht wor den van den diefstal met geweldpleging in Niet alle advertentiën hebben reeds bij één enkele plaatsing Zulks hangt grooten- deels daarvan af of er lust tot het koopen van s Uw artikel bestaat s wordt de lust tot koopen opgewekt i in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" de Adrianastraat alhier, luidt als volgt: De een, een man van middelmatige lengte, met schraal uiterlijk, gekleed in grijzen winter jas, met gleufhoed op; de ander, een hoofd kleiner, met donker uiterlijk en in het don ker gekleed. Ook hij droeg een gleufhoed. Een zakdoek met bloed bevlekt en voor zien van de initialen D. B. is in de woning van de weduwe Van der Vliet gevonden. Die zakdoek is niet van haar. Er blijken gestolen te zijn een gouden re montoir-dameshorloge, gemerkt E. van der Vliet, met lange, zilveren schakelketting; een gouden ring met zwarten steen, waar om kleine parels; een doublé collier met doublé-ketting en medaillon, waarin een buste-portret van een jongen van 11 jaar; een zilveren beursje, een gouden ring met gouden plaatje, twee langwerpige gouden oorknop jes en een doublé-broche, twee in elkaar gewerkte hoefijzers. De commissaris van politie van het bureau Witte de Withstraat verzoekt ieder, die inlichtingen kan geven, zich aan zijn bureau tc vervoegen. Het Arnhemsche Gerechtshof heeft Don derdag, naar de Tel. meldt, uitspraak gedaan in de zaak tegen A. W. ten H., notaris te Wierden en diens klerk A. D. P., die korte lings terecht stonden: de notaris ter zake van valschheid in geschrifte en de klerk om dat hij hierbij behulpzaam was geweest. Het O. M. eischte toen tegen den notaris een maand gevangenisstraf en vroeg vrij spraak voor den notarisklerk. Het Hof veroordeelde den notaris tot een gevangenisstraf voor den tijd van 14 dagen en sprak den klerk, conform den eisch van het O. M., vrij van het hem ten laste ge legde. PASTOOR HUGO VERRIEST f Onze correspondent te Brussel seint t>ns: Zaterdag had te Ingoyghem de teraarde! stelling plaats van pastoor Hugo Verriest. H was, zoo wordt aan de N. R. Crt. gemeld, e donkere, sobere dag val wind, regen en hage vlagen, maar spijts het gure weder, war? toch honderden Vlamingen uit Brussel, An werpen, Gent en vooral uit het West-Vlaam sche naar het kleine dorp gekomen, om den grooten doode de laatste eer te bewijzen. Voor het sterfhuis lag, naar West-Vlaamsche gewoonte, een in slroo gevlochten kruis en naast het hek hingen een kruisbeeld en een brandende lantaarn. Het dorp zelf was in rouw gehuld. Aan alle gevels hing de vlag halfstok en voor de ramen stonden kaarsen te branden, den ouden, beminden pastoor van te lande ter eere. Te tien uur begonnen de klokken te luiden. Rondam het sterfhuis stond in den gierenden wind een dichte menigte, terwijl binnen door Omer Waltez, bestuurder van de Koninklijke Vlaamsche Academie en voorzitter van den tak Brussel van het Algemeen Nederlandsch Verbond, een korte lijkrede weTd gehouden. De spreker herinnerde aan het Vlaamsch en letterkundig werk van den afgestorvene en aan zijn laatste bezoek aan de Vlaamsche academie te Genn eenige weken geleden, waar Verriest aan iemand, die hem geluk wensehte met zip herstel, zeide: ,,Het schünt dat ik er beter uitzie dan ik ben" en dns als het ware een voorgevoel had van zijn naderend einde. Na deze woorden werd het stoffelijk over schot van pastoor Verriest naar buiten ge bracht. Een plaatselijk muziekkorps opende den stoot, gevolgd door de geesteliikheid en de vaandels der studentenvereenignvjen van Brabant, Antwerpen, West- en Oost-Vlaande- ren. De slippen van het lijkkleed werden ge dragen door mr. Frans van Cauwelaert, prof. August Vermevlen, Omer Wattez en den tachtigjarigen dichter Eugeen van Ove. Daarna volgde een zeer lange optocht van Vlaamsche boeren, intellectueelen, handelaars, letterkun digen, priesters, arbeiders. Kamerleden en zelfs officieren. De kerk was veel te klein en honderden konden er geen plaats vinden. Tijdens den lijkdienst werd het dopdssantje van Hugo Verriest, door hem zelf geredigeerd en met zijn portret versierd, aan de aanwezi gen uitgedeeld. Pastoor Alois Walgrave hie'd van den kansel een roerende lijkrede. Hij trok een parallel tusschen het werk van Ver riest te Ingoyghem en zijn arbeid voor de herwording van het Vlaamsche vclk en haal de als voorbeeld van het onverwoestbare op. timisme van den gestorven herder diens woor den aan: „Weest niet ontmoedigd, hou<lt hoop! Wij gaan niet dood, Vlaanderen her leeft. Ik kom uit de duisternis van Vlaande ren en sta nu in het licht!" Spreker eindigde met het gedicht In Paradisum uit Guido Ge- zelle's Kerkhofblommen. Vervolgens werd Hugo Verriest voor de kerk onder een groo ten boom begraven, waar Herman Teirlinck namens de vereeniging van letterkundigen een laatsten groet bracht aan de afgestorvene en de ingetogen menigte, niettegenstaande den loeienden storm, voorbij het open raf defl. leerde. Baakpapier rnm 0 m s 0 0 0 0 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3