M 1 Dinsdag 7 November 1922 45st® Jaargang No. 14292 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. Eerste blad. BRIEVEN UIT ROME. De éenmanswagen Brieven uit de Congo. De gebeurtenissen in Italië. STADSNIEUWS. AGENDA 8 NOVEMBER Ned. R.-K. Bond voor Handels- en Kantoorbedienden afdeel. Haarlem. Aardbeienteelt. Rusland-film. Stemmen van voorstanders. Het is bekend dat onder het tramper soneel niet alleen tegenstanders, maar ook heel wat voorstanders zijn van het systeem-eenmanswagen. Waar in ons blad de tegenstanders ruim aan het woord zijn geweest, leek het ons nuttig ook eens het oordeel van voorstanders te vragen. We behoefden daarvoor niet lang te zoeken, want het is bekend dat, in tegenstelling met de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, welke sterk ageert tegen den éénmanswagen, de vereeni- gingen van Spoor- en Tramwegpersoneel Sint Rapaël en P. C. B. niet zoo direct afwijzend tegenover het voor Nederland nieuw instituut staan. En dat o.i. op goede gronden. Wij hadden een onderhoud met eenige leden van Sint Raphael en P. C. B., die ons het onderstaande als hun meening gaven, met de verzekering er bij dat d t in 't algemeen de meening is, niet alleen van het overgroote deel der leden van Sint Raphael en P. C. B. maar ook van het overgroote deel van het nedienend personeel van den éénmanswagen. Dat bij invoering van nieuwigheden aldus onze zegslieden ongeveer men heel spoedig geneigd is daartegen over een afwijzende houding aan te ne men en te zeggen dat het niet aangaat die nieuwe techniek in te voeren, is een algemeen verschijnsel. Maar niet zelden gebeurt het dan, dat men, nadat door rniervinding en practijk geleer.1, ver- s hillende wijzigingen en verbeteringen zijn aangebracht, met het nieuwe ver trouwd raakt en er zelfs goeds in gaat zien. Dit zou ook kunnen blijken het geval te zijn met den éénmanswagen. Het bleek reeds, volgens het verslag van die vergadering op het Internationale Congres van Tramwegen te Brussel gehouden, dat de éénmanswagen in Amerika, Londen en Arnhem met suc ces in dienst is gesteld, hoewel ook op het congres vele bezwaren die aan het systeem kleven, onder het oog werden ge zien. Het standpunt van onze zegslieden inzake den éénmanswagen is dat het niet onmogelijk is dat zij zich met het systeem-éénmanswagen kunnen veree nigen, indien de Directie bij doorvoering van 't systeem rekening houdt met de belangen van het personeel. Vooral wanneer een en ander noodig of nuttig blijkt voor het bedrijf. Wij stellen ons, als organisaties op het standpunt dat wij ons niet zonder meer tegen den éénmanswagen zullen verzet ten, althans niet zonder een grondig nader onderzoek te hebben gedaan, ook onder het personeel, want er blijken on der het personeel nog al tamelijk uiteen- lóopende rreeningen "te bestaan. Wij wil len hierbij wel verklappen dat er wagen voerders zijn, die in den beginne hef tige veroordeelaars waren van het sys teem-éénmanswagen en zich thans be ijveren dezen wagen te mogen bedienen. Het meeningsverschil onder het perso neel blijkt ook wel uit de vele, vaak te genstrijdige berichten die in de dag bladen over cie kwestie verschijnen. Uit dit alles blijkt dat de organisaties zich wel meermalen mogen bedenken alvorens zich uit te spreken en doen zij dat niet dan zou men wel eens van on tactisch optreden eener organisatie kun nen gewagen. De leiders der organisaties zullen zich dus eens goed moeten oriën- teeren, vooral om de groote beteekenis, die er voor het personeel aan vast zit. Het zou immers wel eens het geval kun nen zijn dat het systeem-éénmanswagen, na aangebrachte gewenschte en gevraag de verbeteringen, voor dat personeel een winst moet genoemd worden. De directie noemde als te verkrijgen besparing door invoering van ('en éénmanswagen een bedrag van f 32000. Dat is van gewicht als men bedenken dat verschillende spoor- en tramwegmaatschappijen in Duitsch- land, naar verluidt, in zulk een nood toestand verkeeren, dat zij hard op weg zijn naar hun ondergang. Het spreekt van zelf dat het invoeren van den éénmanswagen op drukke lij nen niet gewenscht is, doch dat schijnt ook de bedoeling niet te zijn. Immers de directie gaf in de vergadering der tram commissie op 27 October ook te kennen dat dit niet gewenscht is, althans niet in de bedoeling lag. In dit verband merk te men nog op dat de rijtijd op de lijn VerwulftOverveen wel wat krap is. Het is wel gewenscht dien te verruimen. Natuurlijk zullen de organisaties zich verzetten tegen een vermindering en ontslag van personeel als gevolg van den eenmanswagen, maar onze zegslieden ge loofden ook niet dat de Directie dat va plan is. Wel zal personeelvermindering door verloop als ontslagneming, pei.sio- neering of andere oorzaken,kunnen bereikt worden. De op'engevallen plaatsen zou den dan niet dan in hoog noodige geval len aangevuld worden. Op deze manier behoeft geen personeel te worden ont slagen. Veel hangt voor 't welslagen van de proef af van de medewerking van het publiek en hierop deden onze zegsleiden een dringend beroep. Het publiek kan het werk van het personeel zeer verge makkelijken, door b.v. bij het instappen met gepast geld te betalen en het geld gereed te houden. Daardoor wordt on- noodig lang oponthoud voorkomen en behoeft het personeel zich niet buiten mate in te spannen, den verloren tijd bij het instapppen onder het rijden in te halen. Ook moet het publiek den wa genvoerder geen onnoodige vragen stel len of hem beschouwen als een verkeers agent of gratis informatiebureau. "Wij stelden de veel gehoorde vraag of de dienst van den wagenvoerder van den eenmanswagen niet te zwaar is. Vernomen is immers dat het werk van dien wagenvoerder zoo afmattend en zenuwsloopend is, dat hij eenige jaren gauwer zal versleten zijn. Ons werd verzekerd dat, naar de mee ning onzer zegslieden, die dienst niet te zwaar en niet zoo zenuwsloopend is als wel door sommigen wordt beweerd, mits de maximum diensttijd per dag 8 uur is. Het is de wensch van het personeel dat deze 8 uur zonder tusschenpoos wordt uitgediend. Dan verkrijgt de wa genvoerder een flinken rusttijd. Men merkte nog op dat in den beginne de dienst moeilijker en zwaaarder was dan nu, omdat het personeel vreemd stond tegenover heel veel dingen, maar lang zamerhand komt de routine en de routine laat gemakkelijk werken. Wij i nformeerden naar de veiligheid van het verkeer en kregen ten antwoord, dat deze niet minder is dan op tweemans wagens of 'n stoomtramlocomotiefs met één machinist of een automobiel, be stuurd door een chauffe tr. Dat een wa genvoerder plotseling dood blijft of plotseling zoo onbekwaam wordt, dat hij zelfs zijn wagen niet tot stilstand kan brengen, zal wel tot de zeer groote uit zonderingen blijven behooren. Wel is het natuurlijk bij kleine ongevallen of defecten gemakkelijker met z'n tweeën te zijn dan alleen, maar dat is vrijwel het eenige be waar. De rijtijd wordt tegenwoordig ook al niet meer zoo veel overschreden, tenzij op zeer drukke dagen, en bij storm- of regenweer, wanneer de passagiers veel tijd noodig hebben om in te stappen. Tenslotte hadden'onze zegslieden nog eenige wenschen, die we niet onvermeld laten. Over de technische verbeteringen rep pen we niet. Deze zullen wel te zijner tijd met de Directie besproken worden De voorverkoop van kaartjes vindt men algemeen een wassen neus, omdat de wagenvoerder de kaartjes toch moet controleeren, knippen en verantwoorde lijk blijft dat iedere passagier een kaar tje heeft. De vergoeding voor .een wkgenvoerder- conducteur wenscht men hooger dan 40 en 50 cent. Deze wensch werd reeds in de tramcommissie naar voren gebracht en werd door onze zegslieden onder schreven. En ten slotte maakte men nog de nuch tere opmerking dat men liever op één- manswagens rijdt, dan dat de directie aan de loonen gaat tornen. L. T. B. LANGS DEN WEG. Over het glim-natte asfalt komt van uit de Barteljorisstraat een bakkerskar aanrollen richting Groote Markt. Dat is op zich zelf iets heel gewoons. De wagen is boordevol, zóó dat het deksel half op staat en de lange witte brooden, als heipalen naast elkaar staand, zichtbaar zijn. In gebogen houding loopt de bestuurder er achter en nog moei lijker wordt zijn gang, als hij het kantige plaveisel van de Groote Markt heeft bereikt, waarop de wagen begint te hotsbotsen. Met een handige zwenking werkt de man zich achter den verkeers- ggent om, wendt dan, het hoofd geheel aebogen, een extra-krachtsinspanning gan, om den wagen flink op gang te bren- en. Evenwel, vóór hij de Groote Hout straat kan inrijden, gebeurt er iets nood lottigs. Naast de opstaande broodlichamen staat een -taartjesdoos, schijnbaar minder zorgvuldig geplaatst, want plots wipt de doos uit den wagen en kantelt zoodanig, dat de gansche inhoud op de straatsteenen terecht komt. Het is een hartroe rend gezicht. Enkele hebben den val niet overleefd, van andere zijn de broze ver sierselen onherstelbaar gekneusd. Een ananasblokje, nog gewikkeld in 'n zachte slagroomomkleeding, steekt parmantig boven een puntkei uit, terwijl een roode, ïbolle kers, in den val losgeraakt van een frou- frou taartje, heel smadelijk in een slijkmassa is terechtgekomen. In het besef vair den vollen omvang van de ramp, hurkt de man onthutst neer en begint omzichtig uit de ruïne op te delven, wat nog den dag en den cliënt waardig is. Op de kanteelen van het stadhuis hebben een zestal musschen postgevat, die krijschend en schetterend neerstrij ken op de plaats des onheils, zoodra de man is verdwenen, om zich dan te ver gasten aan den kostelijken afval. f ^rr M t. Trr Uit iedere kleerkast iets- TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verduistering. R.-K. Kiesvereeniging. Gouden echtpaar. Zangwedstrijd. MUZIEK. Musikalische Kammerspiele. ii. De beide Westerschelde-boorden wa ren zonder erg langs ons weggegleden met Zïeland's heerlijkheid. Vlissingen had den we met onze kijkers bekeken en de drommen volks zien feestvieren en jui chen, want 't was de verjaardag van Wilhelmuna, Neerland's Koningin. Nog lang bleven we zoo nastaren en mijmeren. En als je dan dat laatste stukje vader- andsche grond ziet vervagen in de wijde verte tot 'n nevelstrook, dan kruipt 't bloed, waar 't niet gaan kan en je denkt „Tot wanneer Om nog maar zoo lang mogelijk min stens het vaderland te kunnen ruiken, hadden we 'n prima Hollandsche sigaar aangepunt, door goede vrienden meegege ven voor op reis. De zee was kalm en soiegelglad. Zelfs gien ongezoute haring zwom ons vaartuig in den weg, en 'k zou met groot genoegen op schaatsen naar den Congo zeilen als de zee op staan- den voet was bevroren. Om zeven uur werd er gebeld. Tijd voor 't diner. Alle passagiers spoedden zich naar den prachtig versierden eetsa lon, waar we steeds op onze wenken wor den bediend. Als bijzonderheid zij hier vermeld, dat we het hooge reisgezelschap genieten van den Gouverneur-Generaal van Bel gisch Congo, Mhr. Lippens, die na enkele maanden vacantie zijn werkzaamheid in de'"kolonie gaat hervatten. Dagelijks hebben we de hooge eer met Z.Ed, in dezelfde zaal te dineeren. Na 't diner muziek van 9 tot 10 uur. Op 't dek was 't heerlijk. Van verre schit terden in de avondschemering de talrijke lichtjes en lichten van Engelsche steden en vuurtorens, 'n Prachtige avond 1 Br. Gerardus van der Peet, uit Heiloo en mijn persoontje werden aangewezen om dezelfde cabine te bewonen. We stap ten binnen, en na alles nauwkeurig aan 'n zorgvuldige inspectie te hebben onder worpen, begonnen we onzen eersten nacht op 't schip, na ons nogmaals drin gend te hebben aanbevolen in de moe derlijke bescherming van Maria. Zóó verliep de avond van den eersten reisdag, 't Ging subliem. Spoedig hat'de we den slaap te pakken, want de da was lang en vermoeiend geweest. Ook de tweede dag begon goed. Ik had 's morgens het geluk de H. Mis te kunnen lezen in een der bovenzalen van het schip. In 't verdere verloop van den dag zagen we van verre de Fransche kusten met hare verrukkelijke landschap pen tegen grillige bergruggen. Intusschen waren we in volle zee. De boot begon te zwenken en te. zwaaien en huonelde zoo nu en dqn als 'n jong veulen toomeloos over de breede baren van den Oceaan. We waggelden maar vroegtijdig naar onze cabine en begonnen goed te-slapen, maar vroeg tegen den morgen werden we ongewoon wakker geschud, 't Was alsof we telkens uit onze kooi gelicht werden en dan weer met geweld teruggesmeten. Eerst vond ik 't wel gezellig, maar toen 't binnen in den maag ook begon te spo ken, kwam 't in eens bij me" op, dat ik zeeziek zou worden, 'k Kreeg kippenvel van schrik „Zeeziek Al heel spoedig hing ik over de hobbelende balustrade. En toen vroegen ze me nog„Ben ej aan 't schellevisch voeren Zeeziek, wat is dat akeligDe geheele inwendige mensch wordt buiten werking gesteld, de maag finaal leeggeschraapt. Ik werd getroost door de gelukkige gedachte, dat ik niet alleen was. De meeste passagiers kwamen dien dag niet boven water. Dat duurde zqo twee dagen. En vooral [na het korte oponthoud te La Pallice (Fr.) begon de storm met nieuwe hevig heid. In de Golf van Biscaye en bij kaap Finisterre was het geweldig rumoerig. Daar heb ik in stilte 'n „Profundus" ge beden voor de schipbreukelingen van „L'Afrique", die voor twee jaar op die zelfde plaats hun graf in de golven von den, en waaronder een 17-tal missiona rissen het offer van hun heldenleven brachten. O. L. Heer was met hun goe den wil tevreden. Wij zijn nu de gevaarlijkste plaatsen gepasseerd. De zeeziekte is geweken. Allen zijn we weer vroolijk en opgeruimd zooals voorheen en kunnen iederen mor gen weer het H. Misoffer opdragen. Nu ik deze regelen schrijf, zwalken we reeds zes dagen op den Oceaan, rondom ons niets dan zeewater, geen land te be speuren. In den namiddag zullen we de noordelijke kust van Afrika bereiken en in Marokko enkele uren aan wal mo gen. Tot nu toe hebben we ons uitstekend vermaakt. We leven als in een klooster gemeente mét en bij elkaar, 't ls 'n rijke missiezénding, die onze boot naar Congo voert, want we zijn mer 21 missi onarissen aan boord, waarvan vier Hol landers. Bidt voor onze dierbare lezers, opdat onze verdere reis voorspoedig zij. We Z|jn nog pas aan 't begin. Tot 'n volgenden keer. PATER DIEMEER. Pr. Missionaris. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3,25 Per Week0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3,37)4 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst ais ingezonden mededeeling: 60 ci. Fer regel. Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing;'elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. In een vroegere correspondentie schreven we dat de toekomst op den duur onhoud baar werd. Reeds lang, gezien de zwakte en de nalatigheid der verschillende regeerimgen diie zich sedert den oorlog opvoerden, had zich een staat in den staat kunnen vormen, met een leger dat op 't oogenblik het getal van 300.000 soldaten bereikt heeft. De minis ter- president Facta durfde de groote bijeen komt de fascisten te Napels niet verbieden en veertigduizend fascisten eischten daar, op gezweept door de woorden van Mussolini den tocht naar Rome en den aanval op de regee ring. Het fascistencongres te Napels werd plotseling onderbroken, de hoofden der fascis ten overal teruggeroepen, de troepen keerden onmiddellijk naar hunne woonplaatsen, gar- nizoenên, zouden we kunnen zeggen, terug. De tocht naar Rome was besloten. Te Rome gaf de minister van publieke werken Riecio, die nationalist en meer dan driekwart fascist was, zijn ontslag, hetgeen het geheele ministerie in crisis bracht. De koning kwam naar Rome te rug en gaf aan Salandra, den voorvechter van den oorlog in 1915, opdracht om een minis terie samen te stellen. De fascisten waren in middels gelegerd op eenigen afstand van Ro me. De regeering had eenige honderden meters spoorwegrails doen opbreken en de staat van beleg werd afgekondigd maar later terugge roepen daar de koning weigerde het dekreet te onderteekenen. De commandant van de plaats en de provincie Rome nam toch uitge breide maatregelen om de binnenkomst der fascisten te beletten, deed de poorten bewa ken, de bruggen over den Eiiber versperren en verbood het verkeer van vrachtwagens en auto's. Men vernam al spoedig dat te Monlero stadis een twintigduizend fascisten geconcen treerd waren, te Civita-Vccchia en andere plaatsen een veertigduizend. Maar de vijand bevond zich ook in de stad zelve, en zich wei nig storende aan de uitgebreide politiemaat regelen trok de stad door in camions en auto's en ondernamen, gewapend met slokken, revolvers, karabijnen geregelde ge vechten met de werklieden in de buitenbuur ten. De hoofden der fascisten deden Salandra weten dat Mussolini niet van plan was een tweede plaats in een ministerie in te nemen en zoo slaagde Salandra niet in zijn opdracht. De koning deed alsdan seinen naar Mussolini en gaf hem opdracht een ministerie ineen te zetten. Dit groote nieuwe, bekend geworden, beteekende de overwinning der fascisten op de geheele Knie. Hun geestdrift was niet meer te temmen, de redacties der dagbladen die aiet fascistisch zijn, moesten het spoedig ont gelden. Alles werd verwoest en gelukkig, daar het Zondag was, bevonden zich in de redactie en drukkerijen weinig personen. Zeer talrijke troepen fascisten waren ook in de stad geko men en toen begon ook een geregelde jacht op socialisten en communisten. De fascisten waren meest allen gewapend met geweren en revolvers, onder hen kon men jongens zien niet ouder dan tien of twaalf jaar. Mussolini kwam te Rome aan Maandag in den morgen en begaf zich onmiddellijk naar den koning. Binnen een paar uren had hij een ministerie gereed waarvan hij de lijst van Mi laan had medegebracht Mei hem kwamen de fascisten en weldra krioelden de straten van Rome van zwarthemden (fascisten) en blauw- hemden (nationalisten). Overal moést de vlag uitgestoken worden. Alle werklieden werden door de fascisten aangehouden, onderzocht, en indien zij socialist of communist bleken te zijn, afgeranseld en eenigen zelfs doodgescho ten. Het was de nationale omwenteling, de revolutie voor het vaderland en den koning. Dinsdag 31 October hield het fascistisch le ger optocht door de straten van Rome. De troepen waren alle binnengekomen, met mi trailleurs, geneeskundigen dienst, cavalerie, alleen de kononnen ontbraken. Het lange défilé was prachtig en indrukwekkend van organisa tie, een geheel leger naast dit van den staat! In den zelfden avond zouden ze vertrekken, maar men doet zoo eensklaps geheel een le ger niet afmareheeren. Op Allerheiligen en vandaag nog bevinden zich nog talrijke groe pen fascisten en nationalisten in de stad, die zich aan nieuwe gewelddaden overgeven, hui zen en woningen van oud-ministers, van socia listische en communistische afgevaardigden plunderen en in brand steken, en in de arbei derswijken gevechten uitloikken. Alle socialis tische kringen zijn verwoest en geen een anti fascistisch dagblad kan nog verschijnen. Ondertusschen nam Mussolini het bewind in handen en gelastte onmiddellijk alle vreem de fascisten Rome te verlaten. Nu de over winning behaald is heeft het leger afgedaan en is de minister-president ijverig in de weer om den chaos door hem zelf in 't leven ge roepen, te herstellen, en eischt eerbied voor de wet die hij met de fascisten-beweging se dert twee jaar met de voeten getrapt heeft. Zijn ministerie bestaat uit vijf fascisten, hij zelf is minister-president, minister van binnen- landsche en bui tent and sch zaken, met twee leden van de liberale-democratie, twee leden van de Volkspartij en een nationalist. In de Kamer waren tot dusver slechts een twintig tal fascisten op de meer dan vijfhonderd le den. Deze Kamer zal dan wel ontbonden wor den, ofschoon ze, op sterven, wel een votum van vertrouwen zal aannemen voor den dicta tor. Men kan nooit weten en de regeeringsbe- scherming bij de verkiezingen is in Italië goud waard. De meeste ministers zijn geheel nieuwe personen, slechts twee bekleedden vroeger het ministerambt, de eene als minister van posterijen, de ander als onder-staatssecre taris. Mussolini zelf is slechts gedurende een paar jaar lid der Kamer en telt acht-en-derlig jaar. Maar hij is dictator en geboren heer- scher en zal zijn wil opdringen aan koning en ministers, aan de Kamer en misschien voor eenigen tijd aan het land. Vroeger was hij hevig socialist en toen de wereldoorlog uitbrak in 1914, was hij hoofd redacteur van het socialistisch orgaan „de Avanti". Voorstander van den oorlog van Italië, werd hij afgezet en verliet de partij, een eeuwigen haal zwerend aan het socialisme. Met zijn uiterst sterken wil heeft hij na den oorlog het communisme bekampt en stichtte hij de fascistische beweging, financieel ondersteund door de groot-indu- strieelen en de groot-grondeigenaars, die jaar lijks een groote som contributie moeten be talen aan de fascisten, die hen dan ook van de talrijke werkstakingen en gewelddaden der socialisten hebben afgeholpen. Maar Mussolini was met den naam en ambt van leider der fascislische beweging niet tevreden. Hij ver langde het bewind in handen te hebben en stichtte het fascistisch leger, bewapende het en gaf hot, geholpen door talrijke officieren, die fascist zijn, een militaire inrichting. Juist nu verscheen een brief van Mussolini, waarin hij den officieren verbiedt deel te maken van een politieke partij. - Hopen we dat de Italianen, die zooveel goede hoedanigheden hebben en vooral uit munten door hun gezond verstand, toch een maal gehoor geven aan de vermaningen van Z. H. den Paus nog dezer dagen door een brief aan de Bisschoppen door Paus Pius XI herhaald en weder als ware christenen vrede lievend en eensgezind worden, om gezamen lijk te arbeiden tot den bloei van het door den oorlog en na den oorlog zoo diepbeproefde vaderland! CÏVÏS ROMANUS. Sociëteit „St. Bavo" R.K. Volksbond (Mis sieavond) 8 uur Kantoorbedienden half 9 Haari. Inkoop Comb. half 9 Bestuur R.K. Leeszaal 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat, Dage lijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12Va, van 25 en van 710 uur. behalve des Maandagsoch lend en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. U.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voonm. van 912 uur, n.m. van 25 uu:r. Zaterdags al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kléine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Murtha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 2—4 en van 89 uur. Museum van Kunstnijverheid Tentoonstel ling van binnenhuiskunst Geopend van 104 uur gedurende de maand November. Bovengenoemde afdeeling zal 8 Novem ber a.s. een ledenvergadering houden. De agenda vermeldt o.a. bespreking jubileum en programma daar voor. Het concept-pro gramma is reeds samen gesteld. De feeste lijke herdenking zal Zondag 4 Februari a.s. worden gehouden. 's Morgens zal een H. Mis worden op gedragen vcor de levende en overleden leden van deze afdeeling, waaronder Al gemeens H. Communie. Hierna zal in ,,de Kretrn", Groote Markt om 10 uur ontbijt voor de deelnemers, om 3 uur réunie mi- sicale en om 5 uur gemeenschappelijk diner plaats hebben, terwijl des avonds 8 uur, een feest- en propagandavergadering in de Gemeentelijke Concertzaal zal gehouden worden. Feestredenaar Pater -oBarromeurs de Greeve. In onze aardbedenstreck irond Heemskerk wordt sinds jaren met succes een Duitsch soort aardbeien gekweekt welke in den voor- en nazomer geplukt worden. Ongeveer half Mei draagt ze mild maar zelfs in October kan de pink gerekend het vergevorderde seizoen nog beduidend zijn. Het weer moet natuurlijk het zijne daar voor bijdragen en dit liet nu in de afgeloopen maand nog wel eens iets te wenschen over. Wij zagen begin der vorige maand flinke onrijpe vruchten die echter door het koude weer geheel versteend zijn. Op enkele luwe plek jes is er nog wat van den pluk terecht gekomen en zoo is het gebeurd dat op het einde der vorige week nog op de Beverwijlvsche groentenveifing nog 3 kisten met aardbeien uit de duinstreek verhandeld zijn. Wij herinneren ons nog dat zelfs half No vember natuurlijk op zeer bescheiden schaal deze vruchten zijn aangevoerd. De strenge vorst der laatste nachten zal vermoedelijk wel zorgen dat zulks dit jaar niet gebeuren zal. Donderdag 9 November zal in het ge- bosw 'dor Protestantenbond aan de Raaks een Rusland-film, gevolgd door een Nan- sen-film vertoond worden. Dinsdag hield in gebouw „St. Bavo" do L. T. B. in het bisdom Haarlem een bui tengewone algemeens vergadering. Aan de bestuurstafel zat mede aan de oud-geestelijk adviseur, pastoor J. H. W. Borsboom. In zijn openingswoord bracht de voor zitter, de heer N. Dekker o.m. een harte lijk woord van dank aan den afgetreden secretaris, den heer A. H. J. Engels. Daarna las de waarnemend secretaris, de heer O. van Baar, de notulen, welke wer den vastgesteld. Van de afd. Beemster was een schrij ven ingekomen, waarin aandacht gevraagd werd voor een behandeling in een algemee- ne vergadering van de kwestie der grond belasting en in hoofdzaak van de opcen ten voor de provincie. In handen van het hoofdbestuur gesteld. De kwestie zal op een volgende algemee- ne vergadering behandeld worden. De afd. Honselersdijk had een verzoek ingezonden, den naam Land- en Tuinbouw- bond te wijzigen in R. K. Dioo. Tuinders- en Boerenbond. Aangehouden tot de volgende vergade ring. De afd. Ouderkerk a. d. Amstel ver zocht den Bond, adhaesie te betuigen aan het voorstel van de heeren Braat c.s., om te geraken tot afschaffing van den zzomer- tijd. Daar met de zuster-vereenigingen in deze samengewerkt wordt en dit adres, noch van haar, doch van den Bond is uitgegaan, wordt het verzoek van Ouderkerk voor ken nisgeving aangenomen. De Bond zal ech ter actief blijven in deze. Het hoofdbestuur stelde voor, de con tributie voor 1923 te brengen van f 5 op f 2.50 en voorts aan te gaan een rente- looze obligatieleening. Deze punten, als zijnde nauw verband houdende met elkaar, worden gecombineerd behandeld. De voorzitter lichtte deze beide voor stellen toe. In de laatste jaren schijnt veel leden de contributie te hoog te zijn ge weest en ze gingen heen. In 1920 werd minder ontvangen dan ge raamd was, f 5600, in 1921 f 5646 en in 1922 tot nu tos f 7500, totaal dus f 18.746. Nu wil de Bond de contributie verlagen, doch dan moet hij ook eenige zekerheid hebben, dat de geraamde contributis-innin- gen ook werkelijk zullen binnenkomen. Ook de bijdragen van verschillende instellingen hebben den Bond de laatste jaren gedu peerd. De Bond wil 1923 zoo safe moge lijk ingaan. Door contributie-verlaging hoopt hij de verloren leden terug te winnen. Er moet dekking gezocht worden voor de schulden van den Bond Velen zijn nog steeds bevreesd, dat zij den een of anderen tijd zouden moeten opkomen voor die schul den Doch de instelling is dusdanig, dat dit nimmer kan. En daarom vil de Bond, ter dekking der schulden, een rentelooze leening aangaan. Die rentelooze leening moet het organisatie-bewustzijn toonen. Zij moet voorts dienen tot delging der 40.000 schuld en tot volstoriing van de 25 aandeelen van den Handelsraad. Het overblijvende 13.000) zal dan als bedrijfskapitaal kunnen gebezigd worden. Dan ook is hel mogelijk, dat de contributie tot f 2.50 verlaagd wordt. Dan ook mag verwacht worden, dat vele vroegere leden weer toetreden als lid. De leening moet groot zijn 75.000. Ieder lid zou dan tof een bedrag van f 25 aan de leening moeten deelnemen. Van de 2.50 contributie zal niets afgedragen kunnen wor den aan de afdeeüngen. De afd. Luljebroek zou het deelnemen in de leening per lid tot een bedrag van 25 willen verlagen tot 5 per lid. Wie 25 kan betalen, kan dit toch doen. Ook Castricum zeu de obligaties in klei ner bedragen willen vastgesteld zien. Deze afd. vroeg tevens of de Bond ook schulden beeft jegens verschillende corporaties. Voorts zou zij het aan de afdeelingen willen over laten, wanneer het best de contributie geind kan worden en den tijd er voor wel vastge steld wilen zien. Alnhen aan den Rijn wilde de obligaties op f 10 stellen 't Veld zon de contributie op 2 wilen bepalen, waarvan dan nog f 1 aan de af deelingen terug kwam.. Alleen zeer sterke contributie-verlaging zou den Bond aan le den doen winnen, meende deze afd. De voorzitter zette uiteen, dat omtrent de inning der gelden reeds meermalen overleg is genleegd door bet Hoofdbestuur met de afdelingsbesturen. Het komt er niet op aan. hoe de centen inkomen, als ze maar bin nenkomen. Poeldiik meende, dat het heengaan der ''eden niet zoozeer zat in de hooge contribu tie dan wel in de debacles der instellingen. Als die weggenomen konden worden, zou hef wel beter gaan met het ledenta'. Castricum en Nieuwer-Amstel meenden dat een premieleening beter kans van sla gen zou hebben dan een rentelooze obliga- lie'teening. Door den voorzifter werden de verschil lende sprekers beantwoord. Het bedrag was op 25 gesteld, omdat bet Hoofdbestuur meende, dat iedereen dat bedrag kon vol de en. Het Hoofdbestuur kan echter, in overleg mét de commissie, nader overleggen, of ook kleinere obligaties 5 f 5 en 10 kunnen worden uitgegeven. Die overweging kan de vergadering het bestuur vragen, maar het is beter, dit niet te eiscben. (Wordt veAolgd.) Diep gevallen. Mevr. J. M. S. P. verzocht om opname van hel volgende Zijn a'Ae Haarlemsche Katholieken wel be kend met een der jongste vormen van lief dadigheid in onze ziekenhuizen: de zooge naamde maatschappelijke zorg voor de min vermogenden, die als genezen of bijna ge nezen ontslagen worden? Zij en hun gezin zijn er soms juist door dat ziekzijn zoo treurig aan toe en daarom geeft onze zuster Casander ze zoo graag wat mee en in den a.s. wintertijd is haast niets zoo welkom als kleeren. Kom. laten we onze kasten nog eens goed nakijken, vooral ook de kastjes onzer kin deren. of we er niet nog een stukje uit kun nen missen en gij, die zelf patiënten hebt in Mariastiehting of Joannes-de-Deo-zie- kenhuis, toe neemt eens een pakje mee: of nog beter laat het uw kinderen brengen. Later zal de herinnering aan dien gang naar het ziekenhuis hun een aansporing zijn tot liefdadigheid in het algemeen. Al geeft ieder weinig, dan wordt het samen toch veel en het uiterlijk van de voorraadkast van zuster Casander wordt dan een beetje meer in overeenstemming met haar goeden wil en baar ijver. Haar adres op het pakje is in beide ziekenhuizen voldoende en graag wordt het aan de poorten in ontvangst genomen. Barometerstand 745. Vooruit. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Kon. NetL Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen ran 7 November. Hoogslte barometerstand 763.4 m.M. te Memel. Laagste barometerstand 740.7 m. M. te Thorshavn. Verwachting van den avond van 6 tot den avond van 7 November: Matige Zuidwestelijke tot Westelijke wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk aanvan kelijk nog regenbuien, zelfde temperatuur. Twee kantoorbedienden, werkzaam bij de Stoomvaart Maatschappij Nederland te Am sterdam, hebben in den loop van Octo ber ten nadeele dier maatschappij f 20.003 verduisterd. Zij hebben zich dit bedrag kunnen toeeigenen door vervalsching van kwtanties. De beide kantoorbedienden, resp. 23 en 25 jaar oud, van we de een te BBussum en de andere te Haarlem woont, zijn aangehouden. Eén hunner heeft bekend, de ander blijft ontkennen. Vrijdag a s. zal de R.K. Kiesvereeniging des avonds 8 uur in het Gebouw „St. 'Bavo", Smedestraat, een ledenvergadering houden. De agenda vermeldt o.a. verkio- zing van 2 bestuursleden. Gisteren herdachten de heer J. D. v. d Putten en mej. S. Philippo, wonende in de Vooruitgangstraat, ondër veel blijken van belangstelling den dag, waarop zij vijftig jaar geleden in den echt werden verbon den. Zaterdag en Zondag is te Schiedam dey nationale zangwedstrijd van Inter Nos voort- gezel Zondag werd door „Euterpe" (dir. H. Post), te Schoten de 4e prijs behaald en door „Door Zang Vriendschap," (dir. H. Baks), te Haarlem de 5b prijs. Zondagmiddag zal in den Schouwburg Jansweg, een matinée plaats hebben van de „Musikalische Kammerspiele" welke te Amsterdam zoo'n enorm succes behaalde. Hetzelfde programma zal ook te Haar lem worden uitgevoerd. OP ZEE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1