K, S. A. Byrg®rlijk@ Stand. laatste nieuws. Yvette Guilbert. Percy Grainger. Mia Peifenburg-Hendrik Andriessen. uilte zich onder meer in een schat ran bloemen, die beiden werden vereerd. G. J. K, De Duitsche trawlers in IJmuiden, Gaat niet door. Film op Plantkundig gebied. Cursus in Gregoriaanschen zang. Nationale Vereeniging tot bestrijding van den woeker. Gevonden voorwerpen. Kennisgeving. BILJARTEN. W De Treinroof. De Conferentie van Lausanne uit gesteld. Een tornado. De Commissie van Herstel in Berlijn. De toestand in Konstantinopel. INGEZONGEN. UIT m OMTREK. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. NOORDWIJKERHOUT. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. KERK EN SCHOOL Mgr. Aelen. 6EVENGD NIEUWS. Het vergaan van de „Cornells". wmmmimMaimimmmmmirmmmawBnmEssmm Een marktoorlog. De foren van Ransdorp. n l-Tcemdc Fransche voo.-drachts- kins era fs Yvette Grilbert, die wij se- dci i <1 :i oorlog aiet meer in ons midden h-bben gehad, zal onder de auspiciën ven de Hcüa-nÖsche Concertdireclie Dr. ar tv- os ven tournee door ons land 'maken. Maandag 20 November treedt z'; v - luu eerst op te Rotterdam, den, 2tSfrn ie Amsterdam, 22 Nov. Den Haag, 23 Zwolle, 2t Arnhem, 25 Haarlem, 26 L v. drechl, 27 Leiden, 28 Amersfoort en 1 D omber c Utrecht Zij wordt ver- g ld d .-or 8 iong; meisjes, leerlingen van i e school, t ie in enkele dans- en zangnummers van het programma mei h - ten tocneele zullen verschijnen. Yv..te Gvilbert is hier geen onbekende e:i wij welen dat niet alleen haar voor- tr.-rr lij he vco-drachtskunst, doch ook de scl i terende aankle ding van h l g.hoil, niet liet minst de costumes uit de be treffende tijdperken, een bijzondere at tractie vormen. 1'nr programma omvat „Les Six sièles de la Chanson Fran- faisc van de middeleeuwen tot he.dlen, voordracht, zang en dans. Voor het concert van Donderdag 9 Nov. in den Schouwburg lans weg heeft Percy Grainger een bc'angrijk programma samen gesteld. bevattende Chaconne van Bach-Bu- sr-ni. Ballade op. 24 van Grieg, werken van Chopin, Liszt, Balfour Gardiner en Percy Grainger. Schouwburg Jansweg. Het programma van dezen liederenavond diende niet om, als bij zooveel concertge vers, den graad van een technisch kunnen te demonstreeren: het gaf de lijn die haar oor sprong heeft in den schepper der moderne muzikale lyriek en haar eindpunt in den volmaker dier lyriek. Dat slechts de uiterste punten van die lijn werden gegeven, die overgangen werden oversprongen, heeft zijn goede reden. In Schubert zetelt de kracht der naïviteit en van het muzikaal artistieke instinct, maar zij wijzen hem niet den weg dien hij heeft te gaan, waar conflicten optreden tusschen stemming en situatie. De eenige die hier volkomen meesterschap toont Hugo Wolf. Want ook Schubert's navolgers ver vallen maar al te dikwijls in muzikaal for malisme en daarom konden is dit program ma overgangen gemist worden, al vinden we bij hen ook nog zooveel dat het aanhooren overwaard is. Schuber^ zelf staat nog te dicht bij het tijdvak der praedomineerende melodie, om zich van het frasenwezen der z.g. melodische gangen te kunnen losmaken. Uitzonderingen bewijzen den regel, zooals een aantal uit „Winterreise", „Müllerlieder" en zéér zeker het door Mia Peltenburg gezongen „Gretchen am Spinnrade." Had Schubert langer geleefd dan had hij zich kunnen onttrekken aan de gevolgen van den persoonlijken omgang met tijdgenooten, aan wier gepoëtiseer hij zoo vaak zijn schoonste ingevingen verkwistte. Want Schober en Mahofer mogen uitne mende vrienden geweest zijn: dichters waren het geenszins. Maar ook, al hadden Schu mann c.s. de poëzie van een Lenau, Geibel, Goethe, Eichendorff, Chamisso, Burns, het was toch voorbehouden aan Hugo Wolf, om te voelen de „verborgen" poëzie die de groote dichter legt in zijn lied. Waar een talent de weerspiegeling mag geven van het rythme en de stemming van het gedicht, laat Hugo Wolf ons in zijn liederen de ge stalte van den dichter it. zijn oorspronkelijke reinheid en grootte naar voren komen. Want zijn muziek is de eigenlijke .matuur" in het gedicht en tegelijk het gouden kleed voor haar geheimnisvolle tweede natuur: dat hoogere dat de dichter slechts kan „aan duiden," daar hij werkt met begrippen. Wolf behoefde maar te luisteren naar die geheime zoete wijzen, zijn sensitief voelen was de ware tooverstof om het gedicht te wekken tot klinkend leven en er zóó de eenig ware en muzikale uitdrukking aan te geven. Zoo ontstonden die tweehonderd en vijtig liederen, balladen en geestelijke zan gen, waaruit Mia Peltenburg een viertal der schoonste „Mörike"-liederen zong. En hier ierde zij dan ook haar meest besliste triom- ïen. Haar Mignonliederen, vooral „Nur wer die Sehnsucht kennt" stonden bovenaan als totaal-opvat.ing. Maar ook meerdere détails bij Wolf belichtten de uitnemende hoedanig heden Ar zangeres. Wie denkt hier niet aan het slot van „An die Geliebte", Men kan zich dat niet heerlijker denken, „da lacheln alle Sterne; „ich knie, ihrem Lichtgesang zu lauschen." Men heeft zulke tekstdeelen maar te lezen, om te weten dat haar heerlijk zondoor- straald geluid, geheel uit haar natuur gebo ren, en met de prachtige lichtglanzingen die Andriessen uit den vleugel opriep, een niet te vergeten indruk maakt. Zij weet ook heerlijk extatisch te zingen; „Ein süsses Schrecken geht durch mein Gebein! „Mich wundert, das es mir ein Wunder wollte sein, „Gott selbst zu eigen haben auf der Erde!" En dacht ik, méér te citeeren, wat zou ik aanvangen met het lied .JFrage und Ant- wort." Haar stem heeft de mildheid, haar sentiment de weekheid voor de .Tristan- chromatiek; haar temperament weet ook te plaatsen den overgang als hier in de slotstrofe. In den pianist vindt zij den begeleider, die rich algeheel in Hugo Wolf heeft ingeleefd. Maar wij weten het, de uitvoering dezer Wolf-liederen heeft een ruimeren zin dan en&el concecteeren. Oraivamkeüjtr fe maken voor die schoonheid dezer lyriek, is het niet een taak, die deze kunstenaars zich hebben opgelegd? benijdenswaardiger, waar het geldt, dezen ,'artist van de smart'' onder de men- schen te brengen en met zulk een goeden uitslag. m Want zij stellen zich hun taak niet licht. Dan zouden zij Wolf wel laten rusten. Dan hadden zij van Schubert niet gekozen die liederen waarin het hoogste van dezen zan ger domineert: zijn naïviteit, die hier in één «oord goddelijk is, maar die ook zijn lyriek, zoo zuiver en zoo ongerept mogelijk weer geeft. Zij kozen de „Müller-lieder", waar Schubert zijn hoogtepunt bereikte, omdat de individualiteit van den toondichter zich vol ledig met dien des dichters dekte. Een voor behoud moet ik echter maken bij „Gany- med". Behoeven liederen als „An Schwager Kronos" niet meer gecomponerd te worden, wij mogen „Ganymed" van Wolf toch zéker «tellen boven hetzelfde stuk van Schubert Ook technisch stellen Kederen als „In der Ferne" geen geringe eischen, men neme maar reen slotregel van elke strofe, die een enorme adembeheersching vraagt en waar men in een geweldig veeleischend programma als dit noodwendig „ein Erdenrest, zu tragen pein- lich" moet verwachten. Er was een intense stemming in de zaal; waaruit ik slechts een moment werd opge schrikt door een hardnekkig herhaalde be wering, een plaats of wat van me af, dat het tweede Mignonlied van Wolf het moest afleggen tegen hetzelfde door Tschaikowsky gecomponeerd. Beethoven's gelijknamig lied werd ge lukkig met rust'gelaten. Men mocht dat eeuwig vergelijken liever In ten en trachten, het gebodene op zich te la ten inwerken. Mia Peltenburg zoowel als Hendrik Andriessen hadden een gelukkigen avonct .Waardeering van hun artistiek werk Msn schrijft ons vr»n Reederszijde: Wij heben sinds enkele maanden geen na dere mededeelingen gedaan o-mtrent het ver keer van Duitsche trawlers te IJmuiden, daar wij voor ons zelf zoo het gevoel hadden, dat het alles aan d-oovemansdeur geklopt is. Aan doovemansdeur, wat betreft de Duit sche regeering, die wel weer een uitvoerver bod van visch in het leven riep, maar de trawlers stil naar IJmuiden laat gaan. Aan doovemansdeur bij de Duitsche be langhebbenden bij een goede vischvoorzie- nmg. die niet half genoeg bij hun regeering aandringen op het behoud der Duitsche visch voor Duitschland. Aan doovemansdeur bij de Nederlandsche autoriteiten, die, uit welke overwegingen dan ook, alles laten zooals het was en de dood- bl ceding van de Nationale visscherij rustig laten doorgaan. Om een recht inzicht te krijgen in de betee- Uenis van de Duitsche aanvoeren, zoowei om aan te tcronen de belangrijkheid van wat Duitschland wordt onthouden, als den omvang van de dumping der Nederlandsche markt, doen wij hieronder eens volgen een inaands- gewijs overzicht van wat de Duitsche trawlers op de Hollandsche m3rkt hebben geworpen, en wij nemen dat lijstje vanaf 1 Februari 1922, toen het eerste uitvoerverbod werd inge trokken. Aantal schepen K.Gr. Visch Februari 82 1.250.204 Maart 106 ''.504.782 April 76 939.977 Mei 106 909.280 •Juni 117 822.648 Juli 79 1.051.368 Augustus 66 824.621 September 45 651.226 1—28 Oct. 109 1.256.176 Totaal 786 sch. m. 9.210.281 K.G. zegge bijna negen en een kwart mihoen of 184206 centner versche zeevisch. Maar daarmede zijn wij er nog niet, want gedurende de maanden FebruariSeptember (over October hebben wij het cijfer nog niet, wat niet hindert, want krachtens het uitvoer verbod mag dat niets zijn), is ook op andere wijze nog 1.308.000 K.G. versche visch uit Duitschland in Nederland ingevoerd, waar door het totaal wordt 10.518.281 K.G. of meer dan 210.000 centner in negen maanden. Telkens bereiken ons uit Duitschland be richten omtrent voedsel scha arschte. Op het oogenblik is de graanvoorziening weer een acuut vraagstuk, dat schatten van de Duitsche schatkist zal vorderen, terwijl niemand nog weet hoe dit tekort aan voedingsmiddelen zal worden geremplaceerd. Bij gebrek aan deugdelijk voedsel worden allerlei surrogaten van voedsel naar voren ge bracht Maar deze surrogaten zijn over 't al gemeen meer maagvullend en maagbedrog, dan werkelijke vervanging van het ontbreken de voedsel. En gelijktijdig gaan veie millioenen kilo grammen van het allerbeste voedsel in den vorm van zeevisch over de gren-s, naar de buren, die er geen behoefte aan hebben. Zee visch, die in zoo groote mate die bestanddee- len bezit, die juist aan de surrogaten ontbre ken. Zeevisch, die gegeven naast al die surro gaten zou kunnen medehelpen om het moge lijk te maken dat met behulp daarvan en van de surrogaten althans een eenigsrins drage lijke toestand zou worden geschapen. Zee visch, die zoo krachtig zou kunnen medewer ken om bij al het maagbedrog althans nog een factor te zijn om de stelselmatige ondervoe ding van zoovelen te beperken. Zou er eindelijk toch niet verandering moe ten worden gebracht in zóó schrijnende wan verhoudingen? Wie zal door één daad èn de Hollandsche visscherij redden èn de Duitschers 't hun ont houden voedsel toewijzen? De Nederlandsche regeering? De Duitsche? Of zullen beide tezamen overleg plegen? Of gebeurt er weer niets? ZekeTe „Professor" Roland zou hier te Haarlem a.s. Vrijdag eene voorstelling geven o.m. van hypnotiseering. Naar we vernemen heeft de politie toestemming voor die ver- tconing geweigerd. Donderdag 9 Nov. a.s. zal de beer Mel- Mng, leeraar in de plant- en dierkunde al hier, een filmavond geven voor de vereen, van oud-leerlingen der Rijkstuinbouw-cursus- sen „Haarlem en Omstreken". Vertoond zullen worden films op plantkundig gebied. Do vertooning zal plaats hebben in de boven zaal va nde „Nijverheid" Jansstr., avonds 8 uur. Vanwege de Ned. St. Gregorius ver eeniging zal moor de zangkoren van Haarlem en omstreken een cursus in den Gregoriaanschen zang gehouden worden. De lessen zullen gegeven wor den door den W.Eerw. Pater Caecilianus Huijgens, die reeds op verscheidene plaatsen dergelijke cursussen heeft ge leid. Het is te hopen, dat de lessen flink bezocht zullen worden en dat als ge volg van deze lessen hier in Haarlem ook in navolging van andere plaatsen een korenband zal worden opgericht. Dat zou niet weinig bijdragen tot bloei van den kerkzang en tot meerderen eerbied in onze kerken. De lessen zullen gegeven worden in het gebouw „St. Bavo" den 13en, 14en, L5en, 20en en 21en November; zij zul len precies te half acht aanvangen en te tien uur eindigen. Bovengenoemde vereeniging bericht ons dat de zittingen van het Informa tiebureau in het vervolg niet meer in het lokaal onder de „Damiaatjes" maar in het gebouw van den Armenraad aan den Jansweg 39 zullen gehouden wor den. De zittingen hebben eiken 2den en 4den Dinsdag van iedere maand» plaats van 7—8 uur. C. v. d. Oord, Dubbelebuurt 19rd, Arm band; Directeur Postkantoor, Ged. Oudegr Bankbiljet; J. Hendriks, Bakkerstraat 34, Etui met rozenkrans; Gewicht; Th. Hofkens, Leidschestraat 95, Witte gym. schoenen; C. Corver, Zandvoortschelaan 14, Heemsede, IJzeren gewicht; P. v. Hamersfeld, Frans Halsstraat 44, Zwarte jongensschoen; A. Over de Linden, Kenaupark 14, Metalen ceintuur; L. v. d. Helm, Kleine Houtstraat 104, Bruine portemonnaie; C. Nobels, Ruychaverstraat 14, Bruine Kinderportemonnaie; P. v. Egmond, Schouwtjeslaan 14a rd, Zwarte damespor- temonnaie; H. J. VoIIebregt, Heerenweg 34, Heemstede,, Stempel; C. Kerkvliet, Delftstraat 26rd, Werkbroek; C. Kievit, Berensteynstraat 28, Hondenhalsband; C. v. d. Mark, Schoter singel 2. Bruine kinderhandschoen: Miedema, Graaf Willemstraat 43, Bruine heerenliand- schoen; J. v. Bilderbeek, v. Berensteynstraat 30, Lichtbruine hond; B. Misscrius, Nassau- straat 33, Bruine kinderhandschoen; L. Hyneman, Lange Poellaan 12, Grijze beeren- handschoenf H. Hogedoóm', Rollandstraat ID, Bruine kinderhandschoen; PoKtieburean Smedestraat, Grijze heerenhandschoen; Ken nel Fauna, Parklaan 119, Hondje, wit-zwar- te kop, gebracht door de Woudt, Heemstede; Houd. fox, gebracht door P. de Waard, GÜpperweg; Hondje, gestroomd, gegracht door M. Koks, M. v. Heemskerkstraat 45; Herdershond, gebracht door J. Bilderbeek, v. Berensteynstraat 80. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer ge meente, dat het op den ten November j.I. executoir verklaard kohier 24/27 op de Per sonele belasting, dienst 1922, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is tea- hand gesteld. Worden den ingezetenen tevens herinnerd dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. ME D AILLEWED STRIJD. Maandagavond had de aangekondigde wedstrijd plaats tusschen „Kastanjeboom" van Heemstede en ..Berg en Da!" van Ben- nebroek. Gespeeld werd voor de 2e afdee- ling. Doordat veel te laat begonnen werd, kon de laatste partij niet beëindigd worden, en zal nu Maandag voor den aanvang der te afdee'ing, die in Bennebroek gespeeld wordt, vervolgd worden. De stand was nu: „Berg en Dal" 97, 79, 100, 56 50. „Kastanjeboom" 100, 100, 82, 100, 47. Ondertrouwd: 7 November. J. H. Wenlholt en W. M. M. Koter. Geboren: 4 November, z. van. W. M. v. Leeuwen—v. Luijken. -5 November, z. van A. OosterveenOften berg. z. van A. M. Hoogenes—v. Biezen. 6 November, z. van A. M. v. d. Bos—Dijkstra. d. van T. Tjeer- tesde Vries. z. van G. KoeleveldZorge. Overleden: 4 November. J. P. Schouten Le Brun, 79 j., L. Heerensfraat. 5 Novem ber. G. Heemskerk—Beenders, 75 j-, Brou wersstraat. 6 November. J. VoetMoonen, 77 j., Hazepaterslaan. G. Kort, 59 j., Zo- mervaart. E. M., 13 d., d. van G. Bakker nes, Kamperlaan. J. J. Goijjer, 8ó j., Jans straat. Vanmorgen zijn de drie in verhand met den treinroof aangehouden kwar tjesvinders, voor den Officier van Jus titie geleid en daarna naar het Huis van Bewaring overgebracht. De vierde verdachte is nog steeds niet aangehouden. LONDEN, 6 Nov. Ten gevolge van den nieuwen toestand in Turkije, is de vredes conferentie van Lausanne, die 13 Nov. zou aanvangen uitgesteld. Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat het Britsche standpunt ten opzichte van de militaire bezetting van Constantinopel onder geen omstandigheden zal worden gewijzigd. Brittanië zal zich houden aan de overeenkomst van Moedania en zal de bezetting der neutrale zone hand haven. Men is hier sterk van meening, dat de Kemalisten van plan zijn, de Europ. mogendheden uit te dagen. DRUMRIGHT (in Oklahama), 6 Nov, Zes personen werden gedood en 30 of meer ge wond bij een tornado, welke gewoed heeft op de olievelden ten Z.O. van deze stad. De aangerichte schade wordt geschat op 400.000 dollars. 9 BERLIJN, 7 Nov, De Duitsche Rijkskan selier heeft de Commissie voor buitenl. aan gelegenheden tegen Vrijdag en de leiders der politieke partijen reeds tegen Woens dag bijeengeroepen tot het houden van een bespreking over den toestand van de onder handelingen in zake de schadevergoeding-, kwestie. In deze bijeenkomst zal de Rijks kanselier mededeelingen doen. BERLIJN, 7 Nov. Havas meldt dat een poging van den Sultan om te ontvluchten, mislukt is. De commissaris voor godsdien stige zaken is afgetreden. PARIJS, 6 Nov. De Fransche en Britsche regeering zullen eischen dat de Angora re geering de bepalingen van den wapenstil stand-overeenkomst van Moedania eerbiedigt. De Hooge Comimissarissen hebben instructies ontvangen in dien geest. In Fransche krin gen wordt verwacht, dat Angora het stand punt der Geallieerden zal aanvaarden. Geachte Redactie, Onderstaande regels zag ik gaarne in uw blad opgenomen, waarvoor bij voor baat mijn dank. Gisterenavond woonde ik de verga dering bij, uitgeschreven door de Da geraad, in de Vereeniging, waar ex-Pa ter de Kok, het woord voerde, met als onderwerp „De geschiedenis van een Monnik." Ongeveer 1000 personen waren aan wezig, waaronder naar schatting 5 o/„ katholieken. Nu moet me eenvraag van het hart. Is het juist gezien, die Dagcraad-men- schen, vrij spel te laten, met hun lu gubere vertooning van een gewezen R.K. Priester stellingen te laten verkon digen, welke niet alleen kant nog wal raken, maai* voor ieder weldenkend mensch van welke richting of overtui ging ook te misselijk zijn om aan te hooren. Daargelaten, dat geen enkel goed Ka tholiek er minder van zal worden, zal het minder gesteld zijn met de zooge naamde zwakkelingen. Waarvoor moesten die menschen, in onze, zoo goed Roomsch-voelende stad hoogtij 'vieren, hun avond was een suc ces, ofschoon dan in z'n soort. Tot jiun niet geringe verbazing meldde zich niemand voor debat. Waarom kon dat in vele andere plaatsen wel? b.v. in Lei den, waar de Roomschen met de slag naar huis gingen, dank zij het nooit volprezen optreden van den heer B. Th. de Wolf. En wanneer, zooals het heet, den heel de Wolf, niet meer wordt toegestaan te debatteeren op avonden waar de Kok spreekt, is er dan niemand anders te vinden, die onze Roomsche zaak kan dienen. J K. NASCHRIFT. Er is maar één stel ling in dit ingezonden stukje, waarmee we het eens zijn, n.m. dat minder-beginsel- vaste Katholieken op zulke vergaderingen er niet beter op zullen worden. Maar we zouden verder willen gaan en zeggen: geen enkel Katholiek heeft daar iets te maken; sterker, hij behoort daarvan weg te blij ven, evengoed als het hem verboden is sleohte lectuur te lezen. Waar dat zoo is, behoeft er ter wille onzer geloofsgenoo- ten geen debater aanwezig te zijn; en zijn; en voor de overigen hebben wij geen verantwoordelijkheid. Hoe minder aaixla ht aan zulke vertooningen welke wij niet kunnen verhinderen wordt gewijd, de3 te beter. Te eerder zal er ook „de aar digheid" af zijn. Redactie. Gemeenteraad. In de Maandagavond ge houden raadsvergadering was burgemeester Beeckman voorzitter. Na de opening verzoekt de voorzitter de heeren Van der Werft', Van der Molen en Van der Schinkel, de geloofsbrieven van den heer A. F. C. Buckman, het nieuw be noemde raadslid, te onderzoeken. Na onderzoek brengt de beer Van der Werft namens de commissie verslag van dat onderzoek uit, waarbij geadviseerd wordt tot toelating. Daar geen der raadsleden be zwaar tegen de toelating maakt, wordt de heer Buckman binnen geleid. Na de eeds aflegging wenscht de Voorzitter het nieuwe raadslid geluk met zijn herstel na zijn ziek te en spreekt hij den wensch uit, dat de heer Buckman met dezelfde ijver en toewijding de belangen der Gemeente mag behartigen, als dat vroeger door hem is gedaan. Nadat de heer Buckman zijn dank heeft gebracht voor de goede wenschen van den Voorzitter, neemt hij plaats. De aanvrage van het Kath. Schoolbestuur, om gelden voor het aanstellen van een leer kracht boven het aantal, behoort volgens den heer Van der Plas aan den Raad ge richt. Alleen van een raadsbesluit is hooger beroep mogelijk, wat door de beslissing van B. en W., stel dat die eens ongunstig was geweest, niet mogelijk was. Het gaat niet tegen de zaak als zoodanig, maar tegen de .goede uitvoering van art. 103 der On derwijswet. De Voorzitter zag een bezwaar in het toestaan door B. en W., daar de gelden reeds op de begrooting daarvoor waren uitge trokken, eu er overleg was gepleegd met den heer inspecteur van het L. O. Op verzoek van den heer Van der Plas wordt alsnog een raadsbesluit in optima forma genomen. (Wordt vervolgd.) R.K. Vrouwenbond. Zondagavond hield de R..K. Vrouwenbond een vergadering die een ©enigszins feestelijk karakter had, want behalve een pf-achtrede van Pastoor Reij- nenberg gaf het Dames-zangkoor „St. Ag nes" onder leiding van mej. Elze Wille een serie liederen ten gehoore, die alle zeer verdienstelijk werden gezongen. Om 8 uur opende het zangkoor met „Roomsche Blijdschap", waarna de vice-Pre- sidente, mevr. Droog, de verg. opent met den Chr. groet, waarna zij haar genoegen uitspreekt dat een zoo groot aantal vrou wen en meisjes hebben gehoor gegeven aan den oproep. To meer verheugt haar die groote opkomst, omdat dit de eerste maal is, dat vergaderd wordt om het nieuwe vaandel. Nadat het zangkoor het „Vaandellied" had gezongen, las mevr. Wilking de notulen der vorige jaarvergadering, deelde mede dat mevr. Schretlen als presidente wegens ziek te had bedankt, en dat mej. Hagoman en M. Peperkom als bestuursleden waren ge- koren. Weer trad dan het zangkoor op, nu met „Sneeuwvlokken" en „Meiklokje," beide van mej. H. v. Tussenbroek, welke zeer ver dienstelijk werden gezongen, waarna onder langdurig applauè Pastoor Reijnenterg dan katheder betrad, met als onderwerp: Jean ne d'Arc. Dit onderwerp was voor velen een extra verrassing. De meeste aanwezigen hadden den vorigen winter de opvoering van Jean ne d'Arc gezien, en er een klein beeld van opgenomen. Ook hadden velen de ge legenheid gehad de prachtfilm van Jeanr.e te zien, nu zulk een lezing, die al dat geziene nog eens in beeld bracht. Zoowel de vice-president©, als de Zeer- Eerw. heer pastoor IJzermans dankten den ZeerEerw. spreker voor zijn heerlijke le zing, en Z.Eerw. spoorde de aanwezigen aan, om in het gebed de II. Jeanne d'Arc als een der jongste Heiligen aan te roa- pen. Tevens bracht de vioe-presidente in her innering, dat deze winter, bij genoegzame deelname een moedercursus zal gehouden worden, toegankelijk ook voor meisjes bo ven 18 jaar. Als slot zong het zangkoor „Perrette en de melkkan," van H. Tussenbroek, de rol van „Perrette" werd "zeer verdienste lijk gezongen door mej. Wille, benevens „Kantkussen," van Em. Hullebroek" en „Dorpskinderen," van H. v. Tussenbroek. Mej- Annie Bonarius begeleidde alleszins verdienstelijk. Een collecte voor het vaandel bracht f 17.70 op- Om ruim 10 uur sloot de vioe-preeidente met den Chr. groet. Vlag in top. Met den houw, van het nieuwe postkantoor alhier is men zoover gevorderd dat men aan de bekapping be zig is- Voor deze gelegenheid hadden de werklieden Zondag de vlag in top gezet. Burg. Stand van i tot en met 11 Nov. 1922. Geboren: Maria Adriana, d. van J. Hoogka mer en J. P. Koster. Jacoba Petronella, d. van P- v. d. Klugt en W. v. d. Eist. Hen- drika Johanna, d. van G. Kortekaas en K. Hoogenboom. Theodorus Thomas, t. van p. Witteman en G. Lemmers. Calharina Cornelia, d. van J. v. Amsterdam en C. M. Aartman. Ondertrouwd: J. v. d. Berg en C. J. Duiven voorden. P. C .Vlasveld en II. J. Duiven voorden. P. A. Turenhout en M. A. Corne- lisse. P. Prins en P. M. Noordijk. L. J. Koomen en Th. H. v. d. Burg. Overleden: Kornelis Langeveld, 36 j„ alhier, weduwnaar van A. Verzijlbergen. Mattheus Langeveld 58 j., te Haarlem. A.s. Vrijdagavond 7 uur zal door de afd. Noordwijkerhout van den Ned. R.K. Volks bond een cursusavond gehouden worden in café „de Zwaan". Inleider van dezen cur sus is de heer H. 0. Silvius, Centraal- President van den R.K. Volksbond. Be handeld zal worden het onderwerp: „De Ned. R.K. Volksbond op Godsdienstig zë- delijk gebied". Ook zal er tevens een huishoudelijke vergadering gehouden worden en zal een verkiezing plaats hebben van 2 bestuurs leden wegens overlijden van den heer J. Duivenvoorde en het bedanken van den heer H. r. d. Voet. Daar het een zeer interessante avond zal wezen, welke ook toegankelijk is voor de vrouwen, ver wacht het Bestuur een groote opkomst. Raadsvergadering. Voorzitter de Bur gemeester. Aanwezig alle leden, behal ve dc heer Kruseman. Na opening met gebed, punt 1 der agenda, ingekomen stukken en mededee lingen. Voor kennisgeving aangenomen. Punt 2. Brief van Ged. Staten met verzoek tot verlaging tarief in art. 2 der wijzigingen verordening op rechten tijdelijk in gebruik nemen gemeente grond enz. Op 't verzoek van Ged. Staten wordt afwijzend beschikt. Punt 3—9. Aanvrage subsidies „Witte Kruis" als voorgaand jaar, dito Spaarn- dam f20, Zuigelingenzorg (na verdedi ging door Mevr. Hoogerbeets (S. D. A. P.) f 25, Muziekvereeniging „Eensgezind heid" f 80, Dioc. Land- en Tuinbouw- Bond Haarlem f 50, afd. dito Spaarn- woude voor onderhoud pad door de Lie- develden f 35, Ned. R.K. Politiebond St. Michaël afwijzend, wat betreft subsidie met diploma overeenkomstig dat van den Ned. Politiebond. De Geitenfokvereeni- ging 50 gulden. Punt 10. Adres Haarlem van den Me- taalbond tot afschaffing der Bedrijfsbe lasting. B. en W. zijn van meening, dat zij gezien den financieelen toestand der gemeente, deze belasting niet kunnen missen en ze nog één jaar moeten hand haven. De heeren van Essen en Stork bestre den deze op de industrie van zeer scha delijken invloed zijnde belasting, ten zeerste en stelden voor ze af te schaf fen. B. en W. gaven toe, dat er zeer veel onbillijks was in deze belasting. Het voorstel van B. en W. wordt ten slotte aangenomen. Punt 11. Reclames tegen de Bedrijfs belasting. Afwijzend op beschikt. Punt 12. Voorstel B. en W. tot in trekking der verordening, regelende de uitkeering eener vacantietoelage aan de gemeente-ambtenaren. De verordening wordt ingetrokken. Punt 13. Aangaan tijdelijke ge Idle e- ning a f 50.000 dienst 1923. Goedgekeurd. Punt 14. Vaststelling Gem.-rekening en goedkeuring rekening Burg. Armbestuur, dienst 1921. Wordt vastgesteld. Punt 15. Behandeling Gemeentebegroo- ting en Begroolingen gemeente-bedrijven en Burg. Armbestuur dienst 1923. Na geheime zitting wordt het rapport der Comm. goedgekeurd en de begroo ting vastgesteld. 'Na verdediging door dé heea*en Stork, v. Essen, v. d. Berg en Stokman, werd op voorstel van B. en W. het subsidie v. d. Wijkverpleging terug gebracht op 650 gulden. Punt 16. Schrijven Gem. geneesheeren wijziging instructie, met voorstel van B. en W. Aan de bezwaren door de geneesheeren in een adres genoemd, wordt tegemoet gekomen. Punt 17. Aangaan geldleening a f 250.000 voor schoolbouw. Wordt goedgekeurd. Verzoek H. A. van Woerkan, onthef fing schoolgeld. Wordt verleend. Punt 19. Schrijven Commissaris, in zake Kringenwet. Deze wet, (uit den tijd zijnde, en vaak 'n krengemvet genoemd), beoogt het beletten van woningbouw etc., in den omtrek der forten. Deze idiote wet diene zoo spoedig mogelijk te verdwij nen. De voorgelezen voorbeelden zijn van zoo absurden aard, dat men zich afvraagt, of de ambtenaren belast met de uitvoering dezer wet zich in 't volle bezit hunner geestvermogens mogen verheugen. B. en W. van Haar- Iemmerliede meen en zeer terecht, niet langer zonder protest deze toestanden le mogen laten voortbestaan. Zij stel len voor aan den Minister van Oorlog een adres te zenden, houdende de ver schillende bezwaren die deze gewraakte wet aankleven, en zullen de adhaesie- betuiging verzoeken van diverse gemeen ten, die in hetzelfde geval verkoeren. Aldus besloten. Punt 20. Schrijven van D. Noorddijk benoeming keurmeester. In dit schrijven bepleit deze keur meester zijn goed recht om in deze gemeente de vleeschkeuringen uit te voeren. Dit adres wordt voor kennis geving aangenomen. Punt 21. Regeling werktijden gemeen tewerklieden. B. en W. stellen voor met ingang van 1 Jan. '23 de werktijden te stel len: 6 maanden 55 uur, 3 maanden 50 uur en 3 maanden 45 uur. De heer Stokman (R.K.) bestreed het voorstel van B. en W. Hij is voor het voorstel van de minderheid van B. en W., om den totalen werktijd op 48 uur per week te brengen. De heer van Essen (Lib.) voor 'n 3 maand, werktijd van 45 en negen maanden van 48 uur, die meening deelde ook de heer Stork. De heer Hoogei4>eets (S. D. A. P «egt flat alles weer veranderd wordt sinds 1918 en vind het tijd dat Troel stra zich weer gaat vergissen. De heer Biesheuvel verdedigde het voorstel van B. en W. en zegt dat wat zij voorstellen, volkomen gemotiveerd is, en wees er den heer Hoogerbeets op, dat z'n partijgenooten te Amsterdam zelf het sterkste aan bezuiniging doen, ge zien 'n aantal maatregelen, welke door het Gem. Bestuur van Amsterdam geno men waren op voordracht van B. en W. Tenslotte staakten de stemmen, zoo dat het voorstel tot 'n volgende ver gadering werd aangehouden De rondvraag leverde niets bijzonders op. Z. D. H. Mgr. Aelen, Aartsbisschop van Madras, vertrekt heden, 7 Nov. weer naar de Missie. Men meldt uit Stockholm aan de Msb.: „Sörmlands Nyheter" publiceert een brief Px n-iuFTJi. i AJigBi Volksontwikkeling is zeer noodig. Het eerste punt, waarmee de K. S. A. zich hier in Haarlem zal bezig houden, zal wezen de zoogenaamde Volksuniversiteit. We moeten onder dien deftigen naam verstaan dood eenvoudige cursussen, waarbij veel lichtbeel den komen, veel natuurkundige proeven, veel platen en aanschouwingsmateriaal. Als het onbegrepen geleerdigheii wordt, zal de belangstelling spoedig verdwenen zijn. We zullen leeraren moeten zoeken, die hun wijs heid zoodanig meester zijn, dat ze in een voudige woorden, nuttige zaken aan de men schen duidelijk kunnen maken. Maar behal ve die ontwikkelingsavonden kan de K S. A. ook allerlei excursies organiseeren, Haarlem en Omstreken is rijk aan natuurschoon, histo rie, wetenschap, bezienswaardigheden, in dustrie en bedrijf. We kunnen allen bolie- boozen worden. Goede concerten, leerzame films, kerken en musea, er is waarlijk over vloed. Ook om onze aankomende jeugd liefde in te boezemen voor natuur en cultuur. Ten vierde: Optochten en demonstratie's. Het moderne middel om zijn invloed te doen gelden is de massa-betooging. We zagen dit jaar onder meer de overweldigende optocht en meeting in Rotterdam, in Nijmegen en Zendag in Amsterdam. Als heel Haarlem deelnam, d.w.z. alle sociale vereenigingen, dan heeft de K. S. A. vanzelfsprekend de leiding. Maar nu moeten die optochten niet alleen imponeeren door het aantal deelne mers, er moet ook eenheid in zitten. De me dewerking van kunstenaars is noodig. Het opstellen moet slechts een minimum van tijd vragen. Hoe zal het meetingterrein wor den ingedeeld? Wat is eigenlijk een goed geslaagde meeting? Er zou heel goed een vruchtbare inleiding over te houden zijn Daar komen dan nog allerlei andere zaken bij te pas. Praktische opmerkingen over vaandels, reclame-biljetten, muziek, sprekers, versieringen, eostuums enz. We moeten daar maar eens spoedig onze aandacht aan wij den. fen vijfde: Volkszang. Ons heilig Geloof leert ons hier op het ondermaansche tevre den en blijmoedig te zijn. En als we goed ons best doen. krijgen we den schoonen Heme'. Waarom zingen we dan niet? Ka tholiek en blii zijn, dat hoort eigenlijk bif elkaar. En toch kunnen we niet zingen. Al thans je merkt er niet veel van. De K. S. A. als bevorderaarster van den ongekunstelde! volkszang. Zeer zeker een mooi veld van bearbeiding. Eén liederboek voor heel Haar- lom. voor kerk, school en vereeniging. Air t.r eenheid was. zouden we nooit in onzl ^rgaderingen of bijeenkomsten om een lied verlegen zitten. Ten zesde: De K. S. A. bemoeit zich niet met de interne aangelegenheden der samen stellende bonden, maar dat neemt niet weg, dat we toch wel algemeene raadgevingen kunnen verstrekken. Zoo b'ivoorbeeld het voortdurend hameren op tüdig beginnen en tien uur eindigen. Waarlijk een zaak van: groote befeekenis. Dat late thuiskomen, dat vermorsen van lijd vóór de vergadering nn eigenlök begint, waarlijk, dat ondermijnt het versaderingbezoek. Een andere raadgeving: Verzuim Joch nim mer de financieel© confrote on penningmees ters. schatbewaarders, administrateurs en dergeliike. Zie niet at'een de uitgaven na, maar let pok op de inkomsten. Soreek in elke bestuursvergadering over de financiën. Besteedt gerust eenig g-eld voor praktische formulieren. Uw administratie moet altijd kloonen als een eus. Ten zevende. Kan de K. S A. ook iets doen voor de ongeorganiseerden? Voor hen, die met geen enkele Katholieke Vereenigrrrg meeleven, die misschien niet eens een Room sch b'od lezen. Kunnen we ook nog wat doen voor de hoogere standen? Voor het amusement der kinderen uit de hoogere slanden? En voor hen. die wel contributie betalen aan één of andere organisatie, doch er zich verder nimmer om hekommeren? Uil de opsomming dezer zeven punlen en de vele andere, die hier niet (genoemd wor den, bliikt ten duidelijkste, dat er voor dé K. S. A. werk in overvloed is, werk van groot belang. van den telegrafist van het vuurschip Grund- kallen. Daarin deel! deze mede, dat Zondag 15 October het Nederlandsche stoomschip „Cornells" aan het Grundkallen vuurschip met lichtseinen vroeg: „Is dit Storbrottens vuurschip", waarop geantwoord werd: „Neen. hier is Grundkallenvuurschip". Daar nie mand aan het schip antwoordde, seinde hij de mededeeling voor de tweede maal veel langzamer. Ondertusschen veranderde do „Gomelis" van koers, ging in Z.W. richting, ongeveer K afstandsminuut van het vuur schip. Direct loste het vuurschip daarop 10 schoten, echter zonder resuütaaf. Kort daar na 'iet de „Cornelis" de stoomfluit hooren, hiermee te kennen gevende, dat hot aani den grond was gevaren. In denzelfden nacht passeerde hef Zweed* sche stoomschip Lombardia. Ook dit schip seinde om inlichtingen en na 't antwoord koerste het Oostwaarts en kwam zoodoende in vrij water Aangaande de vermoedelijke muiterij aan boord van de Cornelis heeft de rechter Roti» uit Osthammar een onderzoek ingesteld. •Wat betreft het lijk van den matroos A. Visser is vastgesteld, dat de messteken zijn toegebracht bij zijn leven, zoodat er dus vermoedelijk aan boord een vechtpartij heeft plaats gehad. Een aantal visschers is van Sodra Grasö naar de kust vertrokken om te zoeken naar wrakgoederen. 1 Het Hbld. meldt, dat te Eindhoven een marktoorlog dreigt uit te breken: Zooals bekend heeft de gemeenteraad be sloten om de staanplaatsen op de weekmarkt te verpachten. In verband hiermede heeft Je Federatie van Marktkooplieden in Ne derland besloten om geen plaatsen op de Eindhovensche markt te pachten. Bij dit be sluit hebben de Eindhovensche marktkoop lieden zich aangesloten om de buitensteéd- sche confraters niet te onderkruipen. De nieuw ingetreden toestand is ontslaan, doordat de R. K. Middenstandsbond te Eind hoven beweerde, dat de markt schade aan winkeliers en publiek berokkende. Daar het niet wel mogelijk was, alles en allen van de rr.arkt te weren, heeft men dusdanige beper kende maatregelen van gemeentewege weten uit te lokken, dat den handel der vreemde marktkooplieden zekere bezwaren in den weg worden gelegd, waardoor echter de be langen van den plaalseJijkcn nering- en handeldrijvenden middenstand ten zeerste zullen zijn gebaatl De gemeente Amsterdam heeft een toren opgeslokt, meldt het „N. v. d. D." De eeuwenoude toren te Ransdorp behoorde, dacht men tot heden, steeds in eigendom aan de gemeente en is als zoodanig ook door Amsterdam overgenomen. Thans is ont dekt, dat dit bouwwerk kadastraal het eigendom is van de diaconie der Ned. Herv. Gemeente. •-> 1 11

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2