BUITENLAND Onschuldig veroordeeld Tweede Blad 7 November 1922 Rond het Lager Onderwijs: f Edelachtbaar College wn Ondergeteekende neemt bij dezen be leefd de vrijheid het volgende onder Uwe aandacht te brengen, vertrouwend dat Uw college er zijn voordeel mede zal kunnen doen en met volle o.vertuiging de algemeene zaak dienstbaar te zijn. Als lid der Com van Toez. op het O. woonde hij j.l. Woensdag de vergadering bij, waarin de Opheffing van Scholen ter sprake kwam. Het voorstel van B. en W. de scholen No25 en 26 op te heffen kon niet gunstig beadviseerd worden, omdat le de kinde ren dier school blijkens de stukken reeds meerdere malen "waren verplaatst2e het verplaatsen van kinderen midden on derden cursus altijd op zeer groote bezwa ren moet stuiten 3e bedoelde scholen nu juist toevallig een betrekkelijk groot aantal leerlingen in de aanvangsklasse hebben en 4e het onderwijzend personeel er de dupe van zou worden. Gezwegen De verkiezingsstrijd in Engeland; een rede van Chamberlain; Welis over de kapitaalsheffing. De a.s. conferenties te Brussel en Lausanne. De nieuwe eischen van Angora. Onder de Telegrammen: De Geallieerden blijven zich tegen de eischen van Angora tot ontruiming van Konstantinopel verzetten. De Britsche politietroepen in botsing met de Kemalisten. De candidaatstelling in Engeland; onzekerheid over het aantal candidaten. De meerderheid der kiezers. Rhodesië beslist tegen aansluiting bij de Z. A. Unie. Een mijnramp in de Ver. Staten. FEUILLETON. In plaats van heen te gaan, barstte de dochter van den millionnair in snikken uit. Zij liet zich op de knieën vallen en hief hare handen smeekend naar Lucie op en met een stem, door tranen bijna niet te verstaan, bracht zij er uit „Ik aanbid hem en ik zal sterven, als hij mij niet bemint. Heb medelijden, ver geef meIk vraag alleen te mogen le ven In 't gezicht dezer wanhoop van het meisje, dat reeds door den dood was aan geraakt, werd Lucie tot in 't diepst harer ziel geroerd. „Sta op," zeide zij, „de handen van Mary nemende, „sta op, ik bid u er om „Neen, ik wil u er om smeeken op de knieën. Ik vraag u te mogen leven, ge lukkig te mogen zijn." „Ik beklaag u, juffrouw, maar ik zeg u nog eens, ik verkoop mijn hart niet." Mary bracht hare beide handen aan haar voorhoofd, met een gebttar als van eeQ dwaze en richtte zich op. Ik zal mij wreken zeide zij vervol gens. En met vasten tred, bijna automatisch, ging zij de kamer harer concurrente uit. Lucie, alleen gebleven, vouwde de handen en stamelde „Wat zij ook doet, wat zij tegen mij ook beproeft, vergeef het haar o mijn God ....Door het lijden heeft zij haar ver stand verloren." De deur van de kamer ging open. J anne Fortier, de brooddraagster, trad Liinnen. Zij zag Lucie, bleek, aangedaan, roode oogleden, ontdaan gelaat. Zij liep op haar toe. „Lieveling, wat is er Er zijn tranen in je oogen. Wat is er toch gebeurd Lucie wierp zich in d-, armen van moe der Lise en onder snikken en tranen ver haalde zij de afschuwelijke scene, welke zich eenige oogenblikken te voren in de kamer had afgespeeld. XIII. Lucien Labroue werd door de ver schrikkelijke onthulling, hem door Paul Ha mant ged an, zoodan g aangegrepen, dat hij een oogenbük zich zelf niet meer meestér was. „Dat is lasterbeet hij hem toe. van de wachtgelden enz., waardoor zeer weinig bezuinigd zou worden, wat toch het doel (mede) is. Ook werd weinig aan dacht geschonken aan het feit, dat bij verplaatsing der kinderen het kan ge beuren, dat kinderen uit één gezin op ver schillende scholen werden onderge bracht en ze te ver van huis zouden verwijderd liggen. Deze laatste tegen argumenten werden wel degelijk bespro ken, doch er werd niet den nadruk op gelegd ze aan B. en W. te doen toekomen. Het advies was éénstemmig afwijzend. Toch was er iets niet in den haak. Op de 217 klassen slechts 6085 kinderen 122 klassen met minder dan 30 leerlingen, gaf te denken. Te meer daar de nieuwe wet op het L. O. onmogelijk nu reeds haar invloed heeft kunnen doen gelden' te dezen opzichte. Klassen met 20 kinderen en zelfs daaron der is toch wel wat al te bar, gelet op de s echte tijdsomstandigheden. Slechts één lid was er, die iedere bezuiniging op het onderwijs uit den booze achtte, maar ge lukkig was verreweg de overgroote meer derheid voor bezuiniging óók op het on derwijs, als het maar niet gaat ten koste van ditzelfde onderwijs of ten koste der onderwijzers. Met andere woorden, de vergadering, gaf toe, dat indien B. en W. kans zien scholen op te heffen, zonder dat 't onder wijs er onder lijdt, het onderwijzend per soneel zijn belangen behoorlijk ziet be hartigd en de ouders der leerlingen naast het bezit van de vrije schoolkeuze, het schoolgebouw zooveel mogelijk in hun buurt hebben, er gunstig zou geadviseerd worden. Hoewel dit vraagstuk onmogelijk als een eenvoudig deelsommetje, (zooveel kinderen, dus zooveel scholer) valt op te lossen, vooral als men weet, dat de 7e klasse normaal een lager aantal leerlingen telt, toch komt het ondergeteekende De verkiezingsstrijd in Engeland. Paul Harmant glimlachte. „N.'en," antwoordde de millionnair, „het is de absolfite waarheid." „Bewijs he dan U hebt van bewijzen gesproken mijnheer, wel nu waar zijn ze Jacques Garaud haalde zijn porte feuille te voorschijn. „Ik heb u gezegd," hernam hij, „dat degene die In bemint in de registers van het vondelingenhuis is ingeschreven on der no. 9." „Ja, mijnheer, dat^wist ik. Lucie zelf heeft het me verteld." ,,Wel nu, weigert u geloof te hechten aam het proces-verbaal, opgemaakt toen Lucie daar is gebracht en vermeldende den naam der moeder en die der pleeg moeder, welke laatste het kind heeft ge bracht na,Me veroordeeling der moeder." Paul Hatmant opende zijn portefeuille, haalde er het proces-verbaal uit en reikte liet den jongen man over. Naarmate hij verder las, nam zijn gezicht meer en meer een uitdrukking van schrik en wanhoop aan. De millionnair had nog nooit ge logen.... Lucien liet het vreeselijke document uit de bevende hand glippen. „Het is waarmompelde hij „Lucie is de dochter van Jeanne Fortier." „Van Jeanne Fortier, die uw vader voor, dat er rchooIgeDouwen kunnen vrij gemaakt worden. Tijdige en doelmatige verdeeling der nieuw in te schrijven leer lingen kan ons geleidelijk bevolkte scho len geven en enkele ledige gebouwen. Deze wijze van optreden zal tevens het personeel op wachtgeld binnen redelijke grenzen houden, zoodat er metterdaad veel kan worden bezuinigd zonder het onderwijs te schaden. Een voorstel daar toe van ondergeteekende werd met slechts 3 stemmen tegen aangenomen. Twee van deze 3 stemmen waren tegen dit advies aan B. en W. uit te brengen, omdat zij nimmer een openbaar school- gebouwjaan het bijzonder onderwijs willen afstaan; fnogen B. en W. een breeder standpunt innemen wanneer nïen let op de hooge kosten verbonden aan den bouw en eerste inrichting van nieuwe scholen, dan is het onverantwoordelijk gelden voor dit doel te verteren, wanneer het niet absoluut noodig is. Ondergetee kende schat de te bezuinigen som in 5 jaren op rond f. 500000. Welke school gebouwen hiervoor in aanmerking komen hangt af van de plaats, waar zij gelegen zijn en welke gebouwen vernieuwd of ver beterd moeten worden. Dit is aan het be- leid.van B. en W.jover tejlaten. Komt het bijzonder onderwijs voor zoo een gebouw in aanmerking, dan heeft men dit te aan vaarden en moet ook het B. O. met iets minder te vreden zijn. Wanneer niet al les wordt opgehangen aan het formalisme, men de soepelheid weet te betrachten, men een offertje in het algemeen belang weet te brengen, dan, aldus meent onder geteekende,' kan er veel bereikt worden. Dit hoopt ondergeteekende en hij durft het vertrouwen te koesteren, dat ook B. en W. deze meening zullen deelen en er naar handelen. Onder aanbieding zijner gevoelens van hoogachting. M. L. A. KLEIN. Uit Ierland. Uit de Italiaansche politiek. De Conferentie van Brussel. De crisis in het Oosten. De toestand op Samos. De verkiezingen in Polen. ÊEM. BUITENL. BERICHTEN, Een reusachtige „drankvloot" gesignaleerd. Storm in Transvaal. LANDBOUW EN VISSGHERIJ. Bloedaardappelen. heeft gedood...." voegde lacques Ga raud er bij. Lucien hief het hoofd op. „De misdaad wordt door niets bewe zenhernam hij op korten toon. „De justitie heeft uitspraak gedaan." „De justitie dwaalt dikwijls. Ik geloof aan de onschuld van Jeanne Forticr, ik heb u dat reeds vroeger gezegd." „Goed, maar zoo lang zij niet in eere is hersteld, (als dat ooit gebeurt) is Jeanne Fortier de schuldige.... Tot dien dag blijft Lucie de dochter van den moor denaar uws vaders." „Mijn God.... mijn God!,...,, sta- melde'Lucien in wanhoop. „U ziet nu, dat ik gelijk had ging Jacques Garaud voort. U ziet nu wel. dat de zoon van het slachtoffer zijn naam niet kan verbinden aan de dochter van de moordenares." „O zwijg, mijnheer „Wees flink. Doe afstand van eene ver- eeniging, die iedereen zal veroordeelen. Lucie Fortier mag niet langer bestaan voor u. U bent vrij.... red mijn doch ter...." „Mijnheer, mijnheer.riep Lucien uit, overmand door smart, heb medelij den De vereeniging, die ik van plan was aan. te gaan, is "mijn beele leven en nu stort alles ineen.... Laat mij tot rust komenIaat mij weenenIaat mij lijden En de ongelukkige jonge man, het ge laat in de handen verbergende, barstten snikken uit. „Zeker, ik beklaag u, hernam Jacues Ga aud. Maar terzelfder tijd spreek ik u moed inIk heb u een grooten dienst bewezen, ik heb u behoed voor de schan de, die een onwaardige vereeniging op u zou doen terugvallen. In ruil voor dezen dienst vraag ik u, mijn dochter te red den Ik bied u het geluk aan. „En als ik dat niet kan aannemen „Waarom zoudt u het niet kunnen Uwe weigering beteekent den dood van Mary, het kind, dat u bemint, aanbidt. Neen, dat zult u niet doen, voegde hij er bii, smeekend zijne handen naar Lucien uitstrekkend. Hét zou een misdaad zijn. Straks ben ik misschien wreed geweest, door uwe illusies te bre"ken, maar ik heb gehandeld als de heelmeester, die het mes in de wonde zet, om haar te genezen. U bent mij dank schuldig." „Die dankbaarheid voel ik, mijnheer, want ondanks mijn leed, ben ik niet on billijk. De afgrond lag vóór mij -.u hebt er mij opmerkzaam op gemaakt •i» «M daar voor dank ik u.'i Tegelijkertijd stak de jonge man den ellendeling de hand toe. Het gelaat van Jacques Garaud lichtte als in triomf. „Maar u moet in aanmerking nemen, dat de wonde te diep is, om dadelijk te kunnen heelen. Wil mij dus bij juffrouw Mary excuseeren, als ik voorloopig geen gebruik maak van haar uitnoodiging. Wat zal ik nu bii haar komen met een somber en bedroefd gezicht, dat haar ver drietig zal maken...We moeten even wachten „Het is juist die hoop en teleurstelling, die Mary dooden. Het wachten is moor dend voor haar mompelde de million nair. Lucien raapte het document op, dat hem een oogenbük vroeger uit de handen was gegleden en bood het Paul Harmant aan. „Laat haar dat zien, mijnheer," zeide hij- „Juffrouw Mary zal begrijpen, dat ik niet met de dochter van de moordenares mijns vaders kan trouwen." „D s," zeide hij na eenige oogenblikken met bevende stem, mijn red-eneeren, mün smeeken zal niet jn staat zijn u tot an e e gedachten te brengen en "het geluk van mijn kiad te verhaasten." .Wordt seryolgd, (Ingezonden)'. Openbaarheid is de vijandin van wan verhoudingen, zeide onze tegenwoordige mi nister van Binnenlandsohe Zaken reeds in het jaar 1908. Deze stelling zal voorzeker worden onder schreven door de democraten onzer dagen en niet het minst door de meerderheid der comjsiissie van Plaatselijk toezicht op het Lager Onderwijs te Haarlem; welke haar vergaderingen trouwens publiekelijk houdt. Onze Haarlemsche burgerij heeft er recht op te weten, wat er gedaan wordt en hoe ar gewerkt wordt in hei algemeen belang. Ook ten opzichte van het onderwijs, het troetelkindje onzer samenleving. De kosten voor het ondei-wijs moeten even goed. door da belastingen gedekt worden als b.v. do vacantietoeslag, welke blijkens de raadsver- slagen door mij een onderdeel van het sa laris worden geacht te zijn. Kan er dus, zonder het onderwijs te schaden, bezuinigd worden, wat verlaging der belasting betee- kent, dan moet het, al vinden enkele oud- palstaanders het iets vreeselijks. De technische herziening der wet op het Lager onderwjjs, neergelegd in een ontwerp De Visser wordt een „ramp" genoemd voor onze Nederlandsche natie, ik onthoud mij daarover een oordeel te vellen, daar ik het ontwerp niet voldoende ken en mij gaarna bij deskundigen neerleg, al mag ook hier misschien van overdrijving gesproken worden. Terzelfder tijd wordt bekend, dat B. en W. van Haarlem twee scholen (een gebouw) willen „leeg" maken om het bou wen van een school (met den bijbel) onnoo- dig te maken en daardoor een belangrijke som te besparen. Hoewel slechts in het begün-stadium en nog lang geen definitief voorstel, toch staan direct de criticasters gereed den strijd aan te binden. Wat de minister wil en wat blijkbaar B. en W. in meerderheid wil, verschilt nog al eventjes, maar men doet het voorkomen alsof bei den hetzelfde willen. Dit verschilwordt heit beste gedemonstreerd met cijfers. De minister wil volgens zijn ontwerp klassen mot een minimum-leerlingental van 37 en een maximum van 49. terwijl B. en W. het gemiddelde leerlingental op 36 willen stel len. Er heerecht, ontsteltenis in bepaalde kringen; belanghebbenden woiden opgeroe pen om te ageeren tegen liet ontwerp De .Visser en zoo en passant tegen de meerder- meerderheid wil, verschilt nog al eventjes, maar men doet het voorkomen alsof beiden hetzelfde willen. Dit verschil wordt het bes te gedemonstreerd met cijfers. De minister wil volgens zijn ontwerp klassen met een minimum-leerlingen tal van 37 en een maxi- xmum van 49, terwijl B. en W. het gemid delde leerlingental op 36 willen stellen. Er heerecht ontsteltenis in bepaclde kringen; belanghebbenden worden opgeroepen om te ageeren tegen het ontwerp De Visser en zoo en passant tegen de meerderheid van B. en W. te Haarlem, die met zullco snoo- de plannen rondloopen. Uit welk wethou- derüjk brein het moge zijn voortgekomen, ie mij totaal onverschillig. Ik houd mij aan de feiten en dan durf ik te zeggen, dat hot in overweging nemen om twee, zelfs meerdere scholen op te heffen eerder lof verdient, dan onbillijke critiek, hetgeen ik zal bewijzen. Het openbaar Lager Onderwijs telt mo menteel 127 klassen met 6085 leerlingen. Het gemiddelde aantal kinderen bedraagt dus 28 per klasse, terwijl de thans vigee- rende wet, het cijfer 36 toelaat. Neemt ïnen voor de 7e klasse het aantal leerlingen op 24, dan is er alsnog plaats voor 1455 leer lingen, waarvoor 6 scholen noodig zouden zijn. Het aantal leerlingen op de R.K. tBijz. scholen bedraagt volgens mijn inlichtingen gemiddeld 40 per klasse, wat een grooter terschü maakt. Nu staan op het Leidsche plein twee openbare scholen vlak tegenover elkaar en wil men in die buurt een school met den Bijbel gaan bouwen, is het nu wonder, dat B. en W. hun oogen op het bedoelde plein gevestigd houden en over opheffing van een school zijn gaan spreken? De vier aan- vangdsklassen zijn 1 September j.l. begonnen met respectievelijk 29, 24, 83 en 34 leer lingen en daardoor zouden deze scholen le vensvatbaarheid hebben getoond. De hoog ste cijfers behooren aan de scholen, die men wil doen verdwijnen. Wij durven die levensvatbaarheid in twijfel te trekken op de volgende gronden: le. waren de roomsche scholen „vol"; al leen de Si Bavoschool moest 6 jongens af wijzen. Waar zijn deze gebleven? 2e. ie er geen Christelijke school in die buurt en geldt voor de protestansche men- eohen hetzelfde als voor alle andere rich tingen, dat men zijn kinderen zoo dicht mogelijk bij huis tracht onder te brengen, vooral kleine kinderen, zoodat bet geen ge waagde veronderstelling is, dat er kinde ren op die scholen zijn geplaatst van ouders, die een andere school wenschen, doch... er nu heen moesten. Se. wil ik er op wijzen, dat het midden- cijfer 40 voor de roomsche scholen het nor male cijfer is, on dus aan drie scholen ge noeg heeft Het bouwen van een nieuwe school kost met de geheele installatie ver over de f 150.000. De Raad etend voor de met den bijbel f 133,500 toe, welk bedrag nog met enkele slordige duizenden guldens dient te worden vermeerderd voor het meu bilair f 130.000 werd voor de school in het Elorapark goedkoop geacht. Er zijn dus nogal cijfers of liever guldens voor noo dig. Komt men tot de opheffing van b.v. een viertal scholen, dan kunnen deze vrij ge komen lokaliteiten dienen voor het bijzon der onderwijs en ook ter vervanging van die schoolgebouwen, die om vernieuwing roe pen of waaraan veel zou moeten worden ten koste gelegd, willen zij aan de ge wone eiscken beantwoorden. Het schoolge bouw in de Bakkerstraat is zeer onvoldoende, een der scholen aan het Leidsche plein komt lokaliteiten te kort en er moeten vanwege de splitsing nog andere werkzaam heden aan verricht worden. Welnu door vermindering van het aantal 6cholen kan men zonder het onderwijs te schaden de noodige verbeteringen verkrijgen. Men sluite eenvoudig de inschrijvingen aan die scholen en ze komen op den duur vrij. Over 4 of 5 jaren zouden zij kunnen worden op geheven, door het overbrengen naar andere scholen, welke verplaatsing slechte een keer behoefde te geschieden. Door uitsterving dezer scholen houdt men het onderw ijzend personeel zoo lang mogelijk in dienst en zal men gelet op de telkens wederkeerende benoemingen, dit personeel zoo min mogelijk schade berokkenen. Bij han dige manoeuvreering behoeft het personeel heel geen schade te lijden, daar men door tijdige overplaatsing het op wachtgeld slellen geheel kan voorkomen. In gevallen, dat het openbaar onderwijs word t omgezet in bijzonder brenge men Den Haag maar eens goed onder het oog, dat het hier een zeer billijke en ook voor het Rijk voordeelige transactie is en zij daar dus de soepelheid hebben te betrachten. Het bijzon der onderwijs, dat nog moet beginnen zij tevreden met één lokaal, het volgende jaar Iwee enz. todat het geheele lokaal beschik baar is. Op mijn vraag of het bijzonder on derwijs dan gesubsidieerd zal worden, kreeg ik een bevestigend antwoord, zoodat het al leen aankomt op onderling vertrouwen. Dit onderling vertrouwen of heeft men liever welwillende medewerking, moet pok uitkomen bij het vaststellen der gebouwen, die men voor het bijzonder onderwijs wil aanwij zen, want even. goed als ik mij begrijpen kan, dat de voorstanders van het Openbaar On derwijs het met leede oogen aanzien, dat liet Bijzonder Onderwijs over eenige jaren in het algemeen beter gehuisvest zal zijn, even goed acht ik het afkeuringswaardig en daarom on verantwoordelijk in dit geval, de slechtste scholen ledig te maken en dan ze nog goed genoeg te vinden voor het Bijzonder Onder- wijs. Dit onderling vertrouwen dient ook te be staan bij het personeel en richtingen, welke toevallig enkele jaren bijéén zouden ver- keeren. Met bovenstaand voor oogen zal men be grijpen, dat ik, nu men alom van bezuini ging gewaagt, men zelfs aan de arbeidsvoor waarden van het gemeenlepersoneel wil gaan tomen, ik het bouwen van nieuwe scholen voor -het Openbaar Onderwijs onnoodig aclil en daar er nog fe, de laatste raadszitting voor het bouwen van nieuwe scholen gepleit werd, ik een andere stem wil laten hooien. Hier kan, du hier moet bezuinigd worden. De politiek laat het misschien haast niet toe, doch een geleidelijk en tactisch optreden vermag veel. De politiek als zoodanig late men er buiten, die kan hier slechts werken om wantrouwen op te wekken. Wil men de gemeentelijke schoolgebouwen niet aan het Bijzonder Onderwijs afstaan, ook goed, in ieder geval kan worden bewerkt, dat er voor- hands geen nieuwe schoolgebouwen voor het Openbaar Onderwijs noodig zijn. Die piëteit kost ons dan ettelijke duizenden guldens, maar ach, als men de slechtste gebouwen neemt, dan behoeven die niet vernieuwd te worden, dat bespaart ook veel geld. Ik wil besluiten met de publicatie van on- derstaanden brief, die ik aan B. en W. heb gezonden om niet geacht te worden, tot de duisteriingen te behooren. Ik durf gerust deze quaestic in liet open baar te behandelen. Dé gemeente heeft 31 scholen met 217 klassen, waarvan 122, hijgevolg nog meer dan de helft, onder de derlig leerlingen tellen; 60 zelfs onder vijf-en-twinlig, waarvan 17 7e klasse zijn. Deze cijfers werden in de ver gadering der Schoolcommissie zeer abnor maal genoemd, zonder dat er op gereageerd werd. Dadelijk verkozen verklaard. De jongste cijfers van het aantal bij enkele candidaatstelling gekozen parlementsleden zijn: 42 conservatieven, 5 liberalen, 5 natio- naal-iiteralen, 4 Labour-mannen, 10 Ierscke unionisten en 1 nationalist. Een rede van Thomas. De Labour-lei-der Thomas heeft, te Cardiff bet woord voerend, gesproken over de bewe ring, dat Labour voornemens was de ver plichtingen des lands te réfu-teeren. Hij zeide, dat de Labour-parlij niet zou trachten aan eenigerlei verplichtingen te ontkomen, waar toe het land zich had vérbonden. De verkiezingskansen. Het blad de „Observer" meldt, dat da mee ning inzake de verkiezingen in zaken- en finandeeje kringen, door Lloyds genoteerd, is, dat de unionisten de grootste kans hebben le overwinnen, dan de nationaal-Iiberalen, in do derde plaats de oonafh. liberalen en in de vierde Lateur. Een aanval van Chamberlain op de nieuwe regeering. Na Lloyd George heeft Zaterdag in dezelfde vergadering Chamberlain het woord gevoerd en er daarbij zijn vreugde over uitgesproken, dat mannen als Lord Salisbury en de heer Ronald McNeill, die aan conservatieven als Lord Balfour, Lord Birkenhead en spreker zelf hadden verweten dat zij als klei waren geweest in handen van den po tienbakker uit Wales, die hen tot vreemde schier onherken bare revolutionnaire gedaanlen had gekneed en die hen hadden aangevallen wegens hun ondertcekening van het Iersche verdrag, nu zeiven als leden dei- regeering dit verdrag moeien ratificeeren. Het was volgens spr. goed. dat het Iersche ras de zekerheid kreeg, dat de laatste en bitterste Die-hard van allen zich in zijn loopgraaf had overgegeven. Er aan herinnerend, dat Ingevolge de re solutie in de Carlton Club de coalitie werd verworpen, doch samenwerking werd. welkom goheeten, wees de heer Chamberlain er op, dat er in Schotland volledige samenwerking is, maar in Schotland weet de unionistische partij, dat zij slechts met een minimaal aan tal zetels zou terugkeeren. die men haast op de vingers van één hand zou kunnen (ellen, tenzij ze den steun genoot van die liberale invloeden, welke Lloyd George haar bezorgt. Een hefligen aanval deed de heer Cham berlain op den oud-minister van landbouw, Sir Arthur Griffith Boscawen, (minister van gezondheid in het nieuwe ministerie) die, naar hel heette reeds vóór de vergadering in de Carlton Club zou zijn afgetreden wegens oneenigheid met de oude regeering over zijn landbouwpolitiek, terwijl spr. juist een brief van hem had ontvangen, waarin hij uiteen zette, waarom hij niet aftrad. Voorts had Sir Arlhur aan spr. 1e kennen gegeven, dat hij vóór de bijeenkomst in de Carlton Club nog niet wist, hoe hij daar stemmen zou. De Manchester liberalen Naar men weet gaan coalitie-liberalen en onafhankelijke liberalen te Manchester samen. Eerstgenoemden hebben daarbij de voorwaar de gesteld, dat Lloyd George zal worden ge steund bij alle liberale maatregelen, die hij eventueel voorstelt en dat er tijdens de li berale verkiezingscampagne niet op bittere of nadeeltoebrengende wijze over hem zal .wor den gesproken. De heffing van kapitaal. Fas cisme in Engeland. De bekende schrijver H. G. Wells, die naar men weet door de Labour-partij candidaat is gesteld voor het parlement, heeft dezer dagen over de door zijn partij aanbevolen heffing van het kanitaal gesproken en die benaming heel ongelukkig genoemd. Kapitaal was volgens hem een beel twee slachtige term. Hij wou, dat hij de wereld kon hypnotiseeren om niet het woord „ka pitaal" te gebruiken, maar er een ander woord voor in de plaats te stellen. Kapi taal kon alles beteekenen van een schuld af tot een of andere machine toe, onmis baar voor productie-doeleinden. Wat bedoel de nu die heffing van groote vermogens? Niet een last, waarbij geen onderscheid werd gemaakt en niet een, die opgelegd zou worden aan industrieel© bedrijvigheid. Het was zuiver een belasting op personen, een belasting op gezwollen particuliere ver mogens, die grootendeels zou neerkomen op vermogens, tijdens den oorlog gezwollen. Deze groote elementen van toevailigen rijk dom zouden een waren last vormen in ons nationale leven. Bijna al die groote en nieuwe vermogens waren in handen van onverantwoordelijke menselien, die geen tra ditie hadden van openbaar goed gedrag. In veel gevallep hadden zij geen erva ring van bet leiden van eerlijke industrie en geen kennis van economische werkelijk heden. De Labour-partij had, zeide Wells nog, geen ruzie met „business' met een behoorlijke winst gedreven. Mrs. Snowden zeide in diezelfde verga dering, dat zij niet geloofde, dat er eenige vrees was voor links-bolsjewisme in Enge land, maar er was, naar haar meening, een groot gevaar voor rechts-bolsjewismo n.l, het fascisme. Het postkantoor van Dublin in brand gestoken. Zondagmorgen drongen een veertigtal mannen het postkantoor te Dublin binnen, overmanden den ooncierge en twee politie agenten en staken daarop het gebouw in brand, dat met wat zich er in bevond geheel vernield werd. De strijd tegen de rebellen. Een afdeeling vrijstaters heeft O'Malley den commandant van het garnizoen in de Four Courts gedurende het beleg en chef van den staf van het rebellenleger, ge vangen genomen en ernstig gewond. Juffrouw MkSwiney, do zuster van den overleden lord-mayor van Oork', is eveneens gearresteerd. Volgens een bericht uit Milaan heeft de Italiaansche gedelegeerde in de Commissie van Herstel, Salvage Baggi, Zondag met den nieuwen Italiaanschen minister van de schatkist de schadevergoedingsquaestie uit voerig besproken. Omtrent de politiek, die hij denkt :te volgen, zeide de minister, dat hij zou beginnen met het kapitaal te beschermen, om langzamerhand wear vreemd kapitaal naar Italië te trekken, dat de Italiaansohe volkshuishouding dringend noo dig heeft. Omtrent de plannen van Mus solini in verband met het deficit in de openbare bedrijven, verklaarde hij, dat Mus solini allereerst het beheer over de telefoon aan de particuliere industrie zou overdra gen. De finantieele conferentie te Brussel schijnt weldra werkelijkheid te worden. De premiers van Engeland, Frankrijk, Italië en België zouden zelfs een onderhoud heb ben om de onderhandelingen voor te berei den. Volgens berichten uit welingelichte Brit- sohe bron zal de Britsche regeering het initiatief nemen voor een onderhoud tus- schea Poincaré en Bcnar Law vóór de finai- oieele conferentie te Brussel, welke op 5 Dec. bijeen moet komen. De datum van dit onderhoud is nog niet vastgesteld, maar de bijeenkomst kan eerst plaats hebben na de Britsche verkiezingen. De conferentie te Lausanne. Het is mogelijk, dat de opening der con ferentie te Lausanne enkele dagen uitge steld wordt. In goed ingelichte kringen denkt men, dat in verband met de laat ste gebeurtenissen in Turkije* en Italië, 't van belang zou zijn, om niet vóór den 20 November te beginnen. De Turken eischen ook Tsjanak en Gallipoli op. Gemeld wordt, dat Refet Pasja het recht heeft opgeëischt om een Kemalistisdh burgerlijk bestuur te vestigen te Tsjanak, te Gallipoli en op de Aziatische kust van den Bosporus. Engelsche persstemmen. Terwijl nadere ophelderingen over Ango ra's voornemens ten aanzien van het Sul tanaat met spanning warden tegemoet ge zien, leggen de Londensche bladen van gis teren den nadruk op den ernst van den toestand. De „Daily Telegraph" weigert te goloo- ven, dat de Zuidelijke Mohammedanen den nieuwen toestand zullen aanvaarden. Het blad meent, het pleidooi besprekend dat de kalief moet worden gekozen door de gansche Mohammedaansche gemeenschap, dat van een dergelijke verkiezing geen sprake kan zijn. Haar te beproeven zou de poli tieke tegenstellingen tusschen de twisten de secten, voor wie het erfelijk kalifaat de eenige vereenigende band was, ver- grooten. De „Times" beziet de kwestie voorna melijk van het geallieerde standpunt en ■zegt dat -het zwakke bruggetje, te Moedania gebouwd, gebroken is, voordat Lausanne kon worden bereikt. Het blad stelt tegenover elkaar de actie der geallieerden en Grie kenland om conscientious de Moedania-con- ventie uit te voeren en de actie van An gora, dat er in slaagde een der belang rijkste clausules te omzeilen en blijkbaar reeds bezig is de overblijvende bepalingen te schenden, maar het blad is van mee- ning, dat groote gevaren kunnen verme den warden indien de geallieerden ter stond besluiten krachtig en eensgezind op te .treden. In een vorig nummer is melding ge maakt van een pp herstel van de autono mie gerichte beweging op Samos. Ter ver duidelijking van dit bericht schrijft het „Hbld." het volgende: Lang maakte het eiland Samos, sedert 1832, als schatplichtig vorstendom deal uit van het Turksche rijk. Wel hadden de Grieken in 1824 de Turken van het eiland verjaagd, doch dit werd ingevolge het Lon densche protocol in 1830 aan Turkije terug gegeven. Behoudens het opbrengen van 'n jaarlijksche schatting en de benoeming van den vorst, die een Griek moest zijn, door de Parte, konden de bewoners van het eiland geheel naar eigen goeddunken het bestuur inrichten, waartoe in lateren tijd een soort parlement, Kamer en Senaat, in het leven was geroepen. In het begin van deze eeuw reeds begon het woelig te wor den op het eiland, In 1912 kwam zelfs de vorst André Kopassis Effendi, door 'n revolverschot te vallen. Dit was wel het werk van voorstanders van de aanhechting bij Griekenland. In den grooten Balkan oorlog bezetten Grieksche troepen, ondanks de tegenwerking van Engeland en Frank rijk, twee der 't kleine vorstendom bescher mende naties, het eiland, dat bij den vre de aan Griekenland werd toegewezen. Wanneer op Samos het verlangen te- staat van terugkeer naar het oude regime, zal dit natuurlijk alleen betrekking heb ben op tevoren genoten autonomie en niet op de oude verbinding met het Turksche rijk. Een P.T.A.-bericht uit Warschau verzekert dat voor zoover bettend Zondag in goede otrde druk voor den Poolschen Landdag is gestemd. Re sultaten zijn nog niet bekend. Schijnen volgens bovenstaand officieus bericht de verkiezingen zelf rustig ie verkro pen, bij den voorafgaanden verkiezingsstrijd is het in ieder geval minder vredelievend toegegaan. Het gaat bij deze uitspraak van de stem bus ten slotte voor een goed deel om de be slissing tusschen de anti-Russische politiek van het staatshoofd Pilsoedski, die, naar binnen een federatief samengaan met Litauen (Wilna) en Oosl-Galicië voorstaat en naar buiten oriën tatie naar Duifschlanld. terwijl hij in Rusland den grooten vijand ziet, waartegen hij als be scherming gaarne een Baltischen statenbond gevormd zou willen zien, anderzijds de sterk pro-Fransche politiek der nationaal-democra- ten h la Korfanty. De correspondent van het „Beri. Tag.'' te Warschau meBdt, dat o.a. in verschillende provinciesteden drukkerijen van partijbladen zijn vernield door tegenstanders, dat te War schau een rechtsslaand journalist op straat haif dood geslagen is; dat de bureaux van Pilstedski's orgaan door studenten zijn ver woest In OostGalicië daarentegen is het de laatste c'agen rustig geworden (zooals men weet is daar géneraal Halter als dictator op geschreven) hier werden n.l. die Oekrjien- sclie kiezers bij troepjes in de gevangenis ge stopt. Een a r beid ersdel eg a tie uit Lemberg is te Warschau komen protesteeren tegen deze arrestaties in massa; in hun stad zouden piet minder dan 1200 Oekrajieners in bet gevang ziju terechtgekomen. Van rechltsche zijde wordt het staatshoofd Pilsoedski verweten, dat hij gedurende een reis in de Oostelijke districten propraganda heeft gevoerd voor links, en wordt de eisch gesteld, dat hij gerechtelijk zal worden ver volg i wegens schending van zijn constutio- neele positie. Blijkens bericht uit New-York verspreiden de Amerikaansche „drankverbods ambtena ren in de pers sensationeele verhalen over de aanwezigheid van een drank vloot van meer dan honderd schepen ter hoogte van New Yersey juist buiten de driemijlsgrens. De auto riteiten zijn van meening dat de schepen ge bruik maken van de bepaling, onlangs gepubli ceerd, waarbij den ambtenaren wordt verbo den, zich met schepen buiten de driemijlsgrens le bemoeien. Het heet dat de vloot onder bekwame lei ding staat van een goedbeschermde internatio nale organisatie van smokkelaars, die er in slaagt whiskey-voorraden aan land te brengen in kleine booten op onbeschermde punten der kust. De autoriteiten mobiliseeren honderden kleine booten te New York, Atlantic City en elders, om de smokkelaars te kunnen vangen voor zij het land bereiken. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat storm en overstroomingen plaats hadden in uitgestrek te gebieden van de Kaap en Transvaal. Te Port Elizabeth' waren de schepen verplicht te vertrekken. De regen was welkom in ver schillende deelen van het land, waar hij hoognoodig was. Toen Lloyd George Zaterdag zijn reeds vermelde rede hield in een bioscoop en juist de nieuwe regeering had gegeeseld, wegens haar pleidooi voor rust, werden zijn woor den plotseling overstemd door een krachtig zoemend geluid. De ex-premier keek verbaasd rond evenals zijn hoorders, tot hij glimlachend opmerkte: „Het is bet orgel''. Het bleek, dat een der hoorders, moe van het staan, zonder het te weten op een pedaal van het orgel was gaan zitten, zoodat een orgeltoon weer klonk. Eerst toen de schuldige door perso neel van zijn muzikale zitplaats was verwij derd, kon de heer Lloyd George verder gaan Onder hiid gelach merite hij op: „Nu heb ben we rust." De communist Marty, veroordeeld wegens muiterij in de Zwarte Zee, is tot gemeente raadslid voor het district Santé te Parijs ge kozen. Daar Marty niet verkiesbaar is, zal de verkiezing geannuleerd worden. Minister Reibel, de Fransche Minister voor de verwoeste gebieden, heeft op een diner, gegeven door de republikeinsche partij, een rede gehouden over den toestand der ver woeste gebieden. Hij zeide o.m. dat de ellende aldaar verlicht moest worden door de Duit- sche betalingen. De regeering was vast beslo ten, die te eischeft. Zij miskent de moeilijkke- denv waarin Duitschland verkeert niet, maar zal niet toelaten, dat deze toestand steeds Frankrijk zal worden voorgehouden om aan de verplichtingen, die Duitschland steeds weer op zich neemt, te ontkomen. De accoor- den van Wiesbaden en Berlijn moeten worden toegepast, terwijl ook door betalingen in na ture en door het gebruiken van Duitsche ar beidskrachten het herstel der verwoeste ge bieden kan worden bevorderd. Het komt soms voor, dat aardappelen, waaraan van buiten niets bijzonders op le merken valt, bij het doorsnijden in het vleesch róode of helder-paarse vlammen verloonen, die zich over grootere of kleinere uitgestrektheid verspreiden. Zulke „bloedaardappelen" lijden niet aan een of andere ziekte, doch de roode kleur is een gevolg van de vorming van rood celsap in volkomen gezonde cellen. Men behoeft rich in zoo'n geval dus niet ongerust te maken. Over de omstandigheden, die op het optre den van dit verschijnsel invloed hebben, is niets bekend, de neiging tot het vormen van roodesap schijnt erfelijk te zijn. Er komt zelfs een aardappel variëteit voor, waarvan het vleesch geheel donkerpaars is gekleurd. Daar echter inwendig roodgekleurde aard- aipjiclen voor de consumptie zijn, pote men de knollen niet uit, waarbij rich dit verschijrv sel voordoet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5