LAATSTE NIEUWS, BINNENLAND. f"- KEMAL-PASJA EN JEAN JACQUES ROUSSEAU. riMNEMUNDSCH NIEUWS. DE OUD-KATHOLIEKE KERK. De afschaffing van het verplichte celibaat voor priesters. Naar aanleiding van de voorlezing in de kerken der oud-katholieken van het besluit omtrent de afschaffing van het verplichte celibaat voor priesters, schrijft de „Maasb." „Dat het zoover met de Oud-Bisschop pelijke Cierezij komen zou, stond van te voren vast. „Wij hielden vele gewoon ten der Roomsche Kerk aan," dus ge tuigen de opstellers van het schrijven, met de afschaffing van deze „gewoonte" waartoe na lang aarzelen nog schoor voetend is besloten teekent het Oud- Katholicisme zijn doodvonnis. Sinds in het buitenland onder de oud- katholieke groepjes ten dezen het voor beeld gegeven was, kon blijkbaar ook hier te lande de beweging voor het „pries ter-huwelijk" niet meer gekeerd worden. Het zwichten voor dien drang want nen voelt in het schrijven, hoe noode eigenlijk het besluit genomen is, omdat nen maar al te goed begrijpt, dat het Celibaat de condities schept om „zich icter te kunnen wijden aan den dienst 'es Heeren" moet nu verbloemd wor- len door een verwijzing naar de nood- akelijkheid der regeneratie van het men- chélijk geslacht, een ontoelaatbaar be- oep op God's gebod en negatie van Christus' aanprijzing van den maagde- ijken staat. Meer willen wij er voor heden niet an zeggen. Het is duidelijk, dat met de en stap het Oud-Katholicisme zelfs de igen tradities over boord werpt en zich dindelings in den afgrond stort. Zoo vergaat het in het eind iedere beweging, die zich van de Moederkerk losscheurt en Hare leiding meent te kun nen ontberen." DE PENSIOEN-AFTREK. De heer Troelstra zal, naar Het Volk meldt, bij zijn interpellatie de volgende vragen aan de regeering stellen le. Wil de regeering mededeeling doen van de voorgenomen bezuinigingsmaat regelen ten nadeele van het personeel in 's-Rijks dienst en van de daaromtrent door de C. C. v. O. uitgebrachte advie zen 2e. Wil de regeering mededeelen, welke haar verdere plannen zijn voor de loopen- de wetgevende periode ten opzichte der sa!arieeering van het personeel in 's-Rijks dienst 3e. Is de regeering bereid de invoering van den voorgenomen pensioenaftrek en der wijziging in de classificatie in nadere overweging te houden totdat andere, niet op de salarieëiring van 't personeel drukkende, bezuinigingen zijn uitgeput en het effect daarvan, in verband met de eischen der schatkist, het opnieuw overwegen der genoemde maatregelen noodig maakt 4e. Indien niet, is de regeering dan bereid, bij de uitvoering der maatregelen tot salarisverlaging een limiet te stellen, waarboven voor elk ambtenaar de ge zamenlijke vermindering der salarissen tengevolge dier maatregelen, niet zal mogen stijgen 5e. Wil de regeering mededeelen. wat ter voorbereiding van de herziening der classificatie is geschied is zij bereid, zoolang het daaromtrent door de betrek kelijke commissie ontworpen plan van onderzoek niet volledig is uitgevoerd, *een uitvoering aan de herziening te ge ren en zal die herziening in geen geval vorden ingevoerd, zoolang niet de Ka- ner in de gelegenheid is gesteld, beschik- :ende over de resultaten van dat onder- oek. zich over de hierop betrekking ebbende plannen der regeering uit te •reken Het tekort bij de spoorwegen. Het kanaal van Brussel naar zee. Wijziging Radenwet. VERKEER EN POSTERIJEN. Nieuwe postzegels. CEMEN6D NIEUWS. Zuivering van pakhuizen. Langs de grens. Het huwelijk van den ex-keizer. Het boeltje verkocht. Verboden te vliegen. Brand te Diemen. Oplichter aangehouden. De geweldpleging te Jisp. Ongeval in een gymnasium. Stroopen per auto. Bioscoop-opvoeding? Advocaat aangehouden. Een pseudo-advocaat.. Ernstig; ongeluk. KORTE BERICHTEN. KERK EN SCHOOL Pater Wolsky. St. Radboudstichting. CRUE EN ÊRBEI9, Uit de Sigarenindustrie. Ned. R.-K. Bond van Overheids personeel „St. Paulus". RECHTSZAKEN. De Kinderrechter. KUIST EN KEMS. Mengelberg ongesteld. Een nieuwe seismograaf. j! VAN ONZE. tfyafcAMLij „..dW v RRAAOLOOZE TELEFOOftr De crisis in het Oosten. De verkiezingen in Engeland. Rhodeslë. Mijnramp in de Ver. Staten. -■ MARKTNIEUWS. bi een correspondentie uit Constantinopel aan een Fransch blad, wordt een merkwaar dige bizonderheid vermeld, omtrent Kemal pasja, die thans feitelijk het hoofd van den Turkschen Staat is geworden, al heet hij dan ook geen Sultan De correspondent schrijft namelijk, dat Kemal allerlei staatsvormen had bestudeerd en rich aanvankelijk zeer aangetrokken ge voelde tot de denkbeelden van Jean Jacques Rousseau. Maar toen hij ook het particuliere leven van Rousseau bestudeerd had, was zijn geestdrift voor Jen man geheel verdwenen zn voor diens ideeën zeer bekoeld. Het is te begrijpen. De schijnschoonheid, het vooze zijner theo- leën en onderrichtingen, bleek maar al te 'uidelijk uit de levenspraktijk van dezen chrijver, die vooral wilde poseeren als her- ormer en opvoeder des volks. Het „aan de vruchten zult gij ze kennen" vas volkomen op hem van toepassing. De daad hielc bii hem gericht over het a oord. Kemal pasja wendt zich daarom van hem ri en voelt zijn geestdrift voor hem en voor •iin leer verdwijnen wat pleit voor het gezond verstand en het juiste inzicht van den t urkschen staatsman en legeraanvoerder. Maar geldt niet voor vele demagogen en revolutionnairen, wat gold voor Rousseau? En toch laten telkens weer opnieuw groote massa's zich verlokken en verleiden door het chijnschoon van hun woord en den sirenen- klank hunner frase! Kemal pasja is wijzer 'ergadering van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Tc Utrecht heeft Zondag een buitengewone zrgadering plaats gehad van de Nederl. Ver eniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, :aar aanleiding van de voorstellen der direc tie der Ned. Spoorwegen betreffende loons verlaging en pensioenstortimg. De vergadering nam de volgende motie aan: t.De buitengewone algemeene vergadering 'er Xed. Vereeniging van 5 Nov. 1922, gehoord de besprekingen in zake de verslech teringsplannen van directie en regeering, hecht haar goedkeuring aan het besluit dei- commissie van 8 om af te wijzen de voorstel len der directie, zooals die in de laatste in stantie waren geformuleerd. spreekt de hoop uit ,dat de samenwerkende organisaties zich zullen stellen achter deze afwijzing. machtigt het hoofdbestuur ten deze aille noódige besluiten te nemen en maatregelen te treffen.'' Bij de opening van het kanaal van Brussel naar Zee, wordt Nederland vertegenwoordigd door de torpeidoboot Z III, commandant luit. i ter zee, le kl. P. T. de Meester. Ingediend is thans een wetsontwerp, tot wijziging der Radenwet, waardoor o. m. twee Verzekeringsraden worden saamgesmolten en het instituut van de plaatsvervangende voorzitters der Raden van Arbeid komt te vervallen. De uitgifte van de nieuwe postzegels van 1, 2, 21/2 en 4 cent is binnen een paar maanden te verwachten. De cli ché s zijn in aanmaak. De Plantenziektcnkundige Dienst te Wage- ningen heeft voor eenige weken twee be langrijke ontsmettingen litgevoerd van ruim ten. waarin insecten aanwezig waren, scha delijk voor de daarin opgeslagen voorraden. Deze ontsmettingen zijn uitgevoerd met be hulp van blauwzuundamp, welke uitvoering, in verband met de groote giftigheid van dezen damp, aan genoemden dienst bij Koninklijk Besluit is opgedragen. Het betrof hier een ontsmetting van een pakhuisruimte, waarin beschuit was opgesla gen geweest, die hevig door die rups van de meelmot was aangetast, en van een mouterij, waarin een voor de aanwezige mout- en graan voorraden schadelijke kevers (Sylvanus Suri- namensis) in zeer groo-t aantal voorkwamen. Eerstgenoemde pakhuisruimten hadden een inhoud van pl.m. 2600 kub. meter, terwijl de mouterij ruim 12.300 kub. meter groot was. Beide ontsmettingen zijn zonder eenig be zwaar voor de omgeving en voor zoover kan worden nagegaan, met goed gevolg uitgevoerd. Door uitgebreidere toepassing van deze ontsmettingsmethode, waarvoor steeds de hulp van den Plamtenziektenkunddgen dienst kan worden ingeroepen, kan schade, die door insecten aan opgeslagen voorraden veroor zaakt wondt, zeer belangrijk verminden! wor den. Men meldt uit Zuid-Limburg: Hoe lager de mank in waarde daalt, hoe strenger de controle aan en over de grens wordt uitgeoefend. Velen, die een snoep reisje naar Duitschland, in casu naar Aken maakten, hebben einde dezer week onaan gename avonturen beleefd. In één electri- sche tram van Aken naar de Hollandsche grens werden 20 Hollanders zonder pas sen aangetroffen. De boeten bedroegen tot 10.000 mark. Ook de visitatie van de klee ding geschiedde met de meeste nauwkeu righeid. Wie de boaten niet kan betalen, •wordt doodeenvoudig meegenomen. Zulks ge schiedde met een 4-tal Rotterdammers, die van uit een Hollandsohe grensgemeente ean slippertje naar Aken hadden gemaakt. Wij zijn wel voorkomender tegenover de Duitschers. Bewijs? Een Duitscher wordt aangehouden wegens smokkelarij. De man wordt in het arrestantenlokaal opgesloten. Den volgenden dag gaat hij op transport naar de nabije marechaussee-brigade. Daar geniet de smokkelaar weer een dag logies. Den daaropvolgenden dag wordt de smok kelaar, die een litertje cognac had inge voerd, naar Maastricht gebracht. Twee gen darmen vormen zijn eere-escorte. In Maas tricht wordt de smokkelaar verhoord en- op vrije voeten gesteld. Wie weet, of hij ook nog niet een spoorkaartje krijgt of Ogn pas voor grensverkeer. Zoo'n smokke laar is een dure klant voor de Nederl. schatkist. En dat in onzen tijd van bezui niging. Zoude het geen aanbeveling ver dienen om een z.g. smokkelrechter aan te stellen, die snel vonnis wijst en zitting houdt in een gemeente aan de grens. Dan was dat geval met die smokkelaars uit, en onze schatkist zou er wel bij va ren. 't Is maar een vraag, die misschien in overweging kan genomen worden. Het huwelijksgeschenk. De ex-keizer schonk zijn tweede vrouw als huwelijksgeschenk een zilveren toiletgarni- luur in mahoniehouten kist. Het „N. v. d D," wijst er op, dat het hu welijk te Doorn voltrokken wejd onder de strengste uitsluit.ng van de vertegenwoordi gers der NederUndsche en der buitenland- sche pers. Geen enkele journalist is bij de voltrekking toegelaten; de beide officieele eommuniqué's. die omtrent de plechtigheid zijn verstrekt, waren fragmentarisch en vol strekt onvoldoende, gelijk officieele commu- riqué's steeds zijn Het blad stelt ten slotte nog de volgende "raag van meer algemeen belang: Zoo de Nederlandsche wet al eischt, dat «ren huwelijk, in een particuliere woning vol trokken, door zes getuigen wordt bijge woond, was het daarom onvermijdelijk dat oeze geheel parxiculiere „intieme", maar in binnen- en buitenland veelbesproken plech tigheid werd bijgewoond door de hoogste autoriteiten in de provincie, den vertegen woordiger van ons koninklijk gezag, boven dien opper-kamerheer van H. M. de Konin gin waardoor geheel ten onrechte natuur lik, maar wel eenigszins verklaarbaar, in het buitenland de indruk van eenigszins offi cieele deelneming der Nederlandsche regee ring aan het tweede huwelijk van den ex- keizer kan worden gewekt? De politie te Bussum heeft proces-ver baal opgemaakt tegen iemand, die kort voor zijn huwelijk de meubelen verkocht, welke zijn aanstaande aangeschaft had. Na hun huwelijk brachten de jongelui een paar we ken door bij de ouders van het meisje in Zeeland, waardoor het vergrijp niet aan het licht kwam. Toen ze evenwel hun woning betrekken zouden, was er geen huisraad te vinden. Het, Yad. schrijft; ,,De Times, de Daily Mail en de Daily- Mirror hadden een vliegtuig naar Neder land gezonden, ten einde Zondagmiddag spe ciale foto's naar Engeland te kunnen bren gen. Hit vliegtuig arriveerde Zaterdagmid dag om 4 uur te Amsterdam op het vlieg veld Schiphol, doch de autoriteiten verhin derden de fotografen met hun camera's er in plaats te nemen voor de reis naar Soes- terberg. Het vliegtuig is toen naar Soesterberg gevlogen zonder de fotografen, die verder met trein en tram naar Doom zijn gereisd. Toen zij zich Zondagmiddag op Soesterberg vervoegden om met hun foto's naar Enge land terug te vliegen, werd hun de toegang tot de hangars belet, met de mededeeling dat op den dag voor het huwelijk van den keizer geen vliegtuig boven Nede,rland vlie gen mocht IMen heeft zich toen gewend tot den commandant van het vliegveld, die deze mededeeling niet bevestigde, doch zei- de dat hij uit den Haag instructies had. ontvangen, dat het vliegtuig dien dag niet mocht vertrekken. De Engelschen verklaar den op eerewoord dat zij niet over Doorn zouden vliegen, doch rechtstreeks naar En geland, maar ook dit werd niet aanvaard. Tot op heden 1 uur was het vliegtuig nog niet vertrokken. Dat dit incident nog niet is afgeloopen, spreekt vanzelf." In den afgeloopen nacht ontstond brand in het huis van den heer Kouw aan de Oude- kerkerlaan te Diemen. Omstreeks half vier werden de bewoners wakker door een vreemd geluid; toen de heer Kouw naar beneden ging, sloegen hem de vlammen reeds uit de achterkamer tegemoet. In allerhaast konden de bewoners zich nog redden. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kou niet be letten, dat het perceel geheel uitbrandde. Van het belendende huis brandde de zolderver dieping uit, maar hier kon de inboedel nog in veiligheid worden gebracht. De oorzaak van den brand is onbekend. „Hbld." De Amsterdamsche recherche heeft, naar het „Hbld." bericht, de hand gelegd op een oplichter, die zich in verschillende plaatsen van ons land uitgaf voor directeur van een scheepvaart-maatschappij en daar personeel aanwierf. Ieder, die door hem aangenomen werd, moest den directeur een bedrag aan geld ter hand stellen. Van de betrekking kwam natuurlijk niets en het geld was voor goed weg. De oplichter, die in werkelijkheid Dijkstra heette, gaf steeds gefingeerde namen op. Hij betitelde zich met „graaf v. Limburg Stirum" en andere goed klinkende namen. De tweede vermoedelijke dader van de ge weldpleging te Jisp in den nacht van 1 op 2 Aug. is thans ook te Amsterdam aangehou den. Hij heet G. R. De veldwachter Paap te Beemster en de gemeentepolitie Meyer te Jisp bielden hem gezamenlijk aan. Beide aange houdenen werden ook verdacht van een in braak op 5 Aug. j.l. te Beemster bij K. Held aan den Oostdijk, te Purmerend. Hiervoor werden ze beden naar Purmerend vervoerd om geconfronteerd te worden. De verdachte J. D. heeft bekend, den diefstal te Beemster te hebben gepleegd. Toen Zaterdagmorgen in het gymnasium te Leeuwarden de scheikunde-leeraar een proef nam met vhet smelten van ijzer en koper, is een flesch met zuurstof met een geweldigen knal ontploft, met het gevolg dat de leeraar door de glasscherven van de uiteengesprongen flesch, ernstig aan heide polsen, gelaat en hals werd verwond. Twee leerlingen bekwa men licht aangezichts ver won-dingen. De getroffenen werden naar het Bonufa- dus-ziekenhuis en na verleende geneeskun dige hulp, naar hun woning vervoerd. Men schrijft aan de „Msb.": Op moderne wijze hebben een viertal vreemde wildstroopers in de gemeente Barne- veld hun slag geslagen. Tegen den avond, toen het wiid zijn schuilplaats had verlaten om voedsel te zoeken, reden de onbekenden, die althans van een geweer waren voorzien, per auto door een wildrijk jachtveld. Kregen zij een langoor onder schot, dan werd even halt gehouden, fluks een schot gelost en daarna de buit in de auto geladen, die weldra met hazen en fazanten was gevuld. En wanneer de t jachtopziener op de schoten afkwamen, was de auto natuurlijk weer lang verdwenen. Twee leerlingen bij het Middelbaar Onder wijs te Winschoten, afkomstig uit verschil lende buitengemeenten, hebben gepoogd door het innemen van vergif zich van het leven te berooven.omdat hun schoolrapporten slecht waren. Door het toedienen van braakmiddelen heb ben ze, na dagen ongesteldheid, het leven echter behouden en is heden alle gevaar ge weken. Te Maastricht is aangehouden mr. Q., advocaat aldaar, verdacht van verduistering van f 55.000 uit een faillieten boedel. Naar aanleiding van de inhechtenisneming van mr. Q te Maastricht, wordt nog het volgende gemeld: De advocaat was curator in het faillis sement van de coöperatie Limburgia. Hij ging zelf failliet en werd als curator ver vangen door mr. Charles Vrijens. Hij had als curator een 100 leden van die coöperatie in rechten aangesproken tot volstorting van hun aandeel, in zijn kwa liteit van procureur die zaak t9 laten be handelen, wat hem was toegestaan. De rechtbank had die 100 vorderingen toegewezen. Hij (als procureur) had die menschen geëxecuteerd, die in zijn handen betaald hadden 39.000, Dit geld beeft hij verspeeld in Spa en Parijs. In totaal heeft hij f 55.000 verduisterd. Mr. Q. heeft zich zelf aangegeven. Hij is door den raad van toezicht en discipline als procureur geschrapt. Iemand, die voorgaf mr. v. W. en lid van een advocatenkantoor 'te Amsterdam te zijn, heeft ongeveer een week zonder beta ling gelogeerd in een hotel te Barneveld, waar hij, volgens zijn verhalen, vertoefde in verband met een zaak van zekeren v. de B., die was vrijgesproken van kinder moord en wiens familie nu recht zou lieb- hen op een schadevergoeding van het rijk. Zaterdagavond had hij bij' e -n autoverhuur der een rekening van f 170. maar betalen deed hij niet, en teen waarschuwde de auto verhuurder, na overleg met den hotelhou der, de politie. Waarna al spoedig bleek, dat de pseudo-advocaat een verpleegde was in het krankzinnigengesticht in Den Dol- der. De man is daarheen teruggebracht. Te Rotterdam is Maandagmiddag een ern stig ongeluk gebeurd, dat aan den 21-ja- rigen A. V. het leven kostte. Deze was bezig op het opslagterrein voor ijzer en staal van de firma V. om een autogeen snij- aoparaat in orde te maken. Toen niet spoe dig genoeg gas ontwikkeld werd, schudde V. aan het toestel. Daardoor ontwikkelde zich plotseling zooveel gas, dat met een hevieen slag het aoparaat uit elkaar sloeg. De jonge man, die gebogen boven het snij- anoaraat stond, werd door de opspringende stukken ijzer gedood. SIGARENFABRIEK VERBRAND. De sigarenfabriek van de firma Blom hof, te Eindhoven, is geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend. .Eenige pakken tabak zijn gered; verder zijn alle aatn- wezige goederen, waaronder aanzienlijke voorraden tabak en sigaren en de fa- brieksinventaris, verbrand. Alles was op bcurspolis verzekerd. DE MOORD OP PIEPER. Men meldt uit Hamburg, dat na een zeer langdurige instructie, thans de zee man Louis Holtman en het dienstmeisje Anna Hennings in staat van beschuldi ging zijn gesteld wegens moord op den Nederlander Pieper, uit Groningen. De Z.Eerw. Pater Wolsky, thans Prior 'bij het Dominicanen-Klooster te Huissen, is benoemd tot Novicenmeester in het Dominicanen-Klooster te Zwolle. Door het bestuur der St. Radboud stichting is tot lid van het Diocesaan Comité in het bisdom Den Bosch be noemd de heer P. Th. H. M. Doibbel- man, te Nijmegen, lid van de Eerste Kamer. De Minister van Arbeid heeft aan de gemeentebesturen getelegrafeerd, dat in verband met de opheffing van 't con flict in de sigarenindustrie, de steun verlening aan de sigarenmakers kan wor den voortgezet. Op Donderdag 9 November a.s. zal de Bond „St. Paulus" te Utrecht, een buiten gewoon congres houden, waar aan de orde komt, het standpunt, dat „St. Paulus" ten opzichte der bezuiniging inneemt, in zoo verre daarbij belangen van het overheids personeel betrokken zijn. Bij de opening van de eerste zitting van den kinderrechter in het arrondissement Bot terdam, heeft mr. II. de Bie een toe spraak gehouden, waarin hij er op wees, dat de installatie van kinderrechters in allearrondissementen van ons land voor allen, die zich bewegen op het gebied van de zorg voor de verwaarloosde en misdadige jeugd, een mijlpaal, misschien zelfs in de waardeering van sommigen een keerpunt beteekent. Voor spr. ligt de beteekenis van de wet, die op 1 November j.l. werd inge voerd, in de verbetering, die zij mogelijk maakt in de werking van de overheids organen en van de particuliere instellingen beide en tevens in de samenwerking van die alle. Spr. ziet de nieuwe wetgeving als een voortbouwen op het bij de oorspronkelijke kinderwetten gelegde fundament: samen werking tusschen de overheid en de maat schappelijke krachten in het belang van kind en samenleving. Niet minder dan tot hiertoe, maar meer wordt verwacht van de zijde van het particulier initiatief Ik weet maar al te goed besloot spr. hoezeer thans de onvermijdelijke drang naar bezuiniging de ontplooiing van krach ten ook op ons terrein dreigt te knot ten. Gelukkig, dat liefde en toswijding niet behooren tot de artikelen, waarbij zui nigheid geboden is, integeadeel, zij mogen overvloediger worden, naarmate de nood stijgt. Dat ik op uw medewerking, mr. Bom- bach, als vertegenwoordiger van het O.M, bij den kinderrechter niet tevergeefs zal rekenen, daarvan houd ik mij overtuigd. Ik heb het voorrecht, dat ook de secre tarissen der voogdijraden, de inspecteurs en assistenten der kinderpolitie, de ambte naren voor de kinderwetten en verschei den, van de particuliere instellingen mij niet geheel onbekend zijn, en weet, dat ik in het belang van de misdeelde jeugd ook nooit tevergeefs een beroep op u zal doen. Moge dan onder Gods zegen hot insti tuut van den kinderrechter en de gezins voogdij inderdaad strekken tot den op bouw van ons volksleven. De substituut-officier, mr. A. Rombaoh, sprak -vervolgens den kinderrechter toe en vestigde .er de aandacht op. dat de wetge ver de macht van den officier van justitie beperkt, door dezen het recht te ontne men, over het al of niet vervolgen van een kind buiten den kinderrechter om te beslissen. Die bepaling moet naar zijn mee ning als een juiste consequentie van het nieuwe instituut worden beschouwd. Het werk van den officier is in deze zaken in hoofdzaak van adviseerendea aard gewor den, maar toch is het veel belangrijker dan in den tijd, die nog niet zoo heel ver achter ons ligt, en waarin tegen kin deren van 10 of 12 jaar, ook wel van 7 ©n 8 jaat, in welsprekende requisitoiren langdurige gevangenisstraffen werden ge- oischt en helaas ook verkregen, somtijds zelfs bij verstek. Het openbaar ministerie wensch dien tijd niet terug. Zooals ik al zei eindig de mr. Rombach verheugt het zich over het nieuwe instituut, en is het gaarne bereid met u samen te wérken. Vöor dit arrondissement is het wel zeer verblijdend, dat onze Koningin in deze rechtbank voor de bezetting van dit zoo moeilijk ambt zoo'n gemakkelijke keuze «heeft gehad. Ik zal hier niet meer jan zéggen, maar wensch u. en onszelf toe, dat gij in dit werk inoogt vinden de hooge voldoening, dia gij ervan verwacht. De lieer Mengelberg is plotseling on gesteld geworden. Zijn geneesheer heeft hem het optreden ernstig ontraden. Sinds eenige weken is in het seismolo gisch paviljoen van het Meteorologisch In stituut te Bilthoven een nieuwe seismo graaf in werking gesteld, die een groote aanwinst beteekent voor deze inrichting. Het is een verticaalseismograaf naar Ga- ützin, dienende tot registreering van de verticale componenten der bodembe'w eging. Hiermede kunnen thans ook de rechtstan dig uit den aardbodem stijgende trillingen worden opgeteekend. Ook voor de juiste localisatie van opgeteekende aardbevingen is het van groot nut. Het thans in De Bilt opgestelde instru ment 'heeft een geschiedenis. 4 F* Ap.f yen '(47^,7 De Geallieerden en de houding van Angora. LONDEN, 6 November. Reuter verneemt: Vcorzoover de eischen van Angora beperkt zijn tot het in handen hebben van het burger lijke bestuur en de gendarmerie te Konstan- linopet, zijn zij een binnenlandsche aangele genheid, waarmee buitenstaanders niets te maken hebben, maar de geallieerden zullen niet toestemmen in eenig verzoek om ont ruiming van Konstantinopel door de geal lieerde troepen, hetgeen in strijd zou zijn met de conventie van Moedania. KONSTANTINOPEL, 6 November. De ver tegenwoordiger van Angora heeft aan de ge allieerde hooge commissarissen een tweede nota overhandigd, waarin wordt gezegd, dat oorlogsschepen van alle nationaliteiten ver gunning moeten krijgen om door de engten te varen, en de nieuwe regeering moeten groe ten, als zij in de haven zijn. Er is geen verder nieuws omtrent den sul tan, maar men gelooft, dat de Engelsche autoriteiten maatregelen nemen om hem en den rechtmatigen Iroonsopvolger te bescher men. De sultan heeft den Engelschen hoogen commissaris verzocht, hem vandaag te komen bezoeken. Sinds gisteren helpen de Engelsche troepen het paleis te bewaken. Ten antwoord op bovengenoemde nota heb ben de geallieerde hooge commissarissen erop gewezen, dat de aanwezigheid van oorlogs schepen in de engten in overeenkomst met de bepalingen nopens den wapenstilstand van het verdrag van Moedania is. LONDEN, 6 November. Reuter verneemt, dat de drie geallieerde regeeringen reeds be sprekingen met elkaar voeren over den eisch van Angora, dat de geallieerden Konstantino pel zouden ontruimen. Omtrent de kwestie van de militaire ontruiming is reeds beschikt door de geallieerde vertegenwoordigers ter plaatse. Volgens de laatste berichten is er niet in de stad gevochten. De sultan is nog niet afgetre den. Hjj is nog in het paleis. Alle ministers van de regeering van Konstantinopel zijn af getreden, maar het meerendeel van de min dere ambtenaren wordt gehandhaafd. De Kemalistische delegatie is onderwijl op weg naar Lausanne om deel te nemen aan de conferentie. PARIJS, 6 November. De Temps zegt, na erop te hebben gewezen, dat het voorbarig zou zijn, partij te kiezen, 'alvorens officieel bevestiging te hebben ontvangen van de Turk- sche nota, dat de huidige moeilijkheden waar schijnlijk voorkomen zouden zijn, als men de vredesprelinrinairen had besproken na den wapenstilstand van Moedania. Het blad vreest, dal mettertijd, en vooral nu de con ferentie van Lausanne waarschijnlijk zal wor den uitgesteld, de beletselen voor den vrede groeien; en verklaart zich vóór het onmiddel lijk beginnen van besprekingen tusschen de entente en Turkije, strekkende tot het zoo spoedig mogelijk sluiten van een voorloopig vredesverdrag, welke preiiminairen meteen de vraagstukken, in de Turksche nota gesneld, zouden regelen. LONDEN, 7 Nov. Volgens de berichten uit Konstantinopel zouden de extremistische Tur ken, die zelf niet meer het gezag van Kemal- Pasja erkennen, in de voormalige Turksche hoofdstad, herige onlusten hebben uitgelokt. Zij begaven zich in massa naar het paleis van den Sultan, waar hevige botsingen tusschen hen en de Engelsche troepen plaats hadden. Thans doet het gerucht de ronde, dat de Sultan zou zijn ontvoerd, anderen zeggen, dat hij de vlucht genomen heeft. Het land is ten prooi aan volslagen anarchie. KONSTANTINOPEL. 6 Nov. De Turksche gendarmerie rukt on in het neutrale gebied van Tsjanak, dat door de Britsche troepen wordt bezet. De toestand te Konstantinopel. BERN, 6 November. Volgens ©en bericht uit Konstantinopel zou de sulfan gepoogd heb ben de slad te verlaten, doch heeft de bevol king zulks befel. KONSTANTINOPEL, 6 November. Rafet pasja heeft den Turlkschen Senaat afgeschaft. De geallieerde generaals hebben vandaag een onderhoud met Rafet pasja gehad. PARIJS, 6 November. De correspondent van de New York Herald te Konstantinopel heeft een schietpartij te Stamboel tusschen Turksche betoogers en de Britsche militaire politie bijgewoond, die zich bedreigd achtte. De menigte trachtte de Europeesche wijk bin nen te dringen, ofschoon haa,r verzet slechts de Engelsche geldt. Stamboel is voor de Euro peanen niet veilig. Telkens blijkt duidelijker, dat Rafet pasja eigenlijk tot taak had de regee ring van den sullan omver te werpen en te Konstantinopel het nationalistische gezag te vestigen. Hij heeft nooit naar Thracdë witten gaan, waarvan hij tot militair gouverneur be noemd was. Engelsche troepen bewaken het paleis val den sultan. De conferentie te Laüsanne. KONSTANTINOPEL, 6 November. De na tionale vergadering te Angora heeft Ismet pas ja last gegeven de volgende punten te verwe zenlijken: Ten le de grenzen van Turkije vol gens het nationaal statuut, ten 2e schadeloos stelling van Griekenland, ten 3e afschaffing van de capitulaties, ten 4e wijziging van de grenzen van Irak, ten 5e volkomen financiee- le, economische en politieke onfhankelijkheid. KONSTANTINOPEL, 6 November. In een nota aan Harndd bei drukken de hooge geal lieerde commissarissen hun wensch uit, dat slechts één delegatie Turkije op de vredescon ferentie zal vertegenwoordigen. MOSKOU, 6 November. Op het verzoeS van de regeeringen van Engeland, Frank rijk en Italië om afgevaardigden te zen den ter bespreking van de kwestie van de zeeëngten op de conferentie te Lau sanne, heeft het commissariaat van buiten- landsche zaken van de Russische Sovjet republiek in een nota van 2 Novembei geantwoord, dat de Russisohe regeering meent, aan de conferentie te moeten deel nemen, en wel in het bijzonder om te ijveren voor het volledige herstel van d« souvereine rechten van Turkije, als nood zakelijke voorwaarde voor een blijvende re- -geling van het naburige Oosten, waarbij Rusland onmiddellijk belang heeft. De re geering blijft kategorisch staan op onbe perkte deelneming van Rusland, de Oe kraïne en Georgië aan de conferentie ovej het naburige Oosten en wel met dezelfd* rechten als de overige deelnemers aan d* conferentie. LONDEN, 6 November. liet aantal oaïi* didaten, gesteRt door de vier voornaamste politieke partijen bij de aanstaande alge meen© verkiezing, wordt vandaag als volgt officieel bekend gemaakt: conservatieven 483, nationaal- of Lloyd George-liberalen 178 onafhankclij Leu of Asteth-db a e i ?25 ar beiderspartij 416, andere partijen 42. Het totale aantal candidaten is dus 1444. 57 ervan zjjn reeds bij enkele candidaat- stelling verkozen, i w. 32 conservatieven, 6 nationaal-liberalen, 4 onafhankelijke libe ralen, 4 van de arbeiderspartij en. 11 andere. Het aantal verkozen nationaal-liberalen staat niet volkomen vast, omdat het nog niet officieel bekend is, hoe velen van hen can- didaat zijn als „gewone" liberalen. Vooral in Lancashire en Yorkshire strijden enkele nationaal-liberalen, hoewel zij Lloyd George steunen als gewone liberalen, en zij zul len waarschijnlijk den steun van Asquith krijgen. SALISBURY, 6 November. De uitslag van het referendum in Rhodesië is: 8774 stemmen voor een verantwoordelijke regee ring, en 5989 voor aansluiting van Rho desië bij de Unie van Zuid-Afrika. SPANGLER (Pennsylvaaië), 6 November, Er heeft een hevige ontploffing plaats ge had in de kolenmijnen van Reilly, waarbij 90 mijnwerkers, die juist aan het werk waren gegaan, zijn opgesloten. De reddings ploeg is de mijn reeds binnen gegaan. Prins Galitzin, 'n bekend Russisch grand seigneur en geleerde, hield zich voorden oorlog druk bezig met de studie der seis mologie. Hij liet eenige seismografen con- strueeren, die ook de tot dusver beken de, groote verbeteringen inhielden en voor namelijk door groote nauwkeurigheid uit blonken. De instrumentmaker, die volgens de aan wijzingen van 'den prins werkte, kreeg dus weldra bestellingen uit het buiten land op deze tosstellen. Te De Bilt bezat men dan ook reeds twee Galitzin-seismo- grafen. Toen de vindingen van den prins hem nu colt tot de constructie van de verticaal seismograaf bra'ihten, bestelde het Meteoro logisch In 'ituut ook zulk een toestel. Kort daarna brak de oorlog uit en men hoor de niets meer van de bestelling. Prins Balitzin stierf voor het uitbreken der re volutie. Na de omwenteling in Rusland was alle contact met den instrumentma ker verbroken. Deze dook ©enigen tijd ge leden plotseling weer in Letland op, waar heen hij gevlucht was. Hij toog er weer aan het werk en eenige weken geleden kwam het lang verbeide toestel uit Do* pat aan. Het is, naar men aan de „Tel." mede deelt prachtig afgewerkt en zal stellig voor het wetenschappelijk onderzoekwerk van 't instituut zijn nut afwerpen. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Nov. Bloem kool le soort, le cerf 8.5025.20, id. le soort reuzen 17.7022, roode kool le soort 12.80, gele kool 60—2.30, witte kool le soort 0.601.30 per 100 K.G., id per wagon 91, Deensche witte 1.202.40, blauwe aardappelen 1.90, bieten 1.60, drielingen 1.20, uien le srt. 2.03.60, rapen 1.30, losse wortelen f 1.501.90. Aanvoer 5000 st. bloemkool, 127.700 K.G. roode kool 82250 K.G. witte kool, 109 500 K.G. gele kool, 25.350 K.G. losse wortelen, 21.200 K.G. uien, 475 K.G. aardappelen, 450 K.G. rapen, 1500 K.G. bieten. ROTTERDAM, 6 November. Vee. Heden wa ren aangevoerd: 378 vette runderen, 225 vette en graskalveren, 228? schapen of lammeren, 860 varkens. De prijzen waren als volgt: Koei en le Ik wal 127K—132J4, 2e kwal. 125—115, 3c kwal. 10595 els.; ossen le kwal. 125— 130, 2e kwal. 120—110, 3e kwal. 100—90 ets.; kalveren le kwal. 130150, 2e kwal. 115 100, 3e kwal. 9075 cis.; schapen le kwal. 80—90, 2e kwal. 70—60, 3e kwal. 50 cis.-, lammeren 85100 ets.; varkens le kwal. 101 —104, 2e kwal. 98—92, 3e kwal. 90—86 ets.; licht soort 84—92 ets. per K.G. De handeil in vet vee en vette kalveren was matig, met afwijkende prijzen. Schapen en lammeren eveneens met matigen omzet, prij zen voor prima kwal. waren iets vaster. Var kens bij hooge vraagprijzen aanvankelijk ma tig, later iets williger. Zaden. Lijnzaad zaai f 26—29, id vote f 18-20, mosterdzaad bruin f 4447, id. geel f 3032, blauw maanzaad f 4852, karwijzaaid 100—104, kanariezaad f 16—18. boekweit 14 per 100 K.G. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 2.60 2.90. id. bonte 2.70—3, poters f 1—1.40, Zeeuwsche eigenheimers f 1.50—1.70, blauwe eigenheimers f 1.70—1.90, Bridsche kralen T 1.70—2, bravo's f 2.40—2,80. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche geen aanvoer. AMSTERDAM, 6 Nov. Boter. (CentrJ Botermijn). Prijzen waren: hoogste f 2,35 midden- f2.20, laagste f 2.10. AMSTERDAM, 6 Nov. Aardappelen. (Be richt van Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte f 2.90 3, id. Blauwe f2,80—2,90, idem Blauwe f2 802,90, id. Eigenheimers f210 —2.20, id. Bravo's f 2 60—2,75, id. Roode Star f2, Noord-Hollandsche Blauwe f 1.80 —1,90, idem Bonte f 22,10, Zeeuwsche Eigenheimer poters f 1 60—1,75, Hillegom- mer Zandaardappelen f 4 20 per H.L. AMSTERDAM, 6 Nov. Vee. Ter markt waren aangevoerd 375 vette koeien, waar van de prijzen waren: le kwal. f 1.15— 1-25, 2e kw. f0.85—1, 3e kw. f 0.50—075 per K.G.102 melk- en kalfkoeien f 350 —550, 20 nuchtere kalveren f 1624; 172 schapen f 3045 p. stuk449 vette var kens le kwal. f 1.17—1.19, 2e kwal. f 1.13 —1.15, 3e kwal. f 1.07—1.12 p. K G schoon- ge wicht. APELDOORN, 6 Nov. Eieren. (G. O. V. v. E.) Aanvoer 10.000 stuks. Prijzen f 16 - 18.50, gemiddeld f 17.50. Handel gewoon. AXEL, 4 Nov. Granen. Ter graanmarkt van heden werd genoteerd: tarwe f 11.75 rogge f 10. gerst f 11, erwten f 21.25. NIJKERK, 6 Nov. Eieren. Aanvoer 15.000 stuks. Prijzen f 16.5017.50, gemid deld f 17. UTREOHT, 6 Nov. Paarden. Op de he den gehouden paardenmarkt waren 1200 paarden en veulens aangevoerd. De prij zen beliepen vcor weeldepaarden f 400 600, werkpaarden f 250375, oude paaiden f 80175, IV2-jarige veulens f 125250' 2-ja,rige -veulens f 175300, jonge veulens f 50—100, hitten f 100—400.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6