BlL-.tVONDSCBBENEll m JÉ Modelboerderij „GRffHSTEÊ" Prijsverlaging Yoghurt tl. 25 ct. -1/4 tl. 15 ct. Woensdag 8 November 1922 45st® Jaargang No. 14293 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. Eerste blad. Nuchter blijven! AGENDA a STIDSHSEUWS. 9 NOVEMBER Voor onze eigen weezen. Kamer an Koophandel. GROOTE SORTEERING L. PAANAKKER 46 Groote Houtstraat 46 L. T. B. Roomsch Katholieke Kiesvereeniging Haarlem. Ren- en Toeristenvereeniging. VAN ONS KANTONGERECHT Het langzame malen van den Gemeentelijken Molen J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Heemstede Telefoon 28055 bereid van zuivere modelmelk entslof Dr. Koning Mooij. Be treinroof. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p, kwartaal bij vooruitbetaling ƒ3.37 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Invloedrijke personen, niet komende uit de kringen van Overheids-ambtenaren en werk lieden, doen op dit oogenblik een allernuttigst werk om aan te sporen tot nuchterheid. Zeker en gelukkig ook in de kringen van de betrokkenen zijn er velen, die met alle recht mogen en durven getuigen, dat zij met groote objectiviteit de zaken durven be zien. Maar in een tijd als deze wordt zeer spoe dig getracht denzulken nevenbedoelingen in de schoenen te schuiven, om mede daardoor de argumentatie van hun betoogen te schaden. Niet weinigen beoordeelen niet allereerst „wat" wordt gezegd, maar door „wie" het wordt gezegd. Voor weinige jaren terug stonden wij precies voor het tegenovergestelde doel. Degenen, welke toen in en buiten de Over- heidscolleges pleitten voor al maar hoogere opvoering van in zich zelf rechtvaardige en wenschelijke zaken, konden op algemeene tevredenheid en donderend applaus rekenen. De algemeene opinie scheen zich toen te uiten in dezen vorm: indien de positie van het overheidspersoneel zoo mooi mogelijk wordt gemaakt doet men een weldaad aan gansch de gemeenschap. De stukken zijn wij wezen er in den aanhef op wel heel spoedig in een contra gekeerd. Zij, die thans roepen over niet hard en lang genoeg werkende Overheidsambtenaren en werklieden en betoogen, dat èn pensioenaftrek èn standplaatsaftrek èn nog heel veel meer, moet worden tot stand gebracht, kunnen op heel veel succes rekenen. Beide volksgesties èn van toen èn van nu waren naar onze innige overtuiging uitingen van gejaagdheid, overdrevenheid en ziekelijkheid. Het is meer dan tijd dat wij ook op dit terrein en bij deze zaak onze be kende Hollandsche nuchterheid terug zien te winnen. In de afgeloopen jaren heeft schrijver dezes steeds betoogd, dat een regeling van de rechtspositie van Overheidsambtenaren en werklieden niet was'eene zaak geheel op zich zelf staande, maar dat daarbij wel degelijk diende gelet te worden op hetgeen rond ons gebeurde. Die stelling hoe logisch en eenvoudig dan ook is niet zelden door meerdere per sonen, welke het beter konden en moesten welen, aangevochten. Het poneeren daarvan bracht in dien tijd voor hem uiterst droevige en pijnlijke oogen blik ken. Nooit werd hij geroemd het wordt eer lijk en zonder jaloerschheid erkend onder de vrienden en eerlijke bevorderaars voor de rechten van deze categoriën, waarvan een zeshonderd tal personen aan zijn zorgen waren toevertrouwd. Hij behoorde niet onder de „gevierden", wier namen dagelijks wer den genoemd en waarvan het noemen alleen reeds applaus uitlokte. Toch behield hij dezelfde liefde om het racht voor de rechten van bedoelde cate gories Thans zijn de stukken hetzij herhaald precies gekeerd. Nu is elke bestuurder, die mede wil werken aan bezuiniging op personeel, een held. De voorstanders van pensioen en zoo noodig standplaatsaftrek, weten zich zeker van veel succes. De algemeene opinie onberedeneerd en ongemotiveerd opgeroepen is thans in een zoodanige richting gegaan, dat een groot deel mede herhaalt, dat op dat overheidspersoneel yeel bezuinigd kan en moet worden. Wij gaan ons ook thans met alle kracht verzetten tegen het ziekeliike hetwelk ligt in deze nieuwe contrabeweging. Wij doen dit echter wederom niet zonder voldoende vasten grond onder onze voeten. In Noord-Brabant is tusschen de groote gemeenten de zaak ernstig en hoogst serieus bekeken; er is daarbij gelet op de rechten en noodzakelijkheden, zoowel van de gemeenten als van de betrokkenen. De principieele vraag is gesteld: kan, nu het overal klemt, het hek aan de oude paal worden gelaten? Het antwoord, dat werd gegeven, was een parig „neen." Wat in een schijnbaar beteren tijd mogelijk scheen zal nu, zij het met weemoed, moeten worden opgegeven. De arbeidstijd moet binnen de perken van de wet worden opgevoerd, omdat de arbeid het middel van redding uit den nood zal blijken te zijn. Vacantiebijslag, hoe wenschelijk dan ook, is in een armen tijd als thans doorleefd, nu niet voldoende gemotiveerd. Wanneer 'de toornen gezinsloonen zijn en hierbij dient wederom gelet op de positie rond om de Overheildsorganen beginne een kinderbijslag na het gemiddelde gezin. De zeer abnormale toestanden in de vrije industrie kunnen thans niet als leiddraad gel den. Met andere woorden, de ontwikkeling van de positie aldaar dient te worden afgewacht. Maar tegelijk getuigde die vergadering: wan neer dit alles geschiedt, dan mag niet verder worden gegaan. Dus geen pensioenaftrek en geen stand plaatsaftrek in een andere verhouding dan thans bestaat. Trouwens, wij zijn er zeker van, werd het vbrengaande naar onze meening m zich logisch en te motiveeren als noodzakelijkheid hoewel onaangenaam overal gevolgd, men bereikte zeker, hetgeen voor dezen tijd als re delijk is te stellen. Hoe is echter de toestand? De burgemeesters worden opgeknapt met een onderzoek naar gemiddelde prijzen van eenige levensmiddelen, waaruit dan moet wor den geconstateerd in welke klasse een ge- 'meente kan worden ingedeeld. Wij zelf hebben in een plaats van veer tigduizend zielen dat onderzoek naair beste weten en kunnen geleid, met behulp van een commissie, en moeten eerlijk erkennen, dat op die gegevens in het geheel geen conclusie waarnaar men zoekt, is te baseeren. Men krijgt daardoor, aangenomen dan maar dat het overal goed gebeurt, eenvoudig geen kijk op de duurte. En aan de andere zijde? Uit de organisaties verwijt men ons, dat wanneer wij met 16 groote gemeenten een standpunt bepalen, welk standpunt wij eerlijk' publioeeren en geenszins een wet is van Me den en Perzen, dat „de geschiedenis zich her haalt" en de „organisaties buiten worden ge sloten." Maar mogen dan, wij durven de vraag stel len, Hoofdbesturen van vakbonden wel „hetzij zelfstandig of te samen, een standpunt bepa len hetwelk ze allicht, wat hun recht is, niet publdceeren, en mogen de besturen van ge meenten, om uit den chaos te komen, dat De vraag stellen is haai- beantwoorden 1 Al die zaken wijzen op gejaagdheid, over haasting, weinig bezonkenheid en gemis aan vertrouwen. Inderdaad, daar is op dit terrein als op zooveel ander gebrek aan nuchterheid. Wij pleiten er voor schier elk uut van den dag. Ondanks dat er zijn, die ons wantrouwen, zullen wij met die prediking doorgaan. Want komt er geen nuchterheid en bezon kenheid, dan gebeuren er aan heide zijden gek ke dingen. Daarom roepen wij bij elke gele genheid in het belang van de zaak: „laat ons nuchter blijven!" S. B. M. K. Sociëteit „St. Bavo" R.K. Vrouwenbond 8 uur Esperanto 8 uur Zuivelbe- bereiders 8 uur. Protestantenbond Raaks Rusland film 8 uur. Schouwburg Jansweg Percy Grainger 8 uur. Café Brinkmaan Alliance Frangaiec 4 u. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Van 12 uur aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Schoten Gemeenteraad 2 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat, Dage lijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitlcenbibliotlieek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12%, van 25 en van 710 uur. behalve des Maandagsochtend en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken var. half 39 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werf;dagen, voonm. van 912 uur, n.m. van 2—5 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Martha-vereeniging Bioemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Museum van KunstnijverhAd Tentoonstel ling van binnenhuiskunst Geopend van 104 uur gedurende de maand November. Allen, die sympathiseeren met het mooie doel, omschreven onder bovenstaanden titel, onder rubriek „Damiaatjes" in de courant van 30 October, worden verzocht hun naam kaartje te zenden aan het Bureau dezer Courant ten einde te geraken tot vorming van een klein Comité geheel zonder offi cieel karakter (dus geen vereeniging) om voor dit doel in eigen kring wat bijeen te bregen. Teneinde aan bovenbedoeld plan spoedig uitvoering te geven en onzen Weezen met St. Nicoiaas iels extra's te geven is spoed gewenscht. Mogen vaten aan dezen oproep gehoor geven, indochtig de woorden: „Wat Gij den geven, indachtig de woorden: „Wat Gij den Mij gedaan." Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel. Wegens uitflandigheid van den heer Krielage werd de verg. gepresideerd door den heer baron van Hardenbroek. Afwezig waren nog de heeren Tedinga, v. Berkhout, Lamp, Brokmeier, Klein, Schip horst, SHis, Mensing, Jonkheer en Hooy. De notulen werden goedgekeurd. Een adres van de afdeeling Lisse van de Alg. Ver. voor Bloem,bollencultuur betreffen de het stoppen van treinen te Lisse werd in handen gesteld van de commissie van ver keer. Be Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Zandvoort opponeert tegen de te Zand- voort dreigende belasting op badgasten. Het burea ustelde voor dat de Kamer zelfstandig zal adresseeren aan het gemeentebestuur van Zandvoort. Verschillende heeren spraken zich uit te gen deze belasting, o.m. de heeren Brinkman en Hardenbroek. Op een vraag van den heer Weyburg ant woordt de secretaris, dat Zandvoort de eer ste badplaats in ons land is, die met deze belasting een proef zal nemen. De hoer VAN LIEMT vindt het idee van Zandvoort absurd. Het gevolg moet zijn dat men de logeergasten wegjaagt. Spr. wijst op het moreel effect naar buiten en zou dat onder de aandacht van B. en W. van Zand voort willen brengen. De heer TREUR meent dat vooral Zand voort voarzichtig moet zijn met <liie tax, want het is niet de elite alleen die Zandvoort bezoekt. De heer COHEN ziet er zelfs een belang voor Haariem in dat die belasting niet wordt geheven, want de logeergasten doen inkoo- pen in Haarlem. Besloten wordt een adres tegen de belas ting aan het gemeentebestuur van Zandvoort te zenden. Naar aanleiding van een schrijven van de Kamer te Groningen wordt besloten den Mi nister van Waterstaat een adres te zenden met verzoek to bevorderen dat wordt terug gekomen op het K. B. tot wijziging van het Rijkstelegraaf-reglement (het moeten betalen van 30 pér jaar voor na kantoortijd aan huis bezorgen van telegrammen). Het Bureau van de Kamer adviseert het schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Groningen, inzake omrekening der vrachtprijzen, over te dragen aan de Commissie van V eik eer en Vervoer. Overgedragen aan de betrokken commissie van onderzoek. Het Bureau van de Kamer adviseert den Minister van Landbouw, Nijverheid en •Handel a.i. te verzoeken om afschaffing van de tuschentijdsche verkiezingen der Kamers van Koophandel. Het Bureau van de Kamer zou willen dal vooraf de plaatsvervangers worden aange wezen. De heer v. d. BURG wil den huddigen toe stand handhaven. De heer VAN LIEMT is het daar niet mede eens. Met het aanwijzen van plaatsvervangers worden veel kosten vermeden. Na eenige dis cussie werd met het adres van het Bureau van de Kamer meegegaan. De heer v. d. Burg is tegen. Van de Hanze is ingekomen een schrijven aanaande de werking van de Bureaux van ad vies van de Hanze. De heer VAN LIEMT deelt mede, dat deze Bureaux goed ingericht zijn en dat zij daarom zichzelf kunnen bedruipen. Aangaande aller lei technische kwesties kan men daar allerlei adviezen inwinnen. De bureaux kunnen aan alle andere ten voorbeeld gesteld worden. De VOORZITTER wijst met vreugde op dit voorbeeld van goede inrichting. De mededeelingen worden voor kennisge ving aangenomen. Het Bureau van de Kamer adviseert afwijzend te beschikken op een tweede ver zoek der Vereeniging Nederlaadsch Fabri kaat tot het verleenen van financieelen steun. De VOORZITTER acht het subsidie-systeem in 't algemeen niet goed. Subsidie werkt in den regel verslappend. Spr. heeft niets tegen de vereeniging, maar deze vereeniging is niet een vertegenwoordigster yan de industrie. De ver eeniging is ook algemeen en niet speciaal voor dit district. De heer WEYBURG betreurt het standpunt van het bureau. Het is een vereeniging, die vooral nu goed werk kan doen. Spr. zet het nuttig werk van de vereeniging uiteen en meent dat een matig subsidie hier wel op haar plaats is. Het streven van de vereeniging voorkomt ook werkloosheid. De VOORZITTER meent, dat de Kamer van Koophandel een voorbeeld van zuinigheid dient te geven. Spr. is tegen al die kleine vereenigingen, die met subsidies in 't leven moeten gehouden worden. Beter vindt spr. een oplossing der vereeniging N. F. in de Maatschappij van Nijverheid. De heeren MEYEÏt en BEYNES bepleitten subsidie. De heer Beynes acht de propagandis tische waarde van deze vereeniging zeer hoog en acht een subsidie alleszins op haar plaats. De heer BURGERSDIJK sluit zich bij de woorden van de heeren Meyer en Beynes aan. De heer VAN LIEMT zou wel een subsidie willen geven als de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat een vereeniging tot vervolmaking van -het Nederl. Fabrikaat was, waaruit dan vanzelf kan voortkomen dat het Neder landsch fabrikaat geprefereerd wordt boven het buitenlandsche. Het ligt meer op den weg van de industrie deze vereeniging te steunen. Het gebeurt maar zelden bovendien dat con sumenten bij het doen van inkoopen er op let ten, of het Nederlandsch fabrikaat is wat ze koopen. De VOORZITTER geeft nog als zijn meening dat het werken van die vereeniging zoo over weldigend niet is en heeft dien indruk van ver gaderingen, die hij bijwoonde. Uitvoerig pleit te spr. in 't algemeen tegen het geven van sub sidies. De heer WEBER meent ook dat de vereeni ging niet zoo intensief kan werken en ook niet werkt De he^r MEYER meent dat het op den weg ligt van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken, deze vereeniging te steunen. De VOORZITTER meent dqjt het vooral op den weg van de vereeniging van Industnëelen ligt, deze vereeniging te steunen, maar daar voelt men, volgens spr's. ondervinding, die in het bestuur zit, niet zoo wonderveel voor de vereeniging N. F. De heer WEYBURG ontkende dit laatste nog. Over het voorstel om subsidie te verleenen staakten tenslotte de stemmen (88). Het voorstel wordt geacht te zijn verworpen. Het Bureau van de Kamer adviseert voor- loopig nog geen lijst samen te stellen van ter stede bekende flesschentrekkers. Deze zaak dient te worden overgelaten aan de Midden stand s-Adviesbureaux. De heer WEYBURG merkt mog op, dat men aan zob'n lijst niets heeft, want de flesschen trekkers veranderen steeds van naam. De Kamer gaat met het advies van het Bu reau mede en zal dit aan Tilburg bench tem Het Bureau van de Kamer adviseert niet mede te werken tot de benoeming van een nieuwen Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie. Dit verzoek was ingekomen van de Kamer van Den Bosch. Aldus besloten. Ingekomen was een schrijven van de Ne- derlandsche Organisatie voor de Interna tionale Kamer van Koophandel, bevattende de mededeeling dat de Kamer te Haarlem als lid is aangenomen; een schrijven van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel a.i. inzake het heffen van 33 1/3 pCt. valuta rechten bij in voer in Groot-Brittannië voor gloeikousjes en onderdeelen, afkomstig uit Duitschland. In dit district is geen fabriek van gloeikousjes. een rapport van de 9e zitting van het be stuur van de Internationale Kamer van Koop handel. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de Vereeniging van Neder- Iandsche werkgevers, inzake de arbeidsge- schillenwet. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de Vereeniging van Neder- landsche Werkgevers, inzake de Stoomwet. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van den Directeur der Pos terijen te Haarlem inzake het bezorgen van de Fransche post. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van het hoofdbestuur der Pos terijen en Telegrafie» inzake de samenstelling van een localen telefoongids, en het koste loos plaatsen van meermalen namen. Voor kennisgeving aangenomen. De heer Weyburg rneik't op, dat de Tele foongids zeer slordig is samengesteld. De VOORZITTER deelt mede, dat reeds be terschap is beloofd. Verslag werd gedaan van de vergadering van de afgevaardigden der Kamers van Koop handel op 9 October 1922 te den Haag. Voor gelezen werd een brief, verzonden aan de centrale Reorganisatie-commissie waarin de wenschen van het Bureau inzake de centrali satie zijn vervat. De Commissie voor het Winkelbedrijf stelt voor, aan de Kamer van Koophandel voor Friesland mede tc deelen, dat zij zelfstandig wenscht te adresseeren in verband met het door deze Kamer verzonden adres inzake tap- verboden en sluilgeboden. Aldus besloten. De Commissie voor het winkelbedrijf stelt voor, een schrijven te richten aan den minister van Justitie teneinde meerdere rechts zekerheid te verkrijgen in de drankwet. Aldus besloten. De Commissie voor het Winkelbedrijf stelt voor, een schrijven te richten' aan den minister van Financiën teneinde een regeling te ontwerpen om te verzoeken de onbillijk heden in de belastingregeling op te heffen, door ook de vliegende winkels te belasten. In dit schrijven wordt uiteengezet dat de billijkheid ihedébrengt dat vliegende win kels in de gemeente-belasting betrokken wor den. De heer BEYNES vraagt een juister om schrijving van het begrip „vliegende winkels." Vallen daaronder de marktkooplieden en straatventers? De heer WEYBURG antwoord, dait onder het begrip „vliegende winkels" verstaan worden degenen, 'die zich, liefst op een tijd, dat een ander winkelier oen goeden tijd denkt te ma ken, tijdelijk vestigen ia gen winkelhuis .of Jo- kaal en daar een concurreerend bedrijf vesti- gen. De heer v. LIEMT meent dat die winkels zullen te belasten zijn voor speciale diensten door de gemeente te bewijzen b.v. voor bewa king door politie, straatverlichting reiniging enz. De heer WEYBURG meent dat in Haarlem het euvel niet zoo groot is, maar wel in klei nere gemeenten, waar zij voor de winkeliers dan ook zeer nadeelig zijn. Spr. zou het vol gend jaar alle mogelijke gegevens willen ver gaderen over het euvel der vliegende winkels. De VOORZITTER ziet in een vliegenden winkel w-ei een middel voor een gezonde concurrentie. In sommige bedrijven is dat zeer nuttig om Kongsi's te voorkomen zooals er te Haarlem bestaat onder de waschba- zen en de slagers. Spr. wenscht dat hardop te zeggen opdat de Pers het publiceert. Van de lage veeprijzen heeft spr. in deze ge meente niets kunnen bemerken. De heer WEYBURG merkt op, dat het daar niet om gaat, maar om de winkels, die zich hier even vestigen ook te doen bijdragen in de kosten der gemeente. Na eenige discussie werd het voorstel van het bureau z. h. s. aangenomen. De Commissie voor het Winkeliersbedrijf stelt voor, aan de Colleges van B. en W. een schrijven fe richten en hen te wijzen op art. 28 sub. 1 van de Drankwet en de ongelijke belastingheffing bij vliegende winkels. De heer v. d. BURG meent dat het nuttig is de besturen van Vereenigingsgebouwen op het geweten te drukken dat zij vliegende winkels niet in hun lokalen moeten toelaten. Het geldt hier een broodvraagstuk voor de winkeliers. De heer VAN LIEMT meent dat dit niet op den weg der Kamer, maar op den weg der 'leden dier vereenigingen ligt. Die moeten zich daartegen verzetten. Besloten werd de denkbeelden van den heer v. Liemt inzake belasting der vliegende winkels voor straatverlichting, politie, enz. aan de gemeente-besturen voor te leggen. Al lereerst zal een dusdanige regeling getracht worden te verkrijgen te Haarlem. Het voorstel van het Bureau werd aan genomen. De Commissie tot onderzoek naar de ge heime distilleerderijen dient haar rapport in, benevens een schrijven, waarbij zij den be trokken Ministers wijst op de rechtsonzeker heid van de Drankwet, het euvel der ge heime distilleerderijen en waarhij zij verzoekt óf verlaging van accijnzen óf strenger toe zicht op deze gèheirae distilleerderijen. Goedgekeurd. De Commissie voor Verkeer en Vervoer stelt voor, den Minister van Waterstaat te verzoeken over te gaan tot verlaging van de post-, telegraaf- en telefoontarieven. Aangenomen. De Commissie voor Verkeer en Vervoer stelt voor, om alsnog een nader onderzoek in te stellen naar een betere telefoonver binding tusschen Haarlem—Engeland en aan de Kamer te 's-Hertogenbosch mede te dee- Sen van wie hdt ook uitging, dat zij om fi- nancieele redenen meent te moeten afzien van het verzoek om een directe verbinding tot stand te brengen. Het aantal belangheb benden is niet zoo groot in Haarlem. Aangenomen. Het Bureau van de Kamer en de Commis sie voor het Handelsregister stellen voor, om geen adhaesie te betuigen aan het adres van de Kamer van Koophandel te s-Herto genbosch, inzake de wijziging van het Kon. Bes'üit van 29 September 1922. De vraag is of personen of zaken, wier inkomen beneden de f 2000 daalt, moeten worden geschrapt van het Handelsregister. Het voorstel van het Bureau wordt goedge keurd. De Commissie voor het Winkelbedrijf stelt voor, aan den Raad der Gemeente Haarlem te verzoeken een wijziging le brengen in art. 105 der Algemeene Politieverordening en dus te steunen het adres van de afd. Haarlem van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restau ranthouders en Slijters. Aldus besloten. Bij de rondvraag vroeg de heer Beugersdijk belangstelling voor de machinale meubelfabri- cage. Deze industrie kan geholpen worden door langeren arbeidstijd. Hierdoor zou het bedrijf, weer loonend kunnen gemaakt wor den. De Min. weigerde een verzoek om ar- beidstijdveri. omdat de toestemming wel kan worden gegeven om werlk af te maken als er werk te vèel is, maar niet als het er om gaat door arbeidsverlenging werk 'te krijgen. Spr. beval dit ter onderzoek aan de be trokken subcommissie. Besloten werd deze zaak in handen van de commissie voor de Industrie te stellen. De heer BEYNES werd benoemd in de commissie voor de Industrie. (Vervolg). Voorts zette de voorzitter uiteen, dat, wan neer de beide voorstellen van het bestuur niet aangenomen worden, de Bond zal moe ten liquideeren. De baten zijn dan voor de vereeniging, het bestuur leidt die liquidatie en de leden zullen niet aansprakelijk wor den gesteld. De Handelsraad heeft ook moeilijke tijden door gemaakt, doch ook hem zal de aanne ming der voorstellen slechts tot wederop bloei kunnen strekken. Tot verdere verlaging van contributie kan niet worden overgegaan. Het uitgeven van een premieleening is volgens het Hoofdbestuur niet geschikt* Die richting kan niet uitgegaan worden. Het Hoofdbestuur meent dat de leden er geen geldelijk voordeel Van moeten genieten, doch dat deze rentelooze obligatieleening moet zijn een uiting van zuiver organisatieleven, van Roomsche solidariteit. De afd. Assendelft vroeg, of er ooi mo gelijkheid bestond, de leden van den L. T. B. te verplichten, lid te worden van de standsorganisatie. De voorzitter antwoordde, dat dit Stel sel wel is door te voeren voor nieuw op te richten instellingen, maar moeilijk door te voeren voor de bestaande instellingen. In het algemeen is het verplichte lidmaat schap van standsorganisaties wel aan te be velen. Na nog eenige inlichtingen werden de beide voorstellen van het Hoofdbestuur aan genomen. Door den heer Ganzeboom werd een krachtig woord tot propaganda voering jtot de vergadering gericht, waarna spr. mede deelde, dat deze week het eerste nummer van het nieuwe orgaan zal verschijnen. De verspreiding van het nieuwe blad kost den Bond geen cent en daarom zal het ook den leden gratis toegezonden worden. O.m. zul len hunne medewerking er aan verleenen: prof. Aengenent, mr. Bomans uit Haarlem, mr. Dee.-fberg, uit Alkmaar en voorts eenige land- en tuinbouwleeraren. Uit de vergadering gingen stemmen op, een patroonheilige te verkiezen voor den L. T. B. Ook dit punt zal in een volgende ver gadering behandeld worden. Hierna kwam in behandeling het voor stel bespreking omtrent de opheffing van het Departement van Landbouw. Het voorstel van het Hoofdbestuur, om in een motie aan de regeering kenbaar te maken, dat ook de L. T. B. er voor is, een apart departement van Landbouw te behouden, werd zonder discussie goedge keurd. Door pastoor Boeboom werd dan ingeleid het formeeren van propagandaclubs in de afdeelingen. De Eerw. spr. deelde mede, dat de nieuwe geestelijk adviseur, rector Kok, het plan op gevat heeft, dezen winter alle plaatsen te bezoeken, waar een afd. van den L. T. B. bestaat of bestaan heeft, met het doel, in elk dier plaatsen te komen tot oprichting van een propagandaclub tot het slijten van de aandeelen, de aandeelen der rentelooze leening en om te komen tot uitbreiding van het ledental. Nadat vanuit de vergadering nog enkele wenken omtrent de propagandavoering wa ren geuit, werd de vergadering met den Chr. groet gesloten. De leden worden uitgenoodigd de vergade ring der R. K. Kiesvereeniging, welke op Vrij dag 17 November 1922, des avonds ten 8 uur, in 't gebouw „St. Bavo" gehouden wordt, bij te wonen. De agenda vermeldt o.m.: Verkiezing van twee bestuursleden, wegens bedanken van de heeren W. Robbers en Mr. J. B. Bomans. Een der te'verkiezen bestuurs leden zal als secretaris moeten optreden. Bespreking; naar aanleiding van een ingeko men schrijven van de heeren P. Dijt, J. P. Damme, J. Ph. H. Castricum en 16 andere le den der R. K. Kiesvereeniging. Bespreking nieuw reglement voor de R. K. Kiesvereenigingen in den Prov. Kieskring. Aanwijzing van afgevaardigden naar die Kiesvereeniging. Bespreking over de stemtechniek bij de vaststelling der groslijst voor de a.s. Staten verkiezing te volgen. Opgave van candidaten voor de groslijst voor de Prov. Staten. „Volgens art. 15 der Statuten kunnen de le den schriftelijk minstens 3 dagen voor de ver gadering Candidaten bij het bestuur indienen. Deze indiening moet door minstens 5 leden zijn onderteekend, terwijl tevens moet blijken, dat de voor te dragen candidaten een eventu eels benoeming zullen aanvaarden." Maandagavond 6 November j.I. is hier ter stede, op initiatief van eenige vooraanstaan de personen op wielergebied, opgericht de Ren- en Toeristen-Vereeniging „Haarlem". Deze vereeniging stelt zich ten doel, zoo- wei de wielersport als het toerisme te be oefenen en te bevorderen, door het uitschrij ven van en het deelnemen aan betrouwbaar- heidsritten, wielerwedstrijden op baan en weg, enz. Al dadelijk mocht de vereeniging zich ver heugen in een groote belangstelling, daara reeds een 30-tal leden ter vergadering aan wezig waren, waaruit het volgende bestuur werd gekozen; P. L. Rinses, le Voorz.; H. Stouten, 2e Voorz.; P. B. Prenen. le Secr.- Penningm.; J. Verdonk, 2e. Secr.-Penningm.; A. Groeneveld, Commissaris. Door den heer C. H. Stouten werd een zilveren beker beschikbaar gesteld, te ver rijden als wisselprijs, terwijl door eenige an dere leden een aantal fraaie medailles werd geschonken. Het Secretariaat is gevestigd Joubertstraat 40 rood, waar men zich als lid of donateur kan opgeven. Bramlem of konijnen f L. v. O., wonende te Velseroord, moest terecht staan wegens het loopen op ver boden grond. Hij zeide, bramen gezocht te hebben. Hij heeft een 82-jarige moeder te onderhouden en wilde nu met bramen venten wat ver dienen. De ambtenaar van het O. M.: „Maar vroeger stroopte je altijd. Dat konijntjes vangen komt veelvuldig voor. Daar wil ik rekening mee houden en ebsch f 15 boete of 15 dagen héohtenis. Bekl. „Wat, ik konijnen stroopen? Nee hoor!" De ambtenaar: „Maar je hebt er toch verscheidene malen voor terecht gestaan." Bekl.„Maar toch niet in de laatste 4 jaar. De kantonrechter: „Dan zullen we dat eens onderzoeken en ,3ekl.„Ja, maar dan kom ik op de koffie." De kantonrechter: dan zal ik van daag over een week uitspraak doen." Dronken geweest f P. W. stond daarna terecht ter zake open bare dronkenschap. Bekl.: „Edelachtbare Heeren, ik beo voor de derde maal getrouwd en heb een brave vrouw. Maar mijn kinderen deugen niet. 21e zouden hun ouden vader -wel willen doodslaan. Dien avond mocht ik niet in huis voor mijn kinderen en toen ben ik voor de deur gaan zitten en in slaap ge vallen. Maar dronken ben ik niet geweest," De ambtenaar: „De vorige week heb je ook wegens dronkenschap terecht gestaan en toen ben je met hetzelfde praatje aan gekomen. Ook teen heb je maar gespro ken van edelachtbare heeren en die praatjes van je kinderen verteld. De waarheid is, dat je te veel drinkt en dat moet maar eens uit zijn. Ik vraag veroordeeling van je tot een hechtenisstraf van 7 dagen Bekl.: Ik hen nu om mijn kinderen al 6 weken van mijn vrouw1 af en woon bij anderen in. Gaat u nu eens informeeren bij die menschen, waar ik thans woon, hoe ik ben. Dan zult u hooren, dat ik nooit dronken beo. En een dronkaard kan toch Het gemeentebestuur betaalt het is be kend! via het Burgerlijk Armbestuur en de werkloozenkassen groote bedragen uit tot ondersteuning van werklooze arbeiders en arbeidsters. Niet alleen zijn dit Onproductieve uitga ven, maar het in ontvangst nemen van deze gelden is allerminst zielsverheffend voor de werkloozen en wordt over 't algemeen ook niet door hen gewenscht. Liever werken zij voor het geld, dat ie ontvangen. Uitzonderingen daargelaten. Het is dan ook een bij uitstek geschikte tijd om naar productief werk te zoeken. Men doet dat ook en vraagt daarbij sub sidie van Rijk en Provincie. Die financieele steun van hel Rijk voor het ophoogen der terreinen aan de Pijlslaan en nabij het Slachthuis schijnt nog al wat voeten in d'aard te hebben. Zij blijft maar uit en de gemeente keert maar inproductie- ven werkloozensteun uit. Er •wordt dan ook geweldig over het Rijk gemopperd. En te recht! Maar zou ook ons gemeentebestuur zich niet eens wat kunnen haasten met de uit voering van de werken, die gebeuren moeten en waarvoor de gelden reeds zijn toege staan? Het treiterend langzame werken van on ze afdeeling Openbare Werken is eenvoudig een gruwel. Maanden en maanden duren de voorbereidingen voor de eenvoudigste wer ken. En toch zou het zoo nuttig zijn indien nu eens, vooral in dezen tijd, met practischen blik op de oogenblikkelijke sociale toestan den, getracht werd zooveel mogelijk werk aan den winkel te brengen. Waar blijft toch de uitvoering van de wer ken ter verbetering van de toestanden rond de Amsterdamsche Poort, de verbouwing van het Bureau Openbare Werken en hoe lang zal het duren, voordat begonnen kan worden aan de verbouwing en verbreeding van de Groote Houtbrug? Laat men aan die werken zooveel moge lijk werkloozen te werk stellen. Verondersteld zelfs, dat er ongeschoolde krachten onder zijn, dat men degenen die daaraan zullen werken 30 a 40 loon uitbetaalt en daarvoor slechts aan arbeids prestatie maar 25 of minder terugkrijgt, dan is dat nog een voordeel in vergelijking van wat thans per week aan een werkloos gezinshoofd moet worden uitbetaald. En de moreele uitwerking op de werkloozen is nog van veel meer gewicht. Zijn dergelijke argumenten niet klemmend genoeg om den gemeentelijken molen wat vlugger te doen malen? Barometerstand 757. Vooruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. A'ed. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 8 November. Hoogste barometerstand 765.5 m. M. te Haparanda. Laagste barometerstand 739.0 m. M. te Seijdisfjord. Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 Nov. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid-Oos telijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, later waarschijnlijk regen, jets kouder. njet 6 weken buiten drank, zeggen ze altijd." De kantonrechter: „Als je van je kinderen last hebt, moet je je ter bevoegier plaatse beklagen. Ik veroordeel je thans tot een hechtenisstraf van 5 dagen." Gisteravond is door de Haarlemsche re cherche, in samenwerking met de Amster damsche en Rotterdamsche recherche, te Rotterdam de vierde verdachte van den treinroof, JIvroet, aangehouden en naar Haariem overgebracht. De beroofde boek houder S. is gisteravond nog overgekomen en heeft K. als den vierden man, die met hem in de coupé gezeten heeft, herkend. K. heeft dit erkend en ook bekend, dat hij met de anderen, ook met den boek houder gekaart heeft. Van de berooving weet hij echter niets af. De drie andere verdachten zijn aan de justitie overgeleverd. De 4e aangehoudene is 47 jaar, koop man van beroep en woont te Amsterdam. Daar de aangehoudenen, behalve te be- hooren tot het gilde der kwartjesvindera, bovendien allen een ongunstig vertedea hebben, kan de Haarl. recherche, die ia

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1