Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. Eerste blad. Donderdag 9 November 1922 45ste Jaargang No. 14294 aqekda De Turksche kwestie. STADSNIEUWS. 10 N0¥ER3BER De Haarlemsche Raadsleden en de H. O. V. Voor onze eigen R. K, weezen. De R.-K. Volksbond. Waar het eigen gebouw? Besmettelijke ziekten. Gegund. Gevonden voorwerpen. Verlof Drankwet. „HaairlenTs Zanggenot". De treinroof. Faillissementen. Nederlandsch Fabrikaat. Ned. R.-K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië". afdeeling Haarlem. Jubileum. LANGS DEN WEG. Het taxitarief J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem MUZIEK. Beethoven Cyclus. Het R.-K. Bevolkingsregister Giften. J. Ch. yintges. VAN ONZE RECHTBANK. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. „Arbeid Adelt". Burgerlijke Stand. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Pei Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.3TA Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, ■IFII1HF HftARLEWSGHE COURAHT Adverlentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting, Advertentiën tusschen den tekst ais ingezonden mededceling: 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. De Turksche kwestie neemt met den dag méér bedenkelijke vormen aan: thans hebben de Turken, die in 1918 mede den Europee- schen oorlog verloren en bij het verdrag van Sèvres hun land danig moesten zien kleinee ren, thans hebben de Turken het al zóó ver gebracht, dat zij het grootste deel van 't hun eenmaal ontnomen Turksch gebied op eigen houtje weder in bezit genomen hebben en dat zij den geallieerden overwinnaars betreffende Konstantinopel eischen durven stellen, waar over men tot voor korten tijd de handen van verbazing in elkaar geslagen zou hebben. En het gekste van het geval is, dat den geallieerden de schrik om '1 hart geslagen schijnt: de geallieerden kunnen wel eens een oogenblikje tegensputteren, maar 'l zij door middel van wapengeweld, 't zij door middel van sluwheid welen de Turken toch geregeld hun zin dóór te drijven, en 't ziet er niet naar uit, dat de Turken zich bescheidener zullen gaan gedragen, nóch ook, dat de ge allieerde mogendheden energieker en door tastender tegen den zonderlingen ,,vijand"(?) zullen gaan optreden. Men waagt zich daaraan blijkbaar liever niet, en in de huidige omstandigheden is dat eigenlijk ook wèl te verklaren. Nu mee.ne men niet, dat wij zoo geweldig anti-Turksch zijn, en dat we maar liefst weer een oorlog tegen Turkije ontketend zouden willen zien. Geenszins! We willen alleen maar wijzen op het feil, dat hier een overwonnene zich weer opge werkt heeft en mi tegenover zijn overwin naars van voor korten tijd daden en eischen sieU, waaruit de rollen welhaast omgekeerd schijnen. En dat alles door schuld van die over winnaars zelf, die in onderlingen egnïstischen strijd hun tijd verdeden en er geen aandacht aan schonken, dat het Muzelmnnsche Oosten hier een ernstige bedreiging ging vormen van hel Christelijke Weslen. Uit nalionaal 'te ver gedreven egoïsme is aile onheil voorleekomen. Opdat men zichzelf en zijn vrienden (Grie kenland! zooveel mogelijk zou kunnen be- voordeelen, heeft men den Turk bij het ver drag van Sèvres in zijn minimum van natio naal voelen en willen ernstig tekort gedaan. Dat heeft zich gewroken, zooals iedere krenking van nationaliteit zich vroeg of laat wreekt. Toen de Grieken het Turksche gevaar het éérst inziende tegen een gevreesden Turkschen overval in het Noord-Oosten van hun land eenige maanden geleden militaire versterkingen wilden aanbrengen, werd hun zulks door de geallieerden verboden, en foen de jong-Turk daarna zonder eenige conside ratie den oorlog tegen Griekenland aanving en den Griek»n ontnam, wat de geallieerden dezen bij verdrag hadden toegekend, toen.... deden de geallieerden niets dan onderling wat krakeelen. Waar bleef nu de Volkenbond? Had dit instituut niet den plicht gehad, door middel van inlergeallïeerde samenwer king het Turksche wapengeweld te verhin deren? En te vervangen door vreedzaam overleg? De Volkenbond deed niéts! Liet zich in zijn schoone vredesgcdachte zelfs belachelijk maken door een Fransch staatsman, die verklaarde, dat de geallieerden nu niet in het TurkschGrieksche conflict tusschen heide konden komen, omdat.... de Turken nu aan de winnende hand waren!!! Kan men zich een grovere bespotting van de Volkenbond-gedachte rterken? Voorzeker: bet „Christelijk" Europa, dat in eensgezindheid het recht hoven het geweld had kunnen doen steken, heeft ten opzichte van het Muzelmansche Turkiie schandelijk zijn plicht verzuimd; het (fndervindt daar van nu reeds de treurige gevolgen. En wie weef, wat de toekomst nog brengen zal, wanneer de Europoesche groote en mach tige mogendheden voorlgaan, allereerst te letten op het direkfe eigenbelang, wanneer zij de in woorden zoozeer geprezen vredesge- dachte door haar daden met voeten blijven treden. Zoolang geen hoogere beginselen de Euro- peesche staatkunde gaan beheerschen. Sociëteit StBavo" Cursus Vrouwenbond 8 uur -Arlka 8 uur Rederijkers 8 uur Haarlem's Gemengd Koor 8 uur. Stadsschouwburg Wiener Operette 8 u. Zang en VA endschap Jansstraat Voor dracht over Ned. Letterkunde 8 uur. St. Josephskerk Jnnsstr. Recollectie oud-retraitanten (kwart over 8. Bisschoppelijk Museum Jansstraat, Dage lijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. B. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 121/2, van 25 en van 710 uur. behalve des Maandagsochtend en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken var. half 39 uur, R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacohij- nestraat 15 Alle werk tl a gen, voonm. van 912 uur, n.m. van 25 uu:r. Zaterdags al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Martha-vereeniging Boem hofstraat 1 Betrekkingbureau vooir vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Museum van Kunstnijverhc'.d Tentoonstel ling van binnenhuiskunst Geopend van 10—4 uur gedurende de maand November. Op het leden Mn cert van de H.O.V. waren tegen gisteravond door het be stuur der H.O.V. uitgenoodigd het ge meentebestuur van Haarlem en de leden van den Haarlemschen Gemeenteraad. In liet midden der zaal waren daarvoor een 60 plaatsen gereserveerd. Van de uitnoodiging maakten een tweetal wet houders, de secretaris der gemeente Haarleni en verschillende raadsleden met hun dames gelpruik. De burgemeester had bericht van verhindering gezonden. De raadsleden waaronder er waren, die nota bene nog nimmer een concert der H.O.V. bijwoonden en toch in raadszit tingen vroeger stemden voor o f tegen subsidie aan de H.O.V. waren zeer ingenomen in 't algemeen met de uit noodiging en het gehoorde. Eén ver zekerde, dat hij, alhoewel geen muziek kenner, geheel onder den indruk van het jje hoorde was. Allen, die sympathiseeren met het mooie doel, omschreven onder bovenstaanden titel, onder rubriek „Damiaatjes" in de courant van 30 October, worden verzocht hun naam kaartje te zenden aan het Bureau dezer Courant ten einde te geraken tot vorming van een klein Comité geheel zonder offi cieel karakter (dus geen verecniging) om voor dil doel in eigen kring wat bijeen te bregen. Teneinde aan bovenbedoeld plan spoedig uilvoering te geven en onzen R. K. Weezen van Sint Jacobs Godshuis met Si. Nicoia.as iels extra's te geven is spoed ge wen scht. Mogen veten aan dezen oproep gehoor geven, indachtig de woorden: Wat Gij den minsten der Mijnen hebt gedaan, hebt gij aan Mij gedaan." X. Bij de door den R. K. Volkshond ge organiseerde lichtbeelden-avonden wordt de groole zaal* van „St. Bavo" zoo lang zamerhand te klein. Gisteravond kon er werkelijk niemand meer bij. 't Was tjok- en tjokvol. De deuren achter in de zaal werden opengezel en ook de li al stond vol mei kijklustigen. De Volksbond heeft wel pleizier van haar avond gehad.Toch beloofde de voorzitter, de heer Caslri- cum, in zijn openingswoord, dat een volgende maal maatregelen zullen wor den genomen, dat de aanwezigen ten minste allen een goede plaats kunnen hebben. Aan de verdere mededeelingen 0nt- Jeenen we nog, dat Zondag 26 Novem ber een fees!avónd zal gegeven worden, welke tegen een matig entree toeganke lijk zal zijn De halen worden besteed tot steun aan werkloozen. De voorzil- ter riep de hulp van allen in voor de werkloozen en zeide, dal in Rotterdam veel R. K. Volksbonders de verzorging van kinderen van werkloozen op zich genomen hebben. Spr. wilde hier de aandacht op vesligen, opdat ook hier mogelijk in die richting gewerkt kan worden. Half December zal een groote propa- ganda-vergndcring gehouden worden voor den R. K. Volksbond. Getracht zal worden een eigen begra fenisonderneming op te richten. Dank werd nog gebracht aan de on bekende geefster van f 10.— voor het kinderfeest. Na deze mededeel: ij gen nam de Zeor- Eerw. pater Bax van de Congregatie der H.H. Harten te Ginneken het woord, om zijn lezing met lichtbeelden over het leven op de Hawaii-eitandcn, de me- laalsehheid en het Icvem van pater Dn- miaan te houden. Op werkelijk aangename, onderhouden de wijze heeft de Eerw. spreker zijn causerie gehouden en door zijn indruk wekkend woord voorzeker liefde gewekt voor de missie onder de melaatschen. De lezing was als volgt onderverdeeld: Voor de pauze werd vertoond: Hawaii, het land, waar paler D ami aan zich held haftig offert uit liefde tot God en den naaste. Land en Volk. Zeden en ge woon len. Kort overzicht van de ge schiedenis der Missie. Tegenwoordige toestand. Na de pauze: De melaafsehheid. Haar ontstaan en verspreiding op Ha waii. De melaatschen-kolonie op Molo- kai. Pater D ami aan vestigt zich hij de melaaischen. Toestand der kolo nie vóór en na zijn komst. Pater Damiaan melaatseh. Hulde aan den held der naastenliefde. De aanwezigen leefden de vertooning geheel mee, hetgeen wel bleek uit de luide kreten van bewondering bij de mooie natuurtafereelen, zoowel als uit de uitingen van medelijden bij het zien van door de melaatschheid aangetasten. Vooral het portret van het negenjarig meisje, lijdende .aan de Liontische me laatschheid, wekte aller medelijden op. Ons dunkt, dat dit beeld velen nog lang bij zal blijven. Aan hel einde der voorstelling ver wierf de Eerw. causeur een dankbaar applaus en een hartelijk dankwoord van den voorzitter, die tevens zijne erkente lijkheid betuigde jegens kapelaan Liihn, die welwillend zijn lantaarn beschik baar gesleld had en jegens den heer Jan Duin, die het toestel bediende. Na hel zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen", ging men dankbaar en welvoldaan uiteen. De collecte, welke bij het einde van den avond gehouden werd voor de mis sie onder de melaatschen, bracht f 82.20 op. Door iemand wordt in het „Wkbld. v, BI. Cult." bepleit, bet beursgebouw niet te Haar lem, doch te Hillegom te vestigen, omdat Hillegom het middelpunt is der bloembollen cultuur. Het „Wkbld. v. BI. Cult." is het hiermede niet eens fen stelt naar aanleiding van het ingezonden stuk de volgende vragen: 1. Zien werkelijk alle vakgenooten uit naar een beurslokaal, dat aan alle eischen aes tijds voldoet en moet dit gebouw volgens alle vakgenooten geheel beantwoorden aan de eischen voor het houden van tentoonstel lingen? Is het vak bereid voor zulk oen duur gebouw offers te brengen, terwijl het profijt ervan niet evenredig is aan de kosten? 2. Waarom meent U (als vraag 1 werkelijk bevestigend beantwoord kan worden) dat voor zulk een gebouw de keus moet gaan tusschen Hillegom en Haarlem, die toch al lerminst gelijkwaardig zijn te beschouwen als zetel van een groote organisatie, vooral wan neer tentoonstellingsruimte de gestelde eisch is? 3. Is U er wel zoo zeker van, dat het ge bouw moet liggen in het sentrum der cul tuur, een oogenblik toegegeven, dat onder centrum mag worden verstaan de plaats, waar verhoudingsgewijs het grootst aantal i R. R, met bloembollen beplant is? 4. Waarop baseert U, dat de handel zich verplaatst heeft naar het Zuiden? Is deze bewering niet ietwat vreemd, als U, als ge regeld Maandagschen bezoeker van Haarlem (ook in den niet-handelstijd) het gedrang van de handelslui bij Brinkmann op Maan dag gadeslaat? 5. Op welke wijze denkt U, dat de Ned. Spoorwegen rekening zullen houden met een event, beursgebouw in Hillegom? Door er de sneltreinen te laten stoppen? Door de tram een sneldienst te laten doen van Haarlem naar Hillegom voor die 200 menschen, die dooreengenomen slechts ééns per weck naar Hillegom moeten? 6. Bedenkt U niet, dat sinds schier on heugelijke tijden de Maandag de „staddag" is voor het platteland, waaronder wij Hillegom beleefdheidshalve niet zullen tel len, dat de Maandagsche gang naar Haar lem ook nog voor andere zaken als verkoop van bollen benut wordt? eursbezoek, win kelen, advocaten, etc.) 7. Weet de inzender ten slotte niet, dat oprichting van een Eigen Gebouw der Vereeniging elders dan te Haarlem, ver plaatsing van den zetel der Vereeniging naar een veel minder goed gelegen plaats betee- kent wat, afgezien nog van bezwaren van administratieven aard, beteeken zou „isola tie", iets, wat in verband met haar positie in het openbare leven, zeer nadeelig zou zijn? In ernst, het probleem is niet zoo nvou- dig op te lossen door de vraag „waare.. geen beursgebouw te Hillegom" te beantwoorden met een nuchter „ja, waarom ook niet In de week van 29 October—4 Novem ber kwamen in de navolgende gemeen ten gevallen van besmettelijke ziekten voor: Haarlem 1 van buiktyphüs en 3 van roodvonk; Krommenie 1 van rood vonk en Zaandam 2 van roodvonk. Aan de firma Knape en Droog, te Haarlem is opgedragen het stucadoors- werk van het nieuwe Patronaat van de Eerw. Paters Capucijnen, te Velseroord. H. Bakker, Magdatenastraat 2, Armband; J. G. Dam, Kleine Houtstraat 13, Wil kin derbontje; D. Verwoert, Wouwermanstraat 06, Scheikundeboek; E. de Lee, Ged. Raam gracht 14, Broche; Mulder, Graaf Willem- slraaf 45, Bal: A. Bos, lichtfabr Harmen- jansweg 137, Blauwe mantelceinluur; P. Halsmulder, Brouwersplein 27. Blauwe man- felreinluur; VVillemse, Oranjebooms!raat 148, Monsterzakje gerst; v. Soest. v. Oosten dc Bruinstrant, Bruine damesporiemonnnie: J. v. Beursen, Brouwerstraat 59. Rozenkans; R. Blankwater, Tetlerodeslraat 25, Overveen, Rijwie.'rtasch met sleutels: Politiebureau Sme- deslraat. Militaire tramkaart; J. de Bruin, Harmenjansstraat 18. Zilverbon: Derks, Tul- penstraat 32rd, Zilverbon; C. Snel, Gasthuis- hofje 9, Grijs wollen handschoen; Politie bureau Smedrszlrnat, Bruin wollen hand schoen; J. v. Vcldt. Jan Steenstrnat 40, Hond (Herders); Werf Conrad, Bruine Het. dershond: .T. Schouten, Gasfhuislann 186fd, R.K. Kerkboekje; W. H. Karreman, Saen- damstraat 13zw„ Bruin koffertje met inh., Kennel Fauna Parklaan 119, Kat, grijs-wit, gebrarht door v. Mourik Broekman, Leid- sehevaart 135. Terug te bekomen bij: Vroom Drees- mann, Korte Veerstraat, bril; G. Elfrink, Gierstraat 72, bril; F. v. Duffelen, Am sterdamstraat 3rood, Postduif; J, Mathot, Emostraat 41, loterijbriefje; P. de Vries, Nagtzaamstraat 42, bruine damesportemon- naie; G. Gobelens, Soendastraat 3, zwarte heerenportemonnuieG. Lambertsma, le Vooruitgangstraat 72, passer; Havenkantoor, Koudenhorn, sleutel; G. Schols, Graaf Wil lemstraat 40, wit schortje; Politiebureau, Smédestraat, sportriem; G. Boekelaar, v. O. de Bruinstraat 81, spaarbankboekje; J. 0. Zeeman, Gen. Botbastraat 86, tasoh met gereedschap; H. Jacobs. L. Lakenstraat 27 zwart, ijsmuts (rood-wit)A. Buitenhuis, Nic. Beetsstraat 16rood, ijsmuts (wit); Wes- seling, Kamperzijstraat 3, bruin wollen hand schoen; Miserus, Nagtzaamstraat 33, kin derhand ch-ea; K. Binnes, Kinderhuisstraat 17a, witte dameshandschoenL. v. d. Veldt, Oranjeboomstraat 82, witte haarstrik; H. Wesseling, Oorschotstraat 6, groen e heeren handschoen H Burger, Nassaulaan 67rood, bruin wollen kinderhand schoenE. Steen- kist, Heerensingel 49, idem; „Kennel Fau na", Parklaan 119, kat (grijs met wit), gebracht door I. Groeneveld, Koudenhorn 62a; kaf (grijs met wit), gebracht door J. Groeneveld, Rozenprieelstraat 47. N. Nieuwdorp, Ripperdastraat 2, Postdui ven; G. v. Honschoten, St. Anthoniestraat 51 h, gewichten; J. J. Wikke, Turfmarkt 24f Stucadoorsjas; A. Arnand de Calavon, Gier straat 20, lorgnet in étui; B. de Vos, Klein Heiligland 77, moer van een wagen; H, v. d. Meulen, da Costastraat 2, geld; J. Voilarts, Linschotenstraat 33, zwart gym. schoentje; H Ploeger, B, Huet-straat 12, kinderschoen tje; L. Swart, Cornelissteeg 9, heerenstrikje met speldje; J. de Vos, Teylerplein 81, taschje; P. v. Eskert, Klein Heiligland 17, zweep; H. limans, Z. Brouwersstraat 24, zweep; A. Zeulevoet, Rollandstraat lE, zweep; J. v. Tongeren, Kolkstraat 23rOod. wit wollen handschoen; Kennel Fauna, Park laan 119, grijs langharig hondje, gebracht door J. v. Noort, Vrouwenhekstraat' 48, grijs katje, gebracht door Dernison, Park straat 5, kat, zwart met wit, gebracht door Benned, Zijlweg 105; A. v. Zonneveld, Brou wersstraat 144, kinderzak met portemon- naie. Ingekomen is een verzoek van S. Polak om verlof, tot het verkoopen van alcohol- houdenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het achterlokaal der theaterzaal van het perceel aan de Kleine Houtstraat No. 77. De Liedertafel „Haarlem's Zangge not" zal bij gelegenheid van het 55-jarig be staan op 12 Augustus van het volgende jaar in de maand October d.a.v. een natio- nalen wedstrijd uitschrijven voor mannen- en gemengde koren. Gisterenavond is de Amsterdammer P-, die deel uitmaakte van het reisgezelschap in de spoorwegcoupé, waarin de Haag- sche boekhouder S. werd beroofd van f 3900 en op dien grond door de Haar lemsche Justitie werd gearresteerd, weder om op vrije voeten gelaten. Drie van de vier verdachten zijn in kot Huis van Be waring opgesloten. In staat van faillissement werden ver klaard; J. Stolte, behanger, wonende te IJmui- den, Koningsplein. R.-C. Jhr. Mr. R- de Marees van Swinderen. Curator Mr. Th. F. Racdt. G. H. Lebbing. wonende te Bloemen- daal. R.-C. Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. R.-C. Mr. M. A. van Eek. De H.V. onder de firma firma Pharma- ceulische fabriek „Erica en hare ven- nooten J. Hartog en H. A. van Zonne veld, le Haarlemmermeer. R.-C. Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Curator Mr. A. H. J. Merens. Opgeheven werden de faillissementen van J. Ruizendaal, koopman in galanteriën te Haarlemmermeer, Nieuwe Moerdijk 2!, uitgesproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 7 Juni 1921. „Volharding IV", gevestigd te IJmuiden, „VolhardingïV", gevestigd te IJmuiden, gern. Velsen, uitgesproken hij vonnis de zer Rechtbank d.d. 28 Juni 1922. Woensdagmiddag hebben een Cental le den van de afd. Haarlem der vereeni ging „Nederlands:h Fabrikaat" een excur sie gemaakt naar Amsterdam ter bezich tiging van het technisch bedrijf van het ,Alg. Handelsblad." Deor den algemeen technischen chef, den heer Carrière, werd aan de bezoekers een volledig overzi ht gegeven van de machine zetterij, de handzetterij (voor advertenties) de stereotype en de drukkerij. De talrijke en zeer moderne machines boeiden de bezoekers bijzonder en 't was dan ook met algemeene instemming, dat de voorzitter der afd., de heer J. C. Pee- rebcom, den heer Carri're hartelijk dankte voor zijn heldere uitlegging. Gisteravond hield bovengenoemde bond een belangrijke ledenvergadering in het ge bouw „Sint Bavo". Ongeveer half negen opende de voorzitter, de heer Stoelinga, mot den Chr. groet, en riep allen een hartelijk welkom toe, in 't bijzonder den bondsvoor zitter. den heer Hamersve'd. In een kern achtige toespraak schetste de voorzitter het doel waarvoor men bijeen was. De nolulen werden door den secretaris voorgelezen, en onder dankzegging aan de vergadering ongewijzigd goedgekeurd. De bespreking van hel Vaandelfonds, had nog al een bevredigend resultaat. De dames- afdeeling zal in overweging nemen, op we'ke wijze de Bond zoo spoedig mogelijk een Vaandel in zijn bezit zal kunnen krijgen. Het Verslag der Bondsvergadering werd gedaan door den voorzitter, waaraan wij het volgende ontleenen: De 14e Algemeene Bondsvergadering werd gehouden te Utrecht, waar voor verschillen de punten aandacht gevraagd werd, o.a.: dat naast de erkenning der vakbonden bij allerlei aangelegenheden, ook een erkenning door de werkgevers kome, dat er in zake de arbeidsvoorwaarden, overleg dient te wor den gepleegd. In zake hef reglement der werkloozenver- zekering werden eenige wijzigingen aange nomen, welke ter goedkeuring zullen worden voorgelegd. De uilikeeringen uit het overlijdensfonds werden verhoogd tot 150 voor de leden en voor aspirant-leden vastgesteld op f 62.50. Het Bondsbestuur deed ook de toezegging, om contact te zoeken met de K.K. Mldden- standsvereeniglng „De Hanze" inzake hef 'eerling-vraaestuk. Na dit verslag deelde de voorzitter nog mede, dat spoedig de wettelijke arbeidstijd voor personen, beneden de 18 jaar werkzaam op kantoren enz., te verwachten is. Het belangrijkste punt van de agenda was wel, de bespreking van het concept-pro gramma voor de feestelijke herdenking van het 12V,-jarig jubileum on Zondag 4 Fehr. Met genoegen deelde de voorzitter mede, dat de animo hiervoor bnzonder groot was. Wil dit jubileum schitterend slagen, dan moei het aanlal van deelname nog grooter worden en spr. spoorde de leden aan, om zooveel inogelök propaganda hiervoor te voeren. Alle leden zullen binnenkort een rondschrijven ontvangen, over het feest en spr. vertrouwde, dat allen gehoor zullen ge ven. aan den wensch, in dat schrijven neer gelegd. Na de rondvraag dan' de voorzitter de vergadering, waarvan dt opkomst ditmaal bijzonder groot was. - <>-» - en sloot met den Chr. groot. Zaterdag 11 November zal het 30 jaar geleden zijn dat H. Kaasenbrood bij de afdeeling plantsoenen werd aangesteld. Reiniging. Wat zijn vele menschen toch hardleersch! Reeds verscheidene malen is er op gewe zen, hoe verkeerd het is, vuilnisbakken e.d. 's avonds van le voren op straat gereed le zetten voor den reinigingsdienst. Het gevolg, we zouden willen zeggen, het onvermijdelijke gevolg daarvan is, dat vele bakken omgewor pen worden, de meeste waarschijnlijk uit kwaadwilligheid, enkele ook wel, doordat voorbijgangers er tegen aan botsen, wat in minder goed verlichte straten, welke we in Haarlem toch zeker nog lellen, heel goed ge beuren kan. Den reinigingsdienst veroorzaakt dit natuurlijk weer meer moeite, want hel vuil moet dan wéér bijeengeveegd worden, wat toch een tijdroovend werk is, vooral als dat voor veel deuren gebeuren moet. En waarvoor dient het, den boel 's avonds klaar le zetten? Heeft men zich wel eens ingedacht, wal een bespottelijk en leelijk aanzien ook dit des avonds aan de stad geeft? Laat men dan maar eens door een straat loopen, waar wat veel vuilnisbakken buiten staan. Dan ireft men soms een heel rijtje huizen, waarvoor iels tof berging van het vuil slaat ofligt. Houten of ijzeren bakken, blikken, bussen, enz. enz. En waar het bergingsmiddel Tigt. natuurlijk een massa vuil op de stoep Een heel prettig en mooi gezicht natuurlijk!! Maar wanneer wordt dil nu eens veran derd? Laat men nu toch voortaan dés mor gens, als de vuilniswagens komen, den boel buiten zetten. Dat is de juiste manier van v handelen. mij, aldus een abonné de eerste Vergun in den rechter-bovenhoek van pagina van de „N. H. Crt. eens te wij zen op het feit, dat zoo pas de N.\ Haagsche Automobiel- en Taxame'cr-On- dememing het Haagsche taxiiarief met eventjes 40 pCt. verlaagd heeft. In Amsterdam werd reeds geruimen tijd geleden dit tarief verlaagd, maar in Haar lem hoort men van een zoo Innige veria- ging nog maar steeds niets. Het zijn hier, geloof ik, dezelfde tarieven nog van tij dens den oorlog. Waar ziet de „Atax" de Haarlemmers toch voor aan en meent zij op die manier het voertuig te populariseeren Moge dit stukje er toe bijdragen, dat de directie een coulanter standpunt gaat innemen. Barometersfadn 765. Vooruit. OPGAVE VAN: Hel concertbureau Vernoul deelt ons mede, dat op het 1ste concert der zes Beethoven- avonden zal optreden het „Hongaarsche strijkkwartet" en wel Maandagavond a.s. ;n de Groote zaal van het Gemeentelijk Concert gebouw. Het programma, hetwelk zal worden uit gevoerd, bevat: Strijkkwartet Bes. Gr. t. Op. 133 (Groote Fuga); Strijkkwartet f. Gr. t. Op. 135; Strijkkwartet C. Gr. t. Op. 59 no. 3. Tot een beperkt aantal zijn nog toegangs kaarten voor elk der zes concerten verkrijg baar. Het R. K. Bevolkingsregister, dat zich in bloei mag verheugen en waarvan een druk gebruik gemaakt wordt door vela R. K. sociale instellingen, is thans gehuisvest in de zaal 4 van het gebouw „Sint Bavo". Op Maandag, Woensdag en Vrijdag des avonds van 810 uur is daar gelegenheid om alle mogelijke inliohtingen van het E. K. Bevolkingsregister te bekomen tegen zaer voordeelige voorwaarden. Het register is geheel bijgewerkt. Er zal spoedig uitbrei ding aan het bureau gegeven worden als de plannen, die in ba werking zijn, wor en uitgevoerd. Voor de Weensche priesters van de afd. Bloemendaal Prov. personeel f 2.50. De heer J. Ch. Vintges, hoofd der R. K. Mulo-school aan de Ged. Oude Gracht, is benoemd tot inspecteur aan de Vincen- tius-scholen te Amsterdam. Een eervolle benoeming voor deze eerste kracht onderwijsman! Met groot genoegen zal dit bericht dan ook door de velen, die den heer Vintges kennen, ontvangen wor den. Maar ook met leedwezen, want door deze benoeming gaat de heer Vintges als hoofd der school aan de Gei. Oude Gracht heen. In de, 14 jaren, welke de heer Vint ges als zoodanig werkzaam geweest is, heeft hij zich doen kennen als een tac tisch onderwij man, die op uitstekende wijze wist om te gaan met onderwijzend perso neel en leerlingen. Behalve op onderwijs gebied heeft de heer Vintges zich voor Roomsch Haarlem voorts nog verdienste lijk gemaakt als president van de conferen tie „St. Joseph" van de Vincentius-vereeni- ging en secretaris van den Bijzonderen Raad van die vereeniging. Jaren lang heeft hij met groote toewijding die functies vervuld en ook hier zal zijn heengaan met gemeng de gevoelens vernomen worden. Alvorens de heer Vintges hier als hoofd onderwijzer kwam, was hij als onderwijzer 10 jaar te 's-Gravenhage werkzaam, 5 jaar als hoofd te Hezerswoude en bijna 5 jaar als hoofd der R. K. parochiale jongens school te Heemstede. Reeds bijna 35 jaar wel op ervaring daarin bogen, mag hij dus wel op ervaring daarin bogen, welke hem in zijn nieuwe functie zeer te stade zal komen. De benoeming zal in het begin van het volgende jaar ingaan. Moge hij in zijn nieuwe ambt dezelfde voldoening vinden, als hij tolt op heden in zijn arbeid gehad heeft! Zilting van heden. De vergunningskwestie. De uitspraak inzake de vergunnings-affaire van den heer Th. G. C. H. is door de rechtbank heden een week uiiigesteld. Accijnsovertredingen. Heden waren op de eerste plaats eenige ac cijnsovertredingen aan de orde. Zoo was aan W. A. H. ten laste gelegd, dat hij op 28 Juni van dit jaar in deze gemeente 10 flesschen cog nac had vervoerd zonder dat hij de vereischte vergunning kon toonen. De rijksadvocaat eisch te f 82.50 boete benevens verbeurd ver klaring van het in beslag genomene. Het O.M. vroeg subs. 5 dagen hechtenis. M. G., die niet verschenen was, had op 22 Juni 3 flesschen cognac vervoerd, zonder ver gunningsbewijs. Hier luidde de boete-eisch f 25.40 met verbeurdverklaring, subs. 3 dagen hechtenis. In verschillende andere zaken van overtre ding der accijnswet op geslacht, in Purmerend en Beverwijk, eischte de rijksadvocaat f 100 boete. Bekl. waren allen in de gelegenheid gesleld, de zaak „bij transactie" af te doen, om 10, 20 of 50 gulden te betalen, heigeen zij hadden geweigerd. Een zaak eischle een uilvoeriger behandeling, omdat de bekl. O.L., zich een verdediger ge kozen had en 3 getuigen a décharge had me degebracht. Deze zaak werd echter van de ochtend- naar de middagzitting verplaatst. Uitspraken van 9 November H. N., kleermaker te Ileerlem, overtre ding art. 239 W. v. S., voorwaardelijke ge vangenisstraf van 6 weken met een proef tijd van 2 jaar. P. P., partikulier nachtwaker, te Haar- j de met smaak vervaardigde nouveauté's op lem, overtreding art. 239 W. v. S.. voorwaar- dit gebied, lokt ieder bezoeker zeker daar- dol ij ko gevangenisstraf van 6 weken met e:n toe aan. proeftijd van" 2 jaar. M'e zagen er een overvloed van aller- W. K. de J., behanger en stoffeerder tehande kinderkleetjes, allerlei kleuren, aller- Schoten, overtreding art. 239 W. v. S., voor- le igarneering en versiering, keurig! Ook vaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden eenvoudig ondergoed en armengosd. Medegedeeld door het Kon. Xcd. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 9 November. Hoogste barometerstand 767.5 m.M. te Iledaix. Laagste barometerstand 751.9 m.M. te Roest. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 Nov.: Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidelijke wind, nevelig lol half of zwaarbewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk iels kouder. V. v. B. man en E. J. Tervoert. K. E Huizen en C. v. Zeiten. A. M. Engelen en M. A. C. Perrij. J. v. d. Berg en M. C. Welsenaar. Bevallen: 6 Nov. M. A. Bakkenhaven Bertholee, d.; 7 Nov., C. ter Maatv. Oos terhout, z.; 8 Nov. C. S. VerhagenHerse- voort, z.; 9 Nov., C. de Geusv. Gastelen, d.; P. J. de VenPrenger, d.; J. H. M. Ap pelboomTijdkaat, d. Overleden: 7 Nov., J. M., 3 mnd„ d. van J. Koudsfaal, Kampersingel; 8 Nov., W. E„ 4 mnd„ d. van H. Koning, Hazepaterslaan; C., 16 mnd., z. van C. v. Dijk, Heerenstraat; C. Elfrink—v. d. Heuvel, 24 j„ Assendeiver- straat; J. W. Koopman, 93 j„ Boterstraat. In de bovenzalen van „de Kroon" houdt bovengenoemde vereeniging een bazar, we;ke hedenmiddag te 2 uur geopend werd, en welke duurt tot morgenavond. Deze vereeniging, welke in Februari j.l. in Haarlem reeds 50 jaren bestond, stelt zich ten doel, dames uit den beschaafden stand, die zulks wenschen, aan loonende bezigheid te helpen op het gebied van fraaie en nuttige handwerken enz. Eveneens steunt de vereeniging jonge dames van goeden aanleg, die uit eigen middelen daartoe niet in staat zouden zijn, om te studeeren, ook in muziek e.d. Op dezen bazar worden de door de wer kende dame3-leden vervaardigde handwer ken, kinderkleederen en andere gebruiks voorwerpen, welke door de vereeniging aan de vervaardigsters werden betaald, nn uit gestald en aan het publiek te koqp aan gebeden. En al zou niet het bijzonder sympathieke doel der vereeniging esn re den tot koopen zijn, de groute keuze in met een proeftijd van 2 jaar. .Daar zijn fijne kleedjes en mooie kant, R. Th. v. d. A., fabrieksmeisje te Haar-prachtig borduursel in allerlei genres en lem, diefstal, voorwaardelijke gevangenis- j allerlei stijl, keurige lampekapjes, thee- straf van 1 maand met een proeftijd van 2 mutsen, een luxueus wiegekleed, aange- kleede poppen, dieren en ander speelgoed, mishandeling en we-smaakvolle en handige cartonnages en jaar. J. W., 1e Haarlem derspannigheid, 1 maand tuchts;haal Vooral een heel mooi prachtige kussens, batik-kussen yalt zijn er nog meer bijzonder geslaagde exem- sens féminin" H. M. G. J. H., reiziger te Haarlem, we- j batik-kussen yalt op, maar op dit gebied derspannigheid, 1 maand tuchtschool. J. S., veehouder en molkverkooper teplaren. Haarteininerliede, appel, overtreding keu- j We bezitten te weinig ringsverordening, geldboete van f 150 subs, om al dat mocós nog suggestiever den 6 dagen hechtenis. dames aan te prijzen, maar een andere M. G., koopman in rijwielen te Haarlem, reden tot bezoek is dan nog de welverzorgde appel, overtreding Motor- en Rijwielwet, 5 theetafel, waarbij u zich kunt laten be- dagen hechtenis. A, A. v. d. B., timmerman te Zwolle, ge- I dienen van door een werkend lid vervaar - i digde borstplaat, gebak en koekjes,, cho- detiiieerd, verduistering, 2 maan'en gevange- colade enz. ni.-straf met aft-.ek pre.entieve hechtenis Het geheel heeft een aangenaam uitzi.ht Th. A. J. P., matroos, ge ieiii-eecd, dielstal, doo rde plantenversiering, welke de fa v. 2 maanden gevangenisstraf met aftrek pre ventieve hechtenis. Ondertrouwd9 Nov. L. A. W G. de Kam en C. Kruijer. J. L. Metse laar en A. E. Stevenhaagen. J- C. Janssen en C. Ilogendoorn. A. de Nijs en A. E. M. Heerschop. C. Ser- né en J. v. Zeggeren. W. Forigens en J. II. Wolvendijk. Getrouwd: 9 Nov. P. H. Burger en A. L. E. Schackman. G. Hoekstra en u. Jj. kJEiJttunmau. u. ïivvnoun i u/jaidf M. C. v. Ilemert. J. LW. Akker- steunt Norden. Bakkerstraat, gratis aanbracht. Wear de vereeniging zoo vele dames uit den middenstand aan door omstandighe den zoo welkomem toonenden arbeid helpt, mogen de dames van het Bestuur toch ze- ker op een druk bezoek van Haarlem's Middenstanders hopen. En wie in dit dames-paradijs niets van zijn gading vindt, die volge het voorbeeld van onze Koningin, die telkenjaxe en zoo ook nu, ter gelegenheid van den Bazar, de Vereeniging „Arbeid Adelt", Depót Groote Houtteraat 119, m|t oen aanzienlijken gift

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1