N.Ï. Mhdm„8R9NSTEÊ" Prijsverlaging Yoghurt f 1.25 ct. -1/4 tl. 15 ct. LEVENSDURF DE KLOVE ninöerwet UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. OVERVEEN. ZANDVOORT. IJMUIDEN. SPAARNDAM. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. ASSENDELFT. VELSEN. VOGELENZANG. Heemstede Telefoon 28055 bereid van zuivere modeimeik en stof Dr. Koning Mooij. HILLEGOM. AMSTERDAMS6HE BEURS. ¥RAGEHBUS. SPORT EN SPEL BILJARTEN. Biljartbond Haarlem en omstreken. Biljartbond Haarlem en omstreken. INGEZONDEN. KERK EH S0H8ÖL Pastoor L. Kleijweg t. Mgr. Hopmans te Rome. ORDE EN mm. Loonsverlaging in de textielindustrie. GERgEMGD NIEUWS. Zeehonden in de Zeeuwsche stroomen. Dood gevonden. De WilSemstraat te Amsterdam. RECHTSZAKEN. Een verschoppeling De geheime branderij te Bergen. LAATSTE NIEUWS. De groote mijnramp. De troebelen in Ierland. De verkiezingen in Engeland. De uitslagen der verkiezingen in de Ver. Staten. De nieuwe Beiersche minister president. Nieuwe dreigende hongersnood In Rusland. liet minimumloon in de aardappel meelfabrieken. Staking aan een spoorweg. MARKTHIEUWS. B. en W. van Haarlem brengen ter open- Sare kennis dat door hen is ontvangen eene kendmaking van B. en W. der gemeente loemendaal dat het verzoek ran J. D. Ham mer, te Haarlem om op het perceel, kadas traal bekend in Sectie A, No. 7328, een be drijf tot het bereiden van fijne ledersoorten en het vervaardigen van fijne lederwaren te mogen oprichten, door hen is ingewilligd. GEMEENTERAAD. Tergadering van den Baad der gemeente Bloemendaai, te houden op Donderdag 16 November 1922 den middags twee uur op het raadhuis te Overveen. De Agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Ontheffing van bepalingen der Bouwverordening. 3. Be schikking uit den post „Onvoorziene Uit gaven ten behoeve van de „Crisiscourant." 4. Vaststelling verordening ex-art. 4 lid 1 der Hinderwet ten behoeve van het Pro- .vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. 5. Adres van Van Maren om ingebruikname van gemeentegrond. 6. Aanvrage crediet van. f 3000 voor verbetering van den Zilker- weg. 7. Aangaan kasgeldleening 1923. Prijtdf''iig' De villa „Dennenheuvel'' in het Bloemesndaalache park te Bloemen- daal, •waarvoor in den zomer van 1921 te vergeefs f 40.000 werd geboden, bracht thans in veiling niet meer op dan f 13.675, meldt de „Nieuwe Ccwrant". Poetéryev. De heer A. de Vries, brie venbesteller te Haarlem, is met ingang van 1 December a.s. overgeplaatst naar het kantoor Overveen. Meubelzaak. In perceel Zijl weg 89A alhier, is gevestigd de meubelzaak van de fa- W. van Putten. De onderneming is er keurig geïnstalleerd en de uitgestalde meu belen, als slaapkamer- en salonameublemen ten, met diverse canape's, crapeauds e.d. zijn allen op het voordeeligst uitgestald. De fraaie kunstverlichting valt te lo ven. Trouwens, de geheele inrichting doei het goed, waarom zij wel goede verwach tingen vcor de toekomst mag koesteren. 'let werkloozenvraagstuk. Gisteravond half acht had de door de commissie der steunregeling aangevraagde conferentie plaats met Burgemeester en Wethouders. Na het moeilijke vraagstuk goed onder het oog te hebben gezien, waarbij met verschillen de aangelegenheden rekening werd gehouden, werd de regeling als volgt getroffen en werk wijze vastgesteld: De commissie belast zich met een dubbele taak, namelijk: het verleenen van steun zon der werk aan werkioozen, zooals deze rege ling reeds bestond en het te werk stellen van werkioozen fegen een regeling als onder staande: GeorganisCerden txekken pl.m. drie weken uit hunne werkloozenkassen bij werkloosheid. Nadat die uitkeering ophoudt, zuilen zij direct aan het werk worden gesteld. De ongeorganiseerden of georganiseerden zonder werkloozenkassen, zullen bij aanmel ding als werkioozen, eerst een week te stem pelen hebben en clan behandeld worden als in de eerste regeling vastgesteld. Bij het te werk stellen zullen de volgende loonen uitbetaald worden: Gehuwde zonder kinderen werken 2% dag, ontvangt 10: gehuwde met 1 kind werkt 3 dagen, ontvangt 12; gehuwde met,- 2 kinderen werkt dag, ontvangt 14; gehuwde met 3 kinderen werkt 4 dagep, ont vangt 16: gehuwde met 4 kinderen werkt 4% dag, ontvangt 18; gehuwde met 5 kin deren «verkt 5 dagen, ontvangt 20: gehuw de met 6 kinderen werkt 5% dag, ontvangt 22. Hierbij zal rekening gehouden worden met andere inkomsten van het gezin, wat dan ge deeltelijk wordt afgetrokken, zoowel aan geld, als arbeid. Uit bovenstaande blijkt, dat de werkloozen- commissie dit vraagstuk rekening houdend met vele omstandigheden, zoo goed mogelijk tracht op te lossen. Verstekelingen. Toen de motorboot Ke- doe van den Rotterdamschen Lloyd, op reis van Hamburg naar Java, hier voorgaats kwam, stopte het schip en kwam de loods boot langszij. Op verzcek van den kapitein nam de schipper van de loodsboot drie Duit- schers over. die zich te Nordhanvnerfort bij Hamburg aan boord hadden verstoken, om de reis gratis mede te maken. De schipper van de loodsboot gaf de Duit- schérs aan de politie over, die' ze op trans port stelde naar Zevenaar. Huiszoeking. De rijksambtenaren deden een huiszoeking bij Mej. N. alhier en namen een flinke partij cognac in beslag. Proces verbaal werd tegen haar opgemaakt, wegens het ongedekt in voorraad hebben van gedis tilleerd. Vernieling. Een paar varenstal kwamen in café Cvcloop 's middags een bierlje drin ken. Toen ze heengingen trapten zij van twee deuren de paneelen in. Die biertjes zullen hun dus nog wel Ieelijk opbreken. De Duitsche trawlers te IJmuiden. Van wege de afdeeling IJmuiden van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders schrijft men ons, naar aanleiding van het artikel van reedersiijde onder borengenoemden ti tel. het volgende: „Dat bedoeld artikel van reederszijde komt, behoeft heusch niet extra vermeld. Het is voor ieder, die bekend is op vissche- rijgebied. zeer duidelijk. Naar aanleiding van bovenbedoeld artikel, mitsgaders van eenige artikelen en ook nog de meest absurte illustraties in De Courant en De Telegraaf, wordt op dit oogenblik door ons bestuur de toestand van de laatste maanden bestudeerd, om daarna onze be vindingen te publiceeren, in antwoord op de reeks gepubliceerde onjuistheden van ja van wie? Toch meenen wij thans reeds iets te moe ten zeggen over meergenoemd artikel. Beweerd wordt dat hef voedsel in Duifsch- land uit allerhande surrogaten bestaat en geen voedingswaarde bezit. Wij wenschen den reeders te herinneren aan den tijd, toen hel markten in Engeland nog loonend was. Ziin de reeders nu heusch vergeten, dat zij het zelf geweest zijn. die de Duitsche stoom trawlers naar IJmuiden gelokt hebben? Was het dan niet zoo. dat verschillende visch- hande'aren voor algeheelen ondergang zijn behoed, door het hier ter markt komen van Duitsche stoomtrawlers? Is er loen ook maar één oogenblik gedacht aan de zeevisch- schanrschte hier te lande? Zou men missehien durven beweren dat de ▼ischprijzen in den laatsten tijd. trots het markten van verschillende buitenland sche visschersvaartuigen, te IJmuiden laag te noe men zijn? Is misschien het uitvoerverbod van Duitschland een maatregel van beteekenis ontbloot? Men weet wel beier. Het is zeer goed bekend, dat de niet zelden buitenge woon hooge vischprijzen een uitvloeisel zijn van bet uitvoerverbod m Duitschland. Tensfotle wenschen wij nog op te merken 'dat het Duitsche volk, door het afsluiten van 'contracten tusschen Engeland en de IJ- muidensche Reedersvereeniging. in de oor logsjaren is gedupeerd. Waar echter de ree derszijde vraagt: „Wie zal door een daad èn de HoHandsche visscherij redden en de Duitschers het hun onthouden voedsel toe wijzen?", daar vragen wij: geldt dit alleen voor buitenlandsche visschersvaartuigen of ook voor Hollandsche? De Duitsche scheepvaart. Gisteren kwam hier van Iquique (Chli) binnen de groote Duitsche viermastbark Parma, met een lading salpeter voor Amsterdam. Zoo'n groot, trotsch zeilschip, die zoo weinig meer worden gezien, is altijd een prachtig gezicht. Het wordt hee langer hoe slimmer. In den Slaperdijk ligt bij de Tol thans een gat van pl.m. M. diep, vol water. Moet er dan eerst een ongeluk gebeuren voordat men in grijpt- Een boer, die 1000 mud aardappelen ver kocht had a 1 't mud voor veevoeder, kreeg de derde wagen reeds terug, aangezien bijna alles verrot was door de vorst. Zaterdag- en Zondagavond heeft het circus Blamis alhier voorstellingen gegeven. Er is hij den heer B. alhier een binnenbrandje geweest dat spoedig ge- bluscht is. R. K. Schoei. Met den bouw van de R. K. School te Halfweg, met over- dekle speelplaats, is een aanvang ge maakt. Het schoolgebouw zal bestaan uit 7 lokalen en wordt voorzien van cen trale verwarming. De bouw is bij onder- handsche aanbesteding opgedragen aan den aannemer Metselaar en Zn., te Haar lem, voor de som van f 98.900. Architec ten zijn de lieeren Jos. en Pierre Cuy- pers, van Amsterdam. Tersonalia. De beer C. v. Keulen, kantoorbediende 2e klasse ten postkan tore alhier, wordt overgeplaatst als kan toorhouder van het hulppostkantoor te Sloten. Mej. D. van Dijk, lijd. onderwijze res aan de O. L. School te Halfweg, is benoemd lot onderwijzeres te Egmond aan Zee. Wereldreizigers. Alhier passeerden 2 Zwitsers, genaamd Werner Doebcli en Walter Ienzer, die te voet de wereld rondtrekken. Door verkoop van prent briefkaarten trachten zij in hun onder houd te voorzien. Rijwieldiefstal. Ten nadeele van W. S., te Hontrakpolder, is een heerenrij wiel ontvreemd, terwijl op pl.m. 100 M. afstand van diens woning in een sloot een ander rijwiel werd gevonden. Massa-ontslag. Dezer dagen werden hij de in aanbouw zijnde gedeelten der nieuwe Linoleumt'abrieken alhier, aan de Vaartdijk, 65 man ontslagen. Een tegen valler voor de betrokken- arbeiders en een angstige vermeerdering van het le ger werkioozen. Gestolen. Zondagavond werd tijdens een bezoek aan 't Huis Assnimburgi, terwijl de fiets van J. M. in de gang gestald was, een nieuwe carbidlantaarn van dat rijwiel ontvreemd. Men zij dus voorzichtig; ook binnen is je bezit niet veilig. Inenting. De koslelooze inenting en herinenting zal deze week plaats heb ben en wel op Woensdag 8 November a.s., in het café ,,'t fluis Aasumburg"^ Politiek. Eenige veehouders, die de zen zomer al reeds hadden geslemd op de Plattelandspartij, hebben dezer da gen in een bijéénkomst besloten een af deeling van de Plattelandspartij op te richten en zich aan te sluiten bij de groote partij. De voorzitter, de lieer M. Sikkes, voorheen voorzitter der afd. van de S.D.A.P., is aangewezen als afgevaar digde naar de jaarvergadering te Utrecht. Door den heer Sikkes is wel een reu zenzwaai gemaakt. Van voo-rzitter eener S.D.AjP.-ai'deeling tot voorzitter der Braatpartij Voetbalherrie. Onze plaatsgenoot P. B. ontstak in toom, toen bij een voetbalwedstrijd te Assendelft 'n zekere G. E. H. afkeurende critiek uitoefende op het spel onzer Assendelftsche Ieer- trappers. Hij diende den vermelden cri ticus een kink met den vuist onder den neus toe, zóó dat deze voortaan wel een wachter voor zijn lippen zal stel ten voor hij in afkeurenden zin zal spreken over het nobele trapspel onzer Assendelflers. P. B. moest zich voor zijn vuistvlug heid voor den politierechter verantwoor den. Het O. M. eischle f 15 boete subs. 15 dagen. De politierechter veroordeelde den beklaagde lot f 10 subs. 10 dagen. Raadsvergadering. Naar wij verne men vergadert onze Gemeenteraad as. Donderdag, ;s avonds half acht. Hoofd schotel: behandeling der gemeentehe- grooting 1923. De Communicatieweg. Tan Gedep. Staten is hij ons gemeentebestuur en bij het bestuur van den polder „Assen- delft" bericht ingekomen, dat de Zaan- landsche Communicatieweg gepromo veerd is tot provincialrti weg. De on derhoudskosten worden natuurlijk ponds»- pondsgewijze over de verschillende pol ders geheven, zoodat deze verandering voor de kas van den As«endelflschen pol der weer een uitgaaf van ruim f 1500 per jaar beteekent. Geslaagd. Voor het exanjen tweede stuurman groote stoomvaart is geslaagd de heer C. v. d. Pijl, alhier. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen mej. C. A. Duinker. alhier. Burgerlijke stand. Bevallen: P. C. Kor- verZonneveld, z.; W. HuhlBlokker, z.; M. van RodenKooi, z.; M. T. Bouman van Amstel, d.; A. v. d. MeerGouda, z.; C. H. P. van Ki'sdonkHess, d.; C. M. MuntzBergwerf, d.; M. J. van Zanten— Duink, d.; C. Rings—van Veen, d. Overleden: F. Murre, 74 j-, wed. van J. Kloosterman; A. Brakenhoff, 37 j„ vr. van P. Mooy; J. Dam, 39 j., vr. van C. N. Böhm; T. van Dam. 64 j., vr. van L Konijn Verleden week vergaderde de R.K. Volks hond. Na opening der vergadering door don Na opening der vergadering door den voor- voorz., die er op wees, dat de opkomst juist niet schitterend was te noemen, wer den de notulen voorgelezen en goedge keurd. Onder de verschillende ingekomen brieven was ook een schrijven van het Cen traal Bestuur over den hopeloozen toestand in Oostenrijk. Daarin werd verzocht zoo- veel mogelijk tegemoet te komen. Da voor zitter stelde voor, oin da geringe deelname der leden, voorloopig maar uit te stellen. Door den Geest. Adv. werd medegedeeld, dat 26 November een II. Mis zal gelezen worden voor de levende en overledene le den van den Volksbond. Verzocht werd dan ook, dat allen, met insigne getooid, deel zullen nemen. Het gehouden Eucharistisch Congres zegt de voorzitter, dat gehouden is te Amsterdam, en waar onze afdeeling vertegenwoordigd was met 2 afgevaardig den en een vaandeldrager, mag schitterend geslaagd genoemd worden. Er werden plan nen besproken om te komen tot de op richting eener propagandaclub. Mochten er jongelui zijn die daar animo voor hebben, dan kunnen zij zich bij 't bestuur vervoegen. Ook werden plannen besproken om te komen tot de oprichting eener vereeniging tot gezi.menlijken aankoop ven brandstoffen als onderafdeeling van den Volksbond, waar ieder een wat voor voelen moet. Er werd dan een commissie benoemd om met de voor bereidende werkzaamheden een aanvang te nemen. De voorzitter sprak den wensch uit, dat die vereeniging moge groeien en bloeien in Vogelenzang. Na de rondvraag, die niet veel bijzonders opleverde, sloot de voor zitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: L. Beers en S. J. M. Warmerdam. W. F. Nijman en C. C. Rusman. Geboren: z. van C. M. Hoogervorst-de C-ruyter. z. van N. Vlotman-Breedveld. Overleden: J. Leuven, weduwe van K. v. Roode, 81 jr. Motorfiets. B. en W. zijn, vergezeld van den gemeente-opzichter en van den opper- brandmeester te Dordrecht moderne brand- biuschmiddelen gaan bezichtigen. De nieuwe, boognoodige verbetering zal dus haar beslag viel krijgen. Personalia. Tot Directeur van de Haarlemsche Zangvereeniging „God is mijn lied", is benoemd de heer C. Vis Mz., alhier. R.-K. Onderwijs. Door de hoofden der R.-K. Scholen alhier, wordt gepoogd een afd. op te richten „Hillegom en Omstreken" van de Diocesane Vereeniging van R.-K. Onderwijzers in het Bisdom. In het aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem te rich ten verzoekschrift wordt er op gewezen, dat het voor de R.-K. onderwijzers en onder wijzeressen uit deze omgeving vrijwel on doenlijk is om de vergadering te Leiden te cezoeken, terwijl in de plaatsen Hillegom, I.issc, Zilk, Vogelenzang, Bennebroek, een zeer groot aantal R.-K. leerkrachten werk zaam zijn, zoodat de afd. met een flink leden- lal zou kunnen aanvangen. Door de onder wijzers der schole:. van Hillegom en om- s.reken wordt instemming met het verzoek betuigd. Rijivtejongcval. Gisteren reed de 11- jarige Jan van Vliet, jongste bediende van den lieer G. P. Out, in flinke vaart door de Dorpsstraat. De voorvork vajn de fiets brak en de jongen vloog over 't stuur heen. Hij werd hij den heer F. J. Smit binnengedragen. Dr. Hanrath verleende de eerste geneeskundige hulp; 't lichaam deed overal pijn, doch die arm het meest. Toch is het ongeval betrekkelijk goed afgeloopen. Dc Beurs opende heden: willig. Slaatsfondséh. 5 pot. Nederland 88, 6 pet. Indië 96%. Culturen. Koloniale Banlk 130, Indische Bank 100%, Vorstenlanden 157-X, H. V. A. 359. Industrie? lweaarden. Jurgens 37 Oliewaarden. Koninklijke 418%, Con sols 128, Orion 38. Tabakken. Deli 214, Besoeki 44, Rotter dam Dêli 10, Senemhah 297. Rubbers. Amsterdam Rubber 106%, De- li Batavia 60, Nederl. Rubber 55, Rott. Ta- panoeli 24. Scheepvaartwaarden. Ho!!. Am. Lijn 119. Holl. Boot 26, Kon. Holt. Lloyd 16%, Japan- lijn 71%, Paketvaart 86, Scheepvaart Unie 93%, Marine 13%. Amerikaansche waarden. Hide and Lea ther 69%. Steel 111, .Smelting 59, Anaconda 103, Cigar 82. Atchison Topeka 109. Voling Rails 25%. Denver 1%, Southern Pacific 97% Union Pacific 151%, 6 pet. N. W. S. 1922 99, 7 pet. Indië 110%. Vr. Tot hoelang duurt de tentoon stelling van werken van Lodewijk van Schelfhout, in het Stedelijk Museum te Amsterdam en wat is de entree-prijst? Antw. Ons niet bekend. Vr. 1. Wanneer verleent de Minister van Financiën audiëntie en 2. kan icctef-' een daar als particulier komen, zon der vooraf belet te vragen? Antw. 1. Vrijdagmiddag 2 uur. 2. Ja. Vr. Mijn kippen hebben de luis, wal is daartegen te doen? Antw. De hokken dikwijls schoon maken met een mengsel van 1 liter ruwe carbol op 25 liter water. Dit ook doen met de zitstokken, légnesten enz. Bodembedekking dikwijls ververschen en dunnetjes met tabaksstof bestrooien. Be vindt de luis zich op de hoenders, breng dan op de huid een kieine hoeveelheid spiritus, echter niet zooveel dat de vo gel er uitziet alsof hij door het water was gehaald. Het overtollige zooveel mogelijk met de hand uitdrukken. Een weinig tabakszand daarbij tusschen de vee ren strooien. Ook kunt u bij een dro gist wel insectenpoeder halen b.v. Der- mavin. Luis maakt dat de kippen van den leg afraken. Vr. van J. II. B., te R. Antw. U behoeft niet op te komen, indien uwe inlichtingen juist zijn. Vr. Ik heb een dienstbode gehuurd bij de week. Nu is zij ziek, kunt u mij zeggen hoe lang ik haar moet uitbetalen Antw. Bij ziekte gaat het loon gedurende een korden tijd door b.v, 14 dagen. Klasse C. D. E. S.—KORENBEURS. Gisterenavond heeft in lokaal Monopool in klasse C. de ontmoeting plaats gehad tus schen D. E. S. en Korenbeurs. Er is over het geheel niet best gespeeld. Spelers die in den vorigen wedstrijd met een moyenne van 5 speelden waren thans geheel uit vorm. De uitslag was dat Korenbeurs den wedstrijd won. In totaal maakte deze 434 tegen 428 voor D. E. S. Klasse B. Korenbeu rsV riendenkring. Maandagavond heeft in lokaal Korenbeurs in klasse B, de ontmoeting plaats gehad tus schen bovengenoemde vereenigingen. Het was vooral voor de thuisclub een goed gespeelde wedstrijd. De No. 5 van „Vrienden kring" wist voor zijn club de eenigste over winning te behalen. Hier volgen de uitslagen: Korenbeurs. Vriendenkring. No. 2. 10045 27 beurten. No. 3. 100— 91 30 No. 1. 100— 86 28 No. 5. 72—100 31 No. 4. 100— 61 24 472 383. Klasse D. Schoten—D. E. S. Tc Schoten werd Maandagavond gespeeld tusschen D. O. S. en D. B. S. De Schotenaren speelden een slechten wedstrijd, ook de Nos. 25 en 4 van D. E. S. speelden verre van goecl. De Haarlemmers gingen tenslotte in alle partijen met de overwinning strijken. De totaal uitslag is: Schoten. D. E. S. 49 80 67 80 28 80 37 80 tel 80 235 400 .Voor den inhoud dezer rnbriek stelt da Redactie zich niet aansprakelijk. Geachte Redacteur. Zou u zoo vriendelijk willen zijn onder staande regelen te plaatsen, bij voorbaat mijn hartelijke dank. Met den schrijver van het ingezonden 6tukje van gisteravond wat de vertelling van Pater Kok betreft, ben ik het volko men eens, dat het jammer was dat er geen debat was, want juist het verwachte debat heeft zoovelen er heen getrokken. Doch la ten wij Katholieken tevreden zijn met het donderend applaus door ons roomsclien aan Rome gebracht bij het uitspreken van een lofrede op Rome (wat wel valsch bedoeld was) doch goed gezegd, voor welk applaus ieder dageraides en ook onze beste Davidje de Kok met al zijn laffe vertellingen een oogenblik verstomd stond. Doch wat van mijn hart moet is dit: als die zoogenaamde monnik achtduizend gulden van zijn Mariet-je als huwelijksge schenk kreeg, dan had hij met zijn door hem genoemde reuzenhersens geen armoede behoeven te lijden. Dus is hij zeker nogal verkwistend geweest. Daukend voor de.plaatsruimte Werf. v. S. f •i'SR Gisteren is te Nieuwkoop overleden dc ZeerEerw. heer L. Kleijweg, pastoor aldaar. Z.Eerw. werd, Feb. 850 geboren Ie Hof van Delft, 15 Augustus 1878 priester gewijd, en was achtereenvolgens kapelaan o.a. te Naaldwijk, Amsterdam (H. Bonifacius) en Dordrecht. In 1891 werd bij benoemd tot pastoor te Zuid-Zijpe en was daarna pastoor te Rotterdam (H. Joseph) en Ie Nieuwkoop. Onze correspondent te Rome seint ons d.d. 8 Nov.: Z. D. II. Mgr. Hopmans, Bisschop van Bre da, kwam beden hier aan en nam zijn intrek i,n hotel Minerva. Men schrijft uit Enschede: In de textielfabrieken is gisteren aan geprikt, dat krachtens besluit vaa den Bond van Textielondernemers in en buiten Twente en dé daarmede samenwerkende werkgeversvereeuigingen de loonsverlaging ie bepaald op 10 pet, van alle tij!»- en stukloonen, ingaande 4 December a.s. Reeds moer dan twintig jaren iang worden de zeehonden Ie vuur en te zwaard vervolgd. Het aantal zeehonden is ongetwijfeld minder; kudden van 100 tot 200, zooals vroeger, konten niet tneer voor en zijn gedund tot 25 of minder, die door de vervolging zeer schuw zijn. Men heeft van alle zijden indertijd be weerd, dat deze groote „hotdieven" den stand van de botvisscherij zoo slecht maakten in dc Zeeuwsche wateren, dat deze met geheelen ondergang bedreigd werd. Bij de inwerking treden van het premiestelsel op het dooden van zeehonden, is werkelijk gebleken, dal vermindering van zeebonden een toeneming van bot in de Zeeuwsche stroomen heeft tot gevolg gehad. Evenwel de beide laatst vcr- toopen jaren is weer sterke daling opgemerkt in de besommingen der visschers, ondanks de sterke ver' van de zeehonden. Vóór 1900 kon ei „,-cn visscherij vergade ring gehou den worden, of er werd geweeklaagd over de vernieling van visch door zeehonden, otters, reigers, schollevaars, die de visch als voedsel noodig hebben, wat in den regel aan de groote productie der Yisschen geen schade van beteekenis kan veroorzaken en daarom zeiden de voorstanders voor het behoud van de typische zeehonden, dat het wezen, dat de jonge visch vermoordt, niet om zich zijn maag daarmede te vullen, doch met manden en schuilen vol verwoest om voor mest op het land te dienen, dat wezen, mensch geheeten, gaat ongestoord voort zonder gestraft te wor den. De vraag is dan ook geopperd of, nu Wer kelijk het getal reeds zoo sterk is verminderd en men van alle zijden op bezuiniging aan dringt, of dan ook de som voor premiën uit gegeven, dat circa 3000 beloopt, niet be spaard kon worden. De mogelijkheid beslaat dan wel, dat do zeehond weer wat in getal toeneemt, maar het gevaar voor al te groote bedreiging van den botstand zal wel niet zoo meer zijn als toen de premiën werden inge steld. De premiën bestonden tot circa hef midden der 19de eeuw ook, maar werden afgeschaft tot in Mei 1900. De zeehonden zijn zeer begaafde dieren, met gelijkmatige goed ontwikkelde zintui gen, men heeft ook wel geklaagd over schade aan gebeten zalm in de fuiken, maar ook het geroep daarover was grooter, dan de werke lijkheid. Aan het politiebureau Bezuidenhout te 's-Hage kwam Zaterdagavond een 2- tal dames mededeelen, dat zij op een bank bij den Hertenkamp een persoon hadden zien liggen, die geen teeken van leven meer scheen te geven. Bij een door de politie onmiddellijk inge steld onderzoek bleek, dat de aangifte juist was. Het lijk werd overgebracht naar genoemd politiebureau en vandaar naar het woonhuis van den overledene vervoerd nadat de Geneeskundige Dienst hartverlamming geconstateerd had. De overledene was in betrekking als lakei in het Koninklijk Paleis aan het Noord- Einde. {„Tel.") Een „Oud-Ainsterdammer" schrijft aan het Hbld.: „Ais oud-Amsterdammer heb ik de berich ten in het „Alg. Handelsblad", betreffende het bezoek der koninklijke familie aan de hoofdstad met belangstelling gelezen. En daarbij trof mij de opmerking naar aanlei ding van bet bezoek aan de Willemstraal: ..Het bleek dat de oude Oranje-sympathie in die buurt aan het afkoelen is." Weet u dan niet zou ik willen vragen, dat de bewoners van die buurt in den loop. van tijd ook grootendeels een ander type zijn ge worden? In vroeger tijd woonden daar uil- sluitend varenslieden en de vrouwen waren veelal vischvrouwenHet waren zelfbewuste mensclien met een heel eigen aard. Ik herin ner mij nog boe zij eens. bij een Oranje-feest, een eere-poort in de straat hadden gemaakt en daarop een schild hadden aangebracht met bet opschrift: Uit ons zelf, door eigen kracht. En niet door bedelen saamgebraeht. En toen Koning Wil'em III door die poort de Witlemstraaf bezocht, werd Z. M. ontvan gen en toegesproken niet door een beer uit een andere buurt, maar door Bokkebek. den „burgemeester" van de Witlemstraaf. Een leuk gebeuren herinner ik mii daar van. In de straat was een kroon opgehangen aan louwen, dwars over de straal. Het was de bedoeling dat het rijtuig van den Koning onder die Kroon zou stilhouden Dan zou de kroon door een trek touw worden geopend, waardoor er bloemen in bet rijtuig violan. Maar door een vergissing ging het rijtuig iets te ver. Toen gaf „Bokkebek" een wenk aan de „eerewaéht" 12 pootige jongens en die trokken toen met een: een. twee, drie- hup! het rijtuig een paar ellen terug. Die lijd is voorbij. De „ecliie" Willetnsfra- fers zijn er lm te zoeken. Zooals de oude binnenstad veranderd is, zijn ook de bewo ners anders geworden. Het een is met het ander vergroeid. Wat is er van de „deftige" Wavmoesstmat over en van het bekoorlijke Oude Kerksplein? En waar zijn de houtvlot ters van den Zandhoek gebleven en de geze ten poorters van Kattenburg? Dat is er ge weest geweest. En daarom moeten de autoriteiten de ko ninklijke familie niet aati teleurstelling bloot stellen. Andere tijden, andere buurten.... en andere ideeën." Voor de RoUerdamsehe rechtbank stond Dinsdag een 25-jarige jonge man uit Heke lingen terecht, beklaagd van poging tot moord op zijn vader en zijn ouderen, ge trouwden broer. Hij zou op 4 Sepl. 's mor gens vroeg, na een ruzie met zijn moeder, waar zijn vader zich in mengde, getracht hebl>en met een bijl zijn vader het hoofd in te slaan en daarna, toen zijn vader den broer- ging waarschuwen, den broer met een mes hebben willen steken, roepende „kapot moet je". De beklaagde vertelde hoe hij 's morgens wan den bewusten dag opgestaan was; hij sliep in een schuit van zijn broer, die in dc buurt van dc woning zijner ouders lag. Hij was in huis gegaan, had om brood gevraagd, dat niet klaar stond, er was twist ontslaan en van wat daarna gebeurd was, herinnerde bij zich niets meer. Bekt. stotterde vreeselijk, een kwaal die hem overvallen heeft, nadat hij in preventieve hechtenis was gezet. De officier herinnerde zich ook, dat toen bekl. werd voorgeleid, hij niets van dit euvel had gemerkt De jongen zag er haveloos, met groote gaten in de kousen uit. Ats getuigen waren opgeroepen de vader, de moeder en drie broers van bekl. en twee buurjongens van 23 en 30 jaar. De advocaat van bekl. mr. G. A. de Cocq verzette zich tegen het hoeren der familie onder eede. Vader, moeder, noch broers keurden bekl., die zeer zenuwachtig zat rond te kijken, zelfs een blik Waardig. Ze legden zeer verzwarende verklaringen voor hem af en vertelden o.a. dat bekl. vier jaren geleden eens getracht bad zijn moeder in de vlammen van den haard te zetten. Op een vraag van den president zeide de moeder nooit -n dokter over beklaagdes toestand te hebben geraadpleegd. De getuigenissen van de buurjongens wa ren tegengesteld aan die der familieleden. Ze hebben de vechtpartij met den oudsten broer gezien, die te hrtip was geroepen. Dat bekl. een mes in de hand gehad had, hadden ze niet geconstateerd. Wel was de oudste broer met de kolf van een geweer, dat hij in de band had, bekl. te lijf gegaan, had hem daarmee van den diik geslagen en daar na nog we! 100 M. dreigende met den ge weerkolf nageloooen. Ze vonden dat de jon- uen thuis heel slecht werd behandeld. In 't dorp stond bekl. bekend als een aardige ke rel. „Ze hebben veel liever thuis bij hem", zei een dezer getuigen, „dat ze hem nooit zien, dan één minuut van den dag." De officier, mr. J G. Holsteyn zeide in ziin requisitoir, dat de burgemeester van He kelingen hem op den September bekl. als een hoogst gevaarliik mensch had be schreven. die herhaaldeliik ziin ouders bad bedreigd. Toen bekl. werd voorgeleid kreeg bij den indruk met een normaal mensch Ie doen te hebben en ook de redder-commis saris was van die meening. Daarom is geen onderzoek naar de geestvermogens van bekl. ingesteld. Maar gezien beklaagdes houding ter terechtzitting en de verklaringen der ouders, vraagt spr. de zaak naar de instructie te verwijzen, opdat een onderzoek naar zijn geestvermogens kan worden ingesteld. De verdediger vroeg vrijspraak. Het be wijs van het ten laste gelegde is niet gele verd. Wat ook het resultaat van een onder zoek mag zijn. vrijspraak -zal toch moeten volgen. Verdediger meent, dat er trouwens geenerlei aanleiding zal zijn z'n cliënt krank zinnig te verklaren. De jonge man is buiten gewoon driftig, doch was nooit abnormaal. Maar hij was thuis een verschoppeling. De verdediger vroeg tenslotte onmiddellij ke invrijheidsstclling wat de rechtbank wei gerde, terwijl ze het gevraagde onderzoek verklaarde noodzakelijk te achten. Oorspronkelijke roman d. H. B. V. D. Sandi Prijs gebonden f 4.50, franco p. p. f 4.73 Prijs gebrocheerd f 3.franco p. p. f 3.2? Roman van denzelfden populairen schrijver Prijs gebrocheerd f 2.25, franco p. f 2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD", Nassaulaan 49, HAARLEM. Gistermiddag diende voor de Arr.-Recht bank, te Alkmaar, de zaak fegen de heeren E. te Heemstede en Van der W. te Amsterdam, die beschuldigd werden in den Renstal aan de Breelaan le Bergen, er een geheime branderij op na le hebben gehouden, welke branderij 9 Januari j.l., door commiezen en politie, na een inval in beslag werd genomen. In deze zaak werden een 12-lal getuigen gehoord. Aangezien mr. Assen bleef aandringen op 't hooren van een afwezigen getuige, werd de voortzetting van de zaak bepaald op 28 Nov, des morgens 11 uur. SPANGLER, 8 Nov. In totaal zijn slechts 40 personen gered van de ramp in de Reilly- mijnen. Aangenomen wordt, dat de andere 1C4 arbeiders zijn omgekomen. LONDEN, 9 Nov. 57 opstandelingen nameri gistermorgen deel aan den aanval op de Wellington-barakken te Dublin, toen de na tionale troepen op het veld een parade bielden, iMachine-gewcren en geweren wer den bij den aanval gebruikt, welke door de nationale troepen werd beantwoord. 18 man der nationale troepen werden gedood. LONDEN, 9 Nov. Verwacht wordt, dat de gelegenheid tot het uitbrengen van stemmen te Londen, zal worden verlengd tot 9 uur 's avonds. NEW "i^ORK, 8 Nov. De laatste verkiezings- cijfers loonen aan, dat in het Huis van Af gevaardigden 178 democralen, 171 republikei nen en één socialist zijn gekozen. In den Senaat is de republikeinsche meerderheid van 24 tot op 16 teruggebracht. Een verdere ver» mindering is waarschijnlijk. BERLIJN. 8 Nov. Uit Miinchen wordt get meld: De Beiersche Landdag heeft hedenmid- daf Von Kuil ling met 96 stemmen tot Beder- sehen min.-president gekozen. Deze 96 stem men bebooren tot de Beiersche Volkspartij, het Beiersche Centrum (de Beiersche Duiitsch- nationalen) en den Beierschen Boerenbond. Van de democraten, sociaal-democraten en communisten werden 54 blanco stemmen inge leverd. Drie stemmen waren ongeldig. GENèVE, 8 Nov. Het Nansen Steuncomité deelt mede: Een gedelegeerde van de Quakers Association, die een reis in de provincie Boe- zoeloek heeft gemaakt, meldt dat het volstrekt ncodig is dat de hulpactie nog op zijn minst gedurende zes maanden wordt voortgczet. De hongersnood zal gedurende den winter voortduren, want men heeft in het voorjaar niet voldoende gezaaid en een groot gedeelte van den oogst is door de droogte in Juni en Juli verwoest. Een boekweit oogst is volkomen uitgebleven. De Sovjet-autoriteiten moedigen de boeren aan voorraden comestibles in te slaan. In en kele districten doen de autoriteiten groote kui len graven voor de lijken, daar zij een gruwe lijke sterfte in de komende maanden verwach ten, en de sneeuw den arbeid der doodgravers dan ten zeerste bemoeilijken zal. VEENDAM. 9 Nov. Na gehouden bespre kingen tusschen de besturen van den Bond van particuliere aardappelmeelfabrikanfen en de fabrieks- en landarbfidersbonden, is men ten opzichte van het collectief contract voor 1922/23 overeengekomen, het minimum-loon te bepalen op 21 bij een 48-urige werkweek builen en een 46-urige werkweek tijdens de campagne. Men seint ons: De grondwerkers aan den spoorweg te Ter Apel (Gron.) hebben bet werk gestaakt. Ze verdienen thans 40 cent per uur met een ar beidstijd van 9 uur daags. Ze wjtlen trachten bun positie te verbeteren. LANGENDIJK, 8 Nov. In de heden gehou den veilingen werd betaald voor: Bloemkool le soort per J00 stuks le cerf. 11.50 14.90; bloemkool le soort p. 100 stuks rcu- zc f 1116.50; roode kool le soort per 100 Kg- f 1.502.60: roode kool 2e soort 0.40 1.40^ gele kool liNtfoort f 1.302.50; ld. 2c sport 0.401.10; witte kool le soort 0.501.10: Deenscbe witte kool le soort 1—3.20: bravo's 1.90—2.30; Red Star f 1.60: ramenas 2.70: uien drielingen 1.80—1.90; uien 1c soort 2.40—2.80; losse wortelen 1.501.80, alles per 100 Kg. Aanvoer 4475 stuks bloemkool, 106.400 Kg. ronde knol, 70.400 Kg. witte kool, 81.600 Kg. gele kool, 52.700 Kg. losse wortelen, 12.650 Kg. uien, 1175 Kg. aardappelen, 1000 Kg. ramenas AMSTERDAM, 8 Nov Vee. Ter markt wa ren aangevoerd: 241 vette kalveren le kwal. 1.70—1.80, 2e kwal. f 1.50, 3e kwal. ƒ1.20 per Kg.; 33 nuchtere kalveren 1622 per stuk; 387 vette varkens le kwal. 1.18 1.20. 2e kwal. 1.12—1.15. 3e kwal. f 1.07 —1.13 per k.g. scboongewicht. AMSTERDAM, 8 Nov. Aardappelen. Bericht van .Tnc. Knoop. Zeeuwsche Bonte f 3, id. Blauwe 2.752.80, id. Eigenhei mers 2—2.10, id. Bravo's 2.602.75, id Roode Slar 22.25, Noord-Hollandsche Blauwe 2—2.10, id Bonte 2.10—2.20, Zeeuwsche Eigenheimer poters f 1.601.80, T-lillegominer Zandaardappelen 4.20—4.50, Drenfschc Eigenheimers 2.502.75 p. H.L. ALKMAAR, 8 Nov. Vee. Op de najaars veemarkt waren aangevoerd 3244 koeien cn 565 kalveren. De handel was stug, prijzen d*- "ande.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2