Onschuldig veroordeeld BUITENLAND Tweede Blad 9 November 1922 De crisis in het Oosten; eensgezindheid onder de Geallieerden; ook Mussolini sluit zich bij het optreden der Geallieerden te Konstantinopel aan; het Britsche Kabinet houdt een spoedvergadering. De stabilisee ring van de mark; een nieuwe bankiersconferentie onder leiding van Morgan? Plannen tot hervorming der Duitsche regeering. De democraten winnen bij de verkiezingen in de Ver. Staten. Onder de Telegrammen: de regeering van Angora herhaalt haar eischen omtrent ontruiming van Konstantinopel door de Geallieer den. Een belangrijke rede van Lord Curzon over de buitenlandsche politiek van Engeland. Oplossing der Beiersche ministercrisis. De hongersnood in Rusland. De crisis in het Oosten. De Commissie van Herstel te Berlijn. Wijziging van het Duitsche kabinet? FEU 8 LLETON. De verkiezingsstrijd In Engeland. Uit Ierland. De verkiezingen in de Ver. Staten. GEM. BUITENL BERICHTEH. Wat een keizer bezat. Een Zeppelin voor de V. St. BINNENLANDS6H NiEUWS. De crisis in het tuinbouwbedrijf. Alg. R.-K. Werkgevers-Vereeniging in het Bisdom Haarlem. Liefdewerk ten bate der bewoners van woonschepen en woonwagens. De varkensuitvoer. Invoer van planten in de Vereenigde Staten. Ook Italië doet mee. De „Daily Telegraph'' verneemt dat de Fransche regeering en de generale staf de eersten waren dis aandrongen op een on middellijke uitroeping van den staat van beleg te Konstantinopel, zoo noodig, ter wijl Mussolini nist sleahts de houding van Engeland en Frankrijk steunde, maar toe stemde in Italië's militaire medewerking. Het afzetten van den Khaliei. In een gesprek met don correspondent van de Chicago Tribune te Konstantinopel heeft Refet pasja gezegd, dat de scheiding tusschen kerk en staat ondernomen is met volledige voorkennis, van de MoJimsche leiders der geheele wereld De actie de zer leiders gedurende de laatste 30 jaar had niet plaats gehad ten behoeve van Sen khalief van Konstantinopel, maar voor het recht van Turkije het khalifaat te vertegenwoordigen. He et verklaarde, dat die leiders telegrafisch hun goedkeuring gemeld hadden en zij hadden er tevens nog op andere wijze uitdrukking aan ge geven. Een nota van Poincaré aan de Britsche regeering. Aan den Franschen gezant te Parijs, heeft Poincaré een uitvoerige nota voor de Britsche rege ring overhandigd betreffen de gemeenschappelijke maatregelen in het Oosten en de Duitsche vergoeding. In dit laatste opzicht stelt hij voor pcoductieve panden te vorderen. Nopens de eerste kwestie blijft de stem ming somher. Fo h vertrouwt, dat mot de de 30.030 Britsche en 5030 Fransche sol daten Konstantinopel zoo noodig tegen de Kemalisten kan verdedigd worden. De Engelsche politiek en het Naburige Oosten. Een inderhaast bijeengeroepen vergade ring van het Engelsche kabinet onder voor zitterschap van Bon ar Law is te Londen gehcv-cten, om te beraads'agen over den toe stand in Turkije. De Dai'y Chronicle zegt dat het kabinet besloten heeft, den Turkschen eisch tot ont ruiming van Konstantinopel te verwerpen. Men bevestigt dat de Britsche troepen er zullen blijven en generaal Harington ge steund zal worden. Bonar Law heeft Dinsdag in een ver- kiezingsrede gezegd: De sleutel van onze politiek is dat wij in eensgezindheid met cnze bondgencofen moeten samenwerken. Anders zal er in Europa een volstrekte chaos komen. De sleutel van den toestand is niet te Konstantinopel, maar te London, te Pa rijs en te Rome. De geallieerde vertegen woordigers te Konstantinopel zijn nu allen volstrekt eensgezind samengegaan. De Times zegt: Wij weten dat de Brit sche regeering alle moeite zal doen, om de oenheid te bevorderen en te bandhaven. In Frankrijk schijnt de stroom in de roerbare meening in dezelfde richting te gaan en bereid te zijn, Poincaré te steu nen in een politiek welke deze crisis en metterdaad de hoogste be'angen van Frank- prijijk en Europa dringend noodig maken. In Italië heeft de nieuwe regeering besef geloond voor den toestand, wat met levendige voldoening begroet dient te worden. De „Daily Telegraph" zegt: De gealli eerden zijn vast besloten in deze zaak samen te gaan. Het is duidelijk dat noch Frankrijk, noch Italië nu de agressieve houding van Kemnl en zijn onderbevelhebbers kunnen dulden. Aan de vastberadenheid van Engeland in deze fatale kwesties heeft "hij nooit eenigen twijfel gekoesterd. En in zijn hart weet hij, dat de dag waarop hij ten slotte te veel zal vergen van de wel willendheid en het lange geduld van Engeland, een zwarte dag zal zijn voor zijn volk en zijn geloof. De „Westminster Gazette" vindt het onnoodig te bezorgd te zijn over het Naburige Oosten, zoolang de solidariteit tusschen de geallieerden gehandhaafd wordt. De „Daily News" gelooft ook, dat de overeenstemming tusschen de geallieer den den toestand zal redden. Het is opmerkelijk vcor den stroom in de openbare meening, dat de kwestie van de Levant geen onderwerp is in den verkiezingsstrijd. In het openbaar wordt er alleen van gewaagd in den vorm van verzekeringen, die de candi- daten van alle partijen geven, dat de regeering hun vollen steun zal hebben bij eiken maatregel, dien zij noodig acht. Een tweede bankiers-conferentie? Uit welingelichte diplomatieke kringen verneemt het „Berl. Tagebl.", dat Pier pont Morgan, die op het oogenblik te Rome vertoeft, op zijn laatst op 26 No vember naar Amerika denkt terug te keeren. Dit bericht is daarom van bij zondere beteekenis, daar er zooals men weet sedert geruimen tijd besprekingen worden gevoei-d over het houden van een tweede bankiersconferentie ter be spreking van de schadevergoedingsquaes- lies te Parijs of te Brussel, die Morgan weder zou presideeren. Het zou dus ge- wenscht zijn hem nog gedurende zijn verblijf in Europa hiertoe te bewegen, daar anders de bijeenroeping van de tweede bankiersconl'erentie aanzienlijke vertraging zou ondervinden. Daar de groote financieele conferentie te Brus sel echter vermoedelijk eerst begin De cember kan beginnen, zou Parijs wel in de eerste plaats voor de bankiers- conferentie in aanmerking komen. Na tuurlijk zullen ook ditmaal omvangrijke voorbereidende werkzaamheden noodig zijn. Deze is ook de reden, waarom de Commissie van Herstel zoo spoedig mogelijk naar Parijs moet terugkeeren. Het „Berl. Tagebl." weet uit goede bron dat de Commissie van Herstel Dinsdag voor nemens was gisteren te vertrekken; het is echter niet uitgesloten, dat zij nog een of twee dagen langer zal blijven, indien zij tot de overtuiging komt, dat de gisteren ver wachte nieuwe voorstellen der Duitsche re geering nog kans bieden op een vruchtbare voortzetting van de besprekingen over de stabiliseering van de Mark. Mocht dit naar de meening van de C. v. H. niet het geval zijn, dan zou zij echter toch wel tot voort zetting van de discussies in Parijs bereid zijn. Nadat Dinsdag vier der buitenlandsche deskundigen hun rapport overhandigd heb ben, verwachtte men, dat gisteren in den loop van den dag de heeren Vissering, Dubois en Kamenka hun rapport bij de regeering zou den indienen. De beide rapporten zullen op de definitieve formuteering van de Duitsche voorstelten aan de C. v. H. van invloed zijn. De kern van deze voorstellen zal worden gevormd door positieve aanbiedingen uit de kringen der buitenlandsche bankiers, die aan de bespreking der deskundigen over de sfabiliscering van de Mark hebben deelge nomen. Hef komt er voor de regeering in de eerste plaats op aan na te gaan, of en onder welke voorwaarden buitenlandsche bankiers voorschotten ter hoogte van minstens 500 millioen gouden marken kunnen geven. Vol gens de bladen ligt de beteekenis van de genoemde aanbiedingen hierin, dat zij niet slechts een zuiver particulier karakter dragen doch steunen op bepaalde toezeggingen van buitenlandsche regeeringen. Mocht het geluk ken een internationaal syndicaat te vormen, dat de bonoodigde buitenlandsche bankcre- diefen kan verschaffen, dan zou ook de mo- geliikheid voor de medewerking van de rijks bank aan de financieele operatie geschapen zijn. Practisch echter zullen de buitenland sche credieten voor Duifschland eerst te be reiken ziin, wanneer de miaestie van een moratorium in een voor Duilschland gun- slteen zin is geregeld. De bladen meenen ook te weten, dat het program der regee ring vnor de komende besprekingen met de C. v. H. voorname'lik op bet verkrïigen van een moratorium zal ziin gericht. In het reeds aan de royeering overhandigde eerste rap port der deskundigen wordt, naar het „Berl. Tagebl." verneemt, de meening verkondigd, dat eerst de Duitsche kolenleveringen en andere leveringen in nalura moeten worden verminderd en dat eerst daarna de nuaestie van een goud-reserve, hetzij door een inter nationale leening, hetzij door het goud van de rijksbank, practisch overwogen kan wor den. ten einde een stabiliseering van de mark te verkrijgen. Terwijl de bladen nogmaals verzekeren, dat gedurende de conferenties met de 0. v. H. m den boezem der regeering steeds volkomen eensgezindheid heeft bestaan, wordt het toch, naar een telegram van bet W. B. meldt, als van zelfsprekend geacht, dat de -gedachtenwisseling over wijziging van de regeering dadelijk na afloop der'Ber lijn sche besprekingen wordt hervat. Reeds voor het reces van den Rijksdag heeft de rijkskanselier in een bespreking met de Partijleiders verklaard, dat de regeering opnieuw gevormd moet en wel zoo, dat het de belichaming vormt van de opbou wende politiek en economische krachten in het land. Daarbij zou dan een omvangrijk binnen- en bui+enlandseh politiek program moeten worden opgesteld, tot welks ver wezenlijking het geheele Duitsche volk moet worden opgeroepen. HtBHBISRlHaHM Toen Jeanne deze woorden hoorde, stootte zij een kreet vr n ontzetting uit. Zij wankelde. ,.Wat vertelt u mij nu vroeg zij nau welijks hoorbaar. Ik heb 't zeker niet goed begrepen. Beweert u, dat Lucie de doch ter is van de vrouw, indertijd veroordeeld voor den moord op uw vader „De dochter van Jeanne Fortier.... ja „De dochter van Jeanne Fortierriep de ontvluchte van Clermont uit. Zij, haar dochter, Lucie, haar dochter Het was Jeanne, of ze gek zou worden. Haar geheim dreigde haar te ontsnappen. Zij wilde roepen Mijn dochter Zij wist echter dadelijk hare zelfbeheersching terug te vinden en het mysterie van haar leven te bewaren tegenover den zoon van Jules Labroue, wiens vader zij volgens dé aanklacht zou hebben vermoord." „Wat scheelt er eigenlijk aan, moeder Lise vroeg Lucien, verwonderd over de geweldige emotie, waaraan zij ten prooi was, hoe zeer hij wist welke groote vriendschap de brave vrouw voor Lucie koesterde. „Wat ik heb antwoordde Jeanne aarzelend, „ik heb nietsMaar het nieuws, dat u mij zoo juist meedeelt, heeft mij erg aangegrepen en zelfs nu kan ik nauwelijks gelooven, wat ik heb gehoordLucie, de dochter van Jeanne Fortier. is het mogelijk Hoe weet u dat Hebt u er 't bewijs van „Het onwederlegbare, authentieke be wijs Zie hier." Lucien overhandigde moeder Lise het proces-verbaal, dat hij van Paul Harmant had gekregen. Jeanne rukte het hem uit de handen en doorlas het haastig. Haar bleek gelaat nam onder het lezen een angstige uitdrukking aan. „Het is mijn dochter.ja, mijn eigen kindzeide zij zacht bij zich zelf. Ik heb 't altijd wel gedacht. Nu begrijp ik, waarom ik zooveel van haar hield. En ik mag niets zeggenniets doen „Ja, het is waar,"stamelde Jeanne, „Lucie is wel de dochter van Jeanne For tier, de veroordeelde.... maar als haar moeder de misdaad heeft bedreven, is zij er dan verantwoordelijk voor Moet zij gestraft worden voor een misdaad, waar aan zij part noch deel heeft Zal zij niet Voor liberale hereeniging. In verband met geruchten over een of anderen vorm van toenadering tusschen con servatieven en onafhankelijke liberalen is het opvallend, dat de redevoeringen van Donald Maclean en Simon Dinsdagavond een krachtig pleidooi vormden voor libe rale hereeniging, alsmede een verwerping inhielden van het denkbeeld van eeniger- lei verbond met de conservatieven of een verbintenis met Chamberlain en Birken head. Younger over het ineenstorten der coalitie. Younger (beeft te Weston super Mare, sprekend over de ineenstorting der coali tie, ontkend, dat de conservatieven schul dig stonden aan trouweloosheid. De ex-pre mier beweerde dat de kern der avereen- komst was, dat do coalitie elk oogenblik van heide zijden kon worden opgeheven. Lloyd George bood herhaaldelijk aan af te treden en uitte dankbaarheid voor steun der conservatieven, toen zijn eigen volge lingen hem verlieten. Younger verklaarde dat de ontevredenen in de partij toenamen in aantal sinds December. Chamberlain wist dit, maar volhardde in de houding, wel ke een scheiding onvermijdelijk maakte. De opening van het parlement enkele dagen uitgesteld. De datum der opening van het parle- ment is uitgesteld van 20 tot 23 November. Een nieuwe verklaring van de Valera. De Valera en Austin Stack hebben op hun verklaring van 6 Nov. een andere laten vol gen, waarin zij plechtig proclameeren, dat de voorloopige regeering een „onconslitutioneele, zich de macht toeëigenende junta" is en een onwettig lichaam, dat het woord der natie geeft zonder sanctie. De republikein sche re geering waarschuwt allen, dat de maatregelen der voorloopige regeering, van nul en geener waarde zijn. De eerste uitslagen der verkiezing in de steden van den staat New York toonen, dat de democraten de republikeinen verslaan. De democraten hebben te Chicago eveneens de leiding in tot dusver republikeinsohe distric ten. Copeland, democraat, werd in de plaats van den republikein Calder gekozen tot lid van den Senaat voor den staat New York. Het merkwaardige bij de congresverkiezin gen was de nederlaag van Hitchcock, Nebraska, die Wilson's spreekbuis was. Beveridge, Indiana, is blijkbaar eveneens ver slagen. De vrouwelijke candidaten in de ver schillende kiesdistricten zijn alle verslagen. Volgens de laatste cijfers leidt Lodge in Mas sachusetts, maar met aanzienlijk verminderde getallen vergeleken bij de vorige verkiezing. Het meest opvallend bij de verkiezingen is de meerderheid van Smith, New York, van meer dan vierhonderdduizend. Het is nog onzeker, hoe de samenstelling van het Congres zal zijn, daar uit groote deeien van verschillende distric ten 't verloop der verkiezing nog onbekend is. Niettemin wonnen de democraten door het ge heele land aanzienlijk, echter onvoldoende om het republikeinsche overwicht in beide Huizen aan te tasten. De Republikeinen hebben totnogtoe geen enkel democratisch lid van het Representan tenhuis verslagen, terwijl de democraten 28 zetels wonnen. Voor het overwicht in het Re presentantenhuis moeten de democraten ech ter een 80-tal zetels winnen. De cijfers vooT den Senaat wijzen totnogtoe een democrati sche winst van een zetel uit door de verkie zing van Copeland in New. York. De winst gaat echter verloren door de nederlaag van Hilchoock. Een bijzonder medewerker van het „TTbl." schrijft: In een der zalen van een gewone recht bank te Weenem, zal een dezer dagen de nalatenschap van ex-keizer Karei geveild worden. Als grondslag voor de regeling der erfenis zal een testament uit 1917 genomen worden. Wel ie er een later testament!, dat te Madeira gemaakt is. Daar dit tes tament echter politieke uitingen inhoudt, die voor de restauratiebeweging in Hon garije ongunstig zou kunnen zijn, werd dat van 1917 als grondslag genomen. Het vermogen in baargeld bedraagt 11 millioen Oost. Kr., dat in levensverzeke ringen bij de maatschappij „Phönix" en de „Wieror Lefceasversicherungsgesellschaft" was belegd. Maar dat was niet alles wat ex-keizer Karei als narticulier had. Hij bezat meer dan 30 landgoederen, die ieder 10.000 HA. en grooter waren, voorzien van een groote veestapel, landbouwmachines en prachtig in gerichte kasteelen, met goede wijnkelders. Om enkele getallen te noemen: in xden wijn kelder te Weenen bevonden zich in Oc tober 1918 2000 flesschen dessertwijnen, 7000 flesschen bordeaux, 31.000 flesschen To- kaier, Bourgogne, Moezel, Haute Sauterne, Rijnwijnen en Champagne, om niet te spre ken van de duizenden liter3 wijn in vaten en andere delicatessen in flesschen, uit alle jaren, van af 1800.' Tot het particuliere vermogen behoort ook een groote stoeterij, met paarden van de edelste afstamming, benevens een oneindig aantal rijtuigen, in alle vormen en maten, zadeltuig, versierd met goud en zilver. Zeer mooi is de inhoud van- verschillende vitrines met sieraden, o.a. de diamanten krrern van keizerin Elisabeth, 't zr. rozen- collier met 13 rozen uit brillianten, het ontkomen aan dien onverdienden smaad Het zou edel en groot zijn haar de hand te reiken en wreed haar in den steek te laten. „Haar de hand eken....," riep d zoon van Jules Labioue uit, God is mijn getuige, hoe gaarne ik dat zou wenschen, maar ik kan niet. Haar moeder heeft mijn vader gedood „Ja, dat is verschrikkelijk als 't waar ismaar is 't waar Heb ik u niet vaak hooren zeggen, dat naar uw meening de moeder onschuldig is „Dat heb ik gezegd. Ik geloof 't nog maar de twijfel schaft geen zekerheid en wat ik geloof, is geen bewijs. Ais ik Jeanne Fortier zag, zou ik haar zeggen De menschelijke gerechtigheid is niet onfeil baar. Bewijs uwe onschuld, wees mijn gids in deze duistere zaak en ik zal voor u op komen en mijn leven er aan geven, uw naam in eere te herstekenIk zal het vooral doen terwille van uwe dochter, die ik bemin In den loop van het proces beweerde Jeanne Fortier in 't bezit te zijn geweest van een brief, geschreven door den-meesterknecht, Jacquis Garaud, wel ke het bewijs bevatte, dat hij alleen de dader is van de misdaden, welke in Al- fortville hebben plaats gehad.... Die brief moet teruggevonden worden, koste wat het kost... Jeanne zou mij aanwij- t beroemde paarlencollier, bestaande nit 86 paarlen, de Florentijnsche agave, enz. enz. Ongeloofelijk groot is het aantal linnen en huishoudgoed uit de keizerlijke hofhou ding: 9000 handdoeken, 2000 tafellakens, 12.000 servetten, 4000 keukenschorten, 4000 vitrages in zijde en battist. Onder de kostbaarheden zijn nog voor werpen, die Maria Theresia hebben toe behoord, kostbaar porcelein, vaatwerk en kristal. In de wapenkamer bevinden zich duizen den geweren, verschillende prachtig be werkte wapengeschenken van Europeesche en Oostersche vorsten. Dit alles is uitsluitend Oostenrijksch; in Hongarije bezitten de erfgenamen van den keizer ook dergelijke schatten. De wijnen zijn er zelfs nog kostbaarder. Uit dit alles ziet men wel, dat de keizer geen arm man was en ook als particulier goed had kunnen leven. Maar geweld gaat voor recht en het recht van een particulier wordt een ieder toegekend, slechts hem, flie eenmaal den keizerskroon gedragen heeft, niet. Te Friedrichshafen, is een Zeppelin op sla- pel gezet bestemd voor de Ver. Staten. Hel luchtschip zal pas na overtocht naar de Unie door de Amerikaansche autoriteiten worden aanvaard. De duur dier reis wordt geraamd op 70 uur met inbegrip van een oponthoud in Spanje om brandstof in te nemen. De handelsreiziger Ernst Worms, die den separatist dr. Dorten voor 35000 mark heeft opgelicht, is door de rechtbank te Essen tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het getuigenverhoor heeft weinig belang rijks opgeleverd, daar Dorten zelf niet versche nen was. Er werd een schriftelijk getuigenis van hem voorgelezen, dat hij te Wiesbaden voor een rechter-commissaris had afgelegd en dat in hoofdzaak overeenkwam met de be kentenis van den beklaagde. De verdediger wraakte deze verklaring, die z.i. niet de minste bewijskracht heeft. Hij noemde Dorten een landverrader die eigenlijk de hoofdschuldige in deze zaak is, maar om dat hij onder vreemde bescherming staat zich aan vervolging en zelf* aan den plicht om als getuige te verschijnen kan onttrekken. De schippers op de kanalen in West Duitschland eischen een loonsverhooging van 100 procent. De werkgevers weigeren. De Izwestia bevat het besluit van den Russitschen raad van volkscommissarissen in zake de uitgifte van de munt-eenheid model 1923. Gelijk reeds bekend is, zal 1 roebel model 1923 gelijk zijn aan een millioen van de oude sowjetroebels, die buiten omloop gesteld zijn, en overeen komen met 100 roe bels model 1922. Met ingang van 1 Januari 1923 moeten alle berekeningen van staatsin stellingen en van ondernemingen, die open bare afrekening hebben te doen, in de nieu we munteenheid uitgedrukt worden. Sokolmikof, administrateur van het com missariaat van financiën legt in het blad nader uit, dat deze maatregel van zuiver practischen aard is. De in 1922 ingevoerde inkrimping van de geldgetallen met vier nullen was niet voldoende. In het dagelijksche leven bereke nen de arbeiders en boeren reeds alles met het millioen als eenheid. Deze practijk van de vrije markt heeft men, thans overgenomen. Een roebel 1922 is dus voortaan 1 kopeek 1923. De Russische monarchisten zullen 12 November te Parijs in congTes bijeenkomen. Er zal in de eerste plaats gesproken worden over het scheppen van een gezamenlijke or ganisatie van alle over de wereld verspreide Russische monarchisten. Tevens zullen er de aanspraken van grootvorst Cyril als recht hebbende op den troon behandeld worden. Sowjet-Rusland heeft thans, volgens een bericht in de Poolsche bladen, aan Poten alle kerkklokken teruggegeven, die gedurende den oorlog uit Polen naar Rusland gebracht wa ren. Het zijn er in het geheel 1370. Te Kansas City is dezer dagen een be kend petroleummakelaar failliet verklaard. Bij het lezen van het bedrag van de schulden en de baten in dat faillissement zal ieder foch wel even moeten glimlachen (de crediteuren natuurlijk uitgezonderd). Immers het passief bedraagt 1.750.000 doll., het actief 28 doll. Wapenstilstandsdag 11 Nov. zal in de Ver. Staten plechtig worden herdacht. Bovendien zullen, evenals verleden jaar, be wonderaars van ex-president Wilson en van diens voikenbond-politielk een pelgrimstocht maken naar de woning van den oud-president rit Washington. Verleden jaar kwamen er 20.000, dit jaar rekent men op 50.000 Wilson- pelgrims. De Russische raad van volkscommissaris sen heeft de boerderijenbelasting omgeslagen over de 18 gouvernementen, waarin Sovjet- Ruland thans verdeeld is. Ieder gouvernement heeft onvoorwaardelijk de hem opgelegde som op te brengen. De opbrengst dient ter voor ziening in de plaatselijke behoeften. Hel Koe- ban-gebied aan de Zwarte Zee is het hoogst aangeslagen (350 miillioen roebel 1922) het Kalmoeken-gebied het laagste (10 millioen roebel 1922). In Lissabon zijn Dinsdagavond bommen ontploft. Deze ontploffing houdt verband met de beweging der Oetobristen. Het schijnt, dat de regeering meester van den toestand is. r*&. De heer Duys heeft in verband met zijn te houden interpellatie betreffende de ip het tuinbouwbedrijf heerscheude crisis, de volgende vragen aan de Regeering gesteld: Draagt de Regeering kennis van den schrikbarenden ncod, waarin het tuinbouw bedrijf in Nederland verkeert en de zorg volle omstandigheden, waarin dientengevolge vele tuinbouwers zijn geraakt? zingen kunnen geven, om hem op te sporen, om het spoor te vinden van Ja cques Garaud, die ongetwijfeld nog in leven is, misschien thans onder een aange nomen naam achting en rijkdom geniet.... Wanneer ik dien man zou te pakken krij gen, maak ik me sterk van hem het bewijs voor Jeanne's onschuld los te krijgen. Maar tot zoolang zal ik twijfelen en de twijfel belet mij mijn naam te geven aan de dochter der veroordeelde...." Een oogenblik kreeg de arme moeder aanvechting hem toe te roepen Maar Jeanne Fortier ben ikl Ook dit maal werd zij weerhouden door een ver standelijke overweging. Waartoe zou deze bekentenis k innen dienen Het bewijs, waarover Lucien sprak, die bewuste brief, was, zooals zij meende verbrand. Wat Jacques Garaud betrof, als hij leefde en aan de vlammen had weten te ont komen, wat was er dan van hem gewor den Waar kan zij hem zoeken, vinden Misschien was hij al lang doodJuist zooals op den dag, toen het vonnis werd uitgesproken, heerschte nu nog dezelfde onzekerheid. „Dus de arme Lucie is veroordeeld zeide zij met bewogen stem. De schande barer moeder zal haar ongeluk worden. Vandaag verlaten, zal zij ongetwijfeld Zoo Ja, is de Regeering bereid aan de Kamer mede te deelen, wat zij tot heden heeft gedaan en wat zij voornemens is te doen, om dit bedrijf weder zooveel moge lijk tot bloei te brengen en velen der in dat bedrijf werkzame personen voor totalen ondergang te behoeden? Maatregelen ter verbetering van den toestand. Is de Regeering bereid aan de Kamer mede te deelen, welke der volgende maat regelen in aanmerking kunnen komen, ten einde hier de gewenschte verbetering te brengien 1ste. Ter vermeerdering en verzekering van het afzetgebied der tuinbouwproducten: A. Het besteden van een deel van het aan het buitenland verleende krediet tot afneming van een deel dezer producten. B. Het bevorderen van het dichter bren gen van den producent bij den consument o.m. door b.v. de gemeentebesturen te ad- viseeren, resp. op deze eenigen aandrang uit te oefenen om, al dan niet met pro vincialen- of rijkssteun, oveir te gaan tot het oprichten van Hallen, daar waar deze vermoedelijk levensvatbaarheid zullen be zitten. 0. Het van Gemeente- of Regeeringswege in het groot aankoopen van tuinbouwpro ducten, en deze, hetzij tegen kostprijs, het zij tegen verminderden prijs, beschikbaar stellen in streken waar daaraan meerdere behoefte bestaat. D. Het, waar dit in de macht der Re geering ligt, bevorderen dat de vrachtta rieven vcor het vervoer dezer producten, worden verlaagd. 2e. Ter vermindering van de lasten waaronder vele tuinders gebukt gaan; A. Het bevorderen van de spoedige 'otstandkoming van al die maatregelen die er toe kunnen leiden, dat de koop- en huurprijzen der landerijen niet hoo ier zijn, dan in redelijkheid het geval mag zijn, o.m. door het afschaffen van strijkgelden bij publieke verkoopingen en verhuringen; herziening van het pacht- contract, mede op zoodanige basis, dat nachtcommissies worden ingesteld. B. Het indienen van een voorstel tol wijziging der Invaliditeitswet, in den geest als ook reeds door de sociaal democratische Kamerfractie werd gedaan op den lOdeti September 1919, maar toen door de meerderheid der Kamer werd verworpen, en hiertoe strekkende, dat aan de werkgevers, wier inkomen minder dan f 1500 per jaar bedraagt, vrijstelling van de premiebetaling inge volge de Invaliditeitswet worde verleend. C. Het zoo spoedig mogelijk ter be krachtiging aan de Kamer voordragen van het door de sociaal-democratische Kamerfractie ingediende wetsontwerp tot afschaffing der registratie-rechten op 'and- en tuinbouwproducten, zoodra dit door de Sta ten-Generaal mocht zijn aan genomen. 3de. Ter tegemoetkoming aan hen. die Mi particuliere crediet-instellingen geen crediet meer kunnen verkrijgen: A. Hetzij van overheidswege deze per sonen aan krediet te helpen. B. Hetzij van overheidsweg!-"aan deze personen rechtstreekschen steun te ver- leenen. i 'De opheffing van het Depart. i 1 1 van Landbouw. Is ten slotte de Regeering niet van meening, dat de ernst van den toe stand, die wij ook op land- en tuinbouw gebied doormaken, het dringend ge- wenscht doet zijn, terug te komen op het besluit der Regeering, tot opheffing van het Departement van Landbouw, Nij verheid en Handel, als een afzonderlijk Ministerie, zoodat de mogelijkheid worde geschapen, dat onder deskundige leiding, de Regeering zich weder afzonderlijk met dezen belangrijken tak van ons volks leven bemoeit? Men meldt ons: Onder voorzitterschap van den heer J. N. Hendrix, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, heeft Maandag jl. te Amster dam de stichtingsvergadering plaats gehad van de Algemeene R. K. Werkgevers-Ver eeniging in het bisdom Haarlem. De verga dering droeg een zuiver huishoudelijk ka rakter. j Ingekomen was o.a. een schrijven van Mgr. Callier, bisschop van Haarlem, waarin Z. D. H. zijne ingenomenheid met het voor nemen van de slichting der vereeniging be tuigde en den wensch uitsprak, dat er zou komen, „een krachtige patroons-organisatie, waarvan voor de maatschappelijke toestan den ongetwijfeld veel goeds zn! uitgaan." Statuten en huishoudelijk reglement wer den, met eenige wijziging, goedgekeurd, en het bestuur opdracht verleend tot het aan vragen der bisschoppelijke en koninklijke goedkeuring, terwijl tevens de contributie werd vastgesteld. De gestelde candidaten werden in het bestuur gekozen; hun names zullen worden bekend gemaakt, zoodra van allen de definitieve aanvaarding hunner benoeming bij het bureau der vereeniging is binnengekomen. In de op deze vergadering volgende be stuursvergadering werd tot secretaris be noemd mr. C. P. M. Romme. Het bureau der vereeniging is gevestigd te Amsterdam aan den Willemsparkweg no. 96. Naai- we vernemen zijn de statuten van morgen vergeten zijn. Het is wel wi eed en onrechtvaardig, maar ik verwijt u niets. Ik begrijp, dat u uw vlekkeloozen naam niet kunt verbinden aan haar geschand- vlekten naam. „De wereld zou 't mij niet vergeven," antwoordde Lucien. „De wereld zou me beschouwen als een ontaard zoon." „Hoe zou de wereld achter uw geheim komen „Men zou het spoedig genoeg rucht baar maken." „Mijnheer Harmant en zijn dochter, niet waar Daarmede hebben ze u zeker gedreigd." „De vader heeft er mee gedreigd, dat is zoo." „En hij zou 't doen ook. Die man wil, dat u 't leven van zijn kind redt. Daarvoor wil hij de dochter van Jeanne Fortier op offeren. Wat kan hem het geluk van Lucie schelen Zijn dochter vóór allesMaar waarom hebt u mij hierheen gebracht Wilt u mij er mee belasten, aan Lucie te vertellen, dat zij met haat en afschrik aan haar moeder moet denken „Ik wilde u verzoeken haar aan 't ver stand te brengen, dat mijn eer een af grond tusschen ons schept." „En meent u," antwoordde Jeanne heftig, „dat ik Lucie zal gaan vertellen den R. K. Diocesanen Bond van het Liefde» werk ten bate der bewoners van woonsche pen en woonwagens, onlangs te Amsterdam vastgesteld, bij besluit van 6 November j.L bisschoppelijk goedgekeurd. Deze Bond is voor het Bisdom Haarlem dus definitief opgericht. Voorzitster is mej. Fé Haye te Amster dam (alwaar ook de zetel van den Bond is gevestigd), secretaresse mej. A. Gale- ma te 's-Gravenhage (Juliana van Stol berglaan 135), terwijl tot geestelijk advi seur werd benoemd kapelaan B. P. M. da Jong, 's-Gravenhage. De Zwitsersche regeering heeft weder een beperkten invoer van varkens o.a. uit Ne derland toegestaan. De totale invoer in heel het land mag evenwel niet meer dan 12 wagens per week bedragen. De plaatsen waarheen de varkens mogen worden ver zonden, zijn: Bern, Zürich, Glarus, Basel, St. Gallen, Lugano, Mendrisio, Lausanna Chaux-de Fonds en Genève. De wijziging derQuarantaine-bepalingen. De Amerikaansche minister van Land bouw heeft zijn goedkeuring gehecht aan een wijziging van de regeling der bepalin gen, omtrent het bevrijden der in de V. S. te importeeren planten van aarde, zand, enz. De „Tel." ontving van de Nederland- sehe Kamer van Koophandel te New- York den volledigen tekst van dit voor onze Nederlandsche kweekers zoo be langrijke amendement, die luidt als volgt: De invoer van kweekersmateriaal en andere planten en zaden uit landen, die een inspectiedienst hebben, is niet ge oorloofd, tenzij de factuur is vergezeld van een origineel bewijs en verder alle kisten van een copie van zulk een bewijs, opgemaakt door een daartoe aangesteld ambtenaar van het land van uitvoer, dat het kweekersmateriaal en andere planten en zaden genoemd in het bewijs, grondig onderzocht zijn geworden door hem per soonlijk of door beambten onder zijne leiding, toen de verpakking plaats vond een zijn vrij bevonden of worden geacht a-rij te zijn van alle nadeelige planten ziekten en schadelijke insecten. Alle kweekersmateriaal en andere plan ten en zaden aangeboden voor invoer moeten vrij zijn van zand, grond en aarde en alle plantwortelen, bollen of knollen moeien daarvan bevrijd worden door wasschen of door andere middelen en er moet door een daartoe gemachtigd inspecteur van het land van herkomst verklaard worden, dat aan deze voor waarde is voldaan, met dien verstande, dat het geoorloofd zal zijn, zand of grond of aarde te gebruiken voor het verpakken der bollen of plantwortelen, mits die grond of aarde is gesteriliseerd! of door andere handelwijze kan gega randeerd worden vrij van gevaar te zijn, een en ander volgens de methoden, voor geschreven door de Federal Horticultural Board en dan ook als zoodanig te zijn verklaard door een daartoe gemachtigden inspecteur van het land van oorsprong. Het gebruik van zand of grond of aarde voor het verpakken van planten, behalve voor bollen of wortelen, is niet toege staan. Alle verpakkingsmateriaal in gebruik voor invoer van kweekersgoed en an dere planten en zaden, moet voor zulk gebruik worden goedgekeurd door de Federal Horticultural Board. Zulk ver pakkingsmateriaal mag niet tevoren zijn gebruikt geworden voor verpakking of anderszins van levende planten, met uit zondering zooals vastgesteld. Kweekersgoed en andere planten of zaden van landen, die geen inspectie dienst hebben, mogen niet aan den im porteur of geadresseerde afgegeven wor den, vooraleer zij onderzocht zijn ge worden door een inspecteur van het departement van Landbouw en bevonden worden vrij te zijn van plantenziekten en schadelijke insecten of, in geval van besmetting onschadelijk gemaakt kunnen worden door ontsmetting. Alle invloed onder deze paragraaf moet ook voldoen aan de ontsmettingseischen van regeling 9. Kweekersgoed en andere zaden en planten, geïnspecteerd, zooals hier vast gesteld en die bevonden worden plan tenziekten of schadelijke insecten te be vatten, en die, volgens het oordeel van den inspecteur, niet door ontsmetting of behandeling gereinigd kunnen worden, zullen niet worden toegelaten. Alle on kosten in verband met inspectie of ont smetting, buiten den gewonen dienst van den inspecteur, komen op rekening van den importeur. Wanneer een voorraad kweekersgoed! en andere planten en zaden voor invoer aangeboden, tevens bevat een verboden artikel, of, wanneer een plant niet be vrijd is van aaide, dan zal het geoor loofd zijn de geheele zending te wei geren. Iedere kist of doos of andere verpak king of bedekking van kweekersgoed en andere planten en zaden aangeboden voor toelating moet duidelijk en juist gemerkt zijn met het nummer van de vergunning, het algemeen karakter en de hoeveelheid van den inhoud, het district, de plaats en het land waar zij gekweekt zijn, den naam en het adres van den kooper." welk bloed in hare aderen vloeit Wilt u dat ik de smart van de scheiding nog grooter zal maken door het brandmerk, de schande Dan moet u niet op mij reke- nem, mijnheer Lucien, want daarvoor mis ik den moed." „Toch moet u aan Lucie geen hoop laten, die later haar lijden nog zou ver meerderen." Maat" moeder Lise kon niet verder spreken. Zij weende, zeide niets en wilde naar de deur gaan. „Moeder Liseriep de jonge man, „naar haar toe gaande en haar de hand drukkend. Zij trok snel hare hand terug. „Vaarwel mijnheer Labroue," zeide zij, „vaarwelZij ging heen, zonder dat Lucien haar kon terughouden. Langen tijd bleef hij in gedachten in sprakelooze smart en bemerkte zelfs niet, dat de tra nen hem over de wangen vloeiden. Plot seling stond hij op, nam het proces ver baal, dat de brooddraagster op tafel had laten liggen en liet zich naar Paul Haf mant brengen. Wordt ver»"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5