LEEUWIN 'S Vee 4!eescliiÉ Mag II en Maandag 13 Nov.a.s. Reclame-Dagen f 2.50 f 0.72^ Gratis. Bij aankoop van 1 pond a 65 ct WIJ LIQUIDEEREN Totale Uitverkoop Dames- en HeerenliUing Kleine Houtstraat 27-29 Kleine Houtstraat 27 29 jiegang 46 LION D'OR PRIMA KEUKEN Albert de Vries Onzebekendepopulalre I I Speciaal adres voor jongelui die trouwen gaan. Ververij en Chem. Wasscherij J. L0TTGERING SPECULAASI ZIET ONZE ETALESES. ZIET ONZE ETALA6ES. Winteraardappelen. Het stertDed van ex-keizer Karei van Oostenrijk. Nuttige Versch Rundvleesch Eerste kwaliteit HERFST EN WINTER GOEDE REN tXi -A-AANtfltUimi een haltpond speculaas GRATIS!! CASTRICUMMER WILD HAL E. LIEFTING - CASTRICUM Wegens groote veranderingen van ingrijpenden aard in de door ons jaren gedreven Zaken in zijn wij genoodzaakt al de voor radige kleeding welke zich in onze panden bevinden totaal uit te verkoo pen tegen De voorraden we ke bestaan uit moeten beslist voor December e. k. verkocht zijn. zoodat U hier voor een werkelijke uitverkoop staat en U de gelegenheid geett nu eens iets goeds voor een spot prijs te koopen. Een ware stortvloed van smaad en laster is over de Oostenrijksche Keizer- familie gegaan. De persbureaux Havas en Reuter, Wolf en Ullstein, en'natuur lijk ook de magonnieke en godsdienst vijandige bladen hebben den naam van ex-keizer Karei en zijne gemalin Zita door het slijk gehaald op een wijze, die walgelijk aandoet, wanneer men uit ande re, beter betrouwbare bronnen berich ten leest over deze ongelukkige keizer- familie. Jammer genoeg hebben ook beter gezinde bladen zich, onbewust natuur lijk, aan een zelfde onrechtvaardigheid schuldig gemaakt, door onoordeelkundig te.putten aan deze troebele lasterbron nen. Zij hadden op hun hoede moeten zijn, juist omdat keizer Karei en zijne gema lin van dien kant zoo vijandelijk beoor deeld en belasterd werden, want de pers heeft foch meer dan eens de treurige ervaring kunnen opdoen, dat een per soonlijkheid, juist wegens zijn godsdien stige gezindheid „onschcdeüjk" gemaakt moest wemmen. Wie Wet beeld der keizerlijke familie in h'j/t ware licht wil zien en niet in het vjaSche kunstlicht der vijandelijke pers, zne leze slechts wat Erzberger heeft ge schreven in zijn „Erlebnisse im Welt- krieg". „De bewering dat het huis Parma een vijandelijke politiek bevorderd of ge voerd heeft, is een klaarblijkelijke ge- schiedvervalsching en het behoort be slist tot et rijk van 't politieke bijge loof, wanneer men beweren durft, dat het huis van Parma-Bourbon de Oosten rijksche politiek heeft of beïnvloedt. Uit de geschriften van Erzberger blijkt duidelijk, dat, onder de regeering van Frans Jozef, diens troonopvolger Karei en zijne gemalin Zita opzettelijk buiten de regeering gehouden werden door krin gen, die de leiding hadden in de politiek, zoo zeer zelfs dat keizer Karei niet eens naar Weenen komen mocht voor den dotjp van zijn kind. Onjuist is ook de bewering, dat na de troonsverwisseling verandering zou ge komen zijn in dezen toestand en dat de jonge keizer stond onder den politieken invloed van zijne gemalin, een prinses van Parma. Zeker, lange jaren reeds heeft het huis Parma zich gekenmerkt door een open lijken en ongekunstelden godsdienst zin en ook in het openbaar leven werden de beginselen van godsdienst en geweten streng doorgevoerd, hetgeen natuurlijk minder geapprecieerd werd in kringen, waar men de princiepen naar het leven richt in plaats van omgekeerd. De ex- keizerin van Oostenrijk is een goede, bescheiden vrouw zij werd opgevoed in een Beiersch pensionaat tegelijk met an dere kinderen uit V- ger*ïj' e en adellijke families. Ook op den troon vergat zij nimmer ha re plichten jegens de kleinsten en de arm- sten van haar volk zij was een liefde volle medelijdende en edele vrouw, want zelfs als keizerin besteedde zij bijna al haar vrijen tijd aan werken van naas tenliefde. Nimmer heeft zij zich in de politiek gemengd, en wat ik hier neer schrijf weet ik uit eigen veelzijdige er varing." De Zwitsersche dichter, Pater iMaurus Carnot schrijft in zijn heerlijk boekje „Grün in Tirol" over de hatelijke laster campagne, waarmede de vrijmetselarij en de vijanden van al wat christelijk is, den keizer vervolgd.hebben. Op zijne reis van Disentis naar het meer van Génève begeleidde deze Be- nidictijner-monnik den keizer. Toen zij de stad Ziirich naderden vroeg Keizer Karei hem plotseling: „Pater"Maurus, gij kent mij wel door en door, zeg mij toch, hoe het mogelijk is, dat men mij zóó durft belasteren „Lasteren is het gemakkelijkste wat men doen kan Wanneer ik iemand haat en ik heb geen geweten meer, dan laster ik zooveel ik kan," gaf de ervaren mon nik ten antwoord. „Maar Pater hoe kan men dan geloof hechten aan al die lastertaal,.zelfs hier in Tirol „Nu begon de keizer, 't was pijnlijk, zoo verhaalt de pater, „en 't paste zoo slecht bij die reine oogen, waaruit een edele ziel sprak,nu begon de keizer te spreken, pijnlijk en toch kalm, zooals dit slechts een rein geweten kan, over dingen, die mij als een noodkreet in de ziel drongen „Men zegt, dat ik eefi drin ker ben, en u weet hoe zelden ik iets ge bruik men zegt, dat ik een ontrouwe echtgenoot ben, en U kent mijn huise lijk leven; men zegt dat ik...., (mijne pen weigert deze walgelijke beschuldi ging neer te schrijven maar daar over kunt u oordeèlen." In Hongarije hebben de vrijmetse laars en Cie bij massa's een brief verspreid die Keizer Karei aan een minderwaar digepersoon geschreven zou hebben, dien hij natuurlijk nimmer geschreven heeft. Ziehier het oordeel van den Zwitser- schen Pater over Keizer Karei, een der velsprekendste getuigen voor zijn deugd zaam léven. „Moge eenieder zoo leven, dat hij in gezondheid en in ziekte, in leven en bij zijn sterven, zoo gerust als Keizer Karei mag opzien tot zijn Hei land en tot zijne gemalin," „Men sterft, zooals men geleefd heeft," zegt het spreekwoord. Jozef Eberle schildert ons in zijn be kende weekblad „Das neue Reich", het Godgevallig afsterven van Keizer Karei. „Keizer Karei," zoo lezen wij daar, Keizer Karei is gestorv n als een heilige J" Hevige smarten heeft hij verduurd ten gevolge eener ziekte, dié hem de adem haling uiterst moeilijk maakte, doch alles heeft hij verdragen met geduld en zonder klagen al zijn lijden heeft hij Gode geofferd. Na de eerste aanvallen der koorts werd hij op Vrijdag, 25 Maart van zijn klein slaapvertrek overgebracht naar de groote kamer aan den zonnekant, doch jammer genoeg, kon geen zonnestraal door de dichte nevels dringen, die als een zware sluier om de villa hingen, waar Keizer Karei de drie laatste weken zijns levens heeft doorgebracht. Op Maandag, 27 Maart, werd de toe stand ernstiger en moest men longont steking constateeren. De keizer biechtte, communiceerde en ontving het H. Oliesel, alhoewel nog geen direct levensgevaar aanwezig wa De keizerin en de kroonprins waren bij de H. bediening tegenwoordig de keizer had het volle bewustzijn, doch was mat en afgetobd door de voortdurende koort sen. Vanaf, dit oogenblik verliet keizerin Zita nimmer de ziekenkamer en zij liet zich in de verpleging van haar gemaal alleen helpen en van tijd tot tijd even af lossen door een hofdame die met zieken verpleging op de hoogte was. Dinsdag bracht verbetering in den toestand tot groote vreugde van allen. Gedurenden den heelen dag sliep de keizer veel en goed nu en dan had hij ijlkoortsen. Herhaaldelijk vroeg hij naar zijne kinderen en naar nieuws uit het vaderland. In den volgenden nacht trad hartver- zwakking in gepaard met 'n sterk angst gevoel. Telkens als de keizer ontwaakte uit zijn koortsdroomen, sprak hij op een wijze, die de omstanders diep ontroerde. „Is het niet troostend, dat men zoo'n groot vertrouwen mag hebben op het H. Hart Zonder dat vertrouwen ware al dit lijden niet te dragen." Hij zeide dit met zulk een eenvoud en vroomheid, dat zijn verpleegster hare tranen niet bedwingen kon. „Geheel mijn streven is daarop gericht: in alles duidelijk en klaar den heiligen wil van God te erkennen, en hem dan zoo nauwkeurig mogelijk te volbrengei}," zoo sprak hij te midden zijner hevigste pijnen. In zijn droomen tobde hij altijd over het vaderland en den treurigen toestand, waarin het geraakt was. Den volgenden morgen ontving hij weer de H. Communie daarna kwam er een vredige kalmte over hem hij lag daar als een heilige en had voor iedereen een vriendelijken glimlach, doch in den vol genden nacht had hij weer veel te lijden van voortdurende koortsaanvallen. Hij bad bijna zonder onderbreking en als hem dit verboden werd om te rusten, dan antwoordde hij„ik heb toch zoo veel aan onzen lieven Heer te vragen." Zijn oogen waren bijna aanhoudend gericht op het groote kruisbeeld, dat tegenover hem hing. Hij bad met aan drang voor hen, die zich door de scheu ring van de kerk hadden losgemaakt, in 't bijzonder voor Bohemen. Deze afval vooral bezorgde hem veel leed. Den lsten April verergerde de ziekte in die mate, dat de geneesheeren alle hoop op beterschap geheel opgaven. De om geving van den keizer had echter nog niet alle hoop verloren voor zoover zij niet aanwezig behoefden te zijn bij den zieke, waren allen in de kapel vereënigd on hoopten door hun vurig gebed een genezingswonder van den hentel af te smeeken. De temperatuur steeg tot 39.7 de pols joeg met een snelheid van 140 tot 150 slagen. Zuurstoftoevoer kon slechts een geringe verlichting brengen. Des morgens had de slotgeestelijke het Allerheiligste gebracht en na de H. Communie van den keizer plechtig uit gesteld in de nabijheid van zijn bed. Eenige oogenblikken nadien zonk de keizer snikkend in de kussens en fluis terde„ik heb tpijn kinderen zoo lief"., en zich'tot de keizerin wendend, sprak hij „ik zou zoo graag met u naar huis gaan" Hij verstond alles, wat men hem zeide, doch kon zich zelf niet altijd verstaan baar maken, zoodat men zijn bedoelin gen moest raden. Als men hem verstond, was hij geluk kig verstond men hem 'niet, dan lachte hij treurig en schudde met het hoofd. Nu eens moest hij hoog, dan weer laar gelegd werden ven .ege" zijn benauwd- neden en tenlaatste verzocht hij de kei zerin smeekend „gij moet mij vasthou den." Zij nam plaats op den rand van het bed en hield van toen af tot aan zijn dood hem in hare armen. Hij sprak voortdurend zachtjes met haar, doch luid genoeg, dat de omgeving het hoor de Ik lijd zoo veelik moet zoo lijden, opdat mijn volk weer eensgezind moge worden" Hij bad voor zijne kinderen „Heer, bewaar hen naar ziel en li chaam laat hen liever sterven, dan dat zij U door een doodzonde beleedigen" Dikwijls ook hoorde men hem bidden „Jezus voor U leef ik,....Jezus voor U sterf ik..Jezus voor U ben ik in leven en in stervenHeer, Uw wil geschiede ....Jezus kom!".... Tegen elf uur schijnt de volle zekerheid van zijn dood hem voor den geest te treden. Het hoofd tegen den schouder der keizerin geleund, de oogen strak gericht op de ciborie naast zijn sterfbed, bad hij, de handen innig smeekend opgeheven tot het Allerheiligste-, „Lieve Heiland, ik bid U, ik bid U, ik bid UWaar om hij bad, kon men niet verstaan. Na een innige akte van berouw bad hij weer ver.der „Mijn God, ik beveel U aan mijne vrouw en mijne kinderen," en nu noemde hij langzaam en moeilijk wegens gebrek aan adem, aller namen en voegde er ten- laatste nog bij:.... en ook onze klein ste" Zooals bekend is, offerde hij zijn leven op voor zijn volk. Toen men hem vroe". of hij de H. Communi1 nog wenscl e te ontvanger, antwoordde hij„O ja, ik verlang er naar!" Met groote godsvrucht ontving hij de H. Teerspijze. Tegen 12 uur fluisterde hij zachtjes „Otto De jonge kroonprins werd gehaald en knielde bij het bed van zijn stervenden vader. Keizer Karei bad zonder onderbreking de schietgebedjes na, die de keizerin hem voortdurend voorzegde, tot zijn dood nabij was.' Zijne laatste woorden waren: „Heer, Uw wil geschiede. Amen." Hij sprak ze met een duidelijke stem. Nu zonk zijn hoofd tegen den schou der der keizerin en met den zucht„Je zus", gaf hij zijn schoone ziel aan zijn schepper weder. (De Vriend der H.H. Harten). BINNENLANDSS» NIEUWS. De Arbeidsverzekering. R.-K. Bond van Overheidspersoneel. LANDBOUW EN WISSSHERIJ. De nood in den tuinbouw. Visschen met den héngel met levend aas.. Koopt U in BEDDEN- EN MEUBELMAGAZIJN 2e huis van de Korte Houtstraat, Haarlem Reparatieën in een dag retoor. Eiken Bloementafel 2.95 - 3.75 - 5.25 - 6 25 j Speciale aanbieding 2.95 - 3.75 - 5.25 - ö-2o j Ledikant m. Spiraal 90 bij Eiken ichinetafel 12.50 j 190; 14.90 - 18.90 - 19.75 Eiken Aaeetafei 9.75-11.75 Eiken Uitschuiftafels 29.7.5 - 32.50 Eiken Kapstokken vanaf 6.90 Reclame Salontafel 19.50 Achtkantig Salontafel 10.90 - 14.90 enz. Theekasten vanaf 17.90 Eiken Kasten vanaf 69.00 Profiteert van onze reclamesteden m. riet. 6 stuks 24.90 - 26.75 met leer 6 stuks 28.50 - 29.75 - 39.75 enz. m. moquette 6 stuks f,50. Extra prijs Ameublement. 4 stoelen, 2 feaut. Salonta fel, compleet 69.00. r Spiegels, noten of eiken 9.75- 14.50-17.50 enz. Schilderijen p. paar 5.50 - 6.50 - 9.75 enz. Divan m. veeren 23.90 - 27.90 enz. Theekleeden, diverse kleuren 5.90. Massief eiken Slaapkamer Ameublement m. Wasch- kast vanaf 225. 190: 14.90 - 18.90 enz. 2 pers. led. noten of p. pine 120 bij 190, maf 10.90 Extra zwaar m. hooge zij stukken 16.90 Massief eiken ledikant v.af 29.75 Kinderledikanten v.af 1? °5 Kapokbedstel 13.50 - 16. 22.50 Zeegrasbedstel vanaf 9.75 2 pers. bedstel, bestaande uit bed. peluw, 2 kussens: 19.90 - 24.90 - 32.50 enz. 2 pers. prima droog zee gras bedstel 12.50 - 15.50 Kapokmatras gevulcl met prima Kapok vanaf 19.90 2 pers. Kapokmatrasstel 44.00 - 47.50 enz. ,3-deelig kapokmatras, sch. peluw, 2 kussens, compleet 52.50 - 60.00 enz. In prima damast 64.50 2 pers. veerenbedstel 45.00 Reclame-prijs. Spiraalmatrassenv.af 11.85 Stroojnatrassen in alle ma ten voorradig. Nachtkast 9.50 in noten of p. pine. Hotel Cafe-Restaurant MATIGE PRIJZEN.- LINSGL BUSJES EN GROS EN DETAIL Come slibles Wijnen. Koloniale VGforen Waschtafel 10.90 in noten of p. pine. Tafel 7.50 in noten of p. pine. WARMOESSTRAAT 7 Tel. 1593 Tel. 159c Beuzenafslag van Lappen I Poulet p. 5 ons fl fkH Gehakt Fijn vleesch iets duurder WARMOESSTRAAT 7 Friesche Borgers 2.4C Zeeuwscbe eigenheimers 2.55 Zeeuwsche blauwpitten 3.55 Zeeuwsche blauwen 3.55 Bravo's 3.55 ZUID POLDERSTRAAT K D. SCHOUTSEN SchagcheSsfraat 4 Ad verteeren doet verkoopen. I Led. Oude gracht 95 iLwmmmaapgak Telefoon 2885 Bi] aankoop van aan kruidenierswaren Een halffpondspak geurige waterhoudende Thee van Uitsluitend prima kwaliteiten, tegen seherp ooncurreerende prijzen Vraagt onxe hedea verschenen uitvoerige prfls- courant net wederom verlaagde prijzen. O It ALLES vindt U bij ONS. Wij verzenden onze goederen net verpak! door goheel Nederland II Gr. Houtstr. 5a - Tel. 771 VERVEN en STOOMEN van Thuisbezorging gratie. Prijscourant even tueel gratis p. post. Bij bovenstaande reclame zijn Suiker, Roomboter, Eieren en Kaas uitgezonderd. Allerfijnste kwaliteit Dordtsche V- r DUINKONIJNEN f 1.- per siuk Zaterdag den geheelen dag geopend i Aanbevelend, i FILIAAL: SMEDESTRAAT 36 Mantels, Mantelcostuums, Ja ponnen, Costuumrokken, Re genmantels, Bontwerken, Hee- rencostuums, Winterjassen, Regenjassen, Fietsjekkers, Pantalons enz. enz. Vereenvoudiging en bezuiniging. Over zijn plannen tot omwerking der ar- bei ds verzek e ringsw etge v ing schrijft Minister Aalbersc thans in zijn Memorie van Antwoord het votgende: Aan het Departement van den Minister zijn plannen in bewerking betreffende een alge- heele herziening die zal zijn gericht op het verkrijgen van vereeHvoudiging en bezuini ging. De Minister hoopt binnen zeer .korten lijd een uitgewerkt schema van die plannen ten advieze aan den Hoogen Raad van Arbeid [e kunnen doen toekomen. In verband daar mede schijnt het, ook gelet op de moeilijke tiidsomstandighedien voor het bedrijfsleven, ike verzwaring der lasten, voortvloeiende At de arbeidersverzekering, onraadzaam doen voorkomen, gewenscht, vooralsnog niet tot in voering der Ziektewet over te gaan, doch de beslissing over de herziening der arbeidersver zekering in haar geheel af te wachten. Daarom meent de Minister in afwachting van die laatste beslissing voorloopig niet tot eeue stelselmatige vermindering van het aau- lall Raden van Arbeid te moeten overgaan. Aangezien vele Raden van Arbeid reeds het secretariaat door een ambtenaar laten waar nemen, meent de Minister zich op dit oogen blik te moeten onthouden van het doen van een voorstel tot opheffing van bedoelde be trekking. De pljannen betreffende de herziening van de arbeidersverzekering sluiten mede. in eene ingrijpende wijziging va-n de betaling der ingevolge de Invaliditeitswet verschuldigde premiën. Donderdag werd te Utrecht onder voorzit terschap van den heer L. F. Guit, van -Gravenhage, een buitengewoon congres houden van den Ned. R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Dit congres was bijeengeropen ter bespre king van het standpunt van bovengenoemde organisatie ten aanzien van het bezuinigings- vraagstuk, in zooverre dat wordt verbonden aan de arbeidsvoorwaarden van het Over heidspersoneel. Het congres, dat druk bezocht was, werf o.a. bijgewoond door de Tweede Kamerl» den, de heeren Bulten, Kuiper en Suring. Nadat de voorzitter het congres met ee» korte toespraak waarin hij o.m. er op wees dat men in allerlei kringen bezig is „Hetze* te voeren tegen het Ambtenaarscorps en d« werklieden in dienst van de overheid, ha«' geopend, werden redevoeringen gehouden door prof. mr. J. A. Veraart en rector J G. Jansen. Na eenige gedachtenwisseling werd een n solutie aangenomen waarin wordt gezegd: dat de Ned. R.K. Bond van O verhei dsper scneel ,.St. Paulus" bereid is mede te wen ken aan de eventueel noodzakelijke verster king der financieele positie van stad e» land, onder voorwaarde dat: a. niet alleen, of voor het grootste deel bezuiniging wordt toegepast op het personeel in dienst der Overheid; b. de voorgenomen of nader aan de ord« te stellen bezuinigingsmaatregelen,, waarbij de arbeidsvoorwaarden van 't Overheidsper soneel zijn betrokken, met zoo volledig mo gelijke overlegging van desbetreffende stuk ken in het Georganiseerd Overleg worde» behandeld; c. dit overleg het karakter draagt vat onderhandeling tusschen twee partijen, waan bij met inachtneming van de thans geldendi wettelijke bezwaren de bevoegdheid van di! Overleg zoo ver mogelijk worde doorgevoerd Namens het R.K, Vakbureau zeide de heel Th. Nijkamn allen steun toe, terwijl ook d« heer Kuiper, lid van de Tweede Kamer, ook namens zijn collega Suring, hoewel niet na» mens alle zijner fractie-col'ega's verklaard» steun te zullen verleenen. Ten slotte sprak nog de heer Angenent voorzitter van den Bond van R.K. Marino personeel een kort woord. Men schrijft uit Langend ijk: Over de eerste 4 maanden van 'het nieuw* seizoen 1921 was de omzet van groenten aai de veilingen allhier f 2.544.085.95, terwijl dez< over datzelfde tijdvak in 1922 slechfl f 1.676.867.83 bedroeg, wat dus f 1.876.218.17 minder is in den tij'd van 4 maanden. Hoe gering de prijzen zijn, blijkt ook wel uit den uitvoer. Over de maand September: 1922 werd 6.144.149 K.G. kool uitgevoerd vooi een bedrag van f 433.253, terwijl de uitvoe) in 1922 over dezelfde maand 13.413.000 K.G bedroeg voor een bedrag van f 201.000. Ingevolge een beschikking van den Minkstei van Landbouw, Nijverheid en Handel a.i. mo gen hengelaars nog tot 31 December a.s. on- dermaatsche blank- en ruischvooms afls aaj aan den hengel gebruiken en kunnen zij daar toe tot dien datum 50 levende ondermaatsch* blank- en ruischvooms in hun bezit hebben terwijl visschers of handelaars, die gewoon zijï aasvischjes te leveren aan hengelaars, tot ge noemden datum daarvoor een schriftelijke ver gunning kunnen aanvragen bij den Inspecteur der Visscherijen in het 4e, 6e en 7e District Bezuiden'-oufsche weg 30 te 's-Gravenhage. St. Nicolaas geschenken ALLEEN VOOR LEDIGE -WORDT 4 CENT TERLG BE TAALD, ZONDER DOP DE HELFT VRAAGT UWEN WINKELIER HET GROOTE VOORDEEL. PAND LEV PEN En Gros En "Deraü Uitsluitend aan den winkel afgehaald. Alles per 70 kilo en franco huis Per 5 ons. RUNDERLAPPEN 0.75. ROLLADE en STUKJES 0.85 ROSBIEF en RIB 0.90 BIEFSTUK 1-10 VARKENSLAPPEN 1-00 VARKENSCARBONADE 0,90. LAMSVLEESCH vanaf 0.50 IWipGï Houtstraat 189 lllf Jilcfocn Nummer 1Z6 Qaedkoope prijzen lijn niet aljeen voldoende. Goedkoop en goede kwaliteiten zijn factoren, die alleen saamgebracht kunnen worden door J vakkennis, groote omzet en lage winst. liiamunin sensationeele prijzen. s. KAN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 10