M Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. Eerste blad. In en om Haarlem. n november Vrijdag 10 November 1922 45ste Jaargang No. 14295 DE GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1923. STSDSKIEOWS. AGENDA Spaarbank voor Kath. Nederland Zitdagen in Gebouw „St. Bavo". Smedestraat 23 BILJARTER. Alliance Franpaise. LANGS DEN WEG. VAN ONZE RECHTBANK. Wie is de schuldige? j. j. WEBER Sc ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De Nieuwe Gracht Liefdadigheids Tooneeluitvoering. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Pei Week0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.37% Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSBHE COURANT Adverfentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededaeling: 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Onze Wethouder van financiën heeft in een viertal artikelen in 071s blad ge tracht bij voorbaat reeds de komende ,oritiek op de gemeentebegrooting 1923 ten wind uit de zeilen te nemen. Dat Was niet alleen zijn goed recht als man van politiek doorzicht, maar er was dit maal wel bijzondere reden voor. Was deze laatste niet aanwezig, dan zou het immers en een minder scherpzinnig man dan mr. Boinans zou dat begrepen hebben beter geweest zijn hef voor de hand liggende verwijt: qui s'excuse, s accuse te ontgaan. Maar er was inder daad aanleiding om dit jaar bij deze begrooting n extra toelichting te schrij ven. Oogenschijniijk immers is de bc- zuiniginig, welke deze begrooting brengt, niet heel groot en moeten er zelfs ter wille dier niet groote bezuiniging ge voelige offers worden gebracht. Daar enboven vallene r zoo oppervlakkig gezien in dit financieele program voor t volgend jaar jceer weinig daden aan te wijzen, waarom het den oppervla.k- kigen kijker dan ook gemakkelijk valt °.m„0ver het SCI™S van een „vaste lijn te klagen. En ten slotte en niet liet minste in dezen tijd van hypercri- tiek, van wrevelige stemming en alge- tneene ontstemming bij een voortdurende malaise, wordt aan het Gemeentebestuur de schuld van alles en nog wat gege ven, zoodat het geen kwaad kon al die min of meer vage klachten en grie ven eens onderhanden te nemen. Wij voor ons willen nu, los van iedere stemming of vooringenomenheid eenige zakelijke bemerkingen bij deze begrooting maken. Voorop stellen wij daarbij, dat wij aan de uiterlijke uit komsten der cijfers niet hechten. Dat de raming van inkomsten en uitgaven voor 1923 een bedrag van f 375,000 voor- deeliger is dan bij de vorige begrooting, ofwel, dat de hoofdstukken met aftrek van de geraamde i nkomstenbelasting en de verrekenposten f133,000 meer aan ontvangst dan aan uitgaven aanwijzen, is voor ons op zich zelf nóch een reden om uitbundig te juichen, nóch om te smalen op een betrekkelijk geringe be zuiniging. Zooals bij de meeste begroo tingen immers is het zeker bij milli- oenenrekeningen van gemeentelijke huis houdens dikwijls maar de kunst om de cijfers te gnoepeeren. En 't zou b.v. al ,een heel gemakkelijke manier van cri- tiek zijn, om het moeizame werk van B. en W. aldus af te maken: de post „onvoorzien'' is ditmaal ruim f 133,000 lager geraamd; daarmee is uw heele be zuiniging al overboord. Maar zulke eri- tiek zou al te gemakkelijk in haar op pervlakkige onbillijkheid zijn. Wanneer wij de verschillende ramin gen en de gevolgde melhode wat ob jectiever en nauwkeuriger bestudeeren, komen wij tot deze conclusie, dat er, ondanks den schijn van hel tegendeel, wel degelijk een systeem zoo men wil een „lijngevolgd is en uiterst streng doorgevoerd en wel een systeem, dat wij voor onze stad eu in dezen tijd het ecnig juiste achten. Uit deze begrooting spreekt n.m. geen „politiek in den engen zin van het woord, maar wel de politiek, die be stuurders van overheidsorganen in dezen benarden tijd vóór alles hebben vóór te staan, n.m. met vooruitzienden blik de financiën gezond te maken. Deze po litiek is niet in bepaalde voorstellen aan te geven, afgescheiden dan van enkele negalieve daden als de afschaffing van den vacantietoeslag. Die politiek spreekt allereerst uit de soberheid om alles, achterwege te laten, wat onvervulbare verwachtingeu kan wekken, om inet geen nieuwe kostbare zaken te komen aan dragen; len tweede uit een zoo voor zichtig mogelijke raming Van inkomsten ea uitgaven, ten derde uit de handhaving cler bedrijfs tarieven. Het eerste punt spreekt bijna voor zich. zelf en wij kunnen ons niet an ders voorstellen of B. en W. moeien voor de door hen betrachte soberheid! de overgroote meerderheid van den Raad achter zich hébben. Wie in dezen tijd neg iets meer dan het strikt noodzake lijke durft vragen, speelt onverantwoor delijk spel. Het tweede, de voorzichtige ramingen, spreekt niet'zoo gemakkelijk tot iedereen. Men wil ons, die al vele jaren begroo- tingscijfers bekeken hebben, echter mis schien wel geiooven, wanneer wij zeg gen, dat deze bogrootingscijfers zeer voorzichtig zijn. neergeschreven. Bijna overal was dit onze indruk: bij de ra ming der inkomsten: „nu, dat zal nog wel meevallen," en bij de cijfers der uitgaven: „daar zal nog wel iels op wor den overgehouden."^ Hiermee willen wij niet zeggen, dat er in de begrpoting ern tendenz ligt van opzettelijke lage ramine der inkomsten en opzettelijk hooge cij fers der uitgaven om aan het einde zeker te zijn van een winstcijfer. Neen; alle posten zijn zakelijk verdedigbaar; over de tneeste valt natuurlijk niet te disputeeren, waar de cijfers vaststaan. Maar, waar noodig, is rekening gehouden met de heerschende malaise, de economische in zinking en den invloed, die de gemeen telijke inkomsten en uitgaven daarvan vermoedelijk zullen ondervinden. En dat B. en W. daarbij een beetje zwart ge keken hebben is te prijzen. Het vorig jaar moesten wij b.v. ten opzichte van g?lden, uitgetrokken voor werkloozen- z xrg, 'n tegengestelde opmerking maken. ..Wij worden ten opzichte van zulke zaken achteraf liever niet in het gelijk gesteld. Beter is, dat wij het volgend jaar kun nen zeggen: de terugslag van de depres sie op de gemeentelijke schatkist ia niet Zóó ,e;g geweest! Gelden deze opmerkingen de ramin gen in het algemeen, op enkele posten der nieuwe begrooöng moeten wij in het bijzonder de. aandacht vestigen, dat zijn die der Gemecnteljjke inkomsten belasting en de cijfers der bedrijven. Bij al deze ramingen hebben B. en W. naar de bovengeschetste lijn gehandeld, maar om hunne bijzondere beteekenis verdienen deze getallen een afzonderlijke beschouwing. De belastingpolitiek van B. en W. moge ais door ieder aan den lijve ge voeld bekend woitien geacht: voor 1921 een haten wat wettelijk te halen was n.m. 100 opcenten op de hoofdsom der Rijksinkomstenbelasting plus 6 pet. evenredige heffing. Een drastische maat regel, doch aangekondigd als noodzake lijk voor éénmaal en met de belofte, dat de evenredige heffing spoedig lot nul zou woiden gereduceerd. Wij hebben in deze wel radicale maar gezonde belas tingpolitiek van den aanvang af ons ver trouwen uilgesproken, hoewel de pu blieke mcening de schouders ophaalde voor de afgelegde belofte .Wanneer men nagaat, wat in het verleden bij de Rijks- heffingen van een belofte, dat bepaalde opcenten slechts een „tijdelijk" karak ter zouden dragen, terecht kwam, mag men dezen twijfel niet euvel duiden. Inmiddels, B. en W. van Haarlem heb ben onze verwachting niet beschaamd. Het volgend jaar kon de 6 procent tot de helft worden teruggebracht en nu zijn ondanks de malaise er tecke- nen van een spoedige en volledige in lossing der belofte. Er is thans voor 1923 slechts f 900,000 uitgetrokken voor den hoofdelijken om slag, dat is f 375,000 minder dan voor 1922. In deze lagere raming weerspie gelt zich dus al de groote voorzichtig heid met het oog op de tjjdsomstan- diglieden B. en W. hebben voorts den vaitigen weg bewandeld en de to verwachten bate uit de verliooging der Rijksuilkeeringen zoo voorzichtig ge raamd, wat, gezien d ejongste mede- deelingen van Gedeputeerden aan de ge meente 's Gravenhage, meer dan noo dig is. Bovendien zijn de ojr- centen op de hoofdsom der Rijksinkom stenbelasting geraamd op f 1.400,000, dat is één ton minder dan voor 1922, terwijl wij meenen te welen, dat het kohier 1922/23 f 1.800,000 zal opleveren. Ook in deze opcenten zit dus nog een winst kans. Een raming van f 25000 aan di vidend- en tantiemebelasling tegenover f 75.000 voor 1922 mag zeker ook aan den lagen kant genoemd worden; waarmee wij maar zeggen willen, dat de opbrengst der belastingen allicht zal meevallen. Waar nu het geraamde be drag van f 900.000 aan inkomstenbelas ting ongeveer drie procent evenredige heffing beteekent, doch dit percentage eerst in het voorjaar van 1923 wordt vastgesteld, wanneer er dus meer kijk is op drn loop der financiën, mogen wij op grond van al het bovenstaande de verwachting uitspreken, dat B. en W. hun belofte kunnen gestand doen en reeds dit jaar aanmerkelijk beneden drie procent kunnen blijven. Ten slotte de bedrijfslarieven. Het is ons niet ontgaan, dat B. en W. de gelukkig bloeiende bedrijven van alle kanten hebben aangesproken, de uilkeeringen aan de gemeente in iede- ren vorm zoo hoog mogelijk hebben opgedreven en bij deze begrooting niet met tariefverlaging komen. Reeds meer malen hebben wij ons standpunt tegen- nover de bedrijfspolitiek uiteengezet, dat neerkomt op zeer matige winstneming uit de bedrijven ten gunste van zoo laag mogelijke tarieven. Wij willen daar echter ditmaal niet zoo hijzonder sterk op aandringen en zouden om verschil lende nvt enen dit jaar willen adviseer on den door B. en W. aangegeven weg te volgen. Eerstens toch zijn de tarieven in den laatsten tijd aanmerke lijk afgebrokkeld; abominate putlj- zen behoeven gelukkig niet meer te worden betaald. Maai' vooral omdat wij nu wellicht op het keerpunt staan om evenwicht in onze gemeentefinanciën te brengen zouden wij willen aanraden in dit moeilijke, overgangstijdperk geen ge vaarlijke dingen tc doen en althans nog één jaar de wankele gemeente-financiën uit een zoo gemakkelijk vloeiende bron als redelijke, winsten uit de bedrijven te blijven steunen De bedrijfstarieven hebben uit hun aard het voordeel om op ieder willekeurig tijdstip veranderd te kunnen woiden. Zoodra onze finan ciën een zekere stabiliteit vertooncn en de bedrijven voortgaan winst te malien, kunnen de tarieven iedere maand van het komende jaar naar beneden gebracht worden. Thans reeds op de'vast slaan de winstcijfers aan 't verminderen gaan, lijkt ons een gevaarlijke politiek. Vatten wij het voorgaande samen, dan meenen wij in deze begrooting wel degelijk een vast systeem te zien, n.m. een streven om zoo spoedig mogelijk de door den oorlog geschokte ge meentefinanciën op gezonde basis te brengen en de belastingen tot op een sterk ooncurreerend laag peil te bren gen. Er is reeds meer dan een streven aanwezig. De groote nadeelige saldi zijn weggewerkt; het evenredige heffingsper centage is al aan 't smelten. Wanneet- straks Haarlem kan verkondigen: wij heffen liier geen eigen gemeentelijke in komstenbelasting, ntaar slechts opcenten op de Rijksinkomslenbelasting, dan is hiermee de beste politiek bereikt, welko wij kunnen eischen, immers, daarmee is het algemeen belang het meest ge diend. Haarlem heeft zooveel aantrek kelijkheden, dat het zonde en jammer zou zijn de meer gegoeden, die aan onze stad welvaart kunnen brengen, te V:ij ven afschrikken of erger de nog aan wezigen weg te jagen, door onbetaal bare hooge belastingen. Nu vooral, nu Haarlem wellicht straks groot-Haarlem wordt, mogen wij naar geen klefno di recte voordeden kijken, maar dient onze blik zich op de toekomst te richten. En zoo meenen wij, dat B. en W. bij liet op maken van deze begrooting voor 1923 gekeken hebben. De raming geschiedde aldus: uit het rijkskohier 1922/23 blijkt, dat over de» maanden Januari/April 1923 een op brengst van f 450,000 te wachten is. Voor de overige acht maanden is dan de rest of nogmaals f 450,000 geraamd. Sociëteit „St. BaVo" Gewone zittingen. Spaarbank voor Katholiek Nederland. Zitting van 57%, Woensdag en Zaterdag. Stadsschouwburg Het Schouwtooneel De opgeknoopte, die werd afgeknoopt 8 uur. Hotel Spoorzicht Stationsplein Matinée en avundconoert- Trianon-tearoom Groote Markt Concert van 46 en van 811 nnr. Luxor-tearoom Groote Houtstraat 139 Concert. Ti. K. Leeszdal en uitlcenbibliotheek Jans- straat 49 Eiken dag geopend van 10 12y2, van 2—5 er. van 7—10 uur. behalve des Maandagsochtend en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken var. half 39 uur.^ R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorin, van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs ooor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half S tot half negen. Martha-vereeniginq Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Museum van Kunstnijverheid Tentoonstel ling van binnenhuiskunst Geopend van 104 uur gedurende de maand November. Bloemendaal Hoteil Vreeburg - Bioscoop Matinée half 3 Avondvoorstelling 1 8 uur. 4 pCf. Renlevertjeedlng 4 pCt. Woensdags en Zaterdags van 5714 llur- BILJARTBOND HAARL. EN QMSTR. Klasse A Buiten de competitie. Woensdagavond heeft in lokaal Lunen burg, Smedestraat een wedstrijd plaats ge had tusscheu Vriendenkring en Korenbeurs. De vele aanwezigen hebben vooral het spel van Korenb urs bewonderd. Dit 5-tal speelde een schitterenden wedstrijd, waartegen Vrien denkring niet was opgewassen. Korenbeurs bleek in alle partijen de sterkste te zijn. Korenbeurs had slechts in totaal 71 beur ten noodig voor de 500 caramboles. Ziehier den volledigcn uitslag: No. 1 32 100 beurten No. 2 68 100 13 No. 3 38 100 11 No. 4 99 100 2S No. 5 68 100 JS 305 500 Donder dagm i d dag vergaderde de Alliance franQaïse Comité dn Haarlem tot het afdoen van verschillende hufsho 11 de 1 ifk<* zaken, OB" der voorzitterschap van den heer J. H. San- venr. Door de secretresse Mei. .1. Berdenis van Berlekom werd een boeiend jaarverslag uit gebracht: de heer J. C. Peereboom gaf, als penningmeester, een overzicht van den stand der financiën, die, of .schoon de rekening een nadeelig saldo aanwijst, voor de toekomst geenerlei reden tot ongerustheid oplevert, daar de vereeniging in bloeïenden toestand verkeert. Medegedeeld werd, dat voortaan in de bij eenkomsten geen pauze zal gehouden wor den, en at zij van de tweede conference af, des avonds te lialf negen zullen aanvangen. Slachtoffers" Het is een beeld van dezen tijd. Men ziet ze in Amsterdam even goed als in Harlingen en, mag men de berichten go- lcoven, dan moet in Haarlem het cijfer der werkloozen tot een bedenkelijke hoogte zijn gestegen. In bot vroege ochtenduur ziet men ze al bij elkaar. Zij hebben hun vaste punten, waai' ze vergaderen, oordeelkundig gekozen buiten den wind en in de zon. Het zijn werkelijk vogels van diverse pluimage! Zie dien oude, met zijn hoekig, dor gezicht. Met open mond luistert hij naar een etooren kerel van dertig, die in onvervalscht dia lect de rechten van den arbeider verde digt on. aan het slot van zijn rede een verbijsterende hoeveelheid tabak van de linker naar de rechterkaak wentelt. Maar do oudo schudt hot hoofdvoor hem is de tijd voorbij, om nog van rech ten te spreken. Hij aanvaardt in dank, wa.t. hem geboden wordt. Die daar op den achtergrond, met zijn veel to ruimen jas in Biedermever etijl, is wereldwijzer aangelegd. Met een tikje ironie op ziju ongeschoren gelaat, luistert hij naar zijn buurman, die weer aan 't redeneeren is geslagen en daarbij heftig gesticuleert. Het maakt totaal geen in druk op hem. De teleurstelling heeft hem zoo murw gemaakt, dat hij allen strijd heeft opgegeven en zich gelaten door de omstandigheden laat leiden. Dan luwt de heftigheid van den spre ker. Hij is voortdurend aan 't woord, wat hom schijnt te vermoeien. Totdat zonder eenige aanleiding, zonder hot minste ceremonieel de bijeenkomst wordt ontbonden. In verschillende richtingen slen teren ze weg, om elkander straks terug te vinden. Zoo sleepen zij hun bestaan voort, troos teloos, nutteloos, doelloos. Sommigen met bezorgdheid, anderen gewild-onverschillig, nog anderen afgestompt door de slagen van hot leven, wachten in berusting af, wat zal' gebeuren. De jongeren roo- ken hun cigaret, de ouderen kauwen ta bak en ontsieren hot plaveisel met groote, bruine sterren. Of 't zoo hoort GROOTE UITBREIDING VAN DEN EX PORT NAAR AMERIKA IN 1922. Tot op 10 October zijn er dit seizoen ver scheept naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika 55.218 kisten Hollandsche bloembollenin 1921 werden verscheept tot op 29 October 43.000 kisten bloembol len in 1919 werden verscheept 34.000 kis ten Hollandsche bloembollen zoodat dit aangeeft, in 3 jaar tijds, een vermeerdering van 12.000 kisten op de 43.000, of, ruw be rekend, een vermeerdering van export op dat land van 28% in één jaar. Voeg hierbij de vermeerdering van den export naar Enge land, en men kan verklaren, meent het „Kweekersblad", hoe het komt, dat de bol lenstreek den slag, toegebracht door het ver loren afzetgebied in de Centrale Rijken, te boven is gekomen. SPLITSING VAN DE SCHOOL VOOR ZWAKZINNIGEN. Dezer dagen vertoefde dr. Van Voort- huysen, inspecteur van het buitengewoon onderwijs, in onze stad, in verband met een èplitsing van de school voor zwakzinnigen. In de toekomst zal waarschijnlijk een ge deelte dezer school, thans nog aan de Ged. Oudegracht gevestigd, worden overge bracht naar het gebouw van mej. Coenen aan de Twijnderslaan en het andere gedeel te naar het gebouw van de 2de H.B.S. aan het Prinsen Bolwerk, nadat voor de 2de H.B.S. een nieuw gebouw zal zijn neergezet. R. K. VROUWENBOND. LEZING IR. A. S1EBERS. In de groote zaal van Sociëteit St. Bavo hield gisteravond de Afd. Haarlem van den Dioc. R. K. Vrouwenbond eene bijeenkomst waarin Ir. A. Siebers eene lezing met lichtbeelden hieid over „Een gezellig tehuis in een goed gebouwd huis." Te ruim 8 uur opendede Presidente, Mej. Peeters, met den Chr. groet en sprak hare voldoening uit over de op komst der leden, welke echter, gezien het te behandelen onderwerp nog beter had kunnen zijn. Pres. deelde dan mede, dat voor den De bat-cursus, die onder leiding van Pater Dr. Vlaar heden (Vrijdag 10 Nov.) te 8 uur den eersten cursus-avond houdt. 76 deelneemsters zich hadden laten inschrij ven. Voor den Verbandcursus, die 15 November aanvangt, hadden zich 70 leden als deelneemster aangemeld. De Moedercursus, die nog niet voltallug is, kan wegens ongesteldheid van Zr. Greeve voorloopig nog niet aanvangen. Als meest geschikte dag voor de lessen van den Moedercursus werd de Donder dag genoemd. Voor de door Pres. te geven Moeder uurtjes hadden zich 30 dames voor deel name opgegeven, en Dinsdag 21 Nov.zal te 8 uur de eerste bijeenkomst hiervoor gehouden worden. Door den Missie- naaikrans zal op Donderdag 23 Nov te 8 uur de eerste vergadering worden be legd. De eerste lezing van Plebaan Wester- woudtzal Donderdag 21 December gehou den worden; Dr. Deckers komt spre ken op 18 Februari en Pastoor van Schaïck op 20 Maart. Het abonnementental op „de Katholie ke Vrouw" is in deze afdeeüng van 600 teruggeloopen tot 260, een eenigs- zins veeg teeken voor den vereenigings- geest onder de leden. De propagandisten zullen hier wel eens even flink aan moe ten pakken. Verder deelde spr. nog mede, dat er bij het Bestuur groote plannen bestaan voor een luisterrijke viering van het tweede lustrum van de Afd. Haar lem op 13 Februari. Hierna werd de spreker van den avond door Presidente met eenige hartelijke woorden ingeleid, waarvoor deze 'be dankte. Op heel gevoelige wijze leidde de idealistische bouwkunstenaar zijne causerie in met de vraag op te werpen, waarom we onze woning gezellig moeten inrichten. Onze woning, aldus beantwoordde spr. deze vraag, is de blijvende plaats van samenkomst van personen, die wij liefhebben, en die ons liefhebben, en de uiterste zorg moeten wij dus aanwenden, om als symbool daarvan, het ware, het goede en het schoone in onze woning hand in hand te doen gaan. Voor de pauze liet spr. ons voorname lijk extérieurs vai) woningen zien, van den meest primitieven vorm tot de meest moderne en o. a. er was veel te genieten van veel met bijzonderen smaak op gevatte landhuizen, die stof gaven tot menige verrassende opmerking of be schouwing. Eveneens was het na de pauze met de smaakvol en rationeel opgevatte meube len en intérieurs, die getoond werden, en waarbij voor den conservatieven Hollan der uit de vele practische opmerkingen veel te leeren viel. Door de Egyptische duisternis, wel ke 'sHeeren Siebers' tooverstaf in de zqal zwaaide, was het onze verslagge ver natuurlijk, niet doenlijk, uitgebreide aanteekeningen te maken. Ik hoop,"zoo besloot spr., geen al te diepe wonden geslagen te hebben in uw rustige tevredenheid met uw eigen intérieur, mijn bedoeling is geweest, meer liefde op te wekken of deze aan te wak keren voor huiselijke schoonheid eri ge zelligheid. Dit betuigde ook Mej Peeters in haar dankwoord aan den sympathieken cau seur in welken dank ook de Heer van Duin die bereidwillig zijn hulp verleende bij het vertoonen der lichtbeelden, deelen moest. Tevens zag Pres. zich verplicht eene zeer gegronde aanmerking te maken op de houding van dat gedeelte van het pu bliek, dat zijn gebrek aan goeden smaak, met een op sommige momenten waarlijk ontstellende vrijmoedigheid, openlijk meende te moeten demonstreeren door zijn gemis aan wellevendheid. Pres. sloot de bijeenkomst met den Chr. groet. Cognac - smokkelen. Des middags stond terecht de Duitsche, te Bremerhafen geboren trawler-kapitein O. L„ die op 22 Mei met een trawler een partij van 189 L. cognac, grooten- deels in kisten verpakt, te IJmuiden binnen ons land ingevoerd, zonder daar van aangifte te doen, hetgeen hij volgens de wet "van de accijns op gedistilleerd verplicht was. Als tolk fungeert de heer J. Westerdijk. Volgens het proces-verbaal had be klaagde verschillende goederen, die hij invoerde (o.a. 25 nieuwe petten/ wel aan gegeven en desgevraagd medegedeeld, dat hij verder niets aan boord had. Bij onderzoek werden in het logies echter 22 kisten elk met 12 flesschen cognac en nog een tasch met 6 fleschjes cognac gevonden. De cognac was, volgens de verklaring van den kapitein, in Bremer hafen gekocht in October 1921 en altijd aan boord geweest. In Maart was bekl. ook met deze lading aan boord in IJ muiden geweest en toen had een der ambtenaren, die hem nu bekeurd had met hoofd en handen beweging gemaakt om te beduiden, dat het onnoodig was dit aan te geven. Die ambtenaar had toen een slokje meegedronken en was wegge gaan. Bekl. meende nu, dat het dus niet noodig was, aangifte daarvan te doen. Over dat slokjesdrinken, dat niet ge oorloofd is, was het O. M. slecht te spre ken. Uit het verhoor van den derde ge tuige, den ambtenaar de L. blijkt, dat de "kapitein inderdaad aanvankelijk had gezegd, dat hij niets meer aan boord had. Eerst toen de ambtenaren bezig waren een onderzoek in te stellen op het schip, deelde bekl. mede, dat er in het logies ruim nog 22 kisten cognac aanwezig wa ren. De tol-ambtenaar had toen gezegd, dat dat zoo maar niet ging, maar dat bekl. dat eerder had moeten zeggen. De ambtenaar van het O.M. vroeg, wanneer de termijn binnen welke de aangifte ge schieden moet, gesloten is. De tweede getuige antwoordde daarop, dat een aan gifte geacht wordt te iaat te zijn, als ze geschiedt, nadat a! verklaard is, dat er niets meer is en de visitatie al begonnen is. De ambtenaar vraagt, waar dat staat, waarop getuige het antwoord schuldig blijft. Dat is eenmaal zoo, zegt hij. Vervolgens worden nog eenige getui gen a décharge gehoord. De getuige" k charge Baardman ver klaarde nog, dat sinds 1921.het toezicht op de Duitsche trawlers verscherpt was in verband met het feit, dat door deze trawlers veel cognac en wijn gesmokkeld wordt. De getuigen a décharge waren met deze verscherping bekend. De cog nac was niet op bijzondere wijze ver borgen en het scheepsvolk was opdracht gegeven, alles volledig op te geven. De rijksadvocaat wijst er in zijn requi sitoir op, dat de wet van 1822 in deze nog altijd van toepassing is, Hij acht het ten laste gelegde bewezen en vroeg, om een ernstig voorbeeld te stellen, een gevange nisstraf van 14 dagen, met verbeurdver klaring van de inbeslag genomen cognac. De "verdediger, Mr. H. J. Monnik, be treurde het, dat de rijksadministratie zoo weinig stukken in het dossier had overgelegd. Spr. herinnert aan hetgeen er niet deze kapitein is gebeurt,. Deze is 2 voile dagen in arrest gehouden en later tot een borg vrij gelaten. De borg be droeg f 2000.maar oorspronkelijk was f 7000, en successievelijk minder ge vraagd. Bekl. was bereid geweest, het bedrag aan invoerrechten te betalen, doch dit werd geweigerd. Van de zijde van bekl. heeft men toen verklaard, dat de zaak voor de rechtbank zou worden uitgezocht, maar daarbij zouden ook feiten naar voren komen, die voor ver schillende douanen niet zoo pleizierig zijn. Spr. kan dan ook aan de rechtbank overleggen verklaringen van verschil lende kapiteins, die hun ervaringen op schrift hebben gesteld. Spr. wijst er op, dat de inspecteur voor de buitengemeen ten, die te Haarlem woont, hem verze kerd heeft, dat de controle verscherpt is, omdat zooveel Duitsche cognac aan getroffen werd. Met nadruk is naar aan leiding van die verscherping door ede maatschappijen opdracht gegeven, nauwkeurig opdracht te geven van het geen men aan boord had. Er is dan ook m het geheel niet met geheimzinnigheid te werk gegaan. De cognac was niet ver stopt en de ambtenaren hebben ze niet zelf gevonden, maar ze is aangewezen. Spr. "bestrijdt voorts de dagvaarding en stelt tegenover de practijk, die dit feit niet zoo erg vindt, de strenge eisch van gevangenisstraf. Spr. betuigt, dat bekl. zal moeten worden vrijgesproken, want hij heeft t'ijdig genoeg aangegeven, ntar spr. tracht aan te toonen. Spr. vraagt dus vrijspraak, subs, een lichte geld boete. De ambtenaar van het O.M. meende te mogen aannemen, dat men kan aan geven, zoolang de commiezen aanwezig zijn en dat dit dus ook in dit geval zou gelden. In dat geval zou het bewijs z. i. "niet geleverd zijn. Spr. vraagt bij uit zondering, in afwijking van de conclussie van den rijksadvocaat, vrijspraak. Verduistering. Daarna stond terecht de 29 jarige kantoorbediende M. v. R„ wonende te IJmuiden. terzake van verduistering, ten nadeele van de fa. Wed. Groen, te IJmuiden, waar hij bedrijfsleider was. Hij heeft 3 kwitantiën ten laste van C. S vervalscht en daarop in totaal f 124.65 ontvangen. Bovendien heeft hij geheel valschelijk een kwitantie opgemaakt van f 188.Dit zijn enkele gevallen uit meer genomen, het geheel loopt over drie jaar en betreft ongeveer f 30.000. Beklaagde bekent volledig de ten laste gelegde feiten. Als getuige a decharge wordt gehoord een broer" van bekl. die verschillende verzachtende omstandig heden aanvoerde. Het O. M. eischte wegens valschheid in geschrifte subs, verduistering twee jaar gevangenisstraf. Het nam als verzachtende omstandig heden in aanmerking de innerlijke be weegredenen, die bekl. hebben gedreven en die op schrift zijn gesteld voor de rechtbank. 'Het blijft een ernstig feit, dat streng moet worden gestraft. Verdediger was Mr. P. Tideinan, die de verzachtende omstandigheden sterk naar voren bracht en sterk pleitte voor clementie. Hij drong aan op een voor waardelijke veroordeeling. Uitspraken Donderdag a.s. W© hadden 't een dezer dagen over den slechten toestand van den Slaperadijk. Een groote vraag schijnt te zijn, vie voor den slechten toestand of liever voor 't onderhoud van den Slapersdijk verantwoordelijk is. Dat schijnt nog niet zoo vast te zijn en zelfs schijnen de groote heeren het onder el kaar daarover niet eens te zijn. Laten we ter illustratie daarvan slechte even een stokje verslag van de gisteren gehouden Schotensche Raadszitting hier af drukken. Hier volgt het: De heer v. SCHIE wijst op den toestand van den Slaperdijk en vraagt of B. en W. daar eens een kijkje gaan nemen. Ook de Vergier- deweg is er slecht aan toe, vooral bij het .gashuisje." De bewoners van den Vergier de weg. al zijn het arbeiders, hebben, naar spr.'s meening, ook wel recht op een behoor lijken weg en die is er nn heelemaal nieL De VOORZITTER antwoordt, dat de Ver- gierdeweg, nabij het gashuisje onderhanden wordt genomen. Wat den Slaperdijk betreft, daar weet Schoten niets van. De heer VAN SCHIE verwondert zich over deze laatste mededeeling van den voorzitter. Hij heeft onlangs een onderhoud gehad met het bestuur van den polder Velserhroek en daar vertelde men hem, dat de verbetering van den Slaperdijk juist afstuitte op de wei nige medewerking van Schoten. De gemeenten Velsen en Spaarndam willen wel, maar Schoten niet. Als die drie gemeenten het eens zijn, dan zon er spoedig verbetering zijn. De VOORZITTER vertelt dan, dat index-tijd een onderhoud heeft plaats gehad omtrent de verbetering van den Slaperdijk tusschen Gedep. Staten, het polderbestuur van. Velser hroek, en de gemeentebesturen van Velsen, Schoten en Spaarndam. Hef slot van die con ferentie was, dat Gedep. Staten met voorstel len zouden komen. Die voorstel len zijn nooit ontvangen, naar spr. hoort, doordat Veizen zijn medewerking weigerde. De heer VAN SCHTE dringt er dan op aan, dat bij Gedep. Staten nog eens zal worden aangedrongen met voorstellen te komen. Verbetering is hard, hard noodig. Tot zoover het raadsverslag. Het leek ons wel interessant ook eens op zoek te gaan naar de schxildigen. Daarbij bleek ons dat Gedeputeerde Staten inderdaad voorstellen hebben gedaan, doch alleen aan de gemeentebesturen van Spaarn dam en Velsen. Zij deden het voorstel den weg op kosten der Provincie in orde te laten hrengen, onder voorwaarde dat Velsen en Spaarndam rich zouden verbinden den weg te onderhouden. Gedep. Staten meenden dat Schoten zoo weixag belang bij den Slaperdijk heeft dat van haar geen deei der kosten mag worden gevergd. Het siot is dat èn Velsen èn Spaarndam weigerden op de voorstellen van Gedeputeerde Staten in te gaan. Zij wenschen den weg; met in goeden staat te onderhouden. Dat zijn dus de schuldigen. En de heer Van Sdhie loopt ijdelL Wat er dan gebeuren zal? 't Zal wel rijn, zooais wij deze week schre ven: het wachten is op de groote zus, Haar lem. het wachten is op de grenswijziging, ten rij de bewoners van Spamdam en Velsen hun gemeentebesturen eens op de vingers fikken, want het onderhoud van een weg van nog geeen 3 K.M. kan toch geen schatten kosten. Barometerstand 770. Stilstand- OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De BOL Naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 November. Hoogste barometerstand 770.9 m.M. 6e Mnn. chen. Laagste barometerstand 734.0 m-M. te S«j- ddsfjord. Verwachting van den avond van 10 tol den avond van 11 Nov.; Meest matige, later wellicht tijdelijk krach tige zuidelijke tot westelijke. later tijdelijk nog verder ruimende wind. zwaarbewolkt of be trokken, regenbuien; aanvankelijk zachter. Op het oogenblik is men van weg» Open bare Werken roods bezig, het trotoir van do Nieuwe Gracht aan de overzijde der in fan teriökazeme te vernieuwen. De vele met hekjes afgezette stoepen verdwijnen en er komt nn een stoep van tegels. Het trottoir wordt tevens dubbel zoo breed. Een prachtver betering 1 13 December a.s. geeft de Konink lijke Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" een liefdadigheidslooneeluitvo©- ring ten bate van de Vereeniging tot Be vordering der Belaitgen van Tuberculose patiënten in Nederland, Afdeeling Haar lem en omstreken. Opgevoerd zal worden „Sint Jam- vuur", een tooneelspel in 4 bedrijven, door Hermann Sudermann. Met dit stuk neemt „Cremer" deel aan de Nationale Tooneelwedstrijden te "Rotterdam en IJmuiden, zoodat het zeker een warme aanbeveling verdient om het stuk te gaan zien, u

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1