HET lUBiMStl KLEEKMTIi NU OF NOOIT!!! NOOIT WEER!!! 500 GULDEN BELOONING EEN ISTE KLIS BLAUW RATINE US VflHf 2I.5D EEN ISTE KUS PALETBT (ra. flrnten kraag] VOOR il7.H0 HAARLEMSCH K LEEDINGMAGAZIJN 29 Botermarkt 29 bij de Ged. Oude Gracht 29 BOTERMARKT 29 Aanbevelend, S. DE VRIES. "LI &.V2™0.'mm Ingezonden Mededeeiingen a 60 ct, per regel. i) Burgers van Haarlem en Omstreken gij kunt uw voordeel doen, al zult gij iets anders er voor moeten uitstellen? want dat komt aan één die bewijzen kan dat wij niet de beste kleeding voor Keeren en Jongens en Kinderen verkoopen voor de laagste prijzen en dat komt alleen door onze grooten omzet Voor reclame leveren wij U dezen week. De standaardprijs van ieder ander winkelier is minstens i 35 van bovengenoemde twee artikelen. Alzoo ziet ge zeli nw voordeel hiervan in. Komt dus allen eerst een kijkje nemen bij het bekende Grootste sorteering. Laagste prijzen. NederL R.-K. Bond van Post- Tele graaf- en Telefoonpersoneel „St. Petrus". Musikalische Kammerspiele. Uitvoering mevr. Sybrandi. Geen licht. MUZIEK. Percy Graingef. Personalia. Statuten. GEMEENTEZAKEN. Aanbestedingen. Het gevaar bij electrische huislei dingen. Een mooie onderscheiding. Giften. Burgerlijke Stand, LAATSTE NIEUWS. MET UITSLUITING BEDREIGD. UIT BEN OMTREK, gemee: ROOKT HET BEKENDE MERK MANNENKOOR -w- „PHILIP LOOTS" OHR. NAGEL, 0STADE8TR. 14 uloeméndaal. De Grenswijziging. SANTPOORT. HAARLEMMERLIEDE. AERDENHOUT. 31 >7 5» De afd. St Joseph van dezen bond hield een buitengewone vergadering die zeer goed bezocht was. De vergadering werd door den voorzitter met den chri&telijken groet ge opend en deze sprak er zijn vreugde over uit, dat allen zoo goed waren opgekomen. Hij hoopte, dat dit in de toekomst zoo blijven zou. Het belangrijkste agendapunt werd be waard tot het laatst, ten einde de leden die nog dienst hadden, in de gelegenheid tg stel len, na afloop van hun dienst, aan die be spreking te kunnen deelnemen. Na eenige discussie werd dit punt door den voorzitter ingeleid en de gelegenheid gegeven hierover van gedachten te wisselen. Het .punt sloot in zich. het bondsbestuur uit te noodigen nog dit jaar een buitengewoon congres te be leggen. Allen konden zich met het bestuurs voorstel vereenigen, terwijl bovendien nog uit den boezem der vergadering de volgende mo tie kwam, welke met groote meerderheid van stemmen werd aangenomen. Nadat nog enkele op en aanmerkingen waren gedaan, sloot de voorzifter deze vergadering met den Christelijken groet De motie luidt als volgt: De afd. Haarlem van den Ned. R.K. Bond van P. T. T.-personeel in vergadering bij een op Vrijdag 3 Nov. 1922 in bet gebouw „St. Bavo" aldaar, en besprekende de on rustbarende toestanden waarin het Rijks personeel, in het bijzonder Post-, Telegraaf- en Telefoonpersaneel. verkeer. Is van oordeel, dat het nreer dan tijd wordt, dat door het Bondsbestuur eene scherpe actie zat worden gevoerd, om daardoor de verslechteringen, welke in 't vooruitzicht zifn gestefd, te voor komen. Zij draagt het afdeeelingsbestuur op, met klem het bondsbestuur aan te manen, de huidige Regeering. die is eene Regeering die hoog moet houden de punten neergelegd in de „Rerum Novarum" er met nadruk op te wjjzen, dat het meer dan tijd wordt, dat genoemde punten ook door de Regeering worden hooggehouden en nageleefd: besluit deze motie te plaatsen in de pers en verder ter kennis te brengen van het Bondsbestuur en alle afdeelingen van den R.K. Bond van P. T. T. personeel „St. Pe trus"; gaat over tot de orde van den dag. Men verzoekt ons nog even de aan- edacht te vestigen op de buitengewone maliné, welke Zondagmiddag plaats heeft in den Schouwburg, Jansweg. Enorm succes werd te Amsterdam behaald. Het Concertbureau Vernout deelt ons mede, dat het batig saldo van de uit voering der Zangleerlingen van Mevr. M. SybrandiHalberstadt, gegeven jl. Zaterdagavond iu den Stadsschouwburg f 177.571's bedraagt, hetwelk aan het Stads-Editie kleedingfonds is afgedragen. Blijkbaar door de een of andere stoor nis weigerden gisterenavond alle gaslan taarns in de Schouwtjeslaan te branden, zoodat deze straat in diepe duisternis gehuld was. Dit was minder prettig voor het verkeer in genoemde straat. Bu-som's .bewerking" van de Ciaccona" van Bach is een uitnemend stuk om de pianisti sche bekwaamheden van Grainger te talee ren. VVjj zullen op dat prachtige gave spel van Grainger bij dit stuk niet verder ingaan, om dat die manier van „Uebertragung" maar met Liszt een einde had moeten nemen, en ook in dit stuk men met gemengde gevoelens zit te louteren. Waar men bjj Bach den „pedaal toon" nood* weodlg mist, is dit stok op zjjn sterkst Waar Bach het sterkst Is, rut in den overgang naar D majeur, mag men door het mooie in getogen spelen van Grainger wel bekoord worden, maar een zekere teleurstelling, door het gemis van de absolunt-reine intonatie der vioolsnaren, blijft hier niet uit. Wel krijgt het stuk, waar de melodische gangen in den af stand van 2 octaven gaan, een poëtisch waas van groote bekoring, maar de viool stelt daar zoo oneindig veel verhevens tegenover, dat men gerust mag spreken van luisteren met gemengde gevoelens. Echter komt men meer dere malen onder den indruk door dat prach tig improvisatorisch spelen van dezen pianist. Iets wat zijn spel bij Brahms ook zoo belang wekkend maakte. Kwam er bij de R hap sod ie in G-moll nog al eens de gedachte bij me op alsof als motto boven dit stuk een „viribus audax" stond, het intermezzo op 118 werd met een oneindig mil- den. toets weergegeven, 't Speet me alleen dat bij van Brahms nu juist dat „Guten Abend.... und kein Ende" als toegift moest bedenken. Dan was zijn extra nummer vóór de pauze, na zijn Griegspel, mooier in de lijn, toen hij „Am Frühling" toegaf. Grieg geeft hij meesterlijk weer. Daar ligt ook alles prachtig „in de vingers", dat klinkt en dat zingt, al is alles niet even spontaan ge schreven. Het is af, en dat hoogst volmaakte spel van Grainger geeft er iets natuurlijks aan, ook daar waar in de compositie is nage slopen, zooals in de Ballade op 24. Graingers forte is volmaakt bcheer.scbt, en zijn overgang naar de mildere lyriek is in één woord .frap- jant. Ook al omdat zij zoo zuiver gevoeld is, maakt zij altijd een intenzen indruk. Wij mo gen niet verzuimen, hier zijn fraai-afgèwogcn Chopin-spelen te gedenken, waar hij aan zijn Steinway de prachtigste fluisteringen ontlokte alsof het harp-logeoletten waren. Maar eigenaardig; ik denk op dit moment toch meer aan de muziek van den Balfour Gardiner die na de pauze gespeeld werd, dan aan Chopin en Brahms van vóór de pauze. En ik geloof dat dié Engélscbe Mor ris-dans daar de schuld van is. Misschien ook de Humoresque van evengenoesmden componist 'n Tikje gezocht, gewild, maar de eigenlijke „vis comica" ontbreekt Dan was „Prélude" een sterker stuk. en Grainger wist daarmee een atmosfeer le scheppen, die hij vóór de pauze zeker nergens met méér over tuiging aan ons suggereerde. Zijn spel in de middenstemmen was opvallend modi in een toonstuk van hemzelf, dat, al opent de mu ziek geen nieuwe aspecten, met opmerk zaamheid werd aangehoord. Men kan hem nogmaals Zondag 26 Nov. hooren. En nieuwsgierig zijn naar het pro gramma dat hij zal geven. G. J. K. Den 20sten Nov. hoopt de heer 0. Oens den dag te herdenken waarop hij voor 121/2 jaar werd aangesteld ala koster der pa rochiekerk van de E E. Elisabeth en Bar bara. *.3 --jy Te Amsterdam zijn voor het examen vrije- en orde-oefeningen gerlagd de dames H. C Heitlager, alhier en II W. His- sink, Overveen. Benoemd is bij het wapen der infan terie tot majoor bij het 8ste regiment de kapitein H. C. B öchregardus, van het 10de, De heer J. v. Dijk, vuurwerker aan de Centrale Werkplaats der H.U.SJSL, her dacht crp gebruikelijke wijze den dag waarop hij 25 jaar geleden bij genoemde maatschappij in dienst trad. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Maatschappij tot Exploitatie van Tram wegen, alhier. B. en W. stellen voor, aan Gedeputeerde Staten dezer provincie te verzoeken, aan deze gemeente machtiging te verleenen tot het aan gaan van overeenkomsten, als bedoeld in art. 19, 4e Hd, der Lager-onderwfjswet 1920, be treffende de foliating van kanderen uit andere gemeenten tot de openbare lagere scholen in deze gemeente. B. en W. bieden ter vaststelling aan een nieuwe verordening, regelende de voorwaar den voor de levering van duinwater. In de ontworpen verordening is bepaald, dat het a an? eggen en onderhouden van de eerste dienstleiding voor ieder perceel en hol aanbrengen van één watermeter, door en voor rekening van de gemeente geschiedt Huur is daarvoor niet meer verschuldigd. Verlangt men nieer dan één leiding of eene leiding van grooter doorgangpwijd'te, dan door den Direc teur met het oog op normale waterievering noodjg word» geoordeeld, dan komen de kos ten van aanleg voor rekening van den aan vrager, voor meerdere watermeters of voor een meter, grooter dan voor normale leve ring nood'g, zaB een driemaandelijksche ver goeding worden gevorderd, afhankelijk van de grootte van den geplaatsten meter. Voor het water wordt één tarief vastgesteld. Hierop wordt slechts eene uitzondering ge- rrltnkl voor inBtalt'fcigen va® weldadigheid, waaraan tegen verminderden prijs 0-30 per M3) zal worden geleverd en voor grootver bruikers, met wie bijzondere overeenkomsten zullen kunnen worden gesloten. Het tarief is gesteld op f 0.40 per M3. Let men behalve op dezen prijs op de verhoogteg wan bét minimum aantal te betalen M3 per jaar, dat thans 80 MS Is en nu gesteld wordt op 4 X 9 MS of 86 M3, dan zou de conclusie getrokken kunnen worden, dat de lasten aan zienlijk worden verzwaard. Deze verzwaring is echter slechlts schijnbaar, omdat zoowel de leiding- als de meterhuur komt te vervaEen. Aan wateigeld is thans als minimum per jaar verschuldigd voor 30 M3 water: voor water 11.40. meterhuur minstens f 2.40, leidinghuur f 2.40. Totaal minstens f 16.20. Volgens de nieuwe verordening rad voor 36 M3 per jaar slechts verschuldigd zijn 36 maal f 0.40 of 14.40. (Wordt vervolgd.) Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbe steed: Het onderhoud van de Rijkszeewerken en van de Rijkshavenwerken op het eiland Urk; gedurende de jaren 1923 en 1924. Raming: Perceel I 11.350 per jaar; per ceel II f 9650 per jaar. Laagste inschrijver: voor perceel I, Jac. Bakker, te Urk, voor 8675, voor perceel II dezelfde voor 7740; het onderhouden van de werken tot verde diging van de Noordzeekust in de provincie Noordholland, ingevolge de wet van 15 Juli 1898 (Staatsblad no. 187), gedurende de ja ren 1923 en 1924, in twee perceelen en in massa. Eenigste inschrijver voor perceel I: K. Mol Fzn., te Pe'tte, voor f 13.995 per jaar; voor perceel H eenigste inschrijver dezelfde voor hetzelfde bedrag. Laagste inschrijver in massa: P. Daaler, le Alkmaar, voor 25.500. Naar aanleiding van het een dozer dagen gepubliceerde berichtje dat een winkelier te Winschoten door aanraking van een êlêclrische geleiding gedood was, is ter bevoegder pjaatee 'geïnformeerd hoe dit eigpnlijk kon gebeuren on of geen af doende maatregelen te nemen zijn togen dergelijke treurige incidenten. Medegedeeld werd, dat het gevaar in woonhuizen al zeer gering j§ indien een leiding goed is, aangelegd. Dat au gebeurt tegenwoordig met de grootste zorg. „Alle contactknoppen ©.d. rijn geheel geïsoleerd, da omwonden draden lig gen bovendien nog in een bui» en. enz. Om in aanraking met den stroom te ko men moet men den blanken draad aan raken en dit nu i» met al die voorzorgs maatregelen vrijwel onmogelijk. Komt het voor. dat iemand toch aan den stroom raakt, wat meestal alleen aan greote onvoorzichtigheid van de personen zeLvon to wijten is door bv. toet .dó vin gers in eoa contact te gaan, waarvan toch ieder moet weten, dat daar natuur lijk gevaar bij is, dan nqg hangt het van verschillende persoonlijke omstandigheden af of daaruit een ongeluk ontstaat De meeste measohea n.l. kunnen den stroom zeer goed verdragen, en zullen er niet den minsten last van ondervinden, doch personen met hartkwaal daarentegen loopen wel kans er ernstig ongesteld door te worden, doch doodblijven komt geluk kig slechts zeer zelden voor, zelfs bij sterker., stroomen. Verder zal de stroom alleen dan een emstigen invloed kunnen hebben, wanneer de peracon ,op dat ooganblik een goede geleiding mot de aarde vormt, dus b.y. natte handen heeft of op een natton vloer staat. Uit deze gegevens blijkt toch wel dat het gevaar zeer zeker niet overschat mag worden en dat het grco'.endeels afhangt van persoonlijke omstandigheden, dio men met wat voorzichtigheid makkelijk kan vermij den. De Rijksveldwachter J. .Jongkind al hier, die al vijfmaal een kind uit hel water redde, slaagde er op 27 Novem ber van het vorig jaar in, 'n Weensch meisje te redden, dat tijdens de vorst in een wak in de Zomervaart geraakt was. Voor deze moedige daad werd hem de zilveren medai'Ie van het Garnegie- hèfdenfpnds toegekend. H L de Konin gin begiftigde hem bovendien met de medaille voor menschiievend hulpbe toon en deze werd hem hedenmorgen in het bijzijn van zijn collega's over handigd door den heer E. Dozy, com mandant der Rijksvêldwacht in het (je District, te Amsterdajn. De kleine plech tigheid had plaats in een der zalen van het Gerechtsgebouw aan de Jansstraat. De commandantnoemde de reddings- medaille de mooiste onder- de onder scheidingen en huldigde Jongkind voor zijn moed. De gehuldigde dankte daar voor met een kort woord, waarop de werksters van het Gerechtsgebouw hem een kleine bloeraen-attentie bewezen. .Voor de Weensch© Priesters f 2.50 van N.N. te Zandvoord» - Gebaren: 9 Nov. z. v. B.. v. d, Dam- haf—v. d. Heuvel, d. v. M, T, y, d, Broek —de Bie. 10 Nov. d. v. M. L, G, Njjs- senSpan j aard. Overleden: 8 Nov. A. A. v. d- Berg, 72 j-, Plein. 0 Nov. E- J. J, Jaoofcri, 85* j., Kruisstraat. G. A. H. Valter, 50 j, Kamperlaan. 10 Nov. L. C. v. Opzeeland, 37 j., Koudenhom. 10 Nov. A. E. Va- sen, 53 jaar, Z. B. Spaarne. ENSCHEDE, 10 Nov. In verhand met de nog steeds niet opgeheven actie-staking van de arbeiders, werkzaam op de kanltfabrick de Jong en v. Dam te Hengelo, werd door de Twenlsch-Geldersche fabrikantenv. bekend ge maakt, dat 11 Nov. a.s. de uitsluiting zai in gaan. Deze uitsluiting zal omvallen de N. V. Stoomspinnerijen en weverijen v/h I. J. Span jaard te Rome; kafnenfabr. v.h. Amigenius JanrdnSc Co. te Goor; Kon. Weefgoedetren- fabriek v/h C. T. Stork A Co. te Hengelo (O.) boniweverij Insulinde te Hengelo; Twentsche Boniweverij te Hengelo; Eerste Ned. Kantfa- briek de Jong v. Dam; Bontweverij de Ba tavier le Winterswijk; Stoomspinnerij Twente te Almelo. Handelsvennootschappen Dirk Jor- daan en Zoon te Haaksbergen, Ten Hofe te Haaksbergen. H. Willink Co. Winterswijk, Ter Weenie en Zoon en Willem Kain le Olden- zaal. Op al deze fabrieken zullen in totaal onge veer 500 arbeiders werkzaam zijn, waarvan de helft georganiseerd. Bij doorgang der uitsluiting zal de R.K. Textiel arbeidersbond St. Lamber- tus er bij betrokken zijn met 1000 leden; de Eendracht met 7 5 800, Unitas met 500 en de Vrije organisatie met 200. Op het verzoek van de gecombineerde arbeidersbesturen om alsnog over deze aangelegenheid een conferentie te houden, word door het bestuur der lahrikan- tenvereeniging afwijzend beschikt. AAD. De gemeente aad vergaderde and err presi dium van deh heer Wolf. Afwezig, behalve de burgemeester, de hoer Loerakker. De heer G. A. Antonisse, werd als nieuw raadslid geïnstalleerd en beëeliyd, waarop hij door den voorzitter werd gelukg-j- wenscht. Het voorstel van B. ©n W. tot wijziging van 't ontwerp-besluit le rsffenle da aan vrage van het bestuur der bijzondere school aan de Kerklaan, om de jaarwedde Van een onderwijzer te vergoeden, werd aangenomen met 8 tegen 2 stemmen, die van mevr. Wober en den heer Klein. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een verorde ning betreffende slachterijen. Aan de orde kwam het voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit tot vergrooting van sohool A. De heerea Klein en Bies z'jn tegen dit voorstel, omdat het onderwijs-vraagstuk in Schoten op dez3 wijze niet wordt opgelost. De heer Bies wil B. en W. opdracht ge ven te trachten Gedeputeerde Staten van hun afwijzend standpunt af te brengen. De heer KLEIN meent dat de heer Jan sen de openbare school ten behoeve van de bijzondere schooi in esn hoak wil zet ten. Spr. wil dit agendapunt aanhouden AGENT VOOR HAARLEM O O om B. en W. gclegonhoid te geven dn zaak nog eens grondig te ondorzoöken ten eind© den Raad duidelijke gegovons te kun nen verstrekken. De heer BIES weascht oogenMLkkelij'ke behandeling ven dit agendapunt oir wilde hei subsidievoor do arhcrilvorbouwing-, aan vragen. 'De heer JANSEN wensobt dat B. en W. de zaken esn lioetjo sp edigor afhandelen. Met het voorstel tot aanhouding kan hij zich wel vereonigèh. De heer ANTON ISS IS wonscht te pro- tostooren tegen do wijze, waarop in doz/' vergadering de ghriytelijko _s-hool, die, vol gens hem, iu deze gemeente alle reden van bestaan heeft, was besproken. Do VOORZITTER mmkt er .don heor Antonif-ös op opmerkzaam dat hij buiten de 01de is. AI3 niéuw-inkomend lid wist de heer Antonisse dat blikbaar nog niet. Het voorstel tot aanhouding van dit agendapunt tot de volgende vergadering werd aangenomen. Het voorstel tot het vaststellen van een verordening, ingevolge art- „13 .van.,„de Leerplichtwet, werd aangehouden omdat de heer Loerakker, die hierover het woord had willen vo3ren, afwezig -was,. Aangenomen -werd een voorstel van B. en tot het aangaan van een gcldlee- ning van ten hoogste f 50.000 tegen een rente van ton hoogste ö'/j pot. 's jaars, ten behoeve van do vergrooting van het bui- zenpe.t voor het gasbedrijf. Afgewezen werd een ve-roek van het be stuur der E.. K. vgge.yugiog -Dó Kweek school voor Vroedvrouwen in Nederland" om een subsidie van ,50, aulk^.op grond van den ongunetigon toestand der gomeento- financiën. In handen van B. en W. werd gesteld om advies, een adres van de losse arbei ders bij het gasbedrijf inzake hun dienst verband. Omdat hij geen rekening had gehouden met het bepaalde bij, artikel 276 van het Burgerlijk Wetboek werd afwijzend be schikt op een schrijven v.an. den heer Braam inzake het raadslidmaatschap van mevrouw MunnikVastenhoudt. De heer KLEIN, heeft de volgende vra gen gesteld 1. Is hst bericht in de pers juist, dat na 3e vacantie, de openbare school met 100 leerlingen UL toegenomen? Meenen B. yn W. dat, gezien de uit breiding der gemeente, afbouw van school A dringend nondig is? - -e 3. Willen B. en W. op grcmd der toe name van het leerlingen tal, en op grond der te verwachten toename door- uitbrei ding der Gemeente, opnieuw mot Gede puteerden van Noord-Holland in overleg treden om tot afbouw van school A to geraken Doze zullen behandeld worden in de volgepde vergadering. Vragen yan denheer KLEIN omtrent de dieust-commiseie bij de politie wordp.n aangehouden tot de volgende vergadering in verhand met de afwezigheid van den burgemeester. Besloten word de begroeting 1922 eerst in geheime zitting te behandelen. De ingekomen stukken (reeds door ons vermeld) werden conform dp_ voorstellen van B. en W., verwerkt. Hierna gingde Raad in geheime zitting Na heropening van de openbare raads vergadering stelde de voorzitter voor den post plaatselijke inkomstenbelasting op de begrooting 1922 te verhoogea met f.42500 De VOORZITTER deelde mede dat B. en W. van oordeel zijn dezb grontere som te kunnen vinden door den aanwas der bevolking. Het voorstel van B. en Wi werd aan genomen, doch vooraf legden de heoren Bies en Klein een verklaring af. De hoer KLEIN woos erop dat van Ged. Staten herhaaldelijk verzoeken komen tot wijziging dan van dit, dan -van dat Het belastingpercentage wensclien zij nu o ge voerd te zien tot 5 °/o. -Spr.'s fractie is daartoe niet bereid. De belastingen zijn reeds hoog en vele inwoners van Sohoten betalen forensenbelavting. Do aanwas der bevolking is niet zoo groot dat die dit verhoogde bedrag zal opbrengen. Spr. wil zijn stem wel aan het voorstel geven, maar Ged. Staten moeten bij de Regee- ring aandringen op uon hooge uitkeering, krachtens het eventual tot wet te ver heffen wetsontwerp tot regeling van de verhouding tusschen Rijk en gemeen tea Door leeningen voor de gasfabriek en de distributiekosten is Schoten in de versuk keling geraakt, zegt spr. Dat zijn buitenge wone en geen gewone uitgaven, zoals Ged. Staten ze noemen. Spr. vraagt naar de mogelijkheid van heffing eoner zake lijke belasting op het bedrijf en naar 'n progressieve hondenbelasting. De heer BIES had verwacht dat Ged. Staten, waarmede geregeld onderhandeld is, de ge meente Schoten niet Zouden drijven in een hoek, waar geen uitweg meer is. Hij wijst op de zeer moeilijke tijden, die Schoten met een arbeidersbevolking doormaakte en m»n) dat de crisisieeaing aan Schoten van f 90000 te weinig is geweest in vergelijking van Haar lem, dat 6 ton kreeg en andere steden als Amsterdam, Rotterdam, steden, wier bewo ners bovendien O. W. maakten in tegenstel ling met Scholenaren. Hier moet alles uit loon komen. Werkloosheid, crisis, alles treft Scho ten het eerst en het meest Gedep Staten moe ten Schoten helpen; zij moeten goedvinden, dat de crisisschulden door een leening over 10, 20 jaar verdeeld worden. Vijf procent ïs voor velen een tiende van het loon. Ged. Staten moeten door de hooge belastingen niet de ves tiging van nieuwe bewoners belemmeren. Gedep. Staten moeten voor Schoten meer doen dan voor andere gemeenten; ze moeten de mogelijkheid scheppen van het plaatsen van leeningen. Dat is de meening van alle Scho tenaren De VOORZITTER wil de door den beer Klein opgeworpen- kwestie van hondenbelas ting en bedrijfsbelasting bij de begrooting be handelen. Bij de rondvraag vroeg de heer BOXS een noodwoning, die binnenkort leeg komt, toe te deelen aan het gezin, dat 10 Augnstus in de Paul Krugerstraat op straat is gezet. Het ge zin woont in bij iemand, die het niet langer kan en wil herbergen. De VOORZITTER zal de zaak in 't oog houden. De heer ALGRA vraagt naar een kwestie tusschen het gemeentebestuur en de bouwver? eeniging „Eigen Woning". De VOORZITTER doet eenige mededeeiin gen, waarmede de heer Algra genoegen neemt, De beer KLEIN vraagt ot ae senooigcld- regeliitg al is goedgekeurd cn hoe do heffing zal plaats hebben. Spr. vraagt dat het gemeentebestuur van Scholen zal prólesleeren tegen de opheffing van de b.w.urcoimnissies. Spr. vraagt of de burgemeester riek is. Vandaag waren ér weer onderwijszaken aan -de„orde en ,spr. riet den. burgpowjester wepr met. XThn hoort maar niets van verhindering. Spr. merkt óp. Jat dé heer Antonisse Is ge ïnstalleerd' ondanks het feit, dat spr. logen» zijn tadp ting bij Gedep. Stateijhe.cft gepro testeerd. Verder teraagt spr, uitvoering van hét compromis tusschen dé. S. Di A. P eh de' recht se hë partijen, gesloten bij- den -aanvang der vierjarige periode. Het feit dat de heer Antonisse den relel van 'één S. D. A. P.'er bezet, doet daar niet aan af. De VOORZITTER antwoordt, dut de rege ling is goedgekeurd ca de afrekening van schoolgeld weldra zal plaats hf-ol/on. Wat bef protest over de huiircommies betreft, spr. zal zich daarover bóraden met het college. De burgemeester zendt bericht van verhinde- ring. De heer JANSEN stelde vragen betreffende de brtnidwegr-instnictie ,ca. .werd door.dep heer Rios h<^antwoor,d. Hierna sluiting vJer verga Sering 'om vijf uur. Gemeenteraad. In verband met het door dc hoeren Noorman ca ScWz aan Ged. Sla- ten gezonnen adres in zake de grenswijziging, hetwelk roads in ons blad gepabHoeera is, was door de andere li leden aangevraagd, een vergadering hierover te beieggen, weflte yergadenag Donderdagmiddag plaats vond. vond. iMet kennisgeving was afwezig de heer Verdegaal. H De Voorzitter bracht dank aan den heer Bispinck voor de geschonken foto yan den gemeenteraad en las daarna het adres van de hceren Noorman en Sebulz voor. De heer LAAN, de eerste onderteekenaar van het adres, eet» vergadering te beleggen, achtte die vergadering nopdig, om aan het adres van de heoren Noorman en Schulz een ernstig protest te doen hooren en zijn veront waardiging,er over .pit te sppeken. omdat het adrps is jn strijd poef de .waarheid, omdat het .een boleediping is voor den raad en het Dngelijksch Bestuur, ais zouden deze niet capabel zijn, Bloemcndaal te besturen cn ten derde, omdat zii de zelfstandigheid van Bloe men daal op willen offeren aan een lx:paal- de klasse van kiezers. Zij moeten niet ver geten, dat zij vertegenwoordigen alle inwo ners. En spr. vrenderstelt, dat zeker wel 80 pet. der inwoners van Bloemendaal er- niet voor is, Bloemendaal .een wingew.est „van jlaarlcm te mnkcj). Spr. roemt de. wonlng- bouwpolitlek .yan B. en W. en zcgt„ dat.de gemeente blij mag zijn, dat hier maar piet in het dollr weg gebouwd is. Spy. ontkent, dat de woningbouw bevorderd is door de vrees voor annexatie. Ook dr. BÖRNWATER betreurt het adres der heide heeren, om bet aders en ook omdat er dergelijke raadsleden in hun midden, zijn. Spr. komt er,-evemals de-heer Laan, tegen op, dal woningbon-W lot stand gekomen is onde,r de; zweep der annexatie. Vrees is al tijd eeij slechte raadgeefster geweest, en we moetpn den tegenstander geen wapen in de hand geven. Spr. ontkent, dat de woning bouw uit vrees voor de annexatie bevorderd i IS. Spr. wijst er op, dat nabij de Rol'ands- laan zeer geschikt terrein is voor arbeiders woningbouw. Het aantal arbeiders, dat bier werkt en niet woont, is niet groot Spr. meent, dat de beweringen van de beide hee ren, allen grond, missen en protesteert e.r te gen, dat zij jn dé hand werken den rooflust van de Oosleliike naburen. De heer VAN KANSEL betreurt het. vier kant tegenover de heeren Schulz en Noor man fe staan, omdat hij gewoontiik met hun woningbouwpolitiok is meegegaan. Men moet de zaak niet verkeerd voorstellen. Het gaat cr niet om, of de gemeente geen terreinen geeft voor woninghonw, het gaat er om, of de ge meente ze niet heeft. Het is een onwaarheid, dat de gemeente .aan de noodzakelijkheid tot den bouw van arbeidswoningen niet kan mederwerken. AJs zij gezegd hadden: niet wil, zou spr. misschien met hen mee kunnen gaan. Spr, laakt bel voorts, dat bij een opmer king, in een geheime ritting gemaakt, pu bliek domein gemaakt Is door de heeren Noorman en Schulz en merkt nog op. dat z.» de beide heeren niet zich hebben laten lei den door de woningbouwpo'itiek, doch door tam clausule in het gemeente-program der S. D. A. P. Spr. wijst er nog op, dat de heer v. d. Pol een partijgenoot van de heeren Noorman en Schulz, in de Commissie uit de ingezetenen zitting gehad eeft. Spr. meent, dat dc heer v. d. Pol ook voor annexatie was, maar deze heeft toch geen apart adres ingezonden. Spr. gelooft», dat de heeren N. en fA beter gedaan hadden, de woningbouwpoli- tiek uit te spelen bij de a.s. Raadsverkie zingen. Voorts meent spr., dat beide hoeren eon communiqué aan de pers hadden moeten toezenden en goon adres aan Gedep „Sta ten, dan liaddou zij hetzelfde bereikt. De arbeiders van Bloemendaal hebben zji or geen dienst mee bewegen, want, a's Bloe mendaal bij Haarlem ingelijfd wordt, wor den de belastingen hcogor. Het adrre «en den aan Gedep. Staten is een hand rei ken aan lion die Bloemendaal willen an- nexeeren. De heer HOGENBIRK zegt, dat ai. na annexatie de woningbouw wel geen voortgang zal hebben. Hot is Haarlem al leen om de centen te doen, maar dat kon toch wel eens tegenvallen, want velen zou den zioh misschien af laten schrikken, na inlijving nag in Bloemendaal te gaan wo nen. De heer DE ROO spreekt er mede zijn verontwaardiging over uit, dat het adres door de heeren N. en 8. verzanden is. Spr. zou de discussies gaarne willen be korten en dient do volgende motie in, waarvan hij aanneming aanbeveelt: De Baad der gemeente Bloemendaal kennis genomen hebbende van het door de raadsleden, de heeren Schulz en Noorman bij heeren Ged. Staten van N.-Holl. in gediend adres inzake annexatie; oanstateert, dat in dat adres onjuiste voorstellingen rijn gegeven en is van oor deel dat het getuigt van weinig, kennis van zaken, kortzichtigheid en gemis aan plichtsbesef spreekt zijn afkeuring nit over da han delwijze van genoemde raadsleden; betuigt adhaesie aan het desbetreffend schrijven van B. en W. aan heeren Ged. Staten dd. heden (naschrift op hot go- voelen van den Raad) en gaat over tot de orde van den dag. Voor spr. bestaan de heeren Noorman en Schulz als raadsleden eigenlijk met meer. Zij hebben, volgens spr-, nwzeer tegen hun belofte gehandeld, dnt het hem tegen de borst stuit; verder deze zaak te bespreken. De VOORZITTER merkt op, dat adres santen toch gelegenheid moet worden ge geven, rich te verdedigen. De heer SCHULZ zegt, dat hij ver baasd ia over deze uitingen. Door hem en den heer Noorman is bij het begin der besprekingen omtrent de grens wij riging ge vraagd, die besprekingen in openbare zit ting te houden. D!t is niet getxmxd DA toen is door hen njei^é'jeold, dat rij aln minderheid van .hun inricht.aan Ged. Sta ten melding zntden maken, nadat pertinent geweigerd was, die meening der minder heid in hetverslag neer te leggen. Zelfs de eindstemming is in bosloten zitting ge houden, zoodat hun meening. niet naar bui ten bekend is kunnen wordon. Spr. verdedigt don- de houding van hem en van den heor Noorman en zot uiteen, •dat. de liefde voor hot bavor loren van dea woningbouw bij hot gemointebestuur slechte in woorden ljêgtaat. Dan beantwoordt spr. de verschillende sprekers eo wijst er o.m. op, dat de hoer laan g©©**gd hooft, dat hij vorcnderstelfc, dat wel 8b pat. der inwoners togen oo- nfixajae. in,. Dap. is, d,ie. jgrhoudiag nog iets sterker dan ia don raad,- waar 2 op d® 13 leden het niet raai het gevoelen van hei Dag. Bestuur eens zijn.: .Pen. heer Van Koesol beantwoordende, citeert- spr.- eenige artikelen van den beer Var» K. in „Blpemendaalsch Weekblad," vol gens welke gr tl kelen pok de heor Van K. hot niet met d© woningbouwpolitiok van Tl., en W. eons. is. Voorts heoft do heer Van Kessel opg»« merkt, dat spr, en .de boor Noorman de womngbouwpolitiek tot de raadaverjue-ia- hadden moeten beware®, maar bet gaat tooh niet om één ponk Pan spuoea de adressanten tegenover den beer Van Keeael komen te JnnO* en als die woning bouw dan als inzet werd ^gebruikt, soa men hem niet kunne® bestrijden, daar de beer Van Kessel gewoonlijk met hen mee ging in dit opzicht en dan zouden ook de andere R. K. candidate® niet bestre den kunnen worden. Dat werd dan een onzuivere toestand. De heer v. d. Pol kon niot mede ondertee kenen het adres omdat dit tegen het ge voelen van don raad ging. Ten slotte protesteert, spr. er ernstig tegen, dat hun aangewreven wordt, als zouden rij tegen hun belofte gehandeld hebben. Men kan van inzicht veranderen, maar bun belofte hebben béiden niet geschonden. Bel den hebben zich door hun belofte laten leiden en. hebben het adres opgesteld door den on wil inzake .den woningbouw. Dc aanneming van de ingediende motie zal hun inzichten nïct veranderen. Zij zullen hier blijven zitten, zoolang dè kiezers hen afvaardigen. De heer DE BOO. blijft bij wat hij ge zegd heeft omtrent het schenden der belofte. Dat is zoo iets als verraad. Nadat nog door de heeren Laan en Van Kessel gerepliceerd is, wordt de mdlie van den heer De Roo besproken. De heeren v. KESSEL en dr. BORN- WATER vinden de motie te kras. Zij onteéggen den heeren SchTz en Noor man volstrekt Diet het recht, hun ge voelen kenbaar te maken. De heer v. KESSEL meent ook nog, dat niet van gemis aan plichtsbesef kan gesproken worden. Dan wordt het laatste gedeelte der motie, beginnende bij de woorden „be tuigt adhaesio" in stemming gebracht (het overige gedeelte vervalt) en aan genomen met de stemmen van de hee>- ren Schvlz en Noorman tegen. Hierna sluiting der vergadering^ Verschenen is eón naschrift op het ge voelen van den Raad van Bloemendaal om trent het wetsontwerp tot wijziging der gt>- meentegreinren ter weerlevging van het bij Gedeputeerde Sta'eu van Noord-Holland ingediend adres van de heeren Schulz en Noorman. In dit naschrift zeggen B. en W., dat zij ziét geroepen voelen, op te komen te- -gen de strekking van dat adres, hetwelk, ontdaan van "H© franje en aanhalingen uit het rapport van den Baad aan Ged. Sta ten, niet veel méér inhoudt dan de in verschillende toonaarden herhaalde bewe ring, „daf Bloemendaal niet kan voldoen aan den eisch, welke aan een zelfstandige gemeente gesteld meet worden, n.L, dat rij 5zorgt, dat degenen die binnen haar gren zen werkzaam rijn, niet gedwongen worden, door het niet beschikbaar zijn van terrei nen 'voor arbeiderswoningen, buiten de ge meente to wonen." ,,,Als d'z» refeneering, aldus het na- sohrift, opging, zou waarschijnlijk 'n groot aantal gemeente® in ons dierbaar vader land ten ondergang gedoemd zijn, geen re- don van bostaan meer hebben, doch.... ons stellende op het standpunt van adressan ten, vragen wij ons af, dan eens aanne mende, dat het juist is, dat in Bloemen daal niet beschikbaar zijn terreinen voor ar beiderswoningbouw, of in deez gemeente dan wel plotseling terreinen voor woningbouw beschikbaar zouden zijn als Bloemendaal door annexatie tot het gebdei van een andere gemeente zou gaan beboeren. E011 bevestigend antwoord op die vraag in het gee telde geval zal wel niemand, zelfs geen voorstanders van annexatie als de heeren Sehulz en Noorman, kannen ge ven. Het weinig steekhoudende bietoog dier heeren is daarom even onbegrijpelijk ris onlogisch en uit diou hoofde alleen al ei genlijk geen verdere aandacht waard." Wordt vervolgd. Brievenbus. Ten gerieve van de noor delijke bewoners van Santpoort, Zal door de posterijen een brievenbus geplaatst wor den op den bock van den Verkeerden Molen weg tegen het huis van de smederij van den boer Molenaar. Zeker een groote verbetering. Zondagavond zal door het BK. fanfare korps KoU Deo Gloria", directeur S. Viesstng. een ermoert worden gegeven in de concert zaal van café Jtemerlast" van den beer A F. Börah. Tusschen de muzieknummers zal de bdo5coop worden vertoond. Ongeval. Toen Dinsdagmorgen de voer man C. S. van den heer K H. R. te HaarL- liede, zich óp weg begaf met een paard, be spannen voor een vrachtwagen, om bestellin gen weg fe brengen naar Haarlem ei» gena derd was op den Rijksstraatweg ter hoogte van de spoorwegkruising der -Haarl.trieer spoorlijn, werd het paard schichtig en sprong juist voor een aankomende autgutobiel, waardoor een hotsing volgde.. Door deze botsing viel.de voerman van den wagen en kwam onder de auto t« tiggen, zciddat deze zich te mei ijk erg verwondde. Nadat hij uit zijn minder aangename po sitie was bevrijd, wérd "bij door dezelfde au tomobiel naar Halfweg vervoerd om zich te laten verbinden dóór dr.* Meidlief. Het paaTd was er goed afgekomen, maar de wagen en auto wapen beide beschadigd. Vanwege dön' Rijksbouwmeester is te 's-Gra- venhage aanbesteed bet ntakeü van den on derbouw van een Rijks Hoogere Burgerschool te Punnerend. Laagste - Inschrijvers Gebc. Akerson en P. J. Kraaijevajd, Ie Sleenwijk en Aerdenbout, met 40.798.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2