LEVENSDURF DE KLOVE Derde Blad 10 November 1922 Brieven uit de Congo. I Een nuttig propagandaboekje. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Fransche piannen tegen invoer van Nederlandsche artikelen. 5 v VAN ONZE o RAAOLOQZE TELEFOON 4 'Sl snuiters van een jaar of twaalf, die ons maar h tel vertrouwelijk bij de beenen pakten en zeurden onze schoenen te mo gen poetsenwaarschijnlijk omdat ze zelf nooit schoenen dragen. 't Gezanik moe, besloten we zelf de baenen maar te nemen, en, op z'n Noord- Hollandsch „kuierden" we verder. Over al werden we uitgenoodigd de snuiste rijen te bezichtigen en te koopen. Juist zagen we een partijtje Arabltren de Moskee verlaten en dachten: „Dat kunnen we ook nog wel even waarne men." Goed. We stapten heel gewichtig naar binnen. Maar nauwelijks hadd'B we 'n voet in 't heiligdom gezet of van alle kanten van de straat vlogen rpwe kerels op ons toe en beteekenden met wilde gebaren en uitroepen, dat jiet ab soluut verboden was verder te gaan. Wij er uit, stapten statig weg, verachte lijk nagekeken door de menigte een strop gehaald 't Was tijd om weer terug te gaan naar de boot. Om 7 uur precies werd 't anker gelicht We hadden Casa Blanca gezien, met een mengelmoes van menschentypen en een verscheidenheid van straten en huizen. Wat zal het vervolg van de reis on» te genieten geyen PATER DIEMEER. Missionaris. in EERSTE AANLEGPLAATS. Na zes dagen onvermoeid doorstoo men kregen we, Afrika's Noordkust ip 't zicht, 't Mocht deze reis voor 't eerst zijn, dat we deFransche bezitting Marok ko zouden aandoen en nabij het over- h er!ijk gelegen Casa Blanca zoudén an- Keren. Dit oponthoud was, dunkt me, meer een politiek gelegenheidsbezoek, dan wel 'n oeconomisclie noodzakelijkheid. De Fransche Gouverneur-Generaal van Marokko n.I., zou een officieel bezoek komen brengen aan de „Anvers-ville", die, zooals gezegd, Gouverneur Lippens aan boord had. 't Was half twaalf, de warme Afri- kaansche luchtstroom Woei ons tegen en we zochten in de schaduw van het overzeil een uitkijkpost, om al het mooie, dat opdoemde in de wijdsche verte, beter te kunnen aanschouwen. Ginds in de fel le zonnelaaiing lag in 'n halven cirkel de witte stad Casa Blanca Hoe dichter we naderden, des te duidelijker konden we alles met onze kijkers onder scheiden. De vlaggen werden geheschen en langzaam dreven we verder. Op onge veer twee K.M. afstand van den oever Oorspronkelijke roman d. H. B. v. D. Sande Prijs gebonden f 4.50, franco p. p. f 4.75 Prijs gebrocheerd f 3.franco p. p. f 3.25 Spr. verwacht, dat de daling vaa het internationaal inkomen, gepaard met de onmogelijkheid van belastingverhooging, een nadere vermindering van de uit gaven met 100 a 150 millioea zal noo- dig maken. Spr. meent dat nog bezui nigd kan worden op de controle op het onderwijs, op de volksuniversiteiten, op de jeugdorganisaties, op opera's, op lichamelijke oefening, op de vervanging van dure ambtenaren, op het ljijks Tucht- en Opvoedingswezen, op Middelbaar en Hooger Onderwijs, op de defensie, -welke zich zal moeten bepalen tot het nakomen van internationale verplichtingen. De ge dachte om liet grondgebied zoo lang mo gelijk le verdedigen tegen een buiten- landschen vijand zal moeten worden prijsgegeven. Spr. wensclit de mogelijk heid open te. houden voor tijdelijke be scherming van industrieën, die dan met het oog op de buitengewone omstandig heden daaraan behoefte hebben. De anti- revolutionnairen zullen het Kabinet, dat een Christelijk kabinet is en het fi nancieel evenwicht wil herstellen, gaar ne steunen. De heer NOLENS R.K. betoogt dat de antithese nog niet verouderd is, zij is nog altijd de grondslag der levens beschouwing. Spr. verklaart dal de Ka tholieke Kamerleden in de politiek vol komen onafhankelijk zijn van niet-poli- tiekc autoriteiten. Spr. verheugt zich vooral over den uilslag van de verkie zingen, omdat deze mogelijk maakte het optreden van een parlementair kabinet en vervolgens omdat dit parlementair Kabinet een Reclitsch Kabinet zou kun nen zijn. Bij de Kabinetsformatie is niets r Da Vereeniging tot bestrijding van slechte lectuur „St. Nicolaas," gevestigd te Utrecht, heeft 'n propagandaboekje uitgegeven tegen boeken en nieuwsbladen, waaruit gevaar voor de lezers en lezeressen is te vreezen. Het boekje is ook gericht togen de neu trale week- en dagbladen en geeft als nut tige toegift een lijst der in ons land ver schijnende katholieke dagbladen: Wij nemen uit het pittig geschreven vlug schrift een en ander over: Roman van deozeliden populairen schrijver Prijs gebrocheerd f 2.25, franco p. f 2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD", Nassaulaan 49, HAARLEM. die eveneens gesignaleerd stond. AB« vijf rijn naar den politiepost op hert RijswijkschepleSn overgebracht. De burgemeester en de hoofdcommissaris passeerden juist het operatieternein. Met b» langstelling volgden zij het verslag van een der inspecteurs. Men weet wat uitvluchten te vinden om vermaningen van zich af te schudden. Eenigenen dat zijn wel de onnoozel- sten beweren, dat zij de neutrale krant, waarop zij geabonneerd zijn, eigenlijk niet lezen, maar ze alleen gebruiken voor kast en pakpapier en bij dat bakerpraatje kijken ze je aan met een gezicht van„Geloof jij 't?" „Wie ik? Ach man, ae maken er maar wat van!" No. 2 verzekert ook al dat hij z'n neutraal blad niet leest, hij kijkt er alleen maar in naar de Staatsloterij, waarin hij speelt. No. 3 is wat krijgshaftiger. Hij vindt al dat geven op de neutrale kranten overdréven, nog nooit heeft hij iets verkeerds in zijn krant ontdekt. Of hij ooit iets goeds erin heeft gevonden, schijnt hij zichzelf niet af te vragen- zulke hooge eischen stelt hij niet. Ja toch, want o wee, als er in zijn blad eens een verslag staat over een kerkelijke plechtigheid of een priesterfeest, dan zon hjj zijn goeden huisvriend wel aan het hart kunnen drukken, dan is 't toch maar je krant, al staat er misschien op de 1ste pagina een half onwaar Roomsch schandaaltje, on der de streep een feuilleton, hetwelk nog al pikant is en op de tóe bladzijde een stelletje advertenties, welke reclame maken voor de grofste onzedelijkheid. Doch hierin heeft hij misschien geen erg, omdat hij feuilleton of advertenties niet leest en aan die tendenz- berichtjes neemt hij geen aanstoot meer, omdat hij ze al te dikwijls heeft gelezen en er toch wel iets van waar is, anders etand het immers niet in zijn krant! Weer een ander is van oordeel, dat hij niet eenzijdig mag worden, prachtig! dat hij de meeningen van den dag op politiek en sociaal ten-ein onpartijdig moet leeren kennen, heerlijk! en daarom leest hij een ka tholiek en een neutraal of liberaal blad, denkt ge?.... pardon, alléén een neutraal blad! De handel, zaken! dat wachtwoord dient ook al als schild, waarachter men zich zelf en zijn neutrale lieveling tracht tie bescher men. Zou men tegenwoordig die bedenking niet met groote gerustheid onder de uit vluchten kunnen rekenen? En mocht het ook werkelijk waar zijn, dat ge voor han delszaken een neutraal of liberaal blad *oodlg hebt, goed, maar laat het dan. daarvoor alleen dienst doen, laat het op uw kantoor blijven en haal het niet als een huisvriend in uw woning. Zoo hoort men honderden praatjes en het eenige wat men bij dat alles kan bewonde ren, is de schranderheid van den mensche- lijken geest om zulk een legio van uit vluchten uit te denken. En toch is er bij zoovelen niet zoozeer opzettelijk onwil in het spel als wel kortzichtigheid; men kan zich maar niet voorstellen, dat de onkatho lieke pers zoo kwaad is en zich niet vrij maken van den waan, dat de neutrale pers technisch zooveel beter zou zijn. „Het is bekend genoeg," zegt Dr. Vla ming in „Apologie of Geloofsverdediging", „dat behalve lasteringen tegen rj,e Kerk, scbeeve voorstellingen van haar leer en be spotting of misduiding barer gebruiken, her haaldelijk ook lasteringentegen bepaalde kerkelijke instellingen of personen in de anti-katholieke pers voorkomen." Meestal zijn het berichten, die uit buiten- landsohe bladen naar bier overwaaien. Men kent zc wel die „schandaal-ge3chielenissén,'' waaruit de geest van „Maria Monk, of de Zwarte Non van Krakau" n tegenspookt. Nu eens een onderwijsgevende broeder in het spel, in wien dan natuurlijk heel het katholieke onderwijs als verpersoonlijkt ge dacht wordt, dan weer een priester, die men als „monster zonder waarde" van heel de „priesterkaste" aan het publiek presen teert, dan weer een religieus, wiens „wan daden" de groote menigte moeten doen be grijpen, welke gepleisterde graven toch eigenlijk de roomsche kloosters zijn. En meestal speelt dan zoo'n geschiedenis in een of anderen achterhoek van Spanje of nog liever: in Peru of Brazilië. Nu hebben onze geloofsgenooten in het buitenland getoond, zulk lasteren reeds lang moede te zijn. Te Weismes bij Aken bestaat reeds twintig jaar een centraal informatie bureau dor katholieke pers, dat beoogt naar ieder zoogenaamd schandaal-bericht een on derzoek ter plaatse in te stellen en zich, zoo mogelijk, de noodige gegevens tot tegen spraak te verschaffen. En met welk goed gevolg het gewerkt heeft, blijkt uit een over zicht van zijn werkzaamheid in de jaren 1902 en 1903. In 1902 werden 152 gevallen onderzocht. Dientengevolge bleken 124 bi- riohten van anti-katholieke bladen geheel verzonnen of onwaar wat de hoofdzaak be treft: 15 gevallen waren niet te controlee- ren (voor 't meerendeel, wijl namen van plaatsen en personen ontbraken) en slechts in 12 der onderzochte gevallen bleek de Het Handelsblad de Tuinbouw deelt mede, dat nadat de Fransche boomkweakers, den Minister van Handel te Parijs hadden ver zocht- 50 fros. per 100 K.G. invoerrechten te heffen op Nederl. roezn en andere arti kelen omdat Nederland niet bereid is den invoer van Duitsche rozen en andere arti kelen in Nederland onmogelijk te maken, het Centraal Bestuur van den Ned. Tuin- bouwraad den heer Turbat, secretaris van de F. H. P. L, er op heeft gewezen, dat alleen Nederlandsohe producten naar Frank rijk kunnen worden uitgevoerd, omdat ie dere zending planten vergezeld moet zijn van een certificaat van oorsprong. Het zou dus op zijn weg liggen de Fransche regee ring hierop attent te maken en de bedoel de heffing niet in te voeren. Onder de belanghebbende boomkweekera ontstond intusschen de vrees, dat de Fran sche organisatie niet krachtig hierop zon ingaan, en dat de heffing toch wel zou kunnen worden ingevoerd. Daarom wordt een bespreking voorbereid met de Fran sche regeering. Namens de Nederlandsche regeering zou een hoofdambtenaar van Landbouw naar Parijs vertrekken, vermoede lijk vergezeld van een lid van den Bond van Plantenhandelaren en een lid van de vereeniging van Plantenexporteurs, om al daar pogingen in het werk te stellen de heffing te voorkomen. Het zon voor da boomkweekerij van zeer groot belang zijn, wanneer succes werd bereikt, want een in voerrecht van 50 frs. per 100 K,G. zou den handel vrijwel onmogelijk maken. Een groot Beurs-gebouw voor het bollen- vak te Hillegom. Naar het „Kweefcersblad* verneemt worden krachtige pogingen aange wend om een flink Beurs-Gebouw voor het geheele vak te. stichten in het centrum der bloembollenstreek. Hillegom wordt genoemd ais de plaa-U, d» daarvoor het meest in aanmerking komt. In de op»et van dat plan zou tevens opgenor men zijn dat het kantoor van den Bond val BtoemboElenhanrielanen, „Copex," e.d., meer naar het centrum, waar de exportzaken zich bevinden, verplaatst zou worden. Indien deze plannen verwezenlijkt worden, dan zou ook de zetel van de Algemeene Ver eeniging wel groote kans hebben verplaatst te worden. Tot zoover het bericht van ,,Kwb!d. Naar wij reeds meldden stuit dit plaj op ernstige bedenkingen bij vooraanstaande man- men in het Bollenvak en dat, ook naar onze meening, niet zonder grond. Bloeiende Hyactinthen op 30 October. Het was een buitengewone verrassing op Maandag 30 October een kist met bloeiende l'lnnocence Miniatuur te zien De Firma Walter Blom 4 Zoon, te Over- veen, leverde dit kunststukje, want dat is het. Een kunststukje, niet zoozeer van broeïknnat, dan wel van prepareerkunst, want daar gaf deze kist een duidelijk bewijs van, schrijft het „KweekersbJad." Volgens de ons verstrekte mededeelingeg waren het geen z.g.n. dubbel geprepareerde of Zuid-Frausche bollen, maar wel bollen, dte hier in Holland op de gewone wijze gekweekt en gelijk met andere prepareerboHen behan deld zijn. Hel jaar te voren was dezelfde firma in staat, ons vroeg, heel vroeg, Kyacinthen tg laten zien. Dit spant echter de kroon. Wij feliciteeren de Firma Walter Blom '4 Zoon met haar succes. Wij kunnen eveneens de Hyacintben-kwee kers feliciteeren met dezen vooruitgang. De beteckenis van deze. prepareerproef strekt verder dan men wel vermoedt. Herinneren wij slechts aan de eerste prepareer» proeven, die door wijlen den heer Dames e» de H.H. Van Livcop, Et dering en Smit geno men rijn. Nu, enkele jaren later, kunnen wï beoordeelen van hoe een groote beteekems d- geweest is. De schaarschte aan bloemen open baart zich wel niet op 30 October, want dan zijn er nog Chrysanten in de koude kassen en andere bloemen, doch evengoed als men de Romeinsche Hvadnthen in December gaarne koopt, en dit artikei door de schaarschte en de duurte bijna verdwenen is, kan de zoo vroeg geprepareerde Hyacinth spoedig deze geheet vervangen, terwijl toch de prijs geen beletsel behoeft te zijn.' Het verlengen van den tijd; waarin Hyacdnthenbloeanen te gebruiken rijn strekt zeker tot voordeel van de_ Hyacinthen- kweekers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9