Van hei Vaticaan BUITENLAND Onschuldig veroordeeld Vierde Blad, 11 Novcmfees* 1922 Van wet en wetgeving Spaarzaam beheer. Prof. Dr. H. Kamerlingh Onnes. Jaarlijksche Uitvaart voor ovar ledene Kardinalen. Het tekort op de spoorwegen. j m i N.v. p r 'H □J DRUKKE FW J B_E3 DE SPAARNESTAD KOPERDIEPDRUK ■nCHEMIGRAFIEjR BOEKDRUK fëel RECHTSZAKEN, Moordaanslag op een gevangenis bewaarder. De lord mayorsverkiezingen in Engeland. De onrust in Britsch Indië. De einduitslag der verkiezingen in de Ver. Staten. GEMENGD NIEUWS Een buitengewone congreszitting op 20 November. EINDE VAN HET TWEEDE DEEL. Sn I01S -wsnfen.' ftf België 61.096 htf- irolijken gesloten; in 1919, 97.084; in 1920, 106.614. In 1921 slechts 88.156. eanige piaetische wenken aan de „Vrienden van Egmond" onder wier leiding deze be weging gevoerd wordt o.a. om te zorgen voor een goede verbinding met Egmond. De heer Stumpel (Hoorn) drong aan op meer voorlichting door sprekers, daar voor al in het noorden Veel voor deze actie gevoeld wordt. In Amsterdam, Haarlem, etc. bestaan dergelijke comité's reeds. Na de bespreking van den financieelen toestand door den secretaris, den heer J. B. Grobben (den Haag) en den penning meester, den heer Angenent (Leiden), werd opgemerkt, dat verschillende plaatselijke co mité's niet voldoen aan hun verplichtingen. Algemeen was de ergernis over het plaat selijk Oomité te den Haag, dat - sinds 1918 in gebreke is gebleven. Deken Stroomer laakte deze houding als in strijd met de rechtvaardigheid. Op vepzcek van den voor zitter zal de heer Silvius (den Haag) het nalatige Comité nogmaals aan zijn plicht herinneren. Aan alle oomité's zal een cir culaire gericht wordeu en 't bestuur over weegt, wanneer betaling achterwege blijft, art. 12 vain de statuten toe te passen. Bij de rondvraag verzekerde Prof. v. Aken, algemeen voorzitter van de K.S.A., in antwoord op een vraag van den heer Stumpel, dat de financieele toestand van het Centraal Bureau iets beter was dan. een half jaar geleden. Ten slotte wees de geestelijke advi seur, rector J. G. Jansen er <jp, dat de plaatselijke comités nog zoo heel veel kunnen doen. Spr. achtte het wensche- lijk, dat de K. S. A. niet alleen initiatie ven neemt, doch ook 't 'contact in stand houdt. Het besef, dat de sociale ver- eenigingen niet toetreden tot de K. SLA., doeh de K. S. A. zelve uitmaken, be hoorde te worden verlevendigd en ver spreid. Dit zou volgens spr. er toe bij dragen, dat de harmonie tusschen de standen werd bevorderd. Na een dankwoord van den voorzit ter werd de vergadering gesloten. Bijeenkomst Bondsadviseurs R.-K. Sportbeweging. UTRECHT, 10 Nov. Te Utrecht zal een bijeenkomst wordengehouden van bonds- advisetrra der R. K. Sportbeweging om de verschillende vraagstukken met deze bewe ging samenhangend te bespreken. Do t Minister van Binnenlandsche Zaken heeft nader verklaard, dat zijn aansporing tot spaarzaam beheer niet de bedoeling had van een aansporing om de salarissen der gemeente-ambtenaren te verlagen. Zaterdag 11 November zal prof. dr. H. Kamerlingh Onnes te Leiden herdenken, dat hij 40 jaar geleden het ambt van hoogleeraar in de proefondervindelijke na tuurkunde aan de Leidsche Universiteit aanvaardde. i demenoean vertrekt heden met de „Paris" naar Amerika. Enkele vrienden gaan met hem mee. Een draadloos bericht meldt, dat de staking bij de reiniging in de City alweer geëindigd is. Men schrijft ons nit Rome, d.d. 7 dezer: Dezen morgen werd in de Sixtijnsche kapel van het Vaticaan de jaarlijksche uitvaart ge houden voor de Kardinalen Cabrières, Aarts bisschop van MorvtpeUier, Aknarez y Santo, Aartsbisschop van Toledo en Valfié <K Bonzo, Prefect der Regulieren. De Pontificale Mis werd opgedragen door Kardinaal Van Ros sum. Z.H. de Paus woonde de plechtigheid bij, geze ten op de Pauselijke Troon waarnaast de Kard. Merry del Val, Bisletd en Sega hadden plaats genomen. De Pauselijke muziekkapel voerde Requiemmis uit van Perosi en stukken van andere componisten. Het geheele korps diplo maten hij den H.Stoed geaccrediteerd woonde da plechtigheid bij, evenals de ridder van Malhf en die van 't H. Graf, de leden van het H. Col lege der Kardinalen, een groot aantal Bis schoppen en Prelaten. Na de Mis verrichtte de H. Vader persoon lijk de gebeden der absoute. Een groot aantal genoodigden die een kaart ontvangen hadden woonde de plechtigheid bij. Deze uitvaart wordt steeds in de maand November gehouden, terwijl die voor den overleden Paus plaats heeft op den sterfdag, tenzij, hetgeen onder het Pontifikaat van Paus Benedictus VX ge beurde, ze wegens den vacantletijd en het warme seizoen uitgesteld moest worden. Ge durende geheel het Pontifikaat van Paus Pius XI zal er dus op 22 Januari een uitvaart plaats hebben voor Paus Benedictus, gelijk dat onder het Pontifikaat van Paus Benedictus XV ge had voor Paus Pius X. Vergadering van „St. Raphael". Wbensdag verladende te Utrecht in het Jaarrheursgebmiw het Hoofdbestuur med de afdeelings'besturen van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphael", ter bespreking van de overeenkomst, door de directie der Ned. Spoorwegen na de onderhan delingen met het comité van Actie, aan dit comité aangeboden. De vergadering was bezocht door meer dan 600 afdeelingsbestuurders uit alle deelen van het land. Na een in leidend woord van den voorzitter, gaf de secretaris uitvoerig verslag van de onderhandelingen door het Comité van Actie met de directie der Ned. Spoor wegen en met den minister van Water staat. Een 40-tal bestuurders nam deel aan het debat. Buiten de kwestie van het Werk- plaalspersoneel werden speciaal vele be denkingen geuit tegen de voorgenomen nieuwe classificatie der standplaatsen. Het hoofdbestuur werd opdracht gege ven daaraan zijn meer bijzondere aan dacht te schenken. Door meerdere afgevaardigden werd onder instemming der geheels vergade ring aan het Hoofdbestuur lof gebracht voor de duidelijke en objectieve wijze, waarop het de afdeelingen omtrent deze aangelegenheid, en alles wat daarmede verband houdt, heeft voorgelicht. Tenslotte werd met algemeene stem men de volgende motie aangenomen: „De vergadering van Hoofdbestuur en afdeelingsbeshiren van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael", gehouden op Woensdag 8 November in het Jaarbeursgebouw te Utrecht; gehoord het verslag der door het Comité van Actie gevoerde onderhan delingen over de door de Directie der N. S. voorgestelde inkomstenverminde ring en andere voor het personeel na- jleelige maatregelen, hecht hare goed keuring aan deze onderhandelingen; stelt haar volle vertrouwen in de lei ding van het Hoofdbestuur, neemt, waai de onderhandelingen nog niet ten einde zijn terzake geen besluit en machtigt het Hoofdbestuur de beslissing te ne men.'' TELEFOON NOS. 1426, 2741 EN 1748 ■jsgr^l NASSAULAAN 48 ltsjg 1 HAARLEM CT richt van Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte f 3; id. blauwe 2.80; id. eigenheimers f 22.10; •id. bravo's f 2.602.75; id. roode stad f 2; id. Hauwe eigenheimers f 2.102.20; Noord- Holl. blauwe f 2—2.10; ^id. bonte 22.10; Zeeuwsche eigenheimer polers f 1.601.80; Anna Pauwlowna zand- f 23; HiHegommer id. f 4.20; Drentsche eigenheimers blank* grond 2.502.75, alles per H.L. LEEUWARDEN, 10 Nov. Boter. Aanvoer 20/8 en 90/16 v. Fabrieks- f 11.502.26, no- leering v. d. commissie f 2.25 per K.G. Kaaa. Sleutelkaas f 0.350.70. Nageftaas 0.30 0.41, Goudsche f 0.290.81, Edammer 0.36 —1.10. Aanvoer 52.281 K.G. Voor de rechtbank te Heerenveen stond Vrijdag terecht do bekende Fniesche inbreker Jan Kuperus, thans gedetineerd in de strafge vangenis te Groningen. In Juni j.J. zat hij preventief gevangen hl hel Huis v. Bewaring te Heerenveen. Hij wordt be schuldigd van het volgende: In den moigen van- den 26sten dezer maand zou hij zich bij de deur in zijn cel opgesteld hebben, gewapend met een ijzeren staaf, die hij uiit het venster gebroken had. Toen de gevangenisbewaarder H. Stramstra, die cel binnentrad om K. te wekken sloeg deze met de staaf den bewaarder ettelijke maien op het hoofd, zoodat dezer ernstig verwond werd en in geen maanden dienst kon doen. Kuperus kon de gevangenis niet ontvluchten, wijl de buitendeuren, gesloten waren en de be waarder de sleutels stevig dn zijn hand gehou den had, ondanks de felle slagen. K. verschool zich in de slrafcel, wajjx de gerequireerde politie hem vond. Hij ontkende plan gehad te hebben te ontvluchten hij had de daad gepleegd in een aanval van enorme opwinding, omdat hij zoo lang in preventieve hechtenis zat, steeds in het onzekere verkee- rende, welke straf hem zou worden opgelegd. Tegien den bewaarder had hij niets gehad. Ieder ander, die bij hem in de cel gekomen was, zou hetzelfde overkomen zijn. Beklaagde bekende volmondig. Het O.M. eischic wegens poging tot dood slag acht jaren gevangenisstraf. De Donderdag gehouden verkiezing van mayors in Engeland en Wales had tot uitslag, dat er vier vrouwen tot mayor wer den gekozen, onder wie één, behoorende tot de Labour-party, iu Bermondsey (Londen) In 28 „boroughs" van de hoofdstad zijn thans 17 mayors, behoevend tot de „mu nicipal re£arm"-partij, en zes Labour-ma yors. Verleden jaar waren die cijfers on derscheidenlijk 10 en 15. De Indische agitator C. R.. Das zal waar schijnlijk de nieuwe leider -worden van de extremistische .partij', die de volgende maand een nieuwe campagne zal begin nen voor „swaraj", dat omschreven wordt als het onverwijld bereiken van volledige zetfrag sering. LEEUWARDEN, 10 Nov. Vee. Aangevoera 87 stieren, f 125590, 18 ossen, 460 vette koeien f 210470, per K.G. 1—1.25, 1212 melk- en kalfkoeien f 190500, 36 vette kw- veren f 30—80, 130 pinken 70—145, 1520 graskalveren f 40100, 74 nuchtere kalveren f 1020, 460 vette schapen f 2555, 302 weideschapen f 1432, 562 lammeren 14 38, 555 vette varkens f 85185, per K.G. f 0.880.94, 80 magere varkens f 3580, 286 vette biggen f 3565, 165 kleine biggen f 1325, 15 paarden, 35 bokken. De handcü in gebru'-ksvee was slepend; voof kalfkoeien was de uitvoervraag minder, prij zen teruggaande; handel in vette koeien iets beter en wolvee ruim prijshoudend; graskal veren traag; vette vaikens flauwer, zoulera ook flauwer 8891 c., Londensche varker stijver 9298 c. per K.G. Het nieuwe Huis van Afgevaardigden be staat uit 225 republikeinen, 207 democraten, een socialist, een lid der boeren- en arbeiders partij en een onafhankelijke. (De samenstelling van het oude Huis van Afgevaardigden was 296 republikeinen, 130 democraten, en 1 socialist, 'terwijl er 8 zetels vacant waren). In den Senaat hebben de democraten blij kens een draadloos N, T. A.-bericht, zeven zetels gewonnen, terwijl zij ten aanzien van •do gouvemeuTsverkiiiezingen een winst be haalden van twaalf. UTRECHT, 10 Nov. Kaas. Op de heden gehouden kaasmarkt waren 60 wagons kaa* aangevoerd wegende 16.500 K.G. Hande ma tig. De prijzen waren als volgt; le kwal. 57 —60, 2de id. f 53—56, Rijksmerk 55^-63 per 50 K.G. ZWOLLE, 10 Nov. Boter. Aangevoerd 60.8 v„ 20.16 v. en 170 stukken, samen 1485 Kg Prijs 1.8 v. 44—46, per K.G. f 2.40—2.55 Vlee. Aanvoer 1253 runderen, 127 gra* kalveren, 80 nuchtere kalveren, 165 schapen 241 varkens en 698 biggen. Men besteedde voor vette koeien 75114 ct., dito kalveren 120160 ct., dito varkem 88—92 ct. per Kg.,, schapen 1845 p. stnfc. De handel in neurende en versch gekalfde koeien, vaarzen, stieren en kalveren wal slecht, in le soort vette koeien redelijk' schapen prijshoudend. Het drankverbod. Uit Washington wordt gemeld, dat de •seheepvaarlraad aan de „Harrison United Ame rican Line'' toestond haar stoomschepen „Re liance" en „Resolute" te doen inschrijven on der de vlag van Panama. De reden is Daugh- erty's voorschrift, waarbij sterke drank van Amevikaansche schepen wordt gebannen. De „Resolute'' vertrekt de volgende week voor een reis rond de wereld, terwijl de „Reliance" in Februpxi een rondvaart onderneemt naar West-Irutië en de Zuid-Amerikaansehe haven. President Harding heeft het Congres tegen HOOFDDORP, 9 Nov. Tarwe oude f 14.58 15; Tarwe nieuwe f 10.5012.25; Rogge 9.50—10.25: Gerst Cheva'tlier f 9.75—10.25; Wintergerst f 99.75; Haver 10.7515.50; Witte Duiveboonen 10; Paardeboonen f 12; Bruine 1 Kronen f 2426; Groene erwten f 17 21; Vaie erwten f 1922; Karwei f 98 192; Geel mosterdzaad 2529; Blauwmaan- zaad 4951; Kanariezaad f 15—16. was ernstig en bleek. Ongetwijfeld had hij uitstel gevraagd. „Heb jullie samen gepraat, kinderen vroeg hij, zijn dochter omhelzende. „Ja, vader, antwoordde zij. ,'En waarover Lucien was 't, die hem antwoordde. „Over hetgeen u vermoedde, mijn heer," zeide hij. En wat hebben jullie nu besloten te doen „Te wachténstamelde Mary, met aandoening in haar stem. De groote industrieel kon een gebaar van woede niet onderdrukken. Het jonge meisje zag dat en haastte zich er bij te voegen, moeite doende hare snik ken in te houden „lk zal geduldig wachten, vader. De redenen, door mijnheer Lucien opgege ven, moeten wij eerbiedigen. Zij zijn een bewijs voor zijn edel karakter en recht schapenheid." „Zoover het van mij afhangt, zal ik allés doen, om uw geluk te verzekeren, mijnheer," zeideLucien. „Het is een kwes tie van tijd." Mary verborg weenend haar gelaat in de armen van haar vader. Paul Har- mant keek Lucien aan met een blik, waarin te lezen lag „Om te kunnen wachten, moet men leven en gij doodt haar Het jonge meisje had het hoofd opge richt. Zij had dien blik begrepen. „Vrees niets, vader," zeide zij. „Ik zal leven, ik bebof het u. Ik zal leven om u beiden te kunnen beminnen. Mijn heer Lucien heeft gelijkWij moeten hem tijd gunnen, otn de geslagen wonden te laten heelen. de verwachting te wekken, dat u eens tot mij zult komen.v.." „Als u bewijzen wilt, juffrouw, hier s er een Lucien reikte haar het proces verbaal van het Vondelingenhuis over. Het jon ge meis e nam het en las het gejaagd door. „O ik ben gewroken zeide zij, bui ten zich zelf van vreugde. Die vreugde deed Lucien pijn. „Neen," vervolgde Mary, „neen, u moogt dat meisje niet beminnen. U moet haar haten. Ik zal nu weer kunnen le ven, want ik heb weer hoop gekregen.." Lucien had het document teruggeno men. „Luister nog even, juffrouw," .zeide hij. Neen, ik haat Lucie niet, want het meisje kan niet vèrantwoordelijk ge maakt worden voor de fouten harer moeder, maar de eer gebiedt mij haar te vergeten.... Het zai mij zwaar vallen, de wonde is diep en bloedend, maar we zullen aan den tijd overlaten, haar te heden..Ziehier nu,wat ik u kom vra gen, tot de genezing volkomen zal zijn Mary luisterde, de oogen strak op Lu- probeeren de woning op te sporen va. dezen baron, die onder allerlei voor" wendsels weigerde, haar zijn adres te geven. Na zijn reis naar Joigny had hij nog geregeld omgang met haar. Hij zinde evenwel op een plan, waaraan hij zoo spoedig mogelijk uitvoering trachtte te geven. Van haar kant had Amanda niet min der wantrouwen tegenover haar plato- nischen aanbidder. Zij wilde meer weten van dezen man. Herhaaldelijk had zij getracht hem te volgen. Doch Ovide, op zijn hoede, wist haar handig te mis leiden. Bij al hare vermoedens, kon zij evenwel niets bewijzen. Zij zou echter geduld oefenen, zeker als zij zich waande, hem den een of anderen dag te ontmas keren. „Het geld, dat hij schijnt te bezitten," dacht Amanda, „verkrijgt hij op misda dige wijze. Maar dat kan me niet sche len, als ik zijn bezit maar geheel of ge deeltelijk in handen krijg cien gericht. „U zoudt mij niet gelooven, wanneer ik 'u zeide, dat ik niet leed. Ik lijd veel, maar ik vecht tegen mijn leed. Ik wil alles vergeten en wanneer ik zoo ver ben, zal mijn hart vrij zijn. Dan zullen onge twijfeld de eerbiedige genegenheid en de diepgevoelde erkentelijkheid tegen over u "in meer teedere gevoelens ver anderen. Maar tot dien tijd vraag ik u, mij te mogen afzonderen in mijn smart. Stel u tevreden met deze hoop en leef voor uw vader, die u bemint. Belooft u mij dat „Goed, ik zal volgens uw verlangen handelen 1" zeide Mary zacht op droeven toon. Ik zal wachtenik zal trachten te wachten Lucien was aangedaan, zoo vol gevoel had ze deze woorden uitgesproken. Het arme kind oyerlecft het niet, zeide 1iij bij zich zelf, haar met innig medelijden aanziend. Maar het onmogelijke mag men toch niet van mij verlangen. Op dat oogenblik trad Paul Harmant binnen. Met één blik had hij gezien, be grepen, wat er gebeurd was. Mary veegde hare roodgeweende oogen af. Lucien „Maar hoe kan dat Wat heeft dat lest misdreven, waarvoor ik zooveel «eb geleden, geweend, zooveel slape- öoze nachten heb doorgebracht „Om Godswil, beleedig haar niet. Lu- iic is fatsoenlijk.Zij is rein als een engel." „U zegt, dat u niet meer van haar ^oudt en toch neemt u haar op deze manier in beschermingriep Mary uit. „Ik moet met geweld afstand doen ran mijn liefde. Ik mag niet de dochter fan de moordenares mijns vaders be ltinnen." „Wat Lucie „Lucie is de dochter van Jeanne For ger, veroordeeld door het hof wegens len moord op mijn vader." „Is het mogelijk?" zeide juffrouw Sarinant. „Verzint u dit niet, oVn bij mij Na zijn laatste onderhoud met Paul Harmant had Ovide Soliveau niets meer van zich laten hooren. Enkele woorden door juffrouw Amanda gesproken, had den vermoedens en ongerustheid bij hem gewekt. Hij begon haar te wantrou wen. Hoewel Ovide een wapen tegen haar bezat, had de jonge vrouw het in hare macht hem met een enkel woord over te leveren. Bij de coupeuse stond vast, dat haar protector werkelijk baron Arnold de Reiss heette. In hare oogen meende So liveau te hebben gelezen, dat zij wilde

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 11