IsANATOGEN JÜ Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 0 bladzijden. Zaterdag 11 November 1922 45st© Jaargang No. 14296 mimh Heden keerden wij uit, aan den heer Th. TENGERS Kobbestraat 33 Beverwijk, de Somma van: wegens een overkomen ongeval, met doodelijken af loop, van zijn Zoon Arnoldus Lengers op 20 Augustus 1922. DIRECTIE „N. HAARL. COURANT." Een zwenking. STABSilEUWS. AGENDA S2 NOVEMBER 13 NOVEMBER Veér onzen eigen R.-K. weezen! Ate. Mil. Pens. Bond. De grenswijziging. Vermist. Overtreding maximum snelheid. De politievakschool op R.-K. grond slag ie 's-HertogenboscJi. ESectdificatie van de spoorlijn den Haag—Leiden. Aanbestedingen. Personalia. Asialteering van den Wagenweg. Rectificatie. „De kleine Gids." Baden. Gemeenteraad. Nieuwe Krachten VRAGENBUS. ^rr 3L k. frr fÜï Gemeentezaken. tznfants terribles"- TELEGRAFISCH WEERBERICHT. UIT DIM OMTREK OVERVEEN. -■ De abonnementsprijs bedraagt voor' Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.37 K Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den teks! als ingezonden mededeeling: 60 ct per regel Vraag- en aanbod-ad- vertefltiën 14- regels 60 cent pei plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Vierhonderd Gulden Ondergeteekende heeft bij de behan deling van militaire begroolingen en wets voorstellen wel eens geruchtmakende woorden gesproken. Er was een tijd dal de val van een Katholiek Minister van Oorlog samenviel met een breede cam pagne tegen den Katholieken woordvoer der in de lie Kamer. Het is al weder bijna drie jaren geleden', een heele pe riode in deze wisselende tijden. Ik erken en heb liet altijd eerlijk getuigd: de Katholieken gingen mij niet ver genoeg op den weg der verminde ring van bewapening. Niet alsof er on der Ruys niets gebeurd ware! De val der militaire ministers deed pijnlijk aan, doch bracht ons menigmaal eenige win- stc. Toen Naudin ten Cate ging, kon Mr. Bijleveld met warmte door ons Be groet worden. En Pop Reeft meer en beter in onzen geest gewerkt dan Ai ling von Geusau. Het eindelijk resul taat van de Dienstplichtwet-Van Dijk is verheugend, al bleef en blijft er ook veel te wenschen over. Wat bereikt werd, moest bereikt worden onder zeer moeilijke omstandigheden; het Christe lijk kabinet was mij dierbaar, gezwe gen van de Roomsche éénheid, en de Hè Kamer stond jarenlang vijftig tegen vijftig. Ook deze omstandigheden bracht ik eerlijk naar voren. Onder veel hoon. Sinds verleden jaar bracht echter de uitvoering der wetsbepalingen teleurstel ling op teleurstelling. IJl heb geen taak plichtmatig tc vervullen ft* de militaire kwestie. De weinige vreugde zette mij aan tot afzijdigheid. Maar dat de uitvoering der wet-Van Dijk mij speet, steek ik niet onder stoe len of banken. De vooroefening, de vrijstelling van vier maanden kazerne- verblijf werd in groot gevaar gebracht door dure en militaire opleidingsmelho- den. Buitendien werd en wordt veel te veel geld besteed aan lallooze onderdee- len der mililaire huishouding. •De vereeniging der militaire Depar tementen (waarover nog een motie van mijn hand liep) leed schipbreuk in het gezicht van de haveit. Tk moest erkennen: de zaak ging weer in een hopelooze richting. De twee strijd was groot: óf anderen laten mod deren óf opnieuw veel slof opjagen door nogmaals onze verlangens van 1918 Lot 1920 te herhalen. En ziedaar: plots breekt de zon door. Inderdaad: het daghet in het Oosten! Golijn's verklaring kwam onverwacht."5) Waar tegenstand op grond der histo rie verwacht werd, komt hulp op dagen. Nu of nooil! kan wederom de leuze worden! •Wij kunnen getrouw blijven aan ons pogen. En zegenen de zwenking van hen, die tot heden met ons niet eendrachtig hand in hand gingen. Moge Colijn aan het vaderland de' lang verhoopte zegeningen schenken op het terrein der Defensie. Al is het mij tot heden mislukly mijn vreugde zal er niet minder groot om zijn. Het* Katholieke volk sleune Mr. BOMANS. Tot goed begrip citeeren wij nog- )maals uit de rede van den leider der anti-revolutionairen, den heer Colijn, het volgende. De heer Colijn zeide o. m. in de Ka merzitting van Donderdag: Dan komen wij aan de mili taire uitgaven: We moeien zoowel onze internationale verplichtingen als lid van den Volken bond nakomen als onzen natuurlijken bodem kunnen verdedigen. Wij zullen er llians echter toe moeten komen dat de gedachte om onzen nationalen grond te verdedigen uit onze defensie zal moe ten worden weggenomen en dat we niet meer kunnen doen dan onze interna tionale verplichlingcn als lid van den Volkenbond waarnemen. Daartoe zal noo- dig zijn een operaiicf orgaan, dat al het andere wegsnijdt. De defensie-departc- •ïnpnteb zullen daarin dus ook hun aan deel hebben le dragen, maar deze niet alleen. Over de geheele linie zal di'i noodig zijn. De heer TROELSTRA: Hoe gevoelt de heer Duymaer v. Twist zich hierbjj De heer COLIJN: De heer Duymaer van Twist, in wiens meening de" heer Troelstra zooveel belang stelt De heer TROELSTRA: Ik vroeg naar zijn gezondheid. De heer COLIJN: de heer Duymaer van Twist denkt over deze waagstuk ken precies eender als ik. Stadsschouwburg Het Schouw tooneel Als je maar 'n verleden hebt 8 uur. Gem. Concerztaal H.O.V. Concert 8 uur. Hotel Spoorzicht Stationsplein Matinée en avondconcert. Trianon-tearoom Groole Markt Concert yan 4—6 en van 811 uur. Luxor-tearoom Groote Houtstraat 139 Concert. Oud-Hólland Vcrwulft,Concert. Schouwburg Jansweg^— Muzikahschc Kam- merspWe hall' drie. Museum van Kunstnijverheid Tentoonstel ling van binnenhuiskunst. Geopend van ]04 uur gedurende de maand November. Bloemendaal Hotel Vreeburg Bioscoop Matinée haflf 3 Avondvoorstelling 8 uur. Sociëteit „SI. Bono" öud-weezen 8 uur Bestuur Metaalbewerkers 8 uur Cursus Gregoriaanschc zang 8 uur. Stadsschouwburg Uitvoering R.K. Kring Lord Demon 8 uur. Gem. Concertzaal Popula-ire Beethoven Cyclus 8 uur. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Van 2half- 3 aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Bisschoppelijk Museum Jansstraat, Dage lijks, uitgenomen Zaterdag, Zoin- en Feest dagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 van 2-5 en van 7;10 uur. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen Uitleen van boeken van half 39 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voortm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 9-12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraal 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van" 2—4 en van 89 uur. De Zondags- cn nachtdienst der apothekers wordt deze week waargenomen door de fa. C. G. Loomeyer, Bariiljorisslraat 11 en W. P. Woutersen, Koninginneweg 3. De St. Vincentius-Biblotheek is geopend Groenmarkt 22, Woensdag en Vrijdag van 7J4—9 uur. Generaal cle la Reystraat 2, Dinsdag en Vrijdag van 89 uur. St. Arathoniestraat 89rood, Woensdag en Vrij dag 7SVj uur. KI a nenbeefk straat 60, Woensdag van 7J4—9 uur. Dc volgende giften zijn bij den Binnen vader van het SI. Jaoobs Godslnisi deze week ingekomen: Van J. C. f 1.N.N. f 1.N.N. f 10; N. fl.—Mej.. v. d. V. f 1.Mej. L.i fl.-; Mej. A. f 0.25; M. H. f 0.10; E. v. S. 4 naaidoosjes; M. v. S. een pak speelgoed; N.N. fl.Ree. W. f 2.50; (door lussehenkomst „N. H. Courant" van N.N. Ier navolging f 2.50idem N..N fl.—M. B. f2.50; N.N. f 1.— Hartelijken dank aan deze kinder vrienden DE BINNENVADER. Dond rdag 9 Nov. hield de Alg. Mil. Pens, bond, afd. Haarlem, een. verga dering in liet Café „de Korenbeurs' De voorzitter, de heer Th eel, opende de vergadering met een woord van wel kom aan de belangstellenden eii m(o een kameraadschappelijken groet. Hij sprak zijn teleurstelling uit, dat, niefc meer leden waren opgekomen, daar zeer belangrijke geschriften, van -het hoofd bestuur ontvangen, zouden worden voor gelezen en gaf vervolgens een uiteen zetting van het doel der vereeniging voor belangstellenden, n.l. liet verwer ven van gelijkstelling van pensioen, ook voor gepensiOnneerden van vóór de wet van 1909, welke pensioenen met recht een aalmoes kunnen worden genoemd, ■toegeworpen aan de .ouderen van dagen. Hun achleruitslelüng noemde hij een schande voor den staat en regeering. Daarna las de heer Van Dri^J de geschriften van het hoofdbestuur voor, betreffende de gevoerde en nog te voe ren aclie. Overgegaan werd lot het kiezen valt een commissie voor huisbezoek. Geko zen werden dc heeren de Blaazer en Schouten, die hun benoeming aanvaard den. Een 10-tal nieuwe leden traden tot de vereeniging toe. Naar we vernemen is thans ook bet laatste rapport betreffende de grenswijziging van Haarlem, het rapport van Spaarndam, bij Gedep. Staten ingekomen. Thans zullen Ged. Staten, naar reeds gemeld is, 't wetsontwerp ©enigszins wijzigen en inzenden bij de Re geering ter behandeling in de Staten-Gene- raal. Door den bandelaar in bijouterieën D. C. is aangifte gedaan bij de politie, dat twee pakjes, inhoudende gouden en zilveren sie raden, respeatierelijk 175 en f 200 waar de, door hem per expediteur verzonden naar hel kantoor van den Waarborg te Am sterdam, a'daar niet zijn aangekomen. Door de verkeerspolitie is tegen een tien tal personen prooes-verbaal opgemaakt ter zake van overtreding der maximum snelheid. Gereden werd met een snelheid van 30—40 K.M. per uur. Het volgende adres is verzonden aan de leden der Tweede Kamer en aan de Provinciale Staten De ondergeteekenden, vormende het Bestuur van" en de Commissie van Toe zicht op de Politievakschool, opgericht vanwege den R.K.Politiebond „St. Michaël" te 's Hertogenbosch, kennis genomen hebbende van een adres, aan U toegezonden door het Hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Politie personeel in Nederland, waarbij verzocht wordt geen gelden op de begrooting te doen plaatsen tot het verleenen van sub sidie of steun op andere wijze" aan de nietiwe instelling te 's-Hertogenbosch, achten zich verplicht, bij U op te ko- meii tegen verschillende beweringen, in dit adres geuit zij ontkennen ten sterkste, dat een vakonderwijs, dat zich stelt op de posi tief Christelijke beschouwing ten aan zien van staatsorde en maatschappij, zal moeten schenken „ee'n zeer eenzijdige, zoo niet partijdige opleiding" voor de dienaren van politie, zij ontkennen ten sterkste, dat een Christelijk karakter van dit 'onderwijs „niet anders dan groote schade van het moreel gezag" van het instituut der po litie ten gevolge moet hebben zij willen U er zoo noodig aan herin neren hoe bedenkelijk voor de gevestigde staatsorde zoude kunnen blijken „eene centrale Rijksopleiding" voor de politie, welke,..en politiek en godsdienstig neutraal" zal moeten zijn, gelijk het hoofdbestuur van dezen Aig. .Bond van Politieperso neel in Nederland blijkens dit adres voorstaat zij kunnen er immers op wijzen,hoe ^zeer het feit van het openlijk bij Uw College opkomen, namens een althans in ledental machtige organisatie, vpor eene opleiding van de oolitic, welke en politiek en godsdienstig neutraal" zoude moeten zijn in verband met eene „hoogte der conjunctuurwaarop onze hedendaagsche samenleving" zoude staan, doet uitschijnen het goed recht en de noodzakelijkheid van een vakonderwijs voor de politie op positief Ciir stelijken grondslag, waartoe de gelegenheid be staat, nu eenmaal dit vakonderwijs aan het particulier innitiatief is overgelaten zij nemen de vrijheid, U te wijzen op de dubbele bezuiniging, welke door dit noodzakelijk vakonderwijs voor de po litie vanwege particuliere organisaties ontstaat, doordat eensdeels de overheids organen aldus van een in het andere geval onafwijsbaren plicht worden ont last anderdeels door het opleiden van goed onderlegde en tot zelfstandig optreden bekwame personen in het aantal der aan te stellen politiedienaren beperking kan worden betracht zij komen op voor het goed re^ht eener tweede, zelfstandige "Politievak school met eigen opleidingsstelsel, eigen exame:; en eigen diploma, op grond van het eigen b ginsel naast de te Hilversum bestaande, tot welke te stichten de katholieke Politiebond „St. Michaël" geroepen kan worden geacht en waar mede ook tegelijk dc Zuidelijke Provin ciën tot vermeerdering van hun zelfstan dig medeleven kunnen worden gebaat zij wijzen op de reeds bestaande plaat selijke cursussen te 's-Hertogenbosch, Maas rich4, Haalem, Amsterdam Heerlen Ei dhoven, Bergen op Zoom, Bergen(L.), Brunssum, Hilversum welke in het op leidingsstelsel der school te 's-Hertogen bosch" zijn opgenomen, terwijl andere dergelijke cursussen in voorbereiding zijn te Haarlem, Venlo en Veur; zij geven de verzekering dat in deze nieuwe instelling even goed voor de dege lijkheid van het technisch politieonder wijs zal worden gezorgd, terwijl zij, zoo noodig, herinneren aan het openstaan der nieuwe instelling, ook voor niet katholieke leerlingen, die de Christelijke overtuiging omtrent de grondslagen der staatsotde willen onderschrijven redenen, waarom zij thans, in tegen stelling met het verzoek, in bovengenoemd adres vervat, met allen nadruk ook tot U het verzoek richten, wel degelijk te willen overwegen de mogelijkheid, ook aan het nieuwe opleidingsstelsel te 's-Her togenbosch, geldelijken steun te ver leenen, gelijk tot nu toe, uitsluitend aan het opleidingsstelsel van den Algemee nen NederlandSchen Politiebond en aan de Politievakschool te Hilversum, steun werd verleend. Hetwelk doende, enz. Dc Commissie van Toezicht: Mr. F. J. van Lanschot Voorzitter. Mr. R. del Campo. gen. Camp. A. Vordijk. Mr. L.B.J. Vermeulen. E.V.L.M.Diekhof. Zooals bekend bestaan, reeds lang plan nen om dp spoorlijn RotterdamAmster dam te electrificeeren. Het steeds toene mende verkeer op die lijn maakt uitbrei ding absoluut noodzak© ijk. Een studie-com missie, onder voorzitterschap van den heer Barnet Lyon heeft in verschillende lan den de electrische tractie bestudeerd. Binnenkort zal ©en pro©f genomen wor den in Nederland en wel op het vak Lei denDen Haag. De technische dienst in Utrecht is druk bezig het plan uit te wer ken. In de afgeloopen week zijn op het wegvak reeds opmetingen gedaan en in 't vroege voorjaar hoopt men met het werk te beginnen. Nieuw materieel moet aangekocht wor den en verschillende bestellingen daarvoor zijn reeds gedaan. De verwachting is dat einde 1923 of be gin 1924 de proeflijn gereed zal zijn. Van wege den dienst der genie is aan besteed Het verbeteren van privaten en urinoirs van het privaatgebouw der cavalerie-kazer- ne te Haarlem. Raming f 7030. Laagste inschrijver: fa. W. A. v. Zan ten, te Haarlem, voor f 6209. Het doen van voorzieningen aan mili taire gebouwen en werken te Haarlem en te Schoten. Baming f 24.380. Laagste inschrijver: J. Schutte, te Zaan dam, voor f 19.465. Het verbeteren van bestaande en het maken van nieuwe ocfeuingswegen voor de schoolcompagnie van den motord;east in hst kazernement aan de Kleverlaan te Haarlem. Baming f 18,430. Laagste inschrijver: H. Steenkist, te Haarlem, voor f 15.944. Bij Koninklijk besluit van 7 November 1922 is ingesteld eene Rijkscommissie van advies in zake het bibliotheekwezen, on der bepaling, dat de taak en de werkwij ze van deze commissie nader zal worden omschreven in een door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vast te stellen reglementen is o.m. tot lid dier commissie benoemd de heer J. J. Ver wijnen, bibliothecaris van Teyler's Genoot schap en van de Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen, alhier. Voor de tweede maal is men, van ge meentewege bezig, met het opbreken van de Wagenwegtrottoirs. De eerste maal be trof het verwijderen, voor de woningen, van de faccaliënputten en nu de tweede maal worden er electriciteitskabels en gas buizen onder de trottoirs gelegd. Gister nacht heeft het personeel doorgewerkt om het bovenstaande onder de rails van de tram, zonder storing voor de tram klaar te spelen, zoodat nu genoemde leidingen, in het midden der straat overbodig en ver wijderd kunnen worden. Een en ander geschiedt met het oog op 'de asfalteering van den Wagenweg. In het verslag van de algemeene verga dering van den L. T. Bi. in het blad van 9 dezer werd medegedeeld, dat alle leden een obligatie moeten nemen in de rente- looze obligutieleening. Deze mededeeling is onjuist. De leening is geheel vrij en niet afhan kelijk van het lidmaatschap. Van de N.V. Haarlemsche Drukkers- en Uitgevers Maatschappij v.h. Gebr Nobels ontvingen wij„De Kleine Gids voor Haar lem en Omstreken" een handig boekje met veel wetenswaardigs over Haarlem. Zie hier den inhoud- Dienst der Spoor- en tramwegen betrekkinghebbend op Haarlem, eenige bijzonderheden over het Frans Hals museum, Keuringsdienst en andere instel lingen, gemeentelijk© instellingen en ker ken; bezienswaardigheden van Haarlem en omstreken; de Rijks-, Provinciale- en In stellingen van Algemeen belang; bijzonder heden omtrent de Posterijen; adres- en te lefoondienst van doctorenziekenhuizen, scholen, bankinstellingen, stoombootdiensten enz. Onder bezienswaardigheden van Haar lem troffen we wel aan het monument van Coster op de Markt, maar we misten de R.K. Kathedraal „Sint Bavo". De firma Aster Oliefabrieken, Braken- brug en Ruwe, geeft de gids als recla me uit In het Douche Badhuis aan den Scho- tersingel zijn in den afgeloopen week 1207 baden genomen en in dat_ aan het Leid- sche Plein 792 baden genomen. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem óp Woensdag 15 November 1922, des namiddags ten half 2' in de Statenzaal (Prinsenhof) Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel B. en W. tot goedkeuring rekening, dienst 1921, en begrooting, dienst 1922, voor het 2e en 3e douche-badhuis van de afd. Haarlem der N. H. Vereen. „Het Witte Kruis". 3. Voorstel B. en W. tot goedkeuring re kening en verantwoording van de v.m. Ka mer van Koophandel en Fabrieken. 4. Voorstel B. en W. tot goedkeuring der suppletoire begrooting, dienst 1922, Armen raad. 5. Voorstel B. en W. verleenen vrijstelling art. 10, 2a, der Bouwverordening voor den bouw van een werk- en bergplaats nabij de Talmastraat. 6. Voorstel B. en W. verleenen vrijstel ling art. 10, 2a. der Bouwverordening, voor woningbouw der Haarl. Woningstich ting „Vooruitgang". 7. Voorstel B. en W. tot verhuur van grond aan het Donkere Spaarne. 8. Voorstel B. en W. inzake overdracht voor straat bestemde gronden aan de Mo- lenaerstraat. 9. Voorstel B. en W. tot aankoop grond nabij O.I. Vaartje. 10. Voorstel B. en W. tot vérkoop grond Kennemerstraat. 11. Voorstel B. en W. tot inbreng van perceel Kamperstraat 37 in gem. woning bedrijf. 12. Voorstel B. en W. tot wijziging Raadsbesluit 23 Aug. 1922, no. 19, tot toekenning vergoeding ingevolge art. 100 der Lager Onderwijswet 1920. 13. Voorstel R. en W. verleenen mach tiging tot sluiting van overeenkomsten, bedoeld in art. 19, 4e lid, der Lager Onderwijswet 1920. 14. Voorstel R. en W. tot vaststelling van den staat van te vellen boomen. 15. Voorstel B. en W. tot verhooging crediet voor verbouw van het Gymna sium. 16. Voorstel B. en W. tot vaststelling ta rief voor de levering van duinwater. 17. Verzoekschrift van den Haarlemschen Bestuurdersbond inzake' beschikbaarstelling van levensmiddelen tegen goodkoopen prijs aan werkloozen en schoolvoeding op ruime schaal, met prae-advies van B. en W. 18. Verzoekschrift Plaats. Arbeiders Secr. om uitkeering aan werkloozen te doen ge schieden in overleg met de organisatiën, met prae-advies B. en W. 19. Voorstel-Poppe met schrijven van B. en W. inzake aanstelling van een ambtenaar voor „nazorg" 20. Voorstel B. en W. inzake verhaal in gevolge de Pensioenwet 1922, S. 240, vinden taüooze menschen dag aan dag door het gebruik van Sanatogen. De bekende impresario, de heer Mal r. Gelder* te Amsterdam, schrijft: „Gaarne verklaar ik, dat ik sinds eenigen tijd met groot genoegen Sanatogen gebruik en ieder, die voor vermoeiende en inspannende bezigheden werkkracht noodig heeft, aanraad mijn voorbeeld te volgen." Het Zenuwsterkend Voedsel Vr. Kunt u mij ook inlichten in de Nieuwe Haarl. Courant waar speculaasvonnen te koop zijn? Antw. Handelsadressen worden in deze rubriek niet opgegeven. Vr. Ik ben werkzaam bij de H. IJ. S. M. onder de gemeente Haarlemmertiede c.a. Ik word nu aangeslagen in de forensenbelasting voor de gemeente Haarlem. Is dat billijk? Antw. Dat is niet juist. U dient te recla meeren bij Gedep. Staten van Noordholland. Vr. Ik heb voor eenige weken geleden van een kolenhandelaar mijn anlhraciet ontvan gen .afmeting 3050 (Belgisch). Ik vermoed dat'"door hem deze soort niet aan mij is af geleverd. Gaarne zou ik van n willen verne men of u mij een proefstation voor kolen zoudt kunnen opgeven, opdat ik de zaak zou kunnen laten uitmaken. Antw. Een proefstation voor het door u beoogde doel is ons niet bekend. Wendt u echter tot een anderen, goeden kolenhande laar. Deze zal u kunnen inlichten en mocht uw vermoeden juist zijn, dan kunt u er werk van maken. Vr. Ik ben betrokken in een faillissement, waarin ik voor 65 arbeidsloon preferent ben. Het loopt al van Juli af. Ik zit om het geld verlegen. Moeten ze mij dat uitbetalen? Antw. De afwikkeling ran een faillissement duurt soms heel erg lang. Verplicht om u het u toekomende geld uit te betalen is de curator niet. U zult rustig de ■afwikkeling van het faillissement moeten afwachten. U kunt ook eens gaan praten met den curator. Vr. Hoe hoog; stenden gedurende den oorlog, (dus in den bloeitijd dezer maat schappij). de aandeelen der Kon. Holl. Lloyd ongeveer? Antw. In Juli 1919 bereikten deze aan deelen de hoogste noteering met 231. Ik bewoon een huis, waarbij een tuin van 26 are land, wat reeds door mij werd betrokken op 15 Juni 1902 zonder huur contract. Nu worden huis en tuin verkocht. Tot hoelang heb ik nu nog recht op huur? Plaatselijk gebruik is hier een jaar en zes weken opzeggingstermijn. Antw. Het plaatselijk gebruik dient in acht te worden genomen. 21. Benoeming van: a. een tijdelijk leeraar aan de H. B. S. met 3 j. c. enz.; b. onderwij zend personeel aan de gem. avondschool voor nijverheidsonderwijs; c. een onderwijzeres en een onderwijzer aan de Buitengewone school voor lager onderwijs; d. twee onderwijzers aan school no. 12. De Haarlemsche Bestuurdersbond verzoekt den raad, brandstoffen tegen een verlaagden prijs ter beschikking van werkloozen te stel len; 2, kleediing en dekking eveneens tegen verlaagden prijs verkrijgbaar te stellen voor hen, die geruimen lijd werkloos zijn; 3, Schoolvoeding op ruime schaal zoo spoedig mogelijk te verstrekken. (B. en W. stellen voor, de eerste twee Ver zoeken niet, het laatste wel in te willigen. B. en W. stellen voor: I. Goed te keu ren de eerste suppietoirc begrooting dienst 1922 van den Armenraad, bedragende in ont vangst en in uitgaaf eene som van f 2900. II. Behoudens nadere financiëele regeling, op den post volgn. 283 der gemeente-begroo ting dienst 1922 alsnog een bedrag vant f 2900 beschikbaar te stellen. B. en W. stellen voor, op verzoek van bewoners de.r Van Eedenstraat, de boomen aldaar te laten rooien en bieden voorts een staatje van te vellen boomen aan. tB. en W. stellen voor de Haarlemsche Woningstichting „Vooruitgang" ontheffing der Bouwverordening te verleenen voor het bou wen van 57 woningen en 1 winkelhuis op een terrein aan het Zuider-Builenspaarne. In de zitting van 12 Juli is in han den van B. en W. om prae-advies, gesteld* een motie Poppe c.seen commissie in te stellen, ten einde te onderzoekan, wat te Haarlem kan geschieden voor de nazorg van oud-leerlingen der buitengewone 6chool voor L. O. In hun thans uitgebracht prae-advies stel len B. en W. voor, geen ambtenaar voor de nazorg te benoemen. Het college van B. en W. dat de zaak ongetwijfeld van groot belang acht had zich den gang aldus voorgesteld, dat eerst eenigen lijd zou worden aan gezien wat in deze door het particulier initiatief werd. verricht. In dit verband willen zij in herinnering brengen het werk der „Spaarne-stichting", en den overigens niet georganiscerden arbeid van het personeel der Buitengewone scliool, uit hetwelk een en ander blijkt, dat er niet betrekking tot de nazorg toch méér gedaan wordt dan de inge diende motie zou doen vermoeden. Na verloop van zekere tijdruimte zou dan van gemeentewege al-dan niet met bijstand van deskundigen een onderzoek behooren te worden ingesteld naar de resultaten, welke door het par ticulier initiatief op dit terrein zouden zijn verkregen, ten einde, te kunnen be- oordeelen of er termen zijn om óf rich ting te geven aan dat initiatief, öf over te gaan tot aanvulling der bemoeiingen voor de nazorg. Tegen het instellen van een in da motie bedoelde commissie bestaat bij B. en W. geen bezwaar. B. en W. stellen voor, aan de Wo ningstichting „Patrimonium" ontheffing der Bouwverordening te verleenen voor den bouw van een werk- en bergplaats op een terrein aan de Talmastraat. Het bollendekken. Overal in de bollenstreek kan men zien dat men zich wenscht te vrijwaren voor vor«tschade, schrijft het Kweekersblad. De zachte winters van eenige jaren terug hadden de bollenkweekers eenigs zins zorgeloos doen worden, totdat 1921- 1922 hen leerde, dat een vroege winter Die heb je in ieder huisgezin wel eens en ze kunnen den familieleden een paar hoogst onaangename uurtjes brengen. Gedachtig het „heden ik, en morgen gij" is het dan ook niet aan te raden al te veel te grinniken orn den last die de een of andere familie van zoo'n „vreeselijke flapuit" heeft. Maar wat Bloemendaal's gemeenteraad dezer dagen heeft te stellen gehad met zijn anders nog al door bijna alle collega's be- aaide leden Schulz en Noorman, is te aardig om onvermeld te laten. Deze „enfants terribles" waren het niet eens met het in de duistemisse eener geheime raadsvergadering bekokstoofd rapport inzake de grenswijziging. En ondanks dat hun minderheids-meenmg daar was wèggestemd, maakten zij een rapport, dat absoluut van meening verschilde, met het rapport der meer derheid zonden dat aan Gedeputeerde Staten en wat misschien nog erger is: de Pers wierp zich op dat buitenkansje als op een welkome bruit. Langs den meer en meer in Bloemendaal gebruikelijken weg om „stoute raadsleden" in openbare zitting, per extra-agendapunt subsi diair per extra belegde vergadering, een publiek standje te geven, werden ook de heeren Schulz en Noorman in openbare zitting, exl'-n ''narvoor belegd, ter verantwoording ge roepen. De indruk naar buiten verbeterde er niet op. Tot zoover is bet gemelde, historie. Ik zal niets zeggen over het meeningsver- schil zelf, ook niets vóór of tegen de grens wijziging, maar wel wil ik met vreugde vast leggen, dat de tijd de juistheid van mijn vroeger opgezette stelling achterhaalt, waarbij ik operibaarheid van alle vergaderingen be treffende de grenswijzigings-kwesti.e bepleitte. Met uitzondering van Heemstede en Bloe mendaal, hebben dan ook alle betrokken ge meenten, Haarlem, Schoten, Velsen, Spaarn dam en Halfweg, aan dezen wensch voldaan. Mensohen, die, naar mijn meening, met hun gedachten nog in lang vervlogen tijden leven, bevalen geheimzinnigheid aan, op grond dat men zijn tegenstanders de wapenen in han den geeft, tegen zich zelf. Een argument, waarvan de onjuistheid wel gebleken is. door dat geen enkel argument, geen enkele der wenschen. diepe of oppervlakkige, die vóór- of tegenstanders van grenswijiging hanteeren, onbekend zijn gebleven. Maar veel „schadefreude" ik erken het grif heb ik om het geval Noorman-Schulz omdat wei geen gemeente zoo verzot bleek te zijn op geheimzinnigheid als Bloemendaal en zou eenige oppositie in een andere bij de Haarlemsche grenswijziging betrokken gemeente meer indruk hebben gemaakt dan juist deze Bloemendaalsche? t Barometerstand 768. Stilstand. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 November. Hoogste barometerstand 773.1 m.M. te Neu- fahrwasser. Laagste barometers Lande 740.1 m. M. te Vestmanoer. Zwaklke tot matige Zuddwes-telijlke tot Zuide lijke wind nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen. Ochtend iets kouder. voor de bloembollen in het algemeen zeer schadelijk kan zijn. Darwin-Tulpen, Narcissen en Cro- ussen bleken op sommige tuinen zeer gevoelig te zijn voor vorst en niet min der voor het verstuiven. Allerwege worden nu de bloembollen gedekt korten tijd na het planten. De schade, een vorig seizoen geleden, is een waarschuwing voor velen geweest. De rietprijzen zijn waarschijnlijk hier door op het peil gebleven, waarop zij in den aanvang stonden. Eene verlaging van dit voor de streek onmisbare dek materiaal zou wel gewenscht zijn, want f 0.25 of meer voor een bos dekriet is een te hoogen prijs, vooral voor den Hyacin- thenteelt, waarbij men van zes tot acht bos per bed gebruikt. Een met succes toe te passen bezuiniging ismet de besmetting er al op te rekenen. Ver dunde koemest, dik vergierd over de bedden, of Schiedammer gelijkelijk ver gierd over de bedden, nadat deze „op gemaakt" zijn, vormt een korst, die èn de koude tegenhoudt èn te veel ver dampen van het vocht in den grond voorkomt. Men k:n dan volstaan met een half dek. Deze methode, toegepast in jaren met strenge winters, gaf" tot resultaat, dat geen vorstschade waarneembaar was. Opmerkelijk was, dat in het vorig seizoen in verhouding tot de andere bol gewassen de Hyacinthen het minste van den vorst geleden hebben. Zilveren Professiefeest Op Woensdag 15 November a,s. hoopt de Eerw. Zuster Abbana van de Orde van het H. Gezel schap te Vlijmen, in de wereld genaamd Mej. Anna Faase, geboren te O verveen, haar Zilveren Professiefeest te vieren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1