Sport en wedstrijden. m Mm m m ia mw m m üt 'm m Derde Blad 11 November 1922 SPORTMOMENTEN. D, H. V. B. R. K. F. R. V. B. V m ..IS! *1.1 UIT DEN OMTREK. ?.v.c. 1 KORFBAL BILJARTEN. Biljartbond Haarlem en omstreken. Oud-MeerensteinVereen. 1921. KorenbeursOüd-Meerenstein. GYMNASTIEK. HEEMSTEDE. DAMRUBRIEK. JÉP iC Jm*.iü WM mm --M& -t/lm vM BLOEMENDAAL, De grenswijziging. HEEMSTEDE. HEEMSKERK- KROMMENIE. Het was bij den aanvang van den Moe IETS WAT SLAGEN. MOET! Het hangt overal voor de ramen; U heeft het toch zeker al gezien? Kijkt dan eens goed uit! Zoo staat het er: „Ursus, Gymnastiekuit- Voering 15 November, 8 uur in de Gem. Con certzaal". Ja, dat is de Roomsche Gymnastiekver- eeniging, en het is een beste, zoowel de af- deeling „Dames" als die der „Heeren". Ik weet niet precies hoeveel prijzen deze vereeniging al behaalde, maar het zijn er heel wat, en meest „eerste." Dat zegt toch wel iets. Maar gaat u Woensdag 15 Nov. a.s. eens kijken, 't Is jammer, de eerste rang is al uit verkocht, maar de tweede blijkbaar nog niet. Laat nu de mensehen eens gaan zien, wat hun jongens en meisjes op de gymnastiekaf- deeling van het patronaat hebben geleerd, 't Is er vast een gezellige boel. Ik zou „Ursus" wel den raad willen geven goed bekend te •naken, waar de kaarten verkrijgbaar zijn, want dat staat niet op het biljet, dat ik zag. Deze uitvoering moet een succes worden, want ik hoorde, dat „Ursus" wel wat geld gebruiken kan, nu de gemeente zulke hooge huren vraagt voor de zalen. Daar heb je waarempel dat ook weer, en denk ik weer aan die schoolbesturen, die niet voor een zaal in hun school gezorgd hebben. Maar ze beginnen er al over te denken, heb ik hooren zeggen. Als 't maar waar is. Ik hoop het van harte. „Ursus" good luck! JAN VAN HAARLEM. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. X B. Gr. Willem 3de Duiven 1, Olympia 1Excelsior 1. D. O. N. K. 1—Celer 1. f C W. F. C. 1—R. K. V. Z. 1, Het Westen 1S. M. C. i C. Amdcitia 1R. C. Y. 1. De Damiaten 2S. D. O. 2. 4 D. S. J. C. 1—Leiden 1. zak 1—R. K. V. Z. 2, uitgesteld, I E. M. S. 1Geel Zwart 1. j /F. Celer 2Spartaan 1. 1 Excelsior 2D. O. N. K. 2. R. F. 1—D. O. S. 1. J A. Vitesse 1—S. D. W. 1. A. D. O. 2S. V. A. 1. D. Kinheim 1Het Westen 2. Concordia 2—H. B. C. 3. Geel Wit 1—Geel Zwart 2. i E. Lisse 2E. M. S. 2, Leiden 25. J. C. 2. J. D. O. N. K. 3A. W. 1'. D. I. O. S. 1Haastrecht 1, j A. A. D. O. 3Vitesse 2. Bergen 1S. V. A. 2. J E. Geel Zwart 3Zilk 2. R. K. V. Z. 3—S. D. S. v Santpoort 2Amicitia 2, i F. S. M. G. 3—Lisse 3. Leiden 3—E. M. S. 3. /Fa Lisse 4Leiden 4. Lisserbroek 2-—S. M. C. 4. JM. A. W. 2—D. O. N. K. 4, DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Ons Heemsteedsche H. B. C. neemt momen teel een zeer mooie plaats an op het ranglijstje, Jat er alls volgt uitziet: Braaf Willem II ff.B.C. Albatros leonidas E.M.M. v.v.z. Wilskracht 4 3 4 6 5 5 2 3 0 10—3 82.— 0 4—2 51.66 10—4 51.25 7—21 61 7—10 40.80 6—6 30.60 1—2 lfc.50 2—8 00.— Men ziet uit dit lijstje, zooals het ér nu tijstaat, dat de weds Ir ij dén tusschen Graaf Willem II en H.B.C. de groote wedstrijden tan het seizoen beloven te worden! Zondag j.B. heeft de Heemsteedsche combi- zatie zich kranig gehouden tegen Wilskracht, Jat er met 21 aan moest gelooven. Leoni- las overtrof zichzelf, door ook in Hilversum an E.M.M. te winnen en P. V. C. hakte d'it- naal Albatros mot 40 in de pan. H.B.C. ontvangt a.s. Zondag de club uit Hilversum. Dit wordt een spannende Strijd, vaar we de Heeinsteders veel kans geven, om »u niet zooals in het Gooi sleohts 1 punt te >ebalen, doch bedde punten uit den strijd te kalen. Toch zal H.B.C. op moeiten passen en (een verkeerde conclusies trekken uit de beide nederlagen van E.M.M. tegen Leonidas. In lotterdam komt V.V.Z. bij Leonidas op visite. iVe houden het hier op een Rotterdamsehe overwinning. De leiders gaan naar Amersfoort »ro zonder twijfel hun vijfde overwinning te koeken. Damiaten is voor de tweede klasse I weder- jm vrij, Het programma voor Zondag a.s. luidt tLs volgt: Oefenwedstrijd Ned. XI—Go Ahead. -WESTELIJKE AFD. Ie klasse. JT.V.V.-V.O.C. oparta— Quick. 1 i 1 ïaarlem— Feij cnoord OVERGANGSKLASSE. Hilversum—Z.F.C. f.VA. A.D.O. StormvogelsExcelsior. r.U.C,.—H.F.C. D.S.Spartaan, ;V-W—'t GoOi. Réserve le Klasse A. t Gooi 2—Haarlem 2. ÏLF.C. 2—Rapiditas 2. ijax 2Spartaan 2. z.F.C. 2— Hilversum 3 S i 7 Reserve le Klasse B. Fcijenoord 2S.V.V. 2. D.F.C. 2—H.D.V.S. 2. R.F.C. 2—H.B.S. 2. i i '2c Klasse A Z.V.V.—A.F.V. W.F.C.—E.D.O. HollandiaAl cm aria Viclrix. Schoten—Zandvoórt. Hortus—Q.S.C. v 3e Klasse C, E.D.W.T.O.G. H SV.—Bloemenda al Sloterdijk—De Kennemei^ V.S.V.—Watergraafsmeer. OOSTELIJKE AFD. le Klasse. Enschedé Boys—U.D. Heracles—Be Quick. ZUIDELIJKE AFD. P.S.V.—Bredania. D .O ,SK .O .—Eindhoven. NOORDELIJKE AFD. Upright—Forward. VeendamAlddes. i Frisia—Friesland. Velodtas—W.V.V. Het is Haarlem niet gelukt voor den wedstrijd tegen Feijènoord uitstel te ver krijgen. Erg spijtig zijn we hier niet om, temeer daar R.O.H. toch voor de competitie een bezoek aan den' Schoterweg moet bren gen. Intusschen. heeft men gemeend do zen wedstrijd toch nog op 19 November te moeten vaststellen. Of men erg veel zal voelen voor een vertooning waarin het spelpeil van de bei de tegenstanders zoo ongeveer 75 pet. ver schilt zal de tijd leeren. Haarlem ontvangt dus morgen do jon gere Rotterdammers. Het spreekt vanzelf dat de roodbroekem hier weer aan het kortste eindje trek ken. Want ondanks de verzekering van enkele sportjournalisten die ons wekelijks vertellen dat Haarlem zoo slecht niet heeft gespeeld en er geen reien tot pessimisme is zitten de Sehoterwegmenschen leelijlc in den put. En aan hen, die nog mochten ge looven dat Haarlem verleden week tegen Ajax een goeden wedstrijd speelde, moet ik helaas die illusie ontnemen. Hetgeen Haarlem in De Meer vertoon de stond heusch niet op hoogér peil dan hetgeen we b.v. bij Edo of Schoten kunnen zien en dat het slechts 13 werd zat 'm meer in het feit dat de Ajax-aan val over een wanhopig stelletje schutters bleok to beschikken. En zooals het thans gaat blijft. Haarlem sukkelen precies tot het te laat is. Wel beamen we gaarne dat Pellocom, Brakel, Scharff e.a. geen le klasse voet ballers zijn maar het. aantal gewaagde proefnemingen met andere spelers heeft al reeds lang bewezen dat dit absoluut niets baat; en wel om de eenvoudige reden dat het aantal goede voetballers in Haarlem momenteel uiterst gering is. Laten we echter op 't onderwerp te rugkomen. 'n Eeijenoord-overwinning schijnt ons zoo goed als zeker. De beide andere lo klasse wedstrijden zullen wel in overwinningen voor de thuisclubs, resp. U.V V. en Sparta eindi gen al geven we dadelijk toe dat het voor de voetbalprofeten een bij uitstek slechte tijd is, vooral wanneer het de voorspelling van een Westelijke le klasse wedstrijd geldt.. In den Overgang begint eenige teeke- ning te komen, althans voor wat de be zetting dor eerste plaatsen betreft. Stormvogels on H.F.C. zijn hiér de ge gadigden, op den voet gevolgd door het R'damsche Exelsior. H.E.C. trekt morgen naar de Residentie. V.U.C. is hier de tegenpartij en we heb ben alle reden óm weer op oen Span- jaardslaan-overwinning te rekenen. De H.F.C.'ershebben echter reeds on dervonden dat in hun nieuwe omgeving oppassfen de boodschap is. Intusschen zijn we verheugd over de wijze waarop de Goold Old zich in deze Struggle of Life afdeeling weert. De le klasse is echter nog' slechts een stip aan den horizont. Stormvogels speelt 'haar zooveelsten thuis wedstrijd. Ditmaal tegen Excelsior. Het geen we van de B'dammers aan de Span jaardslaan zagen doet ons een IJmuiden- sche overwinning verwachten. In de 2de en 3de klasse staan aardige ontmoetingen op het programma. Vooreerst de wedstrijd SchotenZand- vaort is belangrijk, zij het dan ook, dat Zandvoort hier in hoofdzaak de belangheb bende is. De Zaridvoorters maken na Edo nog steeds een goede kans en zullen er dan ook alles opzetten hier geen punt te verspelen. Echter schijnt Schoten ons nog steeds in staat om elke vereeniging in 2A des noods een nederlaag toe te brengen. Het zou dus niet zoo vreemd zijn wanneer de nieuwe 2de klassers na dezen wedstrijd hun kansen aanmerkelijk zagen geredu ceerd Edo heeft het vrij wat makkelijker in het Wormerveersche Sportpark. Het is dan ook zoo goed als zeker dat de rood zwarte Haarlemmers daar hun pantenaan- tal met 2 vermeerderen. In de 3e klasse G gaat de strijd tus schen twee oude tegenstanders. Met af wisselend succes bekampten deze vereèni- gingen elkaar reeds vele malen. De Bloemendalers die ditmaal weer 'n goeden gooi naar 't 2de klasseschap doen zijn thans sterk favoriet. Evenwel mag men verwachten dat H.S.V., hoewel er voor haar aan den uitslag van dezen wed strijd weinig gelegen is, vooral togen BIoo- mendaal haar beste beentje voor zal zet ten. De Bloemendalers zullen echter, wil len ze hun kansen behouden, over dit beentje moeten stajopen. En nu, „last net least" het Neder] andsch Elftal. De oefenwedstrijd welke morgen te gen Go Ahead wordt gespeeld is om te beginnen alvast oorzaak geworden van 'n kwestie tusschen Blanw-Wit en de Mij Het Stadion. En terecht is aan den N.- V.B. de vraag gesteld waarom hier nu weer juist het Stadion voor genomen moest worden. Natuurlijk is het de dubbeltjes- kwestie welke den N.V.B. weer naar Am sterdam deed uitzien. Maar we vragen aas tooh af of het om der wille van de pro paganda niet beter was geweest deze ont moeting niet in de hoofdstad te doen plaats vinden. Waar eerst de N. V. B. wilde pnopageeren met districtewedstrijden schijnt men biervan thans maar weer ge heel af te zien. En wanneer de propaganda niet: meer op het N.V.B.-programma staat dan zou er althans om onaangenaamheden te voorkomen nog wel een beter terrein dan het Stadion te vinden zijn geweest. We denken hierbij b.v. aan het fraaie H.E.O.t-terrein dat gemakkelijk disponibel was geweest. JAN B. 't Blijkt voor „Advendo" geen gemakkelijke taak te zijn in de le klasse te spelen. Momen teel bezetten ze de onderste plaats. En nu moeten ze morgen naar Leiden om zich met „Vitesse" te meten. Wel zijn de Leidenaars niet meer zoo sterk als in 't. vorig seizoen, doch „Advendo" zal geen kans zien te winnen. Haarlem in de overgangsklasse is ook ndet bijzonder op dreef en moet zich terdege wapenen om niet in de laagste regioo-en te blijven hangen. Morgen tegen D. E. D., heb ben ze een inooie gelegenheid hun positie te verbeteren. „Macbi" tegen „Animo", kon wel eens een gelijk spel opleveren. Voor den H. K. B. komen uit: A. J. C. A.Haarlem III, A. J. C. B. Advendo III, G. S. D.Macbi II en De Kraaien II—A. J. C. III. INSIDER. Klasse B. De Haarlemmers, die naar Beverwijk trok ken speelden een niet fortuinlijken wedstrijd, in lokaal Oud-Meerenstein. Het is hun dan ook niet mogen gelukken een der partijen te winnen. Integendeel werden ze met sprekende cijfers geklopt. Hier volgt de uitslag: Oud-MeerensteinVereeniging 1921. 100 55 100 67 100 66 100 37 10O 64 500 294 Klasse D. TIEN JAREN UIT ONZE VADER- LANDSCHE GESCHIEDENIS. (1806—1815) door Jos. P. H. Hamers. In een goed gespeelden wedstrijd Donderdag avond in lokaal Korenbeurs, tusschen boven genoemde vereenigingen, wisten de spelers uit Beverwijk de overwinning te behalen op Korenbeurs. De thuisclub maakte in totaal 355, tegen 366 voor Oud-Meerenstein. Donderdagavond werd in café „de Kastan jeboom" te Heemstede een partij van 500 caramboles (Iibre) gespeeld tusschen de heeren de Jager uit Haarlem en den heer W. Kobus van Heemstede. De heer de Jager was er zeer slecht in, terwijl ook de heer Kobus vooral in den aan vang niet aan de verwachtingen voldeed. Niet minder dan 15 poedels werden door hem ge maakt, terwijl ook hooge serie's uitbleven. De heer Kobus maakte de hoogste serie 48, terwijl de heer de Jager het slechts tot 30 bracht. In 25 beurten is de stand pas 171;00, doch dan loopt Kobus snel uil, maakt in 6 beurten 122. Steeds meer loopt Kobus uit en in de 43ste beurt is de stand 398203. Op het einde loopt Jager even uit, en de 50ste beurt is de stand 443289, maar dan maakt Kobus in 4 beurten, waaronder een 14 en 30 de 500 vol, terwijl de Jager op 296 bleef. Het was van beiden een heerlijk spel, en het talrijk publiek heeft genoten. Gymnastiek. Zondagavond geeft de R.K. Gymnasliekvereeniging „Willen is Kunnen" een uitvoering in het R.K. Vereenigingsge- bouw, onder leiding van den instructeur S. P. Uvenhoven. Hel programma bevat: Gymnastiekoefeningen damesafdeeling. Gymnastiekoefeningen heerenafdeeling. Marmergroepen met electrische kleurenve.r- Iichting. Een extra nummer dat een verras sing moet worden en als slotstanden. Als humorist zal optreden H. A. M. W. I. K. mag zeker wel op de belangstel ling van hel Heemsteedsche en vooral Room sche publiek rekenen. Verzoeke alle correspondentie deze rubriek betreffende te zenden aan den Damredacteur P. J. VAN DARTELEN, Roosveldstraat 70 Haarlem. PROBLEEM No. 166. Auteur: J. Wielenga, Zuid-Schalkwijk, lste Publicatie. Stand: Zwart 9 schijven op 7, 8, 9, 13, 17, 3 - 18, 21, 28 en 30. Wit 9 schijven op 27 29, 31, 37, 39, 41, 42, 46 en 48. PROBLEEM No. 167. Auteur: J. Wielenga, Zuid-Schalkwijk. V////3 Stand: Zwart 13 schijven op 3, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 19, 20, 21, 24 en 25. Wit 13 schijven op 28, 29, 31, 33, 35, 37, 40, 41, 42, 44, 45, 48 en 49. Voor beide problemen geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen worden dagen ingewacht. rne binnen acht EINDSPEL MEESTER BLANKEN AAR met beschouwing door A. M. Olsen, uit (Het Damspel) Maart 1915. W/Jb ÉJ '/M<% -MM Stand: wit, drie dammen op 10, 36 en 48; zwart, dam op 20 en een schijf op 21. Bijna elk eindspel van onzen grootmeester Blankenaar is en doet aan als een openbaring. Wij komen onder den indruk van zijn ontzag wekkende prestatie. Verlustig u, lezer, in zijne geniale composi tion en volg met meer dan gewone aandacht de volgende oplossing. Hot hoofdspel is aldus: 1. 1041 21—26 De sterkste tegenweer. Voor spel met de dam, zie de varianten 1 tot 3. 2. 48—43 20—3 Noodzakelijk. Elke andere'zet verliest na genoeg op slag. wil 41—10, 43—27 43—21, 36—22; 43—21, 41—28; 36—4, 43—27. o.a. 2015, 20—24 of 29, 20—33 .20—47 3. 41—37. Verhindert zwart de schijf te offeren,, want als hij het doet, dan slaat wit 37:26 met be kende winststelling. Op 3—8 of 12 wint wit 43—21, 36—22. 4. 37—46 17—6 De sterkste zet, want na 173 wint wit 43—25, 36:9 of 36—31 en na 17—50, wit 43—21, 46—28. De door 17—6 gevormde stand is echter een ware prachtstand. Wit wint nu door twee fraaie Zetten: 5. 43—32!! 6—50 Op 6—1, 11 of 17 of op 26—31, wit 36—18 of 22. 6. 32—21 26 17 7. 46—28 50 22 8. 36 18 wint. VARIANT 1. 2. 41—19 3. 36 4 Op 25—3 wit 48—26. 4. 4-15 5. 1520 wint VARIANT 2. 1. 2. 3. 4. 5. 1. 2. 3. 48—25 25—30 36—31 30—48 wint. VARIANT 3, 48—25 36 13 wint 20—25 21—27 25—20 20—3 20—15 15—47 47—42 42 26 20—3 21—27 Nu blijven er nog wel een paar kleine I Bij onderzoek is gebleken, dat bij aanbotr» vaiantjes onvermeld, doch we mogen ver- jj van hoogstens 50 arbeiderswoningen te Bloe trouwen, dat ieder lezer wel zooveel spelken- nis bezit om die te doorgronden. Door wondre kunst met luttel schijven, Zal Blaukenaar onsterflijk blijven. Vervolg. Het naschrift tracht dan de beweringen van de heeren Schulz en Noorman te weerleggen. Het wordt absoluut onjuist genoemd, dalt de vrees van onrecht te worden gedaan de stuw kracht is geweest bij het nemen van gewich tige besluiten. De heeren Schulz en Noorman zeggen dit wel, doch het kan hoogstens een veronderstelling van die heeren zijn, die door niets gestaafd woTdt en die met beslistheid van de hand gewezen wordt. Wat betreft de bewering, dat vele arbeiders, die in de gemeente Bloemendaal werkzaam zijn, elders moeten wonen, wat van die arbeiders extra moeilijkheden en extra be lasting (forensen) vordert, kan worden mede gedeeld, dat uit de laatste officieele gegevens is gebleken, dat plm. 300 gezinshoofden (waar onder plm. 175 Prov. ambtenaren en 75 ar beiders) in de gemeente Bloemendaal werken en elders wonen, waar tegenover staat, dat plm. 450 gezinshoofden (waaronder plm. 50 arbeiders) in andere gemeenten hun werkkring hebben en hier wonen. Alleen van de aan het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort werk zame ambtenaren (hoofden van gezinnen) zijn er plm. 100 woonachtig te Santpoort, hetgeen natuurlijk Verband houdt met de ligging dier inrichting, ongeveer op de grens van Bloe mendaal en Vel.sen. Vervolgens wordt een overzicht gegeven van het vele wat in de gemeente Bloemendaal op het gebied van den woningbouw gedaan is. In de gemeente Bloemendaal zijn, beha/vè de Woningbouwvereeniging „Dudnwijck," welke zonder geldelijken steun van de gemeente wo ningen doet bouwen, niet minder dan vijf Vereenigingen in het belang van de verbete ring der Volkshuisvesting met steun van Rijk en Gemeente werkzaam, le weten: mendaal ook in dat gedeelte van de gemeenU geen sprake meer zou zijn van een wonir.gte kort. Het is waar, dat daar ter plaatse, sJechk zeer weinig voor arbeiderswoningbouw go schikt terrein beschikbaar is, vooral om dat de gronden die zich voor dien bouw bi uitstek leenen, in eigendom behoorend aan groot-grondbezitters, die van die gronden geen afstand willen doen of wei een zoodanigen koopprijs vragen, dat het onmogelijk word! om er arbeiderswoningen te bouwen. Tori» zijn B. en W. er van overtuigd, dat 't terrein, noodig voor den aanbouw van het aantal woningen, waaraan inrderdaad beboete bestaat in het noordelijk deel der gemeente, wei beschikhaai zal komen. B. en W. "denken hierbij aan t be- bouwingsplan van de spoedig in exploitatie te brengen terreinen tusschen „Sparrenheuvel" en de Spoorbaan, in het bijzonder op het voor arbeiderswoningbouw bestemde gedeelte, dat parallel loopt met den Kinheimweg. .Uit het vorenstaande zal gebleken zijn, dat het Gemeentebestuur van Bloemendaal zich de zorg der Volkshuisvesting terdege heeft aangetrokken en het zijne heeft gedaan om den woningnood in deze gemeente te bestrij den, iets wat nog te sterker naar voren komt als men weet, dat alle terreinen waarop wo ningen van Woningbouwvereenigingea zijn gesticht, door de Gemeente beschikbaar rijn gesteld na aankoop van die gronden. Wanneer men voorts in aanmerking neemt, dat in de gemeente Bloemendaal 10300 zielen tellende, behalve de bevo'lkrmg van het Pro vinciaal Ziekenhuis ongeveer 2500 gezinnen (met een zielenaantal van plm. 9000) gehuis vest zijn, waarvan plm. 775 arbeidersgezinnen (dat is plm. 30 pet. van die bevolking), dam js toch \rel overtuigend bewezen, dat Bloemen daal zelfs buitengewoon veel voor de Volks huisvesting heeft gedaan, aldus het naschrift. Het Gemeentebestuur van Bloemendaal heeft wed niet den woningbouw gesteund op een on doordachte wijze als in enkele andere gemeen ten valt te constateeren, waar vele met steun van Rijk en Gemeente gebouwde woningen als zij gereed zijn gekomen onbewoond blijven slaan, neen, het heeft niet geschroomd zijne medewerking te weigeren als na grondig on derzoek bleek, dat aan de woningen, welke men voornemens was te stichten geen bepaal de behoefte bestond, maar het beeft tori» le de Wonrngbouwverr-'-Vi-te' daal"; 2o „Bloemendaal-Noord"; 3o. „St. jd medewerking verleend als het plannen Jozef"; 4o. „SM. .Becedictus'5e Duin". Door de Woningbouwvereeniging „Bloemen daal" werden geslicht: 93 arbeiderswoningen, 2 winkelhuizen en 1 kantoorlokaal, vormende het z.g. „tuindorp"; 11 middenstandswoningen aan de Rampenlaan; 110 arbeiderswoningen aan de Van Stoiberg- aan, en 37 arbeiderswoningen aan de Veld- aan en den Bentvel'dsweg. Door de Woningbouwvereenr'gjng „Bloemen daal-Noord" werden in deze Gemeente ge slicht: 3 arbeiderswoningen en 1 -winkelhuis aan den Brederodeweg; 4 arbeiderswoningen in het Bloemendaalsolieboseh, en 14 arbeiders woningen aan de Bosch et» Duinlaan. In de gemeente Velsen werden voor deze Vereeniging (in hoofdzaak bestaande uilt per soneel van het Prov. Ziekenhuis) 42 arbeiders woningen gebouwd. Door de Woningbouwvereeniging „St. Jozef' werden gesticht: 22 arbeiderswoningen aan den Vogelenzang- scheweg. Door de Woninbouwyereen-ging „St.-Bene- diclus" werden geslicht: 49 arbeiderswoningen in Duinlustpark. Door de Woningbouwvereeniging „Bosch 1 Duin" werden gesticht: 56 middenslandswoningen nabij het Bloe- endaalschebosch. Ais men voorts nog in aanmerking neemt, dat in deze gemeente met bouwpremie en ypothecair crediet van het Rijk, waarvoor de emeente zich garant heeft moeten Stellen: 8 ■oniimgen door particulieren zijn gebouwd en dat door de bemiddeling en den steun van B. en W. ongeveer 50 woningen met bouwpre mie zonder hypothecair crediet zijn of worden geslicht, dan wil 't B. en W. voorkomen dat men het Gemeentebestuur zeer zeker niet kan en mag aanwrijven, dat het tekort is geschoten in de zorg voor den bouw van arbeiders- en mid denstandswoningen. Verder nagaande of, en zoo ja, in welke ma te h'er momenteel nog behoefte aan arbeiders- en middenstandswoningen bestaat, zij er op ge wezen, dat, om daarvan een duidelijk beeld te geven, deze gemeente te verdeden is in vier wijken, n.l. Vogelenzang, Aerdenhout, Over- voen en Bloemendaal. In de wijk Voyelenzang is dooT den bouw van de 22 woningen der Woningbouwvereeni ging „St.-JozeT" afdoende voorzien in de be hoefte aan arbeiderswoningen. In de wijk Aerdenhout zijn in den aanvang van dit jaar de 47 arbeiderswoningen van de Woningbouwvereeniging „Bloemendaal" gereed gekomen, waardoor ook daar geen woning- ood meer bestaat. In de wijk Ouerveen zijn door de Woning bouwvereeniging „Uloomendaal" meer dan 100 woningen gesticht. Indien het t.z.t mocht blijken, dat in deze buurtschap nog enkele woningen meer noodig zijn, dan vindt men Ier plaatse meer dan genoeg aan de gemeente toebehoorend bouwterrein, in de eerste p aats dat grenzende aan „tuindorp" en in de tweede plaats verschiPende terreinen op Rolland. In de wijk Bloemendaal zijn gesticht 22 ar beiderswoningen door de Vereeniging „Bloe mendaal-Noord", 49 arbeiderswoningen door de Vereeniging „St. Benediictus" en 56 midden standswoningen door de vereeniging „Bosch en Duin." In de behoefte aan middenstands woningen is in deze wijk voldoende voorzien, terwijl er een klein tekort aan arbeiderswoningen blijkt te bestaan, dat voornamelijk zijn oorzaak vindt in de te Bloemendaal gevestigde Provinciale ondernemingen, het Provinciaal Ziekenhuis, liet Provinciaal Elecfriciteitsbedrijf en het Pro vinciaal Waterleidingsbedrijf. Reeds zijn hier meer dan 100 gezinnen van Provinciale amb tenaren gevestigd. Te Castrócum werden voor de beambten van het Provinciaal Gesticht „Duin en Bosch" 28 permanente- en 24 noodwoningen geslicht voor rekening van de Provincie Noordholland, terwijl er door Woningtbouwvereenigingen in bet geheel 46 woningen werden gebouwd, niettegenstaande de arbeidersbevolking aldaar in zielental niet veel minder is dan hier. oof woningbouw bereikten, waarvan de uit voering bij onderzoek noodzakelijk bleek. Deze gedragslijn heeft het gemeend te moe ten volgen en op dat voetspoor zal het blij ven doorgaan, zooals aan de Gemeentebestu ren vanuit den Haag nadrukkelijk wordt voo» geschreven." Gebaren: d. van M. van TunenAdmiraal, z. van J. A. Oschatz—Lansing. Getrouwd: P. Fris en B. M. Ronde. B. Voetberg en G. W. Verver. W, L. Deen eri M. H. Galjaard. Overleden: W. Schipper 75 jaar. M. E. Wijbregl, 86 jaar. J. E. Spigt, 58 jaa» R. Verdegaal, 80 jaar. Propagandaverg. Ned. R.K. Politiebond \,St. Michaël". Donderdag 16 November 's avonds 6.30 houdt bovengemelde bond eene propagandaverg. met als spreker de heer M. L. A. Klein, lid van den raad der gem. Haarlem en bondsambtenaar van den' R.K. Politiebond „St. Michaël". De verg. zal gehouden worden in het R.K. Verenigings gebouw, Rijksstraatweg 76. te Wijkeroog. Niet enkel de georganiseerden. maar voor al de niet en niet R.K. georganiseerden wor den aangespoord deze vergadering bij te wi nen. Geef den heer Klein de gelegenheid u aan te foonen de noodzakelijkheid van gorgani- seerd zijn, en dan natuurlijk op Katholieken grondslag, omdat het woord van Paus Leo XIII z.g. n.m. organiseert u, maar onder hri kruis, ook gericht is tot de R.K. Politieman nen. Gemeenteraad. De gemeenteraad cKe Donderdagmorgen voltallig bijeen kwam, be sloot 'n gedeelte van den duinweg dat ze als het hare gerekend had. maar wat in ei gendom toebehoorde aan Jhr. Boreel van het kadaster onzer gemeente na voldoende gebleken eigendomsbewijzen af te zullen voe ren. De heeren de Wilde en W crib oren zullen zitting nemen in de commissie der werke- loozen. Als oudste lid in jaren die belast rijn met met het nazien der gemeenterekening, wijst de heer de Wilde op tal van uitgaven, di« op de begrooting veel te hoog staan. Verder bep'eit hij afschaffing uit een bezuinigings oogpunt van den controleur der gemeento- financiën. ook met het oog op z.i. hem go- bleken onbetrouwbaarheid van dezen contro leur. Verder bepleit hij vermindering van uit gaven van vele posten die op 't budget voor komen, als opbrengst rijkspremiën, aankoop meubilair en reis- en verblijfkosten. Verdwijning subsidie der burgerwacht en het van ouds bekende schouwmaal raadt hjj ten sterkste aan. Op sprekers aandringen zal een onderzoek gedaan worden in zake de twee woningbouw- vereenigingen waarvan de gemeente jaarlijks ruim 8000 aan het rijk voor verleende voorschotten moet afdragen en waarvan ons gemeentebestuur, niettegenstaande deze ver eenigingen nu ruim 2 jaar een 40 tal wo ningen voor 4.50 per week verhuurden, nog niets heeft terug ontvangen. Personalia. Onze oud-plaalsgenoot, de heer J. Melchior, slaagde voor de akte Aard rijkskunde Middelbaar Onderwijs. Burgerlijke Stand. Geboren: Geertruida Emma, d. van Jac. A. van Rosmalen en Maria Snijders. Simon, z. van K. Kuyper en N. de Wit, Catharina Maria, d. van M. Boon en M. de Boer. Ondertrouwd: Tjeerd v. Dalen en Guurtja Smit. Getrouwd: Gerrit Rol van Uitgeest en Aal tje Dubbeld. Overleden: Jan Brasser, 23 jaar. z. van C. Brasser en K. v. Harlingen. Neeltje Mo lenaar, 57 jaar, echtgenoote van G. Luyting. 38. Inmiddels rukte een legermacht van B0.000 man, onder aanvoering van den Werwinnaar van Austerlitz en Jena in per- toon, op naar de Sambre. Een proclamatie les Keizers, vervat in bewoordingen, waar- tan hij alleen het geheim kende, om zijn toldaten in geestdrift te doen ontvlammen, lerinnerde hen aan de luisterrijke over winningen der Franschen op de slagvelden »an Europa. In deze proclamatie liet hij ktoral uitkomen, den toeleg der Verbonde len, om Frankrijk's vrijheid aan banden leggen en somde hij de volkeren op, die jich tegen dien toeleg hadden verklaard m zich als zijn bondgenooten onder de Iransche legervanen zouden scharen. „De taksers, de Belgen, de Hannoveranen, de toldaten van het Rijnverbond, branden )an ongeduld om uit de rangen der gealli- prden, die vijanden van de rechten der la ties, over te loopen." Door deze en dergelijke tiraden poogde Napoleon den moed zijner regimenten te verhoogen en hun de numerieke overmacht van den vijand gering te doen schatten. Hij rekende er vast op, dat de Belgen zijn zijde zouden kiezen. in dit bedriegelijk vooruitzicht gaf hij bij missive van den 11 den Juni aan zijn mi nister van Oorlog bevel, om duizenden geweren naar de Belgische grensplaatsen te zenden, „opdat zoo schreef hij in geval het krijgsgeluk met mij is, ik de Bel gische boeren, vooral die van 't Luikerland, kan wapenen." In Brussêl zelf wemelde het van aanhan gers des Franschen Keizers. „Wij werden er met ongeduld door hen verwacht." Deze woorden door generaal Drouot op den 23- sten Juni 1815 in den Senaat te Parijs ge sproken, strekken tot bewijs, dat er een innige verstandhouding bestond tusschen de Franschen en een deel der Brusselaars. Zóó vast was Napoleon er van overtuigd, dat hij België binnen enkele dagen zou ver overen, dat Baron de Stassart, de oud prefect van het departement der monden van de Maas, reeds door hem als de toekom stige keizerlijke regeeringscommissaris in de Zuidelijke Nederlanden, was aangewe zen. Tegenover het betrekkelijk gering aan tal Franschen troepen, die Noordwaarts den vijand te gêmoet trokken, maar die er fier op gingen, door hun keizer in persoon ten strijde te worden aangevoerd, waren de geallieerden met het dubbele aantal, 220.000 man, in het veld verschenen. Zij waren over een groot gedeelte over het Noorden van België verspreid en stonden onder bevel van den hertog van Wellington en veld maarschalk von Blücher. Het Engelsch-Nederlandsche leger op een totale sterkte van 95000 man gebracht, was gekampeerd van af Jemappes tot aan de Noordzeede Pruisen hadden hunne tenten opgeslagen aan de oevers van de Sambre en de Maas. Blücher's hoofdkwar tier bevond 2ich te Namen, dat van Wel lington te Brussel. Bij de Engelschen waren 25.000 Nederlanders ingedeeld 15.000 Hol landers en 10.000 Belgen. Omstreeks drie uur in denmorgen van den 15den Juni, trokken de Franschen de Sambre over en maakten zich meester van Charleroi, zonder door de in de omstreken verspreid liggende Pruisische detachemen ten, die ijlings op Fleurus terugtrokken, te worden bestookt. De bevolking van Charleroi haastte zich den Franschen keizer geestdriftig toe te juichen. Op bevel zijns meesters, schreef Baron Fain, eerste secre taris van het keizerlijk kabinet, aan Joseph Bonaparte„de geestdrift der inwoners van Charleroi en omliggende dorpen, is onbeschrijfelijk. Het is, alsof wij midden Een tweede, nog dringerder tijding, bereikte den Britschen veldheer omstreeks 10 uur des avonds en te middernacht ontving hij voor de derde maal bericht, ditmaal, dat Napoleon de vesting Mons (Bergen), onge- id had gelaten en langs de Sambre snel in Frankrijk zijn." Daarentegen krabbelde voo wiarts rukte. Toen deze laatste tijding in een ooggetuige, een Franschman, in zijn ~„i„v- dagboek „Aan den ingang der dorpen, die wij binnen trokken, kwamen ons benden landlieden tegemoet onder den kreetleve de keizerdoch hun geestdrift scheen mij toe, niet van de echte soort te zijn. Om de waarheid te zeggen, zij maakten op mij meer den indruk van betaalde claqueurs dan van dorpelingen, die aan hun spontane gevoe lens van blijdschap, door juichkreten iucht gaven. Zij haalden ons in als overwinnaars, die zij noodgedrongen te vriend moesten houden en hun betuigingen van aanha^ke^ lijkheid en trouw, beteekenden klaarblijke lijk wij zijn Fransch gezind, omdat uw bajonetten er ons toe dwingen wij willen alles voor u doen wat ge maar wilt, wan neer gij onze huizen maar niet plundert en onze 'velden niet verwoest." Tegen vier uur in den namiddag werd Wellington van de nadering der Franschen door een renbode van Blücher verwittigd. Ls. e i oofdkwartier werd gebracht, be vond zich de hertog van Wellington met den prins van Oranje, den hertog van Bruns- wijk enbaron van der Capellen, den zaak gelastigde van koning Willem I., op een luisterrijk bal, gegeven ter eere van den Engelschen opperbevelhebber, ten huize van d; hertogin van Richmond te Brussel. Zonder ook maar een oogenblik zijn kalmte te verliezen, verliet Wellington ongezien het schitterend feest, om met zijn staf krijgs raad te houden, terwijl de prins van Oranje spoorslags naar Braine-le Comte reed, om vandaar onmiddelijk zijn hoofdkwartier naar Nivelles te verleggen. In den namiddag van den volgenden dag omstreeks 2 uur, was Napoleon tot het dorp Ligny genaderd, waar hij onmiddelijk zijn troepen ten aan val geleidde tegen de Pruisen onder Blücher. Een verbitterde strijd ontspon zich hier en duurde tot in den laten avond. digen slag bij Ligny, dat de Fransche maar schalk Ney, zich meester trachtte te maken van QuatreBras, om de Pruisen in den rug aan te vallen en te vernietigen. Het in de geschiedenis zoo beroemde Quatre-Bras bestond slechts uit een aantal pachthoeven dicht bij elkander gelegen aan den kruisweg, die naar Charleroi, "Nivelles, Brussel en Namen leidt. Zelfs nadat Wellington door den derden renbode van Blücher in kennis was gesteld vas Napoleon's overtocht van de Sambre, bleef hij nog in de meening ver- keeren, dat diens aanval op zijn leger, van uit Mons en Nivelle dreigde. Op deze dwa ling zijn plan van ve.rdediging bouwend, gaf hij aan generaal de Perponcher order, de brigade van Bernard van Saksen-Weimar, die reeds stelling genomen had bij Quatre- Bras terug te roepen en al zijn manschappen op Nivelles te concentreeren. Maar de Ne- derlandsche onderbevelhebber, die er van overtuigd wrs, dat het zijn chef op dit oogen blik nog aan het juiste inzicht in den stand der aanstaande gevechtsorde ontbrak, be sloot het tegendeel te doen van hetgeen hem werd gelast. In plaats dus van den hertog van Saksen-Weimar het bevel over te bren gen ziin post te verlaten, voegde hij zich met zijn brigade bij diens legerafdeeling. (wordt voortgezet^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9