I Dit Runioior öastaat uit 3 blaizjlai. Eerste blad. Do financieela zijde van onzs woaingpolitiek. ast hel aiicaaia "ËiraSLfiKDSeH^iËÏWS. wmm Personalia. Maandag 12 November 1922 45s*e Jaargang No. 14297 De bezwarende omstandigheden waar in ons volk tijdens en door den oorlog is komen te verkeeren, hebben niet nage laten ook voor de woningpolitiek van ons land groote moeilijkheden te schep pen. Toen in 1901 de woningwet in ons Nederlandsch parlement was aangeno men en die wet daarna toepassing vond, had ze een geheel andere strekking dan zij thans heeft gekregen. Indien de minister, die de wet ontwierp, thans nog eens kon zien de uitwerking en toepassing, zeker zou hij zijn handen in elkander slaan en erkennen, dat de woningwet tot een gewc digen omvang is uitgegroeid. Met het constateeren van het bovenstaande bedoelen wij geens zins het maken van op- of aanmerkingen Toen de mogelijkheid werd geopend,dat Rijk en gemeenten in de exploitatiekos ten zouden bijdragen, was dit besluit voor dien tijd zeker allernuttigst en noodzakelijk. Mede daardoor is de wo ningbouw in dien tijd mogelijk geworden, en is daardoor gebracht leniging in den woningnood en Verzachting van de wo ningellende. Natuurlijk, er is ook hier een tweede zijde aan de medaille. Zeker onbedoeld, maar niettemin mede als gevolg hiervan, zijn er bij den wo ningbouw krachtens bedoelde wet uit wassen en moeilijkheden ontstaan, welke 'n funeste uitwerkingvoor de voorziening in de woningbehoefte zelve hebben ge had. Dat dit mogelijk is geworden moet ti.i. eenerzijds aan het stelsel, anderzijds aan de algemeene gesteldheid van dien tijd worden toegeschreven. Eerstens aan het stelsel. Toen het besluit was gevallen, dat de Overheid bereid was bijdragen te ver kenen in de exploitatie-kosten, kwam daarmede voor velen een noodzakelijke rem te vervallen. Van vele zijden werd in honderden toonaarden en met klem en aandrang betoogd, waarom en hoe een woning moest worden ingericht wilde zij aan eischen van hygiëne en welstand vol doen. Inspecteurs van de Volksgezond heid, gezondheidscommissies en boven dien Schoonheidscommissies hadden toe te zien en zoo noodig te bewerkstelligen, dat met overwegingen van hygiëne en aesthetica ten volle rekening werd ge houden. Trouwens in de Raden van de grootere gemeenten was de drang sterk genoeg om het woningpeil zoo hoog mogelijk op te voeren. Achteraf erkent ieder ook de Re geering door haar thans toegepaste wo ningpolitiek dat veel te veel naar deze zijde van het woningvraagstuk is gezien en de financieel-economische zijde maar al te veel uit het oog is verloren. Het was heusch wel goed en nuttig geweest ais naast en misschien wel boven voornoem de inspecteurs en commissies instituten hadden gestaan aan. welke het financieel- economisch mogelijk ter beslissing was voorgelegd. Dat is helaas niet gebeurd. Thans staan wij voor de gevolgen en rest ons niet anders dan te zoeken naar de beste oplossing uit deze misère. Trouwens, de gesteldheid van'dien af gesloten tijd leende zich er toenmaals in het geheel niet toe om in een andere rich ting te stoomen. Natuurlijk zijn er ook thans personen, zoo gaat het met eike positie, achteraf bezien die met niet weinig pathos komen vertellen, dat men in dien tijd verstandiger had moeten zijn. De een voudige vraag zou aan dezulken gesteld kunnen worden Waarom hebt gij in dien tijd niet gesproken Thans nu iedere verstandige het ziet en erkent en nu een te luxu use opzet is bezworen staan zulke opmerkingen ongeveer gelijk met mosterd brengen na den maaltijd. Immers in dien tijd, waarover wij spreken hebben, de beste financiers en economisten blijk gegeven, dat ver gissen een menschelijke eigenschap is waarvoor de geleerden en de staatslieden zelfs niet gespaard blijven. De algemeene opinie van dien tijd was deze nu de z.g. vrede is gesloten, komt er spoedig een betere tijd, ergo kan ook op dit terrein, ze fs met de financieele gevolgen, worden voortgegaan straks tullen wij, mede doordat wij dan op finan cieel terrein vooruit gegaa zijn, midde len vinden om de uit de positie voort komende gevolgen te overwinnen. Geens zins is dit blijde perspectief verwezen lijkt, eerder zijn wij komen te staan voor het tegenovergestelde. Thans is de men taliteit in toonaangevende kringen ver anderd men erkent thans van de meeste zijden, dat alles, wat uit idieele motieven wenscheliik moet worden geacht, geens zins uit financieel economische overwe gingen mogelijk is. Dit betere inzicht mag voor de positie van ons volk een groot geluk worden geacht, omdat dientengevolge met vrucht en succes gearbeid kan worden om de zaken in zoo goed mogelijke banen te «turen. Natuurlijk speelt ook op dit terrein de politiek 'n groote rol, en zal zij dat nog verder doen ook. De tijd is niet ver meer, dat men én in ons Parlement én in onze Raadzalen ontroerende speeches zal hoo- ren, waarbij gesproken zal worden van den uitgeoefenden druk op het woning- peil en het terug dringen van de arbei ders in krotten. Het zullen woorden zijn vetter dan 6pek, maar verstandige en krachtige be stuurders zullen zich daardoor niet van fie wijs laten brengen. Trouwens het verstandige woord door den Amsterdamschen weth. De Miran da onlangs uitgesproken, moge dien be- ïtuurders dan gerustelijk ter herinne ring worden voorgehouden. De arbeidersstand is veel meer ge diend met een redelijke woning, waarvan de financieele last is te dragen, dan met mooie woningen welke hii om financieele overwegingen óf direct voor andere per sonen beschikbaar s e len moet ót zoo spoedig mogelijk moet verlaten. Ten onzent en het is in de meeste groote plaatsen niet anders zijn vele woningen, gebouwd krachtens het be paalde in de woningwet, bewoond door personen, voor wie de verleende bijdra gen zeker niet allereerst bedoeld zijn en mochten er elders ook nog personen uit den arbeidersstand in gehuisvest zijn, dan is hun aanhoudenae klacht dat zij de huur uiterst moeilijk kunnen opbrengen. Zeker heeft het 'voorschrift van onzen Minister van Arbeid veel ten goede ge keerd, n.l. dat bewoners die boven een zeker inkomen uitgaan, tot van hun inkomen moeten betalen, tot in maximum de werkelijke exploitatie kosten. Maar geenszins valt te erkennen, dat de toepassing, vooral als deze is over gelaten in handen van politieke instru menten, overal ook even juist zal gebeu ren. Alleen over het begrip „inkomen" is reeds een genoegelijk uur te praten en wij zouden geenszins durven beweren, dat de interpretatie overal op dezelfde wijze geschiedt. Trouwens, aangenomen dat dit precies is te omlijnen, denk dan slechts aan de controle daarop, wat een verspil ling van tijd en energie moet dit niet geven I Optimisten kunnen en zullen prooeeren aannemelijk te maken dat wij de zaken veel te donker inzien, hun zij opgemerkt, dat ook wij eenmaal deze naïve meening hadden.. Doch sinds wij een drie-jarige praktijk hebben gehad als lid van een gemeentelijke reclame commissie voor den hoofdelijken om slag, durven wij aansporen tot groote omzichtigheid bij het stellen van deze conclusie. Daar hebben wij tot onzen spijt moeten constateeren, dat de schier algemeene gedachte is, (uitzonderingen bevestigen slechts den regel,) dat de Overheidskassen instrumenten zijn waar uit het gros van de goede vaderlanders zooveel mogelijk moet zien te halen en zoo weinig mogelijk in moet storten. Wij hebben er in den aanvang reeds op gewezen dat het stelsel, om bij te dragen in de exploitatie-kosten, door de Overheid, voorai bij de zoo juist omschre ven opvattingen ten opzichte van de po litieke kassen, gevolgen had waardoor deze methode een beduidende hinder paal werd op den weg der bevordering van den woningbouw. Moeten wij het vorenstaande nog bewijzen Indien men dat wenscht, zijn wij daartoe bereid Boven alle theorie staat nog steeas de praktijk. Welnu het is ons zelf overkomen, dat een woningbouwvereeniging van arbei ders ons plannen durfde voorleggen, waarbij een arbeiderswoning als volgt werd ingedeeld één salonnetje, één huiskamer, drie slaapkamers, één keuken, één badkamer, één zolaer en een schit terende tuin. Wij hebben toen de naar ons inzicht practische vraag gesteld hoe naar de meening van die bestuurders een arbei dersvrouw met een gemiddeld gezin deze zeven lokalen zou meubileeren en bewerken en waarvan zij de daaruit voortvloeiende kosten moest betalen Men heeft ons toen gezegd, dat zulk een vrouw recht had op hulp van een dienstbode en recht op meubileering van de woning enz. Weinig pbilosophisch als wij aange legd zijn hebben wij geantwoord over het „recht" gaan wij niet spreken, maar zuiver practisch, ondanks recht of on recht hoe komt zij aan de middelen en aan de hulp Welnu, concludeerden wij, indien gij dergelijke woningen bouwt, dan zal het overgroote deel van uw leden straks kun nen zien hoe behagelijk beter gesitueer den van uw en óns werk profiteeren. Wij durven de vraag stellen is het al dus niet dikwijls geschied Men heeft ons van ter zake kundige zijde medege deeld, dat in een groot tuindorp ge bouwd krachtens de bepalingen van de woningwet, zeker 80% van de bewoners één of meerdere kamers eenvoudig onge meubileerd laten staan en als berghok gebruiken. Wij durven de vraag stellen, voordat wij dit deel van ons artikel eindigen mócht de Regeering ook en vooral om financieel economische overwegingen met een dusdanige politiek voortgaan Wij zeggen zonder voorbehoud „neen 1" 's B. M. K. HET GEREGELD PLAKKEN VAN ZE GELS. De voorzitter van den Raad van Ar beid te 's Gravenhage heeft aan de bestu ren der vakorganisaties een schrijven gericht, waarin wordt gewezen op het groote belang, dat voor de verzekerden ingevolge de invaliditeitswet verbonden is aan het geregeld plakken van rente zegels. Zoowel in perioden, dat de werk gever niet verplicht was zegels te piak- ken omdat het loon van de(n) verzekerde hooger was dan bij de wet gestelde gren zen,°als in perioden, waarin de verzekerde geen werkgever had, werden in een groot aantal gevallen geen zegels geplakt. In groote mate treden de gevolgen van deze nalatigheid op voor de verze kerden meestal zeer inaangename wijze aan den dag, waarvan een drietal frap pante voorbeelden werden aangehaald. STAATSBEGROOTING VOOR 1923 Voorloopig verslag over Hoofdstuk Vlïi (Oorlog). Beleid van den minister. Verscheidene leden getuigden bij het afdeeiingsonder- zoek van deze begrooting wederom van hunne opvatting, dat zoo spoedig mo gelijk tot algeheele afschaffing van leger en vloot dient te worden overgegaan. Sommigen leden merkten op, dat het hun zeer "moeilijk is hunne medewerking te verleenen aan de aanneming eener be grooting. welke hen uitermate weinig bevredigt. De door deze leden bij de be handeling der dienstplichtwet tegen de voornemens der regeering aangevoerde bezwaren, waren na de kennisneming de- e begrooting nog in kracht toegenomen. Zij achtten het leger te groot in verhou ding tot de financieele draagkracht van ons land, hetgeen tengevolge heeft dat het niet naar behooren kan worden ge outilleerd. Verschillende leden verklaarden het zeer te betreuren, dat in de memorie van toelichting geen enkele mededeeling voor komt over de werking van de Dienst plichtwet en over den toestand, waarin het leger zich na het in werking treden dier wet en na het tot stand komen van de daarmede gepaard gaande reorgani satie bevindt. Vooral zouden zij daarbij ook wenschen te worden ingelicht om trent de resultaten van den5%maand- schen oefentijd. Waren deze leden wel ingelicht, dan schijnt de vrees gegrond, dat tengevolge van den geringen om vang der vredeskernen een vlotte mobi lisatie van het leger geheel is uitgesloten. Ook ten opzichte van de paraatheid van het leger in ander opzicht waren zij alles behalve optimistisch gestemd. Eindcijfer der begrooting bezuiniging. Het eindcijfer der begrooting werd door vele leden èn op zich zelf én in verhou ding tot de begrootingen der andere de partementen, z:.r hoog g ac'it omdat de vermindering met 17% hier lang niet is bereikt. Contingent. Eenige leden meenden te moeten veronderstellen, dat de keuring der lotelingen niet steeds even nauwkeu rig in haar werk gaat. Intusschen werd door aile leden die zich over dit onderwerp uitlieten, de verwach ting uitgesproken, dat aan het getal van 19.500 man strikt za! worden vastgehou den en dat voor eene lichting over niet meer dan dit aantal zal worden beschikt. Verschillende andere leden wenschten het contingent evenals in het jaar 1921 tot 13.000 man te zien teruggebracht. Vooroefening kaderopleiding. Ver scheidene leden verklaarden omtrent cfen ontwikkelingsgang van het insti tuut der vooroefening niet gerust te z n. Sommige leden gaven als hun mee ning te kennen, dat het zeer aan het in stituut der vooroefening ten goede zou komen, indien de gelegenheid werd ge boden, zich na de loting daarvoor op te geven. Aantal generaals. Gevraagd werd, hoe groot het aantal actief dienende en ge- pensionneerde generaals is.i Aangedrongen werd op inkrimping van 't aantal hoofd officiersplaatsen bij de verschillende wa pens. Verkorting van eersten oefentijd. Ge vraagd werd of de minister bereid is een verkorting van den eersten oefentijd in overweging te nemen van de dienstplich tigen, die langer dan 5 y2 maand moeten dienen. In het bijzonder de eerste oefen tijd bij de cavalerie werd te lang geacht. Herhalingsoefeningen. V rsc idene leden waren van oordeel, dat in 1923 geen herhalingsoefeningen behooren te worden gehouden. Vele andere leden konden zich met deze opvatting allerminst vereenigen. Pensioenregeling reserve-personeel. Op spoedige indiening van een wetsontwerp, houdende een nieuwe pensioenregeling voor het reserve-personeel, werd door zeer vele leden aangedrongen. Dienstverlating. Eenige leden gaven te kennen, dat in deze tegenover de orga nisaties van beroepsonderofficieren niet is opgetreden zooals na de aanvankelijk door het departement tegenover haar aangenomen houding had mogen worden verwacht. Sommige leden wenschten er met klem op aan te dringen, dat ten aanzien van de dienstverlating voor officieren en on derofficieren een gelijke maatstaf zal wor den aangelegd. Inrichtingen van onderwijs. Samen smelting van de Hoogere Krijgsschool met de Kon. Militaire Academie, ophef fing van de Cadettenschool, aanmerke lijke vereenvoudiging in de inrichting der Kon. Militaire Academie werd noodig geacht. Het geheele militaire onderwijs achtten sommige leden veel te duur. Op vermindering der uitgaven ten behoeve van de gymnastiek- en sportschool werd aangedrongen. Luchtvaartaf deeling. Op vermindering van de kosten hiervan werd aangedron gen. STADSNIEUWS. 14 NOVEMBER Wij hebben uitgekeerd aan den heer Th LEN3ER3 Hobbestraat 33 Beverwijk, de Somma van: wegens een overkomen ongeval, met doodelijken af loop, van ztjn Zoon Arnoldus Lengers op 20 Augustus 1922. DIRECTIE „N. HAARL. COURANT." Vereeniging „Oost en West", afd. Haarlem. Examens In Boekhouden en talen. Begrafenis E. J. J. Jacob!. Voor den Politierechter. GEMEENTEZAKEN. Een onderscheiding. t. h *Pir t rr I tf" u. T'e Sixtijnse he Kspel TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Maandelijksch Overzicht van de Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen. Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Klein Heeren-Confecfiebedrijt. £)e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pet Kwartaal 3.25 P?i Week0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.37 K Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertenties 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. EET AANSTAANDE CONSISTORIE. Onze correspondent te Rome seint: Den llden en den 14 len December a.s. zal er alhier een geheim, en openbaar con sistorie gehouden worden, waarbij nieuwe kardinaten zullen worden benoemd Ongecorrigeerd. Sociëteit „St. Bavo" Reddingsbrigade 8 uur Rechtskundig Advies van half ne genhblf 10, Best. Pust 8 uur, Tramper soneel 8 uur Bestuur Grafische Bond 8 Uur Bestuur Metaalbewerkers 8 uur Bollenveiling 19 uul' 1 Cursus Gregori- aansche zang 8 uur. Stadsschouwburg Het Schouwtooneel 3e Volksvoors'elling Het leven is een Droom 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat, Dage lijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10— 12%, van 2—5 en van 710 uur. behalve Uierhonderd Gulden des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uux. Zaterdags al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Bctrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Museum van Kunstnijverheid Tentoonstel ling van binnenhuiskunst Geopend van 104 uur gedurende de maand November. 8 uur. Onderstaande sprekers zullen voor deze afdeeling voordrachten met lichtbeelden houden over de volgende onderwerpen: Donderdag 16 November e.k.: Dr. W. van Bemmelen, „Indische Vulcaantochten". Donderdag 25 Januari e.k.: L. E. Dom van Rombeek, directeur van het Inlichtingsbu- reau voor den Indischen Dienst van het Mi nisterie van Koloniën, te 's-Gravenhage. „De occonomische beteekenis van Ned. Indie". Donderdag 22 Februari e.k.: J. Koning, oud-redacteur „Soerabaiasch Handelsblad". „Handel en Industrie in Indië." De Vereeniging „Het Nederlandsche Han dels Instituut" gevestigd te Amsterdam, houdt hare examens op 20, 21 en 22 No vember a.s. in 30 plaatsen des lands, o.m. to Haarlem, in Hotel „Lion d'Or". Als examinatoren voor Haarlem zijn o.m. benoemd de heeren J. Kemp, C. C. G. J. He- zemans en J. Moore, allen leeraren, alhier. Vanmorgen is op het R.-K. Kerkhof „St. Barbara" ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer E. J. J. Jacobi. Om half 10 werd in de Parochiekerk aan de Nieuwe Groenmarkt de plechtig gezongen R Mis van Requiem opgedragen door den ZeerEerw. Pastoor J. P. Reijnenberg, met as sistentie van den WelEerw. paters A. H. J, Frankenmolen als diaken en Th. van Eckeren als subdiaken. Op het kerkhof werden de beaardings- plechtigheden verricht door pastoor Reij nenberg. Zoowel in de kerk als op het kerkhof wa ren tegenwoordig bestuur en leden van den Bond van Hotelhouders „Horecol." In zijn jonge jaren was de heer Jacobi een bikend voetballer, die jaren lang voor Haarlem" gespeeld heeft en ook eenige ja ren voor het Rotterdamsche „Sparta", Onder den invloed. Op 1 Oct. had A. D. te Velseroord, die nogal wat op had, ruzie met een anderen broeder van de natte gemeente. A. E., die ook nogal „onder den invloed" was, kwam er tusschen, en gaf in drift A. D„ met een genoemd zakmes een snede op het achterhoofd. Al deze heeren spra ken van er zich niet veel meer van te herinnoren, sufferigheid en wat dies mesr zij. Comform den eisch werd A. K. tot f 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis veroor deeld. 3 n'ict verschenen Chineezen. T. Kan, T. Lung en W. Song, hebben in Hamburg opium gekocht en per s. s. „Karimata", waarop zij werkzaam zijn, hei melijk ingevoerd. Volgens den douane-be ambte J. B., is de bedoeling, deze ruwe opium in Holland te bowerken, om ze dan in blikjes naar Nod. Indië te verzenden. Allen werden veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf met verbeurdverklaring der in beslag genomen opium. Terug van de Kermis. In den nacht van 3 op 4 October kwam D. S. met zijn meisje van de kermis, toen O. v. d. B., boerenarbeider te Krommenie, wegens het feit, dat eenigen tijd geleden zijn overhemd door S. was gescheurd, hem met een blikken toeter op hoofd en gezicht begon te timmeren. Zijn vriend, de sigarenmaker P. R. R. hielp ook nog een handje mee, door S. te schoppen. Gelukkig verklaren de jongelui, geen wrok meer te koesteren, en v. d. B, en R. worden daarom slechts tot f 10 of 5 dagen ver oordeeld. Het ieepe boertie. J. C. de J., adjunct-keurmeester uit Alk maar, was 21 Sept. met een collega geko men bij J. K., veehouder in de Beemster, om controle te houden bij het me;ken, daar bevonden was, dat K.'s zoon den dag te voren water in de melk had gedaan. Eorst was het feit ontkend door den zoon, maar toen loochenen n ,ot meer mo gelijk was, bood papa don beiden keur meesters eerst elk f 25, later ieder f 50, ■wanneer geen proces-verbaal zou worden opgemaakt. Hij stond voor die poging tot omkoopiug nu terecht. Hij beweert, niet geweten te hebben, dat die menschen van de politie waren, en de zwaarte van het ten laste gelegd© niet te hebben begrepen. De Officier meent echter, dat ons hoer tje wel heel onnoozel doen kan, maar zijn leepe glimlach nu en dan verraadt toch wel gezonde hersens. Hij eischt, rekening houdend met tekl.'s omstandigheden 1 week hechtenis. Beklaagde heeft daartegen overwegend be zwaar: hij wordt geruïneerd, als hij een week zijn bedrijf uit zou moeten. Hij vraagt den rechter daarom, hem liever een geldboete op te leggen „al is ze nog zoo klein." De politierechter veroordeelt hem nu tot 60 boete of 1 maand hechtenis. Ons boertje vraagt of hij dan half Maart betalen mag, eerder heeft hij 't niet Dat vindt de Rechter erg lang, maar „het Rijk kan beter wachten dan ik," vindt be klaagde en wuift vriendelijk de Rechtbank en de aanwezigen goedendag. Verder werden nog enkele kleine zaakjes van beleediging of mishandeling enz. behan deld. BB. en W. stellen voor, ingevolge den wensch van Ged. Staten, de vergoeding over 1920 aan het bestuur der bijzondere lagere school aan de Ve'serstraat 55, we ke bepaald was op 3.691.37, terug te brengen tot een bedrag van f 3.495.68. B. en W. stellen voor, het bedrag ad f 98.290 bij raadsbesluit van 10 Mei 1922 beschikbaar gesteld ten behoeve van den verbouw en de uitbreiding van het Gymnasium alhier, te verhoogen met f 22.918 en alzoo te brengen op f 121.208. BB. en W. stellen voor, over te gaan tot aankoop van eenige perceelen grond aan het Oost-Indisch Vaartje, noodig voor de demping van dat Vaartje. In totaal is de oppervlakte van de aan te koopen per- coelen 3316 M2. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van 't Plaat se lijk - Arbeids - S ecretariaat, om de steunver- leening aan werkloozen, aangesloten bij cene organisatie, te doen geschieden niet rechts- streeke door het Burgerlijk Armbestuur, doch door bemiddeling der organisatiebe- sturen. BB. en W .stellen voor, te verkoopen een perceel bouw aan den Schoterweg en de Kennemerstraat, groot 300 M2. tegen den prijs van f 25 per M2. en voor den aanleg van apenbare werken, uit te voeren, nadat de bebouwing aldaar zal zijn ge schied, een bedrag van f 950 ter hunner beschikking te 6tellen. Ter vervulling van twee vacatures van onderwijzers aan school no. 12, heb ben B. en W. de volgende voordrachten opgemaakt. Ie voordracht: D. A. J. Baars, te Ede, A. van Doom, te Vaassen, en J. de Haan, te Ede. 2e voordracht: A. van Doorn, te Vaas sen, J. de Haan, te Ede, en G. Bru- nink te Ouderkerk a.d. Amstel. Ingevolge artikel 134 der op 1 Juli j.L in werking getreden Pensioenwet 1922 (S. 240) kunnen zij, die ambtenaar zijn in den zin dier wet of die voor de toe passing der wet als zoodanig worden aan gemerkt, allerlei vóór X Juli 1922 door- gebrachten diensttijd, die tot dusver niet voor de berekening van pensioen in aan merking kwam, thans inkoopen. In verband hiermede stellen B. en W. het volgende voor: I. Voor inkoop van vóór 1 Juli 1922 5n dienst der gemeente Haarlem doorgebrachten diensttijd op grond van de Pensioenwet 1922, S. 240, zal, met inachtneming van het bepaal de sub II, verhaal van bijdrage alleen dan plaats hebben, wanneer en voor zoover de diensttijd vóór de inwerkingtreding dier wet niet voor inkoop vatbaar was. II.Geen verhaal als bedoeld sub I zal plaats hebben: a. ten aanzien van hen, die op 1 Juli 1922 in dienst der gemeente Haarlem werkzaam- waren tff voor de toepassing der sub I ge noemde wet als ambtenaar der gemeente Haarlem werden beschouwd; b. ten aanzien van hen, die vóór 1 Juli 1922 na ontslag uit den dienst der gemeente Haarlem, verleend op grond van het over bodig worden van hun diensten, peen andere betrekking van ambtenaar in den zin dier wet hebben bekleed en na dien datum voor het eerst de hoedanigheid van ambtenaar verkrij gen door aanstelling in dienst der gemeente Haarlem. III. Het verhaal, bedoeld sub I, wordt toegepast tot een bedrag, gelijkstaande met een vierde gedeelte van de voor den betrok ken ambtenaar door de gemeente verschuldig de som. IV. In de evallen, bedoeld in art. 158, 3e lid, der sub I genoemde wet zal ook voor in koop van het tiidvak van 1 Juli 1922 tot den datum van ontslag uit den gemeentedienst geen gebruik worden gemaakt van het recht tot verhaal. Voorts worden eenige wijzigingen voorge steld in de verordening tot handhaving van pensioenaansraken. B. en W. stellen voor, de bewaarderswo ning behoorende bü het schoolgebouw (voor malige Ambachtsschool) aan de Kamperstraal no. 37, alhier in te brengen in bet gemeente- Iiik woningbedrijf tegen een bedrag van 2400; wordende deze inbrenging geacht te ziïn geschied met ingang van 1 November 1922. Ter voorziening in vacatures van leer krachten aan de buitengewone school voor L. O., bieden B. en W. de volgende voor drachten aan: le voordracht: mej. J. P. van den Berg, te 's-Gravenhage;. mei. J. Borgman, te Amster dam en mevr. A. M. Huiikman-Heilo. alhier. 2e voordracht: E. Geerts, te Schiedam; J. Steggerda. te Zwolle, en W. A. van Liefland te Amsterdam. B. en W. stelen voor aan de gemeente lijke avondschool voor Nijverheidsonderwijs te benoemen tot definilief leeraar J. A. L. Dover, tot tdelijke leeraren de heeren de hee ren B. Kleefstra, C. A. van Keulen en J. G. Rijkeboer. Op de deze maand te houden Tentoon stelling van Schilderijen en Etsen van de Ver. Sint Lucas te Amsterdam is door H. Al. Het beroemde koor van Monsignore Ra- faële Casimiri komi niet ie Haaraiem! Vele plaatsen in ons land en daaronder veed kleinere dan Haarlem, genieten dal voorrecht wel en het is ons ook niet bekend, dat In Haarlem pogingen zijn aangewend dc Sixtijn- sche Kapel hier een uitvoering le doen geven. Toch is Haarlem een muziekcentrum bij uit nemendheid. Alie muziek-grootheden, groote en kleine, vergeten Haarlem niet en den meesten vait een prooi succes, financieel en moreel ten deel. De Sixtijnsche Kapel zou ook hier wel be wondering hebben gewekt. Vooral echter voor onze kerkzangers van Haarlem en den ganschcn omtrek moet dat gemis te betreuren zijn. Het koor bestaat uit de beste zangers en zangertjes van de groole Basilieken van Rome: St Jan van Lalerane, SL Pieter, Si. Maria de Meerdere, alsook van de Sixtijnsche Kapel, wier koor echter onder den oorlog, wegens de hooge kosten als vast koor is op geheven. Waaraan zou het te wijten zijn dat de- Six tijnsche kapel Haarlem niet bezoekt? In hoofdzaak, dunkt ons, aan 't feit dat niemand eenige moeite heeft gedaan het hier te krijgen. We hebben reeds meerdere malen gevraapd of in Haarlem geen plaats is voor een R. K. Zangkoor. We meen en nu te mogen veronderstellen, dat zoo er een R. K. Koor in Haarlem had bestaan, de pogingen om de Sixtijnsche Kapel hier te krijgen, heel wat sterker zouden ge weest zijn, dan nu en wellicht met succes. We willen maar zeggen, dat een R. K. cor poratie allicht meer voor zulk een uitnoodi- ging en uitvoering zou hebben gevoeld dan nu blijkbaar het geval is geweest bij anderen. Barometerstand 780. Vooruit OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar ■waarnemingen verricht in den morgen van 13 Nov. Hoogste barometerstand 777.7 m.M. te Neufahrwasser en Breslau. Laagste barometerstand 747.0 m.M. te Sevdisfoid. Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 Nov. Zwakke wind meest uit Oostelijke richtin gen, mistig of nevelig, zelfde temperatuur. de Koningin een Ets aangekocht van onzen vroegeren stadgenoot den Heer J. Josseaud nu wonende te Zandvoort De Afdesling Haarlem en Omstreken van deze Maatschappij houdt eene vergadering op Dinsdag 14 November 1922, 's avonds 8 uur, in de achterzaal van Café Brinkmann. De heer C. Sipkes, zal een lezing houden over „Botankeertochten met de camera door Midden-Europa." Bencemd hij de Haarlemsche Orkostveree- niging als violist is de heer E. Jacobs van Amsterdam. Voor het examen Ziekenverpleging van den Ned. Bond van Ziekenverpleging slaag den o.m.: Zr. M. Honig. Zr. B. Betz, Zr J. E. G. Mortier; Zr. O. H. Berends, Zr 0. Dirkse; Zr. M. F. Ficq; Zr, J. OHaag In October is uitgegeven: brood f 120, wekelijksche ondersteuning f 283.50; losse giften f 56; diverss! f 19; totaal f 478.50. De H. O. V. zal Donderdagavond a.s in de gemeentelijke concertzaal baar mede werking vericonen bij hot concert dat door den componist Paul Sec lig uit NoderlondsclJ- Indië zal gegeven worden. Uitsluitend zul len uitgevoerd worden Indiscbo liederen en orkestwerken van dezen componist, terwijl de liederen op 't Maleisch zullen gezongen worden door mevrouw Koolhoven Eyre Asbe. Dit oonoert is zeker eemg in zijn soort en worden de zeden en gewoonten, om gevingen en landschappen ia zuiver aange voelde muziek vertolkt. Wij twijfelen er niot aan of de knappe directeur van onze H. O. V. die zelf zoo vele jaren in de tropen doorbracht, zal met zijn orkest op meesterlijke wijze deze composities recht doen wedervaren. Men verzocht ons er o pte wijzen dat U November de bepaling is in wer king getreden, waarbij het d n winkeliers in het klein Heerenconfectie-bedrijf ver boden is, hun winkel op Zondag of er kende Christelijke feestdagen geopend te hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1