HITSTE NIEUWS. „PHILIP LOOTS" LANDBOUW EN ¥8S$§my. UIT DEN OMTREKT De foesfand bij hef P. E. R. „De Telegraaf" geeft eenige uittrek sels uit het eindrapport van de com missie, belast met het onderzoek der voorstellen van Gedep. Staten van Noord- Holland tot het treffen van voorzienin gen, met betrekking tot het Provinciaal Electricitetisbedr. Hoofdst. 1 van het rap port geeft een overzicht van het door de commissie verrichte werk en de door naar bereikte resultaten. Allereerst wordt ge constateerd dat het accountants-onder zoek, door den heer Limberg op het be drijf toegepast, voldoende is gebleken, In verband met de bezwaren gerezen tegen het denkbeeld om, door rechter lijk vonnis, voor het P. E. N. van zijn verbruikers de betaling van hoogere tarieven te verkrijgen, wordt o.m. mel ding gemaakt van onderhandelingen met den Minister van Waterstaat. Inzake een mogelijk ingrijpen van een Wetgever werd door den minister te kennen gegeven, dat nieuwe onderhan delingen waren geopend tusschen de provincie Noord-Holland en de afne mende gemeenten, waardoor een min nelijke oplossing der moeilijkheden mocht worden verwacht. Een ingrijpen van den Wetgever zou eerst dan "gemotiveerd zijn, wanneer de afnemende gemeenten zouden toonen blijvend te willen profi- teeren van den toestand, waarin de pro vincie was geraakt. Het bleek echter, dat verschillende gemeenten zich niet met diverse voorstellen konden vereeni gen. Intusschen werd een voorgestelde ver hooging met 50% onvoldoende geacht, terwijl deze verhooging niet eens tot algemeene toepassing had kunnen ko men. In verband met de bestaande moeilijk heden werd wederom een sub-commissie benoemd., die na ingesteld onderzoek o.a. tot de volgende conclusies kwam 1. dat het wenschelijk is het Provin ciaal Bedrijf in den bestaanden vorm voort te zetten 2. dat het beheer en toezicht, bij uit sluiting van andere personen of colleges, bij Ged. Staten behoort te blijven en dus geen medezeggenschap aan gemeenten of andere afnemers kan worden toege staan 3. dat, zonder medewerking der ge meenten Amsterdam en Haarlem, "of zonder voorafgaande grondwetswijziging, 't door sommigen voorgestane denkbeeld om de gemeentelijke bedrijven te Am sterdam en Haarlem in het P.E.N. op te nemen, niet voor verwezenlijking vat baar is 4. dat tegen samensmelting van de Provinciale en Gemeentelijke Electri- teitsmaatschappij (de P.E.G.E.M.) als opwekkings- en het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf Noord Holland (het P.E.N.) als transportbedrijf, eveneens overwegen de bezwaren, allereerst van financieelen aard bestaan 5. dat de commissie, tot kwijtschelding van 6.527.650 als door Ged. Staten voor gesteld, gunstig zou kunnen adviseeren, mits onder uitdrukkelijke voorwaarden, het het bedrijf alsdan dekkend zou wor den gevoerd. Het rapport wijst er verder op, dat de heer Limperg zijn mandaat heeft neer gelegd, toen de directie van de P.E.G.E.M. weigerde hem de benoodigde stukken over te leggen voör het onderzoek naar de verhouding tusschen de P.E.G.E.M. en bet P.E.N. Voorts werd een derde subcommissie Ingesteld die tot taak had eventueele mis toestandden bij het P.E.N. te onderzoe ken, dit als gevolg van de grieven van verschillende"gemeenten en andere colle ges of personen tegen het P.E.N. De subcommissie had eveneens na te gaan in hoeverre de aanleg van de 50.000 volts leidingen, de overschrijding der be- grootingsposten enz. gemotiveerd waren, terwijl een nieuwe commissie werd be noemd tot onderzoek der berekening van het aan het P.E.N. kwijt te schelden be drag. Laatstgenoemde commissie oor deelde, dat het onderzoek naar het bedrag waarvan het Bedrijf te ontheffen zou zijn, geheel terzijde gesteld moest wor den en dat het eenige tarief voor de leve ring van electrische energie slechts kon worden berekend in verhouding tot de kosten die de gemeenten zelf, bij eigen opwekking der electriciteit zouden heb ben te maken. Uit dit standpunt concludeert dan de (algemeene) commissie in het eindrapport, dat de beginselen, waarvan men bij de voordracht van Ged. Staten is uitgegaan, geheel zijn verlaten en dat ook de voor- loopige concessie in zake de noodzakelijk heid van een dekkend bedrijf (zie hier boven conclusie no. 5) hiermede feitelijk komt te vervallen. In hoofdstuk II van het rapport der Commissie tot Onderzoek naar de toe standen bij het P.E.N. worden behan deld de voorgeschiedenis van het bedrijf en de daarbij ondervofiden teleurstellin gen. Daarbij wordt gewezen op de mededee- lingen van het gedelegeerd lid van den Raad van Toezicht, die den nadruk legt op de sociale beteekenis van de electrici- teitsvoorziening, op den invloed der oor logsomstandigheden, waardoor de spoor wegen, de gasfabrieken en de electrici- teitsbedrijven millioenen hebben ver loren. Aangaande den vorm, waarin het bedrijf wordt gevoerd, komt het gedelegeerd lid op tegen de meening, dat een N.V. de ondervonden teleurstellingen zou hebben voorkomen. Na een overzicht van de lijdensgeschie denis der loopende contracten en de ko- lenclausule, van de ontwerping der nieu we tarieven, die in 1919 gereedkwamen, van de moeilijkheden met de gemeenten, wordt de grief weerlegd, dat men juist in de crisis-omstandigheden is begonnen met de electrificatie van nieuwe gebieden. Ook het verwijt, dat de Prov. Staten -veel te laat met den slechten toestand van het bedrijf in kennis zijn gesteld, wordt bestreden. Voorts zijn in hoofdstuk II afgedrukt de mededeelingen en beschouwingen van den voorzitter van den Raad van Toe zicht. Wij ontleenen er nog het volgende aan Na opmerkingen van den directeur volgen eenige beschouwingen van de commissie omtrent den toestand van het bedrijf in verband met de gebleken feiten. In hoofdzaak betreffen deze be schouwingen het rapport van de sub commissie tot onderzoek naar bestaande mistoestanden, welk rapport wij reeds vroeger in 't kort hebben gepubliceerd. In de eerste plaats worden de opmer kingen van den directeur besproken, waarna de commissie te kennen geeft, dat ook haar bezorgdheid voor de toe komst van het bedrijf groot is. Aan de hand van het rapport der sub-commissie wordt geconstateerd, dat de directeur een laakbare oppervlakkigheid heeft ge toond, door at hij zijn voorstel, dat aan vankelijk vrij aanzienlijk beneden een uniforme ver'hooging van 50% bleef, niet heeft gewacht tot de resultaten van 1918 hem volledig bekend waren. Deze oppervlakkigheid was echter ook aan den Raad van Toezicht ontsnapt. In 't algemeen is er voor de com missie reden tot verheugenis over het rapport der sub-commissies, doch in tegenstelling met laatstgenoemde, meent zij, dat het besluit tot den aanleg van een 50.000 voltleiding niet voldoende is overwogen. Groote bevreemding wekte de wijze, waarop dit door het bedrijf bij de Haar- lemsche Bankvereeniging is opgenomen. Het is aan de commissie gebleken, dat de bedoeling van den directeur was ongelimiteerde faciliteiten in zake het opnemen van geld. De commissie meent dan ook de over schrijding door den directeur van de gestelde limiet van geldopneming tot niet minder dan h e t dertigvoud daarvan als een overtreding van den meest ernstigen aard te moeten ken schetsen. Ook de berekening van het in het be drijf gestoken kapitaal, zooals die door den directeur gedaan is, wekt groote verbazing. Wat eindelijk de overschrijding der begrootingsposten voor uitbreidings- merken aangaat, zoo zijn naar het oor deel der commissie de meest flagrante tekortkomingen aan het licht getreden. De groote overschrijdingen in zake de hoogspanningsleiding van Amster dam naar Naarden en Öterleek, schrijft de commissie toe aan de lichvaardigheid van den directeur, zoodat zij in dit op zicht het gevoelen der sub-commissie niet kan deelen. De onjuistheid van zijn handelingen is door den directeur erkend bij de in September 1920 gehou den vergadering van den Raad van Toe zicht. Gevonden voorwerpen. M. Bouman, Voorzorgstraat 13z, rijg- laarsjesC. Dolle, Olieslagerslaan motorjasBode stadhuis, tusschen 9 uur v.m.—5 uur n.m.) grijze kinder- potemonnaieP. van Dijk, Adr. Loos- jestraat 31, zwarte portemonnaieJ. v. d. Aartweg, Gasthuislaan 112, bruine heerenportemonnaieA. v. Waveren, Lombardsteeg 2, rentekaart (F. E. K.) P. v. Dijk, Adr. Loosjesstraat 31, een paar bruine wollen handschoenenH. Bon, W. Pyrmontstraat 46, een paar witte kinderhandschoenenT. Snijder, Amsterdamsche vaart 30, grijze dames handschoen C. de Köning, Zijlweg 5, grijze dameshandschoen M. A. Werner, Frans Halsstraat 12, bruine heeren handschoen Kennel Fauna, Parklaan 119: bruin hondje, gebracht door Bak ker, Spaarndam Keeshondje, gebracht door Knol, Wilheiminastraat 2 L. Ko- vood, Zandvoortschelaan 61, Heemstede, grijs katje. De voor de gemeente beschikbare gemeentegebouwen. Bij dezelfde missive, maakt deze bewinds man echter bezwaar om 3e ïnïanterie-feazer- ne te ontruimen. B. en W. zijn voor dit bezwaar echter niet uit den weg gegaan en hebben, wetende hiermede in den geest van de Raad te handelen, aan den Minister met klem medegedeeld, dat de gemeente bepaalde lijk de teruggave van de kazerne wenscht. Turfcollecte. Tentoonstelling. A. A. v. d. Berg. Giften. Kloosterjubileum. Collecten. Broodkar te water. Aardige étalage. Door den Kunst- en Plaa(handel Gebr. Rurvers en Van Luit, Smedestr&at 13, is in het voormalige gebouw der Hoofd wacht voor een der ramen aan de zijde van de Smedestraat een aardige uitstal ling aangebracht. De kleine ruimte is zoo vernuftig mogelijk benut voor de expositie, waaronder heel mooie stukken zijn, o.a. een copie van het Straatj® van Vermeer. De verlichting des avonds geeft een min of meer fantastisch effect De verlichting van de Ijsbaan. Naar we vernemen, is de verlichting van de ijsbaan aan de Kleverlaan uit gebreid met 9 lampen van 1000 kaars. Dit is een heele verbetering. Woensdag avond half negen zal worden proef ge- brand. Personalia. „Het Rechte Spoor", orgaan van „St. Raphael", deelt mede dat in het bestuur van het Onderling Ondersteu<ningsfondji der E.S.M. thans door „Sint Raphael" in samenwerking met den P.C.B. in twee groepen n.l. 1 (Leiden) en III (Haar lem) een candidaat is gekozen gekre gen. H. Cloppenburg. t iiarg@rSp© Stand. Bezoek van den Minister van Oorlog Gouden Huwelijk. MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM. ROTTERDAM, 13 Niov. Heden nïorgen ROOKT HET BEKENDE MERK MANNENKOOR CHR. NAGEL, 0STADESTR, 14 werd op mejuffrouw V. een moordaan slag gepleegd. Gedurende eenigen tijd zat haar man in de gevangenis en in dien tijd schijnt zij met zekeren J. K. on geoorloofde betr ekkingen te hebben aan geknoopt. Nadat zij gisteren aan K. had mee gedeeld, dat haar man weer ontslagen zou worden, had zij dezen verzocht niet meer te komen. Vanmorgen vervoegde bovengenoemde K. zich toch ten huize van mej. V. en dreigde haar De vrouw die beangst geworden was, vluchtte bij haar moe der in de Commanderijstraat. Daarheen ging ook K. die toen hij boven was gekomen, twee schoten op de jon ge vrouw loste, waarvan een haar in de rechterborst en één in de linker zijde trof. Op het hooren der schoten kwamen 2 broers van mej. V. naar beneden en wilden tusschenbeiden ko- enrai. Ook op hen loste K. schoten. De broer H. werd in den linkerschou der getroffen en A. in het rechterdij- been. Toen de wildeman geen kans zag te ontkomen, richtte hij de revolver op zichzelf, schoot zich door 't hoofd en zakte bewusteloos ineen. Alle 4 wer den naar 't ziekenhuis gebracht. De vrouw was er 't ergste aan toe. De politie stelt een onderzoek m. De crisis in Twente. De aardbeving in Chili. AMSTERDAMSCHE BEURS. DE TOESTAND VAN DEN TUIN BOUW IN NOORD-HOLLAND. Onlangs heeft op het Departement van Landbouw eene bespreking plaats gehad over den toestand, waarin het tuinbouwbedrijf, inzonderheid in de pro vincie Noord-Holland, verkeert en over de middelen, welke ter verbetering zou den kunnen worden aangewend. Aan de ze bespreking, waarvan het initiatief van den Minister van Landbouw a. i. 's uitgegaan, werd deelgenomen, behalve door den Minister zelf, door den Direc teur-Generaal van den Landbouw, den Inspecteur van den Landbouw, het Hoofd van den Buitenlandschen Landbouw- voorlichtingsdienst, den Thesaurier Ge neraal van het Departement van Finan ciën, den Chef van het Vervoerwezen van de Nederlandsche Spoorwegen, een lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, den Chef van de le Afd. der Provinciale Griffie voor Noord-Holland, den Hoofd-lngenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat in de Directie Noord- Holland, den Oud-President-Directeur van het Rijkskantoor voor Groenten en Fruit, de Rijkstuinbouwconsulenten te Hoorn en te Alkmaar, verschillende burgemeesters uit Noord-Holland's tuin bouwstreken, benevens de vertegen woordigers van den Nederlandschen Tuinbouwraad (H. C. Valeton, F. V. Valstar, P. Slot, S. Zeeman, D. Molen en mr. Niemölier) en van deh Nederland schen Boerenbond (H. Trienekens, Jac. Groen Azn., C. van Baar en mr. H. van Haastert). Door den Minister werden de volgende punten in behandeling gebracht: 1. het verleenen van credieten van Rijkswege, of van andere zijde, 2. afschaffing van het U procent Registratierecht, 3. ver ging der spoorwegvrachten, 4. de kanaa- iisatie van West-Friesland, 5. de bevor dering van een nauwer contact tusschen producent en consument, 6. verlaging van de keuringskosten van den Planten- ziektekundigen Dienst. Over al deze punten werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Besluiten werden er uit den aard der zaak niet vernomen. Evenwel bleek uit de mededeelingen van den Thesaurier-Generaal van het Departe ment van Financiën wel voldoende, dat men van geldelijken steun of van cenig crediet van de zijde van den Staat, die zelf immers ook in uiterst moeilijke financieele omstandigheden verkeert, niet al te veel moet verwachten. Wat punt 5 betreft, verzocht de Minister den heeren Kakebeeke, Inspecteur van den Landbouw, F. V. Valstar (voor den Nederlandschen Tuinbouwraad) en H, Trienekens (voor den Nederlandschen Boerenbond) deze kwestie nader onder de oogen te zien en te zijner tijd den Minister daaromtrent rapport uit te brengen. Voor het overige zegde de Minister ernstige o/erweging toe van de voorstel len en wenken, die hem uit de vergade ring waren toegekomen. Ten slotte wees een der aanwezigen er als zevende punt nog op, dat het voor alles noodig zal zijn den uitvoer onzer tuinbouwproducten in zoo groot mogelijken omvang te handhaven. Daar toe zal de regeering met alle kracht be- hooren op te treden tegen door buiten- landsche Regeeringen te nemen en ge nomen maatregelen tot wering onzer producten, waarbij in het bijzonder werd gewezen op het extra-inyoerrecht, zoo pas nog door de Zwitsersche Regeering geheven op buitenlandsche aardappelen. Ook wat dit punt betreft zegde de Minis tir toe, dat de Regeering diligent zal blijven. BEMEiei NIEUWS. Het vreemde element in Limburg. Op heeterdaad betrapt. Drie menschen door gas vergiftigd. Bloedige twist. Een ontdekking in de groote kerk te Breda. Een krachtmensch. VELSEN. H. Burger, Koningsweg, Wijkeroog, bank biljet (Marken)Pardoen, Eikenstr. 10, Scho ten, gummibal; v. Dam, Gieretr. 81, boorijzer; H. Stophorst, Berengteijnstr. 9, koperen dop van rijtuig; J. Draijer, Gast huislaan 169rood, bruine ceintuur; M. Mole- kamp, Teylerstr. 43, groene ceintuur; J. Hamburg, Oranjeboomstr. 45, beige ceintuur D. Janus, Kennemerstr 9, pakje inhoudend wol enz.; H. Zomer, Schotersingel 57, re ticule; K. Bennis, Kinderhuisstr. 17a., schoen S. Lohman, Tetterodestr. 94, echorp; J. Ar nold, Oude Groenmarkt 10a rood, gymnas tiekschoen; Bergman, Anthoniestr. 85, jon- gensechoen; Ghr. Minke, Eomolenstr. 42, hond; H. J. Hos, 2e Zuidpolderstr. 7, kin derhandschoen; „Kennel Fauna", Parklaan 119, geel-bruine hond, gebracht door P. Eikhout, Station Nederlandrnhe Spoorwegen; kat, grijs, gebracht door L. Schutte, Sme- destr.kat, grijs, gebracht door J. Slis, Parklaan -53; D. Haantje, Tuchthuiestr. 18, koffer; J. y. .Waard, Groendaabteeg 12, Vertellenen is de door B. en W. toegezeg de en in den Raad herhaaldelijk gevraagde opgave van voor de gemeente beschikbare gemeen te-gebou wen Voor de Tweede Hoogere Burgerschool wenschten B. en W. een geheel nieuw te bou wen gebouw. m Verbouwing van de Ambachtsschool voor dit doel zou, volgens rapport van den direc teur van Openb. Werken f 20,000 kosten en dan nog niet geheel aan de te stellen eischen voldoen. Die nieuwe 2e H. B. S. willen B. en W. in het Noorden der stad plaatsen. B. en W. willen de Buitengewone School aan de Ged. Oude Gracht verplaatsen, een deel er van ondei brengen in het thans voor de 2e H. B. S. in gebruik zijnde gebouw aan het Prinsen Bolwerk en het andere in de villa Koenen. Nu de voormalige Ambachtsschool niet in aanmerking komt voor Tweede H.B.S. dient hieraan eene andere bestemming te worden gegeven. Vermits de St. Joseph Gezelienvereeniging reeds geruimen tijd plannen heeft beraamd om nieuwe localiteiten te bouwen, omdat haar tegenwoordig gebouw onvoldoende is, zou het voor de gemeente en ook voor de vereeniging aén aannemelijke oplossing zijn, indien de Ambachtsschool voor dit doel zou worden bestemd. De vereeniging is bereid het gebouw te huren. De door de buitengewone school ontruimde lokalen zullen eensdeels als reserveschoal- lokalen bestemd kunnen worden, anderdeels behoudens hetgeen daaromtrent onder hot hoofd „Militaire gebouwen" wordt opgemerkt benut worden voor den keuringsdienst, die groote behoefte heeft aan vergrooting van de laboratoria, en aan verplaatsing van haar ad ministratieven dienst, thans gevestigd boven de Stadsapotheek. De verdieping boven de Stadsapotheek komt dan vrij; het is gewenscht hier de ad ministratie van de Gemeentelijke Waterlei ding te vestigen, die dan meer in de nabij heid van haar buizenpark gevestigd is, het geen gewenscht is. Bij opheffing van de Stadsapotheek, of verplaatsing daarvan kun nen ook deze lokalen aan de belangen der Waterleiding dienstbaar worden gemaakt. (Zie hieromtrent ook bij „Militaire gebou wen") De voormalige Rijksleerschool (Keizerrijk) is 3oor 3en Raad aangeboden aan 3e School- vereeniging den Hout Indien dit raadsbesluit in stand blijft, en de school vereen igi n g het gebouw accepteert, heeft dit hiermede zijne bestemming. Indien het raadsbesluit in stand blijft en de schoolvereeniging weigert het gebouw te aanvaarden, dan is het beschikbaar te stel len voor eene andere schoolvereeniging ten behoeve van eene bijzondere school. Het Gebouw Hoofmanstraat is thans in huur bij het Christelijk Lyceum. De vereeni ging is er mede in kennis gesteld, dat het gebouw desgewenscht 1 September 1923 be hoort te worden ontruimd. Het is geschikt te achten voor eene niet te groote bijzondere school. Komt geene nieuwe aanvrage voor eene bijzondere school in, waaraan tengevolge van de bepalingen der Lageronderwijswet 1920 voldaan moet wor den, dan kan de huur van jaar tot jaar wor den verlengd. Hoezeer ook het Christelijk Lyceum eene nuttige instelling is, wettelijke veplichting om voor lagere scholen gebouwen beschikbaar te stellen, moet in deze voorgaan. De villa „Buitenruist" wordt 1 September 1923 door de Nutskweekschool ontruimd. B. en W. zouden daarom reeds 1 Sept. 1923 een deel der klasse voor zwakzinnigen willen vestigen. Het gebouw Jacobijnestraat de voormalige H. B. S. wordt thans voor onderscheidene doeleinden benut. De vroegere directeurswoning Is verhuurd aan Zuigelingenzorg, dat hiermede eene goe de huisvesting verkregen heeft. De gemeente-ontvanger beeft er eenige be nedenlokalen in gebruik, die ontruimd zou den kunnen worden, tengevolge van de ver minderde werkzaamheden bij dezen tak van dienst, ware het niet dat de ophaaldienst nieuwe eischen gaat stellen. De dienst van Openbare Werken is ia ver band met de verbouwing van het Gymna sium moeten verhuizen, en heeft onderdak gekregen deels in de vroegere vertrekken van den Geneeskundigen Dienst, vertrokken naar de Botermarkt deels in enkele andere loka len van het gebouw. Ook Openbare Werken is thans voldoende gehuisvest. De schoollokalen aan de Stoofsteeg zijn naar onze meening onvoldoende, en behoo- ren zoo spoedig mogelijk ontruimd te wor den. De Mariaschool heeft echter den wensch te kennen gegeven, deze schoollokalen, die naar hare meening na verbetering nog bruik baar te maken zijn, te mogen hebben met het zuidelijk gedeelte van den tuin, ten einde daarop nog meerdere schoolruimte te bou wen. Er bestaat aanleiding dit verzoek in wel- welwlllenda overweging te nemen; immers de Mariaschool is zeer slecht gehuisvest, eerlang is afkeuring door het Rijksschooltoezicht te verwachten. De gemeente zou dan een nieuw schoolgebouw ter beschikking moeien stel len, nu de bestaande gebouwen, hierboven genoemd, voor deze school alle te klein zijn; de gemeente bespaart zich derhalve nieuw bouw, en het complex Jacobijnestraat-Stoof- steeg leent zich zeer wel lot de hiervoor be noodigde splitsing. Hulpgebouw Papentorenvest blijft fa re serve. De bestaande en in gebruik zijnde open bare lagere scholen. De veranderingen en verbeteringen, aangebracht als gevolg van de Splitsing in 1921 zijn alle aangebracht. Den 12en Juli 1922 zijn door den Raad gelden beschikbaar gesteld voor de verbeteringen, noodig in alle scholen als ge volg van het jongste bouwbesluit en voor de veranderingen, noodig als gevolg van de splitsing in 1922. De bestekken zijn hiervoor door den dienst van Openbare Werken opgemaakt ea door B. en W. goedgekeurd. Zoodra de Inspecteur van bet Lager On derwijs zijn goedkeuring zal hebben verleend, zal terstond met de werkzaamheden worden aangevangen. Reeds spoedig zal den raad een voorstel bereiken voor bijbouw van twee schoolloka len aan Schooi 27 (Schoterstraat), ols ge volg van dien bijbouw zullen de lokalen Stoofsteeg kunnen worden ontruimd. Uit een staat van leerlingen blijkt, dat uit een oogpunt van lokaalruimte, deze kinde ren met inachtneming van een gemiddelde van 36 leerlingen per klasse zoodanig inge deeld zouden kunnen worden, dat één school gebouw wordt ontruimd. In hoeverre zulks uit een onderwijsoog- punt te aanvaarden is, wordt nader onder- Zocht. Gemeentetijk Concertgebouw. Het go heele gebouw is sedert 1 October 1921 eigen dom van de gemeente. Ingevolge machtiging van den Raad zijn B. en W. bevoegd, om de zuidelijke helft van het gebouw (de thans bij de Controle der Posterijen in gebruik zijnde lokalen benevens de Societeitslokalen) in eigendom af te staan aan het Rijk, tegen betaling van eene som verhoudingsgewijze overeenkomende met den kostprijs van hetgeen de gemeente heeft be taald. Sedert het beheer van de landsgebouwen b(j het Departement van Financiën is gecen traliseerd, is er alle aanleiding om te meenen, dat in deze een voor de gemeente gunstige overeenkomst zal worden verkregen. De militaire gebouwen. Eigendommen van de gemeente, in gebruik bij het Rijk (Departement van Oorlog), zijn de navolgen de perceelen: A. 10. Lange Lakenstraat 12, een dubbel perceel, waarvan de eene helft gebruikt wordt als woning, de andere helft ais pak* huis; 2o. Parklaan 42 en 44, waarvan no. 42 als woning, no. 44 als woning en als werkplaats in gebruik zijn; 3o. Donkere Spaarae, in gebruik als wo ning en ais kleedingmagazijn. B. lo. Bakenessergracht nrs. 10 en 8, gym nastieklokaal en magaazijn; 2o. Het Militair Hospitaal (staat kadastraal niet ten name van de gemeente, maar ten name van het Rijk.) C. Infanteriekazerne. De perceelen sub A zijn voor de gemeente niet direct nuttig te bestemmen, zij komen in aanmerking voor verkoop, eventueel na in het woningbedrijf te zijn ingebracht De perceelen sub B. zijn bruikbaar. In ver band met de ligging is 't gewenscht, de sub. B 1 genoemde lokalen te bestemmen tot gym nastieklokalen, ten einde eenerzijds aan het gymnastiekonderwijs nog eenige uitbreiding te geven en anderzijds het onderwijs meer productief te maken, doordat in verband met de gunstige ligging minder tijd verloren gaat voor het zich begeven naar het gymnastiek lokaal. Wat het militair hospitaal betreft, hoewel dit perceel kadastraal ten name van het Rijk staat, behoort het volgens overeenkomst d.d. 11 Augustus 1856 tusschen Rijk en Gemeen te getroffen, aan de gemeente te worden te ruggegevens indien het niet meer voor 's Rijks dienst noodig is. Dit gebouw is naar wij Kwenen geschikt om daarin den Keuringsdienst van waren, 't laboratorium van den geneeskundigen dienst en de stadsapotheek onder te brengen. Ge schiedt zulks dan zou de administratie der waterleiding geheel naar den Kampersingel (zie hiervoor onder Stadsapotheek) kunnen worden overgebracht en het thans gebruikte perceel aan het Spaarne vrij en eventueel voor verkoop in aanmerking komen. Blijkens missive van den Minister van Oorlog d.d. 12 October 1922 zullen al dezo gebouwen eerlang aan de gemeente worden teruggegeven. Naar oordeel van B. en W. staat de ge- mêente in het'uitspreken van dat verlangen zoowel rechtens als moreel zeer sterk, nu het doel waarmede het gebouw in 1860 om niet ten gebruike werd afgestaan, namelijk om te Haarlem een infanteriegamizoen te hebben en te behouden, niet meer in vervulling komt Indien de Minister onverhoopt bij zijn wei gering volhardt zullen B. en W. ernstig over wegen hieromtrent tegen den Staat der Ne derlanden een rechtsgeding aanhangig te ma ken, De Jaarlijksche turfcollecte voor dte feraSli- tiische armen zal door het Israëlitisch Arm bestuur gehouden worden op Dinsdag 14 No vember. Ten huize van den heer en mevrouw Fien- sdWegener, „De Distel" Aardenhoutsweg.Aer- denhout wordt van 11 tot 18 November een sclii 1 dcrijenten-teonsbelling gehouden van Ge rard Weslèrmann. Alhier is overleden, 72 jaar oud, de heer A. A. v. d. Berg, welbekend in de kringen der paardensport. Hij was vele jaren eigenaar van de vroeger zoo bekende manége in de Groote Houtstraat. Hij dreef ook een groeten paar denhandel op het buitenland. Voatr dé R.K. Weeskinderen v^n W. B. f 3.00; Uiit de spaarpotten der kinderen de Gr. f 1.10. Ome vroegere stadgenoot© mej. Maria Küp- pers herdenkt morgen (14 November) den dag, waarop zij 25 jaar geleden onder den naam van zuster Adelaide, den sluier aannam bij de Eerwaarde Liefdezusters der Congrega tie van Tilburg. Korten tijd na haar opname in het klooster aldaar, werd zij belast met het onderwijs en de opvoeding der kanderen aan de scholen in het Liefdehuis van dezelfde onde te Eindho ven, waar zij onafgebroken voor het eeuwig en tijdelijk welzijn der jeugd werkzaam is. Zuster AdelaMe wenscht zich op haar feest dag in stilte terug tie trekkien in haar eenvou dige kloostercel. Haar Oversten echter, zul len op Zondag 19 November ajs. familieleden en kermissen gelegenheid geven, de jubfflaresee hunne gielukwenschen aan Ie bieden. De colelcte, gisteren ouder 3e H. H. Mis sen in de kerk van den H. Antonius van Padua gehouden ten bate der bezochte ge zinnen door de St. Elisabeth's Vereeniging, aan welke collecte een predikatie door den WelEerw. Pater Joosten O. P, M. vooraf ging, heeft opgebracht een bedrag van ruim 1028. In de kerk van de H, II. Elisabeth en Barbara is gisteren een liefdadigheidspredi katie gehouden door een Eerw. pater Fran ciscaan uit Wijehen, waarna collecte was ten bate van de St. Vincentitis-vereeniging, welke opbracht f 524.62. In de parochiekerk van den H. Joannes den Dooper is gisteren een liefaigheidspre- dikatie gehouden ten bate van de armen der parochie, welke 348 opgebracht heeft Hedenmiddag 1 uur geraakte een beladen broodkar der Coop. „Vooruitgang" ini het water der Bakenessergracht. De kar werd later met moeite op den wal gebracht. De inhoud was natuurlijk grootendeefs in de gracht terecht gekomen, terwijl ook et ove rige bedorven Was. In den ouderdom van 78 jaar is gisteren overleden de laatste oprichter der firma Peek en Cloppenburg, de heer H. Cloppen burg. Ondertrouwd: 13 Nov. D. Talma en M. C. Lmgg. Geboren: 8 Nov. d. van P. A. M, Alders- v. Delft. 10 Nov. d. van G. J. Boegheim- v, Tubergen. z. van S. G. v. Unen-Poptie. 11 Nov., d. van S. P. H. de Loor-Bruls. - d. van A. Hart-Spoelstra. 12 Nov, d, van C. M. Lucas-Wijker. z. van J. A. Stuijf- zand-Westerhof. d. van W. de Jager- Kosten, d, van M. Calandt-Medenblik. d van H. P. Abbink-Bamhoorn. 13 Nov., z. van J. H. C. Verheijde-Hermeling. Overleden: 10 Nov., M. Hirdes-Kerkhöf, 68 j. Palmstraat. 13 Nov. J. Klingers, 40 j„ Ursulastraat. Do Minister van Oorlog, de heer van Dijk, bracht heden een bezoek aan de In fanteriekazerne te Haarlem, vergezeld door majoor Jhr. Roëll, chef der 2e afdeeling, majoor Oudendijk, hoofd der 4e afd. on luit.-kolonel Ilaaymakers van do 5e afd. van het departement van Oorlog. Dit bezoek ataat ongetwijfeld in verband met dn door de gemeente gevraagde te ruggave van de kazerne door bet rijk aan de gemeente. Onder veel blijken van belangstelling her dacht de heer H. N. Berg en echtgenoote, wonende in de Amsterdamstraat', vandaag den dag, waarop zij vóór 50 jaar in den echt werden verbonden. Recht hartelijk zijn de jubilarissen van alle zijden gelukgewenscht en gisteren werden hen ook door en namens de buren, stoffelijke blijken van medeleven in dit feest aangeboden. Vanmorgen werd het féést met een H. Mis, opgedragen in de parochiekerk aan de Amsterdamstraat, inge zet, terwijl het in den loop van den dag niet aan felicitaties enz. ontbrak. 7, 8, 10. 12 Cl. r«fa f. li EMS Cs.. EINDHOVEN AOKNT VOOR HAARLEM <S O ALMELO, 13 Nov. Wegens het stop zetten van de Stoomspinnerij Twente te Almelo, zijn 160 arbeiders werkloos ge worden. BERLIJN, 13 Nov. Omtrent de teafa- sfcnophe die als gevolg van de hevige aardschokken is ontstaan, wordt het volgende gemeld: de door het Seismo- grafische station in den vroegen mor gen geregistreerde buitengewoon hevige aardbeving welke langen fijd aanhield;, werd eveneens te Bologna opgeteekond. De uitwerking op de meet-instkumen- ten was zóó hevig, dat de apparaten be schadigd werd. Te Florence werden de schokken eveneens geregistreerd. De Seismografische toestellen bleven daar onafgebroken 4 uur lang in actie. Via Londen wordt gemeld, dat de zware aardbeving geweldige vloedgolven uit den Stillen Oceaan naar de kust van Chili opstuwde. De omvang van de catastrophe is door de verwoesting van alle telegraaflijnen nog niet te benade ren. Volgens een bericht uit Santiago werd de aardbeving waargenomen over een afstand van 1500 mijl tusschen Iklit en Valdivia. De stad Coklimbo is to taal verwoest. 500 huizen zijn inge stort. Men heeft reeds 200 dooden geteld. In 't geheele land zijn. vele duizenden huizen ingestort. Ook in Argentinië heeft men de aardbeving waargenomen. Te BuenoS- Ayres bleven de klakken stilstaan en ging het licht uit. In geheel Zuid-Amerika heerst eenpaniekstemming met het oog op de nieuwe sensationeel© berichten, wan neer de telegraaf-verbindingem weer her steld zullen eijn. Een. telegram uit New- York meldt, dat ook op de Hawaï-eilan den kort na half tien, zware vloedgolven kwamen aanrollen, die verscheidene voor de haven liggend© schepen kwamen los rukken. De Beurs opende heden: flauw. Staatsfondsen. 5 pét. Nederland 88 K, 6 pet. Indië 96 ki. Culturen. Koloniale Bank 130%, Indische Bank 100%, Vorstenlanden ,158, H, V. A. 353%. Induatrieele waarden. Jurgens 39. Gldewaarden. Konirikiijke 410, Consols 127, Orion 37%. Tabakken. Deli 220, Besoéki 44, Rotter dam Deti 10, Senemb.'ih 306. Rubbers. Amsterdam Rubber 109%, Deli Batavia 60, Nêderl. Rubber 59, Rott. Tapa- noeli 23. Seheepvaartwaardén. *--• Holl. Am. Lijn 120, Hall. Boot 26, Kon. Holl. Lioyd 16%, Japan- lijn 71%, Pskefvaart 85, Scheepvaart Unie 93, Marine 13. Amerikaansche waanden. Hide and Lea ther 72, Steel 109%, Smelting 57%, Anaconda 102%, Cigar 82%, Atchison Topeka 110, Vo ting Rails 25, Denvér 1%, Southern Pacific 96%, Union Pacific 151, 6 pet. N. W. S. 98%, 7 pet. Itodië 101'. Het getal Duitsdiers, dat, ronder in het bezit te rijn van geldige passen, in de Lira- bupgsche mijnstreek wordt aangehouden, neemt steeds toe. Door bemiddeling van den grenecomrrussaris voor rijkspolitie te Heerien, zijn er Zaterdagmorgen wederom circa 140 nabij Keiteradé over de grens gezet. Deze vreemdelingen waren gedurende de twee vo rige degen in Lhnbnrgsche grensgemeenten aangehouden. Onder hen bevonden zich eenige rijwioklieven én andere verdachte personen. Aan den Coolsingel le Rotterdam is inge broken in het kleedingmagazijn van den heer J. J. Hakkaart. Een agent zag Zaterdagochtend vroeg, dat( men pakken wierp over een schutting, staande aan de Nieuwe Kerkstraat, welke pakken in hielden bontjassen, bontmantels en overjassen. Na het verwijderen van ijzeren bouten was iemand door een raampje de zaak binnenge komen en door het intrappen van een paneel had hij toegang iot het magazijn en de pas kamer gekregen. Tijdens het onderzoek over viel de politie den inbreker, den lossen werk man C. van P., die naar het politiebureau ia dé Groote Pauwensteog is overgebracht. Er was voor een waarde van ongeveer 6000 gestolen. De gestolen goederen zijn grooten- deelj in beslag genomen. Eenige bontmantels en overjassen worden nog vermist. Er wondt gedacht aan een medeplichtige, die ontkomen is. Toen Vrijdagmorgen de leveranciers na her haald bellen ten huize van mej. G. Korevink iln de Gerrit van der Lindestraat, te Rotter dam, geen gehoor kregen, maakten dé buren zich ongerust. Onder toezicht van de politie word de deur geopend en dadelijk werd «en Sterke gaslucht geraken. In do slaapkamer vond men zoowel de moeder als de twee kin deren te bed. Een spoedig aanwezig genees heer kon slechts den dood van de beide klei nen c. .iStateeren De geneeskundige dienst trachtte nog de levensgeesten van de 27-jarige moeder op te wekken, doch deze poging was veigieefsch. De gaskraan in de woonkamer schijnt den geheelen nacht te hebben opengp staan. Zaterdagmiddag kregen te Ud'del (Geld.) dé landbouwers H. B. 63 jaar en R. H. 59 jaar, bij het plaggenrijden twist, waarbij de eerst genoemde door den ander zoo ernstig wetd mishandeld, dat hij, na eerst dooir dr. Gerhartz te Elspeet verbonden te zijn, naar het zieken huis te Apeldoorn moest worden vervoerd.' H. B. had een diepe, levensgevaarlijke sche- delwond en zijn toestand is wanhopig, zoo dat hij door de politie niet kon worden ver hoord. De vermoedelijke dader Is door de po litie gearresteerd, maar hij ontkent het feit. Vrijdag hebben werklieden bij het herstel lingswerk aan de Groote Protestantsohe kerk te Breda in den muur aan de N. O.-zijde der kerk een nis ontdekt. De werklieden gaven daarvan kennis aan den leider der werkzaam heden, den beeldhouwer v. d. Meer en-het bleek, dat deze nis dichtgemetseld was met fragmenten van beeldhouwwerk en kapiteelen, in totaal meer dan 100 stukken. Op verschil lend© brokken zijn de beelden nog duidelijk zichtbaar, zoo o.a. oen stuk, dait het Avond maal moet hebben voorgesteld, verder een groep van acht beelden en ornamenten, waar op het schilderwerk nog zichtbaar as. Volgiens den heer v. d. Meer heeft men hier waar schijnlijk te maken met een voormalig altaar nit de 15e éeuw. Het is mooi gothiek werk, terwijl enkele kleinere stukken, oa. figuren van dieren renaissance werk zijn. De stek ken liggen thans behoorlijk schoongemaakt en gerangschikt in de kerk afwachtcrtd hun nade re bestemming. Op den Olsterdijk tusschen Olst en Diepen veen werd dezer dagen een werkman van een machinefabriek te Deventer aangevallen door drie woonwagenbewoners. Zij kwamen echter van een koude kermis. Een van de drie gipg pardoes over een heg, de tweede kreeg een klap, die hem enkele meters ovér den weg deed rollen, waarop nummer drie op zijn fiets sprong en naar zijn woonwagen vluchtte. De sterke man liep hem na en toen de aanran der ondanks alle bedreiging niet voor den dag wilde komen, zette de metaalbewerker zijn schouder onder den woonwagen en wipte dien van den dijk af, toen gatg hij weer op maxsch, alsof er mets was gebeurd. Personatta. De heer Anton Smit, direc teur van de Gem. Zangvereniging „Zang Ver edelt" alhier, het R.-K. Mannenkoor „St. Caecilia" te Velseroord en het R.-K. Kerkkoor te IJmuiden, gaal onze gemeente veriaten en in Den Haag wonen. Burg. Stand. Ondertrouwd: J. P. Jagt- man en C. Bruin. N. SS vis en C. M, Handgraaf,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2