Wisselkoersen en koersen van Eankpapier. BINNENLAND LEOLA'S ERFENIS B1NNENLANDSSH NIEUWS. Slit @nze Oost. Kim m school. GEMENSD NIEUWS. R.-K. Voeibalvereenlging „Zwaluwen." UITSLAGEN. KUNST EN KENNIS. iaartemsdse U.K. Gynmastiak- verseniging. „Ursus". BILJARTEN. RKGHTSZAKEN. SPORT EN SPEL LAATSTE NIEUWS. ORDE El ARBEID. STADS1IEUWS. üedegedeeld door OE SPAARiESA^S Oprosp aan hst Nederlaudsshe volk! „Pro seneetuts" (voor den ouderdom) UIT DEN OMTREK. LAMPENKAPPEN!! AAKSTER BEVERWIJK. SCHOTEN. HEEMSTEDE. VELSEN. VELSEROORD. IJMUIDEN. EEN BELGISCHE GENIEPIGHEID. In het Italiaanse!) Persoverzicht van 11 tot 28 October van „Nederland In den Vreem de" staat te leien De Tribuna (Rome) van 27 October schrijft over den Italiaanschen torpedojager „San Martino", die onlangs ook Antwerpen heeft bezocht, en neemt uit het tijdschrift „Bel- gique Maritime Eeonomique" deze woorden over „De Hollandsche loods, die te Vlissin- gen bij den torpedojager aan boord kwam, geraakte door de groote snelheid van het schip zoodanig van streek, dat hij spoedig zwaar zeeziek werd graaf Gravina moest zonder hulp zijn weg zoeken tusschen de zand banken van de Schelde", Natuurlijk is dit Belgische verhaal een leugen, schrijft het Hbld. Vooreerst is het varen van een torpedojager met een gewel dige snelheid door het lastige vaarwater van de Schelde al uitgesloten, ten tweede is het ondenkbaar dat eenige rivierloods, Belgische of Nederlandsche, op dat water „zeeziek" zou worden (mogelijk is de man plotseling onwel geworden zooals iedereen kan overko men, ook aan den wal) en ten derde is het nier zeer waarschijnlijk dat zeelieden, die met dat lastige water onbekend zijn, hun eigen weg naar Antwerpen zouden hebben gevonden. Niet het minst omdat de toestand van het vaarwater op het Belgische gedeelte, zooals men uit Belgische bladen weet, vrij slecht is. Het heele geval is vermoedelijk «ft den Belgischen duim gezogen. En die lijdt nu eenmaal chronisch aan kwaadaardige ontsteking. Brussel zeehaven. Misbruik van werkloosheidssteun. EEN TERBOD TAN HET BOKSEN IF HET OPENBAARf ZES MENSCHEN VERPLETTERD. Op 1 October heeft nabij Madari fin Djoc- jakarta,) tusschen Tjemara cn MIessen een ernstig ongeluk plaats gehad met een suiker- trein van de onderneming Sendangpitoe, welk ongeluk aan zes menschen het leven kostte. Er moest, zoo schrijft „Mat.," een trans port van 5 suikerwagons plaats hebben naar „boven." De machinist, die daarmede belast was, bracht, omdat het transport van 5 wagons te zwaar zou zijn, daarom er eerst twee naar boven en liet deze, met de remmen aangezet aldaar achter. Vervolgens teruggekeerd, nam hij de drie overblijvende wagons mee naar boven en stond tegelijk, niettegenstaande het ten strengste verboden is op skertreinen passagiers mede te nemen, aan vier inlanders en één Qhinees toe, mee naar boven te rijden. Onderweg echter zagen de menschen de twee groote wagons, die boven neergezet waren, terugkomen aanrollen, vermoedelijk omdat de remmen doorsloegen. Een botsing was onvermijdelijk, doch in plaats dat de machinist achteruitstoomde om de terugkomende wagons af te wachten en zoo de botsing op te vangen, gaf hij vol stoom en reed met volle kracht op de twee wagons in, zonder dat iemand van den trein sprong. De botsing was verschrikkelijk. Alle vijf mederijdenden, zoowel als de stoker, waren op slag dood. De machinist kwam bij de bot sing juist tusschen de wagons in en bracht er het leven af, terwijl de remmer van de twee terugrollende wagons er op het laatste oogen- blik afsprong en daardoor het veege lijf wist te bregen. Aanranding in het Vondelpark te Amsterdam. Een dame, die in de Willemsparkweg- buurt te Amsterdam woont, begaf zich Vrijdagmiddag tegen vijf uur via het Vondelpark naar huis. Zij had eenige nkoopen gedaan en had haar taschje bij het pakje laten inpakken. Bij den uitgang Jacob Obrechtstraat gekomen, schoot eensklaps een man op haar toe die haar beet greep. Er ontstond een worsteling, waarbij de dame het onder spit moest delven. Hij belette haar het schreeuwen, rukte het pakje los en zette het op een loopen. Eenige heeren, die op het lawaai kwa men toeloopen, vonden den kerel niet meer, hoe ze ook zochten. De dame deed aangifte aan het bureau Leidscheplein. De commissaris heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Vermoedelijk heeft de dader, in een boschje verscholen, op zijn prooi ge loerd. VOOR ZES HONDERD MILLIOEN kronen OPGELICHT. W. F. C. I—R. K. v. Z. I. Haarlemsche Jachtclub. Biljartbond Haarlem en omstreken. Kaatsclub „Frisia". R. K. V. Z. IllS. D. S. I 1-0 Sluiting der fabrieken in Twente. Musikalische Kammerspiele. Men hoeft nog geen pessimist te zijn om te beweren dat een ideaal-Ueber- brettl, waar zich de geest van een Goethe Nietsche, Shakespeare, Grétry en der Davidsbiindler zich mogen ontmoeten, niet kan bestaan door gebrek aan bezoe kers. Men verlangt naar dingen die soms zeer moeilijk te verkrijgen zijn., men be neemt de bestaansmogelijkheid aan wat met moeite werd verkregen. Aan voor beelden behoeven we in Haarlem niet te zoeken. G ng het ook niet alzoo ee n flinken tijd geleden met het mooie werk van Rich Baska, Dr. Göhler en Leo Blech aan het Landestheater in Prag Bestaansrecht had het zéker, wat met zooveel enthousiasme was opgebouwd. Hun programma prijkte met de namen van Mozart, Schubert, Cornelius Schu mann en ook Hugo Wolf, ja tot aan Or lando Lasso ging men terug. Het streven van Dr. Erik Fischer is aanvankelijk niet zoo grootsch opgezet. In 1911 werd hij door het Pr. Kultus- ministerium belast, met in de bibliothe ken van Wtirthemburg en Baden te speu ren, wat zooal waard was om aan de vergetelheid te ontrukken. Deze „Sammelarbeid" moest in 1914 met zooveel andere dingen blijven rusten. Dr. Erik Fischer zal u zijn wederwaardig heden vertellen, zoo ge den lust hebt hem te hooren. Dat deze meestal „gewone" melodieën nog eens zoo'n rol zouden spe len ais thans in de door hem samengestel de „Musikalische Komödien," had hij destijds niet kunnen denken. Dat hij bij 't geden van zijn arbeid en 't overzien van den afgelegden weg (ruim duizend opvoeringen" beleefden de Kammer spiele) den hoofgijnen Herbert Neustadt niet vergeet, kan ieder begrijpen die den Zondagmiddag de eerste opvoering van Dr. Ërick Fischer's Kammerspiele, schouwburg Jansweg, bijwoonden. Fischer zou al recht op algeheele waar- deering hebben zoo hij door zijnn streven die „Hintertreppen ware" kon weren, die er bij dilettantentooneel bijna uitslui tend aan de markt wordt gebracht. Hij gaat bij de keuze zijner muziek ook zeer „nou keuren" en daar de z.g. Schlager zoo goed als allemaal het tegen een echte volksmelodie ziet niet kunnen uit houden, heeft de samensteller van het volkslied een gebruik gemaakt waarvoor men het grootste respect moet hebben. Men behoeft nog geen Duitscher te zijn om den invloed van het volkslied zóó te ondgrgaan als in het eerstgespeelde eenaktertje „Johan der muntre Seifen- sieder." Adama van Scheltema heeft soortgelijke gedachte gehad in een zijner gedichten., hier bij Fischer is het dialoog en krijgt de uitbeelding van Herbert Neustadt als Florian een schoon reliefin het prachtige stille spel van Max Men- sing. De laatste deed ook „stimmlick" waarlijk goede dingen. Een ietwat te veel vuldig aangewend ritardando zal het eenige zijn dat wij nuchtere Hollanders hem als debet mogen aanrekenen., maar over „Gefühl" laat zich niet redeneeren. Dan werd gegeven „Das alte Lied," waaraan een historische „Notenfunde" ten grondslag ligt. De muziek van Mo zart is genomen uit zijn eerste opera's die niet meer opgevoerd worden, de Italiaansche werken „La finta giardi- niera", „La clemenza di Tito," de Duit- sche opera „Zaïde." Maar ook instrumen- taalwerken als een der Kassationen vin den een gelukkige aanwending, en men kan al die aardige meiismen, boven alles 'die frissche blijde zangen waarderren waar zij thuis behooren in een aller prettigst tooneel-interieur, waar de „nuchtere Hollander al weer meegaand genoeg is om zich het zuiver rokoko-mi- lieu zelf daarbij te fantaseeren. Hij hoort immers Mozart's mlziek weerklinken Nou dan Daar hoorden en zagen we voor 't eerst Claire Jacke als "Lotte Sommer. Een keurige soubrette. Prachtig is hier haar samenspel met Mensing,maar haar triomf ligt toch daar waar zij een volkstooneel heeft uit te beelden. In het laatste stuk „Ein Roman in der Waschküche" (muziek van Dit- tersdorff wie denkt hier niet veelalaan Mozart's „Ein musikalischer Spasz is het naast den goeden zang van Emmy Griesinger het prachtig afgekeken doen- en-laten van haar die eens in de week haar hoed-met veeren voor den dag haalt. Is er overal bij deze Kammerspiele in de intrigue veel levendigheid gebracht, hier berust alles op een kostelijk misverstand. Ik zeg er vreder niets van, de aardigheid was er anders af vóórdat men zelf gaat zien. Want dat zal men toch zeker, nu men hier in Haarlem, oude gewoonte ge trouw, eerst de kat uit den boom gekeken heeft. Wij gaan niet naar de Kammerspiele om „Blödsinn" te hooren, we genieten de en Iach-der-kunst, we hooren een gen re waarin ook een Mozart, een Haydn of Gluck zich eenmaal gaven als kind van hun tijd. Het publiek was nu alweer voor 't grootste deel naar den voetbalwedstrijd daaronder ook de stemmer die de piano, had moeten behandelen. Ik durf vrij te zeggen dat ik een koste- lijken Zondagmiddag had. Homo sum G. J. K. Het concert bureau Vernout deelt ons mede clr,f, wegens het succes, nog een op voering Fut een ander programma zal ww u in ie StadsschoWObur «pi:. Lier a.s. NIET OFFICIEEL LATERE KOERS BERLIJN PARIJS. BRUSSEL. WEENEN. LONDEN. STOCKHOLM KOPENHAGEN CHRISTIANS BAZEL ROME. NEW-YORK Bankpapier Baakpapier Bankpapier Bankpapier 0.03 0.03 15 22 16.15 15 12 15.05 11.38 11.35H 2.55 0.03US 0.05 16.32 1642 15.22 15.32 11 39 11.43 3.56 'Verdronken. De nood der tijden drukt zwaar, ook op ons volk. Wel zijn wij nog bevoorrecht boven anderen, maar toch, ook bij ons wordt veel en diep geleden. Voor een deel is het stille armoede, die het minst om hulp vraagt, nooit „eischt" en het zwaarst drukt. Tragisch boven al is echter het stille lijden der ouden van dagen. Zij, die leefden van een geringe lijfrente, van een klein pensioen, van een overgespaard gering vermogen. De oorlog, de vernieti ging van vele waarde-papieren en de crisis in het levensverzekeringbedrijf heb ben tal van ouden in waarlijk diepe ellen de gestort. Ons volk weet dit niet. Het weet niet, dat er talrijke ouden zijn, die zonder huis, zonder middelen en zonder raadgevers, ten prooi aan angst voor wat de toekomst nog brengen zal, in stilte een tragische armoede lijden. Om deze waardige armen te helpen, is opgericht de Nederlandsche Vereeniging „Pro Senectute". Het is niet de bedoeling hen te bedeelen. Hun fierheid zou dat niet gedoogen. Wij willen voor hen op richten pensions of tehuizen, en hun daar aanbieden een vrije kamer, goede huis vesting met behoud van hun volle vrij heid en hun ongerepte zelfstandigheid. Het was in den voorzomer, dat dit plan voor de eerste maal bekend werd en honderden brieven, welsprekende uitin gen van het navrante leed der ouden van dagen, getuigden ervan, hoe ons initiatief door hen werd begroet als een straal van hoop. De vereeniging is opgericht. Thans is het oogenblik gekomen, waarop wij ons wenden willen tot het Nederlandsche Volk en het vragen om zeer ruimen steun. Wij htbbm noodig tenminste één milli- oen gulden om over het geheele land een tiental tehuizen te openen. Is het overmoed dit te vragen in dezen tijd van economische depressie Naar onze vaste overtuiging neen. Wat het Duitsche Volk in zijn ellende kon, toen het „die ALershiflfe des Deutschen Vol- kes" organiseerde, kunnen ook wij en wat in Zwitserland bereikt kan worden, is ook hier te verwezenlijken. Het is bereikbaar, dit ideaal, wanneer ons Nederlandsche volk er zich bewust van is, dat hier een offer moet worden ge bracht. Van den „overvloed" vragen, dat is thans niet mogelijk er is geen over vloed in ons land. Maar wij durven het aan, inwoners van Nederland, zelfs van U. die zich reeds moest bekrimpen, een offer te vragen in den letterlijken zin des woords. Zooveel wordt gevraagd en gegeven voor de ver waarloosden en gevallenen, voor armen en paupers. Milhoenen offert de Staat voor werkloozen. Niels wordt gedar n voor de ouden uit beschaafden kring. Zij ijden in stilte. Wij durven te vragen voor hen. Immers zij, voor wie wij vragen, het zijn onze moeders en onze zusters, onze bej'aarde verwanten, waardige ouden als zij. Wij bidden U lezer, denk aan Uw eigen moe der. Geen offer zou U te veel zijn, indien zij, in leven, in armoede en kommer naar haren dood verlangde. In haar naam vragen wij thans voor de alleenstaande ouden. Het zal niet de laatste maal zijn, dat wij ons tot U wenden. Van heden af be gin; en wij ons pogen, om tenminste één millioen bijee te brengen en daarvoor tehuizen te sti hten. On JjBureau zal be langstellenden gaarne tot in détails in lichten. Wij zijn bereid U te bezoeken, U onze plannen te ontvouwen. Maar wi; smeeken U, helpt ons spoedig De nooc dringtHelpt ons reeds aanstonds. Da delijk op dezen eersten oproep Gij kunt ons steunen le. Door lid te worden (contributie minstens 5. 2d. Door kleine giften in eens 3e. Door een bijdrage te zenden van ten minste 500.wazrdoor gij aangemerkt wordt als stichter en Uw naam verbon den wordt aan de oprichting van ons eerst Tehuis 4e. Door legaten, schenkingen, door aanbieding van gebouwen, geschikt om een pension in te"richten. Elke steun is ons welkom. Maar in ieder gevalSteunt ons Laat U opwek ken tot het brengen van het offer, dat wij U durven vragen. Van oudsher was eerbied voor den ouderdom geplant in de harten van de edelsten en besten van een volk. Moge het antwoord, dat gij, Volk van Nederland, geeft op dezen, onzen oproep, getuigen van Uw bereidheid een offer te brengen VOOR DEN OUDERDOM! Het Algemeen Bestuur. Mevr. M. B. Boissevain-Pijnappel,voor zitster, Biaricum Mr. J. Everts, onder- voorzitter, Amsterdam Mevr. Th. J. Sleeswijk-van Bosse, secretaresse, Am sterdam W. H. van Rees, chef v. d. firma Pierson <S Co., penn.meester, Amsterdam; Mevr. J. A./Schreve-IJzer man, 2e secretaresse, Amsterdam Mevr. M. G. Muller-Lulofs, Utrecht Mei. J. Tiemeijer, 's Gravenhage A. K. Harden- berg, gedelegeerd lid v. h. Hoofdbestuur, Mevr. M. Baart de la Faille-Pekelha- ring, UtrechtDs. W. Banga, Wolvega C. "Beets, Hengelo; Edo J. Bersgma, Enschede Mevr. M. L. Beucker, Andrae- Zeverijn, LeeuwardenMevr. H. Bod- daert, Schuurbeque Boye, Middelburg Mr. G. J. du Celliée Muller, Maastricht; A. J. da Costa, Amsterdam G. Feenstr», Arnhem Mr. R. A. Fockema, Baarn Mej. A. G. van Gilse, Groningen Jhr. Mr. D. R. de Marees van Swinderen, Gro ningen Mevr. M. I. A. Sark-Schim van der Loeff, Assen .Mr. Dr. R. J. de Visser, Arnhem Mevrouw C. van Schaïk-Dob- belman, Rotterdam Mr. A. K. S. Pastor, Rotterdam. Vereeniging „Pro Senectute". Bureau i Heerengracht 174. Gemeente-Giro Am sterdam P 291. Postrekening 82900, Am sterdam. De meeste bankinstellingen hebben zich bereid verklaard giften in ontvangst te nemen. C. 240 250.. BLOEMEND AAL. H.S.V.—BLOEMENDAAL 1—, Eerst om half drie wordt on der leiding van den heer Breeveld begonnen. De eerste oottenblikken zijn voor Bloemendaal, doch de achterhoede der gastheeren geeft goed partij. In'.usschen heeft H.S.V. zich losgewerkt en valt goed aan. De enkele schieW kansen, welke haar voorhoede zich weet te scheppen, ontstaan van te groote af standen om gevaarlijk te zijn. Op vcor niemand verklaarbare wijze meent de scheidsrechter een der Bloemendaalsche backs een waarschuwing te moeten toe kennen. Zonder dat we verder veel fraais aanschouwen komt half-time. Na de rast is Bloemendaal verreweg het meest in den aanval. Onverwacht is het HSV dat 't eerst scoort als een der witte backs inplaats van terug te spelen den bal voor de voeten van Meyer legt, die geen moeite heeft den bal langs den uitloopenden Bloemendaal-keper te plaatsen. De gasten vallen dan verwoed aan, doch de H.S.V.-achterhoede weert zich geducht. Eindelijk komt de zeer ver diende gelijkmaker. Bergh Jr. schiet hard in. De H.S.V.-keeper kan den bal niet wegwerken, waarvan de toesnellende Snnter profiteert. Er is dan nog een kwartier le spelen, gedurende hetwelk Bloemendaal overwegend sterker is. On der grooten druk op de H.S.V.-veste komt tenslotte het einde met een gelijk spel, waarmede H.S.V. tevreden kan zijn. De scheidsrechter leidde goed. al gaf hij er zoo nu en dan den schijn van, wat veel sympathie voor de thuisclub te koesteren. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bijBerghorst Schroeder v. d. Kolkweg 2 Bloemendaal. een doublé James armbandhorlogeA. E rg ma, dan Gijzenvaart, Santpoort, voer ge bloemde kussens: Zuidwijk, Xchroede» v. d. Kolkweg 14-Bloemendaal, een kin derschoentje K. IJzerman, Korte Kle verlaan 64, Bloemendaal, een kinder- handschoentjePolitiepost, Aerdenhout, een dop van auto-asHeisterkamp, Zijlweg 73, Overveen, een gouden speldje met pareltjeJ. P. van Buggenum, Binnepad 12, Overveen, een duozitting van een motorrijwielaan het bureau van plolitie te Overveen, een dames- taschie, een wit wollen kinderhand schoentje, een bruingrijs kinderhand schoentje, een haarseplc» een jongenspet, een grijze ceintuur, een sleutel. Komen aanloopen bijStrebe, Ruijs- daelweg 3, Overveen, een hond met korte staart. genegen huiswerk te verrichten. SPAARNWOUDERSTRAAT 84, HAARLEM. Ontslag. Naar ons verzocht Wordt mede te deelen heeft de heer L. Aardenburg ontslag genomen als directeur aan „De Handelsraad" alhier met ingang van 31 December a.s. De heer Aardenburg begint 2 Jan a.s. een eigen zaak in dezelfde branche in de Meerstreek. Secretaris H. Familie. Wegens overlij den van den heer M. de Weyer i« benoemd tot secretaris van de H. Familie de heer H. Veek, alhier. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. C. Bur gerSchuit z. J. MulderEsseling d. M. C. DooveTromp z. P. F. Muusse Zangenberg d. I. C. LeeuwSchmits d. Overleden: F. Markx, 80 j. wedr. v. T. Klooster C. G. van Wijngaarden, 69 j. wed. van J. van Etten, eeTder van T. D. Brink horst. Betere verlichting. Door de gemeente is nu de Doodweg, loopende van de Scholer- boschstraat naar de Hoogerwoerd, verlicht met vier lantaarns. Een goede verbetering, waar wij eenigen tijd geleden al op aandrongen. Nu nog eene bestrating en de verbinding is in orde. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: K. H. C. Christen en J. F. Heijboer P. j. de Groot en G. A. Fijten A. J. Lodewegs en A. G. Weinman. Getrouwd: J. J. Sariez met E. C. Dijkman. Geboren: d. van C. M. LustenVester z. van H. C. Gozeling—Bulter. Overleden: Elisab. Warmerdam wed. Joh. Prins 34 j. Raadsstukke». B. en W. Heden ter vaststelling aan verordening op d® heffing en invordering van gelden voor het inne men van een standplaats voor woon wagens. B. en W. bieden ter vaststelling aan verordeningen op de heffing en invorde ring van belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden. Voorgesteld wordt, de belasting te doe» bedragen: Voor bioscoop- en eir:us-vonrste!l:Bcen, dertig pereent van de opbrengst aan toe gangsgelden; Voor het maken van muziek in een voor het publiek of zeker deel van het pu bliek toegankelijk tokaal of terrein, waar geen toegangsgelden worden geheven, per kalendermaand of gedeelte daarvan: voor lokalen of terreinen met een opper vlakte vanbeneden 50 M 2 f 550 M2 tot beneden 76 M2 f 6; 75 M2 tot beneden 100 M2 f7.50; 100 ACS tot beneden 150 M2 f 10; 150 MS tot beneden 200 M2 12.50; 200 M2 tot beneden 300 M3 f15; 300 M2 tot beneden 400 M2 f20; 400 M2 en daarboven f 25. Is de vergunning lot het maken van muziek verleend veer één dag per week dan bedraagt de belasting de helft van de hiergenoemde bedragen. B. en W. stellen een wijziging vcor van de verordening tot het stellen van bijzondere regelen voor de inning van eeni- ge gemeentelijke ontvangsten, krachtens artikel 114 bis der gemeentewet. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening tet het heffen van opeenten op de hoofdsom der personeele belasting. Bnoeming. De heer G. A. Aalderink, onderwijzer aan school D alhier, is benoemd tot onderwijzer aan een Op. school te Am sterdam. Strandvanderijgoedercn. De gisteren fen verzoeke van den Burgemeester van Vel den gehouden veiling van strand vond erijgoede- ren heeft 635.35 opgebracht. Zaterdag is in den loop van den dag oen groot aantel bui ten land'*-,he schepen te Vil voorde, de voorstad van Brussel, aangekomen, em heden tor gelegenheid van de officieele opening van het kanaal BrusselHullebroeck aao het défilé deel te nemen. Daaronder wa ren de Nederlandsche torpedoboot Z. 3., de bergingssleepboot „Banta'' uit Rotterdam, het jacht „Brandaris" van den heer Lucasse, voor zitter dor Kon. Rod- en Zeilvoreeniging, het instructie-vaartuig „Prins Hendrik" van het onderwijsfonds der Nederl. Veneeniging van Gezagvoerders bij de Binnenvaart en nog eenige andere Nederl. vaartuigen. Een ergerlijk gevaj van misbruik van werk loosheidssteun is volgens de Tol. in Den Haag aan het licht gekomen. De zager H. K, was van Januari tet Juü werkloos, waarom hij van het burgerlijk armbestuur f 11 steun ontving. Op 1 Juli kwam hij in dienst van de zagerij van K. D. J. W. in de Sophiastraat. Hij was alleen werkraa», van half acht tot half elf en van twaalf tot zes unr, zoodat hij gelegenheid had iederen dag te laten stempe len. Hij ontving zoodoende vasi Juli tot heden geregeld 11 steun en dat met medewelen van zijn patroon. Deze toch vermeldde zijn naam op den loonstaat. Op verzoek van den officier van justitie zij» zoowel ff, K. als zijn patroon gearresteerd, Volgens het Voorloopige Verslag over Ju stitie, hebben eenige Kamerleden daarin de vraag gedaan, of het niet mogelijk zou we zen, voorgoed een eind aan de bokssport te maken. Zij wijzen met bijzondere sym pathie op 't verbod van den Amsterdam- schen burgemeester. Naar het „Vad." verneemt, stelt de Mi nister van Justitie naar aanleiding van deze vraag 'n onderzoek in. Mocht dit on derzoek tot een belangrijk aantal adviezen tegen het boksen leiden, dan is het niet onmogelijk, dat het boksen in het open baar verboden wordt. CURSUS R. K. VAKBUREAU. De yeertiendaagsche cursus, door het Cen traal Bureau voor de Katholieke Sociale Actie en het Bureau voor de R. K. Vak organisatie georganiseerd voor de Hoofd bestuurders der R. K. Vakhonden, sal ge durende het volgend jaar worden voortge zet. Gelijk bekend, worden gedoceerd Apolo gie, Sociologie en Economie en waren do centen Prof. J. Verhaar van 't Seminarie te Warmond, Pater H. J. Micklinghoff O. P. en Pater Dr. F. A. Weve O.P. e leeson in Economie sullen echter, daar Pater Dr. Weve moest bedanken wegens zijn benoeming tot Professor der Moraal theologie in het studieklooster te Huissen, voortaan gegeven worden door den heer J. VerHest te Nijmegen. Volgens de Vossische Zeitung hebben twee Amsterdammers te Berlijn een Weensch koopman door middel van een valsche ehèque voor een bedrag van 600 millioen kronen opgelicht. Secretariaat H. v. d.Drift.Spaamwouderstr. 100 Dinsdagavond 8 uur Elftal-Commissie. Vrijdagavond 8 unr. Bestuursvergadering. De leden der Elftal-commissie worden door deze verzocht dien avond aanwezig te zijn. W.F.C. I—R.K.V.Z.F R.K.V.Z. Ill—S.D.S. 3—0 l—O OPENING TENTOONSTELLING. De Fransche tentoonstelling van kunst- en luxe-voorwerpen in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam, zal 15 dezer door den Franschen gezant officieel worden geopend. Om omstreeks kwart voor 3 blaast scheids rechter KIiinnen de elftallen in het veld. W. F, C. begint met 10 man, de Zwaluwen tellen 3 invallers. De eerste aanvallen zijn voor de Zwaluwen, maar de achterhoede van W.F.C. geeft keurige staaltjes voetbal te zien. Een mooi wing schot van de Mol ketst buiten be reik van den keeper tegen de lat, de Zwalu wen blijven nog eenigen tijd aanvallend, maar dan komt er zoo langzamerhand een inzin king van het elftal, waarvan W.F.C. handig profiteert. DaardooT krijgt Zwaluw's keeper thans voldoende werk, wat hij wel weg stompt maar niet weer weg te werken, zoodat er me nige gevaarlijke situatie voor het Zw.-doel ontstaat, maar door goed spel van het Zwalu wen backstel doelpunten voorkomen wordt. Er is dan nog plm. 10 min. te spelen als de Vries zeer gevaarlijk met de bal voor doel komt, hij sob, en de W.F.C. back raakt de bal met de hand aan, scheidsrechter heeft niets gezien, en de aanval is weder teniet. 5 minu ten voor tijd wordt Duivenboon gepasseerd. 10. Direct hierna is het rusten. Na de thee zijn de Zwaluwen sterk in de meerderheid, er wordt bijna voortdurend op W.F.C.-helft ge speeld, zelfs is W.F.C. nog eenigen tijd inge sloten, maar goals kunnen er niet worden ge maakt. L. Balm geft een geweldig schot, de keeper stopt, L. Balm loopt toe, en de bal rolt in het doel. maar de scheidsrechter con- stateerd hands. Rest mij thans nog te vermel den, dat W.F.C. nog 2 maal Duivenbode weet te passeeren en 2 goals fabriceerd, welke beide zeer gemakkelijk door Duivenbode had den voorkomen kunnen worden. Gelijk spel had hier de verhouding zeer goed weerge geven. Secretariaat G. Kruijver, 2de uidpoldeirstr. 16. A.s. Woensdag is het een groote dag. 1. Voor alle Roomsche gymnasten van Haarlem, want dan wordt de eerste openbare uitvoering gegevek van de Haart. R.K. Gyir.n. Ver. „Ursus." 2. Voor alle Roomsche Haarlemmers die het goed meenen met de Roomsche gymnas ten. Er zijn ruim 175 deelneemstiers en deelne mers. Van dien kant is er dus belangstelling ge noeg. Maar ons geheele, zoo bijzonder gepre zen, streven om de de gymnastiek te beoefe nen geeft niets, als bij de uitvoering niet een groot aantal toeschouwers is. Komt dus allen die in ons werk belang stellen, koopt aan de zaal een kaart van 60 centen. Gij steunt daardoor ons streven en beleeft een genoeglijke avond. De wensch is dan ook de Gemeentelijke concertzaal geheel gevuld te zien. t Hek Bkstuur der Haarlemsche Jacht-dub koestert het voornemen dezen winter, even als vorige jaren, bij voldoende deelname, den leerlingleden in de gelegenheid te stel len, cursussen te volgen in de theorie van het zeilen an ds practijk van het behan delen der tuigage, het splitsen, het leg gen van knoopen, steken, enz. Opgave voor deze cursussen voor den len December a.s, hij den Secretaris ingewacht. Voor leden heeft het Bestunr gezellige bijeenkomsten op Vrijdagavond in een der zalen van Hotel Lion d'Or georganiseerd. Op enkele dezer avonden zullen lezingen over onderwerpen, die de watersport be treffen, (ook motoren en de behandeling daarvan), gehouden worden, terwijl op an dere avonden door onzen welbekenden Lin- ström, praktische lessen in het splitsen en knoopen gegeven zullen worden. De eerste bijeenkomst zal op Vrijdag 1 December a.s. plaats hebben. Klasse A. 13 Nov.KorenbeursVriendenkring. Klasse B. 14 Nov.: D. E. S.Oud-Meerenstein. 16 Nov.: SchotenVereen. 1921. Klasse 0. 15 Nov.: VriendenkringOud-Meoreneteïn. Klasse D. IS Nov.: Vereen. 1921Schoten. 15 Nov.: D. E. S.Korenbeurs. Donderdag 16 Nov. a.s. houdt de ka&te- club „Frisia" een algemeens vergadering in lokaal Rodenburg, Smedestraat. De agen da bevat o.m. Bestuursverkiezing esn con- tributieverhooging. FATL/LISSEMENEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 10 Nov. in Nederland uit gesproken 79 faillissementen tegen 37 fail lissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 10 Nov. 1922 2680 faillissementen tegenover 1849 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Om half drie floot scheidsrechter W. Joos- ten de elftallen in 't veld. S.D.S. won de toss en liet Zwaluwen met Zon meespelen. Al di rect ontwikkelt rich een vlug spel, waarbij Zwaluwen iets in de meerderheid is. Na 20 mimi ten gaf P Knmcen R K.V.Z. 3 de leiding. Dit moedigde S.D.S. aan en zij komen ge vaarlijk voor het doel, doch de achterhoede weerde iederen aanval af. Daarna kreeg S.D.S. een strafschap te nem die niet benut werd. Daarna trad rust in. Na rust was S.D.S. sterker en kreeg een tweede strafschap te nemen, welke door den keeper eomer werd gewerkt. Na verloop van een half uur is Zwaluwen er meer in, doch dan krijgt S.D.S. een derde strafschop te ne men, welke door de keeper schitterend gered werd. Na nog eenig heen en weer getrap, floot scheidsrechter W. Joosten het einde. Zoedai Zwaluwn met 10 gewonnen heeft. UITSLUITING TE HENGELO. HENGELO, 13 Nov. De bontweverijen Kon. Weefgoederenfabriek, Twentscbe Bont weverij en Insulinde, alhier, werden he denmorgen iu verband met de staking unn de Eerste Ned. Kantfabriek, niet aangezet. DOOR ELEOTRICITEIT GEDOOD. HENGELO, 13 Nov. De 18-jarige elec- tricien E. J. Botje, die Zaterdagnacht eeni ge herstellingen deed in een condensor staande in het ketelhuis der Eleotr. Cen trale te Hengelo en om te kunnen zien een eleotr. lamp had meegenomen, is waar schijnlijk door den stroom gedood. Man vond hem dood in den condensor. AUTO-ONGELUK. ENSCHEDé, 13 Nov. Zondag vroeg in den morgen keerde een gezelschap per auto van Gronau naar Hengelo terug. Even over de grens reed de auto tegen eon boom. Van de inzittenden werd de 49- jarige gehuwde machinist Aalders uit En schedé, dermate verwond, dat hij in hoogst üorgwekkenden toestand in het Ziekenhuis te Enschedé werd opgenomen. De auto was geheel in elkaar gereden. GESTRAND SCHIP VLOT GEKOMEN. WESTOAPELLE, 13 Nov. Het door wa ren mist gestrande Engelsohe s.s. „Crigh- town", is heden vlot gekomen, HOOG WATER ZEVENAAR, 13 Nov. Te Lobith en Spijk dat telken jare door hoog water geïsoleerd wordt, vreest me» wederom dit jaap dup« t$ worden van 'jfc hooge water. ,V< Vrij bewerkt naar den prachtigen roman vanden bekenden Engelschen auteur Gar VICE. Circa 370 bladz. druks in handig formaat. Prijs f 1.50, franco per post f 1.60. Verkrijgbaar bij den Boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD Nassaulaan 49, HAARLEM. deze vrees bestaat te meer grond, nu in deze plaatsen veel werkloosheid begint te heerschen. In den stand der slaking te Hengelo bij de firma De Jong en Van Dam kwam geen ver andering, zoodat de sluiting van de fabrieken der Twentsch-Geldersche Fabrikantenvereeni- ging op heden, Maandag als vaststaand kan worden beschouwd. (Ongecorrigeerd.] Bankpapier a e t Vannacht omstreeks half een werden de politio ©n d© Reddingsbrigade gewaarschuwd, dat er waarschijnlijk iemand in het water ran de Nieuwe Gracht ter hoogte van Bol huizen was gevallen. Een bewoner der Nieuwe Gracht had nd. om hulp hooren roepen, doch niete kunnen ontdekken. Een der leden der Reddingsbrigade begaf zich te water en haalde 'n manspersoon op, die in bewusteloozen toeBtand bleek te verkee- ren. Hij werd binnengebracht in perceel Nieuwe Gracht 10, bewoond door den heer E. v. L., waar de reddingsbrigade onder leiding van dr. Van Breggen gedurende 70 minuten getracht heeft, de levensgeesten we der op to wekken, waarin men helaas met slaagde. Dr. Van Breggen kon niet an ders dan den dood oonstateeren. Het lijk is naar het St. Elisabeth's Gasthuis over gebracht. Bij onderzoek is nog gebleken, dat door een drietal personen nog ge hoord is geworden dat om hulp werd ge roepen. Daar zij echter niets zagen, zijn zij doorgeloopen. Later is de verdronkene herkend als de 38-jarige G. Klingers, wonende Ursula- straafc.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3