NIOJVVS BUITENLAND CONCURREEREN~i De Floret Kampioenschappen. Nieuwe Haarlemsche Courant De toestand in het Oosten minder spannend. De Sultan van Tur kije blijft weigeren af te treden. Een nota der Geallieerden aan Sovjet- Rusland. Amerika wil in de Europeesche zaken ingrijpen. De her denking van den wapenstilstand. De Londensche hoofdcommissaris van politie vergiftigd. Groote aardbeving in Chili; honderden dooden en gewonden. Onder de Telegrammen: de Conferentie te Lausanne tot 20 November uitgesteld. Nadere bijzonderheden over de aardbeving in Chili. DE CRISIS IN HET OOSTEN. De toestand minder gespannen. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de delegatie onder Ismed pasja naar Lausanne vertrok uitgeleide gedaan door de geallieerde hooge commissarissen. Naar verluidt is de toestand minder gespannen. Te Konstantinopel heeft een besprekin. plaats gehad tusschen de Engelsche, Fransche en Italiaansche kolonels, die met de geallieerde politie belast zijn en Refet pasja. Er heeft een groote ontspan ning in den algemeenen toestand plaats gehad. De toestand in Konstantinopel. De eerste secretaris van den sultan heeft beslist te kennen gegeven, dat de sul tan niet wenscht af te treden. Van Turksche nationalistische zijde wordt verklaard, dat in verband met het nieuwe bestuur te Konstantinopel alle ge- zan'schappen en legaties, welke door de Verheven Porte zijn ingesteld thans opge heven zijn. Alleen de gezanten en zaakge lastigden der Porto in landen, waar de regeering van Angora nog geen vertegen woordiger heeft, zullen op hun post blij ven. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de sultan, vergezeld van hofdignitarissen in een open rijtuig naar de Yildiz moskee reed ter gelegenheid van het Selamlik. Er was geen vertegenwoordiger der nieuwe regeering aanwezig. De plechtigheid heeft zonder incidenten plaats gehad. Men meldt uit Rome, dat wegens den toestand in het Naburige Oosten een ad viesjacht met 1250 man en 10 machinege weren naar de Turksche wateren is ver Lokken. De telegrafische gemeenschap tussche n Londen en Konstantinopel, welke de Ke- malisten onlangs bij Tsjank verbroken hadden, is hersteld. De Conferentie van Lausanne. Poincaré heeft Zaterdagavond een belangrijke bijeenkomst voorgezeten, waar het programma besproken werd van de Fransche delegatie ter conferentie van Lausanne. De eerste gedelegeerde Barrière was afwezig. Boupard was aanwezig evenals de militaire en marine deskundigen en de financieele en diploma tieke deskundigen, met name maarschalk Foch en de generaals Weygand en Buat. Men meldt uit Rome, dat Mussolini voor 't einde des jaars Italië niet kan ver laten en dus niet zal deelnemen aan de bijeenkomsten te Parijs en Lausanne. De correspondent van de Petit Parisien te Londen meent te weten, dat het Brit- sche kabinet een voorafgaande overeen stemming tusschen de geallieerden vóór de conferentie te Lausanne als zoo ge biedend mogelijk beschouwt, dat het vast besloten lijkt niet aan 'een conferentie deel te nemen, die den Turken het schouwspel van verdeeldheid tusschen de geallieerden zou bieden. De geallieerden en Sowjet-Rusland. De geallieerden hebben een gezamenlijk antwoord gezonden op de jongste nota van de Russische Sowjet-regeering inzake de uitnoodiging der Russen tot de confe rentie van Lausanne. De drie geallieerde regeeringen leggen er den nadruk op, dat de landen, die niet op voet van definitieven vrede metTurkije staan uitgenoodigd zijn tot de conferen tie, die ten doel heeft aan den oorlogstoe stand in het Naburige Oosten een einde te maken door een vredesverdrag met Turkije. De Sowjet-regeering zal in staat wor den gesteld deel te nemen aan de behan deling van de kwestie van de zeeëngten en kan daarbij haar zienswijze doen ken nen over de verschillende zijden van de kwestie. Het antwoord zegt ook nog, dat de Sowjet-regeering, indien zij dit wenscht, de Oekraiensche en Georgische delegatie in haar delegatie kan opnemen, gelijk ze dit te Genua gedaan heeft. Een belangrijke verklaring van president Harding. President Harding heeft in een toe spraak ter herdenking van den wapen stilstandsdag gezegd, dat de Ver. Staten thans inzien, dat zij zich niet kunnen onttrekken aan de verplichtingen en ver antwoordelijkheden, welke op naar rusten als lid van dè broederschap der volken. De herdenking van 11 November in Enge land. De Engelsche Koning is Zaterdag, ter gelegenheid van de viering van den wa penstilstandsdag, met zijn twee zoons, van wie de prins van Wales nog geducht hinkte, kransen gaan leggen aan den voet van de Cenotaaf. Lord Curzon deed het zelfde uit naam van de regeering, en de bloemen hoopten zich gestadig op. Om elf uur werd de gebruikelijke stilte van twee minuten in acht genomen. In Frankrijk. Onder leiding van president Mifle- rand is Zaterdagochtend onder de Are de Triomphe de 1 le November te Parijs her dacht. De maarschalken Joffre, Foch en Franchet d' Esperey, de geallieerde, Amerikaansche en Spaansche gezanten, Péret, de voorzitter van de Kamer, en tal van Kamer-en Senaatsleden, verschei dene afvaardigingen van vereenigingen van verminkten en oud-strijders namen o.a. aan de plechtigheid deel. Na de troepen te hebben geschouwd, begaf Millerand zich naar het graf van den onbekenden soldaat. Het kanon gaf het sein van de minuut stilte, welke allen in echt namen. De Marseillaise en een salvo kanonschoten besloten de roerende plech tigheid, waaraan de heele bevolking van Parijs had deelgenomen. Daarop begon het eindelooze défilé van de verschillende afvaardigingen, o. w. verscheidene buitenlandsche. Millerand en zijn ministers begaven zich vervolgens naar Réthondes ter onthul ling van de beide gedenkteekenen ter herinnering aan het sluiten van den wapenstilstand. Poincaré, veldmaar schalk graaf Haig van Bemersyde, maar schalk Foch en minister Maginot hebben het woord gevoerd. In de verschillende departementale hoofdsteden is de 11e November even eens op plechtige wijze herdacht. Een belangrijke rede van Poincaré. Bij de plechtigheid, die Zaterdag op den verjaardag van den wapenstilstand te Rethoudes plaats heeft gehad, heeft Poincaré een redevoering gehouden. Hij gaf een beschrijving van de omstandig heden van de onderteekening van den wapenstilstand en zeide, dat twee der Duitsche gevolmachtigden, die 11 No vember'18 te Rethoudes kwamen teeke nen, zeker herinneringen moesten voelen opkomen,die 'n contrastvormden met hun taak. Daar was majoor van Winterveldt, die vóór den oorlog militair attaché te Parijs was en die na een ernstig automo biel-ongeluk bij de manoeuvres in 1913 zoo lang met de grootste égards in Frank rijk verzorgd was en die in Juli 1914 had kunnen constateeren, dat Frankrijk geen andere gedachte had dan die van vrede. En daar was Matheas Erzberger, die ze ker niet de memorie kon vergeten, waar in hij in September 1914 de eischen uit eenzette, die Duitschland moest stellen op den dag der overwinning het instel len van de Duitsche militaire suprematie over België en op de Fransche kust te Duinkerken en te Calais, de annexatie van Belfast en het mijnbekken van de Meurthe em de Moezel, het scheppen van een groot Duitsch rijk in centraal Afrika, vergoeding van de totale oorlogskosten, allossing van de rijksschuld, het vormen van een reserve-fonds voor de invalieden en verschillende andere voorwaarden om door de overwonnen geallieerden een eeuwigen voorspoed te doen verzekeren aan den overwinnaar. Poincaré geeft dan een uitvoerig ver haal van de besprekingen tusschen Foch en de Duitsche onderhandelaars en van de onderteekening van de overeenkomst. Hij zegt dan, dat gedurende de bespre kingen van Rethoudes de Fransche, Britsche, Belgische, Italiaansche en Ame rikaansche troepen onvermoeid hun op- marsch voortzetten en de vijandelijke gelederen in wanorde brachten. Er bleef aan het Duitsche leger niets anders over dan zich in open veld over te geven. Het sloot een wapenstilstand om te ontkomen aan een vernederende ramp. Duitschland heeft sedert dien beweerd, dat het niet op militair gebied overwon nen was en dat slechts de binnenland- sche troebelen het genoodzaakt hebben de wapens neder te leggen. Maar de ne derlaag van Duitschland is te danken aan het bewonderenswaardige aanvals plan van Foch, de krijgskunst van den geallieerden chef en de dapperheid der troepen. Zoo de Duitschers er al belang bij hebben deze waarheid te verbergen, is het onze plicht haar in het licht te stel len en wij zullen haar niet laten verdraaien De Duitschers hebben zich naar de open plek van het bosch bij Rethoudes bege ven om niet in het Rijnland te capitu- leeren. Van het begin van den oorlog af was het recht aan onze zijde. In Novem ber 1918 was de kracht voor goed aan de zijde van het recht. Poincaré zegt dan, dat Duitschland de Belgische neutraliteit schond en Frank rijk aanviel. Bij vroegere aanvallen op Frankrijk had de wereld onverschillig heid betoond. Waarom hebben ditmaal eerst Engeland, vervolgens Engelsch- Inaië, de dominions Canada, Australië, Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland, Portugal, Italië, Roemenië, Griekenland, Japan, China, Siam, Bolivia, Brazilië, Cuba, Equator, Guatemala, Hiati, Honduras, Nicaraga, Panama, Peru, Uruquay, Ma rokko, Algerië, Tunis, Senegal, Soedon, de republiek Liberia en ten slotte de groote republiek der Vereenigde Staten zich tegen Duitschland gericht en ons hun militaire medewerking en hun ver deren moreelen steun gebracht Omdat de bijna gelijktijdige geweldpleging van de centrale mogendheden tegen Servië en België van het begin van den oorlog af het geweten van alle volken in op stand gebracht had. Omdat later het brandstichten en plunderen en het ver moorden der civiele bevolking het gebruik van vergiftigde gassen, het bombardee ren van open steden, het torpilleeren van koopvaardijschepen, de blinde minachting toonden, die de Duitschers voor het vol kenrecht hadden. Omdat de geheele menschheid zich bedreigd gevoelde door den hoogmoed van een natie, die zich boven alle andere wilde stellen en de wereld wilde overheerschen. Noch de historische fantasiën van den exkeizer, noch de overvloed van sowjet-publica- ties, noch de valsche voorstellingen van eenige Pruisische professoren zullen de hooge beteekenis kunnen verdraaien van dat meedoen aan den oorlog van zooveel volken. Ondanks al hun pogingen om andere volken aan hun zijde te krijgen, is het den centralen mogendheden enkel gelukt Bulgarije, bedrogen door zijn vorst en Turkije, gedreven door een handvol Duitschgezinden, met zich mee te krijgen. Zeven-en twintig mogendheden hebben zich tegen Duitschland gekeerd en onder deze de landen, die het meest gehecht zijn aan vrije staatsinstellingen en die altijd de onderdrukking gehaat hebben. Tot slot zeide Poincaré: Duitschland heeft er zich vaak met ijdelheid op be roemd, dat het alleen of bijna alleen tegen zulk een geweldige coalitie heeft moeten vechten. Duitschland had moeten begrij pen, dat het vormen op zich zelf van deze internationale liga de duidelijke veroordee ling was van zijn imperialistische politiek. Hoe is het mogelijk, dat Duitschland niet dadelijk de les begrepen heeft, die er lag in een gezamenlijke beweging van zulk een groot deel der menschheid Moge Duitschland niet de les vergeten, die vier jaren geleden hier besloten werd. En mogen de volken, die 't die les toedienden' er zelf de getrouwe herinnering van be waren. Een rede van Haig. Sprekende bij de plechtigheid te Re thoudes heeft veldmaarschalk lord Haig gezegd er trotsch op te zijn uit naam van de Engelsche soldaten met de Fransche de vriendschapsbanden, die door bloed bezegeld zijn, nauwer te mogen aanhalen. De veldmaarschalk bekent een dier vele Engelschen te zijn, die volhouden, dat hetgeen, waarvoor de Franschen en En gelschen zooveel bloed en tranen gestort hebben, de moeite waard is, bewaard te blijven. Wij weten allen, zoo besloot Haig zijn toespraak, dat in de vier jaar, die op den wapenstilstand gevolgd zijn onder ons herhaaldelijk verschil van meening en misverstand is gerezen. Ik geloof, dat deze verschillen niet van dien aard zijn om de vier en een half jaar van nauwe en eerlijke kameraadschap op de slagvelden uit te wisselen en niet kunnen opwegen tegen den gemeenschappelijken plicht, welken de overwinning onze beide landen heeft opgelegd, de eerlijke samenwerking met Frankrijk bij het werk van het herstel. Ik vertrouw, dat deze geest van kameraadschap duurzaam zal zijn. De helden, die wij hier herden ken, eischen het. Ik breng hun met een eerbiedigen groet een bewijs van de on veranderlijke trouw en vriendschap van volk en leger van Engeland. Van de Engelsche verkiezingen. Terwijl alle politieke bezigheid Zater dagochtend stilstond wegens de viering van den wapenstilstandsdag, is des avonds de verkiezingsveldtocht met fris- schen moed hervat en zijn er in het heele land tal van groote openbare vergaderin gen gehouden. Lord Derby heeft de ver gadering te Manchester toegesproken, waarop Bonar Law het woord gevoerd zou hebben. Bonar Law schreef, dat niet alleen zijn geneesheer hem verboden had de vergadering bij te wonen, maar dat hij ook zelf voelde niet in staat te zijn daartoe. Lloyd George maakt op het oogenblik een vliegreis door Wales in een extra- trein, waarbij hij bijeenkomsten op den openbaren weg Bij de stations toespreekt in het Welsch, en zal de volgende week zijn veldtocht besluiten met een omme- tocht door Lancashire. OEM. BUITEHL iEMTEH. DE LONDENSCHE HOOFDCOMMIS SARIS VAN POLITIE VERGIFTIGD. In het laatst der afgeloopen week is de Londensche hoofdcommissaris van politie, Harwood, vergiftigd. Het be richt heeft in Londen diepe ontroering gewekt. Scotland yard, waar het hoofd commissariaat is gevestigd, is uiterst ge sloten, maar volgens de Daily Mail is het vergif öf arsenicum öf strychnine dat in chocolade zat, die over de post aan Har wood was toegezonden. De overgebleven chocolade wordt door deskundigen onder zocht. De speurders zijn zeer werkzaam geweest in zekere deelen van Londen, maar tot nu toe is niemand in hechtenis genomen. Harwood's toestand is nog steeds ernstig, doch de geneesheeren hope hem in het leven te houden. Uit bevoegde bron deelt men mede, dat het vergif is toegediend in chocoladebonbons welke Harwood per post waren toegezonden. De politie heeft daarom het publiek, ge waarschuwd voorzichtig te zijn met pak ketten van onbekende herkomst. De Zwitsersche bondsraad heeft aan de Fransche regeering voorgesteld een commissie bijeen te roepen, welke belast zal zijn met het onderzoek inzake het graven van een evenwijdig kanaal aan den Bovenrijn. Men meldt uit Berlijn Bosdari, de nieuwe Italiaansche ge zant te Berlijn staat als een uitstekend kenner van den Balkan bekend en is in critieke tijden vertegenwoordiger van Italië geweest te Sofia en te Athene. Hij spreekt verschillende talen, waaronder enkele Oostersche. Mussolini heeft giste ren de te Rome vertoevende buiten landsche diplomaten ontvangen. Hij had een lang onderhoud met Barrère den afgetreden Franschen ambassadeur. Fras- sati, de afgetreden gezant te Berlijn, keert terug in de hoofdredactie van de Stampa. Naar uit Brussel wordt gemeld, staken er thans te Antwerpen 3000 zee lieden. Met de stakende ertswerkers en de andere stakers uit de havenbedrijven is het totaal aantal stakers ongeveer 6000. Hufvudstadsbladet meldt, dat de Noorsche regeering de Finsclre voorge steld heeft onderhandelingen aan te knoopen over een scheepvaartverdrag. Het Italiaansch departement van buitenlandsche zaken zal worden onder gebracht in het Palazzo Chigi, waar vroe ger het Oostenrijksch-Hongaarsch ge zantschap was. Het gebouw werd tijdens den oorlog in beslag genomen. Te Sofia zijn verkiezingen voor den gemeenteraad gehouden. Gekozen werden 25 aanhangers van de gewezen ministers Malinof en Danef, 4 aanhangers van Radoslawof en Stamboelof, 28 leden van de boerenpartij, 22 communisten en 2 sociaal-democraten. EEN HEVIGE AARDBEVING. 500 huizen verwoest, honderden dooden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Buenos Ayros en Santiago de Chili een aardbeving gevoeld. Te Coquimbo zijn 500 huizen ingestort en vallen hon derden menschenlevens te betreuren. Deze aardbeving(zie verder telegrammen) is ook aan de Bildt opgeteekend. Coquimbo ligt aan de kust, ten noor den van Santiago. KUNST EN KENNISi Broekhuys en de Nationale Opera. - VAN OWZE föpRAAOLOOZC TltefOOMg De crisis in het Oosten. Een vloedgolf in de baai van Hawaii. De pokken in Engeland. De geweldige aardbeving in Chili. Duurterelletjes ia Hanaover. Hevige ontploffing. GEMENGD NIEUWS. EEN AANHOUDING. Het kwam den laatsten tijd herhaal- delijk voor, dat te Utrecht het politie rapport melding maakte van gevallen van diefstal uit bodewagens. Meestal verdwenen er doozen niet chocolade, met suikergoed en andere snoeperijen. Tot nog toe mocht de politie er niet in slagen, om de daders van deze diefstallen te vinden, die hun bedrijf met groote brutaliteit schier eiken dag weer voort zetten. Zaterdagmorgen echter rs dat mysterie plotseling opgelost. Een onzer stadge- nooten, die verbonden is aan den Voog dijraad, was op bezoek bij een gezin op het Prinsenhofje (Nieuwe Gracht). Daar trok het zijn aandacht, dat de kinderen doorloopend chocolade en bonbons zaten te eten, iets,wat hem tamelijk onverklaar baar voorkwam. Hij waarschuwde daar om de politie, en een rechercheur ging op onderzoek uit. Deze ontdekte in het bewuste huis een groot aantal kisten en doozen, deels ledig, en deels gevuld met allerlei snoeperijen. De bergplaats van de gestolen goede ren uit de bodewagens was ontdekt. Maar er werden nog méér ontdekkin gen gedaan. Het bleek namelijk, dat de diefstallen werden verricht door een 11-jarig jonge tje Niet echter uit eigen initiatief, maar daartoe aangezet door zijn vader een bekende van de politie die hem eiken dag de deur uitjoeg met de bedreiging dat hij een flink pak slaag kon krijgen, als hij 's avonds niet het noodige mee bracht Het spreekt vanzelf, dat de knaap voor zulke „slaande" argumenten zwicht te, en er nu zijn handwerk van maakte om bodewagens te plunderen Vader en zoon zijn door de politie gehoord. De jongen is weer op vrije voe ten gesteld, maar de vader is in verzeker de bewaring gehouden. (U. D.) Een Jongmensch met fantasie. Engelsch stoomschip gestrand. MARKTNIEQWS. SPORT EN SPEL wil zeggen, tegen denzeifden prijs, dien een ander voor zijn artikel vraagt, een beter, d.w.z. een waardevoller artikel te leveren. Overtuig en BEWIJS HET PUPLIEK DAT UW ARTIKEL HET BESTE IS voor den prijs dien ge er voor vraagt De heeft een zeer ruime verspreiding. I De heer W. Broekhuys heeft mr. E. G. S. Bourlier opdracht gegeven de faillissements aanvrage der Nationale Opera tegen te spre ken en de vordering in raadskamer te be talen. Verder heeft hij zich bereid verklaard, een subsidie te geven van 10.000 en bovendien het benoodigda kapitaal t« feuroeeren ten einde de opera met vrucht te exploiteeren, mits de door de arlisten te benoemen direc teur wordt bijgea'aan door een Raad van Toe zicht, bestaande uit en door de artisten. De „Courant" verneemt nader, dat de heer Broekhuys zijn bemoeiingen met de Natio nale Opera in dezen zin heeft voortgezet dat hij ook de salarissen van het personeel heeft aan gezuiverd en 200.000 bedrijfskapitaal heeft toegezegd. Aan bet personeel zou de keuze van een directeur worden overgelaten. Er zou een Raad van Toezicht benoemd worden, be staande uit 2 leden van het personeel, 2 leden aan te wijzen door den heer Broekhuys en een accountant, 5. III Is De Turken draalen bij. CONSTANTINOPEL, 12 Nov. Gehoor gevend aan de krachtige betoogan van de geallieerde hooge commissarissen hebben de KemaJistan het invoerrecht van 11 °/a ad valorem weer ingevoerd, dat zij bij de overname van het bestuur der stad had den afgeschaft. Deze maatregel wordt be schouwd als een eerste stap naar een ge matigder houding. 00 NS TANTING P EL, 12 Now. Ondanks de talrijke bijeenkomsten van de geallieer de hooge commissarissen en generaals en de besprekingen tusschen de geallieerde of ficieren, die speciaal met den politie dienst zijn belast, en Bef et Pasja, den gouverneur van Óonstantinopel, is er nog geen oplossing gevonden. In geallieerde kringen wordt verklaard, dat er nog geen ontspanning in den toe stand is ingetreden, terwijl van Turksche zijde wordt beweerd, dat de spanning is verminderd en dus een overeenkomst waarschijnlijk is. De Conferentie te Lausanne tot 20 November uitgesteld. PARIJS, 12 Nov. Op verzoek van de Engelsche regeering is de conferentie te Lausanne tot 20 November uitgesteld. PARIJS, 12 Nov. Poincaré heeft erbij TT«W)ing, den Engelsohen gezant te Pa rijs, op aangedrongen, dat Engeland op 13 November ©en vertegenwoordiger naar Lausanne zal zienden, waarbij dan een zui ver formeele bespreking zal worden ge houden, terwijl de opening der eigenlijke conferentie tot 20 November wordt uitge steld. In dien tusschen tijd zonden Curzon, Poincaré en de Italiaansche vertegenwoor diger op een te Parijs te houden confe rentie de houding der geallieerden kun nen vaststellen. Deze besprekingen zouden Bieehts weinig tijd in beslag behoeven te nemen, daar de Fransphe en Engelsche regeeringen hetzelfde standpunt schijnen m te nemen ten aanzien vaa de territoriale, politieke, financieel© en economische bepa lingen van het nieuwe vredesverdrag met Turkije. Tusschen de Fransche en Engel sche generale staven bestaat een reeds^ vol maakte overeenstemming wat de militaire kwesties betreft. Karagatsj (in Thracië aan de Zwarte Zee), zal vermoedelijk wear aan Turkije komen, terwijl de zeestraten volkomen ge demilitariseerd zullen worden. Indien in het Engelsche antwoord de Fransche voorstellen worden aanvaard, zal Bompard een gedeelte van de Fransche de legatie vergezellen en zal hij Zaterdag avond naar Lausanne vertrekken. De regeering heeft aan ©enige oorlogssche pen opdracht gegeven, zich onmiddellijk naar het tooneel van de ramp te begeven. Een Reuterberfcht uit Santiago de Chili meld», dat volgens de laatste berichten twee honderd menschen zijn gedood en vierhonderd gewond volgens de uit Coquimbo. Coptiapo en Serena ontvangen gegevens. Do schok duurde vier minuten en begon om 11 uur 60 minuten des avonds. De zee overstroomde de kust toit een diepte van vijfhonderd meter landwaarts. Dezelfde aardbeving werd gevoeld te Buenos Aires, waar zij nog hevig genoeg was om ten gevolg te hebben dat de lichten tötgingen en de klokken bleven stilstaan. Ook op Hawaï werd zij gevoeld, waar een vloedgolf talrijke vaartuigen medesleurde. De aardbeving wend voorts geconstateerd door selsmografen in Italië; sommige ge vallen werden de instrumenten zelfs door de hevigheid van den geregfetreefden schok uit hun positie ontzet. Een aantal schepen van hun anker geslagen. NEW YORK, 12 Nov. Volgens een telegram uit Hilo (Hawaï) rijn er Vrijdagavond ten ge volge van een vloedgolf in de baai verscha lende schiepen van hun anker geslagen. Er gingen geen menschen! evens verloren. LONDEN, 12 Nov. Te Londen werd Zater dag een nieuw geval van pokken aangegeven. In dit geval was de patiënt een kindje van negentien maanden in North Lambeth, een volkrijk district. Twee nieuwe sterfgevallen vielen voor, bedde in Poplar. Sinds 1 Novem ber zijn er 51 gevallen aangegeven, waarvan 44 in Poplar. Tot dusver zijn er 16 dooden waarvan 15 in Poplar. VALPARAISO, 12 Nov, Zaterdag, even voor middernacht, werd zooals gemeld, een hevige aardschok gevoeld over bet geheele gebied tusschen Antofagasta in het Noorden en Valdivia, dat meer dan duizend mijl ten Zuiden van eerstgenoemde plaats is gelegen. Te Valparaiso duurde de schok drie mi nuten en veroorzaakte groote ontsteltenis onder de inwoners, die half gekleed uit hun huizen de straten oprenden. De gevolgen van den schok beperkten zich hier echter tot lichte mateneele schade. De grootste schade werd aangericht in de Noordelijke districten, waarmede thans alle verbindingen verbroken zijn. De stad Coquim bo werd gedeeltelijk verwoest, grootendeels door het uitbreken van branden. Vijfhonderd huizen werden verwoest, maar nauwkeurige cijfers omtrent het verlies aan menschenle vens zijn nog niet bekend. Een draadloos bericht, ontvangen van het stoomschip „Flora", dat in Noordelijke rich ting reist, constateert, dat in de haven van Caldera de schok vier minuten duurde. De bemanning zag teekenen van een hevige pa niek aan land, en onmiddellijk daarop over stroomde de zee een deel van de kuststrook. Uit een kleine stad in het Noorden van Chili wordt gemeld, dat alle electrische ver bindingen verbroken zijn en dat de stad tn duisternis is gehuld. Groote verliezen van menschenieveru en eigendommen worden gemeld uit «te stad Copiapo, waar een groot aantal huizen wer den verwoest, zestig personen gedood en vijftig gewond. De vloedgolf te Antofagasta sleurde een aantal arbeiderswoningen langs de zee met zich mede, en trok onmiddellijk daarop twee honderd meter terug. De verbindingen met Antofagasta zijn geheel verbroken en er heerscht groote ongerustheid te Valparaiso. Een groote menigte belegert de bureaux der dagbladen, in de hoop, inlichtingen omtrent vrienden en familieleden te zullen verkrijgen. HANOVER, 12 Nor. Hier ter stede hebben gisteren eveneens ernstige levens middelen opstootjea plaats gehad. In de markthal werden verechillende boterkmmen bestormd waarbjj het gepeupel de voorra dige boter stal. Een koopvrouw, dia met kippen op de markt stond, moeet wegens de dreigende houding van het publiek an der politiogeleido uit de markthal geleid worden. De oorzaak van de onlusten was, dat voor een pond boter 1300 Mark ge vraagd werd. Slechts met veel moeite an door uiterst tactisch optreden gelukte het de politie, langzamerhand de rust te doen wederkee- rern. Verschillende personen werden in hech tenis genomen. CHESTER (Pennsylvania)12 NFr. Door een ontploffing, waarvan de oorzaak nog onbekend is, is aan het stoomschip Pew, dat zich in het droogdok bevond, een schade van een half millioem dollar aan gericht. Twee man worden vermist. Een jongmensch, m betrekking bij een firma te Arrthem, had Maandagmiddag bij zonder veel zin om in plaats van naar kan toor te gaan eens een flinke wandeling te maken, zoo meldt de „Amh. Ct." Hij ging wandelen, maar bedacht, toen hij op weg naar huis was, dat zijn wegblijven uit zijn betrekking toch verklaard moest worden. Aangezien hij over de noodige fantasie be schikte, zette hij een romantisch verhaal in eikaar. Hij begon met aan den .weg, waar zijn ouders wonen, niet ver van het ouderlijk huis op den grond te gaan liggen en zich Je hon den alsof hij bewusteloos was. In dien toe stand werd hij inderdaad „gevonden" en de man die hem vond dacht ook werkelijk dat hij bewusteloos was. Hij werd naar huis ge bracht, deed toen niet meer bewusteloos, en ging zijn van te voren verzonnen verhaal ver tellen. Het kwam hierop neer, dat hij 's mid dags bij het nieuwe telegraafkantoor was aangesproken door iemand, die met nog twee personen in een auto zat Er werd hem een plaats aangeboden in den wagen om naar huis te rijden, hij nam dit aanbod aan en stak een sigaret op, welke men hem gaf. Hij wist nog, dat men den Apeldoomschen weg opreed en op den Deelenschen weg is geweest, maar wat er verder gebeurde voordat hij weer thuis was, wist hij niet. Het verhaal heeft aan leiding gegeven tot een onderzoek, dat halver wege werd gestaakt, omdat de verteller ver klaarde, dat hij alles, om zijn dienstverzuim goed te praten, had verzonnen. Men seint ons uit West-Capelle dri. 12 Nov.: Hedenmorgen om 9 uur is alhier «teior zware mist het Engelsche s.s. „Greighton" van Leith gestrand, hetwelk geladen was met stuk goederen. Ongelukken hebben niet plaats ge had. Drie sleepbooten rijn ter assistentie aan wezig. UTRECHT, 11 Nov. Vee. Aangevoerd waren 1400 stuks. Handel redelijk. Prijzen waren stieren 90—210, vaarzen 120—250 pinken 70—125, melkkoeien f 170—290, kalfkoeien 230—320, vaarskoeien 100— 210, magere kalveren 3075, nuchtere kalveren 15—23, magere varkens 26—56, biggen 1126, magere schapen f 2939, lammeren 2228. Boter. Hooi 1.30. Eieren 15%—17. TUSSCHEN RIJN. WAAL EN MAAS. (Weekbericht). Aardappelen. Ten gevolge van toenemende vraag liepen de prijzen van dit product omhoog. In de Bom- melerwaard deden de Drielsche blauwen f 2.202.50, eigenheimers f 2.102.35, kohinoors f2.152.35, roode star f 2.25 2.60, de wets f 2.402.70, bravo's f 2.50 2.70 per H.L. van 70 K.G. Langs de Maas golden Zeeuwen f 2.603.Zandsoorten werden te Boxmeer opgekocht voor f 2 per 100 K.G. Op verscheidene plaatsen in Maas en Waai loopt het aantal H.L. aardappelen, welke bevroren zijn, op de akkers en in de niet voldoende gedekte kuilen in de hon derden. In N. Brabant zijn thans reeds in gezameld ten behoeve van de noodlijdende centrale rijken ruim 3 millioen K.G. of 300 wagonsaardappelen, waarvan de waarde, berekend tegen matige prijzen, een bedrag uitmaakt van ruim f 100.000. Granen en andere veldgewassen. Zoowel ln de Betuwe als in de Tielerwaard was vooral veel vraag naar tarwe; jarige tarwe werd verkocht voor f 12.8013, puike nieuwe f 12.30—12.50, afwijkende qualiteit f 10.50- 11, rogge f 7.307.50, Walchersche erwten f 16.20—16.50, gerst f 8.15—8.50, haven f 55.50 per H.L.kroonerwten f 21.50— 23.50, witte boonenf 22.50—26.75, paarde- boonen f 12.40—12.75, duive- f 18.50— 18.75, bruine boonen f 25.5026.50 pea 100 K.G. In N. Brabant gelden de voeder bieten minder dan verwacht werd. De con tractprijs bedroeg bij den uitzaai f 10 thans is de prijs slechts f 7 per 1000 K.G.voor wortelen wordt besteed f 7, voor mangels f 9. De suikerbieten hebben door de vroege vorst veel geledenhet gewicht is vermin derd tot 5 pCt. en suikergehalte tot 10 pCt. Zuivel en Eieren. Ter markt te Nijmegen bestond de aanvoer uit 63 groote kluiten boerenboter, die f 1—1.20, te Zaltbommel uit 600 K.G. die f 1.30—1.35, te Tiel uit ruim 30 K.G. die f 1.15—1.30 per pond op brachten kippeneieren deden 1518, een den- 14—15, ganzen 19—20 ct. per stuk. Te Nijmegen werden op de veiling verhan deld 23000, te Zaltbommel 4000, te Gelder- malsen 10.000, te Tiel 50.000 en op de eier- veiling te Roermond op één dag 8500Q stuks voor f 1316.90 per 100 stuks. Vee. In het Rijk van Nijmegen deed 1« qual. vet vee 55—60, 2e 4550 ct., vette kalveren 5060 ct per pond, nuchtere dito f 13—24, graskalveren f 60—75, schapen f 20—30, vette lammeren f 20—25 vette varkens werden verhandeld tegen 4647 ct. per pond levend gewogen, biggen f 18 —25, schottelingen f 50—60 in het land van Altena golden kalfkoeien f 325—435, kalfvaarzen f 200—320, melkkoeien f 240— 340, vaarzen hokkeiingen f 130170, ossen dito f 90—125. In veulens blijft de handel stilin N. Brabant worden op vele dorpen de meeste afgeleverd aan de slagerijen. Wild en Gevogelte. Op de markten neemi de aanvoer van wild toe. Voile hazen brach ten op f 33.25, drielingen f 1301.60. oude patrijzen 50—60 ct., ionge dito f 1.2G —1.30, fazanten f 1.70—2.35, houtsnippen f 1.601.90, watersnippen 3550 ct., wiidi konijnen 7085 ct., tamme dito 45 ct.— f 2.90, wilde eenden 85 ct.—f 1.25, tamme dito 95 ct.—f 1.20, jonge kippen f 1.40— 1.75, oude dito f 11.55, hanen f 1.20— 1.50, piepkuikens 70 ct.—f 1.10. Op één drijfjacht te Nieuwkuik werden geschoten 119 hazen, 40 patrijzen, 8 konijnen, 2 fa zanten, 4 houtsnippen en één korhoente Schalk 38 hazen. Veevoeder. In de Bommelenraard is meer aanbod in hooi en ruimer vfaag bij vaste prijzen: le qual. hooi doet r 38%— 42%, 2e f 32%—34%, mindere soorten f 27 30, Uiterwaardsch eimathooi f 25— 27, roggestroo f 1819 per 500 K.G. DEN HAAG, 12 Nov. Heden hadden alhier de kampioenschappen floret plaats voor professionals en amateurs. Voor de profs word de final© geschermd, waarin uitkwamen Aerts (België), Bonillet (Frank rijk), Paoli (Italië), Kooy, de Vries Tan de Nieuwen, Giessen, Flietstra en Paufe (Holland). Hierin wist Aerts de eerste plaats te bezetten met 6 gewonnen partijen en 15 ontvangen treffers. Paoli word 2e met 6 gewonnen partijen en 19 ontvangen tref fers. Bonillet 3e mot 5 gewonnen partijen en 22 ontvangen treffers; v. d. Nieuwen Giessen 4e met 5 gewonnen partijen en 24 ontvangen treffers. Flietstra 5e met 2 ge wonnen partijen en 30 ontvangen treffers, De Vries 7e met 1 gew. partij en 321 ontvangen treffers, en Paape 8 met 1 gew, partij en 33 ontvangen treffers. Aan den wedstrijd voor het amateur kam pioenschap floret schermden: 1. J. Ned er- pelt, 2. Brouwer, 3. Lauda, 4. de Lange 5. Nicolaas, 6. Saegers, 7. Kramer, 8. Boa 9. Lysberg le poule en 10 v. Perlstein, 11. Wiarda, 12 N. Nederpelt, 13. Roeper, 14. Obdam, 15. D. de Jong, 16. Kunze, 17. Vigeveno, en 18. Schtmrs. 2e poule. Van elk dezer poules zonden de vier best geplaatsten in de finale komen. Dit wa ren voor le poule: 1. Brouwer, 2. Lijs- berg, 3. Landa, 4. J. Nederpelt. Voor da 2e poule: 1. Vigeveno, 2. Roeper, 3. NV Nederpelt., 4. Knnze. .Wegens de groote deelname duurde de wedstrijd zoo lang dat aan het afschermen van de finale niet meer te denken fiel, zzoodat hiervan waarschijn lijk op 25 Nov. te Amsterdam in de zzaal Aerts of Giandomenici (geb. Burgerwacht de finale verschermd zal worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 7