Vierhonderd Gulden I5°la korting. 151, korting G. A. BROEKMAN Overjassen Mantels Dinsdag 14 November 1922 45ste Jaargang No. 14298 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. Eerste blad. Nuchter blijven. ss november Wij hebben uitgekeerd aan den heer Th. LENGERS Hobbestraat S3 Beverwijk, de Somma van: wegens een overkomen ongeval, met doodelijken af loop, van zijn Zoon Arnoldus Lengers op 20 Augustus 1922. DIRECTIE „N. HAARL. COURANT STADSNIEUWS. AGENDA De Bezuiniging en het Gemeente- personeel. Het volgende schrijven is gericht san B. en W. van Haarlem door de organisa tie van gemeente-personeel. Als voorzitters der organisaties van gem.-personeel hebben wij met groote belangstelling en waardeering kennisgeno men van de door den Heer Wethouder vart Financiën name s Uw college, ver- s rek e gege ens inzake den s and der gemeente-financiën voor het komende be- grootingsjaar. Erkennende den ernst waarmede èn in 't belang van Haarlem èn in 't belang van het personeel gestreefd is naar een gunstig perspectief voor de toekomst en gezien de wijze waarop de uitgaven reeds besnoeid en de inkomsten opgevoerd zijn, zoo achten wij toch vooralsnog den tijd niet gekomen om aan de verkregen rech ten van het personeel te tornen en grijpen gaarne de gelegenheid aan om, op voorstel van den Heer Bomans zelve, ons stand punt aan Uw College nader kenbaar te maken. Hët is naar onze meening uitgesloten, dat een voorstel tot vermindering van inkomsten (en als zoodanig moet, naar uitvoerig in bovengenoemde vergadering is uiteengezet, vacantie-toeslag worden beschouwd,van het personeel der gemeen te te verdedigen zou zijn indien niet vast staat dat dezelve kan worden toegepast zonder dat de maatschappelijke positie van het personeel daardoor slechter wordt, b.v. wanneer een stabiele verlam ging van den levensstandaard is ingetre den. Van dezen regel zou slechts, èn dan nog voor zoover noodzakelijk; zijn a'f te wij ken bij financieeleonmacht van de ge meente. Nu is naar wij overtuigd zijn geen die: beide omstandigheden in voldoende mate aanwezig om eene vermindering als wordt voorgesteld te rechtvaardigen. De inkomsten der gezinnen zijn in 't algemeen van dien aard, dat, gezien de uiterst geringe daling der prijzen, van vermindering geen sprake kan zijn., inte gendeel zijn verschillende dagelijksche verbruiks-artikelen weder in prijs gestegen terwijl eene verhooging der huurprijzen zeer aanstaande is. Bovendien moet men in deze dagen toch wel zeer optimistisch zijn om te dur ven beweren, dat de verlaging van den levensstandaard stabiel is. Het zou ondoenlijk zijn alle factoren te gaan beschouwen, welke het niveau van dezelve beïnvloeden. Nochtans kan niet ontkend worden, dat de internationale verhoudingen en toe standen een zeer voorname, wellicht de voornaamste factor uitmaken. Voorts dient er op gelet, dat in de tijden dat de levensstandaard stijgende was het inkomen van het overheidspersoneel slechts langzamerhand en zeer geleidelijk en voorzichtig steeg, wat uit een oogpunt van de bijzondere positie van voornoemd personeel en uit een oogpunt van gemeen telijk beleid wellicht te verdedigen, is, maar welk tempo dan toch ook dient toe gepast te worden bij daling van den le vensstandaard. Ter illustreering diene, dat Burgemees ter en Wethouders volgens het verslag der Raadszitting 21 April 1920, blz. 310, zelve verklaarden, dat de salarisverhoo- ging niet was gebaseerd op de juiste cijfers van den levensstandaard, doch om het groote verschil in inkomsten en uitgavens eenigszins te herstellen. ten slotte zijn de loonen van het ge meente-personeel door den vroegtijdigen Inzet der verhoogingen door de in andere plaatsen later gevolgde loonacties eeni- germate in achterstand geraakt, hetwelk echter door kindertoeslag en vacantie- toeslag eenigszins wordt gecompenseerd. Voor wat betreft de omstandigheid van de financieele onmacht der. gemeente mogen wij het volgende opmerken. Dit zou het geval kunnen zijn wan neer op de gemeente-begrooting alleen posten waren uitgetrokken voor nood zakelijke uitgaven. Wij beschouwen de salarissen van het personeel daaronder te verstaan het geheele inkomen als eene onvermijde lijke, noodzakelijke uitgave. Naar onze bescheiden meening dienen bij het opmaken der begrooting eerst te worden geraamd de wettelijk voorgeschre ven uitgaven, waaronder ook de beloo ningen van het personeel, terwijl eerst daarna bedragen voor andere zaken, die hoewel zeer nuttig doch niet onvermijde lijk zijn, kunnen worden genoteerd. Waar ten dezen ópzichte niet de han delingen van Uw College, doch wel die van den Raad ais hoogste lichaam in de gemeentehuishouding richtsnoer dienen te zijn, meenen wij, vooralsnog ons lot met volle vertrouwen in zijn handen te moeten laten. Temeer waar wij niet als stofvergoders, doch als verantwoordelijke hoofden van gezinnen ons, gezien tal van omstandigheden in de gemeente huishouding, bezwaard zouden gevoelen om als groep uit de burgerij een extraoffer te moeten brengen tot sluiting der begroo ting. i. zou in zoodanig geval van de ge heele burgerij een offer moeten gevraagd i. c. verhooging van het percentage der evenredige belasting. Wij meenen echter te mogen aannemen, dat de toestand der gemeent financiën niet in die mate verontrustend is, immers het belastingpercentage werd belangrijk verlaagd en voor het komende jaar eene nieuwe verlaging reeds aangekondigd. Daarenboven, zou al ware zulke niet het geval, vast moeten staan, èn dat alle bezuinigingsmiddelen zijn uitgeput èn geen andere bronnen dan de bestaande meer kunnen worden aangewezen. Wij houden ons overtuigd dat Uw Col lege met ons van meening is dat ook ten dezen nog veel kan gedaan worden. Behalve het in onze vergadering in uit zicht gestelde bezuinigingsrapport, waar in naar werd medegedeeld verschillende bezuinigingen alsook nieuwe'bronnen v n inkomsten worden aangegeven, alsook de door alle dagelijks verrichte individu- eele bezuinigingen zouden o.i. ook nog andere maatregelen als eene verhooging der belasting op bioscopen en eene auto-belasting, evenals in andere plaatsen ernstig overwogen kunnen worden. Intusschen hebben de uiteenzettingen van Mr. Bomans van den financieelen toe stand onzer gemeente-financiën niet na gelaten indruk op ons te maken en deed het ons genoegen te vernemen, dat Uw College met leedwezen tot dit voorstel kwam, niet op positieve gronden, doch ter oorzake van voornoemden toestand. Dit geeft ons hoop dat U alsnog nè onze nadere toelichting van meening zult veranderen en onze belooningen als een onvermijdelijke uitgave zult hand haven, aan den Raad overlatende of hij bereid zal zijn daarvoor, zoo noodig, niet- noodzakelijke uitgaven te laten vallen, of middelen ter dekking daarvan aan te ge ven. Ons geroepen gevoelende als gemeente- personeel het Dagelijksch Bestuur der ge meente te steunen in haar pogen den bloei en welstand van Haarlem waar mogelijk te bevorderen, meenen wij anderzijds een ernstig beroep op U te mogen doen om vooral in dezen onzekeren tijd pal te staan voor de handhaving onzer arbeids voorwaarden, ook al zijn deze niet in een arbeidscontract vastgelegd. Immers in de dagen van groote ver diensten in het vrije bedrijf werd eene xchrille vergelijking met de veel lagere loonen van het gemeente-personeel afge wezen op grond van de rechtszekerheid onzer positie als straks de kwade dagen aanbraken. Concert. W eldadlgheids-soiree. Cursus Gregoriaansche zang. Percy Grainger. LAJVGS DEN WEG. Dames- en Heerenkleermakerij KLEINE HOUTWEG 5 TELEFOON 2225. Gemeentezaken. DE TOESTANDEN BIJ HET P.E.N. De conclusies. Da Telegraaf" vermeldt dat hoofdstuk 111 van het rapport handelt over de maat regelen door de commissie overwogen tot verbetering der bedrijfsvoering van het P. E. N. Na een beschouwing van den aard en den omvang van het tegenwoordig be drijf en de bemoeiing met gemeente distributiebedrijven, geeft het rapport een uitvoerig gedocumenteerd betoog van een der leden omtrent de wijze waar op dat lid van meening was dat de be stendiging van het tegenwoordige be drijf dient plaats te hebben en hoe dit tot een dekkend bedrijf zou kunnen wor den gemaakt. Als een van bovenbedoelde maatrege len wordt nog genoemd de toepassing van een eenheidstarief, waarvan de voor- deelen en de moeilijkheden onder 't.oog worden gezien. Wat betreft de handha ving van het aannemings- en handels bedrijf, meent het rapport, tot aanne mingsbedrijf ten spoedigste dient te worden beëindigd. Dat een wijziging in het beheer noodza kelijk is, is de vaste overtuiging van de commissie. De conclusies der commissie. Met het oog op het voorafgaande stelt de commis sie aan de Staten der provincie Noord- Holland voor te besluiten le. Over te gaan tot de door Ged Staten wenschelijk geachte kwijtschel ding van het Prov. Electriciteitsbedrijf van 6.527.650.wegens verstrekt kas geld en verstrekte voorschotten ten be hoeve van uitbreidingswerken, mits on der voorbehoud, dat een naar het oordeel van Ged. Staten voldoend aantal gemeen ten die electrische energie van de provin cie betrekken, zich binnen een door ge noemd college ,te bepalen termijn bereid verklaren, de met hen loopende langdu rige contracten te vervangen, door 5- iarige overeenkomsten op den grondslag als waartoe het overleg geleid heeft met gecommitteerden der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, afdeeling Noord-Holland 2e. te bepalen, dat aan deze kwijtschel ding geenerlei consequenties met betrek king tot de tarieven verbonden zijn, in dien in de toekomst de rekening van het bedrijf overschotten mocht aantoonen en dat deze overschotten in elk geval in de provinciale kas zullen moeten vloei en, tot dat deze voor de gedane kwijt schelding en de daaraan verbonden ren tederving ten volle zijn schadeloos ge steld 3e te bepalen dat, wanneer, op den ta riefgrondslag als in dit rapport aangege ven, de bestaande contracten vernieuwd worden hierbij zal worden uitgegaan van het beginsel, dat bij de herziening van vijf tot vijf jaar, telkens hetzelfde uit gangspunt voor de tariefgrondslagen zal worden aangenomen, als thans het geval is geweest, met beroep, in geval van ver schil, op een daarvoor in te stellen arbi trage-commissie 4e. te bepalen, dat, met afwijzing van beginselverklaring, voorgesteld sub 2 der voordracht van Ged. Staten, de rekening van het bedrijf met rente en aflossing zal moeten worden belast voor alleverdere reeds voorgeschoten of nog voor te schie ten gelden met dien verstande, dat door Prov. Staten subsidies ten behoeve der electriciteitsvoorzie'ning van bepaalde streken of gemeenten rechtstreeks ftn laste der provincie kunnen worden ge bracht, en dat ditzelfde eveneens het geval zal zijn ten opz chte van verliezen van aangesloten gemeenten, voortvloei end uit de eventueele aanvaarding van een door het P. E. N. gesteld maximum bij gemeentelijke distributietarieven„voor zoover de toepassing van dit maximum tot rechtstreeksche verliezen aanleiding moet geven. In een naschrift van het rapport wordt nog gezegd dat de commissie een schrij ven aan Ged. Staten heeft gericht, waar in geadviseerd wordt een beroep te doen op de regeering, zoodra zou komen vast te staan, dat het er door de afnemende gemeenten blijvend op werd aangelegd om te profiteeren van den toestand waar in de provincie is komen te verkeeren. Dit schrijven staat in verband met een missive van de afdeeling Noord-Holland der Vereeniging van Ned. Gemeenten, waaruit blijkt, dsft die afdeeling het re sultaat niet heeft aanvaard, waartoe het overleg van haar gecommitteerden ge leid heeft, althans onaannemelijke wij zigingen heeft geëischt. Zakelijke Belasting op het Bedrijf. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Feestuitvoering R.-K. Kring. „Lord Demon". Provinciale Staten van Noord- Holland. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pet Kwartaal 3.25 Pet Week0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.37 34 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 et per regel Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. {INGEZONDEN). Het is ongetwijfeld van belang 'kennis te nemen van tyetgeen dezer dagen voor, om en over het Overheidspersoneel wordt geschre ven Niet alleen door min of meer invloedrijke personen i n, doch ook door min of meer in vloedrijke personen buiten overheids- dienst wordt een soort hervormingswerk !ndernomen, wat misschien niet altijd op de kiste waarde wordt geschat (of geschat kan 'orden), door hen voor wie of om wie het tschiedt. Dit is volgens onze meening gevolg van het feit, dat sommigen hunne hervormings ideeën pubiiceeren en trachten door te voe ren op een wijze, waardoor het aan belang hebbenden onmogelijk wordt gemaakt ten volle te begrijpen oorzaak, gevolg en bedoe ling der gestelde zaken. Een dier personen, die zich nog al eens „roer t" voor het Overheidspersoneel is onze vriend Krijgsman, achtereenvolgens metaalbewerker, gesalarieerd bestuurder, van den R.-K. Metaalbewerkersbond en daarna Wethouder van sociale aangelegen heden te 's-Hertogenbosch. In het tijdschrift „R.-K. Gemeentepolitiek" t.-offen wij van ziin hand een artikel aan en nu weer in de Nieuwe Haarlemsche Cou rant van 8 November 1922. Alweer dat vage, weekelijke klagen over gebrek aan waardeering. Alweer een smar telijke uitlating van een tot schreiens toe bewogen gemoed over de ziekelijke neigin gen van anderen, minderen, slechter dan hij. Eenzelfde jammerklacht vonden wij eeni- gen tijd geleden over de bouwvakarbeiders toen deze niet voldoende meegingen met voorstellen ten opzichte van verschillende zaken, rakende de levenspositie dier groep te 's-Hertogenbosch gedaan. Martelaar zijn voorbeen goede zaak dhar- ïft is iets verheffends, iets edels, maar mar telaar te spelen, zooals onze vriend Krijgs man doet, daarin is iets griezeligs. „Laat ons nuchter blijven!" zoo eindigt heeren Krijgsman's artikel; goed, wij zullen nuchter er iets van zeggen en cc-, goeden raad, ernstig gemeend, er aan toevoegen. Ontdaan van alle klachten over „droeve en pijnlijke oogenblikken", „dat hij nooit geroemd werd", „dat hij niet tot de ge- vierden behoorde", „dat er zijn die hem (K.) wantrouwen", komt het in het kort hierop neer. a. De Overheid moet voor haar perso neel bij het vaststellen der arbeidsvoorwaar den rekening houden met de loonen enz. van het particuliere bedrijf. b. Thans, nu het overAl klemt, kan het Overheidspersoneel niet in de oude positie blijven. c. Hiervoor kwamen onder leiding van den heer Krijgsman, een zestiental Noord- Brabantsche gemeenten bijeen, bepaal den hun- standpunt wat geenszins een wet van Meden en Perzen is. d. De R,-K. Bond van Overheidsperso neel St. Paulus verwijt hun, dat de organi saties bij het bepalen van dit standpunt bui- tfn de deur zijn gehouden. e. Mogen de vakbondbesturen wel wellicht zonder publicatie en een zes tiental gemeenten niet met publicatie hun standpunt bepalen. Volgens onze meening is zoo de zaak zui ver gesteld en dient als volgt weerlegd aZeker moet de Overheid bij het .vaststellen der arbeidsvoorwaarden rekening houden met hetgeen om haar heen ge beurt. Zij zal echter in ieder opzicht een voorbeeld zijn en m a g geen rekening houden met in de vrije maatschappij o p- gelegde arbeidsvoorwaarden, vooral niet in een landstreek, waar loon en ar - b.e i d s v o o r w a a r d e n over het alge meen veel lager zijn (te laag) dan in andere gedeelten van ons kleine land en waarbij bij het vaststellen daarvan geen rekening schijnt gehouden met de Christelijke mo raal. b. Volkomen juist: de wijze echter waar op dit moet geschieden zal niet plaats vin den zonder het Overheidspersoneel, doch „met zoo volledig mogelijke overlegging van „desbetreffende stukken in het Georgani seerd Overleg en dit overleg het karakter „draagt van onderhandeling tusschen twee „partijen, waarbij met inachtneming van de „thans geldende wettelijke bezwaren de be- „voegdheid van dit Overleg zoo ver mogelijk „worde doorgevoerd." c. Wij hebben den indruk dat deze zaak niet geheel in orde is, doch dat hier ge sproken moet worden van een zestiental per sonen, die een min of meer invloedrijke po sitie in een zestiental Noord-Brabantsche gemeenten bekleeden en die allen voor zich persoonlijk 's heeren Krijgsman's ideeën on derschrijven. „Zij bepaalden een standpunt, waarmede op zich geen enkel gemeente bestuur rekening behoeft te houden, maar waarmede in de practijk noodig of niet zoo goed als zeker door vele ge meentebesturen voor zoover het betreft vermindering rekening zal worden ge houden. d. Dit was haar plicht, omdat zij de gestie (vooral thans) van vele gemeentebe sturen kennende rekening houdende met het ontbreken van ieder spoor van gezond overleg als onder b. bedoeld (vooral bij vele Noord-Brabantsche gemeenten) mee wilde spreken, vaststellen, het advies. Vooral omdat daarbij de belangen van het in deze organisatie georganiseerde personeel en het algemeen belang ten zeerste betrok ken is. e. Ieder is in dit opzicht vrij, voor zoover niet in strijd wordt gehandeld met d e (onze) beginselen van gezonde democratie. „St. Paulus" bepaalde, als organisatie rekening houdend met het algemeen belang haar standpunt een zestiental personen onder leiding van den heer Krijgsman deed 'dit eveneens dit was hun goed recht maar van onzen vriend Krijgsman van wien wij alweer niets kwaads veronderstel len, hadden wij mogen verwachten, dat hij [rich als vakvereenigingsman ea wethouder tevens op een ander breeder standpunt zou hebben geplaatst. Ziedaar onze meening, zonder klagen over miskenning enz. weergegeven. Ten slotte nog een goeden raad. Wij beiden, vriend Krijgsman en ik zij het dan ook op verschillende posten werken aan één groot ideaal, geven beiden het beste wat wij hebben aan onze mooie Roomsche beweging: Schrijver dezes is mee opgevoed tot zekere hoogte door woord en geschrift van vriend Krijgsman, waardoor het niet zoo gemakkelijk is goeden raad te geven. Is er verschil van meening, tracht dit dan op vriendschappelijke wijze op te lossen. Distribueer niet uwe denkbeelden op ver schillende plaatsen in min of meer tragischen toon, maar aanvaard het door St. Paulus voorgestelde overleg. Beschouw het_ hoofd bestuur en haar vrijgestelden (geijkte, doch minder mooie naamj, niet als met ziekelijke neigingen behepte personen, vergeet niet, dat g-: eens ook dezelfde functie hebt bekleed en veronderstelt ook bij schrijver dezes als voorzitter van den Ned. R.-K. Bond van Overheidspersoneel eenig gezond verstand, dan zijn en blijven wij allen „nuchter". L. F. GUIT. Dit is de stelling, opgezet door den Ned. R.-K. Bond van Overheidspersoneel Sc. Paulus, welke na inleiding van Rector Jansen en Professor Veraart op haar te Utrecht op 9 November gehouden buitenge woon Congres met algemeene stemmen is aangenomen. Naschrift. In een zaak als deze, waar het betreft de toekomstige bezoldiging en rechtspositie van het Overheidspersoneel bi, dalende conjunctuur iets wat nog heel wat stof zal opwerpen willen wij gaarne gelegenheid geven tot debat, zeker wanneer ter zake kundigen, als de schrijver van bo venstaand artikel, het woord vragen. De beantwoording van de door den heer Guit gemaakte opmerkingen, kunnen wij in middels voorshands veilig aan den heer Krijgsman overlaten. Onzerzijds echter bij deze gelegenheid een enkel woord van al- gemeenen aard over een onzer medewer kers, die hier in het dabat getrokken wordt Nog niet zoo heel lang geleden kon men 'ceel vaak de klacKï Eo'óren, dat op invloed rijke posten in staats- en gemeentebestuur, steeds maar mensclien uit de intellectueele klasse gekozen werden, die, naar het heet te, toch feitelijk buiten het leven van den kleinen man stonden. Hetzelfde gold voor de leiding in onze pers, welke eveneens in handen heette van menschen, die min of meer buiten het leven stonden. De mannen der practijk, die het volk kenden, moesten eens aan 't woord komen! Wij dachten zoo, dat een arbeider, die jaren lang een der vu rigste propagandisten is geweest voor de vakorganisatie, die den R.-K. Metaalbewer kersbond heeft groot gemaakt en het daarna tot wethouder vau een provinciale hoofd stad en plaatsvervangend lid van de Twee de Kamer heeft gebracht, aan de gestelde vereischten zou voldoen. Aan onze eischen voldoet zoo iemand zeker, wanneer blijkt, dat hij zijn vroegere, veelzijdige ervaring toetst aan zijn nieuwe practijk van stadsbe stuurder en de verantwoordelijkheid zijner laatste kwaliteit ernstig laat gelden tegen over zijn oude sympathieën. Dan is er immers geen gevaar voor een zijdigheid noch naar den eenen, noch naar den anderen kant; aan het streven naar ob jectiviteit, naar waarheid een der moei lijkste problemen voor den journalist is daarmee beantwoord Wij wilden dit even naar voren schuiven, nu in bovenstaande polemiek persoonlijke elementen worden ingeweven, die onzes in ziens beter kunnen worden vermeden. Laat men strijden en vechten; goed! Er zal nog heel wat wrijving noodig zijn, eer or.ze geschokte samenleving weer wat in haar voegen is. Maar laat het dan voorna melijk met z a k e lij k e argumenten gaan. Er is dezen zomer bij den strijd in het Katholieke politieke kamp vaak de klacht geuit, dat de Roomsche pers al te gemak kelijk lofredenen hield op Katholieke organi saties en mannen met oude reputaties; dat zij echter verzuimde de maatschappelijke ge varen bloot te leggen en de fouten aan te geven, die in ons vereenigingslpven, onze sociale wetgeving enz. geslopen zijn. Willen dergelijke verwijten geen schijn van recht krijgen, dan moet de Roomsche cou rant open staan voor iedere eerlijke mede- deeling van feiten en toestanden, iets, waar naar wij altijd hebben gestreefd los van persoonlijke overwegingen. Maar wanneer wij dat doen, verwachten wij ook, dat men medewerkers, die in dezen geest handelen, niet afwijst om redenen buiten het zakelij ke van het besproken onderwerp om. Ieder vogeltje zingt, zooals het gebekt is! Wij hopen dat in de polemieken, die wij in den komenden, moeilijken tijd verwachten, dit vooral goed in het oog zal worden ge houden: dat een meeningstrijd er is om te komen tot een oplossing van het gerezen geschil. Hiertoe kunnen slechts zakelijke ar gumenten dienen, dus geen beroep op be sluiten van vergaderingen, op moties of uit spraken, op vast gezette meeningen en der gelijke. In den nieuwen tijd, waarvoor wij staan, kan daar veel verouderd en ondeug delijk bij zijn. De bestaande moeilijkheden kunnen slechts overwonnen worden door de naakte feiten en toestanden onbarmhartig in het oog te zien en met die voor oogen tc trachten van onze samenleving nog het beste te maken, wat er van te maken is. REDACTIE. Sociëteit „St. Bavo" Postpersoneel half 9 Esperanto 8 uur Schaakclub 8 uur Propagandaclub Vrouwenbond 8 uur Bestuur Sipoor en Tram 8 uur Onderling Belang 8 uur Spaarbank voor Katholiek Nederland Zitting van 5TA uur. Gemeentelijke Concertzaal - Uitvoering der Haarl. R.K. Gymnastiekvereeniging „Ursus." Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad half 2. Bisschoppelijk Museum Jansstraat, Dage lijks, uitgenomen Zaterdag, Zotn- en Feest dagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek -Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 121/2, van 25 en van 710 uur. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken var, half 39 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau vooir vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 2—4 en van 89 uur. Museum van Kunstnijverheid Tentoonstel ling van binnenhuiskunst Geopend van 104 uur gedurende de maand November. 8 uur. Woensdag 22 November geeft het Typo- en Lithogr. Mannenkoor „Kunst na Arbeid", directeur de heer G. J. Kalt een concert in de gemeentelijke concertzaal. Als solisten zullen optreden Mejuffrouw Mia Pellenburg. sopraan, te Haarlem en Jongejuffrouw W. van Zutphen, viool, te Amsterdam. Het Comité voor de soirée van 24 Novem ber in den Schouwburg aan den Jansweg, ten bate der Vereeniging voor Kinderbewaar plaatsen en onderwijs in kinderverzorging (Crèche) kan melden, dat op de lijsten waarmede eenige jonge dames rondgegaan zijn, veel plaatsen zijn aangevraagd. De toegangskaarten worden eerstdaags aan de inteekenaren toegezonden en vanaf Woensdag zijn deze aan het concertbureau Vemout, Warmoesstraat 10, verkrijgbaar, waar eveneens de bespreking kan plaats hebben. Wij noodigen diegenen, die nog plaatsen wenschen te nemen uit, dit spoedig te doen, gezien de groote aanvrage. Gisteravond is door den Weleerw. Pater Caecilianus Huijgens in de sociëteit „St. Ba. vo" de eerste cursus in Gregoriaanschen zang gegeven. Er was dezen eersten avond reeds zeer veel belangstelling, vooral ook uit de omliggende gemeenten. Ook verschei dene E.E. H.H. geestelijken waren aanwe zig. Met de grootste aandacht werd deze eerste oefening door allen gevolgd. Van avond en morgenavond wordt de cursus voortgezet, terwijl ook nog de volgende week Maandag en Dinsdag 2 lessen worden gege ven. Wij komtn nog nader op dezen cursus terug. Na zijn groot succes zal Percy Grain ger op Zondag 26 November nog een Af- scheids-Matinée geven in den Schouwburg Jansweg. Meer licht. Hoewel enkele straten in Haarlem zich in een goede verlichting des avonds mogen ver heugen, is het grootste gedeelte toch in duis ternis gehuld. We willen niet zeggen in diepe duisternis, want het „diepe" wordt door een enkele lantaarn wel verdreven. Maar onvol doende voor vele straten is de verlichting zeer zeker. Evenwel zal niemand verlangen, dat in alle straten een prachtverlichting wordt aangebracht, een verlichting, welke den nacht in den dag zou veranderen. Dat behoeft na tuurlijk niet. Maar eenige verbetering kan toch wel aangebracht worden. En we denken allereerst aan het centrum der stad. Want noemen we als goed verlichten weg den hoofdverkeersweg StationDen Hout met als zijstraat de Anegang, dan zijn we ook al uitgepraat. Ook de Gedempte Oude Gracht zouden we er eerlijkheidshalve nog bij moe ten voegen. Maar dan blijft er nog wel wat over. Zoo bijv. de Zijlstraat. Hoe lang heb ben de bewoners daar al niet gevraagd om electrische booglampen. En ze blijven maar weg. Toch is de Zijlstraat een druk begane weg. Voorts de Smedestraat, misschien wel niet een van de voornaamste straten, maar toch zeker ook een, waar ook des avonds veel passage is. De Egyptische duisternis mag ook hier wel wat beter verdreven worden. Verder nog Jansstraat en Jansweg. Deze wor den waarschijnlijk wel niet zoo druk beloopen als de beide vorig genoemde, maar hier en daar een aangebrachte booglamp zou ook voor deze straten geen overtollige luxe zijn. En dan meenen we, dat er vooral een ge plaatst moet worden aan de Parklaan. Daar moet men een tamelijk groote ruimte overste ken, waar geen trottoir, doch alleen rijweg is. Dat is bij de onvoldoende verlichting 's avonds niet geheel ongevaarlijk. Met een luttele booglamp is dit te verhelpen. Er zijn nog wel meer donkere plekken in onze stede aan te wijzen, doch we willen het voorloopig hierbij laten. Als deze verbeteringen eerst eens aangebracht werden...., maar neen, die ge dachte is zelfs te mooi. B. en W. stellen voor, ter hunner beschik king te stellen een bedrag van 55.520 voor het doen bijbouwen van twee lokalen bij het schoolgebouw aan de Schoterstraat no. 2 en het doen aanbrengen van veranderingen, in verband met de splitsing der vroegere school no. 27. De Kamer van Koophandel en fabrie ken te Haarlem heeft aan den gemeente raad van Haarlem geadviseerd inzake de zakelijke belasting op het Bedrijf. De Zakelijke bedrijfsbelasting mist, naar de meening van de kamer, een juiste rechte- grond. Bedenkt men daarbij dat, zeer speciaal onder de huidige tijdsomstandigheden, deze nieuwe last de reeds bestaande werkloos heid zal kunnen vergTOoten, dat in het bijzonder op bedrijven, waarin een groot contingent jeugdige werknemers emplooi vindt, een onevenredigen, zwaren druk ge legd wordt en dat de uitbreiding van in- dustrieele ondernemingen en alles wat daar mede ia het nauwste verband staat, ook Barometerstand 781. Vooruit OPGAVE VAN; Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnenringen verricht in den morgen van 14 Nov. Hoogste barometerstand 776.4 m.M. te Dresden. Laagste barometerstand 754.7 m.M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 14 tot den avond van 15 Nov.: Meest zwakke veranderlijke wind, mist of nevelig, weinig of geen neerslag, zelfde tem peratuur. al weder in dezen tijd niet tegengegaan, ja, veeleer aangewakkerd en geapprecieerd dient te worden, dan zal toeh deze belas ting hiervoosfc oen hinderpaal zijn. De Kamer wijst voorts op de toelichting van het primitieve voorstel Heemskerk 1909 en waar te lezen 6taat „wordt dus de bevoegdheid van den Ge meenteraad verruimd om van het vaste goed zoodanige belasting te heffen, als hem bil lijk en geraden voorkomt, hem wordt voorts de macht verleend, om zoo het pas geeft, ook van het bedrijf een billijke bijdrage te vorderen in de kosten van de gemeente- zorg, die aan het bedrijf ten goede komt". De in deze aanhaling opgenomen woorden „zoo het pas geeft" dateer^n van het jaar 1909 en op 29 October 1920, al zoo circa elf jaren later, sloot de meerderheid onzer volksvertegenwoordiging zich aan bij de woorden „de maatstaf, die tenslotte na allerlei zwenkingen is gekozen, zal eenig bezwaar ontmoeten", waarbij echter, vólgens het oor deel der Kamer vn. nit het oog verloren is, dat tusschen 1909 en 1920 de toestanden in alle opzichten gewijzigd zijn. Tiet adres verwijst verder naar de be strijding van het recht van patent in vroe ger jaren, en besluit met het volgende veel gehoorde argument: Wanneer deStaatsmacht de bronader van den nationalen rijkdom verzwakt of daartoe de gelegenheid geeft, speciaal in tijden van groote depressie, dan volgt zij het voorbeeld van den vrekkigen slachter der hen, die gouden eieren legde. Voor een goed gevulde zaal had Maandag avond in" den Stadsschouwburg door boven genoemde vereeniging de opvoering plaats van „Lord Demon", detectivespel in 5 be drijven door H. Houben, vrij vertaald door G. Nielen, We kennen al sinds jaren de detective lit teratuur, Lord Listen en Rafles e.a., de gefan taseerde en waarschijnlijk-gemaakte verhalen, waarvan de hoofdpersoon een individu is met een buitengewone koelbloedigheid en eer durf, die aan het fabelachtige grenst, maar die eindelijk toch in 't nauw raakt. Dat is ruw geschetst ook de inhoud van Lord Demon. Mag de inhoud, het verloop dus reeds bij het opgaan van het doek als bekend veron dersteld worden, dan moet bij een stuk als dit de aandacht gaande gehouden worden door de vlotte wijze van spelen. Nu zouden we aan de waarheid te kort doen, als wr zonder meer schreven, dat er vlot spel werd te zien gegeven. Wanneer evenwel ons oordeel niet onver deeld gunstig is, dan treft daarmee den spelers geen blaam. De vlekjes, die het spel aan kleven, spruiten naar onze meening voort tri! één en dezelfde oorzaak, n.t. dat de acteurs niet voldoende rolvast waren. Hinderlijk was het, hoe o.a. mr. Wood, die ontegenzeggelijk speelkwaliteiten bezit, een eenmaal begonnen zin herhaaldelijk moet los laten en hoe hij bij de overrompeling aan het einde van het 2e bedrijf haperde, juist in een scène, die absoluut vlot moet gespeeld wor den, wil ze tot haar recht komen. Ook Lord Dunley, die bijwijlen schitterend spel te zien geeft, zinkt op een andere plaats opvallend in, enkel en alleen, omdat hij den tekst niet voldoende tot zijn beschikking heeft. Het meest gave en het meest beheerschto spel gaf ons Lord Demon zelf te zien. Naast hem verdient vermelding Sounspoort in zijn rol van huisjesmelker. Over het geheel genomen is de uitvoering een succes geweest, dat nog grooter had kun nen zijn, wanneer het stuk er beter „in" had gezeten. Wij zijn er van overtuigd, dat Lord Demon voor den R.-K. Kring op 23 November a.s. een triomfstuk wordt, mits er nog eens flink en ernstig gerepeteerd wordt. We hebben nog een bescheiden vraag. Is het noodig, dat er zoo geweldig wordt ge rookt bij dit stuk? Wij zagen dgaretien, sigaren en zelfs pijpen zoo wat in alle be drijven. Een weinig minder zou o.i. de opvoe ring ten goede komen. Wat betreft de regie, komt den heer Buys allen lof toe. Costumeering en decor waren goed verzorgd. De costumes van Lord Demon en Lord York waren welwillend beschikbaar gesteld door 't kleedingmagazijn „De Faam." Gedep. Staten van Noord-Hollandstel len voor: aan de Coöperatieve veree niging „Akkerbouw" te Andijk en aan de vereeniging „De Proeftuin" te Grost- huizen voor 1922 een bijdrage te ver- leenen van resp. f 550 en f 200, onder de gewone voorwaarden, aan de Pro vinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noord-Holland voor elk der jaren 1923, 1924 en 1925 een bijdrage van. hoogstens f5000; aan dfl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1