M i Dit nummer bestaat uit 8 bl adzijden. Eerste blad. Woensdag 15 November 1922 45ste Jaargang No. 14299 16 NOVEMBER Voor onzen eigen R.-K. weezen! HET STELSEL VAN MALTHUS. i. Een bericht in een onzer Katholieke dagbladen, waarin met klem gewaar schuwd wordt voor de drukke propagan da, die dezer dagen weer voor het Neö- Malthusianisme, voornamelijk in arbei dersbuurten wordt gemaakt, vestigde op nieuw onze aandacht op het verfoei lijk stelsel van kinderbeperking. Echter, tot recht begrip van boven staand opschrift, deelen wij onzen le zers bij voorbaat mede, dat wij in de volgende beschouwingen niet het verder felijk Nieuw-Malthusianisme gaan be handelen. Dit onderwerp toch is, bij eenigszins diepgaande beschouwing, niet geschikt tot bespreking in de kolommen van een dagblad, dat met gerustheid in elks handen, ook van aankomende jon gelieden, kan gegeven worden. Ouders, voogden, opvoeders en vol wassenen, die de leer der Katholieke Kerk begeeren te kennen aangaande een kwaad, dat wij niet aarzelen als het moderne kwaad te brandmerken, verwijzen we naar het duidelijke en populair geschreven werkje over het Neo-Malthusianisme van wijlen Prof. Forstmann, professor aan het seminarie Rijsenburg en Dr.Ausems, arts te Utrecht Wij stellen ons ten doel, een beknopte uiteenzetting te geven van het sociaal- economisch stelsel van Malthus, waar uit zoovelen zijner vereerders, minder nauwgezet dan hun meester, het mensch- onteerend systeem dat Nieuw-Malthu sianisme heet, hebben gedistilleerd. Aan deze uiteenzetting zullen wij een critische beschouwing verbinden, waar uit o. m. zal blijken, dat op den eeretitel van menschenvriend bij uitnemendheid, door bijna al zijn volgelingen aan Malthus verleend, niet weinig valt af te dingen. De vermeerdering der bevolking mag een weldaad voor den Staat worden ge noemd. Immers, door die vermeerde ring wordt de Staat machtiger en sterker. Die macht, die sterkte spiegelen zich scherper, juister en meer bij voortduring af in een talrijke bevolking dan in een uitgestrekt grondgebied. Een reuzenrijk in uitgestrektheid, maar met weinig bewoners, heeft niet veel bij de melk te brokkelen in den schotel, waaruit de verschillende rijken hun invloed en aanzien putten op het wereldtooneel. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de hoofden van meer dan één lands bestuur, uit vrees voor afname der bevol king, een belooning toekenden op het aangaan van huwelijken, dus het tot stand komen van huwelijken bevorder den. Onder de regeering van keizer Augus tus, in het begin onzer jaartelling, kwam in Rome een wet tot stand, waardoor de vaders van ten minste drie kinderen, geen belasting behoefden te betalen. In de tweede helft der 17e eeuw vaar digde koning Lodewijk XIV van Frank rijk een ordonnantie uit, welke verbood aan diegenen openbare lasten op te leggen volgens de usantiën van dien tijd, die vóór hun twintigste jaar in 't huwelijk traden. De bekwame Engelsche staatsman William Pitt diende bij het Parlement een bill in, ten einde de vaders van een talrijk kroost te beloonen, en zijn tegen stander keizer Napoleon I, wilde, dat de zevende zoon uit 't gezin op staatskosten zou worden opgevoed. Of genoemde staatshoofden en bestuur ders deze maatregelen troffen, èl dan niet bezield door hooger beginsel, doet hier weinig ter zake. Zij behoorden allen tot hen wier krachtig, vooruitstrevend, bijwijlen geniaal-regeeringsbeleid, diepe voren in de staatkundige en economische organisatie v. hun land hebben geploegd. Zij zagen met de hun eigen practischen blik, ïn een sterk bevolkt, tevens een machtig rijk. De eerste die in een afgerond systeem over de bevolking in boven aangeduide beteekenis schreef, was de Engelschman Thomas Malthus (17661834), Angli- caansch geestelijke en godsdienstleeraar, later' hoogleeraar in de Volkshuidhoud- kunde te Haileyburg in Engeland. Ten jare 1798 zag te Londen de eerste druk van zijn beroemd werk An Essay on the principles of population (een studie over het bevolkingsbeginsel) het licht. De Italiaansche staathuishoudkundige Pellegrino Rossi moge naar aanleiding van deze pennevrucht, vol bewondering uitroepen„de naam van Malthus is aan de leer der bevolking verbonden, zooals die van Gallileï aan de beweging der aarde, als die Harvey aan den bloedsomloop," wij daarentegen veroor loven ons te zeggen, dat die naam ver bonden is en zal blijven aan een leer, die het merkteeken van den Godsvloek »p het voorhoofd draagt. Men versta ons echter wél. Tusschen het stelsel van Malthus en het onzedelijke hedendaagsche Neo- Malthusianisme bestaat een essentieël verschil. En het ligt allerminst in onze bedoeling den Engelschen geleerde met de aanhangers en verspreiders van laatst genoemde leer in hetzelfde gelid te plaatsen. Deze schande verdient Malthus niet. Maar evenmin valt te ontkennen, dat het pad, door hem op economisch gebied met zijn leer betreden, voor velen onder hén, die als einddoel van al hun streven op aarde, uitsluitend stoffelijke welvaart voor oogen hielden, uitgeloopen is op den breeden, maar verderfelijken weg van het Nieuw-Malthusianisme. In 't kort kan de leer van den Anglic- aanschen geestelijke worden samengevat als volgt „De wezens die op aarde leven, hebben in zich zeiven het streven om zich zon der eenige beperking voort te planten. Binnen enkele eeuwen zou de geheele aarde kunnen worden bedekt door een enkele plantensoort. Voorwaarde daar toe zou slechts zijn, dat al haar zaden tot ontwikkeling geraakten. Zulks is ook het geval met de redelooze dieren. Door gebrek aan voedsel, tallooze oorzaken van vernietiging, door het feit, dat de planten, tot spijs der dieren en de dieren tot voedsel dienen van hooger be- werktuigden onder hen, wordt die voort planting beteugeld en beperkt. Bij den mensch bestaat een zelfde produceeren- de kracht. 1). Volgens Malthus streeft het mensch- dom er naar om de wezens meer in aan tal te doen toenemen dan door de toena me der bestaansmiddelen mogelijk is. De verhouding nu, waarin de twee ver meerderingen, die van het menschdom en van de bestaansmiddelen tot elkander staan, wordt door hem volgenderwijs om schreven „Naar de tafel van Euler, berekend op een sterfte van 1 op 36 personen en wanneer de geboorte tegenover de sterfte staat als 3 tot 1, zou de verdubbeling na slechts 12 4/5 jaar geschieden. Het is een feit dat in korten tijd werd waarge nomen. Ik verwijs slechts naar de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, waar zonder de immigranten, de bevol king meermalen in 25 jaar verdubbeld is. Men kan derhalve vaststellen, dat, wan neer zij door geen enkelen hinderpaal wordt tegengehouden, de bevolking elke 25 jaren verdubbeld wordt, dus toe- toeneemt in een (meetkundige) geome trische reeks, derhalve als 1, 2, 4, 8, 16, 32, 64 enz. „Soortgelijke toename zoo gaat Malthus voort geschiedt niet met de bestaansmiddelen. Wel is hun aangroei niet gemakkelijk te bepalen, maar het is zeker, dat deze veel langzamer is In aanmerking nemend, dat het voort brengend vermogen der aarde door uit putting achteruit gaat in plaats van toe te nemen, kunnen wij dus vaststellen, dat de middelen van onderhoud in de voor de menschelijke werkzaamheden voor- deeligste omstandigheden, slechts kun nen toenemen in een rekenkundige reeks, dus volgens de getallen 1, 2, 3, 4, 4,6, enz." 2) Bovengenoemd verschil in progressie, aldus in cijfers uitgedrukt, wordt door Malthus genoemdhet beginsel der be volking. 1) An Essay on the principles of po pulation, deel 2, hoofdstuk 1. 2) Het aangehaalde werk, deel 1, hoofdstuk 1. STADSNIEUWS. AGENDA Doodelijk Tramongeluk. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Tweede Bachconcert. Haarlemsche Or chest-Vereeniging. Tentoonstelling Frans Masereel. Uitzetting. Christ. Hist. Kiesvereeniging. Jubileum. LANGS DEN WEG. Een Bezuinigingsrapport van het Gemeentepersoneel. Eert zaak, die uwe aandacht verdient J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.31% Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. COURANT Advertentiëc 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling: 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Sociëteit ,jit. Bavo" Postpersoneel half 9 Esperanto 8 uur Schaakclub 8 uur Propagandaclub Vrouwenbond 8 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur Onderling Belang 8 uur Bestuur Jongevrouwenbond 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat, Dage lijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10— 12%, van 25 en van 710 uur. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uut. Zaterdags al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Museum van Kunstnijverheid Tentoonstel ling van binnenhuiskunst Geopend van 104 uur gedurende de maand November. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Van 12 uur aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Gem. Concertzaal, „Oost en West" Voor dracht met lichtbeelden 8 uur Bloemendaal Gemeenteraad 2 uut. Er heeft zich thans een klein comité gevormd met het doel, giften in te zame len, om de weeskinderen in het St. Ja cobs Godshuis een prettige St. Nicolaas te verschaffen. De tijd van voorbereiding is echter kort en daarom is het zeer wel mogelijk, en zelfs zeer waarschijnlijk, dat niet iedereen, die een gift voor dit doel wil schenken, door een der oommissie-le den zal bezocht worden. Dit is echter geen bezwaar, want diegenen kunnen toch wel tot het goede doel bijdragen. Zij kun nen nl. hun gaven sturen aan den bin nen-vader van het Weeshuis, die elke week de bij hem ingekomen giften in dit blad verantwoordt. Ook giften in natura zullen dankbaar aanvaard warden. Ook die moeten gezonden worden aan den binnen vader. Tot op heden is al aardig wat binnen gekomen, maar natuurlijk lang niet ge noeg. Wie wil meewerken om de arme wee zen eens een genoegen te verschaffen? Iedereen natuurlijk. Vele kleintjes ma ken een groote en daarom allen wat bij gedragen! Dan heeft men een dubbel pret tige St. Nicolaa3 bij de gedachte ook iets voor onze arme weesjes te hebben gedaan. Gisteravond omstreeks 5 uur heeft nabij de Liedebrug een ernstig ongeluk plaats gehad. Een naar schatting 50-jarig man week, toen een tram van Amsterdam naderde, plotseling naar de trambaan uit. Hij werd door de tram gegrepen en op slag gedood. Het lijk is naar het lijkenhuis te Halfweg overgebracht. Het is nog niet herkend. Nader vernemen wij nog het volgende: Vermoedelijk is de man, die een houten been had, uitgeweken voor een fietsrijder, waardoor hij over den wegberm struikelde en op de rails der tram viel op een oogenblik, dat de tram nit Amsterdam aankwam en de conducteur niet meer op tijd kon stoppen. Het lijk is nog niet herkend, doch de man had een kaartje in den zak waarop stond, Amsterdam, Leidsche Dwarsstraat H. De aangeredene werd totaal verpletterd. Het lijk is vreeselijk verminkt. Het lichaam werd nog wel een dertig meter door de tram voortgesleurd. Hieruit blijkt alweer hoe gevaarlijk de Am- sterdamsche straatweg is. Door het struikelen over den wegberm, kreeg deze man een on geluk. In de achterzaal van café Brinkmann hield gisteravond de heer C. Sipkes een lezing met lichtbeelden, daartoe uitgenoo- digd door de Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. De zaal was geheel en al met belang stellenden, deskundigen uit de tuinbouw- wereld en plantenliefhebbers gevuld toen de heer Sipkes met zijn voordracht aan ving. De verschillende beelden, die achter eenvolgens op het doek kwamen en waarbij de heer Sipkes uitleg gaf, waren naar fotografische opnamen door hem zelf op een reis in Mei en Augustus in Zuid-Duitschland, Tirol, Salzburg, Wie- nerwald en Hongarije vervaardigd. Be halve enkele zeer fraaie berglandschap pen, die de toeschouwers o. a. een indruk gaven van de schoonheid van de Alpen wereld met haar gletschers, schuimende beken en steenige bergpaden en een en kel beeld uit de Hongaarsche poasta, be stond de meerderheid der lichtbeelden uit opnamen van merkwaardige plan ten. Hieronder waren vertegenwoordigers van de prachtige bergflora, onchideeën- soorten, rotsplanten enz. Vele van deze die de spreker op zijn reizen had ge vonden, achtte hij ook voor ons klimaat, geschikt en waren dan ook reeds door hem met goed gevolg geteeld. Dat de heer Sipkes succes had mei zijn voor plantenliefhebbers belangwek kende voordracht, opgeluisterd met zoo talrijke goed verzorgde lichtbeelden, bleek wel uit de opkomst van de talrijke aanwezigen en het dankbaar applaus, dat hij aan het slot van den avond mocht ontvangen. In de pauze waren nog enkele merk waardige planten en talrijke platen van alpenbloemen (van de Deutsche Bücher Import) ter bezichtiging gesteld. De vereerders van Saint-Saëns kunnen te vreden zijn. Hun afgod heeft gestraald in een luisterrijk licht, en dat is niet voor een ge ring deel te danken aan de „Danse macabre" die met algeheele virtuositeit werd uitgevoerd. Die vereerders hebben ook weer Saint-Saëns' mesterschap over den vorm kunnen genie ten in een werk uit de zeventiger jaren, maar waarin een innerlijke verheffing ontbreekt. In het schitterend spel van den solist Paul Loyonnet klonk het tweede klavierconcert als een behaaglijke rethoriek, evenwichtig, lo gisch, en vóór alles dankbaar voor den speler. Men kan de melodie een eigen karakter niet ontzeggen, de instrumentatie is bijzonder wel luidend en, een voorname factor voor den tijd. Het concert is hoogst dankbaar voor de uitvoerenden. En al luislerend kan men zich behaaglijk voelen, men weet de goede zorgen van een ijverige hospita om zich heen, maar men merkt ondertuschen dat de tijd aardig opschiet, kijkt om zich heen, de symphonie loopt ten einde. „Gij prediker daar in de lucht, „Hebt gij dan niet een woordje voor mij?" Wanneer was het ook weer dat Saint-Saëns, wiens chauvinisme zelfs een Beethoven niet onaangetast liet, die merkwaardige woorden schreef over César Franck, waarmee hij zich zoo oneindig blameerde? Het boekje zal niet in ieders handen zijn, het is van 1919 en is een kritiek op een standaardwerk van een van Franck's volgelingen. Voor den dag er mee: „Franck était plus musiden qu 'artiste: „Ce n' était pas un poètel" Geen dichter! Want, zoo gaat hij voort, men vindt in zijn werk niet die latente warmte, die onweer staanbare charme, die u alles doet vergeten, die u voert „dans une region inconue e' surnatunelle." Men zal mij zeker het goed recht niet wil len ontzeggen, tegenover M die heftige Saint- Saëns-adoraties ook mijn eigen idee over zijn muziek neer te schrijven, waar de geestvolle en altijd veerkrachtige Franschman, die toch ook wel het uiterlijke, het formeele van an deren overnam, zelf zóó weinig dichter was, dat hij tot de geestelijke diepte van een Gesar Franck niet vermocht door te dringen. Zoo schroomde hij ook niet, de sonate van Gabr. Fauré te stellen boven die van den père angelique. En wie wil welen wat hij van het „Prélude, choral et fugue" zegt, mag het in het werkje over Vincent d'Indy zelf opzoe ken. Het werk van zijn leerling Eauré, de suite over muziek uit, „Pelleas et Mélisan- de" heeft in zijn bei le middendeelan in teresse genoeg kunnen wekken om er met aandacht naar te luisteren. De dirigent Dr. Peter van Anrooif had evenals bij Saint-Sa 'ns zijn Haagsch or kest uitnemend in de vingers en het was een heerlijkheid om hem de metriek van elk toonstuk dat leven te zien geven, dat het geheel als bij tooverslag doortrekt. In dit opzicht was „Fileuse", t tweede stuk uit de suite, een waar meesterstuk van directie. Er was nog als soliste de hoog-begaaf- de harpartiste Bosa Spier. Het was heel jammer dat het instrument niet aan de temperatuur was aangepast. De aanvanke lijke onreinheid mocht irriteeren, ten slot te raakte het geheel ontstemd en wij ook. Tja, die concertstukken! Waarom niet lie ver een harpsolo, waar met tegen 't or kest behoeft opgetornd te worden. Eigenlijk was deze solo ook niet noodig; wij waren toch door het niet te overtreffen spel van Paul Loyonnet in onze solistische aspira ties toch reeds voldoende bevredigd. Maar wij smachten naar ziel, naar de vervoering van rythme, kleur en melos. En wat er aan geheime onbewuste krach ten mag verscholen liggen in het diepet van het menschelijk gemoed, is hier ge- réaÜ3eerd in Ravel's „La Valse". Daar wa ren, die bewonderend toehoorden naar zóó veel virtuositeit van conceptie en van re productie. Maar daar waren ook, die het gelaat in de handen verborgen bij een zoo hevige reflex van hun eigen diepste we zen. Dezulken mogen Peter van Anrooij en dit tweede Bachconcert dankbaar ge denken. G. J. K. Door de Roomsch Katholieke Oratorium- Vereeniging te Amsterdam, wordt op Woensdag en Vrijdag a.s. uitgevoerd de „Messias" en de Haarlemsche Orchest-Ver- eeniging verleent daarbij hare medewerking. In den kunsthandel van J. H. de Bois, Kruisweg 68, zal van 15 November 15 December werk van Frans Masereel ten toongesteld worden. Deze tentoonstelling zal gehouden worden in de prentkamers. In de andere kamers 2?jn in dienzelfden tijd houtsneden van een jongen Hollander, Hans Beers te zien, terwijl parterre nieuwe gra fiek van Rassenfosse en de geheele serie „Sieg der Faroe" (uitgaaf van de Pho- tqgraphische Gesellschaft) geëxposeerd zijn. Gisteren is het gezin J. S., bestaande uit man, vrouw en 4 kinderen, gerechte lijk uit de woning Bakkerstraat 17 gezel- De inboedel is op heft trottoir voor het huis geplaatst. In de Octobervergadering der Christel. Hist. Kiesvereeniging was met algemeen® stemmen besloten, het eere-voorzitterschap der vereeniging aan te bieden aan den burgemeester, den weled.achtbaren hoer C. Maarschalk. In de Vrijdag gehouden ledenvergadering deelde de voorzitter, de heer H- Bijkerk, mede, dat de burgemeester het eere-voor zitterschap had aanvaard. In een hartelijke toespraak wanschte hij daarop den heer Maarschalk geluk met deze beuoeming en de vereeniging met haren eere-voorzitter. Hij wees daarbij op den band, die hierdoor gelegd was, waardoor de leden steeds meer aan hunne plichten jegens de overheid werden herinnerd. Plichten, die niet alleen bestaan in gehoorzaamheid maar ook in het steunen van de overheid en wel voorna melijk door het gebed. Hierna bood hij den heer Maarschalk een d lorna aan, vervaardigd door den heer G. A. Luitingh. Nadat de burgemeester den voorzitter, de leden en den vervaardiger van het di ploma had bedankt, werd gelegenheid ge geven den burgemeester persoonlijk geluk te wenschen eu het prachtige werk van den heer Luitingh te bewonderen. Hierna werd overgegaan tot het afwer ken van de agenda. Vandaag herdacht de heer J. Mooirihioff den dag, dat hij 25 jaar geleden hij de firma Karthaus als magazijnknecht in dienst trad. Van morgen werd hij per rijtuig van zijn woning gehaald en naar de zaak gebracht, waar de pakafdeeling met groen en bloemen was versierd. De ju bilaris werd namens het personeel toe gesproken door den directeur en den boekhouder. Hem werden door den di recteur, den boekhouder en het perso neel cadeaux geoffreerd. .Vender had de .jubilaris vrijaf, om het feest in huise- lijken kring te vieren. Opgepast, Het is een treurig, maar desniettemin al te waar feit, dat zelfs van de droe vige omstandigheden, waarin de mensch individueel of de maatschappij in haar geheel gedompeld is, door gewetenlooze individuen gebruik gemaakt wordt, zich te bevoordeelen. Een do- grootste ellen den van onzen tijd is wel de algemeen heerschende werkloosheid. Ontzettend velen loopen gedwongen leeg, alles in het werk stellend, toch maar iets te kun nen verdienen, doch vergeefs! En de ar moede doet bdj menigeen haar intocht. Treurig beeld van droeve werkelijkheid! Maar hoe triest ook, de onmenschen, die er partij van willen trekken, vindt men ook hier. Hoe het feit te bestem pelen ran iemand in Zandvoort, wien een mooie betrekking voorgespiegeld wordt, doch die eerst f 50 moet stor ten. Het geld wordt gegeven en, naar later blijkt, van de betrekking is geen woord waar. Voor zoo'n daad is geen scherp genoeg zijnde afkeuring te vinden. En men tracht zich nog op andere manier te verrijken. Er komen steeds meer, die zich arm voordoen. Is dat geen wreede spotternij voor hen, die wer kelijk arm zijn? In Scholen is het nog dezer dagen voorgekomen, dat een aan de deur ko mend „koopman" klaagde, dat hij „werk loos" was en een lange lijst van klach ten uitte. Uit medelijden kocht men eeni ge artikelen. De huisvrouw had echter geen gepast geld, doch de „koopman" zou wel even den rijksdaalder in de buurt gaan wisselenhij moet nog terug komen. Nog een ander staaltje heeft zich in dezelfde gemeente voorgedaan. Een net gekleede vrouw bood haar koopwaar eveneens aan de deur aan en wist door haar ellenlange jeremiades de vrouw des huizes, die het toch heusch niet breed had, te bewegen, wat van haar te koo- pen. Het arme mensch betaalde zelfs nog iets meer, dan gevraagd werd, uit medelijden met de „arme' vrouw en haar gezinEn eenige dagen later ont dekt de huismoeder, dat de „koopvrouw" die het dan zoo „hard" heeft, lekker nijen inslaat, welke de bedoelde huis moeder niet kan bekostigen. Er zouden meer uitwassen op te noe men zijn, maar we willen het hierbij laten. Het is al te treurig, dat men de werkloosheid en de daarmee gepaard gaande armoede uilbuit, om zich te be voordeelen. Het doodt het vertrouwen in den mensch, want bdj de ontdekking van gevallen, als boven geschetst, gaat men langzamerhand den moed verliezen, verder nog wel te doen, uit vrees, een onwaardige te helpen. Het benadeelt daarenboven de werkelijk in armoede verkeerenden. Laten hier dan toch de ex- verkeerenden. Laten hier dan toch de excessen achterwege blijven: het leed is te schrijnend. Betreffende de post voor vernieuwing en on derhoud gereedschappen wordt de vraag ge steld of well voldoende gebruik wordt gemaakt van de gelegenheid om het onderhoud van gereedschappen, wagens, schuiten enz. te doen geschieden aan de Gemeente-reiniging of het Gemeente-Gasbedrijf, welke bedrijven bedde werkplaatsen hebben. Sommige Directeuren zijn van meening, dat het goedkooper is de reparatiën bij particu lieren te doen verrichten. De organisaties moe ten tegen deze meening opkomen, daar het meestal betreft kleine reparatiën waarvoor geen uitbreiding van personeel noodig is en waarbij toch in ieder geval het geld, dat an ders wordt uitgegeven, in de gemeentekas blijft. Voor vervoer van materialen enz. wordt de raming ad f20.000 zeer hoog geacht. Onderhoud en vernieuwing van scholen bui ten aanneming is gerekend op 6000 of per school f 375. Voor de buitengewone school is dit 200, doch deze is kleiner. Voor de M.O. scholen is dit f 400, maar deze zijn veel groo- ter. Een raming van dezen post op b.v. f 4500 zou zeer wel te verdedigen zijn. De raming voor schoonmaakartikelen op 2000 schijnt vrij hoog, te meer daar de uit gaven over 1921 slechts f 1815 bedroegen. Me de in verband met de mededeeling van den Directeur, dat, door instelling van een eigen magazijn van en meerdere controle op de schoonmaakartikelen, daarmede thans zuini ger wordt omgegaan, zou een raming van 100 per school of 1600 wel voldoende zijn. Wat betreft de Gemeente-reiniging geven de organisaties het volgende in overweging. Het ledigen van beerputten wordt verricht dcor 1 machinist en 4 a 5 man. Beerputten liggende vóór de perceelen, worden evenals die liggende achter de perceelen, kosteeloos geruimd. Voor die, liggende voor de per ceelen, kost het ledigen weinig werk en tijd; hoewel een vergoeding hiervoor niet onbillijk zou zjjn, daar de kos ten tengevolge van den lagen prijs der mest. niet meer worden gedekt. Zulks is niet het geval voor die liggende achter de perceelen, waarbij slangen van 8 tot somtijds 40 meter lengte moeten worden ge legd, hetgeen dus veel arbeidsloon kost In 1921 werden plm. 700 putten, gelegen achter de perceelen geledigd. Het verwisselen van privaattonnen geschiedt kosteloos. De gemeente levert daarbij kosteloos de ton met trechter; onderhoud en schoonhouden is voor rekening der gemeente. De tonnen worden 1, 2 of 3 maal per week gewisseld naar gelang de grootte van het ge zin. Het komt ons billijk voor, dat de eigenaars der perceelen eenigszins in de kosten hiervan bijdragen, vooral voor het verwisseten der tonnen, hetwelk het gevolg is van een incon- veniënt der woning, waarvoor de eigenaar der halve aansprakelijk is. Het aantal te verwisselen tonnen bedraagt per jaar plm. 3000. Bij eene zeer lage vergoeding van f 5 per jaar voor het in gebruik hebben van een ton en f 5 voor het ledigen van een beerput, ge legen achter het perceel, zouden de inkomsten daarvan bedragen 3700 Xf 5 is 18Ó90. Zulk een klein bedrag van 5 per woning per jaar kan voor een eigenaar niet bezwarend genoemd worden, terwijl de billijk heid naar onze overtuiging voor de hand ligt. In verschillende gemeenten wordt dan ook eene dergelijke vergoeding gevraagd, zelfs be duidend hoogere bedragen. Bij het Gemcentelijk-Electriciteitsbedrijf troffen we het volgende aan: Wij meeneen. dat het aanbeveling verdient op een of andere wijze den ongemeten stroom op de verbrukers le verhaten. Dit zou mogelijk zijn bij consumenten, weke zg. schel transformatoren gebruiken. Hiervoor zou een vast bedirag per jaar in rekening kun nen worden gebracht, wat eene niet onbelang rijke som aan inkomsten zou bezorgen, zon der dat daartegenover bepaalde kosten zouden ontstaan. Na bespreking is door den Directeur toege zegd dienaangaande voorstellen bij B. en W. te zuilen indienen. Bij het hoofdstuk Lichamelijke opvoeding wordt ojn. opgemerkt: Ons dunkt, dat hoe wel de uitgaven van de gelegenheid van kin- derspeten op Woensdag- en. Zaterdagmiddag niet anders dan nuttig kan warden genoemd bij den toestand der gemeeniefinanciën wel mag worden gevraagd of de uitgave noodzake lijk is en eene vergelijking met andere, even eens nuttige doch niet noodzakelijke uitgaven, wellicht de overtuiging zich opdringt, dat, al is het tijdelijk, ook deze uitgave achterwege kan blijven. Bad- en Zweminrichtingen. Geraamd is een post van f 400 .reclame". Wij vinden dezen post te hoog, daar het een proef betreft en het resultaat niet valt te schatten. Eene vermindering tot de heflft komt ons gewenscht voor. Bij de begrooting Geneeskundige Dienst, komt voor de post 1000 voor bureaubehoef ten en kleine uitgaven, waaronder naar de interpretatie van den Directeur pl.m. f 700 is begrepen voor drukwerken. Daar het de bedoeling is zooveel mogelijk drukwerken ter secrelarie te doen vervaardi gen en de dienst niet van zulk een grooten omvang is, zou een lagere raming wel mo gelijk zijn. Ten aanzien van de ontvangsten meenen wij, dat een bedrag van f 21.000 voor bij dragen van particulieren in de kosten van ziekenhirisverplegang, ook met het schrikbeeld der werkloosheid voor oogen, waarmede de Directeur bij zijne raming rekening hield, eene zeer sobere raming is, vooral in verband met de ontvangsten over 1922 onder het nieuwe tarief, waarnaar de bijdragen worden bere kend. Wij hebben den Directeur voorgesteld dit bedrag te verhoogen. Tot nu toe werden de opgelegde bijdragen, welke niet vrijwillig werden betaald, niet in gevorderd. Wij hebben de aandacht van den Directeur daarop gevestigd en er op aangedrongen, dat deze desnoods gerechtelijk worden ingevor derd, zooals geschiedt bij de bijdragen voor krankzinnigenverpleging, niet hoofdzakelijk uit een financieel! oogpunt, doch om niet den indruk te vestigen, dat weigering van betaling zonder gevolgen blijft. Op ons voorstel verminderde de Directeur den post kosten van vaccinatie ad f 500 tot f 100 en den post „onderhoud ziekentrans portmiddelen van 300" tot f 200. Hout en plantsoenen. Voor aankoop en onderhoud van gereed schappen e.d. worden bedragen geraamd van f 3300, f 500 en 200, totaal f 4000. Deze post zon te verminderen zijn met f 1000. Voor onderhoud van rijwegen en voetpaden in den Hout en de plantsoenen wordt geraamd f 2300. Voor zooverre kon worden nagegaan ,zijn de wegert en voetpaden in goeden staat Het gaat ons goed in de Roomsche Sport- beweging, d.w,z. deze geweldige beweging neemt zijn loop, zooals wij het ons hadden voorgesteld. Steeds beter wordt het besef bij vele katholieken, die de sport in al haar deelen beoefenen willen, dat R-oomsche or ganisatie noodig is. Steeds beginnen ouders te begrijpen, dat hun zonen en dochters ook bij het beoefenen van sport niet thuis hooren in neutrale clubs of bonden. Dat is inderdaad een verheugend teeken, en we zijn er erg blij om!, al zijn we nog lang niet voldaan. Inderdaad vertoefen nog verschillende joagelui in clubs in één waar van openlijk beweerd werd, dat het toch van geen beteekenis is, dat men aan zijn hartstochten toegeeft, en dat men zijn na tuurdrift toch volgen moet Zulk een club is er hier in Haarlemi en telt helaas vele Roomsche leden, ook jongeren. Ja men staat, als men niet katholiek is nu eenmaal op een ander standpunt, en de gevolgen daarvan blijven niet uit. De uitbreiding nu, het grooter worden van de Roomsche sportbeweging brengt echter mee, dat voor dien grooteren „mensch" ook grootere kleeren noodig zijn, en dat hij niet in de kinderwindsels kan blijven rond- loopen. Dat grooter worden dus brengt ook zijne onkosten met zich mede, en zij die deze beweging moeten leiden zijn niet in staat die grootere onkosten te bestrijden als niet heel Haarlem meehelpt. Daarom gaat de R. K, Commissie voor Lichamelijke Opvoeding een beroep doen op die hulp van Roomsch Haarlem. Zij vraagt hun geld, doch in den meest aangename® vormzij vraagt iets, maar wil ook iets teruggeven, althans U de kans bieden iets voor Uw gift terug te krijgenzij heeft nl. met Bisschoppelijke en Koninklijke goed keuring een Verloting op touw gezet, die naast vele aangename en praetische prijzen, zooals fietsen, horloges, en naaimachines etc. als eersten prijs aanbiedt een piano of oen ameublement ter waarde van acht honderd gulden voor de somma van één gulden heeft men dus de kans zich zulk een heer lijk bezit te zien toegewezen. Wie kan niet hier aan meedoen? Zich zelf verzekert hij misschien een lang ge wenscht bezit, en ons doet hij een buiten gewoon genoegen, door het koopen van een lot. Deze loting met znlk een sympathiek doel: de bescherming van de sport jeugd moet 6lagen. Men kan en mag niet weigeren, wanneer u znlk een lot wordt aangeboden ten verkoop. Wat zou er een kreet van verontwaardi- ging opgaan, als de krant u moest melder dat de Roomsche sportbeweging moest wor den stop gezet bij gebrek aan geld. Dan zoudt ge terecht zeggen: „Hadt maar ge vraagd en we hadden n geholpen," de meest prettige wijze: door de aanbieding van onzo loten. I Overal zullen ze verkrijgbaar zijn, en we rekenen alvast hierop op de hulp van vele goede winkeliers, die ze voor ons willen verkoopen. Op één ding willen we nog wijzen: het gaat hier niet aVem om de voetbalspart maar om de bevordering van alle takken van sport, dat dit geld gevraagd wordt; wart vooral ook onze Gymnastiekclubs moeten we instandhouden, clubs, waar zooveel nut uit voorkomt van de lichamelijke gezond heid onzer jeugd. Als slechts een zevende gedeelte van Haarlems katholieken een lot koopt, zijn we dubbel en dwars tevreden, maat we rekenen er op dat velen het niet bij "sa lot zullen laten, het moet zóó worden, tiet we machtiging moeten aanvragen om een tweede 12000-tal loten nit te geven. God moge dit bij uitstek zoo nntt' i en goede werk zegenen, en de milde ge vers beloonen. De R, K. Oommissie voor L.O. W. J. SPELLER, voorz. O. A. P. DOUWES. secr. G. PASTOOR, penningm. Baromeierstand 785. Vooruit. OPGAVE VAN: en is een vermindering met f 500 wei gemo tiveerd. Voor gewoon jaariijksch onderhoud en het verrichten van bepaalde vertnieuwingen aan afzettingen, banken, borden enz. en verfwer- ken wordt geraamd f 1300 en 1200. Ge zien den toestand waarin een en ander zich bevindt, kunnen deze posten wel met icsp. f 300 en 400 worden verminderd. Eene ver mindering in totaaï van f 3000. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Ofschoon de cijfers van de ontwerp-be- grooting niet voor wijziging vatbaar zijn bij de huidige organisatie van dezen dienst, kan toch niet worden ontkend, dat eene uitgave van bijna 40.000 in verband met het ge bruik, dat van de inrichting wordt gemaakt, abnormaal hoog is en wel zoodanig, dat wij Uw College in overweging meenen te moe-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1