6 ponorimrïk 11 IE* GÉ ftl£' DE F'JHSTE BOTER NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. JUKUE VERVANGT Leest morgenavond onze Brandstoffen- - advertentie in de - N. Z. H. T. M.E. S. M.M. E. T. Burgerlijke Stand. DAMMEN. .7 Personalia. Turf collecte. De op gisteren gehouden jaarlifksche Turf collecte, ten behoeve der Israël, ar men, heeft opgebracht de som van f 561.75. Ril wiel verduistering. Algem. R.-K. Ambtenaars- vereeniging. Aan de organisaties wordt verlen ging der arbeidstijden voorgesteld. Waarschijnlijk uitbreiding van het stelsel éénmanswagen tot andere lij nen. Verlaging der tramprijzen in het vooruitzicht gesteld. „Bezuiniging" bij de spoorwegen. VAN HET KANTONGERECHT. Wedstrijd om het Kampioenschap van Haarlem en omstreken. - v'vV'; Lichtstoring. R.-K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", Haarlem. Verduistering. Faillissementen. De bloembollenconferentie te Washington. ,3* Gemeenteraad. Goedgekeurd. t M,1 i. Een tooneelstuk van Calderon. J. A. CALANDT. LAATSTE NIEUWS. MALARIABESTRIJDING. Ongeval ln een schooL i Het ongeluk te Glanerbrng. Vereeniging van Nederlanders te Gent INCIDENT IN DE TWEEDfi KAME^ VRIJGESPROKEN. DEMONSTRATIE VAN 1 WERKLOOZEN. V TELEGRAFISCH WEERBERICHT. ten geven, sa ia gaan oï niet door sluiting op Zondag of beperking der uren van open stelling, dan wel door algeheels vereenvou diging der administratie, deze zeer groote uitgave kan verminderd worden. Kan niet de post 6000 voor aanschaffing van een modern boekenfonds geheel of gedeeltelijk, althans tijdelijk vervallen? Verschillende opmerkingen. De cijfers der overige begrootingen hebben geene aanleiding tot bijzondere opmerkingen gegeven. Afgescheiden van <fie cijfers nveenen de or ganisaties het volgende onder Uwe aandacht te moeten brengen. Op verschillende begrootingen komen be duidende beragen voor, voor vervoer van materialen o.a. f 20.000 op de begrooting Openbare Werken. Naar aanleiding daarvan is de vraag gerezen of het niet mogelijk zcude zijn het vervoer te centraliseexen en zoo veel mogelijk van gemeentewege te doen geschieden. Thans houdt b.v. de dienst van den Hout en Plantsoenen eigen paarden en voerlieden. Bij de Gemeente-reiniging zijn meerdere malen paarden in reserve, zoodat voor het vervoer ten behoeve van den Hout en de Plantsoenen, daaran gebruik zou kunnen worden gemaakt; temeer waar door over brenging dier paarden en voerlieden wellicht meerdere diensten voor andere bedrijven konden worden verricht. Bovendien geschiedt thans, zijn wij goed ingelicht, de aankoop van paardenvoer af zonderlijk. Het op- en ahfrengen van spoorwagens bij het Gemeente-Gasbedrijf, evenals het vervoer van cokes, welke werkzaamheden somtijds korten tijd duren, geschiedt met gehuurde paarden, waarvoor een betrekkelijk groot bedrag moet worden betaald. Ook hiervoor zon gebruik kunnen woren gemaakt van de paarden van den dienst der Gemeente-reini ging. In hoofdzaak echter zou rijn te onder zoeken of de auto's voor vuilophalen be stemd, welke in den regel des namiddags niet gebruikt worden, niet zoodanig zouden kunnen worden omgebouwd, dat zij gemak kelijk als vrachtauto kunnen worden ge bruikt. Voor het vervoer van vuilnis zullen deze auto's van kap en imperiaal moeten rijn voorzien. Werden deze echter zoo aange bracht dat rij konden worden afgenomen, dan zou een open bak overblijven, welke zeer geschikt zou zijn voor het vervoer van cokes, zand, grind, straatklinkers, gas- en waterleidingbuizen enz. Door het plaatsen van een lichte kraan op het terrein zou deze kap in haar geheel kun nen worden afgelicht, waardoor men haar zoo sterk mogelijk zon kunnen maken. Bovendien zon het inbrengen van losse steunijzeTs van den eenen zijwand naar den anderen, den bak, na het afnemen der kap, voldoende sterkte kunnen geven. Van sommige auto's kan de gebeele bak van de chassis worden weggenomen. Bij deze zon dus gemakkelijk een bak voor ander vervoer er op geplaatst kunnen worden. Een eventueele ombouw zou wellicht ook kunnen gelden voor de volgwagens. Hierdoor zon de auto-tractie eenerzijds meer productief wor den gemaakt, terwijl anderzijds veel rijloon in de gemeentekas kon blijven. Wij rijn natuurlijk niet overtuigd, dat deze oplossing mogelijk is, doch wenschen alleen dit denkbeeld in overweging te geven in het vertrouwen, dat van Uwentwege een nauw gezet onderzoek naar de mogelijkheid daar van zal worden ingesteld. Blijkt dit echter wel mogelijk en voordee- fig voor de gemeente, dan zou de geheele auto-tractie (ook die van het Gasbedrijf) on der het beheer van de Gemeente-reiniging moeten worden gebracht en zouden een of meer monteurs noodig zijn voor onderhoud en reparaties. Daartoe zon overplaatsing van een der monteurs van bet gasbedrijf, welke daar slechts één auto onderhoudt, gevoegelijk kunnen geschieden en tevens voornoemde auto bij de Reiniging kunnen worden onder gebracht. Het onderhoud en reparatie van de auto van den Keuringsdienst van waren en van de auto's welke in de naaste toekomst noodig rijn voor den Vleeschkenringsdienst, zonden ook daar behooren te geschieden, indien niet algeheele centralisatie, zooals te Rotterdam, gewen scht is. Verdient het derhalve aanbeveling hef ver voer zooveel mogelijk van gemeentewege te doen geschieden wij hebben dit denkgeeid met den Directeur der Gemeentereiniging be sproken, welke svmpatiek stond tegenover deze gedfehte; bij het opmaken van dit rap port kwam ons ter oore dat de kwestie van vervoer van gemeentewege, vermoedelijk naar aanleiding daarvan, reeds uwe aandacht heeft hetzelfde geldt o.i„ rij het in mindere mate, voor onderhoudswerken. Er wordt veel werk aanbesteed, dat mis schien in eigen beheer zou rijn uit te voeren. Centrale Werkplaats. Wij achten het daarom wenschelijk, dat eveneens een onderzoek worde ingesteld naar de mogelijkheid om eene centrale werkplaats in te richten, waar verschillende werkzaam heden kunnen worden verricht. Onder het gemeentepersoneel zijn timmer lieden, smeden, metselaars, ververs enz. welke echter hoofdzakelijk voor eigen dienst of be drijf werken. Waar reeds bij de Gemeente- reiniging werkplaatsen bestaan, zouden deze wellicht zoodanig kunnen worden uitgebreid, dat meer dan tot nu toe werk voor andere diensten en bedrijven zon kunnen worden verricht. Het is ons gekend, dat er plannen bestaan om te komen tot instelling van een centraal- magazijn, weshalve wij te dien aanzien kun nen volstaan met mede te deelen. dat bij het door ons ingestelde onderzoek de noodzake lijkheid daarvan meermalen bleek. Waar dit «venwel hoofdzakelijk betrekking zal hebben op bureaubehoeften, mogen wij U in over weging geven te bevorderen, dat ook b.v. 'de inkoop van de voor alle takken van dienst benoodigde brandstoffen, alsook allerlei da gelijks genoodigde materialen, gezamenlijk geschiedt, b.v. door het Gasbedrijf dat als grootverbruiker wellicht tegen voordeeiiger prijzen kan aankoopen. Andere opmerkingen. Sinds eenige jaren komt op de begrooting ▼oor een post van 750, aJs honorarium voor de Commissie tot onderzoek naar den Rnancieelen toestand der stadspatiënten. Wij betwijfelen of deze wijze van onderzoek door eene Commissie wel noodzakelijk of doelmatig is. De bedoeling van den Gemeenteraad, welke de Commissie heeft ingesteld, zal wel geweest rijn om toezicht uit te oefenen op de vast gestelde bijdragen. Dit kan evenwel toch ge schieden door vaststelling van een tarief, zooals ook geschiedt voor verpleging in het St. Elisabeth's Gasthuis, en welke wijze in verschillende gemeenten wordt toegepast. Controle. De afdeeling controle belastingen onder zoekt den financieelen toestand van voor re kening der gemeente verpleegde krankzinni- Ben, zoo lezen wij verder in het rapport Dat onderzoek is opgedragen aan den zoo- genaamden buitendienst gestaande uit twee ambtenaren in 't algemeen belast met het in het openbaar controleeren der verschillende belastingverordeningen. Voor dien buitendienst zijn twee ambte naren volstrekt onvoldoende. Immers door scherpe controle komt men tot grootere ontvangsten, daar elke geconsta teerde belastingovertreding feitelijk geld in de gemeentekas brengt. Wanneer b.r, een gemeente-ambtenaar evens wntrm/en lertrisxfiend /oor mond en kcoL PérdxsMct b/j Apothekers tn tkoqafon. g speciaal een dag wijdt aan de controle hon denbelasting, is het zeker, dat minstens vijf honden dien dag gesnapt worden. Zulks kan in Haarlem, waar naar schatting zeker een 3500 k 4000honden aanwezig rijn, nog dik wijls geschieden. Aannemende dat gemiddeld de belasting voor eiken hond f 5 bedraagt, volgt daaruit dat de werkzaamheden dier ambtenaren zeer productief zijn. Hetzelde geldt in meer of mindere mate voor iedere belastingverordening. Het wil ons dan ook voorkomen, dat toe passing van een sectie-systeem, waarbij ie dere ambtenaar een bepaald gedeelte der ge meente onder voortdurend nauwkeurig toe zicht heeft, voor de gemeentekas zeer voor- deelig zou rijn. Daarvoor zou echter uitbreiding van 'den buitendienst met vier ambtenaren noodig rijn. Wij achten het tijdstip, nu door reor ganisatie enz. verschillende ambtenaren overcompleet krmen, zeer geschikt om die uitbreiding tot stand te brengen. Het heeft onze aandacht getrokken, dat op de begrooting van de Huurcommissie niet voorkomt een post „hntrr van het lokaal", waar de Huurcommissie haar zittingen heeft en de administratie wordt gevoerd. Bij raadpleging der huurcommissiewet is ons gebleken, dat zulks geoorloofd is en dat bij de behandeling der wet ook is gedacht. Bij vaststelling van een huurprijs ad 1000 zou de gemeente daarvan 500 van het Rijk kunnen terugvorderen, hetgeen, daar het ge bouw, waar de Huurcommissie zetelt, eigen dom der gemeente is, zuivere winst beteekent. Onderwijs. De ramingen van het hoofdstuk Onderwijs hebben wij niet kunnen beoordeelen. Men heeft echter onae aandacht gevestigd op het volgende. In deze gemeente zijn 17 gymnastiekloka len, waarin niet regelmatig les gegeven wordt, voor 9 gymnastiekonderwijzers. Vele dezer lokalen worden slechts enkele uren per week gebruikt, doch allen zijn zoo veel mogelijk naar de eischen des tijds inge richt Waar nu het gymnastiekonderwijs eerst in 1936 bij de wet verplichtend wordt gesteld en de wet bepaalt dat het gymnastieklokaal niet aan de school verbonden behoeft te zijn, zou naar onze meening eene andere regeling, dan de bestaande, kunnen worden getroffen. Door het gymnastiekonderwijs slechts in enkele lokalen te laten geven, zouden onder- honds- en aan schaf fingskoSten zeer worden beperkt en zouden bovendien de vrijkomende lokalen voor andere doeleinden kunnen wor den benut Voor elk lokaal zou 'één leeraar kunnen worden aangegeven en de lessen over alle uren en dagen der week kunnen worden ver deeld. Daar er, rijn wij goed ingelicht, 202 lesuren door de 9 onderwijzers worden ge geven en er 26 schooluren per week rijn, zouden er slechts 8 lokalen noodig rijn, het geen overeenkomt met het aantal vaste on derwijzers («en van de 9 is tijdelijk). Wij ontveinzen ons niet dat er aan deze regeling wellicht eenige bezwaren zijn ver bonden, doch wij kunnen niet inzien, dat deze onoverkomelijk zijn, daar toch in dat geval de wet daarin zou hebben voorzien. Bovendien meenen wij, dat in een tijd, waar in op alle uitgaven moet worden toegezien of rij voor vermindering vatbaar rijn, ook ter zake van dit onderdeel van het onderwijs over kleinere bezwaren moet worden heen gestapt. Inning Belastingen. fn onze commissie is ter sprake geweest de waag of niet in het belang der gemeente de inning der belastingen wederom van ge meentewege moet geschieden, waartoe thans nog gelegenheid bestaat. Wij stellen ons voor, deze aangelegenheid nader te onderzoeken en den uitslag daarvan eventueel te uwer ken nis te brengen. Op verschillende begrootingen komen voor bedragen voor accouatantsonderzoekin- gen. Naar de meening onzer commissie zouden deze onderzoekingen evenals die der exploi tatierekeningen der Woningbouwvereenigingen zeer wel door gemeente-personeel kunnen ge schieden. Intusschen blijft dan toch die con trole partieel. Het wekt verwondering, dat in zulk een belangrijke gemeente als Haar lem, met zooveel diensten en bedrijven, niet een speciale controledienst is' van de ge- meentefinanciën in vollen omvang. Een in stelling van zulk een dienst naast de be staande afdeeling financiën, waarvan de kosten wellicht gedeeltelijk op de bedrijven zouden kunnen worden verhaald is voor een lqOSU3.Yl.33 U33JJB J3TU J33l{3q [33T]UBUy p308 doch ook noodzakelijk. Do metaaldraaier J- H, hier ter riede woonachtig, is wegens verduistering van 'n damesrijwiel aangehouden. »«d moest worden. Dit kostte dan f 15 otf f 25 en hem ontbrak dan nog f 5 of f 10, welke hij dan te leen vroeg. Waar de mensohen hem hier goed kenden, gaven verschillende personen op goed vertrouwen dit geld. Van terugbetalen is echter nim mer sprake geweest, waarom de politie thans een vervolging tegen hem heeft ingesteld. De afdeeling Haarlem van do A. R. K. A. houdt een ledenvergadering op Don derdag 16 November 1922, des avonds te 8 uur, in de tooneelzaal van het Patro naatsgebouw, Koningsteijnstraat 2. De Agenda vermeldt o.m. Bespreking afgevaardigde in het Be stuur der B. K. Openbare Leeszaal. Be spreking wensoh van eenige leden tot op richting Betraitenclub. Bede van den Wel- Eerw. heer EL A. 0. H. Wennen, onder werp: „Vrede." Door de directie der trammaatschappijen is een ontwerp-Dienstorder met als bijlage een ontwerp „Regeling der Arbeidstijden" ter hand gesteld aan de vier organisaties van het personeel der Maatschappijen, met het verzoek vóór 1 Dec. a.s. te doen weten, welke wenschen men ten aanzien van den arbeids- tijd-indeeling of van andere punten eventueel heeft. In deze dienstorder wordt gezegd: De wijziging in den economischen toestand van ons land, de achteruitgang van het in komen van bijna iederen Nederlander, maakt het tot een gebiedenden eisch voor iederen bedrijfsleider, te trachten den prijs van zijn produet zooveel mogelijk te verlagen om het onder het bereik van hen, die het behoeven te kunnen brengen of te behouden. Om hiertoe te geraken, zal allereerst ge tracht moeten worden de arbeidsprestatie, zoowel van het doode arbeidsmaterieel als van den arbeider te verhoogen. Indien deze verhooging niet mogelijk is en derhalve de kosten van het product niet op een zoodardg peil kunnen worden gebracht, Heb het nitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELIER. A De coöperatieve vereeniging „Kenuemer Keuken" te Overveon, gem. BloemendaaL B. 0. Jhr. Mr. B. de Marees van Swinde- ren. Curator Mr. A. Bruoh. Vernietigd werd het faillissement van J. Stolte, stoffeerder, wonende te IJmuiden, Koningsp'ein, uitge proken bij vonnis d z r Eechtbank d.d. 7 November 1922. De „N. Arnh. Ct." deelt mede: Tusschen Baarle-Nassau en de Belgische grens staan hoe lang? al sinds maan den en maanden een duizend goederen wagens, als vergeten, ongebruikt, dus ook renteloos op het emplacement. Te Haarlem zijn hoe lang? al sinds maanden en maanden een honderd vijftig locomotieven opgeslagen. Deze blijven on gebruikt, staan dus renteloos en brengen de kosten van het schoonhouden natuurlijk zelfs niet op. Of laat men ze zoetjes aan oproesten? Wij hebben bij de directie van de Centrale Werkplaats geïnformeerd naar de juist heid van het bericht, dat er te Haarlem honderd vijftig locomotieven zouden zijn op geslagen. De directie machtigde ons dit bericht pertinent tegen te spreken. Het is van a tot z onjuist. Te Haarlem staat geen enkele locomotief opgeborgen. Ook deelde de di rectie ons mede, dat het haar niet bekend is, waar in Haarlem locomotieven zouden zijn opgeborgen. Ondertrouwd: 15 Nov., P. de Korte en G. Metz. C. J. Warmer en T. Wajer. Getrouwd: 15 Nov., G. B. Smit en P. A. A. C. de Wit. B. M. Lommerse en W. M. Dweelaard. A. M. v. d. Kroft en L. Carton. W. Kramer en M. Fürst. C. G. v. Batenburg en J. v. Looij. A. den Ridder en A. M. Geutskens. C. Hoffman en A. Hui- zinga. A. A. Coppens iAl. W. Schijf. P, Daniels en A. M. C. Aarnink. A. de Rooij en W. P. Uijtendaal. H. Eikenaar en J. Hensen. H, A. Wolters en A. J. Wes selius. R. v. d. Wagen en J. v. Rossen. zigé XmerikaanscKé handelaren, 'die deze bollen nimmer in voldoende hoeveelheid hadden kunnen krijgen, waaruit bleek, dat theorie en werkelijkheid niet altijd samen gaan. Hierna weft! de lijst nogmaals nage gaan en de handelswaarde der verschillende bollen beoordeeld. Aan het einde dezer be sprekingen werd een lijst vastgesteld van 15 soorten, welke volgens de vergadering- op de vrije lijst moeten komen. De heer Marlatt vroeg daarna, welke soor ten in aanmerking komen, om van de vrije lijst te worden afgevoerd en noemde als zoo danig de narcissen. Dit veroorzaakte een waren storm en men was algemeen van oor deel, dat dit nog te vroeg was, daar nog nimmer was aangetoond, dat men in de V.S. narcissen kon kweeken tegen prijzen, waar voor zij verkoopbaar zouden zijn. De Voor zitter stelde voor, dat hij eerst een persoon lijke conferentie zou hebben met de afgevaar digden, maar wilde nog geen voorstellen doen, aangezien hij eerst de Amerikaansche kweekers wilde hooren omtrent de mogelijk heid van het kweeken van narcissen, zoo mede over het op de vrije lijst plaatsen van de 15 soorten welke besproken waren. Hierna werd de vergadering gesloten. Opmerkelijk was de goede stemming en de aangename toon waarop de besprekin gen werden gevoerd en elk was van oordeel, dat de onderlinge verstandhonding heel wat beter was geworden. Vandaag werd een aantal kleine zaak jes berecht, zooals in verboden richting rij den, zonder licht rijden, enz. De delinquen ten werden tot de gewone boeten veroor deeld. Een bloemenventer die in de Anegang een mand met bloemen op het trottoir ge plaatst had, werd tot f 3 boete of 3 da gen hechtenis veroordeeld. De derde ronde van den wedstrijd om het Kampioenschap van Haarlem en om streken verliep als volgt: P. J. van Dartelen wint van J. van Looy. P. J. Eype wint van F. A. Berkemeyer. J. Lycklema wint van W. van Daalen. De partijen H. G. TeunisseS. M. Mons en J. W. van DartelenJ. P. Exel Sr., wer den afgebroken en worden hedenavond voortgezet. r ■- .,1 .«r 71 n. V "t. -V rA-)V;%- wm 4 U \lm Maandagavond heeft de kabel van het elec- trische licht in het Kleverpark, van 6.45 tot 7.45 uur niet gewerkt, zoodat de omgeving aldaar gedeeltelijk in het duister was gehuld. De storing vond haar oorzaak in een defect aan een transformator, u, Hèt certificaat voor machineschrijven, vol gens Stolze-Wery's tienvinger-systeem, werd uitgereikt aan de dames 0. van Esch en T. WijnandtB, beiden alhier. De heer Poppe, socialistisch lid van den gemeenteraad, heeft tegen 16 December ont slag uit zijn betrekking van assistent en deur waarder bij 's Rijks belastingen aangevraagd. Hij zal optreden als secretaris-penningmeester van den Haarlemschen Besturenbond als op volger van den heer Dijk, die naar Rotterdam vertrokken is. De controleur bij den Plantenriektekun- digen Dienst Van Niftrik tot dusverre werk zaam in het district Haarlem, is naar Ouden- bosch overgeplaatst. De controleur A. Sabelis, Heemstede, bedient thans weder het geheele district Haariem en Omstreken, dus ook Castricum, etc. Naar wij vernemen zal de cursus Boekhou den en Economie, uitgaande van „de Hanze", op 22 November a.s. een aanvang nemen, en wel te kwart over 7 de cursus Boekhouden en te half negen de cursus Economie. Voor den eerst genoemden cursus zouden belangstellen den rich tot een beperkt aantal nog op kun nen geven. De cursus Apologie zal wegens te weinig deelname niet doorgaan. Voor Econo mie zal de leiding in handen zijn van den heer Th. Hooij, voor boekhouden heeft zich weder de directeur van het Hanze Bureau, de heer Koningsbruggeu, beschikbaar gesteld. Men meldt ons uit Velsen; Een Haarlemsche boterhandelaar, A. P., genaamd, heeft den laatsten tijd bij ver- sohillende personen kleine bedragen weten machtig te worden. Hij vertelde dan dat zijn motorfiets iets defect was en gerepa- dat een voldoende aname verzekerd is, dgn zal, indien ook door eene verlaging der ar- beidsvergoeding geen voldoende verlaging van den prijs van 't product meer kan worden verkregen, het bedrijf op zich zelf niet meer kunnen blijven bestaan, kwijnen of ten onder gaan. tl' I H In den loop van dat jaar heeft in ons bedrijf het aantal reizigers een dalende richting aan genomen. Deze daling, welke slechts ten deele aan de ongunstige weersgesteldheid kan wor den toegeschreven, in hoofdzaak echter ver band houdt met den gewijzigden economischen toestand, heeft ons getoond, dat ook voor ons bedrijf eene verlaging der tarieven noodzake lijk is geworden. Voorshands bestaat bij de «Erectie de mee ning, dat deze verlaging verkregen zal kun nen worden uitsluitend door het verhoogen der arbeidsprestatie. Naast de toepassing van eenmanswagens op enkele srtadslijnen en de uitbreiding, welke aan dit stelsel wellicht op andere lijnen kan worden gegeven, zal deze venhooging verkre gen kunnen worden door eene verlenging van den arbeidstijd. De directie vertrouwt, dat hef op die lijnen, voor welker personeel deze regeling zal gelden, mogelijk zal zijn, de tarieven voor de reizigers uit de streek, nJ. voor de reizigers, die op 10- ■rittenkaarten of eventueel in te voeren 5-rilten- kaarten reizen, tot ongeveer 20 p«rt. onder de bestaande enkeie-rits-prijzen te veriagen, zon der dat tot eene wijziging der loonen van het p.rsoneel zal behoeven te worden overge gaan. Voorts vertrouwt zij, dat 9© verlenging van den arbeidstijd in verband met eenige uitbrei dingen, welke zij voorbereidt, geen aanleiding zal behoeven te geven tot ontslag in andere ge vallen dan die welke ook zonder deze gewij zigde regeling zouden zijn gegeven. Volgens de nieuwe regeling der arbeidstij den van het personeel, ingaande op een nader aan te geven datum in de maand Ja nuari 1923, zal het aantal vrije- en verlof dagen ongewijzigd blijven. De gemiddelde arbeidstijden zullen bedra gen: 42 uren voor: kantoorpersoneel hoofdbu reau, incl. bureau T. en M. Leidschevaart; 48 uren voor: kantoorpersoneel exploitatie- en werkplaatsbureaux; voorlieden, ambachtslie den le en 2e kl., hulp werklieden, uitsluitend dienstdoende in de werkplaatsen van den dienst van Tractie en Materiaal: 50 uren voor: bankwerkers-machinist, wagenvoerders (stadslijnen); 52 uren voor: hoofdchefs, hal techefs, remisechefs, controleurs, afreke- naars, voorlieden monteur bovenleiding; monteurs bovenleiding le en 2e kl., ambachts lieden W. en W. le en 2e kl., hulp werklie den W. enW., machinisten, wagenvoerders (excl. stadslijnen), conducteurs, voorlieden onderhoudsmonteur, onderhoudsmonteurs^ le en 2e kl., voorlieden rèmisebeambte, remise- beambten, voorlieden poetser, poetsers, nacht stokers reserve-machinist, depothouders, ma gazijnknechten, ploegbazen W. en W., voor werkers W. en W„ wegwerkers, railvegers, loodsknechten, cokesdragers, magazijnknecht, cokesdragers, lampenisten, (agent)-bestellers, 56 uren voor: wisselwachters, seinwachters, brugwachters, schakcll>ordwachters, concier ges, portiers, nachtwakers. Hieronder is niet opgenomen het personeel uitsluitend dienstdoende op de door Haarlem geconeessioneerde lijnen. De diensttijd van dit personeel blijft voorshands ongewijzigd. Ln staat van faillissement werden ver klaard: 1. J. Grey toman, kuiper, wonende te IJmui den, Prins Hendrikstraat 15. R. 0. Jr. Mr. de Marees van Swinderen. Curator Mr. J. G. M. van Leeuwen. 2. J. Koelen, handelende onder den fir manaam Electro Technisch Bureau E. A. Koelen, te O verveen. R. 0. Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Curator Mr. A. A. Huizenga. 3. J. Visser Lzn., wonende te IJmuiden, R. 0. Jhr. Mr. R. de Marees van Swin deren. Curator Mr. P. Tidemaa. i I Geboren: 13 Nov., d. van R. v. Asperen- *»uisman. d. van E, C. v. d. Steijlen- Schouten. 14 Nov., z. van J. Lodder-de Jong. z. van G. Hooien dorp-Wesselius. 15 Nov., z. van E. M. Westbroek-Slobbe. te- r Het verloop der besprekingen. Met betrekking tot de te Washington g<»- houden z.g. bloembollenconferentie, kan de „Tel." nog het volgende mededeelen: De vergadering werd gepresideerd door Dr. Marlatt. De geheele Federal Horticultural Board was vertegenwoordigd en de Holl. be langen werden behartigd door de heeren Krelage en Wamaar, die de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur, den bond van Bloembollenhandelaren en de Bloembol- lenkweckersvereeniging vertegenwoordigden. Verder was aanwezig Dr. Andreae, onze han delsattaché terwijl wij van de importeurs op merkten de heeren Langelaar, M. van Waveren Co., Seelman, van Speelman Bros, en van Wagtendonk van de General Bulb Co. De voorzitter zette nogmaals het doel van quarantaine 37, uiteen n.l. het land te vrij waren tegen het binnenkomen van met ziek tekiemen besmette bollen, hetgeen volgens den Board slechts kon geschieden door den invoer van bollen tot een minimum te be perken. Dit werd ook besproken op de ver gadering van 15 Mei j.l. doch tot dusver had de voorzitter geen voorstellen dienaangaande ontvangen. De eerste spreker was Mr, Mc. Pharland, die uiteenzette, dat de Board zijn boekje te buiten is gegaan, en dat de wet, die den Board in bet leven heeft geroepen, niet in overeen stemming is met de uitvoering die er aan gegeven is. Bekende advocaten deelden zijn meening en het was dan ook niet onmoge lijk, dat zijn comité de zaak juridisch zal la ten uitvechten. De Voorzitter bracht in hef midden, dat dit zijn afdeeling niet is, doch merkte op, dat van de bollen, die den laatsten tijd ge ïmporteerd werden, 15 5 pCt. besmet wa ren, en dat een quarantaine alleen dan helpt, wanneer die het gevaar geheel uitsluit. Halve maatregelen hebben geen nut, daar het ge vaar dan altijd blijft bestaan. Hij toonde 2 fleschjes griezelig uitziende wormen, als aanschouwelijk bewijs, afkomstig uit een zending narcissen uit Holland en Frankrijk. De Voorzitter zag nu gaarne voorstellen van de vergadering aangaande die soorten welke weder op de vrije lijst moeten worden ge plaatst en betreffende die, welke er afge voerd kunnen worden. Hierop overhandigde de heer Henry een lijst, opgemaakt door 40 handelaren en ge- interesseerden, die plaatsing vroegen van een veertigtal bollen op de vrije lijst, welke een voor een behandeld werden. Dr. Beatty, eenpert van den Board, gaf de cijfers van de bollen welke cmder speciale vergunning zijn geïmporteerd. Volgens opgave van den Board werden de bollen, voorkomende op de lijst van Mr. Henry, door Amerikaansche kweekers in voldoende hoeveelheid geteeld, om in de be hoeften van den handel te voorzien, hetgeen heftig werd tegengesproken door de aanwe- De gemeenteraad vergaderde Woensdagmid dag onder presidium van den heer C. Maar schalk, burgemeester. Afwezig de heeren Ger- ritsz en Loosjes. De heer CASTRICUM vestigt de aandaefht op het adres van de bewoners van de Spaam- wouderstraat betreffende de bestrating. De heer SLINGENBERG zegt dat deze kwestie bij de begrooting onder de oogen zal worden gezien. Een andere vraag van den heer CASTRI CUM betreffende het adres van de leeraren der Burgeravond school zal worden behan deld bij de rondvraag. De heer PEPER spreekt over het adres van het werkloozen-agitatie-comité, inzake werk of steun door middel van de arbeidersorgani saties. Hij vraagt prae-advies tegen de eerst volgende algemeene vergadering. De VOORZITTER zegt toe daartoe zijn medewerking te zullen verleenen. B. en W. stellen voor, goed te keuren de rekening en verantwoording over 1921 en de begrooling voor 1922 van het 2e en 3e douche-badhuis, ingediend door «ie afdeeling „Haariem", der Noordihoilandsche Vereeniging „Het Witte Kruis''. B. en W. bieen ter goedkeuring aan de rekening en verantwoording der vroegere Ka mer van Koophandel en Fabrieken afUmcr, over 1922 aanwijzende in ontvangst en in uitgaaf een bedrag van 640.10. Goedgekeurd. Vooo-rgesteld -wordt goed te keuren de eerste suppletoire Begroeting dienst 1922 van den Armenraad, bedragende in ontvangst en uitgaaf f2900. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, aan de Wo ningstichting „Patrimonium" ontheffing der Bouwverordening te verleenen voor den bouw van een werk- en bergplaats op een terrein aan de Talmastraat, j Goedgekeurd. 1 I' B. en W. stellen voer de Haarlemsche Woningstichting „Vooruitgang" ontheffing der Bouwverordening te verleenen voor het bou wen van 57 woningen en 1 winkelhuis op een terrein aan het Zuider-Buitenspaarne. Goedgekeurd. B. en W. vragen machtiging, aan het Bestuur der Coöperatieve Haarl. Groentenvei- ling alhier, voor den prijs van f 1200 en on der nader door B. en W. te stellen voorwaar den, in huur af te staan den grond gelegen aan het Donkere Spaame ailhder, waarop is geplaatst het veitingsgebouw ter grootte van 143 M2 voor het tijdvak van 1 Januari 1923 31 December 1923. Goedgekeurd. i De vergadering dunrü voort (Ongecorrigeerd^ 30 Nov. a.s. zal in de gemeenteconcertzaal door Vincent Bergbegge worden opgevoerd: Calderon, droomen zijn somtijds openbarin gen van God, het stuk dat tijdens het Eucharistisch Congres in Amsterdam werd opgevoerd. Nadere bijzonderheden volgen per adver tentie. Men meldt oms: Was de oorspronkelijke bedoeling de ont- muggingscampagne gedurende een vijftal winters van overheidswege te doen geschie den, nu zal, wegens den minder goeden toestand der «jpenbare middelen, de cam pagne 19221023, die omstreeks Januari een aanvang zal nemen, de laatste moeten zdjtn, waarbij de antmugging rechtstreeks door Rijk, Provincie en Gemeenten ge schiedt. Het doel, de bevolking op te voe den in het vrijhouden van muggen, schuren, stallen, hokken, enz. zal dus in korter tijdsverloop worden bereikt- De in de vorige winters opgedane er varing heeft de meening, die van het begin af aan heeft voorgezeten, dat een goede muggenverdelging slechts kan ge schieden door de bevolking zelf, beves tigd. Het opvoedend karakter der muggen- verdelging zal gedurende de nu volgende wintercampagne zoo hoog mogelijk moeten worden opgevoerd en een ernstig beroep wcurdt hierbij gedaan op de bevolking om in dezen naar be3te krachten mede te wer ken en van d© gelegenheid tot practischo voorlichting door de ontmuggers zooveel mo gelijk voordeel te trekken. Evenals gedurende de vorige campagne zal ook nu weer de antmugging geschieden door alleenwerkende ontmuggers, waaxbij wordt verondersteld, dat de bewoners van de te ontmuggen perceelen reeds nu daad werkelijke steun verleenen. Na afloop van deze campagne zal men zelf moeten zor gen voor het verdelgen van muggen in woningen, schuren, stallen enz., waarbij dan, voor zoover dit wordt vereischt, de noodige instrumenten en verdelgingsmiddelen ter beschikking kunnen woorden gesteld door hulp der overheid- Het zal verder ernstige overweging verdienen door provinciale of gemeentelijke verordeningen op deze cmt- mugging contröle uit te oefenen; 'n schouw van schuren en stallen heeft in Nederland evenveel reden van bestaan, als de schouw van slooten enz. omtrent ontmugging. In het vraagstuk der malariabestrijding zullen de bewoners zelf het beslissend antwoord moeten gevenop hen rust de taak deze geheel weg ie nemen; de over heid kan crp den duur niet meer dan. lei ding en voorlichting geven. Voor alle andere inlichtingen en tot het verkrijgen van vlugschriften over de mala- riabestrij«iing wende men zich tot den geneeskundigen inspecteur, dr. H Alder®- hoff te Utrecht. i Men seint ons: Heden had in de R.K. St GeranTus-" Majella-school te Apeldoorn een onge val plaats. Om de leslokalen goed te verwarmen, was een tweede verwan-* mingsketel, waarvan waarschijnlijk de kranen niet voldoende geopend waren aangelegd. Vermoedelijk hebben zich ook ontplofbare gassen opgehoopt inden kelder door wier explosie het vooflste lid van den ketel met zoo'n geweld werd weggeslagen, dat de trap werd opge licht en een deel van den zijmuur on der die trap wegviel. Bovendien wer dén van het schoolgebouw verscheide ne ruiten verbrijzeld. ENSCHEDE. De heer G. J. Albers, mau chinist bij de Ramy-Union alhier, die Zon- dagochtend te Glanerbrug bij een auto-onge val een schedelbreuk bekwam, is heden 'f9 het ziekenhuis te Enschedé overleden. Hij laat een vrouw en 4 kinderen na. Te Gent (België), is naar ons wordt mtb degedeeld dezer dagen opgericht een veree niging van Nederlanders, aanvankelijk met 80 leden. Voor de talrijke Nederlanders in Gent en Oost-Vlaanderen, voorziet deze ver eeniging in een reeds lang gevoelde behoef te. Het doel der vereeniging is de vrien«l- schap tusschen de Nederlanders te bevorde ren en hun cultureele belangen te beharti gen. Men seint ons uit Den Haag: In de vergadering der Tweede Kamer* heeft zich hedenochtend het volgende inci dent voorgedaan: Onder de redvoering vanl v. d. Tempel, die zijn interpellatie over dé werkloosheid hield, stond plotseling een be zoeker van «ie publieke tribune op en riepi „Excellentie Ruys, ik ben de man uit Har derwijk, die 2 jaar geleden een officier heeft aangeklaagd wegens diefstal. Ik ben thans ontslagen en liid sindsdien honger met mijn gezin. Ik protesteer er tegen dat de zaak niet is onderzocht." De man werd hierop door rechercheurs van politie van de Tribune verwijderd, waarop de heer v. <L Tempel zijn rede kon vervolgen, welke hij door 't optreden van den man en het gehamer dien tengevolge van den Kamer-Voorzitter, had afgebroken. DEN HAAG, 15 Nov. Het Haagscfié Gé" rechtshof heeft den gewezen administrateur bij 't Kon. Staldepartement T. Legemaat, die door de Haagsche Rechtbank tot 1 jaar ge vangenisstraf was veroordeeld, vrijgesproken, met last tot onmiddellijke invrijheadsstelling van den beklaagde. Ter gelegenheid van de interpellatie-V. <L Tempel over de werkloosheid in de Tweede Kamer is heden door werkloozen op straat in Den Haag gemanifesteerd. Tegen 12 uur to gen een 2000 werkloozen met doeken waarop hun eischen kenbaar werden gemaakt, naar de Rijswijksche grens om met 1500 werkloo zen uit Rotterdam en omstreken naar het Buitenhof te trekken. Daar aangekomen werd een deputatie van 3 personen op het Binnenhof toegelaten. De soc. dem. fractie ontving hen in het Kamergebouw. In den stoet liepen ook mede, de Communistische werkloozen. Alles ging ordelijk in zijn werk. Alleen werd onder weg een der doeken in beslag genomen. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolos gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 15 Nov. Hoogste barometerstand 780.6 m.M. té Shields. Laagste barometerstand 756.8 m. M. té Roest. Verwachting van den avond van 15 tot den avond van 16 Nov.: Zwakke Noordelijke tot Oostelijke wind, mist of nevel, weinig of geen ia bet Koosden en Wcaten,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2