WisstlkcBM en koersen van 8ankpapier BINNENLAND p DE REDfe VAN COLIJN. BINNiNLftlfDSCH NIEUWS. VERKEER EN POSTERIJEN. Electrlflcatie van de spoorlijn Den HaagLeiden. Vergadering R.-K. Commissies voor Beroepskeuze. Voorkoming van gevaar van brand. LEOLA'S ERFENIS LEVENSDURF DÉ KLOVE Zeer geschikt voor St. Nicolaas- geschenken. ORDE EN ARBEID. Het arbeidscontract in de Grafische vakken. m mi 6&CL J LwM De loonsverlaging van het spoor wegpersoneel. ROOKT HET BEKENDE MERK MANNENKOOR „PHILIP LOOTS" NAGEL, 0STADESTR. 14 CHR. KERK EN SGHGOL. Pater van Thlel t. GEMENGD NIEUWS. LEGER EN VLOOT. Bezuinigingsmaatregelen bij oorlog. De „gesloten" veemarkt Een vervalscher van cheques inge rekend. Dievenbende gearresteerd. ReBetjes van Militairen. Brand in Den Haag. Algemeene VerragTrig van flen broodprijs. De invasie der Duitschers in Limburg Een rollend politieposflniis. Medegedeeld door DE SPAARNEBANK KUIST EN KENNIS. NIET OFFICIEEL LATERE KOERS BERLIJN 0.03 0.033, Bankpapier 0 03»/« 0.0411} parijs. 16 75 17.— Bankpapier 16.70 17.10 BRUSSEL. 15 55 15.90 Bankpapier 15.50 16.— WEEN EN. Bankpapier LONDEN. 11.38H 11 40 Bankpapier 11.35 i<s 11.43 STOCKHOLM 68 40 68.56 KOPENHAGEN 51.30 51.40 CHRISTIAN IA 46.80 47.- BAZEL 46.70 46.80 ROME. NEW-YORK 234* 2.554 LANDBOUW EN VISSCHERIJ. De onhoudbare toestand in het Landbouwbedrijf. Onze Konijnen in den Herfst Land- en tuinbouwtentoonstelling U Gouda. KORTE BERICHTEN. Noodlottige drift. MARKTNIEUWS. In - nti-revolutionaire kringen schijnt de lede van hun hoofdman Galijn niet alge meen geapprecieerd te-worden. De „N.- Haagsche Ort." spreekt over „Een zonne vlek" en 6chrijft dan: „Verrassend voor vriend en tegenstander Was, wat hij meende te moeten zeggen over de bezuiniging ten aanzien onzer de fensie. Indien hij er zich toe bepaald had op te merken, dat ook bij de departementen van Oorlog en Marine het mos er in ge zet moet worden, en dat ook daar naar de grootst mogelijke soberheid behoort te wor den gestreefd, dan zou hij geheel geble ven zijn in de lijn van het Program van Actie der Anti-Revolutionaire partij. Maar hij ging een stap verder. Hij raakte heel het systeem onzer defensie aan, en verklaarde dat, in verband met den finan- tieelen toestand, dat systeem niet meor deugt. De gedachte aan een eenigszins langdurige verdediging van den va-lerlanrlschen bodem moeten wij laten varen. Wij moeten ons tevreden stellen met datgene te doen, wat op militair gebied noodig is om onze ver plichtingen als lid der volkerengemeenschap na te komen. Wij zouden de vraag willen stellen: Geldt dit ook voor een eventueelen aanval van de zijde van België, dat tot de tanden toe gewapend is? Rondom verklaren wij, dat wij dezen pas sus in de overigens zoo voortreffelijke rede niet hebben begrepen, en dat wij het, ge geven de atmosfeer die door revolutionaire internationual-gezinde groenen vergiftigd is niet voorzichtig vonden, dat een dergelijke uitlating zonder breede adstructie, zoo maar werd gelanoeerd. Wij willen thans niet oord celen over de vraag, of de heer Colijn gelijk heeft. Wij willen nadere uiteenzetting, die niet kan uitblijven, afwachten. Maar het ware toch wel gewenscht, dat voortaan dergelijke belangrijke uitspraken, die schijnbaar tegen heel het verleden der anti-revolutionaire partij ingaan, niet bij wijze van verrassing, zondere enige voor bereiding, in het debat werden geworpen. De zoo uiterat delicate positie van den anti-rev. minister van Oorlog wordt daar door noodsloos ondermijnd. En wat nog er ger is: het anti-rev. voTk, dat gaarne be reid is, na overtuigd te zijn, zijn voor mannen te volgen, begrijpt zulk een volte faoe niet en komt er door in verwarring." De Duitsche firma Bergmnirm-Elctrtricitëts- Werften beeft opdracht ontvangen voor de levering en montage van het traject 's-Gra- vemhageLeiden van den te electrificeeren spoorweg AmsterdamRotterdam, met inbe grip van de be'de stations 's-Gravenhage en Leiden. De spanning zal 1500 Volt geiijkstroom bedragen. De gemiddelde afstand der masten zal 75 meter zijn N.R.Crt. De steeds groeiende belangstelling voor het geven van advies bij beroepskeuze, heeft er toe geleid dat het reeds in vele plaatsen is gekomen tot het vormen van speciale com missies, welke zich met het geven van advies bezig houden. Door verschillende dier commissies werd meerdere malen aan het Centraal Zielkundig Beroepskantooi te Utrecht advies ingewonnen met betrekking tot de te volgen werkmethode of over speciale aangelegenheden. Hiervan is het gevolg, dat het plan rijpte, de verschillende R.-K. Commissies voor Be roepskeuze eens bijeen te roepen en uitvoerig ie bespreken op welke wijze er contact is te leggen tusschen het Centraal Zielkundig Be roepskantoor en de onderscheidene plaatse lijke Commissies voor Beroepskeuze. Na verschillende plaatselijke commissies over het denkbeeld te hebben geraadpleegd, bleek overduidelijk, dat de behoefte werd gevoeld eenige verbinding te hebben met het Centraal Bureau, ten einde te kunnen gebruik maken van de wetenschappelijke onderzoe kingen, welke regelmatig aan het Centraal Bureau plaats vinden. Ten einde te kunnen nagaan of en roo ja op welke wijze kan worden samengewerkt tusschen het Beroepskantoor te Utrecht en de verschillende plaatselijke R. K. Commisies, heeft op Maandag 20 November, des middags ten twee uur een vergadering nlaats op het Zielkundig Beroepskantoor, Drift 12, Utrecht. Tot deze vergadering worden bij dezen uitgenoodigd, alle R.-K. Commissies voor Beroepskeuze of die vereenigingen, welke het voornemen hebben een dergelijke Commissie te stichten, vooral leiders uit de R. K. Jeugd beweging en plaatselijke Jeugdcommissies, worden uitgenoodigd een vertegenwoordiger te zenden, teneinde te kunnen nagaan, op Velke wijze eventueel gewenschte samenwer king is te bewerkstelligen. De bestaande R.-K. Commissies voor Be roepskeuze zijn niet alle aan het Centraal kantoor bekend, zoodat men deze aankondi ging als een uitnoodiging gelieve te beschou wen. De deelnemers aan de vergadering, welke onder leiding staat van Dr. Jac. van Ginne- ken S.J., hebben gelegenheid van des voor middags 11 uur het laboratorium te bezoeken, waar alle gewenschte inlichtingen zullen worden verstrekt. Bij de Tweede Kamer is ingekomen de Memorie van Antwoord in zake het wetsont werp tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met een bepaling ter voorkoming yan brand in gebouwen en betimmerten. NTTtCStfflETTEN en 15 deren Sütem,— delaar verkrijgbaar: Vrij bewerkt na.den prachtigen roman van den bekenden Engelschen auteur GARVTCE. Circa 370 bladz. druks in handig formaat. Prijs 1.50 - Franco per post 1,60. Oorspronkelijke roman door H. B. v. d. SANDE. Prijs gebonden 4.50 - Franco p. post 4.75 Pr. gebrocheerd 3.00 - Fr. p. post 3.25 Roman van denzelfden populairen schrijver. Prijs gebrocheerd2.25 Franco per post 2.50 Uitgaven van de N, V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD" Nassaulaan 49 Haarlem. In de Maandag onder voorzitterschap van den heer H. Diemer te Amsterdam gehouden vergadering van vertegenwoordigers van den Bond van Boekdrukkerijen, van andere pa- troonsvereenagingen in de grafische vakken en van de verschillende typcgrafenorganisnitBes is in eerste lezing overeenstemming in zake bet nieuwe collectieve arbeidscontract bereikt. De voornaamste bepalingen daarvan zijn invoering van de 48-urige werkweek en verla ging van uurloon van 12 tot 18 percent voor de verschillende gemeenten en categorieën van werknemers. Wat de loonen betreft, verwijzen we naar het volgende staatje. Haadzetters, snelpersdrukkers, conrantrotatie- persdrukkers B uurloon weekloon Uemeientcklasse I 75 ct f 36.00 II 73 ct. 35.04 III 70 ot. f 33.60 IV 67 ct. 32.16 V 64 ct. f 30.72 VI 61 ct, f 29.28 Machinezetters, Monotypegieters aan 2 ma chines courantrota Hepersdr. A. uurloon weekloon Gemeenteklasse I 84 ct. 40.32 II 82 ct. f 39.46 III 79 ot. f 37.92 IV 76 ct. f 36.48 V 73 cL f 35.04 VI 70 ct. f 33.60 VII 67 ct. 32.16 Lettergieters en Monotypegieters aan 1 ma chine, galvaniseurs, clicheurs en steriotypeurs: uurloon weekloon Gemeen tek las I 79 ot. f 37.92 II 77 ct. f 36.96 III 74 ct. f 35.52 IV 71 ct. f 34.08 V 68 ot. f 32.64 VI 65 ct. 31.20 VII 62 ct 29.76 Hef contract zal worden aangegaan voor den duur van 2 jaar. De beslissing is, bij deze eerste lezing, niet genomen met algemeene stemmen. De ont- werp-overeenkomst zai nu aan de ledenverga deringen der verschillende organisaties wor den voorgelegd. In die algemeene vergaderin gen wordt de eindbeslissing genomen. HET CONFLICT IN TWENTE. I Een arbitragevoorstet. De afdeeling kleinbedrijf van de Ra nzer van Koophandel voor Twente en Oost-Gelderland heeft zich tot het ne- stuur van de Landelijke Federatie van Textielarbeders gewend met de vraag, of de Federatie prijs zou stellen op een arbitragevoorstel in zake de staking bij de firma De Jong en Van Dam, te Hengelo. Het bestuur van de Federatie heeft geantwoord, dat het sympathiek staat tegenover de stakers, omdat de werk gevers de oorzaak van de staking zijn, en dat de Federatie alles, wat voor de arbeiders bot een gunstige oplossing van het conflict kan leiden, zal toejuichen. Een eventueele beslissing over een ar bitragevoorstel zouden echter de staken de arbeiders moeten nemen, daar drie van de arbeidersorganisaties verklaren, niets met de staking uitstaande te heb ben, en de Federatie het zelfbeschik kingsrecht van de in staking zijnde ar beiders wenscht hoog te houden. Ten slotte verklaart het bestuur zich bereid, medewerking aan de oplossing van het conflict te verleencn. Naar de „Standaard" verneemt, heeft de Minister van Waterstaat afwijzend beschikt op de wenschen van de spoorwegorganisaties, die Zaterdag 4 November een conferentie met den Minister hadden. Deze wenschen betroffen speciaal de voor gestelde verlaging van 7 pet van de sala rissen van het werkplaatspersoneel. De organisaties hadden gehoopt nog ee nige voordeelen voor dit personeel te ver krijgen. De kans is niet uitgesloten, dat deze week overeenstemming tusschen de directie en de organisatie verkregen wordt - - - 7, li, 10. 12 Ct. - ral», r. ams t Co., eihbboveb AGENT VOOR HAARLEM O O ouderdom van rang van ten minste twee jaren hebben; 4e. tweede-luitenants, die niet in ruil mot een ranggenoot van het Indische leger wor den overgeplaatst, worden als jongste in de Indische ranglijst opgenomen. Bij overplaatsing van officieren om rede nen van dienstbelang zullen de voorwaar den voor elk geval op ziohzelf worden be paald. Zondag is in het retraitenhuis te Vueht, na een kortstondige ziekte overleden de wel- eerw. pater A. H. van Thiel S.J., oud-missio naris van Ned.-Indië en kapelaan te Utrecht MGR. HOPMANS TE ROME. Onze correspondent te Rome seint ons d.d. 14 dezer: Heden had. Z. D. H. de Bisschop van Breda, een langdurigs audiëntie bij Z. H. den Paus. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is ter kennis gebracht, dat voor- Ioopig de volgende bezuinigingsmaatregelen worden getroffen: I. van 1 Januari 1923 af mogen bij ambts jubilea geen gratificatiën meer worden ver leend. H. Voor de waarneming van hoogere functies worden, eveneens te rekenen van 1 Januari 1923, geen toelagen moer ver leend tenaij uit de waarneming direct aan wijsbare en in geld waardeerbare schade voor den waarnemer voortvloeit m. Het personeri, voor hetwelk thans de 45-urige arbeidsweek is voorgeschreven, zal van 1 Januari 1923 af per week 48 uren arbeid moeten verrichten. Een even redige werktijd-verlenging zal als regel ook moeten worden ingevoerd voor personen, die op het ©ogenblik korter of langer dan 45 uren per week arbeiden. De verlenging van den werktijd heeft geen verhooging van week- of jaarloon ten gevolge en moet, zooveel mogelijk, gepaard gaan met een evenredige vermindering van personeel. Overplaatsing van officieren van het le ger hier te lande bij dat in Nederlandseh- Indië. Veruoeken van officieren van het leger hier te lande om overplaatsing bij het Ned.-, Indische leger, om andere redenen dan dien-t.e'ang van La'steeioemd le-er, zul len in deu regel slechts dan bij de Kroon in gunstige overweging worden aanbevolen, wanneer de belanghebbenden indien zij ook overigens aan de voor overplaatsing ge stelde eischen voldoen, verklaren in te stemmen met en voldoen aan de volgende voorwaarden: le de betrokkenen worden als jongste in de Indische ranglijst geplaatst of zul len althans ten minste twee jaren ouder dom van rang, gerekend van de oorspron kelijke benoeming, tot officier, verliezen; 2e. overplaatsing zal voor officieren bo ven den rang van tweede-luitenant alleen geschieden in ruil met eeu ranggenoot van hetzelfde wapen of dienstvak van het In dische leger, waarbij den officier van het leger hier te lande, wanneer deze ge rekend van de oorspronkelijke benoeming tot officier fcree ét wear dan twea jaren in rang fefen 4» kitrilrhii) ofiiÜeï van het TrfjjU laats, <3c jï»ts Va» lantsfcgenoea^.^ -«al wordsn 3e. tm SÉI a&«* sr- Uit Rotterdam wordt gemeld': In Zuid-Holamd zijn gevallen van mond- en klauwzeer voorgekomen, in voldoende mate dat Provinciaal Bestuur voorfoopig sluiting der veemarkt heeft gelast, dus kon ook giste ren, Dinsdag, de wekelijksche maikt te Rot terdam niet gehouden worden. Eenzaam en verlaten lag dan ook de veemarkt, anders op Dinsdagen zoo rumoerig en vol bedrijvigheid. Toch waren deze ook nu niet afwezig, alleen, zij hadden zich verplaatst naar de talrijke vee stallen in de omgeving der markt, waar nu even druk gehandeld werd alsof er geen slui ting der markt bestond. Men moet dan ook weten, dat wel de markten gesloten zijn, maar het vervoer van vee niet verboden is en zoo hadden de boeren uit den omtrek hun vee als naar gewoonte op Dinsdag naar Rotterdam gezonden en de aanvoer was zelfs groot, in aanmerking genomen het mistige weer, waar door de stoomvaart van de eilanden zeer be lemmerd werd. ASeen nit het spoeling-district had men het vee achtergehouden, omdat daar veel melkvee is, dat meerdere voorriohtigheid gebood. Het slachtvee werd Dinsdag zonder eeffige formaliteit naar Abattoir vervoerd, al leen het fofevee, dat naar de boeren ging, moest voorzien zijn van een geiei-biljct. Mocht het echter gebeuren, dat men op het Abattoir ziektegevallen constateert onder de daar aan gebrachte dieren, dan zullen ook de stallen ge- sloten worden. Onder do boeren is groot misnoegen over het sluiten der markten, omdat dit in zufo een ongelegen tijd komt, n.l. nu het laatste vee uit de weide naar de stallen wordt over gebracht. De Zuid-Hollamdsche Bond van Vee handelaren heeft tegen Donderdagmorgen een protestvergadering tegen hot sluiten der mark ten uitgeschreven. Do marechauesée te Mülingen by Nij megen hebbon gearresteerd zekeren P. J. uit 's-Hage, dis er work van maakte op valsche chèques geld te innen bij verschil lende banken. De maa voorzag dan de chè ques van valsche namen en handteekeoing. Toen de bedrieger zijn zooveelsten slag wilde 6laan op de bijbank te Millingen, verraste hem de pelitie. Door de politie van Wan bach (gemeente Ubach-over-Worms) en de Duitsche politie kon do hand gelegd worden op een dieven bende, welke in. den laabsten tijd te Wau- bach en in omb^gende Nedbrlandeche ge meenten tal van rijwielen en andere za ken had gestolen. Ze worden ook verdacht van een belang rijken diefstal van manufacturen te Wau- bach. In den laateten tijd neemt het aan tal nachtelijke beroeringen van alleen gaande mijnwerker», die de mijn komen of er naar toe gaan, toe. De mijnwerkers gaan daarom voortaan des nachts in troepen naar hnn werk. Maandagavond omstreeks 10 uur hebben er in de Vlamingstraat en aan den Korten Vijverberg te 'e-Hage, relletjes plaat, ge had tusschen huzaren en burgers. Een groepje onder wis een wachtmeester en een brigadier wilden zich op last van de politie niet verwijderen nit de Vlaming straat. De politie was verplicht van de sa bel gebruik te maken. Van verwondingen is niet gebleken. Een brigadier die bij het opstootje zijn kepi verloor, kwam die aan het bureau Rlvierrisehinarkt terughalen. Zijn naam is aldus hij de politie bekend. Later op den avond viel een groep van ongeveer 50 militairen aan den Korten Vijverweg eenige burgers lastig. Op vermaan van de politie zijn zij echter doorgeloopen. Der gelijke relletjes in meer of minder ern stige mate komen in den laatsten tijd her haaldelijk in de Residentie voor. Door tot dusver onbekende oorzaak Is Dins dagmiddag omstreeks half een brand uitge broken in het perceel Sc.henkweg 218 te 's-Hage, waarin gevestigd is een rijwielhandel en werkplaats van A. Koole. De brand ont stond achter in het perceel, doch sloeg spoe dig over naar den winkel en werkplaats, waar de aanwezige voorraad rijwielbanden en an dere onderdeden gemakkelijk vlam vatten. Een ongeveer 16-jarige jongen, die zich in het perceel bevond, ontdekte den brand, toen alles in lichte laaie stond. De brandweer was spoedig ter plaatse en het vuur werd met twee slangen op de water leiding aangetast. Na korten tijd was men den brand meester. De reeds gedeeltelijk verkoolde winkel- inboedel werd op straat geworpen. Rijwiel- sturen en -wielen, -sloten, bussen carbid, alles lag door elkaar. De winkel en werkplaats zelf brandden na genoeg geheel uit. De bovenwoning fcteeg schade tengevolge Vtn den n»ofc «a vdfdee geringe watfEMbadR «Wit» de au In de Hoofdstad is de vermaarde strijd over den broodprijs geëindigd en het vrije bedrijf hersteld, wat tengevolge heeft gehad, dat de volksbakkerijen den prijs hebben bepaald op 16 cent en de grootere bakkerij op 18 cent Deze verlaging van den broodprijs bespaart de Amsterdam sohe burgerij, ruw geschat, een uitgaaf van ongeveer 50.000 per week. Zaterdag werden van Heerlen uit 134 Duit- schers, die zonder papieren waren aangetrof fen, door de Heerlensche politie naar Her- zogen rath gebracht en over de grens gezet. Des middags waren reeds weer 110 Duit- schers, onder wie verschillende, die 's mor gens over de grens gezet waren, op Hol- landsch grondgebied, die allen werden aan gehouden. Onder dezen waren enkele fietsen dieven en bedrijvers van verschillende klei ne inbraken. De West-Duitsche mijnwerkerspers publi ceert artikelen, waarin gewaarschuwd wordt tegen het vertrek van Duitsche mijnwerkers naar Holland. De artikelen wijzen er op, dat de invasie van Duitsche werklieden in Holland in strijd is met de beginselen der internationale werkverschaffing, terwijl in Duitschland een groot gebrek aan werkkrachten heerscht In dit opzicht zouden de sociale regeeringen in Holland ver ten achter staan bij de Duit sche arbeidswetgeving. De Duitsche arbei ders zonden in Holland door de werkgevers als tweederangs arbeiders worden behandeld en minder loon dan de Hollanders ontvan gen. Bovendien, aldus genoemde pers, wor den zij bij het minste vergrijp tot een boete van i 5 veroordeeld. Betrekkelijk genomen zou dus de Duitsche arbeider in zijn eigen land in gunstiger con dities verkeeren. Tel. De Residentie is in het gelukkig bezit ge komen van iets nieuws; van een rollend po- litie-posthnis. Het posthuis moet door twee paarden van de verkeerspolitie naar het betreffende ter rein worden vervoerd. In den wagen is door een zeer eigenaardige en pracfische indeeling plaats voor twee arrestantencellen, die met plaatijzer zijn bekleed, voor een politiewacht van 2 3 agenten, een brancard, twee pri vaten, een telefooncel (voor drnadlooze te lefoon), «en kachel, een kleerkast, terwijl boven het plafond een waterreservoir is aan gebracht, dat 300 liter water kan bevatten. Aan de 4 zijden van den wagen staat op de fries met groote letters het woord: Polilie, zoodat niemand zich over den aard van de zen wagen kan vergissen. Het geheele posthuis komt de gemeente 's-Hage op 4000. Vermoedelijk zal het reeds begin December in gebruik worden genomen Het zal de polilie in staat stellen op punten aan de grens van de gemeente waar het naaste vaste poslhuis te ver ver wijderd ligt, bij stakingen en dergelijke blij vende polilie-bewaking te kunnen stellen. TIKT ER NIET TEGEN. Een medewerker echrjjft in het „Ov. Dg-bld." Toen ik laatst eens in de veranda van een hotel zat, telde ik niet minder dan vijf personen die na een onderzoekenden blik op den barometer te hebben gewor pen, er met hun vinger tegen tikten alsof ze het vroege* om een eindje den kant van „mooi weer" op te gaan. Ik geloof dat 95®/» van alle barometers door dat getik onherstelbaar beschadigd worden. Zij verliezen daardoor hun gevoe ligheid en een groote gedeelte van hun nauwkeurigheid. De aneroïde-barometer is een zeer teer instrument, dat eigenlijk geheel alleen moest gelaten worden. Het bestaat voornamelijk uit een cylin- dervormige metalen doos, bedekt met een dnnne gerimpelde deksel, deze dooa of trom mel is zoo goed als luchtledig. De lucht druk workt op de buigzame deksel van deze luchtledige doos en wordt daardoor binnenwaarts gebogen. De holte, die daar door ontstaat, wordt door een zeer teer stelsel van hefboompjes gemeten en over gebracht op de in graden verdeelde wij zerplaat. Tikken of kloppen zal de bui ging van den deksel der metalen doos hoe genaamd niet veranderen. Maar overmatig getik kan bet hefboomstelsel in de war brengen en de oorzaak zijn, dat het war brengen en de oorzaak zijn, dat het in de richting van regen" of „mooi"^ „stormig" of „zeer droog" schijnt te be wegen, hoewel dit slechts het gevolg is van een mechanische fout Een aneroïde-barometer geeft de werke lijkheid zoo goed als het kan aan en hij kan onmogelijk verzet worden. Z'n gevoe ligheid is klein in vorgelijking met den kwikzilver barometer, hij beweegt zich wei nig ook al verandert het weer aanzienlijk. In znlke gevallen moet men begrijpen, dat een kleine beweging zeer veel beteekent. Maar in ieder geval al is een barometer gevoelig of traag, door er tegen te tikken zal het wesr niet veranderen, maar wel 4e nauwkeurigheid van het instrument vermin deren. Een bekend geleerde, cfie een zoor ge- voeligen aneroïde-barometer bezit, heeft hem in ©en glazen kastje aan den muur ge hangen. „Op deze manier," verklaart hij, „belet het niet alleen mijn vrienden om den baro meter te beschadigen, maar het houdt mijn eigen neiging er tegen te tikken ook tegen." EEN REMBRANDT ONTDEKT? Uit Praag wordt aan de „N. B. Ort." gemeld: Een der bekendste Praagsche ktmst- vorschers, Dr. Weil, heeft, naar hij mede deelt, samen met een der eerste Praagsche schilders en schilderijen-restanrantenr Ze- nisek, een tot dnverre onbekende Rem brandt ontdekt. Reeds eerder ontdekte Dr. Weil een miskende Rembrandt, die in zijn bezit kwam uit de beroemde verzameling van graaf KolowratLiebsteinsky. Het nieuwe werk is echter veel belangrijker en beteekent aldus Dr. Well het hoog tepunt van Rembrandts lichtnroblematiek, het stuk dat het jaargetal 1628 draagt kan gesteld worden dadelijk naast de Anatomi sche Les en de Staalmeesters, waarvan bet alleen door omvang verschilt. Dr. Theodor von Erimmel gaf omtrent bet werk de verklaring af (8November 1922) dat „het ontwifMboar eigenhandige stuk van Rem brandt een onschatbaar kunstwerk (is), dat elke groote verzameling tot pelgrimsoord der kunstlievenden zal maken." De nieuwe Rembrandt is 59 eJM. hoog. ff a.M. |)re»d en on «ikenljfv# gifrikilderd. Sf «t-iJtf k*i kawfiïk tulband op het hoofd, in spanning te schrik: daarnaast drie hofdames die verwonderde blikken op het paar werpen. Don als twee de hoofdgroepdrie priesters, met den hoo- gepriester bij het offeraltaar, in het mid den waarop een mand staat. Door een on zichtbaar venster vallen von links de avond zonnestralen en belichten de beide hoofd figuren, in de gewelfde donkere hal, die door drie zuilen naar een groote poort toe wordt afgesloten, verspreiden zeven olie lampen een geheimzinnig halfduister, door een kleine deur, links van deze zuilen dringt gedempt daglicht; door de poort in welker omlijsting de stad zichtbaar is, komt de scheidende dag: de vlammen van het offervuur belichten de gezichten der pries ters Dr., Weil spreekt dan ook van een „lichtbronrekord." Omtrent de voorstelling van het schil derij tastte men langen tijd in het duister; na de restauratie werd eindelijk een Per zisch epitaphium achtbaar dat de verkla ring gaf. Dicht naast dit epitaphium be vindt zich een cartouche, zooals ook op andere stukken van Rembrandt uit dezen tijd te vinden is. Ook de handteekening kwam eerst na de reiniging van de dikke zwartbruine verniskorst te voorschijn. Aan de groenten veiling aan den Lan- gendijk werd een spoorwagen witte kool van goede kwaliteit gemijnd op f20! 10.000 Kg. kool voor f20! Beter is de noodtoestand in den tuinbouw niet te demonstreer en. L_J—1 l_uJ L i l 1 De herft is het overgangsjaargetijde van den zomer naar den winter en wy moeten hier ook terdege met de verpleging en de voedering onzer dieren rekening houden. Het is thans de tijd, dat in de voede ring een wijziging moet worden gebracht, in verband met het jaargetijde. Stond tot nog toe het gras ons ten dienste als een goedkoop en betrekkelijk makkelijk te verkrijgen groenvoeder, dit raakt nu langzaam aan gedaan, en het is ze ker veel minder in kwaliteit, dan een goede maand geleden, ja, thans voor de dieren soms schadelijk. Door mist en regen is het gras thans veel te vochtig, soms aan het wortel-einde zelfs gerot, wat ten gevolge heeft, dat de dieren het veel minder graag eten. Willen wij nu gras voederen dan moeten wij dit eerst laten drogen, willen de dieren er wat aan hebben. Een groenvoeder, dat in dezen tijd van het jaar den dieren nogal dikwijls verstrekt wordt, ztjn boerekoolbladeren. De konijnen nuttigen deze zeer gaarne, en toch moeten wij met het geven hiervan zeer voorzichtig zijn. Aan jonge dieren geven wij boerekoolblad slechls in kleine beetjes gelijk, en dienen ze hun in ieder geval in afwisseling met hooi toe. Ook bij de oudere dieren zij men met toediening van dit groenvoer op zijn hoede. Als de dieren veel van deze bladeren eten, zien wij al gauw als gevolg daarvan het op treden van een z.g. „windbuik". De buik zwelt op, en de dieren vertoonen teekenen van be nauwdheid. Ljjden onze dieren daaraan, dan dienen men ze dit groenvoer in ieder geval in afwisseling met hooi toe. Het ingeven van een tepel vol sla-olie kan in zulk een geval ook geen kwaad. Diverse knolgewassen zullen nu een voor name plaats in de voedering moeten gaan innemen, en ook het verstrekken van week- voeder komt nu aan de beurt. Gekookte aard appelen ofwel gekookte aardappelschillen, zijn een uitstekend voeder, waarop de dieren echter niet alleen leven kunnen. Wij moeien daar verschillende andere producten, zooals geweekt maïsmeel, gerstemeel, roggezemelen, lijnmeel, enz. bij geven. Een weinig keuken zout door dit voeder, om het geheel smake lijk te maken, is uitstekend en doet het de dieren met meer graagte eten. Als we hierbij de dieren geregeld hooi verstrekken, met zoo af en toe eens wat haver, dan blijven de die ren daar kerngezond op, en komen zij goed den winter door. Veel bijvoeren van knolge wassen is dan niet eens noodig. Worden de dagen wat kouder, dan ver strekken wij het weekvoeder warm. Wij moe ten er edhter om denken, dat warm weekvoe der gauw zuur wordt, dus niet resten van dit voer iu bet hok laten staan, tot den an deren dag. Willen we de dieren koolbladeren geven, b.v. van gele kool, dan is dit ook een best voeder, maar dan zullen wij wijs doen, de bladeren eerst wat de drogen. In gedroogden toestand kunen wij ze ook eenigen tijd be waren. Voor de kleinere rassen vooilal geldt in herfst en winter het verstrekken van goed krachtig voeder, en dienen wij veel waterig voedsel te vermijden. De zwaardere rassen mogen ruim groenvoer hebben. Olie-houdende zaden, zooals b.v. de zaden van zonnebloemen, zijn een uitstekend bij- voeder in herfst en winter, vooral voor de kleinere rassen. De dieren krijgen hierdoor een krachtigen lichaamsbouw en een mooien vachtglans. Het is fhans ook een geschikte tijd, om de bokken eens een extra goede beurt te geven, ze van binnen en van buiten goed te reinigen en ze geheel te ontsmetten met creoline. Als wjj dan ook nog onze dieren op gezette tijden eens vrijlaten, zoodat zij flink wat lichaams beweging kunnen nemen, en bij hevige koude dag en nacht de hokken met stroomatten, zakken, e.d. goed bedekken, helpen wij naar ogen mede, onze dieren gezond en Uqt gure jaargetijde te doen door- die wij naar tentoonstellingen extra goed verzorgd moeten |t de verzending enz, betreft, nader betoog Ter gelegenheid van het 76-jarige bestaal van de afdeeling Gouda en omstreken van d< Hollandsche Maatschappij van Landbouw ei de algemeene vergadering van de HoRandsch» Maatschappij van Landbouw en van het No derlandsoh Landhnishofadkundig Cotngrerf ti Gouda in de eerste week van September 1923 zal van 3 tot en met 8 September te Goudt een land- en tuinboowtentoonstelling worde» gehouden. De indeeling van de Landbouwweek is aldus vastgesteld: 3 September openingsdag; 4 Sep tember vergadering Holl. Mij. van Landbouw; 5 en 6 Seot. Landhuiahoudkundig Congres 7 September voortzetting van het congres m« excursies naar Stolwijk en Boskoop; 8 Sep tember feestelijk sluiting. Door het samenvaF.cn van het congres, d« vergadering en de tentoonstelling met de fees ten, welke de commissie voor openbare feester te Gouda organiseert ter viering van het rege© rings-jubileum van de Koningin, zal de land' bouwweek van 38 September een feestweeli voor Gouda zijn. Te Woudenberg had een 17-jarige jon gen ruzie met zijn 9-jarig broertje. De vader, die dit hoorde, kwam in drif' naar buiten en gaf zijn oudsten zoon een slag tegen het hoofd. De jongen slaakte een kreet, liep nog enkele schre den, viel tegen een muur en werd dood opgenomen. BOTTERDAM, 14 Nov. Vee. Heden was reu aangevoerd 228 paarden, 18 veulen* 338 schapen of lammeren, 330 varkens, 39S biggen. Werkpaarden f 150325, slacht» paarden f 100175, hit en f 85185, big» gen f 1324, overloopers f 1845. De handel was over bet algemeen »e« matig. Eieren. (Botterdamsehe Consumptie Vei- ling). Aanvoer 200,000 stuks. Kippen f li 16.50, kleine f 1011, eenden f 10U Hongnarech© f 6.688.80. (Rotterdamsohe Veiling.) Aanvoea 60.000 stuks. Kippen f 1317.75, klein» f 10—12.95. AMSTERDAM, 14 Nov. Aardappelen. (Be richt v. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 2.9C —8, id. Blauwe 2.752.80, id. Eigenheimer: f 1.85—2.10, id. Bravo's f 2.60—2.75, id Roode Star 2, id. Blauwe Eigenheimer! f 2.102.20, Noord HoIlanJsche Blauw* 1.80—2, id. Bonte f 22.20, Zeeuwsche Eigenheimer poters f 1.601.80, Hillegom- mer Zandaardappelen f 3.604,20, Drentsch» Eigenheimers f 2.502.75 per HL. AMSTERDAM, 14 Nov. (Notoering v. hi Nieuwe Veilingsgeb., ezpl. De Jong Koene). Witlof Hollandsch f 55—60, id. Belgisch f 58 62, Wütiams extra f 4662. Nouveau Po- teau f 1216, Conseiller de la Cour f 16 22, Leghipons 2024, Soldat Laboureui f 1218, Beurré Claïrgeau f 2028, Joden- peren f 79, Bezu van Schonnen f 1014, Vijgenperen f 1413, Hertogin Elza 12— 16, Beurré Linden er f 1216, Beurré Hardj f 1824, Maigerithe Mar ilia t 1520, Bon ne Louise d'Avranches f 1832, Giesen Wil deman f 912, Winterjannen f 79, Klei- peren f 7—9, Druiven 80110, Sterappeler f 16—24, Goud reine tien f 1420, Bellefleui 1014, Fransche Bellefleur f 1214, Th« Queen f 1014, Gravensteiners f 1211 Cox Pomona extra f 2028, id. id. 1014. Huisman zoet f 710, Jaap van Dirfczoe» f 811, Bender zoet f 711, Campaguezoe: f 812, Zoete Bellefleur 8—-11, alles pei 100 K.G.; Bloemkool le soort f 24—28, 2« soort f 1216 per 100 stuks; Duinzand Eigen heimers 57, Bonte f 45, Blauwe f 4— 4.50, Eigenheimers f 2.40-3, Tomaten f 28 38 per 100 K.G.; Spruiten 1.40—3.80, Uien f 1.501.80 p. zak. Bloemen. Chrysanthemum» f 2134 Rozen f 1225, Caüla's f 2029, Am. An jers 914, Snijgroen 47 peT 100 stuks Fransohe Anjers f 0.450.60, idem Margrie ten f 0.090.12 per dozijn; Seringen 26 34, Eikeiakken f 56 per 100 stuks. WOERDEN, 15 Nov. Kaasmarkt. Aanvoel 230 partijen, le kwaliteit f 6002, 2e kwak 56—58. Handel vlug. BODEGRAVEN, 14 Nov. Kaas. Ter maifef waren 174 wagens. Prijzen le soort f 6163 2e soort f 5759. xijksmeik f 58—66. Han del matig. PUEMEREND, 14 Nov. Kaats. Aanvoei 13 stapels fabrieks- f 58.50, met rijkamerk f 61, 17 stapels boeren- f 57, met rijkamerk f 59; Boter. Aanvoer 820 KG. f 2.50—2.6C per K.G. Vee Aanvoer 6I7 runderen, w.a 390 vette koeien f 0.801.30 per KG.i gelde koeien f 125240, melkkoeien f 20(1 400 per stuk; 57 vette kalveren f 1.4C 1.60 per K.G.; 136 nuchtere kalveren, slachtkalveren f 1040, fokkalverea f 16— 32, 10 stieren f 0.851.10 per KG.; 45 paarden f 150250 270 vette varken» f 1 —1.06, zouters f 0.920.90 per KG.; 2S magere varkens f 3055; 113 biggen f 13 26, 770 schapen en overhouders: vette schapen f 8558, overhouder» f 2538, 80 bokken en geiten f 620 per stuk. Han del in vette koeien matig met lagere prij zen, geringe aanvoer van melk- en gelde- koeien wegens de jaarmarkt te Hoorn. Ove rigens handel algemeen matig en prijshou dend, schapen en varkens traag. Zwanez 17 stuks f 9. Ganzen 42 stuks f 68. Eie ren kippen- f 1416. Fruit 350 zak ap» pelen» f lr-3, 300 sak pezen t-4 per tsak

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3