BINNENLAND LUCHTVERKEER Uit onze Oost. BINNENLANDSCH NIEUWS, vlakte van 15000 vierkante voet, worden in Engeland gemaakt. De inrichting van het jacht is bestemd voor 12 passagiers en een bemanning van 30 koppen. Elke passagiershut krijgt «en eigen badkamer. Het jacht, toegerust met twee reddings booten en drie motorbooten, zal ruim «en millioen kronen kosten. De laatste verkiezingsvergaderingen in Oost-Londen hebben zie i Maandag door jroote wanordelijkheden gekenmerkt. De extremisten in Poplar jouwden den vroe- jeren afgevaardigde uit, die met de hulp /an de politie naar het stadhuis moest gebracht worden. De socialisten maakten een vergadering /an de conservatieven in Zuid-Mackney ïnmogelijk, waar Bottomley's opvolger let spreken belet werd. Hetzelfde deden tij in Barking tegenover den liberalen tandidaat. Mary Mc. Swiney, de zuster van wijlen burgemeester Mc. Swiney, die als republi- teinsch strijdster in hechtenis is geno- nen, vast, zooals wij gemeld hebben, in Ie gevangenis vrijwillig. Gisteren was het Ie elfde dag van haar „hongerstaking." Het huwelijk van prinses Dagmar, Ie jongste zuster van koning Kristiaan, net luitenant Jörgen Castenskjold is lepaald op 22 dezer. Het zal te Fredens- lorg worden voltrokken. Alleen de naaste ferwanten van bruid en bruidegom zul- en er bij tegenwoordig zijn. In het be- ;in van 't volgende jaar zullen de jonge- tuwden het kasteel Kongstedlund "in tfoord Jutland betrekken. Prinses Dagmar behoudt haar titel. Het Moskousche blad Rabotsjaja tazeta (Arbeidersbhd) zegt, dat op Vantengebied Rusland buitengewoon ten «hter is. Met een bevolking van 130 nillioen menschen heeft Rusland in het Eiheel 300 kranten minder dan de kleinste nden in het westen, als Nederland, Selgië, Zwitserland enz. Te Atlanta, in den staat Georgië, i een beambte van de drankbestrijdings- mlitie, Fred Cranford, doodgeknuppeld «oor lieden, die men voor dranksmokke- aars houdt. MOSKOU, 13 November. Vijf ban keten hebben bekend, 108 personen te lebben vermoord om ze uit te plunderen. «w meum mad «w- DOOD GEVALLEN, 'V. VA W ON ZC -> a PRAADLQQZff De onlusten in Rijnland. KEULEN, 14 Nov. De politie-presk, dent heeft bepaald, dat de café s en restaurants tot nader order om elf nuf 's avonds moeten sluiten. De crisis in het Oosten. DE DUITSCHE REGEERING AFGETREDEN. De Commissie van Herstel, De conferentie te BrusseL KATHOLIEKE STAATKUNDE. Mevr. Mac. Swiney gearresteerd,, Ontbinding der Spaansche junta's. Mist te Londen. De werkloosheid. f35—40; biggen f 16—22 (f 2.50-3 pel week)vette varkens f 0.920.95, 2e srt f 0.88—0.90; Londensche varken* f 0.92-* 0.94, zouters f 0.880.90. Aanvoer 276 vette koeien, 178 vette kalveren, llöl kalf- en melkkoeien, 28 8tieren, 742 schapen, 671 vette Londew sche varkens, 589 magere varkens en biggen. Kalf- en melkvee traag en lagw, dit als gevolg van de schorsing der vee markten in Zuid-Holland. In verband hiermede werd veel vet vee toot Hol land gekocht. De handel was vlug en prijzen liepen hierdoor hooger. Stieren mede iets hooger. Vette en nuchtere kal veren prijshoudend. De wolveehandel was over het geheel minder vlug en had een nauwelijks prijshoudend verloop.Vette varkens minder vlug en lager. Londen- sche varkens, zouters, lóopyykeu^ ca, biggen onveranderd. 1)1 Jg Kieren jaou/dec hanriflfcV - v den voldaan, zoolang do bewapening in bet buitenland 'a lands veiligheid in gevaar kan brengen. Br zal wel een bewapeningsfonds worden ingesteld, doch met geheel gewijzigden opzei. In dit zittingsjaar zal Minister Aalbetrse met voorstellen komen inzake bevordering van samenwerking tusschen werkgever en werknemer. Tijdelijke invoerreohten-verhoo- ging wil de regeering niet Alleen als alle?-» laatste middel zou zij kimmen overgaan tot tijdelijke uitvoerverboden. Vragen omtrent de bemoeiing van de geestelijkheid met verkie zingen vallen buiten terrein der regeering. Die de antithese niet wil erkennen is blijkbaar met blindheid geslagen. Het Kabinet zal trachten ieder te doordrin gen van de noodzakelijkheid van bezuini ging, zoowel op openbaar als op particulier terrein. De regeering blijft daarbij het chris telijk karakter handhaven. Over de kabinets formatie behoeft spr. zich naar goede con- stitutioneele praktijk niet uit te laten. Sproker hoopt dat het Kabinet een krachtig bewind zal kunnen voeren, steunende op de rechterzijde, als het kan met hulp van de oppositie, doch als het moet zonder haar. Avondvergadering van Dinsdag 14 November Staatsbegrooting voor 1923. HOOFDSTUK Xa (Arbeid). Aan de orde is hoofdstuk Xa (Arbeid). Er worden geen algemeene beschouwingen gehouden. Afdeoling f. De heer VAN DER WAERDEN SJD.A.P. bespreekt het aantal juridische ambtenaren aan dit departement dat z.i. te groot is. De afdeeling Arbeid kan wellicht gecombineerd worden met de afdeeling Arbeidsinspectie. De Minister heeft „vooralsnog" bezwaren. Spr. ziet voordeel in de combinatie en hoopt, dat de Minister nog eens zal overwegen. De Min. van Arbeid, de heer AALBERSE, meent dat hier niet bezuinigd moet worden. De ervaring heeft geleerd, dat dit stelsel goed is. Spr. wil in geen geval ontijdig ver anderingen zien. Hij is er op uit om te onder zoeken of hier inderdaad bezuinigingen mo gelijk zijn, maar men moet dit niet forceeren. Afd. 2 (Arbeid). De heer ENGELS R.K. begrijpt dat het moeielijk is te bezuinigen. Het verheugt hem dat dit hoofdstuk er nogal goed is afgeko men. Vervolgens bestrijdt hij de bewering dat de Arbeidswet een slechten invloed heeft op de malaise. Die bewering is onjnist. Dat hier en daar de loonen te hoog waren opgedreven, zal spr. niet ontkennen. Loonsverlaging is aan de orde van den dag. Te le Bourget (Frankrijk) zijn Dinsdag middag de vlieger Poire en zijn twee me caniciens doodgevallen. MOORD TE DJAILOLO. Den 'löden September jj. heeft te Djailolo (Halmaheira) in het militaire kampement een verschrikkelijke moord plaats gehad. Het slachtoffer, zoo schrijft men nader aan het Soer. Hbl., de sergeant 1ste klasse Th. H. Dietrich, Stb. No. 81729, had n.L de gewoonte 's morgens tusschen licht en donker te gaan baden. Zoo was hij ook op den bewusten dag 's morgens tegen half zes in de badkamer. Een dwangarbeider, die vroeger bij hem ge werkt had, wachtte hem buiten achter de deur op en stak hem bij het verlaten van de badkamer doodelijk in de borst. De sergeant schreeuwde om hulp en liep weg, waarop een andere dwangarbeider, die juist van de keuken kwam, toesnelde, om hem te helpen, doch het mes van den moor denaar ziende, liep ook hij weg. De moordenaar viel opnieuw den sergeant aan, die intusschen was gevallen, en bracht hem nog verscheidene messteken toe. Op het geroep „toeleng, toeleng" van den helpenden dwangarbeider vlogen de soldaten naar de plaats des onheils, zij konden slechts den zwaar gewonde naar zijn kamer dragen; de moordenaar was verdwenen. (Na te zijn verbonden, werd Dietrich om 8 uur per prauw naar Temate overgebracht, waar men wegens den zwaren tegenstroom en wind eerst om 4 uur 's middags aankwam. De garnizoensdokter was onmiddellijk bij de hand. Tijdens de behandeling in de ziekenzaal sprak Dietrich nog met den dokter en den plaatselijk militairen commandant, doch om 7 uur 's avonds, bij het hechten van de elfde en laatste wonde overleed hij. Wijlen sergeant Dietrich had reeds een voorgevoel gehad van zijn dood. In zijn kof fer vond men een verzegelden brief, gefran keerd en al, bestemd voor zijn zuster In Duitschland, met een bandje er om, waarop met rood stond geschrevene „Dit na mijn overlijden door de boedel-commissie te ver zenden," terwijl hij te Djailolo op zijn kemer en op zijn kantoor sergeant Dietrich was belast met de administratie alles netjes in orde had gebracht en klaar gelegd en alles voorzien van een aanwijzing, b.v. bij goederen van de compagnie: „Dit is van de compagnie" enz. De moordenaar werd vier dagen na het ge val midden op zee gevat door het kam ponghoofd van Djailolo en naar Ternate over gebracht. Hij had drie messen bij zich! De definitieve vaststelling der verplich tingen van Duitschland zoodanig, dat zij, met inbegrip der uit te geven leening, uit het overschot van de huishouding be streden kunnen worden; Duitschland voor den duur van drie oi vier jaar van alle leveringen in geld es natura in het verdrag van Versailles ge noemd, behoudens de in paragraaf 4a alines 2 gemaakte bepalingen voor den wederop- buow van de verwoeste gebieden, vrij ti stellen; onverwijld een conferentie bijeen te roei pen van internationale financiers met hel doel te beraadslagen over het Duitschland te verleenen bankorediet De Duitsche regeering is ook haxerzijdi bereid, de bijeenroeping van zulk een con ferentie op zioh te nemen. Voorstellen to steunen, die de Duitschs regeering bij de betrokken regeeringen dooi de verwezenlijking van de in paragraaf 13 aangegeven noedzakdijkte en zal deen. DUSSELDORF, 14 Nov. Toen de werks looze arbeiders hedenmiddag een poging deden om in de Tonhalle een vergader ring te houden, die de politie verboden had, kwam het tot een heftige botsing tusschen de werkloozen en de politie, waarbij een der demonstranten gedood wepd. Het gelukte der versterkte po» litie ten slotte de Tonhalle en de aam grenzende straten te zuiveren. De heerschende beweging gaat, zooaïj uit de in grooten getale verspreide vlug schriften en uit een door de politie ingesteld onderzoekt blijkt, van buitenf landsche raddraaiers uit. t Ismed pasja naar Parijs. Parijs, 14 Nov. Ismed komt volgens berich ten uit Lausanne in gezelschap van Ferid, zijn gezant, te Parijs, naar hier en zal hier den dag van morgen doorbrengen en daarna ter stond weer naar Lausanne vertrekken. Van de besprekingen, die hij met Poincaré hebben mooht, zullen de bondgenooten onmiddellijk op de hoogte worden gebracht De voorbereiding der conferen tie van Lansanne. LONDEN, 14 Nov. Reuier verneemt dat de Britsche, de Fransohe en de Italdaansche re geering langs den gebruikelijken diplom afleken weg de voorbereidende besprekingen inzake de conferentie van Lausanne hebben geopend. Engeland heeft heden zijn, meening aan Parijs en Rome medegedeeld. Men verwacht, dat Curzon aan het einde dezer week Londen zal verlaten om te Parijs met Poincaré te confereeren, waarna beide staatslieden Mussolini te Lausanne zullen ont moeten. Curzon dringt nog steeds aan op een de finitieve intergeailieerde 'overeenkomst vóór de opening der conferentie van Lausanne. PARIJS, 14 Nov. Bij het onderhoud tusschen Curzon en De Saint Aulaire schijnt de vol gende werkwijze te zijn vastgesteld ter voor bereiding der conferentie van Lausanne. In groote lijnen zou de houding der regeeringen van Frankrijk en Engeland worden vastgesteld door besprekingen tusschen de beide kansela rijen. Engeland zal de voornaamste kwesties, waaromtrent het een gemeenschappelijk op treden bij de vredesonderhandelingen nood zakelijk acht, neerleggen in een memorandum, dat door Frankrijk zal worden beantwoord, Curzon en Poincaré zouden dan nog slechts tot een definitief besluit behoeven te komen. LONDEN, 14 Nov. Reuter verneemt, dat in dien bij de voorbereidende besprekingen bevre digende resultaten worden verkregen, Curzon Vrijdag naar Parij» zal vertrekken voor de beraadslagingen met Poincaré. Er is alle reden om te gelooven, dat de geallieerden tot over eenstemming zullen komen WASHINGTON, 14 Nov. Het dep. van bui ten!. zaken maakt bekend dat Child en Grew, de Amerikaansche vertegenwoordiger* te Rome en Bern, zijn benoemd tot waarnemer* ter conferentie van Lausanne. De toestand te KonstantlnopeL ROME, 14 Nov. De hooge commissarissen besloten den staat van beleg slecht* in het uiterste geval af te kondigen en Intusschen een krachtige, ofschoon conciliante houding aan te nemen. De vreemdelingen beginnen Konstanttnopei te ontruimen. De hooge commissarissen be gunstigen hun vertrek. KONSTANTINOPEL, 14 Nov. De laatste dagen hebben hier geen noemenswaardige in cidenten plaats gehad. De laatste contingenten Tuifcsohe gendarme rie zijn heden van Ismidit naar ThraciS ver trokken. De Kemafisten hebben 30 weezen uit het Amerikaansche weeshui* te Smyrna naar el ders overgebracht. De Amerikanen maken zich gereed tot ont ruiming der weeshuizen te Konstantlnopd, welke aan vele honderden kinderen een on derdak verleenen. De Engelsche kolonie heeft de Britsche autoriteiten verzocht haar de middelen te ver schaffen voor de evacuatie, indien deze nood zakelijk mocht worden. De bladen publiceeren een waarschuwing aan de maatschappijen in het .gebied der Nat. Vergadering, met de aanbeveling rich vóór 31 Dec. te laten in schrijve» bij het commissariaat voor nationale economie, daar zij anders niet zuilen worden erkend. Engelsche en Hall aan sche oor logsschepen naar het Naburige Oosten. MALTA, 14 Nov. Een kruiser en drie torpedojagers vertrekken op 18 Nov. naar het Naburige Oosten. ROME, 14 Nov. Mussolini deelde in den ministerraad mede, dat de kruiser „Premu- da" naar Rhodus is gezonden en hij voegde er bij, dat zoo noodig nog een tweede schip daarheen zou vertrekken. BERLIJN, 14 Nov. (W. B.) Het Rijksminis terie heeft besloten aan den Rijkspresident ontslag aan te vragen. BERLIJN, 14 Nov. (W. B.) Nadat de sociaal-democratische fractie hedenavond had meegedeeld, dat zij niet kon deelnemen aan een coalitie met do Dnitsche Volks partij, heeft het rijksministerie besloten door den rijkskanselier ontslag te vragen aan den rijkspresident. BERLIJN, 14 Nov. (W.B.) De rijkskan selier heeft laat in den avond aan den rijkspresident het voornemen van hot mi nisterie om Êi te treden medegedeeld. De rqkspresident heeft de aanvraag om ontslag aangenomen. Z>e DmUche nota. BERLIJN, 14 Nov. Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, is de nota der Duit sche regeering aan de O. v. H. hedenmid dag om twaalf uur te Parijs door staats secretaris Fisoher overhandigd. BERLIJN, 14 Nov. De rijksregeling heeft in haar nota aan de 0. v. H. de volgende voorstellen gedaan BRUSSEL, 14 Nov. Poincaré heeft ThA nis en Ja spar verzocht hun komst naar P4 rijs met het oog op de voorbereiding da conferentie van Brussel nog eenige dage* uit te stellen en Zaterdag dus nog niet vertrekken. WASHINGTON, 14 Nov. De politie arreS teerde Mrs. Mac. Swiney, de weduwe val den lord-mayor van Cork die indertiji aan de gevolgen van een hongerstaking overleed alsmede acht andere vrouwelij ke leden der Amerikaansche vereeniging voot de erkenning der Iersche republiek, wegenj het niet opvolgen van de bevelen der politie welke haar verbood voor de Britsche legai tie heen en weer te wandelen met vlaggen waarop vrijlating werd geëischt van misi Mary Mac Swiney, die onlangs door de poi litie van. den Ierschen vrijstaat is gearn— teerd. Over dit belangwekkend onderwerp heeft pgr. Nolens, Donderdag j.L in de Tweede Cam er volgens het verslag van de „Hande- Ingen" het volgende gezegd: „In het Voorloopig Verslag wordt een traag gesteld, die in verband staat met de verkiezingen, een vraag, die, naar ik meen, lier even moet worden beantwoord, voor )oover die vraag betrekking heeft op de [atholieke Kamergroep. Op blz. 1 van het foorloopig Verslag lees ik: „Ook op de Nederlandsche Regeering, zoo ietoogden zij" d. z. de leden, hier aan het iroord „heett de leiding van het Vaticaan m van de bisschoppen de laatste jaren meer meer invloed gekregen." Mijnheer de Voorzitter! Ik las dat met ver- iezing, aangezien mij van deze belangrijke laak volstrekt niets bekend was. Dat is een juaestie voor de Regeering. Maar dan volgt: „Deze leden stelden dan ook de vraag, ol !e grootste staatkundige partij in ons land, lie in de leidende figuren, zoowel van de tegeering als van de beide deelen der (ta ten-Generaal, haar vertegenwoordigers gndt, wel volkomen afhankelijk staat van je hierboven bedoelde organen van niet- iclitieken aard. Zij achtten de beantwoor ding daarvan voor ons geheele volk van koot belang." Nu zou ik kunnen zeggen: vragen staat ïij, en weigeren er bij, en er zijn gevallen, raarin men zulk een antwoord ook wel moet «ven. Ik herinner mij, dat ik 1918 ook een vaag gericht heb tot hen, van wie thans !eze vraag uitgaat een vraag, waarvan ik n ik niet alleen de beantwoording van iroot belang achtte voor ons geheele volk. 5ie vraag, te vinden op bladz. 426 van de Handelingen" van November 1918, luidde: „Verwerpt gij, sociaal-democratische partij, «oals gij hier in de Kamer zit, de omver werping van het Staatsbestuur langs ille- jslen weg in beginsel, of wacht gij alleen *n betere en gunstiger gelegenheid af?" Deze zaak zelf is afgedaan, ik releveer ze ileen om aan te geven, dat het hier niet Irbruikelijk is, om op iedere vraag een ant- roord te geven. Ik heb op deze vraag, toen niet en ook Ster niet, een afdoend antwoord gekregen. De sociaal-democratische spreker, die de raag citeerde, zeide: „Ik ben niet voornemens op de vraag van jen heer Nolens een catagorisch antwoord te li-ven. Wij, als sociaal-democraten, laten ons ïer niet en nergens de biecht afnemen". Ik heb toen niet opgemerkt want de tijd ras toen niet zoo rusiig als nu dat dat jturgisch minder juist was, aangezien dat jfet in het publiek pleegt te geschieden. Ik Joeg er echter volledigheidshalve onmid- iellijk bij, dat de sociaal sociaal-democrati- che spreker er op liet volgen: „Maar ik beloof den heeren toch, dat ik (oldoende duidelijk zal zijn voor ieder, die lerlijk zich een oordeel wil vormen over ons landpunt in deze zaak." (.Handelingen" Sladz. 444). Of die duidelijkheid toen aan andere leden en de Kamer ia bijgebracht, weet ik niet, laar voor mij is die zaak altijd eenigszins uister gebleven. Nu zou ik dezelfde houding kunnen aanne- len als toen werd aangenomen, maar dat V>e ik niet. Ik ben in deze dingen liefst zoo jprecht mogelijk en zoo categorisch moge- Daarom zeg ik als voorzitter van de toomsch-Katholieke Kamerclub want al- een als zoodanig wordt mij de vraag ge leld, voor het bestuur van den Algemeenen fond van Roomsch-Katholieke Rijkskies- tring-Organisaties kan ik natuurlijk niet preken dat de Katholieke Kamergroep (olkomen onafhankelijk staat van de door jen vrager bedoelde organen van niet-poli- icken aard, en alle mogelijke andere derge- jjke organen evenzeer. Gedurende de 26 jaar, ,-elke ik lid van deze Kamer ben, is mij ook <aa eenige poging van die organen om op de tamerclub invloed uit te oefenen volstrekt Üets gebleken. Mijnheer de Voorzitter! Ik Jeloof, dat ik klaar en duidelijk en catego- isch het antwoord gegeven heb op de vraag, •cor zoover ik daarmede te maken heb." MADRID, 14 Nov. De minister-president deed in de Kamer voorlezing van een be« sluit, waarbij de regeering gemachtigd word! tot het Indienen van een wetsontwerp lnzak4 de ontbinding der militaire junta's. De jun ta's zullen worden ontbonden, zoodra van het besluit voorlezing is gedaan. De gansche Kamer juichte deze verklaring geestdriftig too- .1 LONDEN, 14 Nov. De laatste drie dagfk, heerscht te Londen en in vele andere gedeelten des lands een dikke mist Het luchtverkeer is stopgezet. Markies della Torretta, de nieuwe Italiaansche ambassadeur, die hie® heden per vliegtuig uit Parijs zou aanko men, werd door den mist verhinderd. LONDEN, 14 Nov. Het aantal werklooaA nam gedurende de afgeloopen week toe mei, 29.614 en bedraagt thans 1.336.800. DE AARDBEVING OP CHILL SANTIAGO, 14 Nov. Ernstige aardschoHceé werden hier opnieuw waargenomen. Het aan tal slachtoffers van den eerstien schok wordt geschat op 1500 2000. Reeds zijn 600 lijken herkend en verbrand. Eveneens zijn schokken gevoeld te La Sirona, de hoofdstad van dij provincie Coöguimbo. SCHIP VERGAAN. MELERAUBEE, 14 Nov. Het vrachtschip Nordland van de Chicago- en Mfleraukoo-1 Steamship Comp. met een lading ter waarde van 500.000 dollars is tijdens een hevigen i storm gezonken op 8 mijl afstand van de kusti in het Michigan-sneer. Officier en bemamningj roeiden naar land. SMOKKELEN VAN WAPENS, HONOLOULO, 14 Nov. De gerechtsaulto*, teiten hebben wapens in beslag genomen toea.j getracht werd aan boord van een Gbineesdw J mailschip te smokkelen. GEDOOD BIJ VERZET TEGEN D® POLITTfi, WEST-FRANKFORT, (Illinois) 14 Nov. Da sherif Kefly is gedood door den potitie-ebaf Benmes toen hij zich verzette tegen zijn arres tatie wegens dronkenschap. DE BRAND IN HOUSTON. Hf HOUSTON IN TEXAS 14 Nor. De bwqdl op de Humhle-olieveiden is practisch gebluscbt. De schade wordt geschat op 1 millioen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6